VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Thënie të Profetit Muhamed (570 – 632)

By | April 9, 2016
blank
6 Comments
 • author avatar
  Alfred 4 years ago Reply

  Faleminderit shume.

 • author avatar
  Safa Sadat 2 years ago Reply

  Përshëndetni të gjithë, emri im është Safa El Sadat, unë jam i martuar për 20 vjet me burrin tim dhe kemi dy djalë, Plaku një 16 dhe më i ri është 11 vjet. Burri im më donte shumë, por arriti në një pikë kur ai përfshihej në marrëdhënie me një grua që është bashkëpunëtore e saj. Unë kurrë nuk e imagjinova atë, por në njëfarë mënyre qëndrimi i tij ndaj meje dhe fëmijëve u ndryshua, vonesa e tij nga puna më bëri të mendoj për këtë çështje, Edhe në përvjetorin e 20-të të Ditës sime në marsh, unë mbaj veten larg seksit ndërsa premtojmë ta bëjmë atë në Dasma Ditën e përvjetorit, 15 ditë para përvjetorit të Dasmës, ai rrëfeu se po ai kishte marrëdhënie seksuale me bashkëpunëtorin e tij. Ai e solli atë në shtratin tim kur isha jashtë për punë, do të thotë se ndjenjat e mia ishin krejtësisht të pavlerë ndaj tij, gjendja ime mendore është plot agoni, mendoj se nuk mund ta harroj dhe ta rimëkëmbja dhimbjen, kjo grua ishte në kontroll të plotë ajo dhe kurrë nuk kam dashur ta bëj me Dhunën, ajo dëshiron të fitojë mbi mua pasi ajo është e divorcuar, ajo tha se ishte xheloz për marrëdhënien tonë dhe ajo do të më rrënojë duke e marrë burrin tim. Unë kisha për të diskutuar atë me një mik që më kërkoi për të gjetur një magji spell mirë, para së gjithash kurrë nuk kam besuar në këtë drejtshkrim Cast, por unë duhet të provojë atë deri kur kam ardhur në email PROPHET NOSA UGO në internet në lidhje me mënyrën se si ai ka ndihmuar kaq shumë njerëz që të marrin shpinën e tyre dhe të ndihmojnë në rregullimin e marrëdhënieve dhe t’i bëjnë njerëzit të lumtur në marrëdhëniet e tyre dhe disa tregime të tjera lidhur me sëmundjen shpirtërore dhe më shumë, i shpjegova situatën time atij dhe ai më ndihmoi të kryej disa lutje, disa Herbs dhe rrënjët dhe një sakrificë të vogël që bëra, dhe brenda 7 ditëve ai u kthye për të kërkuar falje dhe kjo ishte vetëm një mrekulli për mua, jam i lumtur që më ndihmoi mua dhe mund ta them me krenari se burri im është tani me mua përsëri dhe ai tani është në dashuri me mua si kurrë më parë.
  A keni nevojë për ndonjë ndihmë në marrëdhënien tuaj si marrja e burrit, gruas, të dashurit, të dashurës, fitores së llotarive, shërimit bimor për sëmundje, HIV, STD, Astma, Arthritis, Fybroid, Stroke apo ndonjë lloj sëmundjeje Barku, Problemi Shpirtëror, Promovimi i Punës, Shikuesit që lexojnë postin tim që kanë nevojë për ndonjë ndihmë në lidhje me ndonjë sfidë jete duhet të kontaktojnë PROFHET NOSA UGO dhe do të jeni të lumtur që keni bërë.

  Email: nosaugotemple@gmail.com
  WhatsApp: +34631686040
                       +17207992813

 • author avatar
  JetotekAi 2 years ago Reply

  Muhameti ka qene nje njeri qe ka vrare te tjere, pra kriminel, qe po te ishte sot gjalle dhe ne shqiperi ku nuk zbatohet dhe aq shume ligjet me krimet qe ka ba do te ishte brenda. dhe t themi gjynah per ata persona qe ndjekun theniet, mesimet e nje krimineli, kshu qe te dalim nga erresira si njerez si popull.

  • author avatar
   Allahu është 1 12 months ago Reply

   Allahu i di gjërat më së miri,shpresoj dhe ty të të udhëzojë në rrugën e drejtë,kërkoj ndjesë!

