VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Skandali me fajde përfshin edhe Haki Shatrin

By | May 29, 2019

Komentet

Protestojnë veteranët pas arrestimit të Hysni Gucatit, intervenon policia

Veteranët e UÇK-së janë duke protestuar pas arrestimit nga EULEX-it të kryetarit të OVL-UÇK-së, Hysni Gucati, raporton Gazeta Express.

Ata ka intervenuar për t’i shpërndarë Policia e Kosovës.

Veteranët e kanë konsideruar të padrejtë vendimin për arrestimin e Gucatit.

Për në orën 15:00 ndërkaq është paralajmëruar edhe një mbledhje në zyrat e veteranëve. /Express/

Kronika orë pas ore: EULEX-i bastis OVL-UÇK-në

Policia e EULEX-it, në mëngjesin e sotëm, ka bastisur zyrat Organizatës së Veteranëve të UÇK-së. Tribunali Special nga dje ka nisur arrestimet e para të pjesëtarëve të UÇK-së, që akuzohen për krime lufte. Kryetari i OVL-UÇK-së, Hysni Gucati është nxjerrë i prangosur nga zyrat. Nuk dihet arsyeja e arrestimit. Express ju sjell të gjitha zhvillimet nga zyrat e OVL-UÇK-së.


15:11 – Revoltim e sharje para zyrës së veteranëve, protestuesit sulmojnë Policinë e EULEX-it

Policia e EULEX-it ka zhvilluar sot një aksion brenda zyrave të Organizatës së Veteranëve të Luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Ky aksion ka rezultuar me arrestimin e kryetarit të OVL-së, Hysni Gucatit.

Disa protestues që ndodhen para zyrave të kësaj organizate nuk e kanë pritur mirë arrestimin e Gucatit.

Ata kanë filluar t’i ofendojnë pjesëtarët e EULEX-it, me ç’rast kanë hedhur edhe mjete të forta në drejtim të tyre.

13:31 Tensionohet situata te zyrat e OVL-UÇK-së, pas arrestimit të Hysni Gucatit

Veteranët e UÇK-së që janë mbledhur para zyrave të OVL-së janë duke protestuar pas nxjerrjes së kryetarit të tyre, Hyseni Gucati, të prangosur nga policia e EULEX-it raporton Gazeta Express

Aty është parë një grumbull i veteranëve teksa kanë fishkëllyen dhe bërtitur në drejtim të zyrtarëve policorë, që e kanë shoqëruar Gucatin për në veturën e EULEX-it disa minuta më parë.


13:23 – Hysni Gucati nxirret i prangosur nga zyrat e OVL-UÇK’së

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të UÇK’së është arrestuar brenda zyrave të organizatës.

Gucati është nxjerrë i prangosur nga zyra e tij, prej forcave të shumta të policisë së Eulexit.

Nuk dihet akoma arsyeja e arrestimit të kreut të veteranëve, veçse Tribunali Special ka nisur nga dje arrestimet e para për të akuzuarit për krime lufte.

Megjithatë, është akoma e paqartë arsyeja pse u arrestua Gucati dhe nëse bastisja e sotme ka të bëjë me dosjet që ka publikuar organizata e veteranëve.


12:34 – Kreu i OVL-UÇK-së, Hysni Gucati, është arrestuar nga EULEX-i

Kështu ka deklaruar për Gazetën Express nënkryetari i veteranëve, Nasim Haradinaj.

Ai ka bërë të ditur se Gucati do të dërgohet sot për në Hagë, derisa momentalisht është ende në zyrat e veteranëve.

Kjo ishte edhe arsyeja e kryerjes së bastisjes së sotme të EULEX-it. /Express/


12:03 – Nasim Haradinaj e lidh bastisjen e EULEX-it me gazetarin Vehbi Kajtazi

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve, Nasim Haradinaj, aksionin e sotëm të EULEX-it e ka lidhur me gazetarin Vehbi Kajtazi.

Në një prononcim për Gazetën Express, Haradinaj tha se nëse e gjithë kjo është vetëm një kontroll, atëherë prapa këtij aksioni ka qenë Vehbi Kajtazi.

“Përshpejtimi i kësaj, unë mendoj se ka qenë Vehbia. Vehbia është njëri ndër bashkëpunëtorët. Pasi ai dje më tha se po të isha unë prokuror, ti do të ishe atje”, tha Haradinaj.

Ai bëri të ditur se nuk ka informacione se çka po ndodh brenda, pasi telefonat janë mbyllur dhe nuk po lejohen telefonatat.


11:50 – Tomë Gashi thotë se nuk po e kërkojnë askënd

Pavarësisht që forca të shumta të EULEX-it po shihen në zyrat e veteranëve, avokati Tomë Gashi u paraqit në zyrat e OVL-UÇK-së, duke thënë se beson që EULEX-i nuk po e kërkon askënd.

