VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Shkencëtarët australianë zbulojnë testin e gjakut që vëren kanceret e lëkurës

By | July 18, 2018
blank

Komentet

blank

Vaksina J&J në Gjermani, në dispozicion për të gjithë të rriturit

Vaksina Johnson&Johnson kundër koronavirusit do të jetë në dispozicion për të gjithë të rriturit në Gjermani, tha ministri i Shëndetësisë i këtij vendi, Jens Spahn.

Ai tha se autoritetet kanë vendosur që të mos e kufizojnë përdorimin e kësaj vaksine vetëm te të moshuarit, për shkak të rrezikut shumë të rrallë nga mpiksja e gjakut.

Muajin e kaluar, vaksina Johnson&Johnson është pezulluar për disa ditë në SHBA, pasi një numër i vogël i njerëzve – kryesisht të rinj – kanë raportuar mpiksje gjaku pas vaksinimit.

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) i ka ekzaminuar këto raste dhe ka dalë me konstatimin se përfitimet nga vaksina i tejkalojnë rreziqet.

EMA ua ka lënë vendeve anëtare të BE-së që të vendosin se si duan ta përdorin vaksinën Johnson&Johnson, e cila jepet me një dozë të vetme.

Gjermania, javën e kaluar, i ka hequr kufizimet edhe ndaj vaksinës AstraZeneca, e cila po ashtu është përcjellë me disa raporte për mpiksje gjaku.

AstraZeneca, për disa javë, u është rekomanduar vetëm personave mbi 60 vjeç.

Në Norvegji, ndërkaq, ekspertët e emëruar nga Qeveria e vendit rekomanduan që vaksinat AstraZeneca dhe Johnson&Johnson të hiqen nga programi i imunizimit. rel

blank

BE, kontratë për 1.8 miliardë doza të vaksinës Pfizer-BioNTech

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen gjatë një vizite në kompaninë amerikane Pfizer, në Puurs, Belgjikë (23 prill 2021)

 

Marrë nga Associated Press

BRUKSEL – Bashkimi Evropian riafirmoi të shtunën mbështetjen për kompaninë Pfizer-BioNTech dhe teknologjinë e saj të re të vaksinave ndaj COVID-19, duke rënë dakord për një zgjatje masive të kontratës për 1.8 miliardë doza të mundshme deri në vitin 2023.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, shkruajti në Twitter se zyra e saj “sapo ka miratuar një kontratë për 900 milionë doza të garantuara” me të njëjtën sasi dozash si alternativë në të ardhmen.

Kontrata e re, e cila ka mbështetjen e plotë të vendeve anëtare të BE-së, do të përfshijë jo vetëm prodhimin e vaksinave, por gjithashtu do të sigurojë se të gjithë përbërësit thelbësorë duhet të vijnë nga BE-ja.

Komisioni Evropian aktualisht ka krijuar një portofol prej 2.6 miliardë dozash nga gjashtë kompani. “Kontrata të tjera dhe teknologji të tjera të vaksinave do të pasojnë”, tha zonja von der Leyen në një mesazh në Twitter.

Pfizer-BioNTech kishte një kontratë fillestare prej 600 milionë dozash me BE-në.

Njoftimi i së shtunës reflekton gjithashtu besimin që BE-ja ka treguar në teknologjinë e përdorur për vaksinën Pfizer-BioNTech, e cila është e ndryshme nga ajo që u përdor për vaksinën e prodhuar në bashkëpunim nga Universiteti i Oksfordit dhe kompania AstraZeneca. VOA

blank

EMA fillon vlerësimin për një ilaç të zhvilluar për trajtimin e COVID-19

Bruksel

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) filloi procesin e vlerësimit paraprak të ilaçit “Sotrovimab” të zhvilluar për trajtimin e infeksionit që shkakton koronavirusi i ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Ilaçi i prodhuar nga kompanitë GlaxoSmithKline dhe Vir Biotechnology është “antitrup monoklonal” dhe është përfshirë në procesin e vlerësimit paraprak në mënyrë që EMA të japë miratimin për përdorimin e shpejtë.

Në një deklaratë nga EMA thuhet se ka filluar shqyrtimi i të dhënave të para të arritura nga studimet laboratorike të ilaçit mbi kafshët por se ende është shumë herët për të vendosur rreth balancës dobi-rrezik.

Ekspertët e EMA-s do të vlerësojnë kur të dalin edhe të dhënat e arritura nga studimet klinike lidhur me ilaçin. Procesi i vlerësimit paraprak i ilaçit do të vazhdojë deri kur të arrihet një provë e mjaftueshme që do të mbështesë aplikimin zyrtar për miratimin e tregut që të përdoret tek personat e prekur nga COVID-19 në vendet e BE-së.

Ekziston një proces tjetër i shqyrtimit i cili vazhdon dhe i cili u fillua nga EMA për të këshilluar autoritetet e shëndetësisë kombëtare të vendeve të BE-së të cilat mund të kërkojnë të përdorin Sotrovimab tek të sëmurët.

Në shkurt EMA njoftoi se “kokteji i antitrupave” të përdorur në trajtimin e ish-presidentit Donald Trump, mund t‘u jepet të sëmurëve që nuk marrin trajtim shtesë me oksigjen.

Për kombinimin e përbërësve aktivë të emërtuar “casirivimab” dhe “imdevimab” që u miratuan në nëntor 2020 në SHBA, ishte theksuar se mund të përdoren kundër COVID-19 në situatat kur nuk nevojitet trajtim shtesë me oksigjen si dhe tek të sëmurët që kanë rrezik të përparuar në fazë serioze.

blank

OBSH: Besim tejet i ulët tek disa nga të dhënat e vaksinës kineze

Marrë nga Reuters

Ekspertët e OBSH-së kanë shprehur “besim shumë të ulët” tek të dhënat që ka ofruar prodhuesi shtetëror kinez i ilaçeve Sinopharm, lidhur me rrezikun e efekteve të rënda anësore, që shkakton tek disa pacientë vaksina e saj kundër COVID-19, por në përgjithësi shprehin besim për aftësinë e vaksinës për të mbrojtur nga sëmundja. Gjetjet paraqiten në një dokument të siguruar nga agjencia Reuters.

Reuters nuk arritur ende të sigurojë një koment nga Organizata Botërore e Shëndetësisë rreth shqetësime të lidhura me vaksinën Sinopharm. Po kështu edhe nga vetë prodhuesi shtetëror kinez i ilaçeve.

Dokumenti u përgatit nga Grupi Strategjik Këshillimor i Ekspertëve të OBSH-së. Sinopharm është autorizuar për përdorim tek popullata e rritur në 45 vende. Deri tani janë injektuar 65 milionë doza të saj.

Dokumenti përfshin përmbledhje të të dhënave nga provat klinike në Kinë, Bahren, Egjipt, Jordani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Në dokument thuhet se në shumë vende efikasiteti i vaksinës në provat klinike të fazës 3 ishte 78.1% pas marrjes së dy dozave. Një rënie e lehtë nga 79.34% njoftuar më parë nga Kina.

“Ne jemi shumë të sigurt se 2 doza të BBIBP-CorV (Sinopharm) janë efikase në parandalimin e COVID19-s tek të rriturit (18-59 vjeç)”, thuhet në dokument.

Por aty shtohej se, “analiza e sigurisë mes pjesëmarrësve që kishin probleme shëndetësore ekzistuese ishte e kufizuar, për shkak të numrit të ulët të pjesëmarrësve me kushte të tilla (përveçse obezitetit) në provat e Fazës së 3-të”.

Dokumenti citonte mungesë provash lidhur me mbrojtjen që siguronte vaksina ndaj rasteve të rënda të sëmundjes, kohëzgjatjen e mbrojtjes, sigurinë për përdorim e saj tek gratë shtatzëna e tek të moshuarit si dhe identifikimin e vlerësimit të efekteve të rralla anësore përmes monitorimit të sigurisë, pas autorizimit të saj.

“Ne kemi besim shumë të ulët në cilësinë e provave, që dëshmojnë se rreziku për efekte të rënda anësore, pas një ose dy dozash të BBIBP-CorV-së tek të të moshuarit (60 vjeç e sipër), është i ulët“, tha ai.

Analiza u përgatit ndërsa një grup këshillimor teknik i OBSH-së po rishikon aktualisht të dhënat mbi vaksinën për një miratim për përdorim emergjent të saj, gjë që jo vetëm që do të hapte rrugën e përdorimit të saj në kuadër të programit COVAX, por gjithashtu do të siguronte një miratim thelbësor ndërkombëtar për një vaksinë të prodhuar në Kinë. Një zëdhënës i OBSH-së tha se një vendim mbi këtë çështje nuk pritej të merrej të mërkurën.

blank

FDA pritet të autorizojë përdorimin e vaksinës Pfizer për fëmijët e moshës 12-15 vjeç

Marrë nga Associated Press

WASHINGTON (AP) – Administrata amerikane e Ushqimit dhe Ilaçeve (FDA) pritet të autorizojë përdorimin e vaksinës COVID-19 të Pfizer-it për fëmijët e moshës 12 deri në 15 vjeç deri javën e ardhshme. Kjo sipas një zyrtari federal dhe një personi që ka njohuri për procesin, të cilët folën në kushtet e anonimitetit.

Veprimi i agjencisë FDA do të pasohet nga një takim i një komisioni këshillues federal për vaksinat ku do të diskutohet nëse duhet të rekomandohet vaksina për grupmoshën 12 – 15 vjeç. Më pas Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të veprojnë sipas rekomandimit të komisionit në fjalë. Këto hapa mund të përfundojnë brenda pak ditësh.

Gazeta Nju Jork Tajms raportoi e para për kohën e pritshme të autorizimit.

Në fund të marsit kompania Pfizer publikoi rezultatet paraprake të një studimi me 2,260 vullnetarë amerikanë të moshës 12 deri në 15 vjeç, që tregoi se nuk kishte raste të COVID-19 mes adoleshentëve të vaksinuar plotësisht, krahasuar me 18 mes atyre që u injektuan me placebo (solucion pa asnjë efekt).

Fëmijët kishin efekte anësore të ngjashme me ato që shihen tek të rriturit, tha kompania. Efektet kryesore anësore janë dhimbja e trupit, ethet, temperatura dhe lodhja, veçanërisht pas dozës së dytë. Studimi do të vazhdojë të ndjekë pjesëmarrësit për dy vjet për më shumë informacion në lidhje me mbrojtjen afatgjatë dhe sigurinë.

Kompania Pfizer nuk është e vetmja kompani që kërkon të ulë kufirin e moshës për vaksinën e saj. Nga mesi i këtij viti priten gjithashtu rezultatet nga një studim për vaksinën Moderna për moshat 12-17 vjeç.

Duke lënë të kuptohet se gjetjet ishin premtuese, FDA i lejoi të dyja kompanitë të fillonin studime në Shtetet e Bashkuara për fëmijët 11vjeç e poshtë, duke shkuar deri në moshën 6 muajshe.

Më shumë se 131 milionë doza të vaksinës Pfizer janë administruar tashmë në Shtetet e Bashkuara ku kërkesa për vaksina tek të rriturit është ngadalësuar në mënyrë drastike javët e fundit.

Ndërsa të rinjtë rrezikojnë të kenë më pak efekte anësore serioze nga COVID-19, ata përbëjnë pjesën më të madhe të rasteve të reja të virusit ndërsa shumica e të rriturve në Shtetet e Bashkuara janë vaksinuar të paktën pjesërisht dhe ndërsa aktivitete me rrezik më të lartë si ngrënia në ambiente të mbyllura dhe aktivitetet sportive kanë rifilluar në pjesën më të madhe të vendit. Zyrtarët shpresojnë që shtrirja e vaksinimeve tek adoleshentët do të përshpejtojë më tej uljen e rasteve të virusit dhe do të lejojë që shkollat të rihapen me ndërprerje minimale këtë vjeshtë.

Shtetet e Bashkuara kanë porositur të paktën 300 milionë doza të vaksinës Pfizer deri në fund të korrikut, të mjaftueshme për të imunizuar150 milionë njerëz. VOA

blank

SHBA, vendosja e detyrueshme e maskës në mjetet e transportit publik deri më 13 shtator

Në SHBA është zgjatur deri në shtator vendosja e detyruar e maskës për udhëtimet në mjetet e transportit publik dhe mjeteve të tjera të udhëtimit si avionë, trena, autobusë, praktikë kjo e aplikuar për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA)

Administrata e Sigurisë së Transportit njoftoi se rregullorja e shpallur më 1 shkurt, afati i së cilës përfundonte më 11 maj do të jetë e vlefshme deri më 13 shtator.

Sipas rregullores, vendosja e maskës është e detyrueshme në avion, tren, autobus dhe në mjetet e transportit publik si dhe në aeroporte dhe stacionet e trenit.

Për ata që shkelin rregulloren do të zbatohet një gjobë deri më 1.500 dollarë.

Nga kjo rregullore do të jenë të përjashtuar fëmijët nën moshën 2 vjeç dhe disa persona me aftësi të kufizuara.

blank

SHBA synon të ndalojë cigaret me mentol dhe purot e aromatizuara

SHBA-ja do të synojë të ndalojë cigaret me mentol dhe purot me aromë vitin e ardhshëm, njoftoi Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA), transmeton Anadolu Agency (AA).

Përpjekjet “mbështeten në ndalimin e mëparshëm të aromave dhe përbëjnë hapa të rëndësishëm për të zvogëluar varësinë dhe eksperimentimet e të rinjve, për të përmirësuar lënien e duhanit dhe për të adresuar pabarazitë shëndetësore”, tha një deklaratë e FDA-së.

Ndalimi i mentolit dhe të gjitha aromave në puro do të ndihmojë në shpëtimin e jetëve, veçanërisht midis atyre që preken në mënyrë disproporcionale nga pirja e duhanit, tha agjencia, që është pjesë e Departamentit të Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore.

“Së bashku, këto veprime përfaqësojnë qasje të fuqishme, të bazuara në shkencë, të cilat do të kenë një ndikim të jashtëzakonshëm në shëndetin publik”, tha FDA.

Agjencia po punon drejt përpilimit së standardeve të propozuara të produkteve brenda vitit të ardhshëm për të ndaluar mentolin si aromë karakterizuese në cigare dhe për të ndaluar të gjitha aromat karakterizuese, përfshirë mentolin, në puro, tha deklarata e FDA-së.

blank

Moderna synon prodhimin e tre miliardë dozave vaksina më 2022

Kompania farmaceutike amerikane Moderna tha se pret të rrisë prodhimin e vaksinave kundër koronavirusit deri në tri miliardë doza, në vitin 2022.

Kompania tha se prodhimi do të dyfishohet në objektet e saj në Zvicër dhe Spanjë, ndërsa do të rritet për 50 për qind edhe në fabrikat në SHBA.

Moderna po ashtu rriti parashikimet për furnizim këtë vit deri në një miliard doza.

Njoftimi vjen pasi përhapja e varianteve të koronavirusit në vende si India, ka rritur shqetësimet për kapacitetet e botës për të kapërcyer pandeminë.
“Derisa vazhdon përhapja e shpejtë e varianteve të koronavirusit, ne besojmë se do të ketë nevoja të mëdha për vaksinën tonë”, tha shefi ekzekutiv i Moderna-s, Stephane Bancel.

Vaksina Moderna është autorizuar për përdorim te të rriturit në SHBA, Bashkimin Evropian dhe shumë vende të tjera.

Vaksina është thënë se është 94.1 për qind efektive.

Vitin e kaluar, Moderna ka nisur testimin e vaksinës së saj edhe te fëmijët 12 deri në 17 vjeç, por rezultatet e këtij testimi nuk janë publikuar ende.

Në mars, ndërkaq, ka nisur testimi edhe në fëmijë të moshës gjashtëmuajshe deri në 11 vjeç.

Në studim e sipër janë edhe ndryshimet e dozave, për t’i përshtatur ato më mirë me mutacionet e koronavirusit. rel

blank

Vaksinimi kundër COVID-19 – Kur mund ta hiqni maskën tuaj?

Nëse jeni vaksinuar kundër COVID-19, është akoma e rëndësishme të mbani një maskë dhe të ruani distancën shoqërore në publik, thonë ekspertët e shëndetit.

Qendrat për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve botuan së fundmi udhëzime për të vaksinuarit rishtas.

Duke këshilluar që njerëzit mund të heqin maskën nëse janë vaksinuar plotësisht dhe po qëndrojnë me njerëz të tjerë plotësisht të vaksinuar. Gjithashtu edhe në rast se jeni mbledhur në shtëpi me anëtarë të pavaksinuar.

Por përsëri ekspertët ende këshillojnë që njerëzit e vaksinuar duhet të mbajnë një maskë në publik, të ruajnë distancimin shoqëror dhe të respektojnë masat e tjera parandaluese si shmangia e udhëtimeve dhe tubimeve të mëdha.

Kjo sepse është akoma e paqartë nëse vaksinat kundër COVID-19, bllokojnë vetëm simptomat dhe sëmundjen, apo gjithashtu parandalojnë që njerëzit e vaksinuar, të cilët mund të mbartin virusin, ta transmetojnë tek të tjerët.

Gjithashtu të vaksinuarit mund të mos kenë më nevojë të karantinohen pas ekspozimit ndaj COVID dhe mund të qëndrojnë me njerëz të tjerë plotësisht të vaksinuar.

Hapi i parë drejt normalitetit është duke ekuilibruar vlerën e ndërveprimit shoqëror dhe bashkëveprimit familjar, të cilin shumë prej e kanë kufizuar shkak të rekomandimeve të bazuara në shkencë.

Ky udhëzim, lejon ata që kanë ndërmarrë hapin e rëndësishëm të vaksinimit, të fillojnë me kujdes normalizimin e aktiviteteve të jetës.

Dhe ndërkohë lejon shtetet të masin efektin, derisa vaksinat të jenë të disponueshme për të gjithë.

Ky udhëzimi i ri është gjithashtu një lajm i mirëpritur për një komb që është kuptueshëm i lodhur nga pandemia dhe dëshiron të vazhdojë në mënyrë të sigurtë aktivitetet normale.

Ekspetët e shëndetit shpresojnë, që ky udhëzim i ri të shtojë vrullin e vaksinimit të të gjithë gjithë njerëzve dhe t’u japë shteteve durimin për të ndjekur udhëzimet e shëndetit publik, për të rihapur ekonomitë dhe komunitetet e tyre në mënyrë të sigurt./AgroWeb.org

blank

BE-ja padit AstraZeneca-n

Bashkimi Evropian tha të hënën se ka nisur veprime ligjore kundër kompanisë farmaceutike AstraZeneca në lidhje me mungesat në dorëzimin e vaksinave kundër koronavirusit.

Mungesa e tyre ka shënuar vonesa në procesin e imunizimit në të gjitha vendet anëtare të BE-së.

“Komisioni ka filluar të premten e kaluar një veprim ligjor kundër kompanisë AstraZeneca në bazë të shkeljeve të marrëveshjes së blerjes”, tha Stefan De Keersmaecker, një zëdhënës i BE-së.

“Disa kushte të kontratës nuk janë respektuar dhe kompania nuk ka qenë në gjendje të dalë me një strategji të besueshme për të siguruar shpërndarjen në kohë të dozave të vaksinës”, tha ai.

Firma britaniko-suedeze AstraZeneca hodhi poshtë akuzat e BE-së si të “pa baza”.

“AstraZeneca ka përmbushur plotësisht marrëveshjen me Komisionin Evropian dhe do të mbrohet fuqishëm në gjykatë”, tha ajo në një deklaratë.

AstraZeneca tha se planifikon që të dorëzojë rreth 50 milionë doza të vaksinës kundër koronavirusit në Evropë deri në fund të muajit prill. Por, kjo sasi, sipas Brukselit është shumë më e ulët sesa ajo që parashihej në marrëveshje.

Komisioni tha se kompania ka siguruar vetëm 31 milionë doza nga 120 milionë sa ishte pritur t’i dërgonte në tre muajt e parë të këtij viti.

Diplomatët thanë se çdo proces gjyqësor kundër AstraZeneca do të fillonte në një gjykatë belge pasi kështu parashihet në kontratë. rel

blank

5 mite rreth vaksinave anti-covid, sipas Washington Post

Deri tani në SHBA janë autorizuar tri vaksina anti-covid për përdorim emergjent, duke përfshirë dy vaksian mARN nga nga Pfizer-BioNTech dhe Moderna dhe një vaksinë të vektorizuar nga adenovirus nga Johnson & Johnson.

Dy të tjerë pritet të autorizohen më vonë në pranverë – një vaksinë e dytë e vektorizuar nga adenovirus, nga Oxford-AstraZeneca dhe një vaksinë e grimcave të proteinave nga Novavax.

Këto pesë vaksina do të përdoren për të imunizuar popullin amerikan dhe pritet të ndalojnë ose ngadalësojnë epideminë në Shtetet e Bashkuara.

Por edhe para se të aprovoheshin vaksinat, mitet rreth tyre ishin të shumta.

E në lidhje me këtë Washington Post ka përmbledhur pesë mitet më të zakonshme rreth vaksinës COVID-19

Miti 1: Disa vaksina janë më të mira se të tjerat, prandaj është më mirë të presësh dhe të mos vaksinohesh tani

Të gjitha vaksinat synojnë të sigurojnë mbrojtje duke krijuar imunitet ndaj proteinës koronavirus, e cila hyn në qelizat njerëzore. Të gjitha vaksinat përqendrohen në këtë proteinë kryesore, duke bërë që sistemi imunitar të prodhojë antitrupat përkatës. Të gjitha vaksinat e aprovuara prodhojnë nivele të larta të mbrojtjes që ulin në mënyrë drastike mundësinë e shtrimit në spital dhe ndoshta transmetimin asimptomatik. Nuk ka asnjë hulumtim deri më tani që tregon se një vaksinë ofron mbrojtje më afatgjatë.

Miti 2: Të rinjtë nuk kanë nevojë për të, veçanërisht nëse janë të shëndetshëm

Ndërsa të rinjtë kanë më pak të ngjarë të sëmuren rëndë ose të vdesin nga Covid-19, sëmundja mbetet e rrezikshme edhe për ata. Përveç kësaj, një studim i kohëve të fundit tregoi se pothuajse 30% e pacientëve mes moshave 18 dhe 39 që u infektuan me koronavirus, edhe nëse nuk u sëmurën rëndë, ato vuanin për muaj me radhë nga simptomat e “gjata Covid-19”, të tilla si lodhja , vizion të paqartë dhe humbje, shije ose nuhatjes etj. Gjithashtu, sipas Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), rreth një e treta e vdekjeve nga Covid-19 ndodhin në pacientë nën moshën 65 vjeç. Një mënyrë jetese e shëndetshme dhe gjendje e mirë fizike mund – me të vërtetë – të kontribuojë në një sistem imuniteti më elastik, por vetëm këto nuk janë të mjaftueshme për të prodhuar antitrupa të koronavirusit. Kjo është arsyeja pse edhe të rinjtë duhet të vaksinohen kur është radha e tyre.

Miti 3: Vaksinat janë zhvilluar me nxitim, kështu që ne nuk e dimë nëse janë të sigurta

Mediat sociale janë plot me postime përkatëse frikësuese, të cilat – për fat të keq – prekin shumë njerëz. E vërteta është se shkencëtarët kanë punuar në vaksinat e koronavirusit për të paktën një dekadë, prandaj ata tashmë kishin identifikuar proteinën spike si shënjestrën kryesore të vaksinës. Kjo periudhë dhjetë vjeçare e R&D është e ngjashme me atë të vaksinave të tjera. Po të mos ishte për këtë përpjekje, kompanitë farmaceutike dhe studiuesit e universiteteve nuk do të kishin reaguar kaq shpejt në mes të një pandemie. Por gjithashtu provat klinike të vaksinave të reja të koronavirusit  ishin të mëdha dhe të kontrolluara me kujdes, përafërsisht të njëjtën madhësi në numrin e pjesëmarrësve si ato për vaksinat e tjera.

Miti 4: Vaksinat kanë përbërës të pasigurt ose joetikë

Postimet në Facebook që pretendojnë se vaksinat përmbajnë mikroçipa për të ndjekur njerëzit janë bërë virale. Kryepeshkopata Katolike e New Orleans këshilloi besimtarët të mos vaksinoheshin me Johnson & Johnson sepse ajo u zhvillua dhe u prodhua duke përdorur “linja qelizore të komprometuara moralisht të krijuara nga dy aborte” – megjithëse Vatikani më vonë sqaroi që Katolikët duhet ta merrnin nëse vaksina të tjera efektive të koronavirusit nuk ishin në dispozicion.

Në realitet, asnjë nga vaksinat nuk përdor materiale nga fetuset e abortuara. Vaksinat Johnson & Johnson dhe Oxford-AstraZeneca përgatiten në qelizat që janë përhapur për dekada në epruvetat. Këto linja qelizore e kanë origjinën nga dy fetuse të abortuara në vitet 1970 dhe 1980, por nuk ka asnjë mbetje fetale të përdorur në kërkimin, zhvillimin ose prodhimin e fotografive. Viruset e përdorura në vaksinat e tjera, të tilla si vaksina e dhenve, u zhvilluan duke përdorur lloje të ngjashme të linjave qelizore. Sa i përket injektimit të mikroçipave, kjo është padyshim e pamundur, pasi ato nuk do të futeshin përmes një gjilpëre.

Miti 5: Vaksinat e ARN-së ndryshojnë ADN

​​Pretendim i vazhdueshëm por jo-ekzistues nga mohuesit e vaksinave se llojet e reja të vaksinave të teknologjisë mRNA (të tilla si Pfizer / BioNTech dhe Moderna ) mund të shkaktojnë infertilitet. Facebook ka fshirë shumë postime të tilla muajt e fundit. Ky mit është pak a shumë një kopje e pretendimeve të ngjashme – po aq të rreme – në lidhje me vaksinën HPV. Nuk ka absolutisht asnjë bazë shkencore për këto pretendime , siç është ARNi i vaksinës, e cila futet në trup brenda një nanopjesëzë lipidike, nuk hyn aspak në gjenomin e njeriut. Mbetet në hapësirën qelizore jashtë bërthamës (ku ndodhet ADN-ja), konkretisht në ribozome, dhe prej andej drejton prodhimin e peptideve që i ngjajnë proteinës spike, në mënyrë që trupi të reagojë më pas duke prodhuar antitrupa. Prandaj, është një keqkuptim se vaksinat e ARN-së janë ekuivalente me terapinë e gjeneve, siç pretendojnë disa kritikë shkencorë të vaksinave.

blank

Danimarka zgjat distancën kohore midis dy dozave të vaksinës

Kopenhagë

Danimarka ka zgjatur distancën kohore midis dozës së parë dhe të dytë të vaksinave BioNTech/Pfizer dhe Moderna kundër COVID-19 me tre javë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Televizioni shtetëror DR, duke iu referuar informacionit nga Instituti Shëndetësor tha se Danimarka, e cila dëshiron të vaksinojë sa më shumë persona që të jetë e mundur me dozën e parë, në kuadër të programit të vaksinimit, ka rritur distancën kohore midis dy dozave nga tre në gjashtë javë.

Theksohet se personat që do të marrin dozën e parë do të vaksinohen të paktën një javë më herët.

Zyrtarët parashikojnë se vaksinimi i shpejtë do të sjellë deri te krijimi i imunitetit kundër COVID-19.

Në vendin me një popullsi prej rreth 5.8 milionë banorë, deri tani dozën e parë e kanë marrë 1.142.046 persona ndërsa dozën e dytë 549.173.​​​​​​​


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend