VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Si ta qetësoni mendjen para gjumit që të flini më lehtë

By | April 27, 2019

Komentet

Raporti i OKB – Sa do të jetë mosha mesatare e shqiptarëve

Projeksionet e popullsisë të OKB-së janë rishikuar me përkeqësim për Shqipërinë në raport me vitin 2018, për shkak të rishikimit të treguesve të emigracionit.

Sipas një skenari normal, pa rritje të emigracionit dhe rënie të lindjeve mosha mesatare e popullsisë Shqipërisë sipas projeksioneve të OKB-së shkon në vitin 2050 në 50.1 vjeç dhe në vitin 2100 arrin 61 vjeç.

Në skenarin pesimist me vijimësi të emigracionit dhe rënie të lindshmërisë, mosha mesatare e popullsisë arrin në 79.1 vjeç në vitin 2100 dhe gjithsej popullsia banuese brenda Shqipërisë arrin në 512 mijë banorë.

Projeksionet e popullsisë të OKB-së janë rishikuar me përkeqësim për Shqipërinë në raport me vitin 2018, për shkak të rishikimit të treguesve të emigracionit.

Gjithashtu OKB pasuroi projeksionet me tregues shtesë mbi normat e lindshmërisë, vdekjeve dhe anketave kombëtare të nivelit të jetesës, sipas shpjegimeve që shoqërojnë tabelat e popullsisë.

Mosha Mesatare e Shqiptarëve Për Vitin 2020

Në vitin 2020 mosha mesatare e popullsisë shqiptare do të jetë 36.4 vjeç, ndërsa të dhënat kombëtare raportuan se në vitin 2018 mosha mesatare ishte 35.4 vjeç.

Mosha mesatare e popullsisë së Shqipërisë do të rritet me ritme më të shpejta se vendet e tjera të grupit të Europës Jugore me dy ose tre fish.

Për shqiptarët mosha mesatare do të rritet me 25 vite gjatë periudhës, për italianët vetëm 6 vite, për boshnjakët 9.8 vite, për grekët 7 vite, për kroatët 8 vite, për serbët 10.5 vite dhe për maqedonasit 11.1 vite.

Mosha e mesatare e shqiptarëve do të rritet gjatë këtij shekulli gati dy herë më shumë se e popullsisë rajonale dhe tre herë më shumë se vendeve të Europës Jugore.

Skenari pesimist i OKB-së parashikon që deri në vitin 2100 në Shqipëri të banojnë rreth 512 mijë banorë ku 70 për qind e tyre do të jenë pleq të 70 -ve.

Çfarë Parashikohet për Dekadat e Tjera

Në parashikimet e publikuara në vitin 2018, sipas variantit të lartë të parashikimit (me normë të lartë fertiliteti), popullsia e vendit në vitin 2100 pritej të mbetej në rreth 2.8 milionë persona, në një rënie të lehtë nga niveli aktual prej 2.87 milionë banorësh.

Por vetëm një vit më pas, në 2019-n, pritshmëria është ulur ndjeshëm edhe për variantin optimist.

Në të gjitha rastet, edhe në variantin optimist, – pra nëse merret një nivel zero emigracioni dhe ecuri normale e normave të fertilitetit, në vitin 2100, Shqipëria nuk pritet që të ketë me shumë se 1.9 milionë banorë, ose 31% më pak se parashikimi i një viti më parë në rastin më të mirë dhe 512 mijë banorë në rastin më të keq./Burimi:Monitor

Kur aktiviteti fizik bën dëm për shëndetin – Shenjat që duhet të dini

Ekspertët paralajmërojnë se aktiviteti i tepruar fizik mund të dobësojë sistemin imunitar dhe të nxisë osteoporozën dhe frakturat

 

Aktiviteti fizik është i domosdoshëm për shëndetin e njeriut por në disa raste ai mund të bëhet i dëmshëm.

Këto raste kanë të bëjnë kur njeriu kryen aktivitet fizik përtej lodhjes, dhimbjeve muskulare dhe duke injoruar gjuhën e trupit.

Duke lexuar më poshtë, do të kuptoni shenjat paralajmëruese të organizmit që tregojnë se po e teproni me aktivitetin fizik.

Kur e Teproni Me Ushtrimet Dhe Aktivitetin Fizik

Njeriu ka tendencën ta shtyjë veten përtej limiteve, diçka tepër e dëmshme kjo, sidomos në rastin e aktivitetit fizik.

Shenjat që tregojnë se po e teproni janë:

Ndjesia e lodhjes së fortë e drobitëse

Humbje të energjisë,

Ftohje kronike dhe infeksione,

Pagjumësia,

Shtim në peshë,

Dhimbjet.

