VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Sot LDK ka festë të madhe: U KTHYE NGA “AZILI POLITIK” LIDERI I SAJ ISA MUSTAFA!! – Nga BINAK MAXHARRAJ

By | April 9, 2018

Komentet

kur du me ulurit poezi nga elida buçpapaj

kur du me ulurit
po s’kam kujt
se njerëzit janë
me sy t’shurdhumë
shkruaj poezi
e nxjerr vnerin
dufin
shfryj
çfryhem
sikur shpohet
barku i qiellit
me heshtën e
një vetëtime
që e zbraz shiun
mbi kokat
e qyteteve

poezitë
i shkruj
për të vdekunit
ose për ata që ende
s’kanë lindë
që ende nuk ua kanë
dhanë barin
me i kthy
në dordolecë

këta që janë
gjallë
janë me gojë
qorre
nuk muj me thanë
se janë si
bagtija
sipas zoolatrisë
asht e shejtë
në pjesën
tjetër të botës
lopët
janë
sisët e
njerëzisë

nëse don me sha
dikand
me ia thanë
të tana
me i thanë
të fundit fjalë
thuaji
je shqiptar
dhe e ke shajt
me gjithçka
se s’ka ma
t’zinj sa
janë shqiptarët
per veten e tyne
s’ka pushtues
ma t’urryer
sa ata
që pushtojnë
veten
dhe i nanshtrohen
llumit
të farës

Turkish Airlines nuk e përfill shqipen – Nga GANI MEHMETAJ

Austria Airlines, Adria Airlines dhe Croatia Airlines që i mbajnë linjat nga Prishtina në Evropën Perëndimore, e respektojnë dhe e përdorin krahas gjuhës angleze edhe gjuhën shqipe në komunikim me udhëtarët.

Turkish Airlines, megjithëse pjesën dërmuese të udhëtarëve nga Prishtina në Stamboll i ka shqiptarë, kurrë nuk e përdor shqipen në aeroplan, ndërsa u drejtohet udhëtarëve në gjuhën turke e në gjuhën angleze.

Edhe serbët e kompanisë jugosllave JAT kur e mbanin linjën ajrore Prishtinë-Beograd, nuk e thoshin asnjë fjalë shqip, megjithëse pjesën dërmuese të udhëtarëve i kishin shqiptarë. Kompania serbe JAT e theu qafen, u zhvendosën në aeroportin e Tiranës me emrin e ri Air Serbia. Ne Beogradin e zëvendësuam me Stambollin, JAT-in me Turkish Airlensin, serbishten me turqishten, megjithëse serbishten e turqishten kurrë nuk i mësoi popullata jonë. Arsyet besoj i dini.

Por është e pandershme që Turkishi t’ua  merr paratë udhëtarëve shqiptarë të Dardanisë dhe të mos ua respektojë gjuhën. Prandaj shteti duhet të ndërhyjë që ta mbrojë gjuhën zyrtare shqipe nga nëpërkëmbja.

Manifestimi dinjitoz dje në Tiranë është shpresëdhënës për kulturën demokratike në Shqipëri – Nga GËZIM ALPION

Manifestimi dinjitoz dje në Tiranë është shpresëdhënës për kulturën demokratike në Shqipëri.

Opozita dhe qeveria nuk janë armiq. Kushdo qoftë në politikë apo media që i pozicionon si të tillë, janë ose naive ose sharlatanë. Manifestime të tilla dhe dialogu janë rruga e vetme për unitet kombëtar dhe zhvillim.

Të huajt sillen shpesh si zotër në Shqipëri nga mëkatet e kastës aktuale politike që shpesh ka parësuar partitë mbi interesat e vendit.

Ndërsa mediat e huaja janë të interesuara për vende si Shqipëria kryesisht për sensacion negativ; një ves i shëmtuar ky i mediave në botën demokratike.

Mesjeta është ulur në timonin e trurit shqiptar – Nga SHABAN MURATI

Që Shqipëria do ta ketë tepër të vështirë, në mos të pamundur, të ndërtojë shtet demokratik dhe shtet juridik, e tregon fakti që udhëheqës e ish-udhëheqës të vendit dhe të partive politike, ministra, gazetarë dhe ojq-ista, e kanë bërë modë të përpiqen të na bindin për drejtësinë e qendrimeve dhe të veprimeve të tyre me referime tek Kanuni dhe jo tek legjislacioni shqiptar apo europian dhe as tek normat demokratike të BE, ku duam të hyjmë. Mesjeta është ulur në timonin e trurit shqiptar.

