VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Stoltenberg: Pakti bërthamor SHBA-Rusi në rrezik

By | January 25, 2019

Komentet

Spanja me propozime politike për një Evropë stabël

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian (BE) të mbrojë Bllokun në zgjedhjet për Parlamentin Evropian të caktuara për më 26 maj.

Rezultati i zgjedhjeve do të nxisë ose do të dëmtojë BE-në, tha Sanchez gjatë adresimit në konferencën e mbajtur në Madrid me temë: “Mbroni Idenë e Evropës”.

Sanchez në fjalimin e tij u shpreh për një Evropë “më sociale” e cila si e tillë do të rikuperonte frymën dhe kohezionin evropian, ku asnjë qytetar nuk do të ndihet i përjashtuar.

“Duhet ta mbrojmë Evropën në mënyrë që Evropa të mbrojë qytetarët e saj”, u shpreh ai.

Sanchez kishte tetë propozime politike, të cilat sipas tij, do t’i jepnin një shtytje lëvizjes evropiane, siç janë modernizimi i ekonomisë, mbështetja për monedhën e përbashkët, ruajtjen e kontratës sociale, kompletimin e një “Evrope feministe”, vazhdimin e luftës kundër ndryshimeve klimatike, mbështetjen për emigracionin, ndjekjen e një politike të jashtme që do të jetë e qëndrueshme dhe efektive si dhe një buxhet “ambicioz” evropian.

“Gjithmonë kam besuar se Evropa mbi të gjitha është një bashkësi vlerash, por edhe një bashkësi interesash që duhet të mbrohen, por kjo mund të bëhet vetëm përmes unitetit”, tha Sanchez.

Ai tha se vendi i tij do të ketë një qëndrim konstruktiv për sa i përket Brexit-it, pasi siç tha, nëse Britania e Madhe propozon një shtyrje, atëherë do të duhet të tregojë pse, për çfarë qëllimi dhe për sa kohë.

Komentet e Sanchezit u bënë në prag të takimit të jashtëzakonshëm të cilin sot do ta mbajë Këshilli Evropian për të analizuar skenarët e Brexit-it. aa

Conte: Italia do të bëhet pjesë e projektit kinez “Rruga e Mëndafshit”

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte u zotua se Italia do t’i bashkohet iniciativës kineze që njihet si “Rruga e Mëndafshit”, pavarësisht kundërshtimeve dhe dyshimeve të SHBA-së si dhe anëtarëve të koalicionit qeverisës Italian.

Kina ka premtuar 124 miliardë dollarë për inciativën e cila synon të lidhë Kinën me Afrikën, Azinë dhe Evropën, përmes një rrjeti portesh, hekurudhash, rrugësh dhe paqeve industriale.

Kryeministri Italian Conte tha se nënshkrimi i Memorandumit të Mirëkuptimit, këtë javë në Romë, me delegacionin e lartë kinez të udhëhequr nga presidenti Xi Jinping, nuk do të rrezikojë pozicionin e Italisë në aleancës transatlantike.

Ai tha se memorandumi nuk është ligjërisht i detyrueshëm dhe se i jep mundësinë eksportuesve italianë të kenë qasje në një treg kinez fitimprurës.

Nënshkrimi nga ana e Italisë konsiderohet një hap i madh drejt legjitimimit të një projekti që parashikon lidhjet tokësore dhe detare midis Kinës dhe Evropës.

Holandë, arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të Utrechtit, ku u vranë tre vetë dhe u plagosën pesë, thanë autoritetet e qytetit.

I dyshuari ishte identifikuar nga policia si 37-vjeçari Gokmen Tanis.

“I dyshuari kryesor është arrestuar,” thanë autoritetet e qytetit në një koment në Twitter.

 

Të hënën në mëngjes, masat e sigurisë u shtuan përreth shkollave, xhamive dhe metrosë pas të shtënave, ndërsa vendi i ngjarjes u rrethua nga forca të mëdha të sigurisë.

Në një konferencë për shtyp, Prokurori Rutger Jeuken konfirmoi se personi i lindur në Turqi kishte qenë arrestuar edhe më parë.

Pas arrestimit të së hënës, autoritetet holandeze të kundër-terrorizmit e ulën nivelin e kërcënimit për provincën qendrore të Utrechtit në shkallën 4.

Niveli i paralajmërimit u rrit në shkallën më të lartë për disa orë me radhë pas vrasjeve në Tramvaj.