 • author avatar
  Skender 1 year ago Reply

  pak ashum edhe un kam te nhejtin problem .U martova me nje grua me femi qe sishte imi e pranova bera nje djal tjeter me te.Por e keqja vjen pas 16 viteve kjo grua mvan shum te fsheta ndaj meje tani kur eshte40vjece po dalin te tera te vertetat.Me thot ste dua ndahemi .ja jap te tera edhe divorcin se spo e perballoj dot vetem ironit e saj dhe vetem akuza ndaj meje prandaj i lutem zotit nat per nat ti japi nje drejtim jetes sime ,un e dua e respektoj por ajo sme respekton vetem gjen gjithmon te bej sher zdi te diskutoj asnjeher vetem akuzon dhe bertet me eshte sosur durimi.Nuk di si te sillem me eshte ber nje situat e pa durushme .Na njeher i lutem zotit pse kaq i keq jam apo kam ber na nje mekat qe zoti sme fal! Nik e di po po i lutem Hallaut te me japi nje zgjidhje.

 • author avatar
  Anonymous 1 year ago Reply

  Profeti Muhamet ( shummm gabim keshtu ) te pakten emrin e derguarit te All-llahut shkruajeni siç duhet (Muhammedi Sallallahu alejhi ve sellem )

Komentet

blank

Aforizma nga Carla Fracci (Karla Fraçi 20 gusht 1936 – 27 maj 2021)

VOAL – Kam kërcyer në çadra, në kisha, në sheshe. Unë kam qenë një pionier i decentralizimit. Doja që kjo vepër e imja të mos ishte elitare, e zbritur në kutitë e arta të shtëpive të operës. Dhe edhe kur isha e zënë me skenat më të rëndësishme në botë, gjithmonë kthehesha në Itali për të performuar në vendet më të harruara dhe të pamendueshme. Nureyev më qortoi: çfarë po bën, po lodhesh shumë, sapo vjen nga Nju Jorku dhe fillon e vallëzon… Por mua më pëlqente kështu, dhe publiku gjithmonë më ka shpërblyer.

-Baleti është një karrierë misterioze, e cila përfaqëson një botë të paparashikueshme dhe të pathyeshme. Cilësitë e nevojshme janë të shumta. Talenti nuk mjafton, është e nevojshme të ndërthurësh profesionin e shkëlqyeshëm me qëndrueshmërinë, vendosmërinë, disiplinën, qëndrueshmërinë.

-Kam pasur takime të jashtëzakonshme, si Visconti, të ashpra dhe shumë të ëmbla. Si Herbert Ross, për të cilin kam bërë Karsavina në filmin Nijnsky. Ose si Peter Ustinov, me të cilin kam xhiruar “Balerina”. Dhe Cederna dhe Manzù. Dhe Eduardo madhështor. Në një gala për nder të tij, në Viareggio, unë luaja Filumena Marturano, vetëm rolin e Titinës, dhe ai më dërgoi një shënim me fjalët: “tani mund të të quaj motër”. Më kujtohet hijeshia dhe ironia e De Sica. Ai donte të më besonte rolin që Bolkan luajti më vonë në Pushimet. Dhe më kujtohet vera me Montale, në Forte dei Marmi. Takoheshim çdo ditë midis njerëzve si Henry Moore, Marino Marini, Guttuso. Montale gjithnjë vizatonte: detin, Alpet Apuan … Ai përdori gjithçka, nga vera te buzëkuqi. Ai më kushtoi një poezi të bukur: Balerina e lodhur. Jo, në të shtatëdhjetat, nuk ndihem aspak e lodhur. Dhe unë jam ajo që jam edhe falë tyre.

-Imi nuk ishte saktësisht një debutim i mirë. Pothuajse u hodha poshtë. Pas shumë vitesh pune në balet, në të vërtetë, jam e sigurt se duhet të ketë diçka të lindur që të çon drejt të qenit balerinë.

-Kur Alicia Markova erdhi për të kërcyer në La Scala ajo duhet të ketë qenë 45 vjeçe. Vajzat e tjera e quanin zonjën e vjetër. Për mua ishte fantastike. Çfarë fisnikërie, çfarë magjepsje këmbësh.

-Unë e konsideroj veten me fat për karrierën që kam pasur. Ishte e vështirë të rezistosh, të luftosh, të përballesh me momentet e errëta, të shkosh më tej. Beppe ishte thelbësor, i cili nuk më dështoi kurrë sepse ai ishte jo vetëm burri, por partneri, intelektuali, regjisori, krijuesi i qindra rasteve dhe krijimeve të paharrueshme.

-Kërcimi i repertorit, natyrisht, ishte i rëndësishëm por, ndoshta edhe më shumë, aftësia ime për të rinovuar veten, për të gjetur personazhe të rinj për të interpretuar dhe propozuar ishte domethënëse. Decentralizimi që më bëri të kërcej në qytete të vogla dhe teatro shumë të vegjël ishte i rëndësishëm.

