VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Rama sot drekë me Thaçin në Prizren

By | October 25, 2016
blank

Komentet

blank

Kurti cakton objektivin: Vaksinimi nuk ndalet derisa të arrijmë 60% të popullsisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka caktuar objektivin e parë të vaksinimit duke deklaruar se kërkon vaksinimin e 60% të popullsisë.

Këtë deklarim Kurti e bëri para Varhelyi, teksa sot rifilloi sërish vaksinimi në Kosovë. Kurti premtoi se tashmë vaksinimi nuk ndalet deri në arritje të objektivit.

Nga ana tjetër BE sjell për herë të parë në Kosovë vaksina Pfizer, ashtu si në gjithë Ballkanin Perëndimor.

 

“Teksa jemi duke punuar çdo ditë të zvogëlojmë pandeminë, kjo sasi e parë e vaksinave Pfizer të dërguar nga BE përveç që është shpresëdhënëse na bënë mirënjohës për angazhimin e BE-së për Kosovën. Kjo simbolikë me shumë vlerë na jep besimin se rrugëtimi i jonë drejt BE është i mbushur me miq, ku sot do të veçoja shtetin austriak që ishte lehtësuese në këtë proces.

Sot po e rifillojmë me qëllim që të mos ndalemi deri sa të arrijmë vaksinimin e 60% të popullsisë. Qeveria është duke punuar vazhdimisht për sigurimin vaksinave. Le të triumfojmë në këtë betejë së bashku dhe sa më parë”,- tha Kurti.

blank

Ministrja Haxhiu: Nuk ka kërkesë nga mbrojtja për t’iu ofruar garanci të akuzuarve në Hagë

Prishtinë

Ministrja e Drejtësisë në Kosovë, Albulena Haxhiu ka deklaruar se deri më tani nuk kanë marrë asnjë kërkesë nga pala mbrojtëse e ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) të cilët po akuzohen për krime lufte në Gjykatën Speciale në Hagë, për të ofruar garanci për mbrojtjen e tyre në liri, raporton Anadolu Agency (AA).

Haxhiu, në një diskutim të organizuar nga organizata “Lëvizja FOL”, tha se nëse do ta pranojnë një kërkesë të tillë, do ta diskutojnë me kryeministrin Albin Kurti dhe kabinetin qeveritar.

“Nuk është një çështje juridike, pra nuk është juridikisht e rregulluar. Por, të shohim nëse do të ketë kërkesa nga mbrojtja dhe pastaj pa dyshim që do ta shqyrtojmë si të tillë”, theksoi Haxhiu.

Duke folur për Gjykatën Speciale, ajo tha se partia e saj ka qenë që nga fillimi kundër formimit të saj dhe forcimit të institucioneve vendore për të sjellë drejtësi për krimet e luftës. Ajo tha se i bën përgjegjës ata që kanë votuar Gjykatën Speciale, pavarësisht kush janë ata “por, shumica e tyre janë nga opozita”.

Përkundër kërkesave që të akuzuarit në Hagë të mbrohen në liri, Gjykata Speciale ka refuzuar kërkesën duke mos marrë në konsideratë argumentet e ofruara nga mbrojtja e të akuzuarve.

Haxhiu ka folur edhe për çështjen e dialogut Kosovë-Serbi. Ajo tha se çështja e të pagjeturve mbetet një ndër sfidat kryesore në këtë proces të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

“Sfida më e madhe dhe kërkesa jonë që është urgjente, pa dyshim që është çështja e të pagjeturve. Për faktin se ju e dini se Kosova ka mbi 1.600 persona të pagjetur që Serbia ndonëse ka informacione për ta, nuk e njofton Republikën e Kosovës se ku janë”, potencoi Haxhiu.

Ministrja Haxhiu gjatë diskutimit tha se ndër prioritetet kryesore të ministrisë që ajo drejton është vetingu në drejtësi, adresimi i krimeve të luftës dhe adresimi i dhunës në familje.

blank

Meha: Kosova po merr pjesë në stërvitjet e NATO-s me 330 ushtarë

Kosova po merr pjesë në stërvitjen ushtarake të NATO-s “Defender Europe 21” me 330 pjesëtarë, tha ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Armend Meha.

“Pjesëmarrja jonë në ‘Defender Europe 21’ është 330 pjesëtarë dhe do të jetë një validim i kompanisë tonë. Kështu që, ne jemi pjesëmarrës në ‘Defender Europe 21’ dhe është kënaqësi të jemi aty”, tha Meha të mërkurën, teksa raportoi para Komisionit parlamentar për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes.

