VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Trump niset për në Davos para fillimit të gjykimit të tij për shkarkim në Senat

By | January 21, 2020

Komentet

Shtypi zviceran mbi referendumet e djeshme federale

VOAL – Në vazhdën e “jo” të 61.7% të zviceranëve ndaj nismës “Për kufizimin” e SVP, shtypi zviceran në përgjithësi gjen një plebishit në favor të lëvizjes së lirë, duke e treguar atë si një “shuplakë” dhe “fiasko” “për Partinë Popullore Zvicerane (Schweizerische Volkspartei), gjithashtu për shkak të temave që po votohen, sipas indikacioneve të votimit, SVP humb në katër nga pesë raste.

Avionët luftarakë, një fitore që i jep humbje

Sidoqoftë, është për një çështje tjetër që gazetat kryesore, veçanërisht gjermanishtfolëse zvicerane, janë përqendruar kryesisht: fitorja shumë e vogël (50.1%) e kredisë për blerjen e avionëve të rinj luftarakë. Për Blick, në fakt, Këshilltarja Federale Viola Amherd tani duhet të pyesë veten nëse mbështetja për ushtrinë në popullatë nuk po gërryhet. Edhe Neue Zürcher Zeitung vë “gishtin e tij në plagë” duke ngritur nevojën për të bërë një reflektim të gjerë mbi konceptin e sigurisë që ne duam dhe mund të përballojmë.

Aargauer Zeitung shkon një hap më tej në temë dhe thekson se si kundërshtarët tani do të jenë në garë për blerjen e avionëve luftarakë amerikanë (F / A-18 Super Hornet dhe F35), të cilët do të kishin mirëmbajtje shumë të shtrenjtë dhe kjo do na bënte të varur në periudhë afatgjatë nga SHBA. Edhe në aspektin strategjik, për ata që dje kundërshtuan kredinë, do të ishte më mirë të mbështeteshim në një nga avionët e prodhuar në Evropë. Në këtë drejtim, Tages Anzeiger bën një propozim: të lidhë blerjen e avionëve evropianë me negociatat për marrëveshjen kornizë me Brukselin, duke marrë ato koncesione që do të duheshin nga Zvicra për të ndërtuar konsensusin rreth tekstit.

Midis lëvizjes së lirë dhe marrëveshjes kornizë

Refuzimi i iniciativës së SVP kundër lëvizjes së lirë padyshim zë faqet e para në Ticino, me Presidentin nga SVP po aq të bazuar në Ticino Marco Chiesa të paraqitur si në La Regione ashtu edhe Corriere del Ticino. Fokusi nuk është aq shumë në votimin e favorshëm të Ticino, i cili me të vërtetë regjistroi një rënie të mprehtë krahasuar me votat e mëparshme mbi çështjen, sesa në miratimin e umptenth (të pestë) të rrugës bilaterale me Brukselin nga populli zviceran. Sidoqoftë, një rrugë dypalëshe, e cila rrezikon të kalojë përmes marrëveshjes kornizë me BE, një marrëveshje e negociuar tashmë e cila megjithatë ka shumë pak shpresa për t’u pranuar nga parlamenti zviceran, thekson La Regione, për shembull.

Për Le Temps, numri prej mbi 61% është saktësisht “një plebishitim për lëvizjen e lirë të njerëzve” dhe konfirmon se “rruga dypalëshe është strategjia e duhur” me Bashkimin Evropian. Nëse ky sukses është për shkak të një “fushate shembullore” me veçanërisht një aleancë të fortë midis punëdhënësve dhe sindikatave, është gjithashtu ajo e një gruaje: Këshilltarja Federale Karin Keller-Sutter e cila shpenzoi aq shumë për fushatën kundër iniciativës.

Nëse “partia udhëheqëse e vendit mori një shuplakë në fytyrë në terrenin e saj të preferuar”, rezultati i së dielës është një “po i kushtëzuar për Evropën”, shkruan La Liberté. Këshilli Federal do të duhet të vendosë në javët e ardhshme nëse do të nënshkruajë ose jo marrëveshjen institucionale me BE, thekson gazeta Freiburg. “Sidoqoftë, si moti, termometri politik në Zvicër ka rënë papritmas disa gradë dhe projekti në tryezë nuk bind më shumë”.

