VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Sot grevë e përgjithëshme e grave në të gjithë Zvicrën

By | June 14, 2019

Komentet

Hyn në fuqi marrëveshja fiskale Zvicër- SHBA

VOAL – Protokolli që ndryshon marrëveshjen e taksimit të dyfishtë midis Zvicrës dhe Shteteve të Bashkuara ka hyrë në fuqi që nga e premtja (sot): sekretarja zvicerane e shtetit Daniela Stoffel dhe ambasadori amerikan Edward McMullen kanë proceduar në shkëmbimin e instrumenteve të ratifikimit.

Kjo shkëmbim është hapi i fundit i nevojshëm për hyrjen zyrtare në fuqi të protokollit, shkruan në një shënim Departamenti Federal i Financave (FDF).

Dokumenti u nënshkrua nga të dy vendet në 23 shtator 2009. Pavarësisht miratimit nga Asambleja Federale më 18 qershor 2010, protokolli ishte bllokuar pothuajse dhjetë vjet në Parlamentin Amerikan. Senatori republikan Rand Paul në fakt kishte kundërshtuar marrëveshjen, sepse – sipas mendimit të tij – ajo shkelte sferën private. Korrikun e kaluar, senatorët amerikanë më në fund e miratuan tekstin.

Protokolli prezanton shkëmbimin e informacionit për çështjet tatimore sipas standardeve ndërkombëtare. Një nga elementët kryesorë është fundi i dallimit midis zbritjes së taksave dhe mashtrimit tatimor, si në rastin e aplikacioneve individuale ashtu edhe në grupe.

Kjo qasje, shpjegon FDF, përputhet me standardin ndërkombëtar për shkëmbimin automatik të informacionit mbi kërkesën, të cilin Zvicra tani e aplikon me mbi 100 shtete dhe territore, por që deri tani nuk është zbatuar me SHBA./ATS

Troket dimri në Zvicër, reshje bore

Mbrëmjen e shkuar, alpet zvicerane janë përfshirë nga reshje të dendura bore, duke sjellë vjeshtën më herët se normalisht.

 

Në disa zona, trashësia e borës së rënë është 50 cm. Sigurisht, bora e rënë është në lartësi 2000 metra mbi nivelin e detit, ndërsa temperaturat kanë rënë në minus.

Kështu që këtë mëngjes rreth Gotthard Pass, shërbimet e pastrimit ishin në rrugë e sipër për të pastruar akset nga bora.

Gjithashtu në malin më të lartë të Gjermanisë, Zugspitze, këtë mëngjes ranë rreth 10 cm borë. Vetëm mbi 2500 metra lartësi mbesin në temperaturat rreth pikës së ngrirjes.

Por gjatë ditës së shtunë, kufiri i borës do të bjerë përsëri në 2000 metra lartësi.

Ushtria zvicerane do të ketë një shef të ri

VOAL – Thomas Süssli do të jetë kreu i ri i ushtrisë zvicerane duke filluar nga 1 janari i vitit 2020. Të Mërkurën, Këshilli Federal emëroi 52-vjeçarin nga Argau në vend të Philippe Rebord, i cili do të largohet në fund të vitit për shkaqe shëndetësore.

Süssli – me origjinë nga Wettingen – është i martuar dhe ka dy fëmijë. Ministrja e Mbrojtjes Viola Amherd zgjodhi pra një oficer zvicerano-gjerman nga radhët e milicisë.

Kreu i ardhshëm i ushtrisë së pari studioi si teknik i laboratorit të kimisë dhe më pas ndryshoi plotësisht fushën e tij profesionale dhe kreu formacione të ndryshme, duke marrë diplomat federale të analistit programues, menaxherit të IT dhe analistit financiar, thuhet sot në një shënim i qeverisë.

Nga viti 1989 deri në 2001, Süssli ka punuar në funksione të ndryshme në UBS në Basel, Zyrih dhe Londër dhe më vonë ka menaxhuar IFBS-in e Zyrihut si një sipërmarrës dhe bashkëpronar deri në fund të vitit 2007.

Nga viti 2008 deri në 2014, ai mbajti pozicione të ndryshme drejtuese në bankën Vontobel dhe Credit Suisse në Zyrih. Nga tetori i vitit 2014, ai ishte Drejtori i Përgjithshëm i Vontobel Financial Products të Singaporit, në të cilin mbikëqyri hyrjen në treg dhe produktet financiare në Azi.

Si oficer i milicisë, Süssli ka komanduar kompaninë shëndetësore 22 dhe batalionin spitalor 5. Që nga viti 2008, ai është përfshirë në stafin e brigadës logjistike 1 si zëvendësues për komandantin. Më 1 korrik 2015 ai u emërua më pas nga Këshilli Federal si komandant i brigadës logjistike 1, me promovim të njëkohshëm për gjeneral brigade. Më 1 Janar 2018 ai u emërua Shef i Bazës së Ndihmës së Sjelljes, me promovim në komandant divizioni.

Ndeshet me zviceranin Stan Wawrinka, tenisti Novak Gjokoviq largohet nga gara e turneut US Open

Tenisti serb Novak Gjokoviq është larguar nga gara e turneut US Open, për shkak të një lëndimi gjatë lojës kundër zviceranit, Stan Wawrinka.

Gjokoviq, 32-vjeçar është larguar pas një problemi me krahun.

“Më vjen keq për publikun. Ata kanë ardhur që të shohin gjithë lojën mirëpo nuk u realizua”, ka thënë kampioni aktual.

Mirëpo ndeshjen ishte duke dominuar Wawrinka, pasi rezultati ishte 6-4, 7-5, 2-0, në të mirë të tij, kur Gjokoviq vendosi që të mos vazhdojë më garën.

“Më vjen keq që ai u largua nga loja ashtu, mirëpo për mua, më e rëndësishmja është mënyra si luaj unë, si lëviz”, ka thënë Wawrinka.

“Sa më shumë që zhvillohej loja, më mirë luaja. Isha duke goditur topin shumë ashpër. Ndihesha në mënyrë fantastike në fushë”, ka shtuar ndër të tjera ai.

Wawrinka, 34-vjeçar do të përballet me rusin, Daniil Medvedev në çerek-finale.

Në Zvicër sprinti përfundimtar i partive drejt zgjedhjeve federale të tetorit

VOAL – Janë më pak se dy muaj për të shkuar në zgjedhjet federale dhe disa parti kanë zgjedhur të Shtunën për të filluar garën përfundimtare përpara zgjedhjeve.

SVP zgjodhi të takohej në Sattel, kanton Schwyz, jo larg vendeve ku u zhvillua beteja e Morgarten mbi 700 vjet më parë, nga e cila Presidenti Albert Rösti nisi një “fushatë të fuqishme” për të mbrojtur interesat e Zvicrës.

Ndërsa FDP u mblodh në Aarau, Aargau, për të filluar fushatën e saj elektorale dhe për të prezantuar tabelat e reja në të cilat qëndron një shigjetë, për të treguar interesin e partisë për të ardhmen e vendit.

Po ashtu në kantonin e Aargau, por në Lupfig u takuan deputetët e PBD-së, një parti që do të përqendrohet në klimën, politikën evropiane dhe sociale, por edhe në vlerat zvicerane si solidariteti dhe hapja ndaj botës.

Delegatët e të Gjelbërve janë vendosur që të takohen në Rapperswil-Jona, në kantonin e Shën Galen. Ata duan të sjellin suksesin e arritur në nivelin kantonal në nivelin federal, duke u përqëndruar në klimën, barazinë dhe shkëputjen nga pozicionet populiste.

Federer ndahet me fitore nga ndeshja e 100-të në US Open

Stamboll

Bartësi i tretë në turneun e tenisit US Open, zvicerani Roger Federer, u kualifikua në raundin e tretë të këtij kampionati Grand Slam, raporton Anadolu Agency (AA).

Në ndeshjen e tij të 100-të në turneun që zhvillohet në New York, zvicerani Federer u përball me tenistin e 99-të në renditjen botërore, boshnjakun Damir Dzumhur.

Në përballjen që zgjati 2 orë e 22 minuta, Federer ishte më i mirë se kundërshtari i tij me rezultatin 3-1 në sete, gjegjësisht 3-6, 6-2, 6-3 dhe 6-4.

Federer është pesë herë fitues i US Open, edhe atë pesë vite radhazi, nga 2004 deri më 2008.

E djathta konservatore zvicerane provokon me pllakate – reagon pala tjetër

Në Zvicër këtë vjeshtë ka zgjedhje federale, ndërkohë që partitë politike kanë filluar fushatat e tyre.

