VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Petrit Selimi jep dorëheqje nga posti i zëvendësministrit të Jashtëm

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi, ka njoftuar se jep dorëheqje nga ky post.

Ai thotë se dorëheqja e tij është e parevokueshme.

Njoftimi i plotë i Petrit Selimit:

Të nderuar përfaqësues të mediave,

Nga viti 2011, duke pasur kënaqësinë dhe privilegjin të jem në funksion të zv. Ministrit të Punëve të Jashtme në 2 mandate (2011-2014) dhe 2015, ju njoftoj për dorëheqjen time të parevokueshme nga ky funksion.

Me këtë rast, dëshiroj të falënderoj zv. Kryeministrin e parë dhe kryetarin e PDK-së z. Hashim Thaçi, për besimin e dhënë gjatë kësaj kohe.

Jam munduar që të jap kontributin tim në sferën e Diplomacisë Publike, asaj Digjitale dhe në lobim ndërkombëtarë, pavarësisht sfidave të cilat Republika e Kosovës i ka ndërkombëtarisht.

Aktivitetin tim do të vazhdoj në konsulencë ndërkombëtare në sektorin privat.

Me respekt,

Petrit Selimi.

Kosova duhet të plotësojë edhe tetë kushte për liberalizimin e vizave

Komisioni publikoi të premten raportin e tij të fundit për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, ndërsa i dha dritën e gjelbër liberalizimit për  Gjeorgjinë dhe Ukrainën

Komisioni Evropian vlerësoi të premten pozitivisht përparimet e arritura në Kosovë për përmbushjen e kritereve për përfshirjen e saj në regjimin e udhëtimit pa viza në zonën Shengen, por tha se duhet përmbushure dhe tetë kritere të tjera për të siguruar liberalizimin.

I ngarkuari i Komisionit Evropian me çështje të migracionit dhe punëve të brendshme, Dimitris Avramopulos, tha në Bruksel se kanë mbetur vetëm edhe tetë kritere të cilët Kosova duhet t’i përmbushë dhe të ofrojë masa të frytshme për të parandaluar migrimin në Bashkimin Evropian. Pas kësaj tha ai, komisioni do të jap rekomandimin për liberalizim.

“Ta shfrytëzojmë këtë periudhë para nesh për të bërë çfarëdo që është e nevojshme për ta përgatitur Kosovën për udhëtim pa viza”, tha zoti Avramopulos, i cili pritet të qëndrojë në Prishtinë në fillim të vitit 2016.

Kosova kishte gjithsej 95 detyrime për të përmbushur në këtë proces.

Raporti i sotëm pasoi raportin e Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të Bashkimit Evropian më 15 dhjetor, në të cilin nuk u dha rekomandimi për liberalizimin e vizave në zonën Schengen për qytetarët e Kosovës, duke nxitur shume reagime në Kosovë, ku autoritetet e cilësuan zhgënjyese dhe fyese qasjen e Brukselit.

Kosova është vendi i vetëm në Evropën Juglindore, qytetarët e së cilës nuk mund të udhëtojnë pa viza në vendet e Bashkimit Evropian. Ajo mori udhërrëfyesin për këtë çështje në qershor të vitit 2012.

Kosova është e fundit në proceset integruese edhe për shkak të mungesës së konsensusit brenda Bashkimit Evropian, pesë vende anëtare të të cilit vazhdojnë të mos e njohin pavarësinë e saj.

Ajo është e fundit që nënshkroi marrëveshjen e stabilizim asocimit me Bashkimin Evropian më 27 tetor, e cila u mundësua për shkak të marrëveshjeve me Serbinë, e cila të hënën hapi kapitujt e parë të negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Këto marrëveshje ndërkaq e kanë çuar Kosovën në një krizë politike disa muajshe për shkak të mospajtimit të partive opozitare që vlerësojnë se marrëveshja për krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, dëmton sovranitetin e Kosovës.

Kur Thaçi dekoronte Haradinajn, Selimin, Brahimajn dhe Isufin

PRISHTINE – Gani Koci ka publikuar një fotografi në rrjetin social Facebook ku shihet tashmë zëvendëskryeministri Hashim Thaçi duke i graduar eprorët e lartë të Trupave Mbrojtëse të Kosovës.

Fjala është Ramush Haradinajn, Rexhep Selimin, Ahmet Isufin dhe Lahi Brahimajn, diku pas luftës së vitit 1999, kur Thaçi ishte kryeministër i Qeverisë së Përkohshme të Kosovës.

Koci ka shkruar në Facebook: “Kryegjenerali gradon. Keshtu ishte ne fund te vitit 1999, ku janë sot te graduarit?”

Kosova, shtet në inkubator! – Nga FLORIM ZEQA

Përgjatë këtyre viteve të paspavarësisë, janë bërë shumë analiza, komente, opinione dhe vlerësime të shumta për shkaqet e mosfunksionimit të shtetit të Kosovës, por asnjëherë nuk janë thënë të gjitha për faktin e thjeshtë të mosnjohjes deri në fund të veprimeve të nëntokës politike të Kosovës.
Janë shumë faktor që e përcaktojnë nivelin e demokracisë së një vendi. Kriteret për matjen e nivelit të demokracisë janë të shumta, duke u nisur nga shkalla e zhvillimit ekonomik, arsimor, kulturor e deri të niveli i sigurisë së qytetarëve.
Demokracia pa mbarvajtje të sistemit të drejtësisë shëndrrohet në anarki, duke marrë trajtën e një sistemi diktatorial. Dikush mund të thotë së në demokraci diktatura nuk ka vend! Në fakt ashtu duhej të ishte sikur shteti të ishte në parametrat e funksionimit dhe zhvillimit normal.
Shpeshëherë, jo pa të drejtë ju kemi adresuar vetëm SHIK-ut, si organizatë e fshehtë politike e partisë në pushtet (PDK-së) për prapësitë e shumta në skenën politike, duke anashkaluar veprimtaritë e shërbimeve të fshehta (SHIK-ave) të subjekteve tjera politike, të cilat ditën paraqitën si engjuj para opinionit, ndërsa nën errësirën e natës “lëvrojnë” bashkarisht nëntokën e Kosovës.
Luftë e ashpër dhe e pakompromis e nëntokës politike bëhet në mes grupeve të interesit mbrenda sojit të njëjtë (të njëjtit subjekt politik), e reflektuar në luftimin e  njëri-tjetrit për marrjen e primatit në parti.
Këto grupe të fshehta dhe kriminale të quajtura ndryshe edhe si “parapolitike”, janë shëndrruar në dhunuese të demokracisë, uzurpatore të lirisë dhe shkatërruese të ardhmërisë së vendit tonë.
Efektet e dëmëve të nëntokës politike janë shumëdimensionale, të reflektuara në të gjitha sferat e jetës, në të gjitha segmentet qeveritare dhe në të gjitha institucionet e “pavarura” të shtetit !
Pavarësisht prejardhjes së tyre politike, ideologjike apo fetare, të gjithë urithët e nëntokës janë shëndrruar në PËRBINDËSHA të gjithëçkajes në Kosovë !
Ngase të gjithë së bashku rropën e ç’rropën pasurinë shtetërore dhe shoqërore të Kosovës, uzurpuan të gjitha institucionet publike, varfëruan deri në palcë popullin, duke e lënë të harruar e të pashpresë nga pasojat e mashtrimeve në premtim për një të nesërme më të mirë !
Të gjithë këta përbindësha nuk duhet trajtuar me ngjyra partiake, si të këtij apo atij subjekti politik, por si një e keqe e përbashkët, pasi të tillë janë në jetën e përditshme; para syve të opinonit publik bëhen sikur shahen dhe përlahen paturpërisht me njëri-tjetrin, ndërsa në anën tjetër i bijnë në përqafim njëri-tjetrit, i ndajnë tenderët bashk, i ndajnë bizneset bashk, ngrëjnë e pijnë bashk, pushimet i bëjnë bashk, ekskursionet (vizitat) jasht shtetit i bëjnë bashk, financimet i kanë të përbashkëta (nga populli),…poashtu në fund edhe argëtimin (talljen) me popullin e bëjnë të përbashkët,…!!!
Përderisa në anën tjetër, populli i mjerë, mbetët gjithmonë i dëshpruar, i ndarë dhe i hasmuar me njëri-tjetrin për interesat e kusarëve politik,…të hasmuar mbetën vllazni e kojshi, miq e farefis shkaku i këtyre përbindëshave të pangopshëm, të akomoduar si gjithnjë së bashku në majat e pushtetit, qoftë ai lokal apo qendror !
Sa herë që bëhen bashk apo tradhëtojnë elektoratin e tyre, nëntokat e partive politike, shpëtimin e gjejnë tek ndërkombëtarët, duke u “arsyetuar” se gjoja ndërkombëtarët i detyruan të bëhen bashk “pa” dëshirën e tyre!
Mirëpo pas bashkimit të fundit të dy nëntokave politike, sikur u doli “ngjyra” arsyetimeve të tilla.
Vallë, paskan qenë ndërkombëtarët që e mbajtën peng vendin, mbi pesë muaj (vitin e kaluar) të barrikaduara përballë njëri-tjetrit partitë rivale ?!
Vallë a janë ndërkombëtarët që shkaktuan bllokadën parlamentare tre mujore (të këtij viti) në vendin tonë ?!
Jo, ishin dhe janë interesat meskine të grupeve dhe klaneve mafioze mbrenda  partive aktuale, ato që i ndajnë përkohësisht, dhe janë prap intersat personale të liderëve dhe mbështetësve të tyre që i bashkojnë pëseri grupet rivale në një kuorëzim të panatyrshëm politik.
Hipokrizia politike e pushtetarëve dhe opozitarëve i ka kaluar të gjithë kufijtë e imagjinatës njerëzore. Pushtetarët në njërën anë deklarohen si institucionalist, ndërsa në tjetrën rrënojnë sovranitetin dhe integritetin e vendit me marrveshjet antishtetërore në Bruksel për interesa të Serbisë dhe Malit të Zi.
Ngjajshëm me pushtetarët, edhe opozitarët që deklarohen për mbrojtjen e shtetit, gjysma e tyre e kanë votuar në Kuvendin e Republikës së Kosovës marrëveshjen e 19 prillit 2013 në Bruksel për themelimin e “Zajednicës” të nënshkruar nga kryediplomati Thaçi.
Përderisa, marrëveshja  e 25 gushtit 2015 e nënshkruar nga “kryeministri” Mustafa, nuk është më pak dhe as më shumë se rikonfirmim i marrveshjes paraprake, që “de jure” e ndanë sovranitetin e shtetit në dysh.
Nëse për të parin (Hashim Thaçin) prejudikohet se pavetëdije ka nënshkruar marrveshjet e Brukselit, ky i dyti (Isa Mustafa) me vetëdije të plotë ka nënshkruar kapitullimin e Kosovës përballë Serbisë në Bruksel, si dhe demarkacionin me Malin e Zi, duke e tkurrur territorin e vendit për rreth 10 mijë hektarë.
Me këtë nivel të turpshëm (të ulët) të qeverisjes së vendit, kush e di edhe për sa kohë do të qëndrojnë në vendin organet e drejtësisë ndërkombëtare.
Prezenca e KFOR-it, (element i sigurisë së shtetit tonë), EULEX-it (element i drejtësisë), përfaqësuesi special të kombeve të bashkuara (aktualisht, Samuel Zhbogar), heshtja dhe indiferenca e popullatës karshi keq-qeverisjes, e bënë shtetin e Kosovës, një shtet në “inkubator”, pa qenë në gjendje të lëvizi më këmbët e veta drejtë ecjes dhe zhvillimit normal siç i ka hije një vendi të lirë dhe demokratik.
Si pasojë e kësaj gjendje, erdhi edhe rekomandimi i fundit i Këshillit të Ministrave të BE-së për mosliberalizimin e vizave për kosovarët edhe për vitin 2016!
Kjo i bie që MSA-ja, qeveritarëve tonë u mbeti në dorë si të “trasht e surles”, përderisa popullata shqiptare përveq varfërisë, vazhdon të përballet me izolimin dhe getoizimin ndërkombëtar, shkaku i keqqevrisjes tetvejqare të klasës aktuale politike.
Kot e akuzojmë Evropën, ajo nuk është fajtore për dështimet tona. Klasa politike kosovare në vend të përmbushjes së obligimeve për liberalizim të vizave, me tërë qenjën e saj u angazhua në përmbushjen e orekseve serbe në Kosovë.
Prandaj, jo vetëm se s’ka liberalizim të vizave, me këtë klasë të kriminalizuar, korruptuar dhe shantazhuar politike, që ka kapë të gjitha institucionet shtetërore, nuk do të ketë përspektivë zhvillimore dhe as jetë dinjitoze për shqiptarët në shtetin e Kosovës.
Truki politik i radhës i pushtetarëve për “dalje” nga kriza institucionale do të jenë zgjedhjet e jashtëzakonshme, me qëllimin e ribashkimit të sërishëm pas zgjedhjeve !
Populli duhet të ketë nxjerrur mësimin e duhur nga loja përfide e pushtetarëve aktual dhe liderëve partiak opozitar,….për t’i dhënë fund kësaj katrahure të mashtruesve dhe intrigantëve politik.
Nga zgjedhjet e ardhshme të jashtëzakonshme parlamentare në pranverën e 2016-së, duhet dhënë ndëshkimin e duhur strukturave të këtyre kusarëve dhe matrapazëve politik,…në të kundërtën, nëse i votojmë prap të njëjtit, atëherë s’kemi më arsye të ndihemi të tradhëtuar e as të zhgënjyer në qveritarët e “ri”, por në vetvetën e tonë.
Populli im i dashur, vllezër dhe motra që ju rrahë pulsi i zemrës njësoj si unë, që ju vlon gjaku njësoj si unë, që doni atdheun njësoj si unë, që vuani njësoj si unë, që nxheni njësoj si unë, që shani njësoj si unë,…të bëhemi të gjithë bashk kundër të keqës, pa dallime partiake apo fetare, t’ua ndalim hovin këtij grupi të vogël matrapazësh politik, këtyre maskarenjëve, kësaj fare të keqe që u pasuruan skajshmërisht mbi kurrizin tonë.
Me largimi nga skena politike të kësaj klase të qelbur politike, do të hapen rrugë dhe përspektiva të reja zhvillimore të shtetit tonë-Republikës së Kosovës.