Të ballafaquar me një Bashkim Evropian që nuk dëshiron më rrugën dypalëshe, “por kërkon një marrëveshje institucionale që lidh Zvicrën me vendimet e Gjykatës Evropiane të Drejtësisë”, negociatat po afrohen si një “via cruxis” për Zvicrën, sipas La Tribune de Genève dhe 24 Heures.

Edhe në Zvicrën gjermanishtfolëse, theksi i komenteve është i njëjtë, midis humbjes kumbuese të SVP dhe së ardhmes së pasigurt me marrëveshjen kornizë. Për Blick, partia e parë politike e vendit përjetoi të dielën “fiaskon më të madhe që kur Christoph Blocher u përjashtua nga Këshilli Federal më 2007”. “Udhëheqja e UDC theu shpinën duke sulmuar lirinë e lëvizjes,” shton Tages-Anzeiger. Ky refuzim i zviceranëve “duhet ta bëjë partinë të mendojë: ajo ka kombinuar dy nga temat e saj të preferuara, imigracionin dhe marrëdhëniet me BE, në një iniciativë popullore, por nuk ka arritur as të ndezë një diskutim”.

“Në retrospektivë,” po “për iniciativën e imigracionit masiv 2014 duket të jetë një pengesë”, shkruan Bund. “Zviceranët kanë më pak probleme me Spanjollët, Evropianët Lindorë dhe të gjithë qytetarët e tjerë të BE-së që punojnë dhe jetojnë këtu sesa pretendon UDC,” vazhdon e përditshmja berneze. “Miratimi i qartë i lëvizjes së lirë të njerëzve tregon se shqetësimi është i kufizuar, pavarësisht nëse është konkurrencë në vendin e punës, përhapje urbane ose institucione sociale.”

 

Gjuetia mes shqetësimeve dhe “Alpengraben”

Gjithashtu rishikimi i ligjit të gjuetisë, i cili donte ndër të tjera ta bënte ujkun një specie të rregullueshme duke e mbajtur atë të mbrojtur, ka fituar një hapësirë ​​të madhe në shtyp, gjithashtu për rezultatin e ngushtë (51.9%) dhe për shpërndarjen e tij gjeografike, me Kantonet Alpine praktikisht të gjithë të rreshtuar për po, përfshirë Ticinon.

Për Neue Zürcher Zeitung, megjithatë, nuk është vetëm ndarja qytet-fshat ose zona e Alpeve, sidoqoftë e konfirmuar, por gjithashtu “një hendek shqetësimi” dhënë nga qasja federaliste që do të kishte transferuar kompetencën për të autorizuar vrasjen e ujqërve nga Konfederata në kantone. Për gazetën, rezultati i ngushtë kërkon një përpjekje të re për të rishikuar ligjin për të eleminuar mangësitë e ligjit aktual.

Më në fund, për Tages-Anzeiger në Parlament shumica konservatore kishte shkuar shumë larg, duke minuar ekuilibrin midis mbrojtjes, rregullimit dhe gjuetisë. “Tani elektorati me të drejtë ka tërhequr vëmendjen e politikanëve,” shkruan gazeta. ATS- eb

Zvicër: Hidhet poshtë iniciativa kundër qarkullimit të lirë

VOAL – Iniciativa kundër lëvizjes së lirë u refuzua: shumica e kantoneve thonë “jo”; një shumicë e dyfishtë ishte e nevojshme për të kaluar.

Zvicra nuk të vendosë vetë se cilët të huaj do të pranojë dhe cilët jo: iniciativa popullore e SVP për emigrim të moderuar refuzohet përfundimisht, pasi nuk ka gjetur një numër të mjaftueshëm të kantoneve për ta mbështetur atë. Pas numërimit të fletëve të votimit në 18 kantone, propozimi duket se miratohet vetëm në Ticino (53.1%), Schwyz, Graubynden dhe Appenzell Innerrhoden. Për sa i përket votave, aktualisht është rreth 59%, por rezultatet e disa qyteteve të mëdha ende mungojnë. Nisur nga Partia Popullore Zvicerane dhe Aksioni për një Zvicër të Pavarur dhe Neutrale, nisma bëri thirrje që Berna të rregullojë fluksin e të huajve në mënyrë të pavarur. Në veçanti, duke hequr lëvizjen e lirë me Bashkimin Evropian, i cili, sipas nxitësve, po ushtron presion mbi tregun e punës, shërbimet sociale dhe infrastrukturën e vendit. rsi-eb

Vaksina, Zvicra bashkohet me sistemin global të prokurimit

VOAL – Trendi drejt një ulje të lehtë të infeksioneve të reja në Zvicër për disa ditësh u konfirmua të premten. Zyra Federale e Shëndetit Publik ka njoftuar se në 24 orët e fundit ka pasur dy vdekje të tjera në lidhje me Covid-19, 10 shtrime në spital dhe 372 infeksione të konfirmuara nga laboratori.