-Publiku gjithmonë ndjen kur një artist është autentik, i sinqertë dhe i përkushtuar plotësisht. Vetëm, me këto kushte, magjia mund të lindë në interpretim.

-Rudolf Nureyev ishte një balerin dhe koreograf i madh dhe gjithashtu një person shumë i vështirë. Mund të ishte gjithashtu i tmerrshëm, jo rastësisht disa herë, në skenë, ishte e pasaktë me ata që kërcenin me të. Ai gjithmonë ka pasur respekt të madh për mua, ai e ka ndjerë bashkëpunimin tim në skenë, ai gjithmonë e ka njohur forcën time./Elida Buçpapaj

blank

Aforizma nga Pablo Picasso (Pablo Pikaso, 25 tetor 1881 – 8 prill 1973)

VOAL – Frymëzimi ekziston, por duhet të na gjejë ne duke punuar.

Disa piktorë e transformojnë diellin në një njollë të verdhë, të tjerët e transformojnë një njollë të verdhë në diell.

Kush e shikon fytyrën njerëzore saktësisht: fotografi, pasqyra apo piktori?

Të gjithë fëmijët janë artistë. Problemi është si të mbetet artist pasi fëmija të rritet.

Arti shpëlan nga shpirti pluhurin e jetës së përditshme.

Qëllimi i artit është të shkundim pluhurin e përditshmërisë nga jeta jonë.
Nëna ime më thoshte: “Nëse do të jesh ushtar, ti do të bëhesh gjeneral. Nëse do të jesh murg, do të bëhesh Papë.” Unë u bëra piktor dhe jam Pablo Picasso.
Veprimi është çelësi kryesor për çdo sukses.
Më pëlqen të jetoj si një varfanjak që ka shumë para.
Unë nuk kërkoj. Unë gjej.
Pikturimi është një mënyrë tjetër e mbajtjes së ditarit.
Ngjyrat, sikurse tiparet, ndryshojnë sipas emocioneve.
Unë i pikturoj objektet siç i përfytyroj jo siç i shikoj.
Arti është eleminim i së panevojshmes.
Arti është një gënjeshtër që na mëson ne ta realizojmë të vërtetën.
Suksesi është i rrezikshëm. Njeriu fillon ta kopjojë veten. Dhe ta kopjosh veten është më e rrezikshme se t’i kopjosh të tjerët. Kjo çon në shterpëzim.
Skulptura është komenti më i mirë që një piktor mund të bëjë mbi një pikturë.
Ata që e shndërrojnë artin e tyre në biznes, janë mashtrues./Elida Buçpapaj
blank

Aforizma nga Fyodor Dostoevsky (Fjodor Dostojevski, 11 nëntor 1821 – 9 shkurt 1881)

VOAL – Të jetosh pa shpresë është si të pushosh së jetuari.

-Lumturia më e madhe është të njohësh burimin e palumturisë.

-Lumturia nuk ndodhet në lumturinë, por në arritjen e saj.

-Nuk ka subjekt të vjetër për të cilin nuk mund të thuhet diçka e re.

-Shpirti shërohet duke jetuar me fëmijët.

-Një roman është vepër në poezi. Për ta shkruar atë njeriu duhet ta ketë qetësinë e shpirtit dhe të mbresës.

-Pushteti iu jepet vetëm atyre që guxojnë ta ulin veten dhe ta marrin atë. Vetëm tek një gjë është çështja, një gjë: të jesh i zoti për të guxuar.

-Nëse nuk është Zoti, gjithçka është e lejuar.

-Më i zgjuari, sipas meje, është njeriu që i thotë vetes budalla së paku një herë në muaj.

-Realistët nuk iu druhen rezultateve të studimeve të tyre.

-Njeriut i pëlqen vetëm të numërojë travajet e tij, por nuk i pëlqen t’i numërojë gëzimet.

-Duket, në fakt, sikur pjesa e dytë e jetës së njeriut është e përbërë nga asgjëja, përveç përvojave të grumbulluara gjatë pjesë së parë të jetës.

Nëse do të shkatërronit besimin e njerëzimit në pavdekësi, jo vetëm dashuria, por çdo forcë e gjallë nga e cila varej vazhdimi i gjithë jetës në botë, do të thahej menjëherë.