 

Franca 4 muajt nga nisja e protestave të “jelekëve të verdhë”

Paris

Që prej 4 muajsh në Francë vazhdojnë protestat e “jelekëve të verdhë” të cilat filluan si reagim ndaj rritjes së çmimit të karburanteve dhe kushteve të këqija ekonomike, por të cilat më vonë u kthyen në protesta kundër presidentit Emmanuel Macron, shkruan Anadolu Agency (AA).

Protestat e “jelekëve të verdhë” që vazhdonë prej kohësh pa ndërprerje që nga fillimi i tyre në Francë, janë bërë protestat me vazhdueshmërinë më të gjatë në vitet e fundit. Nga qeveria “jelekët e verdhë” presin që ajo të përmisojë kushtet dhe të bëjë hapa për zgjidhjen e problemeve ekonomike.

Gjithashtu ka tërhequr vëmendjen ajo se numri i pjesëmarrësve në protesta javët e fundit është ulur, shifër kjo e cila më 17 nëntor 2018 kur filluan protestat ishte rreth 290 mijë njerëz, ndërkohë që javën e kaluar ishte rreth 28 mijë.

Demonstruesit sot do të mbajnë protesta në të gjithë vendin kryesisht në kryeqytetin Paris. Protestuesit synojnë të rrisin numrin e protestuesve dhe të rigjallërojnë lëvizjen në mënyrë që të shprehin reagimet e tyre ndaj Macron-it dhe qeverisë në mënyrë më efektive.

Priscillia Ludosky dhe Jerome Rodrigues nga liderët e “jelekëve të verdhë” bashkë me avokatin e tyre François Boulo kanë dhënë deklarata për AA.

Ludosky, duke bërë të ditur se lëvizja e “jelekëve të verdhë” është rritur dhe se në 4 muaj kanë arritur përparime të rëndësishme tha se “Protestat do të vazhdojnë. Është e rëndësishme të tregojmë se ndodhemi në rrugë”.

“Në protesta ka përdorim të tepruar të gazit lotsjellës dhe dhunës policore. Shumë hetime vazhdojnë. Në veçanti, ka raste kur policia ka përdorur dhunë të tepruar ndaj protestuesve. Prandaj, ne nuk mund të veprojmë lirshëm në protesta. Nëse qeveria ndërmerr hapa të forta, njerëzit mund të luftojnë në mënyra të ndryshme dhe jo duke organizuar protesta. Ka shumë gjëra që qeveria duhet t’i bëjë por të cilat nuk i bën”, tha Ludosky duke shtuar se bashkë me lëvizjen janë formuar shumë shoqata dhe se janë kryer disa punime.

Pasi kujtoi se Franca është paralajmëruar nga Kombet e Bashkuara (OKB) për presionet dhe dhunën kundër protestuesve në demonstrata, ajo tha se “Madje disa vende i kanë thënë presidentit francez “interesohu për problemet e vendit tënd, jo me ato të vendit tonë”. Qëndrimi i Francës ndaj vendeve të tjera tërheq vëmendje. Sytë e komunitetit ndërkombëtar janë tek Franca”.

“Është kryer dhunë në vend që t‘u përgjigjen kërkesave që kemi”

Ndërsa Rodrigues i cili ka humbur një sy pasi është goditur nga një kapsollë e gazit lotsjellës gjatë protestave në Paris tha se “Protestat do të vazhdojnë deri kur qeveria të na dëgjojë. Qeveria në këto 4 muaj në vend që t‘u përgjigjet kërkesave që ne kemi ajo ka bërë edhe më shumë presion ndaj nesh duke përdorur policinë dhe duke u përpjekur që të na bëjë të heshtim”.

Rodrigues ka reaguar edhe ndaj projektligjit i cili u miratua në Asamblenë Kombëtare i cili parashikon dënime të ashpra ndaj protestuesve.

“Bota duhet të shqetësohet për dhunën ndaj ‘jelekëve të verdhë’. Macron i cili përpiqet t’i japë mësime Venezuelës dhe Algjerisë, po vepron më keq me popullin e tij”, tha Rodrigues, duke mbrojtur idenë e tij se qeveria po përpiqet ta paraqesë të ulët shifrën e pjesëmarrësve në protesta dhe se shifrat që ajo publikon nuk janë të drejta.

Avokati i “jelekëve të verdhë” Boulo tha se protestat do të vazhdojnë deri në përmbushjen e kërkesave të popullit. “Ka një qeveri të shurdhër e cila nuk dëshiron të dëgjojë asgjë. Qeveria u përgjigjet kundërshtimeve të popullit vetëm me presion policor dhe ligjor”, tha ai.

