VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Veseli: Publikimi i akuzës – veprim me motive politike

By | June 24, 2020
blank

Komentet

blank

Kurti: S’mund të kërkoj unë nga Kroacia garanci për krerët e UÇK-së, ata e kanë mbrojtjen, s’është shteti në gjyq

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në konferencën për media pas mbledhjes së Qeverisë ku ka miratuar programin Qeverisë, ka folur për çështjen e përgatitjes së padisë për gjenocid ndaj Serbisë, atë  të dialogut me Serbinë dhe për punën e ofrimit të garancisë për krerët e UÇK-së që po mbahen në Hagë.

Kurti ka paralajmëruar se do të bëhen përgatitje të mëdha për ta paditur Serbinë për gjenocid, dhe sipas kreut të ekzekutivit një rast i tillë nuk duhet të humbet.

“Kemi filluar punën për ngritjen e padisë për Serbinë. Do t’iu njoftojmë për këto përgatitje. Janë përgatitje gjigante, dhe një rast i tillë nuk guxon të humbet. Ne jemi të bindur që Serbia ka kryer gjenocid në Kosovë, dhe kjo e Meriton një padi. Dhe Qeveria e ka obligim ndaj historisë dhe ndaj ardhmërisë sonë”, ka thënë Kurti.

Sa i përket dialogut, Kurti ka thënë se data e takimit të qershorit dhe temat ende s’janë caktuar, ndërkohë ka njoftuar se më 18 maj do të udhëtojë drejt Brukselit për një darkë pune me Josep Borellin.

“ Do të ketë një darkë pune me Përfaqësuesin e lartë të BE’së me Borellin më 18 maj. Takimi I 11 majit s’mbahet, sepse takimet mbahen kur pajtohen të gjithë. E kemi lënë që takimi I tillë të mbahet në muajin qershor. Por besoj se ditë përpara asaj date, do të njoftoheni të gjithë. Sa I përket temave të diskutimit, do të jenë të tilla për të cilat pajtohen palët. Do të bisedojmë edhe me partitë politike opozitare edhe në Kuvend ku jemi bashkë. Do të skanojmë edhe marrëveshjet e deritashme. Nuk jemi qeveri që zhvillon dialog me Serbinë, pa zhvilluar dialog në Kuvend”, ka sqaruar kryeministri Kurti.

I pyetur nga gazetarët për punën e shumë diskutuar të ofrimit të garancisë për mbrojtje në liri të krerëve të UÇK’së që po gjykohen në Hagë. Kurti ka thënë se Kosova s’mund të jetë si shtet i tretë meqë Specialja “është një këmbë në Kosovë e një këmbë jashtë Kosovës”.

Derisa ka thënë se si kryeministër s’mund as ti kërkojë Kroacisë ofrimin e garancisë për Gjykatën Speciale për mbrojtjen në liri të krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

“Problemi me çështjen e garancisë është që Kosova nuk është shtet i tretë. Në Gushtin e 2015, argumenti kryesor pse duhej të votohet amendamenti 24 e që ne e kundërshtuam, ka qenë që nëse nuk e bëjmë ne, do të bëhet gjykatë ndërkombëtare. Ne e kemi ditur që nuk ishte ashtu. Ne e kishim të qartë që kjo Gjykatë nuk do të ishte krejtësisht jashtë Kosovës, por një këmbë jashtë e një këmbë brenda. Prandaj jemi në këtë situatë te pafavorshme, kur Kosovës me vendimin e gushtit i pamundësohet. Nuk mund të kërkojë unë garanci nga Kroacia. Ka një proces juridik. Ata që janë në burg. Nuk është shteti në gjyq. S’më takon mua që të marr këso hapash. Do të ishte gabim për shtetin”, ka theksuar ndër të tjera kryeministri.

blank

Një fëmijë një vjeç vdes nga koronavirusi në Kosovë

Katër viktima – në mesin e tyre një fëmijë një vjeç – dhe 170 raste të reja me koronavirus u raportuan të premten në Kosovë.