-Sarkazma: streha e fundit e njerëzve modestë dhe me shpirt të dëlirë kur privatësia e shpirtit të tyre pushtohet në mënyrë të ashpër dhe agresive.

Dikush mund ta njohë një njeri nga e qeshura e tij, dhe nëse ju pëlqen të qeshurit e një njeriu para se të dini diçka për të, ju mund të thoni me besim se ai është një njeri i mirë.

Të privuar nga puna kuptimplotë, burrat dhe gratë humbin arsyen e tyre të ekzistencës; ata bëhen zymtë, si të çmendur.

Një zotëri i vërtetë, edhe nëse humbet gjithçka që zotëron, nuk duhet të tregojë asnjë emocion. Paratë duhet të jenë aq poshtë një zotërie, sa vështirë se ia vlen të shqetësohet.

Njeriu, për sa kohë që mbetet i lirë, nuk ka ankth më të vazhdueshëm dhe dërmues sesa të gjejë sa më shpejt dikë që të adhurojë.

Ka gjëra që një njeri ka frikë t’i tregojë edhe vetvetes, dhe çdo njeri i mirë ka një numër të gjërave të tilla të ruajtura në mendjen e tij.

-Njerëzit nuk i pranojnë profetët e tyre dhe i vrasin, por ata i duan dëshmorët e tyre dhe adhurojnë ata që i kanë torturuar deri në vdekje.

Bukuria është misterioze, sa dhe e tmerrshme. Zoti dhe djalli po luftojnë atje dhe fusha e betejës është zemra e njeriut.

Shumë pakënaqësi ka ardhur në botë për shkak të hutimit dhe gjërave të mbetura pa thënë.

Formula ‘Dy dhe dy bëjnë pesë’ nuk është jo tërheqëse./Elida Buçpapaj

blank

Aforizma nga John Belushi (Xhon Belushi, 24 janar 1949 – 5 mars 1982)

VOAL – Është shumë e vështirë të jesh një aktor i mirë, është e lehtë të jesh tërheqës.

Unë dua të bëj gjëra të ndryshme gjithë kohën.

Problemi është të dish se çfarë dëshiron të bësh dhe pastaj të vendosësh të bësh gjithçka që duhet të bësh për të arritur atje.

Ajo që duhet të jetë rock n ‘rolli është se duhet te jesh i lirshëm, ta shijosh atë, të çmendesh paksa dhe të mos çash kokën si po vepron apo si po vishesh.

Unë e kam parë Fermën e Kafshëve dy herë e gjysmë tashmë në vrojtime paraprake me një audiencë të vërtetë dhe reagimi ishte i shkëlqyeshëm.

Them se lumturia nuk është një gjendje në të cilën dëshiron të jesh gjithë kohës.

E gjitha është presion i rremë; ia bëni të rëndë vetes, e merrni nga rrjetet dhe kompanitë e regjistrimit dhe studiot e filmit. Ju i bëni më shumë presion vetes për ta bërë gjithçka sa më të vështirë.

Unë dua të bëj një komedi romantike që askush nuk mendoi se mund ta bëja. Dhe pastaj bëj një komedi me Dan Aykroyd që është krejtësisht ndryshe nga ‘The Blues Brothers’. Unë jam aktor komik, por jam aktor gjithashtu.

Unë u jap kaq shumë kënaqësi kaq shumë njerëzve. Pse nuk mund të marr ca kënaqësi për veten time?

Disa humoristë i duan personazhet e tyre. Unë nuk dashurohem me të mitë. Në fakt, unë lodhem prej tyre shumë shpejt. Duhet të jesh i gatshëm t’i hedhësh të gjithë tutje.

Unë jam jashtë kontrollit.

Unë jam duke mësuar të përballoj dhe të mos mohoj suksesin tim, por ende mendoj se nuk po më ndodh shumë. Unë bëhem nervoz dhe jam i aftë të bëj diçka për ta fryrë atë qëllimisht. Shumë aktorë e kanë atë problem.

Rock n ‘roll mendoj se është vendnumëro – dhe komedia po zë vendin e tij si diçka emocionuese./Elida Buçpapaj

blank

Aforizma nga Stendhal (Stendal, 23 janar 1873 – 23 mars 1842)

VOAL – Një grimcë shumë e vogël shprese mjafton për të shkaktuar lindjen e dashurisë.

Nëse ti nuk më do mua, nuk është problem. Unë dashuroj për të dy ne.

Ajo që është vërtet e bukur, duhet të jetë gjithmonë e vërtetë.

Femrat janë gjithmonë të etura në kërkim të çdo emocioni.