“Unë besoj që nuk po e kërkojnë askënd, atë që e kërkojnë e dinë se ku me gjetë”, tha Gashi për media.

Një ditë pas arrestimit dhe të konfirmimit të aktakuzës për Sali Mustafën, zyrtarët e EULEX-it kanë zbarkuar sot në zyrat e veteranëve të UÇK-së.

Sipas informacioneve të raportuara në media, aty po zhvillohet një aksion, me ç’rast pritet të ketë edhe arrestime.


11: 47 – Policia e EULEX-it nxjerr jashtë disa anëtarë të OVL-UÇK-së

Policia e EULEX-it ka bastisur zyrat e Organizatës së Veteranëve të UÇK-së.

Dhjetëra trupa të Policisë e kanë rrethuar objektin, ndërsa para pak çasteve janë parë duke dalë nga zyrat disa prej zyrtarëve që punojnë në këtë organizatë.

Nuk dihet nëse do të ketë arrestime nga Tribunali Special, pasi Prokuroria në Hagë ka njoftuar se dje ka arrestuar të dyshuarin e parë për krime lufte.


11:37 Policia e Kosovës po e asiston EULEX-in në aksionin te zyrat e veteranëve

Policia e Kosovës është duke asistuar në aksionin e sotëm të EULEX-it në zyrat e OVL-UÇK-së, raporton Gazeta Express.

Forcat të shumta të Policisë së Kosovës janë parë sot afër zyrave të veteranëve, ku është duke u mbajtur një aksion i EULEX-it.

Ky aksion i EULEX-it vjen një ditë pas arrestimit dhe konfirmimit të aktakuzës për Salih Mustafën.


11:22 – Lajmi i fundit: EULEX-i zbarkon në zyrat e veteranëve, raportohet për arrestime

Një ditë pas arrestimit dhe të konfirmimit të aktakuzës për Sali Mustafën, zyrtarët e EULEX-it kanë zbarkuar sot në zyrat e veteranëve të UÇK-së.

Sipas informacioneve të raportuara në media, aty po zhvillohet një aksion, me ç’rast pritet të ketë edhe arrestime.

Policia e EULEX-it nxjerr jashtë disa anëtarë të OVL-UÇK-së

Gazeta Express sot ka raportuar se arrestimi i djeshëm i Salih Mustafës në ditët në vijim mund të shoqërohet edhe me arrestime të tjera.

Kosovë: Arrestohet kryetari i Organizatës së Veteranëve të luftës së UÇK-së

Njësitë e policisë së Misionit të Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit, arrestuan të premten kryetarin e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati.

Avokati i kësaj organizate, Tomë Gashi, në një postim në rrjetet sociale tha se zoti Gucati do të dërgohet në Hagë.

Ende nuk dihen shkaqet e arrestimit të zotit Gucati, organizata e të cilit në tri raste gjatë këtij muaji tha se ka marrë nga persona të panjohur mijëra dosje të Gjykatës së Posaçme, që dëshmojnë për bashkëpunim të saj me autoritetet e Beogradit dhe për siç thuhet, karakterin e saj të njëanshëm.

Të martën kjo Organizatë tha se një person i panjohur ka lënë dokumente, që pretendohet se përmbajnë aktakuza të përgatitura ndaj udhëheqësve më të lartë të Ushtrisë Çlirimtare.

Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë, që trajton pretendimet për krime lufte në Kosovë, tha të martën se është e angazhuar që të hetojë dhe të ndjekë ata që publikojnë identitetin e individëve që mund të thirren para Gjykatës së Posaçme.

Arrestimi i zotit Gucati u krye një ditë pasi që Prokuroria e Posaçme arrestoi ish pjesëtarin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Sali Mustafa, në bazë të akuzës së konfirmuar më pretendimet për përfshirje në krime lufte.

Zoti Mustafa ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës gjatë luftës së viteve 1998-1999 ndërsa pas luftës kishte shërbyer në Trupat Mbrojtëse të Kosovës e më pas edhe në Forcën e Sigurisë së Kosovës.

Ky është arrestimi i parë i kryer nga Gjykata e Posaçme e cila trajton pretendimet për krime të luftës dhe të pasluftës në Kosovë.

Gjykata e njohur me emrin Dhomat e Specializuara u themelua në vitin 2015 dhe vepron në bazë të ligjeve të Kosovës, por me personel ndërkombëtar.

Ideja për themelimin e saj pasoi pretendimet e ngritura në raportin e vitit 2011 të hartuar nga i dërguari i Këshillit të Evropës, Dick Martty, i cili ngriti dyshimet për përfshirjen e ish kryengritësve në vrasjen e civilëve serbë dhe kundërshtarëve politik shqiptarë.

Mbi 200 ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës janë marrë në pyetje që nga fillimi i vitit 2019 ndërsa më 24 qershor prokuroria publikoi njoftimin për ngritjen e akuzave ende të pakonfirmuara ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Kadri Veseli, si të dyshuar për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte.

Hetimet, sikurse edhe ngritja e gjykatës dhe ngritja e akuzave janë shoqëruar me reagime dhe protesta ne Kosovë, ku pohohet se në këtë mënyrë po bëhet barazimi me mizoritë e kryera nga forcat serbe gjatë luftës së viteve 1998 – 1999, që mori fund me ndërhyrjen e NATO-s.

Organizata e Veteranëve u ka bërë thirrje deputetëve të parlamentit të Kosovës që të ndryshojnë ligjin për themelimin e Gjykatës dhe për t’i siguruar asaj një karakter gjithëpërfshirës duke ndjekur edhe krimet e kryera nga forcat serbe. zëri i amerikës

Tomë Gashi thotë se mund të publikohen komunikimet e Speciales me institucione serbe

Avokati Tomë Gashi ka bërë thirrje që të mos publikohen kurrsesi dosjet e Speciales që do të komprometonin emrat e dëshmitarëve. Gjithsesi ai thotë se diçka tjetër nga ato dosje mund të publikohet.

Duke folur në emisionin dPT te Fidani në T7 ai ka thënë që të publikohen nëse është e mundur komunikimet e Speciales me institucionet serbe.

“Nuk besoj që është krim publikimi i komunikimit të institucioneve të Serbisë me ato të Gjykatës Speciale”, tha ai.

“Apeloj që të mos publikohet asesi emri i dëshmitarëve apo emra tjerë. Ne kemi harxhuar shumë miliona që ishin fonde të BE’së. Në vend që të kishim ndërtuar shkolla, objekte e institucione e tjera gjëra që duhej në ndërtim të shtetit tani duhet të harxhojmë nëpër gjykata ndërkombëtare. Jemi ardhur në një situatë kur tani SHBA përmes ndihmës tonë ja kanë hapur rrugës Serbisë. Për herë të parë prej vitit 1999 Serbia për herë të parë shkon në Shtëpinë e Bardhë”, përfundoi ai. /Express/

Familja e aktivistit të vrarë të LDK-së e quan lajm të rëndësishëm arrestimin e sotëm nga Specialja

Një profil në rrjetin social ‘Facebook’ me emrin e Haki Imerit që besohet se menaxhohet nga familjarë të të ndjerit, ka reaguar pas arrestimit të Salih Mustafës nga Gjykata Speciale.

Për familjen Imeri arrestimi i Salih Mustafës është i rëndësishëm për drejtësinë dhe për viktimat dhe thotë se zhvillimi i sotëm tregon seriozitetin e Prokurorit Jack Smith, ndërkohë ka paralajmëruar edhe zhvillime të tjera të kësaj natyre, shkruan Express.

“Arrestimi i Sali Mustafes është një lajm i rëndësishëm për drejtësinë te gjitha viktimat e tij…Kjo e tregon seriozitetin e Prokurorit Jack Smith dhe ekipës se tij. Do te ketë zhvillime tjera po aq te rëndësishme te kësaj natyre. Të gjithë ata epror t Sali Mustafes dhe te gjithë ata vartës te tij do ta kenë fatin e njëjtë. Drejtësia nuk harron , ata  qe shantazh ojnë dëshmitarët ata sulmojnë direkt Gjykatën Speciale, sulmojnë drejtësinë sulmojnë viktimën sulmojnë vlerat Euroatlantike ..”, thuhet në këtë reagim.

Ky profil në ‘Facebook’ ka potencuar se Salih Mustafa ka qenë shef i SHIK-ut për Prishtinë, organizatë për të cilën thotë se ka dalë nga Qeveria e Përkohshme e Kosovës dhe se duhet të jetë përgjegjëse për dhunën politike në Kosovë.

“Është me rëndësi te ceket se Sali Mustafa ishte shefi i Shikut te Kadri Veselit për Prishtine, organizate kjo kriminale e e vlerësuar nga mekanizma profesional te drejtësisë…Pra do te vërtetohet se Shiku pjelle e QPK -se duhet te jete përgjegjësi kyç për tere dhunën politike ne Kosove…”, përfundon reagimi.

