VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Raportohet se BE-ja ka miratuar masat hakmarrëse kundër SHBA-së

By | June 14, 2018

Komentet

Avramopoulos: “BE duhet të dakordohet për 3 miliardë euro që do t’i jepen Turqisë”

Avramopoulos: Marrëveshja për refugjatët e arritur mes Turqisë dhe BE para dy viteve, ka zvogëluar fluksin e refugjatëve në Mesdheun Lindor për 97 për qind

BRUKSEL – Komisioneri për Emigracionin, Çështjet e Brendshme dhe Shtetësinë në Komisionin Evropian, Dimitris Avramopoulos, duke theksuar se marrëveshja për refugjatët e arritur mes Turqisë dhe Bashkimit Evropian (BE) ka dhënë rezultate pozitive, tha se BE sa më parë duhet t’i transferojë 3 miliardë eurot e dyta që i ka premtuar Turqisë.

Avramopoulos organizoi një konferencë për mediat në Komisionin e BE-së. “Marrëveshja për refugjatët e arritur mes Turqisë dhe BE para dy viteve, ka zvogëluar fluksin e refugjatëve në Mesdheun Lindor për 97 për qind. Falë marrëveshjes sonë me Turqinë, ndodhi një rënie serioze në numrin e emigrantëve të cilat humbnin jetën gjatë përpjekjes për të kaluar në Evropë”, tha Avramopoulos.

Ai gjithashtu theksoi se palët duhet të bëjnë atë që i takon në lidhje marrëveshjen e refugjatëve mes Turqisë dhe BE-së. “BE, sa më shpejt duhet të dakordohet për 3 miliardë eurot e dyta që do të jepen për mbështetjen e refugjatëve sirianë në Turqi”, u shpreh ai.

Avramopoulos tha se pas marrëveshjeve të arritur me Turqinë dhe Libinë fluksi i refugjatëve në Mesdheun Qendror është zvogëluar 77 për qind.

Ai duke tërhequr vëmendjen se ende 1.300 roje kufitare në mënyrë aktive mbrojnë kufijtë e BE-së kundër emigrimit të paligjshëm, tha se “Masat e njëanshme që do të marrin shtetet anëtare të BE-së nuk janë zgjidhje. Këto jo vetëm nuk do të mund të zbatohen, por në të njëjtën kohë do të dëmtojnë gjithçka që Evropa ka ndërtuar gjatë 60 viteve të fundit”. aa

BE-ja në kërkim të zgjidhjes për rrjedhën e refugjatëve

Liderët në “mini-samit” do të paralajmërojnë vendet anëtare që të mos marrin masa “të njëanshme dhe të pakoordinuara me BE-në” për çështjen e emigracionit

BRUKSEL – Drafti i deklaratës përfundimatre të “mini samitit” që do të zhvillojë presidenti i Komisionit Evropian (KE), Jean Claude Juncker mbi çështjen e azilkërkuesve, tregon shqetësimin e Bashkimit Evropian për rrjedhën e refugjatëve.

Me draft deklaratën përfundimtare të takimit që do të mbahet të dielën në Bruksel me liderët e 10 vendeve anëtare të BE-së, synohet zgjerimi i masave që do të merren në çështjen e pengimit të “migrimit ilegal në Evropë” dhe kufizimin e lëvizshmërisë së refugjatëve brenda Unionit.

Në takimin ku pritet të marrin pjesë liderë nga Gjermania, Franca, Italia, Greqia, Spanja, Malta, Bullgaria, Belgjika dhe Holanda, nuk parashikohet pjesëmarrja e liderëve të Polonisë, Hungarisë dhe Çekisë, vende që kritikojnë politikat e BE-së për refugjatët.

Paralajmërimet për “koordinim” 

Liderët në “mini-samit” do të paralajmërojnë vendet anëtare që të mos marrin masa “të njëanshme dhe të pakoordinuara me BE-në” për çështjen e migracionit.

