VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Trumpi mbledh mbi 88 milionë dollarë për fushatën për rizgjedhje

By | July 16, 2018

Komentet

SHBA ndëshkon kompani ruse dhe kineze për shkelje të sanksioneve ndaj Koresë Veriore

Anije verikoreane

Shtetet e Bashkuara kanë vënë sanksione kundër një agjencie ruse për shërbime të portit dhe disa kompanive kineze për ndihmën që u kanë ofruar anijeve verikoreane, por edhe për shitje të alkoolit dhe duhanit në Phenjan, duke shkelur sanksionet amerikane, transmeton Reuters.

Thesari amerikan ka njoftuar përmes një deklarate të mërkurën, se dy kompani me bazë në Kinë kanë fituar më shumë se 1 miliard dollarë në vit, duke eksportuar alkool dhe cigare në Korenë Veriore.

Po ky Departament ka sanksionuar kompaninë me bazë në Rusi, Profinet Pte Ltd dhe drejtorin e përgjithshëm të së njëjtës, Vasili Aleksandrovich Kolchanov, e cila ka ofruar shërbime të portit të paktën gjashtë raste ndaj anijeve që kanë bartur flamurin e Koresë Veriore.

”Taktikat e këtyre subjekteve me bazë në Kinë, Singapor dhe Rusi, janë përdorur në tentim e sipër për t’iu ikur sanksioneve dhe përbëjnë shkelje të ligjit amerikan, andaj të gjitha industritë e tregtisë janë përgjegjëse t’iu ikin atyre, apo ekspozojnë veten në rrezik të madh”, ka thënë Sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin.

Sipas sanksioneve, asnjë qytetar amerikan nuk mund të bëjë marrëveshje me personat e ndëshkuar dhe pronat e tyre në Shtetet e Bashkuara “duhet të bllokohen”, ka njoftuar Thesari.

Shtetet e Bashkuara i kanë bërë presion të vazhdueshëm Koresë Veriore për të hequr dorë nga programi i armëve bërthamore.

Presidenti Trump ia heq certifikatën e sigurisë ish drejtorit të CIA-s John Brennan

Presidenti Donald Trump po ia heq certifikatën e sigurisë së lartë ish drejtorit të CIA-s të administratës Obama, John Brennan, një zë i hapur kritik ndaj Presidentit. Këtë njoftim e bëri zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Huckabee Sanders.

“Zoti Brennan kohët e fundit e ka shfrytëzuar statusin e tij të ish zyrtarit të lartë, që ka akses ndaj informacioneve tepër delikate, për të ngritur akuza të pabaza dhe shfrime të zemëruara në internet dhe televizion lidhur me adminsitartën aktuale”, – tha zonja Sanders.

Zoti Brennan ka qenë shumë kritik ndaj sjelljeve të zotit Trump, duke e cilësuar konferencën e përbashkët për shtyp që ai dha krahas me Presidentin rus Vladimir Putin në Finlandë, si“asgjë më pak, se sa tradhëti”.

Zëdhënësja Sanders tha se janë duke u rishikuar edhe certifikatat e sigurisë të zyrtarëve dhe ish zyrtarëve të tjerë.

Në mesin e tyre janë: ish Drejtori i FBI-së James Comey; James Clapper, ish drejtori i zbulimit kombëtar; ish drejtori i CIA-s Michael Hayden; ish këshilltarja për sigurinë kombëtare Susan Rice; si dhe Andrew McCabe, i cili shërbeu në postin e zëvendës drejtorit të FBI-së, deri kur u shkarkua në muajin mars.

Pensilvani: Rreth 300 priftërinj kanë abuzuar seksualisht fëmijë për dekada të tëra

Priftërinjtë katolikë në Pensilvani abuzuan seksualisht me mijëra fëmijë gjatë një periudhe 70 vjeçare dhe i mbajtën të heshtur nëpërmjet “armatimit të besimit”, si dhe nëpërmjet një fushate sistematike të fshehjes nga peshkopët e tyre, bën të ditur Avokati i Shtetit.

Në një raport prej 884 faqesh, të publikuar nga Prokurori i Përgjithshëm i Pensilvanisë, Josh Shapiro, tregohen shembuj të paraqitur grafikisht të fëmijëve, të cilët i pastronin paraprakisht dhe më pas i dhunonin seksualisht, klerikët e kishës katolike.

Prokurori është bazuar kryesisht në dokumentet e arkivave sekrete të mbajtura nga dioqezat, duke përfshirë këtu rrëfimet e shkruara nga priftërinjtë.

“Ishte abuzim seksual i fëmijëve, përfshirë këtu përdhunimin, i cili u krye nga burra të rritur, priftërinjë kundër fëmijëve”, tha Shapiro.

Përfaqësuesit e gjashtë dioqezave të Pensilvanisë të përfshirë në raport nuk dhanë ndonjë koment.

Prokurori i Përgjithshëm tha se ky është raporti më i madh mbi abuzimet seksuale të klerikëve të kishës katolike në historinë amerikane, pothuajse dy dekada pas ekspozimit të abuzimit në Boston, që tronditi kishën katolike romake.

“Priftërinjtë dhunuan djem dhe vajza,”tha Shapiro. “Ata fshehën të gjitha për dekada të tëra”.

Në raport përmenden 301 priftërinj, disa prej të cilëve kanë vdekur. Vetëm dy prej priftërinjëve do te ndiqen penalisht.

Prokurori Shapiro tha se janë identifikuar rreth 1000 viktima, por beson se mund të ketë shumë më tepër.

Gjithashtu, Shapiro bëri të ditur se një prift kishte ngacmuar pesë motra në një familje. rel

Zëdhënësja e Pentagonit nën hetime

Pretendohet se White stafin e afërt brenda Pentagonit e ka shfrytëzuar për kryerjen e punëve private, si dhe është hakmarrë ndaj disa punonjësve që kanë raportuar tek eprorët e tyre

UASHINGTON – Kundër zëdhënëses së Pentagonit, Dane White, është ngritur një hetim nën dyshimin se disa punonjës të këtij institucioni të lartë shtetëror i ka shfrytëzuar për çështje private.

Televizioni amerikan CNN raporton se White për disa javë është nën hetime nga kryeinspektori i Pentagonit.

Pretendohet se White stafin e afërt brenda Pentagonit e ka shfrytëzuar për kryerjen e punëve private, si dhe është hakmarrë ndaj disa punonjësve që kanë raportuar tek eprorët e tyre.

Ndër të tjera për White thuhet se ka urdhëruar punonjësit e stafit të çojnë rrobat e saj në pastrim kimik, por edhe të blejnë ilaçe dhe ushqim.

CNN thekson se sipas rregullave etike në Pentagon një zyrtar nuk ka të drejtë të shfrytëzojë punonjësit e tjerë për kryerjen e punëve private.

White mban postin e zëdhënëses së Pentagonit nga qershori i vitit 2017 dhe personalisht i raporton sekretarit të Mbrojtjes, Jim Mattis. aa

Trumpi sulmon përsëri Prokurorin e Përgjithshëm Jeff Sessions

Presidenti amerikan Donald Trump të martën sulmoi përsëri Prokurorin e Përgjithshëm Jeff Sessions dhe agjentin e shkarkuar të FBI-së Peter Strzok, duke i fajësuar ata për hetimin mbi lidhjet e mundshme të Rusisë me fushatën e tij presidenciale të vitit 2016 që ka konsumuar presidencën e tij.

Në një postim në Twitter presidenti u shpreh se “Nëse do të kishim një Prokuror të Përgjithshëm të vërtetë, kjo gjueti shtrigash kurrë nuk do të kishte filluar. Po hetohen njerëzit e gabuar”.

Sulmi i Presidentit Trump ndaj zyrtarit më të lartë të zbatimit të ligjit në vend erdhi disa ditë pasi ai e cilësoi Prokurorin Sessions si “të frikësuar dhe të ngurtë” dhe “të pa pranishëm në betejë”.

Presidenti Trump për një kohë të gjatë e ka kritikuar zotin Sessions, por nuk e ka shkarkuar atë nga detyra për tërheqjen vullnetare nga mbikëqyrja e hetimeve të Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller. Hetimet shtrihen mbi dy pista, bashkëpunimin e mundshëm të zyrës elektorale të kandidatit Trump me Rusinë gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016 dhe mbi nëse zoti Trump ka penguar drejtësinë duke u përpjekur të shmangte fillimin e hetimeve.

Në bazë të rregullave të Departamentit të Drejtësisë, Sekretari Sessions ishte i detyruar të tërhiqej nga mbikqyrja e hetimeve për shkak të konfliktit të interesit. Zoti Sesssions vetë kishte patur kontakte me ish ambasadorin e atëhershëm të Rusisë në Uashington dhe ishte mbështetës i fortë i kandidaturës së zotit Trump për president.

Zoti Trump gjithashtu sulmoi ish agjentin e FBI-së Strzok, i cili ishte një nga zyrtarët kyç në ekipin hetues të prokurorit Mueller, derisa prokurori Mueller e largoi atë pas bërjes publike të disa teksteve nga celulari i tij, ku ai kritikonte ashpër zotin Trump.

FBI e shkarkoi atë javën e kaluar, megjithëse raporti i hetimeve të brendshme të Departamentit të Drejtësisë theksonte se nuk ka ndonjë provë se zoti Strzok dhe avokatja e FBI-së Lisa Page, gruaja me të cilën ai kishte shkëmbyer mesazhet personale, kishin kryer ndonjë veprim që lidhej me detyrën e tyre, bazuar në pikëpamjet personale që kishin për zotin Trump.

Shtëpia e Bardhë, Omarosa dhe regjistrimet e fshehta

Vazhdon skandali mes Presidentit Donald Trump dhe ish-ndihmëses së tij dhe personalitetit televiziv Omarosa Manigault Newman, e cila ka publikuar regjistrimet e bisedave që zhvilloi me Presidentin dhe Shefin e Personelit në Shtëpinë e Bardhë. Zonja Manigault Newman thotë se fshehurazi ka regjistruar bisedat me Presidentin Trump dhe Shefin e Personelit të Shtëpisë së Bardhë, John Kelly, gjë që mund të përbëjë shkelje të rregullave të sigurisë në Shtëpinë e Bardhë. Korrespondentja e Zërit të Amerikës në Shtëpisë së Bardhë, Patsy Widakuswara, sjell hollësitë.

Omarosa Manigault Newman i përket një numri të vogël nga bashkëpunëtorët e mëparshëm zotit Trump që mori një post në Shtëpinë e Bardhë. Ajo e kishte njohur zotin Trump për më shumë se një dekadë, duke u shfaqur në emisionin televiziv “The Apprentice.”

Por, në një intervistë me kanalin televiziv NBC, ajo tani thotë se gjithçka ndryshoi pas pushimit të saj nga puna në dhjetor të vitit të kaluar.

“Shumë gjëra të korruptuara po ndodhin në Shtëpinë e Bardhë dhe unë do t’i nxjerr në dritë shumë prej tyre”, thotë ajo.

Dy ditë radhazi, ish-ndihmësja e Presidentit Trump, e njohur si Omarosa, publikoi regjistrime të fshehta të bisedave që kishte bërë në Shtëpinë e Bardhë.

Të dielën, ajo publikoi një bisedë me Shefin e Personelit të Shtëpisë së Bardhë, John Kelly që ajo e kishte regjistruar në një dhomë ku mbahen takime të rëndësishme, të quajtur “The Situation Room”.

Të hënën, ajo publikoi një regjistrim tjetër që, sipas saj, është dëshmi se Presidenti Trump nuk ishte në dijeni të shkarkimit të saj.

Zëri i Presidentit Trump

“Ju e dini se ata menaxhojnë një operacion të madh, por unë nuk e dija këtë”.

Dhoma e Shtëpisë së Bardhë ku ishte bërë regjistrimi është e rezervuar për diskutimet më sekrete dhe më kritike të sigurisë kombëtare. Ndihmësit që marrin pjesë në mbledhjet e zhvilluara në këtë dhomë zakonisht nuk lejohen të sjellin me vete pajisje elektronike.

Analistët e sigurisë janë shprehur të alarmuar për faktin që është regjistruar fshehtazi një bisedë në një dhomë kaq sekrete.

Përmes një deklarate, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders tha se regjistrimi ishte një mospërfillje e hapur për sigurinë kombëtare dhe e denoncoi Omarosën si një ish-punonjëse të pakënaqur, e cila nuk kishte “karakter dhe integritet”.

Omarosa i doli në mbrojtje veprimit të saj në një intervistë në kanalin NBC.

“E bëra si masë për t’u vetëmbrojtur, sepse kjo është një Shtëpi e Bardhë, ku të gjithë gënjejnë. Presidenti e gënjen popullin amerikan. Sarah Huckabee çdo ditë prezantohet para vendit dhe gënjen. Duhet të mbrosh veten, përndryshe të godasin me 17 thika pas shpine”.

Zonja Newman po promovon librin e saj të ri, “Unhinged”, me tone shumë kritike ndaj Presidentit Trump dhe Shtëpisë së Bardhë. Në librin e saj, ajo pretendon se i është ofruar një pagë prej 15,000 mijë dollarësh në muaj nëse ajo nuk do të kritikonte Presidentin Trump.

Presidenti Trump dha këtë pëgjigje në lidhje me librin e Omarosës:

“Ajo është një individ shumë i ulët”.

Presidenti Trump gjithashtu e sulmoi atë në Twitter të hënën në mëngjes, duke e quajtur të krisur dhe të paskrupullt.

Mbështetësit e të djathtës ekstreme marshojnë në Uashington

Pamje nga protestat e një viti më parë në Virxhinia.

Nacionalistët e racës së bardhë kanë mbajtur një marsh afër Shtëpisë së Bardhë në Uashington, mirëpo janë përballur me një numër të madh të kundërprotestuesve.

Rreth 20 mbështetës të së djathtës ekstreme kanë mbajtur protestën, e cila është zhvilluar një vit pas dhunës në Sharllotsvill të Virxhinias, që pati rezultuar me një person të vdekur.

Qindra kundërshtarë të kësaj proteste kanë mbajtur një tjetër marsh afër, duke dënuar racizmin.

Të dyja palët janë mbajtur larg njëra-tjetrës nga prezenca e madhe e policisë.

Në organizimin e nacionalistëve ishte planfikuar të merrnin pjesë rreth 400 persona, mirëpo në ditën e protestës kanë marrë pjesë shumë më pak njerëz.

Protestat janë përcjellur me siguri të lartë, teksa janë ndaluar të gjitha armët e zjarrit në atë zonë.

Pas gati dy orëve dhe shiut të rrëmbyeshëm, marshi ka përfunduar dhe protestuesit janë larguar nga zona me automjete të policisë.

Grupi tjetër i kundërprotestuesve është mbledhur në një tjetër zonë, duke brohoritur dhe duke valëvitur pllakata në duart e tyre.

SHBA, shënohet me protesta përvjetori i mitingut të nacionalistëve të bardhë

Ndërsa zyrtarët në qytetin amerikan Uashington dhe në shtetin fqinjë, Vixhinia, marrin masa për përvjetorin e parë të një mitingu të nacionalistëve të bardhë, që përfundoi në dhunë vdekjeprurëse,

Presidenti Donald Trump bëri thirrje të shtunën për unitet:

“Duhet të qëndrojmë së bashku si komb. Unë dënoj çdo lloj racizmi dhe veprime me dhunë. Paqe për të gjithë amerikanët!”, – shkroi në Twitter Presidenti, ndërsa ndodhet në klubin e tij të golfit në shtetin e Nju Xhërsit.

Zoti Trump shtoi se ai “ka luftuar” për përmirësimin e jetës për të gjitha pakicat dhe u zotua se “Nuk do të pushoj kurrë së luftuari për të gjithë amerikanët!”.

Përgjigja e presidentit ndaj mitingut të vitit të kaluar në Sharlotsville të Virxhinias, shkaktoi kritika të mëdha kur ai deklaroi nga dhoma e konferencave për shtyp të Kullës Trump, se “të dyja palët në miting ishin njerëz normalë.”

Të shtunën në mbrëmje, në qytetin e Charlotsvillit u zhvilluan në mënyrë paqësore marshime dhe aktivitete të tjera të komunitetit, në praninë e një numri të madh trupash policore.

Policia kishte vendosur barriera betoni dhe pika kontrolli për kalimtarët:.

“Vitin e kaluar policia nuk u tregua e aftë, ose nuk mori vendimet e duhura për të zbatuar ligjin. Këtë vit është shumë ndryshe. Policia e shtetit të Virxhinias është e pranishme në mënyrë masive dhe ata e kanë nën kontroll situatën,”– thotë një banor i Sharlotsvillit.

Në kampusin e Universitetit të Virxhinias të shtunën në mbrëmje pati një tensionim të gjendjes për shkak të thirrjeve të një grupi demonstruesish dhe një konfrontim mes tyre dhe policisë, por pas vetëm disa minutash, situata u qetësua.

“Kam 10 vjet që jetoj në Charlottesville. Jam student i mjekësisë. U shqetësova për shkak të masave të pakta të adminsitratës vitin e kaluar. Duke dashur të përfaqësoj shkollën dhe shokët mi të klasës, them se ne jemi kundër supremacisë të bardhë dhe kundër asaj që ndodhi vitin e kaluar.”– thotë një student i Universitetit të Virxhinias.

Mbrëmja e së shtunës shënoi përvjetorin e parë të marshimit me pishtarë në duar të supremacistëve të bardhë, në kampusin e Universitetit të Virxhinias. Të nesërmen pati një miting me pjesëmarrjen e shumë njerëzve në qendrën e qytetit të Sharlotsvillit.

Më 12 gusht 2017, qindra nacionalistë të bardhë, në mesin e tyre neonazistë, elementë esktremistë dhe anëtarë të organizatës Ku Klux Klan, u mblodhën në Sharlotsvill, mes të tjerash për të protestuar kundër vendimit të zyrtarëve të qytetit për heqjen e monumentit të gjeneralit të Konfederatës Robert E. Lee nga një park.

Mather Jones: Ish-këshilltari në fushatën presidenciale të Trump po lobon për partinë pro-ruse sepseratiste të Bosnjes Nga Dan Friedman

Në foto: Corey Lewandowski me Zheljka Cvijanoviq, kryeministrja e Republika Srpska, në Tower Hotel Trump më 25 korrik

Përfaqësuesit e një partie separatiste serbe, të mbështetur nga Rusia, ndaj liderit të së cilës janë vënë sanksione nga Departamenti i Thesarit, janë takuar me zyrtarë dhe aleatë të administratës Trump dhe kohët e fundit janë lidhur me dy ish-zyrtarë të fushatës Trump për t’i ndihmuar ata t’u lidhur me ligjvënësit republikanë.

Ish këshilltari i fushatës Trump Jason Osborne dhe Mike Rubino janë regjistruar me Departamentin e Drejtësisë për të lobuar për partinë politike të Milorad Dodik, presidenti i Republika Srpska, enklava serbe në Bosnje. Dodik ka folur për shkëputje të Republikës së tij shkëputje nga Bosnja dhe bashkimin me Serbinë, duke shkallëzuar tensione në një vend të qeverisur nga 1995 nga Marrëveshja e Dejtonit pas përfundimit të një lufte 3 vjeçare të përgjakshme luftë tre-vjeçare në mesin e ish-shteteve jugosllave. Shtetet e Bashkuara i kanë vënë saknksione Dodik vitin e kaluar për shkak të thirrjeve të tij për shkëputje dhe veprime të tjera.

Dodik ka fituar mbështetjen nga Rusia, e cila ka përqafuar kundërshtimin e tij që Bosnje t’i bashkohet NATO-s dhe përgjithësi mbështet partitë dhe lëvizjet nacionaliste, sidomos ato në Evropën Lindore. Rusia dyshohet se mbështeti një grusht shteti të bërë në Malin e  Zi për të ndaluar hyrjen në NATO. Një botim boshnjak ka raportuar në fillim të vitit se inteligjenca ruse ka ndihmuar për të trajnuar një njësi paraushtarake që vepron si një forcë e sigurisë për Dodik.

Osborne tha për Mother Jones tha se partia e Dodik, Aleanca e Social Demokratëve të Pavarur, ka rënë dakord verbalisht për t’i paguar Twin Rocks Global 10,000 $ në muaj për tre muaj, një kompani me përgjegjësi të kufizuar që ai dhe Rubino e kanë themeluar muajin e kaluar. Në aktin e regjistrimit të kësaj kompanie thuhet  se ajo do të sigurojë “udhëzime strategjike dhe këshillime në lidhje me çështjet e qeverisjes dhe aktiviteteve të Marrëdhënieve me Publikun në SH.B.A.”

Osborne tha se puna e tij për serbët e Bosnjës deri tani ka patur rezultate pozitive sikur vizita e kryeministres të Republika Srpska Zheljka Cvijanoviq e cila vizitoi Uashingtonin muajin e kaluar. Osborne tha se ai  organizoi për Cvijanovic takimin me senatorin Roger Wicker (R-Mis.), i cili është kryetar i Komisionit të Helsinkit të SHBA, një agjenci federale që promovon të drejtat e njeriut dhe demokracinë në Evropë. Ai gjithashtu organizoi një takim mes Cvijanoviq dhe Rep. Dana Rohrabacher (R-Calif.), që kryeson në Kongresin Amerikan Nënkomitetin e Politikës të  Jashtme për Evropën, Euroazinë ndaj kërcënimeve dhe që mbështet shpesh grupe etnike që kërkojnë të krijojnë shtete të pavarura. Rohrabacher është i njohur për pikëpamjet e tij miqësore ndaj Rusisë – dhe është konsideruar “anëtar i Kongresit i preferuar nga Putin” – dhe një herë FBI ia ka tërhequr vemendjen duke i kujtuar se inteligjencia ruse e konsideron atë një aset potencial.

Gjatë vizitës në Washingtonj DC, Cvijanoviq  mori pjesë një festë libri organizuar më 25 korrik, të mbajtur në Tower Hotel Trump për Jeanine Pirro, një ish-prokurore dhe mbështetëse e fortë e Trump. Në një deklaratë për shtyp të lëshuar nga zyra e Cvijanoviq propogandohet takimi i saj i saj në manifestim me “bashkëpunëtorët më të ngushtë të presidentit amerikan Donald Trump,” duke përfshirë Kellyanne Conway Sarah Huckabee Sanders, dhe ish-drejtuesi i fushatës Trump Corey Lewandowski (me të cilin-Cvijanoviq pozon në foto).

Gjithashtu Cvijanovic është takuar më 29 korrik me ish-ndihmësin e lartë të Shtëpisë së Bardhë Steve Bannon në shtëpinë e tij në Uashington, sipas njoftimit të Republikës Serbe. Bannon, i cili u shkarkua nga puna e tij në Shtëpinë e Bardhë vitin e kaluar, tha javën e shkruar për Daily Beast se ai ka në plan që të krijojë një fondacion me seli në Bruksel për të ndihmuar krahun e djathtë populistët në Evropë. Takimi i tij me Cvijanovic nxjerr në pah planet e tij që koincidojnë të përputhen me politikën e jashtme ruse. Bannon nuk iu përgjigj pyetjeve, as zëdhënësit i Rohrabacher dhe Wicker.

“Dodik është i dobishëmpër rusët sepse ai është kundër anëtarësimit në NATO dhe ka shkaktuar ngecje në kërkesat e BE për Bosnjën”, tha David Salvo, një ish-zyrtar i shërbimit të jashtëm që studion politikën ballkanike të Rusisë në erman Marshall Fund’s Alliance for Securing Democracy. “Loja e Dodik në favor të interesit të Rusisë”.

Osborne, i cili tha se ai nuk ishte i përfshirë në organizimin e takimit meBannon, vuri në dukje se Cvijanovic minimizoi lidhjet ruse të partisë së saj dhe shpalli dëshirën e saj për marrëdhënie të forta me Shtetet e Bashkuara. Ajo donte të krijonte një linjë komunikimi që nuk ishte atje më parë, “tha ai. “Ajo donte të ulet në tavolinë dhe të ndajë historinë e anës të saj”.

Dodik është shpallur publikisht për shkëputjen nga Bosnja dhe bashkimin me Serbinë, por Osborne tha se Cvijanoviç i tha Wicker dhe Rohrabacher se serbët boshnjakë “nuk duan pavarësi” dhe thjesht duan të sigurojnë autonominë e tyre brenda Bosnjës. Osborne tha gjithashtu se nuk kishte asnjë kontakt me Dodik dhe mori garanci nga Aleanca e Social Demokratëve të Pavarur se lobimi i firmës së tij nuk do të kishte “të bënte asgjë me nxitjen e interesave ruse”.

Osborne dhe Rubino drejtojnë firmën lobuese Turnberry Solutions, të quajtur sipas emrit të një fushë golfi që Trump zotëron në Skoci. Të gjithë klientët e raportuar të Turnberry janë vendas. Osborne tha se ai dhe partneri i tij krijuan Twin Rocks Global, të quajtur sipas një qyteti të Oregonit, ku ai ka një shtëpi, për të trajtuar veçmas lobimin e huaj, i cili ka kërkesa të ndryshme.

Megjithatë, Lewandowski duket se ka një lidhje me punën e Osborne dhe Rubinos. Në prill, të dy burrat u bashkuan me Lewandowski në një vizitë në Beograd, Serbi, ku Lewandowski foli në një tryezë të rrumbullakët dhe u paraqit në fotografi me drejtuesit e biznesit dhe politikanët. Një anëtar i partisë opozitare të Serbisë pretendoi se Lewandowski po përpiqej të fitonte një kontratë për Turnberry për të përfaqësuar presidentin serb Aleksander Vuçiç në Uashington.

“Çdo vend që dëshiron të ketë marrëdhënie më të forta dhe më të mira me SHBA ka një mundësi unike për ta bërë këtë tani gjatë administratës së Presidentit Trump, sepse ai shikon në të ardhmen dhe ndërton marrëdhënie të reja”, tha Lewandowski në takim, sipas një publikimi lokal . “Prania juaj në Uashington është një çelës për përmirësimin e marrëdhënieve të ndërsjella. Unë shpresoj se ju do të përdorni këtë mundësi. “/ Përg. për botim Elida Buçpapaj

Shirley Cloyes DioGuardi: Lobi Serb po bën përpjekje që politikën e jashtme Amerikane për Kosovën ta kthejë në favorin e Serbisë

Shirley Cloyes DioGuardi: Rreziku nga mbajtja e gojes mbyllur nga shqiptaret!

Shirley Cloyes DioGuardi: Lobi Serb po bën përpjekje që politikën e jashtme Amerikane për Kosovën ta kthejë në favorin e Serbisë

Qëllimi i Lobit serb është që nëpërmjet propagandës të sigurojnë ndarjen e Kosovës, dëshirë kjo që përherë ka qenë synimi përfundimtar i Beogradit dhe këtë po përpiqet ta bëjë duke instaluar frikë në ShBA, me theks të veçantë në Kongresin amerikan, se shumica shqiptare e Kosovës, veçanërisht në botën e pas 11 shtatorit 2002, paraqet një forcë myslimane potencialisht armiqësore në zemër të Evropës.

Shkruan: Shirley Cloyes DioGuardi

Së bashku me sinjalet që kanë ardhur nga Grupi i Kontaktit se në tryezën e negociatave Prishtinë-Beograd, së shpejti, do të diskutohet edhe çështja e statusit final të Kosovës, është shfaqur edhe një hare dhe ngazëllim jo i pakët në radhët e çarqeve politike shqiptare. Ngazëllimi për mundësinë e marrjes fund të vendnumërimit politik, social dhe ekonomik të Kosovës si një protektorat i OKB-së, gati shtatë vjet të plota pas mbarimit të luftës, është i kuptueshëm, por ky ngazëllim mund të jetë i parakohshëm.

Ndërkohë që Kosova gjithnjë e më shumë po afrohet drejt bërjes shtet i pavarur, lobi serb në Uashington (duke përfshirë edhe Kongresin e Unitetit Serb dhe përfaqësuesit e kishës ortodokse serbe në ShBA, në Serbi dhe në Kosovë), i kanë intensifikuar përpjekjet e tyre për ta nxjerrë nga binarët pavarësinë e Kosovës.

Duke e pasur të qartë se Grupi i Kontaktit dhe organizma të tjerë ndërkombëtarë janë të përgatitur për të imponuar një zgjidhje, në rast se bisedimet e kësaj vere për statusin final dështojnë (dhe unë besoj se këto bisedime do të dështojnë), lobi serb, ka nisur dhe po e vazhdon një luftë mediale me qëllim që nëpërmjet saj të provojë që në grahmat e fundit, ta lëkundë në favorin e tij opinionin publik dhe zyrtar në Shtetet e Bashkuara.

Qëllimi i tyre është që nëpërmjet kësaj propagande të sigurojnë ndarjen e Kosovës, dëshirë kjo që përherë ka qenë synimi përfundimtar i Beogradit dhe këtë po përpiqen ta bëjnë duke instaluar frikë në ShBA, me theks të veçantë në Kongresin amerikan, se veçanërisht në botën e pas 11 shtatorit 2002, shumica shqiptare e Kosovës paraqet një forcë myslimane, potencialisht armiqësore në zemër të Evropës. Ç’është e drejta, shqiptarët e Kosovës, ashtu si shqiptarët kudo gjetiu, janë kryesisht myslimanë, katolikë dhe ortodoksë sekularistë, të cilët kanë jetuar dhe jetojnë së bashku në harmoni të plotë tash e sa shekuj të tërë me radhë.
Shqiptarët, që në radhë të parë ndjehen shqiptarë e më pas njerëz fetarë, janë krenarë me tolerancën e tyre fetare.

Pohimin në fjalë nuk mund ta vërtetojë asgjë më mirë se fakti se Shqipëria, me ndihmën e shqiptarëve etnikë në Kosovë, në Mal të Zi dhe në Maqedoni, është vendi i vetëm që mund ta pohojë me gojën plot se i ka mbrojtur e shpëtuar të gjithë hebrenjtë që kanë pasur fatin të hyjnë brenda kufijve të saj gjatë Holokaustit të Luftës së Dytë Botërore.

Lufta mediatike e Serbisë është luftë e ndyrë, jo vetëm për faktin se po përhap racizëm të kulluar antishqiptar dhe po keqpërdor religjionin për qëllime të përfitimit politik në Perëndim, por, mbi të gjitha sepse në gazetat e ndryshme amerikane po boton raporte gazetareske dhe opinione e editoriale të ndryshme që po shkruhen me qëllim nga analistë të ndryshëm politikë e fetarë të quajtur “neutralë“, duke qenë në të vërtetë njerëz që mbajnë lidhje me lobin serb dhe me firmën e tyre të njohur lobuese në Uashington D.C.

Në materialin e mëposhtëm, do të përpiqem t’i tregoj aktorët kryesorë të këtij angazhimi, i cili synon të ndikojë dhe t’i përfitojë, sidomos, lexuesit e painformuar amerikanë.

Për mendimin tim, liderët politikë dhe tërë populli i Kosovës pa dallim, Grupi i Kontaktit, Kombet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, duhet t’i kundërvihen angazhimit të Beogradit për minimin e përpjekjeve që po bën bashkësia ndërkombëtare për t’i sjellë paqen Evropës Juglindore, një herë e përgjithmonë.

Kontrata e firmës juridike “Venable” me Këshillin Kombëtar Serb për Kosovën e Metohinë

Më 24 prill të vitit 2006, gazeta e Kapitol Hillit “Roll Call” dhe më 1 maj dhe seksioni i “Legal Times – Full Disclosure: New and Notes from K. Street”, i botuan raportet e para, sipas të cilave “Venable LLP”, njëra ndër firmat kryesore të lobimit ligjor në Uashington, “në marsin e këtij viti, kishte lidhur një marrëveshje me Këshillin Kombëtar Serb për Kosovën e Metohinë, një grupim ky që paraqitet në emër të serbëve të zhvendosur të Kosovës pas ndërhyrjes së NATO-s, në vitin 1999”. Të dy gazetat shkruanin se “Venable” gjatë gjashtë muajve të parë do të marrë 600 mijë dollarë në këmbim të furnizimit të këtij grupimi me “planet strategjike dhe taktike të çështjeve të politikës së jashtme të parashtruara para qeverisë amerikane”. Njoftimi i bërë në “Roll Call” bënte me dije se “Venable” do të marrë nga 100 mijë dollarë shtesë për çdo muaj vazhdimi të kësaj kontrate. Kontrata mban datën e 22 marsit të vitit 2006, është e nënshkruar në përputhje me Aktin e regjistrimit të agjentëve të jashtëm pranë Departamentit amerikan të Drejtësisë dhe është nënshkruar midis kompanisë “Venable” dhe Këshillit Kombëtar Serb të Kosovës dhe Metohisë. Venable prezantohet këtu me nënshkrimin e Xheims Xhatras (James Jatras) dhe kontrata përfshih këto pika:
“Dhënia e këshillave strategjike dhe planifikimeve taktike për çështje të politikës së jashtme të ngritura para Qeverisë amerikane (degëve të ekzekutivit dhe të legjislativit) dhe puna në media”. Shërbimet e “Venable”-it ndaj Këshillit Kombëtar Serb “do të përfshijnë edhe çështje që i përkasin shërbimit të medies Global Strategic Communications Group që vepron nën drejtimin e Venable për ta përfshirë përgatitjen dhe daljen në medie, asistencë në përpilimin e deklaratave politike, botime të shkrimeve të natyrës “opinione” dhe editoriale, me botim të të dhënave të vazhdueshme elektronike, monitorim të mediave, formimin dhe administrimin e një këshilli amerikan të politikës, përzgjedhja e medies së paguar si dhe raportim dhe këshilldhënie tjetër”.

Përgatija dhe çasja në medie”: Oferta kryesore e kompanisë Venable për Beogradin

Associated Press: Më 14 prill, vetëm pak javë pasi që Këshilli Kombëtar Serb nënshkroi kontratën e tij me Xhejms Xhatras (James Jatras) në Venable, David Hamer i agjencisë “The Associated Press” botoi një artikull në sektorin e AP-së për ngjarjet në botë, me titullin “Serbia kërkon ndihmën e Kongresit Amerikan për ta penguar Pavarësinë e Kosovës”. Artikulli saktësonte se “Serbia e ka ftuar Kongresin e ShBA-ve që ta ndjekë shembullin e Senatit e të thotë se Krahina e ndarë e Kosovës tani nuk është e gatshme për pavarësi”.

Gazetarët shqiptarë në Ballkan reaguan me indinjatë ndaj përshkrimit të Kosovës si “Krahinë e Ndarë“. Ata theksuan faktin e pamohueshëm se Kosova nuk është pjesë e ndarë e Serbisë por tokë e aneksuar nga Serbia pas Luftës së Parë Botërore.

Ndërkohë, agjencia “The Associated Press” nuk e komentoi fare faktin se rezoluta e kongresionale e prezantuar nga kongresisti Stiv Çabot (Steve Chabot) në dhjetor të vitit 2005, në mbështetje të rezolutës së Senatit 273 të paraqitur nga senatori Gjorgj Vojinoviç ishte injoruar nga Komiteti i Kongresit për Marrëdhënie me Jashtë, ku liderët, kongresistët Tom Lantos dhe Henri Haid, kishin paraqitur që më parë rezolutën e Kongresit 24, e cila i ftonte ShBA-të ta njohin pavarësinë e Kosovës tani.

AP-ja citonte Vuk Jeremiçin, këshilltarin kryesor të presidentit Tadiç për çështje politike, të kishte deklaruar se “Kongresi do të mund të ofronte mbulesë të rëndësishme politike për lidershipin e “koalicionit të qendrës” të Serbisë, po të theksonte se Kosova nuk i ka përmbushur kërkesat për pavarësi”. Por kjo gjë nuk ka ndodhur.

Në fillim të këtij maji, Misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë theksoi publikisht se qeveria e Kosovës po vazhdon t’i përmbushë obligimet e saj në përputhje me planet për implementimin e standardeve.
Ndërkohë, ndërmjetësuesit ndërkombëtarë në bisedimet Prishtinë-Beograd njoftuan se gjatë ditëve të verës do të fillojë vënia e themeleve për bisedimet për statusin final.

The Washington Times:

Që nga mbarimi i luftës në vitin 1999, Lobi serb, përveç trajtimit të qëllimtë të shqiptarëve si forcë terroristësh myslimanë në zemër të Evropës, po shpenzon energji të madhe edhe në përpjekjet për prezantimin e shqiptarëve si liderë të rrjeteve të krimit të organizuar, të përfshirë në trafikimin me qeniet njerëzore, me drogë dhe me armë në Ballkan.

Më 9 maj, “The Washington Times” botoi një shkrim të llojit opinion që njihet me emrin “Asi-Ace” dhe që kësaj radhe kishte për autor një ushtarak të pensionuar amerikan dhe mbante titullin “Tmerri i Kosovës”, në të cilin admirali amerikan në pension, Lions, luftën kundër trafikimit e shihte si “pjesë integrale të luftës kundër terrorit” dhe përmendtte Kosovën si qendër të aktiviteteve të paligjshme në Evropën Juglindore, që sipas tij datonte qysh nga lufta e Kosovës e viteve 1998-1999.

Lyons, admiral i marinës amerikane në pension e denonconte Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës si organizëm me prirje “kriminale dhe terroriste që mbante lidhje me mafien shqiptare në Evropë“.

Atë që nuk e tha dot “The Washington Times” përkrah botimit të artikullit të Lionsit është se autori nuk është kurrfarë analisti ekspert, por anëtar i një bordi këshillimor të “Këshillit Amerikan për Kosovën”, organizatë frontale për lobin serb të krijuar nga kompania kontraktuese këshilldhënëse “Venable” dhe e grupit të tyre të bashkëpunimit “Global Strategic Communications.

Këshilli Amerikan për Kosovën – Këshilli i Venable-it “për politikën e jashtme amerikane”

Në vebfaqen e tij (www.savekosovo.org), Këshilli Amerikan për Kosovën identifikohet si “aktiviteti i Venable LLP dhe Global Strategic Communications, që të dy grupime këto të regjistruara në përputhje me Aktin për regjistrim të përfaqësuesve të huaj, si agjentë në shërbim të “Këshillit Kombëtar serb për Kosovën e Metohinë“

Vebsajti i Këshillit Amerikan për Kosovën rendit në radhë të gjithë artikujt që organizata ka arritur t’i plasojë në median perëndimore gjatë gjithë periudhës së shkuar njëvjeçare, duke përfshirë edhe artikullin e datës 9 maj të këtij viti të autorit Xheims Lions (James Lyons) në gazetën “The Washington Times” që kundërshton kërkesën dhe angazhimin e Kosovës për pavarësi dhe e cilëson atë si shtet të islamizuar. Është interesant fakti se në listën e Bordit konsultativ të Këshillit bëjnë pjesë jo vetëm Xheims “Ace” Lyons Jr., por edhe Doug Bandow, i cili më 15 dhjetor të vitit 2005 dha dorëheqjen si bashkëpunëtor i vjetër pranë Institutit “Cato”, organizatë me seli në Uashington që merret me vlerësimin e opinioneve dhe si kolumnist bashkëpunëtor që shkruante në “Washington Times”, pasi që u detyrua të pranonte se gjatë një dekade me radhë kishte marrë para nga lobisti Xhek Abramof (Jack Abramoff) në këmbim të botimit të artikujve favorizues për klientët e Abramofit.

Ky fakt ngre pikëpyetje për të kaluarën e Bandow-it si vëzhgues “i paanshëm” i konfliktit në Ballkan. Në mars të vitit 1999, Brandovi, ishte njëri ndër pesë dëshmitarët, në mesin e të cilëve bënin pjesë edhe ish-ambasadori amerikan pranë OKB-së, Zhan Kirkpatrik (Jean Kikpatrick), ish-sekretari amerikan i shtetit, Henri Kisinxheri, ish-senatori Bob Dol dhe unë, Shirli në rolin e këshilltares politike për çështje të Ballkanit pranë Lidhjes Qytetare shqiptaro-amerikane. Ne të gjithë dëshmuam në seancën dëgjimore të Komitetit të Kongresit për marrëdhënie Ndërkombëtare, të drejtuar nga kongresistët Tom Lantos e Ben Gillman. Me këtë rast paraqitëm qëndrimet tona lidhur me dërgimin apo jo të trupave tokësore amerikane në Kosovë.

Kikpatriku dhe unë e mbështetëm fuqishëm dislokimin e trupave tokësore amerikane për t’i shpëtuar shqiptarët e Kosovës, atëbotë të sulmuar nga ushtria dhe forcat paraushtarake serbiane. Kisinxheri dhe Doli deklaruan se do ta mbështesnin çdo vendim që do të merrte të Kongresi, ndërsa Doug Bandow ishte i vetmi që kundërshtoi me forcë dërgimin e trupave tokësore amerikane në Kosovë me po të njëjtat arsye që po i paraqet sot “Këshilli Amerikan për Kosovën” për ta pamundësuar të drejtën e Kosovës për vetëvendosje.

Përveç Xheims Lionsit dhe Doug Bandowit, në radhët e Bordit këshillimor të Këshillit amerikan për Kosovën bëjnë pjesë edhe Xheims Bisert, Andru G. Bostom, Thomas Gambill, Julia Gorin, William J. Murray, Keith Roderick, Wanda Schindley, Sir Alfred Sherman, dhe Robert Spencer. (Komuniteti i gazetarëve duhet të hetojë nëse anëtarët e bordit konsultativ në fjalë paguhen nga ky lob për botimet e tyre në emër të këtij lobi).

William J. Murray, kryetar i Koalicionit Liria Fetare (Religious Freedom Coalition), meriton këtu një vëmendje të posaçme, për arsye se me urdhrin e lobit serb ai udhëhoqi një “mision faktmbledhës” në Kosovë pas trazirave të marsit 2004.

Megjithëse konflikti në Kosovë nuk është fetar por politik dhe i natyrës ekonomike, Murray kishte ardhur në përfundimin se pala shqiptare kishte një “hasmëri xhihadiste kundër gjithë krishterimit”. Raporti i tij, i përpiluar së bashku me presidentin e Institutit për fe dhe politikë publike, Jozef Griboski, ka qarkulluar gjerësisht në Kapitol Hill me qëllim që të fitonte mbështetje nga grupe të ndryshme konservative fundamentaliste, të cilat fundja e fundit, ishin grupet që bënë ndryshimin e vogël elektoral në zgjedhjen e presidentit Xhorxh W. Bush në vitin 2000.

Xheims Xhatras – përfaqësuesi i Venable për Këshillin Kombëtar Serb

Xheims Xhatras (James Jatras), amerikan me origjinë greke me histori të gjatë të aktivitetit pro ortodoks dhe antimysliman në Ballkan, ndërsa më parë analist i lartë i politikës së jashtme për Komitetin e politikave republikane pranë Senatit amerikan (1998/2000) ka nënshkruar marrëveshjen midis Venable dhe Këshillit Kombëtar Serb më 22 mars 2006.

Xhatras, jo vetëm që nuk është vëzhgues neutral por është lobit i paguar për Këshillin Kombëtar Serb dhe është një ekstremist ortodoks që mban lidhje të thella me Kongresin e Unitetit Serb. Xhatras ka shkruar artikuj të shumtë, nëpërmjet të cilëve ka synuar t’i paralajmërojë amerikanët për kërcënimin që vjen nga islami militant në Evropën juglindore. Disa prej këtyre shkrimeve janë botuar në revistën “Chronicles” që mban lidhje me grupet e serbëve të Bosnjës. (Srgja Trifkoviç, redaktor i ‘Chronicles’ për tema të jashtme, më parë ishte zëdhënës zyrtar i të akuzuarit për krime të luftës, Radovan Karaxhiç).

Xhatrasi ishte njëri ndër folësit kyç të Kongresit të nëntë të Unitetit Serb dhe drejtor filmi në filmin propagandistik të produkcionit amerikano-serb, “Yugoslavia: The Avoidable War – Një luftë që mund të shmangej”, producent dhe regjisor i të cilit ishte George Bogdaniç. Dhe gjatë luftës në Kosovë, ishte Xhatras, në cilësinë e analistit të lartë për politikë të jashtme pranë komitetit për politikë republikane të Senatit, njeriu që e porositi dhe e vuri në qarkullim raportin e pacipë dhe plotësisht të rremë të Jozef Bodanskit në Kongres dhe në Senat, me titullin: “Kosova: Fronti i ri ballkanik i ShBA-ve dhe Iranit”. Kjo qe bërë në kuadër të përpjekjeve për ta bllokuar mbështetjen kongresionale për intervenim në luftën që Serbia i kishte shpallur Kosovës dhe për ta diskredituar Ushtrinë Çlirimtare.

“The Baltimore Sun”— paraqet rrejshëm gjendjen e serbëve të Kosovës

Më 10 maj, artikulli i shkruar nga Kristofer Deliso, me titullin “Intervenimi gjysmak në Kosovë shuan shpresat për paqe”, u botua në “The Baltimore Sun”. Tash për tash nuk dimë nëse Deliso, gazetar amerikan i tipit të lirë që drejton “Balkananalysis.com” nga Shkupi, mban lidhje me kontratën Xhatras/Venable. Megjithatë, Deliso identifikohet qartas me tërbimin e lobit serb për të goditur zgjidhjen finale të statusit të Kosovës duke i përshkruar serbët si komunitet që po jeton kohë të vështirë nën rrethim dhe i cili do të ikë “bashkë me rimobilizimin e militantëve për t’i spastruar serbët dhe për t’i aneksuar tokat e banuara shqiptare të Maqedonisë dhe të Malit të Zi, sapo Kosova të jetë bërë e pavarur”.

E vërteta është se shumica e serbëve të Kosovës, ashtu si edhe e shqiptarëve, duan thjesht të jetojnë në paqe. Ec sot nëpër rrugët e Gjilanit, fjala vjen dhe do të shohësh , sesi gruaja shqiptare do të blejë gjësende nga ajo serbe në tregun e hapur. Siç e ka bërë të qartë Komuniteti Ndërkombëtar që kur filluan negociatat midis Prishtinës dhe Beogradit vjeshtën që lamë pas, është Serbia e jo shqiptarët ata që po e pengojnë integrimin e serbëve të Kosovës në shoqërinë e Kosovës.

Trupat e NATO-s që do të vazhdojnë të ngelin në Kosovë edhe pas zgjidhjes së statusit final, për të vëzhguar mbrojtjen e të drejtave të pakicave. Ato do ta shohin me sytë e tyre se pavarësia është çelësi, e jo pengesa për bashkekzistencën paqësore midis grupeve të ndryshme etnike.Rreziku nga heshtja shqiptare

Shqiptarët kanë vazhduar ta nënvlerësojnë nevojën për marrëdhënie publike dhe lobim kompetent në ShBA dhe nuk kanë arritur dot të reagojnë kundër propagandës serbe nga besimi se ajo paraqet një ekstremizëm anësor ndërsa rasti i Kosovës dhe pavarësia e saj një çështje e drejtë që do të triumfojë mbi bazën e meritave dhe realitetit që nuk fshihet dot.
Ngjarjet e kohëve të fundit (si dhe pabesia historike e Beogradit ndaj shqiptarëve) e kanë dëshmuar sa e sa herë se kjo s’është veçse një gabim i madh.
Po u la i patrajtuar, ekstremi periferik mund të bëhet shumë shpejt qendra vetë, aq më shumë në rastet kur mbështetet nga burime të llojit që Këshilli Kombëtar Serb ka vënë në duart e kompanisë Venable dhe Global Strategic Communications.

