VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Sekretari Pompeo drejt Moskës për takime me Presidentin Putin dhe Ministrin Lavrov

By | May 12, 2019

Komentet

Protestuesit para Shtëpisë së Bardhë kërkojnë drejtësi për George Floyd

Qindra njerëz u tubuan në një park pranë Shtëpisë së Bardhë në Uashington, për të protestuar për vdekjen e afrikano-amerikanit në Mineapolis të Minesotës.

Policia u rreshtua përgjatë hyrjes së parkut ndërsa protestuesit brohorisnin “jeta e afrikano-amerikanëve ka vlerë”, “duart lart, mos qëllo” dhe “pa drejtësi nuk ka paqe”.

Policët përdorën gaz lotsjellës pasi disa protesues hodhën shishe të plastikës në drejtim të tyre.

Vdekja e afrikano-amerikanit George Floyd në duart e autoriteteve javën e kaluar, ka shkaktuar tensione në Shtetet e Bashkuara.

Protestat filluan në Mineapolis, por shumë shpejt ato u zgjeruan në shumë qytete të SHBA-së, përfshirë Nju Jorkun dhe Los Angelosin , ku protestuesit u kanë vënë flakën veturave të policisë dhe kanë thyer xhamat e dyqaneve.

Video: Protesta të dhunshme në SHBA

Në qytetin e Nju Jorkut të paktën një makinë u dogj ndërsa mijëra njerëz marshuan nëpër lagje të shumta, duke brohoritur. Më pas ata mbajtën një minut heshtje para stacionit të policisë në Times Square për nder të njerëzve të vrarë nga policia.

Tensione u shënuan në qytetin Shën Pali, qyteti binjak i Mineapolis kur një kamion u drejtua drejt një turme njerëzish. Njerëzit vrapuan për t’i shpëtuar goditjes dhe pasi kamioni u ndal, ata nxorën jashtë shoferin dhe e rrahën. Policia më pas e arrestoi dhe e çoi në spital për trajtim.

Presidenti amerikan, Donald Trump, i cili besohej se ishte në Shtëpinë e Bardhë gjatë demonstratave, përgëzoi Gardën Kombëtare për përpjekjet e tyre për të parandaluar dhunën. Ai sulmoi mediat për siç tha “bërjen e gjithçkaje në fuqinë e tyre për të nxitur urrejtjen dhe anarkinë”.

Autoritetet kanë zbatuar masa të izolimit dhe urdhëruan vendosjen në rrugë të Gardës Kombëtare pasi demonstratat u zhvilluan në më shumë se 75 qytete amerikane më 25 maj.

Trump gjithashtu tha në rrjetin social Twitter se Shtetet e Bashkuara planifikojnë të shpallin Antifa-n, një rrjet i grupeve që shpesh promovojnë militantizmin e majtë – si një organizatë terroriste pasi zyrtarët federal kanë sugjeruar se mund të jenë përfshirë në valën e protestave këtë javë.

Prokurori i Përgjithshëm, Bill Barr, tha se “dhuna e nxitur dhe e kryer nga Antifa dhe grupe të tjera të ngjashme në lidhje me trazirat është terrorizëm dhe do të trajtohet në përputhje me rrethanat”.

Trump më 30 maj e quajti vdekjen e George Floyd një “tragjedi të rëndë” që e ka mbushur vendin me zemërim dhe pikëllim, por ai tha se administrata e tij nuk do të tolerojë që demonstratat të shëndrrohen në dhunë.

Si filluan trazirat?

Disa video të publikuara treguan sesi një polic i bardhë, gjatë arrestimit të George Floyd, bëri presion me gju në qafën e tij, teksa ka tentuar ta arrestojë, ndërsa Floyd dëgjohej duke bërtitur “të lutem, nuk mund të marr frymë” dhe “mos më vrit”.

George Floyd më vonë ka vdekur në spital. Videoja e incidentit nuk tregon se si nisi konfrontimi..

Uashington, 31 maj

Uashington, 31 maj

Katër oficerët e përfshirë në çështjen Floyd janë pushuar nga puna. Ndaj policit që shihej tek bënte presion me gju në qafën e viktimës, është ngritur kallëzim penal.

Vdekja e Floyd-it është ngjarja e fundit në një seri rastesh të ngjashme të brutalitetit të policisë ndaj njerëzve me ngjyrë, përfshirë shumë raste të kapura tjera të cilët kalimtarët i kanë incizuar me telefonat e tyre dhe më pas janë publikuar nga mediat.

Rasti i afrikano-amerikanit, George Floyd, ka nxitur reagime të shumta edhe në mesin e personaliteteve të njohura të artit dhe sportit.

Legjenda e basketbollit Michael Jordan më 31 maj foli për vdekjen e Floydit, duke thënë në një deklaratë të lëshuar në Twitter se njerëzit me ngjyrë dhe pakicat “kanë pasur mjaft” racizëm në Shtetet e Bashkuara.

Ish-ylli i Chicago Bulls tha se e kupton zemërimin dhe ai ndjehet “thellësisht i trishtuar dhe i zemëruar”.

Ai tha se qëndron me ata që “thërrasin kundër racizmit dhe dhunës së rrënjosur ndaj njerëzve me ngjyrë”.

