VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Tmerrohen ekspertët e OBSH, ja çfarë gjejnë në spitalet shqiptare

By | August 14, 2019

Komentet

Kura e fuqishme me thana kundër problemeve me diabetin

Vlerat e thanave për diabetikët qendrojnë në aftësinë e tyre për të ulur nivelin e sheqerit në gjak dhe për ta mbajtur atë nën kontroll.

Krahas shijes së tyre të athët, të ëmbël, thanat janë ndër frutat më të veçantë medicinalë me përdorim të gjerë në mjekësinë popullore.

Falë vlerave të tyre fantastike për shëndetin, thanat përdoren në shumë kura të ndryshme për shërimin dhe trajtimin e disa sëmundjeve, prej të cilave edhe problemet me diabetin.

Thana gjithashtu shërben si një produkt bazë për të mbajtur të stabilizuar nivelin e sheqerit në mënyrë natyrale.

AgroWeb.org ju sjell më poshtë dy mënyra efektive të përdorimit të thanave për të parandaluar problemet me diabetin.

Kura me 15 kokrra të freskëta thana

Thanat kanë sezon të shkurtër ndaj përfitoni sa më shumë prej tyre.

Për një periudhë 30 ditore apo edhe më shumë rekomandohet konsumimi i të paktën 15 kokrra thanave pas vaktit të mëngjesit.

Kura me Lëngun e Thanave

Për këtë kurë do t’ju duhet 1 kg thana dhe 2.5 litra ujë. (Sasia e përbërësve rritet bazuar në sasinë e lëngut që dëshironi të përgatisni)

Lajini thanat dhe vendosini në një tenxhere bashkë me ujin.

AgroWeb.org ju udhëzon t’i lini të ziejnë përreth 1 orë. Më pas fikni sobën, përmes një luge druri  shtypni frutat e thanës dhe lërini me kapak të mbyllur derisa të ftohen.

Më pas, kulloni lëngun e thanave, vendoseni në shishe apo kavanoz qelqi të pastruar mirë, dhe ruajeni në frigorifer.

Konsumoni nga një filxhan kafeje me lëng thane herët në mëngjes çdo ditë për një periudhë 30-ditore.

Përdorime të tjera mjekësore të thanës

Fruti i thanës është përdorur për të ulur temperaturën dhe për të luftuar disa çrregullime të zorrëve.

Thartësia karakteristike e këtij fruti e bën atë mjaft të dobishëm në luftën kundër sëmundjeve kardiovaskulare.

Thanat janë përdorur edhe për t’u kuruar nga diarrea.

Thanat mund t’i ruani në frigorifer për disa ditë, për sa kohë i paketoni në një qese të izoluar mirë. Ato jetojnë më gjatë në formën e tyre të thatë./AgroWeb.org

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Burimi: U.S. National Library of Medicine

Si të rrisni dendësinë e kockave – Këshillat dhe ushqimet që ju duhen

Magnezi dhe zinku duhet të jenë gjithashtu pjesë e regjimit tuaj ushqimor.

Dendësia e kockave është një aspekt shumë i rëndësishëm për shëndetin dhe mirëqenien tonë.

Nëse kockat humbasin dendësinë e tyre, atëherë ato thyhen më lehtë.

Dendësia kockore ndryshon me kalimin e kohës. Kur njeriu arrin në fund të njëzetave, dendësia kockore arrin kulmin.

Më pas ajo nis të bjerë. Pas menopauzës, gratë për shembull, bëhen më të brishta ndaj osteoporozës, një sëmundje që i dobëson kockat aq shumë sa ato thyhen lehtë.

Përveç aktivitetit të personalizuar fizik, dendësia e kockave mund të përmirësohet edhe nëpërmjet ushqyerjes dhe vitaminave.

Më Shumë Perime Për Kockat

Perimet përmbajnë pak kalori por shumë vitamina, minerale dhe fibër.

Perimet me ngjyrë të verdhë dhe jeshile janë shumë të rekomanduara për rritjen dhe zhvillimin e kockave.

Gratë që hanë më shumë lakër, brokoli e perime të tjerë për të paktën 3 muaj mund të rimëkëmbin humbjet e dendësisë kockore dhe ato të kalçiumit.

Kalciumi

Kalciumi është ushqyesi kryesor i kockave.

Mënyra më e mirë për të përthithur kalciumin është të merrni sasi të vogla gjatë ditës.

Ushqimet më të pasura me kalcium janë:

  • Qumështi,
  • Djathi,
  • Kosi,
  • Barishtet,
  • Fasulet,
  • Sardelet

Ushqimet e Pasura me Vitaminë D dhe K

Vitamina K-2 luan një rol thelbësor në shëndetin e kockave duke penguar humbjen e sasive të mëdha të kalçiumit.

Ushqimet e pasura me këtë vitaminë janë: Lakra turshi dhe djathi.

Nga ana tjetër, vitamina D është e domosdoshme për përthithjen e kalçiumit.

Njerëzit që kanë mungesa të kësaj vitamin janë më të rrezikuar nga humbja e dendësisë kockore.

Shmangni Dietat me Pak Kalori

Dietat me pak kalori kanë një ndikim shumë të fortë e negativ tek dendësia e kockave.

Ato nuk përmbajnë as vitamina e as minerale dhe nuk duhen mbajtur.

Acidet yndyrore, Magnezi dhe Zinku

Shumë studime të cilave u refereohet AgroWeb.org thonë se acidet yndyrore omega-3 luajnë rol kyç në dendësinë kockore.

Ushqimet më të pasura me këto acide janë: arrorët, salmoni, skumbria dhe farat.

Magnezi dhe zinku duhet të jenë gjithashtu pjesë e regjimit tuaj ushqimor.

Magnezi ndihmon në aktivizimin e vitaminës D dhe përmirëson përthithjen e kalciumit.

Zinku nga ana tjetër, gjendet tek kockat dhe ndihmon për rritjen e tyre.

Ushqimet e pasura me magnez dhe zink janë:

  • Arrorët,
  • Legumet,
  • Farat,
  • Drithërat e plota.

E fundit por jo për nga rëndësia është që duhet të tregoni kujdes me duhanin sepse ai nxit shumë sëmundje të kockave.

