VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Vdekja e gazetares ruse Slavina, pasojë e disa vite kërcënimesh

By | October 9, 2020

Komentet

Presidenti kinez i thotë Bidenit se SHBA dhe Kina duhet të shmangin përplasjet

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, të mërkurën e përgëzoi presidentin e zgjedhur amerikan, Joe Biden për fitoren e tij në zgjedhje, njoftoi media shtetërore kineze.

Në telegramin e tij, Xi tha se të dyja vendet nuk duhet “të përfshihen në asnjë konflikt ose konfrontim, por në respekt të ndërsjellë, dhe në frymën e bashkëpunimit fitimprurës dypalësh, në mënyrë që të promovojnë paqen dhe zhvillimin në botë”.

Presidenti kinez i dërgoi mesazhin e urimit Bidenit dy javë më vonë se disa vende të tjera të mëdha.

Marrëdhëniet SHBA-Kinë kanë arritur nivelet më të këqija në muajt e fundit, pasi dy superfuqitë kanë shkëmbyer akuza mbi një sërë çështjesh përfshirë luftën tregtare, akuzat e spiunazhit, të drejtat e njeriut, liritë e medias dhe rivalitetin në fushën e teknologjisë.

Të dyja vendet kanë sulmuar në mënyrë të përsëritur njëra-tjetrën për trajtimin e pandemisë vdekjeprurëse të koronavirusit. Uashingtoni fajëson mungesën e transparencës së Kinës gjatë shpërthimit fillestar të epidemisë në Vuhan në fund të vitit të kaluar.

Xi në mesazhin e tij shtoi se “zhvillimi i shëndetshëm dhe i qëndrueshëm i marrëdhënieve SHBA-Kinë përputhet me interesat themelore të të dy popujve”.

Nënpresidenti kinez, Wang Qishan, gjithashtu i dërgoi një mesazh urimi, Kamala Harris, për zgjedhjen e saj si nënpresidente e SHBA-së, njoftoi agjencia e lajmeve Xinhua. rel

Izraeli konfirmon vizitën e Kryeministrit Netanyahu në Arabinë Saudite

Një zyrtar izraelit tha se Kryeministri Benjamin Netanyahu ishte në Arabinë Saudite dhe u takua me princin saudit të kurorës. Kjo është hera e parë që Izraeli konfirmon publikisht një vizitë në Arabinë Saudite nga një udhëheqës i tij, ndërkohë që dy vendet shtrëngojnë radhët kundër Iranit.

Njoftimi u bë fillimisht nga media izraelite, e cila tha të hënën se Kryeministri Netanyahu bëri një vizitë të fshehtë të dielën në Arabinë Saudite për bisedime me Princin e Kurorës Mohammed bin Salman dhe Sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo.

Në njoftim thuhej se delegacioni i Izraelit përfshinte gjithashtu zotin Yossi Cohen, shef i Mossadit, agjencia e inteligjencës kombëtare të Izraelit dhe citoheshin të dhënat e gjurmimit të fluturimit që tregonin një avion privat i cili udhëtonte nga Tel Aviv për në Neom të Arabisë Saudite dhe kthehej disa orë më vonë.

Departamenti amerikan i Shtetit nuk përmendëte zotin Netanyahu në deklaratën e tij të së dielës për takimin e zotit Pompeo me princin Mohammed bin Salman, i cili u zhvillua në Neom.

“Ata diskutuan mbi nevojën për unitet mes vendeve të Gjirit për t’iu kundërvënë sjelljes agresive të Iranit në rajon dhe për të arritur një zgjidhje politike të konfliktit në Jemen,” tha zëdhënësi Cale Brown.

Zoti Pompeo vizitoi Izraelin javën e kaluar dhe festoi me Kryeministrin Netanyahu marrëveshjet që Izraeli nënshkroi me Bahreinin, Sudanin dhe Emiratet e Bashkuara Arabe për normalizimin e marrëdhënieve. Zoti Pompeo i ka kërkuar gjithashtu Arabisë Saudite që të normalizojë marrëdhëniet e saj me Izraelin.

zëri i amerikës

I dërguari i OBSH-së paralajmëron për valë të tretë të koronavirusit

Gjenevë

I dërguari special i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për COVID-19, David Nabarro, ka kritikuar reagimin e Evropës ndaj koronavirusit të ri (COVID-19), duke paralajmëruar se mund të shkaktojë një valë të tretë vitin e ardhshëm, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Reagimi në Evropë ishte i pamjaftueshëm”, tha Nabarro në një intervistë për gazetat në CH Media Group dhe për agjencinë zvicerane të lajmeve Keystone-SDA.