Atletët besojnë se në momentin që shtojnë peshë ata duhet të ushtrohen më fort e të ngrejnë më shumë pesha.

Në këtë mënyrë, rreziku është i lartë që problemet të përkeqësohen.

Si Ta Merrni Veten Pas Aktivitetit të Tepruar Fizik

Muskujt e drobitur kanë nevojë për kohë që të shërohen e të rimëkëmben.

Ekspertët rekomandojnë disa ditë pushim për largimin e dhimbjeve.

Në disa raste, rimëkëmbja nga aktiviteti i tepruar fizik bëhet më i vështirë dhe mund të zgjasë 6 deri në 8 javë.

Në raste të tjera, ekspertët thonë se programet e aktivitetit fizik duhen reduktuar me 50 deri në 80 përqind deri sa trupi të rimëkëmbet nga stërmundimi.

Ekspertët paralajmërojnë se aktiviteti i tepruar fizik mund të dobësojë sistemin imunitar dhe të nxisë osteoporozën dhe frakturat.

Në raste ekstreme, njeriu vuan nga dëmtime të zemrës dhe probleme të tjera kardiake.

Nëse vini re që po e teproni me ushtrimet dhe palestrën, është e udhës që të takoheni me një mjek, terapist fizik ose trajner personal.

Të tre mund të japin këshilla të mira e të sakta se si ta ruani organizmin nga drobitja./AgroWeb.org

Kundër kollës dhe bronshitit – Kura me banane dhe mjaltë

Banania dhe mjalti njihen për aftësitë e tyre në qetësimin e fytit dhe mushkërive.

Kolla kronike dhe bronshiti janë probleme shëndetsore stërmunduese për organizmin.

Në shumicën e rasteve, këto probleme kërkojnë trajtim të imtësishëm mjekësor.

Përveç tyre, përdoren edhe kura natyrale për të çliruar rrugët e frymëmarrjes.

Kjo kurë e re natyrale e sugjeruar nga AgroWeb.org përmban përbërës të fuqishëm , të cilët gjendet lehtësisht në çdo kuzhinë shqiptare.

Banania dhe mjalti njihen për aftësitë e tyre në qetësimin e fytit dhe mushkërive, por edhe në kurimin e kollës dhe bronshitit.

Kura me Banane dhe Mjaltë

Kura me banane dhe mjaltë, pranohet të ketë efekt të menjëhershëm jo vetëm kundër fytit të thatë apo kollës por edhe për problemet me stomakun.

Si ta përgatisni kurën me banane dhe mjaltë.

Përbërësit:

400 ml ujë të zier

2 banane të pjekura mirë (mundësisht me lëkurë të pikëzuar)

2 lugë gjelle me mjaltë

Përgatitja:

Qërojini bananet dhe shtypini me një lugë druri deri sa të bëhen pelte.

Mos përdorni enë metalike sepse banania ka tendencën të nxihet nëse bie në kontakt me metalin.

Vendoseni purenë e bananes në një enë dhe shtoni ujin e zier, të ngrohtë.

Lërini të qëndrojnë së bashku për tridhjetë minuta.

Kur lëngu të jetë ftohur, shtoni mjaltin.

Nëse ju pëlqejnë lëngjet transparente mund ta kulloni. Por mund ta përzieni e ta pini edhe të plotë.

Është e rëndësishme që mjalti të jetë përbërësi i fundit që shtohet në kurë që mos të humbë vlerat e tij si pasojë e nxehtësisë së ujit.

Si ta konsumoni

Pini 100 ml të kësaj kure, 4 herë në ditë.

Kjo sasi është e mjaftueshme për një ditë, ndaj të nesërmen ju mund të përgatisni një dozë të re.

Rezultatet e para priten pas katër-pesë ditësh.

Konsumi i bananes gjatë të ftohurës dhe sëmundjeve respiratore është i rekomandueshëm.

Kjo vjen për shkak të profilit të pasur ushqimor të bananes që jep energji por edhe ofron proteina, vitamina, minerale, fibër dietike.

Një prej mineraleve më të fuqishëm  është magnezi që balancon elektrolitet.

Ndonëse bananet nuk përmbajnë vitaminë C, kompensimi vjen nga përdorimi i mjaltit që përpos saj, ofron edhe shumë antioksidantë që luftojnë inflamacionin./AgroWeb.org

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Burimi: U.S. National Library of Medicine

Shurupi i kollës me shegë dhe mjaltë – Si ta përdorni për shërim të shpejtë

Kolla mund të kurohet mjaft mirë me kura natyrale.

Kolla nuk duhet nënvlerësuar apo anashkaluar.

Ajo shkakton vështirësi në sistemin imunitar dhe e drobit organizmin.

