VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

SRF – Mazedonien: Drei Rücktritte und ein ungeheuerlicher Verdacht

By | May 17, 2015
3 Comments
  • author avatar
    Anonymous 4 months ago Reply

    Guten Tag. Wenn Sie nicht wissen, wie Sie Ihren Schlüssel aus dem Schlüsselloch ziehen können, wenden Sie sich an die Schlosser, die den schlüssel im auto solothurn ersetzen können. Sie werden Ihr Problem immer beantworten. Sie sind zuverlässig und Spezialisten, deren Dienste ich seit langem nutze, und ich bin immer mit dem Ergebnis zufrieden. Ich rate Ihnen, auch die Dienste dieser Leute in Anspruch zu nehmen. Sie können sich auf ihrer Website ausführlich mit den Preisen für ihre Dienstleistungen vertraut machen. Ich denke, diese Spezialisten werden Ihnen auf jeden Fall helfen.

Komentet

Këshilli Federal Zviceran: Një program me tri faza për rihapjen e vendit

VOAL – Një program trefazor që merr parasysh përparimin progresiv të vaksinimeve. Kjo është ideja e Këshillit Federal të paraqitur sot në lidhje me strategjinë anti-koronavirus. Situata, duke qenë ende e brishtë, nuk do të ndryshojë deri më 26 maj.

Qeveria shpjegon se kohëzgjatja e fazave individuale – të vendosura në konsultim me Kantonet – do të varet nga gatishmëria për t’u vaksinuar nga grupet përkatëse të mbrojtjes, dhe më përgjithësisht nga përparimi i fushatës së vaksinimit. Në praktikë, sa më shumë njerëz do të vaksinohen, aq më pak kufizime do të nevojiten për të parandaluar mbingarkesën e sistemit shëndetësor.

Ne do të fillojmë me fazën e mbrojtjes, e cila do të mbetet në vend derisa të vaksinohen të gjithë veçanërisht njerëzit në rrezik. Hapjet e vendosura më 19 prill në thelb do të qëndrojnë në fuqi dhe nuk do të ketë më deri më 26 maj. Një shtrëngim do të jetë i mundur nëse tejkalohen vlera të caktuara. Një vlerësim i situatës do të bëhet më 12 maj.

Stabilizimi

Pastaj do të jetë faza e stabilizimit, e cila do të vazhdojë derisa e gjithë popullata e rritur e gatshme të vaksinohet të mbrohet plotësisht, ose deri në fund të korrikut, vlerëson Qeveria. Fillimi, në rast të një situate të mirë, mund të jetë tashmë 26 maji. Rreziku, megjithatë, është që rritja e vaksinimeve të çojë njerëzit të lënë rojet e tyre, me një rritje pasuese të rasteve.

Në çdo rast, do të ketë një rihapje të aktiviteteve shoqërore, sportive dhe kulturore, sa më shpejt që mbulimi i vaksinimit të arrijë afërsisht 40-50%. Në vende të caktuara do të ketë qasje selektive për njerëzit e vaksinuar. Atëherë do të jetë e mundur të zëvendësohet detyrimi për të punuar telework me një rekomandim dhe të lehtësohen kufizimet në kapacitet në sektorët e sportit dhe kohës së lirë, si dhe të lejohet hapja e hapësirave të brendshme të restoranteve. Përsëri, gjithçka do të ndodhë duke ndjekur rastet.

Normalizimi

Sapo e gjithë popullata e rritur të ketë pasur akses në një vaksinim të plotë, faza e normalizimit do të ndodhë. Në praktikë, bëhet fjalë për anulimin gradual të të gjitha mbylljeve të mbetura, pa harruar kurrë të kontrollojmë progresin e infeksioneve. Edhe masat themelore mbrojtëse, siç është maska, do të hiqen gradualisht, gjithmonë duke ndjekur trendin e pandemisë. rsi-eb

Në Zvicër 2.686 raste të reja të koronavirusit dhe tetë viktima

VOAL – Në 24 orët e fundit, Zvicra ka regjistruar 2,686 raste të reja të koronavirusit, sipas të dhënave të botuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik. Tetë vdekje të tjera u raportuan, ndërsa 127 njerëz u shtruan në spital. Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e 29,859 testeve u transmetuan dhe shkalla e pozitivitetit ishte 9,00%. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 28,681. Rastet për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit janë 331.77. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, qëndron në 1.10. Një total prej 2,476,050 doza vaksine u shpërndanë në kantone, nga të cilat 2,100,669 u administruan, ndërsa 768,597 njerëz kanë marrë tashmë një injeksion të dytë. Që nga fillimi i pandemisë, 642,131 raste të Covid-19 janë konfirmuar në laborator nga gjithsej 6,663,629 teste të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn. Në total ka 9,906 vdekje dhe numri i njerëzve të shtruar në spital është 26,726. rsi-eb

