VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Qalaj: Më shumë se 100 policë kanë probleme serioze shëndetësore

By | February 19, 2020
blank

Komentet

blank

Donika Gërvalla: Nuk kam qenë as nuk jam dëshmitare e Speciales

Kryediplomatja e Kosovës, Donika Gërvalla është pyetur sot nga gazetarët nëse është dëshmitare e Gjykatës Speciale, raporton Gazeta Express.

Shkurtimisht, Gërvalla ka thënë se nuk do që të keqpërdorë vizitën e homologut të saj kroat për të folur për këtë çështje, megjithatë, iu është përgjigjur gazetarëve.

 

Ajo tha se nuk ka qenë e as nuk është dëshmitare e Speciales.

“Për të mos e keqpërdorur vizitën e homologut, për të mos shpenzuar kohën e tij, një përgjigje shumë e shkurtër. Jo, as nuk kam qenë as nuk jam. Mendoj që është përgjigja e mjaftueshme”, tha Gërvalla.

Në drejtim të Gërvallës ditëve të fundit ka pasur shumë reagime, e kryeministrit Albin Kurti iu është kërkuar që ta shkarkojë të njejtën pasi që është kthyer në vëmendje një deklaratë që ajo e kishte bërë vite më parë për Specialen.

Kurti në anën tjetër ka reaguar duke i dalë në mbrojtje Gërvallës.

blank

Mimoza Kusari – Lila i quan të papranueshme deklaratat e PDK-së për ministren Gërvalla

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje Mimoza Kusari – Lila.

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje Mimoza Kusari – Lila, i ka quajtur të papranueshme, ato që i ka cilësuar ofendime drejt ministres për Punë të Jashtme dhe Diasporë në Qeverinë e Kosovës Donika Gërvalla.

Megjithatë, Kusari-Lila nuk ka pranuar të përmendë se për çfarë ofendime saktësisht e ka pasur fjalën, kur është deklaruar mbi ecurinë e seancës të së enjtes në Kuvendin e Kosovës.

“Sot ishim dëshmitarë të skenave joparlamentare, të papranueshme për një demokraci, për një vend në të cilin në parlament duhet të debatohet, diskutohet, mund edhe të mos pajtohemi natyrisht, kemi pozitë e opozitë, por jo edhe të fyhemi, shahemi e deri tek ofendimet dhe kërcënimët, të cilat sot u dëgjuan nga deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës”.

Ajo ka thënë se seanca nga fillimi ka nisur me tensione, përmes deklarimeve për tema jashtë rendit të ditës.

Seanca e Kuvendit të Kosovës është ndërprerë pasi disa deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës, janë përplasur me ministrin e Bujqësisë, Faton Peci si dhe disa deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje.

Incidentit i ka paraprirë një debat i ashpër në mes të deputetit të PDK-së, Abelard Tahiri si dhe ministres së Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla.

Në fjalën e tij, deputeti Tahiri e ka quajtur ministren Gërvalla “përfaqësuese të Serbisë në Kosovë”.

Këto akuza, Tahiri i ka bërë bëri duke iu referuar një deklarate që Gërvalla e kishte dhënë në media vite më parë sa u takon Dhomave të Specializuara të Kosovës si dhe ish-krerëve të PDK-së, Hashim Thaçi e Kadri Veseli, të cilët i kishte quajtur njerëz të krimit.

Replikat mes deputetit Tahiri dhe ministres Gërvalla shkaktuan fyerje dhe ofendime në mes të deputetëve të pushtetit dhe opozitës.

Kusari-Lila ka thënë se synimet për ndryshime të qëndrimeve për Gjykatën Speciale janë për keqardhje.

“Qasja që sot synohet të ndërrohet e vërteta, ajo çfarë ka ndodhur në vitin 2015, kush e promovoi, kush e votoi dhe kush e instaloi Gjykatën Speciale dhe se si sot përceptohet dhe deklarohen po të njëjtit, është për keqardhje”, ka thënë mes tjerash ajo.

Në momentin e largimit të deputetëve të PDK-së nga salla, deputetët Memli Krasniqi dhe Ardian Kastrati janë fjalosur me ministrin e Bujqësisë, Faton Peci.