Stina e virozave, 11 mijë të prekur në javë – Kujdesi dhe masat që duhet të merrni

Kjo është periudha kur supat dhe çajrat e ngrohtë nuk duhet t’i ndani nga rregjimi juaj ushqimor.

Temperaturë e lartë, dhimbje fyti dhe kollë, bllokim hundësh dhe infeksion bajamesh.

Janë këto problemet më të shpeshta shëndetësore me të cilat po përballen mijëra shqiptarë ditët e fundit.

Shkak janë virozat e stinës dhe luhatjet e shpeshta të motit.

Sipas Institutit të Shëndetit Publik, rreth 11 mijë persona në javë i janë drejtuar qendrave shëndetësore për të marrë mjekimin dhe trajtimin e duhur kundër virozave të stinës.

Ndryshimi i temperaturave në ditët e fundit ka rritur numrin e të prekurve nga virozat, moshat më të prekura janë fëmijët dhe të moshuarit, por nuk përjashtim as moshat e reja.

AgroWeb.org ju këshillon të jeni të vëmendshëm ndaj kësaj stine ku virozat tashmë do të jenë gjithnjë e më të pranishme.

Masat Që Duhet Të Merrni

 Kjo është periudha kur supat dhe çajrat e ngrohtë nuk duhet t’i ndani nga rregjimi juaj ushqimor.

Vitamina C

Studimet thonë se mungesa e vitaminës C, e plogështon sistemin imunitar.

Mjekët rekomandojnë të merrni 1,000 mg vitaminë C në ditë.

Këtë sasi mund ta merrni nëpërmjet agrumeve ose suplementëve.

Nëse jeni prekur tashmë nga gripi, atëherë synoni të merrni deri në 4,000 mg vitaminë C.

Uji

Kur jeni sëmurë duhet të siguroheni që trupi është i hidratuar mjaftueshëm.

Uji ndihmon në nxjerrjen e viruseve nga sistemi.

Bashkë me ujin nuk duhet të mungojë limoni, mjalti dhe kanella që ndihmojnë në largimin e sekrecioneve.

Për fytin, rekomandohet gargara me një gotë me ujë të ngrohtë, një lugë çaji me kripë dhe gjysëm luge çaji me sodë buke.

Vitamina D

Studimet kanë treguar se mungesa e vitaminës D tejzgjat simptomat e infeksioneve të gripit.

Trupi e merr vitaminën natyralisht nëpërmjet diellit.

Por këtë vitaminë e gjeni edhe tek qumështi, veza, salmoni, qumështi i bajames dhe tek suplementët.

Uthulla e mollës

Uthulla e mollës ka një reputacion shumë pozitiv, sidomos në rastet e gripit.

Ajo ndihmon në qetësimin e fytit të acaruar.

Uthullën mund ta pini në doza të vogla me lugë kafeje ose ta tresni në ujë.

Banjë me avull

Banja me avull është qetësuese dhe ndihmon kundër simptomave të grupit.

Kur të bëni banjë me avull përdorni edhe trumzën dhe rozmarinën që luftojnë virozat dhe çlirojnë rrugët e frymëmarrjes.

Hudhra

Hudhra forcon sistemin imunitar dhe përshpejton shërimin nga gripi dhe virozat.

Mjekët rekomandojnë që ta konsumoni hudhrën çdo ditë.

Probiotikët

Probiotikët, si psh kosi apo djathi rikthejnë ekuilibrat e baktereve të mira në stomak.

Këto të fundit jo vetëm që forcojnë sistemin imunitar por edhe parandalojnë infeksionet.

Probiotikët i gjeni tek kosi ose nëpërmjet suplementëve.

Ajri i pastër

Virusi qëndron më gjatë në një ambient me ajër të thatë.

Përpiquni të ajrosni shtëpinë, ose të qëndroni në ajër të pastër./AgroWeb.org

KOHA E ARRAVE – Këshillat më të mira si zgjidhen cilësoret dhe si ruhen gjatë

Qërojini arrat vetëm kur të jeni gati për t’i përdorur dhe do t’i ruani cilësinë.

Nëse ka një produkt që shitet pothuajse gjithmonë masivisht në tregjet shqiptare padyshim ato janë arrat.

Pavarësisht gatimeve të shumta ku arrat janë ndër përbërësit kryesorë, ato janë ndër produktet që na shoqërojnë gjatë gjithë vitit.

Të Freskëta apo të Qëruara 

Por mes dilemës nëse duhet t’i blini të qëruara apo kokërr këtë produkt kaq të preferuar, AgroWeb.org ju jep disa sugjerime mbi zgjedhjen më të mirë që duhet të bëni.

Mes arrave të freskëta dhe atyre kokërr, këto të fundit falë lëvozhgës së tyre gëzojnë një mbrojtje natyrale, e cila ruan afatgjatësinë e vlerave të arrave ashtu si edhe freskinë e tyre.

Arrat e qëruara janë krejtësisht të ekspozuara nga lagështia, e për këtë shkak ato humbasin freskinë e tyre.

Për shkak të lagështisë, arrat humbasin vetitë e vajit esencial që përmbajnë plot vlera shëndetësore ashtu si edhe shijen e tyre.

Nëse do të bëni një dallim mes konsumimit të një arre të qëruar prej kohësh dhe një kokërr arre të sapoqëruar ndryshimi në shije është tejet i kuptueshëm.

Pra, për të përfituar shijen e plotë të arrave dhe freskinë e tyre zgjidhni arra të vendit dhe të paqëruara.

Si t’i Zgjidhni Dhe T’i Ruani

Arrat e paqëruara nga lëvozhga mund të qëndrojnë të freskët për një deri në dy vjet. Vetë lëvozhga është mburoja më e mirë natyrore e këtyre produkteve.

Nëse blini arra shqiptare të paqëruara, ato mund të qëndrojnë të freskëta për rreth një vit. Gjithnjë nëse i ruani me kujdes në një vend të freskët.

Por edhe aroma është faktor. Nëse arrat që gjeni në treg mbajnë erën e holluesit të bojës ose të diluentit, dijeni që ato janë të prishura ndaj mos i blini.

Ju mund të ruani freskinë e arrave shqiptare duke i mbajtur në një ambient të ftohtë.

Qërojini arrat vetëm kur të jeni gati për t’i përdorur. E njëjta gjë vlen edhe për bluarjen e tyre.

Arsyet përse nuk duhet t’i hidhni fijet e bananeve

Banania është një frut shumë i mirë për shëndetin e stomakut dhe sistemin tretës.

Bananet janë ndër frutat më të mira për shëndetin e organizmit.

Si fruti ashtu edhe lëkura ofrojnë një sërë vlerash të rëndësishme për mirëqenien tonë.

Banania është veçanërisht e pasur me kalium, fibër, vitaminë C dhe B6.

Ekspertët këshillojnë që njeriu mund të konsumojë dy banane në ditë.

Ata po zbulojnë gjithnjë e më shumë për të gjitha të mirat që ofron ky frut, veçanërisht fijet e brendshme që veshin tulin e frutit.

Arsyet Përse Nuk Duhet T’i Hidhni Fijet e Bananeve

Ekspertët të cilëve u referohet AgroWeb.org thonë se këto fije lidhëse të quajtura “Phloem” përbëhen nga qeliza të gjalla, që mundësojnë ushqyerjen me vitamina dhe minerale të frutit.

Ato janë shumë të pasura me vlera njësoj si i gjithë fruti.

Këto fije të holla janë të mbushura me kalium, fibër, vitaminat A dhe B6.

Ato përmbajnë gjithashtu vitaminën C e cila fuqizon sistemin imunitar, sidomos gjatë ndryshimit të stinëve.

Ato shërbejnë si arterie duke transportuar gjithçka që i nevojitet frutit për tu rritur dhe pjekur.

Për më tepër, në varësi të fijeve, njeriu mund të dallojë nëse fruti është gati për tu ngrënë.

Nëse fijet janë të ngjitura fort pas tulit të bananes, atëherë bananja është e papjekur.

E kundërta ndodh në rastin e bananes së pjekur. Mund ta keni vënë re se kur hani një banane të pjekur, fijet në fjalë hiqen shumë më lehtë nga tuli.

Banania është një frut shumë i mirë për shëndetin e stomakut dhe sistemin tretës, për shkak të kaliumit që ndihmon në rikthimin e ekuilibrave të elektroliteve.

Ajo i bën mirë edhe zemrës sepse përmban shumë kalium.

Sa i përket diabetit, njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje duhet të hanë vetëm një banane në ditë, për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit, sidomos në rastin e bananeve të pjekura fort.

Çaji i duhur kundër baktereve që ju sëmurin – Si ta përgatisni

Sa herë që sëmureni, trupi përjeton një lloj sulmi nga mikroorganizma të jashtëm e të panjohur për të.

Çajrat ngrohtë dhe aromatikë janë mënyra më e mirë për të kaluar pasditet e vjeshtës apo dimrit.

Gjithësesi përveçse janë aromatikë e të shijshëm, vlerën e vërtetë e marrin tek shëndeti që i dhurojnë organizmit.

Që nga lashtësia mund të themi që janë mënyra më e mirë dhe natyrale për t’i bërë ballë shumë sëmundjeve.

Njihen si antioksidantë shumë të mirë, ndihmojnë në shëndetin e mirë të zemrës dhe mbrojnë kockat.

Secili prej çajrave që tregtohet sot në botë ka vetitë e tij të mira për shëndetin.

Një prej tyre mjekët e veçojnë,  si për llojin ashtu dhe për ndihmën specifike që i jep organizmit.

Në këtë artikull nga AgroWeb.org do të mësoni se cili është më çaji më i vlefshëm në luftën me bakteret e këqija.

Çfarë janë bakteret e këqija

Sa herë që sëmureni, trupi përjeton një lloj sulmi nga mikroorganizma të jashtëm e të panjohur për të.

Kjo mund të përkthehet në viruse që ju sëmurin e mundojnë për një kohë të gjatë.

Që prej vitit 1930 për largimin e tyre përdoren masivisht antibiotikët.

Këto medikamente për shumë vite kanë qënë efektive në luftën kundër baktereve, por kanë edhe efektet e tyre anësore.

Siç edhe mund t’a dini, janë shumë të fortë dhe nuk mund të konsumohen pa rekomandim nga mjeku.

Pavarsisht kësaj të dhënat thonë se antibiotikët konsumohen masivisht në çdo cep të globit, ndërsa toleranca e baktereve të kqija nga këtij ilaçi është rritur.

Teksa këto baktere bëhen gjithnjë e më shumë rezistente, mjekët sugjerojnë që të ktheni vëmendjen nga mënyrat natyrale të kurimit.

Këto mënyra mund t’i përdorni krahas antibiotikëve të zakonshëm, gjithnjë nëse janë rekomanduar nga mjeku specialist.

Zgjidhja gjendet tek çaji

Një studim nga Universiteti i Mjeksisë dhe Veterinarisë në Mbretërinë e Bashkuar të cilit i referohet AgroWeb.org,  tregoi për një faktor specifik që ndihmon në veprimin e antibiotikëve.

Bëhet fjalë për çajin jeshil i cili ndihmon shumë punën e antibiotikëve në eleminimin total të baktereve.

Kështu që përgjatë kohëve kur po merrni antibiotikë të këshilluar nga mjeku, mundohuni të konsumoni edhe disa flixhanë çaj jeshil.

Kjo do të ndihmojë në efikastetitn e ilaçit dhe do ta përforcojë atë.

E rëndësishme është që gjithnjë të ruani balancën dhe të mos e teproni me mediakmentet, pasi mund të nxisin një sërë sëmundjesh.

Rreziku nga antibiotikët

Konsumimi i antibiotikëve pa recete ose në raste të panevojshme, mund të kthehet në një problem të vërtetë për të gjithë organizmin.

Organizata Botërore e Shëndetit të cilës i referohet AgroWeb.org, thotë se konsumimi i vazhdueshëm i tyre ul imunitetin dhe mbrojtjen e të gjithë organizmit.

Kështu që mundohuni ta evitoni sa më shumë dhe merrni gjithnjë konsultën e mjekut.

Ndërkohë në rastet kur e keni të detyrueshme, për të kaluar gripin bashkë me ilaçin, zgjidhni edhe çajin jeshil.

Si ta përgatisni

Mbushni një xhezve me ujë dhe vëreni të ziejë në zjarr mesatar për disa minuta.

