VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Shtëpia Botuese Onufri përgënjeshtron lajmin e rremë për shëndetin e shkrimtarit tonë të madh Ismail Kadare

By | July 14, 2018

Komentet

“Greqia financon portale”, Mustafaj: Të nisin hetimet, qeveria të reagojë (video)

TIRANE- Ish ministri i jashtëm, Besnik Mustafaj ka komentuar dorëheqjen e ministrit të jashtëm të Greqisë Nikos Kotzias si dhe efektet që ka dorëheqja e tij në marrëveshjen e emrit me Maqedoninë si dhe në marrëveshjen për detin me Shqipërinë. I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në News24, Mustafaj tha se nuk dihet koncepti i Kotzias dhe kryeministrit Tsipras në marrëveshjen e Prespës.

“Gjërat duhet të vazhdojnë, por nuk dimë deri ku është koncepti i Kotzias dhe kryeministrit në marrëveshjen e Prespës. Gjendja në Maqedoni për emrin nuk është në kushtet e favorshme për shkak të numrit të ulët të votuesve në referendum. Po ashtu nuk dimë as përmbajtjen e  marrëveshjes me Shqipërinë për detin. Ne nuk dimë konceptin e Kotzias. Ministri i Mbrojtjes ka akuzuar Kotzias se me fondet sekrete ka financuar 1 mln euro për disa portale në Shqipëri.”- tha ai.

Mustafaj tha se duhet një hetim kompleks në Shqipëri lidhur me lajmet dhe akuzat në Greqi se Ministria e jashtme greke financonte me fonde sekrete media dhe gazetarë në Shqipëri për të siguruar publikime pozitive rreth Greqisë.

“Kjo është e rëndë, pasi cenohet pavarësia e mediave në Shqipëri dhe ndërhyrje e rëndë në jetën demokratike. Heshtja e ministrit të jashtëm shqiptar është e rëndë. Duhet të ketë një hetim kompleks lidhur me akuzat për financimin e mediave nga fondi sekret i ministrisë së jashtme greke në Shqipëri sepse kjo ka të bëjë me sigurinë kombëtare. Duhet të ketë një hetim nga prokuroria dhe duhet qëndrim nga qeveria”- tha Mustafaj.

Ish ministri u shpreh se nuk mendon se Nikos Kotzias ka lidhje me Soros sic pretendohet.

“Nuk u besoj këtyre se janë pjesë e një paranoje ballkanike. Nuk besoj se Soros është kundër demokracisë. Ai është njeri i pushtetit që nuk e do vetë pushtetin, por përmes miqve të tij. Më duken të tepruara këto akuzat për Soros. E djathta ekstreme greke është kundër marrëveshjes me Greqinë dhe referendumi i dobët në Maqedoni për emrin duket se i ka dhënë zemër atyre”- tha Besnik Mustafaj.

Laboratori në Has – Sekuestrohen rreth 100 kg heroinë, 5 të arrestuar

TIRANË- Detaje të tjera nga operacioni në Has ku u zbulua një laborator i përpunimit të drogave të rënda.

Gazetarja Dorjana Bezat raportoi për “BalkanWeb” se janë zbuluar më shumë se 100 kg drogë e dyshuar heroinë, e cila është sekuestruar nga policia.

Ndërkaq janë mësuar dhe informacione e para për personat e arrestuar. Identitetet nuk jepen për shkak të sekretit hetimor.

Në pranga shtetasit:
1- V. B.
2- F. C.
3- XH. SH.
4- M. SH.
5- A. SH.

“BalkanWeb” mëson se operacioni është rezultat i një hetimi disa mujor dhe aktualisht po vijojnë kontrollet për arrestimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë aktivitet kriminal.

Reperi Stresi si u arrestua brenda dhomës së hotelit

ETLEVA DELIA/ Reperi i njohur Arkimed Lushaj, ose siç e njohin të gjithë me emrin Stresi, është arrestuar mbrëmjen e djeshme gjatë një operacioni të organizuar nga TaskForca qendrore e Policisë së Shtetit, në kuadër të “Forcës së Ligjit”.

Burime nga Policia thanë se këngëtari 31-vjeçar u arrestua në ambientet e një hoteli në zonën e Linzës në Tiranë, pas informacioneve të siguruara në rrugë operative. Gjatë kontrollit të ushtruar në dhomën ku ai po qëndronte, Policia gjeti një armë zjarri, pistoletë “Pjetro Beretta”, me 12 fishekë, që dyshohet të jetë pa lejen e autoriteteve, si dhe një sasi të vogël lënde narkotike të llojit kokainë.

 

Menjëherë u ekzekutua masa e sigurisë “arrest me burg”, që ishte dhënë në mungesë nga Gjykata e Tiranës, paraditen e djeshme. Stresi u shoqërua për në ambientet e Drejtorisë së Policisë së Tiranës. Nga veprimet hetimore të kryera në lidhje me ngjarjen, filloi procedim penal në gjendje të lirë, për shtetasen me iniciale P.Ç., 20 vjeçe, e akuzuar për moskallëzim krimi.