Edhe ata që shpikën internacionalizmin proletar do të habiteshin nga dalldia internacionaliste e shqiptarëve – Nga SHABAN MURATI

Edhe ata që shpikën internacionalizmin proletar do të habiteshin nga dalldia internacionaliste e shqiptarëve, të cilët arrijnë deri aty sa në vitin 2019 një Institut shkencor shqiptar në Maqedoni krijon një departament për studimin e holokaustit, në vend që të hapë departament per studimin e masakrave serbe gjatë 100 viteve kundër shqiptarëve në Kosovë apo për studimin e çeshtjes çame, dhe në Prizren hapet Muzeu i Trashëgimisë Hebraike në vend që të hapet Muzeu i Trashëgimisë Ilirike apo Shqiptare.

Kësaj i thonë të duash botën më shumë se veten tënde.

Dhuna ndaj gazetarëve është e pafalshme – Nga HYSEN ARAPI

Gazetaret mund te kene mekatet e tyre ne informimin e publikut, por dhuna ndaj tyre gjate kryerjes se detyres, eshte e pafalshme, ashtu siç jane te pafalshme arrestimet politike, apo dhe goditja e forcave te rendit!

Gazi toksik pastaj eshte nje histori e hidhur qe kerkon hetim te menjehershem dhe venien para pergjegjesise ligjore te urdheruesve! Nervozizmi i shtetit ndaj qytetareve te tij, sjell perplasje te pashmangeshme, qe ne se nuk reflektohet , protestat kthehen ne revolte me nje fund te paparashikueshem. Historia jone eshte e pasur me ndodhi te tilla dramatike, ndaj STOP!

Zgjidhja politike e vetmja alternative, per te shmangur çdo lloj pasoje, pasi pushteti nuk mbahet me gaz toksik!

Në vend të një shkrimi për sagën e fatosit më të ri të ministrisë së punëve të ‘përjashtme’ – Nga GËZIM ALPION

Në vend të një shkrimi për sagën e fatosit më të ri të ministrisë së punëve të ‘përjashtme’ dhe qeverinë e ‘drejtorëve’:

Një ndër kombet më të vjetër vazhdon vegjetimin i kapërthyer nga një makth i pa fund. Kështu ndodh kur ke në krye despotë të ‘zgjedhur’ që trajtonë atdheun si çiflig të trashëguar, dhe shesin gjallesa anonime për gjenij. Njerëzit mendohen më shumë kur blejnë një orendi shtëpie se shefi i ekzekutivit kur zgjedh qeverinë.

Sharada e mosmarrëveshjeve publike ndërmjet kryeminstrave dhe presidentëve ka kohë që është bërë një farsë sa bajate po aq edhe e turpshme. Përplasje të tilla e bëjnë të domosdoshëm kërkimin e një zgjidhje që do të mundësoj një komunikim dhe bashkëpunim shumë më të efektshëm të dy institucioneve themelore të shetit. Emërimet qeveritare duhen bërë publike vetëm pasi të jenë aprovuar paraprakisht nga të dy palët, siç ndodh në botën e civilizuar, nga e cila ndonjëherë duket se jemi larg me vite drite!

Të gjithë thonë jemi me studentët, ironikisht edhe Kryeministri! – Nga HYSEN ARAPI

 

Te gjithe thonë jemi me studentët, ironikisht edhe Kryeministri!
Keta i ngaterrojne studentët me gardistet e kuq te revolucionit kulturor proletar kinez ne fund te viteve 60 , ku Mao Ce Duni i perdorte per te spastruar gjoja burokratet por qe ne fakt ishin kundershtaret e tij politike. Keta ose nuk e kane lexuar mesazhin e protestes, ose jane viktime e megallomanise dhe arrogances , qe ne menyre te shfrenuar po e shfaqin çdo dite e me shume , pa marre parasysh pasojat qe rrjedhin nga kjo lloj sjelljeje, kjo lloj qeverisje dhe kjo lloj qasjeje ndaj kerkesave te studenteve. Ne kete kontekst nuk pine uje me as arnimet ne qeveri, as spektaklet televizive, as mbledhjet e kabinetit te dubluar e te perzier me funksionare partie, kudo qe te zhvillohen ato, ne Labinot, te Kasollja e Galigatit, apo tek shtepia e nene Zyhrasë! Abrogoni ligjin e aresimit te lartë dhe qe nga aty merr udhe zgjidhja e problemeve kryesore te studenteve!
Eshte shume më e thjeshtë, se sa te komplikohet me tej situata dhe vendi te futet ne anarki.