Kur uji të ziejë hidhni në ujë 4-5 gjethe të njoma çaji ose gjysmë luge çaji gjethe të thata dhe lërini në ujë për disa minuta.

Më pas kullojeni ujin me kujdes dhe mund t’a konsumoni duke e shoqëruar me pak limon ose pak mjaltë.

Çfarë ndodh me mëlçinë nëse pini dy filxhanë kafe në ditë

Të dhënat tregojnë se nëse pini dy filxhanë kafe në ditë mund të pakësoni gjasat e cirozës hepatike.

Ka ditë kur mëngjesi nis me aq vrull sa një filxhan kafe nuk mjafton dhe menjëherë rrufit të dytin.

Kafeja është një nga pijet më popullore në botë, duke patur në konsideratë faktin se çdo vit njerëzit pijnë plot 450 miliardë filxhanë kafe.

Kafeja është e pasur me antioksidantë dhe mund të jetë e dobishme për mëlçinë.

Mëlçia është shpesh e rrezikuar nga ciroza hepatike, një sëmundje kronike që shkakton bllokimin e qarkullimit të gjakut në mëlçi.

Por të dhënat tregojnë se nëse pini dy filxhanë kafe në ditë mund të pakësoni gjasat e cirozës hepatike.

Një studim i vitit 2016 zbuloi lidhjen e fortë mes konsumit të kafesë dhe rrezikut të cirozës.

Sipas shkencëtarëve, kafeina metabolizohet në një substancë që parandalon zhvillimin e cirozës së mëlçisë.

Kafeja Dhe Mëlçia

Ndërkohë, shkencëtarë të tjerë Amerikanë janë të mendimit se pirja e dy filxhanëve me kafe në ditë ul rrezikun e prekjes së mëlçisë nga Hepatiti C.

Sipas tyre, kafeja përmban 100 përbërës aktivë përfshirë antioksidantët, polifenolët dhe kafeinën.

Kjo e fundit luan një rol kryesor në rrezikun e kancerit të mëlçisë.

Një studim i vitit 2005, i publikuar në Revistën Ndërkombëtare Të Tumorëve nxorri në pah se sasia e kafesë ka lidhje të drejtpërdrejtë me uljen e gjasave të shfaqjes së sëmundjeve të mëlçisë.

Nga ana tjetër, kafeja luan një rol të fortë parandalues kundër hepatitit C, një sëmundje ngjitëse që prek mëlçinë.

Plot 150 milionë njerëz në botë vuajnë nga kjo sëmundje, sipas Organizatës Botërore Të Shëndetësisë.

Shumë studime të kryera në vitet 2009 dhe 2011 treguan se kafeina ka një rol mbrojtës të mëlçisë kundër shumë sëmundjeve kronike.

Sipas tyre, progresi i këtyre sëmundjeve ngadalësohet falë konsumit të dy ose tre filxhanëve me kafe në ditë.

Vlera Të Tjera Të Kafesë        

Ul rrezikun e sklerozës së shumëfishtë

Ul rrezikun e vdekjes së parakohshme

Lufton depresionin

Mbron nga diabeti i tipit 2

Pakëson gjasat e shfaqjes së kancerit të lëkurës

Përmirëson performancën fizike

Ndihmon në rënien në peshë

Këto përfitime vlejnë nëse ju pini më pak se tre filxhanë në ditë

Në të kundërt, kafeja mund të kthehet në një armik të organizmit

Kafeja nuk duhet pirë me stomak bosh sepse shkakton një rënie të menjëhershme të sheqerit në gjak dhe rrit nepsin për ëmbëlsira.

Ju nuk duhet të pini kafe pas orës 14:00 dhe shoqërojeni me pak kanellë pluhur për një shije më të mirë./AgroWeb.org

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Arsyet përse duhet të hiqni dorë nga kafeja

Kjo do të thotë se konsumi mesatar për një shqiptar është 300 deri në 375 filxhanë kafe në vit.

Kafeja është një burim energjie për shumë njerëz në botë.

Ka njerëz që nuk e imagjinojnë ditën pa një kafe e ka të tjerë që mund të pijnë mbi 4 filxhanë në ditë.

Konsumi i kafesë në Shqipëri përllogaritet në 2.5 kg për frymë në vit.

Kjo do të thotë se konsumi mesatar për një shqiptar është 300 deri në 375 filxhanë kafe në vit.

Këto shifra besohet të jenë më të larta nëse merret në konsideratë fakti se fëmijët nuk pinë kafe.

Kafeja ka të mira por edhe të këqija për organizmin.

Duke lexuar më tej në AgroWeb.org do të mësoni arsyet përse duhet të hiqni dorë nga kjo pije.

Kafeina Rrit Nivelet e  Hormonit të Stresit

Ekspertët thonë se kafeina rrit nivelet e hormonit të stresit, siç është kortizoli. Ky reagim rrit edhe nivelet e insulinës. Kjo e fundit rrit inflamacionin gjë që ju bën të ndiheni keq.

Për më tepër, kafeina ul ndjeshmërinë ndaj insulinës gjë që vështirëson reagimin qelizor ndaj sheqerit në gjak.

Nivelet e larta të sheqerit në gjak ndikojnë tek enët e gjakut dhe rrisin rrezikun e vdekjes së parakohshme nga sëmundjet kardiovaskulare.

Kafeina dhe Kolesteroli

Ndonëse kafeja përmban sasi të lartë antioksidantësh, ajo çliron në sistem disa substanca që kanë lidhje me nivelet e larta të triglicerideve dhe kolesterolit të keq.

Për më tepër, acidet tek kafeina vonojnë përthithjen e glukozës në zorrë e cila rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe mbipeshës.

Urthi 

Kafeina ka aciditet të lartë dhe shkakton parehati në stomak, probleme me tretjen, urth dhe prishje të ekuilibrave të florës bakteriale.

Përveç urthit, kafeina krijon varësi dhe e bën të pamundur shfrytëzimin e energjisë natyrale të trupit.

Kafeina Dhe Truri 

Kafeina ndikon në sentitizimin e serotoninës, që është edhe hormoni i lumturisë.

Njerëzit që pinë shumë kafe janë më të rrezikuar nga nivelet e ulëta të serotoninës.