Zvicra është ndër shtetet që janë bashkuar me nismën e promovuar ndërkombëtarisht COVID-19 Vaccine Global Access Facility (COVAX) për të krijuar një mekanizëm të përbashkët të prokurimit për vaksinën e ardhshme koronavirus. Kjo u njoftua nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, duke specifikuar se hapi është plotësues i marrëveshjeve të drejtpërdrejta me prodhues të ndryshëm (një kontratë është nënshkruar tashmë me Moderna dhe diskutimet janë duke u zhvilluar me të tjerët). Këshilli Federal tashmë ka caktuar 300 milion franga për të garantuar popullatën zvicerane hyrjen e shpejtë dhe të sigurt në një vaksinë.

Qëllimi global i COVAX është të blejë, deri në fund të vitit 2021, rreth 2 miliardë doza nga prodhues të ndryshëm (nëntë kandidatë të vaksinave janë integruar tashmë dhe i njëjti numër janë në fazën e verifikimit). Aleanca bazohet në një mekanizëm solidariteti midis vendeve të pasura dhe të varfra. Ai lejon hyrjen në vaksina, të financuara nga ndihma për zhvillim, në 92 shtete me të ardhura të ulëta. Zvicra po merr pjesë me 20 milion franga. Për më tepër, vendet me të ardhura më të larta mund të investojnë në të për nevojat e tyre. rsi-eb

Zvicra e heq Kosovën nga lista e karantinës

Nga 28 shtatori, Kosova do të largohet nga lista e karantinës në Zvicër.

Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) sapo ka aktualizuar listën e vendeve me rrezik për koronavirusin. Britania e Madhe, Portugalia dhe Belgjika janë përfshirë në këtë listë ndërsa Kosova është hequr, njofton sda.ch.

Me riaktualizimin e fundit, karantina është e detyrueshme për 59 shtete, regjione dhe bashkësi të shteteve. Më 11 shtator ishin 51 shtete dhe regjione të kësaj kategorie

Lista e re do të hyjë në fuqi të hënën, 28 shtator, siç është njoftuar nga BAG. Kushdo që hyn nga një prej vendeve të rrezikut duhet të jetë në karantinë për dhjetë ditë.

Përveç Portugalisë, Belgjikës dhe Britanisë së Madhe, Zyra Federale tani ka shtuar në listë Danimarkën, Irlandën, Islandën, Slloveninë, Hungarinë dhe Marokun, trasnmeton albinfo.ch. Nga vendet në Lindjen e Mesme, Omani përsëri konsiderohet një vend me rrezik.

Lista e azhurnuar përfshin gjithashtu zonat e Bretanjës në Francë, Ligurisë në Itali dhe shteteve federale të Austrisë së Epërme dhe Austrisë së Poshtme në Austri.

Ndërkaq, BAG ka nxjerrë nga lista dy vende të Evropës: Kosovën dhe San Marinon. Dsiç ështëm shkruar tashmë, Kosova prej më shumë se dy javësh ka një numër të ulët infeksionesh, konkretisht nën 60 në 100 mijë banorë. Ndërsa ditëve të fundit, ky numër ka rënë në 52.

Qeveria federale ka vendosur kriteret për vendet me rrezik në një rregullore: Këto janë vende në të cilat numri i infeksioneve të reja për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit ka kaluar më shumë se 60.