Sipas njoftimit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, fëmija një vjeç ka vdekur në Prishtinë, ndërsa rastet e tjera të vdekjes janë regjistruar në komunat: Ferizaj, Mitrovicë dhe Podujevë.

Ramush Beiqi, mjek në Klinikën e Pediatrisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, tha për Radion Evropa e Lirë se viktima njëvjeçare ka qenë e hospitalizuar dy herë në këtë klinikë.

“Një fëmijë ka vdekur prej COVID-19 [sëmundjes që e shkakton koronavirusi]. Ai ka qenë i hospitalizuar te ne dy herë. Një herë për shkak të problemeve respiratore… Pas gjendjes stabile është lëshuar në shtëpi dhe pastaj prapë është pranuar në një gjendje shumë të rëndë, me shenja shumë të rënda të sëmundjes COVID-19. Përkundër të gjitha tentimeve që i ka bërë ekipi kujdestar, ai nuk ka arritur ta shpëtojë foshnjën dhe ajo ka vdekur”, tha Beiqi.

Beiqi tha se nuk ka informata nëse fëmija ka pasur edhe sëmundje të tjera.

Rreziku që fëmijët të sëmuren rëndë nga koronavirusi është më i vogël sesa te të rriturit.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës tha në njoftimin ditor të premten se 170 rastet e reja me koronavirus, u konfirmuan pas testimit të 2,545 mostrave.

Shifra nënkupton që 6 për qind e të testuarve kanë dalë pozitivë.

Kosova ka konfirmuar gjithsej 106,192 raste me koronavirus dhe 2,202 viktima.

Sipas IKSHPK-së, 97,057 pacientë janë shëruar nga koronavirusi – 389 prej tyre në 24 orët e fundit.

Aktualisht, raste aktive në Kosovë janë 6,933.

Kosova ka nisur fushatën e vaksinimit në fund të muajit mars me 24,000 dozat e vaksinës AstraZeneca, të siguruara nga programi Covax i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Këtë javë, vendi ka pranuar edhe mbi 4 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech si donacion nga Bashkimi Evropian.

blank

Shoqata e Matematikanëve të Kosovës merr çmimin “Evropiani i Vitit 2021” nga Zyra e BE-së

Prishtinë

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë për nder të Ditës së Evropës ka ndarë çmimin e përvitshëm “Evropiani i Vitit 2021”, për Shoqatën e Matematikanëve të Kosovës, raporton Anadolu Agency (AA).

Përzgjedhja e fituesit nga pesë të nominuar sa ishin gjithsej në garë për këtë çmim, është bërë online me mbi 3000 votues, ku 1.729 nga ta votuan pro Shoqatës së Matematikanëve të Kosovës.

Kryetari i Shoqatës së Matematikanëve të Kosovës, Armend Shabani tha se i tërë populli i Kosovës e meriton çmimin “Evropiani i vitit” nga mënyra dhe dëshirat e tyre për t’u bashkuar dhe për të qenë pjesë e Evropës.

“Ne kemi marrë këtë mesazh që të jetë mesazh që ta vazhdojmë punën tonë dhe të rrisim kapacitetet tona dhe besojmë që edhe ky mesazh që do të transmetohet në vendet e BE-së, të jetë më shumë si një mesazh që do t’i përkrah të rinjtë, studentët, hulumtuesit dhe gjithë popullin e Kosovës”, theksoi Shabani.

Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog tha se për të gjashtin vite me radhë, me rastin e Ditës së Evropës – 9 Majin, BE-ja ndan çmimin e evropianit të vitit për një individ/institucion që ka kontribuar më së shumti në promovimin e vlerave evropiane në Kosovë gjatë vitit të kaluar.

Szunyog tha se për të ka qenë e vështirë të vendosë për më të mirin, megjithëse thotë se përzgjedhja e matematikanëve tregon mjaft shumë për potencialin e Kosovës.

“Jam shumë i kënaqur që publiku i Kosovës e pranoi këtë si temë të rëndësishme, një gjë që po ashtu mund t’i bëjë të rinjtë e Kosovës konkurrentë në botën e shkencës. Shohim njerëzit që shkojnë në universitetet më të mira të botës. Gjithashtu kam takuar disa njerëz që kanë bërë punë të teknologjisë informative dhe gjithë kjo tregon për të rinjtë e Kosovës se sa të aftë janë”, theksoi Szunyog.