Pasi dobëson mekanizmat mbrojtës të imunitetit, kolla e ka rrugën e lirë që të zgjasë edhe gjatë natës duke shkaktuar trazira të tjera në organizëm.

Kolla mund të kurohet mjaft mirë me kura natyrale të cilat janë po aq efikase sa medikamentet që merren në farmaci.

Lexoni disa sugjerime nga AgroWeb.org mbi përdorimin e shegës dhe mjaltit.

Vlerat E Shegës Kundër Kollës

Gjethet, lulja, lëkurat dhe kokrrat e shegës kanë vlera kuruese për të gjithë organizmin.

Lëngu i shegës ka një efekt shumë mirëbërës për fytin dhe rrugët e frymëmarrjes.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, ky lëng është shumë i pasur me vitaminë A dhe C të cilat fuqizojnë imunitetin.

Përveç pastrimit të rrugëve të frymëmarrjes, shega është mirëbërëse edhe kundër kollës.

Shurupi I Kollës Me Shegë Dhe Mjaltë

Ekspertët e mjekësisë alternative rekomandojnë përzierjen e lëngut të shegës, xhenxhefilit dhe mjaltit për përgatitjen e një shurupi krejt natyral kundër kollës.

Për përgatitjen e kësaj kure ju nevojiten:

1 lugë gjelle me lëng të freskët dhe natyral shege i shtrydhur

1 lugë gjelle me lëng të freskët xhenxhefili i shtrydhur

1 lugë gjelle me mjaltë.

Të gjithë përbërësit përziejini mirë deri sa të formoni një shurup të njëjtrajtshëm.

Këtë shurup duhet ta pini 3-4  herë në ditë nga një lugë çaji.

Mund ta përsërisni për disa ditë.

Shega, xhenxhefili dhe mjalti janë përbërës natyralë dhe të shëndetshëm. Bashkimi i tyre në këtë shurup shkurton kohëzgjatjen e kollës dhe zbut sekrecionet dhe ashpërsinë e saj.

Kjo kurë natyrale është e dobishme edhe për të rritur imunitetin, kuruar aneminë dhe bronshitin.

Shega rekomandohet edhe për kollën që prek fëmijët.

Për fëmijët mbi 2 vjeç, rekomandohet të përzieni sasi të barabarta të lëngut të xhenxhefilit, mjaltit dhe lëngut të shegës.

Ky shurup u duhet dhënë fëmijëve tre herë në ditë nga një lugë çaji.

Mjalti nuk rekomandohet për fëmijët nën 2 vjeç.

Shenjat treguese që e ftohura ka kaluar në bronkit – Kurat natyrale

Bronshiti është një sëmundje që shkaktohet nga infeksioni ose irritimi i rrugëve të frymëmarrjes.

Kufiri mes të ftohurës dhe bronshitit është i hollë sa një fije peri, thonë mjekët.

Sipas tyre, një kollë e thjeshtë mund të transformohet në një problem më të rëndë me mushkëritë, nëse pacienti nuk tregohet i vëmendshëm ndaj simptomave.

Kolla është një nga simptomat më dominuese të të ftohurës.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, kolla është një instrument i vënë në punë nga imuniteti për të eliminuar sekrecionet e tepërta të mbushura me toksina dhe baktere.

Por nëse kolla vazhdon edhe pasi e ftohura është larguar, atëherë duhet të shkoni menjëherë tek mjeku.

4 Shenjat Treguese Që E Ftohura Ka Kaluar Në Bronshit

Një njeri i vëmendshëm mund ta kuptojë nëse e ftohura ka kaluar në bronshit në rastet kur:

Kolla zgjat më shumë se dy ose tre javë

Ka temperaturë,

Kolla shoqërohet me sekrecione të plota dhe me ngjyrë,

Ka vështirësi në frymëmarrje ose frymëmarrja shoqërohet me fishkëllima.

Çfarë Është Bronshiti Dhe Përse Duhet Marrë Seriozisht

Bronshiti është një sëmundje që shkaktohet nga infeksioni ose irritimi i rrugëve të frymëmarrjes.

Ai shoqërohet me vështirësi në frymëmarrje si pasojë e ngushtimit dhe irritimit të këtyre rrugëve.

Bronshiti gjithashtu shoqërohet me sekrecione të shumta dhe kollë të fortë.

Bronshiti mund të jetë kronik dhe akut dhe trajtimet bëhen në varësi të llojit.

Bronshiti Akut

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, bronshiti akut është i përkohshëm dhe shkaktohet nga një virus.

Ai nuk shfaqet kur pacienti preket nga një infeksion bakteral.

Simptomat e tij janë: kolla me sekrecione pa ngjyrë, temperaturë, plogështi, rrjedhje të hundëve, bllokim të kraharorit, ethe, vështirësi në frymëmarrje.

Duke qenë se bronshiti akut shkaktohet nga një virus, atëherë ai nuk trajtohet me antibiotikë.

Bronshiti Kronik

Në rastin e kësaj sëmundjeje, kolla zgjat deri 3 muaj.

Rrugët e frymëmarrjes të prekura nga bronshiti kronik janë të irrituara në mënyrë të vazhdueshme dhe mund të shkaktojnë dëmtim të përhershëm të mushkërive.

Duhanpirja është një nga shkaqet kryesore të bronshitit akut.

Si Ta Trajtoni Bronshitin Në Kushtet E Shtëpisë

Pini lëngje çdo një deri në dy orë,

Pushoni sa më shumë,

Mos pini duhan,

Përdorni shurupin e shegës ose banane me mjaltë

E fundit por jo nga rëndësia, ndiqni me rigorozitet këshillat e mjekut./AgroWeb.org

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Burimi: U.S. National Library of Medicine

Higjiena e qëndrimit para kompjuterit, dhe vitamina e domosdoshme

Duke u fokusuar në ekranin e kompjuterit, sytë gjithmonë reagojnë ndaj pikave të ndritshme dhe të errëta. Ndaj ata që punojnë në kompjuter kanë nevojë për vitaminë A.Sytë harxhojnë shumë rodopsinë, pigment fotosensitiv, që është i nevojshëm për të parë sa më mirë. Vitamina A luan rol të rëndësishëm në prodhimin e rodopsinës.

Njerëzit të cilët duhet ta zvogëlojnë marrjen e yndyrave dhe kolesterolit, mund të hanë ushqim në të cilin ka më shumë beta-karotene.

Ato janë të pranishme në shumicën e perimeve, pastaj në pemët siç janë kumbullat e thata, pjepri, pjeshka dhe mango.

Këshilla për ata që punojnë në kompjuter:

  1. Ruani pjerrësinë e tastierës, kur lexoni dhe shkruani.
  2. Për të pasur një qëndrim të mirë, krijoni pjerrësinë në lexim ose shkrim, të ngjashme me bankat e shkollës. Pjerrësia duhet të jetë 20 gradë.
  3. Sfondi përtej ekranit të mos jetë asnjëherë krejt i errët. Të mos ketë reflekse në ekran kontrasti dhe drita e ekranit të rregullohen në vlera mesatare.
  4. Ekrani duhet të jetë rreth 50–60 cm larg syve.
  5. Mundësisht të përdoret filtër për ekranin kundër reflekseve.
  6. Të rrotullohen sytë në ambientin përreth ose të paktën çdo një orë të bëhet një pushim prej 15 minutash.
  7. Punoni me dritë natyrale sa më shumë.

A po përhapet epidemia e meningjitit në Shqipëri? – Reagon Ministria

Bëhet fjalë për virusin Meningococcemia, për të cilin deri tani zyrtarisht është konfirmuar vetëm një viktimë.

Përhapja e lajmit se në Shqipëri po qarkullon një epidemi e rrezikshme shoqëruar me viktima ka përhapur panik tek qytetarët.

Bëhet fjalë për virusin Meningococcemia, për të cilin deri tani zyrtarisht është konfirmuar vetëm një viktimë.

Në lidhje me këtë situatë, ka reaguar Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli.

Ajo ka folur për situatën ku ndodhet vendi ynë në raport me sëmundjen e meningjitit. Rasti i parë i të prekurve në Shqipëri ishte i efektivit që ndërroi jetë pak ditë më parë, që solli dhe rritjen e shqetësimit tek qytetarët.

Por zëvendësministrja ka qetësuar qytetarët. E ftuar në rubrikën “Opinion”, në News24, zv.ministrja deklaroi se nuk ka vend për panik, pasi nuk kemi të bëjmë me një epidemi, por është një situatë e zakonshme e stinës.

 Nuk ka vend për panik – Nuk është epidemi

“Në lidhje me panikun e meningjitit, është vërtet një sëmundje e rëndë, por është e zakonshme, që haset nëpër spitale, sidomos në këtë periudhë.

Absolutisht fare që nuk mund të flasim për epidemi, madje këtë vit ka pasur më pak raste. Nuk ka fare vend për panik, është një situatë e zakonshme, që ndodh të paktën në 20 vite që e ndjekim ne.

S’ka vend për panik dhe epidemi, e them këtë me shumë përgjegjësi. Po të hysh në detaje, do thosha le të fokusohemi më mirë te gjërat e mira, si psh, që nga 1 janari nuk do kenë më nevojë të shkojnë nëpër zyra për dokumente, pasi çdo gjë është online.

Nuk do ketë më nevojë tani për qytetarët, të shkojnë e të kërkojnë dokumente, pasi është detyrë e shtetit, që t’i marrë ato.

Më mirë është që qytetarët të merren me këto gjëra të mira, që ua lehtësojnë jetën, se sa të merren me përralla, se meningjiti është një gjë e zakonshme”, tha zv.ministrja Rakacolli.

Çfarë është meningjiti – Si të mbroheni nga rreziku

Meningjiti mund të prekë këdo që bie në kontakt me bakterin, por disa grupmosha janë më të rrezikuara.

Situata e gripit në vendin tonë është zgjeruar në disa mijëra të prekur duke shënuar edhe pacientë me simptoma të rënda.

Sipas ISHP rreth 11 mijë persona i janë drejtuar spitaleve këto ditë me probleme të rrugëve të frymëmarrjes apo temperaturë të lartë.

Frika për përhapjen e një epidemie apo sëmundjes së meningjitit pas shënimit të viktimës së parë, ishte prezente për disa ditë.

Kryesisht në kryeqytet dhe në qytete të mëdha ku numri i të prekurve ishte dhe më i madh.

Pas konfirmimit se sëmundja e meningjitit nuk është një rrezik për vendin dhe situata e gripit është nën kontroll dhe normale për kohën, mjekët rekomanduan që gjithësesi të mos neglizhohen simptomat.

Në këtë artikull nga AgroWeb.org ju tregojmë se çfarë mund të shkaktojë bakteri i meningjitit në organizëm, si ta kuptoni që jeni infektuar dhe si të veproni me shpejtësi.

Çfarë është meningjiti?

Meningjiti është një lloj sëmundje që vepron me anë të baktereve dhe prek membranat që rrethojnë trurin dhe shtyllën kurrizore.

Duke sulmuar këto membrana që janë përgjegjëse për mbrojtjen e sistemit nervor qëndror, organizmi bëhet më vurnerabël dhe i dobët.

Kështu pasojat e sëmundjes fare lehtë mund të jenë fatale.

Lloji më i rrezikshëm është meningjiti bakterial i cili mund të çojë në probleme serioze të organizmit apo humbjen e jetës.

Çdo vit në botë më shumë se 1.2 milion persona vuajnë nga kjo sëmundje.

Në vitin 2006 bakteri i meningjitit ishte vdekjeprurës në masën 34%, ndërsa tek pjesa tjetër e njerëzve të prekur sëmundja la pasoja të përherëshme.

Konsiderohet si një sëmundje serioze e cila zakonisht shfaqet në stinën e dimrit, në mot shumë të ftohtë.

Bakteri që shkakton këtë sëmundje mund të kalohet nga një person në tjetrin me anë të teshtimave, kollitjes apo sekrecioneve të ndryshme.

Disa tipe të veçanta të sëmundjes mund të transmetohen edhe nëpërmjet ushqimit.

Më të rrezikuarit

Meningjiti mund të prekë këdo që bie në kontakt me bakterin, por disa grupmosha janë më të rrezikuara.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit të cilës i referohet AgroWeb.org, meningjiti prek më së shumti personat mosha 1 deri në 30 vjeç.

Kjo ndodh sepse sistemi imunitar tek personat e rinj, kryesisht bebet, femijet dhe adoleshentët nuk është zhvilluar mjaftueshëm për të luftuar këtë bakter.

Mund të shfaqet në mënyrë të papritur në çdo cep të globit edhe pse në zonat ku epidemitë janë të shpeshta, siç është Afrika rreziku është shumë i madh.

Simptomat e meningjitit

Disa nga simptomat e sëmundjes janë të ngjashme me ato të një gripi normal, por që rëndohen në një kohë shumë të shkurtër.

Meningjiti mund të shfaqet menjëherë ose 3-7 ditë pas marrjes së infeksionit.

Tek simptomat e sëmundjes përfshihen:

Të vjellat

Marramendja

Temperatura e lartë

Dhimbja e muskujve

Ndjeshmëria ndaj dritës

Dhimbja e kokës

Konfuzioni

Gjymtyrë të ftohta

Skuqje e lëkurës

Ndërsa tek fëmijët mund të shikoni edhe simptoma si frymëmarrja e shpejtë, irritim dhe të qara për një kohë të gjatë, humbje të përqëndrimit dhe mungesë oreksi.

Çfarë të bëni

Meningjiti është një sëmundje e rrezikshme, por e kurueshme dhe gjithnjë prezente mes njerëzve.

Mjafton të merrni masat e duhura kundra saj.

Sapo të ndjeni simptomat e mësipërme apo gjendje të rënduar shëndetësore, duhet menjëherë të konsultoheni tek mjeku apo të drejtoheni në urgjencën më të afërt.

Kjo sëmundje serioze trajtohet me anë të antibiotikëve dhe medikamente të tjera vetëm në spital.

Për ta parandaluar sëmundjen këshillohet bërja e vakinës kundër meningjitit e cila aplikohet si tek fëmijët ashtu edhe tek të rriturit.

Gjithësesi thelbësore është të konsultoheni në kohë me mjekun për simptomat pa kaluar 24 orët e para kritike të sëmundjes.

Shpjegimet shkencore për 11 reagime të çuditshme të trupit

Reagimi i nervave optikë ndaj dritës, nxit edhe ndjesinë që hunda është e irrituar dhe tështima duhet ta pastrojë atë.

Trupi i njeriut është shumë misterioz, magjik por dhe i çuditshëm.

Shumë prej proceseve të trupit shpesh nuk kanë kurrfarë kuptimi, por kjo nuk do të thotë se nuk janë të shpjegueshme shkencërisht.

Lemza Pas Ngrënies Së Shpejtë

Kur hani me shpejtësi, stomaku enjtet dhe shkakton kontraktime të diafragmës.

Një irritim i tillë shkakton lemzën e cila largohet për disa minuta.

Ngrirja’ E Trurit Pas Ngrënies Së Akullores

Ngrënia e akullores mund të shkaktojë dhimbje, mpirje dhe ndjesinë e ngrirjes së trurit.

Fyti është pikëtakimi i dy enëve të gjakut të cilat e ushqejnë trurin me gjak.

Kur ato preken nga i ftohti, truri beson se trupi ka ngecur në një ambient shumë të ftohtë.  Enët e gjakut zgjerohen dhe kontraktohen menjëherë për të siguruar më shumë gjak.

Receptorët e trurit përgjigjen me ndjesinë e mpirjes.

Përlotje Gjatë Hapjes Së Gojës

Hapja e gojës shoqërohet shpesh me daljen e lotëve.

Tensioni muskular shkakton mbyllje të pavullnetshme të syve dhe daljen e lotëve të tepërt të akumuluar në sy.

Mpirja E Këmbës Pas Qëndrimit Ulur

Nëse keni qëndruar ulur për shumë kohë, me siguri keni përjetuar mpirje dhe therje të këmbës.

Kjo ndodh sepse nervat e këmbës janë penguar për shumë kohë dhe qarkullimi i gjakut në atë zonë ka qenë i kufizuar.

Njerëzit më të dobët përjetojnë më shumë mpirje sepse enët e gjakut kompresohen më shumë gjatë qëndrimit ulur.

Mornica Në Trup Nga Frika

Mornicat në trup nga frika shkaktohen si pasojë e kontraktimit të qimeve të lëkurës, një mekanizëm i padobishëm që shkaktohet nga adrenalina e tepërt ose stresi.

Tharja E Buzëve Nga I Ftohti

Lëkura e buzëve është më e hollë se në pjesët e tjera të trupit.

Buzët nuk përmbajnë shumë gjendra që çlirojnë vajra dhe lagështi ndaj duhet t’i zbusni më shumë.

Stomaku Hungërin Nga Uria

Ulërima e stomakut kur jeni të uritur ka të bëjë me kontraktime të shpeshta të këtij organi.

Kur receptorët e stomakut ndiejnë mungesën e ushqimit ato dërgojnë disa ngarkesa elektrike në zorrë që shkaktojnë shtrëngimin e muskujve të stomakut.

Tështima Nga Dielli

Teoria pas fenomenit të tështimës si pasojë e diellit shpjegon se nervat optikë që janë të ndjeshëm ndaj dritës, janë shumë pranë nervave që kontrollojnë tështimën.

Reagimi i nervave optikë ndaj dritës, nxit edhe ndjesinë që hunda është e irrituar dhe tështima duhet ta pastrojë atë.

Shikimi Mjegullohet Si Pasojë E Blicit Të Kamerës

Blici i aparatit fotografik stimulon shumë receptorë që konvertojnë dritën në impulse elektrike të cilat prodhojnë imazhet që ne shohim çdo ditë.

Blici lëshon një dritë aq të fortë sa këto receptorë tejstimulohen dhe shikimi është me pika dhe njolla.

Marramendje Pas Lëvizjes Së Shpejtë

Nëse keni qëndruar ulur për shumë kohë dhe ngriheni shumë shpejt me siguri do të përjetoni një marramendje të lehtë.

Kjo ndodh për shkak të qarkullimit të beftë të gjakut në këmbë dhe zbrazjes së trurit nga një pjesë e madhe e gjakut.

Rrahjet e zemrës janë më të larta dhe enët e gjakut më të ngushta.

Të Dridhura Nga I Ftohti

Trupi mundohet ta ruajë temperaturën në nivelin e 37 gradëve.

Kur ekspozohemi ndaj të ftohtit, trupi pëson të dridhura sepse muskujt kontraktohen më shumë në përpjekje për të krijuar më shumë nxehtësi.

Kjo është një taktikë kontraktimi dhe zgjerimi të muskujve për të rikthyer temperaturën e organizmit./AgroWeb.org

Këto gjëra nuk duhen bërë kurrë pasi keni ngrënë

Nëse bëni dush pas vaktit, trupi do të çorientohet.

Ngrënia e një dreke apo darke me familjen dhe shoqërinë, shpesh kthehet në një gosti që nuk ka fund.

Ka njerëz që preferojnë që në fund të një vakti të pijnë një çaj, të hanë fruta, ëmbëlsira apo të bëjnë një sy gjumë.

Të gjithë ne e dimë sa i parezistueshëm është gjumi pasi kemi ngrënë.

Por a është i mirë për shëndetin gjumi pas ushqimit?

Këto e të tjera gabime që nuk duhet t’i bëni pas ushqimit, do t’i zbuloni duke lexuar më poshtë në këtë artikull të AgroWeb.org.

Gjumi Pas Ushqimit

Gjumi pas ngopjes tingëllon si një ide e shkëlqyer, por një gjë e tillë provokon fryrjen, urthin dhe parehatinë.

Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org, këshillojnë se njerëzit duhet të presin të paktën 30 minuta përpara se të pushojnë pas ushqimit.

Në këtë mënyrë, ata janë më pak të rrezikuar nga ishemia.

Çaji

Çaji është i pasur me tanina, por këto substanca ndikojnë në përthithjen e hekurit në gjak.

Ekspertët rekomandojnë shmangien e çajit për të paktën një orë para apo pas vaktit.

Frutat

Frutat janë të pasura me vitamina dhe minerale dhe ato duhet të konsumohen shpesh.

Megjithatë, përmbajtja e lartë e sheqerit nënkupton më shumë kalori.

Ngrenia e më shumë se 100 gramë fruta në ditë mund të nxisë shtimin në peshë.

Kjo do të thotë se shmangia e frutave pas vaktit mund t’ju ndihmojë të ruani peshën.

Gjithsesi kujdes me sasinë.

Ecja

Ka njerëz që besojnë se ecja pas një vakti i bën mirë organizmit.

Kjo ide është pjesërisht e saktë.

Sipas ekspertëve, njerëzit duhet të presin të paktën gjysëm ore që të dalin për ecje pas një vakti.

Ecja duhet të zgjasë rreth 10 minuta që të shmangni urthin dhe problemin me tretjen.

Dushi

Dushi pas një vakti është një ide e gabuar sepse e gjithë energjia dhe qarkullimi i gjakut është i përqendruar tek stomaku dhe zorrët.

Nëse bëni dush pas vaktit, trupi do të çorientohet pasi do të ‘urdhërojë’ gjakun që të qarkullojë drejt gjymtyrëve për të ruajtur temperaturën.

Kësisoj tretja nuk do të jetë në nivelet e duhura dhe do të keni çrregullime.

Bujqësia urbane – Një mundësi e re për prodhimet organike

Ndërsa në bujqësinë urbane, moti, faktori mjedisor reduktohet në minimum, kështu që nuk ka nevojë reale për përdorimin e rregullatorëve të rritjes kimike. Foto:Flickr

Në ditët e sotme bujqësia urbane, ose kopshtaria urbane, që është praktika e kultivimit, përpunimit të ushqimit në zonat urbane, shihet si një mundësi e mirë për realizimin e prodhimeve organike.

Ekspertët në Ministrinë e Bujqësisë shprehen se, bujqësia urbane i detyron qytetarët të rritin bimët në një mënyrë edhe më të kontrolluar dhe të vetëdijshme, gjë që çon në më shumë mundësi për të rritur ushqimin organik pa investime shtesë.

Në bujqësinë tradicionale fermeri është i detyruar të përdorë pesticide dhe plehra kimike për të siguruar një rendiment të lartë kur faktorët e mjedisit nuk janë miqësorë me kulturat bujqësore.

Kështu që ai nuk është në gjendje për të realizuar prodhime organike.

Ndërsa në bujqësinë urbane, moti, faktori mjedisor reduktohet në minimum, kështu që nuk ka nevojë reale për përdorimin e rregullatorëve të rritjes kimike.

Gjithçka që duhet në këtë rast është një tokë me cilësi të mirë që përmban lëndë ushqyese, një sistem të shkëlqyeshëm ndriçimi dhe ujë me cilësi të mirë, shpjegojnë ekspertët.

Por si ngrihen “fermat urbane”

Shumë prej qytetarëve kanë krijuar “dollapë” kompaktë, të projektuar me kujdes, me disa rafte, të aftë të rritin dhjetëra bimë të ndryshme në çdo raft, të cilat në shumicën e rasteve i vendosin në ballkone apo veranda.

Kjo mënyrë, sipas ekspertëve, krijon mundësi për të patur prodhime të freskëta gjatë gjithë vitit. Në bujqësinë tradicionale, çdo prodhim natyrisht ka sezonin e vet.

Ndërsa në bujqësinë urbane, meqenëse faktori mjedisor dhe sezoni minimizohet pothuajse në zero për shkak të përdorimit të kulturave hidroponike ose aeroponike, bëhet e mundur të realizohen prodhime të ndryshme bujqësore në çdo kohë të vitit.

Në këtë mënyrë mund të prodhohen marule, në çdo dy javë, luleshtrydhe në çdo muaj të vitit, etj.

Sapo një bimë të jetë rritur dhe është e gatshme për t’u vjelë, menjëherë ajo mund të zëvendësohet me një mbjellje të re, tregojnë specialistët.

Ata thonë se, bujqësia urbane mund të përfshijë gjithashtu dhe veprimtari të tjera prodhuese si blegtorinë, akuakulturën, pylltarinë, rritjen e bletëve dhe hortikulturën./Burimi:ATSh

Uthulla e ngrohtë e mollës – Përdorimet si antibiotik dhe përfitimet për shëndetin

Uthullën e gjejmë në variante të larmishme: të papasterizuar, të filtruar e të holluar.

Përdorimet e uthullës së mollës si antibiotik datojnë që në vitin 400 Para Erës sonë.

Uthullës i janë thurur lavde nga shumë ekspertë, madje edhe nga vetë Hipokrati i njohur si Ati i Mjekësisë.

Në ditët e sotme uthullën e gjejmë në variante të larmishme: të papasterizuar, të filtruar e të holluar.

Uthulla e pafiltruar e mollës, ajo që përmban lëndën e trashë që njihet si ‘nëna’, është lëngu më i mirë dhe i shëndetshëm për organizmin.

‘Nëna’ është një masë ngjyrë kafe që rri në fund të shishes së mbushur me uthullën e mollës.

Fuqitë e saj kundër mikrobeve, mykut dhe baktereve besohet të jenë të mëdha.

Duke qenë se ka përmbajtje të lartë acidike, AgroWeb.org rekomandn që uthulla të pihet duke u tretur në ujë.

Një-dy lugë gjelle uthull molle treteni në një gotë ujë të ngrohtë 250 ml.

Uthulla e Ngrohtë e Mollës Dhe Përdorimet Për Shëndetin

Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org shprehen se uthulla e tretur në ujë të ngrohtë dhe e pasuruar me mjaltë jo vetëm që shijon shumë por ofron edhe vlera të rëndësishme për trupin.

Diabeti

Përdorimi i uthullës së ngrohtë mund të përmirësojë ndjeshmërinë ndaj insulinës pas vakteve.

Studimet tregojnë se nëse uthulla pihet në mbrëmje, të nesërmen nivelet e glukozës në gjak bien me 4%.

Kolesteroli

Të shumtë janë ata që e pijnë uthullën e tretur në ujë para apo gjatë vakteve.

Ata e bëjnë këtë në përpjekje për të ulur kolesterolin në gjak.

Ekspertët e mjekësisë popullore thonë se amino acidet që gjenden tek uthulla kanë një efekt neutralizues ndaj kolesterolit.

Rënia Nga Pesha

Një studim suedez sugjeron se pirja e uthullës së tretur në ujë të ngrohtë ju bën të ndiheni më të ngopur.

Kësisoj, ky lëng i formuar nga uji i ngrohtë, uthulla dhe mjalti pengon konsumin e tepruar të ushqimeve.

Duke mos e tepruar me ushqimin, njeriu e ka më të lehtë që të humbasë në peshë.

Në këtë mënyrë, uthulla bëhet aleat në përpjekjet tuaja për të humbur kilogramët e tepërt.

Përfitime Të Tjera

Uthulla ka tendencën të përmirësojë tretjen dhe të shmangë diarenë dhe konstipacionin.

Disa ekspertë besojnë se amino acidet që gjenden tek uthulla ndihmojnë organizmin të përthithë më mirë ushqyesit, veçanërisht kalçiumin.