VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

SHBA: Pas gjysmë shekulli në burg ka vdekur Charles Manson

By | November 20, 2017

Komentet

Si u bë Aleksandër Vuçiçi autokrati i pëlqyer i Europës – Nga Aleks EROR

Në një raport të publikuar kohë më parë Dhoma britanike e Lordëve u ankua se Bashkimi Europian e ka përzgjedhur «stabilitetin mbi vlerat demokratike» në Ballkanin Perëndimor, ndërsa shprehet «shqetësimi serioz se të arriturat në drejtim të qeverisjes së mirë dhe sundimit të ligjit janë në rrezik të humbasin, derisa shtetet në rajon po i kthehen udhëheqjes autoritare». Sado ironike mund të jetë për një institucion që nuk zgjidhet, si Dhoma e Lordëve, që të ankohet për vlerat demokratike, autorët e raportit kanë të drejtë: pjesa më e madhe e qeverive post-jugosllave janë bërë «stabilitokraci» në vend të demokracive – dhe kjo askund nuk vërehet më shumë se në Serbi.

Qëkur u kthye në qeveri më 2012, pas një periudhe 12-vjeçare të kaluar në opozitë, Aleksandër Vuçiqi është ngjitur në mënyrë metodike shkallëve politike të Serbisë, duke u ngritur prej ministrit të Mbrojtjes në kryeministër, për ta marrë në fund presidencën, gjë që ndodhi gjatë pranverës së kaluar. Presidenti Vuçiq është ultranacionalist i reformuar, që ka shërbyer si ministër i Informimit i Slobodan Millosheviqit në ditët e fundit të luftërave në Jugosllavi, një rol që përfshinte gjobitjen e gazetarëve, që e kritikonin regjimin dhe ndalimin e rrjeteve televizive jomiqësore. Gjatë viteve të kaluara ai ka kryesuar gjatë një periudhë të një zmbrapsjeje të rrezikshme demokratike. Partia e tij Progresive serbe, e qendrës së djathtë, ka kontrollin e plotë të qeverisë, gjyqësorit dhe shërbimeve serbe të sigurisë, derisa ka neutralizuar mediat lokale në atë shkallë, saqë vetëm një numër i vogël i tyre kanë pasur guximin të publikonin akuzat substanciale për korrupsion, nepotizëm dhe frikësim të votuesve, të pranishme gjatë kohës sa ka qenë në pushtet.

Gjatë gjashtë vjetëve të kaluar Vuçiqi ka vendosur atë që do të mundë të përshkruhej autokraci e butë. Në sipërfaqe Serbia është ende shoqëri demokratike me zgjedhje të lira në letër dhe një opozitë politike, me ç’rast të pakënaqurit janë në gjendje ta kritikojnë partinë në pushtet, pa u frikësuar se do të zhduken në mënyrë misterioze. Por kontrolli i Vuçiqit me qendrat e pushtetit në Serbi është aq i plotë dhe procesi demokratik është aq i shtrembëruar, saqë pakënaqësia nuk paraqet rrezik për pushtetin e tij. Kundërshtarët e tij politikë janë të lirë të garojnë kundër tij, por kanë pak mjete për t’i bërë zërat e tyre të dëgjohen. Institucionet e shtetit janë aq të kontrolluara nga aleatët e Vuçiqit, saqë nuk ka asgjë për ta ndalur atë në zmbrapsjen e normave demokratike.

Një gjë e tillë më së shumti vërehet tek mediat. Vuçiqi ia ka dalë ta ngufasë shtypin, duke marrë nën kontroll burimin e tyre kryesor të të ardhurave: reklamat. Pjesa më e madhe e agjencive të reklamave në këtë shtet janë në pronësi të magnatëve të paktë të mediave, të cilët i janë besnikë Vuçiqit dhe të cilët në vend se të bazojnë buxhetet mbi faktorë të tregut, blejnë hapësirë prej stacioneve televizive dhe gazetave, duke i dhënë presidentit mbulim të favorshëm dhe duke mos iu dhënë fonde atyre që e kritikojnë.

Mediat stimulohen edhe ndryshe që ta mbështesin linjën pro qeverisë: RTV Pink, transmetuesi më i madh privat i shtetit, ka pranuar së paku shtatë milionë euro hua nga qeveria midis 2014-s dhe 2016-s. Sipas Dubravka Valiq-Nedelkoviq, profesoreshë e studimeve mbi mediat në Universitetin e Novi-Sadit, kur Vuçiqi kandidoi për president, më 2017, Pink ia ktheu favorin, duke e mbuluar atë 267 herë më shumë sesa të gjithë kundërshtarët e tjerë së bashku. Ndonëse pak gazeta apo stacione televizive funksionojnë si zëdhënëse të drejtpërdrejta të qeverisë, shumica u shmangen pyetjeve të vështira.

Ato që mundohen t’i detyrojnë liderët e tyre të japin llogari shpesh e shohin se llogaritë e tyre bankare bllokohen prej autoriteteve tatimore, derisa vihen nën hetime për parregullsi të pretenduara financiare. «Danas», një gazetë e njohur e pavarur, ka humbur aq shumë reklama, saqë gazeta tani del me vetëm 24 faqe, në vend të 32 faqeve të zakonshme, ndonëse ofron hapësirën më të mirë reklamuese në treg. Gazetarët, që kanë qenë thumbues në kritikat e tyre ndaj presidentit, janë marrë në pyetje nga BIA, agjencia shtetërore serbe e inteligjencës, nën akuza të pazakonshme, si shantazhi dhe trafikimi për seks.

Në një intervistë për «Radion Europa e Lirë», në tetor të 2017-s, kryetari i Federatës Europiane të Gazetarëve, Mogens Blicher Bjerregard, e ka përmendur Serbinë si shtetin me shkeljet më të rënda të lirisë së mediave në Ballkan. Sidoqoftë, zyrtarët e BE-së, si Johannes Hahn, komisioner europian për politikat europiane të fqinjësisë dhe zgjerimit, nuk ka hezituar t’i mbyllë sytë derisa Vuçiqi i shkel «vlerat europiane», të cilat ata supozohet se i duan aq shumë.

Kancelari i ri i Austrisë, Sebastian Kurz, në një rast e pati përshkruar si «shtyllë e stabilitetit», derisa kancelarja gjermane, Angela Merkel, rishtazi i ka thënë Vuçiqit se «jemi të impresionuar se sa sukses ka Serbia në rrugën e saj drejt reformave». Heshtja e tyre rreth sjelljes së tij antidemokratike është shurdhuese.

Përderisa Serbia mbetet jashtë Bashkimit Europian, Brukseli është në gjendje ta ndajë veten nga sjelljet e çuditshme të Vuçiqit. Për dallim prej demokracisë joliberale të Viktor Orbanit në Hungari, autokracia e butë e Serbisë nuk është njollë në Europë. Vuçiqi mund të jetë përfaqësues i dobët për projektin europian, por Brukseli mund të mbështetet tek ai, për avancimin e synimeve të veta gjeostrategjike në Ballkan. Në të vërtetë Vuçiqi ofron stabilitet në një rajon të trazuar, derisa ka mbikëqyrë me sukses një numër masash shtrënguese të Fondit Monetar Ndërkombëtar, për uljen e borxhit të Serbisë dhe deficitit buxhetor, duke shkurtuar pagat e sektorit publik dhe pensionet, që janë pjesë e një ristrukturimi më të gjerë të ekonomisë serbe, me qëllim të përmbushjes së kritereve të BE-së për zgjerim.

Me gjithë deficitet e tij në demokraci, Vuçiqi është relativisht i moderuar sipas standardeve politike serbe, derisa dominimi i tij në politikën shtetërore siguron që shovinistët etnikë, si Vojislav Sheshel, ish-zevendës-kryeministër i Millosheviqit, që kishte kaluar 11 vjet në gjykim në Hagë, duke u përballur me akuza të krimeve kundër njerëzimit, mbesin të margjinalizuar. Vuçiq është duke ecur në drejtimin e duhur rreth Kosovës derisa rishtazi ka deklaruar se «ne duhet të jetojmë dhe të bashkëpunojmë me sukses». Normalizimi i raporteve midis Serbisë dhe Kosovën, që do ta haptë rrugën për njohjen në fund të pavarësisë së saj, është prioriteti kryesor i BE-së në Ballkan.

Zyrtarët e BE-së hezitojnë të ushtrojnë shumë presion mbi Vuçiqin, në mënyrë që ai të mos shikojë nga Lindja. Presidenti serb mban lidhje të ngushta me Kremlinin, derisa disa prej kritikëve lokalë të tij e kanë akuzuar se po e shfrytëzon atë raport kundër Brukselit. Vuçiqi është këmbëngulës se, për dallim prej Malit të Zi fqinj, Serbia nuk do t’i bashkohet kurrë NATO-s, derisa ka refuzuar që ta ndjekë shembullin e fuqive perëndimore në vënien e sanksioneve ndaj Rusisë.

Arsyeja është ndjesia e fortë proruse në Serbi: Dy shtetet i bashkon besimi ortodoks dhe trashëgimia sllave. «Serbia nuk do të ndryshojë politikat e saj… dhe nuk do t’i vërë sanksione Rusisë», ka thënë Vuçiqi, pas një takimi kohë më parë me ministrin e Jashtëm rus, Sergej Lavrov. Në qershor të 2017-s, vetëm një ditë pas anëtarësimit të Malit të Zi në NATO, trupat serbe morën pjesë në një manovër të përbashkët ushtarake me Rusinë dhe Bjellorusinë, në afërsi të kufirit me Poloninë, derisa ushtria serbe më vonë gjatë atij viti pranoi një donacion prej gjashtë aeroplanëve luftarakë nga Moska, e cila po ashtu i ka premtuar 30 tanke dhe 30 autoblinda.

Përpjekjet e Serbisë për t’i pasur punët mirë me të dyja palët nuk janë pranuar edhe aq mirë në Washington. Kongresisti demokrat në Texas, Eddie Bernice Johnson, i kishte shkruar një letër nënpresidentit amerikan, Mike Pence, duke e nxitur të mos e takojë Vuçiqin, gjatë vizitës së këtij të fundit në SHBA nga mesi i vitit 2017, derisa Hoyt Brian Yee, që rishtazi ka dhënë dorëheqje si zëvendës-ndihmëssekretar amerikan për çështje europiane dhe euroaziatike iu kishte thënë zyrtarëve serbë gjatë vitit të kaluar se vendi «nuk mund të ulet në dy karrige në të njëjtën kohë, posaçërisht nëse ato janë shumë larg njëra tjetrës». Yee po ashtu ka shprehur frikën se një qendër humanitare, e udhëhequr prej rusëve, në afërsi të Nishit, mund të shërbejë si bazë spiunimi, një akuzë kjo që nga rusët është hedhur poshtë si absurde.

Qasja e Vuçiqit ndaj Moskës është kryesisht retorike – me qëllim që t’i pajtojë rusofilët në partinë e tij dhe në elektoratin e gjerë. Me gjithë qëndrimin e tij, ushtria e Serbisë megjithatë ka marrë pjesë në 13 manovra me NATO-n, apo shtetet anëtare të saj më 2017-n, shtatë prej të cilave ishin me SHBA-në, derisa disa ekspertë argumentojnë se shteti vepron si të jetë anëtare e NATO-s. Lidhjet me NATO-n janë një temë, së cilës Qeveria serbe dëshiron t’i shmanget me çdo kusht: urrejtja ndaj aleancës ushtarake vazhdon të jetë e përhapur në Serbi, e cila u bombardua për tre muaj nga forcat e NATO-s më 1999.

Kur Putini e nxiti Vuçiqin që t’i japë status diplomatik stafit rus në qendrën e sipërpërmendur humanitare, ai iu përgjigj në mënyrë të matur, duke e zvarritur çështjen dhe duke shpërfillur zërat më të zëshëm pro-Kremlinit në kabinetin e tij derisa çështja u hesht. BE-ja blen gati dhjetë fish më shumë eksporte serbe sesa Rusia dhe Dimitar Beçev, bashkëpunëtor i lartë në Qendrën për Euroazi të Këshillit Atlantik i tha «Foreign Policy» se «me gjithë zhurmën për lidhjet me Moskën, ekonomia serbe dhe, deri në një shkallë edhe shoqëria, janë të integruara thellë në BE». Vuçiqi, sipas Beçev, është i vetëdijshëm për «miliardat nga fondet e BE-së, prej të cilave përfitojnë shtetet anëtare dhe që ushqejnë politikën klienteliste. Ai e dëshiron atë gjë, ndonëse nuk është demokrat shembullor, që mbështet vlerat e BE-së».

Madje edhe nëse presidenti i Serbisë është i vetëdijshëm për këtë gjë, shteti mbetet i varur nga Rusia për naftë dhe gaz. Gjiganti energjetik rus, «Gazprom» ka shumicën e aksioneve në kompaninë shtetërore serbe të naftës, derisa Serbia në të njëjtën kohë mund të bëhet pjesë e gazsjellësit Turkstream.

Fakti se Serbia qëndron e vendosur në shtegun europian megjithatë nuk paraqet problem për Moskën: ndjesitë proruse të Vuçiqit janë të mirëfillta, derisa përkrahja prej tij e Orbanit dhe kryeministrit grek, Alexis Tsipras, brenda BE-së do të shkonte në dobi të Kremlinit. «Serbia në BE paraqet përfitim për Rusinë; ata nuk presin më shumë», thotë Beçev. «Status quoja – lidhjet politike plus një bashkëpunim ekonomik – i përshtatet Moskës».

Toleranca e BE-së për Vuçiqin mund të jetë pragmatike në aspektin politik dhe një mënyrë e lehtë për ruajtjen e stabilitetit në Ballkan, por është edhe thellësisht cinike. Në të vërtetë, BE-ja po e rrënon autoritetin e saj moral. Në tërë kontinentin, njerëzit janë duke e humbur besimin tek projekti europian dhe kjo pakënaqësi nuk vjen vetëm prej së djathtës populliste: majtistët britanikë promovojnë meritat e një Brexiti progresiv, derisa trajtimi i ashpër i Greqisë nga blloku gjatë krizës në eurozonë iu ka dhënë arsye kritikëve të saj dhe e ka vënë në sprovë besimin e idealistëve panevropianë. Në zgjedhjet e mëparshme parlamentare në Itali, dy parti euroskeptike, lëvizja «Pesë Yjet» dhe «Lega» (Lidhja) i kanë fituar së bashku rreth 48 për qind të votave. Rritja anemike bën që blloku të mos mbrohet me efikasitet mbi bazën ekonomike, dhe përmes mbështetjes së autoritarëve të korruptuar, si Vuçiqi, Brukseli u jep peshë akuzave se BE-ja dhe mbrojtësit e saj në të vërtetë nuk po mbrojnë më asgjë.

Edhe ashtu, Europa nuk ka shumë të drejtë t’iu mbajë ligjërata Putinëve, Orbanëve, Erdoganëve dhe Kaçaniskëve të botës për dështimet e tyre demokratike, po qe se është e përgatitur ta mbështesë dikë si Vuçiqi. Hendeku gjithnjë e më i madh midis fjalëve dhe veprave të BE-së mund të shndërrohet në armë të fortë të popullistëve të cilët, nëse asgjë tjetër, të paktën veprojnë ashtu si flasin.

(Aleks Eror është gazetar. Ai u lind në Beograd dhe shkrimet e tij janë botuar në «Guardian», «New Republic», «Vice», «Slate», «Telegraph». Ky tekst u botua nga «Foreign Policy»).

130 letra Enver Hoxhës për tu riatdhesuar, njihuni me shqiptarin nga Gostivari të burgosur në Fier

78-vjeçari nga Gostivari i internuar në Seman, shkroi 130 letra për riatdhesim.

Ish- drejtori i Arkivit në ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi publikon historinë e Rexhep Tahirit, i cili erdhi në Shqipërinë komuniste të Enver Hoxhës, por i rezultoi me keq se ajo e Titos.

Ai i dërgoi 130 letra Enver Hoxhës që ta lejonin të largohej nga Shqipëria.

Shqiptarët nga trojet shqiptare në Jugosllavi, të cilët emigruan për arsye politike në Shqipëri, u keqtrajtuan në mënyrën më të pabesueshme nga regjimi komunist i Enver Hoxhës.

“Në kampet e Llakatundit, Semanit, si dhe në Shijak, ata kaluan në disa procese keqtrajtimesh e denigrimesh. Nga kjo sjellje, shumë prej tyre kërkuan të riatdhesohen në Jugosllavi sepse regjimi i E.Hoxhës po u rezultonte më i keq se ai i Titos.

Mjafton të vëresh letrat e shumta që shqiptarët emigrantë dërgojnë drejt udhëheqjes komuniste për të kuptuar se në çfarë mizerje ishin futur ata. Një rast i rrallë që dëshmon dëshpërimin e tyre ishte ai i 78 vjeçarit Rexhep Ajet Tahirit, nga Toplica e Gostivarit, i cili i shkruan plot 130 letra Enver Hoxhës në mënyrë që ta lejojë të largohet nga kampi i Semanit e të riatdhesohet.

Tahiri kishte ardhur në Shqipëri më 15.1.1949. Nga viti 1957 e deri në vitin 1961 kur shkruan letrat e fundit, ai jetonte në kampin e Semanit. Megjithëse shkroi 130 letra, Partia e Punës nuk ndryshoi qëndrim për sjelljen e saj, ndaj emigrantit nga Gostivari”, shkruan Dervishi.

Stivën Hoking: “Vështroni yjet dhe jo këmbët” – Nga Artan Boriçi

Stivën Hoking ndërroi jetë dje në mëngjes duke lënë prapa një trashëgimi të madhe shkencore dhe simbolike. Ai ishte dhe mbetet një prej shkenctarëve me ndikimin të madh në botën njerëzore. Ai ishte i pari që bashkoi relativitetin me mekanikën kuantike në përshkrimin e vrimave të zeza. Njeri me karakter dhe humor e me dashuri të madhe për jetën. Ai refuzoi titullin e kalorësit si protestë ndaj financimit të ulët të shkencës. Mund të shkruhet gjatë për të, por më mirë se askush ai e përshkruan veten me fjalët që ka lënë:

Për vrimat e zeza: “Ajnshtajni ishte i gabuar kur tha: “Perëndia nuk luan me zarë”. Konsiderata e vrimave të zeza sugjeron jo vetëm se Perëndia luan zarë, por nganjëherë na ngatërron duke i hedhur ato aty ku nuk mund të shihen “- Natyra e hapsirës dhe kohës, botuar 1996.

Për arsyen përse ekziston gjithësia: “Nëse e gjejmë përgjigjen për këtë, do të ishte triumfi i fundit i arsyes njerëzore – sepse atëherë do ta njihnim mendjen e Perëndisë” – Një histori e shkurtër e kohës, botuar 1988.

Për Zotin: “Nuk është e nevojshme ta lutësh Zotin për t’i tërhequr dikujt vëmendjen dhe për të vendosur në lëvizje Gjithësinë” – Projekti i Madh, botuar 2010.

Për suksesin tregtar: “Dua që librat e mi të shiten në libraritë e aeroportit” – Intervistë në The New York Times, dhjetor 2004.

Mbi famën: “Dobësia e famës time është se unë nuk mund të shkoj kudo në botë pa më njohur. Nuk mjafton për mua të vesh syze dielli të errëta dhe një paruke.” – Intervista në TV izraelite, dhjetor 2006.

Në një botë të papërsosur: “Pa papërsosmëri, ju ose unë nuk do të ekzistojmë” – Për Gjithësinë me Stivën Hoking, The Discovery Channel, 2010.

Për eutanazinë: “Viktima duhet të ketë të drejtën t’i japë fund jetës së tij, nëse dëshiron, por mendoj se do të ishte një gabim i madh. Sado e keqe mund të duket jeta, ka gjithmonë diçka që mund të bëni dhe të keni sukses. Për sa kohë ka jetë, ka edhe shpresë “- Cituar në People’s Daily Online, qershor 2006.

Në lidhje me mundësinë e kontaktit midis njerëzve dhe të jashtëtokësorëve: “Mendoj se kjo do të ishte një fatkeqësi, sepse jashtëtokësorët ndoshta do të jenë shumë më përpara.” Historia e racave të avancuara që takojnë njerëz më primitivë në këtë planet nuk është shumë e lumtur dhe ishin të njëjtat specie. Mendoj se ne duhet të mbajmë kokat ulur”- Në Shkencën e Zhveshur: Kontakto jashtëtokësorët, Kanali Kombëtar i Gjeografisë, 2004.

Për diagnostikimin me sëmundjen neurone motorike: “Pritjet e mia u reduktuan në zero kur isha 21 vjeç. Çdo gjë që atëherë ka qenë një bonus” – Intervistë në The New York Times, dhjetor 2004.

Mbi vdekjen: “Unë kam jetuar me perspektivën e një vdekjeje të hershme për 49 vitet e fundit. Nuk kam frikë nga vdekja, por nuk nxitoj për të vdekur. Fillimisht më duhet të bëj shumë gjëra”. – Intervistë në The Guardian, Maj 2011.

Pas 50 vitesh në karrige me rrota, ndërron jetë fizikani më i famshëm në botë Stephen Hawking

Profesori i njohur Stephen Hawking ka vdekur në moshën 76-vjeçare, tha një zëdhënës i familjes së tij. Teoricieni i fizikës ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Cambridge të Anglisë mëngjesin e së mërkurës.

Në një deklaratë, fëmijët e Hawking, Lucy, Robert dhe Tim thanë: “Jemi të dëshpëruar për ndarjen nga jeta të babait tonë të dashur ditën e sotme. Ai ishte një shkencëtar i mrekullueshëm dhe një

 

njeri i jashtëzakonshëm, puna dhe trashëgimia e të cilit do të jetojnë për shumë vite”.Professor Stephen Hawking, who died Wednesday, attends 'Interstellar Live' at Royal Albert Hall on March 30, 2015 in London, England

Teoricieni ëm i mirë i fizikës së kohës së tij, Hawking shkroi qartë për misteret e hapësirës, kohës dhe vrimave të zeza sa që libri i tij “Një histori e shkurtër e kohës” u bë bestseller ndërkombëtar, duke e bërë atë një ndër shkencëtarët më të famshëm që nga Albert Einstein.Hawking is pictured with his  children Robert, Lucy & Tim and his wife Jane 

Edhe pse trupi i tij u sulmua nga një sëmundje neuronesh kur Haëking ishte 21 vjeç, ai habiti mjekët duke jetuar normalisht me sëmundjen fatale për më shumë se 50 vjet.

Veprat më të famshme të Haëking përfshinin një model matematikor për Teorinë e Përgjithshme të Relativitetit të Albert Einstein dhe natyrën e universit si Big Band apo vrimat e zeza. Ai shkroi e bashkëshkroi 15 liibra në total. Lindi më 8 janar të vitit 1942 në Oksford të Anglisë.Eddie Redmayne won a Best Actor Oscar for his portrayal of Hawking in 2014 

Familja e tij kishte kaluar në Oksford nga veriu i Londrës për t’i shpëtuar kërcënimit të raketave të Luftës së Dytë Botërore.

Talenti i tij i mrekullueshëm dhe metodat e studimit e bënin që ai të përdorte pak libra, të mos mbante shënime, por ende të zgjidhte probleme që askush tjetër nuk i zgjidhte.

Stephen dëshironte të studione matematikën por lënda nuk ishte e disponueshme në kolegj kështu që ai zgjodhi fizikën në vend të saj.

Gjermani: vdiq Groening, llogaritari i Aushvicit

VOAL – Ishte i njohur si llogaritar i Aushvicit dhe vdiq në moshën 96 vjeç ish oficeri i SS, Oskar Groening. Spiegel e bëri të njohur në internet. Groening vdiq në spital.

Në vitin 2015, Groening u dënua me 4 vjet burg për bashkëpunimin në vrasjen e 300,000 njerëzve në kampin e përqëndrimit nazist. Dhjetorin e kaluar, Gjykata Federale e kishte konsideruar ish-zyrtarin e lartë në gjendje ta vuante dënimin, duke hedhur poshtë një ankesë të paraqitur për arsye shëndetësore nga avokatët e tij. ansa

“Gjyshi im Spiridon Putin ka qenë kuzhinier i Leninit dhe Stalinit”

Gjyshi i Vladimir Putinit ka punuar si kuzhinier për Vladimir Lenin dhe Joseph Stalin. Ka qenë ky rrëfimi i vetë presidentit rus për gazetarin Andrey Kondrashov në një film të titulluar “Putin”, postuar në internet ditën e dielë.

Në dokumentarin 2 orë të gjatë, presidenti shprehet se Spiridon Putin, gjyshi nga ana e babait, ishte madje një anëtar shumë i vlerësuar i stafit të Stalinit, i cili vijoi të gatuante për regjimin sovjetik thuajse deri në fund të jetës së tij.

Gjatë dokumentarit, Putin gjithashtu rrëfeu për gazetarin Kondrashov, se në 2014 kishte urdhëruar rrëzimin e një avioni pasagjerësh që raportohej se transportonte një bombë, me shënjestër ceremoninë hapëse të Olimpiadës Dimërore në qytetin e Sochi-t.

“Më thanë se një avion që fluturonte nga Ukraina në Stamboll ishte rrëmbyer dhe kërkonte të ulej në Sochi. Më informuan se në një rast të tillë procedura e emergjencës kërkonte uljen e avionit dhe unë ju thashë të vepronin

Më 11 mars 1948 u pushkatua Frano Gjini, shenjtor, filozof, teolog shqiptar

Frano Gjini lindi më 20 shkurt 1886 në Shkodër, Shqipëri – vdiq më 11 mars 1948 në Shqipëri – shenjtor, filozof, teolog shqiptar. Hapja e procesit dioqezan për lumnimin e tij, u shpall më 10 nëntor të viti 2002, nga prefekti i asokohshëm i Kongregatës për Ungjillëzimin e Popujve, kardinali Kreshencio Sepe, gjatë kremtimit të Eukaristisë, në katedralen e Shkodrës. Lumnimi dhe pranimi si shenjtor ndodhi më 5 nëntor 2016, në sheshin para katedrales së Shën Shtjefnit në Shkodër.[1]

Jeta

Imzot Frano Gjini lindi në familjen e Pjetër (Tuke) dhe Drande Gjini. Mësimet e para dhe të mesme i kreu në Shkodër ë kolegjin Saverjan i etërve Jezuit ndërsa studimet e larta për Filozofi dhe Teologji i kreu në Romë, Itali, ku u shugurua meshtar.

Imzot Gjini shërbeu si prift në Laç të Kurbinit, Vlorë, Durrës ku edhe u shugurua ipeshkev ndërsa më 1932 u emërua abat i Mirditës. Gjatë kësaj kohe Imzot Gjini përvetsoi disa gjuhë dhe predikonte fenë në këtë mjedisë në moton “Fe Atdhe”. Më 1945 Selia e Shejtë e emeron Zëvendës delegat Apostolik në vend të delegatit Apostolik Leone Nigris. Gjatë kësaj kohe ai mbronte interesat e komunitetit katolik shqiptar në Shqipëri e cila në këtë kohë qeverisej nga komunistët.

Imzot Gjini akuzat e ngritura nga regjimi nuk i pranoi dhe më 11 mars 1948 pas 16 muaj hetuesie ai pushkatohet.

  1. ^ Flocchini, Emilia. Beati Martiri Albanesi (Vincenzo Prennushi e 37 compagni). Santiebeati. Marrë më 6 October 2017. 

Vrasja e një deputeti në kohën e Enverit – Nga Shaqir Vukaj

Haxhi Hajdari

Para pak kohësh në RTSH u shfaq dokumentari “Shpella e Lirisë” kushtuar ish Deputetit të Kuvendit Popullor, Kolonel i Ministrisë Brendshme, Haxhi Hajdari, vrarë në mënyrë barbare në prill të vitit 1963.

Kur më kërkuan të jepja një intervistë të shkurtër për figurën e tij, për shumë arsye  e prita me kënaqësi, e në radhë të parë sepse mendova se do të bëhej një dokumentar realist ku do të dilte e vërteta e fshehur prej 55 vjetësh dhe do të nxirreshin edhe disa të vërteta që janë mbuluar e “harruar”, që lidhen jo vetëm me “arratisjen” e tij, por edhe pasojat që mund të kishin edhe disa shokë e miq të tij…  Prej shumë vitesh jam përpjekur të mësoj të vërtetën, nga biseda me shumë miq e të njohur të Haxhi Hajdarit, duke pyetur e kërkuar nëpër  arkiva, por shfaqja e dokumetarit më nxiti të thellohem në shumë në materiale arkivore.

Dëshirën për një dokumentar realist ma përforconte fakti se ai do të xhirohej dhe do të shfaqej nga TVSH, një institucion publik, sipas mendimit tim, që duhet  të flasë e të tregojë me figurë për ngjarje të vërteta, me fakte e dokumente e jo me  broçkulla, shtrembërime e gënjeshtra siç ka ndodhur me shumë televizione këtë çerek shekulli, përfshi edhe RTSH. Vetë fjala dokumentar do të thotë i bazuar mbi dokumente.

Sigurisht që fola me rezerva, pavarësisht se unë mund të di shumë më tepër se sa thashë në atë intervistë, por i rekomandova  intervistuesit, Dashnor Kaloçit se, duke qenë se është një rast tepër i koklavitur dhe i pa sqaruar asnjëherë deri më sot, në mënyrë që dokumentari të paraqesë sa më afër të vërtetën, të kërkohen dokumentet e asaj kohe, që janë  me shumicë në arkivin e Ministrisë së Brendshme, të Komitetit Qendror të Partisë Punës dhe të Kuvendit Popullor, ku gjenden gjëra tepër interesante, që lidhen jo vetëm me Haxhi Hajdarin e vrasjen e tij, por edhe me ato që ndodhën më vonë.

E ndjej si detyrë morale e njerëzore, madje  edhe familjare të shkruaj për disa të vërteta, të bazuara në dokumente nga Arkivat e Komitetit Qendror të Partisë Punës, të Kuvendit Popullor dhe Ministrisë Brendshme (disa tepër sekret) si dhe në dëshmitë e shumë dëshmitarëve e miqve të Haxhi Hajdarit si dhe të disa oficerëve të asaj kohe të Ministrisë Punëve të Brendshme. Gjithmonë me qëllimin e mirë për  të pasqyruar sa më afër të vërtetën e ngjarjes së ndodhur 55 vjet më parë.

***

Janë botuar shumë shkrime, libra e janë organizuar emisione televizive kushtuar viktimave të komunizmit, me argumente, referenca, e dokumente që faktojnë shumë  prej të vërtetave të dhimbshme të asaj kohe.

Por krahas tyre janë botuar edhe shumë të pavërteta, zhgarravina, broçkulla e gënjeshtra si disa nga ato që pamë e dëgjuam edhe në dokumentarin “Shpella e Lirisë”, që RTSH-ja e transmetoi me aq pompozitet, madje duke e reklamuar disa ditë me radhë.

Para shumë viteve është botuar një dossier i gjatë për figurën e Haxhi Hajdarit e dënimin e tij, shkruar nga Dashnor Kaloçi, një material plot fantazi, i pabazuar në asnjë dokument apo referencë. Shkurt, një material me tendencën që ka dominuar vitet e fundit mediet tona, sikur të gjithë ata që janë dënuar në atë kohë, kanë qenë të persekutuar, disidentë apo kundërshtarë të regjimit. Por e keqja është se edhe skenari i dokumentarit të shfaqur me autorë Monika Shoshori- Stafa e drejtor Dashnor Kaloçi ishte shkruar mbi bazën e këtij materiali, pavarësisht se me disa plotësime dhe intervista, ku Haxhi Hajdari na paraqitej si disident e kundërshtar i ashpër i sistemit.

Siç thashë më sipër, ndjej si detyrim familjar të shkruaj disa të verteta rreth jetës dhe eliminimit të tij, sepse babai im, Bejto Faslia (Vukaj), jo vetëm ka qenë mik me Haxhi Hajdarin, por deri në vrasjen e tij, të dy kanë jetuar dhe punuar afërsisht në të njëjtat kushte dhe të dy janë trajtuar pak a shumë njëlloj, prandaj dhe krahasimet do t’i bëj midis tyre. Të dy vinin nga  fshati, të dy ndër partizanët e parë të rrethit të Shkodrës, afërsisht të dy njëlloj të arsimuar me kurse e shkolla nate, të dy oficerë mbas çlirimit të vendit e të dy të nxjerrë në lirim afërsisht në të njëjtën kohë (më vonë Haxhiun e kthyen përsëri), të dy deputetë të Kuvendit Popullor në disa legjislatura etj.

Duke qenë se shumë ngjarje  i kam përjetuar, sepse kur është vrarë Haxhiu unë kam qenë në moshë madhore, dhe shumë të tjera i kam dëgjuar nga babai im vite më vonë, sepse vrasja e Haxhiut dhe damkosja që iu bë atij  lidhej edhe me familjen time. Përveç këtyre, kam biseduar me shumë njerëz, miq e shokë të Haxhiut, apo edhe dëshmitarë të veprimtarisë dhe jetës së tij dhe kryesorja, gjithçka që do them për të e kam të bazuar në dokumentet e asaj kohe, shumë prej tyre “Tepër sekret”.

Lidhur me dokumentarin, që në fillim dua të them se nuk kam  vërejtje për intervistat dhe ato që thanë të intervistuarit, sidomos fëmijët e tij që e kanë  vuajtur më shumë se kushdo tragjedinë e babait të tyre. Të intervistuarit thanë aq sa dinin…

Vërejtjet i kam për ata që kanë shkruar skenarin dhe mënyrën si u trajtua figura e Haxhi Hajdarit dhe veçanërisht për TVSH, që, me paratë e taksapaguesve shqiptarë  përgatit dokumentarë të tillë ku shtrembërohet e vërteta, me tendencë të theksuar për ta paraqitur Haxhiun si kundërshtar të regjimit dhe se gjoja ai regjim, e paska persekutuar, madje gjatë gjithë kohës, që nga çlirimi i vendit e deri ditën e vrasjes së tij dhe se kjo paska qenë aryeja e “arratisjes” dhe eliminimit të tij.

Jemi mësuar gjithë këto vite të shohim e të dëgjojmë lloj lloj zvarranikësh e njerëzish pa karakter që duan të dalin me doemos si disidentë e kundërshtarë të atij sistemi. Kemi parë ish punonjës të Komitetit Qendror të Partisë Punës e të Komiteteve të Partisë nëpër rrethe, Sekretarë të Byrove të Partisë, ish deputetë, ushtarakë të Ministrive të Mbrojtjes dhe të Brendshme, shefa hetuesish, prokurorë, shkrimtarë, bij bllokmenësh etj. etj. që duke dashur ta paraqesin veten si disidentë, nuk lënë gënjeshtër e shpifje pa përdorur.

***

Që në fillim të Luftës Nacional Çlirimtare, Haxhi Hajdari është lidhur ngushtë me ata që i dolën zot Atdheut dhe me gjithë familjen u vu në shërbim të luftës për çlirimin e Atdheut për çka pushtuesit dhe shërbëtorët e tyre i dogjën shtëpinë, i grabitën pasurinë dhe i arrestuan pjesëtarët e familjes.

Mbas çlirimit Haxhiu ka shërbyer në rrethin e Shkodrës, për ndjekjen dhe eliminimin e atyre pak bashkëpunëtorëve të pushtuesit e kriminelëve që kishin mbetur e silleshin përreth Shkodrës. Por, krahas luftës së rreptë kundër tyre, si njeri human e që njihte kushtet e mentalitetin e fashatarëve  të Shkodrës, ka ndërhyrë dhe ka ndihmuar shumë njerës për t’i shpëtuar, qoftë duke i bindur që të mos bashkëpunonin me të arratisurit, qoftë edhe duke ndërhyrë  për t’i shpëtuar nga persekutimet, që vitet e para kanë qenë tepër të rënda në rrethin e Shkodrës.

Edhe babai im ka shërbyer në zonat e Malësisë së Madhe, si komandant vendi dhe krahas tjerave edhe për eliminimin e disa bashkëpuntorëve të pushtuesit dhe që kishin kryer krime, por duke njohur e zakonet e traditat e malësorëve, ka ndihmuar shumë familje për t’i shpëtuar persekutimit. Aq e vërtetë është kjo, sa gjithë këto vite, megjithëse është shkruar e folur për persekutorë të asaj periudhe me emra e mbiemra, për Haxhi Hajdarin e Bejto Faslinë askush nuk ka shkruar qoftë edhe një fjalë të vetme kundër tyre, përfshirë të dënuar që kanë vuajtur shumë vite burgjeve, përkundrazi kanë folur e kanë shkruar mirë. Madje për ndihmën që u ka dhënë malësorëve Bejto Faslia ka shkruar edhe shkrimtari e studiuesi shqiptar nga Mali i Zi, Lulash Palushaj…

Dua ta ilustroj me një shembull konkret. Në zgjedhjet e para pluraliste të vitit 1991, unë kam qenë kandidat për deputet në Malësi të Madhe, në disa fshatra të persekutuar rëndë, sidomos vitet e para mbas çlirimit të vendit (Shkrel, Goraj-Budishtë, Katundi i Kastratit etj.), zona ku babai im kishte ndihmuar disa familje dhe kishte ndërhyrë për të shpëtuar njerëz nga persekutimi, madje ndonjë prej tyre ma ka treguar me hollësi ngjarjen… Në ato zgjedhje unë kam fituar bindshëm, jo se më njihnin mua si person, sepse unë nuk kisha punuar dhe as kisha pasur lidhje me ato zona, por më shumë si i biri i Bejto Faslisë. Jam i bindur se e njëjta gjë do të kishte ndodhur edhe me djalin e Haxhi Hajdarit, sikur ai të kishte qenë kandidat për deputet në ato zona, ku babai i tij kishte punuar e ndihmuar njerëzit e thjeshtë në ato kohëra të vështira.

***

Por në dokumentar kjo ndihmë e qëndrim i drejtë që ata kanë mbajtur për të ndihmuar njerëzit, për Haxhiun thuhet se, nëpërmjet këtyre veprimeve ai i “qenka kundërvënë regjimit”. Kështu në dokumetar thuhet se “Haxhi Hajdari ishte legjendë, personalitet dhe figurë që kurrë nuk u pajtua dhe nuk u bind me qëllimet, me luftën dhe egërsinë me të cilën e zhvilluan këtë luftë komunistët shqiptarë”.

Për Haxhi Hajdarin këto veprime, në dokumentar cilësohen si veprime kundër pushtetit, prandaj, sipas autorëve të skenarit, kanë filluar dënimet për të. Kështu thuhet se Haxhiun, e paskan larguar nga Shkodra si dënim dhe e kanë dërguar në një kurs oficerësh në Tiranë. Më vonë, po si dënim e paskan transferuar në Bozhigrad. Për krahasim, babain tim në atë kohë, njëlloj si Haxhiun e kanë çuar në një kurs oficerësh në Tiranë dhe mbas kursit e kanë emëruar në Përmet, por askush nuk ka thënë që atë e kanë çuar për dënim. Më vonë, sipas dokumentarit, Haxhiun e paskan çmobilizuar përsëri si formë dënimi. Edhe babain tim e kanë çmobilizuar afërsisht në të njëjtën kohë, por askush nuk ka thënë se e kanë çmobilizuar si dënim…

Për Haxhiun e vërteta eshtë krejtesisht ndryshe nga ç’thuhet në dokumentar. Siç del nga dokumentet e Ministrisë Brendshme dhe të Kuvendit Popullor, në vitin 1947, ai është sëmurur dhe është dërguar për mjekim jashtë shteti dhe për arsye shëndetësore ka qëndruar disa kohë në shtëpi, dhe më vonë është kthyer përsëri në radhët e Ushtrisë, madje në një sektor tepër delikat, ku punonin njerëz tepër të besuar, në Zbulimin e Ushtrisë, ku ka punuar deri sa është nxjerrë në lirim në periudhën e çmobilizimit të 9000 ushtarakëve. Por mbas disa kohësh persëri Partia e ka kthyer në Ministrinë e Punëve të Brendshme, madje në një detyrë të rendësishme për atë kohë, Komandant i Forcave Vullnetare për Rrethin e Shkodrës, me gradën nënkolonel.

Gjithmonë duke iu referuar dokumentarit, si dënim, Haxhiun e paskan emëruar  për pak kohë si Kryetar Lokaliteti në Postribë (para se ta kthenin përsëri më ushtri). Afërsisht në të njëjtën kohë, babain tim e kanë çuar shumë më larg se Postriba, që ishte krejt afër Shkodrës,  në Dukagjin, por askush e asnjëherë nuk ka thënë se e kanë çuar për dënim, për më tepër që Dukagjini në atë kohë ishte një krahinë me shumë probleme.

***

Tani të vijmë tek konkretja. Haxhi Hajdari është zgjedhur Deputet i Kuvendit Popullor që në vitin 1950 dhe ka qenë deputet deri ditën që është eliminuar.

A mund ta besojë kush se mund të zgjidhej deputet i Kuvendit Popullor në atë kohë, kur sipas dokumentarit të shfaqur, ai i qenka kundërvënë shumë herë atij sistemi, Partisë Punës dhe Enver Hoxhës?

Sipas dokumentarit, del se Haxhi Hajdari paska qenë kundër, madje edhe qenka shprehur hapur kundër kolektivizimit të fshatit.

E vërteta është se Haxhi  Hajdari ka qenë ndër më aktivët gjatë gjithë fushatave të kolektivizimit për të bindur fshatarët, për t’u bashkuar në kooperativa bujqësore.  Dhe kjo është e kuptueshme. Kë do të dërgonte Partia në atë kohë në fshat për të bindur fshatarët për të hyrë në kooperativë? Kuptohet Haxhi Hajdarin, Bejto Faslinë, e të tjerë si puna e tyre, që ishin me origjinë nga fshati, kishin lidhje me fshatin etj. Për më tepër që këta ishin deputetë të Kuvendit Popullor në zona fshatare. Këta dhe shokët e tyre kishin shkuar me dhjetëra herë nëpër Malësi për pajtimin e gjaqeve, për aksionet e mëdha që ndërmerreshin në ato kohëra për kurset kundër analfabetizmit, dërgimin e fëmijëve në shkolla, për dërgimin e të rinjve për hapjen e rrugëve e ndërtimin e hekurudhave etj. etj. Kështu edhe për kolektivizimin, që ka qenë një proces tepër i vështirë e për të cilin ka pas shumë kundërshtime e hezitime nga fshatarët.

Mbaj mend që babai im në atë periudhë të kolektivizimit masiv, me javë të tëra nuk vinte në shtëpi, ashtu si Haxhiu dhe shokët e tyre. Dhe këtë punë e bënin me ndërgjegje, sepse ata mendonin se Partia ishte në rrugë të drejtë dhe po veprohej mirë për fshatin. Pavarësisht se ata si fshatarë, që kishin qenë të lidhur me tokën dhe ia dinin vlerën edhe mund të kishin mendimet e verejtjet e tyre për kolektivizimin, por ata ishin idealistë dhe ishin të bindur në atë që bënin. Ndoshta shfaqnin edhe ndonjë rezervë me njëri tjetrin, por kurrë kundërshtime, për më tepër publikisht. Po, është e vërtetë se ndonjëri prej tyre ishte shprehur kundër ashpërsisë dhe egërsisë së ndonjë të deleguare të Komitetit Qendror që kërkonte masa të rrepta kundër atyre fshatarëve që kundërshtonin ose hezitonin të hynin në kooperativë (Arkivi i Komitetit Qendror të Partisë Punës)

Si çdo ngjarje e madhe edhe kolektivizimi shoqërohej me tregime e shpesh herë me humor e me anekdota, që indirekt shprehte opinionin popullor për atë që po ndodhte, karakteristikë për Shkodrën. Tregonin ngjarje për persona të ndryshëm në formë anekdotash, por që krahas humorit kishin edhe të vërtetën brenda. Tregonin në atë kohë këtë ngjarje dhe kuptohet qëllimi.

Ja një tregim i asaj kohe:

Gjatë Luftës Nacional Çlirimtare, babai i dy partizanëve pyet një ditë një fshatar, si i kanë punët partizanët në mal. Fshatari i përgjigjet: i ruajt zoti. Gjithë ditën kanë qëndruar nën hijen e qershisë dhe nuk kanë prekur një kokërr qershi. Në kohën e kolektivizimit takohen përsëri fshatari me babain e dy ish partizanëve dhe ky, mbasi e pyet për hallet e problemet e fshatit dhe si po shkonte kolektivizimi,  fshatari i përgjigjet: e mban mend punën e qershive gjatë luftës? Atëherë, ata nuk preken një kokërr, sepse paskan dashur ti marrin më gjithë rrënjë…

Mbaj mend gjithashtu një ngjarje të jetuar, që e tregonte babain im.

Në një fshat, kur dikush firmoste për të hyrë në kooperativë, qëllohej me pushkë përpjetë. Kur po bëheshin gati të bindnin një grua të ve të vinte gishtin (sepse ishte analfabete) dhe një bashkëfshatar i saj, ia kishte lyer gishtin me bojë dhe po ia afronte tek blloku i firmave, dëgjohet një krismë pushke, dhe ajo, pa ngritur kokën thotë: e vranë edhe një …

Shkodra njihet për humorin e hollë që shpesh herë shpreh shumë.

***

Autorët e dokumentarit, pa asnjë dokument, fakt e referencë  thonë se Haxhi Hajdari paska diskutuar në një Plenum Partie në Shkodër ku paska qenë Mehmet Shehu dhe  ku ndërmjet tjerave, paska folur për gjendjen e keqe që mbizotëronte në Malësinë e Madhe si dhe ka kundërshtuar kolektivizimin. Madje, mbas kësaj, sipas autorëve të skenarit të dokumentarit, e paska  thirrur Enver Hoxha në zyrën e tij, ku Haxhiu paska mbajtur të njëjtin qëndrim. Që nga kjo kohë, sipas autorëve të dokumentarit, ai qenka futur në listën e “njerëzve tepër të dyshimtë”.

Mirëpo ai, jo vetëm që ka vazhduar të jetë deputet i Kuvendit Popullor, por edhe mbas rreth disa vitesh, në vitin 1962  është zgjedhur përsëri deputet i Kuvendit Popullor.

E beson kush se një person i futur në listat e “njerëzve tepër te dyshimtë” mund të zgjidhej deputet?

Sipas autorëve të dokumentarit ai “pati shumë herë perplasje me Enver Hoxhën, Mehmet Shehun dhe Feçor Shehun”. (Po të gjykojmë përrallat që tregohen në këtë dokumetar rezulton se ne që atëherë paskemi pasur pluralizëm sepse edhe në Kuvend njerëzit paskan folur lirisht…)

Tani vijmë tek diskutimi i Haxhiut në Kuvendin Popullor, që sipas autorëve të dokumentarit paska “tronditur sallën e Kuvendit mes të gjithë deputetëve, të cilët u trembën prej shqetësimeve të mëdha që shtroi deputeti i malësië”. Ky paska qenë edhe fundi i tij, sepse mbas kësaj, ai qenka  njoftuar nga Mit’hat Zaçe (ish nënkryetar i Degës Punëve të Brendshme të Rrethit Shkodër) se do të arrestohej, prandaj duhej të largohej sa më parë nga Tirana dhe të fshihej! Dhe Haxhiu, duke ndërruar disa makina, i qenka  fshehur Sigurimit të Shtetit dhe paska shkuar në shtëpinë e tij, prej ku është “arratisur”…

Këtu përfundon përralla e dokumentarit për disidencën e Haxhi Hajdarit dhe kundërshtimet e tij ndaj politikës së Partisë Punës dhe Enver Hoxhës.

Dua të bëj një sqarim.

Sipas dokumenteve të Kuvendit Popullor që gjenden në Arkivin e Shtetit, sesioni i fundit për vitin 1962, është zhvilluar në fund të dhjetorit 1962 (ka filluar më 25 dhjetor) ku është diskutuar dhe aprovuar Buxheti i Shtetit për vitin 1963. Aty kanë diskutuar me radhë deputetët Shefqet Peçi, Tonin Jakova, Myftar Grabocka, Bilal Parruca, Petrit Dume etj. gjithsej 20 deputetë. Sipas proces verbaleve, ku jepen të plota edhe diskutimet e tyre, nuk rezulton që të ketë diskutuar Haxhi Hajdari. Theksojmë se kjo ishte seanca e fundit ku ka marrë pjesë Haxhiu. Nuk kuptohet nga e kanë gjetur autorët e dokumentarit që Haxhi Hajdari paska diskutuar në një seancë të Kuvendit Popullor dhe mbas kësaj qenka paralajmëruar për arrestimin, dhe menjeherë qenka “arratisur”. Autorët e dokumetarit nuk kanë bërë as gjënë më elementare, të karahasonin datat e Sesionit të Kuvendit Popullor (25-27 dhjetor 1962) dhe datën e “arratisjes” së tij, më 17 mars 1963. Sigurisht një krahasim i tillë nxjerrr lakuriq gënjeshtrat e autorëve të dokumentarit.

E vërteta është se deri ditën e “arratisjes”, Haxhi Hajdari ka pas vlerësimin dhe trajtimin më të mirë nga Partia, Qeveria dhe Ministria e Brendshme.

Vetë fakti që u zgjodh për të katërten herë deputet i Kuvendit Popullor nuk ka nevojë për komente. Dokumenti që po botojmë më poshtë vërteton më së miri vlerësimin e udhëheqjes së Partisë për Haxhi Hajdarin kur e propozonte për deputet të Kuvendit Popullor në fushatën e zgjedhjeve të vitit 1962, pra vetëm pak muaj para “arratisjes” dhe eliminimit të tij.

(Vijon)

Seks, luftë dhe tradhti: Historia famëkeqe e Mata Harit

Shumë e njohin Mata Harin, por të paktë janë ata që e dinë saktësisht se cilat pjesë të historisë së saj janë fakte dhe cilat trillime. Ajo që dimë, është se ajo ishte e boll e shëtitur nëpër botë, fliste rrjedhshëm në më shumë se 7 gjuhë, dhe se gjatë Luftës së Parë Botërore, bukuria dhe shpërthimet e saj romantike e mbërthyen aq keq në mesin e një rrjeti spiunazhi, sa që në fund as fama e vet s’mundi ta shpëtojë nga vdekja. Detajet e jetës së Mata Harit para krimeve të supozuara të saj të luftës, janë më shumë të trishta se sa grishëse. E lindur si Margareta Zele në 7 gusht të vitit 1876 në Liuvarden të Holandës, nëna e saj vdiq kur Zele qe vetëm 14 vjeç. Babai i saj u rimartua, dhe e dërgoi vajzën së bashku me 3 vëllezërit e saj më të vegjël për të jetuar me anëtarët e tjerë të familjes.

Pasi u përjashtua nga shkolla në moshën 16- vjeçare për shkak të pasjes së marrëdhënieve seksuale me drejtorin e shkollës, ajo u largua për të jetuar me dajën në Hagë. Vetëm dy vjet më vonë, ajo iu përgjigj pozitivisht një zemre të vetmuar, kapitenit 39-vjeçar në ushtrinë holandeze, Rudolf Meklod, që jetonte në Indonezi (ish-Inditë Holandeze të Lindjes).

Të dy u martuan në vitin 1895, por bashkimi nuk ishte shumë i lumtur. Meklod pinte shpesh dhe kishte një dashnore- diçka që nuk u prit mirë nga gruaja e tij e re, e cila nga ana e saj zuri një dashnor të vetin. Në këtë pikë, edhe ajo filloi të studiojë kulturën indoneziane, e cila do të dëshmohet tepër e vlefshme më vonë. Çifti pati dy fëmijë, të cilët u sëmurën rëndë në vitin 1899.

Djali i tyre, Norman, vdiq atë vit në moshën 2- vjeçare, ndërsa motra e tij Xhina mbijetoi. Shkaku
i vdekjes së Normanit mbetet i panjohur, edhe pse thuhet se ai dhe Xhina ishin infektuar me sëmundjen e sifilisit, për shkak të tradhtive të shpeshta bashkëshortore të prindërve të tyre. Megjithatë çifti pretendonte se fëmijët qenë helmuar nga një prej armiqve të Meklod.

Meklod së shpejti do të shkarkohet nga ushtria, dhe çifti u kthye në Holandë, ku në gusht të vitit 1902 ata u divorcuan. Xhina qëndronte kryesisht me nënën e saj, por një ditë Meklod nuk ia ktheu më, pas një vizite të planifikuar. Pa patur mundësi financiare për të nisur një betejë ligjore për kujdestarinë e vajzës, Zele do të shkojë në vitin 1903 në Paris pa vajzën e saj.

Vitet e Parisit

Në fillim, Zele filloi të ushtrojë prostitucionin për të mbajtur veten, por shpejt gjeti punë si një kalorëse në një cirk. Për të plotësuar nevojat e veta, ajo punoi edhe si modele e një artisti, dhe në vitin 1905 pati njëfarë suksesi si balerinë. Pikërisht në këtë moment, ajo mori emrin e skenës Mata Hari – duke pretenduar se ishte një princeshë indoneziane hindu – në një kohë që perfeksionoi “vallëzimin e saj sekret” provokues dhe gati fetar, që ne sot e njohim si striptiz.

Pas debutimit të saj në “Musée Guimet”, një muze i dedikuar për artin aziatik, emri i Mata Harit do të bëhej i njohur në të gjithë Evropën. Burrat nga e gjithë bota do ta dëshironin, por ajo kishte sy vetëm për oficerët e ushtrisë – një shije që do të përcaktonte edhe fatin e saj tragjik.

Lufta

Për shkak të qëndrimit neutral të Holandës në Luftën e Parë Botërore, Mata Hari nuk kishte asnjë vështirësi në kalimin e kufijve kombëtarë. Dhe ajo bëri pikërisht këtë – dhe shumë shpesh – dhe kjo është njëra nga arsyet pse emri i saj u shfaq në listën e të dyshuarëve si spiunë. Se çfarë ndodhi më pas kjo varet nga burimi juaj i informacionit. Mbetet e paqartë nëse ajo ishte me siguri një spiune e gjermanëve apo francezëve – dhe veçanërisht me cilët ra dakord për herë të parë dhe për çfarë arsye.

Ajo çka dimë është se në vitin 1914, asaj iu konfiskuan sendet personale (gëzofë dhe disa kostume) në kufirin gjerman, dhe se në ato momente një konsull gjerman i dha para për nxjerrjen e informacionit nga shumë oficerë të ushtrisë franceze me të cilët ajo flinte. Besohet gjithashtu se një oficer francez i bëri të njëjtën ofertë në vitin 1916, të cilën ajo e pranoi për të fituar para për një dashnor rus të plagosur nga lufta.

Arrestimi dhe gjyqi

Kur një anije ku ndodhej edhe ajo vetë hyri në portin anglez të Falmauthit, policia e arrestoi Mata Harin në vitin 1916 dhe e çoi në Londër, ku u mor në pyetje nga Sër Bazil Tomson i Skotland Jard. Ndërkohë edhe pse u lirua nga paraburgimi, gjërat filluan të marrin shpejt tatëpjetën për shkak të akuzave për kundër- spiunazh. Në janar të vitit 1917, një zyrtar i ambasadës gjermane në Madrid dërgoi në Berlin një mesazh të koduar, ku përshkruante aktivitetet e një spiuni të quajtur H-21.

Francezët e zbuluan këtë mesazh, dhe e identifikuan H-21 si Mata Hari. Disa besojnë se inteligjenca gjermane e dinte se ky kod tashmë ishte thyer, duke vendosur kështu fundin e saj. Megjithatë, gjyqi i Mata Harit, që do të mbahej në një tribunal të fshehtë ushtarak, ishte caktuar për në muajin korrik. Akuzat përfshinin spiunimin për gjermanët, duke e bërë atë përgjegjëse për vdekjen e rreth 50.000 ushtarëve. Nga ana e saj Mata Hari pranoi të kishte marrë paratë e konsullit gjerman, por tha se nuk kishte kryer asgjë nga ato që i pati kërkuar ky i fundit. Ajo po ashtu shtoi se e cilësonte pagesën si kompesim të parave të konfiskuara më parë. Pavarësisht nga këto pretendime, francezët nuk besonin se ajo ishte e pafajshme, dhe si provë se qe spiune paraqitën bojën e padukshme që kishte me vete.

Mata Hari këmbënguli se boja e dyshuar ishte pjesë e mjeteve të saj të kozmetikës, por kjo nuk duket se e ndihmoi. Të nesërmen e gjykimit, mbrojtja nuk u lejua të marrë në pyetje asnjë nga dëshmitarët, që mund të lehtësonin pozitën e Mata Harit. Ajo mundi t’i shkruante letra vetëm konsullit holandez, duke pretenduar pafajësinë e saj:”Lidhjet e mia ndërkombëtare janë për shkak të punës si balerinë, dhe asgjë tjetër ….Për shkak se unë realisht nuk spiunoj, është e tmerrshme që s’mundem të mbroj veten”.

Ekzekutimi dhe trashëgimia

Pavarësisht nga e vërteta rreth fajësisë apo pafajësisë së Mata Harit, fati i saj u vulos: Vdekje përmes ekzekutimit, që do të kryhej në 15 tetor 1917. Ashtu si me jetën e saj, edhe detajet e ekzekutimit janë të zhytura në mister.

Disa thonë se ajo i dërgoi një puthje skuadrës së pushkatimit para se hapte zjarr. Të tjerë këmbëngulin se ajo e hapi fustanin e saj dhe e shpalosi para togës së pushkatimit pak para vdekjes – lamtumirën e saj të fundit njerëzve me uniformë.

Ndoshta më e besueshme është dëshmia okulare e këtij gazetari: “Ajo shfaqi një guxim të paparë, me një buzëqeshje të vogël në buzë, ashtu si në ditët e triumfeve të saj të mëdha në skenë”. Askush nuk erdhi për të tërhequr trupin. Historianët debatojnë ende sot mbi faktet – nëse Mata Hari qe realisht një agjente e dyfishtë, apo tek e fundit një spiune.

Me çdo variant të ri historisë të saj, më të ndërlikuar se e parafundit, duket se Mata Hari ishte në mos asgjë, një viktimë e politikës seksuale: Ajo nuk ka qenë një grua besnike dhe e vetësakrificës, kështu që nuk ishte për t’u besuar. Sikurse është shprehur shkrimtari brazilian Paulo Koehlo, që ka shkruar librin e vet mbi këtë personazh: “Mata Hari ishte njëra nga feministet tona të para, duke sfiduar pritshmërinë e meshkujve të asaj kohe, e duke zgjedhur në vend të kësaj një jetë të pavarur e të pazakontë”.

Qeveria franceze do të deklasifikojë dosjen mbi Mata Harin në vitin 2017. Deri vitin e ardhshëm, “ne nuk mund ta dimë të vërtetën e plotë”, tha për britaniken “Indipedent”, Evert Kramer, kujdestari i një koleksion të madh relikesh të Mata Hari në Muzeun Fries në Liuvarden. Por “edhe atëherë” shtoi ai, “unë dyshoj se do të zbulohet historia e plotë”. Bota.al

Për fëmijët dhe vdekjen e vras’…Nëna e Ergi Dinit prek me vargjet e saj

Në një ditq ku nënat merrnin urime nga fëmijët e tyre, dhimbja e nënës së Ergi Dinit shumëfishohet.
Mimoza Dini krah fotos me dy fëmijët e saj ka ngjallur emocione por dhe pikëllim me vargjet e shkruara.

SE JAM NENE

Mos luaj me mua
O erë e marrë
Të vrapoj në shtegun tim
S’më ndalon dot Edhe pse gjoksin e kam të çarë
Po të rrëzohem ngrihem prap..
Mos e provo të më ngrish o acar
Se akujt t’i shkrij në çast
Nuk ndalem dhe me zemër të çarë
Për Fëmijët dhe vdekjen e vras….
MIMOZA DINI

Ergi Dini një talent që premtonte shumë në fsuhën e muzikës humbi jetën në moshën 22 vjeçare.

Aksidenti me motorr i morri jetën dy vite më parë

Misteri i pilotes amerikane zbulohet 81 vite më vonë

Në studimin e Profesor Richard Jantz, të publikuar në revistën “Forensic Anthropology”, është dëshmuar që pavarësisht rezultateve të hetimeve të kryera në atë kohë, eshtrat e gjetura në ishullin Nikumaroro i përkasin Earhart-it

Eshtrat e gjetura në vitin 1940 në ishullin Nikumaroro në lindje të Oqeanit Paqësor i përkasin pilotes amerikane Amelia Earhart, e cila gjatë një fluturimi në vitin 1937 pati humbur në rajon.

Sipas lajmit të publikuar nga BBC, në studimin e Profesor Richard Jantz nga Universiteti i Tennessee, të publikuar në revistën “Forensic Anthropology”, është dëshmuar që pavarësisht rezultateve të hetimeve të kryera në atë kohë, eshtrat e gjetura në ishullin Nikumaroro i përkasin Earhart-it.

Në studimin e titulluar “Amelia Earhart and the Nikumaroro Bones”, janë përdorur teknika moderne të mjekësisë ligjore për riekzaminimin e eshtrave të gjetura në ishullin e braktisur, 2 mijë e 900 kilometra në jugperëndim të Hawaii-t.

Në ekzaminimin gjatë së cilit për shkak të mosruajtjes së eshtrave janë përdorur fotografi, me një program të quajtur Fordisc, u krahasuan eshtrat me gjatësinë dhe peshën e Earthart dhe ndihmësit të saj dhe u përcaktua që matjet trupore të Earhart përshtaten me ato të skeletit.

Gjithashtu, duke analizuar veshjet që Earhart ka veshur në fotografinë e patentës së shoferit dhe në ca fotografi të tjera, ekspertët e qepjes, bazuar në matjet e rrobaqepësisë përcaktuan dhe përmasat e gjoksit dhe belit të Earhart.

Si përfundim, u kuptua që eshtrat i përkasin Earhart me një probabilitet prej 99 për qind.

Earhart me ndihmësin e saj Fred Noonan ishin nisur për udhëtim rreth botës me aeroplan, ndërkaq humbën në viti 1937 në Oqeanin Paqësor. Në vitin 1940, një ekip zbulues britanik, në ekzaminimet në ishullin Nikumaroro, bashkë me disa veshje gjetën edhe 13 eshtra të njeriut. Gjatë ekzaminimeve të bëra, erdhën në përfundimin që eshtrat i përkasin një mashkulli.

Ndryshe, Earhart është femra e parë pilote e cila e vetme ka kaluar Oqeanin Atlantik dhe njihet si një prej femrave pioniere të shekullit të 20-të. Ndërmarrja e lodrave Mattel, kohë më parë njoftoi që edhe Earhart do të bëjë pjesë në mesin e femrave të famshme të cilat do të personifikohen në kukulla Barbie. aa

“Tentativa për të sulmuar kryeministrinë”, deputeti i PD nxjerr letrën që Klosi i nisi ish-ministrit të Rendit

Deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo ka publikuar një letër, ku ish-shefi i Shërbimit Informativ Shtetërot, i ka shkruan Ish-ministrit të Brendshëm të kohës Perikli Teta.

Në këtë letër shkruhet se  Genc Pollo ka organizuar tubime të kundërligjshme dhe ka tentuar të sulmojë kryeministrinë.

“Dhe unë pyesja veten ato ditë pse kjo lemzë? S’ më shkoi mendja te Fatos Klosi!”, shkruan mbi foton e publikuar në Facebook.

Kjo letër mban datën 27 shtator 1998.