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi tha se kosovarët po tregojnë rezultate të mëdha në shumë fusha. Ai tha se kosovarët deri më tash kanë befasuar Evropën me këngëtarë, artistë, regjisorë e sportistë, por tani edhe me matematicientë “gjë për të cilën besoj se Evropa e ka parë se çfarë potenciali ka në Kosovë”.

Promovimi i arsimit, shpërndarja e maskave falas, mbrojtja e mjedisit, çmimet e ndryshme në regji, bashkëpunimi me artistë përtej kufijve, thyerja e stereotipeve, janë disa nga temat me të cilat kanë marrë pjesë kandidatët/institucionet në këtë garë.

Shoqata e Matematikanëve të Kosovës punon për ngritjen e kapaciteteve akademike në fushën e matematikës. Si rezultat i punës së tyre, në vitin 2020 Kosova ka fituar medalje të bronztë dhe të argjendtë në garën ndërkombëtare të matematikës.

Këtë vit, një grup prej gjashtë studentësh kanë përfaqësuar Kosovën në olimpiadën ndërkombëtare të matematikës. Po këtë vit, katër nxënëse kanë përfaqësuar vendin në olimpiadën evropiane të matematikës për vajza. Nxënës të kësaj shoqate sot janë edhe pjesë e universiteteve prestigjioze në botë.

blank

Kosnett thotë se Administrata Biden e ka pranuar tërësisht Marrëveshjen e Uashingtonit

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, ka thënë se janë të përkushtuar të mbështesin procesin e dialogut të udhëhequr nga BE-ja.

Kosnett ka thënë se administrata e presidentit amerikan Joe Biden e ka shqyrtuar me kujdes punën e bërë nga administrata amerikane paraprake, dhe ka ardhur në përfundim se në to ka shumë pjesë të vlefshme.

I pyetur se a është marrëveshja e Washington-it bazë për vazhdimin e bisedimeve Kosovë-Serbi, Kosnett ka theksuar se administrata e Biden-it e ka përqafuar marrëveshjen.

“Administrata e Bidenit ka përqafuar marrëveshjen e Washingtonit tërësisht. Por kjo nuk do të thotë që kur Qeveria e Kosovës dhe ajo e Serbisë takohen nën patronazhin e BE-së, për të vazhduar përpara, ajo është skica e vetme për të biseduar…Ke elemente politikë që nuk janë diskutuar në atë marrëveshje”, deklaroi Kosnett në RTV 21.

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, është deklaruar rreth dokumenteve të fundit që po qarkullojnë në media për ndryshimin e kufijve në Ballkanin Perëndimor.

“Nuk e di kush i shkruan këto dokumente jozyrtare, por kushdo që po i shkruan me siguri gëzohet nga reagimi i tepruar”, ka thënë Kosnett.

Ai ka theksuar se as SHBA e as partnerët evropianë nuk kanë fare interesim për të nxitur apo shtyrë çfarëdo shkëmbimi territori në Kosovës te palët.

blank

Ambasadori gjerman: Të papranueshme sulmet personale kundër ministres Gërvalla

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka reaguar pas përplasjeve që ndodhën sot në Kuvend mes deputetëve të Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjes Vetëvendosje.

Ambasadori gjerman përmes një cicërime në Twitter i ka dalë në mbrojtje ministres së Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla, duke i konsideruar të papranueshme sulmet ndaj saj.

Po ashtu, ai i ka dënuar edhe zhvillimet e sotme në Kuvend, duke i quajtur si të papranueshme për një parlament.

“Skenat e sotme në Kuvend ishin të papranueshme për një Parlament. Unë gjithashtu i konsideroj të papranueshme sulmet personale kundër ministres Gërvalla”, ka shkruar Rohde në Twitter.

Kujtojmë se një përplasje mes deputetëve të Partisë Demokratike të Kosovës dhe atyre të Lëvizjes Vetëvendosje ka ndodhur sot në Kuvendin e Kosovës.

