VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

ROSA DIAMANT FÜR 14,8 MILLIONEN FRANKEN IN GENF VERSTEIGERT

By | May 13, 2015

Komentet

Nis procesi gjyqësor ndaj zviceranes që vrau 7-vjeçarin nga Kosova

Ka filluar procesi gjyqësor ndaj zviceranes 76-vjeçare, e cila më 21 mars të vitit 2019 kishte vrarë me thikë kosovarin shtatëvjeçar Ilias, shkruan gazeta Blick.

Në fillim të procesit, e akuzuara 76-vjeçarja Alice F., nuk i ka kërkuar falje prindërve të Iliasit, pasi ka thënë se për atë që ka bërë nuk ka të falur.

“Unë nuk i kërkoj falje prindërve, pasi nuk ka falje për këtë. Nuk i kërkoj falje këtyre njerëzve. Por mund të them se më vjen keq”, ka thënë Alice.

Prindërit kanë qarë në fillim të seancës. Alice F. ka treguar se ajo nuk e kishte planifikuar sulmin. Por se thikën e kishte çdo ditë me vete. Pala mbrojtëse ka dal me argumente se e akuzuar vuan nga probleme psiqike.

Vala e nxehtësisë përfshin edhe veriun e Zvicrës

VOAL – Alarmi për vapën i shpallur nga MeteoSwiss, i cili ka qenë në fuqi në Ticino që nga e shtuna, është shtrirë gjithashtu në veri të Alpeve. Në rajonet e Gjenevës dhe Bazelit, si dhe në Jura dhe Vaud, parashikohen deri në 34 gradë, me lagështi midis 40 dhe 50%. Vala e nxehtësisë pritet të përfundojë të mërkurën.

Sipas të dhënave të MeteoSwiss, termometri, të dielën, tejkaloi 32 gradë në Biasca, Magadino, Basel, Sion dhe Delémont.
ATS/eb

Zvicra zero viktima e 152 infeksione të reja

VOAL – 152 infeksione të reja me Covid-19 u raportuan në Zvicër të Dielën, me totalin në rritje në 36.603. Ndërkaq  numri i vdekjeve është i qëndrueshëm në 1,712.


Ndihma e promovuar deri tani për të përballuar pasojat ekonomike të pandemisë nuk është e mjaftueshme: argumenton presidenti i Bordit të Drejtorëve të Credit Suisse Urs Rohner, sipas të cilit shteti duhet të inkurajojë investimet në ndërmarrje të vogla dhe të mesme (NVM).

“Mbështetjet e likuiditetit janë kredi, jo dhurata, të cilat duhet të paguhen”, thekson menaxheri në një intervistë të publikuar nga demenical SonntagsZeitung. “Në varësi të mënyrës sesi zhvillohet ekonomia, do të shihet nëse të gjitha kompanitë me të vërtetë do të jenë në gjendje të paguajnë paratë.”

Sipas Rohner, shumica e NVM-ve do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë, por jo të gjithë: floktarët me siguri kanë qenë në gjendje të rihapen pas mbylljes, por sektorë të tjerë si hotelieria ose evenimentet vuajnë dhe sektori i turizmit është ende në vështirësi. rsi-eb

182 raste të reja me koronavirus dhe asnjë viktimë në Zvicër

VOAL – Asnjë vdekje e re nuk raportohet në shkallë vendi, ndërkohë që 182 infeksione të reja Covid-19 janë raportuar në Zvicër në 24 orët e fundit, me totalin në rritje në 36.451.

Ndërsa numri i vdekjeve është i qëndrueshëm në 1,712. rsi/eb

Liqeni Les Faverges në akullnajën Plaine Morte po zbrazet, rrezikon përmbytje në Oberland të Bernës

VOAL – Liqeni Les Faverges në akullnajën Plaine Morte, midis kantoneve të Bernës dhe Valesë, po zbrazet dhe ekziston një rrezik i fortë nga përmbytja në Lenk në Oberland të Bernës. Autoritetet e bënë të ditur këtë të premten, duke i kërkuar popullatës të  mos iu afrohej rrjedhave ujore.

Sistemi i alarmit sinjalizoi një ulje të nivelit të liqenit në orët e para të mëngjesit, siç njoftoi komuna e Lenk. Niveli i ujit deri tani ka rënë me rreth një metër dhe për këtë arsye ka të ngjarë të boshatiset.

Kjo mund të çojë në përmbytje në lumenjtë Trübbach dhe Simme. Popullsisë dhe vizitorëve iu kërkua të respektojnë rekomandimet. Zonat Fluhsee-Tierbergtätli dhe Rezliberg-Langermatte sipër Lenk u mbyllën si një masë paraprake.

Liqenet akullnajore të Plaine Morte, të cilat janë të mbushura me ujë të shkrirë, janë monitoruar për disa vite me kamera dhe detektorë të nivelit.
ATS/eb

Vaksina – Zvicra nënshkruan kontratë me firmën amerikane Moderna

Therapeutics Moderna në Kembrixh

VOAL – Konfederata ka nënshkruar një kontratë me kompaninë Moderna për blerjen e 4.5 milionë dozave të vaksinës për Covid-19. Plani i ndërmarrjes amerikane “tashmë është i avancuar. Nëse vaksina kalon testin klinik dhe miratohet në Zvicër, vendi ynë do të marrë 4,5 milion doza. Meqenëse duhen dy doza, 2.25 milion mund të vaksinohen. të njerëzve, “shpjegoi Berna në një komunikatë të lëshuar të Premten në mëngjes.

Zvicra është ndër vendet e para që ka nënshkruar një kontratë me Moderna, por mbetet në kontakt me kompani të tjera prodhuese, nënvizon komunikata. “Ende nuk është e mundur të përcaktohet me siguri se cilat kompani ose cilat vaksina përfundimisht do të mbizotërojnë dhe do të jenë në dispozicion të popullatës zvicerane më shpejt dhe më sigurt ”.

Këshilli Federal ka ndarë një total prej 300 milion franga për blerjen e vaksinës. Procedura e vaksinimit në çdo rast do të jetë progresive: “Supozohet se, fillimisht, doza të mjaftueshme nuk do të jenë në dispozicion për të mbuluar tërë popullsinë zvicerane në një shkallë të gjerë. Strategjia e vaksinimit do të marrë parasysh njohuritë aktuale shkencore, në bashkëpunim të ngushtë me Komisionin Federal për Vaksinime ”, saktëson Qeveria.

Vaksina nga kompania Cambridge “përdor një teknologji të re: mRNA është një lloj molekule me funksionin e lajmëtarit, i cili bart informacionin e nevojshëm për prodhimin e proteinave, u tregon qelizave të trupit se si të prodhojnë proteinën e virusit “, shpjegon përsëri Berna. “Sapo prodhohet nga trupi, proteina njihet si antigjen nga sistemi imunitar, i cili për këtë arsye prodhon antitrupa ndaj virusit për të përgatitur trupin për luftën kundër vetë virusit.” rsi/eb

Zyrihu – qyteti më i madh i Zvicrës

VOAL – Zyrihu, në italisht Zurigo shqiptuar (/ʣuˈrigo/; në gjermanisht Zürich, shqiptuar [ˈʦʏʀɪç]; në dialektin vendas Züri shqiptuar  (‘tsyri) ; në frëngjisht Zurich, shqiptuar [zyˈʁik]; në romanço Turitgnë latinisht in Turicum, me 434 436 banorë, është qyteti më i madh në Zvicër dhe kryeqyteti i kantonit me të njëjtin emër. Ndahet në 12 lagje. Zona urbane arrin 1.3 milion banorë dhe rajoni i tij metropolitan në 1.83 milionë.

Në vitin 2019, Zyrihu u rendit nga Mercer, së bashku me Gjenevën dhe Bazelin, në mesin e dhjetë qyteteve më të jetueshëm në botë.

Gjeografia fizike

Zyrihu ndodhet në bregun verior të liqenit me të njëjtin emër, ku buron lumi Limmat. Pak më larg në veri, në parkun më të madh në Zyrih, Platzspitz, lumi Sihl derdhet nga jug-perëndimi në Limmat.

Në perëndim qyteti shtrihet përgjatë luginës së Limmatit. Në veri, Zyrihu shtrihet përtej maleve Zürichberg (631m) dhe Käferberg (581m) deri në luginën Glatt. Ndërkaq, kufiri lindor përcaktohet nga malet Adlisberg (701 m) dhe Öschbrig (696 m), ndërsa ai jug-perëndimor nga mali Uetliberg (873 m).

Zona e komunës është 91.9 km². Pika më e lartë është Uto Kulm (873m), pika më e ulët është Lumi Limmat, në kufi me komunën e Schlieren (402m).

Komunat kufitare

Komunat kufitare (duke filluar nga jugperendimi, në drejtimin e akrepave të orës): Kilchberg, Adliswil, Stallikon, Birmensdorf, Uitikon, Schlieren, Oberengstringen, Regensdorf, Rümlang, Opfikon, Wallisellen, Dübendorf, Fällanden, Maur e Zollikon. Wikipedia/eb

Zvicra: Karantinë edhe atyre që kthehen nga Spanja dhe Rumania

Në Zvicër 181 infeksione të tjera brenda 24 orësh

VOAL – Rritja tendenciale e numrit të rasteve të reja të pozitivitetit ndaj koronavirusit konfirmohet në Zvicër: të martën, Zyra Federale e Shëndetit Publik raportoi një tjetër 181 infeksion që sjellin totalin nga fillimi i epidemisë në 35.927.

Pas zeros së dyfishtë të djeshme, tre raste të reja të koronavirusit janë raportuar në Ticino, për gjithsej 3,445. Dy shifra të tjera pozitive në Graubynden janë konfirmuar gjithashtu. Të martën, mjekët e Ticinos i dërguan një letër qeverisë duke kërkuar që përdorimi i maskës të bëhet i detyrueshëm edhe në merkate, bare dhe mjedise të tjera të mbyllura. rsi/ev

Të Gjelbrit: Për një Zvicër “klimatikisht pozitive”

VOAL – Të Gjelbrit kanë bërë disa propozime për ta bërë Zvicrën “klimatikisht pozitive” që nga viti 2040. Qëllimi është ta bëjmë atë të kapë më shumë CO2 nga atmosfera sesa emeton. “Bëhet fjalë për përshpejtimin e asaj që Këshilli Federal dhe Parlamenti kanë planifikuar deri tani,” thanë ekologjistët të Mërkurën në një konferencë për shtyp në internet.

Në veçanti, është theksuar që ambiciet e ligjit të CO2 dhe Strategjisë 2050 të rriten, për të zvogëluar konsumin e energjisë dhe emetimet e dioksidit të karbonit, gjithashtu përmes një përdorimi më të madh të burimeve të rinovueshme.

“Para se të bëhet pozitive për klimën në 2040, Zvicra duhet të arrijë neutralitetin deri në vitin 2030, domethënë duhet të ulë emetimet e saj të brendshme dhe të importit me 50%,” thanë Të Gjelbrit.

Ekzistojnë dy mënyra për të nxjerrë CO2 nga atmosfera: një natyrore dhe një teknike. E para përfshin ripyllëzimin, ruajtjen e pyjeve ekzistuese dhe ligatinat. E dyta është rikuperimi dhe ruajtja e CO2. Në Zvicër, disa projekte janë duke u zhvilluar për këtë qëllim, kujton Këshilltari Kombëtar Bastien Girod.
ATS/eb

Zvicër – Avioni i parë me energji elektrike i certifikuar në botë fluturon në kantonin e Fribourg

Voal.ch – Quhet Velis Electro, i prodhuar nga firma sllovene Pipistrel, një prani shumë i heshtur dhe aspak ndotës i qiellit, kur krahasohet me avionët tradicionalë.

Është i pari avion në botë i certifikuar me motor elektrik që ka bërë fluturimin e parë inaugurial në Ecuvillens, kantonin e Fribourg.

Avioni, i cili kushton 175,000 €, paraqet një hap të rëndësishëm drejt aviacionit ekologjik, sipas Zyrës Federale të Aviacionit Civil, dhe do të përdoret kryesisht për trainimin e pilotëve.

Ai tani ka një gamë të kufizuar veprimesh: dy bateritë e tij prej 60 kilogramësh secila i lejojnë atij të qëndrojë në ajër për 50 minuta dhe të ulet në rast të prishjes së njërit prej tyre. Rezerva është 10 minuta.

Velis Electro është një avion dy vëndesh me gjatësi 6.47 m, me gjatësi të krahëve 10.71 m dhe me një peshë  172 kg, që arrin të fluturojë deri në 200 km/orë/ATS.ch/EB

 

 

PËRGJEGJE DHE PËRKRAHJE LIDHUR ME SHKRIMIN E MREKULLUESHËM NGA NUE OROSHI – Nga Abas Fejzullahi

E mbramja me hair apo ja nien zanin ma vonë…

 

Është titulli i mrekullueshëm i shkrimit që i nderuari Nue Oroshi e ka publikuar më  datën 20 të muajt Korrtor (Korrik), lidhur me shqetësimet e tija të arsyeshme për ndarje dhe përçarje ndërshqiptare si pasojë e kryeparëve të partive politike në trojet shqiptare..!

           Eh… të gjetë e mira Nue Oroshi,  si dëshmi po ta publikoj edhe këtë fotografi, si dëshmi, se syza s’ke, por kur merr në shenjë, se di a i vë, këte më së miri vet e di, por shenjën që e ke marrë në thumb(shënjestër) e ke qëllua mu aty ku duhet…

Në vend të hyrjes:

Merr n’thue sivjet e rrëzohesh në mot

 

Thënia popullore sipër u bie përshtati veprimeve jo të drejta, qofshin ato vetanake, familjare, të kryeparëve të partive politike dhe shtetërore…

 

Nëse me kujdesë e pa anime mbshtetemi në të dhëna e dëshmi ekzistuese dhe në hollësi përpunohen në kohë dhe hapësirë, rrjedhat politike, të udhëhequra nga kryeparët e partive politike shqiptare në të gjitha drejtimet, kudo në trojet shqiptare në përgjithësi, por në Shqipëri e Kosovë në veçanti, në këto vitet e fundit, ekzston arsyeja, për të paraqitur haptas MENDIMET në vijim që mund të pranohen nga ta që i udhëheq arsyeja dhe të kundërshtohen nga ata që i udhëheq lakmia:

 

  • Në kushtet dhe rrethanat që kanë vepruar të parët tanë shumica pa

Arsimim ndoshta edhe të mjaftueshëm apo edhe fare pa arsimim, po na dalin më mendjehollë, më të ndërgjegjshëm e me përgjegjësi njerëzore, se sa këta që kanë zënë vend në Kuvend si kurvendarë…!

 

  • Pasi që, shumica prej tyre lakmiçarë për pozita e pushtet si pushta e

pushtshtetarë me tituj e grada të pa merituara si komandanta e gjenerala, Profesora, Mr e Dr. Akademyka, Politikuaj e Specialista…që përmes pozitave e pushtetit, qeverisjesë për faqe të zezë e shumë të keqe dhe keq përdorimeve nga më të ndryshmet, kanë sjellur gjendjen e rëndë në vend në të gjitha drejtimet jetësore, tue rrënuar në vazhdimsi të tashmen dhe të ardhmen e brezave dhe të atdheut me shumë halle që ja kanë ngarkuar si barrë, përmes ndarjeve dhe përçarjeve ndërshqiptare me plotë zënka e hasmëri, që janë tue u përcjellur me pasoja të rënda në të gjitha drejtimet e do t’i përcjelllin  ndodhta edhe gjenaratat në vazhdimsi.., nëse vazhdojnë me të njejtëm mendësi!

Kengë e lavde spo din me u ngi, punë të mbarë s’ po bajnë për shpi…

Kuvendet shqiptare dhe shumicën e kurvendarëve si në Kosovë dhe Shqipëri, siç po dëshmojnë të gjitha rrjedhat e deri tashme janë përcjellur me disa lloje sëmurjesh të ndërlidhur njëra me tjetrën në veçant në këto 30 vitet e fundit, e mund të lindin edhe dyshime me bazë , se janë trashguese, ngjitëse dhe të pa shërueshme për fatin e keq të shqiptarëve:

1.Lavdrimet dhe këngët që bien plotësisht në kundërshtim me të vërtetën dhe realitetin që ka qenë apo ate ekzistues tani. Një shembull nga shumë të tjerë: Kënga  ku mes tjersh këndohet:”…as s’ka fe as parti që përçanë këtë shqiptari..” është e kundërta:”  S’ka fe as parti që bashkon këtë shqiptari..”

  1. Politikuajt e partive politike të shumta, si në Shqipëri dhe në Kosovë e kudo ndër shqiptarë, me përfaqësuesit e tyre në Kuvende përjashto pakicen e ndërgjegjshme që mbivotohet, janë përçarsit më të mdhenjë ndërshqiptarë, për ta dëshmuar këtë po e shkëpusim një pjesë nga shkrimi i të nderuarit Nue Oroshi me titullin:

E mbramja me hair apo ja nien zanin ma von”

Edhe ngatrresat politike që kanë ndodhur tek ne shqiptarët gjatë shumë shekujve ishin ngatërresa që e dëmtuan deri në palcë ashtin arbnor të tokës shqiptare.

Shpeshherë këto ngatrresa politike përfunduan me vrasje në mes të grupacioneve politike shqiptare të cilat kishin orjentime të ndryshme politike…”

 

  1. Si në Shqipëri si në Kosovë secila parti politike është shërbyer dhe shërbehet me shpfje, thash e theme me të dhëna e dëshmi ekzistuese apo të sajuara për ta rrëzuar nga pushteti njëra tjetrën…e për ta ardhur vet në pushtet, për interesat e tyre që u prin lakmia për pasuri e pushtet…!

 

 

  • SI PËRFUNDIM ME DËSHMI E MBSHTETI KËTË MENDIM:

 

Shqiptarët për fatin e keq të tyre i ka përfshi sëmurja virusale shumë e stërkequr e lakmisë dhe vetlavdrimit (përjashto pakicën me trupa vetmbrojtës-imunitet), është edhe sëmurje ngjitëse dhe siç është dëshmuar deri tani e pa shërueshëm, ku me arsye lind dyshimi, se mos është edhe trashëguese..!

VIRUSI i lakmisë i shoqëruar edhe me virusët e tjerë të kësaj natyre siç janë: virusi i smirës, urrejtjes, dredhisë, pabesisë, rrenës dhe mashtrimit në bashkëveprim në kohë dhe hapësirë i japin hapësirë vetlavdrimit  me ato veti e cilësi të cilat në të vërtetë mungojnë tek shumica përjashto pakicën:

 

  1. THIRREMI E LAVDROHEMI NË BESËN SHQIPTARE ( sepse na mungon e jemi të pa besë … përjashto pakicën që se pyet në të shumtën e rasteve askush e s’mund të bëjë kurrfarë ndryshimi në këtë drejtim, përkundër dëshirës që ka….!) I kemi kënduar e i këndojmë këngë me lahut, sharki e çifteli e shkruar lavde në proz e poezi, për këte ka të dhëna e dëshmi të mjaftueshme: Sa e sa figura të rëndësidhme atdhetare u vranë tinez e pas shpinës, për interesa meskine, lakmi e terrpi, për pozitë e për pushtet, të prerë në besë të qitur në pritë dhe të vrarë në pabesi…!

 

  1. THIRREMI E LAVDOHEMI ME TRIMNIN, që se kemi pasur të bashkuar kundër armikut (por shumë trima ndaj njëri tjetrit mes veti deri në vetshkatrrim shpeshëherë për LAKMI  e ndonjëherë edhe për asgjë..!)

 

  1. THIRREMI E LAVDROHEMI NË MORAL ( sepse jemi të pa moralshëm..!)

Si dëshmi ka shumë këngë popullore por edhe lufta e fundit në Kosovë…

 

  1. HASJANËT QË MERITOJNË LAVDRATË NË NIVEL KOMBËTAR

Nëse dikush duhet vërtetë të Lavdrohet, për ate që i ka munguar në jetën e përditëshme dhe e ka plotësuar e jetësuar me punë e me djersë janë HASJANËT në nivel kombëtar. Hasi i thatë i kanë thënë në vazhdimsi edhe sot e kësaj dite, se toka për bukë u ka munguar. Për t’i plotësuar nevojat e tyre të përditëshme familjare  pra bukën e gojës siç thuhet Hasjanët janë bukëpjeksë në përgjithësi.

Hasjanët kanë qenë dhe janë bukëpjeksit më të njohur në Ballkan e më gjërë dhe kanë krijuar pasuri me Furra buke si bukëpjekës me punë e djersë dhe ndershmëri. Kanë qenë e janë mikëpritës e bukdhënës të njohur dhe prktikisht e kanë jetësuar ate që u ka munguar me punë e me djersë e jo me llafe e lavde goje si shumë të tjerë sipër përmendur… që mirren me thash e theme e politikëbërje..!

Presidentja e Zvicrës zonja Simonetta Sommaruga:”Përgjegjësia që ndjeva në këto muaj ka qenë e madhe”

VOAL.ch – Presidentja e Zvicrës zonja Simonetta Sommaruga bëri bilancin për gjashtë muajt e parë të presidencës.

Në çdo vit një nga shtatë anëtarët e Këshillit Federal marrin presidencën e Konfederatës, në vitin pararendës është nënpresident.

Epidemia e koronavirusit karakterizoi gjashtë muajt e parë të Presidentes të Konfederatës zonjës Simonetta Sommaruga.

Kombinimi i presionit të të marrë vendime për masat e duhura ka qenë një barrë të rëndë për të gjithë këshilltarët federalë.

Sipas zonjës Sommaruga rreziku për të gjetur veten në të njëjtën situatë është megjithatë i ulët.

“Përgjegjësia që unë kam ndjerë muajve tëe fundit ka qenë shumë e madhe,” tha Sommaruga mbrëmjen e djeshme në një intervistë me televizionin zvicerano-gjerman SRF me rastin e Ditës Kombëtare. “Por në kohë krize unë jam një person i qetë,” tha ajo, duke pranuar megjithatë që nuk kishte fjetur gjithmonë mirë.

Presioni ka qenë i madh për të gjithë anëtarët e qeverisë dhe ata jo gjithmonë kanë ndarë të njëjtit mendim, por asnjëherë nuk ka qenë e nevojshme të votohet, theksoi ajo. Si presidente e Konfederatës, është detyra e saj të pajtojë këndvështrime të ndryshme dhe përvojat për të gjetur një rrugë të mesme, në mënyrë që në fund të gjithë të gjejnë veten pak a shumë në vendimin e marrë.

Popullsisë së Zvicrës Sommaruga i jep vlerësimin “shkëlqyeshëm” për sjelljen dhe reagimin ndaj këshillave që u ka dhënë Këshilli Federal. Ekziston besimi ndaj Këshillit Federal, por fakti që Zvicra ka zgjedhur një terren të mesëm ka qenë gjithashtu i rëndësishëm. Masat nuk u morën shumë herët, por hap pas hapi, për këtë arsye popullsia i kuptoi vendimet dhe i respektoi ato.

Zonja Sommaruga nuk pret që nëse numri i rasteve të infektimit të rritet më tej dhe situata të kthehet  si në fillim të epidemisë. “Tani ne jemi në një pikë tjetër,” tha ajo. Me përvojat e mbledhura dhe masat e zbatuara në muajt e kaluar, rreziku i një rikthimi të plotë është i vogël, nënvizoi Sommaruga.

Presidentja e Konfederatës është e lumtur që tani merret përsëri me dosje të tjera: “çështjet e klimës i kam për zemër”, thotë ajo. Epidemia nuk duhet të pengojë punën në tema të tjera të rëndësishme për Zvicrën dhe botën. Sidoqoftë, kriza e koronavirusit është ende në plan të parë: “Ne nuk duhet të heqim dorë e të dorëzohemi por edhe më 1 gusht duhet të jemi një vend që mbetemi të bashkuar”./ATS/EB