VOAL

VOAL

blank

PËRFUNDON AUTOPSIA – PRITET KTHIMI I TRUPAVE

Autoritetet maqedonase kanë identifikuar trupat e të vrarëve gjatë konfliktit të fundjavës së  kaluar në Kumanovë të Maqedonisë përmes autopsisë së përfunduar të hënën.

Numri i të vdekurve të identifikuar është dhjetë, nëntë nga ata janë nga Kosova, derisa njëri është nga Maqedonia.

Burime të besueshme të gazetës në Ministrinë e Drejtësisë së Maqedonisë kanë konfirmuar në kushte anonimiteti se autopsia e trupave ka përfunduar gjatë ditës së hënë, ndërkohë janë në pritje të vendimit të Prokurorisë se kur do t’i lejojë trupat të sillen në Kosovë, transmeton Zëri.

Ndonëse lista me emrat e të vdekurve akoma nuk ka arritur në Kosovë, gazeta ka pasur qasje në atë listë në të cilën në mesin e të vdekurve janë edhe të shumëpërfolurit, Mirsad Ndrecaj  (17.06.1979) dhe Beg Rizaj (25.12.1977).

blank

IXHET MEHMETI – TË PARABURGOSURIT E KUMANOVËS JANË TORTURUAR

Pas grumbullimit të dëshmive dhe informacioneve kemi siguruar dëshmi të mjaftueshme se tek një i paraburgosur është kryer torturë. Njëlloj edhe në rastet e tjera të të paraburgosurve kemi informacione për maltretime dhe tortura dhe këto denoncime janë bërë edhe nga avokatët dhe të afërmit e të paraburgosurve. Kështu ka deklaruar Ixhet Memeti, Avokati i Popullit.

Ai ka theksuar se në burgun e Shutkës janë vizituar vetëm një pjesë e të paraburgosurve dhe jo të gjithë dhe se për disa nuk dihet akoma gjendja e tyre.

Memeti gjithashtu ka bërë të ditur se nga e premtja e kaluar, institucioni i tyre po përballet me obstruksiuone nga drejtoria e burgut të Shkupit. Për këtë ai ka njoftuar dhe kërkuar raport nga Ministria e Drejtësisë./Alsat/

blank

SOT PROTESTË NË PRISHTINË PËR TË ARRESTUARIT E KUMANOVËS

Familjarët e ish-luftëtarëve të UÇK-së që morën pjesë në konfliktin në Kumanovë do të mbajnë sot, me fillim në orën 12:00, një protestë para Qeverisë së Republikës së Kosovës, në të cilën, siç kanë paralajmëruar, do të kërkojnë nga institucionet e Kosovës që urgjentisht të ndërmarrin veprime konkrete në mbrojtje të qytetarëve që janë të arrestuar.

Përmes një thirrjeje publike ata thonë se në Kumanovë u luftua për drejtësi dhe dinjitet të shqiptarëve dhe përmes protestës e cila do të organizohet në mbështetje të organizatave të luftës, veteranëve dhe studentëve do të adresojnë kërkesat e tyre.

Organizatat e dala nga Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës e përkrahin protestën e organizuar nga familjarët e ish-luftëtarëve të UÇK-së që morën pjesë në luftimet e Lagjes së Trimave në Kumanovë dhe u bënë thirrje veteranëve, invalidëve dhe familjeve të dëshmorëve që të marrin pjesë në të.

“Kjo protestë organizohet, për shkak se familjarët e luftëtarëve që u janë publikuar emrat në listën e të vrarëve nuk kanë informacion zyrtar, si dhe për shkak të keqtrajtimit të atyre luftëtarëve që gjenden në burgjet e Maqedonisë”, thuhet në komunikatën e Organizatave të dala nga Lufta e UÇK-së.

Me anë të një komunikatë, protestën e përkrahu edhe Grupi i Pavarur Studentor, organizatë kjo e cila kohë më parë organizoi në sheshin e Prishtinës ndezjen e qirinjve për të rënët në luftimet në Kumanovë.

“Ne si Grup i Pavarur Studentor shprehim përkrahjen e fuqishme për familjarët e viktimave që ndodhën në Kumanovë dhe njëherwsh për familjarët e të arrestuarve dhe shprehim brengen tonë në lidhje me mënyrën e trajtimit që po u bëhet të arrestuarve”, thuhet në komunikatën e GPS, në të cilënm njëkohësisht, kërkohet nga Qeveria një transparencë më e madhe dhe një kujdes më i madh për bashkëkombësit ne Maqedoni.

Ja dhe kërkesat të cilat i parashtrojnë organizatorët e protestës së sotme:

– Kërkojmë urgjentisht nga institucionet e Kosovës që sa më shpejt të ndërmarrin veprime konkrete në mbrojtje të qytetarëve të vet që janë të arrestuar e që po torturohen nga regjimi sllavo maqedonas dhe servilet shqiptarë në institucione.

– Kërkojmë urgjentisht që Qeveria e Kosovës të ndërmarrë veprimet konkrete në identifikimin dhe sjelljen e trupave që ranë dëshmorë për liri dhe drejtësi të shqiptarëve në Maqedoni.

– Ne protestojmë në shenjë revolte ndaj institucioneve tona, të cilat për më shumë se një javë qëndrojnë indiferent ndaj qytetarëve të vet, të cilët vriten, rrahën, e torturohen nga regjimi policor e diktatorial i Maqedonisë.

– Ne protestojmë në shenjë revolte ndaj deklarimeve të udhëheqësve të institucioneve të Kosovës, që i quan terrorist ish luftëtarët e lirisë. Ata djem nuk kursyen asgjë nga vetja për lirinë e shqiptarëve në Kosovë, Luginë të Preshevës e Maqedoni.

Shqiptarët janë mësuar të jetojnë me dinjitet. Shqiptarët asnjëherë nuk pranuan dhe nuk do të pranojnë të jetojnë të nëpërkëmbur. Dinjiteti dhe liria e bashkëkombësve tanë në Maqedoni është përgjegjësi e të gjithë neve. Patriotizmi e përkushtimi i djemve tanë për kombin shqiptarë është dëshmuar nga veprat e tyre. Ata kanë qenë pjesë e çdo lufte çlirimtare duke e mbajtur gjallë ëndrrën tonë për bashkim të trojeve etnike shqiptare. kp

blank

SKËNDER HYSENI – NGJARJET NË MAQEDONI S’KANË LIDHJE ME TERRORIZMIN

VOAL – TIRANË – Ngjarjet e ndodhura së fundmi në Maqedoni nuk kanë asnjë lidhje me terrorizmin, dhe kushdo që e bën këtë paralelizëm gabon rëndë.

Kështu u shpreh sot në Tiranë, ministri i Brendshëm i Kosovës Skënder Hyseni, ndërsa ka marrë pjesë në samitin rajonal që po zhvillohet në Shqipëri,për luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm.

“Asnjë lidhje nuk mund të tërhiqet, asnjë paralele. Kujtoj është fondamendalisht qasje e gabuar nëse çfarëdo paralele tërhiqet midis terrorizmit, ekstremizmit të dhunshëm dhe ngjarjeve në Maqedoni, dhe absolutisht në Tiranë jemi duke biseduar për mënyrat më efikase të mundshme për të luftuar terrorizmin por ngjarjet në Maqedoni nuk kanë asnjë lidhje me këtë, dhe çfarëdo përpjekje për të tërehqur një paralele midis asaj që po ndodh në Maqedoni dhe terrorizmit global është gabim shumë, shumë i madh dhe absolutisht qëndrimi im është i prerë; nuk kanë lidhje ngjarjet në Maqedoni me çfarëdolloj terrorizmi apo ekstremizmi,” tha Skënder Hyseni sot në Tiranë.

Ai shtoi se institucionet e Kosovës kanë marrë masa në mënyrë që të mos ketë importim të trazirave nga Maqedonia në Kosovë dhe po sigurohen që të jenë të përgatitura në rast të tejkalimit të situatës dhe të ardhjes së shqiptarëve të Maqedonisë që mund të kërkojnë strehim në Kosovë.

Aktualisht janë mbi 50 aktakuza të ngritura për pjesëmarrjet në luftëra të huaja, e për më tepër Kosova ka miratuar edhe një ligj të posaçëm për ti ndaluar qytetarët e Kosovës që të marrin pjesë në luftëra jashtë vendit të tyre. kp

blank

MUSTAFA – S’KAM PASUR INFORMACIONE PËR NGJARJET E KUMANOVËS

VOAL – PRISHTINË – Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa ka shprehur shqetësimin lidhur me tendencat për manipulimin e opinionit se gjoja ai ka pasur informata nga AKI lidhur me ngjarjet që mund të ndodhnin në Kumanovë.

Kështu thuhet në një komunikatë të lëshuar nga zyra e kryeministrit, sipas të cilës po që se Kryeministri i Republikës së Kosovës do të dispononte me informata të tilla, jo vetëm që me urgjencë do të kërkohej nga institucionet e sigurisë për të ndërmarrë të gjitha veprimet parandaluese, por një gjë e tillë do të kërkohej edhe nga autoritetet e Republikës së Maqedonisë, me qëllim të parandalimit të humbjes së jetës së njerëzve dhe dëmtimit të pronës. kp

blank

MUSTAFA NUK IA DHA HYSENIT INFORMACIONET QË MUND TË EVITONIN KUMANOVËN

Ka mundur të parandalohej vrasja e nëntë kosovarëve në Kumanovë, në rast se për lëvizjet e tyre të dyshimta kryeministri Isa Mustafa do të përcillte te Ministria e Punëve të Brendshme informacionet që ia kishte vu në dispozicion Inteligjenca, kanë theksuar të hënën deputetët e Komisionit për Punë të Brendshme dhe Siguri.

Gjatë dëgjimit në Komision, ministër i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, ka konfirmuar të mos i jenë përcjellë informatat nga shefi i tij, shkruan sot “Koha Ditore”.

Defekti në komunikimin Mustafa-Hyseni është zbardhur pasi deputetja e lëvizjes “Vetëvendosje” (LVV), Aida Dërguti, ka ngritur çështjen e një raporti që Agjencia Kosovare e Inteligjencës (AKI) në fillim ia kishte përcjellë kreut të Qeverisë, por edhe presidentes Atifete Jahjaga. Dërguti është anëtare e Komisionit për Punë të Brendshme dhe Siguri, por edhe e Komisionit për Mbikëqyrjen e AKI-së.

blank

NESËR NË PRISHTINË PROTESTË PËR TË ARRESTUARIT NË KUMANOVË

Është një protestë tjetër që është thirr nga familjarët e ish-luftëtarëve të UÇK-së që morën pjesë në konfliktin në Kumanovë.

Përmes një thirrje publike ata po thonë që në Kumanovë u luftua për drejtësi dhe dinjitet të shqiptarëve dhe përmes protestës e cila do të organizohet në mbështetje të organizatave të luftës, veteranëve dhe studentëve dhe do të adresojnë kërkesat e tyre.

Ky grup përmes protestës do të kërkoj urgjentisht nga institucionet e Kosovës që sa më shpejt të ndërmarrin veprime konkrete në mbrojtje të qytetarëve që janë të arrestuar.

Ja kërkesat e tyre

-Kërkojmë urgjentisht nga institucionet e Kosovës që sa më shpejt të ndërmarrin veprime konkrete në mbrojtje të qytetarëve të vet që janë të arrestuar e që po torturohen nga regjimi sllavo maqedonas dhe servilet shqiptarë në institucione.

-Kërkojmë urgjentisht që Qeveria e Kosovës të ndërmarrë veprimet konkrete në identifikimin dhe sjelljen e trupave që ranë dëshmorë për liri dhe drejtësi të shqiptarëve në Maqedoni.

-Ne protestojmë në shenjë revolte ndaj institucioneve tona, të cilat për më shumë se një javë qëndrojnë indiferent ndaj qytetarëve të vet, të cilët vriten, rrahën, e torturohen nga regjimi policor e diktatorial i Maqedonisë.

-Ne protestojmë në shenjë revolte ndaj deklarimeve të udhëheqësve të institucioneve të Kosovës, që i quan terrorist ish luftëtarët e lirisë. Ata djem nuk kursyen asgjë nga vetja për lirinë e shqiptarëve në Kosovë, Luginë të Preshevës e Maqedoni.

Shqiptarët janë mësuar të jetojnë me dinjitet. Shqiptarët asnjëherë nuk pranuan dhe nuk do të pranojnë të jetojnë të nëpërkëmbur. Dinjiteti dhe liria e bashkëkombësve tanë në Maqedoni është përgjegjësi e të gjithë neve. Patriotizmi e përkushtimi i djemve tanë për kombin shqiptarë është dëshmuar nga veprat e tyre. Ata kanë qenë pjesë e çdo lufte çlirimtare duke e mbajtur gjallë ëndrrën tonë për bashkim të trojeve etnike shqiptare.

Protesta thirret për 20.05.2015 (E mërkure) dhe organizohet para objektit të Qeverisë. kp

blank

PRELEC – SHQETËSIMET PËR GJYKATËN SPECIALE, TË GABUARA

preleccShqetësimet rreth ngritjes së Gjykatës së Posaçme për hetimin e krimeve të luftës në Kosovë janë të gabuara, thotë drejtori i Grupit të Studimit të Politikave në Ballkan, Marko Prelec. Ai thotë se ngritja e kësaj gjykate po ndodh pasi institucionet e Kosovës dhe ato ndërkombëtare nuk kanë arritur të trajtojnë disa nga akuzat për krime të bazuara në raportin e Dick Martit. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, zoti Prelec gjithashtu tha se qeveria e Kosovës duhet të bëjë më shumë për plotësimin e kushteve të BE-së për liberalizimin e vizave.

​​

Drejtori i Grupit të Studimit të Politikave në Ballkan, Marko Prelec thotë se shqetësimet mbi ngritjen e Gjykatës së Posaçme për hetimin e krimeve të luftës në Kosovë janë të gabuara.

“Së pari, nëse institucionet e Kosovës dhe instucionet ndërkombëtare si UNMIK-u dhe EULEX-i do të kishin bërë një punë më të mirë në sjelljen para drejtësisë të njerëzve të akuzuar për disa nga krimet që kanë krijuar bazën e raportit të Dick Martit, që janë krime reale që kanë prekur serbët dhe shqiptarët, ne sot nuk do të flisnim fare për këtë. Së dyti, nuk ka asrsye për të besuar se ka një ndryshim në ritmin e njohjeve për shkak të raportit të Dick Martit ose përpjekjeve për të ngritur Gjykatën e Posaçme. Vendet që nuk e kanë njohur Kosovën, e kanë bërë atë për shkak të shqetësimeve të tyre të brendshme. Në disa raste këto vende ndeshen me lëvizje seperatiste brenda territorit të tyre dhe për këtë arsye nuk kanë njohur Kosovën. Vendet e tjera që nuk e kanë njohur Kosovën, janë vende të cilat tradicionalisht kanë qenë aleate të Serbisë. Së treti gjykat do të krijohet në një mënyrë apo tjetër. Është e qartë se qëndrimi i komunitetit ndërkombëtar është ngurtësuar. Tani gjuha e komunitetit ndërkombëtar është e qartë, nëse Kosova nuk e miraton ligjin për ngritjen e Gjykatës së Posaçme, atëherë Këshilli i Sigurimit të OKB-së do ta themelojë atë”.

Në lidhje me mungesën e pëparimit në çështjen e liberalizimit të vizave, zoti Prelec tha se qeveria e Kosovës duhet të bëjë më shumë për plotësimin e kushteve të BE-së për këtë çështje. Ai thotë se Kosova është pa fat pasi tani për shumicën e votuese në vendet e BE-së migrimi është një çështje e debatueshme dhe më pak popullore.

“Vendet e BE-së po tregohen më të kujdesshme dhe duan që Kosova të plotësojë me përpikmëri të gjitha kushtet. Por, nga ajo që kam parë unë, Kosova nuk po diskriminohet në këtë proces. Është përgjegjësi e qeverisë së Kosovës që të zbatojë atë që i kërkohet asaj sa i përket ndërtimit të institucioneve të forta të zbatimit të ligjit, ashtu si vendet e tjera”.        