Në Zvicër tri viktima të tjera dhe 391 infeksione


VOAL – Tri vdekje të tjera në lidhje me Covid-19, 391 infeksione të tjera koronavirus (dje ishin 437) dhe 11 shtrime të tjera në spital u regjistruan në Zvicër në 24 orët e fundit nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH). Prandaj, të dhënat e azhurnuara e çojnë numrin e përgjithshëm të infeksioneve të regjistruara që nga fillimi i pandemisë në 51,492 nga gjithsej mbi 1.3 milion analiza.
Ka më shumë se 20,000 njerëz të detyruar të qëndrojnë në shtëpi në të gjithë vendin: 3’685 sepse janë në izolim pasi ekziston rreziku që ata të jenë ngjitës, 7’630 në karantinë për shkak të kontaktit të ngushtë me pozitivët dhe 13’497 për shkak të kthimit në Zvicër nga një vend në rrezik. rs-eb

U dënuan në Zyrih tre serbët e bandës “Pink Panther”

VOAL – Tre serbë të bandës së quajtur “Pink Panther”, të specializuar në grabitje me armë, u dënuan sot, të enjten, në Zyrih. Ata u arrestuan më 2018 ndërsa po përgatisnin sulme ndaj argjendarëve në Gtaad (BE) dhe Lugano. Ata përfunduan në pranga në Tiçino, pak para se të vepronin.

Këta janë serbë të moshës ndërmjet 39 dhe 44 vjeç, të shpallur fajtorë për veprime përgatitore të dënueshme me grabitje; atyre u dhanë dënime që varionin nga 5 deri në 7 vjet burg, si dhe dëbim nga Zvicra për një periudhë prej 10 deri në 15 vjet. ATS – eb

Në Zvicër, 437 infeksione të tjera dhe 15 shtrime në spital

VOAL – Asnjë vdekje në lidhje me Covid-19, por 437 infeksione të tjera koronavirus dhe 15 shtrime të tjera në spital janë regjistruar në Zvicër në 24 orët e fundit nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH). Prandaj, të dhënat e azhurnuara e çojnë numrin e përgjithshëm të infeksioneve të regjistruara që nga fillimi i pandemisë në 51,101 nga gjithsej 1.3 milion teste.

Njerëzit e detyruar të qëndrojnë në shtëpi në të gjithë vendin janë kthyer në mbi 20’000: 3’610 sepse në izolim sepse ekziston rreziku që ata të jenë ngjitës, 7’351 në karantinë për të pasur kontakte të ngushta me pozitive dhe 13’115 për shkak të kthimit në Zvicër nga një vend në rrezik. rsi-eb

Zvicër – 286 infeksione të reja, 3 viktima, 12 shtrime të reja

VOAL – 286 infeksione të reja me koronavirus janë konfirmuar në Zvicër në 24 orët e fundit. Kjo u njoftua nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH), duke specifikuar se 3 vdekje të tjera që i atribuohen sëmundjes dhe 14 shtrime të tjera në spital u regjistruan midis dje dhe sot. Kështu, numri i përgjithshëm i infeksioneve në Zvicër që nga fillimi i urgjencës shëndetësore rritet në 50,664. Numri i të vdekurve nga sëmundja tani qëndron në 1,773 vdekje. Aktualisht 2,355 njerëz janë në izolim, krahasuar me 6,033 karantinë pas kontakteve të kualifikuara në rrezik.


Berset: “Së shpejti për të vlerësuar kostot e pandemisë”

Me Covid kemi mësuar që sistemi ynë i kujdesit shëndetësor është i shkëlqyeshëm por shumë i shtrenjtë. Tani është shumë herët për të vlerësuar kostot e pandemisë, ne po diskutojmë me aktorë të ndryshëm “. Këshilltari Federal Alain Berset e tha këtë në një konferencë shtypi në Bern. “Deri tani nuk kemi pasur një ulje të kostove të kujdesit shëndetësor në vitin 2020, në disa zona ato janë ulur, në të tjerat janë rritur”, shtoi ai, duke specifikuar se për gjashtë muajt e parë të vitit evolucioni ishte zero.


Easyjet Zvicër: verë e mirë pavarësisht Covid

Dega zvicerane e Easyjet-it kaloi një verë relativisht të mirë, megjithë pandeminë. Në fakt, linja ajrore ishte në gjendje të shërbente më shumë se tre të katërtat e destinacioneve. “Midis korrikut dhe gushtit ne fluturuam me një normë mesatare të shfrytëzimit prej 84%,” tha menaxheri i përgjithshëm Jean-Marc Thévenaz. Deri më tani, shtoi ai, “tregu zviceran ka mbetur më i gjallë se ai i të gjitha vendeve të tjera evropiane”. Kjo mund të shpjegohet me faktin se fuqia blerëse zvicerane u ndikua dukshëm më pak nga kriza sesa pjesa tjetër e kontinentit të vjetër. Për më tepër, në korrik dhe gusht franga u mbiçmua ndjeshëm ndaj euros dhe paundit britanik. rsi-eb

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, 1095 raste të reja me Covid-19 janë tri ditët e fundit

Foto: Në Lozanë në mjetet e transportit publik qytetarët janë me maska

VOAL – Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, 1095 raste të reja me Covid-19 janë regjistruar në tri ditët e fundit, sipas të dhënave nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH). Midis të shtunës dhe sot ka pasur 5 vdekje dhe 27 persona të shtruar në spital.

Shifrat e fundjavës publikohen tani të hënën, tha FOPH. Në tre ditët e fundit, u kryen 27,633 shtupë. Shkalla e pozitivitetit është 3.96%. Infeksionet e reja në shtatë ditët e fundit janë regjistruar 2’764.

Në Tiçino gjatë fundjavës ka pasur dhjetë raste të reja, për një total prej 3’618. Numri i të vdekurve ka mbetur i pandryshuar për më shumë se tre muaj, duke qëndruar në 350.

Në dy javët e fundit, 65.27 infeksione të reja për 100,000 banorë janë regjistruar në Zvicër. Që nga fillimi i pandemisë, 1,770 njerëz kanë vdekur dhe 4,769 njerëz janë shtruar në spital. Totali i infeksioneve Covid-19 të konfirmuara në laborator në fillim të pandemisë është rritur në 50’378, nga gjithsej 1’279’247 teste të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn.

Janë 2,380 persona në izolim dhe 5,102 të tjerë që kanë rënë në kontakt me ta janë në karantinë. Në këtë shifër të fundit ka 7,731 individë që janë kthyer në Zvicër nga një vend i konsideruar në rrezik. rsi-eb

Vota e 27 shtatorit a mund të bëjë që europianët të mos punojnë lirisht në Zvicër ? – Intervistë me politologen Martina Mousson

voal.ch – Shtyrja e votimit federal nga maji në shtator për shkak të pandemisë bëri që fushata në favor të iniciativës  të imigracionit të moderuar të humbasë vrullin, thotë politologia.

Piketat janë të mëdha, por fushata është e shurdhër. Më 27 shtator, votimi zviceran për iniciativën e krahut të djathtë konservator ‘Për imigracionin e moderuar’, që synon të shfuqizojë lëvizjen e lirë me Bashkimin Evropian. Me mendjet e tyre diku tjetër, megjithatë, qytetarët nuk janë më të apasionuar pas temës së preferuar të partisë kryesore të vendit, deklaron politologia Martina Mousson.

Debat të nxehta, shkëmbime të ashpra dhe një fushatë provokuese. Gjashtë vjet më parë, kur zviceranët po përgatiteshin të votonin për nismën ‘Kundër Imigracionit Masiv’, tensioni ishte i dukshëm dhe tema e gjithëpranishme. Teksti i Bashkimit Demokratik të Qendrës (UDC, e djathta konservatore), që bëri thirrje për futjen e kuotave të imigracionit, ishte pranuar nga një shumicë e vogël e votuesve.

Asnjë nga këto dy javë para votimit për inisiativën tjetër të UDC-së, për kufizimin e migracionit. Partia kryesore e vendit përpiqet përsëri të fokusohet tek të huajt, por strategjia nuk funksionon më aq mirë. Shqetësimet kanë ndryshuar, shpjegon politologia Martina Mousson.

swissinfo.ch: Fushata për nismën ‘Për imigrim të moderuar’ duket apatike. Si politologe keni të njëjtën përshtypje?

Martina Mousson: Debatet në të vërtetë janë më pak të vrullëshme se  fushatat e tjera të UDC-së. Vizualisht të ndenjurat e një europiani të ulur në Zvicër, fushata është gjithashtu më pak provokuese se të tjerat, të cilat kishin një karakter racist. Mendoj për posterat e famshëm me dele të zeza që simbolizonin të huajt apo ata me sorra të zeza që vidhnin pasaportat zvicerane. Këtë herë, tema zgjon më pak emocione.

Për më tepër, nuk është hera e parë që ka pasur një votë për marrëdhëniet me Bashkimin Evropian. Në bazë të sondazheve vërejmë se opinioni i qytetarëve tashmë është formuar. Me këtë në mendje, është më e vështirë të bësh një fushatë efektive.

swissinfo.ch: Në vitin 2014, iniciativa UDC kundër imigracionit masiv shkaktoi debate të nxehta mbi imigracionin. Çfarë ka ndryshuar sot?

