VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

SCHWEIZER OSTZUSAMENARBEIT: JAHRESKONFERENZ 2015

By | May 24, 2015

Komentet

Në Zvicër, 437 infeksione të tjera dhe 15 shtrime në spital

VOAL – Asnjë vdekje në lidhje me Covid-19, por 437 infeksione të tjera koronavirus dhe 15 shtrime të tjera në spital janë regjistruar në Zvicër në 24 orët e fundit nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH). Prandaj, të dhënat e azhurnuara e çojnë numrin e përgjithshëm të infeksioneve të regjistruara që nga fillimi i pandemisë në 51,101 nga gjithsej 1.3 milion teste.

Njerëzit e detyruar të qëndrojnë në shtëpi në të gjithë vendin janë kthyer në mbi 20’000: 3’610 sepse në izolim sepse ekziston rreziku që ata të jenë ngjitës, 7’351 në karantinë për të pasur kontakte të ngushta me pozitive dhe 13’115 për shkak të kthimit në Zvicër nga një vend në rrezik. rsi-eb

Zvicër – 286 infeksione të reja, 3 viktima, 12 shtrime të reja

VOAL – 286 infeksione të reja me koronavirus janë konfirmuar në Zvicër në 24 orët e fundit. Kjo u njoftua nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH), duke specifikuar se 3 vdekje të tjera që i atribuohen sëmundjes dhe 14 shtrime të tjera në spital u regjistruan midis dje dhe sot. Kështu, numri i përgjithshëm i infeksioneve në Zvicër që nga fillimi i urgjencës shëndetësore rritet në 50,664. Numri i të vdekurve nga sëmundja tani qëndron në 1,773 vdekje. Aktualisht 2,355 njerëz janë në izolim, krahasuar me 6,033 karantinë pas kontakteve të kualifikuara në rrezik.


Berset: “Së shpejti për të vlerësuar kostot e pandemisë”

Me Covid kemi mësuar që sistemi ynë i kujdesit shëndetësor është i shkëlqyeshëm por shumë i shtrenjtë. Tani është shumë herët për të vlerësuar kostot e pandemisë, ne po diskutojmë me aktorë të ndryshëm “. Këshilltari Federal Alain Berset e tha këtë në një konferencë shtypi në Bern. “Deri tani nuk kemi pasur një ulje të kostove të kujdesit shëndetësor në vitin 2020, në disa zona ato janë ulur, në të tjerat janë rritur”, shtoi ai, duke specifikuar se për gjashtë muajt e parë të vitit evolucioni ishte zero.


Easyjet Zvicër: verë e mirë pavarësisht Covid

Dega zvicerane e Easyjet-it kaloi një verë relativisht të mirë, megjithë pandeminë. Në fakt, linja ajrore ishte në gjendje të shërbente më shumë se tre të katërtat e destinacioneve. “Midis korrikut dhe gushtit ne fluturuam me një normë mesatare të shfrytëzimit prej 84%,” tha menaxheri i përgjithshëm Jean-Marc Thévenaz. Deri më tani, shtoi ai, “tregu zviceran ka mbetur më i gjallë se ai i të gjitha vendeve të tjera evropiane”. Kjo mund të shpjegohet me faktin se fuqia blerëse zvicerane u ndikua dukshëm më pak nga kriza sesa pjesa tjetër e kontinentit të vjetër. Për më tepër, në korrik dhe gusht franga u mbiçmua ndjeshëm ndaj euros dhe paundit britanik. rsi-eb

Tiçinezi që ndryshoi fytyrën e Romës

Në foto një model i kishës romake San Carlino alle Quattro Fontane ndërtuar në brigjet e Liqenit të Luganos për të festuar 400 vjetorin e lindjes të Borromini-t.

 

voal.ch – Pikërisht katër shekuj më parë, një djalosh nga Bissone zbriti në Romë në kërkim të fatit.

Ai ishte  nxënës i mjeshtrit të Ticinos Carlo Maderno, i cili shpejt u bë një nga arkitektët më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Po flasim për Francesco Castelli (25.09.1599 – 2.08.1667) , i njohur si Borromini. Arkitekti zviceran nga Tiçino është ndër ata që ndryshuan përgjithmonë Qytetin e Përjetshëm, sikur quhet Roma.

Sant’Ivo alla Sapienza, Sant’Agnese në Agone, San Carlino alle Quattro Fontane konsiderohen sot ndër veprat më të mëdha të Barokut.

Por historia njerëzore e Borrominit për fat të keq nuk përbëhet nga vetëm kryevepra.

Rivaliteti i përjetshëm me moshatarin e tij Gian Lorenzo Bernini (7.12.1598-28.11.1680)  bëri që Borromini të shkojë në vetvrasje më 2 gushtin e vitit 1667.

Sot ka nga ata që po rikuperojnë historinë e dy rivalëve të përjetshëm, për ta treguar atë përpara publikut.

Ky është rasti i Alessandro Rubinetti, aktor dhe shkrimtar i Royal Theater Company, i cili i shoqëron njerëzit në turne për të zbuluar kryeveprat e këtyre dy gjigantëve të Barokut.

Disa vjet më parë ishte kantautori i muzikës rock Andrea Ra që u kushtoi atyre një këngë. /eb/swissinfo.ch

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, 1095 raste të reja me Covid-19 janë tri ditët e fundit

Foto: Në Lozanë në mjetet e transportit publik qytetarët janë me maska

VOAL – Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, 1095 raste të reja me Covid-19 janë regjistruar në tri ditët e fundit, sipas të dhënave nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH). Midis të shtunës dhe sot ka pasur 5 vdekje dhe 27 persona të shtruar në spital.

Shifrat e fundjavës publikohen tani të hënën, tha FOPH. Në tre ditët e fundit, u kryen 27,633 shtupë. Shkalla e pozitivitetit është 3.96%. Infeksionet e reja në shtatë ditët e fundit janë regjistruar 2’764.

Në Tiçino gjatë fundjavës ka pasur dhjetë raste të reja, për një total prej 3’618. Numri i të vdekurve ka mbetur i pandryshuar për më shumë se tre muaj, duke qëndruar në 350.

Në dy javët e fundit, 65.27 infeksione të reja për 100,000 banorë janë regjistruar në Zvicër. Që nga fillimi i pandemisë, 1,770 njerëz kanë vdekur dhe 4,769 njerëz janë shtruar në spital. Totali i infeksioneve Covid-19 të konfirmuara në laborator në fillim të pandemisë është rritur në 50’378, nga gjithsej 1’279’247 teste të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn.

Janë 2,380 persona në izolim dhe 5,102 të tjerë që kanë rënë në kontakt me ta janë në karantinë. Në këtë shifër të fundit ka 7,731 individë që janë kthyer në Zvicër nga një vend i konsideruar në rrezik. rsi-eb

Vota e 27 shtatorit a mund të bëjë që europianët të mos punojnë lirisht në Zvicër ? – Intervistë me politologen Martina Mousson

voal.ch – Shtyrja e votimit federal nga maji në shtator për shkak të pandemisë bëri që fushata në favor të iniciativës  të imigracionit të moderuar të humbasë vrullin, thotë politologia.

Piketat janë të mëdha, por fushata është e shurdhër. Më 27 shtator, votimi zviceran për iniciativën e krahut të djathtë konservator ‘Për imigracionin e moderuar’, që synon të shfuqizojë lëvizjen e lirë me Bashkimin Evropian. Me mendjet e tyre diku tjetër, megjithatë, qytetarët nuk janë më të apasionuar pas temës së preferuar të partisë kryesore të vendit, deklaron politologia Martina Mousson.

Debat të nxehta, shkëmbime të ashpra dhe një fushatë provokuese. Gjashtë vjet më parë, kur zviceranët po përgatiteshin të votonin për nismën ‘Kundër Imigracionit Masiv’, tensioni ishte i dukshëm dhe tema e gjithëpranishme. Teksti i Bashkimit Demokratik të Qendrës (UDC, e djathta konservatore), që bëri thirrje për futjen e kuotave të imigracionit, ishte pranuar nga një shumicë e vogël e votuesve.