Derisa shqiptarët të mos ofrojnë informacion të bollshëm e valid për Kosovën, askush nuk duhet të zihet i befasuar nëse opinioni publik amerikan dhe përfaqësuesit e tyre politikë, të konsumuar në masë nga lufta në Irak dhe kriza energjetike, mund t’u besojë shkrimeve të gënjeshtërta në shtyp që kanë zanafillën dhe burojnë drejtpërdrejt nga Beogradi.

Dhe askush nuk duhet ta nënvlerësojë ndikimin potencial të këtyre shkrimeve e artikujve me rastin e fillimit të bisedimeve për statusin përfundimtar.

Ka ardhur koha që ta ripërqendrojmë vëmendjen e opinionit ndërkombëtar në viktimat e angazhimit të pamëshirë të Slobodan Milosheviqit për Serbinë e Madhe, në 300 mijë myslimanët e Bosnjës dhe shqiptarët e vrarë të Kosovës dhe në katër milionë të zhvendosurit që la pas ky projekt i luftërave brutale./(Përktheu: Musli Bazhdaraj, Përg. për botim: Elida Buçpapaj)

—–Shirley Cloyes DioGuardi është këshilltare e posaçme e Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane për çështje të Ballkanit

22 Maj 2006

Shirley Cloyes DioGuardi: Rreziku nga mbajtja e gojes mbyllur nga shqiptaret!

 

Mather Jones: Ish-këshilltari në fushatën presidenciale të Trump po lobon për partinë pro-ruse sepseratiste të Bosnjes Nga Dan Friedman

Shirley Cloyes DioGuardi: Rreziku nga mbajtja e gojes mbyllur nga shqiptaret!

Te nderuar,

 

Shkrimi i shkelqyeshem i Dan Friedman ne magazinen Mother Jones te dates 6 Gusht  hedhe ne pah se partia politike e Milorad Dodik, presidentit te Republikes Serbe, ka angazhuar nje firme lobuese ne Washington, DC, per te lobuar tek Kongresistet Republikane ne Kongres dhe tek Administrata e Trumpit per te perkrahur kerkesen e tyre per ndarje nga Bosnja e Hercegovina ashtu qe t’i bashkohen Serbise.
Dymbedhjete vite me pare, une pata publikuar shkrimin “Lobi Serb po ben perpjeke qe Politiken e Jashtme Amerikane ta ktheje ne favor te Serbise”, ku tregoja per perpjekjet e Beogradit ne Washington, DC per te bllokuar rezuloten e Kongresit qe kerkonte pavaresine e Kosoves si zgjidhje te statusit final politik.
Shkrimi im sjell ne konkluzion problemin qe ende ekziston sot: rreziku nga mbajtja e gojes mbyllur nga shqiptaret. Shumica e elites politike dhe profesionale ne boten shqiptare kane vazhduar ta nenvleresojne nevojen e kahmoteshme per nje strategji per marredheniet me publikun dhe per lobim kompetent ne Shtetet e Bashkuara dhe ne Evropen Perendimore, si dhe kane deshtuar ne sfidimin e propagandes anti-shqiptare serbe qe paraqet rrezik te madh per te ardhmen e Kosoves.
Ju lutem, klikoni ketu per shkrimin tim ne anglishte dhe ketu per versionin ne shqip.
Sinqerisht,

Trump: dënoj çdo lloj racizmi dhe veprimi me dhunë

Ndërsa zyrtarët në qytetin amerikan Uashington dhe në shtetin fqinjë, Vixhinia, marrin masa për përvjetorin e parë të një mitingu të nacionalistëve të bardhë, që përfundoi në dhunë vdekjeprurëse, Presidenti Donald Trump bëri thirrje të shtunën për unitet:

“Duhet të qëndrojmë së bashku si komb. Unë dënoj çdo lloj racizmi dhe veprime me dhunë. Paqe për të gjithë amerikanët!”, – shkroi në Twitter Presidenti, ndërsa ndodhet në klubin e tij të golfit në shtetin e Nju Xhërsit.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1028271447632957441

Zoti Trump shtoi se ai “ka luftuar” për përmirësimin e jetës për të gjitha pakicat dhe u zotua se “Nuk do të pushoj kurrë së luftuari për të gjithë amerikanët!”.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1028275158342098944

Përgjigja e presidentit ndaj mitingut të vitit të kaluar në Sharlotsville të Virxhinias, shkaktoi kritika të mëdha kur ai deklaroi nga dhoma e konferencave për shtyp të Kullës Trump, se “të dyja palët në miting ishin njerëz normalë.”

Kryetarja e Bashkisë së Uashingtonit, Muriel Bowser, tha të enjten se kishte nënshkruar një urdhër për shkallëzimin e operacioneve të emergjencës në përgatitje të mitingut që është në plan të mbahet të dielën në Sheshin Lafayette, një park përballë Shtëpisë së Bardhë. Leje për t’u grumbulluar në park, si dhe pranë tij, kanë edhe anti protestuesit.

Shefi i Policisë së Uashingtonit, Peter Newsham, tha se armët e zjarrit do të jenë të ndaluara në mitingjet, edhe për personat që kanë leje për të mbajtur armë.

Guvernatori i Virxhiniaa, Ralph Northam dhe zyrtarë të qytetit të Sharlotsvillit njoftuan se gjendja e emergjencës do të jetë në fuqi nga dita e premte, deri të dielën në qytet, si dhe në pjesë të Virxhinias Veriore, pranë Uashingtonit.

Zyrtarët thanë se rreth 700 oficerë policie do të jenë në krye të detyrës gjatë fundjavës, “të përgatitur plotësisht prë të vepruar”, për të parandaluar dhunën.

Në gusht të vitit 2017, protesta e shoqëruar me parulla raciste dhe simbole naziste shkaktoi vdekjen e një personi dhe plagosjen e 19 të tjerëve. Këtë vit, supremacistët e bardhë planifikuan një protestë të dytë për ta shënuar këtë ngjarje, këtë radhë në Uashington.

Në protestën e 12 gushtit të vitit të kaluar, policia e qytetit të Sharlotsvillit, ajo shtetërore dhe Garda Kombëtare ishin të pranishme në statujën ikonë të Gjeneralit të forcave të konfederatës, Robert E. Lee, epiqendra e protestës.

Zyrtarisht, nacionalistët e të djathtës ekstreme ishin mbledhur për të protestuar kundër heqjes së kësaj statuje. Protesta pati një përfundim tragjik. Një makinë shtypi protestuesit antifashistë, duke vrarë aktivisten Heather Heyer dhe duke plagosur shumë të tjerë.

3 Disa ditë pas protestës tragjike, autoritetet mbuluan statujën me një qese të zezë plastike, por sot statuja vazhdon të jetë aty. Mgjithatë, janë bërë disa ndryshime, pothuajse gjithë administrata e qytetit të Sharlotsvilit tani është e re. Universiteti i Virxhinias reduktoi hyrjen në mjediset e tij në datat 11 dhe 12 gusht, sepse administrata e tij po përpiqet të shmangë protestat e mundshme.