VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

PSE POETËT SHUHEN VRIK Millosh Gjergj Nikollës – Poezi nga GJOK BECI (1939-2014)

By | August 5, 2020

Komentet

Më 21 shtator 1934 lindi Leonard Cohen, autor këngësh dhe poet i shquar kanadez

VOAL – Një këngëtar, por edhe një autor këngësh dhe poet i shquar kanadez Leonard Cohen ka lindur në Montreal, Quebec, më 21 shtator 1934.

Pas përfundimit të studimeve ai u transferua në Nju Jork. Ai pastaj u zhvendos në Greqi dhe në fillim të viteve 60 botoi dy romane, “The Favorite Game” (1963) dhe “Losers Beautiful (1966). Vazhdon të shtëtisë botën: kalon disa vjet në një manastir budistik kalifornian duke marrë emrin Jikan, që do të thotë “i heshtur”; ai jeton në Kubë gjatë periudhës së revolucionit; pastaj kthehet në Nju Jork.

Në librin e tij të poezive “The Parasites of Heaven”, “Parazitët e Qiellit” shfaqen disa tekste (duke përfshirë “Suzanne”) që më vonë do të bëhen këngë. Vetëm në vitin 1966 falë këngës së tij “Suzanne” fillon të njohë suksesin në një nivel muzikor.

Falë inkurajimit të këngëtarit dhe kompozitorit të tij, Judy Collins, ai vendosi të publikojë albumin e parë. Është viti 1968 dhe albumi thjesht quhet “Këngët e Leonard Cohen”: albumi menjëherë pati një sukses të mirë.

Veprat e mëposhtme janë “Songs from a Room” (1969), “Songs of love and hate” (1971) e “Live songs” (live), respektivisht “Këngët nga një dhomë” (1969), “Këngët e dashurisë dhe urrejtjes” (1971) dhe “Këngët live” (live). Pastaj ai hyn në një periudhë krize personale nga e cila del pak vite më vonë me botimin e “New skin for the old ceremony”,  “Lëkura e Re për Ceremoninë e Vjetër” (1974).

Në fund të viteve 80 ai jeton në Kaliforni, në Los Anxhelos. Pas apokaliptikës “The Future”, “E ardhmja” (1992) Cohen vendos të tërhiqet përsëri në një manastir budist në Kaliforni; ai kaloi një periudhë të meditimit dhe u kujdes për të moshuarin maestro Roshi, nga viti 1993 deri në vitin 1999.

Pas gati dhjetë vjet heshtje kompania e tij muzkore publikon “Cohen live” disqe (1994) dhe “Field Commander Cohen” , “Fusha e Komandant Cohen” (2000, regjistrimet e koncerteve të 1978), dhe “More Greatest Hits” , “Më shumë hite të mëdha” (1997).

Pas vitit 2000 ai kthehet për të punuar me bashkëpunëtorin e tij të vjetër Sharon Robinson dhe publikon në moshën 67 vjeç albumin “Ten New Songs” (2001).

Ndër pjesët më të famshme nga Cohen përfshijnë: “The famous blue Raincoat”, “Mushamaja e famshme blu”, “The Partizan”, “So long Marianne” – “Për sa kohë Marianne”, “Chelsea Hotel # 2”, “Sisters of Mercy” – “Motrat e Mëshirës”, “Hallelujah” (bërë edhe më i famshëm nga mbulesat e shumëfishta, dhe në veçanti atë të Jeff Buckley) dhe “Bird on a Wire”.

Dikush e ka përcaktuar zërin e ngrohtë dhe të pagabueshëm të Leonard Cohen si zërin e një brsiku rroje të ndryshkur. Cohen është autor i teksteve prekëse dhe aranzhues eklektik. Për disa, ai madje ka revolucionuar figurën e këngëtarit-kompozitorit që po i afrohet poetit.

Që nga vitet ’60 ai punoi si kompozitor për filma dhe industri televizive: bashkëpunimi i tij më i rëndësishëm ishte “Natural Born Killers” (Vrasës të lindur natyralë, 1994), për regjisorin Oliver Stone.

Leonard Cohen përpara lidhjes me aktoren e njohur Rebecca De Mornay, ka pasur nga artistja Suzanne Elrod, djalin Adam në vitin 1972, i cili pasoi hapat profesionale të babait të tij duke u bërë një këngëtar dhe Lorca, i lindur në vitin 1974, i quajtur kështu nga dashuria për poetin Federico Garcia Lorca.

Ai vdiq në moshën 82 vjeç në Los Anxhelos më 10 nëntor 2016./Elida Buçpapaj

Më 21 shtator 1832 u nda nga jeta shkrimtari i shquar skocez Walter Scott, themelues i romanit historik

VOAL – Sir Walter Scott, i njohur gjithashtu si Baron Scott, lindi në Skoci, Edinburg, më 15 gusht 1771. Autor i madh, poet dhe romancier, gjithashtu redaktor, një pikë referimi e vërtetë e letërsisë skoceze, ai ndoshta lindi dhe më mirë se kushdo tjetër, për atë që quhet romani historik i traditës evropiane.

Familja në të cilën ai lindi i përket borgjezisë së pasur të qytetit, edhe nëse nuk është aristokratike. Babai i tij, i quajtur gjithashtu Walter, është një avokat me interes në studimet historike dhe teologjike, ndërsa Anne Rutherford, gruaja, vajza e një profesori të mjekësisë në Universitetin e Edinburgut, është një grua shumë e rafinuar.

Në moshën vetëm një vjeçare, Walter i vogël u sëmur me poliomelit, një sëmundje që e mban në shtrat për shumë vite, duke e bërë atë të kalonte pjesën më të madhe të fëmijërisë në një fermë Skoceze, në fshat, në zonën e Kufirit. Këtu poeti dhe shkrimtari i ardhshëm Skocez mëson nga historitë dhe traditat që datojnë që nga Mesjeta Skoceze, të cilat do të jenë sfondi i prodhimit të tij të ardhshëm letrar. Përrallat e kryengritjes së fundit kombëtare, me betejën e Culloden më 1746, godasin gjithashtu imagjinatën e tij.

Më 1775, Walter i vogël u kthye në Edinburg, dhe më pas u zhvendos në qytetin Bath, i famshëm për llixhat e tij. Përsëri në kryeqytetin Skocez, në 1778, ai u prezantua me studimet e tij nga i ati, përmes disa mësimeve private, në funksion të regjistrimit në 1979 në Shkollën e Mesme Mbretërore.

Është fillimi i veprimtarisë së tij si studiues, më në fund me një shëndet të sapo fituar. I zhvendosur në Kelso, nga një teze, ai ndoqi shkollën gramatikore, ku u takua me ilustruesin e tij të ardhshëm, James Ballantyne. Sipas testamentit të babait të tij, në 1783 ai filloi studimet për drejtësi në Universitetin e Edinburgut.

Nga 1789 deri më 1792 ai praktikoi në studimin e babait të tij, ndërsa ndiqte një mijë interesa të tjerë, veçanërisht ato letrare. Ai zhvillon një pasion për studimet historike dhe mitologjinë tradicionale, takon personalitete të rëndësishme të kulturës, të tilla si poeti Thomas Blacklock, që James Macpherson autor i Ciklit Ozian dhe, gjithashtu, poetin e mirënjohur Robert Burns.

Pas diplomës së tij, e cila arriti në 1792, ai filloi të praktikonte si avokat, duke punuar në të njëjtën kohë në studimin e gjermanishtes, për të kuptuar më mirë veprën e Goethes dhe disa shkrimtarëve të tjerë të kohës së tij. Ishte në këtë periudhë që Walter Scott filloi karrierën e tij të gjatë si udhëtar, në kërkim të tokave pak të vizituara dhe shpesh të braktisura. Ai bën udhëtimin e tij të parë në veriun e largët të Skocisë, në Malësinë, në prag të baladave të vjetra tradicionale. Këtu ai takon dhe dashurohet me vajzën e një baroneti, Williamina Belsches të Fettercairn, e cila, megjithatë, nuk ia kthen dashurinë.

Sidoqoftë Scott ende gjen gruan e tij, menjëherë pas botimit të veprave të tij të para, në të vërtetë përkthime të veprave gjermane, të tilla si “Lenore” të Gottfried Burger dhe “Gotz” të Goethe. Në fakt, më 1797 ai u martua me Margaret Charlotte Charpentier, me të cilën kishte pesë fëmijë.

Njohjet e para vijnë me botimin e një përmbledhjeje këngësh dhe balada të njohura, me titull “Poezia e kufirit skocez”, të datave 1802 dhe 1803. Është fillimi i një serie poezish epike: “Marmion”, nga 1808, “Gruaja e liqenit”, nga 1810 dhe “Zotëria i ishujve”, i datës 1815.

Në të njëjtën kohë, megjithatë, mbërrin ngritja poetike e Bajronit, vepra e të cilit fillon të tejkalojë atë të Walter Scott dhe të gjithë të tjerëve, të paktën në Anglisht. Kështu, autori “riciklon” veten e tij si një romancier dhe fillon t’i drejtohet prozës, e cila i garanton atij hyrjen në të pavdekshmit e letërsisë së të gjitha kohërave.

Botimi i “Waverley” më 1814 shënoi fillimin e një karriere të shkëlqyer, të përshëndetur nga suksesi i menjëhershëm me kritikë dhe audiencë. Scott zbulon romanin historik, e sajon atë, duke rizbuluar papritmas periudhën mesjetare dhe, mbi të gjitha, të kaluarën skoceze me një rrëfim narrativ të pakonkurueshëm deri në atë kohë.

Ai shkruan mbi njëzet romane historikë përfshirë “Guy Mannering”, nga 1815, “The Puritans of Scotland”, botuar vitin e ardhshëm, “Nusja e Lammermoor”, datë 1819 dhe, padyshim, vepra e madhe e “Ivanhoe”, të vitit 1820.

Ndërkohë, së bashku me vëllezërit Ballantyne, në 1804 ai u bë pronar i një shtypshkronje e cila, të paktën deri në falimentimin e vitit 1813, dukej se po shkonte mirë. Pas kësaj date, për shkak të vështirësive ekonomike dhe qëllimit për të mbajtur shtëpinë e tij, pra Abbotsford Castle, Scott duhet të intensifikojë prodhimin e tij, dhe ka nga ata që argumentojnë se nëse ai nuk do të kishte rënë në vështirësi ekonomike ai kurrë nuk do të kishte shkruar romani i parë i vërtetë historik, përkatësisht “Waverly”, i cili filloi dhe u braktis dhjetë vjet para botimit të tij aktual.

Në 1820 shkrimtari u emërua baronet, pasi kishte botuar një seri të pafund të veprave historike dhe trilluese mjaft të suksesshme. Sidoqoftë, menjëherë pas emërimit, ai përfshihet në falimentimin e botuesve të tij. Gjithashtu për këtë arsye vjen i famshmi “Ivanhoe”, deri më sot një nga veprat e tij më të lexuara dhe, gjithashtu, ndër më të muzikuarit nga kompozitorët më të mirë ndonjëherë.

Kah fundi i viteve 1920, ai përqendrohet në pjesët më të përulura të shoqërisë Skoceze me “Kronikat e Kanongatit”. Gjithashtu për t’u theksuar është poema epike “Jeta e Napoleonit” nga 1827.

Sir Walter Scott vdiq më 21 shtator 1832 në Abbotsford në moshën 61 vjeç.

Një vëzhgues dhe rrëfyes i shkëlqyeshëm i shoqërisë, pasuria e tij i detyrohet gjithashtu personazheve më të devijuar të veprës së tij, të tillë si ciganë, të jashtëligjshëm dhe endacakë. Stili i tij letrar është i fuqishëm dhe, në të njëjtën kohë, poetik, i ngulitur.

Honoré de Balzac, Charles Dickens dhe William Makepeace Thackeray, por gjithashtu dhe mbi të gjitha Alessandro Manzoni, janë vetëm disa nga autorët që morën shenjën e tyre nga vepra e Walter Scott, duke e bërë atë të drejtë në më shumë se një rast, si iniciatori i madh i romanit të mjedis historik. Për shkak të famës së tij ai konsiderohet ende shkrimtari kombëtar skocez./Elida Buçpapaj

URATË PËR MIKPRITJE – Poezi nga NËNË TEREZA

Jezui im,

i lindur në një shpellë

se në bujtore s’kishte vend për ty

as për familjen tënde,

beko të gjithë ata që janë mikpritës.

Bëj që gjithmonë të kenë vend

për të varfër dhe për udhëtarë.

 

Jepu atyre kurajë dhe fuqi

që t’i pranojnë të gjithë mysafirët

duke e përkujuar

se çdo gjë do t’ua kenë bërë atyre

do ta bëjnë pë ty.

 

Jezui im,

beko të gjithë ata që janë mikpritës.

 

Shpirti i Shenjtë le t’u zbulojë atyre

se do të pranohen dhe lartësohen

në Mbretërinë e Qiellit

kush pranon kaq shumë mysafirë

sidomos të varfërit ndër më të varfër.

Amen.

MARRËVESHJA – Poezi nga EZRA POUND – Përktheu EDION PETRITI

Walt Whitman, bëjmë një marrëveshje –

Se për shumë kohë të kam urryer.

Vij tek ti si bir i rritur

Që ka patur një baba kokëderr;

Tani mund t’i zgjedh vetë miqtë e mi.

Ishe ti që theve degën

Tani është koha për gdhëndje.

Kemi një limfë e një rrënjë:

Le të ketë shkëmbim mes nesh.

 

NJË MANIFESTIM E PËRURIM DINJITOZ I LIBRIT “DITA E PLISIT” NË RESTAURANTIN “UJVARA E MIRUSHËS “, AFËR KLINËS – Nga TAHIR BEZHANI

Jeta kulturore;  Dita e Plisit

 

 

Pa koment: të tret persona te njohur për opinioni.

 

Me 19.shtator 2020,me iniciativën e ideatorëve të Ditës së Plisit, z. Ismet Krasniqi-Lala, Prend Buzhala, Idriz Berisha e Gjergj Gjergja  ,me 19.shtator,ne ora 11 u mbajt manifestimi dhe përurimi i librit “Dita e Plisit,” edicioni i VI vëllimi i VI, ku morën pjese  një numër i dashamirëve te Ditës së Plisit. Numri i të ftuarve ishte i kufizuar nga se  organizatorët dhe pjesëmarrësit ,detyroheshin t’i  respektonin udhëzimet e institucioneve zyrtare në rrethana te pandemisë Covid-19.

Në kuadër të kësaj tryeze të rrumbullakët, u promovua libri “Dita e Plisit”, edicioni i VI-të, vëllimi i VI-të, me autor,Ismet Krasniqi-Lala dhe letrari i mirënjohur Prend Buzhala.  Manifestin kulturo-letrarë e moderoi për mrekulli,artisti,humoristi e letrari, Ismet Krasniqi-Lala.

Rapsodi e lahutari Hysen Kurtaj,duke fole për rëndësinë e instrumentit Lahuta në kulturën dhe historinë tonë kombëtare.

 

Me këtë rast  ,për rëndësinë e librit “Dita e Plisit” ,edicioni VI vëllimi i VI-të, por ne tërësi edhe për Diten e Plisit  si manifestim në trojet shqiptare, folën të gjithë pjesëmarrësit e kësaj tryeze të rrumbullakët, dukë dhënë mendimet  e veta, me komente ,kumtesa, recensione ,e  vlerësime  për rëndësinë e Ditës së Plisit.

Për historikun e këtij manifestimi, foli ideatori dhe organizatori historik ,z. Ismet Krasniqi-Lala ,duke elaboruar  sukseset që nga fillimi ,pra që nga viti 2014 kur filloi ky eveniment kulturorë,  e jo vetëm ,në shtëpinë-muze te krijuesit e aktivistit, Gjon Gjergjaj.

 

Kumtesa më interesante ishte ajo e z. Prend Buzhala, i cili këtë herë,  ndërlidhi elementin e traditës kanunore” Mbajtja e armës tek shqiptarët”, duke u futur ne disa elemente të thella të Kanunit ,ku sqarohet arsye, mënyra ,detyrimi   dhe disiplina e mbajtjes së armëve tek populli shqiptarë, si elemente te traditës sonë.

Kjo kumtesë bëri përshtypje tek të pranishmit, nga se nuk ishte dëgjuar herë të tjera.

 

Manifestimi vazhdoi me kumtesa e vlerësime të tjera ,si nga Sejdi Berisha, krijues nga Peja, Halit Barani ,aktivist i njohur  në shumë fusha të jetës nga Mitrovica.

Ndër folësit e radhës ,një fjalë rasti interesante e dha edhe rapsodi i ftuar në këtë ceremoni, lahutari i mirënjohur në trojet shqiptare, z. Hysen Kurti, i cili sqaroi të dhëna për historikun e veglës shqiptare ,lahutën, si një ndër veglat më të vjetra të këndimit   tonë shpirtor nëpër shekuj ,me të cilën i kënduam vetës dhe historisë sonë të lavdishme. Me këtë rast, rapsodi Hysen Kurti, këndoi trim këngë me lahutë me gjitha tiparet e epikës sonë legjendare-fishtiane.

Kujtim nga manifestimi “Dita e Plisit”:

 

Letrarët e Klinës, vite me radhë, me aktivitet e tyre, kanë zgjuar interesim tek publiku i gjerë kosovare, duke i dhënë  jetës frymëmarrje  në përgjithësi ,me  ide e programe te mirëpritura e joshëse për lexuesit dhe të interesuarit. Sukseset e tyre janë bërë të njohura bazuar në aktivitetin e tyre të palodhshëm e personal në gjitha fushat e jetës, bashkëpunimi dhe miqësia e palekundëshme,respekti reciprok, mirëkuptimi me udhëheqësit e jetës politike në qytet etj.

Ky vit, i ngarkuar me epideminë Covid 19, nuk iu ngjason tjerëve,  por në shpirtin e krijuesve klinas nuk ka rahati, qetësi, nuk ka “gjumë” dimërorë sikur në  shumë qendra tjera….

Organizatori  falënderon  MKRS për përkrahjen e projektit “Dita e Plisit”.

 

Një koktej i shtruar për nderë të ftuarve ,ishte edhe përfundimi mjaft i pëlqyeshëm i kësaj tryeze të rrumbullakët-përurim i librit “Dita e Plisit, edicioni VI vëllimi i VI-të.

 

Gjakovë,

20.shtator,2020.

Gjej kohë për të menduar – Poezi nga NËNË TEREZA

Gjej kohë për të menduar – është

burimi i fuqisë.

Gjej kohë për t´u lutur – është në botë

më e madhja fuqi.

Gjej kohë për të qeshur – është muzika

e shpirtit.

Gjej kohë për lojë – është fshehtësia e

rinisë.

Gjej kohë për të dashur – është dhurata

e Hyjnisë.

Gjej kohë për t´u dhuruar – është

ngadhnjimi i dashurisë.

Gjej kohë për të lexuar – është burimi i

urtisë.

Gjej kohë për t´u shoqëruar- është rruga

e lumturisë.

Gjej kohë për të punuar- është çmimi i

ardhmërisë.

Gjej kohë për të bërë mirë- është çelësi

që të shpie në Qiell.

Roland Gjoza: Ende nuk kam shpëtuar nga censura

Ende nuk kam shpëtuar nga censura e soc-realizmit. Autokontrolli ka qenë shumë i fortë brenda meje gjatë komunizmit, aq sa tani, edhe pse kanë kaluar dekada, nuk kam mundur të shpëtoj prej tij. Shpesh ndjej veten të jem në pushtetin e censurës”. Roland Gjoza, shkrimtar, skenarist, u shpreh kështu përballë një audience me njerëz të letrave dhe kinematografisë në aktivitetin kushtuar 70-të vjetorit të tij të lindjes nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit. “Nuk është e lehtë të heqësh gjithë atë peshë të viteve”, tha ai, duke treguar se sa i fortë ka qenë presioni te shkrimtarët para viteve ‘90-të.
Edhe pse sot Gjoza jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, gjurmët e së shkruarës janë kudo tek ai. “Do ishte jo e drejtë t’i mohonim, një pjesë e krijimtarisë sonë u shtri në atë periudhë”, tha ai.
Shkrimtari zbuloi detaje të romanit “Edhe Noe kishte frikë nga vdekja”, ku tha se është shkruar pas një udhëtimi dashurie në Paris.
“Romani u shkrua pas një udhëtimi dashurie në Paris. Ishin ditë të trazuara, i kisha premtuar gruas se një ditë do festonim muajin e mjaltit në Paris. Natyrisht, ishte një premtim i dhënë në çaste frymëzimi, që harrohej shpejt. Por kjo ndodhi krejt rastësisht dhe ajo javë magjepsëse bëri që të shkruhej ky roman. I ndihmuar shumë edhe nga një rastësi. Fjalia e parë u shkrua në hotel, pikërisht në atë dhomë ku kishte jetuar Heminguej me të shoqen”, u shpreh ai.

Po ashtu poeti Gjoza ndau me të pranishmit edhe momente nga fëmijëria e tij dhe rrugëtimin e tij në letërsi dhe si skenarist filmash. “Unë vij nga një familje e madhe tregtarësh, por që patën një fat si gjithë familjet e mëdha gjatë komunizmit. Nga tregtarë u kthyen në infermierë”, tha ai.
Ndërkohë kineastët vlerësuan punën me të dhe kujtimet e tyre ndër vite.
Mbrëmja letrare u zhvillua në shenjë mirënjohjeje për kontributin e tij të çmuar në prozën dhe poezinë shqipe, ku ishin të pranishëm botues, poetë, kineastë dhe miq të librit si Mimoza Ahmeti, Bujar Hudhri, Xhevahir Lleshi, Esad Musliu, Kristaq Mitro, Buron Kaceli, Faslli Haliti, Diana Çuli etj. Roland Gjoza është mjaft i njohur në rrethet artistike në Tiranë e Prishtinë, ndër lexuesit e letërsisë dhe amatorët e filmit. Ai është poet lirik, prozator me një stil të veçantë dhe skenarist filmi. Në moshën 18-vjeçare botoi librin e parë “Mozaik”, një vëllim lirik që la mbresa në qarqet letrare të kohës për ndjenjat e holla e të brishta, si dhe imazhet e freskëta poetike që sillte. Pas mbarimit të fakultetit Gjuhë-Letërsi, u emërua mësues në Pukë. Pas disa vitesh në Veri, kaloi skenarist filmi artistik në “Kinostudio”, Tiranë, ku pati një veprimtari të gjatë e të frytshme. Disa nga filmat ku ai është skenarist, janë çmuar në festivalet dhe konkurset kombëtare. Filmi dokumentar “Të zhdukurit” me skenar të tij është nderuar me çmim të parë në Uashington. Është autor i rreth 20 librave të gjinive të ndryshme, romane, tregime e novela dhe poezi. Në vitin 2006 botoi në Tiranë vëllimin poetik “Bukë e verë” dhe në Prishtinë librin me tregime “Nord Mort”. Prej vitesh, poeti e prozatori Roland Gjoza jeton familjarisht në Nju-Jork.

Filmografia

“Edeni i braktisur”, 2002, skenarist “Amigo”, 1994, skenarist “Kanun”, 1992, skenarist “Nata”, 1998, skenarist “Vdekja e burrit”, 1991, skenarist “Misioni përtej detit”, 1988, skenar “Flutura në kabinën time”, 1988, ndihmës regjisor “Rrethi i kujtesës”, 1987, skenarist “Tri ditë nga një jetë”, 1986, skenarist “Gjurmë në dëborë”, 1984, skenarist.
Skenarist në mbi dyqind shfaqje e spektakle televizive dhe në mbi 120 dokumentarë.
Vepra letrare: “Kush humbet atdheun është Shopen”, poezi (“Uegen”, Tiranë, 2019) “Satirikon”, ese (“Uegen”, Tiranë, 2019) “Tirana feliniane”, ese (Uegen, Tiranë, 2019) “Njëzet Amerikat”, tregime (“Uegen”, Tiranë, 2019) “Sofia Loren e zezë”, roman (“Gjon Buzuku”, Prishtinë, 2018) “Dashuri me shikim të dytë”, tregime (“Gjon Buzuku”, Prishtinë, 2018) “Janush Kubati”, roman (“Gjon Buzuku”, Prishtinë, 2018) “Për shkak të vajzave nga Parisi”, tregime (“Uegen, Shtëpia e Librit dhe e Filmit”, Tiranë, 2018) “Franc Baron”, roman (“Gjon Buzuku”, Prishtinë, 2017) “Gruaja që s’vë të kuq buzësh”, roman (“Gjon Buzuku”, Prishtinë, 2016) “Për Elizën”, roman (“Gjon Buzuku”, Prishtinë, 2016) “Koleksionisti i engjëjve”, tregime (“Gjon Buzuku”, Prishtinë, 2015) “Ana Dolce et Gabbana”, tregime (“Uegen”, Tiranë, 2015) “Nju Jork me kurdisje”, poezi (“Uegen”, Tiranë, 2015)”Pikaso prej ajri”, roman (“Gjon Buzuku”, Prishtinë, 2014) “Zogjtë e Hiçkokut”, ese (“Uegen”, Tiranë, 2014)”Qyteti i vogël”, roman (“Uegen”, Tiranë, 2012)”La boheme”, roman (“Uegen”, Tiranë, 2011)”Papijon”, roman (“Globus R.”, Tiranë, 2009) “Shkalla”, roman (“Vini Graph”, Tiranë, 2009) “Nord mort”, tregime (“Gjon Buzuku”, Prishtinë, 2006) “Bukë dhe verë”, poezi (“Globus R.”, Tiranë, 2006)”Zero”, roman, Prishtinë (“Gjon Buzuku”, Prishtinë, 2004) “Virgjëresha”, roman (“Gjon Buzuku”, Prishtinë, 2002) “Darka mistike” roman (“Gjon Buzuku”, Prishtinë, 2000) “Tereza për Terezën”, roman (“Phoenix”, Tiranë, 1999) “Perënditë”, tregime (“Aqtlash”, Tiranë, 1995) “Mëkati”, roman (“Glob”, Tiranë, 1994)”Romeo, Zhulieta dhe errësira”, tregime dhe novela (“Shtëpia Botuese e Lidhjes së Shkrimtarëve”, Tiranë, 1991) “Harmonia”, tregime dhe novela (“Naim Frashëri”, Tiranë, 1990)”Kolombi i rremë”, tregime e novelë (“Naim Frashëri”, Tiranë, 1989/ “Rilindja”, Prishtinë, 1991) “Letra e një vajze”, tregime, novela (“Naim Frashëri”, Tiranë, 1986) “Njerëz të dashur”, skica dhe tregime (“Naim Frashëri”, Tiranë, 1980)”Hapësirë”, poezi (“Naim Frashëri”).

Në prag të Mitingut të 56 të Poezisë Gjakovë – Poezi të zjedhura nga AGIM DEVA – Përgatiti për botim MUHARREM KURTI

RUBRIKA: NDERIM KRIJUESVE TË SHQUAR GJAKOVARË
Në prag të mitingut të poezisë, të 56-tit më radhë, prezantojmë poezi të poetit të shquar për fëmijë, Agim Deva! Krijimtaria e Z. Deva, vlerësohet ndër më të mira e letërsisë shqipe, për fëmijë. Mirënjohje të përjeteshme! MUHARREM KURTI, Kryetar i Klubit Letrar “Gjon Nikollë Kazazi”.
ËSHTË NJË VI QË I THONË KUFI
Ndoshta jam pak i moshuar
E ca gjëra s’i kuptoj;
N’të dy anët e një vije-
T’ njëjtat lugje e kaproj
I shoh yjet- natën vonë,
Xixëllojnë si në Opojë,
E n’ Kosovë të njejtat yje
Hedhnin dritëzat mbi Tropojë….
E ky zog që këtu e shoh,
E m’ligjeron për Dragobinë,
Disi m’duket se e njoh-
Nga një bli n’ Prishtinë.
I shoh retë si akullore
Lundrojnë qiellit anëmbanë,
I pashë t’ martën- në Gjakovë,
Të mërkuren- në Tiranë.
Rrëshqet Drini shtratit t’vet,
Përherë i kthjelltë e i ri,
Vet me vete sikur flet
Jam n’ Kosovë a n’ Shqipëri?…
Ndërsa koha bën të veten,
N’hartë një vi mes vete kemi,
Fëmijët si qengja na gjetën
Në këto lugje ku bashkë jemi…
Dhe, ja zbehet ajo vi,
Zbehen vulat n’pasaportë,
Je n’Tetovë a n’ Shqipëri?
Ec e ndaje këtë tortë…
Në Drenicë jam- ti në Durrës,
Edhe sytë na kanë- një ngjyrë,
N’ histori ne njeri tjetrin
E shikojmë porsi n’ pasqyrë.
Ndahet zemra në dy pjesë?
Fjala shqip në dy djepa rritet,
Arbëria- arbëri,
As nuk falet, as nuk shitet…
Bie shi në Pejë e Vlorë,
Një ylber pas diellit t’ri,
Me shtatë ngjyra n’ hark qiellor,
S’e kupton mes nesh këtë vi.
Ti m’i hape portat tua,
Unë t’i hap dyert e mëdha,
Si ta ndajmë- të njëjtën mëmë,
Si të ndahet fjala-
NËNËS
Puthjen e parë
Nënës.
Lulen e parë
Nënës.
Vizatimin e parë
Nënës.
Letrën e parë
Nënës.
Të fshehtën e parë
Nënës.
Se nëna më lindi,
Mua ne maj
Dhe askush tjetër,
S’më lindi përveç saj.
KËNGA E PADUKSHME.
Sa të njelmëta rrugët e qytetit tim
Putrat e të papunëve kripë e egër i gërryen
Dredhëzat e qershitë janë larg
Tepër larg
Çudi – edhe pa to
Na rriten e zbukurohen fëmijët
Kur bie shi
Qyteti mbetet edhe pa jargët e kotësisë së vet
Që ia zbraznin lukthin
Që e gërryente përbrënda
Mllefi im i heshtur
Një përbindësh i padukshëm
Më i madh se dinosauri
Posa teret qyteti
Rrugëve të kriposura zvarritet
Duke lëpirë kështu fatin tim
Edhe fatin tënd të shqepur
Ëndërrueshëm të shtrirë nën kësulat gri
Nëse ndonjë zezak pranë meje kalon
Do ta pyes – se a kanë ngjashmëri
E sotmja e ime
Me një të kaluar e tij…
TË MBJELLIM NGA NJË DRU
T’mbjellim te gjithe nga nje dru,
e çdo dru ta sjell nje zog,
e çdo zog ta sjell nje kenge,
e çdo kenge nje kenaqesi,
ajer te paster ne mushkeri,
e çdo gjeth me jete te vet,
pluhurin mbi ty- e pret,
si ombrelle,
qe t’kesh – shendet.
Vetem duhet – pak kujdes,
pak kulture e pak vullnet…
e te zbrese mali ne qytet.
Do t’i degjojme ciu-ci,
zogjte e tu e zogjte e mi.

LUTJE PËR ATË QË MBJELL – Poezi nga NËNË TEREZAZot,
bekoje këtë burrë dhe copën e tij të tokës,
me qëllim që fara e hedhur
të sjellë fruta shumë.
Bekoji frutat e kësaj toke
me qëllim që ai dhe familja e tij
të ushqejnë jetën dhe uria të humbë.

Ashtu si ti që ke ndarë me ne të gjitha
dhuratat e mbretrisë sate,
bëj që dhe ky burrë
të ndajë bollëkun me ata
që s’kanë as tokë e as ç’të mbjellin.

Jepi këtij fermeri,
O zot,
e të gjithë neve
një shpirt të dëlirë,
me qëllim që mbjellja jote
të sjellë kallinj mirësie në jetën tonë.

XXXVIII – 2020 VITI I AT GJERGJ FISHTËS – Lukë Kaçaj: “Lahuta e Malcis, kjo armë pa leje e diktaturës ” – Përgatiti për botim Fritz RADOVANI

XXXVIII – 2020 VITI I AT GJERGJ FISHTËS – Lukë Kaçaj: “Lahuta e Malcis, kjo armë pa leje e diktaturës ” – Përgatiti për botim Fritz RADOVANI

Lukë Kaçaj: “Lahuta e Malcis, kjo armë pa leje e diktaturës ”

Prej librit “Legjendat nuk vdesin”

Kangtari i madh Loro SATA shkruen:

 

Në prag të Mitingut të 56 të Poezisë Gjakovë – Poezi të zgjedhura nga REXHEP HOXHA – Përgatiti për botim MUHARREM KURTI

RUBRIKA: NDERIM KRIJUESVE TË SHQUAR GJAKOVARË
Në prag të mitingut të poezisë, të 56-tit më radhë, prezentojmë poezi të poetit dhe prozatorit të shquar Rexhep Hoxha! Rexhep Hoxha është autor i dy veprave për fëmijë ” Lugjet e verdha” dhe “Verorja”, disa herë të ribotuara dhe ndër veprat më të mira të letërsisë shqipe! Mirënjohje të përjeteshme! MUHARREM KURTI, Kryetar i Klubit Letrar “Gjon Nikollë Kazazi”.
GJAKOVA
Në zjarr, në flakë e në tufan,
me rribë sulmova në errësirë
krenar unë ballin tim ta kam,
që bijtë e mi t`jetojnë të lirë.
Për ide t`shenjta, për vatan,
sokola dhash, fatosa të ri;
Dhe para plumbit e litarit
s`u thyen. Vdiqën me brohori.
Po folni eshtra në paçi gojë,
t`shpërndara kahdo anë e mbanë!
Kush mundet vallë të ma mohojë
atë gjak që bijtë e mi kanë dhënë.
Krahrorin unë e kam si dëbojë,
plot burra zemre, të vështirë,
që askënd s`donë ta shohin rob,
por edhe vetë të jenë të lirë.
Ti Mehmet Ali pashë Maxharri
ngrehu nga varri t`ndihet zani,
e pa ç`të gjet te Kullë e Drenit
çka bën Gjakova, jatagani.
O Dahë! Bajram! Rexhep Gërçari!
Hasim! Emin! Nama s`ju vati.
S`u trembët kurrë ku buçet zjarri
Kosova lum për ju q`ju pati.
ÇABRAT I LASHTË
Syqiellorë Çabrati i lashtë
kur të kujtoj, rritem,
zjarr ndizet në mua;
Kur dëgjoj poezinë tënde me rima e ritëm,
Çabrat i magjive tua,
shkrihem si qiriu
të kthehem në fajkua
për t`u ngjitur qiellit me flatra të lara
mbi krah misteresh fuqish të papara,
syqiellorë Çabrati të lashtë.
RINIA, AJO E DIELLIT
N`qaste fatale, kur shumë ngushtohem
prej t`zezave të njeriut mizor;
M`bie n`mend rinia edhe gëzohem
dhe e ndjej veten si zog qiellor.
M`bie n`mend rinia, ajo e zjarrit,
ajo e diellit tim ngadhnjimtar;
Ajo qe jetën shpëton prej varrit
e prej dhunuesit me shpirt kusar.
M`bie n`mend rinia e Skenderbeut,
ajo që n`zemër ka plot guxim;
Ajo që jenkët i zhbin prej dheut,
ajo që t`drejtën ka për parim.
O të pamëshirtat çaste fatale,
në zemrën time vlon diç e re!
Një këngë rinie, plot ideale,
që don krenare t`jetojë mbi dhe.
SHIRAT BIEN
Për ty zbardhin agimet,
Kosovë,
shirat bien
mbi ara tua e ugare
e rritesh me lule
e grunaja
e vlon me fëmijë,
fole burrëri.
Kosovë,
hapësirë yjesh të pashuar,
nga sytë e tu
drita shkëlqeu
e perdet e errësirës
me zemërim i shqeu.
Diell mos pafsha me sy
n`luajsha me ty,
Kosovë
tokë trëndafilash,
ti lindja ime dhe varri,
ti dorë martine,
shqipe me krah zjarri,
ti besë e përjetësuar,
që vdes vetëm atëherë
kur dielli
për herë të fundit
perëndon,
kur jeta shkon,
s`ka njerëz,
kur s`ka stinë,
s`ka lule,
s`ka pranverë.
VJERSHA NGADHNJIMTARE
O vjershë që linde prej dallgëve gjallnuese
dhe shprehesh ndër vala të jetës së re!
Shpërthe me gëzimin e rinisë vullnuese,
nxjerri gjithë jonet më të bukura që i ke!
Ti që linde të këndohesh ndër breze,
si lule e bardhë të jesh përgjithmonë;
Ngjitu kah dielli që me t`vetat rreze
dritë dhe nxehtësi i jep tokës sonë!
Vjershë, o vjershë ti! Vjershë, o shpirt i gjallë,
nxitë rininë si vashën me t`dashnu!
Atëherë, o vjershë, ti ke me qenë e rrallë
e ndër vjersha ti ke me ngadhnu!

NË SHKUP DIKUR – Poezi nga NËNË TEREZABefas e lashë qytetin tonë,
befas, por jo verbërisht.

E shenjtë ishte Nëna ime,
por nuk donte të më humbte,
u mbyll në dhomë gjithë ditën
dhe në mbrëmjen tjetër më tha:
” Po ta jap lejen, shko.
Vëre dorën mbi dorën e Jezuit
dhe vështro përpara.
Kurrë mos shih pas.
Përpara vetëm!”

Dhe ashtu bëra
Mirënjohje vështirësive.
Unë nuk të harroj…

Të kam gdhendur
në pëllëmbën e dorës time.
Të kam thirrur me emër.
Mua më përket,
Më e çmuara e syve të mi.
Të dua.

E bindur jam,
që sa herë themi
Zoti Ynë
Duart e veta shikon zoti,
Të kam gdhendur në pëllëmbën
E duarve të mia
dhe na gjen atje.


Send this to a friend