Më 29 prill, në Shqipëri NATO nisi stërvitjen “Defender Europe 21”, që është stërvitja me shkallën më të gjerë që është mbajtur në Ballkanin Perëndimor që nga Lufta e Dytë Botërore. Në këtë stërvitje po marrin pjesë mijëra forca nga Shtetet e Bashkuara.

Ato do të mbajnë stërvitje në gjashtë baza tokësore, detare dhe ajrore në Shqipëri deri më 10 qershor.

Ushtria e SHBA-së kryen stërvitje në Shqipëri 

 

Duke folur për operacionet jashtë vendit, ministri Meha tha se ato validojnë rrugën e Kosovës drejt aleancës së NATO-s. Ai paralajmëroi se shumë shpejt pjesëtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës do të marrin pjesë edhe në operacione të tjera.

“Sa i përket çështjeve operacionale jashtë vendit, kjo ka domethënie të madhe në rrugëtimin tonë drejt NATO-s. Së pari është Kuvajti, por jemi duke punuar edhe në drejtime të tjera, do të ju raportoj njëkohësisht. Kështu që shumë shpejt do të marrim pjesë edhe në operacione të tjera jashtë vendit”, tha Meha.

Në mars, një kontingjent i FSK-së u nis për në Kuvajt, që është misioni i parë jashtë vendit i kësaj force.

Vendimi për dërgimin e kontingjentit të FSK-së në misionin e parë jashtë vendit ishte marrë më 31 dhjetor, 2020.

Më 2018, përmes ndryshimeve ligjore ka nisur transformimi i mandatit të FSK-së në forca të armatosura.

Ky proces pritet të zgjasë dhjetë vjet.

blank

Kosova s’mund të garantojë për lirimin me kusht të të akuzuarve të Hagës

Kosova nuk mund të shërbejë si garantuese për lirimin me kusht të ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ngase garancia nuk kërkohet nga shteti amë, ka thënë zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu.

“Bazuar në dispozitat ligjore, garancia nuk kërkohet as nga shteti amë (Kosova) e as nga kryeministri i shtetit amë (Qeveria e Republikës së Kosovës), nga i cili vjen i akuzuari dhe të cilit shtet i takon Gjykata Speciale me juridiksion. Pra, Kosova nuk mund të shërbejë si garantuese, ashtu siç po raportohet”, tha Kryeziu në një përgjigje me shkrim për Radion Evropa e Lirë.

Sipas Kryeziut, “gjyqtari Kai Ambos, në opinionin e tij të ndarë nga vendimi për refuzimin e kërkesës për lirim me kusht, eksploron mundësinë që në të ardhmen ‘shtete të treta’ të mund të shërbejnë si garantues të mundshëm për ndonjë të akuzuar. Por Kosova nuk është ‘shtet i tretë’, sepse Gjykata është ligjërisht e Kosovës”.

Ai ka thënë se “krahasimet e Gjykatës Speciale me gjykata ndërkombëtare sikurse me Tribunalin e Hagës janë të paqëndrueshme, si në raport me vetë gjykatat – njëra vendore e tjetra ndërkombëtare – ashtu edhe në raport me personat/institucionet që kanë pasur mundësi të ofrojnë garanci”.

Ish-kandidati për deputet nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) Hysen Berisha, ditë më parë ka deklaruar në mediat lokale se Kroacia ka ofruar garanci për lirimin me kusht nga Gjykata Speciale, të krerëve të UÇK-së.

Edhe Bekim Kupina, këshilltar për media në presidencën e Kosovës, ka thënë se Kosova nuk konsiderohet dot “shtet i tretë”.

“Çështja e garancës është përmendur në mendimin e ndarë të njërit prej gjyqtarëve (Kai Ambos), por nuk është pranuar si opsion nga Paneli i Apelit të Dhomave të Specializuara. Për më tepër, në mendimin e ndarë, gjyqtari Kai Ambos qartë i referohet shtetit të tretë. Republika e Kosovës, me asnjë interpretim, nuk mund të konsiderohet shtet i tretë, sepse gjykata funksionon nën juridiksionin e Republikës së Kosovës”, ka thënë Kupina për Radion Evropa e Lirë.