Përplasja erdhi pas deklaratave të Ministres së Punëve të Jashtme, Donika Gërvallës për krerët e UÇK’së dhe Gjykatën Speciale.

blank

Donika Gërvalla: Nuk kam qenë as nuk jam dëshmitare e Speciales

Kryediplomatja e Kosovës, Donika Gërvalla është pyetur sot nga gazetarët nëse është dëshmitare e Gjykatës Speciale, raporton Gazeta Express.

Shkurtimisht, Gërvalla ka thënë se nuk do që të keqpërdorë vizitën e homologut të saj kroat për të folur për këtë çështje, megjithatë, iu është përgjigjur gazetarëve.

 

Ajo tha se nuk ka qenë e as nuk është dëshmitare e Speciales.

“Për të mos e keqpërdorur vizitën e homologut, për të mos shpenzuar kohën e tij, një përgjigje shumë e shkurtër. Jo, as nuk kam qenë as nuk jam. Mendoj që është përgjigja e mjaftueshme”, tha Gërvalla.

Në drejtim të Gërvallës ditëve të fundit ka pasur shumë reagime, e kryeministrit Albin Kurti iu është kërkuar që ta shkarkojë të njejtën pasi që është kthyer në vëmendje një deklaratë që ajo e kishte bërë vite më parë për Specialen.

Kurti në anën tjetër ka reaguar duke i dalë në mbrojtje Gërvallës.

blank

Mimoza Kusari – Lila i quan të papranueshme deklaratat e PDK-së për ministren Gërvalla

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje Mimoza Kusari – Lila.

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje Mimoza Kusari – Lila, i ka quajtur të papranueshme, ato që i ka cilësuar ofendime drejt ministres për Punë të Jashtme dhe Diasporë në Qeverinë e Kosovës Donika Gërvalla.

Megjithatë, Kusari-Lila nuk ka pranuar të përmendë se për çfarë ofendime saktësisht e ka pasur fjalën, kur është deklaruar mbi ecurinë e seancës të së enjtes në Kuvendin e Kosovës.

“Sot ishim dëshmitarë të skenave joparlamentare, të papranueshme për një demokraci, për një vend në të cilin në parlament duhet të debatohet, diskutohet, mund edhe të mos pajtohemi natyrisht, kemi pozitë e opozitë, por jo edhe të fyhemi, shahemi e deri tek ofendimet dhe kërcënimët, të cilat sot u dëgjuan nga deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës”.

Ajo ka thënë se seanca nga fillimi ka nisur me tensione, përmes deklarimeve për tema jashtë rendit të ditës.

Seanca e Kuvendit të Kosovës është ndërprerë pasi disa deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës, janë përplasur me ministrin e Bujqësisë, Faton Peci si dhe disa deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje.

Incidentit i ka paraprirë një debat i ashpër në mes të deputetit të PDK-së, Abelard Tahiri si dhe ministres së Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla.

Në fjalën e tij, deputeti Tahiri e ka quajtur ministren Gërvalla “përfaqësuese të Serbisë në Kosovë”.

Këto akuza, Tahiri i ka bërë bëri duke iu referuar një deklarate që Gërvalla e kishte dhënë në media vite më parë sa u takon Dhomave të Specializuara të Kosovës si dhe ish-krerëve të PDK-së, Hashim Thaçi e Kadri Veseli, të cilët i kishte quajtur njerëz të krimit.

Replikat mes deputetit Tahiri dhe ministres Gërvalla shkaktuan fyerje dhe ofendime në mes të deputetëve të pushtetit dhe opozitës.

Kusari-Lila ka thënë se synimet për ndryshime të qëndrimeve për Gjykatën Speciale janë për keqardhje.

“Qasja që sot synohet të ndërrohet e vërteta, ajo çfarë ka ndodhur në vitin 2015, kush e promovoi, kush e votoi dhe kush e instaloi Gjykatën Speciale dhe se si sot përceptohet dhe deklarohen po të njëjtit, është për keqardhje”, ka thënë mes tjerash ajo.