“Kishte një dështim për të ndërtuar infrastrukturën e nevojshme në muajt e verës pasi u vu nën kontroll vala e parë. Dhe tani ka një valë të dytë. Nëse infrastruktura e nevojshme nuk ndërtohet tani, do të ketë një valë të tretë në fillim të vitit të ardhshëm”, paralajmëroi Nabarro.

I dërguari i OBSH-së tha se Evropa duhet të shikojë mënyrën se si vendet aziatike janë përballur me pandeminë.

“Ju duhet të reagoni shpejt ndaj virusit, me forcë dhe vendosmëri. Sidomos në fillim, kur virusi përhapet shumë ngadalë në komunitete të ndryshme. Nëse reagimi nuk është i plotë, problemi do të rritet shumë shpejt”, tha ai.

Nabarro tha se shumë pak vendimmarrës politikë e kuptuan që virusi po përhapet në mënyrë eksponenciale.

“Rritje eksponenciale nënkupton që numrat mund të rriten 8 herë brenda javës, 40 herë në dy javë, 300 herë në tre javë, mbi 1000 herë në katër javë dhe kështu me radhë”, tha ai.

Megjithatë, Nabarro tha se në Azi numrat janë relativisht të ulta “sepse njerëzit janë plotësisht të angazhuar, ata bëjnë veprime që e bëjnë të vështirë përhapjen e virusit”.

“Ata mbajnë distancë, mbajnë maska, izolohen kur janë të sëmurë, lajnë duart dhe pastrojnë hapësirat. Ata mbrojnë grupet më të rrezikuara”, theksoi Nabarro.

Ai gjithashtu tha se Azia nuk i zbuti masat restriktive para kohe, duke shtuar: “Ju duhet të prisni derisa numri i rasteve të jetë i ulët dhe të mbetet i ulët. Reagimi i Evropës nuk ishte i plotë.”

Nabarro punon nga Gjeneva dhe tha se ka pasur mungesë të mbështetjes për disa njerëz të infektuar nga virusi në Zvicër.

“Zvicra ka një numër kaq të madh të rasteve, veçanërisht pjesa e Zvicrës ku flitet frëngjisht, sa që një strategji shumë më e fortë është e nevojshme nga autoritetet, së bashku me banorët”, tha ai.

Gjatë shtatë ditëve, Zyra Federale e Shëndetit Publik të Zvicrës raportoi 615 vdekje nga COVID-19 me raste të konfirmuara nga laboratori, duke e çuar numrin e vdekjeve në 3.575 që nga fillimi i pandemisë. Kjo ishte java më vdekjeprurëse që nga paraqitja e virusit në Zvicër, duke përbërë 17 për qind të vdekjeve totale.

Gjatë kësaj jave në Zvicër u regjistruan 33.466 raste të reja me koronavirus, ndërsa u realizuan rreth 162 mijë teste.

Rusi, prezantohet projektligji që i mundëson Putinit dy mandate tjera si president

Moskë

Tre deputetë prezantuan të martën projektligjin i cili do t’i lejojë presidentit të Rusisë, Vladimir Putin të qëndrojë në detyrë për dy mandate të tjera presidenciale gjashtë-vjeçare, raporton Anadolu Agency (AA).

Pavel Krasheninnikov, Olga Savastyanova dhe Andrey Klishas paraqitën draftin në Dhomën e Ulët të Parlamentit, Duma ruse, duke legjitimuar ndryshimet kushtetuese, të cilat sugjerojnë që kufizimi në dy mandate radhazi për presidencën do të humbasë forcën e tij për kreun e shtetit që shërbeu si president në momentin e miratimit të ndryshimeve të reja kushtetuese.

Drafti gjithashtu paraqet kërkesa të reja për të nominuarit për president, duke përfshirë që kandidati duhet të jetë shtetas rus jo më i ri se 35 vjeç, me qëndrim të përhershëm në vend për të paktën 25 vjet dhe nuk ka ose nuk kishte më parë shtetësi të huaj ose leje qëndrimi me përjashtim të atyre me origjinë nga Krimea.

Votimi për ndryshimet kushtetuese u mbajt nga 25 qershor deri më 1 korrik me 77.9 për qind të rusëve që votuan për ndryshimet dhe me 21.27 për qind kundër.

NATO e quan “të hershëm” vendimin e SHBA-së për tërheqjen e trupave nga Afganistani

Bruksel

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në lidhje me vendimin e SHBA-së për të ulur numrin e trupave në Afganistan, tha se “largimi i hershëm ose i pakoordinuar” mund të ketë kosto të lartë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë mbi këtë çështje, Stoltenberg tha se ai është në kontakt të ngushtë me Shtetet e Bashkuara për misionin e NATO-s në Afganistan.

“Tani po përballemi me një vendim të vështirë”, tha shefi i NATO-s.

“Ne kemi qenë në Afganistan për gati 20 vjet dhe asnjë anëtar i NATO-s nuk dëshiron të qëndrojë më gjatë sesa është e nevojshme. Por në të njëjtën kohë, çmimi i largimit të hershëm ose të pakoordinuar mund të jetë shumë i lartë. Afganistani rrezikon edhe një herë të bëhet platformë ku terroristët ndërkombëtarë mund të planifikojnë dhe organizojnë sulmet e tyre. DAESH-i mund ta rikrijojë në Afganistan shtetin terrorist që e humbi në Siri dhe Irak”, deklaroi Stoltenberg.

Stoltenberg tha se NATO-ja ka zvogëluar ndjeshëm praninë e saj në Afganistan për të mbështetur procesin e paqes në Afganistan.

“Aktualisht, ka më pak se 12 mijë ushtarë të NATO-s në Afganistan. Më shumë se gjysma e tyre nuk janë ushtarë amerikanë. NATO-ja do të vazhdojë të trajnojë, këshillojë dhe ndihmojë forcat afgane të sigurisë, pavarësisht nëse SHBA-ja tërheq ushtarët”, shtoi ai.

Ndryshe, siç është raportuar tashmë, udhëzimi i presidentit amerikan Donald Trump për të tërhequr trupa nga Afganistani dhe Iraku i ka arritur Pentagonit dhe në vijim janë planet në këtë drejtim. Vendimi thuhet se parasheh uljen e trupave në 2.500 në dy vendet dhe që tërheqja të bëhet deri më 15 janar.

SHBA ka 4.500 ushtarë në Afganistan dhe 3.000 në Irak.

Fugaku i Japonisë ruan pozitën e “kompjuterit më të shpejtë në botë”

Superkompjuteri i prodhimit japonez “Fugaku” sërish është shpallur kompjuteri më i shpejtë në botë në listën e TOP500 me 442.010 teraflop në sekondë, raporton Anadolu Agency (AA).

Në listën TOP500, zgjedhja e superkompjuterëve më të shpejtë në botë, e cila azhurnohet dy herë në vit, Fugaku i Japonisë fitoi vendin e parë në qershor, ndërsa e ruajti pozitën në nëntor.

Në një listë të përgatitur me një vështrim në treguesit e shpejtësisë Top Performance LinPack (HPL), i cili arriti një shpejtësi prej 415 teraflop në qershor, Fugaku rriti shpejtësinë në 442.010 teraflops për sekondë.

Me këtë shpejtësi dhe më shumë se 422 transaksione kuadrilion në sekondë, Fugaku mbajti epërsinë në kategorinë më të shpejtë të transaksioneve me 3 herë më shumë llogaritje sesa konkurrenti i saj më i afërt Summit i SHBA-së.

Fugaku në japonisht do të thotë “maja e pasur”.

Pesëmbëdhjetë vende formojnë bllokun më të madh tregtar në botë

Samiti i Partneritetit Ekonomik Gjithëpërfshirës Rajonal (RCEP).

 

Pesëmbëdhjetë vende kanë formuar bllokun më të madh tregtar në botë, duke mbuluar gati një të tretën e ekonomisë globale. Partneriteti Ekonomik Gjithëpërfshirës Rajonal (RCEP) përbëhet nga 10 vende të Azisë Juglindore, si dhe Koreja e Jugut, Kina, Japonia, Australia dhe Zelanda e Re.

Pakti shihet si një zgjerim i ndikimit të Kinës në rajon.

Marrëveshja përjashton Shtetet e Bashkuara, e cila u tërhoq nga një pakt rival tregtar Azi-Paqësor më 2017. Presidenti amerikan, Donald Trump tërhoqi vendin e tij nga Partneriteti Trans-Paqësor (TPP) menjëherë pasi mori detyrën.

Marrëveshja do të përfshinte 12 vende dhe u mbështet nga paraardhësi i tij, Barack Obama, si një mënyrë për të kundërshtuar ndikimin e Kinës në rajon.

Negociatat mbi RCEP filluan më 2012. Marrëveshja u nënshkrua të dielën në kuadër të një samiti të organizuar nga Vietnami.

“Unë jam i kënaqur të them se pas tetë vjet pune të vështirë, që nga sot, ne kemi sjellë zyrtarisht negociatat RCEP në një përfundim”, tha kryeministri i Vietnamit Nguyen Xuan Phuc.

Pastaj, zyrtarët me radhë nënshkruanin kopjet e marrëveshjes dhe i tregonin ato në kamera në samitin virtual. Udhëheqësit shpresojnë se marrëveshja do të ndihmojë në nxitjen e rimëkëmbjes nga pandemia e koronavirusit.

“Nën rrethanat aktuale globale, fakti që RCEP është nënshkruar pas tetë vjet negociatash sjell një rreze drite dhe shprese”, tha kryeministri kinez, Li Keqiang. Ai e përshkroi marrëveshjen si “një fitore të multilateralizmit dhe tregtisë së lirë”.

India ishte gjithashtu pjesë e negociatave, por ajo u tërhoq vitin e kaluar për shkak të shqetësimeve se tarifat më të ulëta mund të dëmtonin prodhuesit vendas.

Nënshkruesit e marrëveshjes thanë se India mund t’i bashkohet paktit në të ardhmen. Anëtarët e RCEP përbëjnë gati një të tretën e popullsisë së botës dhe përbëjnë 29% të prodhimit të brendshëm bruto.

Blloku i ri i tregtisë së lirë do të jetë më i madh se marrëveshja SHBA-Meksikë-Kanada dhe Bashkimi Evropian. rel

Armenia fillon t’ia dorëzojë një pjesë të territorit Azerbajxhanit

Armenia do të fillojë t’ia dorëzojë pjesë të territorit Azerbajxhanit, më 15 nëntor, si pjesë e një marrëveshjeje paqeje që i dha fund një lufte gjashtë-javore mbi rajonin e shkëputur të Nagorno Karabakut.

Banorët e rrethit Kalbacar në Azerbajxhan (i njohur si Karvaçar në armenisht), i cili kontrollohej për dekada nga armenët etnikë, filluan të linin shtëpitë e tyre më 14 nëntor. Disa prej tyre u vunë flakën shtëpive, njoftoi Shërbimi Armen i Radios Evropa e Lirë.

Kalbacar ka qenë i populluar kryesisht nga azerbajxhanët etnikë, para se ata të dëboheshin nga armenët në luftën e viteve 1990, pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, dhe shumica e shtëpive që u braktisën u përkisnin më parë armenëve.

Përpara se të transferoheshin në Azerbajxhan, armenët shkuan në manastirin e Dadivankit për një vizitë të fundit. Paqeruajtësit rusë u pozicionuan pranë manastirit më 14 nëntor.

Kremlini tha se presidenti rus, Vladimir Putin, i tha presidentit të Azerbajxhanit, Ilham Aliyev më 14 nëntor që të mbrojë vendet e shenjta të krishtera në pjesët e Nagorno Karabakut, të cilat do të jenë nën kontrollin e Azerbajxhanit, një komb me shumicë myslimane.

Aliyev u zotua se do të mbrojë tempujt e krishterë, u tha një deklaratë të lëshuar nga shërbimi i tij për media.

Një pjesë kryesore e marrëveshjes së paqes, të ndërmjetësuar nga Rusia, përfshin kthimin nga ana e Armenisë të Kalbacar dhe dy rretheve të tjera gjatë 2 javëve të ardhshme. Ashtu si Kalbacar, edhe ato rrethe janë mbajtur nga separatistët armenë, që nga një luftë e cila përfundoi më 1994.

Marrëveshja i dha fund luftimeve që lanë të vrarë deri në 5,000 ushtarë dhe civilë nga të dyja palët. Ajo u shpall më 10 nëntor, por u refuzua nga shumë armenë sepse lejon Azerbajxhanin të mbajë një pjesë të konsiderueshme të Nagorno Karabakut, së bashku me zonat përreth të okupuara gjatë luftimeve.

Marrëveshja përfshin vendosjen e 2,000 paqeruajtësve rusë në rajon.

Armenia dhe Azerbajxhani shkëmbyen trupat e një numri të paspecifikuar të ushtarëve të vdekur më 14 nëntor pas mbërritjes së trupave ruse.

Nagorno Karabahu njihet si pjesë e Azerbajxhanit, por shumica e popullsisë së saj armene ka qeverisur me rajonin që kur trupat azerbajxhanase dhe civilët azerbajxhanas u dëbuan nga rajoni në luftën e viteve 1990.

Luftimet më të fundit shpërthyen në fund të shtatorit. Njoftimi për arritjen e marrëveshjes së paqes nxiti festime në Azerbajxhan dhe një krizë politike në Armeni, ku protestuesit e zemëruar sulmuan ndërtesat qeveritare dhe parlamentin. Më 11 nëntor, 10 figura të shquara të opozitës u arrestuan dhe u akuzuan për “organizimin e paligjshëm dhe të dhunshëm të protestave”.

Arrestimet u denoncuan nga opozita si të paligjshme ndërsa pjesëtarët e opozitës u lanë të lirë dy ditë më vonë. rel

Kina lançon satelitin e komunikimit celular

Kina lançoi satelitin e komunikimit celular të gjeneratës së re, Tiantong-1, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas agjencisë zyrtare të lajmeve të vendit, Xinhua, sateliti me anë të raketës Long March-3B është lançuar nga Qendra e Lançimeve të Satelitit Xichang në perëndim të vendit.

Kina me të gjithë satelitët që i ka prodhuar me mundësitë e saj, synon të sigurojë një infrastrukturë të besueshme të komunikimit celular që mund të funksionojë në të gjitha kushtet e motit.

Me shërbimin e rrjeteve celulara përveç Kinës dhe vendeve tjera përreth synohet të përfshihen edhe Mesdheu Lindor, Afrika, Paqësori dhe Oqeani Indian.

Papa Françesku uron Bidenin për fitoren në zgjedhjet presidenciale

Kreu i Kishës Katolike, Papa Françesku uroi të enjten presidentin e sapozgjedhur të SHBA-së, Joe Biden për fitoren në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, transmeton Anadolu Agency (AA).

Biden falënderoi Papën për “bekimet dhe urimet si dhe theksoi vlerësimin e tij për udhëheqjen e Shenjtërisë së Tij në promovimin e paqes, pajtimit dhe lidhjeve të përbashkëta të njerëzimit në të gjithë botën”, thuhet në një deklaratë nga kampi i Biden-it.

“Presidenti i sapozgjedhur shprehu dëshirën e tij që të punojmë së bashku në bazë të një besimi të përbashkët në dinjitet dhe barazi të të gjithë njerëzimit në çështje si kujdesi për të margjinalizuarit dhe të varfërit, adresimi i krizës së ndryshimeve klimatike, mirëpritja dhe integrimi i emigrantëve dhe refugjatëve në komunitetet tona”, thuhet në deklaratë.

Biden do të bëhet presidenti i dytë katolik pas John Kennedy-t, i cili u ul në Shtëpinë e Bardhë nga viti 1961 deri në vrasjen e tij në vitin 1963.

Disa nga premtimet e Biden-it, si rimëkëmja e SHBA-së, uniteti dhe mjedisi janë në përputhje me Papa Françeskun.

Që kur papati i tij filloi në mars 2013, Françesku është përpjekur të vendosë lidhje midis Kishës Katolike dhe feve të tjera, por këto përpjekje nuk ishin në përputhje me politikat e presidentit amerikan, Donald Trump mbi imigracionin dhe ndryshimet klimatike.

Kina uron Bidenin për fitoren në zgjedhje

Kina ka uruar presidentin e zgjedhur të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, një javë pasi Biden u shpall fitues i zgjedhjeve presidenciale amerikane.

“Ne respektojmë zgjedhjen e popullit amerikan. I shprehim fitore zotit Biden dhe zonjës (Kamala) Harris”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Wang Wenbin gjatë një konference për media më 13 nëntor.

“Ne e kuptojmë që rezultati i zgjedhjeve amerikane do të përcaktohet sipas ligjeve dhe rregullave të SHBA-së”, shtoi ai.

Kina ishte në mesin e disa vendeve të mëdha – përfshirë Rusinë dhe Meksikën – që deri më tani nuk kishin uruar Bidenin. Pekini më herët kishte theksuar se “ishte në dijeni që Biden ka deklaruar se ai është fituesi” i zgjedhjeve të 3 nëntorit, gjë që ai e bëri pasi mediat kryesore amerikane thanë se ai është fituesi i garës për Shtëpinë e Bardhë.

Presidenti aktual amerikan, Donald Trump, ende nuk e ka pranuar humbjen. Ai pretendon se ai do të ishte fituesi po që se nuk do të numëroheshin “votat ilegale” në disa shtete ku ai humbi. Por, Trump dhe aleatët e tij nuk kanë dhënë asnjë dëshmi për këto pretendime dhe kanë nisur beteja ligjore me qëllim që të përmbysin rezultatin zgjedhor.

Tensionet ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Kinës u intensifikuan gjatë administratës Trump, veçanërisht në fushën e tregtisë, sigurisë së teknologjisë dhe koronavirusit, që për herë të parë u shfaq në Kinë.

Media shtetërore kineze, më 9 nëntor publikoi editoriale ku thuhej se marrëdhëniet mund të rregullohen dhe se përmirësimi i tyre mund të nisë me fushën e tregtisë nën administratën Biden.

Përderisa kanë pranuar se ka pak gjasa që SHBA-ja të ulë presionin ndaj Kinën për çështjet si Xinjiang dhe Hong Kongu, media e mbështetur nga shteti, Global Times tha se Pekini duhet të punojë që të komunikojë me ekipin e Bidenit sa më mirë që të mundet.

Në anën tjetër, zëdhënësi i Kremlinit, Dimitry Peskov gjatë një interviste dhënë për RT-Russia më 13 nëntor, tha se Rusia do të presë për rezultatet zyrtare të zgjedhjeve amerikane para se të urojë fituesin.

“Kjo është një shenjë e mirësjelljes. Ne nuk do të themi asgjë për zgjedhjet dhe as për situatën aktuale. Ne do të presim për amerikanët, nuk do të presim mediat amerikane. Por, do të presim amerikanët që të emërojnë presidentin e tyre”, tha ai.

Që prej viteve 1800, mediat amerikane projektojnë se kush është fituesi i zgjedhjeve dhe më pas fituesi shpall fitoren dhe humbësi e pranon atë. rel

Kryeministri armen: Nënshkrimi i marrëveshjes ishte “vendim i vështirë”

Ankara

Kryeministri i Armenisë, Nikol Pashinyan tha se ishte “një vendim shumë i vështirë” për të nënshkruar marrëveshjen për t’i dhënë fund konfliktit në rajonin e Malësisë së Karabahut, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë në rrjetet sociale, Pashinyan tha se vendimi u mor pas një analize të thellë të situatës ushtarake dhe vlerësimit nga njerëzit kompetentë.

Në Armeni shpërthyen protestat pasi Pashinyan pranoi humbjen duke nënshkruar marrëveshjen me Azerbajxhanin dhe Rusinë për të ndalur luftimet mbi Malësinë e Karabakut.

Protestuesit u mblodhën përpara ndërtesës qeveritare në kryeqytetin Jerevan dhe thyen dritaret, duke brohoritur parulla kundër Pashinyan-it.

Presidenti rus, Vladimir Putin njoftoi më herët gjatë ditës se Azerbajxhani dhe Armenia kishin nënshkruar marrëveshjen.

Marrëdhëniet midis dy ish-republikave sovjetike mbi Malësinë e Karabakut kanë mbetur të tensionuara që nga viti 1991, por përplasjet e reja shpërthyen më 27 shtator.

Që atëherë, Armenia ka sulmuar në vazhdimësi civilët dhe forcat azerbajxhanase, madje duke shkelur tre marrëveshje humanitare të armëpushimit.

Rreth 20 për qind e territorit të Azerbajxhanit për gati tri dekada ka qenë nën pushtimin e paligjshëm të Armenisë.


Send this to a friend