Martina Mousson: Konteksti nuk është i njëjtë. Në vitin 2014, Evropa ishte në krizë të plotë migrimi. Në atë kohë, frika për të parë një valë migrantësh mbërrin që Zvicra nuk mund t’i strehonte. Sot, ne e dimë që imigracioni është në rënie. Përveç krizës së koronavirusit, ka edhe çështje të tjera që mbizotërojnë në debatin publik, duke eklipsuar çështjen e vjetër të të huajve.

Reforma e sigurimit të pleqërisë i shqetëson më shumë politikanët, veçanërisht pasi ne ende nuk kemi gjetur një zgjidhje. Ekologjia gjithashtu ka fituar rëndësi, siç demonstrohet nga përparimi i të Gjelbërve në zgjedhjet e fundit federale.

swissinfo.ch: Si ndikoi në fushatën kriza e koronavirusit?

Martina Mousson: Pandemia shkaktoi që votimi të shtyhej nga maji në shtator. Ndërsa fushata kishte filluar tashmë në pranverë, ajo zgjati mbi gjysmë viti. Një kohëzgjatje e pazakontë që ndoshta e bëri atë të humbasë vrullin e saj. Për palët, kjo do të thotë kosto shtesë. Për shkak të masave të distancimit shoqëror, është bërë gjithashtu më e vështirë për të dalë në rrugë, për të biseduar me njerëzit dhe për të shpërndarë fletushka. Kjo situatë e jashtëzakonshme sigurisht që luan një rol.

swissinfo.ch: Sondazhi i parë nga gfs.Bern Institute parashikoi që nisma do të refuzohej nga 61% e elektoratit. A do ta kishte pranuar UDC tashmë një humbje në qendrat e votimit?

Martina Mousson: Në çdo rast, nuk është kjo që ajo që komunikon. Shumë anëtarë të partisë u mobilizuan për të bërë fushatë, veçanërisht në rrjetet sociale. UDC po bën çmos për të nxitur fushatën, por kjo nuk funksionon.


swissinfo.ch:  A është çështja e imigracionit, aq e dashur për UDC, më midis temave të të ndjeshme për publikun?
Martina Mousson: Ne vërtet mund ta pohojmë atë. Ne tashmë e kemi parë këtë gjatë zgjedhjeve federale të vitit 2019, që treguan partinë të humbte votat. Sidoqoftë, çështja e imigracionit mund të riaktivizohet në çdo kohë nëse ardhjet e migrantëve rriten përsëri.swissinfo.ch:  A ka partia mjetet për të ripozicionuar veten në çështje të tjera?

Martina Mousson: Gjithmonë ka pasur çështje të tjera, por asnjëra nuk ka funksionuar si emigracioni dhe marrëdhëniet me BE-në. UDC është përpjekur të bëjë lidhjen midis iniciativës së kufizimit dhe ekologjisë, duke argumentuar se një ardhje tepër e rëndësishme e qytetarëve të huaj do të dëmtonte gjithashtu mjedisin. Por partia nuk është e besueshme.

Tani për tani, UDC është duke u përqëndruar në bazën e saj elektorale. Është një strategji efektive pasi ka mobilizim më të mirë të brendshëm sesa në partitë e tjera. Për të tërhequr votues të rinj, megjithatë, duhen figura të reja, tema të reja dhe mënyra të reja për t’u marrë me gjërat.

swissinfo.ch: Në 2014, nisma e imigracionit masiv dukej sikur do të dilte humbës disa javë para votimit. Në fakt, fitoi. A mund të presim akoma një kthesë?

Martina Mousson: Të gjithë treguesit po bëjnë të qartë se UDC është vetëm kundër të gjithëve. Sidoqoftë, një ngjarje e paparashikuar ende mund të ndryshojë kartat dhe të krijojë një klimë mobilizimi në favor të iniciativës.

swissinfo.ch:  Pas viteve të sukseseve elektorale, UDC ka grumbulluar disfata në qendrat e votimit në vitet e fundit. A është partia më e madhe e Zvicrës në rrugën e rënies?