Prej dy ditësh, Policia e Shtetit ka nisur një plan masash me kontrolle të befasishme për kapjen e personave në kërkim, të atyre që qarkullojnë me armë zjarri apo që tentojnë të shpërndajnë lëndë narkotike. Kontrollet në Tiranë po kryhen nga Forca e Operacioneve Speciale dhe Kërkimit, Forca e Posaçme “Shqiponja” dhe patrullat e përgjithshme të komisariateve. Ndërsa në rastin e arrestimit të këngëtarit Stresi, burimet thanë se nuk ka qenë thjesht një kontroll rutinë, por ndërhyrja është bërë pas informacioneve që po verifikoheshin prej disa ditësh.

 

Në operacion mësohet të kenë marrë pjesë Forcat Operacionale dhe ato FNSH. Arrestimi i Stresit vjen një ditë pasi babai i tij Sali Lushaj depozitoi një kërkesëpadi për shkaktim dëmi në Gjykatën e Tiranës kundër deputetit socialist Taulant Balla. Nga ana tjetër vetë këngëtari kishte qëndruar për herë të fundit në dhomat e paraburgimit në muajin prill të këtij viti, kur Policia tha se e kishte kapur duke konsumuar kokainë në ambientet e një lokali, por kjo nuk u provua në Gjykatë, gjë që solli lirimin e tij.

Por ky nuk ishte rasti i vetëm që Stresi ka pasur probleme me Policinë, madje në një rast, ai u arratis nga ambientet e Komisariatit, duke shkaktuar një situatë të vështirë për punonjësit e Policisë. Disa ditë më parë, në një dalje televizive, këngëtari pohoi se kishte bërë edhe disa gabime, duke përmendur konkretisht arratisjen nga Komisariati.

Arrestimi i Stresit – Policia: Anëtar i një grupi kriminal, nën hetim për disa muaj

Pas arrestimit të “Stresit”, burime zyrtare nga Policia thanë se reperi ishte pjesë e një grupi kriminal që operon në Tiranë në lidhje me aktivitetin e kundërligjshëm me tendencë “Trafikim narkotikësh” dhe “Krimeve kundër personit”.

 

 

Hetimet

Sipas policisë, Arkimed Lushaj u vu në pranga pas disa muaj hetimesh.

“Njësia Hetimore e Task Forcës Speciale Vendore Tiranë në Departamentin e Policisë Kriminale pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit në bashkëpunim me Forcën e Posaçme Operacionale të Policisë së Shtetit bëri kapjen dhe ndalimin e shtetasit:  Arkimed Lushaj, 31 vjeç, lindur në Tropojë dhe banues në Tiranë.

Gjykata pranë Shkallës së Parë Tiranë me vendimin nr 1972 datë 17.10.2018, ka caktuar masën e sigurisë ‘arrest me burg’ në lidhje me veprën penale ‘Prodhim dhe mbajtje pa leje të armëve luftarake’, parashikuar nga neni 278/1 i Kodit Penal.

Ndalimi i këtij shtetasit u bë pas një hetimi disa mujor në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë me metoda speciale të hetimit që janë kryer në funksion të një grupi kriminal që operon në Tiranë në lidhje me aktivitetin e kundërligjshëm me tendencë ‘Trafikim narkotikësh’ dhe ‘Krimeve kundër personit’”, njoftoi Policia e Shtetit.

Arrestimi

Në momentin e arrestimit, reperi ka qenë në shoqërinë e një vajze e cila është proceduar penalisht.

“Gjatë arrestimit këtij shtetasi në ambientet e një hoteli të ndodhur në vendin e quajtur Linzë gjatë kontrollit të ushtruar i janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale një sasi e vogël   lënde narkotike e dyshuar kokainë, një armë zjarri pistoletë e tipit ‘Pjetro Beretta’, si dhe 12 fishekë të modelit 7.65 mm.

Nga veprimet hetimore të kryera në lidhje me ngjarjen e mësipërme filloi procedimi penal në gjendje të lirë në lidhje me veprën penale të ‘Moskallzimit të krimit’, parashikuar nga neni 300 i Kodit Penal ndaj shtetases P.Ç., 20 vjeçe,  banuese në Tiranë”, njoftoi Policia.

Materialet proceduriale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë për kryerjen e veprimeve të mëtejshme hetimore në lidhje me veprat penale të ‘Mbajtjes pa leje dhe prodhim të armëve shpërthyese dhe të municioneve’ dhe ‘Prodhimit dhe shitjes së lëndëve narkotike’ të parashikuar nga nenet 278/1 dhe 283 i Kodit Penal.

Edi Rama, inati dhe hakmarrja jote janë shumë primitive – Nga AFRED MIRASHI MILOT

Inati dhe hakmarrja jote shume primitive . Duket sikur filluam te mesohemi me çudirat e “medhaja” qe na sjell dita-dites , gjigandi yne kryeminister , na ofendon çdo dite me ate fjalorin tend te nivelit te LARTE , sepse te tjeret ste kuptojne sepse je “Artist i Famshem i vetequajtur “ fale karriges qe je ulur tani . Si e merr guximin e shan cdo njeri me ate arrogancen qe mbizoteron si djal i rritur ne “bllok” familje me tradita komunistesh , kur ti bukurosh qe ndihesh sic thojne shoket e shoqet e tua , kur ti studjoje sepse ishi i biri i nje artisti kopjac i rivonuar, sic ishte realizmi socialist , te kujtohet mire kur babai jot ose do ta ken thene te tjeret qe shkonte ne studjot e artisteve dhe u jepjte urdher te prishnin skulpturat e pikturat sepse ishin modern e nuk prezentojshin shoqerine e atyre maskarenjeve qe te kane edukuar ty e shum shoke te tu qe tani komandoni dhe Po kenaqeni. Ne ate periudhe shume vete qe donin lirin e fjales dhe qe nuk ju pelqente ai sistem bene burg, sic beri Z, Fatos Lubonja, e shume familje te tjera kulakesh. Si nuk ke turp qe i thua ato fjale, i iku rinia atij mosha me e bukur qe enderron cdo njeri human deshiron te jetoje duke pare lindjen e diellet te pakten i lire. Keto fjale me inat primitiv, te thena nga nje kryeminister i nje shteti nje kryeminister i imi , jo zoteri ti je vetem nje rrugaç i papam , sepse ke bere nje shtet me servila qe i bejne leket me çdo forme. Cfare do te presim me shume nga nje njeri si puna jote kur shprehesh me ato fjale ofenduese per njeriun qe shkaterroi jeten e tij per liberta, ku ti tallesh me fjalorin tend si Furbo i paftyre, mbron me cdo forme, deputet e ministra te mbytur deri ne fyt me poshtersina te papame . Deri kur do te duroj ky popull qe eshte aty se çdo dite ikin se politika jote vetem mjerim po i sjedh atij vendi o gjigand kryeminister… shpejt do te vije koha qe çfare je duke mbjellur ato do te korresh, siç thote populli…..

“Ju jeni shembulli i parë dhe më i mirë shqiptar…” – Nga Ramiz LUSHAJ

 

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta priti në ditën e sotme, më 16 tetor 2018, në Presidencë, një përfaqësi nga Curraj i Epër – promotorët e rrugës së re në këtë fshat historik, kulturor e turistik të Malësisë së Gjakovës, – bën të ditur deputeti i Tropojës, z. Isuf Çelaj, i pranishëm në këtë takim në shenjë mirënjohjeje, solidariteti e me mesazhe aktualiteti e perspektive.

Ndodheshin Mhill Gecaj – kryetari i Shoqatës së Nikaj-Mërturit, Skënder Perpepa, Lekë Vatnikaj, Mhill Prebibaj, Agron Qokaj, Gjergj Prebibaj, Agron Prebibaj.
Një takim mikpritës, me bashkëbisedim të hapur, duke sjellë përvojë e ngrit problematika, ishte ai me Këshilltarin për Rajonin të Presidentit të Republikës së Shqipërisë, z. Flamur Gashi, i cili ishte dhe vet në Curraj të Epër në përurimin e Rrugës së re alpine, në veprimtaritë e të dielës së 14 tetorit 2018 në qendër të fshatit, në kishën katolike, në këtë vend të Eposit të Kreshnikëve, të Historisë Shqiptare, në këtë Mrekulli të Alpeve.
Në këtë Pritje në Presidencë, sikurse dhe në Curraj të Epër, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, z. Ilir Meta vlerësoi lart kontributin e banorëve të këtij fshati e krejt krahinës së Nikaj-Mërturit e Diasporës së tyre, të Malësisë së Gjakovës, etj. fuqinë e tyre nikaj-mërturase për hapjen e kësaj rruge alpine, që i shërben zhvillimit ekonomik, kulturor e turistik të fshatit të bukur të Currajve të Epër, që i rikthen banorët e këqtëij fshati të braktisur në vendlindjen e vet.
President ii Shqiëprisë, SHT Z. Ilir Meta duke folur për mikpritjen tropojane e nikaj-mërturase, për solidaritetin e madh e të rrallë me kontribute financiare, për aksionin e bashkëvendasve për hapjen e kësaj rruge të re mes Alpeve në një kohë të shkurtër, theksoi se kjo vepër, kjo përvojë: “Është një mesazh i fortë atdhedashurie, por njëkohësisht edhe rimëkëmbjeje”, se “Ju jeni shembulli i parë dhe më i mirë shqiptar…”.
Në këtë pritje, në këto tëkime, ishte dhe deputeti i Tropojës e Qarkut të Kukësit, z. Isuf Çelaj, i cili sëbashku me kryebashkiakun e Tropojës, z. Besnik Dushaj e administratorin e Njësisë Administrative të Lekbibajt, z. Gjevalin Gjeloshi, ishin në krye të punëve në nisje e përurim të rrugës për Curraj Epër duke dhënë një shembull të mirë, duke i dhënë kohës shqiptare një shembull të tillë kaq të rrallë, shumë frymëzues, krejt i veçantë, që duhet ndjekur nga të tjerët dhe në Tropojë e në të gjithë Shqipërinë.

 

Lartësia e Tij e Përndritur Princ Alberti II i Monakos, i cili u prit nga LTM Princ Leka ll i Shqiptarëve (fotot)

Më 16 tetor 2018, në orën 16.00. në Rezidëncën Mbretërore Shqiptare, ka mbërritur për një vizitë familjare Lartësia e Tij e Përndritur Princ Alberti II i Monakos, i cili u prit nga LTM Princ Leka II i Shqiptarëve dhe LSM Princeshë Elia.

Vizita u zhvillua në sallën e madhe të Pritjeve të Oborrit Mbretëror. Midis çështjeve të shumta që u diskutuan në një atmosferë të ngrohtë familjare, në harkun e një ore bisedimesh, fokusi qëndroi tek bashkëpunimi konkret mes dy vendeve tona nëpërmjet Fondacionit të Princ Albertit në mbrojtje të mjedisit, florës dhe faunës dhe bregdetit shqiptar.

Gjithashtu imazhi i Shqipërisë, njohja e saj në arenën ndërkombetare, pasuritë natyrore, traditat dhe kultura, ishin temat kyçe të këtij takimi.

Princ Alberti i II i Monakos, shprehu vlerësimin e Tij për punën e Familjes Mbretërore Shqiptare dhe angazhimin e Saj në përfaqësimin dinjitoz të Shqipërisë.

Oborri Mbretëror Shqiptar Zyra e shtypit

“Oj nënë pse më bëre”, historia e tmerrshme e Florindës që jeton me tre fëmijët në kasolle në pyll

“Oj nënë pse më bëre”, me këto fjalë e nis rrëfimin e saj gazetarja Anila Hoxha. Në një postim në Facebook, gazetarja Hoxha tregon historinë e dhimbshme të një gruaje cila për një kohë të gjatë është dhunuar nga burri dhe tani jeton e vetme në një shtëpi mes maleve.

Gazetarja Anila Hoxha, tregon kalvarin e gjatë të ka kaluar Florinda Llleshi, që nga dhuna e përditshme tek vetëhelmimi me fostoksinë e deri tek goditja me sopatë nga ish-burri i saj.

 

 

RRËFIMI I PLOTË

Te lindesh grua …

“Oj nene pse me bere, “. Florinda Lleshi shkel nje shtegu mes permes pyllit dhe nxjerr deshperimin prej shpirtit, duke mallkuar edhe gruan me te rendesishme per te , gruan qe e solli ne jete. Florinda po me con drejt kasolles ne te cilen ka perfunduar ne mes te maleve, qyqe e vetme dhe me 3 femije te mitur. Ajo vendosi te dale prej marteses per shkak te dhunes barbare. Ishte 21 vjece kur u martua me shkuesi, jetonte atje ne Mirdite dhe krushqi pas krushqie i thane se i kishin gjetur nje djale nga familje e mire. Eshte nga Kukesi i thane, familje e mire,djale punetor.Por gjjithcka rrodhi me tej, qe teper larg endrrave te saj. Ne nje rast , pasi kishte punuar gjithe diten si kafshe ne are kur u kthye ne shtepi ajo u dhunua aq shume sa vendosi ti jepte fund jetes dhe piu fotoksine. Jetoi. Ne 2015 , i shoqi e goditi me sopate ne koke. Nje muaj ne spital, nuk beri ze. Nuk denoncoi pavaresisht plageve . Florinda u kthye serisht aty ne zonen e Farkes se Madhe ku jetonin te gjithe bashke me shpresen se kur te nesermen te lindte dielli edhe jetes se saj do i hapej nje faqe e re.Nuk pati asnje rreze ne asnjeren prej diteve qe vijne njera pas tjetres.

2

Perkundrazi kur nuk mundi me te duronte dhunen, Florinda i tha stop gjithckaje. Ne fund te 12 viteve martese, ajo u nxor nga shtepia me rrobat e trupit dhe 3 djemte e vegjel. Pa asnje shprese per te trokitur per ndihme, e ndersa mbi vete ka dy urdhera mbrojtjeje, ajo ngriti nje kasolle aty ne pyll, prane shtepise se ish burrit. Dhe ndersa i dha fund nje torture, per te ka nisur nje torture e re.URIA. Kasollen e ka mbuluar anash me batanije , dhe rrecka rrethanore qe era te mos fryje e shiu mos te hyje brenda.Do te jetoje si njeri. Do qe ti vere ne gjume femijet te ngopur. Qe bijve mos t’ua ngrohe duart me frymen e saj . E pamundur. Ka nje vit e gjysem qe jeton si te jete e padukshme, ajo e padukshme, te tre femijet te padukshem. Por ajo e ka nje emer , quhet Florinda eshte vetem 33 vjece. Femijet e saj quhen Fatmir, Fabian dhe Armen dhe jane 10 , 8 dhe 6 vjec.Jane ne shkollen e Farkes se Madhe dhe nese ndodh ti takoni dijeni se e ema ka ecur mes per mes nje pylli, ka udhetuar 40 minuta ne kembe per ti cuar ne shkolle. Dhe secilit prej tyre kur i ve ne gjume ju tregon perralla me ushqim te ngrohte.

p.s , per me shume shikoni videon, Florinda me priti ne rruge sot dhe m’u lut ta shikoja ku jetonte . Trishtim!

Sherri në PE, Berisha: U përfaqësuam nga dikush me 5 mbiemra

TIRANË- Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas përplasjeve që ndodhën dje në Parlamentin Europian mes opozitës dhe drejtuesve të komisionit për përfaqësuesin e Shqipërisë, deputetin socialist Taulant Balla. Berisha e quan të pashembullt ndodhinë në PE, sepse sipas tij kurrë më parë një vend nuk është përfaqësuar nga një njeri me 5 mbiemra siç cilëson Ballën.

Ndaj ai thotë se ngjarja e djeshme është një kushtrim për shqiptarët për të përmbysur këtë klikë në pushtet.

 

STATUSI I BERISHËS
Kalbësira kundërmon në Parlamentin Europian!
Një akt tjetër fatal kundër integrimit në Bashkimin Europian.
Të dashur miq, ajo që ndodhi dje në Parlamentin Europian është e pashembullt në historinë e atij parlamenti sepse kurrë ndonjëherë një vend nuk i ka lejuar vetes të përfaqësohet nga një njeri me pesë mbiemra siç është rasti Yaris/Bego/Hoxha Gjura Jaupllari.

 

Ky akt i denoncuar nga opozita, e cila ka paraqitur fakte dhe dokumente se vetëm me famozin Bego, Taulant Yaris ka bërë 24 rrugë jashtë shteti, ka tronditur thellë Parlamentin Europian dhe mjerisht edhe shanset e Shqipërisë që kërkon të integrohet duke përdorur pasaportat diplomatike të politikanëve në shërbim të trafikantëve dhe ngarkesave të tyre të drogës!

 

Ngjarja e djeshme në Parlamentin Europian është një apel, kushtrim për mbarë shqiptarët të përmbysim sa më parë këtë klikë kriminale në pushtet për të çelur rrugën e mbyllur prej saj të integrimit europian. sb

Kallëzimi i opozitës, Vasili: Prokuroria i mbyll çështjen Ramës

TIRANE- Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka thënë se Prokuroria e Krimeve të Rënda ka mbyllur çështjen në ngarkim të kryeministrit Edi Rama, pas padisë që depozitoi opozita pak kohë më parë në lidhje me audio përgjimin, ku pretendohej se implikohej vëllai i ministrit Fatmir Xhafaj në trafik droge.

PD LSI kërkuan hetim penal ndaj Ramës, pasi sipas tyre ka fshehur të vërtetën për dosjen ‘Babalja’. Përmes një postimi në Facebook, Vasili thotë se Prokuroria i dorëzohet përfundimisht krimit dhe i mbyll çështjen Ramës.

 

Statusi i plotë:

 

Prokuroria i dorezohet perfundimisht krimit dhe i mbyll ceshtjen edi rames.

 

Prokuroria e dorezuar koke e kembe te krimi dhe qe pacipesisht denon me arrest gazetaret qe denoncojne te vertetat e medha.
Prokuroria qe therret kryetarin e partise demokratike per ceshtje ordinere.
Prokuroria qe mbulon provat ne audiopergjimin e agron xhafes.
Sot prokuroria pas kallezimit te opozites ndaj edi rames qe gjoja kishte kryer ekspertizen e audipergjimit ja mbylli pacipesisht sot ceshtjen.
Gazetaret ne burg edi rames i mbyllet ceshtja.
Prokuroria i mbylli me pare ceshtjen edi rames me nje falje me facebook kur i beri i beri thirrje policise te hiqte uniformat e te bente vota per rilindjen.

Babalja: Alizotin e manipuluan, gënjehet me dy birra

TIRANE-Albert Veliu, i njohur ndryshe si ‘Babalja’ ka folur ndër të tjera në emisionin  ‘Open’ në Top Channel edhe për njohjen me Fredi Alizotin. Në njërin prej përgjimeve, Alizoti pretendon se zëri është i tij dhe jo i Agron Xhafajt, por Babalja e mohon plotësisht.

Ai tregon se si e ka njohur Fredi Alizotin, ndërsa këmbëngul se në audiopërgjim është zëri i Agron Xhafajt, me të cilin ka pasur një qejfmbetje të vjetër.  Sipas Babales, Fredi Alizoti është manipuluar dhe person që gënjehet me dy birra.

 

“Fredi Alizotin e njoh, por nuk kam lidhje familjare me atë. E kam ndihmuar kur ka dalë nga burgu. Ai e ka ditur historinë time sepse ia kisha treguar vetë. Për herë të fundit jam takuar me atë në Tiranë, ato ditët e problemit tim, pa ardhur në Kosovë. Nuk është i vërtetë pretendimi i Fredi Alizotit. Merrni zërin tim, të Fredi Alizotit dhe të ‘X’ dhe ballafaqoheni.

 

Nuk i kam premtuar asnjë euro Alizotit, është një manipulim prej dikujt që e ka mashtruar, ai është njeri që gënjehet me dy birra. Jo që nuk i kam premtuar asnjë euro, por unë jam 52 vjeç dhe as nuk jam blerë e as nuk jam shitur. Nuk më ka paguar asnjë për këtë audio-përgjim. Kam ardhur në Kosovë me 300 euro dhe sot ha bukën e azilit, në xhep kam vetëm 4 euro”- u shpreh Veliu.

Babalja: “Përgjimi është i vërtetë, i qëndroj deri në vdekje, Alizoti i droguar gënjen, më ofruan 150 mijë USD”

Albert Veliu, i njohur ndryshe si “Babalja”, deklaron se i qëndron deri në vdekje audio-përgjimit me vëllain e ministrit të Brendshëm, duke thënë se është tërësisht i vërtetë. Pak ditë më parë, analizat e një laboratori britanik sugjeruan se audio-përgjimi i Albert Veliut me Agron Xhafajn është i montuar, duke bërë që Prokuroria të lëshojë urdhër -arreste, përfshi edhe për “Babalen”. Megjithatë, ai thotë se gjithçka është e vërtetë dhe i qëndron deri në fund. Albert Veliu, në rrëfimin e tij për emisionin “Open” të Eni Vasilit, këmbëngul se në audio-përgjim është zëri i tij dhe ai i Agron Xhafajt, vëllait të ministrit të Brendshëm. “Babalja” shton gjithashtu se i janë bërë shumë oferta, por edhe presione që të dalë e të thotë se audio-regjistrimi ishte i manipuluar, por se i ka refuzuar. Madje, përmend një rast kur një deputet i ka dërguar një njeriun e tij, bashkë me shefin e Krimeve të Laçit, në një hotel në Tiranë, duke i ofruar 150 mijë dollarë për të thënë që gjithçka është e sajuar. Për Fredi Alizotin, personazhin e përfshirë së fundi në historinë e audio-përgjuimit të Agron Xhafajt, i cili ndodhet në burg, “Babalja” thotë se gënjen. Madje, shprehet se ai është një njeri i droguar, me probleme ekonomike në familje, që në rast se i jepni një birrë, mund të thotë shumë gjëra. Në një përgjim Alizoti thotë se zëri në audio-përgjim është i tij dhe jo i Agron Xhafajt, por “Babalja” e mohon plotësisht këtë. Ai tregon se si e ka njohur Fredi Alizotin, ndërsa këmbëngul se në audio-përgjim është zëri i Agron Xhafajt, me të cilin ka pasur një qejfmbetje të vjetër.

 

 

Ju i qëndroni versionit tuaj për zërin. Problemi është që në Shqipëri ka dalë një personazh që quhet Fredi Alizoti, mbi të cilin ka disa përgjime, audio-përgjime, video-përgjime dhe disa versione të historisë. A e njeh Fredi Alizotin, a ke lidhje familjare?

Fredi Alizotin e njoh. Nuk kam lidhje familjare me të. Thjesht e kam ndihmuar se ka qenë njeri hallexhi, i dalë nga burgu, i droguar, si mund të themi. E kam kthyer në jetë. Ai e ka ditur historinë time, ka ditur ngjarjen time, se ia kam treguar unë.

Po si e ka ditur?

Që jam në pozicion të vështirë dhe që duan të më vrasin. Dhe e mbaja nga pas për të më ruajtur se kush më vinte nga pas. Ai nuk ka fare lidhje me këtë ngjarje.

Pra, ju ia keni treguar vetë?

Po, të gjithë historinë.

E keni njeri të afërt përderisa ia keni treguar?

Nuk e kam njeri të afërt, po i kam treguar. E kam pasur shok. Kisha besim se më mbronte krahët. Jo se ai ka lidhje me këtë ngjarje.

Kur jeni takuar për herë të fundit me të?

Në Tiranë, kur unë kisha probleme që më vinin këta nga pas. Më vinin këta të Drejtorisë së Përgjithshme. E mbaja nga pas që të më ruante, se kisha merak se më fusnin ndonjë plumb. Se tani çfarë nuk pret nga ata

Fredi Alizoti pretendon se zëri i publikuar në audio-përgjim është zëri i tij. Pra, i Fredi Alizotit.

Nuk është e vërtetë. Merreni dhe futeni në… Merreni zërin tim, zërin e Fredi Alizotit, zërin e x-it dhe del se cili është. Është shumë e thjeshtë.

A i keni premtuar para Fredi Alizotit që ai të luajë rolin e Agron Xhafajt?

As që bëhet fjalë. Janë të gjitha gënjeshtra. Janë manipulime të gjitha.

Ka përgjime Prokuroria.

Le të ketë përgjime. Janë të gjitha gënjeshtra. Veçse unë i kam thënë, për mbrojtjen time t’i do marrësh 1 mijë euro, për të ndihmuar familjen se e kishte familjen pa bukë. Ka 2 pleq në shtëpi që i ka të sëmurë. Po të doni, verifikojeni. Këto janë të gjitha manipulime nga dikush tjetër që e ka futur në valle.

Përse do gënjente Fredi Alizoti dhe do shfaqej krejt papritur në një moment të caktuar dhe të thotë që ai zë është i imi, nuk është i Agron Xhafajt?

Fredi Alizoti, që ju të bindeni, merreni dhe jepini 1 shishe birrë dhe do dëgjoni shumë gjëra. Është njeri i droguar, është alkoolist.

Ai thotë që ju i kishit premtuar 100 mijë euro nga 200 mijë euro që secili do ndante.

As që bëhet llaf. Unë në jetën time me lekë nuk më ka blerë njeri. Vajta 51 vjeç dhe s’më ka blerë burrë nëne me lekë. Unë kisha historinë me x-in, më kishte detyrime për burgun që bëra. Më ktheu kurrizin, më la fëmijët rrugëve dhe e ktheva monedhën. Këtu nuk ka asnjë lloj politike, çfarë dëgjoj. As Olldashi, as Salianji, as Rama, as me Xhafajn nuk kam gjë. Unë e kam të gjithë me atë se më ktheu kurrizin. Më la të vuaja burgjeve dhe më la fëmijët rrugëve. Dhe vetë ngrinte pallate, u bë kapobandë.

Albert Veliu3

Tani, edhe një herë. Qëndrojmë te 100 mijë eurot. Ju thoni që nuk ka asnjë, as 100, as 200? A ju ka paguar njeri?

Nuk është e vërtetë, janë gënjeshtra.

A ju ka paguar njeri për këtë regjistrim?

As edhe një 10 lekësh. Unë kam ardhur në Kosovë që të më besoni, me 300 euro. I keni të regjistruara në Polici. Dhe ha bukë në azil. Ha bukën e azilit dhe tani që jemi bashkë po të nxjerr xhepin, jam me 4 euro në xhep. Asistenca e azilit.

Në fakt, Prokuroria disponon një sasi të madhe përgjimesh, shumë prej tyre kanë dalë në media. Dalin disa të dhëna komprometuese, për shembull, 6 qershor, ora 9:30, Prokuroria thotë se juve ju ka marrë në telefon Fredi Alizoti dhe mes jush është zhvilluar kjo bisedë. Ai thotë e takova, jo këtej jo andej, jam keq po dridhem. Ti i thua: Ore, thuaj bëj likuidimin që kemi lënë, thuaj kaq.

Nuk është likuidim, por kam familjen pa bukë. Dhe u thashë të të ndihmojë filani, të japë 200 euro për bukë.

Kush është ky filani, kë takoi Alizoti?

Është njeriu im. Është njeriu i shtëpisë sime.

Po pse po dridhej ky njeriu?

Po është i droguar ai.

Jo, jo. Alizoti thotë e takova këtë njeriun që ju thoni se është i yti dhe ai po dridhej. Jam keq, jo këtej jo andej.

Dëgjo, të them një gjë. Këto janë montazhe që bëhen të gjitha. Bëjini analizat e gjakut atij zotërisë dhe pastaj flisni me mua. Interesohuni një herë se në çfarë gjendjeje është ai.

Për çfarë bëhet fjalë në këtë bisedë?

Këtu bëhet fjalë që t’i jepja unë 200 euro, për të ndihmuar të shtëpisë. Se ishin pa bukë në shtëpi se janë copë-copë. Interesohuni një herë çfarë të them unë.

Pra, ju thoni nuk është ai momenti që dikush duhet të paguante atë 200 mijë euroshin?

Jo, jo, jo. S’ka pagesa fare. Janë të gjitha sajesa. Janë të gjitha filma. Dhe i lutem shumë Prokurorisë të çojë çështjen deri në fund. Mos të merren me lajme hovi në televizione, Babale 1, Babale 2. Se unë jam njeri që ta dijë dhe ai zotëria i madh, unë nuk kam rënë nga qielli. Unë jam thjesht një qytetar i thjeshtë.

Albert veliu

Ju thoni gjithashtu, në këtë paragraf që lexova, unë flas me atë tjetrin, me kosovarin. Me atë? Çfarë keni dashur të thoni?

Shiko, kosovari, ne kemi pseudonimin e një shokut tim që kam unë poshtë. Nuk ka lidhje kosovari fare, është pseudonimi, siç më thonë mua “Babale”, tjetrit i thonë kosovar, tjetrit korçar, tjetrit i thërrasin kuqo. Pseudonime ka çdo njeri në ambientin tonë. S’ka lidhje fare.

Pra, ju po thoni që nëpërmjet një njeriu tjetër, me njeriun që duhet t’i jepte këto 200 euro këtij personi.

Po, sepse kishte ngelur në mes të rrugës dhe kishte plakën sëmurë atë dite.

Fredi Alizoti, del një tjetër përgjim i datës 12 qershor, ku flet sërish për paratë. Ai flet me një numër që mbaron me 974 dhe i thotë: Muhabet nuk ke dëgjuar në televizion ti? Po fola unë gjëra, ai muhabeti jam unë, e kape filmin ti? Unë bëra sikur isha vëllai i tij. E ke parasysh, dëgjon? Bëra sikur isha vëllai i tij. E kupton, do merrnin nga 100- she, a e kupton ti?

Nuk është e vërtetë fare, këto janë të gjitha broçkulla. Motra, janë të gjitha gënjeshtra. Janë të gjitha të improvizuara, siç i thoni ju në gjuhën tuaj. Janë të montuara nga dikush. Ai nuk ka fare lidhje. Atë të vërtetë e di vetëm unë dhe ai x. Kemi 2 kampione zërash, merrini.

Alizoti thotë se ai x jam unë.

Jo, është x tjetër. Ka dalë edhe një Agron Hyseni që unë nuk e kam parë kurrë në jetën time dhe unë nuk e di kush është.

A ju kishte thënë Alizoti qe do i tregonte të gjitha nëse ju nuk do e paguanit?

Nuk është e vërtetë fare, pasi nuk i ka diskutuar me mua këto muhabete, se nuk ka shanse t’i diskutojë me mua këto muhabete. Nuk ka shanse të bisedojë këto lloj muhabetesh sepse nuk është fare i lidhur në këtë lloj historie.

A ju kishte thënë ai se më datën 1 qershor do telefononte në Polici për të treguar të vërtetën e tij, se e ka bërë ai rolin e Agron Xhafajt?

Nuk është e vërtetë.

Zoti Veliu, a ju kanë premtuar para nga Partia Demokratike?

As nuk kam fare lidhje me Partinë Demokratike, as me Partinë Socialiste. Kam lidhje me partine çame. Unë jam çam.

A ju ka premtuar para PD për përgjimin?

As nuk kam fare lidhje me këto lloj gjërash dhe as nuk i njoh.

A jeni takuar me eksponentë apo deputetë të Partisë Demokratike?

Unë jam takuar atë natë që kam dhënë intervistë me sekretarin e tij andej matanë.

Më përpara, jeni takuar me eksponentë të PD, ndërkohë që përgatiteshit për përgjimin?

Vetëm një herë kanë ardhur aty te kafeneja 2, 3 veta. Unë nuk e di se çfarë kanë qenë, se nuk i njoh as me emra se nuk merrem me politikë.

Capture

Te cila kafene?

Te kafeneja e PD. Se aty u bazova që çova materialin.

Si je njohur me Salianjin, në çfarë rrethanash je njohur me deputetin?

Unë me Salianjin nuk kam fare lidhje. Këto janë të gjitha gënjeshtra. Unë vetëm sa i kam dorëzuar diçka Olldashit, Olldashi atë natë më ka prezantuar me Salianjin që dhashë intervistën, kaq kam unë, nuk kam gjë me Salianjin.

Pra, të ka prezantuar Olldashi me Salianjin. Ti e ke takuar Salianjin apo jo?

Po, atë ditë që mora intervistën. Edhe një herë ishim ulur për kafe, që iu thashë ishin tre deputetë.

Më pas apo më përpara?

Më përpara se të jepja intervistën, të thashë në kafene që ishin tre deputetë. Të mos i ngatërrojmë gjërat.

Çfarë bisedash ke bërë me Salianjin?

Asnjë lloj gjëje, të thashë. Kam këtë lloj gjëje që kam bërë dhe dua të jap edhe intervistën për garancinë e jetës sime, se nuk i dihet. Doli ajo në audio-përgjim, jepej ajo në televizion. Ajo që një tablo që më pengonte mua jetën, si më ndodhi në Kukës

Pra, e ke takuar një here në kafe, pastaj në PD. Pastaj të kujtohej kjo gjë?

Që dhashë intervistën, të thashë. Dhashë intervistën dhe ika. Nuk kam lidhje me asnjë të PD dhe as nuk i njoh. Dhe Salianjin nuk e njoha, çfarë e kam parë në televizion tani.

Salianji thotë e kam takuar vetëm te holli, nuk kam pirë ndonjëherë kafe me të.

Më dha dorën, nuk thashë se kemi pirë kafe. Te kafeneja e PD, nuk thashë që pimë kafe. Ishin 3 deputetë që më dhanë dorën, deputetët a qytetarë nuk e di çfarë ishin.

A ju ka premtuar Salianji 200 mijë euro për materialin?

As që bëhet llaf, të gjitha janë gënjeshtra moj motër. Të gjitha janë gënjeshtra, janë shpifje të gjitha.

Kujt i ke kërkuar ndihmë?

Zyrtarit të PD, rojës poshtë.

Çfarë iu tha?

Kështu, kështu janë gjërat. Dua një njeri që të më garantojë jetën time dhe t’u jap edhe unë provat e mira. Dhe bile nuk janë publikuar të gjitha videot nga SHIK-u, do i marrësh vesh edhe ato.

Kush ishte personi i parë që kontaktuat përpara se ta bënit përgjimin?

Ka qenë një djalë i vogël.

Pra, Olldashin ta ka prezantuar ky djali i Partisë Demokratike duke të thënë që është i…

SHIK-ut. Jo, ai më tha që jam i SHIK-ut, nuk më tha ky i Partisë Demokratike, ai më tha që jam i SHIK-ut.

Do ma thuash emrin e deputetit që të ka ofruar që të tërhiqesh?

E di Prokuroria. Nëse janë tamam shtet që e nxjerrin të vërtetën, e nxjerrin. Edhe ky që ka ardhur këtu ta thashë. Janë zinxhir gjërat.

Ke frikë për vete, për familjen tënde?

Unë kam frikë familjen time, për veten time as nuk ma ndjen. Sikur sot të vijnë të më marrin të më fusin plumbin në kokë, as nuk trembem fare. I kaluam 50 vjeç, por të paktën do jemi faqebardhë, ajo që është e bardhë është e bardhë.

Me Alizotin..

Dhe më ofruan edhe 150 mijë dollarë në Tiranë.

Për?

Te një lokal, te 11-katëshi. E di x, që na hiqet si i ndershëm, flet në televizion. Të thoja që është është false kjo.

Ju kanë ofruar 150 mijë euro për të thënë që është false audio-përgjimi, që gënjeva?

Albert veliu 1

Po.

Kush është 11-katëshi në Tiranë?

Është një lokal i hotelit, i deputetit të… Të mos flas.

Hotelit të kujt partie?

Të këtij që më ndjek mua këmba-këmbës, që i ndjek njerëzit këmba- këmbës ai, gjer në varr.

Ishte deputeti që jua ofroi këtë gjë, vetë?

Kishte sjellë një njeri aty, me shefin e Krimeve të Laçit.