VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Senati konfirmon zonjën Haspel drejtore të CIA-s

By | May 18, 2018

Komentet

Melania Trump kthehet në Shtëpinë e Bardhë pas operacionit në veshkë

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump dhe Zonja e Parë, Melania Trump. Foto nga arkivi

Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Melania Trump është kthyer në Shtëpinë e Bardhë pasi i është nënshtruar një operacioni këtë javë, ka njoftuar zyra e saj.

Melania Trump, 48-vjeçare, iu nënshtrua të hënën një operacioni në veshkë në Qendrën Mjekësore Ushtarake Walter Reed në Uashington, transmeton Reuters.

Zëdhënësja e saj, Stephanie Grisham përmes një deklarate tha se Zonja e Parë është kthyer në Shtëpinë e Bardhë, mëngjesin e së shtunës.

“Ajo është duke pushuar dhe është në gjendje të mirë. Zyra jonë ka pranuar mijëra telefonata dhe emaile që i kanë uruar shërim të shpejt zonjës Trump dhe ne i falënderojmë të gjithë”, ka thënë ajo.

Trumpi takon Guterresin në Shtëpinë e Bardhë

Në një deklaratë me shkrim nga Shtëpia e Bardhë njoftohet se në takimin Trump-Guterres janë diskutuar çështjet të tilla si Koreja e Veriut, Siria, Irani dhe reformat në OKB

UASHINGTON – Presidenti amerikan Donald Trump ka zhvilluar një takim me sekretarin e përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres.

Në një deklaratë me shkrim nga Shtëpia e Bardhë njoftohet se në takimin Trump-Guterres janë diskutuar çështjet të tilla si Koreja e Veriut, Siria, Irani dhe reformat në OKB.

Bëhet e ditur se gjatë bisedës, Trump ka shprehur mbështetjen ndaj Guterres që OKB të punojë në mënyrë më efikase dhe frytdhënëse. Po ashtu njoftohet se Trump dhe Guterres kanë theksuar se në periudhën në vijim do të vazhdojnë të bashkëpunojnë për çështjet themelore në fushën ndërkombëtare.

Ndërsa në anën tjetër Trump në një postim nga llogaria e tij në Twiter në lidhje me takimin në fjalë ka shprehur falënderimet e tij për sukseset e Guterres dhe përfaqësueses së përhershme të SHBA-ve në OKB, Nikki Haley. aa

Trump: Departamenti i Drejtësisë kishte futur një “spiun” në fushatë

Presidenti Donald Trump akuzoi Departamentin e Drejtësisë të premten se ishte përpjekur për ta futur në kurth, duke i vendosur një “spiun” në fushatën e tij të vitit 2016, një pohim që vetë avokati i tij, tha se mund të mos jetë i vërtetë.

Duke i dhënë zë një teorie që po qarkullon në qarqet konservatore, zoti Trump citoi një postim në twitter të gazetarit të Fox News-it, David Asman, që shkruante: “mesa duket Departamenti i Drejtësisë ka vendosur një spiun në fushatën e zotit Trump. Kjo nuk është bërë kurrë më parë, për asnjë arsye. U bë me qëllimin për ta futur në kurth Donald Trumpin, për krime që nuk i ka kryer”.

Por avokati i presidentit Trump, Rudy Giuliani, hodhi dyshime rreth kësaj çështjeje.

I pyetur nëse kishte patur një “informator” në fushatën presidenciale të vitit 2016, zoti Giuliani i tha rrjetit mediatik CNN: “nuk e di me siguri as presidenti, nëse ka patur vërtet një të tillë”, megjithëse ai tha se prej kohësh ka patur zëra për “një lloj infiltrimi”.

Javën e kaluar, revista konservatore “National Review”, ngriti pikëpyetje rreth futjes së një agjenti të mundshëm të FBI-së në fushatën e zotit Trump. Artikulli përmend punën e bërë nga ligjvënësi Devin Nunes, një përkrahës i zjarrtë i zotit Trump dhe kryetar i komisionit të Zbulimit në Dhomën e Përfaqësuesve, i cili ka kërkuar informacion lidhur me një burim të FBI-së për hetimet lidhur me Rusisë.

Në një shkrim të gazetës “New York Times” këtë javë, thuhej se të paktën një informator i qeverisë është takuar disa herë me Carter Page dhe George Papadopoulos, të dy ish-këshilltarë për politikën e jashtme gjatë fushatës presidenciale të zotit Trump. Gazeta i referohej si burim zyrtarëve aktualë dhe ish zyrtarëve të FBI-së.

Gjithashtu të premten, zoti Giuliani tha se Prokurori i Posaçëm Robert Mueller i ka ngushtuar subjektet e tij të hetimit nga pesë në dy, ndërsa vazhdojnë negociatat nëse presidenti do të intervistohet prej tij lidhur me hetimin për Rusinë.

Zoti Mueller po heton lidhur me një koordinim të mundshëm mes Rusisë dhe zyrtarëve të fushatës së zotit Trump.

Sipas zotit Giuliani ekipi ligjor i zotit Trump nuk pret që ai të pyetet për avokatin e tij personal Michael Cohen, i cili po përballet me një hetim të veçantë kriminal në Nju Jork. Zoti Giuliani nuk dha shumë detaje shtesë, duke thënë se disa pyetje janë ende “subjekt negociatash”.

Senati konfirmon zonjën Haspel drejtore të CIA-s

Senati amerikan konfirmoi të enjten zonjën Gina Haspel si drejtoren e re të CIA-s, gruaja e parë që shërben në këtë post.

Emërimi i zonjës Haspel për të drejtuar agjencinë e spiunazhit ringjalli një debat rreth praktikave tashmë të ndaluara të torturës. Ajo u konfirmua pasi disa demokratë iu bashkuan shumicës republikanëve duke thënë se ata do ta mbështesnin kandidaten e paraqitur nga Presidentit Donald Trump.

Udhëheqësi i shumicës republikane Mitch McConnell arriti të bindte anëtarët ta miratonin emërimin e zonjës Haspel megjithë kundërshtimet e disave, duke përfshirë senatorin John McCain, i cili u kishte bërë thirrje kolegëve ta hidhnin poshtë atë.

Republikanët vlerësuan karrierën 33-vjeçare të zonjës Haspel në CIA, nga operative në shumë vende të botës e deri tek emërimi për të shërbyer si drejtoresha e parë grua e agjencisë.

Komisioni i senatit mbështet zonjën Haspel për drejtore të CIA-s

Gina Haspel, kandidatja për postin e drejtores së Agjencisë Qendrore të Zbulimit, mori sot mbështetjen e komisionit të çështjeve të zbulimit në senatin amerikan.

Emërimi i saj kalon tani në senatin e plotë, ndoshta javën e ardhshme, për konfirmimin përfundimtar.

Pesë senatorë demokratë kishin deklaruar se do të votonin në favor të zonjës Haspel në senatin ku republikanët kanë një shumicë të vogël.

Të hënën, zonja Haspel i drejtoi një letër senatorit Mark Warner, demokratit më të lartë në komisionin e zbulimit, ku shkruante se CIA nuk duhet të kishte zbatuar një praktikë të ashpër për marrjen në pyetje të personave të dyshuar për terrorizëm, siç u veprua pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001.

Kjo praktikë, e paraqitur gjatë kohës kur president ishte George W. Bush, lejonte simulimin me mbytje dhe masa të tjera të ashpra kundër të dyshuarve për terrorizëm. Kritikët e quajnë këtë metodë një formë torture.

Zonja Haspel shkruante se “CIA nuk duhet të kishte zbatuar praktika të tilla”, qëndrim që ajo nuk e shprehu publikisht gjatë seancave të konfirmimit javën e kaluar.

“Ndonëse nuk i dënoj ata që morën këto vendime të vështira – dhe unë e kam vënë në dukje informacionin e vlefshëm të nxjerrë me këto metoda, – kjo praktikë në fund të fundit i ka dëmtuar oficerët tanë dhe imazhin tonë në botë”, shkruante zonja Haspel.

Gjatë seancave të dëshmisë në senat, ajo premtoi se nuk do ta rifillonte zbatimin e kësaj praktike.

Pas leximit të letrës së zonjës Haspel, senatori Warner shpërndau një deklaratë, ku thoshte se do ta mbështeste kandidaten për drejtore të CIA-s.

Ai shkruante se zonja Haspel është përfaqësuese e mijëra punonjësve të CIA-s, të cilët “shërbejnë në heshtje, pa iu njohur meritat dhe shpesh duke rrezikuar jetën, për ta mbajtur vendin të sigurt nga ata që duan t’i bëjnë dëm”.

Senatori shkruante se ndonëse kishte dëshiruar që zonja Haspel të kishte qenë “më e hapur me publikun” gjatë dëshmisë së saj para komisionit, ai mendonte se ajo u tregua “profesionale dhe e hapur”. Ai tha se besonte se zonja Haspel do t’i rezistonte presidentit nëse “do të urdhërohej të ndërmerrte diçka të paligjshme dhe të pamoralshme, siç mund të ishte rikthimi tek tortura.”

Zonja Haspel luajti një rol kyç në programin e marrjes në pyetje, duke përfshirë mbikëqyrjen e një qendre sekrete të marrjes në pyetje të CIA-s në Tajlandë dhe asgjësimin e kasetave.

Disa demokratë ishin ankuar se administrata Trump nuk i kishte vënë në dispozicion publikut të gjitha të dhënat për zonjën Haspel, duke përfshirë një raport të klasifikuar të Departamentit të Drejtësisë të përgatitur nga një prokuror i posaçëm që hetoi çështjen e asgjësimit të kasetave.

Publikohen intervistat e Donald Trump Jr për takimin me avokaten ruse

Donald Trump Jr. i tha Komisionit Juridik të Senatit se nuk i kujtohej nëse kishte diskutuar me të atin për hetimin mbi Rusinë, sipas intervistës së zbardhur të tij me këtë komision vitin e kaluar.

Komisioni bëri sot publike mbi 1 mijë e 800 faqe intervistash të zbardhura me të birin e zotit Trump dhe të tjerë që u takuan me një avokate ruse në Trump Tower para zgjedhjeve të vitit 2016.

Trump Jr. iu shamng shumë pyetjeve gjatë intervistës, përfshirë nëse kishte diskutuar me të atin për hetimin mbi Rusinë.

Sipas dokumentave të zbardhur, i biri i Presidentit tha gjithashtu se nuk mendonte se kishte ndonjë të keqe me takimin në Trump Tower, ku atij iu premtuan të dhëna që mund t’i shkaktonin dëm Hillary Clintonit.

I pyetur nëse mendonte se do të ishte problem që të merrte pjesë në një takim, që i ishte paraqitur si pjesë e përpjekjes së qeverisë ruse për të ndihmuar të atin, Donald Trump Jr tha “jo”.

“Jo, nuk mendova se do të ishte problem të dëgjoja informacione të rëndësishme për karakterin e një kandidateje presidenciale”, tha ai.

Takimi po shqyrtohet në hetimin e Prokurorit të Posaçëm, Robert Mueller.

Përveç Trump Jr, komisioni intervistoi edhe katër persona të tjerë që morën pjesë në takimin e Nju Jorkut. Komisioni nuk intervistoi avokaten ruse, Natalia Veselnitskaya në qendër të takimit.

Publikohet transkripti i takimit të ndihmësve të Trumpit me delegacionin rus

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump

Një panel i Senatit amerikan ka publikuar dokumente të takimit në mes të ndihmësve të fushatës së Trumpit dhe delegacionit rus në qershor të vitit 2016.

Transkripti me 2,500 faqe konfirmon se Donald Trump Junior, djali i presidentit amerikan, Donald Trump ka kërkuar “njollosjen” e kandidates demokrate, Hillary Clinton, raporton BBC.

Ky takim është pjesë e një hetimi të vazhdueshëm nga Departamenti i Drejtësisë lidhur me ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 në SHBA.

Komiteti i Gjyqësorit të Senatit, që ka kryer hetime për ndërhyrjen e dyshuar ruse në zgjedhjet presidenciale amerikane, e ka intervistuar Trump Jr. dhe katër persona të tjerë, të cilët kanë marrë pjesë në takimin e 9 qershorit në Trump Tower në Nju Jork.

Rob Goldston, që ka aranzhuar takimin me avokaten ruse Natalia Veselnitskaya, lobistin ruso-amerikan, Rinat Akhmetshin dhe biznesmenin gjeorgjiano-amerikan, Ike Kaveladze, po ashtu ka dhënë dëshminë e tij para Senatit.

Komiteti nuk ka intervistuar dhëndërin e presidentit Trump, Jared Kushner dhe menaxherin e atëhershëm të fushatës së Trumpit, Paul Manafort, të cilët po ashtu kanë marrë pjesë në këtë takim.

Donald Trump njofton në Twitter: Tumor në veshka, Melania Trump iu nënshtrua operacionit

Zonja e Parë në SHBA Melania Trump i është nënshtruar një operacioni në veshka.

Zyra e saj bëri të ditur se Zonja e Parë vuante nga një tumor beninj dhe se operacioni shkoi me sukses.

Mjekët kryen një procedurë embolizimi dhe Melanias i duhet të qëndrojë për një javë e shtruar në spital për t’u rikuperuar.

Për gjendjen e saj ka reaguar dhe presidenti Donald Trump,  në një postim në Twitter duke thënë se ishte duke shkuar për të takuar Melanin pas operacionit të suksesshëm.

“Melania Trump iu nënshtrua një procedure embolizimi për të trajtuar një problem beninj në veshkë,” thuhet në deklaratë. “Procedura ishte e suksesshme dhe nuk pati komplikacione. Ajo do të qëndrojë në spital pjesën tjetër të javës. Zonja e Parë pret të shërohet sa më shpejt që të punojë për fëmijët kudo”.

Ligjvënës republikanë propozojnë Presidentin Trump për Çmimin Nobel

Çmimi Nobel për Paqen i jepet çdo vit një personi apo një grupimi që “ka punuar më shumë dhe më mirë për vëllazërinë mes kombeve”. Që kur u dha për herë të parë në vitin 1901, ky çmim i është dhënë aktivistëve socialë si Martin Luther King Jr., Nelson Mandela, Muhammad Yunus, organizatës së Kryqit të Kuq Ndërkombëtar, dhe vetëm një vit më parë iu dha Fushatës Ndërkombëtare për Eliminimin e Armëve Bërthamore. Tani, një grup ligjvënësish republikanë kanë propozuar Presidentin Donald Trump për marrjen e këtij çmimi.

Disa ligjvënës republikanë propozojnë Presidentin Trump si kandidat për Çmimin Nobel për Paqen të vitit 2019, për përpjekjet për të vendosur paqen në gadishullin korean. Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in, e mbështeti idenë.

“Mendoj se Presidenti Moon u tregua shumë i mirësjellë kur e sugjeroi. Unë dëshiroj të arrijmë paqen. Kjo është kryesorja”, deklaroi Presidenti Trump.

Kritikët ngrenë pikëpyetje rreth dëshirës së tij për paqe, duke sjellë në vëmendje se Presidenti Trump ka bërë thirrje për rritje të shpenzimeve ushtarake dhe të arsenalit bërthamor të Amerikës dhe se nuk e përjashton mundësinë e ushtrimit të forcës ndaj Koresë së Veriut.

Por mbështetësit, si senatori republikan Lindsey Graham, thonë se çmimi do të vlerësonte potencialin e ri për paqe që ai ka krijuar. Ai shkruante në Twitter se: “Nëse Presidenti Trump na udhëheq drejt dhënies fund të Luftës Koreane pas gati 70 vjetësh, apo nëse Koreja e Veriut braktis vërtet programin e saj bërthamor, atëherë ai meriton Çmimin Nobel për Paqen dhe madje edhe më shumë”.

Për shumë njerëz, fjala “nëse” është kyçe. Një marrëveshje e përhershme paqeje në Gadishullin Korean është e pasigurtë dhe megjithëse palët kanë rënë dakort për takime, asgjë nuk është e sigurtë. Vetë Presidenti Trump ka thënë në mënyrë të përsëritur se nëse bisedimet nuk janë të frytshme, ai “do të largohet nga takimi”.

Por mungesa e një marrëveshjeje për paqe nuk e ka penguar komitetin e Nobelit në të kaluarën. Lufta e Vietnamit nuk kishte mbaruar, kur Lee Duc Tho dhe Henry Kissinger morën çmimin. Yasser Arafat, i cili e mori çmimin së bashku me udhëheqësit izraelitë Yitzhak Rabin dhe Shimon Peres për përpjekjet për një proces paqeje në Lindjen e Mesme, u shpreh në atë kohë se “nuk do të ndalemi derisa të kthehemi në shtëpitë tona dhe Izraeli të jetë shkatërruar”.

Po kështu, nuk është e nevojshme të sjellësh paqe për t’u propozuar për Çmimin Nobel për Paqen. Në listë figurojnë emrat e Juan Peron, tre herë president i Argjentinës që kufizoi liritë civile; udhëheqësi fashist italian Benito Mussolini dhe madje edhe diktatori sovjetik Joseph Stalin që ekzekutoi qindra mijëra njerëz nga popullsia e tij.

Fituesi i Çmimit Nobel për Paqen të vitit 2018 do të shpallet në muajin tetor.

Trumpi përshëndet hapjen e ambasadës në Jeruzalem

Presidenti Donald Trump tha se SHBA mbeten “plotësisht të angazhuara” për arritjen e një marrëveshjeje për paqe në Lindjen e Mesme, ndërsa hap ambasadën e saj në Jeruzalem, një akt që është shoqëruar me polemika.

Komentet vijnë ndërkohë që ministria e shëndetësisë në Gazë njoftoi se numri i palestinezëve të vdekur në përleshje me forcat izraelite ishte rritur në të paktën 40.

Në një videomesazh të transmetuar në ceremoninë e hapjes, Presidenti Trump tha se ambasada e re kishte kohë “që pritej të vinte.” Zhvendosja e ambasadës amerikane nga Tel Avivi në Jeruzalem ishte një nga premtimet kryesore të fushatës së zotit Trump, që u mirëprit nga Izraeli.

Por kjo i ka zemëruar palestinezët, të cilët e konsiderojnë Jeruzalemin lindor si kryeqytetin e tyre dhe kanë thënë se ky hap i skualifikon SHBA si ndërmjetës të paqes në Lindjen e Mesme.

Presidenti Trump tha se ” shpresa më e madhe ” është për paqen. Ai tha se Shtetet e Bashkuara “mbeten plotësisht të përkushtuara për të lehtësuar arritjen e një marrëveshjeje të qëndrueshme për paqe.”

Ndërkaq, është rritur numri i të vrarëve në Gazë, sipas autoriteteve palestineze. Kritikët fajësuan forcat izraelite për përdorimin e municioneve, ndërsa Izraeli tha se veprimet e tij ishin të domosdoshme për shkaqe sigurie, meqë protestuesit rrezikuan kufirin.

Forcat izraelite të sigurisë hodhën edhe gaz lotsjellës mbi protestuesit, por turmat dukeshin të palëkundura dhe vazhduan të mblidhen.

Protestuesit hodhën edhe objekte të ndryshme përtej kufirit dhe dogjën goma para hapjes së ambasadës më vonë gjatë ditës. Shumë biznese dhe shkolla në Gaza u mbyllën.

Përveç refuzimit të lëvizjes së ambasadës amerikane, palestinezët po protestojnë edhe për të përkujtuar përvjetorin që ata e quajnë “nakba” apo “katastrofa”, duke ju referuar qindra mijëra palestinezëve që u dëbuan apo ikën përgjatë luftimeve të vitit 1948 gjatë krijimit të Izraelit.

Ambasada e përkohshme do të funksionojë brenda ndërtesës së konsullatës ekzistuese amerikane në Jerusalem, derisa të gjendet një objekt më i madh.

“Shumë presidentë kishin nënshkruar një dokument për të mos e zhvendosur ambasadën për arsye të sigurisë kombëtare. Presidenti Trump po e lëviz ambasadën, sepse është një përparësi e sigurisë kombëtare që ambasada të jetë këtu në Jeruzalem. Ka edhe një arsye tjetër për lëvizjen e ambasadës. Siç e dinë disa prej jush, presidenti ka qenë një zhvillues pasurish të paluajtshme dhe ai e donte pasurinë e patundshme të ambasadës këtu në Jerusalem në anën e djathtë të qytetit”, tha Steven Mnuchin, sekretari amerikan i Thesarit.

Vendosja e ambasadës amerikane në Jeruzalem është miratuar me votim dypartiak në Kongresin amerikan që në vitin 1995. Deri tani, të gjithë presidentët e mëparshëm amerikanë patën nënshkruar çdo gjashtë muaj një shtyrje të zbatimit të këtij vendimi, për arsye sigurie.

Shtetet e Bashkuara hapin sot ambasadën në Jerusalem

Vendosja e shenjave rrugore drejt Ambasadës amerikane në Jerusalem

Shtetet e Bashkuara do të bartin më 14 maj edhe zyrtarisht ambasadën e tyre nga Tel Avivi në Jerusalem, duke nxitur pakënaqësi në mesin e palestinezëve dhe gëzim tek izraelitët.

Një delegacion i Shtëpisë së Bardhë dhe zyrtarë izraelitë do të mblidhen në ceremoninë e inaugurimit, derisa pritet që një numër i madh i palestinezëve të protestojë në kufirin e Gazës me Izraelin dhe shumë ambiente tjera.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka njoftuar më herët se Shtetet e Bashkuara e njohin Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Palestinezët kërkojnë që Jerusalemi Lindor të jetë kryeqyteti i shtetit të tyre në të ardhmen.

Izraeli ka aneksuar pjesën lindore dhe ka deklaruar të gjithë qytetin si kryeqytet, ndonëse një vendim i tillë nuk është njohur nga komuniteti ndërkombëtar.

Vendimi i Trumpit ka nxitur protesta të përgjakshme ndërkohë që 128 shtete e kanë dënuar hapin e tij në një votim në Asamblenë Gjenerale të Kombeve të Bashkuara.

Konsullata momentale do të shërbejë si lokacion i ambasadës pasi planet janë në realizim e sipër për krijimin e një ndërtese të përhershme në një pjesë tjetër të Jerusalemit.

Ngjarja e sotme përkon me festimet e Ditës së Jerusalemit, një festim vjetor që shënon “ribashkimin” e qytetit pas luftës gjashtëditore më 1967.

Përndryshe 14 maji shënon edhe 70-vjetorin e krijimit të Izraelit.

Pompeo: “garanci sigurie” për Phenianin në shkëmbim për çnuklearizimin

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha të dielën se nëse Koreja e Veriut bie dakord për çnuklearizim të plotë, Shtetet e Bashkuara janë të gatshme “t’i ofrojnë garanci sigurie” qeverisë së Phenianit dhe të lejojnë firma private amerikane të investojnë për të modernizuar rrjetin e dobët dhe të vjetëruar elektrik të vendit.

“Ky është një pakt që prej 25 vjet mbahet pezull në pritje të zbatimit,” tha zoti Pompeo në një intervistë për rrjetin Fox News.

Shefi i diplomacisë amerikane tha se deri sa erdhi në Shtëpinë e Bardhë Presidenti Trump, “asnjë president nuk ka qenë në gjendje ta pozicionojë Amerikën në atë mënyrë sa që udhëheqja koreano-veriore ta mendonte këtë të realizueshme realisht, duke i hapur rrugën mundësisë që Amerika të mos jetë e kërcënuar nga regjimi koreano-verior. Ky është synimi”.

Pas dy takimeve që ka zhvilluar me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un në Phenian, zoti Pompeo tha se është i bindur se udhëheqësi Kim “ka të njëjtin objektiv me popullin amerikan” në këtë drejtim.

Zoti Pompeo tha se synimi i takimit mes udhëheqësve Trump dhe Kim më 12 qershor është të “përcaktojnë kornizën” në bazë të së cilës të negociohen dhe finalizohen termat e çnuklearizimit dhe garancive për sigurinë.