Martina Mousson: Nuk e besoj. Megjithëse nuk e ka arritur qëllimin e saj për të fituar mbi 30% të elektoratit, nuk duhet harruar që UDC mbetet partia kryesore e vendit.swissinfo.ch//EB

Tiçino: Afron stina e mbledhjes së gështenjave, edhe sivjet perspektivat duken të mira

VOAL – Le të flasim për gështenjat, për disa javësh mbledhja e tyre do të fillojë në Tiçino: vitin e kaluar ato arritën 58 tonë dhe edhe këtë vit perspektivat duken të mira.

Të shkosh për gështenja do të thotë gjithashtu të mbash pyjet e gështenjës të shëndetshme dhe të rritësh një traditë që ka humbur gjatë shekujve. Kultivimi i gështenjave është i lashtë, shpjegon Bernardino Croci Maspoli, partneri themelues i muzeut etnografik Malcantone. “Dëshmitë arkeologjike tregojnë se gështenja ishte e përhapur në epokën para-kristiane në luginat e Alpeve të Jugut; kultivimi dhe shfrytëzimi i saj janë me të vërtetë të lashta”.

Pemë par ekselencë. E çmuar për drurin e saj dhe me një frut të shijshëm që mund të përdoret në pjata të ndryshme. Edhe lëkurat dhe gjethja përdoren, për shembull, si shtrojë për bagëtinë ose si një ngjyrë mbrojtëse për rrjetat e peshkimit.


“Ekzistonte edhe një ekonomi e vogël e lidhur me gështenjën, gjëra që nuk mbahen mend sot, mendojmë për jus plantandi, për faktin se pema e gështenjës ishte në pronësi të një familje të vetme. Sot nuk ka më kuptim të zotërosh një gështenjë, megjithatë, është gjithashtu e vërtetë që në disa pyje të gështenjës është një ide e mirë të mos shkosh të mbledhësh gështenja, sepse ato janë pyje ose pemë individuale private “, nënvizon Bernardino Croci Maspoli.

Sot nuk flasim më për shkëmbim ose treg të gështenjave, por më tepër për rivlerësim të produkteve dhe ruajtjen e pyjeve. Po flasim për një sipërfaqe prej rreth 17 000 hektarë, gjithashtu falë shtytjes së shoqatës së prodhuesve të gështenjave të Zvicrës italishtfolëse, e themeluar në vitin 1999.

“Nëse për një pyll gëshenjash kujdesemi mirë, atëherë ka kuptim të shkosh dhe të mbledhësh gështenja. Mijëra tonë gështenja kalben çdo vit në pyjet tona. Gështenja është një gjë e bukur, gjithashtu nga pikëpamja turistike, që njerëzit i marrin për t’i shijuar”, thotë Croce Maspoli.

Sot rinovohet ftesa pë atë që nuk konsumohet privatisht ta grumbullojmë në qendrat e mbledhjes kantonale në Cadenazzo, Biasca, Vezia dhe Stabio në mënyrë që të dërgohen përsëri në tregun kombëtar produkte të shijshëm natyralë të bazuar në këtë frut të çmuar. rsi-eb

530 infeksione të reja sot në Zvicër, 7 viktima të tjera

VOAL – Infeksionet e reja ditore në Zvicër kanë tejkaluar përsëri shifrën 500: pikërisht plot 530 infeksione të reja të regjistruara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) midis të mërkurës dhe të enjtes, krahasuar me testet 15763 rezultati i të cilave është janë regjistruar nga FOPH. Ka edhe 7 vdekje të tjera në lidhje me Covid-19 dhe 18 të tjera shtrime në spital në të gjithë vendin.

Në Ticino, 8 infeksione të reja me koronavirus janë konfirmuar në 24 orët e fundit; në kanton, një person aktualisht është i shtruar në spital për shkak të Covid-19, por jo në kujdesin intensiv. Në Graubynden ka dy infeksione të reja të dukshme. Në të dy kantonet, nuk u raportua për asnjë vdekje shtesë.

Në mëngjes u mësua gjithashtu për një student të SPAI të Trevano i cili doli pozitiv për testin Covid-19. Zbatimi i karantinës u bë i nevojshëm për disa nga shokët e tij.

Dhe ai korrespondon me një student tjetër, por nga Mesolcina e sipërme, një nga dy infeksionet e reja të gjetura në territorin Rhaetian. Çështja është ende për shkak të shpërthimit të koronavirusit që u ngrit në shkollën me konvikt të Shkollës Kantonal të Kurit. rsi-eb


Send this to a friend