Në takim gjtihashtu për të ulur migrimin ilegal do të diskutohet edhe çështja për formimin e një force policore kufitare të përbërë nga 10 mijë pjesëtarë deri në vitin 2020.

Do të diskutohet për rritjen e shpenzimeve që do të bëhen me qëllim për t’i bërë më të sigurtë kufijtë e jashtëm të BE-së si dhe hapat për bashkëpunim më efektiv “në zvogëlimin e numrit të refugjatëve të ardhur në BE” nga vendet si Algjeria, Egjipti, Libia, Maroku, Nigeria dhe Tunizia.

Kontrolle të rrepta në stacionet e autobusëve dhe trenave

Në takimin që do të zhvillohet të dielën liderët pritet të marrin vendim për aktivitete më të gjera për “mbrojtjen dhe pranimin e kapaciteteve të refugjatëve jashtë BE-së”.

Në draftin e raportit përfundimtar është përfshirë rritja e kontrolleve në stacionet e autobusëve dhe të trenave si dhe aeroporteve me qëllim që të luftohet me lëvizjen e azilkërkuesve të pranuar nga vendet anëtare të BE-së në një vend të dytë të Unionit.

Sipas draft deklaratës, një takim tjetër do të mbahet në vjeshtë 2018, që do të jetë vazhdim i samitit. Austria, e cila do të marrë presidencën e radhës së BE-së, njoftoi se më 20 shtator do të mbajë një samit mbi “çështjen e refugjatëve” që mbulon të gjitha vendet e Unionit.

E njëjta çështje do të trajtohet në terma të gjera në Samitin e Liderëve të BE-së që do të mbahet më 28-29 qershor. Në samit thuhet se liderët e BE-së do të mbështesin ndërtimin e kampeve për refugjatët jashtë territorit të Unionit. aa

Arrestohet shefi ekzekutiv i Audi-t

Rupert Stadler, shefi ekzekutiv i fabrikës gjermane të makinave Audi, u arrestua në kuadër të hetimeve të një skandali me shkarkimin e gazrave.

Një zëdhënës i Volkswagen-it, i cili posedon Audin, konfirmoi arrestimin e tij.

Prokurorët e Mynihut thanë se kanë vepruar për të shmangur rrezikun që Stadler të manipulojë me provat.

Skandali ka shpërthyer tre vjet më parë, kur është zbuluar se makinat janë pajisur me pajisje që falsifikojnë testet e shkarkimit të gazrave.

Pajisjet fillimisht janë gjetur në makinat e Volkswagen-it, por edhe dega e tij Audi ka qenë e përfshirë në skandal.

Muajin e kaluar, ajo ka pranuar se edhe 60,000 modele të reja A6 dhe A7 me motorë me naftë, kanë pasur probleme me softuerët e shkarkimit të gazrave.

Vitin e kaluar, Audi ka tërhequr 850,000 makina nga tregu.

Gjermania përballë politikës për emigracionin

Kriza më e fundit e emigracionit e Europës duket se është qetësuar, të paktën përkohësisht sot, pasi Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se do të zhvillonte bisedime me vendet fqinjë për çështje të imigracionit, pasi u përball me pengesa nga aleatët e saj politikë për praktikën e saj të dyerve të hapura për refugjatët. Elementët konservatorë i dhanë asaj dy javë afat që t’i forcojë rregullat për azilkërkuesit.

Merkel tha se ajo nuk do që Gjemania t’i kthejë në mënyrë të njëanshme imigrantët në kufi, por Ministri i Brendshëm Horst Seehofer ka mbështetur politikat për ndalimin e emigrantëve, duke e sfiduar zonjën Merkel. Ky qëndrim i tij mund të rrezikjë një aleancë thuajse 70-vjeçare mes dy partive konservatore të Gjermanisë.

Zonja Merkel tha se kthimi në mënyrë të pajustifikueshme i imigrantëve në kufirin gjerman mund të ketë një efekt domino në vende të tjera europiane.