Asnjë nga këto dy javë para votimit për inisiativën tjetër të UDC-së, për kufizimin e migracionit. Partia kryesore e vendit përpiqet përsëri të fokusohet tek të huajt, por strategjia nuk funksionon më aq mirë. Shqetësimet kanë ndryshuar, shpjegon politologia Martina Mousson.

swissinfo.ch: Fushata për nismën ‘Për imigrim të moderuar’ duket apatike. Si politologe keni të njëjtën përshtypje?

Martina Mousson: Debatet në të vërtetë janë më pak të vrullëshme se  fushatat e tjera të UDC-së. Vizualisht të ndenjurat e një europiani të ulur në Zvicër, fushata është gjithashtu më pak provokuese se të tjerat, të cilat kishin një karakter racist. Mendoj për posterat e famshëm me dele të zeza që simbolizonin të huajt apo ata me sorra të zeza që vidhnin pasaportat zvicerane. Këtë herë, tema zgjon më pak emocione.

Për më tepër, nuk është hera e parë që ka pasur një votë për marrëdhëniet me Bashkimin Evropian. Në bazë të sondazheve vërejmë se opinioni i qytetarëve tashmë është formuar. Me këtë në mendje, është më e vështirë të bësh një fushatë efektive.

swissinfo.ch: Në vitin 2014, iniciativa UDC kundër imigracionit masiv shkaktoi debate të nxehta mbi imigracionin. Çfarë ka ndryshuar sot?

Martina Mousson: Konteksti nuk është i njëjtë. Në vitin 2014, Evropa ishte në krizë të plotë migrimi. Në atë kohë, frika për të parë një valë migrantësh mbërrin që Zvicra nuk mund t’i strehonte. Sot, ne e dimë që imigracioni është në rënie. Përveç krizës së koronavirusit, ka edhe çështje të tjera që mbizotërojnë në debatin publik, duke eklipsuar çështjen e vjetër të të huajve.

Reforma e sigurimit të pleqërisë i shqetëson më shumë politikanët, veçanërisht pasi ne ende nuk kemi gjetur një zgjidhje. Ekologjia gjithashtu ka fituar rëndësi, siç demonstrohet nga përparimi i të Gjelbërve në zgjedhjet e fundit federale.

swissinfo.ch: Si ndikoi në fushatën kriza e koronavirusit?

Martina Mousson: Pandemia shkaktoi që votimi të shtyhej nga maji në shtator. Ndërsa fushata kishte filluar tashmë në pranverë, ajo zgjati mbi gjysmë viti. Një kohëzgjatje e pazakontë që ndoshta e bëri atë të humbasë vrullin e saj. Për palët, kjo do të thotë kosto shtesë. Për shkak të masave të distancimit shoqëror, është bërë gjithashtu më e vështirë për të dalë në rrugë, për të biseduar me njerëzit dhe për të shpërndarë fletushka. Kjo situatë e jashtëzakonshme sigurisht që luan një rol.

swissinfo.ch: Sondazhi i parë nga gfs.Bern Institute parashikoi që nisma do të refuzohej nga 61% e elektoratit. A do ta kishte pranuar UDC tashmë një humbje në qendrat e votimit?

Martina Mousson: Në çdo rast, nuk është kjo që ajo që komunikon. Shumë anëtarë të partisë u mobilizuan për të bërë fushatë, veçanërisht në rrjetet sociale. UDC po bën çmos për të nxitur fushatën, por kjo nuk funksionon.


swissinfo.ch:  A është çështja e imigracionit, aq e dashur për UDC, më midis temave të të ndjeshme për publikun?
Martina Mousson: Ne vërtet mund ta pohojmë atë. Ne tashmë e kemi parë këtë gjatë zgjedhjeve federale të vitit 2019, që treguan partinë të humbte votat. Sidoqoftë, çështja e imigracionit mund të riaktivizohet në çdo kohë nëse ardhjet e migrantëve rriten përsëri.swissinfo.ch:  A ka partia mjetet për të ripozicionuar veten në çështje të tjera?

Martina Mousson: Gjithmonë ka pasur çështje të tjera, por asnjëra nuk ka funksionuar si emigracioni dhe marrëdhëniet me BE-në. UDC është përpjekur të bëjë lidhjen midis iniciativës së kufizimit dhe ekologjisë, duke argumentuar se një ardhje tepër e rëndësishme e qytetarëve të huaj do të dëmtonte gjithashtu mjedisin. Por partia nuk është e besueshme.

Tani për tani, UDC është duke u përqëndruar në bazën e saj elektorale. Është një strategji efektive pasi ka mobilizim më të mirë të brendshëm sesa në partitë e tjera. Për të tërhequr votues të rinj, megjithatë, duhen figura të reja, tema të reja dhe mënyra të reja për t’u marrë me gjërat.

swissinfo.ch: Në 2014, nisma e imigracionit masiv dukej sikur do të dilte humbës disa javë para votimit. Në fakt, fitoi. A mund të presim akoma një kthesë?

Martina Mousson: Të gjithë treguesit po bëjnë të qartë se UDC është vetëm kundër të gjithëve. Sidoqoftë, një ngjarje e paparashikuar ende mund të ndryshojë kartat dhe të krijojë një klimë mobilizimi në favor të iniciativës.

swissinfo.ch:  Pas viteve të sukseseve elektorale, UDC ka grumbulluar disfata në qendrat e votimit në vitet e fundit. A është partia më e madhe e Zvicrës në rrugën e rënies?

Martina Mousson: Nuk e besoj. Megjithëse nuk e ka arritur qëllimin e saj për të fituar mbi 30% të elektoratit, nuk duhet harruar që UDC mbetet partia kryesore e vendit.swissinfo.ch//EB

Tiçino: Afron stina e mbledhjes së gështenjave, edhe sivjet perspektivat duken të mira

VOAL – Le të flasim për gështenjat, për disa javësh mbledhja e tyre do të fillojë në Tiçino: vitin e kaluar ato arritën 58 tonë dhe edhe këtë vit perspektivat duken të mira.

Të shkosh për gështenja do të thotë gjithashtu të mbash pyjet e gështenjës të shëndetshme dhe të rritësh një traditë që ka humbur gjatë shekujve. Kultivimi i gështenjave është i lashtë, shpjegon Bernardino Croci Maspoli, partneri themelues i muzeut etnografik Malcantone. “Dëshmitë arkeologjike tregojnë se gështenja ishte e përhapur në epokën para-kristiane në luginat e Alpeve të Jugut; kultivimi dhe shfrytëzimi i saj janë me të vërtetë të lashta”.

Pemë par ekselencë. E çmuar për drurin e saj dhe me një frut të shijshëm që mund të përdoret në pjata të ndryshme. Edhe lëkurat dhe gjethja përdoren, për shembull, si shtrojë për bagëtinë ose si një ngjyrë mbrojtëse për rrjetat e peshkimit.


“Ekzistonte edhe një ekonomi e vogël e lidhur me gështenjën, gjëra që nuk mbahen mend sot, mendojmë për jus plantandi, për faktin se pema e gështenjës ishte në pronësi të një familje të vetme. Sot nuk ka më kuptim të zotërosh një gështenjë, megjithatë, është gjithashtu e vërtetë që në disa pyje të gështenjës është një ide e mirë të mos shkosh të mbledhësh gështenja, sepse ato janë pyje ose pemë individuale private “, nënvizon Bernardino Croci Maspoli.

Sot nuk flasim më për shkëmbim ose treg të gështenjave, por më tepër për rivlerësim të produkteve dhe ruajtjen e pyjeve. Po flasim për një sipërfaqe prej rreth 17 000 hektarë, gjithashtu falë shtytjes së shoqatës së prodhuesve të gështenjave të Zvicrës italishtfolëse, e themeluar në vitin 1999.

