VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Saktesisht ky je ti o Frrok Çupi…burre – burracak e psedo malesor pa ngjyre ! Nga Adriatik Riza Dosti

By | December 3, 2020
blank

Komentet

blank

Joe DioGuardi i doli në mbrojtje kur e përgjakën Ziadin Selën – Nga Skënder Karaçica

Në vend të reagimit
 
 
Figura kombëtare shqiptare Joe DioGuardi dhe (LQSHA)si e vetmja organizatë lobuese në këto tridhjetë vjet në Amerikë,është padyshim zëri më i fuqishëm në krah të çështjes shqiptare në hapësirën etnike në Ballkan.Për arbëreshin do të mbetën gjurmët historike për kronikat e historisë shqiptare dhe,së kendejmi një dorë që ka ditur të hapë dyert e lobimit në institucionet e shtetit amerikan në Senat dhe Kongres si dhe në vijat e trasha të diplomacisë së këtij vendi mik të përjetshëm për kombin shqiptar.
 
Në rrugëtimin e tij arbëreshi a pati testament nga babai i tij që në të gjitha rrethanat të bëhet krah i kombit shqiptar në Ballkan dhe për liri dhe pavarësinë e Kosovës.Në këtë vijë i fortë qëndroi në rreshtat e parë bashkë me mërgimtarët shqiptarë nga të gjitha trevat etnike për të hedhë dritë dhe për të kërkuar përkrahjen për shpetimin e shqiptarëve etnikë në tokën e Kosovës nga regjimi më i egër fashist i Serbisë së Milloshevqit.Në këtë betejë të arbëreshit,ai pati përkrahje të madhe nga institucionet e shtetit amerikan në Washington dhe në vitin 1999 ëndrra shekullore e shqiptarëve të Kosovës u bë pjesë e historisë më të re kombëtare dhe demokratike në udhën e lirisë dhe të pavarësisë.
 
Arbëreshi për këto vite nuk është ndalur më angazhimet e tij me gjak e shpirt shqiptari,që të marrë në shyqrtim në programin e (LQSHA-së)edhe çështjen e (pa)zgjidhur shqiptare në hapësirën etnike në Maqedoninë e Veriut.Ai në këto vite ka kërkuar nga korpusi politik(shqiptarë)që përmes projektit politiko-demokratik të kërkohet rrafshi i ri në kushtetutën e këtij vendi multietnikë,ku populli shqiptar (jo komuniteti-term i partive politike -vërejtja ime)të marrë primatin kushtetues-ligjor popull jo pakicë kombëtare,por popull shumicë dhe shtetformues  me të gjitha të drejtat që i ka populli maqedonas.
 
Në korridorët e pralamentit në Shkup kur qarqet e grupeve antishqiptare të dirigjuara nga dora e ish kryeminsitrit Gruevski dhe aleatët e tij nga Beogradi e përgjakën për vdekje deputetin shqiptar dhe kyretarin e ASH-së dr.Ziadin Sela,në Nju Jork është dëgjuar zëri dhe protesta kombëtare e arbëreshit Joe DioGuafrdi.Për këtë rast me motive të orëve vrastare e të përgjakura,në Washington u mbajt takimi i dëshmisë për  parlamentin maqedonas në Shkup,ndërsa vetë arbëreshi e shpalli dr.Ziadin Sela me moton,,Viktimë e Demokracisë,,në Maqedoninë e Veriut!
 
Në dritën e këtij reagimi nga Amerika,po i tregojmë Ziadin Selës,deputet i kuvendit të këtij shteti si dhe kyretar i ASH-së që,strukturat e caktuara policore dhe të shërbimeve sekrete maqedonase e kishin vërë në cak  të vdekjes,arbëreshi Joe DioGuardi është hidhëruar më ty dhe ua zë për të madhe se si deri tash asnjëherë nuk i jeni lajmëruar arbëreshit në Nju Jork,që bashkarisht të trajtoni çështjen e (pa)zgjidhur shqiptare në hapësirën etnike në Maqedoninë e Veriut.
 
Ziadin Sela ka gjetur kohë të merret me ,,nisma të reja të lobimit shqiptar,,(sic!)me ,,Kongresin Panshqiptar Amerikan,,ndërsa ia ka kthyer shpinën arbëreshit dhe (LQSHA-së)si e vetmja organizatë e regjistruar në institucionit të shtetit amerikan që e ka për detyrë dhe në programin e saj të bëj lobim në të gjitha fushat dhe me institucionet relevante në shtetin e Amerikës dhe më gjerë në Evropë dhe botë.
 
Ziadin Sela,po ua rikujtojmë se keni treguar pabesi dhe jo burrni prej intelektuali dhe politikani,që kaq shpejt e keni harruar arbëreshin Joe DioGuardi(LQSHA)në Nju Jork dhe keni marë udhë tjetër me disa ambicje tjera sa për hije dhe sa për të (penguar)rrugëtimin e arbëreshit,që,siç ka thënë shpeshherë derisa të jem gjallë,çështja kombëtare shqiptare është mbi të gjitha pjesë e jetës time dhe amaneti i babës tim arbëresh!
 
