VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

…A po vjen me dek me mue… Fetahu – Lushaj -Leter kembim-

By | December 5, 2019

Komentet

Frika nga “patatja e nxehtë” dhe zbrazja në heshtje e Kosovës! – Nga Florim Zeqa

 

Zvarritja e bisedimeve për arritjen e marrëveshjes së koalicionit qeverisës LVV-LDK, ka thyer më shumë shpresat e qytetarëve sesa të gjitha qeverisjet paraprake.
LVV dhe LDK janë dy parti diametralisht të kunderta si në aspektin e profilizimit politik, ashtu edhe të veprimeve në rrafshin praktik. Përderisa LVV ishte deklaruar prej fillimit pë shkapjen e shtetit nga korrupsioni dhe krimi i organizuar, LDK ka vepruar në mënyrë të matur dhe të tërthortë shkaku i mos prekjes së disa eksponentëve të korruptuar brenda saj nga sistemi i drejtësisë.
Zvarritja e arritjes së marrëveshjes për bashkëqeverisje mes LVV-së dhe LDK-së, ka bërë që zhgënjimi i opinionit publik të jetë i madh, i cili ka ndikuar në rritjen e numrit të atyre që çdo ditë po e braktisin Kosovën.
Pavarësisht arritjes apo jo të marrëveshjes për bashkëqeverisje LVV-LDK, këto dy subjekte mbi supet e tyre e bartin peshën e përgjegjësisë së zbrazjes së Kosovës përgjatë këtyre tre muajëve të fundit.
Edhe po të ndodhë nesër koalicion mes VV-së dhe LDK-së, tashmë shpresa e qytetarëve është vrarë. Ata që kanë ndarë mendjen për të ikur nga Kosova nuk ka kush që i ndalë, për arsye se shkaqet që po i shtynë kosovarët të ikin nga Kosova drejt vendeve perëndimore janë të shumta, filluar nga mungesa e zhvillimit ekonomik, pabarazia qytetare, mosfunksionimi i sistemit të drejtësisë, funksionimi i keq i sistemit shëndetësor, degradimi i sistemit arsimor e deri tek bastardimi i të gjitha institucioneve shtetërore, të kapura tmerrësisht nga bandat partiake dhe klanet mafioze që ua kanë bërë jetën ferr qytetarëve të vendit.
Si rezultat i kësaj situate të krijuar pas zvarritjes së gjatë dhe të pajustifikueshme të bisedimeve, koalicioni LVV-LDK nuk paraqet më shpresë për qytetarët e vendit.
Kosova po rrezikon të mbetët vend i shkretë dhe për gjynah të zotit, vetëm me pushtetarë dhe mbështetës të tyre, me oligarkë ekonomik dhe mbikëqyrës ndërkombëtar që pasurohen mbi kurrizin e shtresave të varfëra.
E vetmja shkëndijë shprese për qytetarët e këtij vendi ka mbetur ngjizja e një force të re politike nga elita intelektuale dhe forcat progresive nga Kosova dhe Diaspora, në të kundërta zbrazja në heshtje do ta kthejë Kosovën në një vend pa shpirtë dhe pa shpresë për qytetarët e saj.

Nga fillimi i bisedimeve, LVV e LDK janë sjellur si rival e jo si partner politik

Edhe java që e lamë pas, kaloi pa dakordimin e LVV-së dhe LDK-së për ta firmosur marrëveshjen për koalicion qeverisës dhe ndarjen e pozitave qeveritare.
Stërzgjatja e arritjes së marrëveshjes politike për bashkëqeverisje mes LVV-së dhe LDK-së, e ka shpërfaqur keq situatën në të cilën ndodhet skena politike kosovare, prandaj edhe nënshkrimi i këtij koalicioni pak orë para skadimit të afatit kushtetues dhe nën presion, nuk do të sjellë ndonjë shpresë të madhe tek qytetarët për ndryshimet e premtuara.
Si e tillë çfarë është skena politike, e pa profilizuar dhe e mbërthyer nga klanet dhe grupet e interesit, nga pazarexhinjë të posteve dhe pozitave shtetërore, gjasat janë që edhe për një kohë të gjatë të vazhdojë “Status Quo”-ja e kontrabandimit të vullnetit të elektoratit, e blerjes dhe shitjes së votës së qytetarëve më lirë sesa vezët në treg,…përderisa më pas, kësaj vote t’i rritet vlera një milion herë për një post politik.
U shpreha kështu në mënyrë figurative për të treguar përfitimet e matrapazëve politik që qesin kushte për ndarje të posteve duke shitur moral, kinse po e bëjnë për të mirën e vendit dhe të ardhmen e qytetarëve, kur tashmë i kanë harruar në tërësi të gjitha premtimet e dhëna qytetarëve gjatë fushatës zgjedhore.
Dështimi në arritjen e marrëveshjes dhe futja në tregti për poste me LDK-në, e ka barazuar LVV-në me të gjitha subjektet tjera politike në vend. Përderisa LDK-në, dikur parti e fjalës dhe besës, e cila pa asnjë presion politik e votoi në Kuvend kandidatin e LVV-së për kryeparlamentar, po e dëshmon të kundërtën e saj, duke i kërkuar “partnerit” në bisedime tërheqjen e Glauk Konjufcës nga posti i kryetarit të Kuvendit të zgjedhur me votën e saj.
Futja e LVV-së dhe LDK-së në javën vendimtare për arritjen e marrëveshjes për koalicionin qeverisës do të jetë e mundimshme, por që do të përcaktojë qartë pozicionin përfundimtar të këtyre dy subjekteve. Gjasat janë të vogla që LVV të bindet për ta sakrifikuar më në fund pozitën e kryetarit të Kuvendit Glauk Konjufcës, për shkak të futjes në kushtëzime të tjera akoma më të rënda e më të mundimshme në të ardhmen e afërt gjatë procesit qeverisës.
Kur kësaj t’i shtohet edhe presioni i filluar ndërkombëtar në procesin e dialogut me Serbinë, gjasat janë që LVV-ja do të pozicionohet në mbrojtjen e fytyrës së saj duke u barrikaduar pas postit të Glauk Konjufcës, si shpëtim nga presioni ndërkombëtar për kompromise të dhimbshme me Serbinë.

Mungesa e guximit për përballje me Serbinë, pengesë e koalicionit LVV-LDK

Aq sa vjen e shtohet presioni ndërkombëtar për formimin e qeverisë dhe ri-fillimin e dialogut me Serbinë, LVV e LDK aq më tepër po largohen nga njëra nga frika e “patates së nxehtë”!
Presioni ndërkombëtar është i përqendruar në dy drejtime; për formimin pa vonesë të qeverisë së re, por dhe për hapjen pa kushte të dialogut të përshpejtuar me Serbinë dhe arritjes së marrëveshjes për normalizim dhe njohje reciproke mes Kosovës dhe Serbisë, para zgjedhjeve të përgjithshme të këtij viti në Serbi dhe atyre presidenciale në SHBA.
“Marrëveshja për vijën ajrore midis Beogradit dhe Prishtinës” është paralajmërim i qartë edhe për arritjen e marrëveshjes finale me Serbinë.
Mbetja në dorë e “patates së nxehtë” të bisedimeve dhe arritjes së marrëveshjes me Serbinë, është arsyeja kryesore e vonesave dhe ngurrimit në formimin e qeverisë së re të Kosovës nga koalicioni LVV-LDK, që për mbulesë po i nxjerrin mosmarrëveshjet në ndarjen e pozitave në qeverisje.
Bllokimi dhe “ç’bllokimi” i dialogut për marrëveshje në mes LVV-së LDK-së përmes ofertave dhe ultimatumeve, e dëshmon jo seriozitetin dhe mungesën e vullnetit politik për arritjen e marrëveshjes e cila pashmangshëm nesër do t’i dërgojë në përballjen historike me Serbinë, nga e cila Kosova rrezikon të dali humbëse e madhe siq ndodhi me marrëveshjen për vijën ajrore të cilën shteti ynë nuk e kontrollon fare nga okupimi klasik i viteve të ’90-ta, përkatësisht nga përfundimi i luftës e deri në ditët e sotme.
Siq u nënshkrua kjo marrëveshje për vijën ajrore të Kosovës pa dijen e organeve të shtetit, përkatësisht Kuvendit të Kosovës, rrezikojmë të nënshkruhet edhe marrëveshja finale me Serbinë, ku Parlamenti i Kosovës do të gjendet para aktit të kryer siq u gjend me Demarkacionin me Malin e Zi.
Deputetët e legjislaturës së shtatë të Kuvendit, duhet të tregohen të kujdesshëm dhe më syqelë para votimit të marrëveshjes me Serbinë, nga e cila fare lehtë Kosovës mund t’i lëkundet sovraniteti politik dhe integriteti territorial, për shkak se marrëveshja e ardhshme me Serbinë nuk është marrëveshje teknike as afariste, por ka karakter politikë dhe juridik që prek drejtëpërdrejt në themelet e shtetit të Kosovës.
Bazuar në këto rreziqe para të cilave ndodhet shteti i Kosovës, konsiston edhe (mos) marrëveshja mes LVV-së dhe LDK-së, e cila është duke e shpërfaq frikën e të dyja palëve, e jo mungesën e dëshirës për pushtet. Sikurse njëra (LVV), ashtu edhe tjetra (LDK), nuk është që e duan më pak sesa subjektet tjera pushtetin në Republikën e Kosovës, por që i frikohen “patates së nxehtë” të dialogut me Serbinë, ndryshe që moti do të ishte arritur marrëveshja historike për ndryshimin e kursit politik në vend.

Po heshtim, po ikim dhe po vdesim për së gjalli…?! Nga Skënder MULLIQI

Të gjithë i kemi endrrat e jetës. Dikush që ka talent dhe është këmbëngulës , edhe e arrinë synimin e dëshiruar. Kështu mendojnë shumë njerëz të dijës. Edhe mua si i ri, më ka interesuar shumë arti kenematografik. Kështu edhe fillova të lexoj literaturë nga kjo lëmi interesante.Me kujtohet së filmi i parë më zë ishte” Këngëtari Xhazit” i xhiruar në vitin 1927. Me duket së më shumë art kishte në epokën e filimit pa zë.Pa dyshim së aktori më i njohur që ishte dhe ka mbetur është komiku i madh, Çarli Çaplini,i cili i ka bërë të qeshin më miliona njerëz. Për të qenë aktor i komedisë duhet të kesh talent të madh. Këtë e arriti ÇARLI në shumë filma më vlerë të lartë artistike. E bëra këtu një hyrje nga kinematografia botërore, së edhe në këtë lëmi të zorshme , shumë kush ka krijuar famë, dhe ka lënë gjurmë të pashlyeshme. Sikur sot, nuk kemi më njerëz të tillë të artit, të kulturës , dhe në asnjë kategori tjetër shoqërore…

Komikët? Njeriu pa talent nuk ka mundësi që të zëvëndësoj të tjerët në film, por as në jetë. Këta njerëz tanë të politikës duke bërë përpjekje të luajnë role të ndryshme, asnjerin rol spo e luajnë mirë.Do të kishte qenë mirë të shikohën në pasqyrë dhe ta shohin veten së nuk janë për profesionin fisnik të politikës,që kërkon talent, dije , kreativitet, punë… Këtyre do tju kishte shkuar mirë zanati të cilin e kan ushtruar më zell, e dihet së shumica prej tyre , kan qenë qoban lopësh, delësh, kan prashitë kollomoq, e punë tjera fizike, që nuk është hiq marre, të ushtrohën, dhe njeriu ti këtë për zanat.Por, nga këto profesione pa asnjë predispozitë , të na ” lëshojnë shtatin dhe të sillen si bibanat me tesha kat në politikë”, janë role që nuk po ju shkojnë. E së ju kan shkuar mirë punët e hajnive, nuk ka asnjë dyshim.Në këtë “fah” janë treguar përfekt?! Këtë lloj njerëzish të politikës, ata të dijës i kan shpallur hajgaregji, së më ju thënë komikë, është nder i madh për ta.Ndoshta deri diku ju shkon per shtati rolet e ‘ klounëve”, edhe pse edhe këtu nuk janë të mirë.Hajde më qenë komikë është fortë mirë , së thojnë diqka para publikut në skenë që i bëjnë për të qeshur!

Por,të tillët të ” kapën ‘ pas politikës, është apsurd kur dihet së janë nivel i ulët, dhe së janë duke na bërë dëme të mëdha . Edhe nese folim për tragjedinë si zhaner, këta as këtu, si kan dy lidhje, po që në fakt ngjitja e tyre lartë në pushtet ka qenë tragjike për këtë milet, kjo është e vërtetë?! Ndoshta jo të gjithë, por një shumicë po. Çdo aktor i mirë mund të jetë edhe politikan i mirë, shëmbulli i presidentit,Ronald Regan, dhe i guvernatorit të Kalofornisë, Arnold Shfarcenegër…kemi edhe shumë shëmbujë tjerë në botë.Për botën demokratike ,këto raste të politikanve të Kosovës janë qesharake?!Këta hajgaregji janw shumë largë nga profesioni i politikws .Këta të pa ditur nga etja për pasuri dhe pushtet, e kan humbur më ka krejtë kontrollin.Qytetarët fatzi, janë dukë shikuar dhe përjetuar shfaqje tragji-komike, jo në skenë por në jetë.

E gjithë kjo situatë na bënë për të qarë dhë për të qeshur, na bën shpesh edhe të pshuremi së qeshuri, së më kënd po kemi të bëjmë.Por, që ne, as nuk po qeshemi, dhe as nuk po dijmë të qajmë. Po heshtim, po ikim dhe po vdesim edhe për së gjalli…?!

Vetëvendosja e bën të qartë: Konjufca nuk dorëhiqet nga posti i kryeparlamentarit

Vetëvendosja ja bën të qartë LDK-së: Glauk Konjufca nuk dorëhiqet nga posti i kryeparlamentarit

Ajo që pritej të zgjidhte gjithë ngërçin  e koalicionit qeverisës në Kosovë, duke se e ka prekur Vetëvendosjen në pikën e dobët ose krahun e djathtë të Albin Kurtit, Glauk Konjufcën.

LDK i ka kërkuar prej disa ditësh LVV-së postin e kryeparlamentart deri në zgjedhjen e Presidentit, dhe për këtë duhet të sakrifikohet Glauk Konjufca.

Por sot zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Arlind Manxhuka, ka thënë se një gjë e tillë nuk ka për të ndodhur.

‘’Glauk Konjufca nuk do të japë dorëheqjen’’- tha Manxhuka për Koha.Net.

Albin Kurti nuk ka dhe shumë kohë të zgjedhë për qeverinë e re pasi afati kushtetues po mbaron dhe nëse nuk formohet koalicioni, atëhere Kosova pas më shumë se tre muajsh shkon përsëri në zgjedhje.

Osmani: Do të kemi takime efektive këto 2-3 ditë me VV-në

Nënkryetarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani ka bërë të ditur se shumë shpejt do të takohen më përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje për të bërë përafrimin përfundimtar për koalicionin bashkëqeverisës.

Osmani e ka lënë të hapur mundësinë që përkundër afatit të vënë deri ditën e diele të negociohet, ata të takohen edhe më pas me Lëvizjen Vetëvendosje.

“Këto 2-3 ditë duhet të shfrytëzohen në mënyrë efektive. Gjithçka varet çka do të diskutohet këto 2-3 ditë për të vazhduar më pas”, tha ajo për kp.

Detaje që nuk i keni dëgjuar më herët, Haradinaj: Si më joshën për ndarjen e Kosovës (video)

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka lëshuar dje deklarata të rënda kundër tre personave që sipas tij e kanë projektuar dhe proklamuar idenë për shkëmbim me territore, raporton Gazeta Express.

I ftuar në Top Channel për të folur për padinë e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Ramës, ai e ka përsëritur deklaratat e tij se Rama ka pasur informacione për këtë ide, e se bashkë me të atë projekt ishin të përfshirë edhe presidenti i shtetit, Hashim Thaçi dhe publicisti Baton Haxhiu.

Për këtë temë, Haradinaj thotë se është kujdesur që të mos shkaktojë më shumë pasoja në marrëdhëniet ndër shqiptare.

“Me fanatizëm ka përkrahë idenë e shkëmbimit të territoreve, nganjëherë të quajtur korrigjim i kufijve për ndarje të Kosovës, mirëpo, kam bë kujdes të mjaftueshëm, edhe pse ka qenë një temë e rrezikshme dhe me pasoja, që të mos shkaktoj pasoja të tjera në marrëdhëniet tona ndër njerëzore ndër shqiptare”, ka deklaruar më tutje.

Kryeministri në detyrë i Kosovës shton se kushdo që ka qëndruar prapa kësaj teme dhe që vazhdon me aktivitete për t’a hedhur në jetë do të merr reagimin e njejtë nga ai, raporton Gazeta Express.

Madje, ai shton se këta persona kanë tentuar që ta joshin që ky t’i përkrahë duke i premtuar se do të mbetet në pushtet në Kosovë për tërë jetën, e do të mbetet në histori.

“Sido që të jetë, nëse dikush që ka qëndruar pas kësaj teme, vazhdon me aktivitete që ndërlidhen me të, jam i detyruar me ju përgjigje, sikur që kam qenë i detyruar me kundërshtu, ju siguroj edhe një që, mu më kanë dërgu njerëz të afërt të gjithë këta, po edhe vetë, mos i dil kundër se është punë e kryme, se kanë vendos se është kështu, se është atje, ti mos u bë budall qysh ti po i del kësaj kundër kur të gjithë jemi për, kanë provu me lobu, kanë provu në mënyra të tjera, kanë provu deri … edhe joshje e tjera, të natyrave të ndryshme, si do të ishte kjo një perspektivë glory për udhëheqësit. Nuk du me hy në atë detaje, por, e konfirmoj dhe e them publikisht me vetëdije si njeri që ka një vetëdije një ndërgjegje të kujdesshme, që po kështu ka ndodhë.

Cila ka qenë joshja, do të mbetesh në pushtet, do të mbetesh i përjetshëm, do bëhesh hero, do të bëhesh i njohur, do të hysh në histori, se ti do të bëhesh ai kjo ajo, do të mbetesh mik i përjetshëm i këtij i atij.

Shumica e atyre që kanë qenë të kyçur në këtë temë, të gjithë ata që kanë qenë të kyçur.

Z. Thaçi që e ka përkrah shkëmbimin e territoreve të maskuar përmes një korrigjimi të kufijve, ka nënkuptu ndarjen e Kosovës e ka ditë se kjo është ide serbe e kamotshme”, ka thënë mbrëmë Haradinaj.

Grenell: Afati për arritjen e marrëveshjes Kosovë – Serbi është i shkurtër

Përfaqësuesi Special i Presidentit të SHBA’së për dialogun Kosovë-Serbi pas Prishtinës ka arritur për vizitë zyrtare në Beograd.

Më të arritur atje Grenell ka folur sa i përket dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, dhe ka potencuar se presidenti i SHBA’së, Donald Trump, nuk do të lejojë që të zvarritet shumë gjatë procesi i arritjes së një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Grenell ka pohuar se ka një afat të shkurtër brenda të cilit do të duhet të zgjidhet problemi shumë vjeçar mes Prishtinës dhe Beogradit.

Njëjtë sikurse në Prishtinë, Grenell ka thënë se Serbia duhet të ndalë lobimin kundër pavarësisë së Kosovës ndërkohë ka thënë se taksa e Kosovës ndaj produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina duhet të hiqet.

I pyetur nëse është optimist që një gjë e tillë mund të ndodhë, Grenell ka thënë se njerëzit e komunitetit të biznesit dhe qytetarët e zakonshëm janë duke pritur progres.

“Njerëzit e dinë që një gjë e tillë duhet të ndodhë, por disa politikan janë bllokuar në mënyrën e tyre të vjetër të të menduarit dhe duan të debatojnë për gjithçka. Le të hiqen taksa, dhe unë do të insistoj që Serbia të ndalojë lobimin, kjo duhet të ndodhë në të njëjtën kohë. Unë mendoj se jemi afër për ta bërë një gjë të tillë, njerëzit duan të ecin përpara, për ta kapërcyer të kaluarën”, ka thënë Grenell shkruan Blici serb./GazetaExpress/

Grenell reagon në Twitter: Faleminderit Albin…

Ambasadori amerikan në Berlin njëherit edhe i dërguari i posaçëm i Presidentit të ShBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka falenderuar kreun e VV-së për takimin e zhvilluar sot, raporton Gazeta Express.

Grenell përmes Twitterit ka falenderuar Kurti duke thënë se zhvillimi ekonomik duhet të jetë prioritet për tërë rajonin.

“Faleminderit Albin, zhvillimi ekonomik dhe hapja e vendeve të punës duhet të jetë prioritet për tërë rajonin”, ka shkruar Grenell në Twitter.

I dërguari i Presidentit Trump dje ka arritur në Kosovë ku ka pasur një darkë pune me Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi.

Grenell sot ka takuar partitë politike, fillimisht ka qëndruar në zyrat e Lëvizjes Vetëvendosje ku ka zhvilluar një takim me kryetarin e kësaj partie, Albin Kurtin dhe kreun e Kuvendit Glauk Konjufcën.

Pas VV-së, Grenell i shoqëruar nga ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett kanë qëndruar edhe në selinë e LDK-së. Aty janë pritur nga kryetari Isa Mustafa dhe nënkryetarët, Vjosa Osmani dhe Agim Veliu.

Richard Grenell gjatë prononcimit për media vazhdimisht ka porositur se në Kosovë nuk ndodhet për të ndërhyrë në çështjet politike por është këtu që të ndihmojë në hapjen e vendeve të reja të punës dhe zhvillimin ekonomik.

Grenell: Kosova të heqë tarifat – Serbia të ndalë fushatën kundër njohjeve (video)

Ambasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet e paqes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, tha të enjten se Kosova duhet të heqë tarifat ndaj mallrave serbe, ndërsa Serbia duhet t’i jap fund fushatës për tërheqjen e njohjeve të pavarësisë së Kosovës.

Ai i bëri këto komente pas takimit me kryetarin e lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili në fillim të javës mori mandatin për formimin e qeverisë së Kosovës dhe me kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa.

“Është shumë e rëndësishme që nëse duam përparim në zhvillimin ekonomik, tarifa prej 100 për qind duhet të hiqet. Kjo është diçka që duhet të ndodhë në të njëjtën kohë kur Serbia duhet të ndërpresë fushatën për tërheqjen e njohjeve të Kosovës”, tha ambasadori Grenell, duke nënvizuar se këtë mesazh do të transmetojë edhe në Beograd ku pritet të qëndrojë të premten.

Bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë pezulluar që nga nëntori i vitit 2018 kur Prishtina u vuri tarifa prej 100 për qind mallrave serbe në shenjë kundërshtimi ndaj fushatës së Beogradit kundër shtetësisë së Kosovës.

Beogradi kushtëzon rifillimin e bisedimeve me heqjen e tarifave, ndërsa qeveria e deritashme e udhëhequr nga Ramush Haradinaj, i ka rezistuar trysnisë amerikane dhe evropiane për pezullimin apo heqjen e tyre.

Diplomatët presin që qeveria e re e Kosovës të pezullojë tarifat për t’u hapur rrugën bisedimeve.

Por, Kosova ende nuk ka një qeveri pas zgjedhjeve të parakohshme të tetorit të vitit të kaluar.

Ambasadori Grenell tha se nuk do të përfshihet në procesin e ngritjes së qeverisë, por është i përkushtuar për zhvillimin ekonomik. krijimin e vendeve të punës dhe sjelljen e bizneseve evropiane dhe amerikane në Kosovë.

Zoti Grenell i cili arriti të mërkurën mbrëma në Kosovë, tha se “presidenti Donald Trump është veçanërisht i përqendruar për zgjidhjen e këtij problemi, jo duke shikuar prapa, jo vetëm duke shikuar argumentet e vjetra. Ne duam të përparojmë në këtë rajon, në Kosovë, të kemi zhvillim ekonomik për njerëzit që e meritojnë këtë. Qytetarët e Kosovës e meritojnë të kenë punë dhe ardhmëri të ndritshme. Ajo që po përpiqem të bëj është që të shoh tërë këto çështje që kanë ndikim ekonomik”.

Ai po qëndron në rajon pak ditë pasi bashkë më këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, Robert O’Brien, ndërmjetësoi një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për rihapjen e linjës ajrore Prishtinë – Beograd, në një përpjekje për përmirësimin e lidhjeve ekonomike midis dy vendeve.

Grenell pas takimit me Kurtin: Nuk jam i interesuar të përfshihem në formimin e Qeverisë

I dërguari i posaçëm i presidentit Donald Trump në dialogun Kosovë – Serbi pas takimit me të parin e LV-së, Albin Kurtin ka deklaruar se nuk do që të përfshihet në përplasjen për krijimin e qeverisë së re në vend, teksa ka përsëritur thirrjen për heqje të taksës prej 100 për qind, raporton Gazeta Express.

Grenell ka deklaruar se i inkurajon liderët në vend që të veprojnë sipas ligjit, duke mos komentuar zhvillimet në bisedimet për koalicion.

“Ishte kënaqësi të shoh përsëri z.Kurti, formimi i qeverisë së re nuk është problemi im dhe nuk jam i interesuar që të përfshihem aspak. Dua të them dy gjëra, i thash z.Kurtit se ne jemi duke shikuar se çka po ndodhë ju inkurajojmë që të ndiqni ligjin sikur se të gjithë”, thotë ai.

Grenell ka shtuar se është në Kosovë që të ndikojnë në ndihmë për ekonominë e vendit.

“Dua të sqaroj se shtytja ekonomike që unë jam duke dashur që të bëjë është më e rëndësishmja, formimi i vendeve të reja të punës, njerëzit janë të interesuar që të ndihmojnë ekonominë këtu, administrata e Trumpit ka qenë mjaft e suksesshme në rritje të ekonomisë duke ju ndihmuar bizneseve përmes qeverisë”, shton ai.

Ambasadori amerikan në Berlin ka shtuar se do të kërkojë nga politikanët tjerë në vend në takimet që do të mbajë sot gjatë ditës që të hiqet tarifa 100 për qind për produktet serbe e boshnjake.

Ai ka deklaruar se do të kërkojë ndërkaq nga Beogradi, ku do të qëndrojë nesër gjatë ditës që të ndalin fushatën për tërheqjen e njohjeve.

“Jam duke u munduar që të injorojë përplasjet politike dhe të koncentrohem në rritje ekonomike dhe për këtë kam kërkuar nga z.Kurti dhe do të kërkojë edhe nga politikanët tjerë që është shumë e rëndësishme që të vazhdojmë tutje në zhvillim ekonomik që tarifa 100 për qind të hiqet. Kjo është një gjë që duhet të largohet në të njejtën kohë fushata për tërheqje të njohjeve nga Serbia duhet të ndalet.

Unë do ta përcjellë të njëjtin mesazh edhe në Beograd. Ky është mesazhi që e mbaj këtu sot edhe në Serbi”, shtoi Grenell.

Emisari amerikan në dialogun Kosovë – Serbi për pak pritet që të takohet edhe me të parin e LDK-së, Isa Mustafën.

Thaçi në darkë pune me ambasadorin Grenell

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, do të zhvillojë të mërkurën në mbrëmje një darkë pune me të Dërguarin e Posaçëm të Presidentit të SHBA-së, Donald Trump për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, ambasadorin Richard Grenell.

Takimi është konfirmuar përmes një njoftimi të zyrës së presidentit Thaçi.

Vizita e ambasadorit amerikan, Richard Grenell në Kosovë ishte konfirmuar për Radion Evropa e Lirë edhe nga zyrtarët e kësaj ambasade.

Pas Kosovës, Grenell pritet të qëndrojë në Beograd.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka paralajmëruar se do të takohet me Grenellin në Beograd. Vuçiq ka thënë për televizionin publik serb nga Forumi Ekonomik Botëror, që po mbahet në Davos të Zvicrës, se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të gatshme që t’i dëgjojnë kërkesat dhe problemet e Beogradit lidhur me Kosovën.

Grenell viziton Kosovën dhe Serbinë disa ditë pasi ka ndërmjetësuar arritjen e marrëveshjes ndërmjet dy palëve me kompaninë gjermane “Lufthansa“ për vendosjen e linjës ajrore Prishtinë – Beograd.

Hoxhaj: Minishengeni ide e Serbisë, s’mund ta ndajmë sovranitetin me ta

Zëvendëskryeministri në detyrë i Kosovës, Enver Hoxhaj ka treguar se prej nga rrjedh ideja e Minischengen-it dhe a ka interes Kosova të bëhet pjesë e tij. Hoxhaj, ka treguar se kjo ide fillimisht u shpalos nga serbët në vitin 2016, derisa ishte ministër i jashtëm dhe etiketohej si union doganor. Ai tha se Kosova nuk mund ta ndajë sovranitetin e saj me Serbinë, Bosnën e as Rusinë, andaj edhe ka kundërshtuar të bëhet pjesë e Minischengen-it.

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj, ka folur në detaje rreth cështjes së Minischengen-it, shpalosjen e kësaj ideje dhe interesin e Kosovës për të.

Hoxhaj, ka treguar zanafillën e kësaj ideje, duke thënë se fillimisht për të ka shkruar në një gazetë austriake, “Die Presse”.

“Mendoj që Minischengeni është tema ma serioze për herë të parë është folë për një union doganor në shkurt të 2016. Një gazetë austriake Die Presse ka bërë një shkrim për idenë e unionit doganor, kur ne në atë kohë, sa kam qenë ministër i jashtëm kemi bërë përpjekje ta kuptojmë se kush është mbrapa kësaj ideje dhe kemi pa që serbët e kanë bërë një dokument jozyrtar për ta plasu nje ide të tillë, të mos ketë kufi dhe dogana, që Dogana e Kosovës të mos jetë në Veri në Jarinjë, por të jetë në Suboticë, si pjesë e një sistemi rajonal”, ka thënë zv.kryeministri Hoxhaj.

Ai ka treguar se në atë kohë Qeveria e Kosovës ka kundërshtuar, por pas unionit doganor, është hapë një projekt i dytë, me emërtim tjetër, një treg i përbashkët rajonal.

“Ne në atë kohë e kemi kundërshtu, si Qeveri e Kosovës. Pas unionit doganor, ka qenë një projekt i dytë, me një fjalë tjetër, një treg i përbashkët rajonal. Minischengen-i tash është paketimi i tretë, rikornizimi i tretë i idesë së njejtë. Në këtë drejtim, ne e shohim si dicka që nuk është në përputhje me interesat e Kosovës, meqë ne nuk mund ta ndajmë sovranitetin tonë me dy shtetet në rajon që nuk e njohin Kosovën, Serbia dhe Bosna”, ka thënë tutje Enver Hoxhaj.

Hoxhaj gjithashtu tregoi kur kryeministrja serbe, Ana Bernabiq, në tetor të 2019’ës, ka nënshkruar marrëveshje të tregtisë së lirë me komunitetin euroaziatik.

“Në tetor të 2019, kryeministrja serbe, Bernabiq ka nënshkruar marrëveshje të tregtisë së lirë me komunitetin euroaziatik, që udhëhiqet nga Rusia. Deri tash Serbia ka pasur marrëveshje të tregtisë së lirë vetëm me Rusinë dhe Bjellorusinë, tash ka me të gjitha shtetet e ish sovjetike”, ka deklaruar Hoxhaj në tv Klan të Maqedonisë Veriore.

Ai ka thënë se Kosova nuk është e gatshme ta ndajë sovranitetin e Kosovës me Serbinë e as me Bosnën, dhe as me Rusinë e cila thotë se është një lloj kundërshtari strategjik.

“Unë i kam parë deklaratat edhe në Novi Sad, në Ohër e në Tiranë. Shpjegimi im është shumë i thjeshtë, të katër kryeministrat folin për katër liri. Liri të njerëzve, të mallrave, të shërbimeve dhe të kapitalit”, ka thënë tutje Hoxhaj.

Ai ka thënë se lëvizja e lirë e njerëzve pa pasaporta ekziston në shumicën e vendeve të rajonit, por nëse ka nevojë është edhe temë bilaterale, vetëm një shtet me një shtet mund ta rregullojë heqjen e pasapportave apo jo.

“Lejet e punës për të cilat fjasin të tre kryeministrat dhe njohja e diplomave, janë cështje bilaterale gjithashtu. Tregtia, lëvizja e kaptalit, mund të rregullohet me CEFTA, ky është synimi i CEFTA-s.”, ka deklaruar Enver Hoxhaj.

Ai, krejt në fund, tha se nuk mendon se Minischengeni është në interes të Kosovës dhe nuk mendon se është në interest ë shteteve të rajonit, madje as në interest ë partnerëve tanë ndërkombëtar.

Richard Grenell nesër e pasnesër në Prishtinë dhe Beograd

Ambasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet e paqes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të qëndrojë të enjten dhe të premten në Prishtinë dhe në Beograd.

Ambasadori Grenell viziton të dy kryeqytetet dy ditë pasi bashkë më këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, Robert O’Brien, ndërmjetësoi një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për rihapjen e linjës ajrore Prishtinë – Beograd, në një përpjekje për përmirësimin e lidhjeve ekonomike midis dy vendeve.

Gjatë vizitave në të dyja vendet në muajin tetor të vitit që kamë pas, zoti Grenell kishte theksuar se “administrata e Presidentit Trump fuqimisht beson që zhvillimi ekonomik, krijimi i vendeve të punës për të rinjtë dhe rritja e mundësive tregtare luajnë rol kryesor në sigurimin e paqes së qëndrueshme. Qëllimi është për t’i bërë bashkë partnerët tanë në Serbi dhe Kosovë për një zgjidhje gjithëpërfshirëse për pikat e konfliktit në rajon. Të dyja palët do të duhet të punojnë ngushtë dhe shpejtë duke shikuar nga e ardhmja”, thuhej në një deklaratë pas vizitave të asaj kohe në Kosovë dhe Serbi.

Zoti Grenell u emërua më 4 tetor në detyrën e re, pak kohë pasi që sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo kishte emëruar zotin Mathew Palmer si përfaqësues të posaçëm për Ballkanin.

Emërimi i tyre, ndonëse kishte nxitur pikëpyetje ndër shumë vëzhgues, u mirëprit në Kosovë ku roli i Shteteve të Bashkuara vlerësohet i pazëvendësueshëm në të gjitha proceset politike.

Vizita e tij në Kosovë ndodh në një periudhë kur vendi ende nuk ka një qeveri të re pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 6 tetorit.

Mandatin për themelimin e qeverisë e mori në fillim të javës kryetari i lëvizjës Vetëvendosje, një parti politike që ishte kritike e rreptë e mënyrës se si janë zhvilluar bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi.

Këto bisedime janë pezulluar që nga nëntori i vitit 2018 kur Prishtina u vuri tarifa prej 100 për qind mallrave serbe në shenjë kundërshtimi ndaj fushatës së Beogradit kundër shtetësisë së Kosovës.

Beogradi kushtëzon rifillimin e bisedimeve me heqjen e tarifave, ndërsa qeveria e deritashme e udhëhequr nga Ramush Haradinaj, i ka rezistuar trysnisë amerikane dhe evropiane për pezullimin apo heqjen e tyre. zëri i amerikës