Jordan gjithashtu u bëri thirrje njerëzve që “të dëgjojnë njëri-tjetrin, të tregojnë dhembshuri dhe kurrë mos t’i kthejnë shpinën brutalitetit të pakuptimtë”.

Gjatë fundjavës, demonstrues në Kanada, Mbretëri të Bashkuar dhe Gjermani u mblodhën po ashtu për të shfaqur mbështetje për protestat.

Protestuesit në Berlin, 31 maj

Protestuesit në Berlin, 31 maj

Përgatiti: Kestrin Kumnova

Anija e SpaceX i bashkohet Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor

Anija e SpaceX.

Astronautët amerikanë, Doug Hurley dhe Bob Behnken, kanë arritur në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS).

Kapsula e tyre e e anijës hapësinore – e furnizuar dhe operuar nga kompania private SpaceX – arriti t’i bashkojë ata me Stacionin Hapësinor.

Aty pritet të qëndrojnë katër muaj, për t’u kthyer më pas në Tokë.


Hurley dhe Behnken u nisën të shtunën nga Florida e Shteteve të Bashkuara.

Nisje të tilla nga toka amerikane nuk ka pasur prej mbylljes së programit të nisjes së anijeve kozmike në Hapësirë më 2011.

Kompania SpaceX ka hyrë në histori pasi është kompania e parë private që ka dërguar njerëz drejt Hapësirës.

Presidenti Trump shtyn takimin e G7-s

Presidenti amerikan Donald Trump njoftoi shtyrjen e takimit të Grupit të Shtatëshes që pritej të mbahej muajin tjetër, për në shtator ose më vonë gjatë vitit. Ai tha gjithashtu se do të zgjeronte listën e vendeve pjesëmarrëse duke përfshirë Australinë, Rusinë, Korenë e Jugut dhe Indinë.

Duke folur para gazetarëve të shtunën pas kthimit të tij në Uashington nga Florida, zoti Trump tha se G7, që bën bashkë vendet me ekonomitë më të përparuara në botë, ishte një “grup shumë i vjetëruar vendesh” në formatin e tij aktual.

Po e shtyj sepse nuk mendoj se G7 përfaqëson siç duhet atë që po ndodh në botë“, tha Presidenti Trump. Shumica e vendeve evropiane nuk bën komente të menjëhershme rreth propozimit. Një zëdhënës i qeverisë gjermane tha se Berlini ishte në pritje të informacioneve të mëtejshme. Nuk ishte e qartë nëse dëshira e zotit Trump për të ftuar vende të tjera ishte një përpjekje për ta zgjeruar përgjithmonë formatin e G7-s.

Në disa raste të mëparshme zoti Trump ka sugjeruar se duhet të shtohej edhe Rusia, duke e quajtur Moskën me rëndësi strategjike globale.

Rusia u përjashtua nga ajo që asokohe ishte G8 në 2014, pasi Moska aneksoi rajonin e Krimesë nga Ukraina. Rusia ka ende kontrollin mbi këtë territor dhe qeveri të ndryshme të G7-s i kanë kundërshtuar thirrjet e mëparshme të Presidentit Trump për të rifutur Moskës brenda këtij grupimi.

Arrestimi i ekipit të CNN në Minneapolis një ‘Shkelje e Amendamentit të Parë’ të Kushtetutës Amerikane

voal.ch – Një ekuipazh i lajmeve CNN të tremten transmetoi drejtpërdrejt nga shteti amerikan të Minesota arrestimin e tyre nga policia, pasi ata po mbulonin protestat për vdekjen e afrikano-amerikanit George Floyd.

Policia ka prangosur dhe arrestuar reporterin e CNN, Omar Jimenez, producentin Bill Kirkos dhe fotoreporterin Leonel Mendez rreth orës 5 të mëngjesit në CT në Minneapolis. Të tre u liruan më vonë pa pagesë.

Arrestimet erdhën mes protestave të gjera për vdekjen e George Floyd, një afrikano-amerikani që nuk mundi të marrë frymë, kur një polic i bardhë kur e prangosi i vuri gjurin në qafë.

Guvernatori i Minesota Tim Walz kërkoi një “falje publike”  për arrestimin e ekuipazhit të CNN, duke thënë, “” Nuk ka asnjë arsye pse diçka e tillë duhet të ndodhë. ”

CNN reagoi në Twitter se arrestimet ishin një “shkelje e qartë e të drejtave të tyre që garantohen nga Amendamenti i Parë”.

Josh Campbell, një reporter për CNN i cili po mbulonte protestat, tha se atij i ishte afruar policia, por nuk ishte arrestuar.

“Unë u trajtova shumë ndryshe,” i tha Campbell për CNN. Transmetuesi raportoi se Jimenez është afrikan dhe latino, Mendez është spanjoll, dhe Kirkos dhe Campbell janë të dy të bardhë.

Presidenti i Shoqatës Kombëtare të Gazetarëve Afrikano-Amerikanë (NABJ), Dorothy Tucker, i dënoi arrestimet si “të panevojshme, dhe si një shkelje të Amandamentit të Parë”./VOA

 

Në SHBA vazhduan demonstratat në dhjetra qytete, përfshirë kryeqytetin Washington, DC

Në Shtetet e Bashkuara vazhduan demonstratat në dhjetra qytete, përfshirë kryeqytetin Washington, DC për të protestuar ndaj vdekjes së afrikano-amerikanit George Floyd nën prangat e policisë së Mineapolis. Shumë prej tyre u shndërruan përsëri të dhunshme të shtunën mbrëma dhe në orët e para të së dielës. Guvernatorët e Minesotës dhe 11 shteteve të tjera kanë aktivizuar trupat e Gardës Kombëtare.