Më tej Boulo thekson se shkeljet e të drejtave të njeriut ndaj “jelekëve të verdhë” kanë arritur në përmasa serioze dhe projektiligjin i cili parashikon ndëshkime të ashpra për protestuesit e ka cilësuar atë si një projektligj “fashist” që kufizon liritë e njerëzve.

“Fortesa Trump” një hap më afër për t’u realizuar në Poloni

Një bazë ushtarake e përhershme amerikane në Poloni me emërtimin “Fortesa Trump”, është një hap më afër për t’u bërë realitet.

Kathryn Wheelbarger, ushtruese detyre e ndihmës sekretares së Mbrojtjes për çështjet e sigurisë ndërkombëtare, u tha ligjvënësve në Komisionin për Shërbimet e Armatosura të Dhomës së përfaqësuesve të mërkurën, se negociatat për ngritjen e saj “janë duke u zhvilluar gjatë kësaj jave”.

Komentet e saj u bënë në kohën kur John Rood, zëvendës sekretar i Mbrojtjes u takua me homologun polak për të diskutuar hollësitë e asaj që zoti Rood e quaji “ofertë bujare” nga Polonia.

Varshava ka ofruar një ndihmesë prej të paktën dy miliardë dollarësh për vendosjen e pranisë së përhershme të forcave amerikane në Poloni, në një përpjekje për të penguar çfarëdo agresioni të mundshëm rus.

NATO-ja ka zgjeruar praninë e saj në afërsi të kufijve të Rusisë për të siguruar fqinjët e saj lindor, një grumbullim që Rusia e ka përshkruar si kërcënim për sigurinë e saj.

“Ne kemi arritur, mendojmë, një ofertë shumë serioze e të fuqishme dhe ne jemi duke punuar disa nga teknikalitetet këtë javë,” tha Kathryn Wheelbarger.

Ajo tha se do të duhen gjashtë muaj deri në një vit për përfundimin e marrëveshjes për bazën.

Ushtria amerikane nuk do të duhet të fillojë mbledhje buxheti për bazën për të paktën dy apo tre vjet, sipas gjeneralit të Ushtrisë, Curtis Mike Scaparrotti, shefi i Komandës së trupave amerikane në Evropë.

Negociatat për bazën e propozuar në Poloni, po ndodhin në kohën kur është raportuat se administrata e presidentit Donald Trump, po shqyrton një plan sipas të cilit, kombeve të pasura si Gjermania, Japonia dhe Koreja e Jugut, do t’u kërkohet të paguajnë çmimin e pranisë ushtarake amerikane në territoret e tyre dhe plus 50 për qind më shumë, për privilegjin e mbrojtjes amerikane.

Kathryn Wheelbarger mohoi që ideja “kosto plus 50” po diskutohej për aleatët evropianë.

Mogherini: Marrëveshjen përfundimtare Prishtinë-Beograd duhet ta mbështesë KS i OKB-së

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se “Kosova duhet të heqë tarifën ndaj mallrave serbe dhe të Bosnjës”.

Pasi të ndodhë kjo, Mogherini përsëriti se do të thërrasë menjëherë raundin e ri të dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në mënyrë që të arrihet marrëveshja ligjërisht obliguese për normalizimin e plotë të raporteve ndërmjet dy vendeve.

“Siç e dini, unë personalisht e lehtësoj dialogun. Por dialogu nuk më përket mua, Bashkimi Evropian apo ndonjë prej nesh rreth kësaj tryeze, ajo i takon dy palëve në dialog. U takon atyre të arrijnë një marrëveshje që do të ishte e pranueshme dhe e përshtatshme për të dyja palët. Në të njëjtën kohë, një marrëveshje përfundimtare duhet të jetë në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe do të duhet të mbështetet nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së”, tha Mogherini, duke shtuar se, për arritjen e këtij qëllimi, është e gatshme të intensifikojë bisedimet me anëtarët e Këshillit të Sigurimit.

Dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit është ndërprerë pasi pala serbe nuk pranon të ulet në tryezën e bisedimeve para se Kosova të heqë tarifën ndaj mallrave serbe të vendosur në nëntor të vitit të kaluar, si kundërpërgjigje të asaj që Prishtina e quan fushatë të shtetit serb ndaj minimit të shtetësisë së Kosovës.

Megjithatë shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini tha se një përfundim pozitiv i dialogut Beograd-Prishtinë do të jepte edhe më shumë shpresë për të gjithë rajonin si dhe do të ishte model dhe një frymëzim për Evropën dhe botën.

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara po i bëjnë thirrje autoriteteve në Prishtinë që të shfuqizojë ose të paktën të pezullojë për një afat kohor tarifën ndaj mallrave serbe.

Kryeministri Ramush Haradinaj po kundërshton heqjen e saj derisa Serbia të njohë Kosovën.

Haradinaj: Sa të jem unë kryeministër, taksa nuk hiqet

Mbajtja në fuqi e tarifës ka përkeqësuar raportet e Kosovës me Shtetet e Bashkuara. Zyrtarë të lartë amerikanë përmes disa letrave drejtuar institucioneve të Kosovës apo përmes vizitave në Prishtinë kanë thënë se autoritetet kosovare duhet të shfrytëzojnë rastin për të arritur një marrëveshje me Beogradin, gjatë këtij viti.

Hale në Kosovë për “mundësinë historike” të arritjes së marrëveshjes me Serbinë

Përkeqësimin e raporteve me SHBA-në e ka konfirmuar kohë më parë edhe zëvëndëskryeministri, Enver Hoxhaj, i cili përmes një shkrimi në Facebook ka thënë se raportet mes dy vendeve janë në nivelin më të ulët.

“Përgjatë përvojës time pesëmbëdhjetë vjeçare në politikë, fatkeqësisht, ndodhemi në pikën më të ulët të marrëdhënieve Kosovë-SHBA dhe ky duhet të jetë shqetësim për politikën dhe shoqërinë në Kosovë” ka shkruar Hoxhaj.

Ligjvënësit evropianë miratojnë rezolutë kundër ndërhyrjes ruse në Evropë

Ligjëvënësit evropianë janë shumë të shqetësuar për lidhjet mes Rusisë dhe partive të ekstremit te djathtë si dhe disa qeverive evropiane siç është rasti i Hungarisë. Kështu thuhet në një rezolutë të miratuar me shumicë votash nga Parlamenti Evropian.

“Parlamenti Evropian kërkon një mekanizëm të gjerë të BE-së që lejon kontrollin e financimit të partive politike dhe masat që duhet ndërmarrë për të shmangur përdorimin e disa partive dhe lëvizjeve për të destabilizuar projektin evropian nga brenda”, thuhet në rezolutë.

Rezoluta gjithashtu shpreh shqetësim për “potencialisht qindra miliarda euro që pastrohen çdo ditë përmes BE-së nga kompanitë ruse dhe individët që kërkojnë të legjitimojnë të ardhurat e korrupsionit”.
Raporti iu bën thirrje vendeve anëtare të BE-së t’i japin fund programeve të “vizave të arta” .

Programi i “vizave të arta” zbatohet nga disa vende evropiane të cilat sigurojnë viza ose nënshtetësi për të huaj që janë të pasur. Ky program është përballur me kritika nga vëzhguesit pasi vlerësohet se mund të jetë i prekur nga korrupsioni.

Rezoluta e Parlamentit Evropian potencon se Rusia “nuk mund të konsiderohet edhe më tutje partner strategjik” dhe se BE-ja nuk mund të bëj biznes të zakonshëm me Rusinë përderisa Moska nuk i zbaton në tërësi “Marrëveshjet e Minskut” të cilat janë bazë për arritjen e paqes në lindje të Ukrainës, si dhe rivendosjen e integritetit territorial të saj.

Rezoluta e quajtur “Gjendja e raporteve BE-Rusi” nuk është obligativ megjithatë përfaqëson pozicionin e Parlamentit Evropian në raportet me Moskën.

Franca dhe Gjermania me asamble të përbashkët parlamentare

Paris

Asambleja Kombëtare e Francës e ka miratuar marrëveshjen e cila parashikon krijimin e një asambleje të përbashkët parlamentare me qëllim forcimin e bashkëpunimit mes Francës dhe Gjermanisë.

Marrëveshja u pranua me mbështetjen e dhënë nga Lëvizja Republika në Marshim (LREM) e cila është në pushtet dhe themeluesi i së cilës është presidenti Emmanuel Macron, Partia e Republikanëve (LR) e qendrës së djathtë, Partia Socialiste (PS) e qendrës së majtë dhe Lëvizja Demokratike (MoDem).

