VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Qeveria mbyll shkollat, kufizon hyrjet në Zvicër

By | March 13, 2020

Komentet

Në Zvicër 22 224 të prekur me koronavirus

VOAL – Në Ticino në 24 orët e fundit 53 më shumë njerëz u testuan pozitivë për koronavirus, për një total prej 2.599. Ka pasur nëntë vdekje, 198 që nga fillimi i pandemisë. Sa për pacientët e shëruar, janë 38, duke arritur në 388. Të hënën, mjeku kantonal tha që kulmi ishte arritur dhe se në çdo rast roja nuk duhet të ulet. Në nivel zviceran janë 22 224 veta pozitivë me COVID-19 (+590) dhe 641 (+57) vdiqën. Sipas sipas uebsajtit corona data, janë 787.

Ndërkohë, në frontin e punësimit, muaji Mars regjistroi një rritje të të papunëve në shkallë vendi, pikërisht për shkak të koronavirusit.

Sa i përket situatës globale, në Kinë për herë të parë nuk ka vdekje të raportuara, në Shtetet e Bashkuara, përkundrazi, infeksionet dhe vdekjet vazhdojnë të rriten (+ 1,150), në Danimarkë fillohet të mendohet për rihapjen gradualisht ndërsa në Britaninë e Madhe Kryeministri Johnson është gjithmonë në kujdes intensiv, pa u bashkangjitur në respirator.


Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) ka publikuar të dhëna të përditësuara për pandeminë e koronavirusit: ka 22,224 raste të konfirmuara të Covid-19 në Zvicër deri tani (590 brenda një dite) dhe 641 vdekje të lidhura me sëmundjen, ose 57 të tjera në 24 orët e fundit. Të dhënat e siguruara nga FOPH bazohen në informacionin e transmetuar nga laboratorët, mjekët dhe spitalet dhe për këtë arsye ndryshojnë nga akumulimi i shifrave të dhëna nga kantonet individuale. Uebfaqja coronadata.ch, e cila shqyrton këtë të fundit, ka 787 vdekje.

Kurba e pacientëve të shtruar në spital për shkak të koronavirusit në strukturat e spitalit Ticino vazhdon të zbresë: sipas stafit të sotëm të stafit kantonal ka 335, nga të cilët 263 në repart dhe 72 në kujdes intensiv. Shifra e fundit është e qëndrueshme, ndërsa ka një rritje të vogël të intubatëve, nga 62 në 65. Që nga fillimi i pandemisë, janë shkarkuar 388 persona, 38 prej të cilëve në 24 orët e fundit.

Pak fëmijë pozitivë

Deri dje kishte mbi 70 fëmijë pozitivë në Covid-19 në Zvicër, madje as njëzet ata të shtruar në spital dhe përgjithësisht me kurse jo serioze. Kështu bën të ditur specialisti i sëmundjes infektive të Spitalit të Fëmijëve në Zyrih, Christoph Berger, i cili konfirmon: fëmijët në përgjithësi nuk kanë përparim të keq dhe shpesh nuk e kuptojnë se janë të sëmurë (dhe si pasojë nuk testohen). Gripi sezonal është më i rrezikshëm për ta, edhe nëse nuk dihet pse është kështu. Hulumtimi nuk u përgjigj me siguri edhe në pyetjen nëse fëmijët asimptomatikë mund të infektojnë prindërit dhe gjyshërit. Eksperti është i shqetësuar, megjithatë, sepse javët e fundit disa prindër kanë nguruar të këshillohen me një pediatër dhe dhomën e urgjencës spitalore: ai druan nga frika e një infeksioni, por hezitimi mund të jetë i rrezikshëm në rast të dëmtimeve të caktuara ose infeksioneve. Dhe vaksinimet gjithashtu nuk duhet të shtyhen. Korrespondenca është nga Anna Maria Nunzi. rsi

Presidentja Sommaruga në Bazel takohet me drejtuesit e Spitalit Universitar dhe të Firmës Farmaceutike Roche

VOAL – Të hënën në Point de Presse të Qendrës për Mësimdhënie dhe Kërkime në Spitalin Universitar Bazel, Presidentja e Konfederatës Sommaruga dhe kreu i qeverisë kantonale të Bazelit theksuan besimin e ndërsjellë në zbatimin e masave mbrojtëse kundër pandemisë koronavirus. Bashkëpunimi i mirë dhe i ngushtë me kantonet, i cili në fund të fundit do të duhej të zbatonte masat federale, ka një rëndësi më të madhe, tha Sommaruga.

Bashkëpunimi me kantonet është i ndryshëm në varësi të zonës, sipas Sommaruga. Në kantonin e Ticino, niveli i lartë i bashkëpunimit luajti rol të madh, Bazeli dallon ndër të tjera si vendndodhja e kompanive të rëndësishme farmaceutike.

Përveç bashkëbisedimit me qeverinë dhe përfaqësuesit e spitalit universitar, Presidentja Federale u takua me drejtuesit e lartë të Roche. Duke vepruar kështu, ajo vlerësoi angazhimin ndërkombëtarisht të rëndësishëm të kompanisë farmaceutike në zhvillimin e opsioneve të testimit dhe terapisë, si dhe për një vaksinë për të luftuar krizën e koronavirusit. “Ne mund të luajmë një rol të rëndësishëm në këtë fushë nga Zvicra,” tha ajo.

Kur u pyetën për diskutimin e intensifikuar në lidhje me lehtësimin e masave emergjente, Sommaruga nuk dha shpresa shumë të mëdha. Në fund të fundit, kjo nuk është një çështje politike, Këshilli Federal dhe kantonet duhet të mbështeten në këshillat e ekspertëve të shëndetit, tha ajo. Faza e pasigurisë dhe stresit për njerëzit dhe ekonominë nuk do të përfundojë kaq shpejt.

Përfaqësuesit e qeverisë së Bazelit gjithashtu folën në Point de Presse. Edhe nëse Basel-Stadt aktualisht po regjistron një numër të konsiderueshëm të infektuar dhe të shtruar në spital, duhet të mbetet i gatshëm që të jetë në gjendje të përballojë një numër më të madh trajtimesh, tha drejtori shëndetësor Lukas Engelberger (CVP).

Situata aktuale Covid 19 sot në Zvicër – Për herë të parë numuri i të sëmurëve aktivë po bie – Mosha e vdekjeve

voal.ch – Momentalisht në Zvicër ka 21,652 raste Covid 19, (6 prilli 2020), sipas Zyrës Federale të Shëndetësisë (BAG), që ka konfirmuar zyrtarisht 746 vdekje, 70 më tepër se një ditë më parë.

Në Zvicër, numri i të sëmurëve aktivë Covid 19 po bie për herë të parë, pasi gjithnjë e më shumë njerëz shërohen dhe infeksionet e reja të konfirmuara çdo ditë tregojnë norma lineare të rritjes.

Kjo situatë  është raportuar nga “Tagesanzeiger”. premten ishin zyrtarisht, më shumë të sëmurë se sot.

Nga afërsisht 21,650 raste të konfirmuara korona në Zvicër, 7,300 tani janë rikuperuar, që është rreth 30%.

Kjo konfirmon trendin pozitiv në luftën kundër virusit të koronës në Zvicër.

Sipas një analize të bërë nga Zyra Federale e Shëndetësisë (BAG) 6 prill,  kur janë marrë në analizë të moshave të 584 persona që kanë humbur jetën nga Covid-19 situata rezulton sipas tabelës të mëposhtëme.

Nga 584 viktima, 381 raste vdekje të moshës mbi 80 vjeçare; 138 raste ishin midis moshës 70-79 vjeçare; 46 raste të moshës midis 60-69 vjeçare, 1 rast i moshës midis 40 dhe 49 vjeçare dhe 3 raste humbje jete të moshës 30-39 vjeçare.

Ndërkohë të infektzar nga Covid 19 kanë qenë: 78 raste të moshës 0 deri 9 vjeçare; 532 raste të moshës nga 10 deri 19 vjeçare; 2403 raste të moshës 20 deri 29 vjeçare; 2787 raste të moshës 30-39 vjeçare; 3388 raste të moshës 40-49 vjeçare; 4531 raste të moshës 50-59 vjeçare; 2791 raste të moshës 60-69 vjeçare; 2172 raste të moshës 70-79 vjeçare dhe mbi 80 vjeç ka patur 2501 raste.