“A ta lëmë Zvicrën ta shkatërrojnë të majtët dhe pro-evropianët?” Pyet në mënyrë provokative pllakati në gjuhën italiane i SFP, Partia Popullore Zvicerane, ndryshe e djathta konservatore, përmes një posteri ku mollën e hanë krimbat.

Dmth krimbat janë partitë e majta, ndërsa molla e kuqe është Zvicra.

 

Në versionin në gjuhën gjermane është përdorur “Linke und Nette”, dmth të “Të majtët dhe buonistët”, dmth të mirët, ndërsa në versionin frëng përdoret një verison pak më i zbutur ku pyetet “Krimbat për mollën tonë ?”

Pllakati provokativ është pritur me reagime.

Ka patur reagime mospëlqyes edhe brenda vetë partisë.

Në rrjetin social kanë kujtuar se në kohën e nazizmit kundërshtarët politikë krahasoheshin me krimba, duke sjellë pllakatat e atyre kohëve.

 

 

Kongresi i 97 i Zviceranëve Jashtë Vendit : “Duhet ta çojmë në botë “zvicerizmin tonë” me besim dhe respekt”

Këshilltari federal Ignazio Cassis gjatë fjalës së hapjes

VOAL – “Ne duhet ta çojmë në botë “zvicerizmin tonë” me besim dhe respekt, të marrim pjesë në mënyrë aktive në zhvillimin e kësaj bote të re të globalizuar. Vetëm në këtë mënyrë ne mund të përfaqësojmë interesat tona: paqen, sigurinë, punët, prosperitetin dhe mbi të gjitha sovranitetin”, tha kreu i Departamentit Federal të Punëve të Jashtme.

Kongresi i këtij viti i dedikohet temës “Cila botë për nesër?” Në këtë kontekst Cassis mbajti raportin “Vizioni për politikën e jashtme të Zvicrës 2028 “, realizuar nga një grup pune që ai krijoi.”  “Në raport nuk do të gjeni terma si ‘shtet i vogël’ ose ‘vend i vogël’. Përkundrazi, raporti tregon besim dhe vullnet politik.”

Cassis njoftoi gjithashtu se ai do të kryejë një studim mbi shërbimet konsullore. “Ne gjithashtu duam të dimë nga ju se çfarë mendoni dhe për çfarë keni nevojë,” – tha ai.

ATS

Alain-Fabien: Pas goditjes në tru, babai im Alain Delon ka vazhdimisht përmirësime

VOAL – Alain Delon po bëhet gjithnjë e më i mirë. Admiruesit e aktorit 83-vjeçar, i cili ishte shtruar në spital në Zvicër për disa javë, në klinikën Genolier, ku ishte transportuar pas një qëndrimi të gjatë në kujdesin intensiv në Paris për një goditje në tru, i qetëson i biri Alain-Fabien. Mbrëmjen e së dielës ai publikoi një fotografi të babait të tij në mediat sociale. Në foton e parë që nga shtrimi, Alain Delon ka një buzëqeshje të madhe.

“Faleminderit për mesazhet tuaja të shumta”, shkroi 25-vjeçari në mesazhin e tij të tretë për gjendjen e legjendës së kinemasë franceze të transmetuar nga fëmijët e tij brenda pak ditësh.

I pari që u shfaq ishte Anthony, më i madhi, 54-vjeçar. Të enjten ai njoftoi (duke konfirmuar atë që u zbulua nga mediat franceze ditë më parë) se babai i tij po “pushon” në Zvicër. Të Premten, ishte Anouchka, nga ana e saj, njësoj si Alain-Fabien, e lindur nga marrëdhëniet me Rosalie van Breemen (Anthony ndërkaq është djali i Nathalie Delon). 29-vjeçarja kishte bërë të ditur që legjenda e kinemasë franceze “tashmë po mendon për projektet e tij të ardhshme”.

Vevey: Fête des Vignerons shënon rekord

Midis dymbëdhjetë edicioneve, që nga viti 1797, është ai që regjistroi pjesëmarrjen më të madhe: 375 000 spektatorë dhe më shumë se një milion vizitorë

VOAL – Ndër dymbëdhjetë edicionet e Fête des Vignerons zhvilluar në Vevey (VD) që nga viti 1797, ky që përfundoi sot pati një pjesëmarrje rekord: 20 shfaqjet e drejtuara nga regjisori tiçinas Daniele Finzi Pasca tërhoqën 375 000 spektatorë.

Qyteti Vevey në buzë të Liqenit të Gjenevës, në total, mirëpriti më shumë se një milion vizitorë gjatë festivalit. Shfaqja e Finzi Pasca e inskenuar në arenën speciale prej 20 000 vendesh ishte një sukses fantastik. Rezultati artistik, afati kohor i tij, mesazhi poetik dhe shoqëror i përqendruar në lidhjen midis njeriut dhe natyrës, fabulës fëminore dhe lojërave, forcës së tij emocionale dhe aftësisë teknologjike janë vlerësuar si nga mediat zvicerane, ashtu edhe nga gazetarët nga e gjithë bota, nënvizon një shënim nga organizatorët.

Nga njëzet shfaqjet e planifikuara për 25 ditët e festimit, tetëmbëdhjetë u zhvilluan në ditën dhe kohën e caktuar. Vetëm dy janë shtyrë dhe dy janë ndërprerë për shkak të kushteve të motit. Nga 420 000 biletat e mundshme, 355 000 u shitën, plus 20 000 ftesa gjatë dy testeve të përgjithshme. Për më tepër, rreth 400 000 shikues në Zvicër e panë ngjarjen gjatë transmetimit në ekranet e SRG.

Madlaina, prodhuese verës nga Graubünden në Fête des Vignerons

La Fête des Vignerons filloi më 18 korrik me ceremoninë e hapjes dhe kurorëzimin e gjashtë punonjësve më të mirë të vreshtave. Për herë të parë midis tyre ishte edhe një grua: 56-vjeçarja Corinne Buttet nga Chardonne (VD). Titulli i “mbretit” i shkoi Jean-Daniel Berthet, gjithashtu 56 vjeç, i Epesë (VD). Përveç gjashtë çmimeve të arta, u dhanë 19 medalje argjendi dhe 49 bronzi. ATS

Shihni se çfarë rekomandojnë ekspertët e klimës në Zvicër në lidhje me konsumimin e mishit

Për të frenuar ndryshimin e klimës, ekspertët thonë se menyja e ardhshme duhet të përfshijë më pak mish dhe bulmet.

Zakonet globale të prodhimit dhe konsumit të ushqimit duhet të ndryshojnë në raport me ngrohjen globale, sipas një raporti të Kombeve të Bashkuara që vlerëson efektet e ndryshimit të klimës në tokë, citon Swissinfo.ch.

Raporti që u botua javën që lamë pas nga Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimin e Klimës (IPCC)  – rekomandon përqafimin e metodave të reja të bujqësisë dhe ndryshime të mëdha diete, të tilla si zvogëlimi i konsumit të mishit. Dokumenti jep udhëzime për qeveritë mbi mënyrat për të zbatuar Marrëveshjen e Parisit 2015 dhe për të shmangur ndryshimet e  klimës përpara një konference mbi këtë çështje që do të mbahet këtë vit në Kili.

Që nga kohët paraindustriale, temperatura e sipërfaqes së tokës është rritur dy herë më shumë se mesatarja globale, me 1.53 ° C në krahasim me 0.87 ° C. Rritja e nivelit të detit është gjithashtu një rritje e presionit të tokës, shënon një përmbledhje prej 60 faqesh të raportit për politikëbërësit. Ekspertët ekzaminuan lidhjet midis përdorimit të tokës, sigurisë ushqimore dhe ndryshimit të klimës.

Për të shmangur çdo skenar që kufizon ngrohjen globale në më pak se 2 ° C deri në vitin 2100 “kërkohet zbutja e tokës dhe ndryshimi i përdorimit të tokës”, përfundon raporti, i cili u miratua të Mërkurën që shkoi nga 195 vende, përfshirë Zvicrën.

IPCC rekomandon prerjen e mishit në një të preferuar të dietave me bazë bimore.

Pasojat e papalueshme

Në Zvicër, toka bujqësore zë një  sipërfaqes prej 36%.

Përpara publikimit të raportit, aktivistët e Greenpeace në Zvicër jashtë takimit dolën me parullën ku shkruhej “Më pak mish = më pak nxehtësi”.

