VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Robert Ndrenika – Edi Ramës: Teatri yt ja pse më duket si kartolinë (video)

By | March 13, 2018
2 Comments
  • author avatar
    ana 6 days ago Reply

    Ah, more Robert.. edhe une ne forografi dukem si fotomodele dhe keta ja kane marre doren performances. Me vjen keq po teatrin qajeni, ju edhe ne.. Do vije dita qe PPP do e privatizoje dhe do ta beje kazino, sic u bene kinemate kafene e pasticeri! Eshte koha e dashnoreve te betonit (pareve)… historia dhe identiteti nuk na duhen!

  • author avatar
    Mira 6 days ago Reply

    Është si një kartolinë zbukurimi, që i shërben planeve të pasurimit të disave, të larjes së parave të drogës…

Komentet

”Vdekje për shqiptarët”- Një ditë pas zyrtarizimit të gjuhës shqipe, plasin sloganet ksenofobe. Reagon Bushati (video)

Instituti për Trashigimi Shpirtërore e Kulturore të shqiptarëve sot në mëngjes është mbuluar me mesazhe antishqiptare, pasi në muret e Institutit është vizatuar një kryq i zi i cili është shoqëruar edhe me mbishkrimin ”Smrt za shiptari” apo ”Vdekje për shqiptarët”, raporton agjencia e lajmeve “Ina”.

Për këtë ka reaguar edhe Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë, e cila në një deklaratë për mediat, thotë se “shpreh indinjatën e thellë dhe dënon gjuhën e urrejtjes e sloganet ksenofobe kundër shqiptarëve në muret rrethuese të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup”.

Kjo vjen nje dite pas votimit mes tensioneve ne Parlamentin e Maqedonise te ligjit te gjuheve, qe zyrtarizon edhe perdorimin e shqipes.

REAGIMI I PLOTË

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë shpreh indinjatën e thellë dhe dënon gjuhën e urrejtjes e sloganet ksenofobe kundër shqiptarëve në muret rrethuese të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup.

Kjo është hera e disatë që institucionet kulturore që ruajnë dhe pasqyrojnë historinë, traditat, gjuhën dhe kulturën shqiptare dhunohen qëllimisht e në mënyrë të papranueshme nga akte, të cilat kërkojnë të mbjellin urrejtje, përçarje e të nxisin tensione mes komuniteteve. Këto akte, pikërisht në momentet kur afrimi dhe kohezioni ndëretnik njeh hapa progresi drejt forcimit të mëtejshëm janë sulm i drejtëpërdrejtë ndaj paqes, stabilitetit e harmonisë ndëretnike në vendin fqinj.

Besojmë se këto sulme janë veprime të një grupi të vogël njerëzish të nxitur nga ndjenjat nacionaliste ekstreme, si dhe veprimet obstruksioniste e retorika e dëmshme e ditëve të fundit nga segmente të politkës së vjetër pas miratimit të Ligjit për Përdorimin e Gjuhës Shqipe në Maqedoni.

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë u kërkon autoriteteve të Maqedonisë zbardhjen sa më shpejt të këtij akti vandal, hetimin dhe vënien para përgjegjësisë të autorëve të këtyre sulmeve, të cilat bien ndesh e cënojnë frymën e bashkëjetesës dhe harmonisë në Maqedoni e në gjithë rajonin.

Robert Ndrenika – Edi Ramës: Teatri yt ja pse më duket si kartolinë (video)

“Gazeta Shqiptare” zbardh të plotë fjalët e aktorit të madh Robert Ndrenika të mbajtur këtë të hënë në Kryeministri, aty ku u prezantua projekti i Teatrit të ri Kombëtar.

Në fjalën e tij, e cila për hir të së vërtetës nuk u dha në transmetimin direkt që shefi i qeverisë i bën aktiviteteve të tij në ERTV, aktori Robert Ndrenika u shpreh skeptik për projektin e paraqitur.

Sipas tij, qeveria do të duhet të heqë dorë nga skema e ndërtimit të Teatrit Kombëtar, përmes nismës PPP (Partneriteti-Publik-Privat).

Shembull ai mori Maqedoninë, që siç nënvizoi Ndrenika, ka investuar 30 milionë euro për teatrin e vet.

Sa i përket projektit të prezantuar, aktori i madh tha se më parë do të donte ta shihte atë në maket, për të kuptuar skenën dhe xhepat e saj, që janë të rëndësishme për aktorët.

Pasi për Ndrenikën, projekti është i bukur si kartolinë, por që i ngjan një xhungle urbane.

“Kjo që pashë, më tepër m’u duk si kartolinë. Unë do të doja ta shihja edhe maket, ta dija si është skena, ato xhepat e skenave. Gjërat që duhet të dimë dhe na interesojnë ne artistëve. Por kryesorja është se mua më shqetëson shumë ai partneriteti me privatin. Unë jam i bindur se  shteti nuk e ka problem të ndërtojë një Teatër Kombëtar. Dhe këtë nuk ma heq njeri nga mendja. Shembull kam. Shteti fqinj Maqedonia, që nuk po e respekton Marrëveshjen e Ohrit, që nuk po i respekton shqiptarët, ama po ju ndërton atyre një teatër. Po e bën vetë, pa partneritet publik privat. Prandaj do ju lutesha shumë Kryeministrit, zonjës Ministre që të heqin dorë nga partneriteti privat dhe të gjejnë fonde. Kjo mund të bëhet. Sepse kjo që është këtu, ishte një dyndje, një xhungël urbane. Ajo u duk e bukur se duket si kartolinë, por do të shihni se çdo të bëhet. Pra unë jam i mendimit, që të shtyhet edhe ca kohë nëse duhet. Por ama shteti të ndërtojë Teatrin e ri Kombëtar.” theksoi në fjalën e tij Robert Ndrenika

Rama ‘harron’ skandalet e veta… sulmon Bashën me “emotion” (video)

Prej disa ditësh, e majta ka nisur një sulm frontal ndaj kreut të PD-së, Lulzim Basha, lidhur me shpenzimet që partia e tij ka bërë për të lobuar në SHBA gjatë fushatës zgjedhur të vitit të kaluar.

Stuhia e akuzave erdhi pas publikimit të artikullit të ‘Mother Jones’ një javë më parë, ku ngrinte akuza se PD-ja ka shfrytëzuar një kompani lobuese të lidhur me dy biznesmenë rusë, duke hedhur kështu dyshime të forta, se PD-ja ka rënë nën influencën ruse.

Edhe pse, Basha për disa herë me radhë i ka mohuar këto akuzua, duke theksuar se ato vijnë nga media e majtë, që është paguar nga kryeministri Edi Rama.

Por, reagimi i Ramës lidhur me këtë çështje, duket i çuditshëm në fakt, pasi nga njëra anë thotë se çështja në fjalë është shumë e rënda dhe i bën thirrje Bashës të shkojë në Prokurori, por ama nga ana tjetër, videot dhe postimet e tij i shoqëron me ikona qesharake.

Dhe nga këto kuptohet shumë qartë se qëllimi i vërtetë i Edi Ramës, nuk është që të zbulohet e vërteta, por largimi i vëmendjes nga ngjarjet e fundit në Shqipëri, siç është ajo e kapjes së 613 kg kokainë, ku të arrestuar janë vetëm shoferi i kamionit dhe menaxheri, dhe ende nuk dihet asgjë për porositësit.

Lobimi i partive politike shqiptare në SHBA dhe jo vetëm ka qenë dhe është një problem i madh, dhe kryeministri Edi Rama nuk është personi i duhur për të kërkuar llogari.

Sepse ende nuk dihet sesa paguhet ish-kryeministri i Britanisë, Tony Blair, i cili prej disa vitesh është angazhuar nga Rama për të këshilluar qeverinë e tij, ama nga ana tjetër, ai kërkon me ngulm që Basha të shkojë në prokurori. Kësaj i thonë: Bëni si them unë, por mos bëni si bëj unë.

Anijet turke ‘rrethojnë’ Qipron, pritet përplasje e madhe Turqi-Greqi (video)

Ne nje vale tensionesh te forta mes Turqise dhe Greqise, ndizet nje tjeter konflikt qe pritet te sjelle pasoja.

Behet fjale per kercenimin turk pas vendimit te marre nga Qipro, e cila ka njoftuar kompanite e huaja per kerkime per gaz në zonën ekskluzive ekonomike në Egje.

Mediat greke raportojne se pas kesaj, Turqia ka kercenuar dhe se fundi ka vendosur per nje stervitje ushtarake ne det.

 Siç është publikuar në gazetën qipriote Phileleftheros Turqia kryen ne këtë rajon të madh për zhvillimin, stërvitje ushtarake me anije rimorkimi e pajisje nënujore nga 11- 18 mars dhe nga 22 deri më 29 mars. Deri në mbrëmjen e së premtes, dy anijet kërkimore nuk kishin filluar pune në Qipro.

Nga ana e vet Greqia nuk ka qendruar indiferente, duke thene se nese Turqia ndermerr hapa, atehere “gjendemi para nje incidenti te madh”.

Gjekmarkaj: Basha po sulmohet nga pushteti, ja cili është aleati i vetëm për të shpëtuar nga sulmet për lobimin (video)

Analisti Agron Gjekmarkaj ka komentuar situatën në Partinë Demokratike si dhe rastin e shumë përfolur së fundmi për lobime me rusët.

Në një intervistë për ‘Oktapod’ më Turjan Hyskën në “VizionPlus” Gjekmarkaj ka folur edhe për sulmet që po i bëhen kreut aktual të kësaj force politike dhe se nga kush po sulmohet.

 

Ai tha se së pari po sulmohet nga pushteti, por theksoi gjithashtu se situatat që janë krijuar në PD i kanë krijuar atij kundërshtarë deri në kufijtë e armiqësisë.

“Basha është në një pozitë të vështirë, edhe duke qenë se është kryetar i opozitës sulmet i vijnë së pari nga pushteti. Situatat që janë në Partinë Demokratike atij i kanë krijuar kundërshtarë deri në kufijtë e armiqësisë. Ka një situatë bolente që zien në PD, dhe ai është përgjegjës kryesor për këtë. Kështu që është e natyrshme që të ketë shumë sulme përreth tij. Mendoj se është në një fazë që po merr sulme të merituara”, tha Gjekmarkaj.

Ai tha se ende po merremi me pozitën për faktin e vetëm sepse nuk po shohim që të krijojë shpresë, por  po shfaqet si një pjesë dekadente e pushtetit.

“Zakonisht fajin e ka qeveria dhe ne duhet të merremi më shumë me të sesa me opozitën por, po merremi ende me opozitën për arsye sepse nuk po shohim që kjo opozitë të krijojë shpresë. Të jetë një alternative ndryshe nga pushteti. Ajo po shfaqet si një pjesë dekadente e pushtetit. Pra jo e denjë  për të marrë vëmendjen e shqiptarëve në këtë moment.

Shoqëria po e sheh me indiferencë opozitës sepse e ka pritur gjithë këto vite. Ka pritur që Lulzim Basha në 2013 të bëjë një ‘me akulpa’ për gabimet që ka pasur qeverisja e Sali Berishës. Të ringrejë dhe të themelojë PD. Ta hapë atë për elita dhe shtresat profesionale. Kam përshtypjes se Basha ka goditur rëndë fibrën politike të Partisë Demokratike. Ka goditur ata që janë kolona që e kanë mbajtur në ditët më të vështira”, shtoi analisti.

E ndërsa akuzat për lobim me rusët për të ndërhyrë në sistemin politik në Shqipëri Gjekmarkaj tha se nuk beson për asnjë moment se Basha është pro rus.

Sipas tij e vetmja gjë që duhet të bëjë Basha është të jetë i vërtetë dhe të mos mistifikojë edhe më tepër këtë çështje.

“Unë fjalën e fundit  do ta them të parën, unë nuk besoj për asnjë çast që Lulzim Basha është pro rus. Nuk mendoj që Lulzim Basha ‘po bën lojën e Rusisë në Shqipëri, dhe për më tepër për ta destabilizuar Shqipërinë. Mendoj që është një  burrë pragmatist, është njeri që nga ky vend ka marrë gjera të merituara dhe të pa merituara. Është bërë ministër 30 vjeç, është bërë ministër i jashtëm, i brendshëm, kryetar Bashkie, në mënyrë të merituar dhe pa merituar. E pa merituar se edhe pse mori barazimin ai prishi rregullat e lojës.  Në vijim të kësaj logjike ai u bë kryetar i PD falë mbështetjes së madhe që i dha Sali Berisha me Olldshhin. Edhe në 2017 Berisha me një autoritet moral, me një bilbil që do ti ishin mbledhur demokratët edhe sot ia pranoj ngrirjen. Ai ka marrë kaq shumë nga ky vend sa nuk ka arsye ta urrejë dhe të bjerë në gracë të Rusisë. Por edhe nëse ka rënë mendoj që ka rënë nga mendjelehtësia.

Basha ka vetëm një aleat si çdo kush tjetër që hyn në ingranazhe të tilla. I vetmi aleat është e vërteta. Të tregojë të vërtetën e kësaj historie. Sa më shumë shton shpjegime jo racionale dhe i bën ato mullar, mendoj se e mistifikon edhe më tepër ketë çështje. Shton me qindra pandehma të cilat shohim pastaj atë pjesë të komploteve, ndoshta imagjinare, ndoshta jo të vërteta”, tha Gjekmarkaj.

Mediat gjermane film për Shqipërinë: Si funksionon mafia e drogës (VIDEO)

Kanabisi në Shqipëri është një industri miliarda eurosh i mafias. 

Ky shtet i vogël ballkanik është një nga prodhuesit kryesorë të drogës në botë, shkruan Deutsche Welle. Gjigandi gjerman i informimit, i ka kushtuar një film dokumentar prej 43 minutash kultivimit dhe trafikimit të drogës në vendin tonë. Dokumentari është realizuar përgjatë vitit 2017 por është publikuar vetëm pak ditë më parë. Në dokumentar gazetarët e DW janë shoqëruar nga Guardia di Finanza dhe Policia Shqiptare. Ata kanë ndjekur nga afër aksione në det dhe në ajër.

Po kështu kanë intervistuar që nga kryeministri Edi Rama deri tek qytetarë të thjeshtë apo gra që kanë punuar në industrinë e kanabisit. Oficeri në azil Dritan Zagani, gazetari Artan Hoxha, e plotë të tjerë janë pjesë e dokumentarit, raporton Opinion.al. Ndër të tjera thuhet se autoritetet shqiptare të ndihmuara nga Guardia Di Finanza italiane po tentojnë të luftojnë kartelet e drogës.

Pjesë nga dokumentari

E vendosur në Ballkanin Juglindor, Shqipëria ka një popullsi prej më pak se tre milionë banorë. Klima, me deri në 300 ditë diell në vit, është ideale për bimën e kanabisit, e cila ka origjinën në Azinë qendrore. Korrupsioni politik, një gjyqësor i dobët dhe varfëri e përhapur kanë shërbyer për të rritur kultivimin ilegal dhe tregtinë e drogës.

Ndryshimet që ndodhën në fillim të viteve 1990, kur Shqipëria u shndërrua nga një regjim totalitar në demokraci, u karakterizua nga trazira të dhunshme dhe nga paligjshmëria. Klanet e mafies me lidhje me qarqet më të larta politike realizuan përfitime të mëdhae nga trafikimi i klandestinë, i cigareve kontrabandë, armëve dhe heroinës.

Kjo ishte situata derisa filloi kultivimi në shkallë të gjerë i bimës së kanabisit. Qeveria shqiptare ka shpallur luftë kundër mafias së kanabisit, pasi është nën presion nga Bashkimi Evropian. Në fund DË shtron pyetjen: Si ka mundësi që si ka mundësi që një sasi kaq e madhe kanabisi kalon Adriatikun, hyn në Itali dhe më pas në vende të tjera të BE?! /Opinion.al

Ngjela me deklaratë të fortë: SHBA po përgatitet për krijimin e shtetit të tretë shqiptar

Avokati i njohur Spartak Ngjela, ka bere mbreme nje dekarate te forte, teksa ka paralajmeruar se Amerika po përgatitet për krijimin e shtetit të tretë shqiptarë.

Deklaraten Ngjela e beri gjate fjales se tij, ne emisionin “360 Gradë” në Ora News.

Ja cfare tha Ngjela: 

Ka një shtet shqiptar të dytë në Ballkan, Kosova. Kemi një shtet të tretë që po përgatitet të jetë shqiptar, Maqedonia, që nuk e kemi përgatitur ne. Ka ardhur dhe i ka “thyer hundët” Brian Yee.

Kemi edhe lëvizje anësore të pa rëndësishme që tregojnë për një vizion të ri amerikan për Ballkanin Perëndimor. Flitet që është interes primar i SHBA-ve. Politika është interes.

Gjon Junçaj, prokurori shqiptaro-amerikan, ka thënë disa të vërteta për Shqipërinë. Dëgjoje deri në fund dhe nëse je dakord SHPËRNDAJE!

Gjon Junçaj, prokurori shqiptaro-amerikan, ka thënë disa të vërteta për Shqipërinë. Dëgjoje deri në fund dhe nëse je dakord SHPËRNDAJE!

 

 

 

Video – Deti hyn në brendësi të Velipojës, qindra familje ende të bllokuara nga bora. Qarqet problematike

Ndryshimi i temperaturave në mënyrë të menjëhershme ka shkaktuar problemet e para. Për shkak të erërave të jugut, deti në Velipojë ka kaluar të gjithë rërën e plazhit dhe ka hyrë në brendësi të zonës.

Duket se ky fenomen do zgjasë disa ditë, çka vështirëson edhe derdhjen e ujërave të lumenjve të Shkodrës në det. Aktualisht, uji ka mbërritur deri tek shëtitorja e plazhit.

Në gjithë gjatësinë prej 14 kilometrash në Velipojë, zona e rërës është mbuluar nga uji, niveli i të cilit ka shkuar deri në 60 centimetra./abcnews.al

Ministria e Mbrojtjes jep detajet: Situata në gjithë vendin 

Qarku Shkodër. Si pasojë e reshjeve ka pasur një fryrje të lumenjve Drin dhe Bunë, si dhe dalje të përrenjve siç është përroi që buron nga Mali i Zi në afërsi të doganës së Muriqanit, i cili ditën e djeshme ka përmbytur rreth 100 ha në fshatin Gorricë të Njësisë Administrative Ana e Malit.
Akset rrugore të bllokuara nga bora janë: Bogë-Theth, Mali Shoshit-Bregu i Lumit, Muri i Turkut-Shllak, Fushë Arrëz- Iballë.
Akse rrugore të kalueshme me zinxhirë janë: Prekal- Mali i Shoshit, Tamarë-Vermosh.
Në Njësitë Administrative Shalë, Pult, Shosh, Temal, Shllak dhe Iballë ka pasur mungesë të energjisë elektrike. Grupet e punës së OSHEE po punojnë për riparimin e defekteve.
Në zonat malore rezervat ushqimore janë drejt pakësimit, për faktin se nuk operojnë shumë njësi tregtare.
Në aksin rrugor rural Barbullush-Mabe është dëmtuar ura prej betoni që lidh këto dy fshatra. Rrezikohet të shembet dhe një urë me skelet hekuri.
Në Njësinë Administrative Ana Malit janë përmbytur rreth 300 ha tokë. Ka prezencë uji në fshatin Obot. Rrezikohet ujësjellësi në Oblikë. Në fshatin Trush ka përmbytje të tokave bujqësore pasi janë bllokuar kanalet anësore.
Bashkia Fushë Arrëz ka kërkuar nga ministria e Mbrojtjes dhe Emergjencat Civile një mjet fadromë ose borëpastruese për hapjen e rrugëve problematike. Ditën e djeshme një mjet tip borëpastruese dhe një shofer kanë shkuar në ndihmë të bashkisë Fushë Arrëz për hapjen e akseve rrugore problematike.

Qarku Kukës. Në të gjithë qarkun ka pasur reshje të dobëta shiu.
Lartësia e dëborës në Qafë Shllak ka arritur rreth 50 cm dhe Valbonë rreth 50 cm.
Rruga e Kombit është e kalueshme pa zinxhirë. Firmat kontraktore janë në gatishmëri me mjete dhe forca për çdo situatë të mundshme nga kushtet atmosferike.
Aksi rrugor për në Njësinë Administrative Arrën vazhdon të jetë i bllokuar.
Aksi rrugor rural Kolsh-Qafë Shllak është hapur dhe është funksional pas rrëshqitjes së skarpatës.
Aksi rrugor Bajram Curri-Valbonë si pasojë e rënies së inerteve dhe gurëve të mëdhenj në trupin e rrugës aktualisht është i kalueshëm me një korsi. Firma kontraktore po punon për hapjen e këtij aksi rrugor.
Ka pasur mungesë të energjisë elektrike në Njësitë Administrative Tropojë e Vjetër dhe Lekbibaj. Grupet e punës së OSHEE janë në terren dhe po punojnë për riparimin e defekteve.
Aktualisht nga reshjet e dëborës janë të izoluar 12 fshatra të bashkisë Kukës dhe 8 fshatra të bashkisë Tropojë, të cilët në total kanë 1928 banorë.

Qarku Dibër. Akset rrugore kombëtare janë të gjitha të kalueshme.
Në Njësinë Administrative Arras, bashkia Dibër, rrezikohet të shembet një banesë nga rrëshqitja e tokës për shkak te reshjeve të mëdha të shiut. Janë marrë masa nga bashkia duke larguar familjet për të mos rrezikuar jetën e tyre.
Është e bllokuar nga reshjet e dëborës fshati Xibër në bashkinë Klos.
Firmat kontraktore vazhdojnë punën për mbajtjen të hapura të akseve rrugore. Aktualisht të gjitha akset rrugore janë të kalueshme.
Nga reshjet e dëborës aktualisht janë të bllokuara 30 familje në Xibër dhe në bashkinë Bulqizë.

Qarku Lezhë. Akse rrugore të bllokuara janë:
Akset rrugore Klos-Xhuxhë, Klos-Konaj, Klos-Sang në Njësinë Administrative Fan;
Akset rrugore Reps-Nënshejt, Reps-Lajthizë në Njësinë Administrative Orosh.
Me mjetet që disponon bashkia ka filluar ndërhyrja në të gjitha rrugët e territorit të bashkisë për lidhjen e Njësive Administrative me fshatrat.
Dëmtime në infrastrukturë: Është shembur ura që bashkon fshatin Mabe të bashkisë Lezhë me fshatin Barbullush të bashkisë Vau Dejës. Ura ndodhet rreth 100m në largësi të fshatit Barbullush.
Prefekti i qarkut Lezhë inspektoi urën e dëmtuar dhe u morën masat duke angazhuar dy patrulla të drejtorive të policisë Lezhë e Shkodër, duke siguruar dhe bllokuar të dy anët e urës se shembur, për të evituar ndonjë ngjarje me pasoja në jetë njerëzore.
Aktualisht nga reshjet e dëborës në të gjithë qarkun janë të izoluara nga dëbora rreth 50 familje kryesisht në Njësitë Administrative Fan, Selitë dhe Orosh.

Qarku Elbasan. Në fshatin Cerrujë të bashkisë Elbasan, ka pasur një rrëshqitje masive toke. Kjo ka bërë që të rrezikohen disa banesa. Në vendngjarje po shkojnë specialistë të bashkisë Elbasan për të parë nga afër situatën.
Hidrocentrali i banjës ka filluar shkarkimet me 300 m3 për mbajtjen në nivel normal të rezervuarit.
Aktualisht numri i familjeve të bllokuara nga dëbora është:
– 80 familje në bashkinë Elbasan (20 familje në fshatin Benë dhe 60 familje në Lukaxhi).
– 125 familje në bashkinë Librazhd (40 familje fshati Neshtë, 20 fshati Rinas, 20 fshati Ballgjin, 15 familje Stëblevë, 30 familje Qarishtë).
– 175 familje në bashkinë Gramsh (50 familje në fshatin Grabovë e Sipërme, 60 familje në fshatin Holte dhe 65 familje në fshatin Gjerë).
– 100 familje në bashkinë Përrenjas, të cilat janë në Njësinë Administrative Sravan.

Qarku Korçë. Akset rrugore kombëtare janë të gjitha të qarkullueshëm. Në Njësinë Administrative Velçan nga reshjet e shiut të rëna gjatë natës ka shkrirë një pjesë e dëborës dhe ka filluar qarkullimi i njerëzve të cilët ishin të izoluar nga dëbora.
Lumi Devoll është në kuota maksimale.
Rezervuari i Sovjanit në bashkinë Maliq është në kuota maksimale.
Në të gjithë qarkun ka pasur furnizim normal me energji elektrike dhe ujë të pijshëm.

Ç’do të ndodhë sot me motin, lajme të mira për të shijuar të dielën

Orët e pasdites të së shtunës ka pasur fuqizim të vranësirave deri në orët e mbrëmjes kur shira të dobët përfshinë të gjithë vendin ndërsa shira deri mesatarë në Veri dhe pjesërisht në zonat Qendrore.

shiu

Orët e para të së dielës, sipas meteorologëve, vendi mbetet me shira të dobët dhe të përkohshëm, kryesisht në zonat Qendrore të vendit.

Pjesa e dytë e së dielës do të jetë kryesisht pa shira, raporton Meteoalb.

Temperaturat e ajrit kete te dielë luhaten nga 0°C mëngjesi në zonat e thella malore në 9 – 10°C në zonat e ulëta e bregdetare ndërsa mesdita SOT varion nga 8°C në zonat veriore deri në 17°C vlera maksimale në jugperëndim.

E diela, nuk do të sjellë ndryshime të ndjeshme të vlerave termike.

VIDEO – 5 tonë hashash në Itali, si bashkëpunonin trafikantët shqiptarë me kapot kalabrezë

CATANZARO – Detaje të reja janë publikuar në lidhje me operacionin e një ditë më parë në Itali, ku pas sekuestrimit të rreth 5 tonë hashash që vinte nga Shqipëria, janë arrestuar 25 persona. Superaksioni i realizuar nga forcat e Guardia di Finanza në bashkëpunim me policinë financiare në Catanzaro dhe shërbimin qendror për krimin e organizuar në Romë, ka goditur grupin e strukturuar kriminale, mes të cilëve edhe disa shtetas shqiptarë.

Mes të arrestuarve në kuadër të operacionit të koduar “Stammer2-Melina”, raportohet se ndodhen edhe tre kokat e trafikut. Këta persona dyshohet se janë përgjegjës për transportimin e lëndës narkotike nga Shqipëria drejt Italisë.

Detajet për operacionin kanë zbuluar edhe identitetet e personave të përfshirë në trafikun e drogës.

Mes të arrestuarve është bosi i Filadelfias Rocco Anello, 58 vjeç, dhe Francesco Fiare nga San Gregorio, 38 vjeç, i njohur si “doktori”.

“Arrest me burg” është kërkuar për Francesco Paladino, ndërsa vëllai i tij Antonio Paladino ka marrë masën “arrest shtëpie”. Babai i tyre, Salvatore Paladino, edhe ky person nën hetim, është aktualisht edhe në një proces tjetër për operacionin antidrogë “Stammer”, vijim i të cilit ishte operacioni i djeshëm.

Në kuadër të këtij operacioni janë arrestuar edhe 9 shtetas shqiptarë: Indrit Buja, 37 vjeç; Elvis Hajdini, 25 vjeç; Shefik Muho,34 vjeç; Vladimir Leskaj, 34 vjeç; Adrian Licaj, 34 vjeç; Vilson Nelaj, 34 vjeç; Astrit Paskali, 45 vjeç; Alban Sinani, 34 vjeç, Gentian Sulejmani, 41 vjeç; Luan Tahiraj, 39 vjeç.

Sipas hetimeve, grupi kishte shtrirje të madhe në Itali, duke përfshirë rajone si Kalabria, Pulja, Sicilia, Lacio, Toskana, Lombardia, por edhe zgjatime në Shqipëri. Droga e trafikuar nga Shqipëria nuk kishte destinacion final vetëm Italinë, por edhe vendet e Bashkimit Europian.

Mediat italiane raportojnë se kokat kalabreze të organizatës kishin rënë në kontakt me trafikantët nga Brindizi dhe me kultivuesit e kanabisit nga Shqipëria. Pasi droga kultivohej në Shqipëri, ajo trafikohej përmes detit në Brindisi dhe u dorëzohej ndërmjetësve, të cilët më pas e shpërndanin tek pjesa tjetër e grupit.

Operacionet në kuadër të goditjes së këtij grupi kanë qenë të vijuara nga autoritetet italiane, por më herët ishte mundur të viheshin në pranga vetëm shpërndarësit e lëndës narkotike. Me realizimin e operacionit “Stammer2-Melina” u sekuestruan edhe dy skafe dhe disa mjete që përdoreshin nga anëtarët e bandës.


Më poshtë lista e plotë e personave të hetuar:

Rocco Anello, 57 vjeç, bosi i Filadelfias.
Idrit Buja, 37 vjeç, shqiptar
Fortunato Baldo, 23 vjeç, nga Mileto
Cristian Burzi, 35 vjeç, rezident në Bergamo
Mario Calesse, 45 vjeç, rezident në Muggio
Francesco Colangelo, rezident në Verano Brianza
Gianfranco Contestabile, nga Brindisi
Francesci Fiare, 38 vjeç, nga San Gregorio, i njohur si “doktori”
Rosario Fioretti, 71 vjeç, nga Leçe
Leonardo Francesco Florio, 54 vjeç, nga Vibo Marina
Ippolito Fortuna, 58 vjeç, nga Vibo Marina
Giovanni Franze, 56 vjeç, nga Stefanaconi
Gerardo Filippo Gentile, 63 vjeç, nga Zambrone
Elvis Hajdini, 25 vjeç, shqiptar
Domenico Mancuso, 43 vjeç, rezident në Romë
Fabio Melacca, 32 vjeç, nga Brindisi
Shefik Muho, 34 vjeç, shqiptar
Gregorio Niglia, 35 vjeç, nga Briatico, i njohur si “Llollo”
Giovanni Pastorello, 59 vjeç, rezident në Milano
Gianluca Pititto, 22 vjeç, nga Mileto
Antonio Prostamo, 29 vjeç, nga Mileto
Rosario Riçioli, 45 vjeç, nga Katania
Claudio Tortora, nga Vibo Valentia
Francesco Paladino e Antonio Paladino, nga Rosarno.

Rasti tjetër i hetimit, operacioni “Stammer”:
Melina Cannata, 47 vjeç, nga Mileto
Roço Iannello, 43 vjeç, nga Mileto
Fortunato lo Schiavo, 47 vjeç, nga Mileto
Salvatore Paladino, 49 vjeç, nga Rosarno
Fabio Melacca, 32 vjeç, nga Brindisi
Massimo Pannaci, 51 vjeç, nga Vibo Valentina
Giuseppe Vittorio Petulla, 60 vjeç, nga Mileto
Michell Piperno, 36 vjeç
Giuseppe Pititto, 26 vjeç, nga Mileto
Pasquale Pititto, 50 vjeç, nga San Giovanni në Mileto
Salvatore Pititto, 50 vjeç, nga Mileto
Antonio Varone, 43 vjeç, nga Mileto
Vladimir Leskaj, 51 vjeç, nga Vlora, Shqipëri
Adrian Licaj, 51 vjeç, shqiptar
Antonio Lococciolo, 68 vjeç, nga Brindisi
Vilson Nelaj, 32 vjeç, shqiptar
Astrit Paskali, 45 vjeç, shqiptar
Alban Sinani, 35 vjeç, shqiptar
Gentian Sulejmani, 41 vjeç, shqiptar
Luan Tahiraj, 39 vjeç, shqiptar
Oksana Verman, 32 vjeçe, nga Ukraina, rezidente në Vibo Valentia, në një lidhje sentimentale me Salvatore Pititto, për një periudhë kohe.
Antonio Zecca, 53 vjeç, nga Brindisi

Video – Gazetari i vrarë sllovak po hetonte lidhjet e mafies me njerëz të afërt me kryeministrin Robert Fico

Gazetari i vrarë sllovak po hetonte rreth krimit të organizuar

Gazetari hulumtues sllovak Jan Kuciak, i vrarë javën e kaluar, po punonte për një shkrim mbi aktivitetet e mafias italiane në vendin e tij dhe të lidhjeve të saj, me njerëz të afërt me kryeministrin Robert Fico.

Shkrimi, i fundit për të dhe i papërfunduar ende, u botua sot në portalin e tij “Aktuality.sk”. Në të ai flet për aktivitetet e organizatës kriminale “Ndrangheta” në rajonet lindore të Sllovakisë, si dhe lidhjet e një anëtari të saj me një ndihmës të lartë të zotit Fico si dhe me një zyrtar tjetër të afërt me kryeministrin.

27 vjeçar Kuciak dhe mikesha e tij Martina Kusnirova u gjetën të vrarë të djelën në mbrëmje në shtëpinë e tyre në Bratisllavë. Mendohet se vrasja është kryer midis të enjtes dhe të djelës. Ai është gazetari i parë që vritet në Sllovaki.

 

 

 

VIDEO – Maqedonasit protestojnë kundër Greqisë, por djegin flamurin shqiptar

SHKUP – Protesta e një grupi qytetarësh në Maqedoni kundër ndërrimit të emrit të shtetit të tyre që do të ndodhë si pasojë e zgjidhjes së problemeve me Greqinë, ka rezultuar në djegie të flamujve të Greqisë por edhe të Shqipërisë. Edhe pse në protestë reagohej kundër siç thuhej në disa pankarta, “racizmi grek” dhe ndërrimit të emrit të Maqedonisë, disa protestues kanë djegur edhe flamurin kombëtar.

Për këtë kanë raportuar mediat në Greqi ku televizioni “Start TV” mes tjerash tregon edhe pamje të djegies së flamurit helen dhe shqiptar.

Policia maqedonase ka raportuar të ketë arrestuar disa persona që kanë prishur rendin dhe qetësinë publike gjatë protestës.