Kusari-Lila ka thënë se ministri Peci ka reaguar si shenjë mbrojtjeje ndaj ministres Gërvalla.

Në këtë fjalosje është përfshirë edhe ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci si dhe disa deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje, përfshirë Salih Zybën dhe Besim Muzaqin.

Para se të fillonte incidenti, seancën e kanë lëshuar edhe deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, pasi i është ndërprerë fjala shefit të grupit parlamentar të LDK-së, Arben Gashit.

Në seancën e 6 majit ishte planifikuar që mes tjerash, të shqyrtoheshin rekomandimet e Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti në lidhje me kërkesën e Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të Energjisë Elektrike të Kosovës (KOSTT) për sigurimin e mjeteve financiare për mbulimin e humbjeve në pjesën veriore të Kosovës.

blank

Përplasje rreth Gjykatës së Posaçme në parlamentin e Kosovës

VOA

Tensione deri në përplasje fizike, përshkuan debatin e sotëm në parlamentin e Kosovës rreth Gjykatës së Posaçme për krime lufte, me seli në Hagë, ndonëse kjo çështje nuk ishte në rend dite.

Tensionet u rritën pasi që ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, foli për kërkesat drejtuar asaj ditëve të fundit për dorëheqje, lidhur me deklarimet e mëhershme për çështjen e vrasjeve të pandriçuara të periudhës së pasluftës në Kosovë.

“Kjo Gjykatë Speciale në Hagë nuk është e instaluar nga Serbia, Gjykata Speciale në Hagë është instaluar nga ju. Pse është instaluar nga ju? Sepse ju jo vetëm që nuk i keni luftuar, nuk keni ndërmarr asgjë për dënimin dhe gjykimin e krimeve të pasluftës. Jo vetëm që asgjë nuk keni ndërmarr për gjykimin dhe dënimin e krimeve pasluftës por ju jeni munduar ta evitoni gjykimin e krimeve në Kosovë dhe ju jeni ata që në këtë formë e keni bërë të mundur Gjykatën Speciale”, tha ajo, duke theksuar se Gjykata e Posaçme është krijuar nga Partia Demokratike sa ishte në pushtet.

“Ju, pikërisht ju jeni përgjegjës që prijësit tuaj sot ndodhen në Hagë. Ju duke mohuar të vërtetën nuk do ta zgjidhni këtë çështje. Bëhuni serioz, bëhuni opozitë serioze dhe konfrontohuni me të vërtetën tuaj dhe mos i mashtroni votuesit tuaj”, tha ajo, duke nxitur reagimin e rreptë të deputetëve të Partisë Demokratike të Kosovës.

“Është turp për ty, është marre për ty. Ti je përfaqësuese e Serbisë në Kosovë. Ti nuk më përfaqëson mu, ti je turpi më i madh. Sot nëse do të kishim një kryeministër përgjegjës, sot duhet me të shkarku, as edhe një minutë ti nuk duhesh të jesh ministre e jashtme. Ky është turpi më i madh që ndodh me këtë vend, prandaj i bëjmë thirrje kryeministrit që ti nuk mundesh të qëndrosh në këtë sallë, ti duhet me ec, ti nuk e përfaqëson qytetarin e Kosovës”, tha shefi i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Abelard Tahiri.

Ndërsa deputeti i kësaj partie, Bekim Haxhiu, i kërkoi ministres Gërvalla të tregojë nëse është dëshmitare në Gjykatën e Posaçme.

“E kam thënë edhe në të kaluarën ka pas deputetë të Vetëvendosjes që kanë pagu dhe financu raporte kundër UÇK-së dhe tash po del edhe ministrja haptazi me atë narracion, jep dorëheqje nëse se ke atë guxim. E ftoj Albin Kurtin që të të shkarkojë sepse je turp për përfaqësimin tone”, tha ai.

Gjykata e Posaçme u miratua në fillim të muajit gusht të vitit 2015 nga parlamenti i Kosovës, ndërsa themelimi i saj pasoi hetimet e pretendimeve të të dërguarit të Këshillit të Evropës, Dick Martty, për përfshirjen e disa prej ish-drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare në krime të luftës dhe të pasluftës në Kosovë.

Ish udhëheqësit e lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi e Rexhep Selimi që u arrestuan në nëntor të vitit të shkuar, ndodhen në Hagë nën akuzat për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, përkatësisht për veprat përndjekje dhe burgosje, ndalim arbitrar, akte të tjera çnjerëzore, trajtim mizor, torturë, vrasje, vrasje e paligjshme dhe zhdukje me forcë të personave.

Javën e kaluar Gjykata refuzoi kërkesat e tyre për t’u mbrojtur në gjendje të lirë, por në vendim u përmend fakti se ligji për themelimin e Gjykatës mundëson që një shtet i tretë, mund të ofrojë garanci për “të marrë dhe nëse është e nevojshme, të monitorojë një të dyshuar”.

Përgjatë debateve u tha se disa vende përfshirë Kroacinë kanë shprehur gatishmëri për të ofruar garanci të tilla.

Por, të mërkurën, presidenti kroat, Zoran Milanoviç, tha se nuk ka ofruar garanci për lirimin e përkohshëm të ish presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Ministri i Jashtëm kroat, Gordan Grliç Radman, i cili po qëndron të enjten për një vizitë në Prishtinë, nuk e përmendi fare këtë çështje dhe në vend të çfarëdo garancie, Kosovës i ofroi 10 mijë vaksina dhuratë dhe zotimin për të kundërshtuar çdo ide për ndryshim kufijsh në Ballkan.

blank

Kurti cakton objektivin: Vaksinimi nuk ndalet derisa të arrijmë 60% të popullsisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka caktuar objektivin e parë të vaksinimit duke deklaruar se kërkon vaksinimin e 60% të popullsisë.

Këtë deklarim Kurti e bëri para Varhelyi, teksa sot rifilloi sërish vaksinimi në Kosovë. Kurti premtoi se tashmë vaksinimi nuk ndalet deri në arritje të objektivit.

Nga ana tjetër BE sjell për herë të parë në Kosovë vaksina Pfizer, ashtu si në gjithë Ballkanin Perëndimor.

 

“Teksa jemi duke punuar çdo ditë të zvogëlojmë pandeminë, kjo sasi e parë e vaksinave Pfizer të dërguar nga BE përveç që është shpresëdhënëse na bënë mirënjohës për angazhimin e BE-së për Kosovën. Kjo simbolikë me shumë vlerë na jep besimin se rrugëtimi i jonë drejt BE është i mbushur me miq, ku sot do të veçoja shtetin austriak që ishte lehtësuese në këtë proces.

Sot po e rifillojmë me qëllim që të mos ndalemi deri sa të arrijmë vaksinimin e 60% të popullsisë. Qeveria është duke punuar vazhdimisht për sigurimin vaksinave. Le të triumfojmë në këtë betejë së bashku dhe sa më parë”,- tha Kurti.

blank

Ministrja Haxhiu: Nuk ka kërkesë nga mbrojtja për t’iu ofruar garanci të akuzuarve në Hagë

Prishtinë

Ministrja e Drejtësisë në Kosovë, Albulena Haxhiu ka deklaruar se deri më tani nuk kanë marrë asnjë kërkesë nga pala mbrojtëse e ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) të cilët po akuzohen për krime lufte në Gjykatën Speciale në Hagë, për të ofruar garanci për mbrojtjen e tyre në liri, raporton Anadolu Agency (AA).

Haxhiu, në një diskutim të organizuar nga organizata “Lëvizja FOL”, tha se nëse do ta pranojnë një kërkesë të tillë, do ta diskutojnë me kryeministrin Albin Kurti dhe kabinetin qeveritar.

“Nuk është një çështje juridike, pra nuk është juridikisht e rregulluar. Por, të shohim nëse do të ketë kërkesa nga mbrojtja dhe pastaj pa dyshim që do ta shqyrtojmë si të tillë”, theksoi Haxhiu.

Duke folur për Gjykatën Speciale, ajo tha se partia e saj ka qenë që nga fillimi kundër formimit të saj dhe forcimit të institucioneve vendore për të sjellë drejtësi për krimet e luftës. Ajo tha se i bën përgjegjës ata që kanë votuar Gjykatën Speciale, pavarësisht kush janë ata “por, shumica e tyre janë nga opozita”.

Përkundër kërkesave që të akuzuarit në Hagë të mbrohen në liri, Gjykata Speciale ka refuzuar kërkesën duke mos marrë në konsideratë argumentet e ofruara nga mbrojtja e të akuzuarve.

Haxhiu ka folur edhe për çështjen e dialogut Kosovë-Serbi. Ajo tha se çështja e të pagjeturve mbetet një ndër sfidat kryesore në këtë proces të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

“Sfida më e madhe dhe kërkesa jonë që është urgjente, pa dyshim që është çështja e të pagjeturve. Për faktin se ju e dini se Kosova ka mbi 1.600 persona të pagjetur që Serbia ndonëse ka informacione për ta, nuk e njofton Republikën e Kosovës se ku janë”, potencoi Haxhiu.

Ministrja Haxhiu gjatë diskutimit tha se ndër prioritetet kryesore të ministrisë që ajo drejton është vetingu në drejtësi, adresimi i krimeve të luftës dhe adresimi i dhunës në familje.

blank

Meha: Kosova po merr pjesë në stërvitjet e NATO-s me 330 ushtarë

Kosova po merr pjesë në stërvitjen ushtarake të NATO-s “Defender Europe 21” me 330 pjesëtarë, tha ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Armend Meha.

“Pjesëmarrja jonë në ‘Defender Europe 21’ është 330 pjesëtarë dhe do të jetë një validim i kompanisë tonë. Kështu që, ne jemi pjesëmarrës në ‘Defender Europe 21’ dhe është kënaqësi të jemi aty”, tha Meha të mërkurën, teksa raportoi para Komisionit parlamentar për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes.

Më 29 prill, në Shqipëri NATO nisi stërvitjen “Defender Europe 21”, që është stërvitja me shkallën më të gjerë që është mbajtur në Ballkanin Perëndimor që nga Lufta e Dytë Botërore. Në këtë stërvitje po marrin pjesë mijëra forca nga Shtetet e Bashkuara.

Ato do të mbajnë stërvitje në gjashtë baza tokësore, detare dhe ajrore në Shqipëri deri më 10 qershor.

Ushtria e SHBA-së kryen stërvitje në Shqipëri 

 

Duke folur për operacionet jashtë vendit, ministri Meha tha se ato validojnë rrugën e Kosovës drejt aleancës së NATO-s. Ai paralajmëroi se shumë shpejt pjesëtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës do të marrin pjesë edhe në operacione të tjera.

“Sa i përket çështjeve operacionale jashtë vendit, kjo ka domethënie të madhe në rrugëtimin tonë drejt NATO-s. Së pari është Kuvajti, por jemi duke punuar edhe në drejtime të tjera, do të ju raportoj njëkohësisht. Kështu që shumë shpejt do të marrim pjesë edhe në operacione të tjera jashtë vendit”, tha Meha.

Në mars, një kontingjent i FSK-së u nis për në Kuvajt, që është misioni i parë jashtë vendit i kësaj force.

Vendimi për dërgimin e kontingjentit të FSK-së në misionin e parë jashtë vendit ishte marrë më 31 dhjetor, 2020.

Më 2018, përmes ndryshimeve ligjore ka nisur transformimi i mandatit të FSK-së në forca të armatosura.

Ky proces pritet të zgjasë dhjetë vjet.

blank

Kosova s’mund të garantojë për lirimin me kusht të të akuzuarve të Hagës

Kosova nuk mund të shërbejë si garantuese për lirimin me kusht të ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ngase garancia nuk kërkohet nga shteti amë, ka thënë zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu.

“Bazuar në dispozitat ligjore, garancia nuk kërkohet as nga shteti amë (Kosova) e as nga kryeministri i shtetit amë (Qeveria e Republikës së Kosovës), nga i cili vjen i akuzuari dhe të cilit shtet i takon Gjykata Speciale me juridiksion. Pra, Kosova nuk mund të shërbejë si garantuese, ashtu siç po raportohet”, tha Kryeziu në një përgjigje me shkrim për Radion Evropa e Lirë.

Sipas Kryeziut, “gjyqtari Kai Ambos, në opinionin e tij të ndarë nga vendimi për refuzimin e kërkesës për lirim me kusht, eksploron mundësinë që në të ardhmen ‘shtete të treta’ të mund të shërbejnë si garantues të mundshëm për ndonjë të akuzuar. Por Kosova nuk është ‘shtet i tretë’, sepse Gjykata është ligjërisht e Kosovës”.

Ai ka thënë se “krahasimet e Gjykatës Speciale me gjykata ndërkombëtare sikurse me Tribunalin e Hagës janë të paqëndrueshme, si në raport me vetë gjykatat – njëra vendore e tjetra ndërkombëtare – ashtu edhe në raport me personat/institucionet që kanë pasur mundësi të ofrojnë garanci”.

Ish-kandidati për deputet nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) Hysen Berisha, ditë më parë ka deklaruar në mediat lokale se Kroacia ka ofruar garanci për lirimin me kusht nga Gjykata Speciale, të krerëve të UÇK-së.

Edhe Bekim Kupina, këshilltar për media në presidencën e Kosovës, ka thënë se Kosova nuk konsiderohet dot “shtet i tretë”.

“Çështja e garancës është përmendur në mendimin e ndarë të njërit prej gjyqtarëve (Kai Ambos), por nuk është pranuar si opsion nga Paneli i Apelit të Dhomave të Specializuara. Për më tepër, në mendimin e ndarë, gjyqtari Kai Ambos qartë i referohet shtetit të tretë. Republika e Kosovës, me asnjë interpretim, nuk mund të konsiderohet shtet i tretë, sepse gjykata funksionon nën juridiksionin e Republikës së Kosovës”, ka thënë Kupina për Radion Evropa e Lirë.

Ndërkohë, presidenti i Kroacisë, Zoran Millanoviq ka demantuar shkrimet në media në Serbi se kinse ai i ka ofruar garanci Hagës për t’ia mundësuar ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi që të mbrohet në liri.

“Kjo është e pamundur, nuk mund të jap garanci të tillë sepse kjo nuk është kompetencë e imja”, ka thënë ai duke iu u përgjigjur pyetjeve të gazetarëve gjatë vizitës në qytetin kroat, Sisak.
Për çka akuzohen ish-krerët e UÇK-së?

Ndaj ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ish-kreut të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ish-anëtarit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Rexhep Selimi dhe ish-zëdhënësit të UÇK-së, Jakup Krasniqit rëndojnë akuzat për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Sipas aktakuzës, Thaçi, Veseli, Krasniqi dhe Selimi dyshohen për veprat penale që kanë të bëjnë me krime lufte: ndalim të paligjshëm ose arbitrar, trajtim mizor, torturë dhe vrasje të paligjshme dhe krime kundër njerëzimit: burgosje, akte të tjera çnjerëzore, zhdukje me forcë të personave dhe përndjekje, të cilat, sipas Dhomave të Specializuara, janë kryer midis marsit të vitit 1998 dhe shtatorit 1999.

Krimet pretendohet se janë kryer në disa lokacione të Kosovës dhe në veri të Shqipërisë, përkatësisht në Kukës dhe Cahan.

Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar – që ndryshe njihen edhe si Gjykata Speciale – hetojnë krimet e pretenduara të pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të kryera kundër pakicave etnike dhe rivalëve politikë që nga janari i vitit 1998 deri në dhjetor të vitit 2000.

Këto krime të pretenduara përmenden në një raport të Këshillit të Evropës, të vitit 2011, autor i të cilit është senatori zviceran, Dick Marty.

blank

Avdyli i del në mbrojtje Gërvallës: Po sulmoni një grua që la jetën në Gjermani për t’i shërbyer Kosovës

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Haxhi Avdyli i ka dalë në mbrojtje kryediplomates së Kosovës, Donika Gërvallës pasi që  e njejta ka marrë shumë reagime për deklaratën që kishte bërë kohë më parë për Gjykatën Speciale, raporton Gazeta Express.

Avdyli në një shkrim në Facebook ka thënë se kjo deklaratë është nxjerrë nga konteksti dhe është bërë në rrethana tjera.

 

“Eksponentë të politikës e parapolitikës e shërbëtorë të pushteteve të kaluara , dje gjatë tërë ditës i bënë gjyqin publik, Zv KM dhe Ministres së PJ z.Donika Gërvalla, për një deklaratë të vjetër,të shkëputur, e nxjerrur nga konteksti dhe e thënë në rrethana krejt tjera. Ky gjyq publik më kujton regjimet e vjetra diktatoriale ku pasi identifikohej armiku popullit, dënohej pa gjyq që të diciplinoheshin masat popullore”, tha Avdyli.

Deputeti tutje, shton se Gërvalla la jetën e saj në Gjermani për t’i shërbyer Kosovës.

“Meqë këtyre eksponenteve nuk po ia mban të gjejnë armik te bashkësia ndërkombetare e liderët e atëhershem politik që bënin luftë me partitë e tyre për miratimin e gjykates speciale , po tentohet të gjindet objektivi me i lehtë një politikane të re femër, e cila çdo gjë la nga jeta saj në Gjermani për ti shërbyer Kosovës. Dhe ardhja saj ka ndodhur në vitin 2021 , jo në vitin 2015 kur u miratuan dhomat e specializuara. Kjo i bie që kur ske çka i bënë gomarit i bie samarit. Prandaj opinionit duhet ti servohet e vërteta , të gjitha veprimet e deklaratat e viteve 2014 e 2015 të liderëve tē atehershëm ,kur natë e ditë e arsyetonin formimin e Gjykatës speciale. Atëherë na thonin që Kosova rrezikohej nëse nuk formohet kjo gjykatë, se me të do pastrohet lufta e drejtë çlirimtare. Atëherë ,por jo tani, ata deputetë që svotuan Gjykatën speciale quheshin tradhëtarë, rrezikues të shtetësisë të Kosovës. Prandaj merruni me thelbin çështjes e ndodhur me 2015 e jo me deklaratat jashtë kontekstit kohor, me qëllim frikësimi e gjykimi publik, se kjo qasje është e padrejtë por edhe nuk iu shitet tash në vitin 2021. Drejtësia dhe e vërteta është një. Ska dy të vërteta edhe ajo e 2015 dhe kjo e 2021, por ka njerëz që manipulojnë me të vërtetën”, tha Avdyli.

blank

Kurti bisedon me Engel, e fton ta festojë ditëlindjen në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar një bisedë telefonike me ish-kongresmenin Eliot Engel, të cilin e ka ftuar ta festojë ditëlindjen e tij të 75’të në Kosovë.

Kurti një gjë të tillë e ka bërë të ditur nëpërmjet një postimi në ‘Twitter’, teksa e ka cilësuar si mik të përhershëm të Kosovës, shkruan Gazeta Express.

 

“Eliot Engel është mik i kahmotshëm i Kosovës. Ai ka përfaqësuar vendin tonë në Kongres për dekada me radhë dhe ai sot ende kujdeset për pavarësinë dhe të ardhmen tonë”, ka shkruar ndër të tjera i pari i ekzekutivit.

“E falënderova atë për mbështetjen e tij dhe e ftova atë të festojmë pavarësinë tonë dhe 75 vjetorin e lindjes vitin e ardhshëm në Kosovë”, ka përfunduar kryeministri Kurti.

Engel ka përfunduar mandatin e tij si drejtues i Komitetit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve në ShBA vitin e kaluar. Pasues i tij aktual është Gregory Meeks, të cilit ia kishte uruar mandatin Kurti nëpërmjet një letre.

“I nderuari Gregory Meeks:Jemi të lumtur me lajmin e zgjedhjes tënde si drejtuesi i radhës i Komitetit për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve.Jemi të lumtur me lajmin e zgjedhjes tënde si drejtuesi i radhës i Komitetit për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve. Duke qenë në dijeni të kontributit që keni dhënë për vendin tonë në kohët më vendimtare për ne, sikurse vota kundër ndalimit të fondeve për ndërhyrje ushtarake në Kosovë në vitin 1999 dhe bashkësponsorimi i rezolutës për pavarësinë e Kosovës në vitin 2002, ne besojmë që vendi ynë do të vazhdojë të ketë një aleat dhe mik si drejtues të Komitetit për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve. Agjenda juaj progresive, e shtyrë përpara në mandatin tuaj si anëtar i Këshillit të shtetit të Neë York-ut dhe pastaj si kongresist, na inspiron të gjithëve”, u tha në letrën e tij.

blank

U kthye për babain, Kadri Veseli do të qëndrojë tre ditë në Kosovë, më pas rikthehet në paraburgimin e Hagës

KOSOVA

Tre ditë leje ka marrë ish-kreu i PDK, Kadri Veseli për të qëndruar në Kosovë për babain e tij i cili pësoi sulm në tru.

