VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Trump-Junckerit: Ju jeni vrasës brutal

By | June 14, 2018

Komentet

Kisha ortodokse e Ukrainës shkëputet nga Rusia

Priftërinjtë ortodoksë ukrainas po mbajnë një sinod historik në katedralen e Shën Sofisë në Kiev për të krijuar një kishë të re kombëtare, e cila nuk do të ketë lidhje me Rusinë.

Mbledhja e sotme pason një vendim historik nga Patriarkana e Konstandinopojës, për të hequr kishën ortodokse të Ukrainës nga Patriarkana e Moskës, e cila ka mbikëqyrur degën ukrainase për qindra vjet.

Vendimi zemëroi kishën ruse, duke e detyruar atë të shkurtojë të gjitha lidhjet me Konstandinopojën.

Marrëdhëniet midis Ukrainës dhe Rusisë janë tensionuar qëkur Rusia aneksoi Krimenë në vitin 2014, pas një kryengritje pro-perëndimore në Kiev.

Presidenti ukrainas Petro Poroshenko pritet të marrë pjesë në takimin e së shtunës midis përfaqësuesve të Kishës Ortodokse të Ukrainës të Patriarkanës së Kievit dhe Kishës Orthodhokse Autoqefale të Ukrainës. Filiali besnik i Moskës i kësaj kishe thotë se nuk do të marrë pjesë në sinod dhe mohon të jetë një mjet i Kremlinit.

Para takimit, Patriarku rus Kirill i kërkoi Papa Françeskut, Kombeve të Bashkuara dhe liderëve fetarë dhe botërorë që t’i mbrojnë besimtarët dhe klerikët nga “persekutimi”.

Reagimi i Francës pas formimit të Ushtrisë

Pas votimit të tri projektligjeve që ndërlidhen me transformimin e FSK-së, Kosova nga sot e ka ushtrinë e saj. Forca të Armatosura.

Ambasada e Francës së Kosovë, nëpërmjet një komunikate ka thënë se Franca njeh miratimin e ligjeve të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), të cilat parashikojnë tranzicionin e saj gjatë një dekade.

Sipas komunikatës, Franca kërkon që të rifillojë dialogu me Serbinë.

“Franca dëshiron mbetjen në fuqi të marrëveshjeve me KFOR-in lidhur me praninë e FSK-së në veri të vendit. Ajo i bën thirrje Kosovës që të rifillojë sa më shpejt dialogun me Serbinë me qëllim të arritjes së normalizimit të plotë të marrëdhënieve midis dy vendeve”, thuhet në njoftimin e tyre.

Vritet sulmuesi i Strasburgut

I dyshuari për vrasjen e tre personave në tregun e krishtlindjeve në Strasburg, u vra të enjten në një shkëmbim zjarri me policinë, pas 48 orë arratisjeje.

Cherif Chekatt, 29 vjeç, u vra në zonën Neudorf/Meinau të qytetit një operacion të shkallë të gjerë të policisë, rreth 2 kilometra nga vendi i sulmit të së martës.

Chekatt u vra pasi qëlloi mbi policinë. Ministri i Brendshëm francez, Christophe Castaner, u tha gazetarëve se tre oficerë të policisë hasen në një person që besohej se ishte Cherif Chekatt dhe deshën ta arrestojnë. Ai qëlloi mbi policët të cilët e kthyen zjarrin duke e vrarë atë.

“Mendoj se kjo do të ndihmojë për t’u kthyer në një jetë, që unë do ta përshkruaja si normale,” tha kryetari i bashkisë së Strasburgut, Roland Ries, pas lajmit se Chekatt ishte vrarë.

“Me vdekjen e këtij terroristi … qytetarët, si unë, ndjehen të çliruar,” tha ai

I dyshuari Chekatt, ishte në listën e personave të dyshuar si kërcënim i mundshëm për sigurinë.

Ai kishte kaluar kohë në burgjet franceze, gjermane e zvicerane për vjedhje dhe sjellje të dhunshme dhe autoritetet thanë se ai kishte zhvilluar pikëpamje radikale fetare gjatë kohës sa ishte prapa grilave.

Dëshmitarët u thanë hetuesve se sulmuesi brohoriti “Allahu Akbar” (Zoti është i Madh) derisa hapi zjarr të martën në tregun e krishtlindjeve në Strasbourg, një shënjestër që prokurori i Parisit, Remy Heitz, la të kuptohej se mund të ishte zgjedhur për shkak të simbolikës fetare.