Cilësia e parë e domosdoshme e historianëve është që të mos kenë aftësi për të shpikur.

Rusët imitojnë mënyrat franceze, por pesëdhjetë vjet me vonesë.

Vetëm mendjet e mëdha mund të krijojnë një stil të thjeshtë.

Bariu gjithmonë përpiqet të bindë delet se interesat e tyre dhe të tijat janë të njëjta.

Miqësia ka iluzionet e saj, jo më pak se dashuria.

Politika në një vepër letrare, është si një armë që kërcet në mes të një koncerti, diçka vulgare, dhe sidoqoftë, diçka që është e pamundur të injorohet.

Shumica dërrmuese e burrave, veçanërisht në Francë, dëshirojnë dhe posedojnë një grua në modë, ashtu si dikush mund të ketë një kalë të mirë – si një luks që i përshtatet një të riu.

Njerëzit të cilët janë lindur të vuajnë nga disa gjëra nuk mund t’i kujtojnë ato pa një tmerr i cili paralizon çdo kënaqësi tjetër, madje edhe atë që mund të gjendet në leximin e një subjekti.

Kënaqësitë e dashurisë janë gjithmonë në përpjesëtim të drejtë me drojat tona.

Ajo kishte kapriço të një befasie të mrekullueshme dhe si arrin dikush të imitojë një kapriço?

Dashuria e vërtetë e bën mendimin për vdekjen të shpeshtë, të lehtë, pa tmerre; thjesht bëhet standardi i krahasimit, çmimi që dikush do të paguante për shumë gjëra.

Në dashuri, ndryshe nga shumica e pasioneve të tjera, kujtimi i asaj që keni pasur dhe humbur është gjithmonë më i mirë se sa mund të shpresoni në të ardhmen.

Dashuria ka qenë biznesi më i madh në jetën time, unë mund të them se ka qenë i vetmi./Elida Buçpapaj

 

 

 

blank

Aforizma nga Simone de Beauvoir (Simonë dë Bëvuar, 9 janar 1908 – 14 prill 1986)

VOAL – Ndryshojë jetën tënde sot, mos luaj kumar me të ardhmen, vepro tani, pa vonesë.

Shoqëria kujdeset për individin vetëm për sa kohë ai është fitimprurës.

Unë do të doja që çdo jetë njerëzore të jetë liri e kulluar e tejpashme.

Arti është një orvajtje për të integruar të keqen.

Ajo nuk është lindur grua, por bëhet grua.

Nëse ti jeton mjaft gjatë, do të shikosh se çdo fitore kthehet në humbje.

Askush nuk është më arrogant ndaj femrave se ai që është në ankth me mashkulloritetin e tij.

Të gjuash një burrë është art, ta mbash atë është punë.

Kënaqësia seksuale tek gruaja është një lloj magjie; kërkon braktisje të plotë; nëse fjalët ose lëvizjet kundërshtojnë magjinë e përkëdheljeve, magjia prishet.

Burri përkufizohet si qenie njerëzore dhe gruaja si femër – sa herë që ajo sillet si qenie njerëzore thuhet se imiton mashkullin.

Është mosha e vjetër, më shumë se vdekja, ajo që duhet të krahasohet me jetën. Mosha e vjetër është parodi e jetës, ndërsa vdekja e shndërron jetën në një fat: në një farë mënyre e ruan atë duke i dhënë dimensionin absolut. Vdekja e zhduk kohën.

Shoqëria, duke qenë e kodifikuar nga burri, dekreton se gruaja është inferiore; ajo mund ta heqë këtë inferioritet vetëm duke shkatërruar epërsinë e mashkullit.

Mbrojtja e së vërtetës nuk është diçka që dikush e bën nga ndjenja e detyrës ose për të qetësuar komplekset e fajit, por është një shpërblim në vetvete.

Nuk është në dhënien e jetës por në rrezikimin e jetës që njeriu lartësohet mbi kafshën.

Jeta është e përkushtuar si në përjetësimin e vetvetes ashtu edhe në tejkalimin e vetvetes; nëse gjithçka që bën është të ruajë vetveten, atëherë jeta është vetëm vdekje.

Të gjitha shtypjet krijojnë një gjendje lufte.

Më mediokri i meshkujve e ndjen veten gjysmëperëndi në krahasim me femrat./Elida Buçpapaj

 

 

 

blank

Aforizma nga Carl Sandburg (Karl Sandberg, 6 janar 1878 – 22 korrik 1967)

VOAL – Koha është monedha e jetës sate. Është e vetmja monedhë që ke, dhe vetëm ti mund të përcaktosh se si do të shpenzohet. Bëj kujdes që të mos lejosh që njerëzit e tjerë ta shpenzojnë atë për ty.