Hekurudhat Federale Zvicerane zgjerojnë flotën me 60 trena dykatësh

VOAL – Hekurudhat Federale Zvicerane (SBB) ka porositur 60 trena Interregio dyshekësh (IR-Dosto) nga prodhuesi Stadler. Porosia vlen rreth 1.3 miliardë franga, njoftoi SBB dhe Stadler së bashku të mërkurën.

SBB synon të zëvendësojë një pjesë të flotës së vjetër me 41 automjete dhe në të njëjtën kohë të përmbushë kërkesat e Ligjit të Aftësisë së Kufizuar, i cili kërkon qasje strukturore pa pengesa në trena për njerëzit me lëvizje të kufizuar deri në fund të vitit 2023.

19 trenat e tjerë do të përdoren për të eleminuar pengesat në transportin rajonal në rajonet e Zyrihut dhe Zvicrën perëndimore, për të zgjeruar shërbimet dhe për të krijuar më shumë komoditet, thuhej në deklaratë. Automjetet e para do të përdoren duke filluar nga viti 2024. Aktualisht 93 trena të Interregio dhe Regio Express Dosto janë në qarkullim. ats-eb

Federer do të luajë në Roland Garros

VOAL – Pasi hoqi dorë nga Masters 1000 në Romë, Roger Federer (ATP 7) ka vendosur të marrë pjesë në Geneva Open, i planifikuar në Parc des Eaux-Vives nga 16 deri më 22 maj. Prania e 39-vjeçarit nga Bazeli u konfirmua nga vetë organizatorët e turneut. Kjo është prania e parë në karrierë për kampionin renian në garën buzë Liqenit të Gjenevës.

Të njëjtën të dielë pasdite, Federer gjithashtu njoftoi se ai do të marrë pjesë gjithashtu në edicionin e ardhshëm të Roland Garros, i cili do të mbahet nga 24 maj deri më 13 qershor. Paraqitja e tij e fundit në Paris daton nga viti 2019. rsi-eb

Koronavirusi – Zvicra përqëndrohet te kura me antitrupa monoklonalë

VOAL – Konfederata, përveç vaksinave, ka vendosur të përqendrohet në ilaçe premtuese kundër koronavirusit: Zyra Federale e Shëndetit Publik njoftoi sot, të martë, se ka lidhur një kontratë me gjigantin e Bazelit Roche për blerjen e 3 ‘000 doza. Trajtimet e para do të jenë në dispozicion nga mesi i majit 2021 për disa grupe pacientësh në rrezik, tregon Zyra Federale në një shënim sot, duke specifikuar se shuma është konfidenciale. Këto janë kombinime të antitrupave monoklonalë, të cilët përfitojnë nga miratimi provizor sipas urdhëresës COVID-19 3. Dorëzimet e para janë planifikuar për në mes të majit 2021.

Ndërkohë, Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) do të lëshojë përfundimet e saj këtë pasdite (e martë) mbi sigurinë e vaksinës Johnson & Johnson covid-19, të dyshuar për shkaktimin e shumë pak pacientëve në trombozën e Shteteve të Bashkuara. Komunikimi nga EMA pritet shumë, veçanërisht nga vende të tilla si Franca, të cilat mbështeten shumë te kjo përgatitje për fushatën e tyre të vaksinimit. rsi-eb

 

Zvicra i lehtëson masat kundër koronavirusit

Zyrih, Zvicër

Zvicra nisi të hënën me lehtësimin e masave kundër koronavirusit, edhe pse numri i të infektuarve është në rritje.

Baret dhe restorantet do të mund t’i rihapin terracat, ndërsa palestrat dhe kinematë mund të rifillojnë punën për aq kohë sa i respektojnë masat e sigurisë.

Mësimi në disa universitete do të nisë po ashtu.

Zvicra është vendi i vetëm në Evropë që lehtëson masat e izolimit, derisa numri i rasteve me koronavirus rritet.

Qeveria thotë se ky veprim është i justifikueshëm, sepse numri i rasteve po rritet ngadalë, procesi i vaksinimit po përshpejtohet dhe spitalet nuk janë të mbingarkuara.

Zvicra, vend me 8.5 milionë banorë, ka regjistruar mbi 632,000 raste me koronavirus dhe mbi 10,500 viktima.

“Neue Zürcher Zeitung”: Edi Rama autoritarist, despot arrogant, agresiv dhe i vetëkënaqur. Po lufton për të ruajtur pushtetin

Gazeta zvicerane “Neue Zürcher Zeitung” disa ditë para zgjedhjeve i kushtoi një artikull kryeministrit Edi Rama, për mënyrën se si shihej si një fener shprese dhe tani ai po lufton fort për tu rizgjedhur. Si është duke luftuar Edi Rama për të mbajtur pushtetin, pavarësisht sjelljes së tij autoritariste, agresive, vetë-përmbushur (kënaqur), seksiste. Artikulli përmend edhe fyerjen ndaj ish-deputetes së PD Grida Duma duke postuar një foto të shtrembëruar të saj dhe më pas duke pretenduar se ai nuk ishte në dijeni për gabimin e tij vulgar.

Ai më pas përshkruan se si dikur u përpoq të luftonte nepotizmin dhe korrupsionin në Shqipëri, përpjekjen për të mbështetur mendimin e lirë dhe demokratik dhe për të krijuar një shoqëri më shoqërore duke i befasuar vazhdimisht bashkëbiseduesit e tij politikë në Bashkimin Evropian, të cilët e konsideronin si njeri të lirisë dhe Perëndimit.

Artikulli krahason Edi Ramën me ish-diktatorin Enver Hoxha, se si çdo politikan i suksesshëm zhvillohet në një despot arrogant brenda një periudhe të shkurtër kohe. Sepse Rama gjithashtu përdor frikën si mjetin më të rëndësishëm në politikë. Edhe pasi më shumë se 30 vjet, nga përmbysja e diktaturës, shumë qytetarë nuk e kuptuan se kishin të drejtën e lirisë. Në funksion të agresivitetit të ligjërimit politik, shumë shqiptarë po bien preh e një lloj pafufshmërie civike (qytetare).

Më pas përmendet skandali i të dhënave për 910,000 votuesve të qarkut të Tiranës, duke e barazuar atë me një sistem patronimi dhe kontrolli komunist. Një krahasim me periudhën komuniste bëhet gjithashtu në kontekstin e marrjes nën kontroll të mediave dhe të industrive që janë të varura nga tenderat dhe prokurimet shtetërorë, duke vërejtur se vetëm disa oligarkë marrin praktikisht të gjitha vendet e punës që gjenerohen – qoftë në menaxhimin e mbetjeve, sektorin e shëndetësisë apo në ndërtimin e rrugëve.

Artikulli flet gjithashtu për krimin e organizuar, sesi partneriteti midis politikës, biznesit dhe krimit të organizuar është forcuar në dhjetë vitet e fundit dhe sa shqiptarë jetojnë në varfëri të skajshme. Partnerët kryesorë të Ramës janë presidenti serb Aleksandar Vuçiç dhe presidenti turk Tajip Erdogan.

Artikulli mbyllet duke krahasuar përsëri Kryeministrin Rama me ish-diktatorin Hoxha, një njeri i zymtë, i padobishëm, ish besues ndaj institutioneve shtetërore.

 

ARTIKULLI I PLOTË NGA MEDIA ZVICERIANE “Neue Zürcher Zeitung” 

Frika ёshtё mjeti i tij

Kryeministri i Shqipёrisё Edi Rama shihej si fanar shprese.  Tashmё ai ёshtё duke luftuar egёrsisht pёr tu rizgjedhur.

Kohët e fundit pёrdori një foto të një politikani opozitar duke e publikuar atё  në TV. Një foto nё njё situatё tё pafavorshme ku tregohej Grida Duma me gojën hapur përpara mikrofonit. «Gridare, oh, oh, oh», imitoi atё Edi Rama  kryeministri i Shqipërisë, duke iu referuar kuptimit nё gjuhën italiane tё fjalёs «Volare». Dhe bëri sikur nuk ishte i vetëdijshëm për gabimin e tij vulgar. Para zgjedhjeve të përgjithshme të cilat zhvillohen tё dielën e ardhshme, Rama me sa duket po pёrdor çdo mёnyrё për të siguruar rizgjedhjen e tij. Autoritarist, agresiv, i vetë-kёnqur e seksist, 56-vjeçari lufton për të ruajtur pushtetin.