Mosha mesatare e të ndjerëve është 83 vjet. Nga 584 persona me të dhëna të plota që humbën jetën, 97% kishin një ose më shumë sëmundje paraekzistuese. Tre më të zakonshmet ishin presioni i lartë i gjakut (66%), sëmundje kardiovaskulare (55%) dhe diabeti (28%). /BAG/20Minuten/EB

 


Daniel Koch: “Nuk është arritur ende jo kulmi i infektimit me koronavirus, prandaj ju lutemi qëndroni në shtëpi”

Voal.ch – “Nuk është arritur ende jo kulmi i infektimit me koronavirus dhe për këtë arsye duhet të vazhdojmë të respektojmë direktivat aktuale për t’u mbrojtur.”

Kështu ka deklaruar të shtunën në konferencën për shtym me gazetarët në Bernë Daniel Koch, përfaqësuesi i  Zyrës Federale të Shëndetit Publik (FOPH) për Covid-19, duke iu kërkuar qytetarëve të Zvicrës edhe një herë të kufizojnë udhëtimet dhe të qendrojnë në shtëpi sepse si numri i infeksioneve (20.227) dhe vdekjet (540) janë vazhdimisht në rritje, por megjithatë jo shumë, pra nuk është arritur ende kulmi

“Ju lutemi qëndroni në shtëpi”- bëri thirrje Daniel Koch, i cili argumentoi se nëse do të kishin në dispozicion një zgjidhje kaq e thjeshtë si maskat përshembull, për të lehtësuar pasojat e dëmshme të epidemia “ne do ta kishim adoptuar tashmë”. Konfederata, siguroi ai, po punon në një strategji për të dalë nga kriza. Skenarët në diskutim janë të ndryshëm, por koha për të menduar për vënien e tyre në praktikë nuk ka ardhur ende. Në veçanti, Daniel Koch tha se vaksinimet e detyrueshme nuk duhet të shtyhen./RSI/EB

Reuters: Coronavirus ndan të dashuruarit, miqtë në zonat kufitare zvicerane-gjermane Nga John Miller


Voal.ch – KREUZLINGEN, Zvicër (Reuters) – Constance, Gjermani,  Kreuzlingen, Zvicër, janë dy qytete të ndara këto ditë, me dy gardhe kufitare që mbyllin kufijtë për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit.

Në një park buzë Liqenit të Konstancës, banorët e të dy qyteteve lëvizin normalisht lirshëm përtej një linje të padukshme ku mbaron njëri shtet dhe fillon tjetri. Por gjithçka ka ndryshuar: Shumica e gjermanëve nuk mund të vijnë në Zvicër, shumica e zviceranëve janë të ndaluar nga Gjermania.

 

Në foto: Maja Bulic gjermane dhe miku i saj zviceran Jean-Pierre Walter (R) flasin përmes dy gardheve të ngritura nga autoritetet zvicerane dhe gjermane në kufirin gjermano-zviceran si masë mbrojtëse për shkak të përhapjes së sëmundjes së koronavirusit (COVID-19) në Kreuzlingen , Zvicër 5 Prill 2020. Reuters / Arnd Wiegmann

Të djelën, dashnorët, vëllezërit dhe motrat, prindërit me fëmijët e tyre dhe miqtë e vjetër nën diellin e ngrohtë të pranverës ishin të ndaluar për t’u prekur dhe mund t’i thonë të dua njëri-tjetrit veç në distancë.

“Ky është shansi ynë i vetëm për të qëndruar përballë njëri-tjetrit, ” thotë Jean-Pierre Walter, një zviceran që udhëtoi një orë nga Zyrihu për të parë partneren e tij gjermane, Maja Bulic. “Të paktën mund të flasim me njëri-tjetrin. Kjo është diçka. ”

Për javë të tëra, ata kanë telefonuar ose folur përmes FaceTime. Por fibra optike nuk është zëvendësim i mishit dhe gjakut.

“Në një moment, ju duhet ta shihni dikë personalisht,” thotë Bulic, e cila udhëtoi 2 orë e gjysëm nga afër Heidelberg. “E vështirë, por e di që një ditë do të jetë ndryshe.”

Koronavirus është toka e askujt. Ajo gjurmon rrugën e televe me gjëmba që ndau Zvicrën dhe Gjermaninë gjatë Luftës së Dytë Botërore që janë hequr shumë kohë më parë.

Gardhet kufitare prej rrjetash metalike janë bërë një pikë takimi për njerëzit e ndarë nga epidemia – dhe një kujtesë e përçarjes së saj për evropianët të mësuar të udhëtojnë atje ku dëshirojnë. Zvicra nuk është në Bashkimin Evropian, por marrëveshjet lejojnë që zviceranët dhe qytetarët e BE të udhëtojnë pa asnjë pengesë midis tyre.

Ndërsa coronavirus u përhap – ajo ka vrarë në Zvicër 559 njerëz dhe ka infektuar 21.100 të tjerë, ndërsa në Gjermani numri i të vdekurve është 1,342 dhe afro 92,000 të infektuar – qeveritë u bllokuan në trafikun kufitar.

Aktualisht, qytetarët zviceranë dhe gjermanë me punë ndërkufitare mund të shkojnë e vinë, për pothuajse të gjithë të tjerët, është e ndaluar.

Gardhi kufitar u ngrit në mes të marsit vetëm me një rrjetë të vetme.

Këtë javë, zyrtarët shtuan një gardh rrjete të dytë, pasi njerëzit po kalonin nëpër bira, për të luajtur letra dhe për t’u puthur nëpër boshllëkqet e rrjetës.

Zyrtarët e Kreuzlingen vendosën rrjetin e dytë kur panë se shumë njerëz nuk po respektonin rregullat.

Policia kufitare e Zvicrës, e përforcuar nga Ushtria Zvicerane patrullon palën zvicerane. Një makinë e skuadrës së policisë federale gjermane i bën raundet krejt të kundërta.

Gjermanët, për të cilët një mur i gjatë ndau Lindjen nga Perëndimi, thanë se ata kurrë nuk e imagjinonin një tjetër në Evropë.

Dominik Loroff udhëtoi tre orë nga Mynihu për të takuar Michele Graf-Ludin, nga Winterthur,  Zvicër. Ata kishin lexuar për gardhin kufitar, që ishte bërë një magnet për ata që ishin të bllokuar nga të dyja anët, për shkak të masave mbrojtëse prej koronavirusit./Raportimi nga John Miller dhe Arnd Wiegmann në Kreuzlingen dhe Kirsti Knolle në Vjenë; Redaktimi nga Frances Kerry/Teksti jo integral/EB

 

 

Mbi 21 100 të prekur nga koronavirusi në Zvicër

VOAL – Infeksionet dhe vdekjet që lidhen me koronavirusin po rriten në Zvicër: Zyra Federale e Shëndetit Publik ka raportuar se 21’100 njerëz janë pozitivë dhe 559 të vdekur. Uebsajti CoronaData – bazuar në të dhënat kantonale – raporton për 20’522 infeksioneve dhe 666 të vdekur. Në Ticino, bilanci i përditësuar të Dielën ishte 2.508 raste pozitive dhe 177 vdekje.

Gjatë një konference të mbajtur të shtunën në Bernë, Konfederata njoftoi se mbi 1.3 milion të punësuar janë prekur nga puna e reduktuar, rreth 25% e popullatës aktive në shkallë vendi. Në kantonin jugor të Alpeve, kjo shkon në 40%.

Zvicër: nga rreth 20 mijë raste me coronavirus, rreth 6 mijë janë shëruar !

voal.ch – Kjo foto i takon datës 2 mars të këtij viti, që duket një ngjarje shumë e largët. Në Basel për të parandaluar përhapjen e virusit Covid – 19 u anulluan karnavalet e Bazelit, ngjarja më e bukur vjetore e qytetit. Është anullimi i dytë pas 100 vjetëve, pas gripit spanjoll të vitit 1918-1919.

Në foto janë fiksuar një grup fansash të Karnavaleve që nuk kanë mundur dot të mos dalin në rrugët e Baselit. Në duar ata mbajnë banderola ku shkruhet Vir (Us) ist da, një lojë fjalësh, ku ata konfondojnë veten edhe si virusa por edhe si një grup të dashuruarish pas jetës.

Sot një muaj e një ditë pas asaj fotoje, coronavirusi është vërtetë i pranishëm në Zvicër, edhe në qytetin e Bazelit, edhe rreth tij në Basel Land.

Sipas të dhënave të sotme më të fundit rastet me coronavirus janë 19702, rastet e vdekjeve janë 604, ndërsa ata të shëruar janë 5657.

Kantoni Basel Land ka patur deri sot 625 raste të infektuar, nga këta 266 janë shëruar, 15 kanë humbur jetën, ndërsa pjesa tjetër kurohet në shtëpi ose nëpër spitale.

Pra virusi është këtu, po këtu janë edhe qytetarët e Zvicrës që do të luftojnë ta fitojnë këtë luftë për hir të jetës, për hir të Karnavaleve të Baselit dhe për hir të jetën e seicilit banor./EB

 

Në Zvicër tani është e mundur të gjurmohet Covid 19 –

Në foto: Jan von Overbeck

 

Në Zvicër nis gjuetia e vatrave të përhapjes të coronavirusit

voal.ch – Në Zvicër, tani është e mundur të gjurmoni Covid-19.

Në Zvicër ka nisur gjuetia e vatrave të përhapjes të coronavirusit

Mjeku në pension në kantonin e Bernës, Jan von Overbeck ka gjetur çelësin së bashku me një grup studentësh të shkencave kompjuterike.

Në Zvicër, tani është e mundur të gjurmoni Covid-19, ku është më i përhapur përmes një pyetësori në internet.

Një hartë tregon rajonet më të rrezikuara të vendit në kohë reale.

Që nga e enjtja e kaluar, më shumë se 150,000 njerëz që jetojnë në Zvicër janë përgjigjur në pyetësorin COVIDTRACKER, një sit që ka në fokus identifikimin e vatrave ngjitëse të Covid-19 në vend.

Autoritetet federale nuk kanë asnjë lidhje me këtë iniciativë. Projekti, i drejtuar nga mjeku në pension në kantonin e Bernës, Jan von Overbeck, u krye në baza vullnetare nga një grup studentësh të shkencave kompjuterike.

https://www.covidtracker.ch/en/

Jan von Overbeck, një specialist i sëmundjes infektive, shprehu keqardhje për mungesën e një harte kombëtare të azhurnuar për të ndjekur evolucionin gjeografik të koronavirusit, i porositur kohët e fundit nga kantoni Bern për të krijuar qendra të analizave të lëvizshme si në kryeqytet, ashtu edhe në Biel dhe Thun.

COVIDTRACKER bazohet në parimin që çdo informacion shtesë duhet të ndihmojë për të ndaluar shumimin./Swissinfo.ch/EB

Rreth 20 000 të prekur me koronavirus në Zvicër

VOAL – Midis ditës së djeshme dhe sot, numri i vdekjeve në Zvicër që i atribuohet sëmundjes koronavirus u rrit nga 432 në 484. Dhe numri i infeksioneve është ende në rritje të konsiderueshme: aktualisht janë 19 303 pasi të konstatohen 1.036 raste të tjera në 24 orët e fundit. Epidemia, siç thekson Zyra Federale e Shëndetit Publik, tani po tregon një nga incidencat më të larta në Evropë.

Në nivelin rajonal, të dhënat e fundit nga Ticino tregojnë vdekjen e 14 personave të tjerë. Prandaj, numri i të vdekurve në kanton u rrit në 155. Deri tani ka pothuajse 2 400 rezultate pozitive të virusit.

Në Graubynden, 4 vdekje dhe 29 raste të tjera të infeksionit janë regjistruar midis ditës së djeshme dhe sot: vdekjet në kanton kështu rriten në 27, ndërsa infeksionet tani janë gati 600.

Profesori Laurent Kaiser: Pandemia mbaron vetëm kur të arrihet imuniteti kolektiv

VOAL – Kur mbaron kjo pandemi, nuk dihet ende, teoritë dhe parashikimet kanë humbur javët e fundit. Nga ana tjetër, si ekspertët janë më dakord: e gjithë kjo do të përfundojë kur të jetë arritur imuniteti kolektiv, ose kur 50% -70% e popullatës ka zhvilluar antitrupa ndaj këtij koronavirusi.

Shumë kantone kanë filluar testet e gjakut për të verifikuar imunitetin e profesionistëve të kujdesit shëndetësor dhe qytetarëve, por para se ato të lëshohen në një shkallë të gjerë, profesori Laurent Kaiser dëshiron të jetë i sigurt për besueshmërinë e tyre.

“Ne duam të shohim nëse personeli shëndetësor është infektuar më shumë sesa popullata, duke e ditur se ata janë imunë, kjo i lejon ata të punojnë më qetësisht edhe në situata të ndërlikuara”, komentoi kreu i shërbimit të sëmundjes infektive të spitalit universitar të Gjenevës dhe laboratorit që merret me testet.

Për sa i përket qytetarëve, njohja e përqindjes së atyre me antitrupa është e dobishme në funksion të valës së dytë të mundshme të Covid-19: “Nëse numri është i lartë, vala e dytë do të jetë e dobët ose e kufizuar në raste sporadike”.

Kaiser fton kujdes, megjithatë: për disa viruse të frymëmarrjes, mbrojtja e gjeneruar nga antitrupat nuk është e plotë, me kalimin e kohës mund të dobësohet. Ende nuk dihet se cili model ndjek këtë virus. rsi

Në Zvicër edhe 54 viktima të koronavirusit, edhe 1 112 të inftektuar

VOAL – Autoritetet zvicerane kanë përditësuar bilancin lidhur me emergjencën e koronavirusit: të dhënat e reja të siguruara flasin për 541 vdekje (+54 krahasuar me të Mërkurën) dhe 18.823 persona të infektuar (+ 1 112) në territorin e Konfederatës. Të shëruar janë 4 846.

Situata e koronavirusit në Ticino, në 24 orët e fundit, ka ndryshuar në mënyrën si vijon: ka 2 271 persona të infektuar, 76 të tjerë, ndërsa vdekjet janë rritur në 141 (+9). Në Graubynden pozitivet janë 569, 48 më shumë sesa të Mërkurën. Vdekjet gjithashtu u rritën: 23 (+2).

Ndërkohë, Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (FDFA) ka sjellë mbi 2 000 shtetas zviceranë në shtëpi me 13 fluturime të ndryshme. Kthime të tjera priten në ditët në vijim, për shembull nga Maroku, Tajlanda dhe Australia.

Kronavirus: Zvicra arrin në mbi 17 000 infeksione

VOAL – Jemi në 17 139 raste të konfirmuara të infeksionit. Dhe rritja krahasuar me dje, të martën, është pothuajse një mijë raste. Këto janë shifrat më të përditësuara mbi zgjerimin e epidemisë Covid-19 në Zvicër. Shifrat e dhëna nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) tregojnë gjithashtu 5 vdekje të tjera në shkallë vendi. Por këtu ekziston një mospërputhje midis të dhënave të organit federal dhe atyre kantonalë. Në fakt, në Ticino, siç mësuam në mëngjes, 12 persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit për shkak të sëmundjes.

Ndërkohë, Këshilli Federal ka njoftuar një zgjerim të strategjisë së tij për të mbështetur ekonominë gjatë krizës. Qeveria, në veçanti, po përpiqet të vlerësojë se si të ndihmojë punëtorët e vetëpunësuar, të cilët pësuan rënie të mëdha të të ardhurave pas urgjencës. Gjithashtu u njoftuan masa paraprake që synojnë stabilizimin e tregut agro-ushqimor dhe sigurimin e furnizimeve.

Ndërkohë, urgjenca në një nivel planetar është ende e gjallë. “Do të kalojmë dy javë shumë të vështira”: këto janë fjalët e përdorura nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara i cili të martën ilustroi modelet e para statistikore dhe parashikimet e forcës së tij të punës. Në të gjithë vendin, tha Donald Trump, midis 100 000 dhe 240 000 vdekje priten nëse zbatohen masat e distancës. Kulmi pritet të arrihet në mes të prillit. rsi