Poezia është një jehonë që kërkon një hije për të vallëzuar.

Hëna është një mike për të biseduar me njeriun e vetmuar.

Asgjë nuk ndodh nëse ne më parë nuk ëndërrojmë.

Një foshnjë është opinioni i Zotit se jeta duhet të vazhdojë.

Jeta është si një qepë, ti heq çdo herë nga një shtresë të saj dhe nganjëherë qan.

Unë jam një idealist. Unë nuk e di se ku jam duke shkuar, por e di që jam në rrugën time.

Të jesh një humbës i mirë do të thotë të mësosh si të fitosh.

Pothuajse të gjitha gjërat e mira që kanë ndodhur në jetën time, kanë qenë të papritura, të paplanifikuara nga unë.

Është një shqiponjë në mua që kërkon të fluturojë dhe është një hipopotam në mua që kërkon të zhytet në baltë.

Sekreti i lumturisë është të admirosh pa dëshiruar.

Dikur do të ketë një luftë dhe askush nuk do të hyjë në të.

Duaje fqinjin si veten, por mos e hiq gardhin.

Unë ju them se e kaluara është një kovë me hi, kështu që jetoni jo në të djeshmet tuaja, jo vetëm për nesër, por për tani. Vazhdoni të lëvizni dhe harroni post mortems; dhe mos harroni, askush nuk mund të hidhet në të ardhmen.

Kur një komb bie, ose një shoqëri vdes, një shkak mund të gjendet gjithmonë; ata harruan nga kishin ardhur. Ata humbën nga sytë se çfarë i kishte bërë bashkë.

Njeriu mund të lindë, por më parë ai duhet të vdesë dhe, në mënyrë që të vdesë, ai duhet më parë të zgjohet.

Poezia është hapja dhe mbyllja e një dere, duke i lënë ata që shikojnë përmes saj të hamenden se çfarë panë gjatë atij momenti.

Një politikan duhet të ketë tri kapele. Një për ta hedhur në ring, një për të folur dhe një për tërheqjen e lepujve nëse zgjidhet.

Të punosh rëndë, të jetosh rëndë, të vdesësh keq dhe pastaj të shkosh në ferr, në fund të fundit do të ishte mallkim i madh.

Unë kam shkruar disa poezi të cilat nuk i kuptoj.

Poezia është një shkrim fantazëm që tregon se si bëhen ylberët dhe pse zhduken.

Një nga nevojat më të mëdha të Amerikës është të zbulojë vetminë kreative.

Unë nuk dua ta marr religjionin tim prej asnjë njeriu i cili nuk punon me asgjë tjetër përveçse me gojë.

Unë mësova të mos i besoj gjykimit të miqve të mirë./Elida Buçpapaj

 

 

 

blank

Aforizma nga John Ronald Reuel Tolkien (Xhon Ronald Rull Tolkin, 3 janar 1892 – 2 shtator 1973

VOAL – E gjitha që duhet të bëjmë është çfarë të bëjmë me kohën që na është dhënë.

Jo të gjithë ata që udhëtojnë janë të humbur.

Shumë njerëz që jetojnë meritojnë vdekjen. Dhe disa që vdesin meritojnë jetën. A mund t’ua jepni atë atyre? Atëherë mos jini shumë të etur për të gjykuar vdekjen. Sepse edhe më të mençurit nuk mund t’i shohin të gjitha skajet.

Studimi i duhur i Njeriut është gjithçka përveç Njeriut; dhe puna më e pahijshme e çdo njeriu, madje edhe e shenjtorëve (të cilët në çdo rast nuk ishin të paktën të gatshëm ta merrnin përsipër), është drejtimi i njerëzve të tjerë. Asnjë në një milion nuk është i përshtatshëm për të, dhe më pak nga të gjithë ata që kërkojnë këtë mundësi.

Miti dhe përralla duhet të pasqyrojnë dhe përmbajnë në zgjidhje elemente të së vërtetës morale dhe fetare (ose gabimit), por jo të qarta, jo në formën e njohur të botës primare ‘reale’.

Shumë fëmijë krijojnë, ose fillojnë të krijojnë, gjuhë imagjinare. Unë kam qenë në të që kur munda të shkruaj.

“Do të doja që jeta të mos ishte aq e shkurtër”, mendoi ai. ‘Gjuhët marrin një kohë të tillë dhe kështu bëjnë të gjitha gjërat për të cilat dikush dëshiron të dijë.’

Ju jeni zgjedhur, dhe për këtë arsye duhet të përdorni forcë dhe zemër dhe zgjuarsi aq sa i keni.

Bota e gjerë është e gjitha për ty: ti mund të rrethohesh, por nuk mund ta rrethosh përgjithmonë.

I pabesë është ai që thotë lamtumirë kur rruga errësohet.

Ata thonë se është hapi i parë është gjysma e punës. Unë nuk e gjej kështu. Jam i sigurt që mund të shkruaj ‘kapituj të parë’ të pakufizuar. Unë me të vërtetë kam shkruar shumë.

Nuk më pëlqen Alegoria – alegoria e vetëdijshme dhe e qëllimshme – megjithatë çdo përpjekje për të shpjeguar pretendimin e mitit ose përrallës duhet të përdorë gjuhë alegorike.

Guximi gjendet atje ku nuk ta merr mendja./Elida Buçpapaj

blank

Aforizma nga Rainer Maria Rilke (4 dhjetor 1875 – 29 dhjetor 1926)

Nëse jeta jote e përditshme duket e varfër, mos e fajëso atë, fajësoje veten tënde se nuk je aq poet për t’i qëmtuar pasuritë e saj; për Krijuesin nuk ekziston varfëria.

Rainer Maria Rilke

 

If your daily life seems poor, do not blame it; blame yourself that you are not poet enough to call forth its riches; for the Creator, there is no poverty.

Rainer Maria Rilke

Dhe tani ne mirëpresim vitin e ri. Plot gjëra që nuk kanë qenë kurrë më parë.
Rainer Maria Rilke

And now we welcome the new year. Full of things that have never been.
Rainer Maria Rilke

No great art has ever been made without the artist having known danger.
Rainer Maria Rilke
Asnjëherë nuk është bërë art i vërtetë nëse artisti nuk e ka provuar rrezikun.
Rainer Maria Rilke

Let life happen to you. Believe me: life is in the right, always.

Rainer Maria Rilke

Lere jetën të të ndodhë. Më beso mua: jeta është në drejtimin e duhur gjithmonë.

Rainer Maria Rilke

The only journey is the one within.

Rainer Maria Rilke

I vetmi udhëtim është ai brenda vetes.

Rainer Maria Rilke

blank

Aforizma nga Nadine Gordimer (Nadine Gordimer, 20 nëntor 1923 – 13 korrik 2014)

VOAL – Dështohet kudo në botë në përpjekjen për t’i bërë bashkë njerëzit e ndryshëm, por duhet këmbëngulur. Kjo është mënyra për të vazhduar të besojmë se jeta ia vlen të jetohet.

– Unë mendoj se në Afrikën e Jugut kemi pasur heronj të vërtetë, Nelson Mandela është shembulli më i mirë, por si ai ka pasur shumë njerëz të tjerë që kanë rrezikuar jetën e tyre, të cilët kanë qenë në burg. Në një masë shumë më të vogël, shkrimtarët gjithashtu kanë rrezikuar dhe janë përballur me mundësinë që librat e tyre të ndalohen dhe të mos lexohen për shkak të bindjeve të tyre.

– Shkrimtarët kanë lindur me një aftësi të jashtëzakonshme për të vëzhguar: që nga fëmijëria ata i shikojnë njerëzit, gjërat, jetën, veten e tyre pandërprerë dhe ngadalë ata fillojnë të interpretojnë tipare të caktuara, skena të caktuara që nuk janë të dukshme, që nuk janë në sipërfaqe.

– E para e përgjegjësive tona është të shkruajmë sa më mirë, detyra e parë që kemi është ndaj talentit tonë si shkrimtarë, që do të thotë të përpiqesh të përshkruash realitetin ashtu siç e perceptojmë.

– Para se të jemi shkrimtarë, ne jemi qenie njerëzore dhe në një vend të ndarë në dy kampe jemi natyrshëm të prirur të marrim një qëndrim. Por në romanet tona dhe në tregimet tona, unë jam i bindur për këtë, ne nuk mund të përfaqësojmë ata që mendojnë si ne si engjëj dhe të gjithë të tjerët si djaj.

– Ju duhet t’i shikoni gjërat siç janë, t’i përshkruani ato në kompleksitetin e tyre dhe gjykimi duhet t’i lihet lexuesit.

– Në një nga romanet e mia të para, një nga personazhet tha se ai kishte lindur në një vend ku kishte akoma heronj. Mendoj se kjo ishte shumë e pazakontë në botë, nuk ka më shumë vende me heronj. Ndoshta ka njerëz që duket se jetojnë një jetë si shenjtorë, por jo si heronj, shenjtorët janë disi pasivë, heronjtë rrezikojnë, ata janë aktivë.

– Përgjegjësia është ajo që pret jashtë Edenit të krijimtarisë.

– Ne kemi mundur aparteidin por duhet ende të luftojmë pjesën tjetër të paragjykimeve të lëna në kokën e njerëzve./Elida Buçpapaj

blank

Aforizma nga Grace Kelly (Greis Kelli, 12 nëntor 1929 – 14 shtator 1982)

VOAL – Roli natyror i gruas është që ajo të jetë një shtyllë qendrore e familjes.

-Zemërimi nuk zgjidh asgjë.

-Emancipimi i femrave ka bërë që ato të humbin misterin e tyre.

-Mua nuk më pëlqen të bërtas dhe të çirrem, unë nuk mund të grindem.

-Unë nuk mendoj jetën time si një përrallë e bukur. Unë e mendoj veten si një grua moderne, bashkëkohore së cilës i është dashur të përballet me të gjitha lllojet e problemeve, me të cilat çdo gruaje të sotme i duhet të përballet.

-Unë bija pareshtur në dashuri dhe asnjëherë nuk e kuptova cila ishte keq apo mirë.

-Një femër e pamartuar, mendoja unë, përbën rrezik.

-Liria e shtypit shkon në atë drejtim që nuk lë shumë liri prej tij.

-Femrat e tjera më shikonin mua si rivale dhe kjo ishte sfidë e madhe për mua.

-Burri im është një baba i mirë, në raport me fëmijët e tij.

-Unë e takova prinin dy a tri herë më parë – ndoshta nuk do të isha martuar me të, së paku jo aq shpejt. Por ne u bashkuam në kohën e duhur.

-Femrat këtu në Monako nuk më duan, prandaj mua më duhet të jem shumë e kujdeshme për gjithçka që them dhe që bëj.

-Unë nuk dua të jem personalitet.

-Unë në të vërtetë nuk e pëlqeva Hollivudin. Mua m’u duk i pavërtetë – i pavërtetë dhe pot me femra dhe meshkuj jetë e të cilëve ishin krejtësisht të ngatërruara dhe plot dhimbje.

-Unë ec një orë pothuaj çdo ditë – dhe shumë shpejt – kudo që jem. Nganjëherë e kaloj gjithë ditën duke u vërdallosur me miqtë e mi./Elida Buçpapaj

blank

Aforizma nga Francois de La Rochefoucauld (Fransua dë la Roshëfokô, 15 shtator 1613 – 17 mars 1680)

VOAL – Njeriu fal në atë masë sa ai dashuron.

Ka vetëm një lloj dashurie, por ka një mijë imitime.

Pasioni i bën idiotë njerëzit më të zgjuar, dhe i bën të zgjuar idiotët më të mëdhenj.

Hipokrizia është nderimi që vesi ia bën virtytit.

Ne gjithmonë i duam ata që na admirojnë ne, por jo gjithmonë i duam ata të cilët ne i admirojmë.

Dashuria e vërtetë është si fantazmat, për të cilat flasin të gjithë, por pak kush i ka parë.

Mirënjohja është kryesisht një shpresë e fshehtë për të tjera favore.

Asnjë njeri nuk është aq i zgjuar sa t’i kuptojë të gjitha të këqijat që ai bën.

Grindjet nuk zgjatin aq shumë nëse ata janë vetëm për fajin e njërës palë.

Më mirë të flasim keq për veten tonë se të mos flasim fare.

Një njeri i zgjuar e kupton se është më mirë të mos hyjë në betejë se ta fitojë atë.

Të gjitha pasionet na shtyjnë ne të bëjmë gabime, dashuria më shumë se të gjitha.

Për të arritur madhështinë njeriu duhet të jetojë sikur nuk do të vdesë kurrë.

Akcenti i vendlindjes mbetet në mendjen dhe shpirtin e atij që flet.

Është më e lehtë të jesh i zgjuar për veten se për të tjerët.

Lumturia dhe mjerimi i njerëzve varet jo më pak në temperamentin se në fatin.

Në premtojmë të mbështetut tek shpresat tona dhe realizojmë të mbështetur te frikat tona.

Jo të gjithë ata që i njohin mirë mendjet e veta, i njohin po ashtu zemrat e veta./Elida Buçpapaj

 

 

 

 


Send this to a friend