Edi Rama dikur u shfaq nё përpjekjen pёr të luftuar nepotizmin dhe korrupsionin në Shqipëri, për të mbështetur mendimin e lirë dhe demokratik dhe për të krijuar një shoqëri më shoqërore, sepse ai ёshtё kryetari  i Partisё Socialiste. Dikur i njohur si artist  dhe sharmant,  ai vazhdimisht i befasonte bashkëbiseduesit e tij politikë në Bashkimin Evropian. Njё shqiptar i tillё kurrё nuk ishte njohur. I biri i njё skulptori dhe njё mjeku studioi dhe dha mёsim nё Akademinё e Arteve në Tiranë, mё pas u zhvendos në Paris në mes të viteve 1990 dhe më vonë drejtoi Ministrinë e Kulturës të vendit të tij. Ai konsiderohej një njeri i lirisё dhe Perëndimor.

Në vitin 2000, Rama u zgjodh kryetar i Bashkisë së Tiranës dhe prej atëherë e nё vazhdim siguroi që grija dalluese e fasadave tё komunizmin nё kryeqytetin shqiptar të zёvendёsohej nga njё tonalitet shumёngjyrёsh. Ai gjithashtu shembi shumё ndёrtesa qё ishin ndёrtuar pa leje. Në 2004 ai madje iu dha çmimi  i kryebashkiaku mё i mirё i botёs. Nëse do ta takonit Ramën për një intervistë, ai do tё vizantonte lule e dizenjo organike shumёngjyrёshe. Nnё bllokun e shënimeve. Një reformë gjyqësore, në të cilën gjyqtarët dhe prokurorët e korruptuar u hoqën nga zyrat e tyre, konsiderohet të jetë merita e madhe e mbretërimit të tij. Po çfarë ndodhi me Ramën?

 

Trashëgimia e diktatorit

Pas tetë viteve si kryetar i qeverisë, historia duket se përsëritet. Në vitin 2013, Rama donte të largonte nga drejtimi i vendit kryeministrin tё pushtetshmin Sali Berisha. Opozita tani dëshiron të bëjë diçka të ngjashme me Ramën. Shqipëria duket e mallkuar sepse çdo politikan i suksesshëm dukshëm zhvillohet në një despot arrogant brenda një kohe të shkurtër, sikurse diktatori stalinist Enver Hoxha që kërkonte gjithnjë rimishërimin në një formë më të butë.

Kjo, sepse Rama gjithashtu përdori frikën si mjeti më i rëndësishëm në politikë. Në Shqipëri, dikur me diktaturёn më tё egёr staliniste në Evropë, trauma e persekutimit brutal të atyre që mendojnë ndryshe, kujtesa e kontrollit total të shtetit deri në nivelin personal, është akoma  prezentë në ndërgjegjen e shoqërisë. Ekziston frika se ajo mund tё rishfaqet në çdo kohë. Edhe pasi mё shumë se 30 vitesh nga përmbysja e diktaturës, shumë qytetarë nuk e kuptuan se kishin fituar tё drejtёn  për liri. Në funksion të agresivitetit të diskursit politik, shumë shqiptarë po bien preh e një lloj pafufshmërie civike (qytetare).

Dikur ishte Sigurimi, aparati i tmerrshёm i sigurimit tё shtetit, që kryente terror, përgjime dhe burgosje tё dhjetëra mijëra shqiptarë. Sot, pak para zgjedhjeve të 25 Prillit, u bë e njohur se një bazë e të dhënave e krijuar nga Partia Socialiste Ramёs përmbante tё dhёna personale tё prejardhjeve familjare dhe statusin e punës të 910,000 votuesve në rajonin e Tiranës.

Burimi i kёtyre të dhënave besohet se mund tё jetё nga një faqe në internet e qeverisë që u përdor për herë të fundit për t’u dhënë qytetarëve akses gjatë karantinës. Ata gjithashtu japin informacione rreth asaj se kush ka votuar në të kaluarën dhe cilat janё aktualisht preferencat ndaj partive politike tё qytetarёve. Kjo ёshtё padyshim njё sistem i qartё patronazhi dhe kontrolli që të kujton periudhёn e regjimit komunistët. Kush duhet të ndihet atёhere i lirë?