Haki Imeri ishte aktivist i LDK-së dhe ishte vrarë në rrethana ende të pasqaruara në nëntor të vitit 1999 në fshatin e tij. Presidenti Thaçi ndërkohë në vitin 2017 e kishte dekoruar me urdhrin “Hero i Kosovës, Hero i Kombit”. /Express/

“KOSOVA” në SHBA vazhdon betejen me mashtrimet dhe gënjeshtrat e historigrafisë serbe

Botuesi amerikan “Jalifat Publishing” dhe drejtuesi i saj Ramiz Tafilaj, ia dolën që këtë punë ta kryejnë brenda dy vitesh në saje të një përkushtimi të madh, veçmas të përkthyesve Avni Spahiu, Geotar Mjeku dhe Faton Bislimi si dhe disa lektorëve amerikanë që u angazhuan në këtë veprimtari të parën e llojit dhe përmasave të tillë.
—–
Nga viti 2015, ” KOSOVA” nga SHBA-ja, më konkretisht nga Houstoni i Teksasit, aty ku ka qendrën botuesi “Jalifat Publishing”, filloi “betejën” me mashtrimet dhe gënjeshtrat e historiografisë serbe rreth shqiptarëve “ardhacakë” dhe “Kosovës djep mesjetar i shtetit serb” si dhe kishës ortodokse serbe nga mesjeta prej nga shqiptarët janë përjashtuar nga trashëgimia e krishterë, ndonëse e kanë pranuar ndër të parët në shekullin katër kur sllavët ishin në Karpate.
Por, “beteja” e filluar në Kosovë, në vitin 2012 me rastin e botimit në shqip të “Kosovës” në tri vëllime, që përfundoi para dy vitesh me kompletimin në tetë vëllime, do të ishte e pamjafueshme pa përkthimin në anglisht dhe shpërndarjen e saj nëpër institucionet shkencore, bibliotekat dhe universitet anembanë botës.
Botuesi amerikan “Jalifat Publishing” dhe drejtuesi i saj Ramiz Tafilaj, ia dolën që këtë punë ta kryejnë brenda dy vitesh në saje të një përkushtimi të madh, veçmas të përkthyesve Avni Spahiu, Geotar Mjeku dhe Faton Bislimi si dhe disa lektorëve amerikanë që u angazhuan në këtë veprimtari të parën e llojit dhe përmasave të tillë.
Krahas kësaj, botuesi amerikan, bëri punë të madhe në shpërndarje e librit ( mbi gjashtë mijë kpmplete) në të gjitha institucionet shkencore amerikane si dhe bibliotekat univetsitare. Kurora e kësaj punë u arrit me futjen e librit në Bibliotekën e Kongresit Amerikan si dhe në radhën e teksteve të rekomanduara si literaturë për studimin e historiografisë dë Europës juglindore, ku kanë munguar autorët shqiptarë, ndërkohë që historiografua serbe ka plasuar mbi njëqind libra.
Sidoqoftë, “Kosova” në tri vëllime, ndonëse e vetmuar, ia ka dalë që të trazojë mashtrimet e historiografisë serbe, me ç’rast, si joshkencor, deri më tash është dekonspiruar libri “Zakonik Stefana Dusana – cara srpskog” si dhe gjashtë vëllimet e Akademisë Jugosllave të Shkencave “Vizantinski izvori za istoriju naroda Jugoslavije”, ku sistematikisht dhe në mënurë brutale bëhet konvertimi i Tribalëve në serbë.
Natyrisht se “beteja” me mashtrimet e historiografisë serbe do të vazhdohet me botimin e librit voluminoz “Maqedonia nga antika deri te koha jonë” të përkthyet nga Avni Spahiu si dhe me botimin e librit të sapobotuar “Dardania – antika, mesjeta”, që këto ditë shqetësoi aq shumë historianët serbë dhe me të drejtë madje nga shkaku i vetëm se këto libra në anglisht, me argumente të shumta nga burime bizantine dhe të tjera, do të dekonspirojnë edhe më tutje mashtrimet e historianëve serbë, që kanë pi ujë ngaqë nuk janë kontestuat nga askush, ndërkohë që historiografia institucionale në Tiranë dhe Prishtinë jo vetëm që i ka pranuar, por edhe i ka shpërndarë deri te tekstet shkollore dhe po vazhdon këtë avaz!

Gjykata Speciale emëron gjashtë gjyqtarë të rinj

Gjykata Speciale për Krime Lufte në Kosovë

Dhomat e Specializuara të Kosovës, që ndryshe njihen si Gjykata Speciale, emëruan të martën gjashtë gjyqtarë të rinj për këtë institucion.

Në një njoftim të lëshuar nga Njësia e Informimit dhe Komunikimit Publik, pranë Gjykatës Speciale, thuhet se ”Autoriteti Emërues, ambasadori Lars-Gunnar Wigemark, pas marrjes së rekomandimeve nga paneli përzgjedhës i pavarur, ka emëruar gjashtë gjykatës të tjerë në Regjistrin e Gjykatësve Ndërkombëtarë”.

Gjykatësit: z. Gilbert Bitti (Francë), z. Daniel Fransen (Belgjikë), z. Fergal M. Gaynor (Irlandë), znj. Romina Incutti (Itali), znj. Nina H.B. Jorgensen (Norvegji), dhe z. Roumen H. Nenkov (Bullgari) u shtohen 17 gjykatësve që aktualisht janë në Regjistër.

Autoriteti Emërues gjithashtu emëroi gjykatësin Antonio Balsamo dhe gjykatësin Nenkov si gjykatës të Dhomës së Specializuar të Gjykatës Kushtetuese dhe znj. Incutti e emëroi gjykatëse rezervë në Dhomën e Specializuar të Gjykatës Kushtetuese.

Me kërkesën e tij, gjykatësi Roland Dekkers nuk është më gjykatës i Dhomës së Specializuar të Gjykatës Kushtetuese, por do të jetë në Regjistër, gjë që i mundëson të caktohet në Dhoma të tjera me përjashtim të Dhomës së Specializuar të Gjykatës Kushtetuese, sqaron njoftimi.

Gjykata Speciale merret me hetimin e krimeve të supozuara të luftës të pjesëtarëve të ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Selia e Gjykatës Speciale është në Hagë.

Ajo punon me ligjet e Kosovës, por gjyqtarët dhe prokurorët e saj janë ndërkombëtarë.

Ekspertët kanë thënë se sistemi i drejtësisë në Kosovë nuk konsiderohet mjaftueshëm i pavarur për t’i hetuar krimet e dyshuara të luftës dhe se ka dyshime se mund të ketë kërcënime ndaj dëshmitarëve, andaj selia e Gjykatës është vendosur jashtë Kosovës.

Deri tani, ajo ka ftuar për intervistim qindra ish-pjesëtarë të UÇK-së, qoftë si dëshmitarë apo si të dyshuar. rel

Arrijnë në Kosovë 25 ekspertë gjermanë për ofrim të ndihmës rreth COVID-19

Prishtinë

Në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), ka arritur të martën në mëngjes një grup ekspertësh shëndetësorë të COVID-19 nga Gjermania të cilët do të qëndrojnë për dy javë me qëllim ofrimin e ndihmës lidhur me punën e mjekëve që merren me rastet me koronavirus, raporton Anadolu Agency (AA).

Pas ceremonisë së pritjes së misionit me ekspertët nga “Joint Robert Koch Institute” nga Gjermania, drejtori i IKSHPK-së, Naser Ramadani, tha se ardhja e këtij ekipi ka për qellim “forcimin e kapaciteteve në Kosovë në luftën kundër koronavirusit”.

“IKSHPK dhe Instituti Robert Koch në Berlin të Gjermanisë, kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi që nga marsi i vitit 2018. Ekspertët e Institutit Robert Koch, duke përfshirë specialistët e Departamentit të Epidemiologjisë dhe Sëmundjeve Infektive, Qendra e Informacionit për Mbrojtjen e Shëndetit Ndërkombëtar, Njësia e Shëndetit Publik dhe mbështetja e Laboratorit Publik të Robert Koch, përbëjnë delegacionin e këtij instituti për të këshilluar në fushat e mbështetjes, mbikëqyrjes, epidemiologjisë, komunikimit të rrezikut dhe diagnostikimit laboratorik”, tha Ramadani.

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, tha se ardhja e këtij grupi ekspertësh është një ndihmë shtesë për ta kaluar pandeminë.

“Këta njerëz që po i shini sot dhe ushtarakët e kontingjentit nga Italia me të cilët sapo biseduam dhe të cilët kanë ardhur që t’i ndihmojnë qytetarët e Kosovës, shpresoj që do të jenë udhërrëfyesi më i mirë për të gjithë ne që të respektojmë masat, atë të cilën po e proklamojmë dhe që është më e lehta. Ta mbajmë distancën, ta mbajmë higjienën dhe t’i mbajmë maskat”, tha Zemaj.

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde, tha se ekipi është në përbërje prej 25 ekspertësh gjermanë, teksa u shpreh i kënaqur për bashkëpunimin konkret midis institucioneve të shëndetësisë kosovare dhe gjermane.

Ekipi i ekspertëve epidemiologjikë dhe mjekësorë nga instituti gjerman i shëndetësisë do të qëndrojë në Kosovë për dy javë dhe do të ofrojë asistencë përkitazi me nevojat për luftimin e pandemisë COVID-19. Misioni i ekspertëve do të udhëhiqet nga doktor Andreas Jansen.

Sot gjatë ditës, kryeministri Avdullah Hoti duke folur rreth situatës epidemiologjike në vend, tha se “Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë COVID-19”.

Hoti gjatë një vizite në Shërbimin Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (ShSKUK) duke diskutuar me drejtorët e Klinikave është shprehur optimist se vendi është në rrugën e duhur për të menaxhuar me sukses edhe mundësinë e një vale të re të koronavirusit.

Vjosa Osmani i konsideron artificiale përplasjet ndërmjet Thaçit dhe Mustafës rreth Asociacionit

Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, i ka quajtur artificiale përplasjet e presidentit Hashim Thaçi me kreun e LDK-së, Isa Mustafa, për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

“E konsideroj si një përplasje artificiale sepse si në vitin 2013 kur është nënshkruar marrëveshja e cila është ratifikuar në Kuvend. Si në vitin 2015 kur është nënshkruar dokumenti për zbatimin e parimeve të asociacionit, në të dyja rastet kanë qenë bashkë. E kanë përkrahur njëra tjetrën këto dy palë”, ka thënë Osmani.

Osmani ka konfirmuar se seanca e radhës e Kuvendit do të mbahet të premten.

“Do të kemi seancë këtë të premte. Kemi marrë një kërkesë nga GP i LVV-së që kryeministri të ftohet për raportim për 100 ditëshin e qeverisë. Kur të caktohet data do të kemi një seancë. Proceduralisht jemi të detyruar që për çdo pikë që s’ka pasur kuorum, të premten do të vendosen në rend dite dy projektligjet, ai për rimëkëmbjen ekonomike dhe vlerat e UÇK-së”, ka thënë Osmani.

Kosova me asnjë viktimë nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Klinika Infektive në Prishtinë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) njoftoi se në 24 orët e fundit nuk ka konfirmuar asnjë rast vdekjeje nga sëmundja COVID-19, të cilën e shkakton koronavirusi.

IKSHPK-ja bëri të ditur se ka konfirmuar 66 raste të reja pozitive nga testimi i 503 mostrave.

Në njoftim po ashtu thuhet se edhe 141 pacientë të tjerë janë shëruar nga koronavirusi.

“Gjatë dy javëve të fundit kemi rënie të dukshme të numrit të rasteve: 44%”, thuhet në njoftim.

Me shifrat e fundit, numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në Kosovë arrin në 15,208.

Prej tyre, 615 pacientë kanë vdekur dhe 12,815 janë shëruar.

Numri i rasteve aktive aktualisht është 1,778.

Grenell: Nuk duam fjalë boshe – do të zbatojmë marrëveshjen e 4 shtatorit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dekoroi të hënën mbrëma me Medaljen Presidenciale të Meritave, ambasadorin Richard Grenell, në nderim të kontributit të jashtëzakonshëm të Shteteve të Bashkuara për dakordimin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Marrëveshja e Shtëpisë së Bardhë do sjellë paqe, stabiliteti ekonomik dhe jetë më të mirë për qytetarët e Kosovës dhe rajonit”, tha presidenti Thaçi.

Ai falënderoi presidentin amerikan, Donald Trump, për angazhimin në arritjen e marrëveshjes ndërsa nënvizoi se “kjo marrëveshje u bë e mundshme në Shtëpinë e Bardhë dhe ne besojmë fuqishëm se përsëri SHBA-të mund të arrijë marrëveshjen finale politike për njohje reciproke mes Kosovës dhe Serbisë”.

Zoti Grenell mbërriti të hënën në mbrëmje në Prishtinë si pjesë e një delegacioni, që drejtohet nga shefi Ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Financiar, Adam Boehler dhe shefja e Bankës për Eksport-Import, Kimberly Reed, pas ditë pas dakordimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë për normalizimin ekonomik.

Zoti Boehler dhe kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti nënshkruan një deklaratë të përbashkët, e cila, siç thuhet, garanton zbatimin e projekteve që dalin nga dakordimi i 4 shtatorit.

Më pas ambasadori Grenell tha se kjo vizitë është dëshmi e përkushtimit amerikan për marrëveshjen e nënshkruar në Washington.

Erdhëm ta dëshmojmë përkushtimin rreth marrëveshjes për normalizimin ekonomik. E dimë se Kosovës i janë bërë premtime në të kaluarën dhe duam të zotohemi se do të vazhdojmë me zbatimin e marrëveshjes”, tha ai.

Ne nuk duam fjalë boshe, ne duam t’u tregojmë qytetarëve të Kosovës se cilët janë aleatët më të mëdhenj, se ne qëndrojmë me ju dhe mund të ecim përpara me zhvillimin ekonomik”, tha ambasadori Grenell, duke theksuar se zhvillimi ekonomik, krijimi i vendeve të punës për të rinjtë do të ndryshojnë peizazhin politik të rajonit.

Presidenti Trump që nga fillimi më ka thënë që të vijë të gjejë një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që mbështetet ne krijimin e vendeve të punës dhe jo diskutime politike. Simbolizmat janë të rëndësishëm, por nuk mund ta paguajnë qiranë tuaj, nuk mund ta ushqejnë familjen tuaj dhe nuk japin shumë shpresë”, tha zoti Grenell, duke nënvizuar se presidenti Trump “është vërtet krenar për këtë marrëveshje historike dhe të mos gabohemi ne nuk do të ishim këtu pa presidentin Trump…nëse nuk do të thoshte presidenti Trump që të bëjmë diçka ndryshe për rajonin, të shkojmë të bëjmë diçka ndryshe për qytetarët. Pasi që marrëveshja u nënshkrua, përsëri presidenti Trump na tha në Zyrën Ovale që të vijmë ta zbatojmë. Nuk janë vetëm fjalë, ai është president i veprimeve”, tha ambasadori Grenell.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se prania e delegacionit amerikan “tregon vendosmërinë edhe seriozitetin e presidentit Trump, të administratës së tij, të ambasadorit, të gjithëve bashkëpunëtorëve të tij për zbatimin e një marrëveshje që po cilësohet me plotë të drejtë, marrëveshje historike, hap tepër i madh drejt finalizimit të marrëveshjes finale në mes dy vendeve. Kishim një bisedë të gjerë, të detajizuar për të gjitha pikat e marrëveshjes, e them me kënaqësi dhe e kam për nder ta them se do të lëvizim shpejt në zbatimin e kësaj marrëveshje, pra është krijuar një momentum i ri ekonomik në Kosovë dhe rajon edhe bashkë me këtë momentum të ri ekonomik besoj që do të lëvizim përpara edhe në pjesën e normalizimit të marrëdhënieve politike”.

Ai tha se marrëveshja do të krijojë mijëra vende të reja pune dhe do ta shndërrojë Kosovën dhe rajonin në një regjion më të integruar në aspektin të infrastrukturës dhe zhvillimit ekonomik.

Zoti Boehler, tha ndërkaq se deklarata e nënshkruar sonte është zotim për të përshpejtuar investimet në Kosovë. “Ne kemi qenë duke punuar në përgatitjet për mundësitë e asaj që ndodhi disa javë më parë, kemi punuar me ambasadën tonë, me ambasadorin tonë dhe kemi projekte në vlerë deri në 1 miliard dollarë dhe këtu përfshihet, autostrada e Paqes, hekurudha, gazi natyror. Po ashtu kemi biseduar edhe për mundësinë e investimit në një resort të skijimit dhe mbështetje të drejtpërdrejtë për bizneset e vogla dhe të mesme”, tha ai.

Analisti Ilir Ibrahimi thotë për Zërin e Amerikës se vizita e zyrtarëve amerikanë tregon përkushtimin e administratës së presidentit Trump për të jetësuar atë dakordim.

“Kjo duhet përshëndetur, ende ka pakënaqësi se çfarë marrëveshje do të nënshkruhet sot mirëpo nëse i shohim ato që janë marrë përsipër nga pala kosovare në Washington shihet se do të ketë investime në infrastrukturë kryesisht, të cilat do të mundësojnë një zhvillim më të madh ekonomik e cila do ta afronte rajonin më tepër dhe që do të çonte edhe deri te ulja e mosmarrëveshjeve ndërmjet popujve në rajon e sidomos në mes të Kosovës dhe Serbisë”, tha ai.

Zoti Ibrahimi thotë se synimi përfundimtar i administratës amerikane mbetet një marrëveshje politike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Ne e dime që presidenti Trump ka dërguar dy letra ku si rezultat i marrëveshjes finale në mes të Kosovës dhe Serbisë ai e sheh njohjen e ndërsjellë, kjo është edhe kërkesa që e ka pala kosovare në çdo takim publikisht po besoj edhe privatisht në takime. Unë besoj që kjo qasje që ka marr administrata do të çojë atje. Nëse rajoni ka një prosperitet ekonomik, nëse ka infrastrukturë që do të bëj të mundshme lëvizjen e lirë të njerëzve dhe mallrave dhe ku do të shihet një prosperitet për të ardhmen e dy popujve atëherë nuk e shoh të pamundur që edhe këto mosmarrëveshje politike të tejkalohen”, tha zoti Ibrahimi.

Kryetari i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxha, thotë se çdo investim në infrastrukturë është i mirëseardhur sepse e lehtëson lëvizjen e qytetarëve dhe mallrave. Mirëpo ai thotë se problemet kryesore mbeten ato të barrierave jotarifore.

“Paralelisht me ndërtimin e rrugës duhet të zgjidhen edhe këto probleme sepse nuk ka logjikë ne të investojmë miliarda në një rrugë ku qytetarët apo bizneset hezitojnë me shfrytëzu atë rrugë për shkak të politikës së shtetit serb është e paparashikueshme ndaj Kosovës”, tha ai.

Zoti Panxha thotë se një mundësi e mirë për qasje në financa për prodhuesit e Kosovës do të jetë edhe përfshirja e Korporatës Ndërkombëtare të Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Financiar në rajon.

“Kompanitë prodhuese kanë nevojë për qasje në financa. Kushtet se si do t’i financojnë kompanitë tona ende janë në fazën fillestare dhe nuk e dimë saktësisht se cila do të jetë qasja e tyre por ardhja e DFC në Kosovë është lajm i mirë, unë besoj që do të rritet investimi i kësaj organizate amerikane si në energji, në prodhim dhe në sektorë të cilat ata i kanë definu. Sa shpejt do të ndodh kjo nuk e kemi ende të qartë se kur do të operacionalizohet besoj që pas takimit të sodit shumë përgjigje do t’i kuptojmë”, tha zoti Panxha.

Korporata Ndërkombëtare e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Financiar dhe Banka për Eksport-Import, nënshkruan javën e kaluar letrat e interesit me Kosovën dhe Serbinë, për të ndihmuar financimin e Autostradës së Paqes, ndërmjet të dyja vendeve. zëri i amerikës

SHBA dhe Kosova zotohen për zbatim të shpejtë të marrëveshjes së Uashingtonit

Shkumbin Ahmetxhekaj

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, dhe kryeshefi ekzekutiv i Koorporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA, Adam Boehler, nënshkruan një deklaratë të përbashkët, përmes së cilës mirëpresin “përfundimin e shpejtë të një marrëveshjeje të ee për nxitjen e investimeve Kosovë-SHBA”.

Deklarata u nënshkrua në Qeverinë e Kosovës në praninë e presidentit Hashim Thaçi, dhe të dërguarit të posaçëm të Shtëpisë së Bardhë për dialogun, Richard Grenell.

“Marrëveshja që kemi nënshkruar sot ka qenë zotim për të përshpejtuar investimet në Kosovë. Ne kemi qenë duke punuar në përgatitjet për mundësitë e asaj që ndodhi disa javë më parë. Kemi punuar me ambasadën tonë, me ambasadorin tonë dhe kemi projekte në vlerë deri në 1 miliard dollarë. Aty përfshihet Autostrada e Paqes, hekurudha, gazi natyror. Kemi biseduar edhe për mundësinë e investimit në një resort të skijimit. Po ashtu, mbështetje direkte për bizneset e vogla dhe të mesme”, sqaroi Boehler në një konferencë për media në Prishtinë.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, konfirmoi se ministrat e kabinetit qeveritar do të formojnë ekipe të veçanta, të cilat do të dakordohen me ekipet e SHBA-së për zbatimin e projekteve që dalin nga marrëveshja e 4 shtatorit.

“Ky është një momentum i ri që do të sjellë zhvillim ekonomik, jo vetëm për Kosovën por për tërë rajonin. Do të lëvizim shpejt në zbatimin e kësaj marrëveshje dhe shpresojmë të arrijmë së shpejti edhe marrëveshjen politike”, deklaroi Hoti, duke shtuar se nuk e di se kur mund të arrihet kjo e fundit. Hoti u shpreh i bindur se me këto projekte do të hapen mijëra vende të reja pune.

Nënshkrimi i kësaj marrëveshjeje shënon nisjen në praktikë të zbatimit të asaj çfarë u nënshkrua në më pak se tri javë më parë nga liderët e Kosovës dhe Serbisë me presidentin e SHBA-së, Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë, për normalizim ekonomik. Delegacioni 14 anëtarësh i administratës amerikane u udhëhoq nga Adam Boehler, kryeshef ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA (DFC).

Boehler së bashku me udhëheqësen e Bankës për Eksport-Import, Kimberly Reed, më 15 shtator kanë nënshkruar letrat e interesit me Kosovën dhe Serbinë, përmes së cilave do të ndihmojnë në financimin e Autostradës së Paqes.

DFC pritet që bashkë me Bankën amerikane për Eksport-Import të ndihmojnë në financimin e Autostradës së Paqes, që do të lidhë Nishin me Prishtinën.

Në marrëveshjen e nënshkruar më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë, është arritur pajtueshmëri që Kosova dhe Serbia, do të punojnë me Korporatën Ndërkombëtare të SHBA-së për Zhvillim Financiar dhe EXIM, në memorandumet e mirëkuptimit, për të operacionalizuar Autostradën e Paqes, lidhjen hekurudhore Prishtinë-Merdare, lidhjen hekurudhore Nish-Prishtinë, sigurimin e financave për mbështetjen e kredive që kërkohen për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, projekte shtesë dypalëshe dhe prani e plotë ndërkombëtare në Beograd, e DFC-së.

Të hënën në mbrëmje, delegacioni amerikan niset për në kryeqytetin serb, Beograd, ku të martën pritet të hapë zyrën e saj DFC-ja amerikane.


Send this to a friend