Ziadin Sela mos i cakrroni gotat me ,,lobistët shqiptarë,,(sic!) në ,,Kongresi Panshqiptar Amerikan,,por dil nga vetja dhe sy me sy të flisni e të falenderoni arbëreshin Joe DioGuardi,i cili përmes dëshmisë dhe më vonë si pjesë e një Rezolute u doli në mbrojtje kur e kur pushteti maqedonas të përgjaku për vdekje për të treguar para popullit shqiptarë në këto hapësira etnike se,shteti dhe pushteti është i shumicës maqedonase dhe jo e popullit shqiptar në pozitën kushtetuese si pakicë kombëtare dhe jo shtetformues!
blank

DEKLARATË PER 109  VJETORIN  E  VATRES

Te dashur e të nderuar Vatranë dhe Shqiptarë kudo që ndodheni
Sot është 109 Vjetori i themelimit të Vatrës.
Ju uroj gëzuar këtëditëtëshenjtëpër çdo vatran dhe eshqiptare nëbotë.
Kjo organizatëdhe insitut kombëtarëka shërbyer mëshumëse njëshekull e duhet tëvazhdoj shërbimin e saj për shumëshekuj të tjerë.
Në këtë ditë të shënuar ne kujtojmëjo vetëm ata që themeluan VATREN si Faik Konica, Kristo Kirka, At Fan Noli, Lambi Çikozi; Kristo Floqi, Paskál Aleksi, Vangjél Gjika , Josif Pani,, Elia Tromara, Kosta Vasil por kujtojmë dhe gjithë ata VATRANE patriotë që u vrane ose humbën jetën burgjeve  gjakatare në Shqipëri.
Ne sot kujtojmë me nderim Kristo Kirkën që vdiq në Burgun e Burrelit më 28 Prill 1955 në ditën e themelimit të VATRES,
Koço Kotën që vdiq në Burgun e Burrelit,
Kolë Tromarën që u pushkatua, Arqile Tasi, Kolë Rrodhaj, Faslli Frashëri që u pushkatua,
editorin e Diellit Bahri Omari qe u pushkatua,
Andon Frashëri dhe Halit Qyteza që vdiqën në burgjet dhe internimet e komunizmit në Shqipëri.
Fatkeqësisht, sot Vatra jonë e dashur për herë të parë në historinë 109 vjecare të saj është në gjykatë Federale e dërguar atje nga një grup njerëzish që duan me çdo mënyrë shkatërrimin instiutcional të kësaj organizate kombëtare.
Ky është një turp një shpullë për vatranët që punuan e sakrifikuan për Shqiperinë, Kosovën e për çdo shqiptar në botë.
Është një poshtërim i punës e sakrificave të ndjerit Zoti Agim Karagjozi që e mbrojti Vatrën në një kohë shumë të vështirë.

Në këtë ditë të shënuar unë falenderoj gjithë ata VATRANË që me kembenguljen e vullnetin e tyre dhe me kursimet e tyre po bëjnë gjithcka që është e mundur te mbrojnë këtë institucion madhor të kombit shqiptar .

Shqiptarët kanë luftuar me shekuj e kanë mbrojtur atdheun, gjuhën, traditat, lirinë e tyre me gjak.

Vatra është nje organizatë për cdo shqiptar të drëjtë e te sinqertë po mbi të gjitha është një organizatë që mbron lirinë, të drejtën e fjalës, mendimin ndryshe dhe ndjek rregullat e demokracise institucionale dhe traditat e kombit shqiptar.

Në këtë pikë ne asnjëherë nuk bëjmë kompromis.

Ne kemi rrënjë të thella e shqiptarizmin në zemër.

Vatranët e rij, të vjetër, të Krishterë, e muslimanë jemi vllezër e motra e do të punojmë së bashku për të pasur një VATËR ashtu siç e krijuan Korifenjtë e Kombit

GËZUAR 109 VJETORIN ME SHËNDET TË PLOT, SUKSESE, E LUMTURI.

RROFTË VATRA

Me Respekt,

Ahmet Giaffo, Xhafo,

Kryetar i Fedratës Panshqiptare Amerikës VATRA

blank

Patronazhistet po veprojne edhe ne SHBA e Kanada… Nga Dalip Greca

Vetem dy fjali per Patronazhistet…

Patronazhistet po veprojne edhe ne SHBA e Kanada…

Perveç “rekrutimit” , tash po sulmojne edhe Diellin online dhe Facebook-un nga postohen mesazhe dhe shkrime per te votuar Ndryshimin- nderhyjne ne status,

frenojne pelqimet, cenojne privatesine.

Besoj se pas te Henes nuk do te jete nevoja te ndryshojme here pas here paswordet pasi te Dielen do te votohet ndryshimi!

blank

Qytetarët serbë nuk paguajnë taksën e udhës për Maqedoni të Veriut – Nga Skënder Karaçica

(M)arrëveshje

Vendimi i qeverisë Zaev në Shkup që të ka të bëj me qytetarët e Serbisë dhe udhëtimi falas nëpër udhët e Maqedonisë së Veriut,sot ky vendim po realizohet në kufirin në mes të dyja vendeve.

Në praktikën demokratike të BE-së nuk ka ndonjë vend tjetër që,qeveria të marrë një vendim të këtij niveli për udhëtime të qytetarëve pa paguar taksën rrugore,sikurse kjo e qeverisë së Maqedonisë së Veriut me Serbinë.

Pse qeveria Zaev në Shkup po bën lojën e strucit,për dikë nënë e për dikë njerkë(lexo:shqiptarët në hapësirën e vetë kombëtare,-vërj.ime),që,për të udhëtuar në vendet tjera të rajonit udhëtimin nuk e kanë falas(sic!).

Për këtë vendim të qeverisë Zaev,faktori politikë shqiptarë në këto hapësira etnike dhe partitë në koalicion(BDI)është dashtë të reagojnë në vednimin e njerkës për shqiptarët dhe,së kendejmi duke ua mundësuar qytetarëve të Serbisë të udhëtojnë pa paguar taksën rrugore të Maqedonisë së Veriut(!).

Nostalgjia dhe tiparët ,,vëllazërore,,(lexo:serbo-maqedonase),
tashmë janë të njohura për shqiptarët në tokën e vet në Ballkan.