Ushtarët që janë pjesë e patrullimeve kundër terrorizmit gjithandej Francës, e qëlluan atë në kah, por ai arriti të ikë dhe të shmang kapjen për 48 orë.

Televizioni BFM, duke cituar hetuesit, tha se shoferit të taksisë me të cilën ai ishte larguar nga vendi i sulmit, i kishte thënë se e ka kryer sulmin si hakmarrje për vëllezërit e tij në Siri.

Grupi militant, Shteti Islamik, shkroi në faqen e internetit të agjencisë së tij Amaq, të enjten se sulmuesi ishte një nga “ushtarët e tij”, por pa ofruar ndonjë provë për këtë.

Në komunikatë thuhet se “ai e kreu operacionin në përgjigje të thirrjeve për të goditur qytetarët e vendeve të koalicionit” që lufton grupin militant në Siri dhe Irak.

Franca ka përjetuar sulme të mëparshme ekstremistësh. Shteti Islamik pretendoi autorësinë për dy netë sulmesh me armë dhe bomba në Paris në nëntor të 2015-ës, kur u vranë 130 persona. Vetëm pak muaj më herët një sulm me armë mori jetë njerëzish në selinë e një reviste satirike dhe u pasua nga një pengmarrje në një supermarket.

Në vitin 2016-të, një sulm me kamion në qytetin Nice la pas vetes 86 viktima.

Annen: Gjermania nuk e vë në dyshim të drejtën e Kosovës për Ushtri të rregullt

Ministri gjerman i shtetit për punë të jashtme, Niels Annen, thekson në Bundestag se Gjermania nuk e vë në dyshim të drejtën e Kosovës për Ushtri të rregullt.

Qeveria Gjermane ka ritheksuar qëndrimin e saj ndaj procesit të krijimit të Ushtrisë së Kosovës. Duke iu përgjigjur me shkrim të mërkurën (12.12.18) në Bundestag pyetjes së deputetes së Majtë (Die Linke), Sevim Dağdelen, ministri i shtetit për punë të Jashtme, Niels Annen, (SPD), tha ndër të tjera se “Gjermania e ka njohur Kosovën dhe nuk e vë në pikëpyetje të drejtën parimore të Kosovës për forca të rregullta”.

Por Annen shtoi gjithashtu edhe se “qeveria federale është e mendimit, se transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës nuk duhet të jetë i nxituar dhe të vijojë në një proces inkluziv. Këtu hyn sidomos përfshirja e pakicës serbe të Kosovës dhe konsultimi i ngushtë me partnerët, siç janë NATO dhe shtetet aleate të NATO-s.”

Deputetja e së Majtës krahas qëndrimit të Gjermanisë, donte të dinte edhe se sa ishte në dijeni qeveria gjermane se SHBA-ja e ka dhënë pëlqimin e saj për shndërrimin pa ndryshim kushtetute të Forcës së Sigurisë së Kosovës, në një ushtri të rregullt, qysh në fund të shtatorit 2018, pas vizitës së presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministrit Ramush Haradinaj në SHBA dhe takimit me ministrin amerikan të mbrojtjes James Mattis nga fundi i shtatorit në Prishtinë. Deputetja e majtë iu referua në pyetjen e saj raportimeve të Deutsche Welles dhe AFP.

Annen u përgjigj se më 13 shtator 2018, Ambasada Amerikane në Prishtinë kishte thënë se “momenti i parashtrimit të pakos ligjore për transformimin e FSK-së nuk ishte caktuar në marrëveshje me SHBA-në”. Annen tha gjithashtu “se qeveria gjermane nuk është në dijeni se për çfarë është folur në takimet e bëra nga fundi i shtatorit”. Ai iu referua raportimeve të medias kosovare, sipas të cilave SHBA-të e mbështesnin krijimin e Ushtrisë së Kosovës.

Parlamenti i Kosovës pritet të miratojë nesër (14.12.18) pakon ligjore për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, e paraparë deri tani vetëm për të ndërhyrë në raste katastrofash, në një ushtri të rregullt të armatosur. /DW/

Eurodeputeti gjerman: Ja kush i pengon vizat për qytetarët e Kosovës

Eurodeputeti gjerman, Markus Ferber, ka deklaruar se korrupsioni, mosbesueshmëria, moszbatueshmëria e ligjeve nga udhëheqësit kosovarë po pengon liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Ai theksoi se elita politike e Kosovës është duke përdorur standarde të dyfishta me popullin e tyre, duke i punësuar familjarët e tyre dhe pjesën tjetër e kanë anashkaluar.

Deputeti është i bindur se lufta kundër korrupsionin nuk mund të vijojë me persona, të cilët janë pjesë dhe përgjegjës të kësaj veprimtarie të paligjshme.

Ai renditi shumë ministra të Qeverisë Haradinaj që janë të korruptuar dhe kane dosje në gjykata, megjithatë vazhdojnë ta udhëheqin vendin.

Markus Ferber theksoi se Parlamenti Evropian është i vetmi institucion evropian, i cili zyrtarisht ka njohur Republikën e Kosovës dhe ka dhënë dritën e gjelbër për liberalizimin e vizave.

Gjermania shton kontrollet kufitare për shkak të sulmit në Strasburg

BERLIN – Ministria e Punëve të Brendshme e Gjermanisë bën të ditur se është forcuar kontrolli i kufirit pas sulmit të së martës në mbrëmje në Strasburg, por se në vend nuk është ngritur niveli i rrezikut nga sulmet.

Zëdhënësja e Ministrisë së Brendshme, Eleonore Petermann, tha se nuk ka arsye për t’i mbajtur njerëzit larg tregjeve të Krishtlindjeve në Gjermani. Ajo tha se Tregu i Krishtlindjeve në Berlin ishte objekt i sulmit dy vjet më parë.

Petermann dhe Ministria e Drejtësisë kanë thënë se autoritetet gjermane nuk kanë informacion për lidhjet mes sulmuesit të dyshuar, i cili më parë ishte në burg në Gjermani për grabitje dhe DEASH-it.

I dyshuari u dënua në Gjermani në vitin 2016, ndërsa një vit më vonë u deportua në Francë. Megjithatë, Petermann theksoi se liria e tij e lëvizjes në Bashkimin Evropian i ishte është pamundësuar.

Dorëzohet Macron, tregon kushtet që do u plotësojë francezëve

Presidenti francez Emmanuel Macron ka premtuar një rritje minimale të pagave dhe koncesioneve tatimore në përgjigje të protestave të dhunshme për javë me radhë

Franca ka parë katër fundjava protestash të dhunshme kundër rritjes së taksave të karburantit, kostove të jetesës dhe çështjeve të tjera.

Gjatë një konference për shtyp drejtuar kombit, Macron tha se zemërimi i protestuesve ishte “i thellë dhe në shumë mënyra i ligjshëm”.

Paga minimale do të rritet me 100 euro në muaj nga 2019, tha ai.

Një rritje e planifikuar e taksave për pensionistët me të ardhura të ulëta do të anullohet, ndërkohë që punëdhënësve do t’u kërkohet të paguajnë një bonus për punonjësit, shtoi ai.

Shumë njerëz ishin të pakënaqur me kushtet e jetesës dhe mendonin se “nuk u dëgjuan”, tha ai.

“Unë di që disa prej jush janë lënduar nga fjalët e mia,” tha Macron.

Britania mund të anulojë në mënyrë të njëanshme Brexit-in

BRUKSEL – Gjykata Evropiane e Drejtësisë vendosi që Britania mund të revokojë njëanshëm procesin (Brexit) për largimin nga Bashkimi Evropian(BE).

Gjykata Evropiane e Drejtësisë me qendër në Bruksel, e cila është gjykata më e lartë në BE, ka dhënë vendimin në lidhje me padinë e ngritur kundër procesit Brexit të Britanisë.

Gjykata ka vendosur se Britania mund të tërheqë në mënyrë të njëanshme njoftimin e saj për largimin nga BE.

“Gjykata, kur një shtet anëtar nga Bashkimi Evropian i njofton Këshillit të BE-së qëllimin e tij për t’u tërhequr nga Bashkimi Evropian, ka vendosur që shteti anëtar në fjalë është i lirë që të anulojë këtë njoftim në mënyrë të njëanshme”, thuhet në vendim. aa

Franca, thirrje presidentit Trump të mos ndërhyjë në çështje të brendshme

Ministri i Jashtëm i Francës i bëri thirrje Presidentit amerikan Donald Trump të dielën, që të mos ndërhyjë në politikën franceze, pas mesazheve të zotit Trump në Twitter lidhur me protestat në Paris.

“Ne nuk merremi me politikën e brendshme amerikane dhe duam të njëjtën gjë në këmbim”, tha Ministri i Jashtëm, Jean-Yves Le Drian në televizionin LCI.

“Unë dhe presidenti francez i themi Donald Trumpit: mos u merr me vendin tonë”, tha ai.

Zoti Le Drian po reagonte ndaj mesazheve në Twitter të Presidentit Trump të dielën, ku ai shkruante se ajo që po ndodhte në Francë ishte e trishtueshme.

“Ndoshta është koha që t’i jepet fund Marrëveshjes qesharake dhe jashtëzakonisht të shpenzueshme dhe t’u kthehen njerëzve paratë në formën e taksave më të ulëta? Shtetet e Bashkuara e ka bërë këtë me kohë dhe është i vetmi vend ku çlirimi i gazeve të dëmshme, ra vitin e kaluar”, shkruante presidenti.

Afro 2 mijë vetë u arrestuan të shtunën në gjithë Francën, në raundin e fundit të protestave të “jelekëve të verdhë”.

Protesta të dhunshme në Francë, Belgjikë dhe Holandë

Policia franceze përdori gazin lotsjellës kundër protestesve, të cilët u mblodhën në Paris për të protestuar kundër taksave të larta dhe kostos së lartë të jetesës në vend. Policia tha se të paktën 10,000 vetë protestuan të shtunën në Paris dhe 1,000 prej tyre janë arrestuar pas përleshjeve me forcat e rendit. Autoritetet franceze thanë se 135 njerëz janë plagosur, përfshirë 17 policë, në protestat e zhvilluara në Paris. Protesta të ngjashme janë zhvilluar edhe në Belgjikë dhe Holandë.

Në prirtje të javës së katërt të protestave të dhunshme, Franca mbylli Kullën Eiffel dhe disa zona të tjera turistike dhe mobilizoi dhjetëra mijëra forca të sigurisë.

Dritaret dhe dyert e shumë dyqaneve në Paris janë mbuluar me materiale mbrojtëse për të shmangur shkatërrimin dhe plaçkitjet.

Më shumë se 89,000 policë janë dislokuar në mbarë Francën për të parandaluar protestat e dhunshme, një rritje e konsiderueshme në krahasim me fundjavën e kaluar, kur në mbarë vendin ishin dislokuar 65,000 policë për vënë nën kontroll protestat, në të cilat u plagosën më shumë se 130 njerëz.

Megjithatë, prania e madhe e policisë nuk parandaloi njerëzit nga përpjekjet për t’iu bashkuar marshimit të sotëm drejt pallatit presidencial.

‘“Ne jemi këtu për t’i shprehur Makronit pakënaqësinë tonë. Nuk kam ardhur këtu për të thyer gjëra sepse unë kam katër fëmijë që janë të frikësuar më këtë që po ndodh. Unë dua që ata të jenë të sigurt. Megjithatë, unë dua të jem këtu që të them mjaft më, kjo duhet të ndalet”, thotë protestuesja Myriam Diaz.

Lëvizja e “Jelekëve të Verdhë” nuk ka një udhëheqës të qartë, dhe protestat e kaluara kanë tërhequr ekstremistë të cilët kanë hedhur gjëra të forta në dejtim të policisë. Ministri i Brendshëm francez, Christophe Castaner u bëri atyre thirrje për qetësi.

“U bëj thirrje ‘jelekëve të verdhë’që duan të sjellin një mesazh të paqes që mos të shkojnë me njerëzit e dhunshëm. Ne e dimë se njerëzit e dhunshëm janë të fortë vetëm atëherë kur fshihen prapa protestuesve të grupit ‘jelekët e verdhë’, një veprim që pengon punën e forcave të sigurisë”.

Që nga fillimi i trazirave në nëntor, si reagim ndaj rritjes së taksës së karburantit, katër njerëz kanë humbur jetën.

Ndërsa Pesidenti Macron hoqi dorë nga rritja e taksës së karburantit, protestuesit kanë bërë kërkesa të reja për trajtimin e çështjeve të tjera ekonomike që po dëmtojnë punëtorët, pensionistët dhe studentët.

Presidenti amerikan, Donald Trump e quajti ditën e sotme në Paris, shumë të trishtueshme.

“Ndoshta është koha që t’i jepet fund Marrëveshjes qesharake dhe jashtëzakonisht të shpenzueshme dhe t’u kthehen njerëzve paratë në formën e taksave më të ulëta? Shtetet e Bashkuara e ka bërë këtë me kohë dhe është i vetmi vend ku çlirimi i gazeve të dëmshme, ra vitin e kaluar”, shkruante ai në Twitter.

Protesta të ngjashme, që duket se janë frymëzuar nga lëvizja ‘jelekët e verdhë’, u zhvilluan sot edhe në Belgjikë dhe Holandë. Qindra protestues u përleshën me policinë gjatë një përpjekje për të hyrë në ndërtesën e Parlamentit Evropian në Bruksel. Protestuesit bënë thirrje për doreheqjen e Kryeministrit të Belgjikës, Charles Michel.

Heidelberg, qyteti gjerman përrallor

HEIDELBERG – Heidelberg është një nga qytetet e rralla në Gjermani i kursyer nga bombardimet gjatë luftërave, ndërsa arkitektura e tij mesjetare, lumi Neckar dhe kështjella, sot tërheqin vizitorë nga mbarë bota.

Bëhet fjalë për qytetin e pestë më të madh në Gjermani, ndërsa është një nga qendrat e rëndësishme kulturore dhe financiare në Evropë dhe njihet për nga historia e pasur, kulturore dhe trashëgimia natyrore.

I vendosur në krahinën Baden-Wurttemberg, qytet i recituar në shumë këngë, ndërsa me universitete me histori shumë vjeçare, si dhe sektorë shkence, mjekësi dhe makineri, Heidelberg vendoset në pozitën e një nga qendrat më të njohura në Evropë.

Në pjesën e lumit Neckar, që qytetin e ndan në të vjetër dhe të ri, janë ndërtuar shumë ura, mes të cilave veçohet ura Carl-Theodor, e gjatë 200 metra, ndërsa e gjerë shtatë metra. Kjo urë, është një nga simbolet e qytetit.

Në rrjedhë janë punimet në disa pjesë të urës, ndërsa kjo nuk pengon shumë çifte që të vijnë tek ura dhe të vendosin dry në shenjë të dashurisë.

Kështjella Heidelberg, e vendosur në kodër, është një nga destinacionet e preferuara të shumë turistëve, ndërsa edhe arkitektura është kënaqësi për vizitorët dhe shumë specialistë.

Interesim për qytetin është treguar nga shumë mendimtarë, përfshirë Johann Wolfgang von Goethe, Friedrich Hegel, Max Weber dhe të tjerë. aa

Gjermani, kryetarja e re e CDU-së përpiqet të ndërtojë ura mes rivalëve

BERLIN – Pasardhësja e kancelares gjermane Angela Merkel, në krye të partisë më të fortë të qendrës së djathtë në Gjermani, pas fitores sot u përpoq të konsolidojë pushtetin e saj, duke vendosur konservatorin e ri në pozitën kyçe menaxhuese, me çka bën përpjekje të ndërtojë ura me rivalët e saj.

Annegret Kramp-Karrenbauer (56), një aleate e Merkelit, e cila qëndronte afër pozicionit të saj të qendrës, të premten u zgjodh kryetare e Unionit Kristian Demokrat (CDU).

Ajo fitoi Friedrich Merz, ish kundërshtarin e Merkelit dhe ministrin aktual të Shëndetësisë, Jens Spahn, i cili u eliminua në raundin e parë të votimit.

Kramp-Karrenbauer sot tregoi se dëshiron t’u japë fund përçarjeve të mëtejme, duke u dhënë një mbështetje të fuqishme konservatorëve dhe anëtarëve të rinj. Ajo nominoi 33-vjeçarin Paul Ziemiak, liderin e forumit rinor të CDU-së për Sekretar të Përgjithshëm, që është një pozicion që mban përgjegjësi për strategjinë e përditshme të partisë dhe një funksion që ajo e ka mbajtur deri në zgjedhjen si kryetare.

“Kjo parti nuk është e ndarë. Të gjithë kemi për detyrë të punojmë për unitetin e partisë”, tha Kramp-Karrenbauer në kongresin e partisë.

Ziemiak anon ka e djathta nga kryetarja e re dhe konsiderohet si miku i Spanh dhe vjen nga i njëjti rajon si Merz.

Merkel planifikon të vazhdojë detyrën si kancelare deri në fund të mandatit të saj. Zgjedhjet e ardhshme nuk pritet të mbahen para vitit 2021, por është e paqartë nëse koalicioni i saj me socialdemokratët e majtë do të zgjasë aq gjatë.

Kramp-Karrenbauer është favorite që të jetë kandidate për kancelare në zgjedhjet e ardhshme. aa