Ndërsa, pjesëmarrja e qytetarëve të Kosovës në luftërat në Lindjen e Mesme, është një problem për paranadalimin e të cilit qeveria e Kosovës duhet të bëjë më shumë.

“Shtrirja e këtij problemi në Kosovë nuk ka dallim shumë të madh me atë në vendet e Bashkimit Evropian të cilat gjithashtu kanë një numër të të madh të popullsisë që i përkasin fesë islame. Kosova ka një numër të vogël qytetarësh që kanë shkuar në luftërat në Lindjen e Mesme në krahasim me Bosnjen, një vend tjetër i rajonit. Ky është një problem për të cilin qeveria mund dhe duhet të bëjë më shumë për ta parandaluar”.

Drejtori i Grupit të Studimit të Politikave në Ballkan, Marko Prelec thotë se arsyet e pjesëmarrjes së qytetarëve të Kosovës në luftërat e huaja në Lindjen e Mesme janë nga më të ndryshmet, duke përfshirë arsyet ekonomike, si dhe bindjet politike e fetare.

blank

Shfletim i historisë – JETULLAH DESKU, LAJMËTARI I LIRISË SONË – Nga FLORIM ZEQA

Në 25 vjetorin e vrasjes në ish Armatën Jugosllave të Jetullah (Haxhi) Deskut

Akoma janë të freskëta në memorien shumicës shqiptare të Kosovës, ato vitet kur nga e ashtuquajtura  Armatë Popullore Jugosllave (APJ), bijtë më të mirë të kombit shqiptar ktheheshin në arkivole të bllombura, me arsyetimin “mjeko-ligjor” të bërjes “vetvrasje”, dukuri kjo e paqenë në traditën shekullore shqiptare.

I freskët është kujtimi i njëzetepesë viteve më parë, i 18 Majit të vitit 1990, kur familjes Desku nga Siqeva e Klinës i vritet biri i tyre në ish armatën gjakatare Jugosllave.

Jetullah Desku lindi me 10 Maj 1970 në fshatin Siqevë, komuna e Klinës. Shkollën fillore e kreu në Ujëmirë, ndërsa të mesmën në QAMO-n “Luigj Gurakuqi” në Klinë.

Jetullahu i frymëzuar nga idetë përparimtare dhe tradita e atdhedashurisë familjare, që në rininë e njomë merrë pjesë në demonstratat dhe protestat e fundviteve të ’80-ta dhe fillimin e të ’90-ve, siq ishin ato në mbrojtje të emrit të shkollës “Luigj gurakuqi” nga barbarët serb dhe disa prej shqipfolësve të asaj kohe…!

Në këtë 25 vjetor bashk me Jetullahun kujtojmë edhe 89 të rinjët shqiptar të vrarë në ish Armatën Jugosllave, numri i të cilëve është edhe më i madhë, ngase jo vetëm përgjatë viteve ’87-’90, por edhe më pas kanë vdekur shumë të rinjë si pasojë e torturave të burgjeve të Armatës Jugosllave.

Regjimi serbosllav, i zgjedhte bijtë më të mirë të kombit tonë, nga familjet më të forta dhe atdhetare, me të vetmin qëllim dëmtimin e tyre dhe uljen e moralit në mesin e popullatës shqiptare në Kosovë.

Veq dëmtimit me vrasjen e bijëve të mirë, me “diagnozat mjeksore”, fyenin moralin e familjeve shqiptare.

Në shpirtin dhe moralin e pastër kombëtar të shqiptarëve të kalitur ndër shekuj, përmes sfidave dhe sakrificave të panumërta, “vetvrasja” nuk ka qenë asnjherë prezente gjatë historisë shekullore në traditën e kombit tonë.

Andaj “arsyetimet” e autoriteteve ushtarake të asaj kohe që të rinjët shqiptar po “bënin” vetvrasje ishte një vrasje e dytë për familjarët.

Odiseada e vrasjeve të të rinjëve shqiptar në ish Armatën Jugosllave kishte filluar kah fundi i viteve të ’80-ta, kur në pushtetin e atëhershëm Jugosllav kishte ardhur satrapi i Ballkanit, krimineli Sllobodan Millosheviq.

Pikërisht me 3 shtator të vitit 1987, në kazermën e Paraçinit, vritet në mënyrën më barbare simboli i qëndresës dhe rezistencës së shqiptarëve në armatën gjakatare, Aziz Kelmendi, përderisa shokët e tij i dënojnë me vite të gjata burgim, duke i burgosur edhe prindërit dhe familjarët e tjerë në Kosovë !

Një çerekshekulli më parë, i njëjti fat e gjen edhe familjen Desku nga Siçeva e Klinës, me 18 Maj të vitit 1990 u vritet biri i tyre Jetullahu, ushtar në të ashtuquajturën Armatë Popullore Jugosllave, me 5 plumba në trupin e tij të njomë, vetëm pse nuk pranoj të bëhej vegël e shovinistëve dhe barbarëve serb.

Duke mos u pajtuar me diagnozën e “vetvrasjes” të birit të tyre, të nesermën me 19 Maj, me gjithë rrezikun dhe rrethanat e vështira, një delegacion 7 antarësh i familjes Desku i kryesuar nga mësuesi Cenë Desku, vëllau i Jetullahut-Bajrami, kushërinjët Sinani, Xhevati, Avdullahu, Shefqeti dhe Reshit Hut Gashi u nisen për në komanden qendrore të Ushtrisë Jugosllave në Beograd për të shprehur pakënaqësitë rrethë versionit zyrtar të vrasjes së Jetullahut..

Fillimisht u ndalen në vendin e ngjarjes në Suboticë, për të kërkuar sqarime rrethë vrasjes së Jetullahut,…por mbetën pa përgjigje.

Në mëngjesin e ditës së neserme me 20 Maj u takuan me gjeneralët e ushtrisë jugosllave, Kadijeviç, Paniç  kolonel Drago Romiq dhe të tjerë.

Delegacioni i familjes Desku nuk i pranuan ngushllimet e gjeneralit Paniç,…në vend të kësaj i kërkuan komision dhe ekspertizë ndërkombëtar për ndriçimin e rastit të vrasjes së Jetullahut dhe ushtarëve të tjerë,…kërkesë kjo që kishte tërbuar gjeneralët serb të armatës vrastare Jugosllave.

Pas këtij takimi me gjeneralët e Ushtrisë Jugosllave, delegacioni i familjes Desku, me shpirtë të thyer dhe zemër të plagosur menjëherë kthehen në vendlindje për t’i dhënë lamtumirën e fundit birit dhe vëllaut të tyre Jetullahut.

Në pasditën e 20 Majit 1990, në fshatin Siqevë ishin tubuar rrethë 200 mijë pjesmarrës të ardhur nga e gjithë Kosova dhe trojet shqiptare.

Përkundër insistimit të Ushtrisë Jugosllave për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit, ata pengohen në fshatin Shtaricë, në hyrje të fshatit Siqevë,…pas ndalimit, atyre u mirret kufoma në arkivol, fillimisht vendoset në tokë, mbulohet me flamur kombëtar duke u nderuar me një minutë heshtje,…ndërsa kurorën që kishin sjellur ushtarët ju kthehet mbrapa duke ju thënë atyre; “këtë kurorë dërgojuni gjeneralëve tuaj në Beograd”.

Në ato momente të rënda dhe shpërthyese, familja Desku dhe popullata e organizuar e marrin një mesazh të fuqishëm nga komandanti i stacionit policor në Klinë, Sheremet Ismaili (i ekzekuatuar gjatë luftës nga forcat serbe); “çka do që të ndodhë ne policia shqiptare jemi me ju…”

Kjo garancë nga policia shqiptare, ishte një motiv shtesë për familjen Desku, për të mbajtur akoma më lartë moralin dhe forcuar më tepër qendresën burrërore kundrejt dhibjes së madhe dhe provokimeve të ushtrisë serbosllave.

Me të dërguar kufomën në shtëpi, familja e nxjerrin Jetullahun nga arkivoli, ia zhveshin rrobat e ushtrisë të cilat bashk me arkivolin ua shtinë flakën për të vazhduar ceremoninë e varrimit sipas ritualeve kombëtare.

Nga ky varrim, u dha një betim i përbashkët nga nënat dhe baballarët shqiptar, se bijtë e tyre më nuk do t’i dërgojnë për në armatën gjakatare jugosllave, por do t’i përgaditin për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.

Përgjatë gjithë kohës sa zgjati ceremonia e varrimit të dëshmorit Jetullah Desku, mbi masën e tubuar fluturonin helikopterët serb, për të frikësuar masën e njerëzve, të cilët atyre ju përgjigjeshin me “DY” gishtrinjë lartë si shenjë fitoreje ndaj forcave serbosllave.

Tri  ditë nga varrimi i Jetullahut, familjes Desku ju vijnë ftesa zyrtare nga komanda qendrore e ushtrisë Jugosllave; babait të Jetullahut, Haxhi (Nushi) Desku, djalit të axhës Halit Hasan Desku dhe kusheririt Sadri Desku (arsimtar i Fizikës), me qëllim të mbylljes së rastit në favor të tyre, duke ju ofruar edhe shperblim nëse e pranojnë versionin e tyre,….mirëpo familjarët e Jetullahut edhe kësaj radhe ua thonë në fytyrë gjeneralëve serb; “Ju e kini vrarë birin tonë Jetullahun dhe të gjithë ushtarët e tjerë në armatën e juaj, kjo nuk ishte vetvrasje dhe pikë….
Jetullahu dhe ushtarët e tjerë të vrarë në Armatën Jugosllave ishin lajmëtarët e parë të lirisë sonë, që sensibilizuan mbarë faktorin shqiptar, për nevojën e bashkimit dhe unifikimit të forcave për çlirimin e vendit nga robëria shekullore.

Guximi i familjes Desku në refuzimin e pjesmarrjes së ushtrisë jugosllave në varrim dhe hapja e arkivolit në kundërshtim me urdhërat e tyre, u bë inspirim edhe për familjet tjera që nga ky moment vepruan në të njëjtën mënyrë.

Vlenë të permendet, se gjatë luftës çlirimtare, familja e Jetullahut dhe familja e gjerë Desku, ishin bërë bazë dhe strehë e sigurtë e luftëtarëve të lirisë, siq ishte vend i sigurtë për komandantin Bekim Berisha-ABEJA, i cili kishte dhënë instruksionet për punimin e minave prej druri në puntorinë e Sinan Deskut të projektuara nga inxhinieri Bajram Desku (vëllau i dëshmorit).

Mbetët e pafalshme dhe e turpshme harresa institucionale e ngjarjeve të viteve të ’90-ta, dhe injorimi prej kaq viteve nga pushtetarët vendor, e sidomos në këto 16 vitet e pasluftës,…për t’u dhënë statusin e dëshmorit të kombit, të gjithë atyre liridashësve që më parë pranuan vdekjen me nderë (në ushtrinë jugosllave), se sa të bëhen bashkëpuntor dhe robër të turpëruar të pushtuesve serbojugosllav.

Lavdi e përjetshme Jetullah Deskut dhe qindra ushtarëve të vrarë në Armatën Jugosllave,  lajmëtarëve të lirisë sonë.

blank

Barometri diplomatik – E GJITHË KOSOVA NË KËMBË, SË BASHKU ME ISËN DREJT BOLETINIT! – Nga Prof. Dr. MEHDI HYSENI

 

 
*** Nëse në bisedimet dyvjeçare (2013-2015) në Bruksel, kinëse për normalizimin e marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës,  dikush i ka premtuar Serbisë, të paktën  si “kompromis politik”  se asaj do t’i rikthehet Kosova Veriore, që përfshin edhe fshatin Boletin të Isa Boletinit, atëherë, do të mund të pranohej vendimi i Thaçit dhe i Edi Ramës, që rivarrimi i eshtërave të Isa Boltinit, të bëhet në Vlorën heroike, ndryshe jo, me asnjë çmim të diktatit politik Beograd-Prishtinë-Tiranë.
 
*** Amaneti i heroit tonë gjithëkombëtar, Isa Boletini, që ai të rivarroset në vendlindjen e tij në Boletin të Shalë Bajgorës, me çdo kusht, duhet të plotësohet edhe nga familijarët e tij,  edhe nga populli, edhe nga shteti i Kosovës, edhe nga ai i Shqipërisë.
 
Në këtë çështje,  nuk kanë të drejtë të përzihen as qeveria e Kosovës, as ajo Shqipërisë, prandaj, prerazi, duhet të hudhet poshtë “Vendimi i përbashkët i këtyre dy qeverive, që më 10 qershor 2015, Isa Bletini të rivarroset në Vlorë” (www.noa.al/14/05/2015).
 
Në këtë rast, nuk vlen kurrfarë marrëveshje e nënkryeministrit dhe ministrit të Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçit me kryeministrin  e Shqipërisë, Edi Rama, sepse vendimi i tillë i tyre është në kundërshtim me çdo normë zakonore dhe tradicionale shqiptare, si dhe me ligjet ndërkombëtare për liritë dhe të drejtat e njeriut.
Prandaj, një vendim të tillë të gabuar, të turpshëm dhe anticivilizues Thaçi – Rama, duhet ta hudhin poshtë  si Qeveria, Kuvendi dhe Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, ashtu edhe Qeveria, Kuvendi dhe Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga .
 
Për më tepër, Hashim Thaçi nuk ka kurrfarë të drejte morale, ligjore, as kushtetuese vendore, as  ndërkombëtare që të lidhë kurrfarë pakti politik me kryeministrin Edi Rama, pa lejën e Kryeministrit të Qeverisë së Kosovës, Isa Mustafa, përkatësisht pa pëlqimin e qeverisë, të kuvendit dhe të Presidentes së Republikës së Kosovës, sepse  rivarrosja e kolosit Isa Boletni nuk është kurrfarë “tenderi privat” dhe çështje tekniko-politike a diplomatike e “Marrëveshjes së Brukselit, Thaçi-Daçiq, 19 prill 2013), që i përket vetëm Hashim Thaçit (sikurse hyrja në dialog me Beogradin, pa njohur Serbia Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran), sepse Kosova nuk është vetëm e Hashim Thaçit dhe e “bishtave” të tij, por e gjithë popullit shqiptar dhe e gjithë Shqipërisë Etnike.
 
Prandaj,  për rivarrosjen e Isa Boletinit, vendos vetëm familja e tij, sipas amanetit që e ka lënë Isa Boletini, të rivarroset në Boletin të Kosovës, askund tjetër, dhe askush tjetër nuk ka të drejtë të veprojë ndryshe, duke mos përfillur Amanetin e Isës  dhe vendimin e familjarëve të tij, që ai të prehet në vendlindjen e  tij në Boletin të  Shalë Bajgorës.
 
Në potez: Treshi Drejtues i shtetit të Republikës së Kosovës
 
Pikësëpari, Presidentja  Atifete Jahjaga, Kuvendi dhe Qevria e  Republikës së Kosovës me në krye  Kadri Veseli dhe  Isa Mustafa, prerazi, duhet ta hudhin poshtë  vendimin e  e Këshillit Organizativ  me në krye Hashim Thaçi, që rivarrimi i Isa Boletinit të bëhet në Vlorë, jo në Boletin. Këtë padrejtësi, amoralitet dhe turp nuk duhet lejuar, as Presidentja Jahjaga, as Kryekuvendari Kadri Veseli e as Kryeministri Isa Mustafa, sepse si familja, ashtu  edhe shumica dërrmuese e popullit shqiptar të Kosovës (së bashku me liderët përfaqëues të tij), është pronocuar publikisht që heroi i tyre dhe i Kosovës-Shqipërisë Etnike, Isa Boletini, të RIVARROSET në Boletin sipas AMANETIT dhe DËSHIRËS së tij të fundit, e cila, patjetër, duhet plotësuar nga të gjithë shqiptarët si brenda, ashtu, edhe jashtë Shqipërisë Etnike. Kështu thotë zakoni dhe tradita shekullore shqiptare.
 
Prandaj duhet të plotësohet DËSHIRA dhe AMANETI  personal dhe njerëzor  i Isa Boletinit, jo dëshira politike e Hashim Thaçit dhe e Edi Ramës, sepse kjo nuk është çështje personale, politiike, ideologjike dhe partiake e tyre, por çështje zakonore dhe tradicionale shqiptare.
 
Në rast dështmi të Treshit Jahjaga-Veseli-Mustafa, atëherë, e gjithë opozita në këmbë së bashku me popullin, në protesta demokratike dhe paqësore në gjithë Kosovën!
 
Sepse u tepërua,  mjaft më me  falsifikimin dhe me sofistikimin e së vërtetës shqiptare, të historisë, të lirisë, të drejtësisë, të barazisë, të demokracisë dhe të patriotizmit shqiptar, sipas  “fontanë dëshirash” dhe grackave shekullore të serbomëdhnjeve të Beogradit zyrtar,  i cili, përmes bishtave besnikë kolaboracionistë në Kosovë dhe në Shqipëri, ia arriti qëllimit  që të POLITIZOJË  rivarrosjen e Isa Boletinit.
 
Mirëpo, këtë pëfidi serbo-filoserbe, duhet shkallmuar përfundimisht, duke mos lejuar që Isa Boletini, të rivarroset dikund tjetër, por vetëm në vendlindjen e tij në Boletin të Kosovës, jo ashtu siç po dikton Serbia me lakejtë  dhe me hyzmeqarët vasalë të saj, të fshihet me fshesë hekuri  kujtesa historike,  kombëtaree dhe heroike e Isa Boletinit  para bashkëqytetarëve të vendlindjes, të Mitrovicës , të Shalë Bajgorës dhe të gjithë popullit shqiptar të Kosovës.
 
Mirëpo, siç kanë deklaruar dhe reaguar shumë figura dhe personalitete të njohura politike dhe kombëtare të Kosovës, si dhe kryebashkiaku i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, kryeheroi i Shqipërisë Etnike të Isamil Qemalit, Isa Boletini, duhet të rivarroset në Boletin të Shalë Bajgorës.
 
Kështu kanë reaguar edhe shumë personalitete politike dhe kombëtare shqiptare në  diasporë (në Evropë dhe në Amerikë) dhe në Shqipëri, duke mbështetur AMANETIN dhe DËSHIRËN e fundit të Isa Boletinit, që ai të rivarroset në vendlindjen e tij në Boletin, jo në Vlorë, sipas diktatit të Beogradit dhe të Hashim Thaçit!!!
 
Që të mos ndodh një skandal dhe një turp i këtillë politizues antinjerëzor, antikombëtar dhe anticivilizues,  tani, nevojitet, që  të gjitha forcat politike përparimtare, demokratike dhe paqësore shqiptare, së bashku me popullin, të hidhen në protesta gjithë popullore paqësore, që të mos pranojnë vendimin e Këshillit Organizativ me në krye Thaçi – Rama, sipas të cilit, me 10 qershor të këtij viti, në Vlorë, parashikohet rivarrimi i heorit dhe i patriotit gjithëkombëtar shqiptar dhe i Shqipërisë Etnike, Isa Boletini.
 
Një vendim i tillë plotësisht i gabuar dhe me qëllim i politizuar nga ana e politikës dhe e propagandës së Beogradit zyrtar, fsheh  me arsye dyshimin se, Kosova Veriore së bashku me Boletinin e Isasë, ndoshta  i është bërë “teslim” Serbisë  nga ana e atyre që po dialogojnë me Beogradin. Ndryshe, nuk ka asnjë arsye valide, që Isa Boletini, të mos rivarroset në Boletin-vendlindje e tij.
 
Mirëpo, nëse Kosova Veriore i është premtuar Serbisë, atëherë, po del krejt e qartë, pse Serbia e ka politizuar edhe rastin e rivarrosjes së Isa Boletinit, sepse serbët e as Serbia nuk duan dhe, nuk pranojnë që në “territorin e tyre verior” , që përfshin edhe fashin shqiptar Boletin, të rivarroset dhe të ngritet Shtëpia Përkujtimore Historike Kombëtare Shqiptare e Isa Boletinit.
 
blank

HARADINAJ I THOTË KUQIT – PËR BASTISJET KENI MARRË URDHËR NGA GRUEVSKI?

VOAL – PRISHTINË – Aksioni i Policisë së Kosovës për bastisjen e shtëpive të personave që thuhet se kanë marrë pjesë në konfliktin e Kumanovës, ka ngritur një debat në seancën e Kuvendit të Kosovës, në mes deputetëve të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe ministrit të Drejtësisë, Hajredin Kuçi.

Derisa deputetja Donika Kadaj- Bujupi kërkoi nga ministri Kuçi të dinte se në bazë të çfarë vendimi policia ka bastisur në këto shtëpi. Megjithatë, Kuçi nuk iu përgjigj Kadaj-Bujupit, e kjo e shtyri deputetin e AAK-së, Daut Haradinaj të pyeste Kuçin se bastisja në këto shtëpi a është kryer pas urdhrit nga kryeministri maqedon, Nikolla Gruevski.

E ministri Kuçi tha se ai nuk është kompetent në këtë fushë dhe se nuk është përgjegjës për policinë.

Ndërsa, kryetari Veseli ka thënë se kanë dërguar kërkesë tek institucionet maqedonase që Këshilli për Mbrojtjen të Drejtat dhe Lirit e Njeriut të lejohet për t’i vizituar të burgosurit ,dhe për të ditur gjendjen e tyre. Ai tha se që nga dita e premte me 15 maj, janë duke pritur një përgjigje zyrtare nga shteti maqedonas. kp

blank

9 KOSOVARË TË VRARË E 21 TË ARRESTUAR NË KUMANOVË

Nëntë kosovarë të vrarë rezultojnë të jenë në Kumanovë dhe 21 të a arrestuar. Kështu ka thënë sot para Komisionit për Punë të Brendshme dhe Siguri Shpend Maxhuni. “Ne as sot nuk i kemi certifikatat e tyre që kanë vdekur në Kumanovë sepse Maqedonia ende nuk i ka lëshuar ato”, ka deklaruar Maxhuni, raporton gazetari i gazetës “Kosova Sot”.

Ndërsa, ministri i Punëve të Brendshme Skender Hyseni ka deklaruar se qeveria maqedonase është duke luajtur me të dhënat që po i kërkon Qeveria e Kosovës.

Hyseni ka deklaruar se nuk kanë të dhëna për raportin e AKI-së për personat e vrarë.

(Kosova Sot)

blank

KOSOVË – MINISTRIA E BRENDSHME NUK PATI INFORMACION NGA AKI PËR KUMANOVËN

 

VOAL – Prishtinë, 18 maj – Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Skënder Hyseni mohon të ketë pasur informacione për situatën në Maqedoni, nga Agencia Kosovare e Inteligjencës.

“Ministria e Punëve të Brendshme nuk ka pranuar as një raport nga AKI për atë se çfarë ka ndodhur në Maqedoni. Ministria e Punëve të Brendshme nuk ka pasur asnjë informacion se mund të ndodhë ajo që ka ndodhur, ndërkaq, siç tha që nga 21 prilli i ka bërë të gjitha veprimet në territorin e Kosovës, ta sigurojmë kufirin, të ndërmarrë veprime operative, që të mos ketë veprime kriminale në Kosovë”, tha z. Hyseni gjatë raportimit në Komisionin Parlamentar për Sigurinë.

Hyseni tha se ajo çfarë ka ndodhur në Maqedoni është përgjegjësi ekskluzive e shtetit maqedon. Ai akuzoi autoritetet maqedonase se po luajnë me mënyrën e dorëzimit të emrave të të vrarëve, duke thënë se nuk e di sa është ky numër.

blank

QYTETARËT E PYESIN THAÇIN – PSE NUK PRANOI TË TAKOHET ME TY ADEM JASHARI?

Qytetarët kërkojnë që Thaçi të tregojë pse Adem Jashari nuk pranoi të takohet dhe as të komunikojë me të, që nga viti 1993

Familja Jashari nga Prekazi legjendar më 5 mars të vitit 1998, së bashku me 20 pjesëtarë të familjes së ngushtë të Shaban Jasharit, ra heroikisht në altarin e lirisë, duke luftuar heroikisht kundër forcave okupuese policore-ushtarake serbe, me të vetmin qëllim, çlirimin e Kosovës nga okupatori vrasës serbian.

Duke kujtuar këtë heroizëm të familjes Jashari, edhe 16 vjet pas luftës vazhdon të shtrohet pyetja se ku ishin shokët e komandantit legjendar, Adem Jashari, në atë mëngjes të madh heroik, njëkohësisht të kobshëm, jo vetëm për Jasharët, por edhe për gjithë Kosovën dhe popullin shqiptar kudo që gjindej. Pse e lanë vetëm, pse nuk e ndihmuan, dhe shumë të tjera? Pse, pse? Kjo pyetje assesi nuk po merr një përgjigje, edhe pas më shumë se 16 vjetësh në paqe.

Pas perfundimit të luftës, të gjithë ngarendën të marrin meritat se (kinse) ishin bashkëluftëtarë të afërt të komandantit Adem Jashari dhe (sikur) e kishin shok të ngushtë.

Njëri prej tyre, pa dyshim, është ish-shefi politik i UÇK-së gjatë luftës, i njohur si ish-komandant ‘Gjarpri’, ish-kryeminister i Qeverisë së përkohshme të Kosovës,  bashkëthemeluesi dhe kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, ish- kryeministri i vendit për dy mandate dhe aktualisht zev.i kryeministër dhe ministër i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi.

Por, zbardhja e së vërtetës nga vetë personazhet ndonjëherë edhe vonon, por janë të tjerët që e ruajnë dhe e sjellin nga kujtesa e tyre e freskët. Njëri nga njerëzit më të afërt të familjes Jashari dhe njeriu që kaloi orët e fundit me komandantin legjendar pak para se Adem Jashari së bashku me familje të vritej, duke mbrojtur pragun e shtëpisë,familjen dhe Kosovën , është deputeti Rexhep Selimi.

Ai në një intervistë, të dhënë për gazeten”Kosova Sot”, ka konfirmuar se Hashim Thaçi në gjashtë vitet e fundit të jetës së Adem Jasharit nuk ka takuar dhe as nuk kanë komunikuar me komandantin Adem Jashari. Kjo është e vërteta, ndërkaq thotë se i takon vetë Hashim Thaçit, perderisa është gjallë, të bëjë zbardhjen e  arsyeve dhe shkaqeve që kanë çuar në ato raporte të ngrira.

“Adem Jashari nuk e ka ditur se ku janë ata, por ata e kanë ditur se ku është Adem Jashari, por nuk kanë ardhur asnjëherë që ta takojnë, edhe pse ata ( Hashimi dhe jo vetem ) herë pas here, sidomos që nga viti 1996 janë futur në Kosovë. Por, një gjë e di, që ata diku për 6 vitet e fundit të jetës së Adem Jasharit nuk janë takuar me njëri-tjetrin, as nuk kanë komunikuar me njëri-tjetrin…”, është shprehur para ca ditësh njëri nga protagonistët më kryesor të luftës së UÇK-së, Rexhep Selimi.

Këtë deklaratë të deputetit Selimi më së miri e plotëson dhe konfirmon edhe vetë Hashim Thaçi, me mosshkuarjen e tij prej shumë vjetësh në kullën e familjes më të ndëruar në Kosovë, Jashari, gjatë mbajtjes së shumë epopeve të UÇK-së, që mbahen për cdo përvjetor ,më 5-6 dhe 7 mars, në Prekaz.

Duke vlerësuar si një çështje e temë tepër të rëndësishme dhe se populli shqiptar në Kosovë dhe jashtë saj ka nevojë të dijë të vërtetën, gazeta “Kosova Sot Online” e ka realizuar një anketë me lexuesit e saj “online”.

Pyetja e anketës për lexuesit ishte: A duhet Hashim Thaçi t’ia shpjegojë popullit arsyet pse Adem Jashari nuk ka pranuar të takohet me të që nga viti 1993?

blank

JA BISEDA E SOKOLIT ME MIRSAD NDRECAJN E BEG RIZËN PAK DITË PARA LUFTËS NË KUMANOVË

Në një bisedë te zhvilluar ne rrjetin social Facebook, ndërmjet Sami Ukshinit-Komandant Sokolit dhe dy te vrarëve ne luftimet e Kumanovës , Mirsad Ndrecajt dhe Beg Rizes, kritikohet ashpër Ali Ahmeti, duke e cilësuar atë si tradhtar dhe komunist.

Ne ju sjellim bisedën e zhvilluar pa ndërhyrje në tekst:

Beg Rizaj: A ala shqiptart po jetojn me andrra Amerika nuk i përkrah kriminelat e nëntokës ma me vija ka lindja e sllavizmi

Sami Ukshini: E Beg Riza ata qe jan rrit e edukuar me komunizmin, jan frymzuar me veprat e Leninit, qe sot fatkeqësisht ju prin shqptarve e i mashtrojnë per antarsim ne NATO e B.Evropian. Sikur këto te kishin qen nga Lindja do te ishin mbyllur tashme.

Mirsad Ndrecaj: Alijes ju ka prish busulla nuk po din ma ka asht lindja Apo perëndimi por prap ky asht si puna e iriqit ngrejë ka te duash ky prap ne lindjese aty i shkon shpirti komunist i përbetuar

Sami Ukshini: Po me duket se Dokumentat e dyta qe ja ka dhen KOS-i Alis i ka pas me qat emër..!

Misrad Ndrecaj: Sami Ukshini po ku mbet Mamica dajica strella drini gjeneratat e Udbashave qe janë shperbly me shume qmime e dekorata nga Dashakeqasit e Sqhiptarve

Beg Rizaj: Mirsad Ali Ahemti (Alekasnder Antic) Fazli Veliu (Ujak) Musa Xhaferi (Mama) Gzim Osdreni (Drin) Talat Xhaferi (Strela) kta jan qe i udhëheqësin vllezrit tan atje

Ilir Tahirsylaj: Komandant Sokoli Qka Po i bjen me kon Na Qe i kemi sherby Antiqi? Ti Sokol fort i ke raportu Antiqit, se une Begi e Mirsadi jemi kan ushtar sna ka vet kush

Sami Ukshini: Ilir ne atje kemi bere nje shërbim per vllezrit tan, sa i përket Alis ti e di se kush e ka emru. Jan do shoke te Alis qe ti hala po rrin me ta…!

Mirsad Ndrecaj: Kush janë ata Vlla ta dim edhe na

Shababn Vishaj: Pershendetje djem, qe ka vend per kritika këtu pajtohna edhe une ama te etiketohet Alia me kto etiketa une jam kategorik kundraj se nuk i shkojn përshtati!

Sami Ukshini: Shaban pom doket edhe ti e ke lexu Maji e Kuq

Mirsad Nrecaj: Sami qka eshte kjo Maji e Kuq

blank

BOLETINËT BETOHEN – RIVARRIMI I ISËS VETËM NË BOLETIN

VOAL – MITROVICË – Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka takuar në Kompleksin e Kullave në Boletin, familjarët e heroit Isa Boletini, të cilit edhe njëherë i kanë rikonfirmuar vendimin e prerë të tyre se eshtrat e heroit Isa do të rivarrosen vetëm në Boletin dhe askund tjetër, më 10 qershor të këtij viti, ashtu siç kishin vendosur institucionet më të larta të Republikës së Kosovës.

Ata, duke i shtrënguar duart mes veti dhe me kryetarin Bahtiri, janë betuar për një gjë të tillë. Në takim ishte i pranishëm edhe imami Mulla Asllan Murati, i cili për më shumë se 15 vjet i kishte ruajtur në një vend të fshehtë eshtrat e heroit Isa Boletini.

Bahtiri i ka falënderuar edhe njëherë familjarët e heroit Isa Boletini, para së gjithash nipin Xhavitin dhe stërnipin, Gazmendin, të cilët njëherë ishin pajtuar që rivarrimi i gjyshit të tyre të bëhet në Vlorë dhe më pastaj ndryshuan mendjen dhe vendosën që rivarrimi të bëhet në vendlindje, duke e mbështetur kështu vullnetin plebishitar të mitrovicasve dhe qytetarëve tjerë të shtetit të Kosovës e më gjerë.

Nipi i heroit, Xhavit Boletini dhe stërnipi Gamend Bolatini, falënderuan kryetarin Bahtiri, për interesimin e tij të pandërprerë për të rivarrosur eshtrat e heroit Isa Boletini në vendlindje, duke thënë njëkohësisht se këtë e vlerësojnë pa masë dhe nuk do ta harrojnë.

Ata në vazhdim i thanë kryetarit Bahtiri se pas reagimit të paparë deri tash në respektim dhe mbrojtje të vlerave dhe figurës së heroit Isa Boletini, si dhe kërkesës unanime që rivarrimi të bëhet në Boletin, u penduan dhe kuptuan gabimin që e kishin bërë duke u pajtuar që rivarrimi të bëhet përkohësisht në Vlorë, transmeton Telegrafi.

“Jemi të befasuar shumë për të mirë, nga reagimet anembanë Kosovës, Shqipërisë, Maqedonisë, Luginës së Preshevës dhe diasporës, me të cilat vlerësohej lartë kontributi dhe personaliteti i gjyshit tonë Isa. Nuk u hamendëm fare që të tërheqim pëlqimin tonë për rivarrosjen e eshtrave në Vlorë, edhe pse kemi respekt të jashtëzakonshëm për Vlorën dhe Ismail Qemalin. Mirëpo, ishte e qartë se populli e respekton dhe e donë shumë Isën në Kosovë, përkatësisht në Boletinin e tij, që me asgjë nuk e ndërroi. Tash të gjithë familjarët, bashkëfshatarët, qytetarët e Mitrovicës e të Kosovës, jemi unik dhe të vendosur që rivarrimi të bëhet vetëm në Boletin she askund tjetër”, thanë Xhaviti dhe Gazmendi.

Të gjithë familjarët e mbështetën fuqishëm propozimin e kryetarit Bahtiri, që të bashkërendojnë hapat dhe aktivitetet me institucionet e Republikës së Kosovës dhe Këshillin për Rivarrim, të caktuar nga Qeveria e Kosovës, për përgatitje për rivarrim të eshtrave të heroit Isa Boletini, ashtu siç është përcaktuar më parë, më 30 qershor të këtij viti, në Boletin.

Duke e ripërsëritur se përveç Boletinit, nuk ka alternativë tjetër për rivarrosjen e eshtrave të heroit Isa Boletini, familjarët thanë së nëse institucionet e Kosovës nuk e mbështetin vullnetin e familjarëve dhe të qytetarëve që rivarrimi të bëhet në Boletin, atëherë do ta bëjnë këtë bashkë me institucionet komunale, apo edhe vetëm ata, me ceremoni të thjeshtë familjare.

Por, kryetari Bahtiri i garantoi ata se nuk do i lë kurrë vetëm ata të rivarrosin eshtrat e njeriut që ka bërë shumë për Mitrovicën, Kosovën, Shqipërinë dhe gjithë shqiptarinë. “Mirëpo, unë jam i bindur se institucionet e Republikës së Kosovës do të respektojnë vullnetin e familjes dhe të qytetarëve dhe se do të vazhdojnë përgatitjet për rivarrimin e eshtrave në mënyrë madhështore e dinjitoze në Boletin, ashtu sikur që e meriton ky njeri i madh i kombit”, tha Bahtiri. /Telegrafi/

blank

SOT DITA E DËSHMORËVE TË KOMUNËS SË GJAKOVËS

VOAL – Me nderime dhe homazhe, është shënuar sot 17 Maji, Dita e Dëshmorëve të Komunës së Gjakovës, njofton komuna e Gjakovës, përmes një kumtese për media.

Zyrtarë të Qeverisjes Lokale, asambleistë dhe përfaqësuesit e Organizatave të dala nga lufta, kanë bërë homazhe në Varrezat e Dëshmorëve në Gjakovë, pranë lapidarit “Shokët e Lirisë”, në varrezat e Dëshmorëve në Shqiponjë, si dhe në rajonet e ndryshme të Komunës së Gjakovës.

Image

Gjithashtu, sot është shënuar edhe 16 vjetori i çlirimit të fshatit Shqiponjë, ku në një Akademi rasti, organizuar nën patronatin e Komunës së Gjakovës, fjalë rasti ka mbajtur nënkryetari i Komunës së Gjakovës, Ramadan Hoti, i cili ka vlerësuar lartë sakrificën e Dëshmorëve dhe kontributin e dhënë nga luftëtarët e lirisë për lirinë e Shqiponjës, Gjakovës dhe mbarë Kosovës.

Image

 

“Ky vend i Dushkajës së Gjakovës, për çdo trim u bë ideal, duke reflektuar dritën e ndonjë vendi të shenjtë, se këtu u jetua dhe u përjetësua për liri. Në këtë vend uniforma e lavdisë u lartësua me sakrificën dhe trimërin e djemëve të brigadave 132 “Myrtë Zeneli” dhe 135 “Agim Zeneli”, formacione ushtarake të cilat i treguan armikut vendin dhe e bënë të kuptoj se Shqiponja dhe Gjakova të gjallë nuk dorëzohen”, tha ndër të tjera nënkryetari Hoti, thuhet në komunikatë.

Po ashtu fjalë rasti në këtë përvjetor kanë mbajtur edhe deputetët e Kuvendit të Kosovës, Rexhep Selimi, Daut Haradinaj dhe Pal Lekaj. /Zëri/

Image
blank

KOSOVË – SASI ALARMANTE E MBETURINAVE PËR KOKË BANORI

 

VOAL – PRISHTINË – Në Kosovë mbi 574 mijë tonë ka qenë sasia e mbeturinave komunale të grumbulluara në vitin 2013. Rreth 317 kilogramë mbeturina është mesatarja e gjeneruar për kokë banori, apo vetëm në rajonin e Prishtinës, për vitin 2013 sasia e mbeturinave komunale ka arritur 1.4 kilogram në ditë për një banor.

Kështu thuhet në raportin e fundit “Disa fakte mbi mjedisin 2015”, të publikuar nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, (ASK) ku tregohet se në Kosovë grumbullimi i mbeturinave derë më derë ishte 69 për qind, ndërsa në banim kolektiv ka qenë 31 për qind.

Lidhur me këtë, ekspertë të ambientit konsiderojnë se sasia e mbeturinave për kokë banori në Kosovë është shumë e lartë.

Profesori Zeqir Veselaj, në një prononcim për Radion Evropa e Lirë, thotë se një aspekt që e komplikon situatën e mbeturinave në Kosovë, është se në politikat e Bashkimit Evropian, menaxhimi i mbeturinave administrohet nëpërmjet një sistemi që quhet piramida e mbeturinave.

Në bazë të kësaj piramide, sipas tij, në radhë të parë vjen parandalimi i mbeturinave, ripërdorimi, riciklimi dhe krejt në fund është deponia. Kurse, në Kosovë ndodh e kundërta.

“Kjo piramidë që ekziston në Bashkimin Evropian, në Kosovë në fakt është kthyer përmbys. Në Kosovë zgjidhja e parë është deponia. Te ne, shumë pak ose aspak nuk i kushtohet vëmendje mundësisë së parandalimit të mbeturinave që në burim. Nuk kemi raste kur qytetari mund të marrë një qese tekstili që të marrë bukën, si nevojë e përditshme, por zakonisht i jepet me një qese plastike dhe ajo qese plastike menjëherë pas përdorimit shndërrohet në hedhurina”, thotë Veselaj.

Edhe Zyra e Auditorit të Përgjithshëm në një raport të quajtur “Menaxhimi i sistemit të mbeturinave komunale”, thuhet se Kosova ka problem serioz me menaxhimin e mbeturinave komunale.

Kompanitë Rajonale të Mbeturinave, thuhet në raport, nuk i mbledhin mbeturinat në tërë territorin e vendit. Vetëm 50 për qind popullatës së vendit pranojnë shërbime pastrimi, prej tyre90 për qind jetojnë në zona urbane dhe 10 për qind në zona rurale.

Edhe aty ku mbeturinat mblidhen, shërbimet e ofruara nuk janë në nivelin e duhur. Kjo ka rezultuar me krijimin e deponive të egra të mbeturinave në ambiente publike dhe në gjendjen e rëndë mjedisore në vend.

Por, disa qytetarë konsiderojnë se përveç menaxhimit joadekuat të hedhurinave nga autoritetet kompetente, një pjesë fajit për ambient të ndotur e kanë vetë qytetarët e Kosovës.

Learta Blakaj, studente në vitin e parë në Fakultetin e Mjekësisë, thotë se ka njerëz që kujdesen për ambientin, por, sipas saj, ka edhe të atillë që nuk kanë kujdes fare.

“Në përgjithësi, ka njerëz që janë të kujdesshëm, unë kam hasur në persona të tillë. Por, nuk janë të paktë as ata, të cilët janë plotësisht të pandërgjegjshëm dhe nuk i hedhin mbeturinat në vendet e caktuara, por zakonisht rrugës ose në vendet ku janë duke kaluar andej pari. Një pjesë e madhe e fajit për një ambient jo të pastër është edhe e qytetarëve, të cilët nuk janë të kujdesshëm dhe u japin arsye të tjerëve që të ankohen për ta”, thotë Learta.

Klasifikimi i mbeturinave vlerësohet mekanizëm drejt përmirësimit të menaxhimit të tyre, madje kjo është edhe kërkesë ligjore, e cila është përfshirë edhe në strategjinë 2013-2022 për menaxhimin e mbeturinave për të lehtësuar riciklimin.

Në raport, ndërkaq, thuhet se është detyrë e komunës ta organizojë sistemin e klasifikimit dhe ta themelojë një infrastrukturë të përshtatshme për ta mundësuar këtë proces.

Se riciklimi është një ndër metodat më të mira për të zvogëluar sasinë e mbeturinave, thotë edhe profesori Zeqir Veselaj.

“Në disa materiale që mund të riciklohen qëndrojmë më mirë, siç është rasti me kanaçe, riciklimi është në faza shumë të hershme, riciklimi i metaleve, skrapit është në faza të avancuara, kurse riciklimi i plastikës dhe qelqit është në faza shumë të hershme, mos të them se nuk ekziston fare”, thotë Veselaj për Radion Evropa e Lirë.

Edhe në raportet e organizatave ndërkombëtare është theksuar se Kosova gjendet në pozitë të rëndë mjedisore.

Sipas një analize të mëhershme të Bankës Botërore është thënë se një realitet i tillë e rendit Kosovën në nivelin më të ulët të standardeve mjedisore në Ballkanin Perëndimor dhe në Evropë.

Ndotja e ajrit, ujit dhe tokës kanë marrë përmasa alarmante dhe gjendja po keqësohet në Kosovë çdo ditë e më shumë.

blank

MAQEDONIA ME RASTIN E KUMANOVËS U FUT NË VIJËN E LUFTËS – Analizë nga SKËNDER MULLIQI

 

Ngjarjet  e pamira në FYROM, tash një kohë të gjatë që po ndodhin, dhe kjo e fundit në Kumanovë më përmasa tragjike, e hapin pyetjen për fatin e Maqedonisë. E hapin pyetjen për ekzistimin e shtetit të kompremetuar të fashistit Nikolla Gruevski. Të gjitha analizat flasin se ngjarjet shumë tragjike karshi shqiptarëve të cilët u bënë rrafsh me tokë nga forcat fashiste te Gruevskit në Kumanovë, ishin mirë të inskenuara dhe te ndihmuara edhe  nga qarqet e caktuara antishiptare. Shumëçka u qartësua dhe po qartësohet lidhur më ekspediten ndëshkuese  të forcave  policore të Maqedonisë.
Maqedonia ka qenë dhe ka mbetur shqetësim për bashkësinë ndërkombëtare. Çdo krijesë artifciale herdokur e pret shpërbërja, siç ndodhi me ish BRSS-në, ish-Jugosllavinë, ndarja e çekëve prej sllovakëve e shembuj të tjerë. Krijesat e tilla artificiale ngërthejnë në vete së pari problemet etnike, problemet me fqinj, nuk kanë mundësi të zgjidhjes së problemeve sociale-ekonomike, nuk sigurohen në mënyrë të barabartë  të drejtat dhe liritë e njeriut. Aq më të brishtë e bën situatën politike dhe të sigurisë në këtë shtet fakti se populli maqedon, sikurse serbët, kurrë nuk u liruan nga shovenizmi karshi shqiptarëve. Ata po trajtohen si qytetar të dorës së dytë ose edhe me keq. Në forma të ndryshme në vazhdimësi po persekutohen nga sllavomaqedonasit të mbushur më urrejtje patologjike. Rusët dhe bullgarët po  mundohen qe Maqedoninë ta nxjerrin si paralelizëm me Ukrainën, e një paralelizëm i tillë po bëhet qëllimisht nga hegjemonitë ruso-bullgare dhe serbe. Rusia për ta zhvendosur konfliktin nga Ukraina në Ballkanin Perëndimor, me qëllim të futjes së ndikimit dhe të shtrirjes gjeostrategjike, ndërsa serbët dhe bullgaret për ta marre hisen e tyre të pretenduar moti. Në ketë mes gjendet edhe Greqia e cila është në kontest lidhur me emërtimin e FYROM-it, duke e stopur këtë shtet në integrimet euroatlantike. Kjo situatë e krijuar nxit dhe krijon kushte për një shpërbërje të mundshme të këtij shteti. Ky është realiteti politik që edhe përkunder këmbënguljes ndërkombëtare vështirë që do të  shpëtojë heret ose vonë nga shpërbërja.
Ish sekretari amerikan i shtetit Xhems Bejker, përkundër se kishte deklaruar në Lubjanë  se ish Jugosllavia do të duhet ta ruajë tërësinë territoriale, e pashmangshme ishte shpërberja e saj. Një analogji e tillë vlen edhe për krijesën e FYROM-it, të cilën krijesë si të tillë nuk e pranojnë shtetet fqinje. Aq me fraxhile e bën situatën politike në këtë vend, fakti që në krye të shtetit gjinden forcat ultranacionaliste të Nikola Gruevskit, i cili qëllimisht inskenoi shumë incidente nderetnike më përmasa tragjike. Edhe nese ndodh të largohet nga pushteti nën trysninë e fortë ndërkombëtare dhe të opozitës, pushteti shovenist i Gruevskit tashmë ka  lënë pasoja gadi të pariparueshme. Pushteti sllavomaqedonas me shtetrrethimin e egër policor dhe ushtarak në Kumanovë shqiptarëve në këtë republikë  u shpalli luftë. Këtë e vërtetuan edhe deklaratat tejet skandaloze të Jankullovskës së dorëhequr, e cila tha së shqiptaret duhet shlyer, edhe ate për një ditë të vetme. Kur një polici apo ushtri ushtron një dhunë të tillë mbrenda territorit vet, kunder nje entiteti të posaqëm etnik, vështire që do mbahet një bashkëjetesë e tillë e dhunshme për një kohë më të gjatë.
Ngjarjet në FYROM shpërfaqën edhe dobësit e mëdha të faktorit politik shqiptar në këtë republikë, dhe shpërfaqën edhe dobësitë e faktorit politikë shqiptar të Prishtinës dhe Tiranës zyrtare,  të cilat qendra u treguan të ngathta para një situate të tillë të krjuar, ku mbi bashkombasit e tyre në Kumanovë u ushtrua terror i vërtetë nga terbimi sllavomaqedos. Për prapavinë dhe prapaskenat që ndodhën me këtë rast, duke i tradhtuar rëndë ata trima të cilët luftuan fyt për fyt me egersirat maqedonase, lë të mbetet kjo në ndërgjegjën e tyre sigurisht të vrarë. Nese vërtet dikush nga shqiptarët ka bërë veprime te tilla tradhtare – e duket se ka bërë, – historia kurrë nuk do t’ua falë.
Armiqtë tanë gjithmonë vepruan në mënyrën më barbare kunder interesave të shqiptarëve, vetëm që mos të faktorizohemi në ketë pjesë të Evropës. Kumanova hapi dimensione te reja, duke krijuar  krejtësisht një situatë të re politike, që ngerthen në vete edhe pozicionim të ri të faktorit politik shqiptar dhe ndërkombëtar. Duke i pasur para sysh problemet e hapura në këtë republikë dhe të mardhënieve ndërkombëtare, automatikisht hapen platforma te reja politike të cilat kërkojnë një studim të veçantë. Platforma politike shoveniste serbe, ruse dhe maqedonase për Shqipëri të Madhe, është tezë ekspansioniste e këtyre shteteve karshi tokave shqiptare. Shqipëria e Madhe,  Shqiperia Natyrale apo Bashkimi Kombëtar është diçka shumë e logjikshme dhe e natyrshme, kur dihet se nga fuqitë e mëdha të kohës tokat shqiptare u shkëputën nga trungu i lashtë ilirik.
Faktori ndërkombëtar ishte dashur të marre masa preventive për parandalimin e ekspansionit ruso-serbo-maqedonas në hapësirat Ballkanike. Ndërkombëtarët është mirë që nuk ranë nën ndikimin e qarqeve antishiptare që ngjarjet në Kumanovë t’i klasifkojnë si ngjarje ku u luftuan terroristët shqiptarë, për dallim të faktorit poltik shqiptar. Edhe ata të cilët nuk i kanë dy lidhje me politikë nuk do të kishin ra pre e një logjke të tillë antishqiptare. Deklaratat e  fundit të kreut të Kremlinit, të kreut të Serbisë dhe të kreut të FYROM-it janë mirë të sinkronizuara, që faktori shqiptar të dobësohet dhe që, para  syve të botës demokratike, të paraqitet si fajtor kujdestar për eskalimin e mundshem në Ballkan.
Faktori politik shqiptar duhet ta shfrytëzojë mirë situatën e krijuar dhe të bëjë hapa konkretë në revidimin e Marrëveshjës së Ohrit. Pushtetit të Gruevskit po i ngushtohet fusha e veprimit, dhe kjo të shfrytëzohet mirë për realizimin e te drejtave legjitime të shqiptarëve në FYROM. Maqedonia tashmë e identifikuar si shtet jo stabil për shkak të nëpërkëmbjes  së të drejtave të shqiptarëve po hyn në fazën e re destabilizuese. Po hyn në fazen e gërshetimit të interesave ndërmjet Amerikës dhe të Rusisë në planin gjeopolitik. Në shikimin e planit të çështjes shqiptare të eliminohen revidimet e deritashme në drejtim të federalizmit të Maqedonisë, e që do të ishte zgjedhja e përhersheme e problemit etnik maqedono-shqiptar…
blank

Barometri diplomatik – HEROI ISA BOLETINI TË VARROSET NË BOLETIN – JO SIPAS DIKTATIT TË BEOGRADIT! Nga Prof. Dr. MEHDI HYSENI

 

 
***Kohëve të fundit, në prag të varrimit të heroit kombëtar shqiptar, Isa Boletini, po  flitet dhe po shkruhet në frymën polemizuese dhe politizuese, se  ku do të duhej të varroseshin eshtrat e tij, në vendlindjen e tij në Boletinin heroik apo në Vlorën heroike, ku Isa Boletini së bashku me Ismail Qemalin (babain e Shqipërisë etnike moderne) shpallën pavarësinë e qeverisë së Shqipërisë Etnike (28.XI.1912).
 
 
Nuk ka asnjë dilemë se, në bazë të meritave, të kryengritjeve dhe të luftrave të shumta disavjeçare kundër perandorisë osmane dhe, më pas kundër mbretërive dhe regjimeve pushtuese gjenocidale të Serbisë së Madhe dhe të Malit të Zi (1886-1916), heroi-kolosi ynë kombëtar, e meriton të varroset në Vlorën e Shqipërisë Etnike, aty, pranë vëllait, bashkudhëtarit, bashkidealistit, bashkëluftëtarit, bashkëmendimtarit, bashkëpatriotit të penës dhe të pushkës, Ismail Qemali. Kjo, nuk është fare e diskutueshme, sepse Isa Boletini, Ismail Qemali, Hasan Prishtina… e të tjerë,  nuk kanë luftuar për një Boletin, për një Vlorë, apo për një mahallë, për një provincë…etj. ( sikurse këta politikanët dhe mafiozët e sotëm “demokratë” dhe “patriotë”, të cilët popullin e  kanë copëtuar në shumë parti politike për ta sunduar dhe për ta shfrytëzuar më gjatë dhe më leht), por kanë luftuar për çlirimin dhe për pavarësimin e  gjithë Shqipërisë Etnike (që përbëhej nga katër vilajetet shqiptare).
 
 
Pra, logjika e   historisë kombëtare shqiptare e Shqipërisë Etnike, e thotë qartë se, Isa Boletini sipas meritave të tij, vendin e ka aty, pranë varrit të Ismail Qemalit. Aty, nën një FLAMUR SHQIPTAR të Skënderbeut.
 
Mirëpo, meqë ky rast  është politizuar  në skajshmëri, për shkak të  ushtrimit të diktatit të politikës propagandistike dhe diplomatike të Beogradit, duke u përzier në çështje të brendshme të Kosovës, edhe pse kjo nuk është më koloni e saj e dikurshme, por një shtet  i pavarur (17 shkurt 2008), se gjoja varrimi i Isa Boletinit në vendlindjen e tij-Boletin, do të ndikonte “negativisht”  në marrëdhëniet ndërshtetërore të Kosovës dhe të Serbisë, duke qenë se Beogradi zyrtar ende nuk ka hequr dorë nga Kosova si “pronë koloniale”, por  edhe me Kushtetutë, ende e konsideron “territory serb”.
 
 
Pra, për ata, që dinë ta “lexojnë mes rreshtash” politikën kakofonike dhe simfonike  (të shtetit dhe të kishës) të Serbisë,  e kanë tejet të qartë prapavijën  poltiike të saj, sepse kolonialistët dhe imperialistët serbomëdhenj duan që me çdo kusht ta mbrojnë identitetin e rremë dhe të falsifikuar etnik, historik, kishtar. gjeopolitik dhe shtetëror serb në Kosovën e Shqipërisë Etnike, e cila kurrë nuk ka qenë pronë e tyre.
 
 
Kjo është një nga “arsyet” kryesore, pse Serbia është involvuar haptazi dhe fshehurazi në çështjen e varrimit të Isa Boletinit, që ky të mos varrosej në Boletin, i cili gjatë historisë së derisotme të Kosovës ishte Kryekështjella e parë e pamposhtur  e Isa Boletinit  në parandalimin e invazioneve dhe ekspeditave barbare çetniko-fashiste pushtuese dhe gjenocidale serbe.
 
Varrri dhe përmendorja e Isas në Boletin, citadelë e pakalueshme për  hordhitë pushtuese dhe gjenocidale serbe!
 
 

Lidhur  me  justifikimin, pse Isa Boletini, duhet të varroset në Boletin, jo në Vlorë, më së miri flet komenti me titull “Atentati i dytë do të ishte nëse Isa Boletini nuk varroset në vendlindje”, shkruar nga Prof.Dr. Hakif Bajrami, njëri nga historianët më shquar dhe, njëherazi njëri nga analistët politikë më të frytshëm dhe më të njohur të Kosovës (1989-2015).

 

Ky koment është shkruar në formë letre : “Letër publike Samuel Zhbogarit, përfaqësues i BE-së në Kosovë, me rastin e ndalimit të rivarrosjes së eshtrave të Isa Boletinit në vendlindje” ( jhttp://www.kosova-sot.info/opinione/10404/atentati-i-dyte-do-te-ishte-nese-isa-boletini-nuk-varroset-ne-vendlindje/), të cilin, për hir të përmbajtjes së tij të rëndësishme dhe me vlerë cilësore , të argumentuar si mbi bazën historike, ashtu edhe në atë politike, duhet ta kenë lexuar me kënaqësinë më të madhe dhe me vëmendje të merituar të të gjithë shqiptarët, që në zemër dhe shpirt e kanë Isa Boletinin dhe Kosovën e Shqipërisë Etnike.
 
Vërtet,  këtë koment  shumë të qëlluar  dhe të brumosur me fakte dhe me argumente historike dhe politike të qëndrueshme, e mbështes dhe e përligj në tërësi,  duke qenë se ka mbështetjen jo vetëm historike, por edhe atë humane, njerëzore tardicionale shqiptare, si  dhe  atë të së Drejtës Humanitare Ndërkombëtare dhe sipas së Drejtës Evropiane sipas së cilave nuk ekzston asnjë pengesë, as ndalesë ligjore,  që Heroi  kombëtar Isa Boletini, të mos varroset në vendlindjen e tij.
 
Bashkatdhetarit, kolegut, bashkëmendimtarit dhe bashkëveprimtarit tim të palodhshën në rrugën e përbashkët akademike dhe jetësore në shërbim të mbrojtjes së identitit të kombit dhe të atdhut (sipas amanetit të pavdekshëm të Skënderbeut, të Abdyl, Sami dhe Naim Farshëri, Vaso Pashë Shkodrani, Isamil Qemali, Hasan Prishtina, Isa Boletini, Azem Bejta… , Adem Demaçi dhe Adem Jashari), po i drejtohem thejsht dhe qartë, – lumtë pena si përherë e guximshme, e qartë dhe me plot peshë domethënëse, argumengtuese, e pranushme dhe aksiomatike në shërbim të humanizimit, të shkencës së mirfilltë, të kombëtarizmit dhe të atdhetarizmit, pa rënë asnjëjerë “pre’” ndër leqe dhe në humbëtira të politikave ditore  të regjimeve të ndryshme shtypëse antipopullore dhe anti-ribashkim gjithëkombëtar shqiptar dhe të Shqipërisë Etnike.
 
Me shembuj dhe me fakte konkrete historiko-politike kombëtare dhe ndërkombëtare, e vure në dijeni Samuel Zhbogarin (përfaqëues i BE-së në Kosovë) se heronjtë tanë kombëtarë së bashku me viganin Gjeneral Isa Boletini nuk i varrosim, as nuk i përdhosim, as nuk i sakrifikojmë për asnjë çmim dhe për asnjë pozitë shpërblyese-privilegjuese në pushtet apo për ndonjë “tender”- firmë,  burektore apo çajtore private, me qëllim që të pajtohemi dhe të përqafohemi  me agresorin kolonialist shekullor (1912-1999), sipas diktatit dhe të ultimatumeve kërcënuese  të regjimeve të ndryshme çetniko-fashiste të Serbisë gjenocidale të Slobodan Milosheviqit dhe të bashkëpunëtorëve dhe të pasuesve të tij ultranacionalistë, të cilët, për fat të keq, Evropa e sotme demorkatke, I njeh si “demokratë” përkundër  faktit se këta (Tomislav Nikoliq, president, dikur në vitet e 90-ta të shekullit XX, nenvojvodë çetnik i Vojsilav Sheshelit), Aleksandar Vuçiq, sot, kryeministër i Serbisë, dikur sekretar i përgjithshëm i Partisë Radikale Serbe të Vojsilav Sheshelit) si dhe Ivica Daçiq (dikur dora e djathte këshilluese politike e kryekriminelit Slobodan Milosheviq të Partisë Socialiste Serbe, sot nënkryeministër dhe ministër i Jashtëm i Serbisë).
 
As Evropa e as Zhbogari nuk kanë asnjë të drejtë morale, as ligjore, as politike e as diplomatike, të përzihen dhe të diktojnë se ku duhet të varroset heroi gnjithëkombëtar shqiptar Isa Boletini, për këtë vendos vetëm familja e tij, askush tjetër, sepse varrosja e asnjë personi nuk mund të jetë çështje e poltiikës ditore shqiptare, as e saj evropiane dhe ndërkombëtare.

 

Ligjërisht, sipas së drejtës natyrore, legjitime, legale, morale, dhe sipas të të gjitha konventave ndërkombëtare (karta, rezoluta, deklarata, protokolle, marrëveshje etj.) mbi liritë dhe të drejtave të njeriut,  vetëm familiarët e Isa Boletinit mund të marrin vendim të ligjshëm, duke shprehur dëshirën dhe vullnetin e tyre, se ku ta varrosin heroin e tyre në Boletin apo në Vlorë, e jo as Hashim Thaçi, as Edi Rama e as Samuel Zhbogari, as Evropa e as Beogradi, sepse kjo nuk është çështje politike e askujt, as kurrfarë akti kërcënues ndaj askujt, por vetëm çështje private e familjes së Isa Boletinit

 

Vetëm Slloba ka diktuar varrosjen e kufomave të masakruara  shqiptare nëpër Serbi deri në Danub (1989-1999)!!!

 

Një gabim të tillë nuk  do të duhej ta bënin as trashëgimtarët e tij, të instaluar në krye të shtetit të Serbisë në Beograd (duke u përzier në çështje të brendshme të Kosovës, madje, edhe në rastin se, ku shqiptarët, duhet t’i varrosin heronjte e tyre), as  Prishtina, as Tirana e as Evropa, sepse do të ishte akt dhe vendim antihuman, në kundërshtim me të drejtat dhe liritë elementare të njeriut, me rregullat, me normat dhe me parimet  e së drejtës  humanitare ndërkombëtare.
 
 
Pavarësisht se çfarë kërkon dhe çfarë thotë Serbia përmes “suflerit” të saj  S. Zhbogar, si dhe vasalët e tij  në  “aparatin” shtetëror të Kosovës dhe të Shqipërisë, familiarët e heroit Isa Boletini, nuk duhet t’u frikësohen, të ngurrojnë,  të “skuqen”, as t’u nënshtrohen vendimeve të tyre politike antiligjoree dhe anticivilizuese qoftë në formë diktati apo ultimatumi kërcënues, sepse nuk ekziston asnjë ligj në Evropë, as në botë, të cilin, duhet respektuar familja e Isa Boletinit, se ai “nuk mund” të varroset në vendlindjen e tij në Boletin.
 
 
Përkundrazi (duke filluar që nga Deklarat Universale për të Drejtat dhe Liritë e Njeriut, e miratuar nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, 1948), edhe ligjet ndërkombëtare  janë në favorin e së drejtës natyrore, humane, historike dhe ligjore të Isa Bletinit dhe të familjarëve të tij, që Ai të varroset në fshatin e tij të Vendlindjes-Boletin.
 
 
Prandaj, ne, duhet të përfillim historinë, traditat dhe zakonet tona, që përligjin dëshirën, vullnetin dhe të drejtën e familiarëve dhe të bashkëvendësve të heroit Isa Boletini, që të varroset në Boletin, askund tjetër, JO sipas diktatit dhe urdhrave tinëzare politike dhe çnjerëzore të Beogradit, të clat, pa asnjë të drejtë morale dhe ligjore ia ka vënë si obligim  serbo-evropian, S.Zhbogarit, që të ujshtrojë trysni ndaj  insrtitucioneve shtetërore (kuvendit dhe qeverisë), duke u sugjeruar, që Isa Boledtinin, të mos e varrosin në Boletin, por dikund tjetër, jashtë Kosovës.
 
 
“Qeni i keq, ta sjellë  ujkun në torishtë”, thotë populli!
 
 
Asnjë  anëtar i qeverisë apo i parlamentit të Kosovës, nuk kanë kurrfarë të drejte morale, as ligjore, që të ushtrojnë trysni ndaj familjarëve dhe bashkëvendësve të Isa Boletinit, që ai të mos varroset në Boletin. Një akt i tillë politizues sipas  dikatit të Beogradit dhe partnerëve të tij evropianë, është antihuman, antiligjor dhe plotësisht në kundërshtim me zakonet dhe me traditat kombëtare shqiptare, si dhe me normat e së drejtës humanitare ndërkombëtare.
 
 
“Big deal” çfarë sugjeron S. Zhbogari lidhur me  varrosjen e Isa Boletinit. Kjo as sipas detyrës, as sipas së drejtës humanitare ndërkombëtare, nuk është në kompetencën politike dhe diplomagtike të Zhbogarit, të Jahjagës, të Veselit, të Mustafës dhe të Tahçit e as të Edi Ramës, por vetëm të familjes Boletini dhe të bashkëvendësve të tij të Shalë dhe Bajgorës.
 
 
Të gjithë, duhet ta dijnë se Zhbogari nuk është kurrfar “guvernatori”  i BE-së në Kosovë, sepse Kosova nuk është  koloni ose gjysmëkoloni nën mandatin e ndonjë shteti evropian, por është shtet i pavarur dhe sovran.Prandaj, Zhbogari nuk është as president, as kryeministër i Kosovës, vetëm një i dërguar (raportues) special i BE-së, që sipas së drejtës ndërkombëtare është plotëlisht jolegal, sepse sovraniteti si atribut sipran,  nuk njeh kurrfarë pushteti tjetër pandan, as kontrollues qoftë krijesë e brendshme apo e jatshme.
 
 
Prandaj, jo vetëm në rastin e varrosjes së Isa Boletinit, por në asnjë rast tjetër (përderisa të funksionjnë institucionet dhe organet ligjore dhe kushtetuese të Republikës së pavarur të Kosovës), Zhbogari nuk mund ta ketë fjalën kryesore, as vendimtare mbase Kosova është shtet më vete dhe sovran, i  njohur nga 108 shtete të OKB-së. Këtë e ka të qartë, edhe vetë Zhbogari. Prandaj, nuk parapëlqehet që ai të involvohet në intrigat dhe provokimet e politikës zyrtare të Beogradit, që t’iu diktojnë shqiptarëve të Kosovës se ku duhet varrosur heronjte e tyre kombëtarë, siç është Isa Boletini, të cilit Serbia kolonialiste dhe gjenocidale, edhe për së vdekuri i frikësohet, sepse m’u në Boletin, kulla e tij ishte fortesë çeliku e pakapëcyeshme për hordhitë pushtuese barbare  serbo-malazeze.
 
 
Së fundi, as për politikën e brishtë shqiptare (Prishtinë – Tiranë), as për S. Zhbogarin e as për BE-në, në asnjë aspekt nuk duhet të jetë “temë debate” politizimi i varrosjes së Isa Boletinit, por, para së gjithash, duhet të fokusohen në tema të nxehta me prioritet për sigurinë, stabilitetin e dhe paqen e Ballkanit, i cili, do të kërcënohet prapë sikurse në vitet e 90-ta të shekullit XX (luftrat agresive dhe nga tre gjenocidet e Serbisë së Madhe kundër Kroacisë, Bosnjës dhe Kosovës), për shkak të rehabilitimit të kolaboracionistit çetniko-fashist, gjeneralit Drazha Mihajloviq nga ana  e Gjykatës së Lartë të Beogradit, më 14 maj 2015.
 
 
Kjo do të duhej të ishte temë bosht dhe preokupuese  edhe për Ballkanin, edhe për Evropën, edhe për NATO-n, edhe për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sepse  rehabilitimi legal i nazifashizmit serb, do të jetë rrezik për shpërthimin e konflitkeve dhe luftërave të reja  në Ballkan.
 
 
Pra, as poltika vendore shqiptare, as ajo evropiane e Zhbogarit, nuk duhet të mirren me politizimin e varreve të heronjve dhe të historisë kombëtare shqiptare, por me problet  akute, që e kanë mbërthyer Ballkanin ( korrupsioni, kriminaliteti i organizuar dhe mafioz ,  liritë dhe të drejtat e njeriut, pazhvillushmëria, papunësia, varfëria ekstreme, ekzodi sistematik  i migruesve etj.).
 
blank

QERIQI – DIKUSH E TRADHTOI GRUPIN NË KUMANOVË, ALI AHMETI ËSHTË I PAFYTYRË

VOAL – PRISHTINË – Kryetari i Këshillit për Mbrojtjen e Luftëtarëve të UÇK-së Xhevdet Qeriqi, i ka shkruar sonte, përmes facebook-ut, një letër bashkëluftëtarit të vet, komandantit Sami Ukshini – Sokoli, njërit nga pjesëtarët e grupit që luftoi në Kumanovë, për të cilin thuhet se gjendet në arrest në Maqedoni. Ai, gjithashtu, është i bindur se grupi ka qenë i tradhtuar.

Qeriqi në letrën e vet e quan të dinjitetshme luftën që Ukshini me shokë e bënë në Kumanovë dhe thotë se ata kanë dalë atje në ndihmë popullatës shqiptare.

Për liderin e Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmetin thotë se, edhe sikur të mos e ketë ditur se ish-bashkëluftëtarët e tij gjenden në Kumanovë, ka përgjegjësi për shkak se nuk ka dalë nga qeveria maqedonase në momentin e parë kur e ka mësuar këtë.

“Ali Ahmeti ishte pjesë e nënshkrimit të asaj marrëveshjeje (të Ohrit), mirëpo për fat të keq ai e harroi apo e la anash atë marrëveshje dhe u vërsul drejt pushtetit. Madje I harroj edhe bashkëluftëtarët e vet duke i lënë në mëshirën e kohës”, shkruan Qeriqi.

Ja postimi i tij i plotë në facebook.

“Për bashkëluftarin tim të UÇK-së komandantin Sami Ukshini (SOKOLI).
I nderuar bashkëluftar dhe komandant Sokoli ndihem krenar madje teper krenar që kam pas fatin të njihem me ju në luftën çlirimtare të Kosovës.
Qysh në momentin e parë kur jam takuar me ju I kam kuptuar aftësitë tua, guximin dhe trimërinë që kishe për luftë.
Ju luftuat dhe nuk u ndalët kurrë, pas çlirimit të Kosovës ju me shumë bashkëluftëtarë nuk u ndalët në rrugëtimin për bashkimin e trojeve shqiptare. Në luftën evitit 2001 në Maqedoni ju me bashkëluftëtarë i fituat të gjitha betejat ndaj sllavomaqedonasve dolët fitimtar të mdhenj duke i goditur forcat armike në çdo cep. Fatkeqësia më e madhe e shqiptarëve në Maqedoni ishte marrëveshja e Ohrit nënshkruesit e kësaj marrëveshje asnjëher nuk ishin këmbëngulës që kjo marrëveshje të zbatohet. Ali Ahmeti ishte pjesë e nënshkrimit të asaj marrëveshje, mirëpo për fat të keq ai e harroj apo e la anash atë marrëveshje dhe u vërsul drejt pushtetit madje I harroj edhe bashkëluftëtarët e vet duke i lënë në mëshirën e kohës. Sot shumë bashkëluftëtarë të luftës së 2001-it mbahen padrejtësisht në burgjet e sllavo-maqedonasve ata akuzohen për vepra të ndryshme krejt kjo ju bëhet vetëm e vetëm pse ata ishin Ushtar të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare kurse Ali Ahmeti me bashkë partiakët e tij hesht.
Po ashtu popullatës shqiptare atje ju bëhen padrejtësi të mëdha, ata sot jetojnë më keq se para luftës atje.
I nderuar dhe shumë I respektuar trim I madh komandant Sokoli ju me shumë bashkëluftëtarë shkuat në Maqedoni për tu dalë në ndihmë popullatës shqiptare atje, ju me ata bashkëluftëtarë trima e zhvilluat një betej të pabarabartë por që qëndruat dinjëtetshëm. Jam I bindur se dikush u tradhtoj por ata tradhtar do ta tradhëtojn vehten.
Nuk kam as inat me Ali Ahmetin as nuk njihem me të mirpo mendoj se ai nuk mund ti ikë përgjegjësis për atë që ndodhi në Kumanovë. Arsyeja se pse po e them këtë është se edhe nëse Ali Ahmeti nuk ka qenë I informuar për rastin atje në momentin e parë që e ka kuptuar se aty gjinden bashkëluftëtarët e tij është dashur të paktën të marrë vendim që të dal nga koalicioni me pushtetin atje dhe të solidarizohet me këta trima. Ali Ahmeti si duket ka harruar se pikërisht këta trima ja fituan luftën atje dhe falë këtyre trimave është ngritur ai dhe është në pozitën që është. Pra kjo është ajo pafytyrësia e tij që ka treguar në këtë rast. Lavdi për të gjithë ata trima që ranë atje, nderë dhe respekt të madh për ju komandant Sokoli dhe të gjithë shokët tuaj bashkëluftëtarë.” kp

blank

Thaçi – Të ndalet dhuna ndaj të arrestuarve të Kumanovës nga regjimi represiv i Gruevskit

 

VOAL – PRISHTINË – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, gjatë qëndrimit të tij në Prizren ditën e sotme, pasi shprehu ngushëllimet për familjet që kanë humbur më të dashurit e tyre në konfliktin e armatosur në Kumanovë, për herë të parë u shpreh haptas rreth konfliktit në Kumanovë si dhe rreth problemeve politike në Maqedoni.

Ai, në një intervistë për RTV BESA, ndër të tjerash deklaroi se të arrestuarit duhet të trajtohen sipas standardeve ndërkombëtare dhe “të ndalet dhuna fizike ndaj tyre nga regjimi represiv i Gruevskit”.

“Problemi nuk është në Kumanovë, problemi është në Shkup, problemi është politik e jo ndëretnik. Maqedonia ka nevojë për më tepër demokraci, për media të lira, shoqëri civile, zhvillimin e bizneseve dhe të tregut të lirë dhe për më tepër frymë euro-atlantike”, ka thënë Thaçi.

Për më tepër rreth problemeve në Maqedoni dhe temave aktuale në Kosovë, ndiqni intervistën e Thaçit në videon në vijim.

blank

Editorial – POLITIKA JONË ENDE PA NJË VERSION ZYRTAR PËR KUMANOVËN

Një javë pas zhvillimeve në Kumanovë, ku dhanë jetën disa dhe u arrestuan me dhjetëra shqiptarë, politika jonë në Tiranë, në Prishtinë dhe në Shkup ende është pa asnjë version zyrtar të saj. Kreu i partisë shqiptare që bashkëqeveris në Shkup doli në publik vetëm dje dhe nuk ndau me shqiptarët asnjë informacion që do të hidhte dritë mbi misterin e Kumanovës. Përkundrazi, gjatë gjithë intervistës, përballë një morie pyetjesh që iu bënë, ai mbeti gjithnjë brenda linjës zyrtare të Shkupit. Prishtina zyrtare përsërit vazhdimisht kërkesën e saj për një hetim të plotë dhe transparent ndërkombëtar, ndonëse faktorë të zëshëm në kryeqytetin e Republikës së Kosovës kërkojnë që shteti i tyre të publikojë gjithë informacionin që zotëron lidhur me zhvillimet e Kumanovës. Tirana zyrtare vetëm hesht dhe i kërkon Shkupit e bashkësisë ndërkombëtare për një hetim të plotë e të pavarur ndërkombëtar të zhvillimeve të Kumanovës. Kjo papërgjegjshmëri e politikës sonë ndaj një zhvillimi që ka tronditur thellë mbarë kombin shqiptar kudo që ndodhet në Ballkanin Perëndimor dhe në botë, por veçanërisht vëllezërit tanë në Republikën e Kosovës dhe në Republikën e Maqedonisë, nuk e ndihmon opinionin tonë të krijojë një mendim sa më të drejtë dhe sa më të saktë ndaj këtyre zhvillimeve, sidomos nuk e ndihmon të përcaktojë qëndrimet e tij të mëtejshme në raport me pasojat e këtyre zhvillimeve. Periudha njëjavore ka qenë e mjaftueshme për përpunimin e të dhënave, të mëparshme a të mëvonshme. Mendojmë se është jo vetëm e papërgjegjshme, por edhe e turpshme pritja e mëtejshme e politikës sonë për të dalë me versionin e saj zyrtar, por edhe me masat përkatëse për të hedhur dritë të plotë dhe për të përkufizuar gjithçka që ndodhi në Kumanovë.

blank

OVL E UÇK-së I KËRKON QEVERISË TË PUBLIKOJË KREJT ÇKA DI PËR KUMANOVËN

Organizatat e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka kërkuar nga institucionet kosovare të dinë të vërtetën e asaj që ka ndodhur në Kumanovë vikendin e kaluar.

OVL përmes një komunikate ka treguar se i ka përcjellë me shqetësim ngjarjet në Kumanovë, përkatësisht në lagjen e trimave, ku sipas tyre forcat barbare sllavomaqedone kanë sulmuar popullatën civile shqiptare të pambrojtur, të cilës i dolën në mbrojtje luftëtarët e lirisë, përkatësisht një numër i bashkëluftëtarëve tonë, të cilët edhe kanë rënë në luftime.

“Me shqetësim të madh e kemi vërejtur pasimin e dezinformatave të ndryshme, të cilat janë pjesë e luftës speciale të pushtuesit, me qëllim të fshehjes së gjurmëve të krimit, dezinformomë këto, që janë mundësuar për shkak të mos përgjigjes adekuate të qeverisë së Kosovës”, thuhet në komunikatë.

Ata kanë kërkuar nga Qeveria e Kosovës, përkatësisht Ministria e Punëve të Brendshme, të publikoj të gjitha informatat relevante me të cilat disponon, në saje të deklarimeve publike të Ministrit se kjo ministri ka qenë e njoftuar me të gjitha rrjedhat.

Kërkesë tjetër e OVL-së, është që Qeveria e Kosovës, e në veçanti Ministria e Punëve të Jashtme, “të bëjë trysni mbi qeverinë kriminale të Maqedonisë, për trajtimin e të zënëve rob në përputhje me konventat ndërkombëtare dhe të monitorohet ky trajtim nga institucionet ndërkombëtare si p.sh. Kryqi i Kuq, si dhe t’iu mundësohet mbrojtja juridike”.

Po ashtu, ata kërkojnë sqarime ministria e udhëhequr nga Hashim Thaçi, arsyet për mbështetje të qeverisë së Maqedonisë…

Po ashtu OVL ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës të iniciojë mbledhje urgjente, dhe publike të Parlamentit të Kosovës rreth ngjarjeve të fundit në Maqedoni, po ashtu ata duanë të ju bëhet obduksioni i kufomave edhe në Kosovë sepse nuk dihet se a janë vrarë të gjithë në luftime apo dikë nga torturat e kanë mbytur në burg, përcjell Kosovapress.

blank

JAHJAGA I PËRGJIGJET IVANOVIT – DUAM HETIM TRANSPARENT PËR KUMANOVËN

VOAL – PRISHTINË – Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka bërë thirrje që për ngjarjet e fundit në Kumanovë të Maqedonisë, të bëhet një hetim kredibil dhe transparent.

Ishte presidenti i Maqedonisë, George Ivanov, ai i cili e bën Kosovën përgjegjëse për zhvillimet tragjike në Kumanovë, ku si pasojë e përleshjeve ndërmjet një grupi të armatosur dhe policisë maqedonase, është thënë se kanë mbetur të vrarë 22 persona.

Për këto zhvillime, Ivanov ka alarmuar edhe shtetet tjera botërore.

Ndërkaq, zëdhënësi i Presidentes së Kosovës, Arbër Vllahiu, ka deklaruar se palët në Maqedoni duhet të përmbahen nga dhuna në mënyrë që të krijohen mundësi për një hetimi të hollësishëm.

“Presidentja Jahjaga në vazhdimësi të zhvillimeve në Maqedoni ka mbajtur komunikim të rregullt me bartësit tjerë të institucioneve relevante në Kosovë dhe ka reaguar ndaj këtyre zhvillimeve, duke kërkuar nga palët të përmbahen nga dhuna”, ka thënë Vllahiu.

Sipas tij, presidentja Jahjaga “ka bërë thirrje për hetim transparent dhe kredibil të ngjarjeve në Maqedoni dhe ka shprehur gatishmërinë e institucioneve të vendit për ofrim të ndihmës në zbardhje të plotë të zhvillimeve në qytetin e Kumanovës”.

Njëherësh, Jahjaga, ka vijuar Vllahiu, kërkon që të zbatohet Marrëveshja eOhrit, në mënyrë që shqiptarët e Maqedonisë të trajtohen të barabartë me komunitet tjera.

“Ripërsërisim edhe njëherë faktin se Republika e Kosovës mbetet e përkushtuar për një Maqedoni shumetnike, stabile, të përkushtuar për të drejta të barabarta të të gjitha komuniteteve dhe zbatim të Marrëveshjes së Ohrit, e orientuar fuqishëm në rrugën euroatlantike, që ndërton dhe respekton marrëdhëniet e mira fqinjësore si një parakusht i integrimeve”, ka thënë Vllahiu.(rel)

blank

ÇFARË THONË NË FAMILJEN DACI, E CILA U BASTIS DJE NGA POLICIA E KOSOVËS

 

Familja Daci nga Irzniqi i Deçanit është vizituar nga Policia paraditen e së premtes. Në shtëpinë e Dacëve aksioni policor i bastisjes është zhvilluar me pretekstin se dyshohen për armëmbajtje pa leje.

Mirëpo, Asim Daci, i cili në momentin e ardhjes së forcave policore gjendej në shtëpi, shprehet i mllefosur me veprimet e autoriteteve kosovare.

Ai tregon se Policia kërkonte të dinte se cila është lidhja e tyre me Begë Rizajn, njërin nga udhëheqësit e Grupit të Kumanovës.

Klan Kosova ka kuptuar se Policia ka bastisur edhe familjet e Mirsad Ndrecajt dhe Sami Ukshinit, por anëtarët e familjeve tyre kanë mohuar një gjë të tillë.

Ndonëse të bastisurit kanë deklaruar se e gjithë kjo kishte lidhje me rastin e Kumanovës, Policia në një komunikatë për media ka thënë së ky operacion policor është ndërmarrë duke vlerësuar rëndësinë për ruajtjen e rendit dhe sigurisë publike në vend, si dhe parandalimin e çfarëdolloj veprave kriminale.

Komunikata e Policisë konfirmon se sot ka pasur bastisje në 38 lokacione, kryesisht në shtëpi banimi në qytetin e Prishtinës, Gjilanit, Pejës, Gjakovës, Ferizajt dhe Prizrenit. /Klan Kosova/

blank

STËRNIPI NDËRRON MENDJE – HEROI ISA BOLETINI TË RIVARROSET NË MITROVICË

VOAL – MITROVICË – Reagimet e qytetarëve të Mitrovicës, por edhe më gjerë, kanë shtyrë familjarin e heroit Isa Boletini, Gazmendin, të tërhiqet nga vendimi për rivarrosjen e eshtrave të heroit në Vlorë.

Ai bashkë me babain e tij, Xhavit Boletini, që kishte qëndruar një ditë më parë tek kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë të ditur për Kosovapress, se nuk mund të veprojë ndryshe nga qytetarët e Kosovës.
“Duke parë reagimet e qytetarëve, e tërë familja tërhiqet nga opsioni për Vlorën, sepse familja do të jetë gjithmonë pranë qytetarëve dhe me qytetarët, është edhe kërkesë e tyre unanime që Isa Boletini të rivarroset në Boletin, pavarësisht se edhe Vlora është vendi ku është shpallur pavarësia më 1912, por familja do të jetë me kërkesën e popullit si gjithherë qysh ka qenë…. Kërkoj edhe njëherë falje nga qytetarët e Republikës së Kosovës, jemi me qytetarët, popullin dhe Isa Boletini do të prehet në Boletin”, ka thënë Gazmend Boletini.

Ai ka kërkuar nga Këshilli Organizativ që data e caktuar për rivarrimin 10 qershori, të mos ndryshojë, por të mbetet e njëjtë. kp

blank

16 VJET NGA ZHDUKJA E MISTERSHME E VEPRIMTARIT UKSHIN HOTI

VOAL – PRISHTINË – Më 16 maj 1999, atëherë kur lufta po zgjaste qe gati një vit, Ukshin Hoti arrin tek fundi i dënimit të tij. Sipas të burgosurve që i kanë mbijetuar masakrës së Burgut të Dubravës në vitin 1999 , ai do të shoqërohet nga dy roje drejt daljes, e diel, një ditë jo e zakonshme për lirimin e të burgosurve.

Që atëherë nuk dihet për fatin e tij.

Në mars të 1993 u burgos për herë të dytë pasi që një vit më parë kishte organizuar homazh për martirët e demokracisë në Brestovc. Në të njëjtin vit u rrah keq nga forcat speciale serbe pasi që kishte vizituar pjesëmarrësit e grevës së urisë në pallatin e shtypit në Prishtinë.

Po ashtu më 1993 pasi e lëshoi Lidhjen demokratike (LDK) Hoti mori pjesë në tubimin mbarëkombëtar të organizuar nga përfaqësuesit politik në Tetovë (Maqedoni) ku u theksua nevoja e bashkimit kombëtar të shqiptarëve në një shtet të vetëm.

Më 17 maj 1994 e dënuan me 5 vjet burg për arsyen se ishte pjesëmarrës i lëvizjes për Republikën e Kosovës.

Edhe pse lufta ka përfunduar qe 16 vjet fati i Ukshin Hotit nuk dihet ende. kp

blank

NË KOSOVË OPERACION KONTROLLESH LIDHUR ME KUMANOVËN

VOAL – PRISHTINË – Policia bastisi shtëpitë e personave të dyshuar si të përfshirë në ngjarjet e fundjavës në Maqedoni

Në Kosovë policia ka kryer një operacion kontrollesh nëpër shtëpitë e familjeve të personave të dyshuar se ishin përfshirë në përleshjen e armatosur të fundjavës në Kumanovë të Maqedonisë.

Kontrollet janë kryer me urdhër të prokurorisë së posaçme e cila tha se kushdo që e ka kaluar kufirin me Maqedoninë së fundmi do t’i nënshtrohet procedurave hetimore, ndonëse nuk është saktësuar periudha kohore.

Autoritetet në Maqedoni thanë se 23 pjesëtarë të grupit të armatosur me të cilin është përleshur policia maqedonase, janë shtetas të Kosovës.

Autoritetet në Kosovë kanë shprehur shqetësimin e tyre më zhvillimet në Kumanovë duke dënuar “çfarëdo përfshirjeje të shtetasve të Kosovës në incidentet në Maqedoni”. Ata thonë se janë duke bashkëpunuar me autoritetet në Maqedoni për të identifikuar personat nga Kosova të cilët janë përfshirë në përleshje, por kanë hedhur poshtë çdo mundësi që të ketë pasur çfarëdo përpjekje të organizuar nga Kosova për ndërhyrje në Maqedoni. rel

blank

INFERMIERËT PO IKIN NGA KOSOVA

VOAL – PRISHTINË – Kuadri specialistik mjekësor në Kosovë, është më i interesuar të punojë në vende të ndryshme të botës.

Edhe infermierët po e ndjekin rrugën e mjekëve specialistë.

Vetëm nga Qendra Emergjente, gjatë vitit të kaluar kanë ikur më shumë se 10 infermierë, gjë që ka bërë që kjo klinikë si më e frekuentuara në tërë Qendrën Klininike Univrsitare të Kosovës dhe qendër terciare referente për gjithë Kosovën, të mbetet me mungesë të kuadrit të mesëm.

Shpend Gashi, infermier në Qendrën Emergjente, tashmë ka kryer të gjitha procedurat dhe testet e nevojshme në Gjermani. Ai jep arsyet për Radion Evropa e Lirë, se pse ka vendosur ta lëshojë punën.

“Kushtet elementare për një punë të rregullt mungojnë në QKUK. Unë punoj në qendrën emergjente. Këtu ka shkelje të punëtorëve nga personeli më i lartë. Nuk respektohen infermierët, ndonëse janë krahu i djathtë i doktorit”.

“Pastaj unë kam të kryer fakultetin e infermierisë dhe paguhem sikurse infermierët me shkollë të mesme. Mendoj se paga është ajo që ndikon më së shumti që njerëzit kërkojnë një jetë më të mirë”.

“Unë pretendoj të shkoj në Gjermani. Në kontakt me ta kam rënë përmes një delegacioni që kanë qenë në Kosovë. Më ftuan atje për një hospitacion siç e quajnë ata, të shohin se sa jam në rrjedha të punës, dhe janë ndarë me përshtypje të mira. Kam marrë ftesë nga ta dhe do të shkoj atje me bashkëshorten time, pasi që dhe ajo është infermiere”, ka thënë Gashi.

Ndërkaq drejtori i Qendrës Emergjente Basri Lenjani, ka bërë të ditur se kjo klinikë ne kohë të fundit po ballafaqohet me mungesë të madhe të infermierëve.

“Një pjesë e tyre ikin në shtetet perëndimore për kushte më të mira të punës dhe mbijetesës. Unë si drejtor kam apeluar nga akterët kryesor që këta njerëz t’i ndalim në shërbime tona duke i stimuluar në forma të ndryshme, por nuk është shprehur ndonjë gatishmëri , që infermierët që po ikin të plotësohen me infermierë tjerë, për shkak të buxhetit të limituar”.

“Vetëm për periudhën një vjeçare kanë ikur mbi 10 infermierë. Shumica janë duke ndjekur kurse të gjuhëve të huaja dhe shtetet e Bashkimit Evropian po i marrin këta infermierë të gatshëm, dhe nuk kanë nevojë që të bëjnë asnjë trajnim shtesë për ta. Në qoftë se këta nuk mbështeten në mënyrën e duhur, Qendra Emergjente do të zbrazet së shpejti”, tha Lenjani.

Drejtoresha e Infermierisë Lirie Beqiri, ka thënë se numri në rritje i ikjes së infermierëve po ndodhë me vullnetin e tyre dhe se Kosova nuk ka ndonjë marrëveshje ndërshtetërore me shtetet e BE-së për pranimin e infermierëve atje.

“Sa i përket ikjes së infermierëve nuk i di arsyet, por sigurisht se bëhet për një jetë më të mirë në vendet e BE-së. Ata po gjejnë forma dhe po konkurrojnë përmes formave të ndryshme, po shkojnë në punë provuese dhe po i kalojnë testet”.

Në Ministrinë e Shëndetësisë, thonë se është në procedurë Ligji për Shërbime Emergjente ku më pastaj me udhëzime administrative do të mundohen të rregullojnë dhe gjejnë stimulime shtesë për mbajtjen e infermierëve në punë.

“Në Klinikën Emergjente, prej vitit 2014 rreth 10 infermier e kanë lëshuar punën. Këto nevoja nuk kanë arritur të plotësohen tërësisht. Ne si Ministri e Shëndetësisë, po mundohemi që t’i mbajmë në punë këta punëtorë dhe gjithë të tjerët”, tha Valbon Krasniqi, këshilltar i ministrit të Shëndetësisë.

Ndryshe, vetëm për tre vjet nga Kosova kanë ikur rreth 400 mjekë.

Me kushtet e punës, politikat shëndetësore dhe me pagesë, nuk janë pajtuar shumë mjekë specialistë, andaj kjo ka qenë edhe arsyeja e ikjes nga Kosova për të kërkuar punë në vende të ndryshme të Evropës e më gjerë.

Profesionistë shëndetësorë tashmë kanë deklaruar se për këtë dukuri duhet të ndërmerren masa, në mënyrë që të zvogëlohet numri i mjekëve që ikin dhe të krijohen mundësi të kthehen, siç kanë thënë ata, truri i Kosovës, pasi që ata që kryejnë specializimet, edhe aftësohen për punë.

Sidoqoftë, në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, janë të punësuar 613 mjekë dhe 1,882 infermierë. Paga e mjekëve specialistë është rreth 600 euro në muaj, derisa infermieri, për punën që kryen, paguhet rreth 300 euro në muaj. rel

blank

CARITAS KOSOVA PJESMARRËSE NË KONFERENCËN RAGJIONALE ORGANIZUAR NGA CARITAS EUROPA

Në foto Don Viktor Sopi dhe Pal Baftijaj në Konferencën e Caritasit Europian mbajtur në Romë

 

Caritas Kosova pjesëmarrëse në Konferencën Regjionale të organizuar nga Caritas Europa.

Drejtori Gjeneral i Caritas Kosova, Don Viktor Sopi i shoqëruar nga Udhëheqës i Sektorit për Asistencë Sociale dhe Shëndetësore – Pal Baftijaj, morën pjesë në Konferencën Regjionale të organizuar nga Caritasi Evropian me seli në Bruksel. Kjo konferencë e cila punimet e saj i zhvillon në Romë kishte mbledhur 49 përfaqësues në nivel të Presidentëve apo Drejtorëve Gjeneralë të organizatave anëtare në Evropë.

Në kuadër të kësaj konference, në mesin e shumë takimeve, Drejtori i Caritas Kosova ka realizuar edhe një takim me Presidentin e sapo-zgjedhur të Caritas Europa Monsinjor Luc Van Looy.

Drejtori i Caritas Kosova Don Viktor Sopi e cilësoi takimin si shumë të rëndësishëm ku me ç’rast kishte njoftuar Presidentin me veprimtarinë e gjerë të Caritasit në Kosovë, mbi rolin dhe kontributin që Caritas Kosova është duke e dhëne në ngritjen e mirëqenies sociale dhe zhvillimin e qëndrueshëm të komuniteteve kosovare.

Mbi situatën në Kosovë, Presidenti kishte njohuri të shumta dhe për fund u zotua që së shpejti do të realizoi një vizitë në nivel të Presidencës Evropiane.

blank

Sot për Isa Boletinin ka nevojë vendlindja e tij Nga Laureta Petoshati

 

Politikanët tanë që në kohën kur kërciste artileria mbi shqiptarët e pafajshëm në Kumanovë nuk kishin aq zë dhe aq forcë për të mbrojtur atë që e kanë të sanksionuar në preambulën e Kushtetutës, tani na u bënë trima mbas pilafit. U kujtuan se duhet të ishin patriotë, apo e thënë shqip atdhetarë. Pra bashkimin kombëtar do ta bënin duke bashkuar eshtrat e dy njerëzve që kishin tretur gjithçka për atdheun, pra për dheun e atit, në vendin ku u shpall Pavarësia, në Vlorë.  Morëm vesh se eshtrat e Isa Boletinit do të rivarrosen në Vlorë krahas Ismail Bej Vlorës.  Isa Boletini në Vlorë ka qenë i mirëpritur kurdoherë.  Madje me rastin e 100 vjetorit të Pavarësisë Kombëtare në Sheshin e Skelës, pranë ish godinës që ka qenë seli e Qeverisë Vlora dhe sot ndodhet Muzeu Historik Kombëtar i Pavarësisë u vendos shtatorja e Heroit Isa Boletini. Të mos harrojmë këtu faktin se edhe një lagje e tërë në Vlorë ka emrin “Isa Boletini.”

Por si publiciste vlonjate që kam qenë shumë  herë e angazhuar në qytetin tim për probleme historike mendoj se politika në këtë rast gabon duke i sjellë eshtrat e të madhit  Isë në Vlorë.  Nëse do të kisha qenë pragmatiste do të thosha që mirë është, duke menduar se në Vlorë do të bëhej pelegrinazh për më shumë turistë, por si shqiptare dua të kujtoj dhe një shprehje që i përket popullit tim.Ne nga anët tona themi se guri i rëndë është në vendin e vet. Ky ishte dhe amaneti i Ismail Bej Vlorës që të varrosej në vendin e vet. Atë e varrosën sipas porosisë së tij, në Kaninë, në vendin e të parëve të tij, në shkurt të vitit 1919 nën një terror të madh pasi Vlora ishte e pushtuar nga Italia Imperialiste. Në vitin 1932, me rastin e 20 vjetorit të Pavarësisë Kombëtare eshtrat e tij u vendosën në Vlorë, pikërisht në pronat e familjes Vlora ku u shpall dhe pavarësia. Toka ku është Varri Monumental i Ismail Bej Vlorës dhe gjithë lulishtja në Sheshin e Flamurit nga familja Vlora ( duhet theksuar këtu nga Eqerem Bej Vlora) iu dhuruan shtetit shqiptar për nderim të  Ismail bej Vlorës dhe gjithë familjes Vlora për kontributin e dhënë nga ajo në shekuj si simbol i pavarësisë.   Dihet që atje ku është shtiza e Flamurit ka qenë ballkoni i shtëpisë së Syrja bej Vlorës, babait të Eqerem bej Vlorës.  Në atë shtëpi ku u bë kuvendi i Vlorës, ku Isa Boletini nuk erdhi dot në kohë, të gjithë pjesëmarrësit kishin si mbiemër krahinën shqiptare që ata përfaqësonin. Mund të përmendim për shembull  personalitete të tilla si: Vehbi Dibra, Jorgji Karbunara, i njohur si Babë Dudë Karbunara,  Rexhep Mitrovica,  Qemal  Elbasani,  Bedri Pejani, Mit΄hat Frashëri, Zihni Abaz Kanina,  Hajredin  Cakrani, Dhimitër Berati, Dr. Hafiz Myrteza Ali Struga, Dhimitër Mborja,  Mustafa Kruja, Ferit Vokopola, Zyhdi Ohri, etj. Të gjithë këta burra e shumë të tjerë  ashtu si dhe Isa Boletini kishin një atdhe, pra kishin një truall shqiptar,  të cilit i përkisnin ashtu si këndon dhe Çajupi i madh: Mëmëdhe quhetë toka ku më ka rënurë koka,/ ku kam dashur mëm’e atë,/ ku më njeh dhe gur’ i thatë /ku kam pasurë shtëpinë, /ku kam njohur perëndinë,/ stërgjyshët ku kanë qënë /dhe varret q’i kanë vënë, …/ ku rroj me gas e me shpres,/ ku kam dëshirë të vdes.”

Po përse duhet të sillet Isa Boletini në Vlorë, ku është i mirëpritur si krahu i djathtë e Ismail bej Vlorës? Por a nuk duhet të jetë dhe ai simbol i shtetit të ri të Kosovës dhe njëri të jetë në jug dhe tjetri në Veri ku shënjohen kufijtë e atdheut? Në vitin e parë të pavarësisë së Kosovës në  shkurt të vitit  2009, në  Sallën e Qendrës Kulturore të Mitrovicës, nipi i Ismail bej Vlorës,   Pr. Nedim Vlora tregoi disa hollësi të  mësuara nga familjarët e tij qysh fëmijë. Ai tha se “Në kohën kur Isa Boletini diskutonte me Ismail Qemalin që si do të bëhet me Kosovën dhe Çamërinë, Ismail Qemali i tha: Do të bëhet patjetër biri im, por edhe po s’arritëm ne, djemtë, nipërit dhe stërnipërit tanë, këtë Flamur do ta ngrenë edhe në Prishtinë, edhe në Mitrovicë edhe në Janinë.”

Mendoj se çdo copë e truallit shqiptar ka heronjtë e vet. Edhe Isa Boletini, i përfaqëson gjithë trojet shqiptare, por në këtë kohë ai është Shtyllë e Flamurit që mban gjallë anën skajore të Atdheut.   Pronat e Isa Boletinit tashmë janë të rrethuara me tela me gjemba dhe i përkasin një manastiri serb.  Duke i sjellë eshtrat e tij në Vlorë dhe jo në kullën e tij në Boletin, kjo do të thotë që serbi të qëndrojë i qetë në tokat e heroit. Përse luftoi ai, atëherë?  Mos ndoshta nuk ka pasur as prona dhe as atdhe? Politika nuk duhet të sundojë mbi historinë. Isa Boletini duhet të rivarroset në tokën e tij sepse bashkimi  kombëtar  nuk nënkupton ti heqin Kosovës, e aq më tepër Mitrovicës, një simbol të madh, Boletinin.  Boletini  duhet të varroset në Kullën e tij dhe ajo kullë të bëhet objekt referimi për gjithë shqiptarët.

Vlorë më 15 maj 2015

Në foto Laureta Petoshati me Nedim Vlorën, nipin e Ismail Qemalit

15-05-2015 15-56-20

15-05-2015 13-51-18

 

 

 

 

 

blank

ALBIN KURTI KËRKON SËRISH DEBAT PËR KUMANOVËN

VOAL – PRISHTINË – Mosdiskutimi në Kuvendin e Kosovës për ngjarjet në Kumanovë sipas Albin Kurtit dëshmon për atë se deputetët e kuvendit të Kosovës si përfaqësues të popullit nuk i përfaqësojnë as sa për sy e faqe ata.

Sipas Kurtit ngjarjet e fundit në Maqedoni kanë për qëllim pakësimin e popullsisë shqiptare atje, që aktualisht kalon edhe çerekun e popullsisë së përgjithshme në Kumanovë.

Kurti thotë se ngjarjet e fundit i kanë konvenuar më së shumti Gruevksit dhe Vuçiqit.

Ai kritikoi të gjithë krerët e institucioneve për deklaratat e tyre që sipas Kurtit, asnjëri nga ta nuk e dënoi aktin në Kumanovë, por folën vetëm për vete.

“Të gjitha deklarata e krerëve institucional të Kosovës ishin deklarata që mendojnë vetëm për vete e jo për qytetarët e Kumanovës. Asnjëri nga ta nuk e dënuan këtë akt. Ambasador të ndryshëm perëndimor e tejkaluan edhe çdo fjalor por këtë nuk e bënë politikanët tanë. Unë jam i bindur që shumica e deputetëve të Kosovës nuk e mendojnë këtë si shefat e tyre, por është edhe arsyeja pse nuk u lejua ky debat”, tha Kurti.kp

blank

JEP ALARMIN VËLLAI I KOMANDANT MALISHEVËS – TË ARRESTUARIT PO TORTUROHEN PËR VDEKJE

VOAL – PRISHTINË – Vëllai i Muhamet Krasniqit, alias “Komandant Malisheva”, njërit nga të arrestuarit në Maqedoni pas konfliktit në Kumanovë, ka alarmuar sot për gjendjen e të arrestuarve nga policia maqedonase.

Alban Krasniqi në profilin e tij në facebook ka shkruar se gjendja e të burgosurve është e rëndë dhe ata janë në rrezik për jetë.

“Urgjente: Gjendja e të burgosurve është shumë e rëndë dhe rrezik për jetë. Ata i janë nënshtruar torturave çnjerëzore nga policia maqedonase, derisa kanë plagë të rënda duke mos u ofruar kurrfarë mjekimi. Ndërhyrja në ofrimin e ndihmës mjekësore është jetike”, shkruan Alban Krasniqi. kp

blank

SERGEJ LAVROV NË BEOGRAD – KRAHASON KRIMENË ME KOSOVËN

 

VOAL – BEOGRAD – Janë absurde përpjekjet e atyre që bënë regjinë e shkëputjes së Kosovës nga Serbia pa kurrfarë referendumi që të vënë në dyshim vullnetin e shprehur të qytetarëve të Krimesë që t’i bashkohen Rusisë, citojnë mediet e Beogradit ministrin e Jashtëm rus, Sergej Llavrov, i cili qysh dje ndodhet për vizitë në Beograd.

“Qëndrimi i Rusisë ndaj çështjes së Kosiovës është plotësisht i qartë dhe i pandryshuar. Rregullimi i këtij problemi është i mundur vetëm në bazë të të drejtës ndërkombëtare dhe në suazat e përcaktuara me Rezolutën 12 44 të Këshillit të Sigurimit të KB. Sa u përket përpjekjeve të Beogradit në këtë drejtim, për ne janë të pranueshme ato vendime që do të kënaqin Serbinë. Nga ana jonë jemi të gatshëm që edhe më tutje të ofrojmë përkrahjen e domosdoshme për partnerët serbë” transmeton Koha.net deklaratën e ministrit Llavrovë dhënë të përditshmes së Beogradit, “Politika”.

blank

FAMILJARËT SOT VIZITOJNË 23 KOSOVARËT E ARRESTUAR NË RASTIN E KUMANOVËS

 

VOAL – PRISHITNË – Ardian Arifaj, këshilltar i zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi informoi se sot u mundësohet familjeve nga Kosova që të vizitojnë në Burgun e Shutkës të afërmit e tyre, që u arrestuan në aksionin e javës së kaluar në Kumanovë.

Bëhet fjalë për 23 shtetas të Kosovës, që ishin pjesë e grupit të armatosur dhe që u prangosën nga policia në ditën e përleshjeve, pas një dorëzimi të tyre.

“Është paralajmëruar që të premten familjet do të lejohen t’i vizitojnë personat e arrestuar. Ajo ju takon autoriteteve maqedonase që t’jua mundësojnë të arrestuarve edhe të kontaktohen nga ambasada por edhe të vizitohen nga familjet”, tha më tej Arifaj.

Ai tha se ende nuk kanë marrë asnjë konfirmim zyrtar nga autoritetet e Maqedonisë për shtetas të Kosovës të vrarë apo të plagosur gjatë konfliktit të armatosur në Kumanovë.“Zyrtarisht nuk kemi asnjë konfirmim për viktima nga Kosova në Kumanovë”, deklaroi Arifaj.

blank

KONFIRMOHET – KOSOVA KISHTE DIJENI PËR INCIDENTET NË MAQEDONI

VOAL – Tre muaj para se të zhvillohej konflikti i armatosur në Kumanovë mes njësiteve ushtarake e policore maqedonase dhe një grupi luftarësh shqiptarë, të gjithë mekanzimat përgjegjës në Kosovë, dalin të kenë qenë në dijeni se diçka po përgatitej të ndodhte në shtetin fqinj.

Tribuna Channel ka marrë konfirmim zyrtar se Agjencia Kosovare e Inteligjencës qysh në muajin shkurt e kishte njoftuar presidenten e vendit, Atifete Jahjaga, kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa, ministrin i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, si dhe drejtorin e Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni, se shërbimi sekret maqedonas i kishte kontaktuar disa qytetarë të Kosovës më qëllim të inskenimit të sulmeve në Maqedoni.

Këtë e ka konfirmuar kryetari i Komisionit Parlamentar për mbikëqyrje i AKI-së, Haxhi Shala, gjë që del se edhe mbikqyrësit parlamentar kanë qenë të informuar për zhvillimet në fshehtësi.

Shala ka thënë se AKI e ka bërë raportin të cilin e kanë cituar mediet dhe për këtë komisioni ka qenë i informuar. Raporti më shkrim, sipas tij, nuk i është dorëzuar komisionit, por deputetët janë informuar gojarisht nga zyrtarë të AKI-së se kjo e fundit ka njoftuar krerët më të lartë të shtetit për mundësinë e destabilizimit të gjendjes në Maqedoni.

Se çka thotë Haxhi Shala për informatat nga AKI, e çfarë përgjigjesh japin zyrtarët e institucioneve mund ta mësoni në kronikën televizive. /Tribuna Channel/

blank

MAQEDONIA – NUK ISHTE PËRLESHJE NDËRETNIKE, POR OPERACION KUNDËR GRUPIT TERRORIST

​Në letrën informuese që ua ka dërguar shteteve të Bashkimit Evropian, Qeveria e Republikës së Maqedonisë i ka njoftuar ato për rrjedhën e aksionit të armatosur të së shtunës në Kumanovë.

VOAL – PRISHTINË – Në non paperin, që e ka siguruar “Koha Ditore”, shteti maqedonas thotë se operacioni nuk ishte përleshje ndëretnike, por ishte i drejtuar kundër një grupi terrorist me ambicie politike, që synim përfundimtar kishte të rrezikonte rendin dhe sigurinë në Republikën e Maqedonisë.

Liderët kryesorë të këtij grupi, sipas Qeverisë maqedonase, janë: Muhamed Krasniqi, shtetas i Kosovës, i njohur si “Komandant Malisheva”; Mirsad Nrecaj, shtetas i Kosovës, i njohur si “Komandant NATO”; Sami Ukshini, shtetas i Kosovës, i njohur si “Komandant Sokoli”; Beg Rizaj, shtetas i Kosovës, i njohur si “Komandant Begu” dhe Demë Shehu, shtetas i Kosovës, i njohur si “Juniku”. Liderët, sipas letrës, figurojnë si themelues të strukturave paramilitare dhe kanë pasur tentativa të pasuksesshme për të siguruar mbështetje politike.

blank

ËNDRRA E KOSOVËS PËR ENERGJI ELEKTRIKE ENDE ËSHTË UTOPI


 

VOAL – PRISHTINË – Kosova do të vazhdojë të përballet me furnizim jo stabil me energji elektrike deri në ndërtimin e Termocentralit “Kosova e re”, projekt ky i cili ende është në fazën e bisedimeve, vlerësojnë njohës të fushës së energjisë në Kosovë.

Ata tregojnë se ndërtimi i këtij termocentrali zgjatë me vite dhe sipas tyre, Kosova përafërsisht edhe shtatë vite nuk do të arrijë të shkarkohet nga problemi që ka me energji elektrike që nga pas lufta.

Njohësi i çështjeve të energjisë Palokë Berisha, në një prononcim për Radion Evropa e Lirë, thekson se autoritetet e Kosovës për të zbutur këtë gjendje të furnizimit jo stabil me energji elektrike, deri në ndërtimin e Termocentralit, duhet të marrin disa tjera.

“Qeveria e Kosovës duhet të ndërmerr hapa konkret që përmes agjencive të veta të lidh kontrata shumë vjeçare për të siguruar kapacitete të mjaftueshme për import të energjisë elektrike”.

“Mendojë që mund të jetë me një tender ndërkombëtarë apo më një negocim të drejtpërdrejtë me ndonjë shtet, që Kosova të blejë një paketë prej 7 vjetësh për furnizim me energji elektrike shtesë. Në këtë formë do të sigurojë energji të mjaftueshme dhe do të ketë një çmim më të volitshëm”, shprehet Berisha.

Ndryshe, pasiguria në furnizimin e energjisë vazhdon të jetë një nga kufizimet kyçe për zhvillimin e ekonomisë në Kosovë.

Në hulumtimet e shumta të bëra si nga organizatat vendore ashtu edhe ato ndërkombëtare si problem kryesore në të bërit biznes ishte theksuar furnizimi jo stabil me energji elektrike dhe çmimet e larta të energjisë.

Hamdi Malushaj, drejtor menaxhues i kompanisë “Evroenergie”, në një prononcim për Radion Evropa e Lirë, thekson se Kosova ka zgjidhje për stabilizim me energji elektrike, dhe kjo sipas tij, është rindërtimi i Termocentralit Kosova A.

“Rindërtimi i Termocentralit Kosova A është hapi i parë i mundshëm dhe i vetmi,nuk ka zgjidhje tjetër. Ndërtimi i një termocentrali të ri është i mirë, por është minimum shtatë vite nuk vjen megavati i parë prej saj”, shton Malushaj

Sipas Malushaj edhe zhvillimi i energjive të ripërtërishme do t’i mundësonin Kosovës energji elektrike më stabile.

“Kosova ka potencial, ka energji të erës 324 megavat të matura profesionalisht, ka 146 megavat energji të ujit, ka po ashtu të diellit, mirëpo menaxhimi dhe politikaështë shkaktar i ngecjes së burimeve të ripërtërishme të energjisë elektrike në Kosovë”, shton Malushaj.

Sa i përket ndërtimit të Termocentralit Kosova e Re, Komiteti Drejtues i këtij projekti ka bërë tanimë vlerësimin e ofertave teknike dhe financiare nga këshilltari i transaksionit dhe ai strategjik, dhe i ka dhënë dritën e gjelbër ofertuesit që të kalohet në fazën e bisedimeve të drejtpërdrejta.

Contour Global, me seli në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është kompania ofertuese për ndërtimin e Termocentralit “Kosova e re”,

Vlera e përafërt e ndërtimit të Termocentralit Kosova e Re do të jetë rreth 1 miliard euro.


Send this to a friend