Çikago,prill 2021

blank

“Vatra” takim në Autoritetin e Dosjeve, nga pylli i fëmijëve të Tepelenës te nevoja për te ditur të vërtetën

Autoriteti i Dosjeve dhe përfaqësues e kryesia e Federatës Panshqiptare Vatra të Amerikës, kanë mbajtur një takim në Tiranë ku kanë folur për bashkëpunim mes tyre. Zbardhja e së vërtetës dhe ndihmesa në përçimin e kujtesës qenë në fokus të bisedës.

Kryetarja e Autoritetit të Dosjeve Gentiana Sula tha se “bashkëpunimi me ‘Vatrën’ është në vijim për dëshmi e dosje. “Vatra” ndihmoi për pyllin e fëmijëve në Tepelenë”. Në anën tjetër, kreu i Vatrës, Elmi Berisha tha se federata panshqiptare, ka qenë gjithnjë në shërbim te atdheut. “E kemi për detyrë morale të dimë të vërtetën.

Duhet të dimë se sa është dëmtuar çështja kombëtare dhe sa është ndihmuar”, shtoi ai, ndërsa ne takim u parashtruan raste kërkime te eshtrave te familjarëve, te zhdukurve me forcë, te vdekurve ne internim, puna e detyruar etj.

Roli i Vatrës ka qenë kyç përgjatë një shekulli në fatet e Shqipërisë. Përfaqësues të Vatrës dhe komunitetit shqiptar në SHBA u njohën me punën studimore dhe projektet e Autoritetit të Dosjeve.

blank

DEKLARATË E VATRËS PËR ZGJEDHJET NË SHQIPËRI – POPULLIT SHQIPTAR: VOTA E JUAJ ËSHTË BAZA E DEMOKRACISË – DEMOKRACIA E PROSPERITETI KËRKOJNË QEVERI TË PAKORRUPTUARA

Kryetari i FederatësPan Shqiptare tëAmerikës Z. Ahmet Xhafo

 

Federata PanShqiptare e AmerikësVatra i bën thirrje popullit shqiptar që të përdorë forcën e votës për të ardhmën e Shqipërisë. Vota është bazë e domokracisë. Vota është një nga mënyrat më kritike që ndikon në vendimmarrjen e qeverisë. Përdorëni këtë të drejtë për të votuar për kandidatin që mbron interesat kombtare, që mbron interesat e juaja, që mendon për të ardhmën e fëmijëve tuaj. Kjo e drejtë ju është mohuar nga viti 19441991, dhe këto 30 vjetët e fundit, politikanët e korruptuar kanë manipuluar me votën tuaj. Në shumë zgjedhje parlamentare janë bërë shitblerje votash, gjë që ka shkaktuar pezullimin e zhvillimit ekonomik dhe përmirësimin e standartit të jetesës së popullit; ka shkaktuar që rinia shqiptarë të marrë rrugën e emigrimit.

Metodat kriminale të tilla kanë penguar fazën e vendosjës së një baze të shëndoshë domokratike. Gjithashtu, individë që duhet të japin llogari për vrasje, dëbime të detyruara, masakra, internime, burgosje, tortura, zhdukje, terror psikologjik, etj. janë dekoruar, dhe disa janë shpërblyer me poste qeveritare gjatë tetë vjetëve të fundit. Krimet të cilat janë kryer në emër të komunizmit janë krime kundër njerëzimit.Gjëndja e vendit tonë nuk është vetëm problemi i korrupsionit ndër të gjitha shtresat institucionale, por është lidhja e direkte e krimit të organizuar me zyrtarët që përfaqësojnë institucionet shtetërore. Prandaj, u bëjmë thirrje votuesëve të Shqipërisë të votojnë për kandidatë që të kenë në plan të parë mbrojtjen e interesave kombtare, dhe jo të kallepeve që kanë tentuar të bëjnë lëshime ndaj ektremizmit grek, dhe që bënje pazare me Vučićat e Sërbisë, marrëveshje që cënojnë integritetin teritorial të Kosovës.

U bëjmë thirrje votuesëve shqiptarë që të përdorin forcën e votës për të luftuar korrupsionin. Investorët e huaj nuk vijnë në Shqipëri nëse shtresat institucionale vazhdojnë të jenë të korruptuara, nëse nuk ka transparencë në prokurimin publik, nëse oligarkët janë pjësë e vazhdueshme e kontratave të parteritetit publik privat siç është tani.Vatra e mbështetë qendrimin e ambasadores amerikane në Tiranë Yuri Kim, e cila ka theksuarse kriminelët nuk kanë vënd në parlament. Vëndi i tyre është në burg. Vatra u bën thirrje votuesëve që të mos bien viktimë e shitblerjës se votës sepse ky akt i shëmtuar pengon zhvillimin e vendit dhe shkon ndesh me karakterin dhe moralin historik të shqiptarit, dhe sikur ka theksuar ambasadorja Kim, “Akti i përpjekjes për të blerë vota është një krim.”. Vatra u bën thirrje votuesëve shqiptarë të zhvillojnë zgjedhje të qeta si qytetarë të civilizuar dhe të votojnë kandidatët e përgjegjëshëm që përkushtohen për një të ardhme të mirë për qytetarët shqiptarë, për Shqipërinë

blank

Pse administrata e shtetit të Kosovës është  kaq e shtrenjtë…? – Nga Skënder Karaçica