Ditën e djeshme Veseli u pa në spitalin e Mitrovicës ku shkoi vizitoi babanë e tij, por pas 3 ditësh do të duhet të rikthehet në Hagë.

Gjykata Speciale ia dha të drejtën e lirimit 3-ditor Veselit, të ruajtur nga forca sigurie dhe Eulex, teksa ai akuzohet për krime lufte nga Haga dhe do të vijojë procesin gjyqësor.bw

blank

Të mërkurën arrin një kontigjent vaksinash anti-Covid në Kosovë

Në Kosovë do të zbarkojë një kontingjent me vaksina kundër koronavirusit, sasia e së cilës nuk është bërë e ditur, ka njoftuar Komisionieri Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi.

I njëjti ka thënë se do qëndrojë në Kosovë më 5 maj, në kuadër të vizitës së tij në Ballkanin Perëndimor. Të mërkurën Komisioneri Varhelyi ka njoftuar se do të vizitojë edhe Shqipërinë. Një gjë e tillë është bërë e ditur nga Komisioni Evropian nëpërmjet një komunikate, shkruan Gazeta Express.

Komisioni Evropian dhe Austria patën njoftuar më 20 prill se 651 mijë doza të vaksinës “BioNTech/Pfizer” do të dorëzohen në rajon çdo javë nga fillimi i muajit maj e deri në muajin gusht.

Siç thotë edhe komunikata, vaksinat janë ndarë nga pakoja 70 milionë euroshe, e siguruar nga Bashkimi Evropian.

“Do të udhëtoj drejt Ballkanit Perëndimor për të përçuar mesazh të qartë: Ne kujdesemi! Ne kujdesemi për partnerët tanë dhe për punëtorët e tyre shëndetësorë, si dhe ata më të rrezikuarit nga pandemia. Shpërndarja e vaksinave konfirmon përkushtimin tonë të vazhdueshëm për të ofruar përkrahje, siç kemi bërë që nga shpërthimi i pandemisë. Bashkë më të fortë!”, ka thënë ai për uebfaqen e Komisionit Evropian.

Kosova në kontingjentin e parë ka marrë 24 mijë doza të vaksinës “AstraZeneca” nëpërmjet programit të COVAX-it, ku BE-ja ka kontribuar me 2.5 miliardë euro.

blank

Deputeti i Vetëvendosjes: Ne i kemi ndalë thikat mbi harta

Arbër Rexhaj, deputet i Vetëvendosjes në Kuvendin e Kosovës, ka komentuar dialogun Kosovë – Serbi, duke thënë se për herë të parë Kosova është si palë në dialog, dhe se Vetëvendosja i ka ndalë “thikat mbi harta”.

“Nuk e kam hallin opozita a bëhet bashkë në kuptimin e pjesëmarrjen në dialog unë po flas për interesin kombëtar, atëherë opozita na ka kritikuar në këtë formë, mirëpo nuk ka qenë interes kombëtar që Vetëvendosja të jetë së bashku me ta, sepse në marrëveshjen në shtëpinë e bardhë që është bërë…” tha Rexhaj.

“I kemi ndalë ne fatmirësisht, i kemi ndalë ne ‘Thikat mbi Harta’, qe pse?, aty flitet që ndërtimi i hekurudhës e cila ka pasur të shkoj nga veriu i Mitrovicës, dhe ndërkohë këta e kanë dërguar ka Merdarja. Vetëvendosja ka pasur qëndrim, dhe LDK-ja në atë botë që të shkojë ka veriu se në njëfarë forme do të ishte një shtrirje e sovranitetit tonë atje, dhe me një fjalë goje u ndrru destinimi, realisht kjo ka pasë të shkojë kah Veriu i Mitrovicës, dhe pikat tjera që kanë pas të bëjnë më çështje tjera si Moritariumi njëvjeçar përfundoi Rexhaj.


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend