VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Policë të rremë, arrestohen në Bazel një grup mashtruesish: tre gjermanë dhe dy turq

By | December 27, 2017

Komentet

Shoqëria duhet të jetë aq e fortë sa Matterhorn që ta kalojmë stuhinë me emrin Covid 19 !

voal.ch – Një zemër mbi Matterhorn ❤️ (Cervino) : nga e Premtja 27 Mars deri në 19 Prill çdo mbrëmje nga kur nis perëndimi i diellit deri në 23:00 të mbrëmjes,

një fashë drite drejtuar në majë të malit do të transmetojë mesazhe shprese në botën e prekur nga koronavirusi.

Nisma, e promovuar nga Komuna Zvicerane e Zermatt në Kantonin e Valais, është vepër e artistit Gerry Hofstetter,

i cili është gjithashtu autori i një projekti të ngjashëm në Saint Maurice, po në Kantonin e Valais.

“Shoqëria duhet të jetë aq e fortë sa Matterhorn – thonë autoritetet e Zermatt – në mënyrë që të kapërcejnë stuhinë që po kalon. Drita u zgjodh sepse përfaqëson shpresën”.

Cervino në italisht apo Mattahorn në gjermanisht është një mal nga Alpet që ndahet midis Zvicrës dhe Italisë në lartësinë 4478 metra./(📷 LaPresse)/EB

 

Cervino – Matterhorn

Gertrude Fatton: Unë, 95 vjeçarja u shërova – Dëshmia e një zonje të moshuar nga Kantoni Jura

Voal.ch – U ndoq nga ekipi mjekësor për një javë në terapi intensive. “Unë kurrë nuk u frikësova”, thotë Gertrude Fatton

Duhet ende që të jetë plotësisht e shëruar, por zonja nga kantoni Jura Gertrude Fatton është mirë.

Në moshën 95 vjeçare, ajo e mundi Covid-19 dhe pas një javë kujdesi intensiv, 3 ditë më parë, ajo u kthye në shtëpi: “Jam i lumtur që gjeta macen dhe shtëpinë time, është shumë më mirë sesa të jesh në një shtrat spital, “u tha ajo kolegëve të RTS. Kjo stërgjyshe kurrë nuk ka pasur frikë, edhe pse në moshën e saj ajo e di se është në rrezik.

Sipas statistikave, shkalla e vdekshmërisë është me të vërtetë më e lartë në mesin e personave të infektuar mbi 80 vjeç dhe Gertrude ishte në dijeni të këtij fakti në kohën e shtrimit në spital: “Unë gjithmonë kam pasur besim, ju e dini, unë gjithmonë kam një engjëll të vogël që kujdeset për mua, kam besim tek ëngjëlli im ”

Sidoqoftë, familja e e zonjës Gertrude nuk kaloi një javë të qetë, si konfirmon vajzën e saj Jaqueline: “Unë kisha frikë, veçanërisht kur mjekët më thirrën duke thënë se oksigjenimi po zvogëlohej, e ne do të bëjmë gjithçka mundemi, më thanë ata, me çdo mjet në dispozicionin tonë “, tregon tani vajza.

Mjekët në spitalin La Chaux-de-Fonds provuan chloroquine, një trajtim aktualisht në diskutim. Sidoqoftë, Gertrude nuk pranoi të intubohej: “Nuk doja diçka në qafë si kjo dhe thashë jo. Në moshën time, mendoj se e kalova kohën time në këtë tokë, nëse do të duhej të largohesha, do të largohesha, sepse është koha ”.

Por nuk ishte koha për Gertrude: u kthye në shtëpi, në internet ajo u dha lajme 10 nipërve dhe mbesave të saj. Dhe e gjithë Familja është lumturuar.”/RSI.ch/EB

Zvicër, arrin në 300 numri i viktimave nga koronavirusi

Zvicra është një tjetër shtet europian i goditur nga koronavirusi.

Në shtetin zviceran, ku jetojnë shumë shqiptarë, numri i përgjithshëm i viktimave ka arritur në 300 persona.

Ndërsa, numërohen gjithsej në Zvicër 14 829 persona të infektuar me virus deri tani.

Ndryshohet ora, akrepat duhet të lëvizin përpara për 60 minuta.

VOAL – Në orën 2.00 të mëngjesit, natën ndërmjet të Shtunës dhe të Dielës, akrepat duhet të lëvizin përpara për 60 minuta. Ora diellore ka mbaruar dhe, për një natë, do të humbasim një orë gjumë, por do të jemi në gjendje të përfitojmë më shumë dritë në fund të ditës.

Që nga viti 1996, të gjitha vendet e Bashkimit Evropian dhe Zvicra kanë lëvizur akrepat e tyre dy herë në vit: fundjava e fundit e Marsit dhe Tetorit. Tradita vazhdon, megjithëse Parlamenti Evropian votoi në favor të saj  më 2021. Topi është në fushën e Komisionit Evropian, ndërsa Konfederata – ashtu si bëri në fillim të viteve 1980 – vazhdon të përshtatet me atë që ka vendosur BE.

Mbi 13 000 të prekur me koronavirus në Zvicër

VOAL – Emergjenca Covid-19 nuk ndalet: në Zvicër ka 13.221 infeksione të konfirmuara, 1.052 më shumë sesa të Premten. Zyra Federale e Shëndetit Publik gjithashtu raporton 38 vdekje të reja, për gjithsej 235 vdekje. 87 prej tyre u regjistruan në Ticino, ku 11 persona vdiqën në 24 orët e fundit. 39 raste të reja u konfirmuan në kanton, për gjithsej 1.727 të infektuar.

Këshilli i Shtetit në Ticino, pas dritës jeshile nga Berna, konfirmoi ndalimin për aktivitetet në kanton deri më 5 prill.

Pothuajse gjysma e popullsisë botërore (mbi 3 miliardë njerëz) është në karantinë, Shtetet e Bashkuara janë bërë vendi i parë që ka kapërcyer pragun e 100 000 të infektuarve, ndërsa vdekjet në të gjithë botën, deri sot, janë mbi 25 000. Në Kinë, megjithatë, nuk ka ende infeksione lokale: të gjithë pacientët e rinj të testuar pozitivisht vijnë nga jashtë (ka pasur mbi 50 në orët e fundit).

Koronavirusi- Në Zvicër 38 viktima 24 orët e fundit, 191 gjithësejt

Në Zvicër, në 24 orë kanë ndërruar jetë 38 persona për shkak të koronavirusit.

Ndërsa, po në 24 orët e fundit, numërohen 815 vetë të prekur nga virusi vdekjeprurës.

Gjithësejt nga koronavirusi në Zvicër janë prekur 11 712 persona. Derit tani janë shënuar 191 viktima.

 

Koronavirusi në Zvicër: Shenja inkurajuese në kantonin e Tiçinos

VOAL – Më shumë se 1200 veta në Ticino, kantoni më i prekur në Zvicër nga epidemia e koronavirusit, u sëmurën me këtë sëmundje deri të martën në mëngjes ndërsa vdekjet në lidhje me covid-19 ishin 53, sipas buletinit zyrtar të autoriteteve kantonale. Shenjat në lidhje me ngadalësimin e infeksioneve janë inkurajuese, gjithashtu në dritën e masave të kontrollit të ndërmarrë, por mjeku kantonal Giorgio Merlani dhe këshilltari i shtetit Raffaele De Rosa këmbëngulin që këto shenja duhet të “shikohen me kujdes dhe të vlerësohen në dritë të asaj që do të ndodhë në ditët në vijim “.

Në Zvicër, sipas buletinit të Zyrës Federale të Shëndetit Publik, infeksionet janë 9 832 dhe vdekjet 130.

Gjashtë deputetë të Zvicrës dënojnë përpjekjet e Thaçit dhe Mustafës për rrëzimin e qeverisë së Kosovës

Gjashtë deputetë të Parlamentit të Zvicrës kanë dënuar përpjekjet për rrëzimin e qeverisë së Kosovës dhe sidomos synimin e presidentit Hashim Thaçi për t’ia marrë kompetencat kabinetit të kryeministrit Albin Kurti. Përmes një njoftimi, ata në të njëjtën kohë i kanë bërë apel edhe shefit të LDK-së, Isa Mustafës. Këta deputetë të disa partive të Zvicrës kanë shprehur shqetësimin mbi zhvillimet e fundit në Kosovë, transmeton KOHA.

“Botën e ka përfshirë koronavirusi. Edhe në Republikën e Kosovës gjendja është serioze. Si në vende të tjera edhe në Kosovë qeveria ka ndërmarrë masa drastike për të kufizuar me vendosmëri përhapjen e virusit. Por ne po e përcjellim me shqetësim të madh se si qarqe të caktuara politike po përpiqen që krizën ta shfrytëzojnë në dobi të tyre. Sidomos e kemi fjalën për presidentin Hashim Thaçi dhe për kryetarin e LDK-së, Isa Mustafa, partia e të cilit është pjesë e qeverisë. Ne e hedhim poshtë me vendosmëri përpjekjen e kryetarit Hashim Thaçi që, duke marrë si shkas koronavirusin, të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme dhe kështu t’ia marrë kompetencat qeverisë së koalicionit nën drejtimin e kryeministrit Albin Kurti. Një kërkesë e tillë nuk ka asnjë bazë dhe do ta shkatërronte pjekurinë e sapoarritur demokratike të Kosovës”, shkruan në deklaratën e përbashkët të këtyre deputetëve.

Ata i kanë bërë apel në të njëjtën kohë edhe LDK-së, e cila është partnere koalicioni në qeverinë e kryeministrit Kurti.

“Në këto kohëra të tensionuara ne paralajmërojmë urgjentisht që të hiqet dorë nga këto lojëra politike. Rrëzimi i qeverisë së popullarizuar do ta fuste Kosovën në një situatë të pakëndshme politike në valën e koronavirusit”, është thirrja e tyre.Këta deputetë i kanë bërë thirrje të gjithë akterëve politikë që të japin kontributin e tyre në shtendosjen e situatës. “Qeveria e re sapo ka marrë detyrën dhe deri më tani nuk ka dhënë ndonjë arsye për mosbesim. Përkundrazi, kjo qeveri gëzon respekt të madh në arenën ndërkombëtare. Nëse qeveria Kurti do të rrëzohej me pretekste bajate apo do t’i merreshin kompetenca me urdhëresa të gjendjes së jashtëzakonshme, atëherë vendet si Zvicra do të rishqyrtonin thellësisht vlerësimin dhe rrjedhimisht edhe marrëdhëniet me Republikën e Kosovës”, kanë paralajmëruar ata.

Deklarata është nënshkruar nga Tiana Angelina Moser, deputete nga Partia e Gjelbër Liberale (GLP) dhe kryetare e Komisionit të politikës së Jashtme, Doris Fiala, deputete nga Partia Liberale (FDP) dhe bashkëkryesuese e Grupit Parlamentar Zvicër-Kosovë, Cédric Ëermuth, deputet i Partisë Socialdemokrate (SP) dhe bashkëkryesues i Grupit Parlamentar Zvicër-Kosovë, Fabian Molina, deputet nga Partia Socialdemokrate (SP), Sibel Arslan, deputete nga Partia e Gjelbër (GPS) dhe anëtare e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës si dhe Niklaus-Samuel Gugger, deputet nga radhët e Partisë Popullore Evangjeliste (EVP) dhe anëtar i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës.

Koronavirus: Mbi 7 000 të prekurit në Zvicër

VOAL – Rastet e koronavirusit të regjistruar në Zvicër u rritën në 7.014 të Dielën. Mbi 900 infeksione të reja janë raportuar në 24 orët e kaluara, sipas bilancit të fundit të hartuar nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH). Ka 60 vdekje që lidhen me Covid-19, domethënë katër më shumë se e shtuna. Në Ticino ka 939 individë pozitivë dhe 37 vdekje, sipas faqes së internetit Ticino.

Të gjitha kantonet dhe Lihtenshtajni janë të prekur nga sëmundja. Më të prekurit janë Ticino, me një incidencë prej 263.5 raste për 100,000 banorë, përpara Vaud (205.8) dhe Bazel-City (203.8).

Të rriturit janë shumë më shpesh të infektuar se fëmijët. Infeksioni prek si gratë ashtu edhe burrat, por burrat janë më shpesh të sëmurë nga mosha 60 vjeç. Nga 0 deri në 100 vjet, të gjitha grupmoshat preken.
ATS

Koronavirus: Rekord infektimesh në Zvicër

VOAL – Në të gjithë botën, rastet e koronavirusëve janë mbi 275 000 dhe numri i vdekjeve të shtunën në mëngjes tejkaloi 11.400. Mbi 88000 njerëz janë shëruar nga sëmundja.

Në Zvicër ka 6113 raste pozitive, pra 1 273 më shumë se dje, gjysma e të infektuarve është nën 51 vjeç. Vdekjet gjithashtu janë në rritje: 56 (13 më shumë).

Në Ticino 918 infeksione u raportuan këtë mëngjes (dje ishin 834) dhe 28 vdekje (ose 6 më shumë). Graubynden: 213 raste dhe 3 vdekje.

Presidentja e Konfederatës Simonetta Sommaruga i drejtohet popullatës me një letër të hapur:”Ne jemi një vend, le të ndihmojmë njëri-tjetrin”

Voal.ch – Presidentja e Konfederatës Simonetta Sommaruga sot i drejtohet popullatës me një letër të hapur në katër gjuhë të botuar nga media zvicerane. Në letër vendosen në qendër të vemendjes masat e reja që ka marrë dje qeveria për të luftuar koronavirusin.

Të dashur bashkëqytetare, të dashur bashkëqytetarë,


Nga sot e nesër jeta jonë ka ndryshuar. Afërsia gjeografike me Italinë e detyroi Ticinon dhe luginat e Graubünden të reagojnë më shpejt se rajonet e tjera dhe kufizimet e vendosura për jetën tonë të përditshme u ndjenë atje më herët: shkollat, kinematë dhe dyqanet janë të mbyllura, demonstrimet janë të ndaluara . Njerëzit e moshuar dhe të sëmurë qëndrojnë në shtëpi. Shumë punojnë në shtëpi. Në zyrë, apo në rrugë, nuk afrohemi më shumë se dy metra. Ndalohet mbledhja në natyrë me më shumë se pesë persona.

Këto rregulla janë të rëndësishme. Sepse këto rregulla shpëtojnë jetë. Prandaj duhet t’i respektojmë ato absolutisht. Vetëm në këtë mënyrë ne do të jemi në gjendje të shmangim infeksionet dhe të ngadalësojmë përhapjen e koronavirusit. Dhe kjo është vendimtare.

Nëse epidemia përhapet shumë shpejt, njësitë e kujdesit intensiv në spitalet tona nuk do të kenë kapacitete të mjaftueshme. Pasojat mund të jenë shkatërruese.

Të gjithë duhet të japim kontributin tonë.

Numri i viktimave në Ticino po rritet. Po rritet në të gjithë Zvicrën dhe kjo dhemb. Konfederata, kantonet dhe bashkitë punojnë ditë e natë për të gjetur zgjidhje. Por siç ndodh shpesh në vendin tonë, nevojitet mbështetja e popullatës.

Gjithçka është në duart tona, të dashur bashkëqytetare dhe bashkëqytetarë të dashur. Në emër të Këshillit Federal, ju kërkoj të qëndroni në shtëpi nëse jeni mbi 65 vjeç ose nëse jeni të sëmurë. Mbani distancën tuaj nga njerëzit e tjerë. Kështu mbroni veten dhe mbroni të tjerët.

Autoritetet nuk braktisin popullsinë. Le të mendojmë për bizneset dhe vendet e punës. Këshilli Federal ofron ndihmë për bizneset, punonjësit dhe punëtorët e vetëpunësuar që luftojnë për ekzistencën e tyre.

Këshilli Federal siguron që pagat të paguhen dhe bizneset të marrin kredi. Më shumë se 40 miliardë franga janë në dispozicion tani, shpejt dhe pa shirita të kuq.

Një falenderim i madh!

Jo të gjithë njerëzit mund të punojnë nga shtëpia. Ne kemi nevojë për punëtorët shëndetësorë, postierët, personelin e supermerkatove dhe dyqaneve, shoferët e autobusëve, tramave, kamionëve, kemi nevojë për fermerët dhe ushtarët tanë. Të gjithë po punojnë për të siguruar që furnizimi i mallrave dhe i shërbimeve në vendin tonë të mbetet i garantuar. Një falënderim i madh për ta!

Pikërisht kjo e ka dalluar gjithnjë Zvicrën. Kur situata bëhet serioze, ne jemi më shumë se 26 kantone dhe 8.5 milion njerëz. Ne jemi një vend. Dhe ne jemi në shërbim të njëri-tjetrit.

Simonetta Sommaruga,

Presidentja e Konfederatës

Përktheu E.B./Burimiswissinfo.ch

 

(Video) Këshilltari Federal Alain Berset përfshin Roger Federer në fushatën: Rri në shtëpi – me Hashtag: “Kështu mbron veten dhe të tjerët #Protectyourselfandothers”

“Themelore të mbrohen të moshuarit” (Roger Federer / Instagram)

Voal.ch – Këshilltari Federal Alain Berset ka lançuar përmes rrjeteve sociale një fushatë kundër koronavirusit. “Bashkë dhe solidarë. Mos harroni: rrini sa më tepër që të keni mundësi në shtëpi”. Fushata në rrjetet sociale është e stilit – “Ice bucket challange” – “Sfidë kovës me akull” se si të mbroheni nga koronavirusi. Këshilltari Federal Alain Berset ka nominuar me Hashtag – #soschützenwiruns – #Protectyourselfandothers – #Kështu mbrojmë veten dhe të tjerët Roger Federer dhe Ish-Miss- Zvicra Christa Rigozzi.

Ja reagimi i Këshilltarit Federal Alain Berset në Instagram: «Bashkë dhe solidarë. Të gjithë kemi një rol shumë të rëndësishëm për të luajtur. Në spitale, në shtëpitë e njerëzve të moshuar, gjithashtu në dyqane, midis fqinjëve. Ju duhet të ndiqni udhëzimet. Duhet të mbani distancën dhe mos harroni: qëndroni në shtëpi. Kjo është një çështje përgjegjësie për të gjithë. Na tregoni se çfarë bëni në Hashtag-un #voicicommentnousproteger. Ju mund të emëroni tre persona. Unë mendova për : Christa Rigozzi, Stresi dhe Roger Federer, “tha Berset në Instagram.

Roger Federer u bë menjëherë bëhej pjesë e fushatës me video dhe zërin e tij për të sensibilizuar shoqerinë dhe sidomos rininë. Përmes Instagram-it, bazilezi theksoi rëndësinë e qëndrimit në shtëpi, pasi ai ka disa ditë duke bërë atë që thotë.

“Situata është shumë e rëndë – tha mbreti Roger Federer – kështu që është e rëndësishme të ndihmojmë njëri-tjetrin dhe në mënyrë të veçantë për të mbrojtur të moshuarit, të cilët janë kategoria më e rrezikuar”.

Federer më pas thirri për sfidë duke emëruar me Hashtag Wendy Holdener, Roman Josi dhe DJ Bobo./EB/20Minuten