Pritet që marrëveshja të hyjë në fuqi kur ajo të miratohet edhe nga Asambleja Federale e Gjermanisë dhe në rast se ajo miratohet seanca e parë do të mbahet më 25 mars në Paris.

Në asamblenë e cila do të mblidhet dy herë në vit, do të jenë të pranishëm 100 deputetë, nga 50 për secilin vend. Thuhet se marrëveshja u lejon vendeve të heqin dorë nga rregullat e ligjit kombëtar në rajonet kufitare.

Kryetari i Asamblesë Kombëtare të Francës, Richard Ferrand, në një deklaratë ka shprehur kënaqësinë e miratimit të marrëveshjes dhe ka theksuar se kjo asamble do të sigurojë që ligji i të dy vendeve të punojë në mënyrë harmonike dhe do të thellojë bashkëpunimin e tyre.

Ndërkohë që edhe ministrja për Bashkimin Evropian, Nathalie Loiseau këtë marrëveshje e ka cilësuar si një “zgjidhje e guximshme”.

Lideri i lëvizjes La France Insoumise (LFI), Jean-Luc Melenchon nga ekstremi i majtë i cili ka kundërshtuar marrëveshjen ka pretenduar se kjo marrëveshje nuk është në përputhje me interesat e Francës.

“Me këtë marrëveshje krijohet imazhi tek vendet e tjera se ‘çdo vendim merret mes dy vendeve'”, tha Melenchon duke theksuar se përpara se të nënshkruhen marrëveshje të tilla në Evropë fillimisht duhet të mbahen referendume që të pyetet populli.

Themelet për forcimin e bashkëpunimit mes Francës dhe Gjermanisë u hodhën me Marrëveshjen e Aachen-it të nënshkruar më 22 janar. Marrëveshja synon të fillojë një epokë të re të bashkëpunimit mes dy vendeve, të sjellë partneritetin në një nivel të ri dhe për t’u përgatitur për sfidat me të cilat ballafaqohet Evropa. aa

Trupi i David Dragiçeviqit do të rivarroset në Austri

Ceremonia e zhvarrosjes së trupit të David Dragiçeviq

Në Banjallukë është zhvarrosur trupi i të riut, David Dragiçeviq ,pasi prindërit e tij kanë vendosur të rivarrosin atë në qytezën Wiener Neusta, afër Vjenës.

Rivarrimi i studentit të vdekur në rrethana të pasqaruara, do të bëhet më 15 mars, në njëvjetorin e vdekjes.

Prindërit të tij thanë se e kanë marrë këtë vendim për shkak të mungesës së përparimit në hetimin e rastit nga ana e autoriteteve të Republikës Serbe të Bosnjës.

Suzana Radanoviq dhe Davor Dragiçeviq gjithashtu përmendën “presionin” e ushtruar ndaj tyre nga ana e autoriteteve.

David Dragiqeviq, 21 vjeçar, student i teknologjisë, u zhduk natën e 18 marsit të vitit 2018. Trupi i tij u gjet më 24 mars në lumin Vrbas në Banja Llukë.

Policia tha se Davidi është vrarë pasi është përfshirë në një zënkë në kafiteri dhe ka qenë nën ndikimin e drogës dhe alkoholit.

Por prindërit e tij kundërshtuan këto pretendime. Babai i tij Davor Dragiqeviq, themeloi lëvizjën “Drejtësi dhe Davidin” dhe përmes protestave dhe marsheve në Banja Llukë kërkoi zbardhjen e rastit duke akuzuar për përfshirje në vrasje, përfaqësuesit më të lartë të policisë në Republikën Serbe.

Protesta dhe tubime u mbajtën në shumë vende të Bosnje Hercegovinës por edhe në Beograd dhe Zagreb.

Më pas, autoritetet e rendin ndaluan tubimet më arsyetimin se ato e prishin rendin dhe qetësinë si dhe shpallën në kërkim Davor Dragiqeviq. Ai tashmë ndodhet në arrati dhe askush nuk di për vendndodhjen e tij.

Merkel: BE duhet të ketë aeroplanmbajtësen e vet

Berlin

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka shprehur mbështetje për ndërtimin e një aeroplanmbajtëseje të përbashkët evropiane që synon të nxjerr në dritë rolin në rritje të Bashkimin Evropian (BE) si një aktor global.

Duke folur në një konferencë të përbashkët për media me kryeministrin e Letonisë, Krisjanis Karins, kancelarja Merkel theksoi nevojën që BE të rritë aftësitë e saj mbrojtëse, por po ashtu argumentoi se këto përpjekje nuk ishin kundër NATO-s.

“Sigurisht që kemi një angazhim të qartë në NATO”, theksoi Merkel, duke shtuar se qëllimi i Gjermanisë “në asnjë mënyrë nuk është për të zëvendësuar NATO-n, por për të forcuat më tej partneritetin me aleatët e NATO-s”.

E pyetur për propozimin e kohëve të fundit të partisë së saj kristian-demokratike (CDU) për të ndërtuar një aeroplanmbajtëse evropiane, Merkel tha se e mbështet këtë propozim.

“Aeroplanmbajtësja… mendoj se është mirë”, tha Merkel dhe shtoi se ishte e gatshme për të punuar mbi këtë propozim.

Udhëheqësja e partisë CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer, theksoi idenë për të ndërtuar një aeroplanmbajtëse të përbashkët evropiane.

“Gjermania dhe Franca tashmë po punojnë së bashku për një projekt të avionëve luftarakë evropianë në të ardhmen dhe vendet tjera janë të ftuara për të marrë pjesë”, tha ajo.

Ajo theksoi se hapi tjetër mund të jetë fillimi i një “projekti simbolik me ndërtimin e një aeroplanmbajtëseje të përbashkët evropian” për të shprehur rolin gobal të BE-së si një fuqi që garanton siguri dhe paqe.

Gjermania dhe Franca nënshkruan një marrëveshje në muajin janar, për të thelluar bashkëpunimin politik, ekonomik dhe atë të mbrojtjes midis dy vendeve, si dhe shprehën synimin e tyre për krijimin e një ushtrie të BE-së, me qëllim për ta bërë bllokun 28-anëtarësh një aktor të fuqishëm botëror. aa

Papa Françesku dënon valën e re të antisemitizmit

Papa Françesku dënoi antisemitizmin si dhe kërkoi nga të gjitha vendet që të jenë vigjilente kundër tij.

Në komentet e tij para anëtarëve të Komitetit amerikan-hebraik, gjatë një vizite në Vatikan, Papa përsëriti se është mëkat për të krishterët të mbajnë ndjenja anti-semite, pasi ata ndajnë të njëjtën trashëgimi me hebrenjtë.

“Një burim i shqetësimit të madh për mua është përhapja në shumë vende e një klime të ligësisë dhe tërbimit përmes së cilës po zë rrënjë urrejtja” tha Papa Françesku duke vënë në theks valën e re të sulmeve anti-Semite në vende të ndryshme të botës.

Papa nuk emëroi asnjë prej këtyre vendeve mirëpo të dhënat qeveritare të publikuara muajin e kaluar treguan për më shumë se 500 sulme anti-Semite gjatë vitit të kaluar në Francë. Ky vend e ka bashkësinë më të madhe hebraike në Evropë.

Kjo ishte një rritje prej 74 për qind nga viti 2017.

“Për një të krishterë, çdo formë e antisemitizmit është një refuzim i origjinës së tij” tha Françesku.

Një studim i Bashkimit Europian muajin e kaluar tregoi se një në tre hebrenjë evropianë e kanë konsideruar emigrimin në pesë vitet e fundit, sepse ata nuk ndihen më të sigurt.

Episodet e antisemitizmit kanë përkuar me ngritjen e partive populiste apo nacionaliste në vendet me mbizotërim të krishterë, si Italia, Gjermania, Polonia dhe Hungaria.

Komiteti i Parlamentit Europian voton kundër ndërrimit të orës

Bashkimi Europian ka ndërmarrë hapa shtesë për të shfuqizuar llogaritjen e kohës gjatë verës dhe dimrit. Komiteti i Parlamentit Evropian votoi të hënën me 23 vota pro dhe 11 kundër, për ndalimin e ndryshimit të orës që kishte ndodhur për dekada në baza vjetore, në pranverë dhe në vjeshtë, transmeton AP.

Mbetet për deputetët të vendosin se çfarë ore verore apo dimërore do të miratohen në të ardhmen, ndërsa në BE ka diskutime se cila nga këto dy orë duhet të bëhet standard.

Shumë shtete anëtare kanë krijuar një ndryshim në kohë gjatë krizës së naftës në vitet 1970 si një përpjekje për të kursyer energji. Që nga viti 1996, të gjitha vendet e BE-së ndryshojnë orën në të njëjtën kohë. Propozimi tani shkon përpara Parlamentit Evropian dhe parlamenteve të shteteve anëtare të Bashkimit Evropian.