Imponimi i kulturës politike diktatoriale është mallkimi më i madh që i bëhet një populli – Nga Skënder MULLIQI

Gjatë këtyre viteve  në shkrimet publicistike , në analizat politike, debatet televizive janë lakuar shumë  termat , korrupcion, krim i organizuar, hajni, zhvatje, kapje e shtetit, abuzime….Në vend të këtyre termave sikur të ishte punuar mirë , kemi mundur të ndëgjojmë , të flasim, të debatojmë për tema shumë më pozitive të shtetndërtimit dhe mirëqenjës sociale, për tema të  zhvillimit ekonomik dhe tema më të favorshme politike .Për shkak të shumë negativiteteve në shoqerinë tonë edhe na është përkeqësuar kaq shumë gjendja politike.Kur i përmendim të gjitha këto, vetvetiu shtrohet pyetja logjike. Ku qendron problemi, të populli apo të pushtetarët ? Nuk do të pajtohesha më konstatimin së ‘ Çfarë është populli të tillë e ka edhe udhëheqjën’. Kur jemi këtu duhet të flasim së në Kosovë  po na mungon edhe kultura politike. Po na mungon edhe për shkak së nuk kemi përvojë në shtetndërtim .Shtetin e fituam bashkë më bashkësinë ndërkombëtare. Kjo nuk mjafton kur dihet së shteti kërkon njerëz të zot , njerëz kreativ, të guximshem të ballafaqohen më sfida , njerëz të moralshem, dhe të përgjegjshem politikisht , por edhe më  kulturë politike. Në krye të shtetit  erdhën  forcat politike  të pa shkolluara, jo të nivelit politik dhe diplomatik të kohës  .Kur kësaj ia shtojmë edhe atë së edhe  në  strukturat e larta të shtetit  ka dëpertuar  korrupcioni  dhe  krimi i organizuar, nuk kemi së si ti realizojmë interesat minimale nacionale. Edhe në shumë raporte ndërkombëtare thuhet së krimi dhe korrupcioni nuk po luftohen sa duhet në Kosovë. Kur të gjithë këta ndodhin e shteti është i pafuqishem të ballafaqohet më  këto të keqija nuk kemi së çka të presim së vetvetiu  të bëhët  mirë. Sigurisht së largë do të jetë dita kur Kosova do të inkuadrohet në strukturat relevante ndërkombëtare që është synim i popullit të Kosovës.

Edhe kësaj radhe si shumë herë deri më tash morëm lajmin zhgenjyes së nuk do të kemi liberalizim të vizave. Na është mbushur koka duke ndëgjuar llafe të pa pjekura  politike nga kjo garniturë e  pushtetit  së këtë vit apo vitin vijues  do të kemi  liberalizim . E tash këto struktura të shtetit e fajsojnë bashkësinë ndërkombëtare  për këtë punë. Hashim Thaçi  jep deklaratë kërcënuese karshi faktorit ndërkombëtar ,kurse Mustafa thotë së jetojmë edhe pa liberalizim të vizave. Të dyja këto dëklarata janë skandaloze, janë deklarata për ta mbuluar mos punën e Qeverisë ,pikërisht dikastereve për punë të jashtme .Në Kosovë  ate që është më e rënda  njeriu mund edhe të vritet për pikë  të ditës ,dhe askush nuk përgjigjet para organeve të drejtësisë. Kjo sigurisht së nuk është  kulturë politike e cila buron nga populli, por është e keqe që po e prodhojnë  pushtetet neglizhente .  Kultura  diktatoriale e cila edhe tash deri diku po na serviret , është mallkimi më i madh  që i bëhët një populli.  Këtij shteti dhe këtij populli i duhen njerëz  me logjikë dhe kulturë  të mendimit dhe veprimit shumë më ndryshe. Këtyre  iu është errësuar mendja  pas pushtetit. Nese dëshirojmë të këmi standard të mirë të jetës , neve  jemi ata që më punën tonë duhet ta ngrisim. Nuk punon askush për neve.Duhet më të gjitha metodat demokratike ti luftojmë të gjithë keqberësit politik në zgjedhjet e radhës. Mos ta  qesim më kurrë  votën bllanko sikur  u veprua deri më tash.  Këtë e dëshmojë edhe koha…

Jahjaga: Kosova është në krizë të thellë politike dhe morale

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga tha në fjalimin e saj vjetor në parlament se pushteti dhe opozita duhet të kërkojnë në dialog rrugëdaljen nga kriza e rëndë politike

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga tha të enjten se Kosova është kapluar nga një krizë e thellë politike dhe morale, që ka sfiduar rëndë edhe rendin e ligjin. Në fjalimin vjetor në parlamentin e Kosovës ajo tha se zgjidhja e krizës është në dialogun ndërmjet qeverisë dhe opozitës.

Fjalimi i saj pason një periudhë tensionesh në parlamentin e Kosovës seancat e të cilit u përshkuan me gaz lotsjellës e skena dhune gjatë protestave të opozitës kundër marrëveshjes së arritur me Serbinë për asociacionin e komunave me shumicë serbe dhe asaj për shënimin e kufirit me Malin e Zi.

Ajo tha se qytetarët e Kosovës u shndërruan në spektatorë të një tensionimi të skajshëm, të një tronditjeje të thellë, të një dhune të pashembullt dhe një arrogance të paparë në historinë e re të vendit.

Presidentja Jahjaga tha se shqetësimet me marrëveshjet janë të natyrshme, për shkak të rëndësisë që kanë edhe për funksionimin e Kosovës si shtet dhe se për tejkalimin e situatës ka propozuar plan konkret duke dërguar në Gjykatën Kushtetuese çështjen e asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Ne të gjithë mund të kemi mendim për Asociacionin, të kontekstit që e ka jetësuar atë, por Gjykata Kushtetuese, e krijuar dhe e votuar nga ky parlament, është instanca e vetme kompetente që të bëjë interpretim ligjor të parimeve të asociacionit. Ne duhet t’iu besojmë institucioneve që i kemi krijuar vet dhe ato t’i mveshim me fuqinë që të marrin vendime të pavarura, të shkëputura nga frustrimi i përditshmërisë dhe nga gjuha e ashpër që po e karakterizon këtë realitet sot”.

Ajo tha se ka propozuar një komision ekspertë të huaj, që do të bëjnë vlerësimin e procesit të shënimit të kufirit me Malin e Zi. Ajo tha se këto propozime janë edhe një sprovë për zotësinë e klasës politike të Kosovës që në rend të parë të vendosë interesin e vendit.

“Forcën e argumentit nuk mund ta zëvendësojë gazi lotsjellës. As demokracinë tonë nuk mund ta reduktojmë në numra. Niveli i demokracisë tonë dhe kualiteti i saj do të përcaktohen nga dialogu mes pozitës dhe opozitës”, tha presidentja Jahjaga.

Mungesa e këtij dialogu, tha ajo, rrezikon të zhbëjë parimin themelor të jetës politike, ta delegjitimojë vendimmarrjen dhe ta bëjë të pasuksesshme përpjekjen për të krijuar vend ku sundon ligji për të gjithë.

Besoj që tash e kemi të qartë që asnjëra palë nuk do të korrë fitore. Dhunën nuk do ta shndërrojmë në mjet politik, sepse në atë mënyrë do ta zhbëjmë, do ta rrënojmë Kosovën. Por, njëkohësisht, askush nuk e gëzon të drejtën e arbitrit në Kosovë. Rruga jonë përpara duhet të trasohet me dialog të brendshëm, me strategji të qartë për të avancuar proceset tona integruese, si në raport me etnitë e tjera, qytetarë të Kosovës, ashtu edhe me vendet fqinje dhe me partnerët tanë ndërkombëtarë, që qëndruan pranë nesh në periudhën tonë më të errët. Investimi ynë është i përbashkët”.

Ajo tërhoqi vërejtjen se zhvillimet në Kosovë janë duke e sprovuar rëndë përkrahjen ndërkombëtare për Kosovën dhe po lëkundin besimin e miqve të saj. Klasa politike tha ajo po vazhdon pa përmirësim ta sprovojë rëndë besimin dhe durimin e qytetarëve.

Ajo tha se bisedimet më Serbinë janë të domosdoshme që Kosova të rivendosë sovranitetin mbi tërë territorin e saj dhe për ta ruajtur tërësinë e saj tokësore por edhe si kusht për integrimet evropiane. Por, ajo tha se duhet një konsensus më i gjerë që do të siguronte subjektivitet më të fuqishëm në tryezën e bisedimeve në Bruksel.

Ne duhet të insistojmë në qartësi nga partnerët tanë. Duhet ta definojmë deri në detaj se çfarë nënkuptojmë me normalizim. Dhe që një gjë të tillë ta shpjegojmë e argumentojmë para qytetarëve tanë. Të jemi më të qartë në kërkesat tona. Më aktiv se çfarë duam ne nga ky dialog. Ta përcaktojmë rendin e ditës – për të zhdukurit, për fondin e vjedhur pensional. Të mendojmë për reparacionet nga dëmet e shkaktuara nga lufta. Dhe, në fund, të gjithë neve na duhet më shumë transparencë e debat konstruktiv publik mbi procesin e dialogut”.

Presidentja Jahjaga vuri theksin edhe tek mungesa e zhvillimit ekonomik, sundimi i ligjit dhe lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Kosova tha ajo duhet të jetë e vëmendshme edhe ndaj kërcënimeve për sigurinë  e saj, përfshirë përballjen me përpjekjet e rrymave terroriste që të shtrijnë ndikimin e tyre, duke vazhduar rekrutimin e qytetarëve të Kosovës për t’iu bashkangjitur kauzave të rrejshme dhe terroriste në Siri dhe në Irak.

Fjalimi i presidentes Jahjaga, i fundit në parlament në mandatin e saj që përfundon vitin që vjen, nuk u ndoq nga deputetët e partive opozitare, të cilat sot protestuan në qytetin e Malishevës në Kosovën qendrore kundër marrëveshjeve me Serbinë dhe Malin e Zi.

Opozita pritet ta bojkotojë fjalimin vjetor të Presidentes

Presidentja e vendit nesër do të dalë para deputetëve të Kuvendit të Kosovës për të mbajtur fjalimin e saj vjetor.

Burime të Koha.net brenda opozitës bëjnë të ditur se presidentja Atifete Jahjaga do të bojkotohet nga subjektet opozitare brenda Kuvendit.

Opozitarët më herët kanë thënë se nuk do ta pengojnë fjalimin e presidentes por që do ta kundërshtojnë, transmeton Koha.net.

“Nuk do ta bllokojmë, por do ta kundërshtojmë në mënyrën që kemi kundërshtuar seancat paraprake, në ndonjë mënyrë mund të shprehim ndonjë pikëpamje tonë ashtu siç ka ndodhur edhe në vizitat e presidentit Fischer apo edhe komisionarit Hahn”, pati thënë ditë më parë kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj.

Ngrihet aktakuzë për katër deputetë të Kuvendit të Kosovës

Departamenti për Krime të Rënda në Prokurorinë Themelore të Prishtinës ka njoftuar sot se ngriti aktakuzë kundër katër deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

Sipas një komunikate të lëshuar, aktakuzë është ngritur ndaj ish-liderit të LëvizjesVetëvendosje Albin Kurti, ndaj dy deputetëve të tjerë të këtij subjekti Albulena Haxhiu e Faton Topalli si dhe ndaj shefes së grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Donika Kada Bujupi.

Të pandehurit, siç njofton prokuroria, akuzohen veç e veç për kryerjen e veprës penale “të përdorimit të armës apo mjetit të rrezikshëm” si dhe për veprën penale “pengim i personit zyrtar gjatë kryerjes së detyrës zyrtare” nga neni 409 par.1 të KPRK-së.

Katër deputetët për të cilët tashmë është ngritur aktakuza por edhe disa të tjerë nga tri subjektet opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma , tash e dy muaj, përmes përdorimit të gazit lotsjellës në sallën e Kuvendit të Kosovës kanë tentuar ta pengojnë dhe e kanë penguar punën e legjislatvit.

Tërë këto veprime janë bërë në kundërshtim të marrëveshjes me Serbinë për Asociacionin dhe asaj me Malin e Zi për demarkacionin.

Pejë: Opozita protestoi kundër dy marrëveshjeve

Pamje nga protesta e sotme e opozitës në Pejë

Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, kanë mbajtur sot në Pejë një tubim, në shenjë kundërshtimi ndaj dy marrëveshjeve, me Serbinë për Asociacionin e komunave të banuara me popullatë shumicë serbe dhe atë për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Opozita në Kosovë i cilëson të dy këto marrëveshje si të dëmshme për tërësinë territoriale të Kosovës dhe po kërkon me ngulm shfuqizimin e tyre.

Protesta e sotme në Pejë, në të cilën raportohet një pjesëmarrje prej mijëra vetësh, pason atë që u mbajt në Gjakovë dhe Gjilan.

Andis Harasani-Berat Buzhalës: Je një idiot 27 karatësh

Andis Harasani ka shpërthyer kundër gazetarit kosovar Berat Buzhala.

Shkak është bërë një deklaratë e Buzhalës për tifozat shqiptarë që do ndjekin përfaqësuesen tonë në “Francë 2016”.

Ja cfarë thotë Buzhala e si i i reagon Andis Harasani.

bba

Një fjali e Berat Buzhalës mbrëmjen e djeshme në emisionin Opinion, duket se është bërë shkas për fyerje dhe akuza mes gazetarit kosovar dhe ish-deputetit socialist Andis Harasani.

“Tifozët janë një turmë pa logjikë”. Kështu është shprehur Berat Buzhala, ndërsa Harasani i është përgjigjur në Fb me fjalinë: “Berat Buzhala, je një idiot 27-karatësh”.

