VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Rekord i ri i prodhimit të energjisë diellore në Zvicër

By | July 15, 2021

Komentet

(Fotoreportazh) Si pjesë e APES, botuesit e VOAL.CH në takimin vjetor me Presidentin e Zvicrës z. Guy Parmelin

VOAL – Të enjten, më 14 tetor 2021, gazetarët e APES – Asosacionit të Gazetarëve te Huaj Në Zvicër dhe Lihtenshtejt, pjesë e të cilit janë edhe botuesit e Voal.ch, sipas traditës së përvitshme, u takuan me Presidentin e Konfederatës Helvetike z. Guy Parmelin.

Takimi u mbajt në mjediset e hotel Beleveu, në Bernë.

Në një kohë kur flitet për krizë energjitike globale ndërsa Pandemia e Covid 19 është ende e pranishme në jetën e qytetarëve të botës.

Takimin e hapi, me një fjalë të shkurtër, Presidenti i APES, z. Jean Musy, duke shprehur kënaqësinë e veçantë që shoqata jonë vazhdon traditën e mrekullueshme të takimit vjetor me presidentët e Konfederatës, traditë që nuk u respektua vitin e kaluar (2020) për shkak të kufizimeve që impononte pandemia e COVID-19. Z. Musy ia dha fjalën Presidentit të Konfederatës z. Guy Parmelin.

Presidenti i Konfederatës tha se ndihet shumë i kënaqur për ftesën e shoqatës dhe ju falënderoj për këtë. Jam, gjithashtu, shumë i lumtur për kënaqësinë që ju jep juve prania ime, theksoi ai. Kjo tregon, sipas z. Parmelin, se është një marrëdhënie  e shëndoshë midis Këshillit Federal dhe medias, asaj zvicerane dhe të huaj.

“Ne jemi me fat këtu në Zvicër që gazetarët arrijnë të kryejnë punën e tyre në kushtet të kënaqshme, pra, gjerësisht të lirë ndaj trysnive, ndikimeve dhe përçmimit që nganjëherë përjetohen nga njerëzit e profesionit tuaj.

Prania ime është gjithashtu një tregues i mirëbesimit që na lejon ne të jetojmë së bashku dhe të bëjmë punën tonë me respekt për njëri tjetrën. Mua personalisht kjo më duket një gjë e mirë, madje edhe nëse kam ndonjë dajak të rastit nga media. Në fakt, nuk është doemos e shëndetshme për një politikan që t’iu ikë kritikave: është një shenjë se ata ose janë të padukshëm, ose janë me shëndet të dobët,” tha z. Parmelin.

“Zonja dhe zotërinj,

ju jeni sytë dhe veshët e botës në Zvicër. Kështu që unë do të doja t’ju falënderoja që po luani këtë rol. Është afërmendsh e rëndësishme për Zvicrën që të kemi pasqyrim jashtë kufijve tanë dhe në gjuhë të tjera. Në shkëmbim, unë do të doja t’ju jap juve vizionin tim personal për marrëdhëniet e Zvicrës me botën.

Së pari, do të më pëlqente t’ju siguroja juve se Zvicra nuk është e shurdhër, as e verbër. Zviceranët janë plotësisht të vetëdijshëm për lidhjet e ngushta që na bashkojnë ne me vendet e tjera, sidomos me Bashkimin Evropian. Natyrisht, afërsia në vetvete nuk është garanci e marrëdhënieve të mira, duke e ditur se fqinjët mund të urrejnë njëri tjetrin pikërisht ngaqë ata janë kaq ngjitur. Sidoqoftë, nuk është fjala këtu për marrëdhëniet në nivel evropian, as me Gjermaninë, as me Francën, as me Italinë,” theksoi më tej, ndër të tjera Presidenti i Konfederatës. Dhe shtoi: “Unë nisem nga përvoja kur them se kemi marrëdhënie të mira me këto tri vende, madje edhe nëse ne na duhet t’i mbrojmë interesat tona kohës pas kohe, çka mund të çojë nganjëherë në njëfarë hatërmbetje.”

Në përmbyllje të fjalës së tij para gazetarëve të APES, z. Parmelin, tha: “Këto ishin pikat që doja të ndaja me ju. Megjithatë, do të doja të theksoja përsëri se dëshirojmë të jemi të hapur: Zvicra ka qenë gjithmonë një vend i hapur. Ajo e ka dëshmuar  këtë përsëri gjatë presidencës sime duke mikpritur një takim të lartë të rëndësishëm në Gjenevë, një qytet që i është kushtuar ndërtimit të një bote më të sigurt, më të ndershme dhe më përparuese në më shumë se 150 vjet.”

Në takimin me Presidentin e Konfederatës, përveç gazetarëve të APES, merrnin pjesë të ftuar zyrtarë nga institucionet zvicerane partnere me shoqatën tonë, personalitete të tjera zvicerane të shquara në fusha të ndryshme gjatë vitit, diplomatë të huaj të akredituar në Bernë e tjerë.

Pas fjalës së mbajtur në takim, Presidenti iu përgjigj plot pyetjeve të drejtuara nga të pranishmit. Pyetjet më të shumta ishin lidhur me marrëdhëniet Zvicër-BE dhe sidomos dështimit të arritjes së marrëveshjes midis tyre. Z. Parmelin shprehu gatishmërinë e qeverisë zvicerane për të vazhduar dialogun dhe për të arritur një marrëveshje sa më të kënaqshme në interes të të dy palëve.

Iu drejtuan pyetje të tjera për zhvillimet ndërkombëtare, krizat më urgjente në botë, situatën e pandemisë dhe z. Parmelin shpalosi qëndrimet e vendit të tij dhe të qeverisë së tij si faktor i përhershëm i ndërtimit të dialogut dhe të paqes.

Për të pranishmit u dha një aperitiv pastaj u shtrua një drekë. Në drekë, përveç gazetareve nga APES dhe mediat zvicerane merrnin pjesë personalitete të shquara në jetën publike të Zvicrës dhe diplomatë të huaj.

 

 

 

 

Fotografitë nga:  Pierre-Michel Virot

Kolosë të transportit, qind për qind me bateri elektrike, qarkullojnë në rrugët e Zvicrës

VOAL – Dy kamionë plotësisht elektrikë, 40-tonësh të përshtatshëm për transportin në distanca të gjata, zbarkojnë në rrugët zvicerane. Friderici Special nga Vaud dhe Galliker nga Lucerna u prezantuan të enjten në Muzeun e Transportit në Lucernë, tashmë në ngjyrat e blerësve. Ato “engineered in Switzerland” ,”të krijuara në Zvicër” të Futuricum, një degë e Grupit Designwerk, nuk janë automjetet e para të rënda me motor elektrik në qarkullim: në Zvicër ekziston një prodhues i dytë dhe gjigantë të ndryshëm ndërkombëtarë në këtë sektor që kanë filluar në këtë fushë. Risia qëndron në baterinë me një kapacitet prej 900 kWh, e cila garanton një gamë më të madhe veprimi prej 500 kilometrash të ngarkuar plotësisht. Ai peshon 5 tonë e gjysmë, është i pozicionuar pas kabinës së shoferit dhe është 96% i riciklueshëm. Falë një përjashtimi të dhënë nga Zyra Federale e Rrugëve – në peshën dhe gjatësinë e automjetit – nuk ishte e nevojshme të sakrifikohej shumë hapësirë ​​ngarkese.

Dy gjigantët rrugorë tani duhet të dëshmojnë aftësitë e tyre operacionale. Sfida kryesore është karikimi, i cili zgjat 9 orë: jo të gjitha stacionet ekzistuese janë të arritshme për automjetet e asaj madhësie. Çmimi dukshëm më i lartë se alternativat me motorët me naftë, nga ana tjetër, nuk i tremb transportuesit që kanë vendosur të pranojnë bastin: kostot e menaxhimit dhe mirëmbajtjes janë shumë më të ulëta “dhe ne përfitojmë nga një përjashtim nga taksa e trafikut të rëndë në përpjesëtim me performancën” , shpjegon Clément Friderici i Friderici Special. Përveç kësaj, kursen në kostot e karburantit: ato të energjisë elektrike të nevojshme, në krahasim, “janë të papërfillshme”. Jetëgjatësia, për sa i përket kilometrave të përshkuar, po bëhet gjithashtu më e gjatë.

Mbështetje për autobusët elektrikë

Konvertimi drejt lëvizshmërisë më të qëndrueshme vazhdon të ndikojë gjithashtu në transportin publik. Këshilli Federal rekomandoi miratimin e një mocioni nga një komision Kombëtar, duke bërë thirrje për një strategji gjithëpërfshirëse për të inkurajuar konvertimin e flotave të autobusëve nga kantonet dhe bashkitë. Zgjidhja që do të duhet të krijojë Qeveria duhet të përfshijë mundësinë e financimit të vetë autobusëve elektrikë dhe infrastrukturën e nevojshme të karikimit. Ekzekutivi është gjithashtu i ftuar të kufizojë me shpejtësi përjashtimin nga taksa e vajit mineral që gëzon transporti publik, duke ndarë të ardhurat më të larta për promovimin e automjeteve ekologjike. Masa rifillon një kalim të ligjit të CO2 të refuzuar në sondazhet e muajve të fundit. sda-eb

Zvicër – Nata e parë nën zero e kësaj vjeshte

VOAL – Nata e parë, ajo mes të dielës dhe sot të hënës, këtë vjeshtë me temperatura nën zero gradë. Në disa rajone zvicerane, veçanërisht në veri të Alpeve, merkuri ka rënë disa gradë nën pragun e shkallës zero. Në veçanti, termometrat ishin -2.2 gradë në Welschenrohr (SO), -1.3 në Ebnat -Kappel (SG) dhe -1.2 gradë në Courtelary, në Jurën Berneze.

Të hënën në mëngjes, një vello e lehtë akulli mbuloi gjithashtu aeroportin Zyrih-Kloten, si dhe zona të shumta të Konfederatës.

Në Ticino në mëngjes temperaturat ishin më të larta: 4 gradë në Airolo, 5 në Lugano dhe 6 në Lokarno.

SDA-eb

Së shpejti vaksinë për fëmijët

VOAL – Vaksina kundër Covid-19 për fëmijët nën 12 vjeç së shpejti do të dalë në treg: prodhuesi Pfizer/Biontech ka paraqitur të dhëna paraprake për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç, tha Tanja Stadler, presidente e task forcës shkencore Covid 19 të Konfederatës në një intervistë me Blick.

Të dhënat pritet të dorëzohen tek autoritetet shëndetësore për miratim së shpejti, shtoi Stadler. Virusi është më pak i rrezikshëm për fëmijët sesa për të moshuarit, por ka edhe kurse të rënda sëmundjesh tek fëmijët dhe Covid të gjatë, tha ai. Prandaj, fëmijët, ashtu si prindërit e tyre, duhet të kenë zgjedhjen e vaksinimit ose jo. Si nënë e dy fëmijëve, ajo vetë do të imunizojë fëmijët e saj sapo Instituti Zviceran për Produkte Terapeutike Swissmedic të japë miratimin dhe rekomandimin e tij.

Stadler shpreson se do të ketë më pak shpërthime të mëdha të koronavirusit në shkolla pas pushimeve të vjeshtës. Popullsia është sensibilizuar dhe ka kufizime të mëtejshme për njerëzit e pavaksinuar kur udhëtojnë. Sidoqoftë, ai theksoi, me ndryshimin e sezonit, qarkullimi i SARS-CoV-2 nuk do të ulet, por do të rritet. Situata duket mjaft e mirë, veçanërisht për ata që janë shëruar dhe vaksinuar, por është ende herët për të thënë me siguri nëse festat e Krishtlindjeve mund të festohen normalisht. sda-eb

Zvicra 2629 raste, 7 viktims dhe 41 shtrime në tri ditë

Që nga e premtja, janë 2,629 raste – Numri mesatar i rasteve ka rënë me 20% të tjerë – Në tre ditët e fundit, 7 vdekje dhe 41 shtrime në spital janë regjistruar në Zvicër

 

VOAL – Situata në frontin e pandemisë vazhdon të përmirësohet në Zvicër. Tendenca drejt zvogëlimit të infeksioneve të reja në progres për një muaj u konfirmua në të dhënat e publikuara të hënën nga Zyra Federale e Shëndetit Publik duke iu referuar asaj që doli nga e Premtja.

Në tri ditë, u regjistruan 7 vdekje të tjera, 41 shtrime në spital dhe 2’629 pozitivitet. Mesatarja ditore e infeksioneve (e llogaritur gjatë 7 ditëve) brenda një jave ka rënë me rreth 20% dhe tani është pak më shumë se 1.000 raste.

Incidenca në 14 ditë është kthyer në nën 200 raste për 100,000 banorë, një shifër më e lartë se ajo italiane (Lombardia është rreth 50 dhe Republika në tërësi afër 100), franceze ose spanjolle, por të ngjashme me atë të Gjermanisë, dhe Austria.

Aktualisht 483 persona janë shtruar në spitalet zvicerane për Covid-19, 163 prej tyre në njësitë e kujdesit intensiv. Këto janë numrat më të ulët që nga mesi i gushtit.
Ndaloni vaksinimin

Midis 27 shtatorit dhe 3 tetorit, në Zvicër u administruan 166,404 doza të vaksinës Covid 19. Mesatarisht, 23,772 vaksina u kryen në ditë. Krahasuar me javën e kaluar, numri u ul me 17%.

Tani 58.9% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar, sipas të dhënave të fundit të përditësuara nga Konfederata. Në total u administruan 10,543,519 vaksina. 5,088,748 persona morën dy injeksione dhe 366,023 të tjerë vetëm dozën e parë. rsi-eb

Sorosi i ri ?! Miliarderi zviceran që do të shpëtojë planetin a është një tjetër njeri i zi i demokracisë si George Soros ?!

Miliarderi zviceran në hije

Bernese Hansjörg Wyss është pasuruar në Shtetet e Bashkuara: ai mbron kauzën e klimës, por ka nga ata që e akuzojnë atë si një eminencë gri të lobeve progresive

Një grup i vogël filantropësh njoftoi në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara se do të financojë 5 miliardë dollarë për mjedisin deri në vitin 2030.

Midis tyre janë emra të shquar si themeluesi i Amazon Jeff Bezos, por edhe ai i një zvicerani, pak të prirur për reklama, i cili bëri një pasuri në Shtetet e Bashkuara. Ai është Hansjörg Wyss.

Wyss jeton në izolim në Wyoming, ku peizazhi të lë pa frymë dhe barra tatimore nuk është as e keqe. Asetet e tij, sipas agjencisë financiare të lajmeve Bloomberg, janë rreth 9 miliardë dollarë.

Sidoqoftë, është mbi të gjitha veprimtaria e fondacionit të tij, i cili është i vendosur në Uashington, në një ndërtesë të stilit gjeorgjian, një goditje guri nga qendra e pushtetit politik, për të cilën flitet.

Nga Berna në Shtetet e Bashkuara

Tetëdhjetë e gjashtë vjeç, i lindur dhe rritur në Bernë, ai u diplomua në Politeknikumin e Zyrihut në 1959.

Më pas filloi një karrierë në sektorin e tekstilit, pastaj në industrinë e automobilave dhe së fundi në atë të makinerive, aparaturave mjekësore.

Në mesin e viteve shtatëdhjetë ai u vendos në Shtetet e Bashkuara, ku u bë miliarder dhe filloi të bënte bamirësi, por pa reklamë dhe më mënyrë diskrete.

Në vitin 2019, ai dhuroi 20 milionë franga në Muzeun e Artit në Bernë, dhe tani është zotuar të paguajë të paktën 1.5 miliardë dollarë për mjedisin gjatë 10 viteve.

Bamirësia e tij, megjithatë, nuk është e kufizuar në natyrë: siç thekson shtypi amerikan, Wyss është gjithashtu një financues kryesor i Partisë Demokratike. “Ai është shumë bujar me politikën liberale dhe progresive dhe mbështet shumë nga grupet që janë pjesë e galaktikës rreth Partisë Demokratike,” thotë reporteri i New York Times, Ken Vogel.

Në vitin fiskal 2018, për shembull, një nga fondet e Wyss – fondi i veprimit Berger – pagoi 41 milion dollarë për “Gjashtëmbëdhjetë Tridhjetë” – “Sixteen Thirthy”- : një fond që, shton Vogel, “është burimi kryesor i parave të pista që ndikoi në zgjedhjet e vitit 2020 : ai financoi komitetet pro-Biden dhe anti-Trump midis Republikanëve “.

Buratin i lobeve ?

Qytetari zviceran pra është një nga kukullat e lobit politik?

Kolegët e SRF shkuan në Wyoming për t’u përpjekur ta intervistonin, duke marrë vetëm një deklaratë me shkrim: “” Fondacioni Wyss dhuron fonde ekskluzivisht për organizatat që nuk janë të autorizuara ligjërisht për të mbështetur kandidatët politikë ose fushatat e forcave politike. ”

Aktivizmi i Wyss zemëron të djathtën amerikane dhe në kanalet konservatore ai akuzohet për njeriun e zi të demokracisë, siç është rasti me George Soros, me të cilin shpesh krahasohet. “Ai është huadhënësi më i madh për të cilin nuk keni dëgjuar dhe ai e do atë në këtë mënyrë,” tha kohët e fundit një kolumnist me NewsMax konservator.

Por kjo hyn në magjinë e Wyoming, ka nga ata që i janë mirënjohës dhe e respektojnë atë.

Falë milionave të tij, në fakt, ishte e mundur të parandaloheshin që këto terrenet me pyje dhe pasuri natyrore të shfrytëzoheshin për krijimin e kompanive për nxjerrjen e gazit dhe naftës./RSI.ch/EB

*Titulli i redaksisë

 

 

Miliarderi zviceran në SHBA, “njeri i zi i demokracisë”, si George Soros?

Wyss në një fotografi të marrë në 2017

VOAL – Bernezi Hansjörg Wyss është bërë i pasur në Shtetet e Bashkuara: ai mbron kauzën e klimës, por ka nga ata që e akuzojnë atë si një eminencë gri të lobeve të majta.

Një grup i vogël filantropësh njoftoi në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara se do të paguajë 5 miliardë dollarë për mjedisin deri në vitin 2030. Midis tyre janë emra të shquar si themeluesi i Amazon Jeff Bezos, por edhe ai i një zvicerani, pak të prirur për reklama, i cili bëri pasuri në Shtetet e Bashkuara: Hansjörg Wyss.

Wyss jeton në vetmi në Wyoming, ku peizazhi të lë pa frymë dhe barra tatimore nuk është e rëndüe. Pasuritë e tij, sipas agjencisë financiare të lajmeve Bloomberg, janë rreth 9 miliardë dollarë.

Sidoqoftë, është mbi të gjitha veprimtaria e fondacionit të tij, i cili është i vendosur në Uashington, në një ndërtesë të stilit gjeorgjian, dy hapa larg nga qendra e pushtetit politik, për të cilën flitet.

Nga Berna në Shtetet e Bashkuara

Tetëdhjetë e gjashtë vjeç, i lindur dhe rritur në Bernë, ai u diplomua në Politeknikumin e Zyrihut më 1959; ai më pas filloi një karrierë në sektorin e tekstilit, pastaj në industrinë e automobilave dhe së fundi në atë të makinerive mjekësore. Në mesin e viteve shtatëdhjetë u vendos në Shtetet e Bashkuara, ku u bë miliarder dhe filloi të merrej me bamirësi: por pa bujë.

Në vitin 2019, ai dhuroi 20 milionë franga në Muzeun e Artit në Bernë, dhe tani është zotuar të paguajë të paktën 1.5 miliardë dollarë për mjedisin gjatë 10 viteve.

Bamirësia e tij, megjithatë, nuk është e kufizuar në natyrë: siç thekson shtypi amerikan, Wyss është gjithashtu një financues kryesor i Partisë Demokratike. “Ai është shumë bujar me politikën liberale dhe progresive dhe mbështet shumë nga grupet që janë pjesë e galaktikës rreth Partisë Demokratike,” thotë reporteri i New York Times, Ken Vogel.

Në vitin fiskal 2018, për shembull, një nga fondet e Wyss – fondi i veprimit Berger – pagoi 41 milion dollarë për “Gjashtëmbëdhjetë Tridhjetë”: një fond që, shton Vogel, “është burimi kryesor i parave të zeza që ndikoi në zgjedhjet e vitit 2020: ai financoi komitetet pro-Biden dhe anti-Trump midis republikanëve “.

Gazetari i New York Times Ken Vogel

Buratin i lobeve?

Është qytetari zviceran, pra, një nga kukullat e lobit politik? Kolegët e SRF shkuan në Wyoming për t’u përpjekur ta intervistonin, duke marrë vetëm një deklaratë me shkrim: “” Fondacioni Wyss dhuron fonde ekskluzivisht për organizatat që nuk janë të autorizuara ligjërisht për të mbështetur kandidatët politikë ose fushatat e forcave politike. ”

Aktivizmi i Wyss zemëron të djathtën amerikane dhe në kanalet konservatore ai akuzohet për njeriun e zi të demokracisë, siç është rasti me George Soros, me të cilin shpesh krahasohet. “Ai është huadhënësi më i madh për të cilin nuk keni dëgjuar kurrë dhe ai e do pikërisht që kështu të  jetë,” tha kohët e fundit një kolumnist i medias konservatore NewsMax.

Por në magjinë e Wyoming, ka nga ata që janë mirënjohës dhe e respektojnë atë. Falë milionave të tij, në fakt, ishte e mundur të parandaloheshin që këto pastrime të shfrytëzoheshin, me krijimin e kompanive për nxjerrjen e gazit dhe naftës. rsi-eb

I thonë jo vaksinës: 3 Roja Zvcerane largohen nga Vatikani

VOAL – Tre Rojet Zvicerane duhet të largohen nga Vatikani. Në fakt, ata nuk donin të ndiqnin detyrimin e vaksinimit kundër Covid në fuqi në njësinë e armatosur për të mbrojtur Papën.

Kjo është raportuar nga “Le Matin Dimanche”. Zëdhënësi i Gardës konfirmoi lajmin, duke specifikuar se braktisjet u bënë “në baza vullnetare”.

I njëjti zëdhënës shtoi se tre rekrutë të tjerë të pavaksinuar tani janë pezulluar përkohësisht nga shërbimi derisa të përfundojë cikli i vaksinimit. Kjo masë është në përputhje “me ato të miratuara nga forcat e tjera të armatosura në botë”. rsi-eb

Zvicër: 1 140 raste, 10 viktima dhe 33 shtrime në 24 orët e fundit

 

VOAL – Midis dje dhe sot, 1,140 infeksione të reja me koronavirus u zbuluan në Zvicër. Rezultatet e transmetuara kanë të bëjnë me 36,141 teste, nga të cilat doli një normë pozitive prej 3.15%.

Gjithashtu në 24 orët e fundit, janë raportuar 10 vdekje shtesë të shkaktuara nga Covid-19. Janë edhe 33 shtrime të tjera në spital që lidhen me sëmundjen. rsi-eb

Zvicra: 1451 raste, 7 viktima dhe 39 shtrime në spital

 

VOAL – Në Zvicër, 1,451 raste të reja të koronavirusit janë regjistruar në 24 orët e fundit, sipas shifrave të publikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG). U raportuan 7 vdekje të tjera dhe 39 persona u shtruan në spital. Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e 36,878 testeve janë transmetuar.

Të mërkurën e kaluar Konfederata njoftoi 1,894 raste të reja, ndërsa dje 1,284.

Gjithsej 9,955’650 doza vaksine iu dorëzuan kantoneve, nga të cilat 10’430’334 u administruan. 58.05% e njerëzve kanë marrë tashmë një injeksion të dytë. rsi-eb

Stefan Blättler është Prokurori i ri i Përgjithshëm Federal i Zvicrës

Një vit pasi Michael Lauber dha dorëheqjen, Asambleja Federale emëroi Stefan Blättler në krye të Prokurorisë së Përgjithshme të Konfederatës

 

VOAL – Stefan Blättler është prokurori i ri federal i përgjithshëm. Asambleja Federale e zgjodhi atë të mërkurën ( sot) me 206 vota nga 208. Pas muajsh kërkimesh, dorëheqjesh, shkarkimesh dhe probleme të tjera, Prokuroria e Përgjithshme e Konfederatës ka përsëri një drejtues rreth një vit pas largimit të ish -prokurorit Michael Lauber të pushtuar nga skandali i FIFA -s.

Pas tri garave të hapura nga Komisioni Parlamentar i Drejtësisë, Blättler është komandanti aktual i policisë kantonale të Bernës dhe emri i tij u propozua njëzëri nga anëtarët e Komisionit. Prandaj Asambleja Federale ndoqi rekomandimin e Komisionit të saj Parlamentar dhe zgjodhi Blättler pas një procedure vlerësimi të jashtëm dhe dy raunde dëgjimesh. Blättler, 62 vjeç, do të jetë në gjendje të qëndrojë në detyrë deri në 68 vjeç në vend të 65, një ndryshim i pranuar nga dhomat e Parlamentit.

Komisioni duhej të përpiqej, siç u përmend, tri herë për të gjetur perlën e rrallë që do të duhet të drejtojë Prokurorinë e Përgjithshme, e cila ndpdhej në vështirësi prej shumë muajsh. 62-vjeçari Blättler, anëtar i asnjë partie, “do të ketë kohë për të përmbushur detyrën e tij”. Kreu i ri i Prokurorisë ka përvojë shumëvjeçare në drejtësinë penale dhe aftësi të forta drejtuese, sipas Komisionit. Vlerësimi i jashtëm gjithashtu konfirmoi se ai ka cilësitë personale të nevojshme për të udhëhequr Ministrinë.

Gjithashtu u konfirmuan 18 gjyqtarë të rregullt të Gjykatës Penale Federale në Bellinzona dhe 13 gjyqtarë me kohë të pjesshme. Përveç prokurorit të ri federal Blättler, vetëm Claudia Solca nga Ticino nuk kandidoi për rizgjedhje për Gjykatën Penale Federale. U zgjodhën 18 gjyqtarët me kohë të plotë dhe 13 me kohë të pjesshme . Tre gjyqtarë nga Gjykata Administrative Federale u zgjodhën gjithashtu rishtazi. Susanne Christine Bolz-Reimann, Regina Derrer dhe Thomas Segessenmann do të zëvendësojnë pensionistët Maria Amgwerd (Qendër), Christa Luterbacher (PS) dhe Daniel Stufetti (SVP).

NZZ/SDA/eb

Fotoja ilistruese nga Peter Klaunzer / Keystone është marrë nga NZZ

 

 

https://www.rsi.ch/news/svizzera/Stefan-Bl%C3%A4ttler-%C3%A8-il-nuovo-procuratore-14757900.html

 

file:///C:/Users/Elida/AppData/Local/Temp/WhatsApp%20Video%202021-09-29%20at%2015.05.12.mp4

Avioni me pasagjerë zviceranë pësoi avari në sistemin e rrotave. Rikthehet normaliteti në Aeroportin e Tiranës

TIA sqaron incidentin në Rinas:

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës ka dalë me një njoftim lidhur me një incident të ndodhur sot në pistë.

Mësohet se një avion i vogël që kishte 4 persona në bord, shtetas zviceranë, bëri një ulje të detyruar pasi pësoi avari në sistemin e rrotave. Fatmirësisht nuk ka të lënduar dhe katër pasagjerët gëzojnë shëndet të plotë.

Për momentin gjithçka në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës i është rikthyer normalitetit.

Njoftim nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës njofton se në orën 16.15 të datës 28 Shtator 2021, një avion i vogël model Beechcraft me regjistrim zviceran HB-EFH, me 4 persona në bord, dy të rritur dhe dy fëmijë, të gjithë shtetas zviceranë, bëri ulje të detyruar në mes të pistës pasi pësoi një avari në sistemin e rrotave. Fatmirësisht nuk ka asnjë të lënduar dhe të katërt gëzojnë shëndet të plotë. Pasagjerëve u dha ndihma e parë menjëherë.

Pas lajmërimit të Organit Kombëtar të Investigimit të Incidenteve Ajrore dhe kryerjes së investigimit, avioni u zhvendos nga pista. Si pasojë, fluturimet në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës, u pezulluan për 1 orë e 45 minuta.

Për momentin gjithçka në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës i është rikthyer normalitetit. TIA mbetet në dispozicion të çdo pasagjeri dhe falenderon të gjithë udhëtarët për bashkëpunimin dhe mirëkuptimin.


Send this to a friend