Ndërkohë, presidenti i Kroacisë, Zoran Millanoviq ka demantuar shkrimet në media në Serbi se kinse ai i ka ofruar garanci Hagës për t’ia mundësuar ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi që të mbrohet në liri.

“Kjo është e pamundur, nuk mund të jap garanci të tillë sepse kjo nuk është kompetencë e imja”, ka thënë ai duke iu u përgjigjur pyetjeve të gazetarëve gjatë vizitës në qytetin kroat, Sisak.
Për çka akuzohen ish-krerët e UÇK-së?

Ndaj ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ish-kreut të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ish-anëtarit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Rexhep Selimi dhe ish-zëdhënësit të UÇK-së, Jakup Krasniqit rëndojnë akuzat për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Sipas aktakuzës, Thaçi, Veseli, Krasniqi dhe Selimi dyshohen për veprat penale që kanë të bëjnë me krime lufte: ndalim të paligjshëm ose arbitrar, trajtim mizor, torturë dhe vrasje të paligjshme dhe krime kundër njerëzimit: burgosje, akte të tjera çnjerëzore, zhdukje me forcë të personave dhe përndjekje, të cilat, sipas Dhomave të Specializuara, janë kryer midis marsit të vitit 1998 dhe shtatorit 1999.

Krimet pretendohet se janë kryer në disa lokacione të Kosovës dhe në veri të Shqipërisë, përkatësisht në Kukës dhe Cahan.

Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar – që ndryshe njihen edhe si Gjykata Speciale – hetojnë krimet e pretenduara të pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të kryera kundër pakicave etnike dhe rivalëve politikë që nga janari i vitit 1998 deri në dhjetor të vitit 2000.

Këto krime të pretenduara përmenden në një raport të Këshillit të Evropës, të vitit 2011, autor i të cilit është senatori zviceran, Dick Marty.

blank

Avdyli i del në mbrojtje Gërvallës: Po sulmoni një grua që la jetën në Gjermani për t’i shërbyer Kosovës

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Haxhi Avdyli i ka dalë në mbrojtje kryediplomates së Kosovës, Donika Gërvallës pasi që  e njejta ka marrë shumë reagime për deklaratën që kishte bërë kohë më parë për Gjykatën Speciale, raporton Gazeta Express.

Avdyli në një shkrim në Facebook ka thënë se kjo deklaratë është nxjerrë nga konteksti dhe është bërë në rrethana tjera.

 

“Eksponentë të politikës e parapolitikës e shërbëtorë të pushteteve të kaluara , dje gjatë tërë ditës i bënë gjyqin publik, Zv KM dhe Ministres së PJ z.Donika Gërvalla, për një deklaratë të vjetër,të shkëputur, e nxjerrur nga konteksti dhe e thënë në rrethana krejt tjera. Ky gjyq publik më kujton regjimet e vjetra diktatoriale ku pasi identifikohej armiku popullit, dënohej pa gjyq që të diciplinoheshin masat popullore”, tha Avdyli.

Deputeti tutje, shton se Gërvalla la jetën e saj në Gjermani për t’i shërbyer Kosovës.

“Meqë këtyre eksponenteve nuk po ia mban të gjejnë armik te bashkësia ndërkombetare e liderët e atëhershem politik që bënin luftë me partitë e tyre për miratimin e gjykates speciale , po tentohet të gjindet objektivi me i lehtë një politikane të re femër, e cila çdo gjë la nga jeta saj në Gjermani për ti shërbyer Kosovës. Dhe ardhja saj ka ndodhur në vitin 2021 , jo në vitin 2015 kur u miratuan dhomat e specializuara. Kjo i bie që kur ske çka i bënë gomarit i bie samarit. Prandaj opinionit duhet ti servohet e vërteta , të gjitha veprimet e deklaratat e viteve 2014 e 2015 të liderëve tē atehershëm ,kur natë e ditë e arsyetonin formimin e Gjykatës speciale. Atëherë na thonin që Kosova rrezikohej nëse nuk formohet kjo gjykatë, se me të do pastrohet lufta e drejtë çlirimtare. Atëherë ,por jo tani, ata deputetë që svotuan Gjykatën speciale quheshin tradhëtarë, rrezikues të shtetësisë të Kosovës. Prandaj merruni me thelbin çështjes e ndodhur me 2015 e jo me deklaratat jashtë kontekstit kohor, me qëllim frikësimi e gjykimi publik, se kjo qasje është e padrejtë por edhe nuk iu shitet tash në vitin 2021. Drejtësia dhe e vërteta është një. Ska dy të vërteta edhe ajo e 2015 dhe kjo e 2021, por ka njerëz që manipulojnë me të vërtetën”, tha Avdyli.

blank

Kurti bisedon me Engel, e fton ta festojë ditëlindjen në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar një bisedë telefonike me ish-kongresmenin Eliot Engel, të cilin e ka ftuar ta festojë ditëlindjen e tij të 75’të në Kosovë.

Kurti një gjë të tillë e ka bërë të ditur nëpërmjet një postimi në ‘Twitter’, teksa e ka cilësuar si mik të përhershëm të Kosovës, shkruan Gazeta Express.

 

“Eliot Engel është mik i kahmotshëm i Kosovës. Ai ka përfaqësuar vendin tonë në Kongres për dekada me radhë dhe ai sot ende kujdeset për pavarësinë dhe të ardhmen tonë”, ka shkruar ndër të tjera i pari i ekzekutivit.

“E falënderova atë për mbështetjen e tij dhe e ftova atë të festojmë pavarësinë tonë dhe 75 vjetorin e lindjes vitin e ardhshëm në Kosovë”, ka përfunduar kryeministri Kurti.

Engel ka përfunduar mandatin e tij si drejtues i Komitetit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve në ShBA vitin e kaluar. Pasues i tij aktual është Gregory Meeks, të cilit ia kishte uruar mandatin Kurti nëpërmjet një letre.

“I nderuari Gregory Meeks:Jemi të lumtur me lajmin e zgjedhjes tënde si drejtuesi i radhës i Komitetit për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve.Jemi të lumtur me lajmin e zgjedhjes tënde si drejtuesi i radhës i Komitetit për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve. Duke qenë në dijeni të kontributit që keni dhënë për vendin tonë në kohët më vendimtare për ne, sikurse vota kundër ndalimit të fondeve për ndërhyrje ushtarake në Kosovë në vitin 1999 dhe bashkësponsorimi i rezolutës për pavarësinë e Kosovës në vitin 2002, ne besojmë që vendi ynë do të vazhdojë të ketë një aleat dhe mik si drejtues të Komitetit për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve. Agjenda juaj progresive, e shtyrë përpara në mandatin tuaj si anëtar i Këshillit të shtetit të Neë York-ut dhe pastaj si kongresist, na inspiron të gjithëve”, u tha në letrën e tij.

blank

U kthye për babain, Kadri Veseli do të qëndrojë tre ditë në Kosovë, më pas rikthehet në paraburgimin e Hagës

KOSOVA

Tre ditë leje ka marrë ish-kreu i PDK, Kadri Veseli për të qëndruar në Kosovë për babain e tij i cili pësoi sulm në tru.

Ditën e djeshme Veseli u pa në spitalin e Mitrovicës ku shkoi vizitoi babanë e tij, por pas 3 ditësh do të duhet të rikthehet në Hagë.

Gjykata Speciale ia dha të drejtën e lirimit 3-ditor Veselit, të ruajtur nga forca sigurie dhe Eulex, teksa ai akuzohet për krime lufte nga Haga dhe do të vijojë procesin gjyqësor.bw

blank

Të mërkurën arrin një kontigjent vaksinash anti-Covid në Kosovë

Në Kosovë do të zbarkojë një kontingjent me vaksina kundër koronavirusit, sasia e së cilës nuk është bërë e ditur, ka njoftuar Komisionieri Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi.

I njëjti ka thënë se do qëndrojë në Kosovë më 5 maj, në kuadër të vizitës së tij në Ballkanin Perëndimor. Të mërkurën Komisioneri Varhelyi ka njoftuar se do të vizitojë edhe Shqipërinë. Një gjë e tillë është bërë e ditur nga Komisioni Evropian nëpërmjet një komunikate, shkruan Gazeta Express.

Komisioni Evropian dhe Austria patën njoftuar më 20 prill se 651 mijë doza të vaksinës “BioNTech/Pfizer” do të dorëzohen në rajon çdo javë nga fillimi i muajit maj e deri në muajin gusht.

Siç thotë edhe komunikata, vaksinat janë ndarë nga pakoja 70 milionë euroshe, e siguruar nga Bashkimi Evropian.

“Do të udhëtoj drejt Ballkanit Perëndimor për të përçuar mesazh të qartë: Ne kujdesemi! Ne kujdesemi për partnerët tanë dhe për punëtorët e tyre shëndetësorë, si dhe ata më të rrezikuarit nga pandemia. Shpërndarja e vaksinave konfirmon përkushtimin tonë të vazhdueshëm për të ofruar përkrahje, siç kemi bërë që nga shpërthimi i pandemisë. Bashkë më të fortë!”, ka thënë ai për uebfaqen e Komisionit Evropian.

Kosova në kontingjentin e parë ka marrë 24 mijë doza të vaksinës “AstraZeneca” nëpërmjet programit të COVAX-it, ku BE-ja ka kontribuar me 2.5 miliardë euro.

blank

Deputeti i Vetëvendosjes: Ne i kemi ndalë thikat mbi harta

Arbër Rexhaj, deputet i Vetëvendosjes në Kuvendin e Kosovës, ka komentuar dialogun Kosovë – Serbi, duke thënë se për herë të parë Kosova është si palë në dialog, dhe se Vetëvendosja i ka ndalë “thikat mbi harta”.

“Nuk e kam hallin opozita a bëhet bashkë në kuptimin e pjesëmarrjen në dialog unë po flas për interesin kombëtar, atëherë opozita na ka kritikuar në këtë formë, mirëpo nuk ka qenë interes kombëtar që Vetëvendosja të jetë së bashku me ta, sepse në marrëveshjen në shtëpinë e bardhë që është bërë…” tha Rexhaj.

“I kemi ndalë ne fatmirësisht, i kemi ndalë ne ‘Thikat mbi Harta’, qe pse?, aty flitet që ndërtimi i hekurudhës e cila ka pasur të shkoj nga veriu i Mitrovicës, dhe ndërkohë këta e kanë dërguar ka Merdarja. Vetëvendosja ka pasur qëndrim, dhe LDK-ja në atë botë që të shkojë ka veriu se në njëfarë forme do të ishte një shtrirje e sovranitetit tonë atje, dhe me një fjalë goje u ndrru destinimi, realisht kjo ka pasë të shkojë kah Veriu i Mitrovicës, dhe pikat tjera që kanë pas të bëjnë më çështje tjera si Moritariumi njëvjeçar përfundoi Rexhaj.

blank

Von Cramon para PE-së: Nuk iu kushtojmë edhe aq vëmendje “non-papers”, përhapin frikë dhe janë provokuese

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian, Viola von Cramon, para Parlamentit Europian ka thënë se Kosova do të ketë mbështetjen e plotë dhe se janë të gatshëm të ndihmojnë në çdo aspekt, përfshirë edhe ruajtjen e shtetësisë së Kosovës.

Për “non-papers” ajo tha se s’duhet kushtuar vëmendje meqë, sipas saj, janë për të përhapur frikë te qytetarët e Kosovës.

“Është mirë që jeni mirëpritur nga të gjitha institucionet e BE-së. Sigurisht që ka pritje të mëdha nga kryeministri i Kosovës që do ta mbështesni aktivisht dialogun që do lehtësohet nga Miroslav Lajçak. E di që ka një lloj ngurrimi apo rezervimi nga ana juaj dhe kjo mund të jetë e kuptueshme, por duam t’iu ofrojmë mbështetje në pjesëmarrje në këtë dialog politik për aq sa mundemi”.

“Jemi të gatshëm t’iu mbështesim në çdo gjë që iu duhet dhe qëndrojmë në krahun e Kosovës për garantimin e shtetësisë së saj. Nuk iu kushtojmë aq shumë vëmendje këtyre “non-papers”. E dimë se çka ka prapa tyre për të përhapur frikën dhe për të provokuar”, njofton Klan Kosova.

Për fitoren e Vetëvendosjes, Cramon ka thënë se fitorja e madhe shkon krahas përgjegjësisë së madhe.

Ajo kritikoi pozitën dhe akuzoi atë se para zgjedhjes së presidentes së Kosovës pati disa “përpjekje enigmatike”, për të cilat tha se i kanë përjetuar si irrituese, por se shpresojnë që në muajt e ardhshëm do shkohet në drejtim tjetër.

blank

Kurti edhe sot në Bruksel, takohet me Stoltenberg

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në vazhdën e takimeve gjatë qëndrimit në Bruksel, sot do të takojë edhe Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, shkruan Gazeta Express.

Njoftimi për këtë takim është bërë publik në faqen zytare të NATO-s.