“Nëse për një pyll gëshenjash kujdesemi mirë, atëherë ka kuptim të shkosh dhe të mbledhësh gështenja. Mijëra tonë gështenja kalben çdo vit në pyjet tona. Gështenja është një gjë e bukur, gjithashtu nga pikëpamja turistike, që njerëzit i marrin për t’i shijuar”, thotë Croce Maspoli.

Sot rinovohet ftesa pë atë që nuk konsumohet privatisht ta grumbullojmë në qendrat e mbledhjes kantonale në Cadenazzo, Biasca, Vezia dhe Stabio në mënyrë që të dërgohen përsëri në tregun kombëtar produkte të shijshëm natyralë të bazuar në këtë frut të çmuar. rsi-eb

530 infeksione të reja sot në Zvicër, 7 viktima të tjera

VOAL – Infeksionet e reja ditore në Zvicër kanë tejkaluar përsëri shifrën 500: pikërisht plot 530 infeksione të reja të regjistruara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) midis të mërkurës dhe të enjtes, krahasuar me testet 15763 rezultati i të cilave është janë regjistruar nga FOPH. Ka edhe 7 vdekje të tjera në lidhje me Covid-19 dhe 18 të tjera shtrime në spital në të gjithë vendin.

Në Ticino, 8 infeksione të reja me koronavirus janë konfirmuar në 24 orët e fundit; në kanton, një person aktualisht është i shtruar në spital për shkak të Covid-19, por jo në kujdesin intensiv. Në Graubynden ka dy infeksione të reja të dukshme. Në të dy kantonet, nuk u raportua për asnjë vdekje shtesë.

Në mëngjes u mësua gjithashtu për një student të SPAI të Trevano i cili doli pozitiv për testin Covid-19. Zbatimi i karantinës u bë i nevojshëm për disa nga shokët e tij.

Dhe ai korrespondon me një student tjetër, por nga Mesolcina e sipërme, një nga dy infeksionet e reja të gjetura në territorin Rhaetian. Çështja është ende për shkak të shpërthimit të koronavirusit që u ngrit në shkollën me konvikt të Shkollës Kantonal të Kurit. rsi-eb

Zvicra ka 514 raste të reja me koronavirus, 7 viktima dhe 18 të shtruar në spital

voal.ch – Në 24 orët e fundit janë regjistruar 514 raste të reja të infektuara me koronavirus, 7 viktima dhe 18 të shtruar në spital

Këto të dhëna janë dhënë nga Zyra federale e Shëndetit Publik.

Për këtë arsye masat e ndërmarrë për të ndaluar përhapjen do të vijojnë deri më 5 tetor./EB

 

Taulant Xhaka iu jep fund dilemave, firmos deri në vitin 2024 me Bazelin

Mesfushori i Kombëtares do vazhdojë të jetë pjesë e Bazelit, pavarësisht se emri i tij shpesh ka qenë i lidhur me një largim nga zviceranët.

Mesfushori i ka dhënë fund sot të gjitha dilemave, teksa ka firmosur deri në vitin 2024 me Bazelin.

29-vjeçari ka vendosur që qëndrojë te Bazeli, aty ku është edhe shtëpia e tij, pasi kujtojmë që ka dalë nga akademia e këtij klubi dhe nga 2010 është pjesë e ekipit të parë, përveç sezonit 2012-2013, kur luajti i huazuar te Grasshopers.

Mesfushori kishte qenë në bisedime me Beshiktashin në Turqi që dëshironte shërbimet e tij, por në fund nuk është finalizuar dhe Xhaka do të vazhdojë të jetë pjesë e Bazelit. gsh

Hetimi i fondeve për para të pista të Lega-s të Matteo Salvini-t në Zvicër

voal.ch – Hetimet mbi fondet e parave të pista të Lega-s të Matteo Salvini-t gjithashtu çojnë në Zvicër. Të premten, tre tregëtarë pranë partisë së Salvini u arrestuan, të akuzuar, ndër të tjera, për pastrim parash. Të dyshuarit janë Alberto Di Rubba, Andrea Manzoni dhe Michele Scillieri.

