VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Serbi, opozita bojkoton kuvendin

By | February 11, 2019

Komentet

Vuçiç: Kongresmenët e SHBA-së nuk kërkuan ekstradimin e Radosavljeviçit

BEOGRAD – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç sot deklaroi se gjatë takimit me kongresmenët e SHBA-së në Mynih, në dy raste është përmendur ish-komandanti i policisë në Kosovë, Goran Radosavljeviç-Guri, por se nga ai nuk kanë kërkuar ekstradimin e tij dhe as që i kanë ofruar ndonjë provë në bazë të të cilës do të bëhej ekstradimi.

“Nuk mund askush nga unë të kërkojë ekstradimin e ndokujt. Ata mund të tregojnë se çfarë shpresojnë. Ata në dy raste përmendën emrin e tij. Unë pyeta nëse ka prova, por prova nuk mora. Nëse nuk keni prova, atëherë të mos tallemi me thashetheme: ‘Më ka thënë gjyshja Vishnja'”, ka thënë Vuçiç në Beograd.

Ai shtoi se vrasja e vëllezërve Bytyçi në vitin 1999, me të cilën ndërlidhet Guri, ishte krim i rëndë, dhe se Serbia është duke bërë gjithçka që duhet për zbardhjen e rastit dhe me siguri nuk do të mbrojë askën që ka kryer krimin.

Mirëpo, ai vlerësoi se nuk ka vërejtur se pala tjetër ka ekstraduar ndokënd, edhe pse në kohën e bombardimit të NATO-s janë vrarë më shumë se 2000 persona në Serbi.

Beogradi kërkon kufi ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç, tha të martën se propozimi zyrtar i Beogradit për zgjidhjen e çështjes së Kosovës është kufiri ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve.

Ai i barti këto komente në Beograd gjatë punimeve të një konference mbi të ardhmen e Evropës dhe Ballkanit, duke theksuar se “çështja se ku do të shtrihej vija ndarëse nuk është përcaktuar” dhe se kjo ide e hedhur nga presidenti serb Aleksandër Vuçiç, nuk është përpunuar gjatë bisedimeve të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian.

“Kur ai (Aleksandër Vuçiç) filloi të fliste për këtë, për vënien e kufirit, të gjithë u hodhën në sulm kundër tij. Deri tash kanë ekzistuar vetëm dy mundësi; ose Kosova është krahinë, ose është e pavarur. Për asgjë tjetër nuk është folur”, tha ai, duke nënvizuar se kjo është mundësia më e mirë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

I pyetur më pas gjatë ditës për këtë qëndrim të ministrit të Jashtëm, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, theksoi se një ide të tillë e kishte dhënë para dy vjetësh.

Mundësia që kufijtë e Kosovës dhe Serbisë të bëhen pjesë e një procesi bisedimesh për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja palëve, është hedhur në verën e vitit të kaluar nga presidenti serb, Alëksandër Vuçic dhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Derisa presidenti serb flet për vënie kufiri, duke nënkuptuar shkëputjen e veriut të Kosovës të banuar me shumicë serbe dhe bashkimin me Serbinë, presidenti Thaçi angazhohet për “korrigjimin e kufijve”.

Në fillim të muajit shkurt ai tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se “do ishte shumë e logjikshme përfshirja e Preshevës, Medvegjës e Bujanocit në territorin e Republikës së Kosovës, duke mos i cenuar në asnjë rrethanë resurset e shtetit të Kosovës, as Gazivodën, as veriun e Mitrovicës, as Trepçën dhe as hapësirat e tjera”.

Idetë për prekje kufijsh kanë nxitur kundërshtime në Kosovë ku ndër më të zëshmit është kryeministri Ramush Haradinaj, i cili hedh poshtë çdo mundësi të tillë.

Idetë kanë nxitur reagime të ndara edhe në skenën ndërkombëtare. Gjermania prin si kundërshtare e ideve të tilla që sipas saj mund të nxisin reagime zinxhirore në rajonin e Ballkanit, që ende nuk është ripërtërirë nga luftërat e përgjakshme të fundit të shekullit të kaluar.

Shtetet e Bashkuara thonë se të dyja palët duhet të arrijnë një marrëveshje normalizimi e cila “në thelb duhet të ketë njohjen e ndërsjellë”.

Por procesi i bisedimeve që do të çonin tek një marrëveshje është pezulluar për shkak se Beogradi kushtëzon vazhdimin e tyre me heqjen e tarifave ndaj mallrave serbe që qeveria e Kosovës i vendosi në nëntor të vitit të kaluar.

WBAF të dielën nis në Stamboll, pjesëmarrës edhe figura nga Kosova

STAMBOLL – Nga 17 deri më 19 shkurt, në Stamboll do të mbahet Forumi Botëror i Investitorëve Engjëj (WBAF), i cilësuar si Davosi i investimeve globale fillestare dhe tregjeve kapitale, në të cilin do të marrë pjesë edhe Kosova, e përfaqësuar nga kryetari i Kuvendit Kadri Veseli.

WBAF, në të cilin AA është “Partner Global i Komunikimit”, do të bashkojë qindra financues biznesesh të njohur si “investitorë engjëj”.

Kongresi i këtij viti do të fokusohet në mundësitë për zhvillimin e mëtejshëm të bashkëpunimit midis sektorit privat dhe atij publik, ndërsa do të përfshijë 23 seanca kryesore dhe 110 folës ndërkombëtarë.

Në kongres do të marrin pjesë qindra investitorë engjëj dhe lojtarët kryesorë të tregjeve kapitale.

Me delegacionet e tyre, pjesëmarrës këtë vit janë edhe Organizata Tregtare Evropiane e Investitorëve Engjëj (EBAN), Agjencia Spanjolle e Investimit (ICEX), Ministria e Zhvillimit e Ganës, Organizata Tregtare e Investitorëve Engjëj të Lindjes së Mesme dhe Forumi i Financave IFC SME i Bankesë Botërore.

Në forum, Kosova përfaqësohet nga kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, i cili ka pasur një ndikim të madh në tranzicionin e Kosovës në ekonominë digjitale. Delegacioni i kryetarit të Kuvendit të Kosovës gjithashtu përfshin ministrin e Inovacionit të Kosovës dhe zyrtarë të departamenteve përkatëse të sipërmarrjes.

Ndërkaq, Turqia pritet të përfaqësohet nga ministri i Rinisë dhe Sportit, Mehmet Kasapoğlu.

Koriacia do të ketë pjesëmarrjen më të gjerë, pasi vendi do të përfaqësohet nga presidentja Kolinda Grabar-Kitaroviç së bashku me një delegacion prej 30 personash, përfshirë edhe ministrin e Ekonomisë.

Po ashtu, nga Maqedonia e Veriut do të marrë pjesë Zoran Shapuriq, ministër pa resor përgjegjës për rregullativën për përmirësimin e klimës së investimeve për ndërmarrjet vendore.

Në forum pritet të nënshkruhet marrëveshje bashkëpunimi midis qeverisë së Ganës dhe WBAF.

Krahas seancave, forumi do të përfshijë edhe gjashtë punëtori për investitorët dhe ndërmarrësit, të udhëhequra nga emra të njohur, si kryetari i Fondit Investitor të Monte Carlos, kryetari i Rrjetit Francez të Investitorëve Engjëj Sohphia dhe kreu i Singapor Marketing Holding.

Të hënën në mbrëmje do të organizohet edhe pritje për ndarjen e Çmimeve Botërore të Perfeksionizmit.

Vitin e kaluar, në ceremoninë e ndarjes së çmimeve ka marrë pjesë presidenti i Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov. aa

“Taksa ka cenuar jetën e serbëve”, Vladimir Putin letër Vuçiçit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin i ka dërguar sot një letër Serbisë në të cilën ka mbajtur qëndrimin e tij për çështjen e Kosovës.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka marrë nga ambasadori i Rusisë në Beograd, Aleksandar Çepurin, një letër të dërguar nga presidenti i Rusisë, Vladimir Putin para ditës së pavarësisë së Serbisë.

Në letrën e dërguar homologut serb, shefi i Kremlinit pohoi se taksa e Kosovës mbi mallrat serbe ka cenuar jetën e qytetarëve serbë, të cilët jetojnë në tokën e Kosovës.

Letra e plotë e Putinit:

“I nderuari president, pranoni përshëndetje të ngrohta me rastin e festës së juaj kombëtare – ditës së shtetit të Serbisë.

Në Rusi vlerësohen lartë raportet e partneritetit strategjik me Serbinë. Me kënaqësi ju them se bashkëpunimi i shteteve tona do të vazhdojë në mënyrë dinamike në fusha të ndryshme.

Dua që edhe njëherë t’ju falënderoj për pritjen e ngrojtë ndaj meje dhe delegacionit rus në Beograd. Llogaris në vazhdimin e dialogut tonë konstruktiv dhe vazhdimin e punës në agjendën e përbashkët ndërkombëtare. Sinqerisht ju uroj shëndet të mirë dhe suksese, kurse popullit vëllazëror serbë – mirëqenie dhe prosperitet”, thuhet në vazhdim të letrës së Putinit.

Presidenti i Serbisë, Vuçiç i është falënderuar Putinit për urimet e tij. Kurse, gjatë takimit me ambasadorin Çepurin kanë shqyrtuar temat e bashkëpunimit bilateral dhe marrëveshjet e diskutuara gjatë vizitës së fundit të Putinit në Beograd.

Ambasadori Çepurin në emër të Putinit ka përcjell qëndrimin e presidentit në lidhje me çështjen e Kosovës duke thënë se vendimi për taksë ndaj mallrave serbe është hap i papërgjegjshëm nga Prishtina që ka cenuar dialogun dhe mbi të gjitha jetën e serbëve në Kosovë”, thuhet në letër.

Më 12 shkurt 2002 filloi gjykimi ndaj kryekasapit Millosheviç

Ish-presidenti i Republikës Federale Jugosllave, Sllobodan Millosheviç, konsiderohet si njëri nga personazhet që ka kryer më së shumti krime ndaj njerëzimit, pas nazistëve.

Ai është përgjegjës për krimet e luftës dhe gjenocid në Ballkan, filluar që nga vitit 1990, duke u përballur kështu me tri akuza. Padia më e rëndë ndaj të ashtuquajturit “Kasap i Ballkanit” kishte të bënte me gjenocidin në Bosnje – Hercegovinë mes viteve 1992 dhe 1995, e pastaj edhe krimet e pashembullta në Kosovë.

Pikërisht sot, më 12 shkurt bëhen 17 vjet qëkur ka filluar gjykimi ndaj Millosheviqit, ani pse ai ishte arrestuar në prill të vitit 2001.

Rikujtojmë që Millosheviq edhe kur ishte në bankën e të akuzuarit u mundua që të paraqesë NATO-n si agresor dhe serbët si viktima të një komploti ndërkombëtar.
“Akuzat ndaj meje janë gënjeshtër e paskrupullt dhe gjithashtu shtrembërim i historisë”, citohet të ketë thënë Millosheviq në bankën e të akuzuarit.

Serbi, opozita bojkoton kuvendin

Partitë opozitare serbe filluan të hënën të bojkotojnë seancat parlamentare, si protestë ndaj asaj që ato e shohin si qeverisje gjithnjë e më autoritare të presidentit Aleksandar Vuçiç dhe partisë së tij në pushtet, Partia Progresive Serbe (SNS).

Partitë e opozitës dhe mbështetësit e tyre akuzojnë zotin Vuçiç dhe SNS se mbysin lirinë e medias dhe ndërmarrin sulme ndaj kundërshtarëve politikë apo gazetarëve në Serbi, vend që kërkontë anëtarësohet në Bashkimin Evropian.

Presidenti Vuçiç dhe partia e tij i mohojnë akuzat.Bojkoti vjen në klimën e protestave të përjavshme me pjesëmarrjen emijëra njerëzve, që filluan në dhjetor dhe janë përhapur nga Beogradi në shumë qytete të tjera. Protestuesit dhe opozita po kërkojnë gjithashtu dorëheqjen e zotit Vuçiç dhe thirrjen e zgjedhjeve të parakohshme.

Në një deklaratë, partitë e opozitës thanë se ligjvënësit e tyre do të bojkotojnë seancat plenare, por do të qëndrojnë brenda ndërtesës së parlamentit, ku do të vazhdonin të mbajnë konferenca për shtyp dhe informime deri në përmbushjen e kërkesave të tyre.

“Ne po bojkotojmë parlamentin jo sepse … ata nuk na respektojnë, por sepse kemi një detyrim ndaj mijëra njerëzve që po protestojnë, për të kërkuar një sistem normal dhe një Serbi normale,” tha për gazetarët Sanda Raskoviç Iviç, kryetare e Partisë Demokratike Serbe e qendrës së djathtë.

Partia e zonjës Iviç i përket Aleancës për Serbinë, një grupim heterogjen i partive politike, sindikatave dhe grupeve civile.

Presidenti Vuçiç, një nacionalist i njohur gjatë luftërave ballkanike të viteve 90, i cili tani është për lidhje më të ngushta me Perëndimin, ka thënë se nuk do të përkulet ndaj kërkesave të protestuesve.

Javën e kaluar ai filloi një tur në të gjithë vendin për të inkurajuar mbështetësit, por nuk ka thënë nëse do të thërrasë zgjedhje të parakohshme në pranverë.

Vendimi i opozitës për bojkot nuk pritet të ndalë punën e parlamentit, ku SNS dhe aleati i saj, Partia Socialiste, kanë 160 nga të 250 vendet, një shumicë komode. Por bojkoti mund të minojë besueshmërinë e koalicionit qeverisës.

Sipas sondazheve të opinionit, Vucic dhe SNS gëzojnë mbështetjen e rreth 50 përqind të votuesve, ndërsa opozita mund të sigurojë gjithsej rreth 15 për qind. za

Befason basketbollisti i njohur serb: S’jemi popull qiellor, mjaft më me Kosovën, nuk është e jona

ENVER ROBELLI/ Nikolla Kaliniq nuk është vetëm basketbollist i mirë. Ai është edhe një qytetar mendjehapur i Serbisë, të cilit i pëlqen të lexojë romanin «Njëqind vjet vetmi» të Gabriel García Márquez ose romanin «Shumë faleminderit» të Marko Vidojkoviqit, një vepër satirike për Jugosllavinë socialiste, e cila brenda pak muajsh u bë bestseller në republikat ish-jugosllave. Në një intervistë dhënë gazetës «Blic» Nikolla Kaliniq nuk ka folur vetëm për librat që i pëlqejnë. Ka folur sidomos për Kosovën. Dhe çfarë ka thënë, s’ka mbetur pa u komentuar në opinionin serb. Kaliniq, basketbollist i «Fenerbahçe Basketbol» dhe i kombëtares së Serbisë, kritikoi sidomos qasjen e pushtetit dhe të serbëve në përgjithësi ndaj Kosovës.

«Prej se jam lindur, e jam lindur më 1991, ekzistojnë probleme dhe mospajtime rreth Kosovës. Jam i vetëdijshëm se shumëkush do të shtanget tani, por ka ardhur koha që dikush ta thotë publikisht: hajde ta zgjidhim këtë problem, të nxjerrim çfarë mundemi dhe të ecim tutje. Beteja e Kosovës është zhvilluar para 600 vitesh, qe shumë dekada Kosova nuk është territor ‘yni’. Askush nuk jeton nga e kaluara dhe sa më shpejt që pajtohemi me të tashmen dhe ecim tutje, aq më mirë për neve», tha Kaliniq. Pas kësaj deklarata në shtëpinë e tij në Suboticë, ku jetojnë prindërit e tij, persona të panjohur shkruan me shkronja cirilike një parullë vulgare.

Në intervistën për «Blic» Kaliniq hodhi poshtë rrëfimin se serbët janë populli qiellor. Kisha serbe dhe historianët nacionalistë theksojnë se me rënien e tij në Betejën e Kosovës Princi Lazar u përcaktua për një perandori hyjnore, ku do të jetonte një jetë spirituale. Kaliniq nuk beson në dokrra të tilla: «Nuk jemi popull qiellor, as që kemi qenë ndonjëherë, kemi pasur momente shkëlqimi në të kaluarën, por duhet të pajtohemi se tash jemi një pikë e vogël dhe e parëndësishme në hartën e madhe të botës. Kush nuk më beson, le të udhëtojë pak nëpër botë dhe t’u tregojë të huajve se nga vjen – do të tmerrohet. Unë e kam përjetuar. Së fundi u nënshkrua marrëveshja e re për bashkëpunim mes Gjermanisë dhe Francës, e para qe nënshkruar më 1963, domethënë 16 vjet pas gjithë asaj që ndodhi në Luftën e Dytë Botërore. Hej, 16 vjet pas gjithë atyre krimeve, mizorive dhe viktimave ata e kanë kuptuar se duhet të punojnë së bashku dhe shihni se ku janë sot? E ne ende flasim për Betejën e Kosovës…».

Në Serbi nga sportistët pritet të jenë patriotë, e të jesh patriot sipas kutit të pushtetit domethënë të urresh tjetrin dhe të çirresh se më e madhe se Serbia në këtë botë është vetëm Rusia. Gjatë kampionatit europian të notit më 2008 notuesi serb Millorad Çaviq ndërsa po e pranonte medaljen e artë shpalosi para publikut fanellën me shënimin «Kosovo je Srbija» («Kosova është Serbi»). Ai i diskualifikua nga pjesa tjetër e garës dhe u gjobit me 10’800 euro. Çaviq u lartësua atëbotë si hero në Serbi. Kaliniq, ndërkaq, nga nacionalistët shikohet si tradhtar, ndonëse ai me realizëm të pashoq përshkruan gjendjen e Serbisë dhe fiksimin irracional te Kosova.

Ndër të parët që i doli në mbrojtje Kaliniqit ishte shkrimtari serb me origjinë hebraike, Filip David. «E përshëndes Kaliniqin dhe guximin e tij për t’iu kundërvënë të ashtuquajturve patriotë dhe nacionalistëve të cilët janë të gatshëm të luftojnë për Kosovën deri në serbin e fundit dhe shqiptarin e fundit. Ende janë pakicë njerëzit e arsyeshëm të cilët e kuptojnë se me pranimin e pavarësisë së Kosovës në mënyrën më të mirë mund të mbrohen serbët e mbetur në Kosovë, të mbrohet trashëgimia kulturore dhe të sigurohet kthimi i refugjatëve, sepse jemi bërë shoqëri e jotolerancës, urrejtjes dhe politikës që punon në dëm të vetes».

Para Kaliniqit urrejtjen e publikut nacionalist dhe racist serb e përjetoi basketbollisti Alen Omiq, i cili ka shtetësi të Bosnjës dhe Sllovenisë. Përkrahësit e ekipit «Cërvena Zvezda» kërcënuan se do të bojkotonin ndeshjet për shkak të basketbollistit «boshnjak mysliman». Omiq u përpoq t’i qetësojë fansat duke bërë të ditur se është ateist. Pa sukses. Kur nisi të luajë për ekipin beogradas, Omiq u quajt «turk», ndërsa në tribunë u shpalos një transparent me këtë përmbajtje: «Šiptar, Hrvat, balija nije moja bratija». («Shiptari [fjalë fyese për shqiptarë], kroati, balia [fjalë fyese për myslimanët e Bosnjës] nuk janë vëllezërit e mi». Edhe më keq se Kaliniq dhe Omiq kaloi – para 20 vitesh – basketbollisti i «Partizanit» Haris Bërkiq: ai u vra para sallës «Pionir» në Beograd. Vrasësit nuk u zbuluan kurrë.

Sa i përket Nikolla Kaliniqit: ai nuk ka vetëm shije të mirë letrare. Në intervistë thotë se momentalisht dëgjon muzikë blues, sidomos John Lee Hooker, Buddy Guy dhe B. B. King, ndërsa nga muzika e vendeve të Ballkanit pëlqen Darko Rundekun, muzikantin e famshëm kroat, i njohur dikur si frontman i grupit «Haustor», grupin «Azra» të prirë nga Branimir «Johnny» Shutliq. Një sportist me shije të tillë kulturore nuk mund të jetë primitiv. Dhe Nikolla Kaliniq e dëshmon këtë me mjeshtëri përmes intervistës së tij. /Dialogplus

Dhjetramijёra serbё kudёr presidentit Vuҁiҁ

Demonstratat nuk po reshtin – ishte e shtuna e dhjetё nё radhё qё demonstruesit protestuan nё 40 qytete tё Serbisё kundёr presidentit Aleksandër Vuҁiҁ. Qёllimet e demonstratёve megjithatё mbeten jo konkrete.

Nёn moton “njё ndёr pesё milionё” demonstruesit kёrkojnё media tё lira dhe kushte korrekte pёr zgjedhjet. Pavarёsisht kёtyre kёrkesave objektivat politike tё demonstruesve edhe dy muaj e gjysmё pas protestave mbeten jo tё qarta. Spektri i partive qё i mbёshtesin ato pёrfshin grupimet nga e majta deri tek e djathta ekstreme. Motoja e protestave i referohet njё deklarimi tё presidentit, sipas tё cilit ai nuk do t’u pёrgjigjej kёrkesave tё demonstruesve edhe sikur ato tё vinin nga pesё milionё qytetarё. Serbia ka shtatё milionё banorё.

Shkas pёr protestat u bё sulmi ndaj njё politikani tё opozitёs

Kundёr qeverisё sё Vuҁiҁit tё shtunёn (09.02) u protestua edhe nё qytetet Kragujevaҁ, Pirot, Prokuplje, Gornji Milanovaҁ, Bela Crkva dhe Boljevaҁ, njofton portali “danas.rs”. Demonstrata e parё kundёr Vuҁiҁit u zhvillua mё 8 dhjetor duke marrё shkas nga sulmi brutal ndaj njё politikani tё majtё opozitar nёntorin e kaluar nё jug tё vendit. Dorasit deri mё sot nuk janё identifikuar. Protestat i iniciuan pas kёsaj organizatat e shoqёrisё civile dhe aleanca pёr Serbinё, njё shoqatё e pёrbёrё nga njё duzinё partishё opozitare me orientime tё ndryshme politike. Ato e akuzojnё Vuҁiҁin, se i ka mbyllur gojёn medias dhe

 Kampagne Serbien Die Zukunft Serbiens (N1)

Fushata e presidentit Aleksandar Vuҁiҁ “E ardhmja e Serbisё”

shoqёrisё civile.

Vuҁiҁ, i cili nga utranacionalist ёshtё shndёrruar nё pro-europian, i hedh poshtё akuzat. Ai ka nisur fushatёn “E ardhmja e Serbisё”, pёrmes sё cilёs nё mbarё vendin do tё promovojё sukseset e tij politike. Vёzhguesit mendojnё, se Vuҁiҁ me kёtё synon tё pёrgatisё zgjedhje tё parakohshme.

Opozita e pёrҁarё

Presidenti disa herё ka pёrsёritur, se si “lёshim” ndaj demonstruesve ai mund tё afrojё afatin e zgjedhjeve nё pranverё sivjet, tё cilat nё fakt duhet tё zhvillohen nё vitin 2020. Sipas anketimeve ai do tё dilte fitues nga kёto zgjedhje. Partia e tij SNS dominon skenёn politike. Opozita ёshtё e pёrҁarё. Kёtё javё opozita kёrcёnoi me bojkotimin e zgjedhjeve, nё rast se Vuҁiҁ nuk u pёrgjigjet kёrkesave tё tyre pёr zgjedhje tё lira dhe korrekte.

nob/gri (afp, dpa)

Protestat në Serbi hyjnë në javën e dhjetë, kërkohet dorëheqja e Vuçiqit

Mijëra njerëz kanë protestuar në Beograd dhe qytete të tjera të Serbisë të shtunën në mbrëmje, duke shënuar kështu dhjetë javë të presionit ndaj presidentit Aleksandër Vuçiq, me kërkesën për dorëheqje.

Protestat po zhvillohen nën moton #1nga5milionë, një thirrje që u vendos pasi Vuciq, vitin e kaluar kishte thënë për protestat e qytetarëve se ai nuk do të tërhiqet edhe nëse dalin 5 milionë persona.

Protestës në kryeqytet iu bashkangjitën edhe studentët e Universitetit të Beogradit, të cilët bënë thirrje për dorëheqjen e ministrit të Edukimit, Mladen Sarceviq.

Muaijn e kaluar, Sarceviq ka përshkruar një grup të profesorëve universitarë që kanë përkrahur këtë lëvizje kundër presidentit si të “papeshë”.

Protestuesit po e akuzojnë presidentit Vuçiq për shkelje të lirive demokratike, kontroll ndaj mediave si dhe për goditjet ndaj kundërshtarëve politikë. Vuçiq ka mohuar këto akuza. Protestat u ndezën kur një grup njerëzish sulmuan me dhunë politikanin opozitar, Borko Stefanoviq në nëntor të vitit të kaluar.

Greqia ratifikon protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO

Parlamenti i Greqisë ratifikoi të premten protokollin për anëtarësimin e fqinjit të saj verior në aleancën e NATO-s, që u nënshkrua të mërkurën në Bruksel nga përfaqësuesit e 29 vendeve anëtare të Aleancës.

153 ligjvënës grekë votuan pro, duke i hapur në këtë mënyrë rrugën Marrëveshjes së Prespës të hyjë plotësisht në fuqi. Debati në parlamentin grek zgjati rrerth 11 orë.

Kryeministri grek Aleksis Cipras u shpreh se “votimi mbyll një cikël të rëndësishëm, më të rëndësishmin nga zotimet që parasheh Marrëveshja historike e Prespës.”

Ndërkohë, drejtuesi i opozitës, Kirjakos Micotakis theksoi se për 140 vjet Greqia nuk kishte lejuar që një palë e tretë të monopolizonte emrin Maqedoni dhe se ai asnjëherë nuk do t’i uronte mirëseardhje “kryeministrit maqedonas”.

Në Shkup, kryeministri maqedonas Zoran Zaev përmes një postimi në Facebook thksonte: “vendi mik, Greqia është shteti i parë që ratifikon Protokollin për anëtarësimin e vendit tonë në NATO. Shkojmë drejt suksesit të garantuar. Është më lehtë me aleatë, themi me krenari se ne jemi në NATO”.

Tash Greqia duhet të njoftojë në mënyrë zyrtare Republikën e Maqedonisë (së Veriut) se ka ratifikuar Protokollin për anëtarësimin e kësaj të fundit në NATO, e më pas do të ketë një shkëmbim shkresash dhe do të njoftohen Kombet e Bashkuara për vendimin, si dhe të gjitha organizatat tjera ndërkombëtare se emri i ri kushtetues i Republikës së Maqedonisë është “Republika e Maqedonisë së Veriut” dhe që ky emër të përdoret tash e tutje si në OKB, ashtu edhe nga organizatat tjera dhe të gjitha shtetet.

Autoritetet në Shkup duhet të ndërrojnë tabelat e të gjitha institucioneve shtetërore dhe publike ku do të shkruhet emri i ri i vendit. Kjo do të bëhet në dy gjuhë, maqedonisht dhe shqip, pasi gjuha shqipe mori një shtrirje të gjerë me botimin e ligjit në gazetën zyrtare para disa ditësh.

Greqia dhe Maqedonia e Veriut do ta ngrejnë nivelin e përfaqësimit diplomatik në rang ambasade, në kryeqytetet respektive. Ndërkaq, në Selanik do të hapet një konsullatë e Maqedonisë së Veriut.

Dhjetë veta vdesin nga rrëzimi i një ndërtese në Stamboll

Guvernatori i Stambollit, Ali Yerlikaya, ka thënë të enjten përmes një deklarate se 10 persona kanë vdekur si pasojë e rrëzimit të një ndërtese tetëkatëshe, ndërkohë që 13 persona tjerë janë plagosur.

Ndërtesa, që gjendet në pjesën aziatike të qytetit turk, përkatësisht në distriktin Kartal është thënë të jetë rrëzuar të mërkurën, derisa ende nuk dihen shkaktarët e këtij incidenti.

Sipas tij, 43 persona kanë qenë të regjistruar në 14 apartamente, mirëpo tre kate të ndërtesës janë ndërtuar ilegalisht derisa edhe një dyqan në hyrje të ndërtesës ka qenë duke vepruar pa licensë.

Në pamjet e para të incidentit shihen disa persona duke nxjerrur disa persona nga rrënojat.

Banorët e shtatë banesave që janë në afërsi të kësaj ndërtese, janë evakuuar për arsye të sigurisë.

Marrëveshje sekrete Vuçiç-Thaçi? Flet ish-ministri i Jashtëm serb

Ndryshimi i kufijve në një vend mund të nxisë për ndryshimin e kufijve të tjerë në rajon, thotë ish-ministri i Jashtëm serb Vuk Jeremiq, për DW. Nëse në Kosovë ndiqet kjo logjikë, pse ajo të mos vlejë edhe diku tjetër. Ai flet për një marrëveshje të mundshme mes Vucic dhe Thacit.

Zoti Jeremiç, shpesh keni kritikuar mungesën e transparencës në dialogun mes Serbisë dhe Kosovës dhe takimet “joformale nëpër restorante”. A mendoni se ekziston ndonjë marrëveshje sekrete mes Aleksandar Vuçiçit dhe Hashim Thaçit?
Nëse Presidenti i SHBA Donald Trump me memorandumin e Shtëpisë së Bardhë i dërgon letër Aleksandar Vuçiçit dhe Hashim Thaçit dhe thotë: “Tani kur jeni edhe një hap larg marrëveshjes…” atëherë unë mendoj se askush nuk e ka mashtruar Presidentin Trump, se po ndodh diçka, nëse nuk po ndodhë asgjë. Kjo është një prej dëshmive se diçka po ndodh, ndërsa ne në Serbi nuk e dimë fare se ku po ndodh dhe cila është përmbajtja e bisedimeve. Më duket se situata në Kosovë është pak më e mirë dhe se atje ka konsultime mes faktorëve të ndryshëm politikë, në dallim prej Serbisë. Mendoj se kjo nuk është rruga e mirë për arritjen e një marrëveshjeje.

Ju keni thënë se keni folur shpesh për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, por nuk keni mundur askund t’i publikoni këto ide. Ja tani e keni rastin që në DW t’i publikoni këto ide: Cila është sipas jush zgjidhja më e mirë për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë?
Për të arritur një zgjidhje afatgjatë gjërat nuk mund të rregullohen nga kulmi. Duhet gjetur zgjidhje nga themeli. Themeli nënkupton vendosjen e mirëbesimit për zbatimin e marrëveshjeve. Tani nuk ekziston atmosfera për aplikimin e çfarëdo marrëveshjeje. Aktorët janë të interesuar për mbajtjen e tensioneve konstante, për shkaqe të brendshme politike dhe kjo paraqitet si një armiqësi. Së pari duhet të ndryshohet atmosfera e bisedimeve. Dy, duhet kërkuar zgjidhje shumë konkrete të cilat janë parakusht për gjetjen e një zgjidhjeje përfundimtare.

Kjo ka të bëjë me të drejtat e njeriut në hapësirat ku jetojnë, në radhë të parë për minoritetin, sepse ai është i rrezikuar në këtë moment. Gjëja tjetër që duhet bërë është definimi i statusit, mbrojtja dhe garancitë për Kishën Ortodokse serbe. Rëndësia e Kosovës për Serbië në kontekstin e identitetit është e ndërlidhur në masë të madhe me Kishën ortodokse serbe. Mendoj se është gabim të flitet tani për ndonjë zgjidhje konkrete, por është me rëndësi për gjetjen e zgjidhjes afatgjate të statusit që të ndryshojë qasja dhe të krijohet një atmosferë e mirëfilltë për negociata. E kur të dy palët përfaqësohen nga persona, të cilët në mënyrë të drejtpërdrejtë janë angazhuar në vitet 90-të për shkallëzimin e armiqësive, atëherë vështirë të paramendosh që pikërisht ata do të flakin të kaluarën që i ngarkon, dhe të gjejnë një zgjidhje afatgjatë dhe paqë të qëndrueshme.

A besoni në paqën afatgjate dhe pajtimin mes sebëve dhe shqiptarëve?
Jo me udhëheqësit e tanishëm në Beograd dhe në Prishtinë.

A ekziston ndonjë qëndrim i përbashkët i opozitës në Serbi për çështjen e ndarjes së Kosovës apo shkëmbimin e territoreve, të cilën e kanë përmendur si mundësi të dy presidentët?
Ne jemi kategorikisht kundër këtyre gjërave. Aspak nuk duhet dyshuar, se nëse vjen deri te rivizatimi i kufijve dhe përkufizimet e reja, këtë do të përpiqet ta bëjë edhe dikush tjetër në rajon. Si mund të shpjegoni një shkëmbim territoresh ku njëri grup etnik do të mbetej këndej e tjetri në anën tjetër? Nëse lejoni logjikën se kjo sjell paqe dhe stabilitet, si mund të thoni se e njëjta nuk vlen edhe 400 kilometra më larg?

Kur flasim për njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia, cili është qëndrimi i opozitës për pavarësinë e Kosovës?
Për mua nuk ka dilema – unë jam kundër pavarësisë. Nuk dua të flas në emër të të gjithëve, sepse tani kemi një opozitë unike dhe jemi bashkuar rreth një çështjeje, e ajo është vendosja e një Serbie normale dhe demokratike. Pas realizimit të këtij qëllimi, në kuadër të përballjes së lirë dhe demokratike, secili do të angazhohet për realizimin e ideve për Kosovën, ekonominë dhe të gjitha çështjet tjera. Ne në Serbi nuk kemi tani privilegjin e shprehjes dhe shkëmbimit të mendimeve të lira. /DW/