Rama mbase ka qёnё gjithmonë vetëm një demokrat nё fasadё. Ai që pikturoi prirjen drejt të menduarit autoritar dhe kontrollin e qytetarëve me ngjyrat e ndezura të lirisë dhe demokracisë, ashtu siç bёri dikur fasadat e godinave në Tiranë. Edhe më shumë se paraardhësit e tij, kreu i qeverisë së Shqipërisë ka marrë kontrollin e mediave dhe industriv që janë të varura nga tenderat dhe prokurimet shtetërorë. Disa oligarkё  marrin praktikisht të gjitha vendet e punës që gjenerohen – qoftë në menaxhimin e mbetjeve, sektorin e shëndetësisë apo në ndërtimin e rrugëve. e

Krimi i organizuar

Partneriteti midis politikës, biznesit dhe krimit të organizuar është forcuar gjatë dhjetë viteve të fundit, sipas një raporti nga Transparency International nga viti 2020. Në vendin me 2.8 milion banorë, i cili ka parë rritje të vazhdueshme në vitet e fundit, ndaj dhe nuk ka njё ekonomi reale tё tregut. Rreth një e katërta e shqiptarëve jetojnë në kufirin e varfërisë.

Partnerët më të afërt të politikës së jashtme të Ramës sot janë dy liderë po aq autoritarë – Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe Presidenti turk Tajip Erdogan, i cili po i siguron Ramës një avion VIP prej 90 milion dollarësh. Lideri socialist shqiptar jeton në një vilë moderne si një bunker në periferi të Tiranës. Buzëqeshja tërheqëse e Ramës i ka lënë vendin asaj të një pashai të zymtë, ish besues ndaj institutioneve shtetërore. Por ju e dini kёtё mё mirё nga paraardhësit tuaj në vend.

(BalkanWeb)

Edhe 2 205 infeksione dhe 4 viktima në Zvicër

VOAL – Ka 2 205 infeksione të raportuara të premten nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, një rënie e lehtë krahasuar me ato të regjistruara dje dhe një javë më parë, duke e çuar totalin në 632,399 infeksione të konfirmuara që nga fillimi i pandemisë. Kishte gjithashtu 4 vdekje të reja të lidhura me Covid-19, me numrin që u rrit në 9,826 vdekje. Nga ana tjetër, 85 më shumë njerëz u shtruan në spital sesa të dhënat e dhëna të Enjten. Rritje e lehtë e shkallës së përdorimit të njësive të kujdesit intensiv, e cila qëndron në 72.1%, me 25.5% të shtretërve të zënë nga pacientët Covid. rsi-eb

Zvicër – miratohet përdorimi i ilaçeve të reja kundër koronavirusit

VOAL – Antitrupat monoklonalë do të përdoren gjithashtu në luftën kundër Covid-19. Të mërkurën, Këshilli Federal miratoi një numër vendimesh të prokurimit për këtë qëllim. Ky lloj i antitrupave është përdorur tashmë kundër sëmundjeve të tjera, të tilla si lloje të caktuara të kancerit. Tani kjo teknikë përdoret gjithashtu kundër koronavirusit. Vetëm ata njerëz që nuk mund të vaksinohen për arsye mjekësore do të kenë qasje në këto terapi të shtrenjta.

Për momentin, ekzistojnë dy lloje të ilaçeve në dispozicion: një parandalues, tjetri që lejon menjëherë pas infeksionit të shmangni një rrjedhë serioze të sëmundjes. Kjo u shpjegua nga kreu i Departamentit Federal të Shëndetësisë Alain Berset. Megjithatë, asnjë ilaç nuk duhet të përfaqësojë një alternativë ndaj vaksinës.

Ata tashmë po punojnë për të në Bellinzona

“Ato janë terapi që kanë treguar se funksionojnë shumë mirë kur përdoren shumë herët tek një person i infektuar,” tha drejtori shkencor i Humabs Biomed në Bellinzona, Davide Corti, në RSI. “Ata parandalojnë shtrimin në spital dhe evolucionin e sëmundjes në format e saj më të rënda”.

Kompania zhvilloi këtë lloj ilaçi dhe tani po pret verifikimin nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA). Ajo nuk është e vetmja që e ka menduar, por ilaçi i Humabs Biomed ndryshon në një pikë.

“Ajo njeh një rajon të proteinës Spike që është shumë i ruajtur në virus”, shpjegon Corti, “dhe për këtë arsye gjithashtu të gjitha variantet që qarkullojnë, duke na lejuar të funksionojmë si monoterapi dhe pa pasur nevojë të kombinojmë antitrupin tonë me të tjerët, si për shembull Regeneron bëri “.

Studime në bashkëpunim me Roche

Në fund të marsit, u botuan rezultatet e provave klinike të fazës III të kompanisë farmaceutike Regeneron, e cila bashkëpunon me Zvicrën Roche. “Kokteji i antitrupave” (i njohur si Regn-Cov2) i prodhuar nga kompania kishte konfirmuar një ulje prej 70% të rrezikut të shtrimit në spital ose vdekjen e pacientëve me Covid-19.

Të dy partnerët theksuan se, në atë kohë, Regn-Cov2 ishte i vetmi trajtim i antitrupave monoklonal që sipas FDA vepron kundër varianteve kryesore të koronavirusit. rsi-eb

Zvicra 2 226 raste të reja dhe 21 viktima

VOAL – Tarracat për bare dhe restorante, pak audiencë për kinema dhe koncerte, dritë jeshile për qendrat e fitnesit … rihapja e vendosur dje nga Këshilli Federal nuk krijon unanimitet në skenën politike. Në fakt, nëse qeveria ka treguar arsyetim të përbashkët për PLR, Aleancën e Qendrës dhe të Gjelbrit Liberal, politika e hapave të vegjël nuk është e mjaftueshme për SVP. Nga e majta, PS gjykon lëvizjen e qeverisë “në buzë të një rroje” dhe paralajmëron për një rrezik të efektit “shtytje dhe tërheqje”. Sidoqoftë, kritikat më të ashpra për rihapjen e planifikuar për të hënën 19 Prill vijnë nga të Gjelbrit, të cilët i konsiderojnë “të papërgjegjshëm”, duke pasur parasysh fazën e rritjes së infeksioneve që po përjetojmë.

Në pjesën e përparme të infeksioneve të reja të koronavirusit në Ticino ka 67 infeksione në 24 orët e fundit, pa vdekje dhe me tre pacientë më pak në kujdesin intensiv. Në kantonin Graubünden, u raportuan 42 infeksione të reja, më pak se një ditë më parë (54), ndërsa nuk u regjistruan asnjë vdekje të re. Shtrimet në spital gjithashtu po zvogëlohen (-3), me 19 persona në total të shtruar në spital për Covid-19. Në ndërkohë, kantoni hap gjithashtu regjistrimin për vaksinat në kategorinë midis 35 dhe 44 vjeç. Sidoqoftë, do të duhen disa muaj para administrimit aktual. Në shkallë kombëtare, ka 2,226 raste të reja dhe 21 vdekje. rsi-eb

Vaksinat Pfizer dhe Moderna, dy vaksinat e përdorura në Zvicër, mbrojnë për të paktën 9 muaj

VOAL – Vaksinat Pfizer dhe Moderna janë në gjendje të mbrojnë kundër Covid-19 për të paktën nëntë muaj: kështu thotë drejtori i hulumtimit të analizës biologjike të Administratës së Ushqimit dhe Barnave, Peter Marks.

Gjatë një takimi të shoqatës mjekësore amerikane, Marks theksoi se edhe nëse të dhënat më të fundit vërtetuan se mbrojtja e këtyre vaksinave bazuar në teknologjinë e re mARN zgjat të paktën gjashtë muaj “ne besojmë se kohëzgjatja është nëntë dhe ne do të vazhdojmë ta studiojmë këtë hipotezë.. Çdo muaj që kalon ne grumbullojmë më shumë të dhëna dhe siguri “.

Marks tha se FDA Administrata po monitoron posaçërisht nëse imuniteti zvogëlohet me kalimin e kohës, veçanërisht në kategoritë më të rrezikuara si të moshuarit ose personat me imunitet.

Pfizer dhe Moderna, kujtojmë, janë të vetmet përgatitje të përdorura deri tani në fushatën e vaksinimit në Zvicër. ats-eb

ats

Zvicër, 2 241 raste dhe 10 viktima

 

VOAL – Në Zvicër, 2,241 infeksione të reja me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit. Buletini ditor i Zyrës së Shëndetit Publik tregon këtë të Martën, e cila raporton gjithashtu 10 vdekje në lidhje me Covid-19 dhe 82 shtrime të reja në spital.

Të hënën u transmetuan rezultatet e 25,447 testeve dhe shkalla e pozitivitetit ishte 8,81%. rsi-eb


Send this to a friend