Aq thellë shkon kompleksi shqiptar i inferioritetit – Nga SHABAN MURATI

Aq thellë shkon kompleksi shqiptar i inferioritetit, sa që edhe në dokumentet dhe në marrëveshjet zyrtare, në mediat dhe në portalet shqiptare, ushtarët e ushtrive pushtuese greke dhe serbe, të vrarë në Shqipëri në Luftën e Parë dhe të Dytë Botërore, cilësohen “të rënët në Shqipëri”.

Për kombin shqiptar “të rënët” janë vetëm luftëtarët tanë, që dhanë jetën për lirinë, për pavarësinë dhe për mbrojtjen e Shqipërisë, dhe jo ushtarët e vrarë të ushtrive fqinjë, që shkelën pa leje në tokën tonë dhe deshën të grabisin territore të tjera shqiptare.

Të gatuash dhe të kursesh kohë – këshilla amvisore Nga Elida Buçpapaj

Çdo ditë jam në përpjekje për të qenë një zonjë shtëpie tradicionale shqiptare dhe një profesioniste. E dua profesionin, sikur dua letërsinë, leximin, krijimin.

Amvisëria kërkon përkushtim. Ne familjen tone frenat i kishin prinderit e mi, pa marrë parasysh se ne punonim në shtëpi. Tani që ata janë në qiell, ne i kujtojme me mirenjohje për mbeshtetjen qe na dhane ne mbajtjen e deres hapur, rritjen e djemve tane dhe per gjithëçka. Babin, poetin Vehbi Skënderi, e kishim edhe nje bashkëpunetor te shkelqyer me krijimtarine publicistike dhe poetike. E kishim edhe një mik e shok. Sot janë të rrallë miqtë e vërtetë në Atdhe mos e diskuto pastaj në Perëndim.

Tani blerjet i bejme të dy me Skënderin, si shumëçka. Çdo ditë blemë diçka, kështu jemi edhe ne levizje pasi profesioni jonë eshte sedentar. Përpiqemi të blemë me cilësi dhe duke kursyer, prandaj i lodhim pa kursim kembet per të perfituar nga ofertat por edhe kur çmimet pergjysmohen pranë afateve të skadencave, sikur dje kur blemë qumësht dhije, borzilok dhe rukola.

Ecja është dimension i perditshmerise tone. Sikur leximi, krijimi dhe portali qe kërkon nje pjese gjigande te kohes.

Prandaj kursimin e kohës e kemi prioritet.

Unë kursej kohë edhe në gatim. Diskutojme përpara me Skënderin. Per ushqime me vlera. Djemve nuk u pelqejne shume zarzavatet por ne nuk heqim dore. Endriti, djali me i vogel ka periudha qe do te jete vegjetarian. E respektoj zgjedhjen, por kjo kerkon vemendje qe ai t’i plotesoje proteinat bimore qe ka nevoje per çdo dite. Prizreni ka prirje per junk food. Kur ka leksione para dhe pasdite preferon dyrymet dhe mcdonaldet se mencën shumë të mirë Universitetit.

Per sot kishim blere mish viçi, ossobucco si dhe barbunja. Për shkak të Endritit, vendosa t’i gatuaj veç e veç plus të bëj një supë të ftohtë, spanjollët e quajnë  “Gazpacho”, e përgatisin edhe të ngrohtë gjithashtu.

.

Për të fituar kohë veprova keshtu:

Për mishin:
Vendosa mishin te skuqej me vaj ulliri pastaj shtova qepen e grirë ne rende me 3-4 thelpinj hudhra, ajo pjese e qepes qe mbeti e vendosa menjane, ne skuqje e siper hodha pak vere te bardhe dhe kur ishte shuar, shtova salcë shisheje 400 miligram, plus kripe, piper te kuq e te zi, koper, rozmarine dhe ne fund pak qumesht dhije e te gjitha bashke i hodha ne tave e drejt e ne furre për t’u pjekur. Ne minutat e fundit para se ta hiqja, mishit i shtova 2 gjethe dafine.