 Buzhala i është përgjigjur Harasanit, po nëpërmje Facebook-ut, duke e quajtur hajdut 27 karatësh:  “Andis, je nje hajdut 27 karatsh”.

“Ish- ministri i Energjetikes se Shqiperise, Andis Harasani, e paska bere nje postim lidhur me paraqitjen time ne emisionin e mbremshem ne Opinion. Postimi i tij qenka fjalepak, por ofendues.

Andis, per here te pare per ty kam degjuar kur shkruanin mediat se kur ishe ne poziten e ministrit ke qene hajdut 27 karatsh. Pyetja ime per ty eshte kjo: A eshte e veshtire te jesh edhe hajn edhe patriot? Streha e fundit e horrave, sigurisht e di se kush eshte?  Andis, ti je pjese e nje subjekti politik, ose se paku ke qene, lideri historik i te ciles e quante Beogradin si Kryeqytetin e Kosoves. Tash e shoh qe gjerat kane evoluar dhe nuk na akuzoni me qe po sillemi keq me Milloshevicin, perderisa i kemi te gjitha te mirat, si bie fjale: veture, shtepi etj.

Tash po kerkoni dicka tjeter: nenshtrim ndaj arrogances suaj. Harroje”, shkruan Buzhala.

Pas këtij statusi, Harasani ka shkruar sërish.

“Berat Buzhala. Te falenderoj qe me je pergjigjur. Ne rradhe te pare je gabim. Skam qene kurre minister. Sa per ate qe ke degjuar se jam hajdut, eshte e drejta juaj dhe une e respektoj!

Une per ju kam degjuar shume gjera te tjera, por ndryshe nga ju Berat une nuk komentoj per ato qe degjoj nga te trete. Une komentoj vetem per gjera qe degjoj me veshet e mi nga goja e personit per te cilin flas. Te kerkoj ndjese qe rashe ne nivelin tend dhe te fyeva duke vene shenje barazimi! Sa per patriotizmin nuk tregohet as me fjale dhe as duke fyer.

Duke respektuar cka mendon ti per mua, dhe duke mirekuptuar qe je mesuar te te kerkojne se cte besh e si te sillesh, me lejo miku im qe duke uruar te kesh jo vetem ti, por cdo familje ne Kosove e Shqiperi 10 here me shume se sa ka, do vleresoja te mos fyesh tifozet ne stadium. Shpesh kam qene pjese e tyre. Sa per nenshtrim ndaj te tjereve ajo kohe ka vdekur njehere e mire jo vetem per ne te dy”, shkruan Harasani.

DASH-i i shqetësuar me numrin e shtetasve të Kosovës në ISIS

Radikalizmi dhe pjesëmarrja e kosovarëve, burra dhe gra, në “Shtetin Islamik” përbën një shqetësim të madh edhe për Departamentin Amerikan të Shtetit. Zyrtarët e saj bëjnë thirrje që kësaj sfide dhe me këtë problem të punohet duke iu përgjigjur bashkërisht. Zyrtari i lartë i DASH-it, Tom Yazdgerdi, në pjesën e dytë të intervistës dhënë gazetës “Zëri”, thotë se gjatë kohës sa ka qenë në Kosovë, si zëvendësambasador i SHBA-së në vitin 2009, nuk e ka vërejtur këtë nivel të shtrirjes së ideologjisë ekstreme fetare.

Megjithatë, ai mendon se legjislacioni duhet të thotë qartë se si mund të procedohet me këta njerëz. Ndërkohë që, ai konsideron se problemet ekonomike, mosperspektiva dhe ngecjet tjera rrisin potencialin e të rinjve që t’i bashkëngjiten “Shtetit Islamik” (ISIS). Ai mendon se kjo është një çështje komplekse, nuk është diçka që lehtë zgjidhet. Sipas tij, sulmi i tmerrshëm në Paris ishte thirrje për këndellje. Yazdgerdi gjatë intervistës foli edhe për emigrantët e Kosovës drejt BE-së, për mandatin e EULEX-it, duke bërë të qartë se Kosova ende nuk është e gatshme që të ketë një gjyqësor tërësisht të pavarur. Ai foli mes tjerash edhe për Gjykatën Speciale si dhe për performancën e Policisë së Kosovës.

Zëri: Radikalizmi fetar është një nga sfidat kryesore me të cilat po ballafaqohet vendi. Zyrtarisht treqind meshkuj nga Kosova u bashkuan me ISIS-in, 36 femra të reja, shumica e tyre të lindur në vitet e nëntëdhjeta. Si e shihni Kosovën e cila ishte një vend goxha më laik?

Yazdgerdi: Kjo përbën një shqetësim të madh. Ju keni të drejtë, Kosova ka numrin më të madh të luftëtarëve krahasuar me kokë banori. Unë mendoj se kjo është një çështje komplekse, nuk është diçka që lehtë zgjidhet. Mendoj se duhet sulmuar atë në shumë nivele. Qeveria e Kosovës ka bërë gjëra të mira, para së gjithash, ata kanë legjislacionin e nevojshëm dhe kanë miratuar legjislacion e duhur.

Kosovë: 13 deputetë të opozitës në paraburgim ose në arrest shtëpie

Në orët e vona të së hënës, pesë deputetë të lëvizjes Vetëvendosje janë shoqëruar në polici për shkak të veprimeve në parlamentin e Kosovës, i cili gjatë tërë ditës së hënë u përshkua me skena të hedhjes së gazit lotsjellës nga deputetët e opozitës që kundërshtojnë marrëveshjet me Serbinë dhe Malin e Zi.

Glauk Konjufca, Besa Baftiu, Aida Dërguti, Fisnik Ismaili dhe Faton Topalli, u shoqëruan në polici me të dalë nga ndërtesa e parlamentit. Tre të partë meqë të hënën hodhën gaz lotsjellës, ndërsa dy të fundit meqë kishin shkelur masën e shqiptuar ditë më parë ndaj tyre me arrest shtëpie.

Më herët gjatë të hënës policia shoqëroi tre deputetë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, Time Kadriaj dhe Teuta Haxhiu, gjithashtu nën dyshimet për hedhje të gazit lotsjellës.

Albin Kurti, Albulena Haxhiu dhe Ismail Kurteshi nga lëvizja Vetëvendosje ndodhen në paraburgim, Haxhi Shala nga Nisma për Kosovën dhe Donika Kadaj Bujupi nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ndodhen në arrest shtëpie.

Gazi lotsjellës nuk i është ndarë parlamentit të Kosovës gjatë tërë ditës së hënë. Fillimisht opozita hodhi gaz lotsjellës në sallën kryesore të seancave të parlamenti. Më pas, gaz u hodh edhe në mbledhjen e kryesisë së parlamentit të Kosovës dhe pas kësaj partitë e koalicionit qeverisës u mblodhën në sallë alternative.

Grupe veprimtarësh të partive opozitare hodhën gurë dhe ngjyrë mbi ndërtesën e parlamentit dhe mbi policinë e cila arrestoi tre veta gjatë shpërndarjes së protestuesve.

Në hijen e zhvillimeve brenda dhe jashtë parlamentit, partitë shumicë miratuan me 78 vota buxhetin prej rreth 1.7 miliardë eurosh, si dhe një numër ligjesh të tjera.

Por, edhe seanca ne sallën alternative u ndërpre për rreth dy orë nga gazi lotsjellës që u hodh nga disa deputetë të opozitës që u lejuan të hyjnë në seancë.

Opozita thotë se nuk do të heq dorë nga kundërshtimi i marrëveshjes së arritur me Serbinë për krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe dhe asaj për kufirin me Malin e Zi, që sipas tyre, cenojnë sovranitetin dhe tërësinë tokësore të Kosovës.

Partitë opozitare akuzojnë qeverinë për vendosje të pushtetit policor, meqë tetë deputetë të opozitës janë në paraburgim, nën masa të arrestit ose në procedurë gjyqësore për shkak të veprimeve në parlament.

Qeveria ka bërë thirrje për hapje të dialogut politik, por opozita kërkon anulimin e marrëveshjeve, referendum për to dhe nëse këto nuk funksionojnë atëherë të shkohet në zgjedhje të parakohshme.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delaëie, u shpreh i zhgënjyer me zhvillimet e së hënës në parlament. Ai përmendi me këtë rast vizitën e sekretarit amerikan të shtetit, John Kerry, në Kosovë dhe thirrjet e tij për të shmangur veprimet e dhunshme në parlament.

“Është zhgënjyese që njerëzit nuk i kanë dëgjuar thirrjet e tij”, tha ambasadori amerikan, i cili u shpreh i shqetësuar edhe me praninë në parlament të dy deputetëve të opozitës ndaj të cilëve është në fuqi masa e arrestit shtëpiak. Ligjet vlejnë për secilin qytetar të Kosovës tha ambasadori amerikan.

Marrëveshjet me Serbinë, ishin pjesë e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja palëve që aspirojnë integrimet evropiane. Ato i siguruan Kosovën marrëveshjen e stabilizim asociimit, ndërsa Serbisë negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian që u hapën të hënën në mbrëmje në Bruksel.

Lojaliteti qytetar karshi këtij estabilishmenti politik ishte dështimi më i madh – Nga Skënder MULLIQI

Edhe një vit po e fusim në “ thes’ siq thotë një fjalë e popullit. Pas secilit vit që e lëmë mbrapa dëshirojmë që viti që vjen ta na sjellë më shumë shëndet, mirëqenje, më shumë bëgati, dhe përgjithsisht të sjellë prosperitet.Nese në shtetet e zhvilluara nuk mvaret shumë së kush vjen në pushtet, në vendet në tranzicion është shumë më ndryshe. Në Kosovë njeriun tonë e lidhë po thuaj gjithçka së kush vjen në pushtet dhe si punojnë këto pushtete. Sot, pos që nuk e kemi më okupatorin serbë mbi kokë , nuk mund të lavdërohemi  më të arrituarat tona.Pak kush e ka paramenduar së edhe pas 16 vitësh , vendi dhe populli do ta bjenë në këtë  deregje të ligë.Këto struktura politike, në vend që të janë fanarë ndriques, e ërresuan dhe gjithnjë e më shumë po e errësojnë ardhmerinë e brezave që po vijnë. Po e errësojnë përspektiven e  një shteti të vogël  në zemër të Evropës i cili sa po ka marrë këmbë.E kan lën të izoluar Kosovën  si ne geto.E futen vendin në krizë institucionale  më qëllime të caktuara politike.Viti që po e lëm mbrapa ishte i mbushur më plotë ngjarje të pamira. Kishim greva, protesta, gazëlotësjellës, demonstrata të dhunshme e paqësore,largime masovike nga Kosova. Dëgjuam edhe po degjojmë në media retorikë boshe të kësaj nomenklatuare politike.  Nuk bëhët mirë duke manipuluar  më masën . Ndërtuan institucione të shtetit më shumë për vete së sa për qytetaret. Organët e drejtësisë janë të ndikuara nga politika, dhe mu për ate nuk kemi rezultate  në luftë kunder krimit  dhe korrupcionit .Nuk kemi hulumtime të pasurisë të kësaj kaste politike . Nuk e lufton kush krimin në radhët e veta.Të gjitha këto marifete i mbulojnë duke arrestuar disa keqbërës shumë të vegjël  të cilët nuk kan ndonjë lidhje më pushtetarët.Mediat duhet liruar krejtësisht nga ndikimi i politikës . Vetëm informimi objektiv dhe korrekt i ndihmon këtij vendi dhe këtij populli që të dalim nga gjendja e status kuos.Marshimi i kësaj klase politike po shkon në rrugë të gabuar . I kan shëndrruar qytetarët në viktima, të cilët nuk kan menduar së e kanë dhënë aq  haram votën e tyre. Nese nuk ndodhë një zgjim tjeter kombëtar, secilen ditë e më shumë shteti i Kosovës do të mbetet vetëm si nocion imagjinar.  Këta janë betonuar fortë pas pushtetit dhe privilegjet që sjellë pushteti. Për të qenë absurditeti edhe më i madh është së ende shumë kush në Kosovë po shkonë verbërisht pas disa liderëve politik , thua së nuk ka kush ti përfaqëson tjetër.  Lojaliteti qytetarë karshi këtij estabilishmenti politik  ishte dështimi më i madh . Të mbash gjallë diqka inekzistente, është nepërkëmbje e çdo vlere njerëzore, është fundosje e çdo vlere demokratike.Ta mbash gjallë një  estabilishment para vdekjës politike, është iluzion i keq , është  vazhdim i agonisë së Kosovës.  Kemi një Qeveri dhe Parlament të mbushur siq e preferoj unë të thëm me analfabet potencial. Kemi qeverinë më mamute  jo vetëm në rajon ,në këtë kohë krize të rëndë ekonomike  .Kësaj i thonë turpi i Zotit! Ta drejtojnë shtetin e njejta garniturë politike  më njerëz të cilët mbajnë hipoteka nga e kaluara kësaj i thonë neodiktaturë . Në një vend ku  vrasjët për motive politike dhe vrasjët  tjera nuk zbardhën  , nuk mund të themi së kemi shtet të duhur ligjor dhe demokratik. Familjarët e të vrarëve kan mbetur më plagë të pa shëruara. Janari i tragjedive   dhe krenarive kombëtare është afer. Është afër dhembja e madhe që përjetuan familjarët e të vrarëve .Kjo dhembje po u përseritet që shumë vite me shpresën që viti që vjen  ndoshta vrasjët do ta gjejnë dritën e diellit.

Kjo strukturë e lartë e LDK-së është turpi që nuk lahet kurrë. U  treguan lakmitarë për pushtet dhe asgjë më shumë. Është koha që këta mekatarë të partisë të cilën e formoi i madhi Rugova të largohën  njëherë e përgjithmonë .Të shkojnë me koka të ulura së i tradhëtuan idealet e presidentit historik , Ibrahim Rugova , Smajl Hajdarajt, Tahir Zemës, Xhemajl Mustafës, Bardhyl Ajetit…Sigurisht së edhe në këtë janar  do të shkojnë të përkulen të varri i Rugovës duke thënë ngadalë me vete” mirë ke ba që ike në amshim dhe na u dha mundësia që në emrin tënd  ta kalërojmë LDK-në dhe ta kalerojmë  Kosovën”. Por mos harroni Ju së nuk e keni të largët ditën kur do të largoheni turpshem ,nga postët e larta partiake dhe  nga postët e larta pushtetare…

Opozita – Kosovë: Garantojmë normalitet nëse tërhiqen marrëveshjet

Opozita ka lëshuar një komunikatë për media, përmes së cilës ka komentuar gjendjen që mbretëroi sot në Kuvendin e Kosovës.

Reagimi i plotë i opozitës:

Triumvirati i rrenave – Veseli-Mustafa-Thaçi
Seanca e sotme e improvizuar nëpër skuta i ka nxjerrë në pah tre gënjeshtarë të mëdhenj, të cilët edhe sot nuk hezituan të vazhdojnë ta mbulojnë diktaturën e tyre me fjalime hipokrite e patetike.
I pari foli ish shefi i SHIK-ut, i rehabilituar si kryetar i institucionit më të lartë të një demokracie parlamentare, siç është Kuvendi. Të gjithë e mbani mend kur, para pak ditësh Kadri Veseli betohej se kurrë nuk do të lejonte të hynte policia në Kuvend, dhe kurrë nuk do të përjashtohej opozita, për sa kohë që Ai, do të ishte kryetar kuvendi. E sot, Kadri Veseli bën thirrje për skanera specialë, ndërkohë që e ka mbushur sallën e Kuvendit me policë me maska gazi. Kadri Veseli ka urdhëruar kontrollin e deputetëve të opozitës, ndërkohë që shumë prej bashkëpunëtorëve të tij në SHIK, që sot janë deputetë e ministra të partive në pushtet, kurrë nuk janë kontrolluar e kurrë nuk janë hetuar. Kadri Veseli ka kërkuar sot edhe masa të shtuara represive kundër opozitës, sepse sipas tij policia nuk mjafton, edhe pse i kemi parë të gjithë arrestimet dhe ndërhyrjet policore ndaj opozitës dhe mbështetësve të saj.
Në seancën e turpshme ku partitë në pushtet u mblodhën të diskutojnë pasi e përjashtuan opozitën, kryeministri i Qeverisë së Rashkës, Isa Mustafa, ka përsëritur edhe një herë se kërkesat e opozitës për tërheqje të marrëveshjeve nuk janë të sinqerta, dhe kinse Opozita e Bashkuar paska kërkesa të tjera.
Kjo nuk është hera e parë që Mustafa e thotë të njëjtën gënjeshtër, pasi ai këtë gjë e ka pretenduar edhe në kohën kur Opozita protestonte kundër ministrit të tij me qëndrime raciste, Jabllanoviqit. Por veprimet opozitare gjithnjë kanë qenë të përgjegjshme, dhe kanë vërtetuar të kundërtën. Mjafton që Isa Mustafa të heqë dorë nga dy marrëveshjet e dëmshme për të ardhmen e Kosovës, dhe ne garantojmë se secili aktivist e secili deputet opozitar do t’i kthehet normalitetit.
Mashtruesi i tretë ishte Hashim Thaçi, personi i cili i ka ndërtuar gjithë këto marrëveshje të cilat tash i ka nënshkruar Mustafa. Thaçi ka deklaruar me pafytyrësinë më të madhe se me bllokimin e këtyre marrëveshjeve, opozita ia paska pamundësuar Kosovës përfitimin e 60 milion eurove. Sipas zëvendësit të Mustafës ia vlen ta ndërtojmë Republikën Serbe në Kosovë, me një çmim të tillë. Hashim Thaçi mendon se qytetarët i kanë harruar aferat me qindra milionë të cilat ai dhe njerëzit e tij i kanë përfituar nëpër privatizime shkatërruese të pronës publike. Vetëm kontrata që Hashim Thaçi ka lidhur për privatizimin e KEDS-it, ia ka vjedhur fitimin mbi një qarkullim prej 300 milionë eurosh në vit. E kësaj i shtohen qindra milionë prej shumë privatizimeve e koncesioneve të dyshimta. Pra Thaçi nuk duhet të na tregojë çmimin me të cilin duhet të shesim Kosovën përmes marrëveshjeve, por duhet të shkojë sa më parë në Gjykatë për korrupsionin masiv të partisë të tij, korrupsion që tashmë është bërë shqetësimi kryesor edhe i ndërkombëtarëve në Kosovë.
Këta tre zyrtarë po thonë se në emër të demokracisë do të përjashtojnë e do të arrestojnë opozitën. Këta po thonë se në emër të drejtësisë do të përndjekin opozitën dhe do të mbrojnë korrupsionin e tyre.
Por ne jemi të vendosur se marrëveshjet për “Zajednicë” e Demarkacion, nuk kalojnë! Opozita nuk ndahet! Normaliteti do të kthehet vetëm kur të kthehet demokracia! Protestat nuk ndalen!

Kosovë: Edhe sot gaz lotsjellës në parlament

Gazi lotsjellës sërish bllokon parlamentin e Kosovës. Deputetët e partive opozitare hodhën gaz lotsjellës vetëm pas sekonda pas fillimit të seancës së parlamentit që pritet të diskutojë miratimin e buxhetit të vitit 2016, bashkë me 27 pika të tjera të rendit të ditës.

Në hijen e zhvillimeve politike, qeveria ka miratuar buxhetin prej rreth 1.7 miliardë eurosh, duke shprehur bindjen se ai do të ndihmojë në rritjen e zhvillimit ekonomik të vendit.

Partitë në pushtet i kanë bërë thirrje opozitës që të marrin pjesë në seancë duke theksuar se mos-miratimi i buxhetit pos tjerash mund të rrezikojë edhe një një kredi prej 185 milionë eurosh nga Fondi Monetar Ndërkombëtar.

Por, opozita thotë se nuk do të heq dorë nga kundërshtimi i marrëveshjes së arritur me Serbinë për krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe dhe asaj për kufirin me Malin e Zi, që sipas tyre, cenojnë sovranitetin dhe tërësinë tokësore të Kosovës.

Që nga 22 shtatori partitë opozitare nuk po lejojnë mbajtjen e seancave të rregullta të parlamentit ku kanë hedhure dhe gaz lotsjellës në disa raste. Ato e akuzojnë qeverinë për vendosje të pushtetit policor, meqë tetë deputetë të opozitës janë në paraburgim, nën masa të arrestit ose në procedurë gjyqësore për shkak të veprimeve në parlament.

Qeveria ka bërë thirrje për hapje të dialogut politik, por opozita kërkon anulimin e marrëveshjeve, referendum për to dhe nëse këto nuk funksionojnë atëherë të shkohet në zgjedhje të parakohshme.

Marrëveshjet me Serbinë, ishin pjesë e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja palëve që aspirojnë integrimet evropiane. Ato i siguruan Kosovën marrëveshjen e stabilizim asociimit me Bashkimin Evropian, ndërsa Serbisë hapjen e negociatave për anëtarësim në BE.

Kosovë: Planifikohet mbajtja e seancës së Kuvendit

Pamje nga Kuvendi i Kosovës ku opozita ka hedhur gaz lotsjellës

Në Prishtinë sot pritet të mbahet seanca e Kuvendit të Kosovës, në të cilën planifikohet të miratohet buxheti për vitin 2016.

Por mbretëron paqartësi se si do të bëhet kjo, duke pasur parasysh se opozita në Kosovë vazhdon ta pengojë mbajtjen e seancave, në shenjë të protestës për nënshkrimin e marrëveshjeve me Serbinë dhe Malin e Zi.

Partitë opozitare në Kosovë kërkojnë tërheqjen e Marrëveshjes me Serbinë për Asociacionin e komunave me popullatë shumicë serbe në Kosovë dhe atë për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Qeveria e Kosovës i ka hedhur poshtë këto kërkesa, duke e ftuar opozitën që të kthehet në punën e Kuvendit dhe të shqyrtohen këto çështje, e të mos pengohen institucionet e Kosovës.

Marketingu politik – Nga Skënder MULLIQI

Shumë herë gjatë këtyre viteve dëgjuam nga udhëheqësit shtetëror  aq shumë deklarata kontradiktore sa vështirë është të mbahën në mend . Shumë herë deri me tash dëgjuam së këtë vit apo vitin vijues  Kosova do të këtë liberalizim të vizave , dhe nuk ndodhi ashtu. Shumë herë dëgjuam nga pushtet së do të kemi më mijëra vende te reja të punës, dhe as kjo nuk doli e vërtetë. Dëgjuam nga këto pushtete së Kosova shpejt do të  bëhët pjesë e Evropës së Bashkuar  edhe pse kjo është shumë largë për ne.Për shumë çka qe ishte shumë më rëndësi për opinionin dhe për shtetin , dëgjuam pas firmosjës të shumë marrveshjeve që ndodhen . Shumë pak opinioni ishte informuar për Fusnotën. Kjo nuk ishte shpjeguar gadi hiq nga nënshkruesiot e kësaj marrveshje, ose opinioni ishte dezinformuar. Ishte deinformuar lidhur më këtë çeshtje pikërisht nga ideatorja , Edita Tahiri.Ajo bile edhe dha deklaratë skandaloze që fusnota në përfaqësimet rajonale të Kosovës , shpejt do të zhduket si fluskë  sapuni.  U zhvilluan bisedime maratonike me Serbinë herë për çështje teknike herë për çështje politike dhe kurrë opinioni i gjerë publik nuk ishte informuar në tërsi së çka në fakt  po bisedohet. Tash pas nënshkrimit të dy marrveshjeve të fundit , i tregohet gjoja opinionit së këto dy marrveshje shumë më herët janë bër faktike, tash nënshkrimi i tyre në Bruksë për “Zajednicën” dhe në Vjenë për Demarkacionin ishin vetëm formalitete. Thuhet për demarkacionin p.sh, së ate e kan votuar në Kuvend edhe opozita , e cila tash është duke i kundërshtuar këto marveshje . Nuk dua të flasë se a ishte ashtu apo kështu, por secila variant e cila po paraqitet   është e vonuar . Kjo ngjanë më ate hajde të “ bojmë’ politikë  . Gadi pata harruar të përmendi këtu së këta në vend të politikës  po bëjnë marketing politikë.Marketingu politik po iu hyn në funksion për mrekulli për tia zgjatë vetit pushetin .Demokracia nuk është vetëm procedurë .Demokracia është një sistem i caktuar e vlerës dhe ideologjisë së saj.Këta politikanë po e shohin veten dhe ashtu edhe po veprojnë sikur të ishin në sistemin  një partiakë. Po e para pëlqejnë këtë sisitem të së kaluarës së po mendojnë së gjithmonë duhet të mbesin  të pa prekshem .  Të gjithë e dimë së tradita jonë në demokraci është e një periudhe të shkurtër, por të punohet më logjikën autokratike, nuk justifikohet për shekullin në të cilin kemi hy. Politika partiake  po është largë politikës nacionale. Këtu edhe duhet shikuar deri diku  dështimet  e deri tashme .Kur nuk avansohet sistemi shumë partiakë dhe proceset demokratike , kufizohemi  dhe mbetemi në sistemin autokratik. Kryeminstri  i qorton minisitratë të cilët kan bër shumë udhëtime jashta vendit, në vend që ti ndëshkon ata për mos çasje profesionale , dhe ti ndëshkon si të pa sukseshem në punën  e deritashme të tyre. Partitë kryesore politike në vend që të promovojnë vlera po  na servojnë koncepte të mjegulluara  politike, jashtë ideve dhe idealeve  që sjellë demokracia. Po merren vendime të rëdësishme për shtetin të cilat edhe mund të lën pasoja të mëdha, dhe askush nuk e merre përgjegjësinë politike dhe morale si  dy postulatet kryesore në demokraci. Kemi keqepërdorime  me të mirat materjale, keqpërdorime politike , krijimi i një gjendje të  pashpresë  për jetë ,  vendime të cilat prekin statusin politikë  të vendit, akuza dhe kunder akuza Pozitë -Opozitë  deri në tradhëti kombëtare. Po ndodhin të gjitha këto  edhe për ta zhvendosur vemendjen nga  problemet  madhore më të cilat që shumë kohë po përballemi …

Një vit aborti politik! – Nga FLORIM ZEQA

Në situatë mjeruese dhe turpëruese, partinë e shpresës dhe besës së shqiptarëve të Kosovës e sollën një grusht i vogël njerëzish të ligj, të pabesë dhe lakmiqar, vetëm e vetëm për të kënaqur egon e tyre për pushtet,…sakrifikuan vullnetin e elektoratit të tyre, shuan ëndrrat dhe dëshirat e gjithë qytetarëve të ndershëm, rrezikuan ardhmërinë e gjeneratave të reja të këtij vendi.
Thyerja e zemrave, trazimi i shpirtërave dhe fyerja e ndjenjave të elektoratit rugovian nga njerëz shpirtligj, qyqarë dhe të pamoralshëm erdhi si rezultat i mashtrimit në premtim,..premtimi u kthye në zhgënjim, zhgënjimi në mallkim!jj
Kjo u bë nga lidershipi i LDK-së bashk me shumicën e deputetëve, që me aq lehtësi dhe pa fije turpi kapërdinën të bëmat dhe të thënat e veta,…thënë më mirë i hëngrën “qershijat e lagura” me muaj dhe vite, që trumbetonin parreshtur; “Kurr koalicion me PDK-në…”!
Thirrjet e panumërta të elektoratit rugovian për mosbashkqeverisje të turpit me PDK-në, depërtuan vetëm në veshët dhe ndërgjegjën e pak deputetëve të LDK-së në Kuvendin e Republikës së Kosovës.
Edhe pse në numër të pakt, janë me shumë vlerë për të ardhmën e ndritshme të frymës rugoviane të LDK-së.
Deputetët që votuan kundër bashkqeverisjes me PDK-në nuk janë zëra të vetmuar siq u trajtuan nga lideri i katandisur i partisë, (nuk pat fuqinë morale të pranimit të vullnetit demokratik të tyre), por janë zë i fuqishëm i mbi 120 mijë votuesve besnik të LDK-së.
Një fjalë e urtë popullore thotë; “e keqja e ka të mirën e madhe mbrapa”. Rrokullisjes dhe katandisjes politike të liderit diktatorial të LDK-së është duke i ardhur fundi.
Kjo “SALTO MORTALE” e liderit aktual të partisë, shënon ndarjën e “shapit nga sheqeri”, ndarjen e të mirës nga e keqja, e të bardhës nga e zeza,…me shkarkimin e tij të shpejtë do të filloj lindja e një fryme të re në LDK,…nga një bërthamë e shëndoshë aktivistësh dhe veprimtarësh, nga një gjak i ri që nuk pranoj nënshtrimin dhe poshtërimin, paraqet lindjen e shpreses për një fillim i ri në LDK.
Andaj elektorati i LDK-së ka arsye të ndihet krenar në qëllimin dhe vizionin rugovian të veprimtarëve të saj të shumtë në Kosovë dhe Diasporë. Unifikimi dhe bashkrenditja e veprimeve të elektoratit rugovian për largimin e uzurpatorëve dhe puçistëve nga partia, do të shënoj fillimin e  ripërtëritjes së  partisë me kuadro të reja, do të përshpejtojë rënjën e kësaj qeverie të kriminalizuar, shantazhuar dhe servilizuar nga pushtuesit verior serb dhe qarqeve tjera diplomatike pro-serbe.
Në zgjedhjet e ardhshme partiake, elektorati i LDK-së nuk guxon të jetë vetëm votues dhe vëzhgues i zgjedhjeve, por duhet të bëhet pjesë përbërse e ndryshimeve nga niveli i aktivëve (të eliminuara nga diktatori), nëndegëve dhe degëve, për të determinuar kështu ndryshimin strukturor të kryesisë qendrore dhe Këshillit të Përgjithshëm të saj.
Me largimin e Isa Mustafës nga LDK-ja, nuk do të ketë vend për zhgënjim dhe as për mallkim, ngase mallkimi do të ikë bashk me të mallkuarit…
Ata që shkelën mbi vullnetin e elektoratit, u shëndrruan nga drejtues në uzurpator të timonit drejtues të LDK-së dhe shtetit të Kosovës.
Ata që tradhëtuan vullnetin e elektoratit, përveq që janë produkt me afat të skaduar, u mungon edhe e drejta morale për të udhëheq me LDK-në rugoviane dhe shtetin e Kosovës në veqanti.
Elektorat mbaje kokën lartë, LDK-ja ka rininë e mrekullueshme, plot kuadro të reja dhe të fuqishme, aktivist dhe veprimtar të devotshëm, besnik të frymës rugoviane të viteve të ’90-ta gjithandej Kosovës dhe Diasporë, të gatshëm për të dhënë kontributin e tyre në procesin e ndryshimeve pozitive në shtëpinë e madhe rugoviane, shtëpi e përbashkët e të gjithë shqiptarëve të Kosovës.
Andaj, aktivist dhe veprimtar, elektorat dhe qytetar, të mos humbasim kohë duke u marrë me pushtetarët, por të kthehemi kah e ardhmja, të bëhemi bashkë për pastrimin e LDK-së nga mbeturinat komuniste, për t’i kthyer nderin dhe dinjitetin LDK-së rugoviane, të vetmës shpresë reale për ardhmëri të sigurtë në vendin tonë.
LDK-ja e reformuar, ashtu siq ishte dje, do të jetë sot, nesër dhe përgjithmonë lokomotivë e fuqishme dhe avangardë e proceseve demokratike në vendin tonë.
Mbështetësit e diktatorit, përveq mbrojtës skandaloz të së keqës, janë njerëz të lig dhe të pashpirtë, janë zë ogurzi i kthimit të diktaturës komunsite, shantazhit, kërcënimeve dhe likuidimit të oponentëve politik.
Shembulli më enklatant i diktaturës komuniste ishte mbyllja e dyerëve të kuvendit zgjedhor të 31 Majit 2015 për dy degët më të fuqishme në të LDK-së Disaporë (Zvicër dhe Gjermani).
Qeverisja njëvjeqare Mustafa-Thaçi 3, përgjatë vitit 2015 kaloj pa asnjë rezultat pozitiv sa i përket përmbushjes së premtimeve elektorale, siq ishin; rritja ekonomike,  iberlizimi vizave, hapja e vendeve të punes, investimeve në fusha të ndryshme, rritje të pagave, përmirësim të sistemit shëndetësor, ngritje të cilësisë në arsim, përmirësim të sistemit të drejtësisë,…kur është fjala të sistemi i drejtësisë gati harrova të permendi “rezultatet”,…ato janë evidente me  burgosjet politike të deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës, që kundërshtuan marrveshjet fatkeqe për vendin.
Qeveritarët që burgosin vullnetin e qytetarëve, fjalen e lirë, mendimin ndryshe sot, janë njerëzit më të korruptuar jo vetëm në rajonin e Ballkanit por në tërë Evropën, janë këto mbeturina sllavo-komuniste që burgosjet e deputetëve po i bëjnë në emër të demokracisë, në emër të (anti) ligjit, duke injoruar kështu vullnetin e qytetarëve të vendit (të zgjedhurit e tyre).
Skenat e dhunës gjatë qeverisjes Mustafa-Thaçi 3, të kujtojnë skenat e dhunës policore të regjimit Millosheviqian të viteve të ’90-ta në Kosovë !
Veprimet antiligjore dhe antikushtetuese të drejtuesve të shtetit, më tepër se një diktature tipike komuniste, në të shumtën e rasteve u ngjajnë shërbimeve sekrete, që për dëtyrë (ndoshta) kanë rrënimin e shtetit më të ri në Ballkan-Republikës së Kosovës.
Për ironi të faktit, qeveritarët, mosantarsimin në UNESCO po mundohen ta mbulojnë me MSA-në, si masë për vazhdimin e mëtutjeshëm të getoizimit të popullatës kosovare, të vetmes pa të drejtë levizje të lirë drejt vendeve të BE-së.
Për një vit qeverisje Mustafa-Thaçi 3, krimi i organizuar dhe korrupsioni kanë shënuar rritje enorme, papunësia dhe varfëria janë në nivelet më të larta,…thënë ndryshe, një vit qeverisje e dështuar, një vit aborti politik.

Vetëvendosje: Edhe nesër gaz lotsjellës në Kuvend, nuk lejohet fjalimi i Jahjagës

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi është shprehur se nesër do të ketë gaz lotsjellës dhe veprime të njëjta për të penguar seancën e thirrur nga Kuvendi. Çaushi në një konferencë për media, ka thënë se nuk do të ketë normalitet pa tërheqjen e nënshkrimeve të marrëveshjeve.

“Kanë kaluar tre muaj nga marrëveshjet dhe e kemi të qartë se çfarë përmbajnë këto marrëveshje. Do t’i kundërshtojmë patjetër edhe seancat. Nuk ka normalitet pa u tërheq marrëveshjet. Dhe për mënyrat e kundërshtimit do ti shohim”, ka deklaruar Çaushi, raporton “Zëri”.

Ndërkaq, në lidhje me lajmin se prapa djegies së veturave zyrtare qëndron “Vetëvendosje”, Çaushi ka thënë se ky lajm i cili është publikuar nëpër disa media nuk është aspak i vërtetë dhe se “Vetëvendosje”, distancohet nga djegia e veturave zyrtare.

“Nuk ka asgjë të vërtetë për lajmet se aktivistët e opozitës kanë djeg disa vetura”, ka deklaruar Çaushi.

Kurse, aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Alban Makolli është shprehur se është rrahur nga Policia pasi ka sulmuar me ngjyrë ministrin e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi. Ai ka thënë se është keqtrajtuar nga Policia edhe brenda stacionit policor duke shtuar se është rrahur nga Njësia Speciale e Mitrovicës.

Brenda 24 orëve digjen katër vetura zyrtare në Prizren, Pejë, Mitrovicë dhe Gjilan

PRISHTINË, 13 DHJETOR – Policia e Kosovës ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit, katër veturave zyrtare iu është vënë flaka.

Zjarrvëniet në vetura, sipas policisë, kanë ngjarë në rajone të ndryshme të Kosovës.

Në Prizren, sipas policisë, është djegur një veturë që është në pronësi të Gjykatës së Apelit; në Pejë është djegur një veturë e Gjykatës për Kundërvajtje; në Mitrovicë një veturë që është pronë e Administratës Tatimore, ndërsa në Gjilan një veturë që është pronë e Prokurorisë.

“Policia e Kosovës është duke kryer hetime intensive për zbardhjen sa më parë të këtyre rasteve të cilësuara si zjarrvënie, të cilat dyshohet se janë djegur qëllimshëm nga persona të dyshuar”, ka njoftuar policia.

Sipas tyre, zbatimi i ligjit, garantimi i rendit dhe qetësisë publike, ruajtja e pronës publike dhe asaj private, është detyrë e organeve të rendit.

Policia ka kërkuar bashkëpunimin e të gjithë qytetarëve për zbardhjen e këtyre rasteve.

70 biznese vendëse marrin pjesë në Panairin Dimëror të Prishtinës

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, gjatë hapjes së panairit ka falënderuar BE-në dhe Komisionin Evropian për ndihmën që ia kanë dhënë rajonit të Prishtinës për të organizuar panaire të ndryshme

PRISHTINË – 70 biznese vendëse, duke filluar nga ato të industrisë së ushqimit e  deri te zejet dhe artizanalet, prej sot e deri të dielën, do të promovojnë prodhimet e tyre në kuadër të Panairit Dimërorë të Prishtinës. Panairi organizohet nga Asociacioni i Agjencive Rajonale për Zhvillim, si pjesë e projektit “Mbështetje për Zhvillimin Ekonomik Rajonal” i cili financohet nga Bashkimi Evropian dhe udhëhiqet nga Zyra e BE-së në Kosovë.

Libor Chlad, zëvendësshef për bashkëpunim në zyrën e BE-së në Kosovë, gjatë hapjes së panairit, shprehi kënaqësinë e tij që ky panair është bërë tradicional dhe është një rast unik për prodhuesit kosovarë që t’i promovojnë prodhimet e tyre. Për më tepër, ai u shpreh i gëzuar që, shumica e prodhuesve që janë prezent në Panairin Dimëror të Prishtinës, janë përfitues të ndihmës dhe përkrahjes financiare nga fondet e Bashkimit Evropian.

“Jam i lumtur që po shoh rritjen e interesimit në mesin e bizneseve kosovare për të marr pjesë në këtë Panair Dimëror, në fakt janë mbi 70 biznese të cilat e kanë përqafuar këtë rast për t’i prezantuar prodhimet e tyre, duke filluar nga verërat dhe djathi, mjaltë, biskota, ëmbëlsira të ndryshme, perime, mish, bira, çokollata, bizhuteri dhe artizanale” tha Chlad.

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, gjatë hapjes së panairit ka falënderuar BE-në dhe Komisionin Evropian për ndihmën që ia kanë dhënë rajonit të Prishtinës për të organizuar panaire të ndryshme, në veçanti, për financimin e hapjes së tregut të prodhimeve vendore ku, të gjithë fermerëve nga rajoni i Prishtinës dhe komunat tjera të Republikës së Kosovës, iu është mundësuar promovimi dhe shitja e prodhimeve të tyre. Me këtë, sipas Ahmetit, BE dhe KE në vazhdimësi kanë ndihmuar zhvillimin ekonomik dhe zhvillimin e bujqësisë në rajonin e Prishtinës dhe në përgjithësi, në Kosovë.

“Për ta zhvilluar konceptin e rajoneve dhe zhvillimit ekonomik regjional, Prishtina duhet të mendojë si regjion i Prishtinës, me 9 komuna që bëjnë pjesë në këtë regjion dhe panairet si ky, ndihma e cila na jepet neve si komunë, ka qenë e domosdoshme për zhvillimin tonë sa më të madh. Prishtina sivjet e ka tregun e prodhimeve vendore që është gjatë gjithë vitit, do ta kemi tregun e fundvitit në sheshin “Zahir Pajaziti” që do të qëndrojë për më shumë se një muaj aty dhe tani jam i lumtur që edhe në Sheshin “Skënderbe” e kemi këtë panair të prodhimeve vendore” tha kryetari i Prishtinës, duke iu drejtuar zëvendësshefit për bashkëpunim në zyren e BE-së në Kosovë, Libor Chlad-it.

Hana Bajrami,ushtruesja e detyrës së shefes së Asociacionit të Agjencive Rajonale për Zhvillim (ARD – Agency for Regional Development) deklaroi se prioritet kryesore i institucioneve vendore dhe donatorëve në Kosovë, është rritja e kualiteteve të shërbimeve dhe produkteve vendore të cilat, krahas rritjes së prodhimtarisë, duhet të ofrojnë edhe produkte dhe shërbime me cilësi më të mirë dhe çmime më të pranueshme për qytetarët e Kosovës. Sipas saj, nënshkrimi i MSA-së, ka krijuar mundësi të reja për eksportin e prodhimeve kosovare në tregje të jashtme por kjo kërkon ngritjen e cilësisë së produkteve dhe shërbimeve.

“Nënshkrimi i Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ka hapur dyert për përfshirjen e produkteve vendore edhe në tregun evropian me 600 milion konsumatorë. Mirëpo, kjo marrëveshje përveç anëve pozitive rreth liberalizimit të tregut po ashtu ka efekt pozitiv edhe në rritjen e kualitetit dhe sigurisë së produkteve, si dhe në mbrojtjen e autenticitetit prodhimeve vendore” tha Bajrami.

Ajo theksoi se mbrojtja e prodhimeve vendore arrihet përmes mbrojtjes së indikatorëve gjeografik të prodhuesve vendor, ndërsa këto efekte vijnë nga zbatimi i standardeve dhe rregullave të origjinës së produkteve, që duhet të plotësohen për t’u eksportuar në vendet e BE-së.

“Në fakt, kjo do të ndikojë në mënyrë indirekte edhe në rritjen e marketingut dhe brendimit të prodhimeve ‘Made in Kosovo’ dhe përmes kësaj edhe në rritjen e eksportit dhe krijimin e vendeve të punës” tha Hana Bajrami,ushtruesja e detyrës së shefes së ARD-së në Kosovë. aa

Marrëveshja për demarkacionin mes rishikimit dhe anulimit

Vetëm anulimi i marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi dhe shkarkimi i komisionit shtetëror do të ishte opsion i pranueshëm, në lidhje me këtë çështje, thonë përfaqësues të opozitës në Kosovë.

Nga tabori opozitar është hedhur poshtë propozimi i kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa, për formimin e një komisioni ndërkombëtar për rivlerësim dhe i cili do të merrte për bazë edhe dokumentacionin mbi të cilin është arritur marrëveshja.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka qenë subjekti politik që ka kundërshtuar më ashpër marrëveshjen e Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Malit të Zi për demarkacionin, me pretendimin se Kosova është dëmtuar në sipërfaqe.

Zëdhënësi i këtij subjekti politik, Muharrem Nitaj ka thënë për Radion Evropa e Lirë se nuk ka ri-modifikim, por anulim të marrëveshjes dhe shkarkim të Komisionit shtetëror për demarkacionin, në mënyrë që procesi të nis nga fillimi.

“Pothuajse i gjithë opinioni publik në Kosovë e ka kuptuar që kjo marrëveshje është katastrofike. Madje së voni e keni parë edhe qëndrimin zyrtar të Podgoricës, ku thuhet se janë të gatshëm që ta shqyrtojnë një marrëveshje që ka probleme. Por, i vetmi njeri, apo e vetmja strukturë që nuk ka reflektuar akoma dhe nuk po e sheh që ka gabuar rëndë është kryeministri Isa Mustafa dhe zëvendësi i tij, Hashim Thaçi”, është shprehur Nitaj.

Në qëndrimin e tij, kryeministri Isa Mustafa ishte shprehur i gatshëm që së bashku me opozitën dhe me vlerësimin e një komisioni ndërkombëtar, marrëveshja e arritur me Malin e Zi të rishikohet.

“Sa i përket demarkacionit ne kemi shprehur qëndrimin tonë që jemi të gatshëm që çdo gjë t’ia lëmë në dorë një komisioni ndërkombëtar i cili do ta vlerësojë rregullsinë e përcaktimit të vijës kufitare dhe ta ketë një vështrim të plotë në lidhje me dokumentacionin i cili është shfrytëzuar për të”, ka thënë Mustafa.

Në anën tjetër, Muharem Nitaj thotë se është krijuar një përshtypje e gabueshme sipas të cilës, opozita dëshiron që të jetë pjesë e komisionit për demarkacion.

Me rëndësi, sipas tij, është që komisioni të jetë profesional dhe të mos e përsërisë gabimin e komisionit aktual.

“Nuk ka fare rëndësi. Në komision mund të jenë të gjithë nga partitë politike që janë aktualisht në pushtet, pra edhe pa opozitën, vetëm se ata duhet të jenë të besueshëm, që e njohin materien, që i njohin dokumentet dhe që nuk rrëshqasin me përsëritjen e gabimit. Sidoqoftë, nëse Qeveria e Kosovës mendon që edhe opozita dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mund të kenë rol në këtë komision, ne jemi të gatshëm që ta japim kontributin tonë”, ka thënë Nitaj.

Po në lidhje me kundërthëniet që janë krijuar në Kosovë rreth marrëveshjes me Malin e Zi për demarkacionin, ka reaguar edhe Podgorica zyrtare.

Qeveria e Malit të Zi thotë se me Marrëveshjen për demarkacionin kufitar ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi janë “zyrtarizuar kufijtë administrativë në harmoni me Kushtetutën e ish-Jugosllavisë së vitit 1974”.

Megjithatë, Qeveria e Malit të Zi shprehet e gatshme për rishqyrtimin e marrëveshjes, nëse ka dyshime të bazuara për gabime.

Marrëveshja me Malin e Zi për demarkacionin dhe ajo me Serbinë për krijimin e Asociacionit të komunave të banuara me shumicë serbe në Kosovë, jo vetëm që po kundërshtohen ashpër nga opozita, por edhe po kërkohet nga qeveria që të anulohen, duke i vlerësuar ato në dëm të tërësisë territoriale dhe funksionimit të shtetit.

Kosovë – Nga moskthimi i kusurit, kompanitë kanë përfituar 50 milionë euro në vit

Rreth 50 milionë euro në vit është vlera nga moskthimi i kusurit në monedha të imëta prej 1 cent e më shumë, thonë përfaqësues të konsumatorëve. Kjo për faktin se pothuajse në të gjitha dyqanet tregtare, shërbyese, por edhe kompanitë e Telekomit në Kosovë, shumica e çmimeve të produkteve përfundojnë me shifrat 99 centë. Por, 1 centët e mbetur rrallë herë kthehen te konsumatori.

Selatin Kaçaniku, udhëheqës i organizatës joqeveritare “Konsumatori”, duke shpjeguar hulumtimin e kësaj organizate, thotë se përfundimi i çmimeve me 99 centë bëhet për shkak të përfitimeve të bizneseve.

“Ne pretendojmë se afër 2 milionë banorë të Republikës së Kosovës, për 30 ditë brenda muajit i realizojnë rreth 3 miliardë veprime dhe çdo veprim e kemi vlerësuar në vlerë 1 cent e pak. Nga ky vlerësim neve na ka dalë se 50 milionë euro janë të manipuluara apo të “abuzuara” gjatë një viti”, tha Kaçaniku.
Edhe qytetarët e anketuar nga Radio Evropa e Lirë, pohojnë se me rastin e blerjes, nuk u kthehen paratë e imëta nga dyqanet. Në disa raste, në vlerë të kusurit, ata thonë se shërbehen me produkte të ndryshme.
Një qytetar nga Mitrovica, Burim Krasniqi, i cili blinte produkte në njërën nga qendrat tregtare në Prishtinë, tregon se asnjëherë nuk merr kusur nga 1 deri në katër centë, por rrallë edhe 5 centë.
“Rrallë marr kusur, madje edhe 5 centë, qendrat tregtare mund të kthejnë, dyqanet e vogla jo. Edhe pse unë i kërkoj, por nuk kanë, dhe në vlerë të tyre më shërbejnë me çamçakëz dhe çokollada” .
Në anën tjetër, Beqiri është pronar në një dyqan në Prishtinë. Ai madje konsideron se furnizimi i arkës së tij me monedha të imëta nuk është i domosdoshëm. Sipas tij, edhe konsumatorët nuk i kërkojnë apo në raste të caktuara nuk pranojnë t’i marrin paratë e veta.
“Shumë herë mund të them se nuk janë të domosdoshme dhe nuk na hyjnë në funksion shumë. Ne kemi artikuj të imët që mund të kompensojmë atë vlerë. Por, edhe vetë konsumatorët nuk janë insistues të marrin paratë e veta”.
Por, Selatin Kaçaniku, thotë se moskthimi i kusirit, nga ana e bizneseve, është e jashtligjshme. Ai madje thotë se nuk vërehet ndonjë përpjekje e autoriteteve kompetente për të zgjidhur këtë çështje.
“Të gjitha bizneset e kanë obligim ligjor, profesional, por edhe etik, që qytetarit t’ia kthejnë komplet kusurin, pavarësisht a bëhet fjalë për 2, 3 centë apo edhe më pak”, tha Kaçaniku.
Ndryshe, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, është kompetente për sigurimin e një furnizimi të duhur të ekonomisë me kartëmonedha dhe monedha euro/centë.
Zyrtarë në këtë institucion, në një përgjigjje përmes postës elektronike, për Radion Evropa e Lirë, kanë thënë se Banka Qendrore e Kosovës, ka sasi të mjaftueshme dhe furnizon vazhdimisht tregun me monedha metalike.
Besnik Kada, zëdhënës në këtë institucion, ka thënë se furnizimi i bankave komerciale me monedha nga BQK-ja bëhet duke u bazuar në kërkesat që kanë këto të fundit për sasinë e monedhave, pasi bankat janë drejtpërdrejtë të ndërlidhura me ndërmarrjet, bizneset dhe qytetarët.
Në periudhën janar-qershor të këtij visit, sipas Kadas, bankat komerciale janë furnizuar me mbi 1.42 milionë copë monedha euro, të të gjitha denominimeve, prej të cilave mbi 1.3 milionë cop [92%] kanë qenë të denominimeve 5, 2 dhe 1 cent.

Në Kosovë arrestohet një person i dyshuar për terrorizëm

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se ka arrestuar një person nën dyshimet për përfshirje në terrorizëm.

Në komunikatën e policisë thuhet se “në bazë të një urdhër arresti ndërkombëtar të lëshuar nga Gjykata Themelore në Prishtinë, në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari” të Prishtinës, është arrestuar një shqiptar nën dyshimin se është i përfshirë në veprën e organizimit dhe pjesëmarrje në grupe terroriste”.

Kosova është përballur me sfidën e pengimit të ekstremizmit te dhunshëm dhe përfshirjes së qytetarëve të saj në luftërat në Lindjen e Mesme.

Policia e Kosovës pohon se aktualisht rreth 100 qytetarë të Kosovës mund të jenë duke luftuar në Siri dhe Irak përkrah grupit militant Shteti Islamik dhe Frontit al-Nusra. Deri tash besohet se rreth 50 qytetarë të Kosovës janë vrarë në ato luftëra.

Në vitin 2014, autoritetet e Kosovës arrestuan rreth 70 individë nën dyshimet për terrorizëm, rreth 40 prej të cilëve ishin luftëtarë të huaj që ishin kthyer në Kosovë.

Në muajin mars, Parlamenti i Kosovës miratoi ligjin që synon parandalimin e qytetarëve të Kosovës që t’u bashkohen luftërave jashtë vendit. Ligji parasheh dënime prej 6 muaj deri në 15 vjet heqje lirie për të gjitha ata që marrin pjesë, nxisin apo ndihmojnë përfshirjen në luftërat e huaja.

Kosovë: Shtatë arrestime për krim të organizuar

Policia e Kosovës ka bërë me dije se i ka arrestuar shtatë persona të cilët dyshohen se janë marrë me falsifikim të dokumenteve të ndryshme.

Policia ka njoftuar se shtatë personat e arrestuar në lokacione të ndryshme në Prishtinë e Ferizaj, dyshohen për vepra penale që ndërlidhen me krimin e organizuar, duke përfshirë edhe kontrabandimin me emigrantë, falsifikimin e dokumenteve e trafikimin me narkotikë.

“Gjatë realizimit të bastisjeve në dy lokacione të ndryshme, është zbuluar një laborator dhe një punëtori për prodhimin e dokumenteve ku janë gjetur qindra pasaporta dhe materiale për prodhimin e pasaportave të shteteve të ndryshme si: sllovene, finlandeze, çeke, bullgare, spanjolle dhe greke”, ka bërë të ditur policia.

Laboratori i gjetur, sipas organeve të rendit, është pajisje shumë e sofistikuar për prodhimin e dokumenteve.

Operacioni nga ana e Departamentit të Policisë Kufitare është realizuar me urdhër të Gjykatës Themelore në Prishtinë.

Personat e ndaluar janë dërguar në mbajtje.

Haradinaj: Do ta pengojmë seancën kuvendore të së hënës

PRISHTINE – Partitë opozitare nuk do të lejojnë mbajtjen e seancës së radhës të Kuvendit të Kosovës, e cila është paralajmëruar për të hënën.

Pengimin edhe të kësaj seance e ka konfirmuar për KosovaPress kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj. Ai bëri të ditur se kjo seancë do të kundërshtohet.

“Jemi në diskutim e sipër si opozitë për mënyrën e kundërshtimit. Kundërshtimi i mbajtjes së seancave do të vazhdojë deri sa të anulohen marrëveshjet. Jemi po ashtu në aktivitet edhe në terren me tubimet. Pra do të jetë një formë e kombinuar e kundërshtimit edhe për këtë seancë të radhës”, tha Haradinaj.

Haradinaj u shpreh se kundërshtimi i marrëveshjes së Asociacionit të Komunave Serbe dhe asaj për demarkacionin me Malin e Zi do të vazhdojë me tubime nëpër qytetet kryesore të Kosovës.

Opozita e bashkuar ditë më parë ka bërë me dije se tubimi protestues i radhës do të jetë këtë të shtunë në Gjilan, ndërsa të hënën në Pejë.
Haradinaj mori pjesë në ceremoninë në Kolegjin Fama, me rastin e shpalljes Doctor Honoris Causa të politikanit dhe diplomatit amerikan Marshall Harris.(KosovaPress)

Incidentet në Gorazhdec e Serbobran, akte kriminale të inskenuara

Incidentet e fundit që kanë ndodhur në rajonin e Dukagjinit, i pari në fshatin Gorazhdec të Pejës dhe i dyti në Serbobran të Istogut, kanë ngjallur jo pak reagime, si nga politikbërësit në vend, po ashtu edhe nga ata jashtë vendit, sidomos ata nga Serbia, por edhe nga politikanët serbë të Kosovës, të cilët u nxituan që ta cilësojnë këtë rast si rast të motivuar etnikisht.

Por, burime të Koha.net brenda organeve kompetente të rendit, bëjnë me dije se dy rastet e sipërpërmendura, sipas të gjitha gjasave, janë akte të pastra kriminale apo inskenime të qëllimshme.

Sipas burimeve të sigurta brenda organeve të rendit, sulmi në rastin e Gorazhdecit është kryer mbi një shtetas të Kosovës i përkatësisë etnike serbe, i cili, siç bëjnë me dije këto burime për Koha.net, njihet si person i cili në vazhdimësi shoqërohet me bashkëqytetarë shqiptarë dhe boshnjakë.

“Por, i njëjti njihet edhe si person problematik i dhënë pas pijes alkoolike dhe për shoqërim me persona të cilët supozohet të jenë të përfshirë në aktivitete të paligjshme, aktivitete të cilat mund të kenë qenë shkaktare të incidentit”, ka thënë burimi i Koha.net duke mos dashur të identifikohet me emër.

Ai ka thënë se raporti zyrtar për këto raste pritet të del diku kah fillimi i janarit të vitit të ri, ku edhe do të konfirmohen të dhënat e sipërpërmendura.

Ndërkaq, edhe në rastin e fshatit Serbobran, mësohet se sulmi ka ndodhur mbi një dyqan të këtij fshati, për të cilin burimi në fjalë thotë se ka qenë i njohur si lokacion ku kanë qëndruar persona të dyshimtë dhe se pronarja e dyqanit ka indikacione që ka qenë e përfshirë në veprimtari të kundërligjshme.

Andaj, rastet në fjalë, sipas informatave të organeve të rendit, i kanë të gjitha predispozitat e rasteve të pastra me motive kriminale të ndërlidhura me aktivitetet e personave të sulmuar.

“Megjithatë, nuk përjashtohet edhe mundësia që këto raste të jenë inskenuar ose po përdoren tashmë në prag të vizitës së paralajmëruar të kryeministrit serb, Aleksandër Vuçiq në Kosovë, me qëllim të përfitimit politik nga vepra të tilla kriminale”, thotë burimi i portalit Koha.net.

I kontaktuar nga Koha.net, zëdhënësi Xhevat Ibra nga Policia Rajonale e Pejës, se rasti është duke u hetuar intensivisht, duke mbledhë dëshmi, prova, deklarime të qytetarëve të atij fshati, edhe të fshatrave që kalojnë rrugës përmes fshatit Gorazhdec.

“Ai është edhe mendim imi që këto janë vepra kriminale që nuk kanë orientim politik, por as të tillë nuk mund ta quajmë derisa ne nuk kemi persona të dyshimtë, as nuk dihet nacionaliteti i tyre, prandaj ne nuk mund t’i quajmë sulm me motive ndëretnike. Ne jemi duke punuar në këtë drejtim dhe kemi marrë masat shtesë. Kemi një plan të posaçëm të sigurisë për këto dy fshatra”, ka thënë Ibra.

Për këtë rast ka reaguar edhe Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, duke thënë se “nuk duhet paragjykuar që sulmet janë kryer me motive etnike dhe politike”.

Kujtomë se rasti i parë, ai i Gorazhdecit, ka ndodhur mu në ditën kur serbë lokalë kishin bllokuar pikëkalimin kufitar në Jarinjë në veri të Kosovës. Shkak për këtë bllokadë të kufirit ishte aplikimi i caktimit të vlerës doganore për mallrat nga Serbia, që po bëhet nga Prishtina, dhe jo siç ishte bërë deri tani në kufi.

Ndërkaq, më 14 dhjetor 1998, në lokalin “Panda” në Pejë janë vrarë: Ivan Obradoviq (15), Vukota Gvozdenoviq (18), Svetislav Ristiq (17), Zoran Stanojeviq (17), Dragan Trifoviq (17) dhe Ivan Radeviq (25). Për këtë krim, organet serbe fajësuan shqiptarët.

Mirëpo, ish-shefi i Sigurimit të Brendshëm serb (DB), në fillim të vitit të kaluar, pati dhënë dëshmi se si gjashtë të rinjtë në kafenenë “Panda” në Pejë janë vrarë nga njësitet e paramilitarit Milorad Ulemek – Legija, derisa ish-komandanti i Njësiteve Speciale Operative (JSO) pati se gjithçka është bërë me urdhrin e DB-së, në krye me Radomir Markoviqin.

Autoriteteve serbe u janë ofruar dëshmi se vdekja e gjashtë të rinjve serbë në lokalin “Panda” në Pejë, më 1998, është kryer nga shërbimet serbe.

Vetëvendosje: Brenda Kuvendit u arrestua Faton Topalli

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar sot se deputeti i saj, Faton Topalli, është “arrestuar brenda ambienteve të Kuvendit të Kosovës nga policia”.

Mëtutje, Vetëvendosje thekson se “policia sot arrestoi dy deputetë që janë vënë në mbrojtje të Republikës” dhe ka shtuar se “sikur Albulena Haxhiu, që u arrestua derisa po shkonte në një tubim, deputeti Topalli po kryente detyrat e veta në Kuvendin e republikës kur u arrestua”.

Në njoftimin për media të Vetëvendosjes theksohet se “as kjo polici e asnjë instrument i pushtetit të Isa Mustafës e Hashim Thaçit nuk do të munden ta ndalin kundërshtimin e “Zajednicës” dhe marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi”.

“Ne kërkojmë lirimin e menjëherëshëm të deputetëve dhe kërkojmë tërheqjen e marrëveshjeve kriminale”, thotë Vetëvendosje dhe shprehet se “vazhdimi i arrestimit të opozitës do ta tensionojë edhe më shumë situatën dhe do ta thellojë krizën”.

Vetëvendosje: Arrestohet edhe deputetja Albulena Haxhiu

Lëvizja Vetëvendosje njofton se sot u arrestua deputetja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Albulena Haxhiu.

Ajo është arrestuar “teksa po shkonte në një tubim në Gjilan”, ka njoftuar Vetëvendosje dhe ka shtuar se “kjo qeveri kriminale, PDK-LDK-Srpska, po e përdor secilin mjet për ta shtypur opozitën ashtu që t’i realizojë projektet e Serbisë në Kosovë”.

Mëtutje, një kumtesën e Vetëvendosjes dërguar mediave, theksohet se “veprimet e deputetëve të opozitës brenda Kuvendit të Republikës së Kosovës janë në funksion të mbrojtjes së sovranitetit të shtetit”.

Mëtutje theksohet se “opozita e bashkuar nuk do të ndalet deri në tërheqjen e marrëveshjeve të 25 dhe 26 gushtit”.

“Nëse Qeveria e Kosovës nuk guxon t’i tërheqë marrëveshjet, atëherë lë t’i hedhë në referendum, dhe le të vendos populli i Kosovës për to. Nëse as referendumin nuk guxon ta organizojë, atëherë duhet që sa më parë vendi të shkojë në zgjedhje”, thuhet në deklaratën e Vetëvendosjes.

Krizën politike dhe shkatërrimin e shtetit po e bëjnë ata të cilët do të kan punë më Gjykatën Speciale – Nga Saim Tahiraj

Situata politike në Kosovë po shkon drejtë ashpërsimit ekstrem që për qëllim përfundimtar ka shkatërrimin përfundimtar të institucioneve vitale të shtetit dhe krijimin e një anarkie ku ata që do të kërkohen nga Gjykata Speciale të jenë faktorët kryesorë të kthimit të stabilitetit, dhe së Bashkësia Ndërkombëtare të jetë e detyruar ti kthejë në krye  të shtetit,  dhe Gjykata Speciale të mos e ketë guximin të merret më ta. Vizita e sekretarit të SHBA, John Kerry në Kosovë dhe mesazhet e çarta që dha qoftë për pozitën,  duke thënë së hajnat dhe kriminelët nuk e kanë vendin në institucione të shtetit por jashtë tyre dhe në burg, dhe mu për këtë kërkojë funksionalizimin sa më të shpejtë të Gjykatës Speciale. Ndërsa për Opoziten pati mesazhe të çarta së dhuna nuk e ka vendin në Parlament dhe institucione të shtetit, dhe se të gjithë ata që bien ndesh më ligjin duhet të përballen më të pavarësisht pozitën  që e kanë .Ky mesazh kaq i fuqishëm  erdhi nga njeru që përfaqëson shtetin, që falë ndihmës vendimtare të tij edhe  jemi sot shtet.  Kerri , i bëri me dije gjithashtu  bartësit kryesorë të krimit dhe hajnisë qofshin në opozitë apo pozitë, dhe kështu tash  filloj një strategji e re e tyre për të shpëtuar nga burgosjet.

Vizita e Ilir Metës në Kosovë si ndërmjetësues i krizës politike, e i cili  akuzohet për korrupcion dhe i cili bartë mbi vete aferën  CEZ, është pandam i vizitës së John Kerrit . Vizitën e Ilir Metës  unë e shikojë  nga kënd vështrimi së po bëhët  pikërisht në vazhdën e kësaj strategjie ku ata që e krijuan këtë bërthamë që dikur quhej LPK , dhe ishte pjellë e sigurimit të shtetit shqiptarë dhe që sot është shpërndarë në katër parti  PDK,AAK,VV dhe Nisma,  të cilat subjekte politike bënë gjërat më të ndyta duke përqarë luftën çlirimtare,   duke vrarë drejtuesit institucional të saj që nga Ministri i Mbrojtjës , Ahmet Krasniqi e shumë të tjerë gjatë dhe pas lufte.Vizita e Ilir Metës është  koordinim i veprimeve në të dy anët, Shqipëri dhe Kosovë ,ku veprimet destabilizuese duhet të vazhdohen që në fund të kësaj gadi gjendje anarkie të vijnë në shprehje si shpëtimtarë ata që Ilir Meta dhe nëna parti e tij i formoi ,edukoi në stilin e tyre të ndyer duke  vrarë dhe vjedhë , që me frikë dhe para të vijnë në pushtet, dhe pastaj pasuria tu shumëfishohet dhe instrumentet e shtetit ti përdorin për ruajtjën e pushtetit dhe pasurisë së vjedhur. Sikur ti shikosh takimet që i patë Meta sot e vërtetojnë këtë. Mos takimi me kryeministrin kukull, Isa Mustafën tregon strategjinë që sa më parë të jetë e mundur LDK-në duhet larguar nga pushteti sepse qëllimi për diskreditimin e saj tashmë  është arritur. Në gjithë këtë rrëmujë politike me rëndësi është të shikohet roli i Isa Mustafës në diskreditimin e LDK-së. Po ta shikosh sot LDK-në, ajo është  e parcializuar, nuk kan qenë kurrë më të dëshpruar dhe të zhgënjyer anëtarësia e saj, kurrë më e uzurpuar nga diktatori dhe disa banda afër tij .Më habisin deklaratat e individëve të caktuar që dalin në emër të disa degëve në përkrahje të tij, në vend që të analizojnë situatën mirë dhe të dalin me kundërshtime serioze dhe të shpëtohet LDK-ja nga ky degradim që po I bëhët pa ndërprerë.Lexova me shqetësim të thellë deklaratën e kryetarit të deges së LDK-së në Ferizaj dhe kryetar aktual i komunës së Ferizajt në mbështetje të Isa Mustafes.I ndëruar kryetar, Muharrem Sfarqa, ju vini nga dega e LDK-së në Gjermani e cila ishte njëra ndër shtyllat kryesore për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Keni punuar dhe jetuar në shtetin më demokratik të Europes ,Gjermani dhe e dini se çka do të thotë fjala- DEMOKRACI si punohet , si veprohet dhe si bëhet politika në një shtet demokratik.Si pate durim të qëndrosh në një Kuvend zgjedhor  ku shokët tuaj nga Gjermania që ishin delegatë iu ndalua hyrja në atë kuvendë?! Ju do të ishte dashur të jeni  i pari që me delegatët e  degës së LDK-së nga Ferizaj ta kundërshtoni fuqishem atë veprim.Kur bisedonim këtu në Zvicër ku ishe në vizitë dhe në Gjermani kur ishim në në vizitë kishe mendime krejtësisht tjera,ndërsa veprimet tuaja në Kosovë ndryshuan shumë.Ti bile që shkove nga demokracia Perëndimore nuk duhet ta përkrahësh një diktatur që u instalue në LDK dhe fatkeqësisht po rehabilitohet.Ti duhet të jesh i pari që ta kundershtosh ate, dhe të jesh bartësi dhe shembulli kryesor së si duhet të bëhet demokracia partiake. A po e sheh së si e kan katandisur LDK-në duke e diskredituar më ata që përgjaken LDK-në, ku edhe për këtë kemi biseduar gjatë.Unë po ju lus nga thëllësia e shpirtit juve dhe të gjithë atyre që ia duan të mirën LDK-së që të mblidhni mendjen dhe të veproni sa më parë kundër gjithë kësaj drame të dhembëshme  e cila po luhet  në kurriz të LDK-së dhe të shtetit të Kosovës. LDK-ja kurrë nuk do të guxoj të jetë pjesë e këtij skenari për rrënimin e shtetit të Kosovës siq po e paraqet, Isa Mustafa tani e një vit më parë që kur edhe ia  filloj.

Thaçi dhe Mustafa mund të burgosen

Kërkohet hetimi i marrëveshjeve të dëmshme të 25 gushtit – Partnerët qeveritarë mbajnë përgjegjësi për nënshkrimet që po i mbrojnë

Në Nenin 123 të Kodit Penal të Kosovës thuhet se kushdo që kryen veprimtari dhe nënshkruan duke e lënë Kosovën nën okupimin e huaj, apo një pjesë territoriale ia japin një shteti tjetër, dënohet me dhjetë vjet burg deri në burg të përjetshëm

Po bëhen rreth gjashtë muaj, kur Kosova ka hyrë në një krizë të thellë politike, për shkak të kontestimit të marrëveshjeve me Serbinë, për Asociacionin dhe Demarkacionin me Malin e Zi. Gjatë kësaj kohe, ekspertë të ndryshëm nga opozita, shoqëria civile po jo vetëm kanë argumentuar se me nënshkrimin e marrëveshjeve në fjalë nga kryeministri Isa Mustafa, por edhe partneri i tij, ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi, është shkelur Kushtetuta e Kosovës dhe për më tepër është cenuar sovraniteti dhe hapësira territoriale e Kosovës. Kjo situatë ka shkaktuar trazira, dhunë dhe arrestime, mirëpo organet e drejtësisë kanë zgjedhur të merren vetëm me ata që kontestojnë marrëveshjet dhe jo me nënshkruesit e tyre. Sipas njohësit të çështjeve të drejtësisë, profesor Muhamet Kelmendit, Prokuroria Speciale do të duhej tashmë të kishte nisur hetimet për marrëveshjet mbi Asociacionin dhe Demarkacionin me Malin e Zi. “Duke u mbështetur në Kushtetutën e Republikës së Kosovës, ku janë përcaktuar përgjegjësitë e autoritetit shtetëror dhe natyrisht në Kodin Penal të Kosovës, i cili e ka thelluar më tej këtë çështje duhej të nisnin hetimet. Në Nenin 123 të Kodit Penal të Kosovës është përcaktuar kjo çështje taksativisht. Aty thuhet se kushdo që kryen veprimtari dhe nënshkruan duke e lënë Kosovën nën okupimin e huaj, apo një pjesë territoriale ia japin një shteti tjetër, dënohet me dhjetë vjet burg deri në burg të përjetshëm. Duke u nisur nga kjo bazë ligjore duhej që Prokuroria Speciale, pavarësisht të gjitha rrethanave të tjera, të niste hetimet për Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi dhe për Marrëveshjen për Asociacionin. Pasi këta dy persona ( Isa Mustafa dhe Hashim Thaçi) , i pari në cilësinë e kryetarit të Qeverisë dhe i dyti në cilësinë e ministrit të Punëve të Jashtme kanë shkelur Kushtetutën dhe Kodin e Procedurës Penale, e konkretisht Nenin 123. Kur është përcaktuar kjo anë juridike është pasur parasysh fakti se nënshkrimin e marrëveshjeve nuk mund të bëjë një qytetar i thjeshtë, por organet e shtetit”, ka sqaruar profesor Muhamet Kelmend. ks

Opozita e bën të ditur edhe në Gjakovë: Nuk do të tërhiqemi nga kërkesat

Përfundon protesta e opozitës e organizuar në Gjakovë. Ashtu edhe siç u paralamjërua, ishte e qetë dhe paqësore. Policia e Kosovës kishte parashikuar se do të mblidhen 5 mijë qytetarë, por ende nuk dihet numri i saktë i të pranishmëve. Para tyre  mbajtën fjalime liderët e partive opozitare, duke përsëritur mesazhin kryesor: Marrëveshjet nuk kalojnë.

Manifestimi i opozitës filloi në ora 13:00 me fjalimin e kryetarit të AAK’së në Gjakovë, Ardian Gjini. Në fjalimin e tij ai ka thënë se asnjëherë në Gjakovë nuk ka parë më shumë njerëz në një manifestim.

“Unë këtu nuk po shoh vetëm përkrahës të opozitës, por edhe qytetarët të thjeshtë që po i kundërshtojnë marrëveshjet”.

Pas Gjinit, mbajti fjalim Driton Çaushi nga LVV dhe Fazli Hoxha nga Nisma për Kosovën. Me të përfunduar fjalimet kryetarët e këtyre degëve në Gjakovë, u ftuan liderët e partive opozitare.

I pari që mbajti fjalim ishte Lideri i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, duke thënë se nuk do të ndalen deri sa t’i thuhet jo marrëveshjeve të dëmshme për Serbinë.

“ Asgjë nuk do të na ndalë. Nuk do të ndalemi derisa t’i thuhet jo marrëveshjeve të dëmshme më Serbinë. Nuk do të na mbyll gojën askush”, ka thënë Limaj.

Të njëjtin mesazh e kishte edhe Visar Ymeri. Edhe ai i tha qytetarëve në Gjakovë që marrëveshjet nuk do të kalojnë. Ai tha se Gjakova ishte e para që i tha Jabllanovicit shporru dhe e para që është duke i thënë JO marrëveshjes për Zajdenicën dhe Demarkacionin.

““Gjakova i tha e para Jabllanovicit shporru dhe ai u shporr. Sot, Gjakova po i thotë jo marrëveshjeve dhe ato natyrisht nuk do të kalojnë”, ka thënë Ymeri. Isa Hashimi janë kryepolicët e Zajednicës që qytetarët nuk mund t’i durojnë. Ne nuk heshtim. Kosova nuk e duron e as s’i pranon marrëveshjet me Serbinë e Malin e Zi”, ka thënë Ymeri.

Kurse i fundit që mbajti fjalim ishte Ramush Haradainaj, kryetari i AAK’së. Ai ka thënë se Gjakovën e kanë zgjedhë që t’i nisnin manifestimet sepse nga ky vend janë dhënë shumë mesazhe për Kosovën.

Haradinaj ka thënë se nuk do të lejojnë që pushteti ta ndajë vendin dhe të falë tokë.

“Ju kemi ftuar sot këtu, edhe pse keni plagë në trup e në shpirt, sepse nga Gjakova, nga çdo familje e juaj, nga ky shesh buron liria, buron pavarësia. Sovranitetin, Kushtetutën, territorin e Kosovës e keni larë me gjakun tuaj! ‘Kosova është gjaku im që nuk falet’ – ka thënë Ali Podrimja. Përjetësisht mirënjohje sakrificës së bashkëkombasve tanë për liri. Shumë faleminderit për vendosmërinë tuaj, për vendimin tuaj për të qenë bashkë sot, këtu në këtë shesh, për t’iu thënë JO marrëveshjeve të dëmshme”, ka thënë Haradinaj.

Në fund, tre liderët shtuan se manifestime do të ketë në qytetet kryesore të Kosovës për të kundërshtuar marrëveshjet./Express/

Ymeri: Gjakova po iu thotë JO marrëveshjeve

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri tha se Gjakova ishte e para që i tha Jabllanovicit shporru dhe e para që është duke i thënë JO marrëveshjes për Zajdenicën dhe Demarkacionin.

“Gjakova i tha e para Jabllanovicit shporru dhe ai u shporr. Sot, Gjakova po i thotë jo marrëveshjeve dhe ato natyrisht nuk do të kalojnë”, ka thënë Ymeri.

Sipas Ymeri, Isa Mustafa dhe Hashim Thaçi po mundohen ta heshtin opozitën dhe të frikësojnë qytetarët por një gjë e tillë nuk do të ndodh.

“Republika do të bëhet edhe pse po kundërshohet nga Isa dhe Hashimi”, ka shtuar ai.

“Kosova nuk duron që t’i falen tokat”

Në fund ai ka thënë se opozita do të organizojë manifestime të tjera në shumë qytetet, dhe në Prishtinë do të vendosin se Republika është e pavdekshme.

Haradinaj i bën thirrje Qeverisë: Lirojini të burgosurit politikë

Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj ka thënë se qytetarët i kanë thirrur që ti thonë jo marrëveshjeve të dëmshme të Kosovës. Ai ka thënë se Gjakovën e kanë zgjedhë që t’i nisnin manifestimet sepse nga ky vend janë dhënë shumë mesazhe për Kosovën. Haradinaj ka thënë se nuk do të lejojnë që pushteti ta ndajë vendin dhe të falë tokë.

“Kosova është e qytetarëve të saj, e të gjithëve, edhe e serbëve të Kosovës, por jo e Serbisë. Ju kemi thirrë sot, për një shtet unitar e jo për një Kosovë copa-copa. Jemi bashku sot kundër t’ligut e t’keqit. Ju themi atyre mos e rrezikoni shtetin me këto marrëveshje. Mos i burgosni deputetët”, tha ai.

Ai në këtë manifestim ka falendëruar qytetarët e Gjakovës ngase siç tha ai ky vend është që ka dhënë shumë ëpr Kosovën.

“Ne jemi evropian si popull, si traditë, si kulturë, ne kemi vlera të rralla me të cilat mburremi, ne jemi mik I përjetshëm I Amerikës. Ai që ka provuar me marrë me zor shqiptarit e dinë qysh është nda. Kurr nuk do të mund dikush ti merr shqiptarit diçka.  Sa më shpejt të lirohen të burgorsurit politik”, ka thënë Haradinaj.

Fatmir Limaj: Askush nuk do mund të na mbyllë gojën

Lideri i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj ka thënë se me Gjakovën kanë nisur manifestimet nëpër Komunë, që sipas tij do të mbahen në tërë Kosovën. Limaj ka thënë se në këtë manifestim po i thuhet jo marrëveshjeve më Serbinë.

“ Asgjë nuk do të na ndalë. Nuk do të ndalemi derisa ti thuhet jo marrëveshjeve të dëmshme më Serbinë. Nuk do të na mbyll gojën askush”, ka thënë Limaj.

Protesta në Gjakovë: Poshtë Zajednica (FOTO)

Fillon manifestimi i opozitës në Gjakovë. Një numër i madh i qytetarëve janë mbledhur bashkë për të përkrahur nismën e partive LVV-AAK-NISMA.

Ardian Gjini, kryetar i AAK’së në Gjakovë ka thënë se asnjëherë në Gjakovë nuk ka parë më shumë njerëz në një manifestim.

Ai ka thënë se nuk ka vetëm përkrahës të opozitës por edhe qytetarë të thjeshtë.

“Poshtë Zajdenica”- janë dëgjuar qytetarët duke brohoritur.

Ndërsa Driton Çaushi nga LVV ka thënë se nga ky shesh në janar nisi edhe shkarkimi i Jabllanovicit, duke vazhduar se përsëri nga Gjakova do të nisë edhe rrëzimi i dy marrëveshjeve, për Asociacionin e Komunave Serbe dhe për Demarkacionin./Express/

Manifestimi për Republikën – Opozita proteston sot në Gjakovë

Kundërshtimet e opozitës përveç në kryeqendër do të zhvendosen edhe në qendrat tjera të Kosovës.

Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, të cilët po kundërshtojnë nënshkrimin e marrëveshjeve për krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe dhe demarkacionin me Malin e Zi, do të manifestojnë kundër marrëveshjeve në Gjakovë, me fillim në orën 13:00.

“Manifestimi për Republikën”, do të mbahet në sheshin “Nënë Tereza”, ku pritet të flasin Visar Ymeri, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj.

Ky është manifestimi i dytë i përbashkët pas atij të 28 nëntorit në Prishtinë.

Në kërkim të Lavdrim Muhaxherit, Policia bastis shtëpinë e zyrtares së AKI-së

Jo vetëm shtëpia e Lavdrim Muhaxhirit është bastisur së fundmi. ​Pjesëtarë të Policisë së Kosovës kanë qenë të bindur, të mërkurën natën, se edhe në një shtëpi në fshatin Llanishtë të Shtimes mund të jetë i strehuar terroristi kaçanikas.

Një ditë më parë, Gazeta Express ka raportuar se Polica e Kosovës është parë duke bastisur shtëpinë e Lavdrim Muhaxherit në Kaçanik dhe në disa zona tjera përreth ku thuhej se mund të jetë strehuar xhihadisiti shqiptar, pas kthimit në Kosovë.

Por, për ta kapur liderin shqiptar të ISIS’it, Policia ishin angazhuar në të njëjtën natë për të hyrë edhe në një shtëpi tjetër, afër Shtimës.

Por në as në atë shtëpi nuk ndodhej i kërkuari nga Interpoli, por një pjesëtare e Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, që është asistente e drejtorit të Njësisë antiterrorizëm në Ferizaj.

Policia kishte kryer një aksion bastisjeje gabimisht.

“Koha Ditore” ka marrë vesh se ky aksion i dështuar, që ka çuar policinë në shtëpinë e një zyrtareje të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, ka ndodhur për shkak të përgjimit që Policia u ka bërë bisedave të dy zyrtarëve të kësaj agjencie.

Opozita nuk pranon ftesën për dialog – del me kundër-kërkesë ndaj kryeministrit Mustafa

Liderët e tri partive opozitare në Kosovë kanë bërë me dije se nuk pranojnë që të dialogojnë me kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa, por ia kanë ripërsëritur kërkesën që të heqë dorë nga dy marrëveshjet e nënshkruara.

Mustafa gjatë një konference të mbajtur sot ka ftuar në takim më 7 dhjetor liderët e tri partive opozitare në Kuvendin e Kosovës: Visar Ymerin nga Lëvizja Vetëvendosje, Ramush Haradinajn nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Fatmir Limajn nga Nisma për Kosovën, si dhe zëvendëskryeministrin e parë, Hashim Thaçi.

Ymeri, Haradinaj e Limaj, gjatë një konference të përbashkët të mbajtur pas një takimi të zhvilluar në mbrëmje, kanë thënë se nuk e pranojnë ftesën e pozitës për dialog.

Lajmin për radion Evropa e Lirë e ka konfirmuar zëdhënsi i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Muharrem Nitaj, i cili gjithashtu ka qenë pjesë e takimit.

“Sapo ka përfunduar takimi i liderëve opozitarë. Që të tretë nuk e kanë vlerësuar ofertën e kryeministrit ngase e kanë konsideruar vetëm formale dhe jo serioze. Ata kanë shprehur keqardhje pse një ftesë për dialog nuk ka ngjarë më herët”, ka thënë Nitaj.

Pos që nuk e kanë pranuar ftesën për dialog, Nitaj ka thënë se liderët opozitarë kanë dalë me një kundër-kërkesë.

“Liderët opozitarë ia kanë bërë kryeministrit një kundër-kërkesë, që të hiqen të dy marrëveshjet që e kanë shkaktuar krizën politike në vend dhe gjithçka tjetër do të bie në binarët e vet”, ka thënë Nitaj.

Ftesa e kjryeministrit Mustafa është bërë në kohën kur është thelluar kriza politike në Kosovë. Opozita kundërshton fuqishëm marrevshjen që ka nënshkruar Kosova me Serbinë për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, si dhe marrëveshjen me Malin e Zi për demarkacionin e kufirit.

Sipas opozitës, marrëveshja e parë çon në ndarje të Kosovës, ndërsa e dyta bën që një pjesë e territorit të Kosovës, pa të drejtë, t’i takojë Malit të Zi.

Për rrjedhojë, opozita, tash e disa muaj, është duke penguar punën e Kuvendit të Kosovës.

Përfaqësuesit opozitarë kanë organizuar edhe protesta në rrugë, ndërsa një të tillë e kanë paralajmëruar edhe për të shtunën në Gjakovë.