Në të gjitha zgjedhjet parlamentare për krijimin e institucioneve të shtetit të Kosovës,deri tash,po shkon me të njëtin avaz të vjetër për rahatimin e militantëve të partive politike.Me këtë rast është parë nga afër,tashti në kabinetin e qeverisë Kurti 2,ku kemi rritje të numrit të punësuesrve në administratë dhe në vendet udhëheqëse më shumë po vërehet emërimi zv.ministrave dhe të këshilltarëve,që do të rëndojë buxhetin e shtetit edhe ashtu të varfër!
Asgjë nuk ka ndryshuar nga qeveritë e deritashme,që partia e Albin Kurtit(VV)i pati kritikuar për numrin e madh të punësimit të militantëve të partive dhe,tashti po e bën të njëjtin program të numrit të madh të militanëtve dhe rahatimi i tyre në vendet e mira të punës në qeveri dhe matanë bulevardit në institucionet tjera të rëndësishme shtetërore.
Pse administrata e shtetit të Kosovës është kaq e shtrenjtë…?
Në zgjedhjet presidenciale në Amerikë dhe ardhja e PD-së në udhëheqjen e shtetit të Amerikës me presidentin Joe Biden në
Washington,kabineti i tij  ka 14 sekretariate,nënpresdenti dhe prokurori i shtetit.E shihni një kabinet i njëjtë me të gjithë presidentët që e kanë udhëhequr Amerikën me 340 milionë banorë.
Shteti i Kosovës nuk e ka ,,luksin,,të ketë një administratë dhe kabinetin qeveritar  më  kaq shumë ministri  dhe kaq shumë të punësuar,që për buxhetin është një administratë e shtrejtë dhe e pa përballueshme.
Shtetit  të Kosovës i duhet një kabinet qeveritar racional jo më shumë ministri(ministra e zv,ministra)që përditë dëgjojmë se është nominuar( ky, ai dhe ajo)të gjithë militantë të partisë në pushtet(VV)!
Kujtoj se do të ishte mirë që shteti i Kosovës të ketë një kabinet qeveritar si model kabineti qveritar në vendin më të zhvilluar në Evropë(Zvicrës)me 7-8 ministri dhe vetë kyreministri,që do të ishte në kërkesën e kohës për një administratë të lirë,efikase,profesionale në relacionet e sotme ndërkombëtare.
Çikago,prill 2021
blank

Meta pret delegacionin nga Organizata Pan-Shqiptare “Vatra” në SHBA

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, priti sot një delegacion të kryesisë së Organizatës Pan-Shqiptare “Vatra” të SHBA-së, të udhëhequr nga Kryetari i saj, zoti Elmi Berisha.

Zoti Berisha e informoi Presidentin Meta, se qëllimi i vizitës së këtij delegacioni është që të përcjellë mbarëvajtjen e zgjedhjeve tepër të rëndësishme parlamentare të 25 prillit 2021.

“Shqetësimi i diasporës shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është që ky proces zgjedhor të jetë sa më i rregullt, i drejtë, i barabartë dhe pa probleme, si dhe të ketë një rezultat pozitiv për rrugën europiane të Shqipërisë dhe për bashkëpunimin e sinqertë me SHBA”, – theksoi gjatë takimit zoti Berisha, në emër të Organizatës “Vatra”.

Presidenti Meta falënderoi përzemërsisht përfaqësuesit e “Vatrës” për vizitën në këtë kohë në Shqipëri dhe sidomos për interesimin e tyre dhe të bashkëatdhetarëve shqiptaro-amerikanë për procesin zgjedhor.

Presidenti Meta e informoi delegacionin e “Vatra” me parregullsitë, që po vërehen gjatë këtij procesi, mbi të gjitha, për vjedhjen e paligjshme dhe keqpërdorimin e të dhënave personale të shtetasve, që është një krim shtetëror dhe me pasoja të mëdha.

Kreu i Shtetit nënvizoi gjithashtu shqetësimin e tij për klimën dhe situatën tepër të rënduar, që po nxitet nga mazhoranca në pushtet, dhe nga kryeministri aktual i vendit.

Presidenti Meta shprehu angazhimin e tij maksimal për zhvillimin sa më korrekt të procesit zgjedhor dhe mbarëvajtjen e tij, duke theksuar se do të jetë kudo në Shqipëri në mbrojtje të votës së lirë, të Kushtetutës dhe të demokracisë.

Presidenti Meta inkurajoi gjithashtu drejtësinë, që të vendosë përpara përgjegjësisë ligjore çdo shkaktar të prishjes se procesit zgjedhor, në veçanti të vjedhjes, blerjes dhe manipulimit të votave.

blank

THEMI – VATRA DHE KUPTOJME-KOMBI ( 1912-2021) – Nga Hektor Zotaj Virginia -USA

 

Histori e Vatres eshte drejtesisht histori e levizjes nacjonale e shqiptareve ne Amerike. (Kanunorja ii) “… Kryeministri Greqise Z. Venizelos tha ne kohen e Konferences Paqes ne Paris, se te vetmim pengim serjos qe gjeti ne Epir Greqia, ish pengimi i vene nga Vatra” (Kanunorja iii). Me miqt e tij ai tha fjale per fjale “ Na mundi Vatra “. Ajo, per 109 vjet eshte Histori e Kombit e Shqiptar e faktori baze per njohjen e tij, dhe e perfaqeson ate brenda USA dhe prane shtetit Amerikan si asnje komb tjeter ne bote Zanafilla e saj nis me rikrijimin e ndergjegjes kombetare perpara renies se Perandorise Otomane, vazhdon me Luften e I boterore, me Lidhjen e Kombeve ne 1920, me ngritjen e shtetit shqiptar, me pushtimin fashisto-nazist, me pushtimin komunist, me post komunizmin e sotshem e ne vazdim. Te gjitha besimet ne Zot, kane vendet e tyre te shenjta. Judaizmi ka murin ne Jeruzalem, Kristjanizmi ka Baziliken e Shen Pjetri ne Vatikan, Islamizmi ka Tyrben ne Meke. Kombi Shqiptar me dy besime, vendin e tij te shenjte ka Vatren ne Amerike Sot Vatren Kombetare duan ta perjashtojne nga Vatra duan ta ndajne nga Kombi. Kete perjashtim po perpiqen ta bejne me ligjet e Tiranes te perkthyera anglisht dhe me para anonime. Ata thone “Vatren e kemi blere ne me vota njeqind dollareshe,prandaj eshte prona jone”.

Vatra nuk eshte prone, eshte CESHTJE, eshte KAUZE, eshte KAUZA e KOMBIT nuk i perket asnje grupi. Vet juristet amerikane habiten si mund te hapen padi te tilla,qe kane te bejne me te drejten e fjales, me te drejten e shtypit,me te drejten e tubimit, qe jane te drejta kushtetore te Kushtetutes Amerikane, dhe zgjatin ne kohe, e kushtojne qindra-mijra dollare. Vatra Kombetare keto shpenzime me aq sa mundet po i perballon me te ardhurat personale te anetarve “ paycheck to paychek”,per te mos lejuar qe Vatra te kthehet ne nje “ levizje polltike e shqipetareve ne Amerike”,sic po ben padin e saj ata qe pretendojene qe jane VATRA dhe qe ka ne programin e saj “LEVIZJEN POLITIKE.E ka ne STATUTIN e saj, ne organiken e saj me zv. Kryetar te POSACEM vetem per CESHTJE POLITIKE. Ka aktivitete konkrete me lidhje e takime politike ne Shqiperi, me vizita zyrtare te titullareve te saj te publikuara gjeresisht nga shtypi. -Vatra Kombetare nuk perzihet me asnje politike, ajo qendron permbi partite per te marre pjese ne zjgidhjet e problemeve jetike te Kombit sot. -Vatra Kombetare perseri sot eshte ne momentin me kritik te misjonit te saj. Nga tribuna e partise ne pushtet, nga kandidatja tashma “ defacto “ e zgjedhur ( eshte ne krye te listes se kryetarit }, behet deklarata qe tingellon teper “h i s t e r i k e-” Enveri kishte me shume te mira se te keqija “. E thene fjale per fjale “ te kthehemi perseri tek Enveri “, “ te kthehemi tek 8 nentori i vitit 1941” Nenkuptohet qe ky do te jete “ sllogani” i partis saj ne vitin 2021 e tutje, pamvaresisht se quhet “ jasht kontekstit “. Konteksti gjithmone eshte nje. Nuk ka dy kontekste, nje per ne shtepi e nje tjeter per ne pazar. Ajo ka vetem kontekstin e Enverit. Kryetari qe e emeroi deputete ti mbaje edhe barren. Per ata koha perseri ka ardhur. Ne vitin 1991 Enveri vdiq perfundimisht me 22 shkurt. E denoi populli me vdekje pas vdekjes. E zvarriti nga Sheshi Skenderbej dhe e vari tek kodra ne rrugen e Elbasanit, ne shembelltyren e Causheskut. Bota ne ekran ne historin e saj ka pare vetem dy pamje te tilla,-rrezimin e monumentit te Enver Hoxhes dhe ate te rrezimit tet monumentit te Sadam Hysenit. Ramiz Alija qe e la hapur me qellim daten e vdekjes te Enverit, ne pllaken e varrit duhet ta kish gedhendur ne mermer edhe daten e vdekjes se vertete Te paraqitej e plote: “Enver Hoxha 1908-1991 me epitafin i denuar nga populli i vet . Populli atje ne koder kendoi me melodi “Posht Enveri – Posht Nexhmija-Esht eshte e jona Shqiperia”.-dhe- shpalli Kursin e Ri “ Ta bejme Shqiperine si gjith Evropa”. E,kur politika dredharake nuk e beri ate,-populli shkoi vet ne Evrope,Amerik e ne te gjith boten. Ne vitin 1991 “ Totalitarizmi Komunist “ ra, dhe u tulat, nuk beri “ gek “ deri sa u “qetesuan gjakrat”, sic e pershkruan Nexhmije Hoxha ne librin e saj.

Por Totalitarizmi i kishte ne dore te gjitha mjetet. Ai vuri ne fuqi me “ rruge parlamentare “ ligjet jetike te tij: Ligjet e Privatizmit . – qe i beri komunistet nga “ shok udheheqes te Pasurise se Shtetit “ ne kohen e komunizmit, ne “ Pronare” me dokumenta pronesije “. I beri “kapitalisto-komunist “ Ndersa populli mbeti ne “ zero “, mbeti “ Proletare te te gjitha vendeve bashkohuni “. LIgji“ Teper Sekret” i “ Moskthimit te Prones “ . – qendron i hekurt edhe sot. Qeverite nderrohen, ky ligj i pa pranueshem nga njerezimi mbetet i pa tundur. Keto ligje strategjike ja kishin borxh nenes parti “ pasardhesit e saj te te gjitha bojrave “. Keto ligje u vendosen nga te dy palet e politikes shqiptare. Keto ligje e bene komunizmin ne Shqiperi “ Totalitarizem Apsolut Ekonomik “, qe i shtuar dhe i shumuar me biznese te erreta korruptive, sic akuzohen publikisht, i bene udheheqjet e tyre “Oligarket e Ballkanit sic e percakton Jon Kerry ish- sekretari shtetit amerikan. “Ligji i Sistemit Proporcjonal te Zgjedhjeve”.- i bere me vone, prape dy krahet e klases politike ne Shqiperi i hapen rrugen perseri duke bere te mundur“ Sistemit Totalitar Politik “. Kryetaret fuqi plote te partive bejne “ spastrimet” politike, bejne “ marreveshje“ me rivalet per te vazhduar luften e klasave. Rast tipik eshte kryesia e Parlamentit Shqiptar qe kaloi nga Jozefina Topalli e “ fundit e mohikaneve “ nga pala me biografi te keqe “, e frontit kombetar anti-komunist tek Ministri i Fundit i Brendshem i Komunizmit Gramoz Ruci. Ajo karrike ku qendroi Ramiz Alija ne vitin 1991 nuk e duron dot kombin. Ai pranonte qe komunistet ishin percares dhe shkaterrues te UNITETIT KOMBETAR. Eshte deklarata e tij, e bere ne takim te ngushte me 23 korrik 1990.” Opozita Antikomuniste sjell rrezikun e Pajtimit Kombetar.( Panorama 11| 12 | 2017). Kjo porosi e Ramiz Alise e mesuar mire nga klasa politike shqiptare ne keto 30 vjet e fundit beri te mundur largimin total e shtreses se vuajtur nacionaliste dhe antikomuniste nga pozicionet kyce te drejtimit politike dhe insitucionale ne Shqiperi. Totalitarizmi Apsolut Ekonomik , Thirrjet per rehabilitimin e Enver Hoxhes nga tribuna e PS dhe Totalitarizem Politik- jane shume shqetesuse per popullin shqiptar kudo qe ndodhet. Ai i rrebeluar , mund te kthehet e te perserit nje “ 22 shkurt 1991 “- jo me arme zjarri, sepse policine e ka partia, por me hunje e me shkopinj si ne kohen e Pellazgeve, mundet. Kjo do te ishte tjeter gjeme per Shqiperin e Boten Shqipetare. Le te lutemi te gjithe,sic u lut Nene Tereza ne vitin 1997: “ Zot hiqe mallkimin tend nga populli im “ ( sic e thekson Fritz Radovani ) Kerkesat e Popullit Shqipetar mbeten te hapura: – Te gjenden kockat , pa dallim feje, krahine, e ideje, te te vrareve nga Enveri, qe edhe sot jane pa nam e pa nishan Gjenerali ushtris vdekur erdhi nga Italia, tek ne, ne vend te huaj dhe i gjeti me numur matrikulli nje per nje pas 15 vjetesh. Ne pas 80 vjetesh nuk i kemi gjetur akoma shqipetaret tane. –

Te rishqyrtohen ligjet e privatizimeve, te dalin statistikat zyrtare, dhe listat emer per emer, nga regjistrat e pronave te pronareve qe kane privatizuar ate qe ka qene me emrin “ Pasuri Shteti” perpara renies te shtetit komunist ne 1991, ne forme ndertesash,objekte industriale,objekte tregetare, objekte e qendra mekanike bujqesore,ujore, objektet e ndermarrjeve bujqesor, objekte pyjore,objektet monetare qe dispononte shteti komunist ne fundin e tij,punishtet e te gjitha llojeve,oficinat e mjeteve te transportit, mjetet e transportit, qendrat e pushimit e shume pasuri te tjera te ngritura nga krahet e klases punetore, fshataresis punonjese,dhe te internuarve, te burgosurve dhe e te gjith popullit shqiptar pa perjashtim. Pronaret e “ rinj “ qe kane privatizuar mbi normativen baze te te gjithe popullates te Shqiperise ne ate kohe, tu hiqet e teperta, dhe te behen debitore per gjith periudhen 25-30 vjecare. Kjo do te ishte thjesht nje ide,por grupet e specjalisteve te fushave perkatese jane shume me kopetente per te koregjuar ate qe i eshte vjedhur popullit shqiptar nga komunizmi, ne kohen pas renies tij. “ Pasuria e shtetit” e pushtetit komunist ti rishperndahet gjithe popullit. – Te denoncohet dhe te cfuqizohet Ligji “ teper sekret “ i “ Mos Kthimit te Pronavete sekuestruara pronareve ne fillim te Regjimit Komunist Keto prona te kthehen te gjitha me shpenzimet e shtetit 100%,sepse jane cfrytezuar nga shteti komunist per 45 vjet, dhe nga shteti post-komunist per 30 vjet. Shteti te tundet, te kthej pronat me vleren qe kane sot, dhe te perballoj shpenzimet. Ne Amerike dhe ne te gjithe “ boten njerezore “ prona esht e shenjte – Te behet “ Gjyqi i Krimeve te Komunizmit “ si ai i Nurembergut. Te ndalohen me ligj thirrjet per diktatorin dhe diktaturen, qe,te mos shpresojne qe ne Pallatin e Kongreseve do te kendojne perseri hymni tyre: “ lart me lart o shoke flamujt e kongresit beteja fitore te reja na presin “ Qe te mos kthehet me populli shqiptar tek “ Animal Farm “ ( Orwell) Qe te mos kthehet me populli shqiptar tek “tufezatVetem Populli ne Fuqi“We the People” Populli ti zgidh problemet themelore te tij me Referendum – jo-me Parlament

Prill, 16,2021 Hektor Zotaj Virginia

blank

Biznesmenë, investues dhe aktivistë shqiptaro-amerikanë thirrje: Basha dhe PD janë alternativë shpresëdhënëse, koha për të përcjellë Ramën në opozitë

Një grup biznesmenësh, investuesish dhe aktivistësh shqiptaro-amerikanë i kanë bërë thirrje popullit të Shqipërisë që më 25 prill të votojnë për ndryshimin.

Në thirrjen e nënshkruar nga 48 figura amerikano-shqiptare të disa fushave, theksohet se në Shqipëri alternativë shpresëdhënëse duket të jetë Lulzim Basha me PD dhe opozitën, për shkak edhe të programit ekonomik.

Nga ana tjetër sipas tyre qeverisja e Ramës ka sjellë një thellim të problemeve, dhe vota për PS më 25 prill do të ishte vijimi i një rruge pa krye.

Prandaj për ta zgjidhja është e qartë, më 25 prill është momenti për të çuar Ramën në opozitë.

 

THIRRJA E BIZNESMENËVE, INVESTUESVE DHE AKTIVISTËVE SHQIPTARO-AMERIKANË

KOHA PËR NDRYSHIM

Biznesmenë, investues dhe aktivistë shqiptaro-amerikanë i bëjnë thirrje popullit shqiptar të hapë një kapitull të ri historik, për Shqipërinë, me zgjedhjet e 25 prillit

Në 25 prill 2021 shqiptarët në Shqipëri do t’u drejtohen kutive të votimit për të përcaktuar fatin e vendit të tyre për katër vitet e ardhshme.

Si bashkatdhetarë, vëllezër të një gjaku e gjuhe, Shqipëria është në mendjen dhe zemrën tonë dhe i ndjekim me shqetësim zhvillimet në atdhe.

Është bindja jonë se zhvillimet e tetë viteve të fundit kërkojnë një ndryshim të thellë politik në vend.

Komuniteti i biznesmenëve shqiptaro-amerikanë mbetet një potencial i madh investues të cilin Shqipëria deri tani nuk ka ditur ta shfrytëzojë. Shumë prej nesh janë biznesmenë, investues, punojnë apo kanë lidhje me kompani të mëdha investuese amerikane.

Dëshira për të investuar në Shqipëri nuk ka munguar kurrë. Ajo që ka munguar është një klimë miqësore e mikpritëse ndaj investimeve serioze nga jashtë.

Në këto vitet e fundit, gjendja është keqësuar edhe më tej. Mbizotërimi i oligarkëve, mungesa e konkurrencës së ndershme, korrupsioni, zgjatja e duarve të politikës në ekonominë private, mungesa e besimit te institucionet e rendit dhe të drejtësisë, problemet me pronat janë vetëm disa nga faktorët e shumtë që pengojnë një bum investimesh që do të shndërronte katërcipërisht ekonominë shqiptare.

Në vend të kthesës së vonuar, qeverisja e Edi Ramës ka sjellë thellimin edhe më tej të këtyre problemeve.

Ky nuk është thjesht gjykimi ynë, por përfundimi i shumë raporteve institucionale ndërkombëtare për Shqipërinë. Po sjellim vetëm shembullin e Departamentit të Shtetit Amerikan në Raportin e tij për Klimën e Investimeve për vitin 2020, i cili thekson se: “investitorët e huaj e perceptojnë Shqipërinë si një vend të vështirë për të bërë biznes”, për shkak “të problemeve të vazhdueshme në Shqipëri”, si “korrupsioni, veçanërisht në gjyqësor, mungesën e transparencës në prokurimin publik dhe zbatimin e dobët të kontratave”, ku “raportimet e korrupsionit në prokurimet qeveritare janë të zakonshme, përdorimi në rritje i kontratave të Partneritetit Publik Privat (PPP) ka ulur mundësitë e konkurrencës, përfshirë investitorët e huaj, në infrastrukturë dhe sektorë të tjerë.”, sepse “Korrupsioni endemik, zbatimi i pabarabartë i legjislacionit, burokracia e rëndë dhe mungesa e transparencës, të gjitha e pengojnë komunitetin e biznesit”.

Kryeministri Edi Rama ka pasur kohë të mjaftueshme për të ndërmarrë reforma që mund ta ndryshonin këtë realitet. Në vitet e fundit majde ai ka kontrolluar në mënyrë të plotë institucionet e shtetit – me një parliament pa opozitë, me një pushtet lokal 100% në duart e partisë dhe koalicionit të tij, me një promovim masiv të të preferuarve të tij në systemin gjyqësor dhe organet e rendit.

Që prej rrëzimit të komunizmit, Shqipëria nuk ka qenë asnjëherë më afër një sistemi monist, ku një parti e e vetme dhe një lider autokrat të ketë pasur kaq shumë pushtet.

Me të gjitha mjetet e shtetit në duart e tij, ku janë arritjet e Edi Ramës?

Ekonomia ka vijuar të lëngojë, varfëria dhe papunësia të rritet, ikja në emigracion i talenteve dhe profesionistëve të rinj është thelluar, ndërsa besimi te e ardhmja e vendit ka rënë.

Historia i ka dhënë Edi Ramës pushtetin maksimal që mund t’i jepej një drejtuesi në demokraci dhe ai nuk ka sjellë ndonjë rezultat frymëzues.

Vota për Partinë Socialiste do të ishte vazhdim i një rruge pakrye nga e cila Shqipëria duhet të dalë sa më parë. Do të ishte nxitje tendencave autokratike, e atyre për ngurtësimin e ekonomisë, për pasurimin e një rrethi gjithnjë e më të ngushtë oligarkësh, vazhdim i sulmit ndaj trashëgimisë kulturore e kombëtare të vendit etj.

Një alternativë shpresëdhënëse duket se vjen nga opozita dhe sidomos nga programi ekonomik i Partisë Demoktratike me kryetar Lulzim Bashën. Që nga taksa e sheshtë, te reformat që rigjallërojnë dhe modernizojnë ekonominë, masat që krijojnë klimën e duhur për biznesin nga brenda dhe jashtë vendit. Ky program sinjalizon një dëshirë dhe vullnet për ndryshim.