Ajo pranoi një ofertë nga Bashkimi Kristian Social i Konservatorëve (CSU), të zotit Seehofer, për ta shtyrë deri në në korrik ndalimin e hyrjes së imigrantëve në kufirin gjerman, të cilët janë regjistruar më parë në vende të tjera të BE.

Në vitin 2015, Merkel tha se Gjermania ishte e hapur për njerëzit që iknin nga luftërat dhe kërkonin jetë më të mirë.Që atëherë, një milion azilkërkues janë pranuar në Gjermani.

BE po përpiqet të ndalë fluksin masiv të refugjatëve që kërkojnë jetë më të mirë.

Situata migruese e Evropës tërhoqi vëmendjen në mbarë botën javën e shkuar kur Italia dhe Malta refuzuan të lejonin një anije me qindra emigrantë të hynte në portet italiane

Spanja ndërhyri dhe i pranoi emigrantët.

Kryeministri i Spanjës Pedro Sanchez tha: “Është detyra jonë për të ndihmuar në shmangien e një katastrofe humanitare dhe të ofrojmë një port të sigurt për këta njerëz për të përmbushur detyrimet tona për të drejtat e njeriut”.

Spanja shpëtoi 825 emigrantë, përgatitet për marrjen e anijes Aquarius

Emigrantët janë shpëtuar nga dhjetëra varka me ndihmë të së cilave kanë tentuar të kalojnë Mesdheun dhe të arrijnë në ndonjë nga vendet evropiane

MADRID – Gjatë dy ditëve të kaluara roja bregdetare spanjolle ka shpëtuar 825 persona dhe ka gjetur katër kufoma në ujërat e Mesdheut.

Emigrantët janë shpëtuar nga dhjetëra varka me ndihmë të së cilave kanë tentuar të kalojnë Mesdheun dhe të arrijnë në ndonjë nga vendet evropiane.

Nga rojet bregdetare bëhet e ditur se emigrantët nga vendet afrikane janë shpëtuar nga 69 varka.

Kohët e fundit Italia nuk lejoi anijen Aquarius me 629 emigrantë të shpëtuar në Detin Mesdhe të ankorojë në portin e tyre.

Të dhënat e Organizatës Ndërkombëtare për Migracion tregojnë se që nga fillimi i vitit 13.808 migrantë përmes detit kanë arritur në Itali. Në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar ishte 61.201.

Sipas të dhënave të Kombeve të Bashkuara, nga fillimi i vitit në ujërat e Mesdheut jetën e kanë humbur 792 emigrantë. aa

Italia dhe Franca kërkojnë krijimin e qendrave për emigrantë në Afrikë

Pamje të emigrantëve në Itali.

Kryeministri italian, Giuseppe Conte, i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian të krijojë qendra për të shqyrtuar kërkesat e emigrantëve për azil në vendet e tyre, transmeton AFP.

Një propozim i tillë është përkrahur edhe nga presidenti francez, Emmanuel Macron.

“Ne duhet të krijojmë qendra evropiane në shtetet e nisjes”, ka thënë Conte në një konferencë të përbashkët me Macronin në Paris, duke iu referuar personave me kombësi afrikane.

Presidenti francez ka bërë thirrje për më shumë solidaritet me Romën për krizën e migrantëve, duke kërkuar “reforma thelbësore” sa i përket rregullave të azilit në Bashkimin Evropian.

Këto rregulla kanë shkaktuar probleme të mëdha te vendet e Mesdheut, sidomos në Itali, pasi sipas tyre migrantët duhet të kërkojnë azil në vendin e parë evropian që kanë qasje.

Propozimi i përbashkët ka ardhur pas ngritjes së tensioneve në mes të Francës dhe Italisë, si pasojë e refuzimit të Qeverisë italiane për të ankoruar anijen Aquarius në portin e saj.

Macron ka akuzuar Romën më herët gjatë kësaj jave për “cinizëm dhe papërgjegjësi”, duke nisur deklarata të ashpra ndaj Qeverisë së Contes.

Mirëpo të enjten ai ka synuar të ulë tensionet duke thënë se “asnjëra nga komentet e tij nuk kanë pasur qëllim që të ofendojë Italinë”.

Oxfam, raport për keqtrajtimin e fëmijëve emigrantë nga policia kufitare franceze

Organizata bamirëse “Oxfam” thotë se policia franceze e kufirit po keqtrajton fëmijët emigrantë, të cilët kërkojnë të hyjnë në Francë nga Italia, duke i kthyer ata mbrapsht në kundërshtim me ligjin francez dhe atë të Bashkimit Evropian.

Disa fëmijë madje, e kishin shuallin e këpucëve të prerë, përpara se të ktheheshin për në Itali“, thotë një anëtar i stafit të Oxfam-it në një raport të sapo lëshuar me titull: “Askund, por jashtë”.

Policia u bërtet, qesh me ta, i shtyn dhe u thotë se nuk do të kaloni kurrë“, thuhej nga një punonjës i organizatës. “Disa fëmijëve u janë konfiskuar telefonat celularë. Ata kanë humbur të gjitha të dhënat e tyre dhe madje nuk mund t’u telefonojnë as prindërve të tyre“, shkruhej në raport.

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministri i ri italian Giuseppe Conte takohen të premten mes tensioneve që kanë përfshirë dy vendet lidhur me emigrantët.

Më parë gjatë kësaj jave, zoti Macron ishte kritik ndaj Italisë për mos pranimin e qindra emigrantë që ndodheshin në një anije shpëtimi, duke e quajtur sjelljen e Italisë “të papërgjegjshme”. Ministri i ri i brendshëm italian Matteo Salvini iu kundërvu kritikave duke thënë se Franca duhet të marrë më shumë emigrantë dhe se zoti Macron “në vend të flasë, duhet të veprojë”.

Të enjten zoti Macron tha se “është koha për veprim kolektiv” dhe se ai kurrë nuk “kishte patur për qëllim të ofendonte” Italinë.

Sipas raportit “Askund, por jashtë”, rreth 16.500 refugjatë dhe emigrantë të tjerë po qëndrojnë brenda dhe rreth qytetit të vogël italian Ventimilja, shtatë kilometra nga kufiri francez. Një në katër emigrantë është fëmijë i pashoqëruar nga askush.

Raporti thotë se nuk ka asnjë “marrëveshje” që qyteti i Ventimilja-s të kujdeset për fëmijët e kthyer. “Pasi zbresin nga treni, ata lihen pa kujdesin e askujt“.

Të rriturit dhe fëmijët shpesh detyrohen të kthehen në Itali. “Përgjatë rrugës, takuam njerëz që ecnin nën shi apo diellin përvëlues“, thuhet në raportin e Oxfam-it. “Personi i fundit që takuam ishte një vajzë e re nga Eritrea që mbante në dorë foshnjën e saj vetëm 40 ditëshe“.

Raporti thotë se policia franceze shpesh i ndryshonte dokumentet e fëmijëve të pashoqëruar për t’i bërë ata të dukeshin më të mëdhenj në moshë dhe i kthenin në Itali. Shumë prej fëmijëve po përpiqen të shkojnë tek familja dhe miqtë e tyre në Francë apo dhe vende të tjera evropiane, thuhet në raportin e organizatës bamirëse.

Oxfam-i ka nxitur Italinë, Francën dhe të gjitha vendet anëtare të Bashkimit Evropian që “të ndajnë përgjegjësinë për strehimin e azilkërkuesve në mënyrë më të barabartë, me qëllim garantimin e të drejtave dhe nevojave të tyre si dhe t’u jepet prioritet lidhjes me familjet dhe të afërmit që ata kanë“.

Suedi, një e katërta e popullsisë janë emigrantë

STOCKHOLM – Numri i personave me origjinë emigrante në Suedi vitin e kaluar ka arritur shifrën 2 milionë e 400 mijë.

Sipas shifrave të publikuara nga Instituti i Statistikave të Suedisë (SCB), brenda 4 viteve numri i suedezëve me origjinë emigrante, duke u rritur për 8 për qind ka arritur në 2 milionë e 400 mijë.

Popullsia e vendit është 10 milionë, ndërsa emigrantët përbëjnë 24 për qind të popullsisë.

Ndërkohë sipas Zyrës së Emigrantëve të Suedisë, 1 milion e 64 mijë e 42 prej numrit total të migrantëve kanë shtetësi suedeze.

Vitin e kaluar 69 mijë persona nga 160 shtete u bënë shtetas të Suedisë, prej të cilëve sirianët me 4 mijë e 106 persona janë në rendin e parë.

Emigrantët që vendosen në Suedi me viza të qëndrimit dhe punës, pasi që jetojnë 5 vite në vend mund të marrin shtetësinë e vendit. Ndërsa për ata që martohen me suedezët kjo kohë është 3 vjet. aa

Trump-Junckerit: Ju jeni vrasës brutal

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, mund të jetë cilësuar në disa mënyra gjatë detyrës së tij në Komisionin Evropian, mirëpo ndoshta asnjëherë “vrasës brutal”, siç ka thënë ai të jetë quajtur nga presidenti amerikan, Donald Trump, transmeton Reuters.

Juncker, i cili ka qenë pjesë e takimit të shtatë vendeve më të industrializuara në Kanada javën e kaluar, ka folur të enjten për takimin e tij me Trumpin në një fjalim në Mynih.

Trump më ka thënë javën e kaluar: “Jean-Claude, ju jeni vrasës brutal”, është shprehur Juncker.

“Kjo është hera e parë që Luksemburgu është kthyer në rrezik kaq të madh për Shtetet e Bashkuara. Unë mendoj se ai ka synuar shprehjen e ndonjë komplimenti, mirëpo nuk jam i sigurt”.

Samiti i G7-ës ka dështuar të qetësojë tensionet në mes të Shteteve të Bashkuara dhe fuqive tjera, të cilat Trump i akuzon për politika tregtare të padrejta kundrejt SHBA-së.

Shtetet e Bashkuara kanë miratuar të enjten vendosjen e kundërmasave në vlerë të 2.8 miliardë eurove në produktet amerikane, në përgjigje të tarifave amerikane në çelik dhe alumin”, kanë njoftuar burime nga BE-ja.

“Nuk mund të mospërgjigjemi ndaj tarifave. Nuk kam aspak disponim për luftë, mirëpo nuk pranojë që të diktohemi nga larg se çfarë të bëjmë në Evropë”, ka thënë Juncker.

“Ky është kontinent i pavarur. Shumë persona kanë luftuar për këtë gjë”, është shprehur ndër të tjera ai.

Raportohet se BE-ja ka miratuar masat hakmarrëse kundër SHBA-së

Shtetet e Bashkimit Evropian kanë miratuar tarifat hakmarrëse në uisku dhe motoçikleta, pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump për vendosje të tarifave në metalet evropiane, transmeton AFP.

“Shtetet anëtare kanë mbështetur sot unanimisht planin e komisionit për të miratuar masat ribalancuese ndaj tarifave amerikane në çelik dhe alumin”, i ka thënë AFP-së, një burim i Komisionit Evropian në kushte anonimiteti.

Po ky burim ka shtuar se tarifat do të nisin së zbatuari “në ditët në vijim” derisa zyrtarë tjerë kanë thënë se kanë shtyrë datën deri në muajin korrik.

“Bashkimi Evropian do të shfrytëzojë të drejtën e tij në venien e tarifave në produktet amerikane në vlerë të 2.8 miliardë dollarëve në tregti, siç është njoftuar nga Organizata Botërore e Tregtisë”, ka thënë ky burim nga komisioni.

Marrëdhëniet transatlantike janë në nivelin më të ulët në disa vjet, për shkak të tarifave, Marrëveshjes për klimën, paktin bërthamor dhe ambasadën amerikane në Jerusalem.

Norvegjia kërkon rritjen e trupave amerikane afër kufirit me Rusinë

Marinsa amerikanë

Norvegjia do t’i kërkojë Shteteve të Bashkuara të dyfishojnë numrin e trupave amerikane të stacionuar në këtë shtet, ndonëse një hap i tillë mund të rrisë tensionet me Rusinë fqinje kanë thënë ministrat.

Ky hap i njoftuar nga ministria e Jashtme dhe e ajo e Mbrojtjes në Oslo më 12 qershor, vjen pas rritjes së kujdesit mes shteteve që kanë në kufi Rusinë, pasi kjo e fundit ka ankesuar Krimenë nga Ukraina më 2014.

Nëntë kombe që gjenden përgjatë bregut lindor të NATO-s kanë bërë thirrje javën e kaluar për rritje të prezencës së aleancës ushtarake në rajonet e tyre, për shkak të rritjes së shqetësimeve për agresionin rus.

Rreth 330 trupa amerikanë pritet të largohen nga Norvegjia në fund të këtij viti, pasi një kontigjent fillestar ka arritur në këtë vend në janar të vitit 2017 për të kryer trajtime për luftime në kushte të dimrit.

Ata kanë qenë trupat e parë të huaj që janë vendosur në Norvegji, vend anëtar i NATO-s nga Lufta e Dytë Botërore.

Vendimi për të mirëpritur këta trupa vitin e kaluar ka zemëruar Rusinë, pasi Moska ka paralajmëruar se mund të përkeqësohen marrëdhëniet bilaterale me Oslon dhe të përshkallëzohet situata në anën veriore të NATO-s.

Ministrja e Jashtme norvegjeze, Ine Eriksen Soereide, u ka thënë gazetarëve më 12 qershor se vendimi për të rritur prezencën ushtarake është mbështetur në parlament dhe nuk përbën vendim për krijimin e një baze të përhershme amerikane në Norvegji.

Ajo ka thënë se Oslo do t’i kërkojë Uashintonit të dërgojë 700 trupa ushtarakë duke filluar nga viti i ardhshëm, duke thënë se trupat shtesë do të vendosen afër kufirit me Rusinë në rajonin Troms.

Timmermans: Evropa duhet të marrë fatin në duart e saj

“Uniteti i Bashkimit Evropian u ndërtua nga anëtarë të cilët vullnetarisht dhe në mënyrë demokratike vendosën të bashkojnë fatet e tyre dhe së bashku të krijojnë të ardhmen”, porositi Timmermans

PARIS – Nënpresidenti i parë i Komisionit Evropian, Frans Timmermans, deklaroi sot se samiti i radhës i liderëve të Bashkimit Evropian është me rëndësi meqë Evropa doemos duhet të marrë fatin e saj në duart e veta.

“Për herë të parë nga viti 1945 kemi situatë ku një president amerikan si interes strategjik nuk e konsideron punën e krijimit të Evropës së fortë dhe të bashkuar dhe marrëdhëniet transatlantike”, tha Timmermans në takimin me parlamentarët evropianë në Strasbourg.

Ai po ashtu tha se ka ardhur koha që Bashkimi Evropian të fillojë të punojë në krijimin e të ardhmes së vet.

“Uniteti i Bashkimit Evropian u ndërtua nga anëtarë të cilët vullnetarisht dhe në mënyrë demokratike vendosën të bashkojnë fatet e tyre dhe së bashku të krijojnë të ardhmen”, porositi Timmermans.

Udhëheqësit e vendeve të Bashkimit Evropian do të mblidhen në Bruksel në një samit që është paralajmëruar më 28 dhe 29 qershor. aa