“Të Enjten, 29 Prill 2021, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Z. Jens Stoltenberg, do të takohet me Z. Albin Kurti nga Kosova në Selinë e NATO-s” thuhet në njoftim.

Kurti dje nga Brukslei ka thënë para mediave se nuk do të marrë pjesë në takimin 11 majit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, të paralajmëruar nga Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell.

“Unë nuk mund të marr pjesë në takim për të cilin nuk e kam konfirmuar paraprakisht pjesëmarrjen, ajo që mund të ju konfirmoj është që do të vij në Bruksel për një drekë ose darkë pune të organizuar nga Komisionari Borrell, nga mesi i muajit maj, ku do të bëjnë pjesë liderët e Ballkanit Perëndimor”, ka thënë Kurti.

Kurti ka nisur të mërkurën takimet zyrtare në Bruksel, në udhëtimin e tij të parë prej kur mori mandatin në krye të Qeverisë pas zgjedhjeve të 14 shkurtit.

Në delegacion me kryeministrin janë edhe dy zëvendëskryeministra, Donika Gërvalla-Schwartz, për Punë të Jashtme dhe ai për Çështje Evropiane dhe Dialog, Besnik Bislimi.

blank

The Financial Times: Kjo është receta e përkryer për luftë të hapur në Ballkan

Ballkani Perëndimor ka shumë nevojë për një pjesëmarrje më të fortë të BE-së dhe SHBA-së dhe sa më gjatë që qeveritë perëndimore ta injorojnë atë, aq më të lartë duhet ta paguajnë çmimin, shkruan Financial Times, transmeton Gazeta Express.

Duke komentuar “non-paper” e famshme që pretendohet se ka origjinën nga kryeministri slloven Janez Jansha, gazeta thotë se mbrojtja e paprekshmërisë së kufijve në Ballkanin Perëndimor nuk është politikë e mjaftueshme e Perëndimit ndaj këtij rajoni.

Duke vlerësuar se Ballkani Perëndimor, i cili përfshin Shqipërinë, Bosnjën e Hercegovinën, Kosovën, Malin e Zi, Maqedoninë Veriore dhe Serbinë, të bllokuar strategjikisht për një çerek shekulli, Financial Times shton, “Një mënyrë për të zbutur tensionet në rajon do të ishte pranimi i të gjashtë vendeve në BE, por projekti duket të jetë një qëllim i palëkundur. Blloku me 27 kombe po lëviz kaq ngadalë sa po bëhet gjithnjë e më i parëndësishëm në përgjigje të problemeve në rajon”.

E përditshmja londineze shton se pasiguria për të ardhmen e Ballkanit Perëndimor intensifikon antagonizmat rajonalë dhe hap mundësi për fuqitë e tjera, veçanërisht Kinën, Rusinë, Turqinë dhe shtetet e Gjirit, për të zgjeruar ndikimin e tyre në oborrin e pasmë të BE-së.

Gazeta londineze vlerëson gjithashtu se, megjithëse nuk ka rrezik serioz të dhunës, siç janë luftërat e viteve 1990, paqëndrueshmëria e përhershme e Ballkanit Perëndimor ruan aftësinë për të tërhequr forca të jashtme dhe për të acaruar tensionet ndërkombëtare, siç bëri në shekujt 19 dhe 20.

Duke kujtuar që dokumenti anonim që qarkullon në Bruksel nuk pasqyron pozicionin zyrtar të ndonjë qeverie në BE-së ose në rajon dhe se askush nuk ka marrë përgjegjësi për autorësinë, Financial Times tregon se disa nga argumentet në favor të ndryshimeve të kufijve janë të zakonshme midis nacionalistëve në Ballkanin Perëndimor që nga shpërbërja e federatës komuniste Jugosllave.

Sipas gazetës, kjo është një recetë pothuajse e përsosur për konflikt apo edhe luftë të hapur në Ballkan dhe humbësit më të mëdhenj do të ishin boshnjakët myslimanë në BeH, të cilët do të mbeteshin me një shtet të cunguar, të prekshëm.

Duke theksuar se dokumenti nuk përmend ndikimin rus ose kinez në Ballkanin Perëndimor, por ka tri referenca të errëta për Turqinë dhe përmend gjoja “Islamin radikal” në BeH, gazeta arrin në përfundimin se dokumenti prek një temë të dashur për qarqet e djathta populiste në të gjithë Evropën.


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend