VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Shkodra e periudhës së lavdishme – Nga Gani MEHMETAJ

By | December 6, 2017

Komentet

DEPUTETË, SHPËTOJENI ÇAKORRIN! – Nga Prof. dr. BINAK MAXHARRAJ

KUR GJËMON, QAN E VAJTON ÇAKORRI?!
Gjamë e madhe dhe shumë e dhëmbëshme sot po ndihet ne Çakorr. Janë çue peshë Dragoj e Kulçedra,për më i dalë në ndihmë Çakorrit. Nga të ramët e tyre te forta dhe zjarrin që qesin nga goja e tyre është qarë bjeshka,po lëvizin guar të mëdhënj dhe po rrokullisën tëposhtë Rugovës. Po vajtojnë edhe Zanat e Malit qe kukama e tyre po ndihet ne tërë Rrafshin e Dukagjinit, po kukasin për humbjën e vellaut të tyre Çakorrin.
Po, pse qanë e vajton Çakorri?!
Po qanë dhe vajton Çakorri sepse i ka ndodhë diçka e keqe,diçka e tmershme
që nga antitekti kur është aty si mrekulli e Zotit , Çakorri e ka nisë vajtimin,po kërkon ndihmë.Lutët për ndihmë kërkon që ta shpejtojnë,
gjama e tij po ndëgjohet larg,shumë largë
 gadi ne terë Rrafshiren e Dugagjinit.Ia ndegjuan kukamën edhe Bjeshkët e Kelmendit,ia ndegjuan zanin, Sharri , Çiqavica Savinovoda,Cerovoda Mokna dhe Bjeshkët e Thata,po kanë dhembje për Çakorrin sepse ai po qanë dhe rënkon po kërkon ndihme,po kërkon të  shpetohet.Më sa ze që ka Sharri i thrret motrat dhe vellazërit nga Gjarevica e deri ne Mokne dhe ju jepe kurrajo i ngushëllon për humbjen e Çakorrit,për larëgimin e tij nga trojet arbenore Kurr në historin e vetë Çakorri nuk është dorëzu,nuk është koritë,ka qëndruar stoikishtë, është përballë më stuhit e kohës,u ka ba ball te gjitha ushtrive barbare qe deshten ta pushtojn, i ka ba ball edhe luftrave të Mark Milanit i cili donte ta merrte,bile edhe me forcë Çakorrin , por ai qëndroi luftoj së bashku me kreshiket e Rugovës dhe kurr nuk u dorëzu.Por,tani Çakorri po dorëzohet,sepse po donë ta largojnë nga aty  ata qe kurr së ka pritë.
Po çka po i ndodhë Çakorrit që  po dridhet,po gjemonë,qanë e vajton,kërkon ndihmë që te shpetonë?!
Po qanë,vajton e rënkon Çakorri , sepse sot ne një sallë te madhe në qendër te Prishtinës janë mbledhë të gjithë korbat dhe sorrat e zeza shqiptare ne një pazar të madhe për me e falë këtë nuse më të bukurën të Kosovës,për te ia falë nipit te Mark Milanit.Janë mbledhë aty korbat dhe kryekorbat se bashku me sorrat e zeza qe nuk dinë së çka është Çakorri,nuk dinë dhe çfarë rëndësie,çfare bukurije jetike ka për Kosovën.Nuk din sepse korbat dhe sorrat e zeza janë rritë nepër shkurrat e Drenices,LLapit , Gollakut dhe Karadakut,janë rritë nepër puset e Bullicave,qe kurr nuk kanë shijuar ere  dhe aromë te këndëshme te pishave mijëvjeqare të Çakorrit.
Po pse,qanë e rënkon Çakorri?.Qane e renkonë Çakorri së po ndahet nga trolli i vetë,nga njerëzit e vete,po ndahet nga kreshnikët e Rugovës më te cilët është rritë dhe ka lëshuar shtat.Renkon Çakorri, e duke qarë thotë pse po ma bajnë këtë kur dihet qe me shekuj qëndrova këtu,qendrova këtu si nuse ne divan për t’i dhënë hijeshi dhe bukuri krejtë Kosovës iu bëra ballë të gjitha stuhive dhe luftarat e barebarve që kurr nuk me mundën.Po.pse ma bëtë këte o ju horra,o korba të verbër qe nuk shihni më largë së deri të hunda e juaj.Une dua që te rri këtu,nuk iku nga këtu, nuk shkojë,sepse unë nuk dua t’i takojë tokave te Mark Milanit i cili ka tentuar të na i zhdukë rrënjët tona nga këto troje.Nuk dua te shkojë në tokë te huaj,sepse nuk e di as gjuhën e tyre,nuk i di adetet e tyre.Dua te rri
këtu në vendin tim,në trollin tim sepse gjuha e ime është gjuha e bukur dhe e ëmbël shqipe.E kamë mësu këtë gjuhë së bashku me Kreshnikët e mi rugovas te cilët i dua shumë dhe nuk mund te ndahem nga ta.Po e dua shumë edhe mikun tim Qunë Lajqi,i cili si shqiponja fluturonte përreth meje,i cili me kënaqte më atë Lahutën e tij të Malecisë.Po pse po qanë dhe vajton ti o Qun Lajqi?!
Po pse,po ta ndajnë Çakorrin o Qun Lajçi,sepse ti u linde dhe u rrite,por edhe u burrnove ne këto anë,e shijove bukurin e Çakorrit,por edhe tufat e deleve qe blegëronin për qingjat e tyre.Pse po ta ndajnë Çakorrin o Qun Lajqi,pse po ti ndajnë këto livadhe,prroje,kroje,pisha dhe liqene me ujë të këthjellët bjeshke, bilur,pse po ti marrin kujtimet e Çakorrit,flertimet me qobaneshat e Rugovës kur nise te bahesh burr,pse po te ndajnë nga kënga e bukur e lahutës,bash sikur ajo e Gjegj Fishtës,kur u këndonte  kreshnikeve për luftëtat e tyre ndër shekuj ne mbrojtje të Çakorrit.
Për tri vite rreshte u mundove boll për ta mbrojte Çakorrin nga e këqeja qe po i ndoshë i cili shpërthen në vajë,i re rreth e rrotull,shkove atje prej skute ne skut,fluturojshe me  gjybën dhe shallin tend rreth kreje bash si shqiponjat e Çakorrit te cilët me shekuj i kanë këtu folët e tyre dhe më syt e tyre te mbreht vigjilojnë kah Kosova.Qave dhe vajtove i këndove kenge kreshnike me ate lahutën tende te malesisë,luteshe deri ne kupë të qiellit për mbrojtjen e Çakorrit.Por,horrat,kor
bat dhe sorrat e zeza te pushtetit të mundën edhe pse ta dhanë besën,te lanë pa Çakorrin,te lanë vetëm me mallin dhe kujtimet për te dhe s’te mbëtet gjë tjatër pos me vaje në lotë te përshendetesh me Çakorrin me mikun tend të vjetër me te dashur me te cilin u rrite dhe u burrnave.Kjo është humbja (pos vajzës qe e humbe para sa kohesh)me e madhe ne jetën Tende,me e dhembshmja qe ke përjetu ne jetën tende dhe ne fund kurr mos thuaj:
Lamtumire Çakorri im,lamtumire ju o shkrepat e mija,ju o prroje,ju o kroje me ujë akull,lamtumire ju o livadhet e bukura ne te cilat per here të pare e kame mësuar se si cokatet kosa,lamtumir o ju kosaqet te cilëve u admiroja se si bësheshit rresht dhe ndegjohej kosa se si e prente barin,lamtumire o jeta e ime baritore,lamtumir o ti lahuta e ime qe me ty i këndova Çakorrit tim,lamtumir dhe falemnderit edhe ju o Shqiponja te majeve te larta te Çakorrit qe aq shume krenohesha qe ishit tonat.
Lamtumirë,lamtumirë…. shkonë duke i humbë zëri dhe Kreshniku i fundit i Çakorrit Qun Lajçi shpërthen ne vaj,por edhe duke piskatë ne kupë te qiellit,duke i sha dhe mallku deri në farën e fundit ata që te quan Çakorrin tim te nipat e Mark MIlanit.
Këto janë bukuritë mahnitëse të Çakorrit.

DY AMANETET E PËRDHOSURA TË PRESIDENTIT RUGOVA – Nga IDRIZ ZEQIRAJ

Presidenti Rugova shpjegon elementet e Flamurit të Dardanisë 

 

     Presidenti Rugova ishte i pakët në fjalë, por i saktë në mendime. Popullit i la një trashëgimi të begatë mësimësh, urtësish, porosish. Në mes tyre po i shquajmë dy sosh:

     1) Për vijën kufitare me Malin e Zi dhe Serbinë, Presidenti Rugova ka lënë porosi-amanet:

     “Vija kufitare me Malin e Zi dhe Serbinë, nuk do të zbresë poshtë Qafës të Çakorrit, Kullës të Zhlebit, Maleve të Moknës, Qafës së Dasmorëve dhe më tutje, për maje-maleve. Sepse ky është kufiri natyral, i njohur mirë dhe gjithmonë aty ka qenë. Përtej këtij kufiri, edhe pse janë toka shqiptare, tani nuk mund t`i marrim, por, mbetët çështje hapur për të ardhmen”.

     2) “Disa njerëz nuk duhet lejuar të ngritën në pozita shtetërore, sepse janë të rrezikshëm për Kosovën”. 

     Fjalën e kishte, pikërisht, për Hashim Thaçin, sepse kishte nuhatur etjen e tij për pushtet, pavarësisht çmimit dhe flirtet konspirative, me shtetet armike të Kosovës.

     Të dyja këto amanete i përdhosi LDK-ja, përkatësisht, klani brenda Kryesisë, sepse e donin, patjetër, Isën kryeministër, në këmbim të Hashimit president.

     Pasojat e pazareve të pista, tashmë, janë fatale për Kosovën:

  

     a) Mitrovica e ndarë;

    b) Territori i humbur i Kosovës, me demarkimin e kufirit;

     c) Me “Zajednicën”, Serbia bëhet hisedare në Kosovë.

     Dhe, tani, pritet heshtja ose kundërshtia e vakët e zyrtarëve të LDK-së, për abuzimin e parasë të popullit, në duart e matrapazëve të Qeverisë të PAN-it, për të paguar biografinë panagjerike e rrenacake të presidentit Hashim Thaçi, të bërë, me porosi, nga gazetarët e paguar, mercënarë. Në vend që të shkruhet e vërteta, për presidentin aktual mostër të Kosovës, mbi të cilin rëndon akuza e bazuar e listimit dhe urdhërim të ekzekutimit, të shumë qindra ushtarakëve luftëbërës të FARK-ut dhe të veprimtarëve të përkushtuar të LDK-së dhe të Kosovës, shpifet dhe denigrohet figura e dlirë, urtake dhe hyjnore e Presidentit historik, Dr. Ibrahim Rugova. Dhe, kjo ndodhë edhe pas 19 vitesh të “çlirimit” të Kosovës! Dhe, latini i lashtë do të thërriste, deri në dëgjim në kupë të qiellit: “O tempora, o mores”! (O kohë, o zakone”!) 

VRITET GAZETARI, BIE QEVERIA NË SLLOVAKI – Nga Frank Shkreli

“Sulmi kundër gazetarëve është një sulm kundër të gjithë neve”

 

Ja, mu në qëndër të Evropës, në Slovaki, vend anëtar i NATO-s dhe i Bashkimit Evropian, është vrarë muajin e kaluar gazetari Jan Kuciak dhe e dashura e tij.  Vrasja shkaktoi protesta të mëdha anë e mbanë Slovakisë që sipas disa të dhënave në shtyp ishin më të mëdhat që ka parë ai vend, ç’prej demonstratave anti-komuniste të vitit 1989, përfshirë protestat në kryeqytetin Bratislava, ku demonstruesit mbanin plakarta me fjalët: “Sulmi kundër gazetarëve është nji sulm kundër të gjithë neve” dhe “Mafia largohu nga vendi im”.  Si rrjedhim i protesatve të mëdha politike mbarë popullore, Kryeministri i vendit, Robert Fico u detyrua të jepte dorëheqjen nën presionin e kërkesave popullore që ai dhe qeveria e tij të dorëhiqeshin, si rrjedhim i vrasjes së gazetarit Jan Kuciak.  Më së pari dha dorëheqjen Ministri i Punëve të Mbrendshme, Robert Kalinak, por largimi i tij nuk mundi të shpëtonte qeverinë e Kryeministrit të deritanishëm Robert Fico, i cili dha dorëheqjen fund javën që kaloi, përballë trazirave politike dhe protestave publike.   Njoftohet se dhjetëra mijëra sllovakë anë e mbanë vendit morën pjesë në protesta anti-qeveritare gjatë javëve të fundit, për të kërkuar hetime të gjithanshme nga ana e qeverisë mbi vrasjen e gazetarit Jan Kuciak dhe të dashurës së tij, Martina Kusnirova.

 

Media vendase dhe ndërkombëtare njoftojnë se kur u vra gazetari Kuciak, ai ishte duke përgatitur një shkrim që do nxirrte në shesh lidhjet midis një grupi italian të krimit të organizuar, i njohur si “Ndrangheta” dhe disa individëve të afërt me kryeministrin Robert Fico. Mos zbulimi i aktorëve të këtij krimi ka shkaktuar zemërimin e publikut mbi korrupcionin në vend, gjë që më në fund çoi në dorëheqjen e kryeministrit dhe të qeverisë së tij.  Mos zbulimin e këtij krimi, protestuesit e kanë cilësuar si një gjë të turpshme për vendin dhe kanë akuzuar qeverinë se ka keq-informuar publikun mbi këtë çështje. Presidenti sllovak, Andrej Kiska akuzoi qeverinë për ushtrim të një “pushteti arrogant” në lidhje me këtë çështje.  Ndërkohë, është njoftuar se të premtën ishte në plan të zhvilloheshin protesta të tjera në më shumë se 30-qytete, anë e mbanë vendit.

 

Slovakia, megjithëse anëtare e NATO-s dhe e Bashkimit Evropian(BE), është prekur rëndë nga korrupcioni vitet e fundit, ndërkohë që si rrejdhim i këtij fenomeni të pakontrolluar, partitë politike të të gjitha ngjyrave kanë humbur besimin tek publiku.  Por, fatkeqsisht, u nevojit vrasja e një gazetari investigativ dhe të dashurës së tij që të nxirrte nga gjumi, masat e gjëra të zemëruara të popullit që të dilnin në protesta, jo vetëm për të demonstruar kundër korrupcionit në nivelet më të larta të qeverisë së Kryeministrit Slovak, por edhe për të kërkuar drejtësi dhe për t’i bërë presion organeve qeveritare për zbulimin dhe kapjen e vrasësve të gazetarit në fjalë.

 

Media të ndryshme thonë se kryeminisitri i dorëhequr Robert Fico konsiderohet si një arrogant që e ka zakon të tallet me kundërshtarët e tij politikë dhe me kritikët e tij në media – madje duke i quajtur gazetarët si, “prostituta anti-slovake”, ndërkohë që sipas disa mediave, menjëherë pas vrasjes së gazetarit, ai bëri një sërë akuzash të një natyre konspirative, me qëllim për të larguar vëmendjen e publikut nga kriza e krijuar pas vrasjes së gazetarit Jan Kuciak dhe të dashurës së tij, Martina Kusnirova.   Njoftohet gjithashtu se hetimeve për vrasjen e tyre i është bashkuar FBI-aja amerikane dhe Policia britanike “Scotland Yard”.

Dihet se gazetaria investigative është një zanat i rrezikshëm por i pa zevendësueshëm për cilën do shoqëri që beson në ligj e drejtësi dhe për të mbajtur përgjegjës pushtetarët.   Gazetarët që përballen me rreziqet më të mëdha në kryerjen e punës së tyre të përditëshme janë pikërisht ata të cilët mbulojnë krimet financiare, organizatat që merren me shitblerjen e drogës dhe me mbulimin e korrupcionit në përgjithësi.  Në këtë kategori  gazetarie, bënte pjesë edhe gazetari i vrarë slovak Jan Kucian dhe më heret Daphne Caruana Galizia, e cila është vrarë tetorin e kaluar në Maltë.  Të dy këto shtete bëjnë pjesë në Bashkimin Evropian dhe mund të merret me mend prej disave se krime të tilla nuk duhej të ndodhin ose nuk duhej të ndodhnin në vende si këto, ku të drejtat e gazetarëve dhe liria e shtypit janë të sanksionuara me kushtetutën vendase dhe me ligje që duhet të zbatohen anë e mbanë BE-ës dhe nga strukturat e bllokut evropian të cilat duhej të siguronin dhe të lehtësonin punën e gazetarëve, pa rrezikuar jetën e tyre, në krye të detyrës.  Por, fatkeqësisht, njerzit janë njerëz kudo, si në vendet demokratike ashtu edhe në vendet me sisteme dikatoriale politike — ka njerëz të korruptuar dhe kriminelë që merren me krime ose mbrojnë krimet dhe të korruptuarit, deri në nivelet më të larta qeveritare e shtetërore.

Sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, në të gjitha rastet e vrasjeve të gazetarëve investigativ – fatkeqsisht, janë — njëherazi qeveritë, individët dhe grupet që gazetari i vrarë po investigonte – të njëjtit persona të cilët njëkohsisht kontrollojnë gjithashtu policinë, prokurorët dhe gjykatësit, e të cilët sipas ligjit duhej të ushtronin drejtësinë në mbrojtje të gazetarëve të vrarë, duke sjellur para gjyqit vrasësit e fjalës së lirë.

Në mungesë të drejtësisë nga autoritetet shtetërore, vrasjet e gazetarëve si në Sllovaki ashtu edhe në Maltë, me të drejtë kanë shkaktuar zemërim publik, trazira politike dhe protesta të mëdha në këto vende për të kërkuar drejtësi dhe zbulimin e vrasësve – në rastin e Slovakisë duke shkaktuar dorëheqjen, fillimisht, të ministrit të mbrendshëm dhe më vonë të kryeministrit, duke shkaktuar kështu rënjen e qeverisë.

Liria duhet të mbrohet çdo ditë ka thënë ish presidenti amerikan Ronald Reagan. “Për lirinë duhet të luftohet, liria duhet të mbrohet dhe tu dorëzohet brezave të ardhëshëm për të bërë të njëjtën gjë”, për ndryshe do ta humbasim.  “Detyra e parë e çdo qeverie”, ka thënë ai, “është mbrojtja e popullit, e qytetarëve dhe jo të shkatërrojë jetën e tyre…Ne populli i diktojmë qeverisë çfarë duhet të bëjë dhe jo anasjelltas. Ne, populli, jemi shoferi e jo qeveria.  Qeveria është vetura dhe ne vendosim se në ç’drejtim duhet të shkojë ajo, cilën rrugë duhet të ndjekë dhe me çfarë shpejtësie”, është shprehur dikur ish-Presidenti amerikan, Ronald Reagan.

Një student pjesëmarrës në protestat më të mëdha popullore në Sllovaki ç’prej revolucionit anti-komunist të vitit 1989, i tha agjencisë së lajmeve AFP se, “Unë dua një Slovaki të denjë e të ndershme, ku qeveria punon për të mirën e qytetarëve të vet dhe jo në dobi të saj”.  Ashtu si në revolucionin anti-komunist të vitit 1989, me protestat paqësore të fundit, sllovakët treguan se zemërimi i popullit dhe vullneti i tyre për të mbrojtur lirinë e fjalës dhe liritë në përgjithësi dhe siç u shpreh student sllovak, për një “Sllovaki të denjë e të ndershme”, është mjeti më i mirë për të bërë ndryshime në qeveri, përfshirë edhe rënien e saj kur vritet fjala e lirë.

AMBASADORE VLAHUTIN, NA SHPËTONI NGA GRABITJET E QEVERIVE – Nga REXHEP SHAHU

 Një shqiptar nga fshatrat e Mirditës, në vitet ‘20 të shekullit të kaluar, shpëtoi një oficer francez që udhëtonte nga Korça për në Shkodër. Oficeri u sëmur në rrugë, një shqiptar rasti aty në fshatin ku u ndodhën e mori dhe e mbajti disa muaj në shtëpi dhe e shëroi. Pasi francezi u shërua, malsori shqiptar e çoi në konsullatën franceze në Shkodër. Çfarë don si shpërblim, i thanë aty shqiptarit. Asgjë ua ktheu shqiptari. Ata bënë gati një çek. Nuk e dua, tha shqiptari se unë nuk e shes mikpritjen e besën me para, nuk e kam bërë këtë gjë për para. I bënë gati një dekoratë shqiptarit. Nuk e dua, tha ai, s’kam ku ta çoj, nuk më hyn në punë. Po ne duam të ta shpërblejmë në një mënyrë që e shpëtove oficerin e Francës, i thanë shqiptarit.
Atëhere shqiptari ua ktheu: I thoni mbretit tuaj të na shpëtojë nga Serbia…
Ambasadorja e Bashkimit Europopian Romana Vlahutin i thoshte me 16 mars 2018 kryebashkiakut të Kukësit, Bashkim Shehu, se turistët do të vijnë patjetër në rajonin e Kukësit që është rajon i virgjër, me resurse të mrekullueshme në këtë trekëndësh mes Shqipërisë, Maqedonisë dhe Kosovës.

Ambasadorja Vlahutin kishte vizituar Shishtavecin ku po bëhen investime me fonde të BE dhe e mrekulluar nga bukuritë që kishte parë atje, ishte trishtuar me varfërinë që duket si mallkim ndaj kuksianëve. Varfëria e shpikur nga qeveritë ndaj banorëve të Kukësit, që jetojnë mes pasurive më të rëndësishme të vendit, varfëri e shpikur si mallkim e dënim që nga viti 1945, vazhdon ta ndëshkojë këtë popull e synon mbase ta tjetërsojë, ose ta dëbojë, siç ka dëbuar kaq shumë rini këto 4 vitet e fundit.

Me fonde të BE po bëhet rruga për Shishtavec. Ndoshta vonon por vëmendja do të vijë një ditë për ata që do mbeten gjallë në këtë vend, që do të kenë trimërinë të qëndrojnë pa ikur e pa vdekur.

Parullat në muret e godinave të dikurshme të Shishtavecit për partinë dhe Enverin tani shkaktojnë të qeshura, por edhe trishtim, siç i shkaktuan edhe ambasadores Vlahutin dhe ambasadorit austriak Z. Johann Sattler. Besoj se rrënjët e fatkeqësisë tonë atje janë, te ato parulla…
Kujtoj vitin 2005 kur një kg patate kushtonte sa një çemçakiz. Kështu shkruaja reportazh nga Shishtaveci atëhere se kështu ishte në fakt. Atëhere ishim atje me deputetin Jemin Gjana dhe ishte shumë e vështirë rruga për Shishatavec e për shkak të rrugës së vështirë banorëve vendas u ngelte patatja në gropë pa shitë dhe detyroheshin ta shisnin një kg patate sa një çemcakez 3 lekë, ose 3 kg me 10 lekë, ose që ta kuptojnë ata që s’besojnë, 33 kg patate kushtonin në vend 100 lekë të reja.

Aq shumë e lavdëroi ambasadorja Vlahutin Kukësin, klimën, natyrën dhe pozicionin e Kukësit sa ne vendasve na dukej se po fliste për një vend a rajon tjetër. Turistët do të vijnë patjetër një ditë në këtë rajon, pohoi ambasadorja e BE.

Ndërsa ajo fliste mu kujtua përfaqësuesi i Ambasadës amerikane në Tiranë Çarls Uollsh që erdhi në Kukës me 1996 dhe në një intervistë e lavdëronte shumë Kukësin e të ardhmen e tij. Thoshte se Kukësi, i rrethuar nga tri anët me liqen, rrëzë malit gjigand të Gjalicës, i kujtonte Salt Llajk Sitin, qytetin e Liqenit të Kripur në Amerikë. Dhe siguronte që atëhere se Kukësi do të ketë të ardhme të shkëlqyer.

Fillova ta mendoj lidhjen e domosdosdoshme të bashkisë Kukës me turistët. E besoj se një ditë Kukësi do të bëhet adresë e rëndësishme. Dhe do të vijnë ndoshta turistët… Besoj se nuk do të gjejnë vend të shkretë e pa njerëz…

Para ka, tha Vlahutin, nuk kanë munguar as nuk mungojnë paratë, por nuk ka projekte, kanë munguar projektet, aplikimet… Kukësi ka patur aftësi të paraqesë projekte.
Kjo është sëmundje e vjetër e shqiptarëve. Administrata shtetërore për shkak të paaftësisë tradicionale, sepse ajo ka qëlluar pothuaj gjithmonë të jetë partizane, nuk është marrë me projekte. OJF-të e vendit si organizata partie a reparte ushtarake të qeverisë janë mjaftuar me llokma qeverie e donatorësh të rekomanduar nga qeveria.

Po derisa të vijnë turistët…?

Kryetari i bashkisë Kukës, Bashkim Shehu, përmes një ekspozeje prekëse, bëri që ambasadorja Vlahutin të qëndrojë tri herë më gjatë në takim duke pohuar interesin e vertetë të saj.

Ambasadorët e çmojnë si zonë shumë të virgjër e më atraktive se simotrat e saj ku shkohet psh. për ski në rajon, e çmojnë si zonë me shumë prespektivë turistike. Edhe pse njerzit si për inat të qeverisë e të ambasadorëve i hedhin plehrat e bërllokin e shtëpive të tyre te dyert e tyre dhe i bëjnë kapicë aty në pritje të pastruesve të bashkisë ose të pastruesve që mund të sjellë BE-ja…

Ambasadorja Vlahutin, besoj si rrallë herë në vitet e saj në Shqipëri, arriti të kuptojë ndoshta thelbin e problemit të varfërisë dhe të përbuzjes së shpikur ndaj banorëve të Kukësit. Dua ta besoj se ajo arriti ta kuptojë se pse është i varfër banori kuksian që jeton në rajonin më të pasur të Shqipërisë. Dhe vertetë a është i varfër banori i Kukësit. Pse është i varfër…
Kryebashkiaku Bashkim Shehu, i tha ambasadores se Bashkia Kukës me 15 njësi bashkiake, me mbi 60 mijë banorë, me 983 kilometër katrorë, me 43 përqind të popullsisë me ndihmë ekonomike, me 23 hidrocentrale lokalë, me Liqenin e Hidrocentralit të Fierzës më të madhin në rajon që mban më të madhin hidrocentral në vend atë të Fierzës, me një ndër doganat më të mëdha të vendit në Morin, me Udhën e Kombit që i bie mes për mes në një gjatësi të konsiderueshme, pra me gjithë këto resurse, kjo bashki arrin të mbledhe 700 – 800 mijë euro të ardhura në një vit. Me këto të ardhura duhet të përballojë gjithë nevojat e veta, të mbajë edhe rreth 6500 familje në ndihmë ekonomike. Ndërkohë që vetëm një hidrocentral nga 23 hidrocentralet që janë në bashkinë Kukës, arrin të fitojë në vit deri 50 milionë euro dhe nuk paguan për bashkinë Kukës asnjë cent. Askush nuk paguan në Bashkinë Kukës, asnjë biznes, asnjë cent as hidrocentrali i Fierzës, as dogana…
Kështu ka ndodhur që pas Luftës së Dytë Botërore. Dhe u shpall kuksiani i varfër, zona verilindore e varfër, skëterrë, e prapambetur, që duhet ndihmuar, që duhet shkuar atje për ta nxjerrë nga prapambetja, që i duhen çuar lopë asaj zone dhe duhet kënduar kënga “ Dhamë, dhamë, dhamë, lope , lope, lope…”, duhet treguar me gisht se ku është e keqja e Shqipërisë-Kukësi, Verilindja.

… Dhe fatkeqësia trashëgohet dhe vendi përbuzet. Dhe përbuzja kthehet në sistem, në mënyrë të menduari. Të gjithë u edukuan që nga 1945 se Kukësi është i varfër. Gati gati të thonin se kuksianët janë me bisht, por shyqyr që bishti ishte parë dikund tjetër.
Të rinjtë e sotëm kujtojnë dhe besojnë se ky rajon është i mallkuar të ketë kaq shumë pasuri e resusre e njerzit e tij të jenë kaq shumë të varfër. Absurde është kjo situatë për një njeri që arrin ta kuptojë këtë masakër që bëhet nga shteti ndaj banorëve të Kukësit që është rajoni më i pasur i vendit.

Ja psh si statistikë, nëse dikush din ta lexojë. Në kohën e dikaturës, në rrethin e Kukësit punonin në industri mbi 16 mijë punëtorë me rrogë shteti. Për numrin e popullsisë askush në Shqipëri nuk kishte ndërmarrje shtetërore e punëtorë industrie sa Kukësi. Jo mbjellës e rritës domatesh, qepësh apo specash. Për rreth 30 vite në kohën e komunizmit Kukësi i jepte shtetit shqiptar rreth 60 përqind të prodhimit kombëtar të bakrit. U përmbytën tokat e Kukësit, kur u bë hidrocentrai i Fierzës, banesat, ca u dëmshpërblyen në atë kohë me masën e kohës, por energjia që prodhohet për gjithë Shqipërinë, për banorët e rajonit ku prodhohet kjo energji, ajo kthehet ne terr jo në dritë.

Kuksianëve sikur u është thënë se jeni qeragjinj në trojet tuaja dhe duhet të paguani qeranë në shtëpinë tuaj. Shteti zhvatës me politika gllabëruese, që pas Luftës së Dytë Botërore ia ka marrë pasuritë Veriut. Me pasuritë e veriut është bërë Shqipëria. Mirë duhet bërë Tirana dhe krejt shteti. Po një cent a duhet ta përfitojnë verioret nga pasuritë e tyre. Po 10 përqind të fitimeve të tyre a duhet dhe a mundet që ta paguajnë në bashki hidrocentralet lokale. Kukësi është më i vjedhuri, më i grabituri, më i plaçkituri dhe më i përbuzuri nga shteti nga gjithë qeveritë që nga 1945. Është më i shpërfilluri, duke qenë më i pasuri.
Duhet të jetojë gjithkush me domatet e veta.

Aeroporti i Kukësit është dhuratë për banorët e Kukësit jo për qeverinë shqiptare. Po a llogaritet që 1 përqind nga fitimet e neserme të këtij aeroporti ti marrë bashkia Kukës.
Po jepet Rruga e Kombit me koncension, rruga që e bëri Kukësin larg nga Tirana aq sa është Fieri larg nga Tirana. Heshtin të tërë, ndonëse ajo rrugë është bërë me paratë e taksapaguesve shqiptarë. Për atë rruge paguan takse çdo mjet që qarkullon në Shqipëri, paguajmë taksë në karburant. Tani duhet të paguajmë ekstra 5 euro për kalim për koncensionarin privat dhe të vazhdojmë nga ana tjetër të paguajme për shtetin në taksat që paguajmë në karburat, Le të paguajnë takse nga 5 euro a me shume te huajt por jo shqiptaret qe paguajne takse udhe.

Dyfish i ndëshkuar qytetari se është dyfish i pambrojtur qytetari sepse koncensionari duket se është më pushtetar se çdo pushtetar i këtij vendi dhe blen edhe zogjtë e qiellit e jo më zyrtarët e shtetit që jetojnë e punojnë me mendjen e pushtuesit, merr ç’të mundesh sa je në pushtet dhe ik në harrim.

Të gjitha shiten nga ky shtet, gjithçka shitet nga pasuria e kuksianëve dhe vetem kuksianët vazhdojnë të varfërohen dhe të vidhen dhe të gllabërohen dhe të fyhen dhe të tallen.
Ambasadorja e BE thotë se nuk mund të zhvillosh vetëm qendrën e vendit dhe nuk zhvillohet dot qendra kur periferitë janë keq. BE synon që bashkitë të bëhën të pavarura financiarisht. Po mendohet për një masterplan, vijon ajo dhe jo për ndërhyrje të parcelizuara.
Përsëri mendoj për hidrocentralet që më duket sikur prodhojnë jo dritë por terr, jo energji elektrike por varfëri, skamje mjerim. Dhe përbuzje. Si përbuzje pushtuesish. Vijnë nga ana e anës kompani, bëjnë hirocentrale dhe nuk përfillin asgjë e askënd nga vendasit që janë pronarë të vendit. Për faj të sistemit, për faj të shtetit që nuk mendoi asnjëherë për pronarët e resusrseve të Kukësit.

3145 familje janë me ndihmë ekononike që varion deri në 40 dollarë. 3630 familje janë në varfëri por i ka skualifikuar qeveria, duke i quajtur të varfëra por për procedurë se mungon një firmë, nuk fitojnë ndihmën ekonomike….

Nga të skualifikuarat apo që nuk i quan familje në nevojë janë edhe 150 familje që kanë invalidë në shtëpi por nuk kanë deklaruar se kanë veturë në shtëpi, veturë që i shërben invalidit. Pasi një familje që ka invalid nuk lejohet të ketë veturë të invalidit në shtëpi pasi është krim shtetëror dhe dënohesëh me heqje të ndihmës ekonomike nëse je invalid dhe ke veturë në emrin tënd. Ani pse ligji ta jep, qeveria ta heq se në këtë vend urdhëri i ministrit apo VKM e kryeministrit është mbi ligjin.

Në vende ku nuk ka pasuri e resurse, zakonisht me leje pa zë të qeverisë është mbjelle droga. Kukësi për fat nuk ka mbjellë drogë pasi ka pasuri që tejkalojnë fitimet me drogën.
Por pasuria i vidhet legaliasht me ligje të shtetit që nga 1945. Dhe kuksianët ende nuk kanë reaguar, ende nuk janë bërë digë qëndrese për veten e tyre, pasi sa herë kanë tentuar, shteti i ka mashtruar. Apeli i kryetarit të Kukësit dhe lutja e banorëve të tij për BE dhe ambasadorët është, u thoni hajdutëve legalë e ilegalë, që t’ia lënë një kockë edhe banorëve të Kukësit nga pasuritë e tij të mëdha.

Si shqiptari që tha në konsullatën franceze, që i thoni mbretit tuaj të na shpëtojë nga Serbia, çdo banor i Kukësit i thotë ambasadores së Europës Vlahutin: Na shpëtoni nga qeveria. Na shpëtoni nga grabitjet e qeverive zonja Ambasadore.

TË DËSHIROJ SHËRIM TË SHPEJTË, TEUTA RUGOVA – Nga BINAK MAXHARRAJ

Ti je çika, sugarja e ish Presidentit historik Ibrahim Rugova, i cili ishte edhe shoku dhe vendasi im te cilin e admiroj deri ne vdekje.

U ndjeva shume i shqetesuar kur ndegjova per shendetin tend se ishe diqka pa qejf. Mora vesh se edhe viziten per te mjeku e kishe caktu per te marten me 20 mars 2018.

Po ate dite mbahet edhe seanca per demarkacionin. Mos u merzit, merre nje leter nga mjeku se ishe ne vizite te ai, se kishe pak temperature. Por te e fundit s’prish pune, ti edhe me haret ke mungu nga seancat, bile njerezit nuk mujshin as me te gjete dhe nuk u ba kijameti.

Por mungesa e jote (per shkak te semurjes) ne Seancen e te Martes ka dyfish vlere per ty Teuta Rugova si depute te e Republikes se Kosoves, sepse ti me mungesen tende ne Seancen e Parlamentit e kryen edhe amanetin e babes Tenddhe besen qe ai ua kishte thane Rugovasve se: “Perderisa une te jem gjalle, kufiri me Malin e Zi nuk do te luaje”.

Teuta, amaneti dhe besa e babes Tend jane te shenjta, jane vlera per ty. Dhe ti bile ti, duhesh ta çojsh kete amanet deri ne fund, sepse Partia te cilen ai e themeloi, sot sikur eshte e pavlere.

DEMARKACIONIT NË FORMËN E PROPOZUAR A DUHET ME I THËNË PO apo JO…! – Nga Reshat Nurboja, PhD në Shkenca Politike

(Opinion personal)

 

Përfaqësuesit tanë aktualë politikë e insitucionalë mendojnë se me vendime të vështira nënkuptohet se ato  detyrimisht duhet të jenë PO, nuk kuptojnë se më shpesh vendimet e vështira janë ato kur për interesa madhore e afatgjata të shtetit e popullit ato duhet jenë JO…!

Këtë, dua të dokumentoj me dy vendime JO, që Ibrahim Rugova i ka thënë fillimisht trysnisë vendore e pastaj edhe të asaj ndërkombëtare, e të cilat tek shumë kohë më vonë janë dëshmuar se ishin percaktuese për ardhjen e mundësive të reja…!

  1. Në vitin 1991, kur ka filluar lufta në Kroaci, të gjitha partitë tjera, në kuadër të saj edhe PRK ku isha unë kryetar , kritikonim, shanim e çka nuk bënim duke kerkuar që në atë kohë të fillojmë luftën me Serbinë edhe në Kosovë…! Ibrahim Rugova ka vendosur JO…! Nga kjo perspektivë vlerësoj se e ka pasur më shumë se të drejtë, se Kosova do të përjetonte me qindra herë më shumë se Srebrenica etj,
  2. Në vitin 1990, Warren Zimmermann ish ambasadori i fundit amerikan në Jugosllavi, në vizitën e parë qè ia bèri Kosovès, ai kishte tentuar qè ta bind udhèheqèsin politik tè Kosovës Dr. Ibrahim Rugovën që të pranojë të dalë nè zgjedhjet e Serbisë tè vitit 1990, duke e arsyetuar këtë  propozim, “kèrcnim” tè tij, me fjalët “se përndryshe hedhja poshtë e pjesëmarrjes në zgjedhjet në Serbi nuk do ta ndihmonte besueshmërinë e tij si demokrat që e ka amerika… Nè librin e tij .”Burimet e njè katastrofe”, Ambasadori amerikan Warren Zimmermann shkruan se si Ibrahim Rugova në këtë kërkesë ultimative të tij vètèm buzëqeshi me ngrohtèsi siq e kishte zakon dhe “ nuk lèshonte pe ”…Ibrahim Rugova ia bèri tè qartë se nuk do tè qendronte as edhe një ditè si udhèheqës i shqiptarève, nëse do të i thoshte PO daljes së shqiptarëve në zgjedhjet e Serbisë…! I tha JO ambasadorit të Amerikës për këtë çështje…!

 

Shumë më lehtë dhe më në interes për vete në ato kohra e rrethana dr.Rugova e ka pasur po të i thoshte PO ambasadorit amerikan…!? Por burrshtetasit nga tregtarët politikë diferencohen e dallohen me vendimet e jo deklarimet e tyre…!

Andaj, edhe lideret politikë e deputetet e Kosovës sigurisht shumë më lehtë do ta kanë që të marten me 20 mars 2018 me votu PO se JO trysnisë ndërkombëtare për ratifikimin e Marrëveshjes të demarkimit të kufirit të Kosovës me Malin e Zi… Por çfarë do të i thojnë të tillët, historisë e sidomos pasardhësve të tyre kur dikur pas 10, 50 apo 100 viteve në librat e hsitorisë, gjeografisë e sidomos të atyre të shkencave politike e të marrëdhënieve ndërkombëtare mësojnë se si parardhësit e tyre me emra e mbiemra supozohet se me PO-në e tyre i kanë falur mbi 8223 hektarë territor të shtetit për “viza” e për të mbetur në pushtet…. Jo si kritikë e as si akuzë por vetëm si këndveshtrim e analizë: a do të mburren apo turpërohen me këtë PO apo JO të paraardhësve të tyre …?!

Në Shqipëri çdo ditë është një Gërdec! Për dijeni Ambasadorit të SHBA Donald Lu & Ambasadores të BE Romana Vlahutin – Nga Elida Buçpapaj

Në Shqipëri çdo ditë është një Gërdec!

Titulli i shkrimit tim është marrë nga telefonatat në emisionin Koha për t’u Zgjuar të gazetarit Bashkim Hoxha, nga definicioni që një shqiptar i bëri jetës që përjetojnë çdo ditë qytetarët e atij vendi!

Ishte definicioni i një shqiptari të thjeshtë, që e vuan, si qindra mijra, deri në kockë këtë realitet të mizerjes!

Ky shqiptar nuk është pjesë e elitës politike që jeton në lluks dhe që organizon koktelje me trupin diplomatik!

Ky shqiptar nuk është pjesë e OJQ-ve që janë atavizma të sistemit të degraduar!

Ky shqiptar, që unë i ngre kapelen, që meriton Chapeau, fliste në emrin e vuajtjes, që në Shqipëri ka marrë përmasat e apokaliptikes!

Ky shqiptar nuk shiste erudicion,

sikur editorialistët dhe opinionistët e TV, gazetave dhe portaleve shqiptare, të shitur për lluks dhe komoditetin personal nëpër skalionet e politikës!

Ky shqiptar i sfidonte të gjithë ata që kam përmendur më sipër!

Sepse thoshte të vërtetën që jetojnë sot shqiptarët në vendin e tyre,

shqiptarët që kjo klasë politike i ka kthyer në skllevër!

Shqipëria sot është çdo ditë një Gërdec!

E ngriti zërin ky shqiptar që reagoi ndaj hipokrizisë së “mazhordonit” më famëkeq të Edi Ramës, librazhiotit Tauland Balla që sulmeve të opozitës për të “denoncuar” varfërinë, sipas të njohurit slogan se “Sulmi është Mbrojtja më e mirë” – “Angriff ist die beste Verteidigung”, iu përgjigj me sulm gjoja në kujtim të dhjetëvjetorit të tragjedisë të Gërdecit, kur tutori i tij, kryeministri i Shqipërisë, në këta pesë vjet që është në pushtet, i ka mashtruar të gjithë burrashtetet dhe grashtetet më të fuqishme të SHBA dhe BE duke u “premtuar” se do të vendoste shtet ligjor dhe do të krijonte kushtet për shtet të së drejtës, shtet social dhe jetë me dinjitet!

Në përgjigje të tragjedisë së varfërisë, të denoncuar dje në Parlamentin e Shqipërisë, kur ishte thirrur kryeministri Edi Rama në një mocion debati nga opozita, e cila është po aq përgjegjëse për këtë situatë tragjike në vend, mazhordomi i Edi Ramës u ngrit në foltore dhe nisi të qajë me lot krokodili për tragjedinë e Gërdecit! Vajin e tij e dha live menjëherë televizioni privat i Edi Ramës ERTV.

Debati midis palëve në Parlamentin e Shqipërisë ishte një show i dalë boje, 180 gradë ndryshe nga telefonata e atij shqiptarit të thjeshtë që sot me një fjali të vetme me 4-5 fjalë denoncoi edhe Taulant Ballën, mazhordomin dhe tutorin, edhe opozitën, duke treguar traumën e luftës për ekzistencë, për bukën e gojës, të papunësisë e padrejtësisë që jeton populli shqiptar çdo ditë, ku çdo ditë është një Gërdec!

Të gjithë ata që sot përbëjnë parlamentin e Shqipërisë me në krye Edi Ramën, që qajnë me lot krokodili, janë aligatorë të popullit shqiptar, sepse janë ata që ua kanë kthyer jetën popullit në një Gërdec të përditshëm!

Nëse do të isha deputete e atij parlamenti, dhe nëse do të kisha ndërgjegje qytetare të papërlyer nga politika shqiptare, unë do ta jepja dorëheqjen menjëherë e do ta hidhja në koshin e plehrave mandatin e deputetit, përgjegjës kryesor që e ka katandisur jetën e Sovranit në një Gërdec!

Kur populli shqiptar është i kthyer i gjithi në popull vulnerabël, sepse nuk ka asnjë shans për jetë me dinjitet, ju lutem e nderuar zonja Vlahutin dhe ju zotëri Ambasadori Lu, ju që jeni dy nga të mashtruarit e kryepolitikës shqiptare, bashkojeni zërin tuaj me atë të atij shqiptarit të vuajtur që sot me plot guxim e denoncoi politikën shqiptare dhe tha se jeta e popullit shqiptar është çdo ditë një ferr i vërtetë!

Kjo klasë politike ka vetëm një alternativë ose duhet të shkojë përpara drejtësisë  ose duhet të largohet nga politika sepse është përgjegjësja kryesore që ua kanë mohuar shqiptarëve të drejtën e jetës që ua ka falur Zoti!

Sepse janë ata që e kanë kthyer Shqipërinë në një Tokë të djegur!

Ju vetë thoni se investitorët e huaj kërkojnë siguri për të investuar!

Në Shqipëri nuk vinë as investitorët e huaj dhe as turistët, sepse nuk ka siguri, nuk ka drejtësi, nuk ka shtet social!

Këtu pensionistët jetojnë me 100 Euro në muaj!

ndërsa rreth 80 mijë familje të deklaruara në nevojë për mbështetje sociale jetojnë si kafshë!

A do t’ja lejonit ju vetes që të jetonit kokëulur me 80-100 Euro në muaj?

A do t’ja lejonit ju vetes që të rrinit duarkryq kur fëmijët tuaj të jetonin në këto kushte jetese?

Ju e dini se shtetet e BE nuk i pranojnë shqiptarët, kur ky populli merr ikën dhe kërkon azil në vendet e tyre, me pretendimin se Shqipëria është një vend normal!

A është Shqipëria një vend normal?

Sistemi demokratik nis tek humanizmi, solidariteti dhe tek e vërteta, ndërsa për këtë klasë politike, “demokraci” do të thotë pasurim i tyre dhe vrasje e popullit përmes varfërisë!

Është detyrimi juaj si qytetarë të Botës të Lirë dhe përfaqësues të SHBA dhe BE që të thoni të vërtetën e të mbështetini ata qindra mijë shqiptarë që kanë humbur besimin  jo vetëm nga kjo klasë politike mizerabël, por edhe nga e vetmja shpresë për shqiptarët që është Perëndimi! Rikthejuani besimin shqiptarëve! Sipas sondazheve të fundit, janë populli më i palumtur i Europës, popull që e ka humbur shijen e gëzimit të jetës, joie de vivre. Qejfin e jetës së shthuruar e kanë vetëm një grup oligarkësh bastardë!

Si ju tingëllon denoncimi i atij shqiptari të thjeshtë sot në emisionin e Bashkim Hoxhës “Ne jetojmë Gërdecin në çdo ditë të jetës tonë!” Me këtë metaforë lakonike, një fjalë me me dy rrokje, por që shpreh një tragjedi të madhe, ai denoncoi edhe shkaktarët e Gërdecit të atëhershëm, edhe shkaktarët e Gërdecit aktual!

Kështu tha ai shqiptari i panjohur, por që u identifikua me të vërtetën që përjetojnë qytetarët e vendit të shqiponjave, që kjo klasë politike e ka kthyer në pronë private, si vendin e aligatorëve! Kjo klasë politike me në krye Edi Ramën, aligatorin kryesor dhe lidërshipin 27 vjeçar, e kanë lënë popullin shqiptar pa të ardhme dhe pa asnjë perspektivë!

 

 

Pse teatri historik të mos mbetet dhe si një ndërtesë muzeale? – Nga Sulejman Mato

Teatër i ri? Pse jo? Madje shumë teatro të rinj. Tiranës së një milion banorëve i duhen së paku 20 teatro të rinj, në qoftë se ne e duam seriozisht artin dhe mendojmë për të ardhmen e artit dhe kulturës shqiptare. Ka 28 vjet që vëmendja është spostuar nga teatrot, ndërkohë që dikur, hyrja në teatro konsiderohej nga të gjithë ne si një ditë e gëzueshme, si një festë… Për të gjithë ata që nuk e dinë vlerën e teatrit, unë do t’u kujtoja tani se ne me teatro jemi rritur.

Teatrot na kanë dhënë dije dhe kulturë, teatrot janë qendra të dijes, por edhe të argëtimit. Për të gjithë ata që kanë pak njohuri për rëndësinë e teatrove unë do t’u kujtoj se vetëm në Shqipëri ka ndodhur katrahura kulturore, jo vetëm në mbylljen e teatrove, të dramës dhe të humorit, jo vetëm në mbylljen e 12 Estradave që luanin një funksion të madh në argëtim dhe në edukimin shoqëror, por edhe në mbylljen e shtëpive të kulturës, shtëpive të rinisë, shtëpive të pionierit, në mbylljen e Lidhjes së Shkrimtarëve dhe të gjithë aktiviteteve të tjera kulturore vjetore.

Le të kthehemi te çështja aq e diskutueshme: prishja e teatrit të vjetër dhe ndërtimi i një teatri të ri. Në këtë diskutim ka pasur mendime pro dhe kundër. Pro ka qenë kryeministri, artist, i cili, jo se nuk është kundër teatrit, por mendoi krijimin e një teatri të ri, në kompleksin e ndërtimeve moderne që mendohet të qëndrojë dhe ky teatër. Mendimi tjetër është restaurimi i këtij teatri. Edhe kjo ide qëndron. Madje është shumë e justifikueshme, kur mendon se në qendrën e Tiranës po i vihet kazma të gjitha ndërtesave që mund të qëndronin gati dhe si dëshmi muzeale. Midis këtyre dy versioneve, qeveria me forcën që i jep pushteti vendosi prishjen e teatrit të vjetër dhe në vend të tij krijimin e një teatri të ri, modern. Personalisht nuk jam kundër, megjithëse ende nuk e kam parë projektin. Madje edhe sikur projekti të përmirësohet, sërish nuk jam kundër ndërtimit të një teatri të ri në qendër të Tiranës, pasi, historikisht, por edhe lehtësisht, spektatori e ka më për mbarë ta ketë teatrin e vet, aty ku ka qenë, në qendër të Tiranës. Mirëpo, për t’i kënaqur të dy palët dhe artistë që kanë dhënë jetën në atë teatër, dhe të tjerët që në kushtet e kohës kërkojnë krijimin e një teatri të ri, unë do të mendoja se ekziston mundësia dhe e një version të tretë.

Të lihet teatri i vjetër atje ku ka qenë, të restaurohet patjetër, por të mos preket struktura e tij, madje të funksionojë edhe në të ardhmen si i tillë, ndërkohë që teatri i ri mund të ndërtohet përkrah tij, atje ku u mendua të ekzistojë teatri i ri eksperimental, “Kujtim Spahivogli”. Unë mendoj se ka arsye të mendojmë që  vetëm njeri nga teatrot të ndërtohet i ri. Mund të ekzistojnë së bashku dy teatër në të njëjtin vend, ashtu siç ekzistojnë edhe tani. Duhet kuptuar se vetë shteti, pasi ndërtoi dy teatro funksionalë, në të njëjtin vend, tani vendos të prishi jo vetëm një, por dy teatro. Të gjithë e dinë që territori i teatrit është rreth 6 mijë metro katrorë, Le t’i mbeten 2 mijë metro katrorë dy teatrove, atij aktual dhe atij tjetrit, eksperimental. Kush mund ta kundërshtojë këtë ide? Përse duhet të prishen dy teatro për të krijuar një teatër, të ashtuquajtur modern? Pse të mos kemi dy teatro, pranë e pranë ashtu siç dhe i kemi? Pse teatri historik të mos mbetet dhe si një ndërtesë muzeale, duke pasqyruar në një nga sallat e tij të gjithë figurat e aktorëve tanë të shquar, të gjithë shfaqjet, historikun e saj, me rekuizitën dhe çdo gjë tjetër që i përket historisë së lavdishme të teatrit tonë popullor? Në qoftë se këtu ka synime të tjera, për ta shndërruar këtë qendër në qendër biznesi, atëherë,  të gjithë ne duhet të bëhemi të ndërgjegjshëm se këtu nuk bëhet fjalë për krijimin e një teatri, por për rrëzimin historik të kulturës sonë kombëtare, me gjithë  objektin e saj.

E përmenda dhe pak më lart, ne sot nuk na duhet një e tre teatro. Ne na duhen shumë teatro në Tiranë dhe në rrethe. Kushdo që mendon se ka ikur koha e teatrit dhe ka ardhur koha e gratacieleve  gabon. Kurrë nuk ka ikur dhe kurrë nuk do të iki koha e kulturës së një populli. Progresi i ekonomisë dhe i kulturës kanë ecur në kohëra paralelisht. Po e përsëris sërish thënien e nobelistit Ezra Paund: ”Në qoftë se  letërsia e një vendi pëson rënie kombi atrofizohet dhe kalbet” Nobelisti  e ka fjalën vetëm dhe për gjininë e komedisë dhe dramës kombëtare, e cila sot thuajse ka vdekur, dhe brezat që vijnë nuk do të kenë më drama dhe komedi bashkëkohore, të cilat pasqyrojnë problemet kombëtare dhe ato bashkëkohore. Qytetari i Tiranës  nuk jeton vetëm me bukë, atij i duhet dhe kultura dhe arti, dhe kinemaja e teatri, dhe libri e filmi, dhe estrada dhe komedia, dhe opera dhe baleti, dhe muzika e lehtë dhe ajo instrumentale, dhe piktura dhe skulptura si ato  të Odise Paskalit dhe Kristaq Ramës. Nuk e di, nëse dhe Edi Rama, si i ardhur nga komuniteti i artistëve, si artist dhe bir artisti, do ta ketë këtë dëshirë, në mos për idetë e tij futuriste, së paku në shenjë homazhi për brezin e humbur të artistëve, ku bëjmë pjesë të gjithë dhe ku bën pjesë dhe i ati i tij, skulptori i nderuar dhe i shquar, miku im Kristaq Rama?

MIKE POMPEO, I EMËRUARI I PRESIDENTIT TRUMP NË KRYE TË DIPLOMACISË AMERIKANE – Nga Frank Shkreli

Pas disa muaj mosmarrveshjesh, shpeshëherë edhe publike, me Rex Tillersonin, Sekretarin Amerikan të Shtetit, Presidenti Donald Trump e shkarkoi atë papritmas nga detyra, ndërkohë që emëroi Drejtorin e Agjencisë CIA, Z. Mike Pompeo në krye të diplomacisë amerikane, me të cilin, tha Presidenti Trump, ka të njëjtat pikëpamje mbi shumë çështje të politikës së jashtme dhe të sigurisë.

 

Duke bërë njoftimin për emërimin e Z. Pompeo në detyrën e re si Sekretar Amerikan i Shtetit, Z. Trump u shpreh se, “Jam krenar që po emëroj Drejtorin e CIA-s, Z. Mike Pompeo në detyrën e Sekretarit Amerikan të Shtetit.  Mike Pompeo u diplomua i pari në klasën e tij në Akademinë Ushtarake në West Point, u dallua në shërbimin e tij në Ushtrinë Amerikane dhe u diplomua me nderime të larta në Universitetin Harvard, dega juridike.  Ai ka shërbyer edhe në Dhomën e Përfaqsuesve të Kongresit Amerikan, ku është dalluar për aftësitë e tija, për të bashkpunuar me përfaqësues të dy partive kryesore” u shpreh Presidenti Trump, duke njoftuar emërimin e Z. Pompeo në krye të Departamentit Amerikan të Shtetit (DASH).

 

“Jam i bindur”, shtoi shefi i Shtëpisë së Bardhë se Z. Pompeo, “është personi i duhur për këtë detyrë, në këtë kohë kritike. Ai do të vazhdojë të zbatojë programin tonë të politikës së jashtme për të përforcuar aleancat tona, për tu ballafaquar me kundërshtarët tanë dhe për të realizuar çnuklearizimin e ishullit Korean”. Ai shtoi se Z. Pompeo është lavdëruar nga përfaqsues të dy partive në Kongresin amerikan, se si Drejtor i CIA-s ai, “ka vendosur lidhje të ngushta me aleatët dhe miqët tanë në fushën e inteligjencës ndërkombëtare.”  Zoti Trump përfundoi deklaratën e tij për emërimin e 54-vjeçarit Pompeo, duke thënë se, “Përvoja e tij në ushtri, në Kongres (tre mandate si përfaqsues i shtetit Kansas) dhe si Drejtor i CIA-s, e kanë përgatitur atë shumë mirë për rolin e tij të ri”. Ndërkaq, Presdienti Trump i bëri thirrje Kongresit që të miratojë emërimin e Z. Pompeo në detyrën e shefit të diplomacisë amerikane, sa më parë që të jetë e mundur.

 

Pas njoftimit nga Shtëpia e Bardhë, Z. Pompeo u shpreh se i ishte shumë mirënjohës Presidentit Trump për emërimin e tij në krye të diplomacisë amerikane dhe shtoi se, “mezi pret që të fillojë nga puna dhe të përfaqësojë presidentin dhe popullin Amerikan anë e mbanë botës”.  Z. Pompeo u angazhua gjithashtu se nëqoftse emërimi tij miratohet nga Senati, ai do të “udhëheqë korpusin më të mirë diplomatik në botë, drejtë formulimit dhe realizimit të objektivave të politikës së jashtme të Presidentit Trump.”

 

Mike Pompeo

 

Ndonëse, Z. Pompeo ndanë shumë pikëpamje me shehfin e Shtëpisë së Bardhë, ashtu si ç u shpreh edhe Z. Trump në njoftimin për ta emëruar atë në detyrën e Sekrterit të DASH, duket se Z. Pompeo mund të ketë pikëpamje të ndryshme nga Presidenti në lidhje me Rusinë dhe udhëheqsin e saj Vladimir Putin.  Gjatë seancave dëgjimore në Kongres për aprovimin e tij në detyrën e Drejtorit të CIA-s, Z. Pompeo mori një qëndrim në përputhje me vlerësimet e CIA-s agjencisë që ai do të drejtonte, kundër politikave të Rusisë dhe të udhëheqsit të saj Putin.

 

Në lidhje me politikat putiniste ruse dhe ç’pret nga Sekretari i ri Amerikan i Shtetit, udhëheqsi i Partisë Demokrate në Senat, Z. Çarlës Shumer, u shpreh nepërmjet një deklarate të martën se, “Nëqoftse miratohet emërimi i tij si Sekretar amerikan i shtetit, shpresojmë se Z. Pompeo do të rifillojë një politikë të re karshi Moskës duek ashpërsuar politikat tona ndaj Rusisë dhe Putinit”, tha udhëheqsi i demokratëve në Senatin amerikan.

 

Komentuesi Bret Stephens i gazetës Nju Jork Tajms në një koment     sot e cilësoi Z. Pompeo si “anti-Tillersoni”, dhe thotë se Pompeo e njeh mirë Uashingtonin dhe ka shërbyer si Drejtor me kompetencë i  agjencisë CIA.  Për më tepër, shkruan gazeta Tajms, Pompeo ka besimin e Presidentit, që do të thotë ndryshe nga Rex Tillersoni, si rrjedhim do të ketë edhe besimin dhe kredibilitetin e qeverive të huaja.  Por, më i rëndësishëm është fakti se Mike Pompeo është i gatëshëm të kundërshtojë presidentin, që do të thotë se do të ketë mundësi edhe ta kontrollojë atë. Publicisti i Nju Jork Times thotë se Pompeo është një konservator tradicional me ide të qarta mbi interesat dhe përgjegjësitë e Shteteve të Bashkuara në botë.  Si i tillë, ka më shumë të ngjarë që Presidenti Trump ta dëgjojë atë dhe të bindet nga një konservator i përgjegjshëm.

 

Ndërsa gazeta e shtetit Kansas, Uiçita Igël, nga vjen i emëruari i Presidentit Trunmp për sekretar të DASH, shkruan se “Pompeo tani bëhet diplomat për herë të parë.  Bashkbiseduesit e tij ndërkombëtarë do ta dinë se me mbështetjen e shprehur të presidentit, ai ka më të ngjarë (në krahasim me Tillersonin) se në takimet me ta, ai do të flasë drejtë për drejëtë, në emër të presidentit.  “Detyra e Sekretarit Amerikan të Shtetit është një rol sfidues për Z. Pompeo, një rol që me kohë ai duhet ta luaj me përsosmëri.  Ai duhet të marrë qëndrime më pak agresive në fushën ndërkombëtare.  Në vend të këtij agresiviteti që ai ka treguar në Kongres dhe si drejtor i CIA-s – cilësi kjo që i pëlqen presidentit Trump – tani ai duhet të bëhet pjesë e zgjidhjeve të problemeve botërore dhe jo thjeshtë t’i analizojë ato nga jashtë”, thekson në komentin e saj gazeta e shtetit Kansas, Uiçita Igël, nga vjen Sekretari i ardhëshëm amerikan, nëqoftse aprovohet emërimi tij nga Senati i Shteteve të Bashkuara, proces ky që pritet të fillojë muajin e ardhëshëm.

Një gjeni si Stephen Hawking – Nga Andon Dede, Nju York

 

Vdekja e shkencëtarit të shquar, Stephen Haukins, është një humbje e madhe për Botën, në përgjithësi. Them kështu se ai nuk qe vetëm një gjeni në fushën e Kozmologjisë apo Fizikës teorike, por dhe një mendje e ndritur e një qytetar i madh që ka ngritur zërin për problemet më shqetësuese që po përballon e do t’i duhet të përballojë njerëzimi dhe që, për fat të keq, kanë rënë në vesh të shurdhër tek ata që mund të ndihmonin për shmangien e rreziqeve të mundëshme që mbartin ato. Por unë, duke mos qënë specialist i atyre fushave nuk guxoj të merrem më shumë për ndihmesën e jashtzakonshme të tij në shkencat që lëvroi. Për më tepër që lexuesi, me disa klikime në Internet mund të gjejë të dhëna e informacione me bollëk për jetën dhe veprën e këtij shkencëtari të shquar. Përmes këtyre rreshtave desha vetëm të rrëfej një përjetim timin e që mbart, sipas meje, mesazhe të mëdha.

Sapo kishim ardhur në Amerikë dhe po ndiqnim në darkë emisionin e përditshëm “Larry King Live”. Sado turp që të jetë, unë deri atëhere kisha dëgjuar vetëm emrin e këtij gjeniu të gjallë dhe nuk dija pothuajse asgjë më tepër për të. Kur Larry Kingu bëri prezantimin e të ftuarit, unë, që nuk e dëgjova mirë, me që po merresha me diçka tjetër, i them time shoqeje: “Aman mbylle se nuk e shoh dot…Keq më vjen për të, por le ta kalojmë tek një emision tjetër kësaj radhe…”. Ajo nuk e plotësoi kërkesën time duke u justifikuar se “mbase ia vlen, me që është shkencëtar i shquar”. “Shkencëtar i shquar ai?!” – ia ktheva unë dhe nuk e zgjata më dhe nisa ta dëgjoj me vëmendje. Pyetjet e moderatorit të njohur dhe përgjigjet e shkencëtarit të shquar më mbërthyen qysh në fillim pas ekranit, si rrallë herë. Po e them pa e tepëruar se ajo intervistë ka qënë dhe mbetet një nga më interesantet dhe më me vlerë që kam ndjekur në jetën time, në mos e pakrahasueshme me të tjerat. Edhe pse kanë kaluar rreth njëzet vjet qysh atëhere, po të më pyesë njeri tani, jam gati t’i riprodhoj pa vështirësi pyetje-përgjigjet e saj, si ato që lidhen me “gropat e zeza” të hapësirës, nëse ka jetë në planetet e tjera e çështje të tjera. Nuk më hiqet nga mendja dhe pyetja e fundit që i bëri Larry Kingu se “cili është problemi aktual më i rëndësishëm e më i vështirë që po përballon njerëzimi”. “Shtimi i pakontrolluar i popullsisë”, iu përgjegj shkencëtari, “Po qe se vazhdohet me këto ritme, – vazhdoi ai, – në vitet ’30 të shekullit të ardhëshëm, njerëzit do të bashkëjetojnë ngjitur me njeri tjetrin…”. (Po e them në parantezë, nga që nuk guxoj ta pohoj me zë të lartë, se po doli parashikimi i tij, nga ky mbipopullim nuk na ndan më shumë se një dhjetëvjeçar…).

Ja, ky qe episodi apo përjetimi im që desha ta ndaj me të tjerët, jo thjesht si një kuriozitet, gjë që as që do t’ia vlente, por për disa mesazhe të fuqishme që dalin prej tij, sipas këndvështrimit tim.

Ai qe gjeni dhe për fat të keq, Bota ka aq pak të tillë. Duke qënë kështu, mos vallë ne të tjerët, s’kemi se ç’përfitojmë nga përvoja e tij?! Mendoj se është e kundërta, ndaj dhe i shkruajta këto rreshta. Historia botërore ka treguar se shëmbuj si ky, që kanë pësuar fatkeqësi të tilla shëndetësore, si ai, komplet i paralizuar e që lëvizte me karrocë e komunikonte me aparate speciale, pra, ka pasur plot, madje edhe tek njerëz të talentuar në mos dhe gjeni. Por, mjaft prej tyre, në mos shumica, i janë dorëzuar fatit dhe e kanë vazhduar jetën në atë mjerim të vajtueshëm që Zoti apo Natyra kishte rezervuar për ta. Krejt ndryshe ndodhi me Stephne Haukins-in: ai vazhdoi veprimtarinë shkencore, madje dhe pedagogjike, thuajse njëlloj si të qe normal. (Sa për kuriozitet: para ca kohësh kam ndjekur në television, një kronikë për një biznesmen të suksesëshëm që ishte pa këmbë e me duar të gjymtuara).

Por, nga përvoja e tij mendoj se mund të përfitojmë të gjithë. Ne ankohemi e dorëzohemi për shkaqe apo simptoma fare të lehta, duke filluar nga një dhimbje koke apo shpatulle e deri tek ndonjë grip që na privon nga jeta normale. Lëmë çdo punë e mbështillemi në qoshen familjare, duke pirë çaj, pasi kemi kapërdirë më parë medikamentet e mjekut…Shpirtërisht jemi për tokë, a thua se morëm fund…Unë nuk them që të mos i kushtojmë vëmendje e kujdes shëndetit të përditëshëm, por le të mendojmë përherë se ka shumë më keq, ndaj të rezistojmë e të mos dorëzohemi. Unë i jap shumë rëndësi faktorit psikologjik apo psiko-terapisë dhe këtë përfundim nuk e kam vetëm nga teoria por dhe nga përvoja personale. Por, këto tema dalin jashtë këtij shkrimi e meritojnë trajtesa të posaçme.

Për të mos u zgjatur, dua ta shoh episodin e mësipërm edhe në një kënd-vështrim tjetër. Është folur e flitet shpesh se “ku qëndron bukuria e njeriut”. Madje, dhe kohët e fundit, disa kanale televizive u ndalën tek kjo temë duke e parë atë krejtësisht tek pamja e jashtëme, madje në hiret e disa femrave që Natyra u kishte dhënë fytyra të bukura, gjokse të hedhura e të pasme të bollshme…As që më pëlqen ta zgjas me këto. Por, do të doja të ndalesha tek një lloj bukurie tjetër, që lidhet me botën e brendëshme të njeriut, si kjo që shtjellova për Hauking-un e madh: duke ndjekur intervistën e tij, përgjigjet e mënçura, si rrallë herë më parë, unë as që e kisha mendjen më tek pamja e tij e jashtëme, për të cilën mblodha buzët në fillim të emisionit. Në fund, më erdhi aq keq që mbaroi intervista e që më duhej të ndahesha nga komunikimi televiziv me atë gjeni të gjallë. A nuk është dhe kjo një lloj bukurie tek njeriu apo e kam gabim?!

Nju York, 14 mars 2018

Miti për pafajësinë e feve – Nga Aurel Dasareti*

 

Fundamentalistët e quajnë racist çdo person që reziston ndaj islamizimit që shohim çdo ditë. Por, për aq sa di unë, Islami nuk është popull, një komb apo një racë njerëzore. Ju nuk mund të akuzoheni për racizëm kundër një ideologjie. Racizmi është i lidhur me gjenet njerëzore. Jo ideologjinë e tyre. Kritika fetare është një e drejtë themelore në një shoqëri demokratike dhe është subjekt i lirisë së shprehjes. Nuk ka arsye për t`u dhënë ndjenjave ose institucioneve fetare ndonjë mbrojtje të veçantë.

***

Feja “ka zgjedhje” të thjeshta për probleme komplekse. Sot, institucionet fetare dhe idetë, në fakt kanë fuqi të madhe në jetën e shumë njerëzve. Edhe në vendet ku vlerat laike (sekulare) janë të forta, shumë njerëz jetojnë në mjedise ku idetë fetare dhe rregullat e sjelljes kanë fuqi të madhe. Fetë më të mëdha kanë më shumë pushtet sesa çdo lëvizje politike ndonjëherë. Megjithatë, kritikat fetare janë kontradiktore, ndërsa kritikat politike janë parë si një çështje normale. E drejta për të kritikuar pushtetin ka qenë dhe mbetet e rëndësishme për të dhënë liri për më shumë njerëz. Në shumë vende, kritikat fetare janë të lidhura me dënime të rrepta. Në vende të tilla si Arabia Saudite, shohim se zërat udhëheqëse dënohen rreptë nëse kritikojnë aspektet e Islamit ose propagandimi për të interpretuar fenë në një mënyrë tjetër nga ajo që dikton regjimi.

***

 

A është e ligjshme të kritikosh dogmat dhe fetë në Shqipëri, Kosovë dhe trojet tjera shqiptare në vitin 2018? A mund të kritikosh çdo fe dhe çdo dogmë pa dëmtuar askënd që i përket fesë dhe dogmës që kritikohet? Nëse përgjigja është jo, ne kemi humbur lirinë e shprehjes në trojet tona, dhe ne jemi një përafrim pothuajse anarkik ku ai që ulërinë më lartë për ndjenjat e lënduara të pikëpamjes së tij për jetën, dëgjohet më tepër.

A është raciste t’i kritikosh Dëshmitarët e Jehovait? Nëse përgjigja është jo, mund të pyesim më tutje: Atëherë nuk është raciste as ta kritikosh Islamin, as ta kritikosh fenë Ortodokse, as atë Katolike, as Budizmin, as Hinduizmin.

A mund të krishterët, myslimanët dhe fetarë tjerë ta kritikojnë ateizmin dhe shkencën në mënyrë të egër dhe të pakufishme, pa i lënduar ndjenjat e ndjekësve të këtyre? Nëse përgjigja është po, kritika duhet të jetë e ndërsjelltë.

Atëherë mund të pyesni vetveten: Kush është pronari i Perëndisë?

Ata që janë me ndjenja fetare më të lënduara në çdo kohë, ata që bërtasin me zë të lartë? Ata që më shpesh dalin në televizion? Ose nevojtarët zëri i të cilëve nuk dëgjohet? Të këqijtë dhe të sjellshmit, kush janë ata? Ata që gjenden në stolin kryesor të Kishës ose ata që nuk guxojnë të shkojnë atje? Imamët?…

Sidoqoftë, mund të jemi absolutisht të sigurt se askush nuk e zotëron Perëndinë.

Është e lejuar të pyesësh. A lejohet akoma  për të menduar “gabimisht” në Evropë?

Sigurisht, të gjitha fetë me dogmat dhe besëtytnitë e tyre primitive duhet të kritikohen dhe sfidohen në shoqërinë moderne. Nuk ka të bëjë fare me ofendimin apo racizmin.

Fundamentalistët fetarë mendojnë që shkeljeve të ndjenjave fetare duhet t`u përgjigjesh me dhunë! Ata nuk pajtohen me faktin që gjithçka që në realitet nuk është e dëmshme është e lejueshme: Nëse shoku im i mirë, Gentiani, thotë një fjalë mallkimi kundër fesë time, ai mund të presë një grusht nga unë. Sipas logjikes ekstremiste është normale. Nuk mund të provokosh. Nuk mund të fyesh besimin e të tjerëve. Nuk mund të tallesh me besimin e të tjerëve.

Nuk ka asgjë serioze në shembullin e fundamentalistit që i jep atij të drejtën për të goditur dikë. Në fakt, ai po i thërret njerëzit për hakmarrje të dhunshme për shkak të ndjenjave të lënduara. Ai mund të ndihet i lënduar, por askush nuk e kërcënon atë me dhunë!

Ata “mbrojtës” që propagandojnë se Islami, Krishterimi, Budizmi etj nuk mund dhe nuk duhet të kritikohet, në realitet i bëjnë të parëndësishme dhe të pavlefshme fetë të cilat përpiqen t`i mbrojnë nga kritika. Pse e them këtë? Sepse sikur feja përkatëse të ishte pa të meta, propaganduesi i saj nuk do të refuzonte kritikën, përkundrazi, do të dëshironte që të analizohet, në mënyrë që të dalin në shesh të gjitha gjërat e “shkëlqyera” që përmban feja tij. Dhe, do të krenoheshe pastaj.

Njerëzit të cilët pretendojnë  se idetë e tyre nuk duhet të kritikohen sepse lëndojnë ndjenjat e tyre, kanë një rrugë të gjatë për të ecur përpara se të bëhen zëra të rëndësishëm në debatin serioz social. Duke u përpjekur të refuzojnë të tjerët për të kritikuar këto ide, ata në mënyrë indirekte pranojnë se idetë e tyre nuk tolerojnë një vështrim më të afërt (që të mos dalin në shesh dobësitë) dhe i bëjnë ato të parëndësishme (të pavlera) për të tjerët që t`i marrin në konsideratë. Si rrjedhojë mbrojtësit e Islamit e vendosin vetveten dhe Islamin në një dritë shumë të keqe. Ato ndihmojnë myslimanët të deklarojnë idetë e tyre të parëndësishme, ndërsa demonstrojnë një mungesë të plotë të të kuptuarit të asaj që ata vetë bëjnë. Por, rruga drejt ferrit është gjithashtu e shtruar me qëllime të mira.

Mediat duhet të bëjnë dallimin midis kritikave të Islamit dhe urrejtjes ndaj besimtarëve myslimanë.

***

Miti për pafajësinë e feve shkon në pohimin e përhapur se dhuna dhe terrori në emër të Zotit është një abuzim i fesë.

Nëse ne e ruajmë mitin e pafajësisë së fesë dhe kështu nuk do ta marrim seriozisht faktin se fetë kanë potencial si për të mirë dhe për të keqe, atëherë ne nuk jemi të detyruar për kritikat e nevojshme të brendshme-fetare. Dhe ne do të vazhdojmë të përjetojmë trishtimet e papërshkrueshme se atje ku feja është e përzier në një konflikt, konflikti bëhet më i egër.

Pas mitit fshihet një fakt i pakëndshëm, domethënë, se të gjitha fetë janë subjekte komplekse me potencial më të madh apo më të vogël për të mirën dhe të keqen – në varësi se cilat aspekte të fesë përkatëse mbizotërojnë.

Kur përballemi me faktin se të gjitha traditat fetare janë të madhësive komplekse, bëhet e qartë se ne kemi nevojë për kritika të feve – jo kritika tradicionale të fesë si të tillë, por një kritikë të feve nga brenda, në mënyrë që fetë nuk do të mund më të përdoren për të legjitimuar dhunën dhe terrorin.

Një fe është një grup idesh ku një ose më shumë prej jush ecni përreth dhe besoni. Idetë që nuk i nënshtrohen kritikave janë të padobishme pasi nuk mund të verifikoni vlefshmërinë e tyre. Idetë e tilla i përkasin historisë së koshit të mbeturinave.

*Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au)

APOTHEOZË VOTE: SA JEPNI PËR NJË VOTË ZOTËRI?! – Ng Prof. dr. BINAK MAXHARRAJ

 

Dikur në kohën e Migjenit kur zoteronte një varferi e skajshme ishte aktuale Apotheoza e Mistrit. Refreni: pak mister,pak misër
ju lutem zoteri,pak misër zoteri sepse më këtë e shpetoni një
jetë,shpetoni jetën e Lulit të vocerr.Lulit të varfer që s’kishte çka me hangër.

Kurse sot në këto ditët tona,poashtu,është ba si Apoteozë vota,vota për një marri të madhe,për me falë tokë Kosove për më shetit më duar n’xhepa nëpër Evropë.

Një votë ju lutem zoteri,një votë të lutëm zoteri është ky një Apoteozë një refren i përditëshëm i ditëve tona,ndegjohet kudo në rrugë,neper shtepia,ne instituciuone.

A keni një votë zoteri,një votë ju lutem së jemi koqitë,jemi blloku qe tre vite,spo muj lëvizim lirshëm,sepse Evropa po na pretë ajo s’po mundët pa ne.

Po si ta gjejmë një votë,ku është ajo votë zoteri,po na duhet
për ta zgjidhë nyjën e Kosovës e cila është lidhë qe sa vite.
Sa po jepni zoteri për një votë,sepse edhe vota është ba si këmbim vlere,e merrë vleren e sajë ne pazar së kush jepë
më shumë para.

Dhe kështu këtyre diteve Apoteoza e votës është ba si Apoteozua e Migjenit,por me nje dallim se ajo e Migjenit ishte për te shpetuar jetena.Kurse kjo e sodit Apoteoza e Votës është marria e kohës sëpse për me marrë një votë duhet të japish një pjesë të trupit tëndë,një pjesë të tokës tende.

Apoteoza e votës është turpi i jonë,është marria e jonë,është mjerimi i jonë.Ju lutem zoteri ikni nga unë,sepse unë nuk e shesë votëm time,ajo është e shenjet për mua sepse me dhimbëset Kosova nese ia prejme vetem një damar ajo plage nuk sherohet gjatë,kullon gjak përgjithemonë.