Në pesë netët e kaluara, protestat fillimisht paqësore kanë degjeneruar në plaçkitje, vënie zjarri dhe akte të tjera të dhunshme në Mineapolis ku ndodhi vrasja e George Floydi, dhe në qytete të tjera.

“Jemi nën sulm,” tha guvernatori i Minesotës, Tim Walz, i cili premtoi se do të përdoret “forcë maksimale” për të rivendosur rendin.

Megjithatë protestuesit dolën përsëri, megjithë një urdhër për ndalim qarkullimi që nga ora 8 e mbrëmjes.

“Dua të sjell ndryshim, për njerëzit e mi sepse kjo ka vazhduar për një kohë të gjatë dhe gjërat duhet të ndryshojnë”, tha një protestues në Minneapolis.

Në kryeqytetin amerikan, Uashington DC policia lëshoi spërkatës djegës ndaj demonstruesve pranë Shtëpisë së Bardhë dhe Garda Kombëtare u thirr, ndërsa shpërtheu dhuna aty këtu, natën e dytë të protestave ndaj vdekjes së Floyd-it dhe reagimit të Presidentit Donald Trump ndaj saj.

Nga Florida, ku kishte shkuar për të parë nisjen e raketës SpaceX, ai shprehu keqardhjen për vrasjen e Floydit dhe foli për dhunën në qytetet amerikane.

“Kriminelë të së majtës radikale, banditë dhe të tjerë në gjithë vendin dhe në gjithë botën, nuk do të lejohen t’u vënë flakën komuniteteve. Nuk do ta lejojmë. Dëmton ata që janë më në nevojë dhe ne do t’i mbrojmë ata që kanë më pak”.

Ai vlerësoi vendosjen e trupave të Gardës.

Protestuesit thërrisnin “Pa drejtësi, nuk ka paqe”. Disa objekte, si dyqane dhe restorante u vandalizuan.

Los Angeles, pa një nga protestat më masive, por edhe ndër dëmet më të mëdha, siç u shpreh Shefi i Policisë së qytetit, Michel Rey Moore.

“Kemi pësuar dëme të jashtëzakonshme dhe humbje të jashtëzakonshme pronash të bizneseve që po vuajnë në pandeminë më të rëndë në 100 vjet”.

Përmasat e shkatërrimit në Los Angeles po krahasohej me trazirat e vitit 1992, ku pati mbi 1 miliardë dëme materiale.

Associated Press njofton se afro 1.400 njerëz janë arrestuar në 17 qytete që nga e enjtja. Por ndërsa protestat vazhduan deri në orët e para të së dielës ky numër mund të jetë më i lartë.

Në Nju Jork, edhe mbrëmë pati konfrontime mes policisë dhe protestuesve megjithë thirrjen e autoriteteve për qetësi. Një protestuese, foli për dëshpërimin që ndjejnë afrikano-amerikanët, por tha se dhuna nuk është rruga e duhur.

“Policia e Nju Jorkut ka punën e vet për të bërë, ashtu si ne. Si afrikano-amerikanë në këtë komunitet, duhet ta kuptojmë se policia ka punën e saj. Mund të protestojmë paqësisht. Gjithë kjo djegie gjithandej ëshë e pajustifikueshme”, tha ajo.

Oficeri i policisë, Derek Chauvin, ishte kapur në video të hënën me gjurin në qafën e Floyd-it, që ishte me duar në pranga dhe i paarmatosur. Chauvin e kishte mbajtur gjurin në qafën e Floydit për tetë minuta dhe 46 sekonda. Mbi të janë ngritur akuza për vrasje./ZiA

Zemërim dhe mërzi në SHBA – protestuesit kërkojnë drejtësi për vdekjen e Floyd

Vdekja e afrikano-amerikanit George Floyd në duart e autoriteteve të hënën, ka shkaktuar tensione të mëdha në Shtetet e Bashkuara. Protestat janë zgjeruar në shumë qytete të SHBA-së, përfshirë Nju Jorkun, Los Angelosin dhe Tulsën, ku protestuesit u kanë vënë flakën veturave të policisë dhe kanë thyer xhamat e dyqaneve.

Protestat filluan në Mineapolis pas vdekjes së Floyd të hënën.

Policët po ndiqnin veturën me të cilën po udhëtonte Floyd, nën dyshimin për përdorim të parave të falsifikuara. Sipas policisë, atij iu tha që të largohej nga makina dhe ai tregoi rezistencë fizike, pas së cilës u prangos.

Videot treguan sesi një polic i bardhë bëri presion me gju në qafën e tij, teksa ka tentuar ta arrestojë, ndërsa Floyd dëgjohej duke bërtitur “të lutem, nuk mund të marr frymë” dhe “mos më vrit”.

George Floyd më vonë ka vdekur në spital.

Zyrtari policor të premtën u arrestua nga autoritetet nën akuzat për vrasje. Por, protestuesit janë duke kërkuar arrestimin edhe të tre zyrtarëve tjerë policorë të përfshirë.

Incidenti nxiti protesta brenda komunitetit dhe krahasime me një seri të ngjarjeve të ngjashme të viteve të fundit, kur persona me ngjyrë kanë vdekur derisa janë arrestuar nga zyrtarë policorë të racës së bardhë.

Protestuesit përplasen me forcat e sigurisë

Shumë ndërtesa dhe prona private e dyqane u sulmuan nga protestuesit në Mineapolis gjatë kësaj jave të protestave të vazhdueshme.

Një protestues pranë Shtëpisë së Bardhë në Uashington

Një protestues pranë Shtëpisë së Bardhë në Uashington

Në Indianapolis, policia ka nisur hetimet për gjuajtje me armë zjarri, një nga të cilat la një person të vdekur në mesin e protestuesve. Policia dha pak detaje, por theksoi se nuk ka pasur zyrtarë policorë të përfshirë.

Në Uashington, qindra protestues pranë Departamentit të Drejtësisë kanë brohoritur “Nuk mund të marrë frymë”. Më vonë, ata u zhvendosën pranë Shtëpisë së Bardhë ku policia tentoi t’i shpërndajë me sprej për sy.

Njësitë e forcave ushtarake u mobilizuan në Ohajo, Misuri, Uiskonsin, Tenesi dhe Minesota.

Mijëra protestues vërshuan edhe rrugët e Çikagos dhe Nju Jorkut, pas 200 arrestimeve të premtën.

Protestuesit duke sulmuar objektin e CNN në Atlanta

Protestuesit duke sulmuar objektin e CNN në Atlanta

Ndërkaq, Në Los Angelos, protestuesit i vunë zjarrin shumë veturave të policisë, thyen xhamat e dyqaneve të shumta. Policia tentoi t’i shpërndajë protestuesit me shkopinj gome dhe plumba gome.

Përplasja e policisë me protestuesit vjen tri ditë pasi policia tentoi në mënyrë më paqësore të shpërndajë ata, deri kur u vendosën 4,000 trupa ushtarake në Minapolis dhe u tha se numri do të shkojë në 11,000.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, kishte reaguar më herët në Twitter duke urdhëruar vendosjen e trupave ushtarake në Mineapolis dhe tha se policia në Nju Jork duhet të lejohet të kryej punën e saj.

Më herët, Trump e quajti vdekjen e Floyd “tragjedi të thellë” që ka mbushur vendin me zemërim dhe mërzi.

Por, ai theksoi se administrata e tij nuk do të lejojë që protestat të eskalojnë në dhunë.

“Situata në Mineapolis nuk është më vetëm për vdekjen e George Floyd”, tha guvernatori Tim Walz.

Më shumë se 1,300 persona janë arrestuar në 16 qytete të SHBA-së që nga e enjtja.

Dhjetëra-mijëra protestues në rrugë, pa maska dhe distancë sociale, kanë ngritur shqetësim tek ekspertët shëndetësorë për përhapje më të madhe të koronavirusit, në kohën kur SHBA-ja është duke tentuar rihapjen e ekonomisë.

Përgatiti: Flandra Marmullaku

SHBA, vazhdojnë për të pestën ditë protestat për George Floyd

Protestat vazhduan të shtunën për ditën e pestë radhazi në disa pjesë të SHBA-së në shenjë pakënaqësie për vdekjen e George Floyd, afro-amerikanit të paarmatosur që vdiq pasi u arrestua nga një ish-polic i bardhë, raporton Anadolu Agency (AA).

Në kryeqytetin e vendit, Washington, vendi i tubimit ishte Lafayette Park, afër Shtëpisë së Bardhë, ku mijëra njerëz, përfshirë të bardhë dhe muslimanë, u mblodhën të shtunën vonë.

Protestuesit brohorisnin “Nuk mund të marr frymë”, “Jeta e të zinjëve është e rëndësishme” dhe “Nuk ka drejtësi, nuk ka paqe!”, midis tjerash, për natën e dytë me radhë. Gjashtë veta u arrestuan gjatë protestave të premten në mbrëmje, sipas Shërbimit Sekret të SHBA-së.

Protestat vazhduan të shtunën për ditën e pestë radhazi në disa pjesë të SHBA-së në shenjë pakënaqësie për vdekjen e George Floyd, afro-amerikanit të paarmatosur që vdiq pasi u arrestua nga një ish-polic i bardhë. Në kryeqytetin e vendit, Washington, vendi i tubimit ishte Lafayette Park, afër Shtëpisë së Bardhë, ku mijëra njerëz, përfshirë të bardhë dhe muslimanë, u mblodhën të shtunën vonë. ( Yasin Öztürk – Anadolu Agency )

Demonstruesit hoqën barrikadat e sigurisë, hodhën shishe me ujë në drejtim të policisë dhe brohorisnin parulla kundër presidentit Donald Trump.

Garda Kombëtare i doli në ndihmë Policisë në Park dhe Shërbimit Sekret, pasi më shumë protestues u mblodhën në vendin e ngjarjes. Policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit.

Protestat e para shpërthyen pasi Floyd, 46 vjeç, vdiq pasi oficeri tashmë i shkarkuar dhe i arrestuar Derek Chauvin i vuri gjurin në qafë gjatë arrestimit fatal në Minneapolis të Minesotas të hënën.

Chauvin, 44 vjeç, u arrestua të premten dhe u akuzua për vrasje të shkallës së tretë dhe vrasje të shkallës së dytë, por kjo nuk e shuajti zemërimin në lidhje me brutalitetin dhe dhunën e policisë.

Tre oficerë të tjerë policorë, të përfshirë në vdekjen e Floidit, fjalët e fundit të të cilit ishin “Nuk mund të marr frymë”, u pushuan së bashku me Chauvin por nuk janë akuzuar.

Kërkesa për drejtësi

Protestuesit po kërkojnë arrestimin e tre oficerëve të tjerë dhe drejtësi për Floyd si dhe dhënien fund brutalitetit policor kundër afro-amerikanëve.

Protestat e së shtunës u përhapën në California, New York, Texas, Massachusetts, Kentucky, Georgia, Illinois, Michigan, dhe Washington, ndër të tjera.

Ushtarët e Gardës Kombëtare janë aktivizuar në disa shtete.

Pas protestave në Texas, guvernatori Gregg Abbott aktivizoi Gardën Kombëtare, duke thënë në një deklaratë se “dhuna dhe plaçkitja nuk do të tolerohen”.

Në më shumë se 30 qytete, përfshirë Los Angeles, Chicago, Atlanta dhe Seattle, autoritetet vendosën orë policore me shpresën për të shuar protestat e dhunshme.

Në New York City, protestuesit marshuan në Harlem dhe bllokuan trafikun në autostradën përgjatë Lumit Lindor në Manhattan, sipas raporteve të shumta.

Departamenti i Policisë në New York raportoi se ka rrestuar mbi 200 veta pas protestave të së premtes në mbrëmje.

Në Nashville, policia vendosi orë policore të shtunën pasi protestat u shndërruan në incidente të dhunshme dhe u dogj bashkia, sipas një uebfaqeje të lajmeve nga Tennessee.

Protestuesit paqësorë

Përveç atyre që u kthyen në të dhunshme, pati protesta paqësore. Në Minneapolis, një grup demonstruesish pastruan rrugët e shkatërruara nga përleshjet midis policisë dhe protestuesve.

Më parë gjatë ditës, guvernatori Tim Walz tha se protestat e dhunshme nuk kanë “më” të bëjnë me Floyd dhe mobilizuan plotësisht Gardën Kombëtare të shtetit.

Vendimi i tij erdhi një ditë pasi protestuesit injoruan orën policore të detyrueshme në Minneapolis dhe St. Paul, ku demonstruesit u përleshën me policinë dhe dogjën pronat private.

Kryetarët e këtyre dy qyteteve u thanë gazetarëve se shumica e protestuesve të dhunshëm nuk ishin banorë të Minneapolis dhe St. Paul.

“Ne kemi parë që institucionet e komunitetit janë vënë në flakë. Dhe unë dua të jem shumë, shumë i qartë. Njerëzit që po e bëjnë këtë nuk janë banorë të Minneapolis”, tha kryebashkiaku Jacob Frey në një konferencë për shtyp të shtunën.

Trump tha se përkujtimi për Floyd-in po njolloset nga trazirat, plaçkitësit dhe anarkistët.

Duke folur në Qendrën Hapësinore Kennedy në Florida, ai tha: “Ajo që ne po shohim tani në rrugët e qyteteve tona nuk ka asnjë lidhje me drejtësinë apo paqen”.

Që nga e enjtja, disa dyqane në Minneapolis dhe Dallas u grabitën dhe u raportuan zjarrvënie.

Vdekja e Floyd ka paralele të forta me atë të Eric Garner, i cili vdiq gjatë një arrestimi fatal të vitit 2014 në New York, duke përgjëruar vazhdimisht oficerët: “Nuk mund të marr frymë”.

Fraza u bë një moto e marshimit për protestuesit kundër vrasjeve të burrave dhe grave të paarmatosur nga policia.

SpaceX lëshon dy astronautë në hapësirë për udhëtimin historik

Presidenti Donald Trump dhe nënpresidenti Mike Pence shohin lëshimin e anijes së kompanisë SpaceX

Nisja drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës e dy astronautëve të NASA-s në bordin e raketës Falcon 9, u bë realitet të shtunën pasdite, pas një prove të dytë.

Lëshimi i astronautëve, Kolonelit të Marinsave Doug Hurley dhe Kolonelit të Forcave Ajrore Bob Behnken, i jep fund një pauze nëntë vjeçare të NASA-s.

Raketa e kompanisë private SpaceX, në pronësi të miliarderit Elon Musk, u lëshua nga Qendra e Hapësirës Kennedy në Florida dhe udhëtimi deri në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës zgjat 19-orë.

SpaceX

SpaceX

Presidenti Donald Trump dhe nënpresidenti Mike Pence panë lëshimin e anijes vga Cape Canaveral i Floridës.

10 minuta pas nisjes, faza e parë e raketës Falcon 9 u nda nga pjesa tjetër dhe u ul me sukses në Tokë për t’u përdorur përsëri. Më pas u nda edhe faza e dytë e raketës dhe kapsula e astronautëve vazhdoi udhëtimin drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës.

Për Elon Musk, ngjarja e së shtunës shënon një tjetër moment historik për raketat me shumë përdorime të kompanisë kaliforniane Hawthorne, të cilat e bëjnë fluturimin hapësinor më pak të kushtueshëm dhe më të shpeshtë.

Elon Musk

Elon Musk

Kjo shënon gjithashtu herën e parë që një mjet hapësire i zhvilluar dhe operuar në mënyrë private, e jo NASA, dërgon amerikanë në orbitë rreth Tokës.

ASTRONAUTËT

Kur anija e hapësirës Atlantis u nis për herë të fundit nga Cape Canaveral më 8 korrik 2011, ajo drejtohej nga astronauti i NASA-s Doug Hurley.

Tani gati një dekadë më vonë, Hurley është një nga dy pilotët e provës për anijen raketë krejt të re të prodhuar nga SpaceX për këtë fluturim.

Astronautët e NASA-s, Koloneli i Marinsave në pension Doug Hurley dhe Koloneli i Forcave Ajrore Bob Behnken janë shokë klase, miq, veteranë të eksplorimit të hapësirës, të martuar me veterane të hapësirës dhe kanë të dy djem të rinj.

Douglas Hurley, left, and Robert Behnken

Douglas Hurley, left, and Robert Behnken

Ata përdorin të njëjtën platformë lëshimi ku Atlantis mbylli programin e nisjeve në 2011, viti i fundit i lëshimit nga vendi i tyre për astronautët e NASA-s.

Tetë vite e gjysëm, nëntë vite më vonë, shohim se jo vetëm jemi gati të fluturojmë mjetin e parë me ekuipazh drejt Stacionit Hapësinor, por kemi edhe ngazëllimin se mund të rikthehemi ndoshta në Hënë pas pak vitesh. Pasi ulëm anijen Atlantis në 2011, nuk do të kishim menduar kurrë se do ndodheshim këtu nëntë vite më vonë. Është shumë më mirë se ç’e kisha imagjinuar“, thotë Hurley.

Që atëherë, e vetmja mënyrë për të shkuar në stacionin hapësinor për astronautët ka qenë me raketa ruse të lëshuara nga Kazakistani.

Hurley do të drejtojë nisjen dhe uljen, një detyrë e përshtatshme për pilotin e fluturimit të fundit të anijes hapësinore të NASA-s.

Behnken, një inxhinier mekanik me gjashtë shëtitje në hapësirë në biografinë e tij, do të mbikëqyrë kontaktin dhe uljen në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS).

Hurley, 53 vjeç dhe Behnken, 49 vjeç, janë ekuipazhi i parë i pilotëve të NASA-s në dekada.

Hurley dhe Behnken janë martuar me kolege astronaute të NASA-s: Karen Nyberg dhe Megan McArthur. Secili çift ka nga një djalë, në moshën dhjetë dhe gjashtë vjeçare.

Megjithëse kapsula e ekuipazhit Dragon dhe sistemi i saj i shpëtimit tashmë janë demonstruar në fluturime me manekinë, nuk ka ndonjë garanci. Në fluturimin hapësinor, kurrë nuk ekziston një gjë e tillë.

Mendoj se janë kaq shumë faktorë teknikë dhe gjëra tek të cilat duhet të përqëndrohemi për t’u siguruar që do t’ia dalim mbanë, për vendin tonë në histori, apo qoftë edhe duke u përpjekur t’i vendosim emrat tanë në të njëjtat fjali si njerëzit që kanë qenë përpara nesh. Duket e parakohshme derisa ta kemi realizuar“, thotë Behnken.

Fluturimi i tyre shënon rikthimin e nisjes së astronautëve nga Shtetet e Bashkuara, si dhe të parin e këtij lloji nga një kompani private. zëri i amerikës

Trump ndërpret marrëdhëniet me OBSH-në për shkak të trajtimit të koronavirusit

Marrë nga Reuters

Presidenti Donald Trump tha të premten se Shtetet e Bashkuara po ndërpresin marrëdhëniet me Organizatën Botërore të Shëndetit për shkak të trajtimit nga ana e saj të koronavirusit, duke thënë se OBSH-ja ishte bërë në thelb një organizatë kukull e Kinës.

Duke u shfaqur në Kopshtin e Trëndafilave të Shtëpisë së Bardhë, Trump shkoi më tej kërcënimeve të përsëritura për të eleminuar fondet amerikane për organizatën, që shkon në disa qindra milion dollarë në vit.

Trump tha se OBSH-ja kishte dështuar të bënte reforma në organizatë që presidenti kishte kërkuar përmes një letre më 18 maj drejtuar Drejtorit të Përgjithshëm të OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus. Në letër jepej 30 ditë afat për t’u angazhuar për reforma.

Në paraqitjen e tij në Kopshtin e Trëndafilave, Trump e lidhi OBSH-në ngushtë me Kinën, nga e kishte origjinën koronavirusi.

Ai tha se zyrtarët kinezë “injoruan detyrimet e tyre të raportimit” në OBSH në lidhje me virusin dhe i bëri presion OBSH që të “mashtrojë botën” kur virusi u zbulua për herë të parë nga autoritetet kineze.

“Kina ka kontroll të plotë mbi Organizatën Botërore të Shëndetit, pavarësisht se ka paguar vetëm 40 milion dollarë në vit në krahasim me ato që kanë paguar Shtetet e Bashkuara, shumë e cila është afërsisht 450 milion dollarë në vit. Ne kemi detajuar reformat që duhet të bëjë dhe të angazhohen drejtpërdrejt me to, por OBSH nuk ka pranuar të veprojnë “, tha Presidenti Trump.

“Për shkak se ata nuk kanë arritur të bëjnë reformat e kërkuara dhe të nevojshme, ne po ndërpresim sot marrëdhëniet tona me Organizatën Botërore të Shëndetit dhe do të ridrejtojmë ato fonde në të gjithë botën duke plotësuar nevoja urgjente globale të shëndetit publik,” tha presidenti.

Shkurtimi i kontributit të Sh.B.A mund të ketë pasoja globale pasi OBSH është e përfshirë në përgjigjen ndaj pandemisë, e cila ka goditur dhjetra vende.

Presidenti Trump ka kohë që ka vënë në dyshim vlerën e Kombeve të Bashkuara dhe ka përçmuar rëndësinë e multilateralizmit ndërsa përqendrohet në një moton “Amerika e Para”. Që nga marrja e postit, Presidenti Trump ka tërhequr Shtetet e Bashkuara nga Komisioni i të Drejtave të Njeriut të OKB-së, agjencia kulturore e UNESCO, një marrëveshje globale për të adresuar ndryshimin e klimës dhe marrëveshjen bërthamore të Iranit.

Organizata Botërore e Shëndetit është një organ i pavarur ndërkombëtar që punon me Kombet e Bashkuara. OBSH nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment për vendimin e presidentitTrump.

“Ne kemi bërë thirrje në mënyrë të vazhdueshme që të gjitha shtetet të mbështesin OBSH-në”, tha një zëdhënës i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së. Antonio Guterres kur u pyet për vendimin e presidentit Trump.

Protesta në ShBA pas vdekjes së afrikano-amerikanit George Floyd

Vdekja e një burri afrikano-amerikan në pranga, që humbi jetën ndërsa një oficer i bardhë policie, i bllokonte frymën duke mbajtur gjurin në grykën e tij, ka shkaktuar protesta në gjithë Shtetet e Bashkuara.

Presidenti Donald Trump tha se mbështet protestat paqësore por se nuk do të lejojë situatën “të degradohet më tej në anarki dhe kaos të paligjshëm”, njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës pranë Shtëpisë së Bardhë, Patsy Widakuswara.

Protestat vazhduan të premten në Mineapolis të Minesotës, për vdekjen e George Floyd-it. Floyd, një afrikano-amerikan vdiq më 25 maj pasi një një oficer i bardhë policie kishte mbajtur gjurin në qafën e tij për mbi tetë minuta.

Floyd ishte nën pranga dhe i paarmatosur dhe mund të dëgjohet të lutet për jetën e tij, duke thënë “nuk marr dot frymë”.

Oficeri Derek Chauvin është arrestuar dhe mbi të janë ngritur akuza për vrasje.

Presidenti Donald Trump ka kërkuar përshpejtimin e hetimit për vdekjen e Floyd-it. “Kemi protestues paqësore dhe unë e mbështes të drejtën për protesta paqësore. Nuk mund të lejojnë një situatë si ajo që ndodhi në Mineapoli të shkojnë më tej në anarki dhe kaos të paligjshëm”, tha ai.

Në një mesazh të premten që Twitter-i e konsideroi si “nxitje të dhunës”, zoti Trump shkruante se nëse ishte e nevojshme do të dërgonte ushtrinë.

Ai tha gjithashtu se “kur fillojnë plaçkitjet, fillojnë të shtënat”, një frazë e përdorur në vitet ’60 nga një oficer policie në Majami, i akuzuar për metoda raciste.

Kritikët akuzojnë zotin Trump se po nxit dhunë.

“Ai po nxit ndasitë racore. Kemi qenë në një situatë shpërthyese e cila është keqësuar kur ai mori detyrën në vitin 2016. Mund të themi që kemi qindra vjet me këtë situatë, që ai po e ndez më tej”, thotë Keith Mayes, porfesor i marrëdhënieve racore në Universitetin e Minesotës.

Guvernatori i Minesotës, Tim Walz e pranoi dhimbjen dhe ankthin e komunitetit me ngjyrë, por bëri thirrje për ndalejne plaçkitjes dhe dhunës. “Nuk mund ta pranoj se nuk funksionojmë dot si shoqëri dhe nuk dua të largohet vëmendja nga njolla që duhet të heqim, që është ajo që ndodh kur ka racizëm të institucionalizuar që lejon trajtimin e tillë të një njeriu në mes të ditës”, tha ai.

Protestat janë përhapur në gjithë vendin.

“Dikur, varnim një flamur në dritare për të treguar se dikush tjetër ishte linçuar. Ka ardhur koha të bëjmë të njëjtën gjë në median sociale, për të thënë: nuk duam të vdesim më”, thotë Derrick Johnson, President i Shoqatës Kombëtare për Avancimin e Personave me Ngjyrë.

Kandidati demokrat për President, Joe Biden nga shtëpia e tij në Delaware tha se pas vdekjes së Floyd-it ishte “plaga e hapur” e racizmit të vazhdueshëm. “Nuk mund të shohim nga ana tjetër. Nuk mund të heshtim. Nuk mund t’i dëgjojmë më fjalët ‘nuk marr dot frymë’ dhe të mos bëjmë asgjë”, tha ai.

Numri i protestuesve në afërsi me njëri-tjetrin në gjithë Shtetet e Bashkuara, ka ngritur shqetësime se grumbullimet e mëdha do të shkaktojnë një rritje të rasteve me koronavirus në vend.

Vazhdojnë protestat në SHBA në kërkim të drejtësisë për vdekjen e George Floyd

Protestuesit janë përplasur me forcat e sigurisë në shumë qytete në Shtetet e Bashkuara, pas vdekjes së afrikano-amerikanit, George Floyd, në duart e autoriteteve në Mineapolis ditë më parë.

Qindra njerëz kanë protestuar para Shtëpisë së Bardhë, duke brohoritur “Nuk mund të marrë frymë”, fjalët të cilat i kishte thënë Floyd.

Shtëpia e Bardhë u vendos në izolim të premten për shkak të kërcënimeve për sigurinë.

Minesota, Nju Jorku dhe Atlanta kanë nuk kanë pushuar nga protestat e dhunshme për ditë me radhë, në kërkim të drejtësisë për Floyd.

Protestuesit i kanë vendosur zjarrin një stacioni të policisë në Mineapolis dhe veturave.

Në Atlanta u shpall gjendje e jashtëzakonshme në disa zona për të ruajtur qytetarët dhe pronat, pasi shumë ndërtesa u sulmuan nga protestuesit.

Si vdiq George Floyd?

Policët po ndiqnin veturën me të cilën po udhëtonte Floyd, nën dyshimin për përdorim të parave të falsifikuara. Sipas policisë, atij iu tha që të largohej nga makina dhe ai tregoi rezistencë fizike, pas së cilës u prangos.

Videot treguan sesi një polic i bardhë bëri presion me gju në qafën e tij, teksa ka tentuar ta arrestojë, ndërsa Floyd dëgjohej duke bërtitur “të lutem, nuk mund të marr frymë” dhe “mos më vrit”.

George Floyd më vonë ka vdekur në spital.

Një oficer policie, i pushuar nga puna pas vdekjes së afrikano-amerikanit George Floyd, u arrestua dhe u akuzua për vrasje.

Oficeri Derek Chauvin, pritet të paraqitet para gjykatës në Mineapolis të hënën.

Presidenti Donald Trump e ka përshkruar incidentin si të tmerrshëm dhe tha se ka biseduar me familjen e viktimës. rel

Transkriptet e telefonatës së Michael Flynn me ish-ambasadorin rus

Marrë nga Associated Press

Drejtori i ri i shërbimeve amerikane të zbulimit duket se është zhytur në ujëra politike që në javën e parë në detyrë, duke hequr klasifikimin sekret për dokumente që sipas aleatëve të presidentit mbështesin argumentin e tyre se Michael Flynn, ish-këshilltari i presidentit, u ndoq pa të drejtë penalisht.

Ky vendim i pazakontë për të nxjerrë transkripte të telefonatave të zotit Flynn me ambasadorin rus, është pjesë e përpjekjeve të administratës Trump për të bërë publike element dhe të dhëna nga hetimi për kontaktet me Rusinë, me shpresën se do të krijohet bindja që zyrtarë të administratës Obama nuk vepruan në përputhje me rregullat.

Transkriptet e telefonatave me ambasadorin e atëhershëm rus Sergey Kislyak, u japin rastin të dyja palëve për të forcuar argumentet e tyre.

Siç kanë argumentuar prokurorët, duket se transkriptet tregojnë se zoti Flynn i kërkoi ambasadorit Kislyak që Rusia të tregohej e duruar dhe të mos rriste tensionet me SHBA, në përgjigje të sanksioneve të reja amerikane kundër Moskës. Flynn pranoi fajësinë se kishte gënjyer në deklaratat e dhëna FBI-së për këtë telefonatë.

Por republikanët që këmbëngulin se zoti Flynn thjesht po përpiqej të shmangte keqësimin e situatës me Kremlinin menjëherë theksuan se transkriptet tregojnë që s’kishte asgjë të parregullt në këtë telefonatë. Departamenti i Drejtësisë i administratës Trump e shpalli të pavlefshëm këtë çështje muajin e kaluar duke thënë se FBI-ja nuk kishte arsye për të marrë në pyetje zotin Flynn.

Dokumentet u bënë publike të premten nga republikanët e Senatit pasi u hoq klasifikimi “sekret” nga John Ratcliffe, ish-ligjvënës nga Teksasi, një person i besuar i Presidentit Trump, i cili në fillim të javës bëri betimin si drejtor i inteligjencës kombëtare.

Pararendësi i zotit Ratcliffe, Ambasadori Richard Grenell këtë muaj hoqi klasifikimin sekret për një listë emrash me zyrtarë të zbulimit dhe të administratës Obama, të cilët në fund të 2016 dhe në fillim të 2017 kërkuan të dinë kush ishte një shtetas amerikan, i cili nuk ishte identifikuar me emër në raportet e zbulimit. Siç rezultoi, ai emër ishte Michael Flynn.

Ky proces nuk është i pazakontë në vetvete, pasi “demaskimi” siç quhet procesi i zbulimit të identitetit të një shtetasi amerikan bëhen shpesh me kërkesë të zyrtarëve të autorizuar, por përkrahësit e presidentit kanë këmbëngulur se kërkesa u bë për arsye politike. zëri i amerikës