Në momentin e largimit të deputetëve të PDK-së nga salla, deputetët Memli Krasniqi dhe Ardian Kastrati janë fjalosur me ministrin e Bujqësisë, Faton Peci.

Kusari-Lila ka thënë se ministri Peci ka reaguar si shenjë mbrojtjeje ndaj ministres Gërvalla.

Në këtë fjalosje është përfshirë edhe ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci si dhe disa deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje, përfshirë Salih Zybën dhe Besim Muzaqin.

Para se të fillonte incidenti, seancën e kanë lëshuar edhe deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, pasi i është ndërprerë fjala shefit të grupit parlamentar të LDK-së, Arben Gashit.

Në seancën e 6 majit ishte planifikuar që mes tjerash, të shqyrtoheshin rekomandimet e Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti në lidhje me kërkesën e Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të Energjisë Elektrike të Kosovës (KOSTT) për sigurimin e mjeteve financiare për mbulimin e humbjeve në pjesën veriore të Kosovës.

blank

Përplasje rreth Gjykatës së Posaçme në parlamentin e Kosovës

VOA

Tensione deri në përplasje fizike, përshkuan debatin e sotëm në parlamentin e Kosovës rreth Gjykatës së Posaçme për krime lufte, me seli në Hagë, ndonëse kjo çështje nuk ishte në rend dite.

Tensionet u rritën pasi që ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, foli për kërkesat drejtuar asaj ditëve të fundit për dorëheqje, lidhur me deklarimet e mëhershme për çështjen e vrasjeve të pandriçuara të periudhës së pasluftës në Kosovë.

“Kjo Gjykatë Speciale në Hagë nuk është e instaluar nga Serbia, Gjykata Speciale në Hagë është instaluar nga ju. Pse është instaluar nga ju? Sepse ju jo vetëm që nuk i keni luftuar, nuk keni ndërmarr asgjë për dënimin dhe gjykimin e krimeve të pasluftës. Jo vetëm që asgjë nuk keni ndërmarr për gjykimin dhe dënimin e krimeve pasluftës por ju jeni munduar ta evitoni gjykimin e krimeve në Kosovë dhe ju jeni ata që në këtë formë e keni bërë të mundur Gjykatën Speciale”, tha ajo, duke theksuar se Gjykata e Posaçme është krijuar nga Partia Demokratike sa ishte në pushtet.

“Ju, pikërisht ju jeni përgjegjës që prijësit tuaj sot ndodhen në Hagë. Ju duke mohuar të vërtetën nuk do ta zgjidhni këtë çështje. Bëhuni serioz, bëhuni opozitë serioze dhe konfrontohuni me të vërtetën tuaj dhe mos i mashtroni votuesit tuaj”, tha ajo, duke nxitur reagimin e rreptë të deputetëve të Partisë Demokratike të Kosovës.

“Është turp për ty, është marre për ty. Ti je përfaqësuese e Serbisë në Kosovë. Ti nuk më përfaqëson mu, ti je turpi më i madh. Sot nëse do të kishim një kryeministër përgjegjës, sot duhet me të shkarku, as edhe një minutë ti nuk duhesh të jesh ministre e jashtme. Ky është turpi më i madh që ndodh me këtë vend, prandaj i bëjmë thirrje kryeministrit që ti nuk mundesh të qëndrosh në këtë sallë, ti duhet me ec, ti nuk e përfaqëson qytetarin e Kosovës”, tha shefi i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Abelard Tahiri.

Ndërsa deputeti i kësaj partie, Bekim Haxhiu, i kërkoi ministres Gërvalla të tregojë nëse është dëshmitare në Gjykatën e Posaçme.

“E kam thënë edhe në të kaluarën ka pas deputetë të Vetëvendosjes që kanë pagu dhe financu raporte kundër UÇK-së dhe tash po del edhe ministrja haptazi me atë narracion, jep dorëheqje nëse se ke atë guxim. E ftoj Albin Kurtin që të të shkarkojë sepse je turp për përfaqësimin tone”, tha ai.

Gjykata e Posaçme u miratua në fillim të muajit gusht të vitit 2015 nga parlamenti i Kosovës, ndërsa themelimi i saj pasoi hetimet e pretendimeve të të dërguarit të Këshillit të Evropës, Dick Martty, për përfshirjen e disa prej ish-drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare në krime të luftës dhe të pasluftës në Kosovë.

Ish udhëheqësit e lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi e Rexhep Selimi që u arrestuan në nëntor të vitit të shkuar, ndodhen në Hagë nën akuzat për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, përkatësisht për veprat përndjekje dhe burgosje, ndalim arbitrar, akte të tjera çnjerëzore, trajtim mizor, torturë, vrasje, vrasje e paligjshme dhe zhdukje me forcë të personave.

Javën e kaluar Gjykata refuzoi kërkesat e tyre për t’u mbrojtur në gjendje të lirë, por në vendim u përmend fakti se ligji për themelimin e Gjykatës mundëson që një shtet i tretë, mund të ofrojë garanci për “të marrë dhe nëse është e nevojshme, të monitorojë një të dyshuar”.

Përgjatë debateve u tha se disa vende përfshirë Kroacinë kanë shprehur gatishmëri për të ofruar garanci të tilla.

Por, të mërkurën, presidenti kroat, Zoran Milanoviç, tha se nuk ka ofruar garanci për lirimin e përkohshëm të ish presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Ministri i Jashtëm kroat, Gordan Grliç Radman, i cili po qëndron të enjten për një vizitë në Prishtinë, nuk e përmendi fare këtë çështje dhe në vend të çfarëdo garancie, Kosovës i ofroi 10 mijë vaksina dhuratë dhe zotimin për të kundërshtuar çdo ide për ndryshim kufijsh në Ballkan.

blank

Kurti cakton objektivin: Vaksinimi nuk ndalet derisa të arrijmë 60% të popullsisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka caktuar objektivin e parë të vaksinimit duke deklaruar se kërkon vaksinimin e 60% të popullsisë.

Këtë deklarim Kurti e bëri para Varhelyi, teksa sot rifilloi sërish vaksinimi në Kosovë. Kurti premtoi se tashmë vaksinimi nuk ndalet deri në arritje të objektivit.

Nga ana tjetër BE sjell për herë të parë në Kosovë vaksina Pfizer, ashtu si në gjithë Ballkanin Perëndimor.

 

“Teksa jemi duke punuar çdo ditë të zvogëlojmë pandeminë, kjo sasi e parë e vaksinave Pfizer të dërguar nga BE përveç që është shpresëdhënëse na bënë mirënjohës për angazhimin e BE-së për Kosovën. Kjo simbolikë me shumë vlerë na jep besimin se rrugëtimi i jonë drejt BE është i mbushur me miq, ku sot do të veçoja shtetin austriak që ishte lehtësuese në këtë proces.

Sot po e rifillojmë me qëllim që të mos ndalemi deri sa të arrijmë vaksinimin e 60% të popullsisë. Qeveria është duke punuar vazhdimisht për sigurimin vaksinave. Le të triumfojmë në këtë betejë së bashku dhe sa më parë”,- tha Kurti.

blank

Ministrja Haxhiu: Nuk ka kërkesë nga mbrojtja për t’iu ofruar garanci të akuzuarve në Hagë

Prishtinë

Ministrja e Drejtësisë në Kosovë, Albulena Haxhiu ka deklaruar se deri më tani nuk kanë marrë asnjë kërkesë nga pala mbrojtëse e ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) të cilët po akuzohen për krime lufte në Gjykatën Speciale në Hagë, për të ofruar garanci për mbrojtjen e tyre në liri, raporton Anadolu Agency (AA).

Haxhiu, në një diskutim të organizuar nga organizata “Lëvizja FOL”, tha se nëse do ta pranojnë një kërkesë të tillë, do ta diskutojnë me kryeministrin Albin Kurti dhe kabinetin qeveritar.

“Nuk është një çështje juridike, pra nuk është juridikisht e rregulluar. Por, të shohim nëse do të ketë kërkesa nga mbrojtja dhe pastaj pa dyshim që do ta shqyrtojmë si të tillë”, theksoi Haxhiu.

Duke folur për Gjykatën Speciale, ajo tha se partia e saj ka qenë që nga fillimi kundër formimit të saj dhe forcimit të institucioneve vendore për të sjellë drejtësi për krimet e luftës. Ajo tha se i bën përgjegjës ata që kanë votuar Gjykatën Speciale, pavarësisht kush janë ata “por, shumica e tyre janë nga opozita”.

Përkundër kërkesave që të akuzuarit në Hagë të mbrohen në liri, Gjykata Speciale ka refuzuar kërkesën duke mos marrë në konsideratë argumentet e ofruara nga mbrojtja e të akuzuarve.

Haxhiu ka folur edhe për çështjen e dialogut Kosovë-Serbi. Ajo tha se çështja e të pagjeturve mbetet një ndër sfidat kryesore në këtë proces të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

“Sfida më e madhe dhe kërkesa jonë që është urgjente, pa dyshim që është çështja e të pagjeturve. Për faktin se ju e dini se Kosova ka mbi 1.600 persona të pagjetur që Serbia ndonëse ka informacione për ta, nuk e njofton Republikën e Kosovës se ku janë”, potencoi Haxhiu.

Ministrja Haxhiu gjatë diskutimit tha se ndër prioritetet kryesore të ministrisë që ajo drejton është vetingu në drejtësi, adresimi i krimeve të luftës dhe adresimi i dhunës në familje.

blank

Meha: Kosova po merr pjesë në stërvitjet e NATO-s me 330 ushtarë

Kosova po merr pjesë në stërvitjen ushtarake të NATO-s “Defender Europe 21” me 330 pjesëtarë, tha ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Armend Meha.

“Pjesëmarrja jonë në ‘Defender Europe 21’ është 330 pjesëtarë dhe do të jetë një validim i kompanisë tonë. Kështu që, ne jemi pjesëmarrës në ‘Defender Europe 21’ dhe është kënaqësi të jemi aty”, tha Meha të mërkurën, teksa raportoi para Komisionit parlamentar për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes.

Më 29 prill, në Shqipëri NATO nisi stërvitjen “Defender Europe 21”, që është stërvitja me shkallën më të gjerë që është mbajtur në Ballkanin Perëndimor që nga Lufta e Dytë Botërore. Në këtë stërvitje po marrin pjesë mijëra forca nga Shtetet e Bashkuara.

Ato do të mbajnë stërvitje në gjashtë baza tokësore, detare dhe ajrore në Shqipëri deri më 10 qershor.

Ushtria e SHBA-së kryen stërvitje në Shqipëri 

 

Duke folur për operacionet jashtë vendit, ministri Meha tha se ato validojnë rrugën e Kosovës drejt aleancës së NATO-s. Ai paralajmëroi se shumë shpejt pjesëtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës do të marrin pjesë edhe në operacione të tjera.

“Sa i përket çështjeve operacionale jashtë vendit, kjo ka domethënie të madhe në rrugëtimin tonë drejt NATO-s. Së pari është Kuvajti, por jemi duke punuar edhe në drejtime të tjera, do të ju raportoj njëkohësisht. Kështu që shumë shpejt do të marrim pjesë edhe në operacione të tjera jashtë vendit”, tha Meha.

Në mars, një kontingjent i FSK-së u nis për në Kuvajt, që është misioni i parë jashtë vendit i kësaj force.

Vendimi për dërgimin e kontingjentit të FSK-së në misionin e parë jashtë vendit ishte marrë më 31 dhjetor, 2020.

Më 2018, përmes ndryshimeve ligjore ka nisur transformimi i mandatit të FSK-së në forca të armatosura.

Ky proces pritet të zgjasë dhjetë vjet.

blank

Kosova s’mund të garantojë për lirimin me kusht të të akuzuarve të Hagës

Kosova nuk mund të shërbejë si garantuese për lirimin me kusht të ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ngase garancia nuk kërkohet nga shteti amë, ka thënë zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu.

“Bazuar në dispozitat ligjore, garancia nuk kërkohet as nga shteti amë (Kosova) e as nga kryeministri i shtetit amë (Qeveria e Republikës së Kosovës), nga i cili vjen i akuzuari dhe të cilit shtet i takon Gjykata Speciale me juridiksion. Pra, Kosova nuk mund të shërbejë si garantuese, ashtu siç po raportohet”, tha Kryeziu në një përgjigje me shkrim për Radion Evropa e Lirë.

Sipas Kryeziut, “gjyqtari Kai Ambos, në opinionin e tij të ndarë nga vendimi për refuzimin e kërkesës për lirim me kusht, eksploron mundësinë që në të ardhmen ‘shtete të treta’ të mund të shërbejnë si garantues të mundshëm për ndonjë të akuzuar. Por Kosova nuk është ‘shtet i tretë’, sepse Gjykata është ligjërisht e Kosovës”.

Ai ka thënë se “krahasimet e Gjykatës Speciale me gjykata ndërkombëtare sikurse me Tribunalin e Hagës janë të paqëndrueshme, si në raport me vetë gjykatat – njëra vendore e tjetra ndërkombëtare – ashtu edhe në raport me personat/institucionet që kanë pasur mundësi të ofrojnë garanci”.

Ish-kandidati për deputet nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) Hysen Berisha, ditë më parë ka deklaruar në mediat lokale se Kroacia ka ofruar garanci për lirimin me kusht nga Gjykata Speciale, të krerëve të UÇK-së.

Edhe Bekim Kupina, këshilltar për media në presidencën e Kosovës, ka thënë se Kosova nuk konsiderohet dot “shtet i tretë”.

“Çështja e garancës është përmendur në mendimin e ndarë të njërit prej gjyqtarëve (Kai Ambos), por nuk është pranuar si opsion nga Paneli i Apelit të Dhomave të Specializuara. Për më tepër, në mendimin e ndarë, gjyqtari Kai Ambos qartë i referohet shtetit të tretë. Republika e Kosovës, me asnjë interpretim, nuk mund të konsiderohet shtet i tretë, sepse gjykata funksionon nën juridiksionin e Republikës së Kosovës”, ka thënë Kupina për Radion Evropa e Lirë.

Ndërkohë, presidenti i Kroacisë, Zoran Millanoviq ka demantuar shkrimet në media në Serbi se kinse ai i ka ofruar garanci Hagës për t’ia mundësuar ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi që të mbrohet në liri.

“Kjo është e pamundur, nuk mund të jap garanci të tillë sepse kjo nuk është kompetencë e imja”, ka thënë ai duke iu u përgjigjur pyetjeve të gazetarëve gjatë vizitës në qytetin kroat, Sisak.
Për çka akuzohen ish-krerët e UÇK-së?

Ndaj ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ish-kreut të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ish-anëtarit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Rexhep Selimi dhe ish-zëdhënësit të UÇK-së, Jakup Krasniqit rëndojnë akuzat për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Sipas aktakuzës, Thaçi, Veseli, Krasniqi dhe Selimi dyshohen për veprat penale që kanë të bëjnë me krime lufte: ndalim të paligjshëm ose arbitrar, trajtim mizor, torturë dhe vrasje të paligjshme dhe krime kundër njerëzimit: burgosje, akte të tjera çnjerëzore, zhdukje me forcë të personave dhe përndjekje, të cilat, sipas Dhomave të Specializuara, janë kryer midis marsit të vitit 1998 dhe shtatorit 1999.

Krimet pretendohet se janë kryer në disa lokacione të Kosovës dhe në veri të Shqipërisë, përkatësisht në Kukës dhe Cahan.

Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar – që ndryshe njihen edhe si Gjykata Speciale – hetojnë krimet e pretenduara të pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të kryera kundër pakicave etnike dhe rivalëve politikë që nga janari i vitit 1998 deri në dhjetor të vitit 2000.

Këto krime të pretenduara përmenden në një raport të Këshillit të Evropës, të vitit 2011, autor i të cilit është senatori zviceran, Dick Marty.


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend