VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

SHAQIRI DARKON ME GAZETAREN SPORTIVE SHQIPTARE

By | June 6, 2015

Komentet

Profil …. Kush eshte Armando Broja …ose e ardhmja e shkelqyer e Kombetares se Shqiperise… Nga Adriatik Riza Dosti

Ne fakt ka qene fat i madh per futbollin shqiptar qe fale deshires e insistimit te prinderve te tij shqiptare nga Malesia e Madhe dhe prej vitesh emigrante ne Angli … por edhe me kenaqesine e tij personale djaloshi shtatlarte e femija i lindur per futboll sic e quante ne nje shkrim te tijin shtypi britanik para 4 muajsh …i lindur ne Slough Berkshire te Anglise ne 10 shtator te 2001 i tha PO faneles kombetare Kuq e Zi…te Shqiperise…
Qysh 6 vjec …ne ekipin e femijeve te Burnham Juniors …e nga mosha 6-8 vjec prane akademise se moshave te Totenham Hotspurit te famshem…
Per te kaluar mesa duket perfundimisht ne pronesi te Celsit te Londres ku u stervit e u rrit njekohesisht qe nga 2009 – 2020…
Me 26 shkurt 2020 firmos kontraten e pare profesioniste ne futboll ne te famshmen Premier League te Anglise per 2 vjet…
Luan nje ndeshje te vetme per Celsin ne P-L kur me 8 mars 2020 debuton ne fitoren e bluve te Londres 4-0 kunder Evertonit ku ne te 86 minute zevendeson francezin e shquar Oliver Zhiru…
Per ti dhene me shume mundesi, minuta e hapsire qe te rritet edhe me ne karieren e tij e te fitoje edhe me shume siguri, pervoje e eksperience Celsi e huazon tek Viteshe e Hollandes me 21 gusht te 2020…
Me 19 shtator te ketij viti sulmuesi shtatlarte Armando Broja do te shenoje golin e pare ne Eredivisse [ Superliga e Hollandes]…ne fitoren e ekipit te tij 2-0 kunder Spartes se Roterdamit…
E djela e 18 tetorit 2020 ishte mesa duket nje nga ditet brilante te talentit te ri e ne shperthim Broja teksa i shenon 2 gola Den Hage ne fitoren 2-0 te Viteshes qe tashme eshte ne 3-4 ekipet e kreut ne kampionatin hollandez …ndaj dhe i gjithe shtypi hollandez i kesaj fundjave ishte i mbushur e i dominuar prej emrit te tij…ku vecmas De Telegraff shkruante me superlativa per sulmuesin shqiptar lindur ne Angli …rritur tek Celsi e qe perfaqeson Kombetaren e Albanias…
Ne ekipet kombetare te Shqiperise….
Armando Brojen do ta grumbulloje per here te pare Shqiperia e U-19 ne trajningun e 21-28 majit 2019 ku pas 5 ditesh …ne 3 qershor Shqiperia do te mundte ne nje ndeshje miqesore Kosoven 3-1 e ku ai shenon nje nga golat e ndeshjes e njeheresh golin e tij te pare kuq e zi…
Po kete vit…madje vetem 6 dite pasi ai ka luajtur ne miqesoren e U-19 ndaj Kosoves… me 9 qershor ai do te luaje edhe per U-21 te Shqiperise…ku thirret per miqesoren e Elbasanit kunder Uellsit …e ku pasi futet ne loje si zevendesues ne te 46 minute do te shenoje te dy golat ne fitoren e kuq e zinjve 2-1 kunder uellsianeve …
Ne Kombetaren A….trajneri italian Reja i beson fanellen kuq e zi per here te pare si zevendesues ne ndeshjen e 7 shtatorit 2020 ne Tirane kunder Lithuanise [0-1] … te vlefshme per UEFA Nations League …
Me pas Broja do te luaje si titullar ne formacionin e pare te kuq e zinjve ne ndeshjet e po ketij kompeticioni edhe me 11 tetor te ketij viti ne Almaty kunder Kazakistanit dhe me 14 tetor po te ketij viti ne Vilnius kunder Lithuanise …te dyja keto ndeshje te mbyllura pa gola 0-0…ku vete Broja u shfaq disa here prane golit por pa mundur te shenoje dot…
Skeda personale e deri tanishme…
Tek Celsi ne Premier League ka luajtur vetem 1 ndeshje si zevendesues…
Tek Viteshe ne Eredivisse -Liga e pare e Hollandes ka luajtur deri tani 5 ndeshje e ka shenuar 3 gola…
Tek kombetarja U-19 e Shqiperise ka luajtur 4 ndeshje e ka shenuar 2 gola …
Tek kombetarja U-21 e Shqiperise ka luajtur 4 ndeshje e ka shenuar 3 gola …
Tek Kombertarja A e Shqiperise ka luajtur deri tani 3 ndeshje dhe ende s’ka shenuar asnje gol…e mesa duket golat e tij per Shqiperine A i ka lene ne ndeshjet e nentorit…ku kuq e zinjte presin ne nje miqesore Gjibraltarin e me pas ne Tirane do te luajne kunder Kazakistanit e Bjellorusise…per UEFA N-L…
Numrat e preferuar ne fanelle…11 tek Celsi e tek Viteshe dhe numrat 16 e 19 ne kombetaret e Shqiperise…
Shtatlartesia 1.91…mosha 19 vjec e 39 dite…
..Pozicioni…sulmues. …
Zoteron cilesi e veti te shkelqyera individuale ne te gjitha drejtimet c’ka sipas specialisteve te futbollit i garantojne atij nje kariere te ardheshme futbollistike brilante …
Ka nevoje per me shume grinte, puls e nerv pasi duket se tipi i tij eshte me anglez se vete anglezet ..
E megjitheate …
Faleminderit qe zgjodhe Shqiperine …Armando Broja…God Bless You…
…Pac fat e te prifte e mbara…
A.R.DOSTI

Nesër faza e grupeve e Ligës së Kampionëve të UEFA-s

Nesër do të fillojë raundi i parë i fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve të UEFA-s, raporton Anadolu Agency (AA).

Ndeshjet e raundit të parë të garës më prestigjioze futbollistike të klubeve në Evropë do të luhen në dy ditët e ardhshme.

Raundi i parë dallohet me disa ndeshje derbi, por përballjet PSG – Manchester United dhe Bayern Munich – Atletico Madrid do të tërheqin vëmendjen më të madhe.

Ndeshjet e së martës (20.10.2020):

18:55 Dinamo Kyiv – Juventus

18:55 Zenit – Club Brugge

21:00 Barcelona – Ferencvaros

21:00 RB Leipzig – Istanbul Basaksehir

21:00 Lazio – Borussia Dortmund

21:00 Rennes – Krasnodar

21:00 PSG – Manchester United

21:00 Chelsea – Sevilla

E mërkurë (21.10.2020):

18:55 Salzburg – Lokomotiv Moscow

18:55 Real Madrid – Shakhtar

21:00 Manchester City – Porto

21:00 Ajax – Liverpool

21:00 Midtjylland – Atalanta

21:00 Inter – Borussia Moenchengladbach

21:00 Bayern Munich – Atletico Madrid

21:00 Olympiacos – Olympique Marseille

Ndahet nga jeta në moshën 75-vjeçare trajneri i atletikës Vildan Tufi

Trajneri i mirenjohur i Vllaznisë Vildan Tufi nuk ka arritur te fitoje betejën me sëmundjen qe e kishte pushtuar këto muajt e fundit.

Ai ndërroi jetë ditën e sotme në moshën 74-vjeçare në spitalin e Shkodrës.

Familja Tufi ka njoftuar ndarjen nga jeta te tij.

Vildan Tufi ka lindur në Shkodër më 14 prill 1945 dhe jetën e tij ia ka përkushtuar atletikës.

Nga duart e tij kanë dalë shumë kampionë dhe rekordmenë por tre prej tyre në veçanti spikasin, ngaqë janë nderuar edhe me titullin e lartë.

Profesor Tufi ka stërvitur Vera Bregun, një sportiste e cila ka vendosur rekorde që ende nuk janë thyer në garën e kërcimit së gjati me 6.53 metra dhe në trehapësh me 13.51 metra. Pjesmarrëse në Lojërat Olimpike në Lojërat Olimpike në vitin 1996 në Atlanta të SHBA-së. Po ashtu, dy herë kampione Ballkani dhe fituese e shumë e shumë medaljeve në gara ndërkombëtare.

Pas saj ka stërvitur edhe Arbana Xhani, 20 vite kampione absolute në garat e shpejtësisë, 100 dhe 200 metra si dhe stafetë. Edhe ajo fituese e disa medaljeve në arenën ndërkombëtare.

Presidenti Meta i ka akorduar në muajin qershor titullin “Mjeshter i Madh”.

Turneu Wimbledon do të mbahet sezonin e ardhshëm

Wimbledon, turneu i vetëm Grand Slam në tenis i anuluar këtë sezon për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19), do të mbahet sezonin e ardhshëm, ndërsa organizatorët kanë përcaktur udhërrëfyesin për zhvillimin e kësaj gare, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratën nga ky organizim sportiv thuhet se sezonin e ardhshëm turneu është planifikuar të mbahet në të gjitha rrethanat dhe se vendimi do të merret për një nga gjithsej tre opsione të vendosura në tryezë.

Siç thuhet, nëse nuk mbaron pandemia, shkalla e përhapjes në muajt e verës të vitit të ardhshëm do të ndikojë në vendimin në lidhje me të ardhmen e turneut.

Sezonin e ardhshëm organizatorët do të vazhdojnë me një nga opsionet, hapjen e tribunave, kufizimin e numrit të spektatorëve ose zhvillimin e ndeshjeve pa spektatorë.

Teksa Wimbledon u anulua për shkak të pandemisë, turneu tjetër i anuluar Grand Slam, French Open, u zhvillua disa muaj më pas nga kalendari normal.

Haxhi Krasniqi: Fitorja e së shtunës, ëndrra më e madhe e jetës sime

Prishtinë

Kampioni aktual i Botës në boksin profesional në kategorinë gjysmë të rëndë (WBA), Haxhi (Robin: nofka) Krasniqi ka thënë se fitorja e tij ndaj Dominic Boesel të shtunën më 10 tetor në Gjermani ka qenë ëndrra më e madhe e jetës për të, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një konferencë për media sot në Prishtinë, Krasniqi ka falënderuar të gjithë shqiptarët për mbështetjen ndaj tij, në një rrugë të gjatë në karrierë, ku pas 15 vjetësh kurorëzohet me çmimin e të parit të botës në boks për kategori të caktuar.

“Mendimi i parë (pas rrëzimit në tokë të kundërshtarit), ka qenë: Zoti na shpërbleu 15 vite punë. Nuk mund ta shpreh tash me fjalë, se sa e mundimshme, sa e rrezikshme dhe sa i madh ka qenë gëzimi. Ka qenë njëfarë britme sa edhe Zoti lartë më ka dëgjuar, aq gëzim sa kam përjetuar. Dhe mund të them që asnjë çmim në Botë nuk do të më gëzonte aq shumë sesa kjo fitore. Ndoshta do të bëj edhe shumë ndeshje tjera por besoj se këtë adrenalinë, gëzim dhe ndjenjë nuk do të mund më kurrë ta përjetoj”, tha Krasniqi.

Në meçin e së shtunës, Krasniqi edhe pse luan për shtetin gjerman tha se është munduar ta vërë në pah edhe prejardhjen e tij, me flamur kombëtar shqiptar dhe duke hyrë në ring me muzikë shqiptare.

Krasniqi, pikërisht vështirësitë dhe mundin e gjithë karrierës së tij prej 15 vjetësh, tha se i ka shprehur në boksin vendimtar të së shtunës, që e rrëzoi në tokë Dominic Boesel-in duke ia rrëmbyer atij çmimin e të parit të botës.

Duke folur rreth karrierës së tij në sportin të cilin tha se familja e tij gjithmonë kërkon që të largohet, Krasniqi tha se ka qenë e vështirë periudha kur ai si fëmijë është inkuadruar në shoqëri dhe në sport në Gjermani.

“Gjithmonë e kam cekur vendin tim me krenari të madhe se prej nga vij. I kam përcaktuar dy vendet. Normalisht që atje duhet të punosh 10 herë më shumë për ta mundur një gjerman, kështu që e kam pasur shumë të vështirë të depërtoj, sidomos kur bëhet fjalë kundër një gjermani. Ka qenë punë shumë e madhe, normalisht që edhe zhgënjimet kanë qenë pjesë e suksesit, më kanë bërë vetëm më të fortë”, tha Krasniqi.

Të shtunën në qytetin Magdeburg të Gjermanisë ku u zhvillua ndeshja, ka pasur rreth 2.500 shikues, për shkak të rregullave kundër përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19), e gjysma nga ta sipas, Krasniqit, kanë qenë shqiptarë, zëri i të cilëve ka mbizotëruar dhe i ka dhënë atij energji shtesë.

Krasniqi pas konferencës për media, ka thënë se bashkë me titujt e fituar, do ta vizitojë sot gjatë ditës Prekazin, tek varrezat e familjes së heroit të luftës Adem Jashari, ngase siç tha ai “Kur shkoj atje e ndjej veten shumë të vogël dhe në borxh për veprimtarinë e tyre”.

Meçi i fituar më 10 tetor ishte i vlefshëm për titull të përkohshëm të botës në versionin WBA, në kategorinë gjysmë të rëndë dhe në versionin IBO.

Për 33 vjeçarin nga Juniku, ishte hera e tretë që boksoi për titull bote në një nga katër versionet e mëdha të boksit profesionist (WBC, WBA, WBO e IBF). Dy herët e kaluara ai kishte pësuar humbje. Ai ka bilanc prej 51 fitore e gjashtë humbje në boksin profesionist.

Cristiano Ronaldo rezulton pozitiv për koronavirus

Futbollisti Cristiano Ronaldo ka rezultuar pozitiv për koronavirus, njoftoi të martën Federata e Futbollit e Portugalisë.

Ronaldo “është asimptomatik” dhe “nuk do të luajë kundër Suedisë” në ndeshjen e së mërkurës në kuadër të Ligës së Kombeve, tha federata në faqen e saj të internetit, raporton AFP.

Sulmuesi 35-vjeçar i Juventusit, i cili është votuar pesë herë lojtari më i mirë në botë, luajti për Portugalinë kundër Francës të dielën.

Ronaldo ka shënuar 101 gola për Portugalinë dhe mungesa e tij do të jetë problem për lojën kundër Suedisë pasi Portugalia synon të mbajë vendin e parë në grup.

Ronaldo, i cili gjithashtu ka luajtur në Manchester United dhe Real Madrid, është futbollisti i profilit më të lartë që rezulton pozitiv për COVID-19.

Sulmuesi i Brazilit, Neymar da Silva Santos Júnior, shoku i tij i skuadrës në Paris Saint-Germain, Kylian Mbappe dhe sulmuesi i AC Milan, Zlatan Ibrahimoviq gjithashtu kanë dalë pozitiv në javët e fundit.

Lakers fitojnë titullin e 17 në finalen e NBA-së

VOAL – Los Angeles Lakers të dielën vonë kanë mposhtur Miami Heat me rezultatin 106-93 për të fituar finalen e tyre të parë në NBA në 10 vjet dhe titullin e tyre të 17 në histori, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një sezon të ndikuar nga pandemia e COVID-19 dhe të pezulluar që nga marsi, kampionët e Konferencës Perëndimore fituan serinë e finales prej 4-2 me ndeshje kundër kampionëve të Konferencës Lindore Heat në Orlando, Florida, ku “play-off”-i luhej që nga gushti pa tifozë për të mbrojtur lojtarët, trajnerët dhe stafin e ekipit.

Në ndeshjen e gjashtë, superylli i Lakers-ave, LeBron James shënoi 28 pikë, 14 kërcime dhe 10 asiste ndërsa qendra Anthony Davis shënoi 19 pikë, 15 kërcime dhe 3 asiste.

Ky është titulli i katërt i NBA-së për James, i cili të dielën zhvilloi ndeshjen e tij të 260-të në “play-off” që është një rekord. Ai po ashtu për herë të katërt mori Çmimin e Lojtarit më të Vlefshëm të NBA Final (MVP).

“Erdha këtu të vendos këtë ekip aty ku e ka vendin”, tha superylli duke iu referuar Lakers-ave.

Mposht Gjokoviçin, Nadali fiton Roland Garrosin për të 13-tën herë

VOAL – “Le roi” në Paris është edhe një herë ai, Rafael Nadal. Në aktin e fundit të pritur të Roland Garros, Spanjolli rrëmbeu në mënyrë jozyrtare Novak Djokovic në tre grupe, 6-0 6-2 7-5. Me një fitore të pabesueshme të 100-të në 102 ndeshje të luajtura në tokën parisiene, sallaksi i Manacor ka siguruar turneun për herë të 13-të, duke iu afruar Roger Federerit në 20 Grand Slams në renditjen e të gjitha kohërave.

Në formatin e tij të paparë të vjeshtës, finalet e Grand Slam të sezonit të kaluar kishin filluar nën kujdesin më të mirë për sa i përket shfaqjes, me dy finalistët që përgjigjeshin goditje për goditje në lojët e para. Sidoqoftë, ndërprerja e hapjes së Iberikut ishte një parathënie e udhëtimit të tij përçarës për të triumfuar, me serbin që kursente shërbimin e tij vetëm në fillim të setit të dytë. Sidoqoftë, edhe në fraksionin e dytë nuk kishte ndeshje dhe Novaku u shfaq jo shumë i vendosur.

Në setin e tretë dhe vendimtar, 33-vjeçari nga Beogradi më në fund u shfaq më proaktiv, duke minuar Majorkanin i cili humbi shërbimin e tij për herë të parë në lojën e gjashtë. Djokovic vetëm mashtroi veten se mund të rikthehej në garë, para se të anulonte gjithçka me një gabim të dyfishtë vdekjeprurës në lojën e njëmbëdhjetë, e cila hapi dyert e suksesit për Nadal. rsi-eb

“Urime për Kampionin e ri Botëror”, Ambasada e Kosovës në Gjermani me postim për fitoren e Krasniqit

Ambasada e Kosovës në Gjermani i ka kushtuar një postim fitores së Robin Krasniqit.

“Urime për Kampionin e ri Botëror”, shkruan ambasada krahas fotografisë së Krasniqit, transmeton Gazeta Express.

Robin Krasniqi e fitoi mbrëmë titullin e kampionit të Botës në kategorinë gjysmë të mesme WBA, derisa mposhti me nokdaun Dominic Bosel në raundin e tretë. /Gazeta Express/

Rrugëtimi i Robin Krasniqit, nga Juniku në kampion bote në boks

Robin Krasniqi e fitoi sot titullin e kampionit të Botës në kategorinë gjysmë të mesme WBA, derisa mposhti me nokdaun Dominic Bosel në raundin e tretë

Por kush është Haxhi Krasniqi?

Boksieri kosovarë u lind në Junik të Kosovë më 1 prill 1987 derisa deri me tani ka pasur disa tituj europian por edhe botëror.

Historia e Robinit, emri i vërtetë i të cilit është Haxhi, është interesante dhe e dhimbshme.

Ai u largua nga Kosova për shkak të luftës në Kosovë bashkë me familjen e tij. Ai do të vendosej në Munchen të Gjermanisë.

Debutimin profesional në boks Krasniqi e bëri më 20 tetor të vitit 2005, i cili debutim nuk ishte edhe aq i mirë pasi që ai humbi ndaj Seven Haselhuhn ku u nokautua në rundin e katër.

Në ndeshjen e tretë, të mbajtur më 5 janar 2006, Robini do të humbiste përsëri, prapë duke u nokautuar në rundin e katër nga Adrian Cerneaga.

Por, pas këtyre dy ndeshjeve Robin Krasniqi do të vazhdonte të fitonte për shtatë vite rresht, duke fituar WBO dy herë për peshat e mesme.

Më 20 prill 2013, Krasniqi synoi titullin e botës kundër Nathan Clevery, por që humbi në raundin e dymbëdhjetë.

Mundësia e dytë për titull e Robinit ishte në vitin 2015, më 21 mars ku ai u mposht nga Jurgen Brahmer në rundin e nëntë në finale për ta humbur kështu rripin e WBA-së.

E treta e vërteta. Robin Krasniqi, e fitoi titullin e botës WBA sot kundër Dominic Bosel, duke u bërë kështu shqiptari i parë që ka rripin botëror në këtë kategori në boksin profesionist. /GazetaExpress/

Ky është momenti i nokdaunit, që e shpalli kampion bote Krasniqin

Robin Krasniqi është shpallur sot kampion bote duke e mposhtur me nokdaun Dominic Boesel

Junikasi e plandosi në tokë gjermanin duke u bërë kampion bote.

Këtë Robini e arrin pas tri përpjekjeve, ku të tria finalet i kishte humbur.

Krasniqi fitoi në raundin e tretë me nokdaun dhe ky është momenti kur Dominic Bosel plandoset në ring nga grushtet e Robinit. /GazetaExpress/

www.facebook.com/575834936/videos/10160355120324937/

Gjithçka gati, Krasniqi synon ta shfrytëzojë mundësinë tjetër të artë

I buzëqeshur dhe me vetëbesimin e zakonshëm është paraqitur në matjet zyrtare, të premten, boksieri kosovar, Haxhi (Robin) Krasniqi.

Krasniqi ishte pak më i lehtë se Dominic Boesel, prej të cilit synon të marrë titullin e kampionit të botës në boksin profesionist.

Meçi Boesel – Krasniqi zhvillohet të shtunën mbrëma (23:15) në Magdeburg të Gjermanisë. Gjermani Boesel e mban titullin e përkohshëm të botës në kategorinë gjysmë të rëndë, versioni WBA. Është një prej katër versioneve më të forta, por që i ka tre tituj për kategori. Krasniqi bokson për njërin prej tyre.

Meçi është i vlefshëm edhe për titullin e versionit IBO, që nuk është në mesin e katër versioneve më të forta, por që vjen menjëherë pas tyre.

Krasniqi 33-vjeçar për herë të tretë bokson për titull të botës. Është i vetmi boksier shqiptar që ka boksuar për titull të botës më shumë se një herë. Ai në vitin 2013 pësoi nga Nathan Cleverly, kurse në vitin 2015 edhe nga Juergen Braehmer. Ndërkohë i kanë mposhtur edhe Arthur Abraham në vitin 2017 dhe Stefan Haertel vitin e kaluar. Haertel ia mori titullin e Evropës, por ndërkohë Krasniqi ka operuar bërrylat, është kthyer në kategorinë gjysmë të rëndë nga ajo super e mesme. Ai ndien se është në formën më të mirë në karrierë dhe se është i gatshëm për të rrëmbyer titullin e botës. Krasniqi e di se duhet të jetë shumë më i mirë se Boesel për të fituar titullin e botës. Boesel e Krasniqi janë pjesë e kategorisë SES Boxing. Krasniqi po ashtu garon për Gjermaninë.

Haxhi Krasniqi ka kohë që është boksieri më i suksesshëm shqiptar. Bilanci i tij është 50 fitore e gjashtë humbje. 18 prej fitoreve i ka arritur me ndërprerje.


Send this to a friend