Ky hormon është i rëndësishëm për gjumin, tretjen, humorin dhe nivelet e energjisë.

Pra, kemi të bëjmë me një rreth vicioz , duke qenë se kafeina prish gjumin dhe nxit ankthin dhe depresionin.

Kafeina Dhe Mineralet 

Kafeina nxit nxjerrjen nga trupi të shumë mineraleve të rëndësishme nëpërmjet urinës.

Bëhet fjalë për kalciumin, magnezin dhe kaliumin.

Prishja e ekuilibrave të elektroliteve mund të shkaktojë komplikacione serioze.

Kafeina Dhe Mëlçia. 

Kafeina pengon procesin e detoksifikimit të mëlçisë.

Kjo do të thotë se për shkak të kafeinës, ky organ e ka të vështirë të pastrohet nga toksinat duke shkaktuar akumulim të dëmshëm të tyre.

Kafeina pengon edhe përthithjen e ilaçeve kundër depresionit duke përkeqësuar simptomat./Agroweb.org

Eksperimenti del me sukses – Molla “Diamant i Zi” nxjerr frutat e para në Tokën Shqiptare

Fermeri Zija Keshi në muajin maj të këtij vitit eksperimentoi kultivimin e këtij varieteti duke kultivuar vetëm 10 fidanë.

Eksperimenti i fermerit dibran, Zija Keshi me kulvitimin e mollës unike “Diamant i Zi” ka rezultuar i suksesshëm duke dhënë frutat e para.

Molla “Diamant i Zi” shumë e rrallë në botë për varitetin e saj ashtu si edhe vlerat e larta ushqyese mund të kultivohet dhe rritet edhe në Shqipëri, përveç vendit të origjinës së saj, Tibetit të Largët.

Fermeri Zija Keshi në muajin maj të këtij vitit eksperimentoi kultivimin e këtij varieteti duke kultivuar vetëm 10 fidanë të porositur nga Tibeti, i vetmi vend në botë ku rriten këto mollë.

Gjatë këtij muaji, ai thotë për AgroWeb.org se fidanët kanë dhënë frutat e parë duke iu përshtatur më së miri kushteve dhe klimës.

“Në muajin maj erdhën fidanët e parë, të cilët i porosita në Tibet, Kinë. Qëllimi im ishte të testoja nëse ky varitetet do t’i përshtatej kushteve klimatike dhe strukturës së tokës këtu.

Gjatë gjithë kohës që nga momenti i mbjelljes dhe në vijim janë ambjentuar shumë mirë dhe këtë vit dhanë frutat e para” shprehet Keshi.

Pas fazës së parë eksperimentale, e cila rezultoi e suksesshme tashmë fermeri dibran, i njohur për kultivimin e variteteve të rralla si Ariona, apo Manat Goxhi, do të nisë kultivimin e mollës “Diamant i Zi” në një parcelë më të zgjeruar prej 300 fidanësh.

“Tashmë jam gati të bëj një plantacion pavarësisht që ende jam duke parë 100 % përshtatjen me klimën sepse akoma duhet një vit kohë për të parë rezultatin e duhur por jam i bindur se kjo kulturë do përparojë në vendin tonë.

Në muajin dhjetor pres që nga Tibeti i Kinës të më vijë një ngarkesë prej 100 fidanësh, të cilat do t’i kultivoj në fermën tonë” thotë Zija Keshi.

Detajet që e Bëjnë Mollën ‘Diamanti i Zi’ të Mbetet Unike

Kjo mollë është krejt ndryshe nga të tjerat. Ngjyra e saj është vjollcë shumë e errët që i përafrohet të zezës, sidomos në agim.

Kjo mollë është shumë larg llojeve të tjera të këtij fruti.

Ndryshimi i parë qëndron tek ngjyra e cila vjen si pasojë e ekspozimit të tejzgjatur të frutit në rrezet e diellit.

Çdo kafshatë e këtij fruti unik është kërce, dhe ndryshe nga mollët e tjera.

Ashpërsia e tulit të frutit i atribuohet kushteve të rënda klimatike në majë të malit ku temperaturat bien ndjeshëm.

Kur errësohet, bie ngrica duke ndikuar edhe tek fruti.

Këto temperatura ndikojnë fort tek lëkura e frutit.

Mollës së zezë i duhet të mbijetojë në këto kushte dhe formon një lëkurë më të trashë për t’u mbrojtur nga ngrica.

Kjo lëkurë e mbron dhe e ruan shijen e brendshme të mollës e cila përshkruhet si e jashtëzakonshme. Molla e zezë është një frut shumë i ëmbël që nuk ka të dytë por për fat të keq është e paarritshme.

Për t’u furnizuar me këtë diamant të vërtetë, njeriut i duhet një avion dhe shumë para.

Mbledhja e frutit me duar është krejt e pamundur për njerëzit e thjeshtë, përveç atyre që janë të krimbur në para.

Njerëzit në Tibet, thonë se është më e lehtë të ngjitesh në Malin Everest se sa të këpusësh një mollë si kjo.

Megjitatë, variante të kësaj molle janë parë të shiten në Azi, por vetëm me disa kokrra.

Kjo për arsye të vështirësive që hasin fermerët për mbjelljen, rritjen dhe kultivimin e kësaj molle.

Arsyeja kryesore është temperatura e ulët që mundëson rritjen e kësaj molle të çmuar e elitare./AgroWeb.org

HOROSKOPI I MUAJIT NËNTOR 2019

Dashi21. mars – 20. prill

Nëse nuk doni me te keni me probleme si një muaj me pare, tashme duhet te jeni me tolerante dhe me te duruar. Hapni rruge ne momente tensioni. Te dashuruarit, deri ne datën 20 do kalojnë ditë me pozitive, ndërsa me pas do fillojnë debatet. Respektojini mendimet e njeri-tjetrit, por edhe lirinë reciproke. Beqaret mund te fillojnë te flirtojnë kot me disa persona pa menduar se shpejt gjithçka mund te kthehet ne diçka serioze. Shëndeti për fat te mire nuk ka për te qene i keq. Mundohuni vetëm te mos rini gjate pa gjumë sepse do ndiheni te lodhur. Ne planin financiar tregohuni realiste dhe mos shpenzoni me shume sesa ua mban xhepi. Ne pune ekziston edhe rreziku qe te keni përballje me koleget, por duhet te tentoni te bëni ato qe mendoni.

Demi21. prill – 21. maj

Ne tërësi jeta juaj do jete e qëndrueshme këtë muaj, megjithatë mundohuni te mos tregoheni shume indiferente ndaj disa çështjeve te ndjeshme. Diskutoni me hapur dhe me gjate me ata qe ju rrethojnë. Për çiftet do mbizotërojë harmonia dhe dashuria. Ata do gjejnë gjuhen e përbashkët dhe do dine çfarë hapash te hedhin. Beqaret do tentojnë edhe për ndonjë aventure afatshkurtër mjafton qe ne momente te caktuara te përjetojnë emocione. Shëndeti do jete i mire. Do keni energji dhe rezistence prandaj nuk do prekeni as nga viruset. Financat, por ditët t’i menaxhoni mirë deri në datën 1, çdo gjë më pas do jetë shume me e lehte. Ne pune do mbani gjithë përgjegjësitë qe iu janë kërkuar dhe do arrini atje ku keni dashur përherë. Ja qe asgjë nuk është e pamundur.

Binjaket22. maj – 21. qershor

Gjatë këtij muaji do jeni shume te zënë me angazhime dhe nuk do gjeni kohe t’iu jepni këshilla miqve. E dini mire se ata kane nevoje për ju, por ja qe nuk do mundeni dot. E gjithë periudha do lëvizë me shpejtësinë e erës. Te dashuruarit duhet ta lënë veten me te lire dhe t’i shprehin ndjenjat siç i kane ne zemër. Komunikimi është pika me e forte e tyre qe edhe këtë muaj do e mbaje marrëdhënien te qëndrueshme. Beqaret do jene te turpshëm dhe pavarësisht se e pëlqejnë jashtë mase dike, nuk do kenë as guximin t’i shprehin ndjenjat. Shëndeti ka për te qene edhe me i mire se me pare. Do jeni plot energji dhe te gatshëm për te ushtruar aktivitete te vështira fizike. Financat vazhdoni t’i organizoni siç po bëni dhe nuk do keni probleme. Ne pune duhet thjesht t’i besoni instinktit për t’ia dale.

Gaforrja22. qershor – 22. korrik

Ky ka për te qene një muaj disi i ndërlikuar sidomos pas datës 9. Nëse jeni ne një lidhje, pas kësaj date mund te ketë distanca dhe ftohje te marrëdhënies. Shpesh do jeni irritues dhe aspak te këndshëm, prandaj partneri do preferoje t’iu mbaje larg. Beqaret nuk do kenë shume kohe për t’ia kushtuar dashurisë sepse do jene te tejmbushur me aktivitete. Fundi i muajit mund te ketë disa takime rastësore, por asgjë me shume sesa aq. Shëndeti do mbetet i paqëndrueshëm. Do ndiheni te lodhur dhe pa fuqi ne pjesën me te madhe te kohës. Buxhetin nuk do dini si ta mbani nen kontroll dhe vetëm ndihma e specialisteve mund t’iu shpëtojë. Ne pune do kaloni vështirësi te mëdha, por ne fund te muajit do arrini te nënshkruani një kontrate gjigande.

Luani23. korrik – 22. gusht

Gjate këtij muaji do jeni autoritare dhe do e kërkoni me ngulm te dale e juaja. Shpesh do bëni edhe gabime dhe mund te mërziteni. Çiftet here pas here do kenë probleme. Ata nuk do hapin as rrugë e as nuk do falin lehtësisht. Beqaret duhet te tregohen me te drejtpërdrejtë nëse duan ta gjejnë sa me pare dike për te kaluar jetën. Po u treguan te turpshëm kane për te humbur mundësi te shkëlqyera. Shëndeti nuk do jete i shkëlqyer. Shpesh do jeni nervoze dhe mund te keni dhimbje fyti e barku. Me shpenzimet tregohuni sa me diplomate nëse nuk doni te mbeteni pa para. Nga ana tjetër ruajini mire paratë qe keni dhe mos jepni hua. Ne pune, padurimi mund t’iu çojë ne rruge te gabuar. Kujdes edhe me nervat. Dëgjojini këshillat e kolegeve dhe respektoni hierarkinë.

Virgjeresha23. gusht – 23. shtator

Këtë muaj gjerat nuk kane për t’iu ecur shume mire. Do jeni te paduruar dhe mund t’i vuani gjate gabimet qe do bëni. Për fat te mire disa miq do ju mbështesin dhe do ju këshillojnë si duhet. Beqaret do kenë probleme serioze nëse refuzojnë te bashkëpunojnë me partneri për te gjetur zgjidhjet e problemeve. Mos prisni qe gjithçka te ndryshoje si me magji. Beqaret me mire te hidhen ne sulm rreth datës 9 ose 11 sepse atëherë do jene më me fat. Shëndeti për fat te mire do jete i kënaqshëm dhe nuk do keni shqetësime serioze. Për financat gjerat nuk do ecin shume mire, megjithatë nuk duhet ta humbisni arsyen. Vështirësi mund te ketë, por ju duhet te bëni te pamundurën për ta stabilizuar gjendjen. Ne pune do iu jepen me shume autonomi dhe besim. Shfrytëzojeni këtë për te treguar sa vleni. Mos i mendoni fare personat qe iu kane zili, por shihni punën tuaj.

Peshorja24. shtator – 23. tetor

Ky muaj do jete plot energji dhe ju mjafton qe ta shprehni atë. Ata qe janë ne një lidhje do jetojnë ne një ambient përgjithësisht te qete dhe secili do beje gjithçka qe gjerat te vazhdojnë te ecin mire. Vetëm se javën e fundit mund te bëni diçka qe do e acaroje partnerin. Merrni masa qe ta rregulloni sa me pare problemin. Beqaret nuk do kenë shume fat ne dashuri, por miqtë do jene gjithmonë aty për te mos i lënë te mërziten. Mendërisht gjendja do jete me e mire se fizikisht. Kujdes me jetën qe bëni dhe me ushqimin. Te ardhurat do fillojnë te përmirësohen pas javës se dyte. Ne pune do qëndroni edhe me gjate vetëm qe te arrini me shpejt objektivat. Do keni vullnet dhe ide te jashtëzakonshme, prandaj mund te merrni edhe një propozim për ngritje ne detyre. mendohuni disa here para se te hidhni çdo hap.

Akrepi24. tetor – 22. nëntor

Edhe ky muaj do vazhdoje te jete plot ngjyra. Do jeni gjithmonë optimiste dhe nuk do mendoni gjera te këqija. Nëse jeni ne një lidhje, pranoni te shkëmbeni ide dhe mendime me njeri-tjetrin sepse bashkëpunimi gjithmonë çon ne rrugën e duhur. Beqaret do jene me te shoqërueshëm dhe do pranojnë te kenë njohje te reja. Mire është qe për te shmangur zhgënjimet, te mendohen disa here para se te hedhin hapa me tej. Besim te plote mos i jepni askujt. Shëndeti here pas here mund te ketë disa shqetësime te vogla. Kujdes me lodhjen e tepërt dhe për çdo shqetësim merrni masa. Shpenzimet nuk do i kontrolloni dot, por për fat te mire familjaret do iu ndihmojnë. Ne pune do gjeni zgjidhje për te gjitha problemet qe keni pasur dhe do ecni ne rrugën e duhur. Do i bindni edhe te tjerët ne baze te argumenteve.

Shigjetari23. nëntor – 21. dhjetor

Do ketë ndryshime rrënjësore këtë muaj ne jetën tuaj ne çift. Komunikimi do jete me i mire dhe kjo do ju ndihmoje t’i zgjidhni me qetësi disa mosmarrëveshje. Nga fundi i muajit mund te merrni edhe vendime te rëndësishme qe do lidhen me te ardhmen. Beqaret do jene shume te kërkuar dhe disa persona njëkohësisht do mundohen t’i bëjnë për vete. Nuk duhet te nxitohen, por duhet ta marrin çdo gjë me qetësi. Gjithçka do jete ne favor te tyre. Gjendja shëndetësore ka për te qene e shkëlqyer. Nuk do ndieni asnjë lloj shqetësimi. Buxhetin mbajeni nen kontroll sepse po kryet shpenzime te pamenduara mire mund te gjendeni ne vështirësi me pas. Ne pune do keni kujdes edhe për detajet e vogla dhe gjerat do ju ecin si i kishit planifikuar. Java e fundit do jete ajo me e begata.

Bricjapi22. dhjetor – 20. janar

Muaj përgjithësisht i mire do jete ky për te gjithë, megjithatë ndërmjet datës 9 dhe 21 duhet te bëni një bilanc te gjithckaje për te rregulluar ndonjë detaj te vogël. Për beqaret çdo gjë do ece për mrekulli javën e pare. Nga mesi i muajit mund te ndiheni disa dite bosh, por serish situata do përmirësohet. Pas datës 21 mund te keni edhe surpriza te jashtëzakonshme. Beqaret nuk do kenë takime ne çdo moment, por ato qe do realizojnë do jene te çmuara. Buzëqeshja do qëndrojë ne çdo moment ne fytyrën tuaj. Shëndeti mund te ketë disa shqetësime te vogla, por asgjë për t’u alarmuar. Moti dhe lodhja mund te jene shkaktaret kryesore. Financat nuk do jene te shkëlqyera, por ama te mjaftueshme për nevojat tuaja. Ne pune nuk do ju mungoje as këmbëngulja dhe as krijimtaria kështu qe do hidhni hapa gjigante e do i habisni qe te gjithë.

Ujori21. janar – 19. shkurt

Ky muaj do jete me pak elektrizues dhe mosmarrëveshjet do jenë me te pakta. Pas javës se parë qetësia do jetë absolute. Çiftet do kalojnë ne një tjetër stad dhe do dine t’i shprehin ndjenjat me diplomaci. Dy javët e para do jene shume te bukura ndërsa ne dy javët e fundit mund te ketë edhe ndonjë re te vogël ne qiell. Beqaret duhet te përfitojnë te bëjnë deklarata deri ne datën 12 sepse atëherë është periudha më me fat. Shëndeti nuk do jetë i keq, megjithatë here pas here nervoziteti do ju pushtoje dhe mund te ndiheni disi pa fuqi. Gjithsesi kjo mund te zgjasë maksimumi dy dite. Me financat do dini mire si te silleni dhe nuk do lejoni qe gjendja te përkeqësohet. Ne pune do jeni plot force, dëshirë për te çuar para dhe ambicie. Do shmangni edhe konfliktet me koleget sepse do e keni mendjen tek detyra.

Peshqit20. shkurt – 20. mars

Ky nuk do jete një muaj shume i qete. Mund te kaloni edhe periudha te tensionuara dhe me ankth. Ata qe janë ne një lidhje duhet t’i shtojnë dozat e fantazisë dhe duhet te tregohen te matur me kërkesat. Jo çdo gjë qe ju pëlqeni do i pëlqejë edhe partnerit, prandaj diskutoni para se te merrni vendime. Beqaret do kenë një muaj te mbushur me takime dhe njohje interesante. Do bëjnë mire t’i shfrytëzojnë sa te mundin, por jo te hedhin hapa te nxituara. Shëndeti nuk do jete i keq, përveç ndonjë dhimbjeje te lehte koke, barku apo kockash. Ne planin financiar do i merrni ne dore frenat e menaxhimit dhe do mundoheni ta stabilizoni situatën. Me pak mundim do ja dilni. Ne pune do jeni diplomate dhe te arsyeshëm. Do i realizoni me shpejt nga sa kishit menduar projektet e filluara.

5 ushqimet që parandalojnë migrenën

Hani kos sa më natyral gjatë kohës që merrni antibiotikë.

Dhimbjet e migrenës, për atë që i ka provuar, janë më të tmerrshmet. Këto dhimbje janë paralizuese dhe shoqërohen me të vjella e ndjeshmëri ndaj dritës.

Në shumicën e rasteve dhimbjet kanë nevojë për trajtim mjekësor, por në disa të tjera ato parandalohen ose zbuten nëpërmjet disa ushqimeve, listën e të cilave e keni më poshtë duke lexuar në AgroWeb.org

Peshku

Peshku me yndyrë është i pasur ma acide yndyrore omega-3 që largon inflamacionin dhe dhimbjet.

Këto acide yndyrore ulin edhe tensionin e lartë të gjakut.  Ato i gjeni tek salmon, skumbria dhe trofta.

Arrorët

Arrorët janë të pasura me magnez, një mineral që nxit dhe përmirëson qarkullimin e gjakut.

Ai ndihmon në largimin e dhimbjeve të kokës dhe të migrenës.

Përveç arrorëve, magnezin e gjeni edhe tek fasulet dhe drithërat e plota.

Farat e Linit

Këto fara janë një burim i shkëlqyer i acideve yndyrore omega-3 që largojnë dhimbjet e migrenës.

Ato janë element përbërës të shumë kurave popullore kundër migrenës.

Uji

Uji është thelbësor për shumë funksione të organeve të trupit. Dehidratimi, ose mungesa e ujit nxit dhimbjet e kokës dhe migrenën.

Pini ujë rregullisht që të parandaloni dhimbjet.

Kosi

Trupi dhe truri kanë nevojë për kalçium që të funksionojnë siç duhet.

Mungesa e këtij minerali nxit dhe shkakton edhe dhimbjet e migrenës.

AgroWeb.org sugjeron konsumin e rregullt ditor të kosit që trupi të ketë vazhdimisht kalçium e që migrena të mbahet larg.

Të dhënat tregojnë se për personat që vuajnë nga sëmundja e migrenës, rreziku i përshpejtimit të plakjes së trurit rreziku është 3-4 herë më i lartë.

Sipas studimit çdo person që vuante nga migrena në një periudhë të jetës zhvillonte në një fazë më të vonë edhe sëmundje të harresës siç është Alzhaimeri.

Ndaj kujdesi ndër këta persona duhet të jetë edhe më i lartë për ta parandaluar zhvillimin sëmundjes.

Sipas mjekëve duke qenë se nuk ka ende një kurë përfundimtare për këto sëmundje, parandalimi i tyre është thelbësor.

Kur blen i uritur, zbraz kuletën – Këshilla për të mos shpenzuar shumë para

Uria është një nga nevojat më bazë dhe primitive të njeriut, kur nuk kemi ushqim, nuk kemi sy për asgjë tjetër.

Në momentet kur na kaplon uria, koha apo paratë janë thjesht mjetet e duhura për të konsumuar ato kaloritë e munguara dhe kështu, shpenzojmë e shpenzojmë pa fund shumë shpesh edhe për gjëra të kota.

Studimet e fundit sugjerojnë që nuk duhet të bëjmë kurrë pazar me stomakun bosh, sepse do të shpenzojmë më shumë para dhe do të blejmë gjëra për të cilat nuk kemi nevojë.

Ekspertët kanë kryer disa studime të ndryshme mbi këtë temë të cilat AgroWeb.org j’ua tregon më poshtë.

Blerjet e nxituara

Në njërin prej këtyre studimeve, ekspertët vëzhguan sjelljen e dy grupeve, me persona që nuk kishin ngrënë për katër orë.

Pjesëmarrësve të njërit grup iu dha mundësia të provonin disa lloj ëmbëlsirash përpara vëzhgimit.

Më pas, të dy grupeve iu kërkua të merrnin një sasi kapëse letrash.

Ata mund të merrnin sa kapëse letrash të dëshironin.

Rezultatet treguan se grupi i pjesëmarrësve të uritur kishte marrë 70% më shumë kapëse letrash se sa grupi i njerëzve që nuk kishin uri.

Në një studim të dytë, ekspertët morën në pyetje 81 konsumatorë të cilët sapo kishin bërë disa blerje në një qendër tregëtare ku nuk shiteshin produkte ushqimore, por produkte si pajisje elektronike, veshje apo këpucë.

Rezultatet treguan që konsumatorët e uritur kishin shpenzuar 64% më shumë se sa ata që nuk ishin të uritur.

“Kur kemi nevojë për ushqim, mendojmë vetëm për të, dhe për mënyrat se si mund të shuajmë urinë. Për disa konsumatorë, kjo nevojë zgjerohet më tej tek produkte jo ushqimore që i bën ata të shpenzojnë para për produkte për të cilat nuk kanë nevojë” shpjegojnë ekspertët.

Blerjet e panevojshme

Një studim tjetër tregoi që konsumatorët që ishin të uritur kishin tendencën të blinin edhe produkte që nuk i pëlqenin aspak.

Ekspertët shpjegojnë që me shtimin e urisë rritet edhe dëshira për të nxjerrë sa më shumë para nga kuleta, por edhe dëshira për të ngrënë ushqime jo të shëndetshme.

Dy studiues në Nju Jork kryen një kërkim shkencor mbi mënyrën se uria ndikon në zgjedhjet tona ushqimore.

Ata u kërkuan 68 pjesëmarrësve në studim që të mos konsumonin ushqim për mbi pesë orë.

Por para se të fillonte ky studim (i cili kishte të bënte me blerjet ushqimore në një market të improvizuar), më shumë se gjysma e pjesëmarrësve hëngrën disa biskota për të shuar urinë.

Gjatë ushtrimit në market, ata që nuk kishin ngrënë asgjë për pesë orë, u tërbuan në blerje, kryesisht me ushqime të shpejta dhe plot kalori.

Gjithashtu studiuesit arritën në konkluzionin që blerjet më të zgjuara, në aspektin e cilësisë së ushqimit kryheshin nga ora 13:00-14.00 ndryshe nga fasha e orarit 16:00-19:00 që konsiderohet aspak e volitshme për blerje të zgjuara.

Si të vetëkontrolloheni

Endokrinologu Tom Goldstone nga Imperial College në Londër shpjegon që kur organizmi nuk ka ushqim, bën zgjedhjen që i duket më e mirë për stomakun, pra për ushqimet me shumë kalori.

Goldstone sugjeron që konsumatorët të mbajnë gjithmonë fruta në çantë para se të shkojnë në market, ose të përtypin çamçakëz teksa shkojnë nga rafti në raft. “Blini gjatë orëve kur nuk jeni të uritur, por keni stomakun plot” këshillon ai.

Populli thotë që dashuria fillon nga stomaku, por sipas shkencës aty fillon edhe dëshira për shpenzime marramendëse dhe të nxituara.