Shqipëria është një vend i vogël dhe do të mjaftonte një seri investimesh serioze për ta transformuar shpejt ekonominë e vendit në mënyrë që shqiptarët të jetojnë jo ndryshe nga europianët e tjerë. E vetmja mënyrë që rinia shqiptare ta imagjinojë të ardhmen në vendlindje. Këto, bashkë me rikthimin e besimit te demokracia në vend padyshim do të lehtësonin hyrjen e vonuar në Bashkimin Europian. Do të ishte një sinjal i qartë edhe për komunitetin shqiptaro-amerikan të biznesit dhe të gjithë investuesit nga jashtë që kanë interes për Shqipërinë.

Në 25 prill, zgjedhja është e qartë. Pas tetë vitesh, në pushtet është koha për ta përcjellë Edi Ramën në opozitë.

Biznesmenë, investues dhe aktivistë të komunitetit shqiptaro-amerikan

Nënshkruar nga:

Dr. Hasan Ademaj

Eduard Aliko

Harry Bajraktari

Elmi Berisha

Dr. Beslim Breçani

Isa Brijaj

Ilir Buçpapaj

Leonard Bujaj

Sabit Bytyçi

Dr. Sylejman Çelaj

Ylber Dauti Esq.

Gjokë Deçkaj

Rocky Dedivanaj

Agim Dedndrejaj

Mikel Demaj

Dritan Demiraj

Rustem Gecaj

Xhaferr Gecaj

Gjevalin Gega

Louis (Luigj) Gjelaj

Nick Gjelaj

Zef Gjelaj

Gjergj Gjetaj

Leon Gjoni

Pashko Gjokaj

Astrit Gjonpali

Sejdi Hysenaj

Haxhi Hyseni

Gjergj Ivezaj

Pjetër Jaku

Lin Kombulla

Dr. Rifat Latifi

Ardian Leka

Engjëll Mene

Hasan Metuku Esq.

Halil Mula

Nevruz Nazarko

Erenik Nezaj

Agustin Preldakaj

Anton Raja

Mark Sallaku

Sokol Selmani

Beqir Sina

Albert Spahiu

Albert Spahijaj

Andrew Tonaj

Sami Vejuka

Sammy Zherka

blank

Kush ishte spiuni? Nga Moza Boletini, SHBA

Shpresojmë që vota e shqiptarëve më 25 prill të përjashtojë njëherë e mirë nga politika atë kastë njerëzish që përbuzi e diskriminoi të persekutuarit politikë dhe i detyroi të marrin rrugën e kurbetit.
———-
Ti ishe spiuni, “gjilpëra” “kashta”, “kashta nën kashtë” “akrepi” “gaforja” “filozofi” “pendë arti” “ariu” “arusha” e turli pseudonimesh të tjerë që mbartnit mbi vete ….. Po, po, ti, ai, ajo ishte. Ishte komshiu, shoku i klasës, shoqja e bankës, shoku i punës, burri, gruaja. Ka patur raste që edhe prindërit denonconin djalin e tyre për tentativë arratisje.

Dhe kjo ka ndodhur vërtetë në familjet shqiptare, aq denigruese e poshtëruese arriti “lufta e klasave” sa nga tmerri burgosjeve, internimeve nëna dhe babai “çoroditeshin” e spiunonin në polici dhe birin e tyre, i cili më pas dënohej 20 deri 25 vjet burgim….Rëndom dikush pyeste “kush ishte spiuni” kur dihej që spiuni ishte vetë ai.

Kjo ka qenë tragjedia e mijra shqiptarëve që përjetuan vuajtje të papërshkruara nga diktatura më e egër në Europë. Dhe shoku apo komshiu gradoheshin, ngriheshin në përgjegjësi, caktoheshin në detyrë e udhëtime jashtë shtetit. Sot përsëri ata njerëz apo fëmijët e tyre po drejtojnë Shqipërinë, parlamentin, administratën publike dhe së fundmi emrat e tyre i kemi në listë për tu bërë deputetë.

Megjithëse SHBA i mëshuan fort përzgjedhjes së kandidatëve për zgjedhjet e ardhshme parlamentare, partive politike në Shqipëri nga njëri vesh i hyri e tjetri i doli mesazhi i SHBA, vendosën përsëri si kandidaturë emra njerëzish të inkriminuar, lidhur me krimin e së shkuarës e të sotmes.

Shpresojmë që vota e shqiptarëve më 25 prill, të përjashtojë njëherë e mirë nga politika atë kastë njerëzish që përbuzi e diskriminoi të persekutuarit politikë dhe i detyroi të marrin rrugën e kurbetit.

blank

Katragjyshi im Behlul Karaçica ishte këngëtar i njohur i lahutës shqiptare – Nga Skënder Karaçica

Tradita në shpalimet historike

Në historinë e traditës së dasmës shqiptare janë shkruar libra studimore(folklori shqiptar)si dhe janë mbrojtur disertacione shkencore-kërkimore në universitet shqiptare në Prishtinë,Tetovë dhe Tiranë.

Behlul Karaqica nga fshati Karaqicë,erdhi për jetuar me dy djemtë e tij në Sankovc të Drenicës.Ishte këngëtar i njohur i lahutës shqiptare dhe në shenjë respekti për këngët e kënduara me lahutë në gëzimet e dasmës,në Drenicë e thërrisnin Behlul Lahuta!

Behlul Karaqica(Lahuta)ishte katragjyshi im dhe për biografinë e tij me kanë rrëfyer bashkëvendasit në Sankovc,që,për këngëtarin dhe lahutën e tij ata ruanin kujtimet dhe dasmat e gëzimeve familjare në Drenicë…!

Këngëtari me lahutën e tij ka shkuar në dasmat e gëzimeve në Drenicë falas,në mënyrë që të begatojë atmosferën e dasmës në ritet e traditës shqiptare.

Çikago,prill 2021


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend