VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Presidenti Trump dhe ish nënpresidenti Biden zhvillojnë fushatë në Ajova

By | June 12, 2019

Komentet

Nadler: Ekziston një “çështje e fortë” kundër Presidentit Trump

Udhëheqësi i komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve që po shqyrton listën e akuzat kundër Presidentit Donald Trump argumentoi se ekziston një “çështje e fortë” kundër udhëheqësit amerikan.

Kongresmeni Jerrold Nadler deklaroi në CNN se Presidenti Trump do të shpallej fajtor në “tri minuta” nëse ai do të ndeshej me këto akuza para një jurie të gjykatës penale se abuzoi me postin e tij duke i kërkuar Ukrainën për të hetuar një nga kundërshtarët e tij kryesorë të demokratëve në zgjedhjet e vitit 2020, ish-nënpresidentin Joe Biden.

Zoti Nadler tha se nëse Presidenti Trump “kishte ndonjë provë shfajësuese”, do ta kishte bërë të ditur, sesa të refuzonte pjesëmarrjen, siç ka bërë Shtëpia e Bardhë, përpara se Komisioni Juridik i Dhomës së Përfaqësuesve kontrolluar nga demokratët të shqyrtonte akuzat për shkarkimin nga detyra të presidentit republikan.

Zoti Nadler tha se paneli juridik, pas një seance dëgjimore të hënën mbi provat e mbledhura tashmë nga Komisioni i Inteligjencës së Dhomës së Përfaqësuesve për ndërveprimet mes Presidentit Trump dhe ndihmësve të tij për Ukrainën, mund të votojë mbi listën e akuzave deri në fund të javës. Më pas, një votë e plotë e Dhomës së Përfaqësuesve mund të jetë në rrugën e duhur për të fajësuar Trump përpara se të fillojnë pushimet për festat e Krishtlindjeve në dy javë, duke hapur rrugën për një gjykim në Senatin me shumicë republikane në janar, megjithëse dënimi dhe shkarkimi i Presidentit Trump mbetet i pamundur.

Por zoti Nadler nuk pranoi të spekulojë se sa akuza do të sillen kundër Presidentit Trump dhe përmbajtjen e tyre. zëri i amerikës

SHBA: Sajmir Alimehmeti dënohet me 22 vjet heqje lirie për mbështetje të terrorizimit

Një gjykatë në New York, dënoi me 22 vjet heqje lirie një shqiptar me vendbanim në Bronx, që synonte të bëhej pjesë e grupit ekstremist Shteti Islamik.

Sipas akuzës, që nga viti 2015, Sajmir Alimehmeti, i cili veten e quante “Dentisti”, kishte blerë thika dhe pajisje të tipit ushtarak.

“Ju jeni një bombë e kurdisur”, tha të premten gjykatësi federal i Manhatanit, Paul Engelmayer, derisa po publikonte vendimin për dënimin e tij nën akuzat për ofrim të mbështetjes materiale për ISIS-it dhe për mashtrim me pasaportë.

Alimehmeti, shtetas i natyralizuar amerikan ishte arrestuar në vitin 2016. Një agjent i fshehtë ishte takuar me Alimehmetin në banesën e tij në Bronx, ku ai kishte luajtur video, ku shihej një prej luftëtarëve të ISIS-it duke u prerë kokën të burgosurve.

Alimehmeti i kishte thënë agjentit të fshehtë se “ai dhe vëllai i tij kishin patur në plan për të udhëtuar nga Shqipëria në Raka të Sirisë, por i vëllai ishte arrestuar.”

Ai kishte qenë në vëmendje të autoriteteve të paktën që nga viti 2014, kur atij i ishte mohuar dy herë hyrja në Britani, prej nga synonte të udhëtonte për në Siri. Në vitin 2015 ai kishte aplikuar për një pasaportë të re amerikane, duke pretenduar se e kishte humbur të parën. Sipas FBI-së, ai mendonte se përdorimi i pasaportës së vjetër me vulat britanike të refuzimit do të ngjallte dyshime.

Në vitin 2018 ai kishte pranuar fajësinë, duke theksuar se ka gënjyer gjatë aplikimit për pasaportë si dhe për ofrim të mbështetjes materiale për ISIS-in. zëri i amerikës

Ford me mbetjet e kokrrës së kafesë do të prodhojë pjesë të automjeteve

Gjiganti i automjeteve me bazë në SHBA, Ford Motor Company, do të përdorë mbeturinat e kafesë për prodhimin e pjesëve të automjeteve, bëri të ditur sot kompania, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ford dhe zinxhiri global i ushqimit të shpejtë Mc Donald’s do të fillojnë bashkëpunimin për përpunimin e kokrrës së kafesë, thuhet në një njoftim për media nga prodhuesi i automjeteve.

“Të dy kompanitë kanë zbuluar që mbeturinat e kokrrës së kafesë mund të shndërrohen në një material shumë të qëndrueshëm që mund të përdoret për pjesë të automjeteve”, thuhet më tej.

Këto përbërës përputhen me specifikimet e cilësisë që kërkohen nga paneli i montimit të dritave dhe pjesëve të tjera të trupit dhe pjesëve të jashtme të karrocerit.

Kur mbeturina e kafesë nxehet në temperatura të larta nën oksigjen të ulët dhe përzihet me plastikë dhe aditivë të tjerë, materiali që prodhohet mund të shndërrohet në forma të ndryshme.

“Për më tepër, pjesët e prodhuara nga kjo metodë janë 20 për qind më të lehta dhe kanë nevojë për 25 për qind më pak energji në procesin e formimit”, thuhet në njoftimin e kompanisë.

Trump: SHBA mund të ndërmarrin veprime tregtare ndaj vendeve të NATO-s që nuk kontribuojnë

Presidenti Donald Trump tha të enjten se Shtetet e Bashkuara mund të ndërmarrin veprime tregtare ndaj vendeve që nuk kontribuojnë sa duhet për NATO-n.

Presidenti Trump, i sapokthyer nga udhëtimi në Londër për samitin e NATO-s, po u bën trysni vendeve anëtare që të kontribuojnë më shumë financiarisht për aleancën.

Ai tha se shumë vende po i afrohen objektivit të shpenzimeve prej dy përqind të Prodhimit të Brendshëm Bruto përsa i përket kontributit për NATO-n.

“Shumë vende janë afër dhe po afrohen. Disa nuk janë shumë afër, dhe ne mund të ndëmarrim gjëra që kanë të bëjnë me tregtinë. Nuk është e drejtë që ata të kenë mbrojtjen amerikane dhe të mos paguajnë,” tha ai.

Presidenti Trump dhe udhëheqësi francez Emmanuel Macron debatuan ashpër rreth të ardhmes së NATO-s në prag samitit që u mblodh për të shënuar 70 vjetorin e aleancës ushtarake perëndimore.

Në shkëmbimet e mprehta mes tyre, Presidenti Trump kërkoi që Evropa të paguajë më shumë për mbrojtjen e saj kolektive dhe të bëjë lëshime në favor të interesave tregtare amerikane.

Ndërkaq, ai foli me optimizëm për aleancën dhe tha se takimet e tij gjatë samitit shkuan mirë dhe se “NATO-ja është në formë shumë, shumë të mirë.” Edhe marrëdhëniet me vendet e tjera janë “vërtet të jashtëzakonshme,” tha Presidenti Trump në komentet që bëri të enjten. zëri i amerikës

Presidenti Trump dhe lufta ndaj karteleve meksikane të drogave

Ardita Dunellari

Presidenti amerikan Donald Trump duket se do të vërë në jetë planin e tij për të përcaktuar zyrtarisht kartelet e drogës meksikane si organizata terroriste. Njoftimi i tij e ka vënë në pozita mbrojtëse qeverinë meksikane. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Ardita Dunellari i hedh një vështrim ndikimit politik të një lëvizjeje të tillë dhe efektin e saj në marrëdhëniet dypalëshe SHBA-Meksikë.

Makina të djegura, rrugë të lyera me gjak dhe civilë të tmerruar, kjo është pasoja e konfliktit të dhunshëm të së shtunës mes karteleve të drogës dhe autoriteteve meksikane. Kjo përballje la 22 të vdekur, përfshirë katër policë.

Krimi i organizuar ndërkufitar mbetet një sfidë serioze e sigurisë si për Meksikën ashtu edhe për Shtetet e Bashkuara. Një sulm i pamëshirshëm i grupeve të drogës la nëntë shtetas amerikanë të vdekur në fillim të nëntorit në Meksikë, duke bërë që Presidenti Trump të deklaronte synimin e tij për t’i shpallur kartelet e drogës si Organizata të Huaja Terroriste. Presidenti e përsëriti premtimin e tij në një intervistë javën e kaluar.

Analistit Adam Isacson kjo i kujton retorikën e fushatës, kur Presidenti fliste për Amerikën Latine si një rajon që dërgon njerëz të këqij në Shtetet e Bashkuara.

“Ideja e futjes së grupeve kriminale në listën e organizatave terroriste dhe kthimi i vëmendjes tek kaosi që po ndodh në Meksikë, përshtatet shumë mirë me mesazhin e Presidentit.”

Kjo do t’i jepte autoritetin institucioneve amerikane për të ngrirë pasuritë financiare të këtyre grupeve kriminale, ndjekjen e tyre penale për aktivitetet që mbështesin terrorizmin dhe ndalimin e hyrjes në vend për individë dhe subjekte të lidhura me këto grupe.

Presidenti Trump tha se ai i kishte ofruar presidentit Meksikan ndihmë për “të hyrë brenda dhe për të pastruar (zonat nga grupet kriminale)”, duke krijuar shqietësim për një ndërhyrje të mundshme amerikane.

Presidenti Meksikan reagoi menjëherë, duke deklaruar se asnjë forcë e huaj nuk do të përfshihej në vendosjen e rendit dhe ligjit në Meksikë:

“Ne nuk pranojmë asnjë lloj ndërhyrje. Ne jemi një vend i lirë, sovran”, tha Presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador.

Qeveria meksikane është pak e shqetësuar për sovranitetin, duke marrë parasysh se si ajo nga presioni liroi djalin e udhëheqësit famëkeq të karteleve të drogës, El Chapo, thotë Dan Cadman nga Qendra për Studime të Emigracionit. Sipas tij, fajin e ka paaftësia e autoriteteve meksikane për të trajtuar problemin e karteleve të drogës.

“Ata janë duke minuar aftësinë e qeverisë për të kontrolluar veten në të njëjtën mënyrë siç bënë Talibanët në Afganistan, ku ata kontrollojnë fushat me opium.”

Kritikët e kësaj politike, përfshirë analistin Isacson, janë kundër përdorimit të mjeteve të krijuara për të luftuar terrorizmin në luftën kundër karteleve të krimit. Sipas kritikëve, kjo nuk do të përmirësonte aftësitë e luftimit të krimit, por mund t’i dobësojë masat e antiterrorizmit. Zoti Isacson ngre shqetësime për efektin negativ që futja e këtyre grupeve në listën e organizatave terroriste do të kishte në marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës, dy vende që ndajnë shumë më tepër sesa një kufi dhe një interes të përbashkët për të luftuar krimin e organizuar.

Mbetet për t’u parë nëse Departamenti i Shtetit do të shpallë kartelet meksikane të drogës organizata terroriste, pasi ligji amerikan specifikon një numër kriteresh për futjen e grupeve dhe individët në listën e organizatave terroriste.

SHBA: Demokratët do të hartojnë akuzat për shkarkimin e presidentit

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi njoftoi të enjten se Dhoma e Përfaqësuesve do të hartojë listën me akuza për shkarkimin e Presidentit Donald Trump.

“Bëhet fjalë për fatin e demokracisë sonë. Presidenti nuk na la zgjidhje tjetër veçse të veprojmë,” tha zonja Pelosi.

Ajo e bëri njoftimin historik ndërsa demokratët po kërkojnë me ngulm që Dhoma e Përfaqësuesve, ku ata kanë shumicën, ta hedhë në votë propozimin, ndoshta para Krishtlindjeve.

Zonja Pelosi tha se e kishte autorizuar hartimin e akuzave për shkarkimin e presidentit “me një ndjenjë trishtimi por me besim dhe përulje.”

“Veprimet e presidentit kanë shkelur seriozisht Kushtetutën,” tha zonja Pelosi.

Në qendër të hetimeve është një telefonatë e Presidentit Trump me presidentin e Ukrainës në korrik të këtij viti, ku zoti Trump i bëri presion bashkëbiseduesit për të hetuar rivalin demokrat Joe Biden si kusht që Ukrainës t’i livrohej ndihma ushtarake. Presidenti Trump i ka mohuar akuzat. Shtëpia e Bardhë tha se demokratëve duhet t’u vijë turp.

Nëse Dhomae Përfaqësuesve e miraton listën e akuzave, në Senat, ku shumicën e kanë republikanët, zhvillohet një gjyq. Në këtë rast, anëtarët e Dhomës së Përfaqësuesve luajnë rolin e prokurorëve dhe senatorët rolin e jurisë. Kreu i Gjykatës së Lartë kryeson gjyqin. Presidenti lejohet të ketë në gjyq avokatë mbrojtës, të cilët thërrasin dëshmitarë dhe kërkojnë dokumente.

Presidenti Trump tha sot se nëse Dhoma e Përfaqësuesve vendos të miratojë akuzat për shkarkimin e tij, ajo duhet ta bëjë këtë tani dhe sa më shpejt, në mënyrë që çështja t’i kalojë senatit dhe vendi t’i kthehet punës.

Ai tha se një vendim i tillë i demokratëve nënkupton që presidentët e ardhshëm do të përballen në mënyrë rutinë me kërcënime për shkarkim nga ligjvënësit. zëri i amerikës

Raporti i komisionit të Zbulimit: Presidenti abuzoi me pushtetin

Demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve parashtruan të martën raportin e tyre lidhur me shkarkimin e Presidentit Donald Trump, duke e akuzuar atë për përdorimin e kompetencave që i jep posti i tij për të kërkuar ndërhyrje nga një qeveri e huaj për zgjedhjet e vitit 2020. Në raportin e komisionit të Zbulimit të Dhomës së Përfaqësuesve, që udhëhoqi hetimet që nisën zyrtarisht në shtator, thuhej gjithashtu se presidenti republikan ka penguar hetimin.

Komisioni pritet të mblidhet më vonë gjatë ditës së sotme për të votuar mbi raportin. Më pas çështja do t’i kalojë komisionit Juridik të Dhomës së Përfaqësuesve që do të nisë veprimtarinë mbi këtë çështje të mërkurën.

Nëse Dhoma e Përfaqësuesve do të votonte pro akuzave për shkarkimin e presidentit, çështja do t’i kalonte për gjykim senatit ku për shkarkimin e tij do të nevojiteshin votat e dy të tretës së senatorëve të pranishëm.

Pjesë e diskutimit është çështja nëse presidenti Trump ka shpërdoruar detyrën duke i bërë presion Ukrainës që të hetojë ish-nënpresidentin amerikan Joe Biden, një nga pretendentët kryesorë për të qenë kandidati zyrtar i demokratëve për zgjedhjet e vitit 2020.

Zoti Trump ka mohuar të ketë shkelur ligjin dhe ka akuzuar demokratët se kanë përdorur hetimet për të përmbysur rezultatin e zgjedhje të 2016.

Sondazhet tregojnë se amerikanët janë të ndarë lidhur me qasjen e tyre ndaj procesit për shkarkimin e presidentit Trump.

Ligjvënësit dhe publiku kanë dëgjuar dëshmi nga zyrtarë aktualë dhe ish-zyrtarë se ndihma ushtarake ndaj Ukrainës u pezullua dhe se një takim në Shtëpinë e Bardhë i Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelenskiy ishte kushtëzuar me nisjen e hetimeve nga Kievi rreth një teorie të pafaktuar se Ukraina ka ndërhyrë në zgjedhjet amerikane të 2016-s. zëri i amerikës

Tërmeti, hetime për ndërtimet në Tiranë dhe Durrës

Në Shqipëri, prokuroritë e Tiranës dhe Durrësit njoftuan se kanë nisur prej disa ditësh hetimet lidhur me ndërtesat e dëmtuara si pasojë e tërmetit të fortë që goditi vendin, të martën e shkuar. Kryeqyteti dhe zona e Durrësit janë më të prekurat nga tërmeti. “Hetimi ka si objekt kryerjen e veprimeve të shpejta në drejtim të sqarimit të rrethanave konkrete, që kanë çuar në pasojat e ardhura dhe gjendjen e ndërtimeve. Veprat penale që po hetohen janë ato të “Shpërdorim detyre”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal, ku do hetohet për organet qe kanë miratuar lejet e ndërtimit dhe nëse ato janë dhënë në mbështetje të ligjit, si dhe nëse ndërtuesit kanë respektuar lejen e marrë, “Ndërtim i paligjshëm”, parashikuar nga neni 199/a i Kodit penal, si dhe “Dhënia e ndihmës për ndërtim të paligjshëm”, neni 199/b i Kodit Penal”, shojegon Prokuroria e Tiranës e cila shpjegon se i është kërkuar “informacion Bashkisë së Tiranës për banesat e evidentuara tashmë si të prekura nga termeti dhe të klasifikuara jo në kushtet e duhura për banim. I njëjti informacion i është kërkuar dhe strukturave të tjera shtetërore”.

Prokuroria e Durrësit nga ana e saj, thotë se “dyshohet se pasojat kanë ardhur si shkak i ndërtimeve pa leje dhe të moskryerjes së detyrës nga inxhinierët zbatues dhe personave pergjegjës si dhe nga mospërmbushja e rregullt e detyrës nga nepunësit shtetëror të ngarkuar me mbikqyerjen e këtyre ndërtimeve”. Kjo prokurori ka rregjistruar çështjen për veprat penale; “Ndërtim pa leje”, dhe “Shpërdorim detyre”.

Të dhëna ende paraprake flasin për të paktën afro 900 pallatet dhe mbi 5100 banesat e dëmtuara nga tërmeti. Në Tiranë rezultojnë për momentin 640 pallate dhe 4 mijë banesa të dëmtuara, nga të cilat 371 pallate dhe afro 2500 banesa të dëmtuara rëndë. Në Durrës, numri rezulton më i ulët, por vetëm për shkak se këtu procesi i verifikimit ka nisur me vonesë, ndërsa ditët e para vëmendja ishte përqëndruar te njerëzit e mbetur nën rrënoja. Në këtë qytet për momentin rezultojnë 185 pallate dhe afro 730 banesa të dëmtuara, nga të cilat 38 pallate dhe 620 banesa të prekura rëndë.

Po sot, gjatë ditës presidenti Ilir Meta mblodhi Këshillin e Sigurisë Kombëtare. “Diskutuam për një bashkëveprim dhe koordinim më të ngushtë midis të gjitha institucioneve për përballimin e emergjencës deri në rivendosjen e normalitetit të plotë. E mbështetëm prokurorinë të çojë përpara hetimet dhe të vendosë para përgjegjësisë penale të gjithë ata që do të rezultojnë përgjegjës. Të sigurojmë burimet e brendshme dhe mbështetjen e duhur ndërkombëtare për tejkalimin e pasojave të rënda të këtij tërmeti të tmerrshëm”, u shpreh presidenti Meta, përmes një postimi në Facebook, në përfundim të takimit. zëri i amerikës

Trumpi nuk do të marrë pjesë në seancat e procesit të shkarkimit

Shtëpia e Bardhë tha se presidenti i SHBA-së, Donald Trump, dhe avokatët e tij nuk do të marrin pjesë në një seancë dëgjimore, këtë javë, në kuadër të procesit të shkarkimit të presidentit, i nisur në Dhomën e Përfaqësuesve të kontrolluar nga demokratët.

Në një letër dërguar Komitetit Gjyqësor të Dhomës së Përfaqësuesve, më 1 Dhjetor, këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Pat Cipollone, akuzoi panelin për një “mungesë të plotë të një procesi të rregullt dhe të drejtësisë themelore” në hetim.

Komiteti, i ngarkuar me marrjen në konsideratë të akuzave të njohura si artikuj të shkarkimit, ka planifikuar të fillojë seancat dëgjimore publike më 4 dhjetor.

Hetimi për shkarkim i komiteteve të Dhomës së Përfaqësuesve, ka si pikë qëndrore një telefonatë të muajit korrik, midis presidentit Trump dhe atij të Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy.

Hetimi po zhvillohet nëse Trump abuzoi me pushtetin, duke bërë presion ndaj Ukrainës që të nisë një një hetim ndaj Joe Biden, një kandidat kryesor demokrat për t’u përballur me Trumpin në zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm, dhe djalin e tij Hunter Biden, i cili kishte punuar më parë për një kompani të energjisë të Ukrainës.

Trump mohon fajësinë dhe e quan hetimin një “gjueti shtrigash”. rel

Kandidatura e Michael Bloombergut

Fushës së mbushur me kandidatët që shpresojnë të marrin emërimin presidencial të partisë demokrate iu shtua një emër i ri së fundmi, ish kryetari i bashkisë së New York Michael Bloomberg. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Ardita Dunellari thotë se investitori dhe filantropi miliarder 77-vjeçar është një emër i njohur dhe ka në dispozicion miliona dollarë të pasurisë së tij për shpenzimet e fushatës, por sondazhet tregojnë se politikani i moderuar i cili dikur ka garuar si republikan, përballet me skepticizëm mes disa demokratëve.

Michael Bloomberg po bën fushatë për politika që ai thotë se do të ndihmojnë klasën e mesme dhe do të rivendosin drejtësi në ekonominë amerikane.

Miliarderi kandidon në një kohë kur shumë demokratë po kritikojnë pabarazinë e të ardhurave në Amerikë dhe mbajnë qëndrim ndaj ultra të pasurve. Bloombergu po mbështetet tek përvoja e tij për të fituar votues: pozicionin e tij të suksesshëm si mogul në media dhe teknologji dhe si kryetari i bashkisë që rigjallëroi qytetin e Nju Jorkut pas sulmeve të 11 shtatorit.

“Ajo që trashëgoi Michael Bloomberg ishte fjalë për fjalë një zonë katastrofash në Manhattanin e Poshtëm dhe ai ishte në gjendje ta rindërtonte qytetin në mënyrë të konsiderueshme dhe ta rindërtonte atë në mesin e një recesioni”, thotë John Hudak me institutin Brookings

Si kryetar bashkie, Bloomberg krijoi një politikë të veçantë për forcat e rendit të njohur si ndalo dhe kontrollo, e cila lejoi ndalimin në mënyrë disproporcionale të afrikano-amerikanëve për kontrolle të rastësishme të policisë. Kohët e fundit zoti Bloomberg kërkoi falje për politikën, duke thënë se ai nuk e kuptonte plotësisht se si ndikoi ajo tek pakicat, të cilat shihen si mbështetës të rëndësishëm të Partisë Demokrate.

Bloomberg, njeriu i nëntë më i pasur në botë, pritet të derdh miliona dollarë në reklama.

“Asnjëherë nuk ka patur një kandidat që ka njoftuar se do të garojë për president dhe brenda disa ditësh të shpenzojë 37 milionë dollarë dhe ky është vetëm fillimi”, thotë analisti Larry Sabato.

Sondazhet tregojnë se Bloombergu ka tani rreth 3 përqind mbështetje mes demokratëve. Por pa asnjë favorit të qartë në zgjedhjet paraprake, disa analistë thonë se paratë e tij i japin Bloombergut ndikim dhe perceptimin e pavarësisë në arenën politike.

“Është më mirë për një kandidat të shpenzojë paratë e veta, sesa të mbledhë qindra miliona dollarë nga njerëz që duan diçka në këmbim, qoftë ky posti i një ambasadori apo një dispozitë në ligj për të përfituar për biznesin e tyre”, thotë analisti Larry Sabato.

Në të njëjtën kohë, ato para mund të jenë një përgjegjësi politike në një parti që premton të ngushtojë hendekun në rritje mes të pasurve dhe të varfërve.

“Unë e kuptoj që njerëzit e pasur do të kenë më shumë këpucë se sa ne, do të kenë më shumë makina se sa ne, do të kenë më shumë shtëpi, por nuk mund të marrin një pjesë më të madhe të demokracisë”, tha kandidatja Elizabeth Warren.

Bloomberg argumenton se ai është kandidati më i mirë për të mposhtur Presidentin Trump, me centrizmin e tij politik dhe pasurinë e madhe. A do të bien dakord votuesit?

Popullariteti nuk blihet lehtë thotë analisti Hudak.

“Presidenti Trump u lidh me votuesit në një mënyrë shumë personale. Nuk është e qartë në se Michael Bloombergu ka të njëjtën karizëm politike”.

Tani për tani, Bloombergu po i anashkalon zgjedhjet paraprake në katër shtete në shkurt. Prova e tij e parë e madhe vjen në 3 Mars, kur 14 shtete do të zhvillojnë zgjedhjet paraprake në atë që njihet si “Super E Marta”.

DASH: Sot, ashtu si në kohë të tjera të vështira, SHBA në krah të Shqipërisë

Departamenti amerikan i Shtetit, shprehu ngushëllimet e Shteteve të Bashkuara për viktimat e tërmetit në Shqipëri.

“Sot ne lutemi për familjet e tyre, si edhe për ata që janë lënduar. Në emër të popullit amerikan, u urojmë të gjithë atyre që janë prekur shërim të shpejtë. Sot, ashtu si në kohë të tjera të vështira, Shtetet e Bashkuara janë në krah të miqve tanë në Shqipëri”, thuhet në një deklaratë të Sekretarit të Shtetit Mike Pompeo, me rastin e 107 vjetorit të pavarësisë.

Departamenti i Shtetit shpreh gjithashtu mbështetjen e fortë për integrimin e evropian dhe përgëzon vendosmërinë e Shqipërisë për këtë objektiv,

“Ne vlerësojmë përpjekjet e qeverisë shqiptare për të zbatuar reformat e nevojshme, përfshirë ato që kanë si synim konsolidimin e një sistemi gjyqësor të pavarur”, thuhet më tej në deklaratë.

Departamenti i Shtetit vlerëson gjithashtu kontributin e Shqipërisë në koalicionin e NATO-s dhe mirëpret udhëheqjen e Shqipërisë në kryesinë e radhës së OSBE-së për vitin 2020.

“Miqësia SHBA-Shqipëri qëndron si një shtyllë e qendrueshme paqeje dhe stabiliteti dhe ne shpresojmë për shumë vite të tjera miqësie dhe bashkëpunimi”, përfundon deklarata.

Republikani Nunes nuk i përgjigjet pyetjes nëse është takuar me ish-kryeprokurorin e Ukrainës

Republikani Nunes nuk i përgjigjet pyetjes nëse është takuar me ish-kryeprokurorin e Ukrainës

Devin Nunes, republikani kryesor i komisionit të Zbulimit (Dhoma e Përfaqësuesve) që po heton Presidentin Donald Trump, nuk pranoi t’i përgjigjej të dielën pyetjeve nëse ishte takuar me një ish-zyrtar ukrainas për të mbledhur informacione rreth djalit të ish-Nënpresidentit Joe Biden.

Avokati që përfaqëson zotin Lev Parnas, një bashkëpunëtor i avokatit personal të zotit Trump, Rudy Giuliani, ndaj të cilit rëndon një aktpadi, tha për disa media të premten se zoti Nunes ishte takuar me ish-Kryeprokurorin e Ukrainës Victor Shokin në Vjenë në vitin 2018.

Pretendimi është i diskutueshëm sepse zoti Nunes nuk ka folur për ndonjë takim të kësaj natyre gjatë mbrojtjes që i ka bërë në emër të republikanëve Presidentit Donald Trump gjatë seancave dëgjimore në kuadër të hetimeve për shkarkimin e tij.

Duke folur të dielën për rrjetin televiziv “Fox News” zoti Nunes u pyet drejtpërndrejtë nëse ai ishte takuar me Victor Shokin. Ligjvënësi u përgjigj se ai kishte në plan t’u përgjigjej pyetjeve, por nuk mund ta bënte këtë gjë “tani”.

Zoti Nunes e ka kritikuar në mënyrë të përsëritur procesin hetimor që mund të çojë në shkarkimin e presidentit. Ligjvënësit po hetojnë nëse zoti Trump i ka bërë presion të Ukrainës për të hapur hetime që mund të dëmtonin potencialisht zotin Biden, një pretendent kryesor për të qenë kandidati zyrtar i Partisë Demokrate për zgjedhjet e 2020-s përballë Donald Trump-it.

Demokratët kanë thënë se nëse pretendimi i zotit Parnas vërtetohet, zoti Nunes mund të përballet me një hetim për shkelje të etikës. Zoti Parnas ndaj të cilit janë ngritur akuza në lidhje me kontribute të dyshimta politike, kërkon imunitet për të dëshmuar përpara komisionit të Zbulimit të Dhomës së Përfaqësuesve. Kongresi nuk pritet të mblidhet deri më datë 3 dhjetor. Por gjatë një interviste të dielën për rrjetin televiziv “CNN” kryetari i komisionit Adam Schiff tha se egzistojnë mundësitë për më shumë dëshmi në kuadër të hetimeve për shkarkimin e presidentit.

Afati kohor për një votim për ngritjen zyrtarisht të akuzave nga Dhoma e Përfaqësuesve është ende i paqartë. Komisioni që drejton zoti Schiff ka ende punë me hartimin e një raporti bazuar në hetimet e deritanishme i cili i dorëzohet më pas komisionit Jurik po të kësaj dhome. Ky i fundit përgatit akuzat që do t’i shkojnë për votim Dhomës së Përfaqësuesve.

Demokratët, të cilët kontrollojnë Dhomën e Përfaqësuesve, mund t’i zyrtarizojnë akuzat me shumicë të thjeshtë votash. Çështja i kalon Senatit që pas zhvillimit të një procesi gjyqësor duhet të marrë një vendim me dy të tretat e votave për të shkarkuar nga detyra presidentin Trump. Deri tani asnjë prej republikanëve, në të dyja dhomat e Kongresit, nuk kanë dhënë ndonjë sinjal se është pro ngritjes zyrtarisht të akuzave ndaj presidentit.

Në një postim në Twitter të dielën zoti Trump kritikoi seancat dëgjimore dhe tha se sondazhet “tashmë janë kthyer shumë fuqishëm kundër procesit për shkarkimin e tij, veçanërisht në shtetet e lëkundura”, ato shtete ku si demokratët dhe republikanët i kanë shanset e barabarta për të fituar. Zoti Trump nuk sqaroi se për çfarë sondazhesh bëhej fjalë. Sipas të dhënave sondazhet tregojnë se opinioni publik është i ndarë në mënyrë të barabartë nëse duhet apo jo që ndaj presidentit të zyrtarizohen akuzat për shkarkim.

Gjatë dy javëve të fundit në Kongres u paraqitën dymbëdhjetë dëshmitarë. Ata sollën detaje të reja lidhur me dyshimet se zoti Trump i bëri presion Presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy që të hetojë kundërshtarin e tij politik Joe Biden dhe djalin e tij, Hunter Biden.

Dëshmitarët i thanë ligjvënësve se zoti Giuliani kishte luajtuar një rol kryesor në presionin ushtruar ndaj zyrtarëve ukrainas për të nisur hetimin.

Të gjithë e kuptuam se nëse nuk do të pranonim të punonim me zotin Giuliani, do të humbisnim një mundësi të madhe për të forcuar marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Ukrainës. Ndaj ne zbatuam urdhrat e presidentit“, tha në dëshminë e tij të mërkurën Gordon Sondland, ambasadori amerikan në Bashkimin Evropian. zëri i amerikës