VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Përplasje diplomatike ndërmjet Serbisë e Bullgarisë rreth Kosovës

By | July 7, 2019
2 Comments
 • author avatar
  rodric camela 1 month ago Reply

  Kjo është një dëshmi e leximit nga të gjithë, unë jam këtu për të lejuar të gjithë botën të dijë për një njeri që shpëtoi marrëdhënien time dhe ky njeri i madh quhet Dr. IZOYA. Në të vërtetë ai bëri një punë të madhe për mua duke e kthyer ish-dashurën time që më lanë dhe premtoi se kurrë më nuk do të kthehej përsëri tek unë. Me këtë, kam arritur të kuptoj se dhënia e detajeve të Dr. IZOYA për botën do të bëjë shumë të mira për ata që kanë shkatërruar shtëpi apo marrëdhënie për të që t’ju ndihmojë të rregulloni atë marrëdhënie të thyeshme ose martesën tuaj. Mund ta arrini tek adresa e tij e postës elektronike: drizayaomosolution@gmail.com. Merrni kontakt me të dhe shikoni se si problemi juaj do të zgjidhet brenda 24 orëve. Ai gjithashtu specializohet në çështjet e mëposhtme …
  (1) Ju doni ish tuaj prapa.
  (2) Dua të promovohesh në zyrën tënde.
  (3) Doni që burrat / gratë t’ju ndjekin.
  (4) Ju dëshironi një fëmijë.
  (5) Ju jeni sipërmarrës dhe dëshironi të fitoni kontrata
  (6) Dëshironi që burri juaj të jetë i juaji përgjithmonë
  (7) Ju keni nevojë për ndihmë shpirtërore.
  (8) Ju keni qenë të scammed dhe doni të shërohen paratë e humbur.
  (9) Ndaloni divorcin.
  (10) Thirrja e riteve të parave.
  (11) Fito zgjedhjet.

 • author avatar
  rodric camela 1 month ago Reply

  Kjo është një dëshmi e leximit nga të gjithë, unë jam këtu për të lejuar të gjithë botën të dijë për një njeri që shpëtoi marrëdhënien time dhe ky njeri i madh quhet Dr. IZOYA. Në të vërtetë ai bëri një punë të madhe për mua duke e kthyer ish-dashurën time që më lanë dhe premtoi se kurrë më nuk do të kthehej përsëri tek unë. Me këtë, kam arritur të kuptoj se dhënia e detajeve të Dr. IZOYA për botën do të bëjë shumë të mira për ata që kanë shkatërruar shtëpi apo marrëdhënie për të që t’ju ndihmojë të rregulloni atë marrëdhënie të thyeshme ose martesën tuaj. Mund ta arrini tek adresa e tij e postës elektronike: drizayaomosolution@gmail.com. Merrni kontakt me të dhe shikoni se si problemi juaj do të zgjidhet brenda 24 orëve. Ai gjithashtu specializohet në çështjet e mëposhtme …
  (1) Ju doni ish tuaj prapa.
  (2) Dua të promovohesh në zyrën tënde.
  (3) Doni që burrat / gratë t’ju ndjekin.
  (4) Ju dëshironi një fëmijë.
  (5) Ju jeni sipërmarrës dhe dëshironi të fitoni kontrata
  (6) Dëshironi që burri juaj të jetë i juaji përgjithmonë
  (7) Ju keni nevojë për ndihmë shpirtërore.
  (8) Ju keni qenë të scammed dhe doni të shërohen paratë e humbur.
  (9) Ndaloni divorcin
  (10) Thirrja e riteve të parave
  (11) Fito zgjedhjet

Komentet

Shoferi shqiptar ndalohet nga policia serbe, fëmija në bagazh

Në Merdare, duke kaluar kufirin me Serbinë, policia serbe ka ndaluar një shofer shqiptar. Nga burimet e Indeksonline mësohet se arsyeja e arrestimit ka qenë për shkak se shoferit shqiptar i është gjetur një fëmijë në bagazh.

Në këto momente shoferi shqiptar është duke marrë në pyetje nga policia serbe.

Ndodh në Serbi,gruaja paguan një burrë që t’i vrasë bashkëshortin

SERBI

Një ngjarje e rëndë dhe e rrallë vjen nga Serbia. Policia serbe ka arrestuar Tatjana B. nga Senta në veri të Serbisë me dyshimin se nxiste një burrë për të vrarë burrin e saj.

Kjo ngjarje ka ndodhur mes majit dhe kohës së arrestimit të gruas. Plani i saj ishte të linte derën e shtëpisë të zhbllokuar dhe i sugjeroi vrasësit të gatshëm që të hynin brenda shtëpisë natën dhe ta vrisnin burrin në dhomën e gjumit, ta rrihnin, dhe në fund të bënin sikur në banesë ka ndodhur një grabitje, shkruajnë mediat në shtetin serb.

Ajo i kishte dhënë vrasësit të paguar 1000 euro, kurse i kishte premtuar sedo i japë gjithsej 1600 euro. Ajo u vu në pranga, në momentin që po i jepte vrasësit me pagesë edhe 80 euro, të cilat ishin për një bashkëpunëtor tjetër të vrasësit me pagesë.

Pas arrestimit të saj, Tatjana B. u mor në pyetje dhe u urdhërua të mbahej në arrest për 48 orë. Hetimi për këtë ngjarje vazhdon.

(Balkanweb)

Daçiq: Tërheqja e njohjeve të Kosovës, proces i pandalshëm

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se tërheqja e njohjeve të Kosovës është proces i pandalshëm dhe i pakthyeshëm.

Sipas tij, këtë javë është dashur të shpallet edhe një vendim i ri për tërheqje të njohjes, por Serbia “nuk dëshironte të krijonte shqetësime gjatë kësaj jave”.

“Nuk kemi dashur të dëmtojmë shëndetin e atyre që shkruajnë deklaratat e Kuint-it dhe këtyre në Prishtinë”, ka thënë Daçiq, në një intervistë për televizionin Prva.

Deklarata e ministrit të Jashtëm të Serbisë, bëhet dy ditë pasi vendet e Kuint-it (Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara), përmes një deklarate kanë kërkuar nga Kosova dhe Serbia të shmangin veprime që do të pengonin një marrëveshje përfundimtare.

“Për Kosovën, kjo nënkupton heqjen e taksave të vendosura ndaj Serbisë. Për Serbinë, kjo nënkupton ndërprerjen e fushatës për tërheqjen e njohjeve kundër Kosovës”, është thënë në deklaratë.

Ministria e Serbisë reagon pas vendimit për mos-ekstradim të Tomor Morinës

Ministria e Drejtësisë në Serbi, Nela Kuburoviq.

Ministrja e Drejtësisë në Serbi, Nela Kuburoviq ka thënë se vendimi i Gjykatës Supreme të Maqedonisë së Veriut, për të mos-ekstraduar ish-pjesëtarin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Tomor Morina, në Serbi, sepse nuk janë plotësuar kushtet, tregon edhe njëherë se politika ishte mbi ligjin dhe drejtësinë.

“Ky është një turp i madh për të drejtën ndërkombëtare, por është një goditje akoma më e madhe dhe trishtim i madh për familjet e viktimave, të cilat kanë dekada në pritje të drejtësisë për të dashurit e tyre”, është thënë në një deklaratë të kësaj ministrie.

Kuburoviq ka theksuar se Serbia nuk do të heqë dorë nga kërkimi i autorëve të akteve më të rënda kundër njerëzimit, pavarësisht nga origjina e tyre kombëtare ose etnike, “sepse ne ia kemi borxh viktimave dhe familjeve të tyre”.

Gjykata Supreme e Maqedonisë se Veriut ka vërtetuar vendimin e Këshillit Penal për krim të organizuar dhe korrupsion pranë Gjykatës Penale Shkup, se nuk janë përmbushur kushtet për ekstradimin Morinës në Serbi.

Tomor Morina ishte arrestuar nga policia maqedonase më 24 korrik, në bazë të një fletarresti të Interpolit, të lëshuar me kërkesë të Serbisë.

Morina dyshohet nga ana e autoriteteve të Serbisë se para 20 vjetëve, si pjesëtar i UÇK-së, ka bërë krime kundër popullatës civile në Kosovë.

Zjarre pyjore në Greqi, kërcënohen vendbanimet

Komotini

Zjarret pyjore të shkaktuara nga temperaturat e larta në ditët e fundit në Greqi kanë filluar të kërcënojë vendbanimet, raporton AA.

Zjarri i cili filloi në Evia, ishullin më të madh të vendit pas Kretës, nuk është mundur të merret nën kontroll. Në rajon është boshatisur një manastir, ndërsa qytetarët e disa fshatrave që mund të zbrazen janë duke pritur në qendër të fshatrave në rast se ka nevojë të evakuohen.

Në zjarrin që theksohet se filloi pas mesnatës punojnë 75 automjete zjarrfikëse, 6 avionë për shuarjen e zjarrit, 6 helikopterë dhe 227 zjarrfikës. Thuhet se tymi i zi ka arritur deri tek qiejt e kryeqytetit Athinë.

Kryetari i provincës Evia, Fanis Spanos, në deklaratën për mediat greke, theksoi se punimet për shuarjen e zjarrit janë duke vazhduar me vështirësi për shkak të erës së fortë në rajon dhe sipërfaqes së vrazhdë.

“Gjendja e orëve të fundit nuk na lejon që të jemi optimist”, u shpreh ai.

– Zjarret në ishullin Thasos dhe rajonin Thiva

Nga ana tjetër në shumë vende tjera të Greqisë, përfshirë ishullin Thasos, një ndër vendet turistike, si dhe në rajonin Thiva, kanë shpërthyer zjarre për të cilët vazhdojnë punimet e shuarjes.

Në punimet e shuarjes së zjarrit në ishullin Thasos janë angazhuar 4 avionë, 56 zjarrfikës dhe 25 automjete për shuarjen e zjarrit, si dhe qytetarë vullnetarë.

Si pasojë e zjarrit që shpërtheu vitin e kaluar në Attika të Greqisë, humbën jetën 102 persona.

Akademiku kroat Ivo Banac: Situata serbo-shqiptare dhe roli BE-Rusi

Historiani, shkrimtari dhe profesori kroat në universitetin prestigjioz në Amerikë, Yale, Ivo Banac ka deklaruar se Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç nuk ka për të nënshkruar një marrëveshje, e cila të jetë ligjërisht detyruese me Kosovën.

Në një intervistë për të përditshmen malazeze “Pobjeda”,  shkrimtari thekson se arsyeja e dyshimit të tij në këtë aspekt ndërlidhet me interesat e Rusisë në Ballkan dhe shton se BE-ja  nuk ka çfarë t’i ofrojë Serbisë.

Sepse kjo do të nënkuptonte një ndarje me të gjithë politikën e tij dhe një prishje të prioriteteve ruse në Ballkan. Nuk shoh se çfarë mund t’i ofrojë Perëndimi në këmbim, përveç përshpejtimit të anëtarësimit në BE, e cila sërish nuk mund të jetë e detyrueshme për të gjitha shtetet anëtare.

Mbi të gjitha, Vuçiçi nuk u ngut të komentojë mendimin e Nenad Popoviçit, njeriut të Putinit në qeverinë e Vuçiçit, i cili me qetësi deklaroi se Marrëveshja e Brukselit ishte e vdekur dhe se Serbia kishte përfunduar integrimin evropian. Ky ishte një mesazh rus. Moska është kundër marrëveshjes, sepse zgjidhja e përplasjeve mes Serbisë dhe Kosovës nënkupton disfatë të politikës dhe ndikimit rus në Ballkan. Por, kurrë mos thoni ‘kurrë’”, është shprehur ai.

Teksa komentoi vizitën e Presidenti Emmanuel Macron në Beograd, historiani kroat pohon se do të dëshironte të zgjidhte shumë çështje të komplikuara, por shton se ai s’ka durim të merret me detajet e rasteve të caktuara.

Në Paris dhe në Yerevan, ai i pëshpëriti Thaçit për nevojën e një ‘korrigjimi të kufijve’ midis Kosovës dhe Serbisë, dhe në Berlin ai i bërtiti Haradinajt se nuk ishte në gjendje të kërkonte asgjë. Mund të konkludohet se nuk do të ketë një monument të ri mirënjohjeje për Francën në Kalemegdan (Beograd), ndër të tjera, sepse do të dëshmojë se votuesit francezë janë pengesa e tij më e madhe”, u shpreh Banac, raporton “Bota Sot”.

Profesori kroat, Ivo Banac se nuk dëshiron të hyjë në interpretimet e ndryshme të dorëheqjes së kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, pot thotë se “është e qartë se ndaj tij u bë presion për ta detyruar të hiqte dorë nga negociatat me Serbinë dhe çështjen e kufijve”.

Pra, duket krejt normale që Serbia t’i bëjë presion çdo vendi të vogël në Amerikën Qendrore ose në Oqeani që të heqë dorë nga njohja e Kosovës, por nuk është normale kur Kosova të mbrohet nga kjo politikë e bojkotit dhe e denigrimit, transmeton koha.net. Dhe kështu as për Haradinaj nuk vlen parimi juridik ‘non bis in idem’. Sido që të jetë, negociatat midis Serbisë dhe Kosovës nuk do të vazhdojnë derisa të krijohet një Komision i ri”, theksoi ai.

Vuçiçi: Serbia pret “vjeshtë të vështirë” për çështjen e Kosovës

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, tha se pret një “vjeshtë të vështirë” sa i përket çështjes së Kosovës, sepse ai mendon se “Perëndimi do të përpiqet të shpejtojë zgjidhjen e problemit”.

Vuçiq, megjithatë përsëriti, se zgjidhja nuk do të jetë e mundur nëse Serbia nuk merr asgjë.

“Unë nuk e di se cila është ideja. Ajo që kisha si ide u refuzua nga të gjithë. Askush nuk e pëlqeu. Le të shohim se cila është ideja juaj, sepse ende nuk e kam dëgjuar, përveçse pashë më shumë presion mbi mua. Serbia nuk mund të pajtohet me pavarësinë ( e Kosovës) nëse Serbia nuk merr asgjë”, tha Vuçiq në një intervistë për Televizionin Prva në Serbi.

Ai tha se u ka thënë të gjithë bashkëbiseduesve në bashkësinë ndërkombëtare, se nuk do të ketë zgjidhje nëse dikush mendon se Serbia duhet të poshtërohet.

Duke folur për faktin se si të pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, kanë ndryshuar ambasadorët e tyre në Beograd, dhe nëse kjo ka ndonjë lidhje me çështjen e Kosovës, Vuçiq tha se ata “me siguri nuk kanë ardhur për të kontrolluar ndryshimin e klimës në Serbi”.

Vuçiq: John Bolton nuk do të vizitojë Serbinë dhe Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq deklaroi se Këshilltari për siguri kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, John Bolton, nuk do të vizitojë Serbinë, siç është shkruar në mediat serbe.

“Boltoni është dashur të vizitojë Beogradin dhe Prishtinën. Por në Prishtinë janë zgjedhjet, me kë mund të flasë atje?”, ka thënë Vuçiq.

Mediat serbe kanë raportuar se këshilltari Bolton, do të vizitojë Serbinë dhe Kosovën në fund të gushtit ose në fillim të muajit shtator.

Presidenti Vuçiq tha se e gjithë administrata amerikane është në favor të heqjes së taksës për mallrat nga Serbia, por se zyrtari i lartë amerikan, nuk ka se me kë të flasë në Kosovë, për shkak të mbajtjes së zgjedhjeve.

“Zgjedhjet e shtyjnë dialogun. Ata garojnë me tarifat dhe për marrëzi siç janë dokumentet e udhëtimit. Ne kemi negociuar që një dokument identifikimi mund të përdoret për të hyrë në Kosovë, por një pasaportë mund të shërbejë edhe si dokument identifikimi”, tha Vuçiq.

Institucionet e Kosovës kanë bërë të ditur se do të lejojnë hyrje-daljet nga pikat kufitare me Serbinë vetëm me letërnjoftim serb dhe jo me pasaportat serbe. Sipas tyre kjo është e bazuar në marrëveshjet e arritura në Bruksel për lëvizje të lirë të arritur në mes Prishtinës dhe Beogradit në korrik të vitit 2011.

Greqi, gjendet e vdekur shkencëtarja britanike

Trupi i shkencëtares britanike, që kërkohej prej dy ditësh në Greqi, u gjet në ishullin Ikaria në detin Egje, njoftoi sot televizioni publik grek ERT.

“Shkaqet e vdekjes së astrofizikantes, Natalie Christopher nuk dihen ende”, sipas stacionit televiziv ERT duke lënë të mendohet se bëhet fjalë për një aksident.

Kërcënon shefi i ushtrisë serbe: Kemi mbështetjen e ushtrisë ruse për në Kosovë

Shefi i shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura serbe, Millan Mojsilloviç, ka thënë se Serbia ka mbështetjen e ushtrisë ruse për sfidat në Kosovë.Milan Mojsilloviç, Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura serbe, ka thënë se Rusia është një partner strategjik i Serbisë dhe në këtë mënyrë sipas tij, do të vazhdojë mbështetja e saj.

Mojsilloviç, ka deklaruar se Serbia ka mbështetjen e ushtrisë ruse për sfidat në Kosovë.

Siç shkruan gazeta serbe “Novosti”, Mojsilloviç gjatë një vizite në Moskë, së bashku me zyrtarët e tjerë rusë kishin analizuar në mënyrë të veçantë situatën në Kosovë, transmeton lajmi.net.

Sipas këtij mediumi, Mojsilloviç ka thënë se Kosova është duke bërë lëvizje të njëanshme, lëvizje këto që sipas tij, po e rrezikojnë sigurinë.

“Ne kemi marrë mbështetje nga udhëheqja ushtarake ruse se si po veprojmë në lidhje me Kosovën. Sigurisht, ne jemi veçanërisht të interesuar për sigurinë e serbëve, jo vetëm në veri të Kosovës, por në të gjithë krahinën”, u shpreh ai. tha ai.

Theksojmë se Serbia dhe Rusia i kanë forcuar dukshëm marrëdhëniet e tyre në fushën e sigurisë.

Ditë më parë Rusia i ka dhuruar ushtrisë së Serbisë disa autoblinda, ndërkaq ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, ka paralajmëruar edhe blerjen e disa helikopterëve ushtarakë nga Rusia.

Gjuriq: Nuk heqim dorë nga ndjekja penale e kriminelëve më të dhunshëm shqiptarë

 

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, tha se “Serbia ka qenë vazhdimisht e vendosur në ndëshkimin e krimeve të luftës, pavarësisht kombësive”.

Duke komentuar faktin se gjykatat në Serbi kanë nisur t’iu dërgojnë thirrje për shërbimin e dënimeve me burg disa shqiptarëve në Kosovë, Gjuriq tha për Radio Televizionin e Serbisë se vendi i tij “refuzon fuqishëm të heqë dorë nga ndjekja penale”.

“Nëse dikush nga separatistët ka menduar se është përjashtuar nga drejtësia, ai duhet ta dijë se krimi i luftës nuk vjetrohet. Për dallim prej trye dhe disa të tjerëve, në Serbi ekziston një ndarje e qartë e pushtetit dhe nuk dua të ndërhyj në punën e gjyqësorit në kuptimin politik. Si qytetar mund të them se jam krenar që nuk heqim dorë nga ndjekja penale e kriminelëve më të dhunshëm shqiptarë”, tha Gjuriq.

Gjykata Themelore në Leskovc të Serbisë konfirmoi të enjten për Radion Evropa e Lirë se ka filluar dërgimin në Kosovë të thirrjeve për disa persona për të vuajtur dënimin me burg në Serbi.

Në mesin e reagimeve në Kosovë, Ministria e Jashtme tha se ky është edhe një provokim i Serbisë ndaj qytetarëve të Kosovës, që bëhet në sy të bashkësisë ndërkombëtare.

Rumania e bllokon, Hungaria lejon kalimin e dërgesës ushtarake ruse për Serbinë

Jela Franceschi

Duke inspektuar 10 automjetet e blinduara ruse të mbërritura rishtas në një bazë të ushtrisë serbe në Nish, Presidenti serb Aleksandar Vuçiç falënderoi Presidentin rus Vladimir Putin për “forcimin” e ushtrisë së Serbisë.

Të tranportuara në Serbi me avionë rusë përmes hapësirës ajrore hungareze, grupi i automjeteve të kundërzbulimit BRDM-2 është pjesë e një dërgese shumë më të madhe.

Pjesa e mbetur e kësaj dërgese, janë rreth 20 automjete të tjera të kundërzbulimit dhe dhjetra tanke të përmirësuara të epokës sovjetike T-72, që u bllokuan në kufirin rumun. Sipas një deklarate të Ministrisë së Jashtme të Rumanisë, zyrtarët e doganës rumune nuk lejuan kalimin e tyre përmes lumit Danub për shkak të sanksioneve të Bashkimit Evropian ndaj Rusisë në lidhje me veprimet e saj në Ukrainë.

Megjithëse Serbia shprehu zhgënjim në lidhje me pjesën e bllokuar të dërgesës, Rumania, anëtare e BE-së dhe NATO-s, thjesht po zbatonte kufizimet tregtare të mandatuara nga Bashkimi Evropian.

Hungaria, njëkohësisht anëtare e BE-së dhe e NATO-s, mbrojti vendimin e saj për të lejuar kalimin e pajisjeve ruse nëpër hapësirën e saj ajrore pavarësisht sanksioneve evropiane ndaj Rusisë.

Duke iu drejtuar gazetarëve në Budapest të mërkurën, shefi i kabinetit të Kryeministrit hungarez Viktor Orbán, Gergely Gulyás, tha se dërgesa ishte miratuar sepse ngarkesa do të kalonte nëpër hapësirën ajrore hungareze në një aeroplan civil, e jo ushtarak.

“Natyrisht që ne njoftohemi për hyrjen e një aeroplani civil në hapësirën ajrore hungareze, por ky ishte një njoftim në përputhje të plotë me protokollin, i cili thjesht duhet të pranohet”, tha Gulyás, duke shpjeguar se për tranzitet jo ushtarake në hapësirën ajrore nuk ka nevojë për një leje të veçantë.

I pyetur nëse Hungarisë do t’i kërkohet llogari për shkeljen, një zëdhënës i BE-së tha: “Ne kemi i parë njoftimet. Pa komentuar mbi specifikat, zbatimi i masave kufizuese të BE-së është përgjegjësi e vendeve anëtare të BE-së”.

Zyrtarët e NATO-s, gjithashtu, nuk thanë shumë në lidhje me përpjekjet e fundit të Rusisë për të ndihmuar Serbinë të forcojë ushtrinë e saj.

“NATO-ja respekton plotësisht të drejtën sovrane të të gjitha vendeve, përfshirë Serbinë, për të vendosur për marrëveshjet e tyre politike dhe të sigurisë”, tha një zëdhënës i NATO-s për Zërin e Amerikës. “Në të njëjtën kohë, NATO dhe Serbia janë partnerë. Për shembull, Serbia ishte organizatore e stërvitjes tonë më të madhe të urgjencës civile, që ndihmoi aleatët e NATO-s, Serbinë dhe partnerët e tjerë, të rrisin gatishmërinë për trajtimin e fatkeqësive natyrore, si përmbytjet dhe zjarret”.

Zëdhënësi shtoi se NATO ka punuar me Serbinë për të reformuar forcat dhe institucionet e sigurisë, “trajnimet e NATO-s gjithashtu ndihmojnë ushtarët serbë të kontribuojnë në misionet paqeruajtëse ndërkombëtare”.

“Ne kemi investuar miliona euro për të ndihmuar Serbinë të shkatërrojë mbi 200 tonë municion”, tha zëdhënësi.

Serbia, e cila pretendon se është neutrale në aspektin ushtarak, tashmë ka marrë gjashtë avionë luftarakë MiG-29 nga Rusia dhe po negocion blerje shtesë të armëve nga Rusia, përfshirë helikopterë luftarakë dhe transporti, si dhe sisteme të mbrojtjes ajrore.

Disa ekspertë thonë se forcimi ushtarak i Serbisë, i mbështetur nga Rusia, kërcënon paqen në rajonin e brishtë politik të Ballkanit.

“Unë përshendesë vendimin e Rumanisë për zbatimin e embargos tregtare të BE-së ndaj Rusisë”, i tha Zërit të Amerikës, Jorge Benitez, një ekspert i NATO-s në organizatën Këshilli Atlantik.

“Kjo është e rëndësishme dhe një shenjë shumë e nevojshme e unitetit evropian dhe shtylla kurrizore kundër përpjekjeve të Rusisë për të militarizuar dhe destabilizuar më tej Ballkanin,” tha ai. “Shtetet e tjera të BE-së duhet të ndjekin shembullin e Rumanisë dhe të përmbushin angazhimet e tyre ndaj demokracive evropiane. Lejimi i Rusisë për të lëvizur më shumë tanke në Evropën juglindore është veprim i rrezikshëm dhe kërcënon sigurinë kombëtare të të gjitha demokracive në rajon”.

Serbia zyrtarisht dëshiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian, por nën presionin politik dhe propagandues nga Moska, Beogradi është duke rrëshqitur vazhdimisht drejt Kremlinit dhe qëllimit të tij për t’i mbajtur vendet e Ballkanit jashtë NATO-s.

Në vitet 1990, gjatë luftërave të përgjakshme në ish-Jugosllavi, Serbia ishte në luftë me fqinjët e saj Kroacinë, Bosnjen dhe Kosovën.

Duke folur në ceremoninë e pranimit të automjeteve të blinduara të hënën në bazën e ushtrisë serbe në Nish, që ndodhet rreth 88 kilometra në lindje të kufirit të Kosovës, ambasadori i Rusisë në Beograd, Alexander Botsan-Kharchenko tha se Moska “është e gatshme dhe gjithmonë do të jetë e gatshme për bashkëpunim ushtarak dhe teknik me Serbinë”.

Për Presidentin Vuçiç, dukej se pajisjet ushtarake ishin elementi më i rëndësishëm se gjithçka tjetër.

“Gjëja më e rëndësishme për ne është që ne kemi arritur t’i transportojmë automjetet në Serbi”, tha para gazetarëve Presidenti Vuçiç. “Është puna jonë se si dhe në çfarë mënyre arritën ato”, shtoi ai.

Zyrtarët e Departamentit amerikan të Shtetit ende nuk u janë përgjigjur kërkësave të Zërit të Amerikës për një reagim mbi këtë çështje.