Tani sytë janë drejt një llogarie zvicerane të një kompanie panamaneze, ku shuma të mëdha parash janë tranzituar në mënyrë të paligjshme. Një hetim ndërkombëtar është akoma aktiv nga Italia, dërguar në Zvicër në korrik, ku kërkohen më shumë informacion nga Berna. Hetimi synon të sqarojë destinacionin përfundimtar të rreth 300,000 eurove që shkojnë në total deri 800,000 – të cilat kishin kaluar nga Italia në llogarinë zvicerane, pikërisht në hipotezën e fondeve të zeza të mbledhura nga tregëtarët e dyshuar.

Hetuesit italianë besojnë se një pjesë e flukseve financiare u kaluan përmes llogarisë bankare zvicerane për të fshehur fondet e destinuara për Lega-n e Matteo Salvini. Kjo thuhet në mbi 60 faqet e hetimit nga prokuroria e Milanos.

Historia sillet rreth blerjes dhe shitjes të një depoje pranë Milanos, e përdorur më vonë si selia e komisionit të filmit në Lombardi. Çmimi do të ishte fryrë, më shumë se dyfish. Prandaj akuza është për pastrim parash, përvetësim dhe zhvatje.

Hetimi i Milanos është paralel me atë të zyrës së prokurorit të Gjenova-s, e cila heton riciklimin e 49 milion eurove famëkeqe, të mbledhura nga Lega pa raportuar dhe më pas të zhdukura, një episod që diskreditoi partinë e Salvinit.

Gjykatësit, të cilët në atë kohë e kishin mbërthyer tashmë Lega Nord të Umberto Bossi për ryshfetet e Republikës së Parë, sot për hetimet ata përdorin, ndër të tjera, softuerin e FBI në rastin e Panama Papers, ku shoshiten të dhëna të ndërlidhura nga telefonat mobil, kartat e kreditit dhe llogaritë bankare.

Nga ana e tij, Matteo Salvini, përsërit se është i qetë.

Për momentin, nuk dihet nëse Zvicra i ka dhënë tashmë Italisë detaje mbi flukset e parave të Lega-s. Zyra Federale e Drejtësisë ende nuk është përgjigjur, kur është pyetur nga RSI por nuk përjashtohet që zhvillimet mund të mbërrijnë në javët e ardhëshme.

Ndërkohë, hetimet vazhdojnë në Lombardi për një anëtar të shquar të Lega-s, presidentin e rajonit të Lombardisë Attilio Fontana, ish-kryetari i Bashkisë të Varese-s. Prokuroria e Milanos ka filluar kontrollet në llogaritë zvicerane të Fontana, si pjesë e hetimit që sheh guvernatorin të akuzuar për mashtrim për 75,000 veshjet sanitare të prodhuara nga kompania Dama Spa e Andrea Dini, kunati i Fontana-s, ku gruaja e guvernatorit të Lombard-isë zotëron 10% të aksioneve në kompani. 75000 kompletet e veshjeve sanitare, duhet të mos harrojmë, më pas u shndërrua në një donacion, por kjo ndodhi vetëm pasi një transmetimi të RAI-t, që nxori në dritë konfliktin e interesit./RSI.ch/EB

Alarm për diasporën shqiptare në botë: Nën hundën e pseudo-opozitës në Tiranë Edi Rama po kap dhe klientelizon diasporën – Nga Elida Buçpapaj

 

Për diktatorin Edi Rama tashmë ka filluar fushata zgjedhore.

Duket që sulltani ka ndërtuar një strategji për ta shfrytëzuar diasporën si një burim trafikimi votash – sidomos komunitetin në Greqi dhe Itali, atje ku mendohet se jetojnë rreth 2 milionë shqiptarë.

Edi Rama po financon me paratë e taksapaguesave ofiqe, poste, portale dhe projekte, një pjesë të të cilave mbulohen nga Perëndimi si mbështetje për fuqizimin e institucioneve demokratike apo shtypin e lirë, që Edi Rama i keqpërdor për nevojat e veta. Ky abuzim është mirëfilli korrupsion.

Shqipëria – tipike një Republikë Banane. Edi Rama synon mandatin e tretë dhe për këtë ai përdor që të gjitha mjetet sidomos propagandën, duke varrosur fjalën e lirë dhe gazetarinë profesioniste.

Ai abuzon fare hapur nën dajret e klientëve qyqanë dhe prej apatizmit mjeran të shoqërisë shqiptare, sikur kombi shqiptar të jetojë në mesjetë.

Zyrtarët publikë, të emëruar politikisht, Edi Rama i sposton si gurë shahu nga emërtesa të Ministrisë të Diasporës në drejtues dhe propagandues të portalit qeveritar Majko diasporashqiptare.al!

A është e mundur që shtypi i lirë të ekzistojë duke qenë nën komandën politike të Edi Ramës dhe lakeut të tij Pandeli Majko?

Jo, kurrë! Shtypi i lirë mund të quhet i tillë vetëm kur ekziston si pushtet i pavarur!

Por Edi Rama po investon fort dhe pis, që të kapë edhe institucionin e diasporës.

Në fillim organizoi Këshillin Koordinues të Diasporës për t’i dhënë fuqi përfaqësimi nëpër shtetet ku jetojnë shqiptarët.

Pastaj vuri në lëvizje emisarin e tij, parazitin Pandeli Majko, i cili ka 30 vjet që jeton me paratë e taksapaguesve. Majkon e çoi turizëm nëpër botë që të binte në kontakt me militantë, për t’i përdorur sa herë u duhen, dhe kësisoj ka vazhduar shtrirja e tentakulave të oktapodit edhe në diasporë.

Ky është krim kombëtar, sipas sloganit përça e sundo.

Në Zvicër jeton një komunitet nga Shqipëria londineze prej 1500 shqiptarësh, të cilët për 30 vjet prani të Ambasadës dhe Misionit të Republikës të Shqipërisë në Zvicër asnjëherë dhe kurrë nuk janë bërë bashkë, ndërsa Edi Rama ka organizuar me të ardhurat e taksapaguesve dy Samite të Diasporës për t’i bërë shqiptarët lesh e li.

Ky është mision antikombëtar dhe shumë i rrezikshëm, sepse është krijuar një klimë si në kohën e diktaturës, ku njerëzit kanë frikë të japin pëlqimin apo të bëjnë komente deri edhe në rrjetin social, ngaqë Edi Rama ka kudo ushtrinë e mercenarëve klientë!

Edhe Edi Rama dhe klientët e tij janë tigra prej letre, por duhet të delegjitimohen si shpërdorues të pushtetit.

Për të krijuar autoritet artificial të klientëve të tij në Diasporë, që të justifikohen paratë, Edi Rama u ndan trofe suksesi, i promovon përmes televizioneve që i ka nën kontroll në Tiranë dhe tani u ka vënë në dispozicion edhe portalin qeveritar Majko.

Sikur të mos mjaftonte ky kataklizëm obskurantist, tentakulat e qeverisjes hibride Rama tani kanë shkuar deri aty sa me vendime qeveritare kanë sanksionuar të ashtuquajtur oficerë koordinues, të përfshirë në organikat e ambasadave dhe konsullatave shqiptare në Greqi dhe Itali.

Oficerët koordinues tani janë miratuar nga Këshilli i Ministrave dhe firmosur nga dora vetë sulltanit me shallvare dhe atlete.

Sipas faqes zyrtare, mësohet se ata do të merren me çështjet e Diasporës shqiptare në fushën e kulturës, arsimit, financës dhe drejtësisë dhe do të jenë të paguar nga shteti shqiptar me paratë e taksapaguesve.

Në portalin qeveriar Majko mësohet se: “Komunitetet shqiptare në Greqi dhe Itali për herë të parë në historinë e Diasporë së re do të kenë oficerë koordinues për çështjet e Diasporës shqiptare pranë posteve konsullore të Republikës së Shqipërisë në Romë, Athinë, Milano dhe Selanik. Oficerët koordinues për çështjet e Diasporës shqiptare emërohen nga ministri përgjegjës për Punët e Jashtme pas bashkëpropozimit të ministrit përgjegjës të fushës ( kulturës, arsimit, financës dhe drejtësisë) që do të mbulojë oficeri dhe ministrit përgjegjës për Diasporën.  Sipas vendimit të Këshillit të Ministrave oficerët koordinues të Diasporës mund të përzgjidhen edhe nga jashtë Shërbimit të Jashtëm, por ata duhet të zotërojnë njohuri dhe ekspertizë të spikatur në fushën e arsimit, të drejtësisë dhe të nxitjes së investimeve.

Kryeministri dhe Ministri i për Evropën dhe Punët e jashtme, Edi Rama ka firmosur emërimin e katër emrave, përkatësisht Aurela Konduri, Selanik, Joneda Dodaj, Athinë, Luljeta Cobanaj, Milano dhe Edmond Kumarakun, Romë të cilët do të ushtrojnë detyrën e oficerit koordinues për Diasporën. Oficerët koordinues do të ushtrojnë funksionin e tyre sipas fushave të përcaktuara si: zhvillimi i marrëdhënieve me komunitetet shqiptare në shtetin pritës, kjo në bashkëpunim me Agjencinë Kombëtare të Diasporës, identifikimin e nevojave për arsimimin dhe komunikimi me mësuesit e programeve plotësuese të gjuhës e të kulturës shqiptare në bashkëpunim me Qendrën e Botimit të Diasporës, nxitjen dhe organizimin e bizneseve shqiptare në vendin pritës në bashkëpunim me Dhomën e Biznesit të Diasporës si dhe identifikimin dhe asistimin e shtetasve shqiptarë, të cilët vuajnë dënimin me heqje të lirisë në shtetin pritës në bashkëpunim me ministrinë përgjegjëse për drejtësinë. “Oficerët e posaemëruar do të kenë gradën diplomatike të Sekretarit të Parë.

Pra, me pak fjalë, Edi Rama ka sanksionuar kësisoj me ligj kapjen e diasporës shqiptare në botë.

Pa dyshim që kriteri përzgjedhës është korruptiv, antiPerëndimor dhe antikombëtar.

Një gjë është e qartë se Edi Rama ka në dorë mjete të mëdha financiare të cilat do t’i përdorë fuqishëm për fushatën zgjedhore.

Diaspora duhet të organizohet një orë e më parë.

O sot o kurrë.

Sa për opozitën në Shqipëri, ajo është inekzistente, pret të riciklohet dhe kjo rrit alarmin për reagim.

 

Për të mësuar më shumë për praktikat ligjore firmos e vulos shihni më poshtë:

Oficerët Koordinues të Diasporës në Diplomaci 

 

Zvicër: Emsale Selmani, me profesion juriste rikandidon për këshillin bashkiak në zgjedhjet e 27 shtatorit

voal.ch – Emsale Selmani ka mbaruar bachelor në Universitetin e Bernës për drejtësi,

Pastaj ka përfunduar studimet Master Universitetin e Freiburg-ut për të Drejtën Europiane dhe Drejtësi.

Emsale Selmani punon pranë autoritetit gjyqsor në Kantonin e Bernës.

Në zgjedhjet e 27 shtatorit ajo rikandidon për këshillin e madh bashkiak të komunës Ostermundigen/BE.

Në faqen e saj në rrjetin social ajo ka vendosur posterin elektoral në të cilin shkruhet:

“Unë, si asambleiste e Ostermundigen-it, do të përkushtohem të punoj për barazi dhe drejtësi sociale.

Të dyja janë shtyllat kryesore për një shoqëri funksionale.

Do të mbështes çdo qytetar dhe do të jem zëri i të gjithëve.

Bashkë me ndihmën tuaj do t’i ndërtojmë kushtet me të mira për komunën tonë!”

Voal.ch i uron Emsales suksese!/voal.ch

 


Send this to a friend