Rregullime të tilla dietike mund të kontribuojnë, sipas vlerësimeve, në lirimin  në miliona kilometra katrorë tokë dhe, në vit, në zbutjen e deri në 8 gigatone të ekuivalentëve të CO2 deri në vitin 2050. Më shumë se 70% e sipërfaqes së tokës, sipas specialistëve, përdoret në total për të përmbushur nevojat e popullatës.

Që nga viti 1961, prodhimi për frymë i vajrave vegjetale dhe mishit është dyfishuar. Kaloritë janë rritur me një të tretën. Ndërsa gati 830 milion njerëz janë të paushqyer, rreth 2 miliardë janë mbipeshë.

Përdorimi i tokës njerëzore përbën gati një të katërtën e emetimeve të gazrave serë, përfshirë gati gjysmën e metanit të lëshuar. Ky aktivitet është përgjegjës për degradimin e 25% të sipërfaqes së tokës. Në veçanti, tokat e thata u rritën me një mesatare prej 1% midis 1961 dhe 2013.

Kërcënimet klimatike do të varen nga rritja e popullsisë dhe shkalla e rritjes së temperaturës.

Një problem tjetër është se një popullsi prej 9 miliardë banorësh deri në vitin 2100 do të rritë çmimin e disa mallrave për më shumë se 7% deri në vitin 2050.

Në varësi të rajonit, ndryshimet në kushtet e tokës mund të “rritin ose ulin” shkallën e ngrohjes globale, përfundon IPCC. Ky ngrohje do të shoqërohet me reshje të mëdha shiu dhe përmbytje si dhe nxehtësi dhe thatësira që shkaktojnë paqëndrueshmëri ushqimore.

Zakonet globale të prodhimit dhe konsumit të ushqimit duhet të ndryshojnë për të përmirësuar ngrohjen globale, sipas raportit të Kombeve të Bashkuara që vlerëson efektet e ndryshimit të klimës në tokë./swissinfo.ch

 

Objektivat e reja të Federerit 38 vjeçar

VOAL – Pas zhvillimeve të fundit të jashtëzakonshme në Wimbledon, mosha nuk duket se është kufi në karrierën e Roger Federerit. Kampioni ynë mbushi dje 38 vjet, një moshë që mund ta kishte detyruar të tërhiqej nga tenisi shumë kohë më parë, dhe megjithatë ai ende shkel fushat e lojës për të na mahnitur me të gjuajtjet e tij të mahnitshme. Pra, pse të mos mendojmë se mund të vazhdojë më tej, se mund të arrijë objektiva të tjera dhe të thyejë rekorde të tjera.

Fituesi më i moshuar i Slamit: ky rekord aktualisht i përket Ken Rosewall dhe King Roger tashmë mund ta kapërcejë atë në US Open të ardhshëm. Australiani më 1972 fitoi Australian Open kur ishte 37 vjeç e dy muaj.

Kampioni më i moshuar olimpik: ky është një tjetër rekord brenda mundësive të bazelasit. Verën e ardhshme, në fakt, lojërat e Olimpiadës së 32-të në Tokio dhe, nëse do të jetë suksesshëm, Federer do të thyejë rekordin aktual të Andy Murrayt i cili fitoi arin e tij të dytë në Rio de Janeiro në moshën 30 vjeç.

Titujt dhe finalet e ATP: Jimmy Connors me 109 tituj kryeson klasifikimin special përpara King Rogerit, i cili ka fituar 102 – nga 163 finale ka fituar 156. Shtatë finale dhe shtatë tituj diferencash, jo një qëllim shumë i thjeshtë por i mundshëm. Pse jo?

Fituesi më i moshuar i një turneu: për këtë Federer do të duhet të na kënaqë edhe për një kohë me lojën e tij. Mbajtësi aktual i rekordeve është në fakt Richard Pancho Gonzales i cili më 1972 fitoi turneun në Des Moines, Iowa, në moshën 43 vjeç.

Më i moshuari në një Major: ky qëllim është fatkeqësisht i paarritshëm. Në vitin 1968, në moshën 52 dhe 6 muaj, Frank Parker mori pjesë në US Open, duke humbur ndaj Arthur Ashe. Ne dëshirojmë që Federer 15 vjet të gëzojë një pension të merituar, por kurrë mos thuaj kurrë …