Per barbunjat:
Pastrova 1 kg barbunja, qepet, hudhrat, dy speca dhe tre-kater domate.

Griva ne rende qepen, shtova 3-4 thelpinj hudhra dhe i vendosa per t’u skuqur me vaj ulliri, pastaj shtova dy specat e grira, domatet dhe ne fund barbunjat, me pas kripen dhe erezat, pasi u keverdisen disa minuta, sikur bëhen në Tropojë, shtova gjysme litre qumesht dhije e te gjitha bashke i hodha ne tave direkt per në furre.

Mishi shoqerohej me barbunja per ne.

Per Endritin si vegjetarian temporer barbunjat sade me pak djathe pekorino te grire.

Duke qene se per Endritin s’mjaftonte, kisha menduar per nje supe te ftohte për të gjithë ne.

Gjate grirjeve kishin mbetur copa qepe, speci, shtova 2 thelpinj hudher, borzilokun, 100 gram rukola, nje kavanoz me qiqra te ziera, plus gjysme kg kos dhe i frulova ne mikser. Mund te serviren edhe keshtu, si supe e ftohte, por une preferoj t’i jap nje valë duke shtuar kripen, piper te kuq e duke e zbukuruar me vaj ulliri.

Dreka eshte gati.

Per desert, u kujdes Skenderi dhe qeroi 2 shege e kokrrat i ndau ne 4 taska te vegjel.

Për nesër, si fillimjave, do të ziej që sonte në darkë fasule, të cilat i kam vënë në ujë me pak sodë buke, e neser do të pergatis ose nje makaron ose oriz!

E kam menynë e gjithë javës në kokë, sepse kur mendimet i ke të qarta në kokë i zbaton lehtë dhe kursen kohën!

PS

Mungojnë fotot, por kërkojnë kohë.

Mungojnë edhe komplimentat që i mora kur dreka u shijua nga familja!

Për gatimet, i ngjaj edhe gjyshes time nga mami, edhe mamit, edhe stërgjyshes. Edhe nga gjyshja nga babi ngjaj padyshim shumë. Dhe jam krenare!

REZOLUTA E VESELIT NJË LECKË E PA VLERË – Nga Prof. dr. BINAK MAXHARRAJ

Rezoluta e Veselit është mashtruese, kurthuese, denigruese, është vetëm në copë letre, si ajo letra që e patën pru natën nga Podgorica për demarkacionin.

Kjo rezolutë s’ka kurrfarë vlerë. Është vetëm në shërbim të zgjatjes së mandatit të Presidentit për ta coptuar dhe korrigjuar teritorin. Kjo është vetëm një lajthitjë. Nuk ka nevojë të bihën e as të miratohën këso farë deklaratash më vlerë zero,sepse kufinjët për ata që marrin vesh janë të rregulluar më kushtetutës si kufinjë të paprekshëm dhe të pacenushëm. Duhet vetëm të zbatohet. Rezoluta e Veselit është vetëm një grackë, një gropë për opozitën. Por opozita nuk e hanë më këtë karrem. Tashti krejtë çështja ka kalu të populli, të sovrani.

E vetmja zgjidhje është qe Presidenti Thaçi të dorëhiqet, ose të rrexohet më protesta edhe më masive.

Qeveria greke i kërkon Tiranës të ndryshojë historinë tonë të Luftës së Parë e të Dytë Botërore – Nga SHABAN MURATI

Franca dhe Gjermania kanë luftuar me njera-tjetrën në të dy luftrat botërore. Sot janë aleatë strategjikë dhe binom udhëheqës i BE dhe i Europës.

Nuk i ka shkuar dhe as mund t’i shkojë ndër mend Gjermanisë t’i kërkojë Francës të deformojë tekstet franceze të historisë së Luftës së Parë dhe të Luftës së Dytë Botërore, siç po ia kërkon Tiranës sot qeveria greke për Luftën e Parë dhe për Luftën e Dytë Botërore.


Ka marrë fund ai shtet dhe ai popull, që shesin historinë e tyre.