VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Partia Demokratike në SHBA padit Rusinë dhe fushatën e Trumpit

By | April 20, 2018

Komentet

Vdiq bashkëthemeluesi i Microsoft-it, Paul Allen

Paul Allen dhe Bill Gates

Paul Allen, i cili bashkëthemeloi kompaninë e teknologjisë Microsoft, vdiq në moshën 65-vjeçare.

Dy javë më parë, ai njoftoi se i është kthyer sëmundja e kancerit, të cilën e ka trajtuar në vitin 2009.

Bashkëthemeluesi i Microsoft-it, Bill Gates, tha së është “zemërthyer nga vdekja e njërit prej miqve të tij më të vjetër dhe më të dashur”.

“Informatika personale nuk do të kishte ekzistuar pa të”, tha Gates.

Allen u largua nga Microsoft-i në vitin 1983, pas një mosmarrëveshjeje me Gates.

Por aksionet në kompani i mundësuan atij të jetojë jetën si miliarder.

Trump: Putini “ndoshta” është përfshirë në vrasje

Presidenti amerikan Donald Trump ka thënë në një intervistë televizive se beson që homologu i tij rus Vladimir Putin “ndoshta” është përfshirë në vrasje dhe ka pohuar sërish se Moska ka ndërhyrë në politikën amerikane.

Trumpi po ashtu ka thënë se nuk e di nëse Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis është duke planifikuar të dorëhiqet, mirëpo se ai e konsideron gjeneralin si “lloj të demokratit” dhe se ai mund të largohet.

Ai i ka bërë këto komente në një intervistë të realizuar paraprakisht për emisionin televiziv 60 Minuta në CBS, e cila është transmetuar më 14 tetor.

Në mesin e çështjeve që ai ka përmendur janë edhe Koreja Veriore, përpjekjet e shpëtimit pas uraganit në SHBA, zhdukja e gazetarit saudit në Turqi, Jamal Khashoggi dhe ndryshimet klimatike.

Kur prezantuesja e CBS-së, Lesley Stahl, e ka pyetur Trumpin nëse pajtohet me njerëzit që pretendojnë se Putin ka qenë i përfshirë në vrasjet e kritikëve, ai është përgjigjur, “ndoshta po. Ndoshta”.

Nuk është bërë e qartë se në cilat vrasje Trump ka dyshuar se ka qenë i përfshirë Putini, ndonëse shumë kritikë të liderit rus janë vrarë përmes helmimeve të dyshuara dhe të tjerë në kushte të mistershme.

Megjithatë, Moska ka mohuar ndonjë lidhje.

I pyetur për ndërhyrjen ruse në sistemin politik në SHBA, Trump ka thënë se beson që Moska ka ndërhyrë, mirëpo se edhe “Kina ka ndërhyrë po ashtu”.

“Ju jeni duke shmangur plotësisht çështjen e Rusisë”, i ka thënë Stahl presidentit.

“Nuk jam duke bërë asgjë” është përgjigjur Trump.

Komuniteti amerikan i Inteligjencës dhe Këshilltari Special amerikan, Robert Mueller kanë gjetur se Rusia ka nisur fushatë për shpërndarje të propagandës në rrjetet sociale dhe ka hakuar dokumente të demokratëve në tentim të ndikimit të rezultatit zgjedhor në të mirë të Trumpit në zgjedhjet presidenciale në SHBA.

Moska në anën tjetër mohon çdo përfshirje.

Sa i përket Sekretarit Mattis, presidenti republikan ka thënë se ai nuk është i sigurt nëse gjenerali do të vazhdojë të mbetet në pozicionin e tij.

“Ndoshta ai do të largohet. Mendoj se ai është një lloj demokrati, nëse doni të dini të vërtetën”, ka thënë Trump.

“Mirëpo Gjenerali Mattis është njeri i mirë. Ne kalojmë për mrekulli. Ai mund të largohet. Në një moment, të gjithë largohen”, ka shtuar ai.

Mattis konsiderohet si një nga anëtarët më të pavarur në kabinetin e Trumpit, mirëpo ai po ashtu është edhe dorë e fortë në këtë administratë, e cila njihet për numër të madh të lëvizjeve në mes të zyrtarëve.

Ai është cilësuar edhe si personalitet që ka krijuar balancë kundrejt qasjeve të presidentit, pasi ka shtyrë përparë idenë e përmirësimit të marrëdhënieve me aletatët tradicionalë të SHBA-së, duke përfshirë anëtarët e NATO-s, të cilëve Trump u është drejtuar me fjalor të ashpër.

Disa liderë nga Perëndimi po ashtu kanë përshëndetuar Sekretarin Mattis për politkë të ashpër kundër Putinit, pavarësisht se Trump ka shprehur dëshirën për lidhje më të ngrohta me Moskën.

Spekulimet janë rritur për të ardhmen e Mattis si shef i Mbrojtjes, prej kur është publikuar libri i gazetarit, Boob Woodward për Shtëpinë e Bardhë të udhëhequr nga Trumpi, në të cilin thuhet se Gjenerali ka vënë në pikëpyetje vlerësimin e Trumpit, duke e krahasuar aftësinë e tij të të kuptuarit me një fëmijë 11 vjeç.

Mirëpo Mattis ka kundërshtuar se ka bërë deklaratë të tilla dhe ka mohuar vazhdimisht se është duke konsideruar largimin.

“Natyrisht se nuk mendoj të largohem”, u ka thënë ai gazetarëve në muajin shtator.

“E dua këtë vend”.

Përndryshe në mesin e të larguarve në administratën Trump janë edhe Rex Tillerson që ka mbajtur pozitën e Sekretarit të Shtetit dhe H.R. McMaster, i cili ka qenë në pozitën e Këshilltarit për Siguri Kombëtare.

Më 9 tetor, Trump ka njoftuar edhe se Nikki Haley do të largohet në fund të vitit nga pozita e ambasadores në Organizatën e Kombeve të Bashkuara.

Ende nuk është bërë publik asnjë arsye e dorëheqjes së saj.

Trump po ashtu ka dhënë shenja për ndryshime potenciale në kabinetin e tij.

“Jam duke bërë ndryshime. Kam të drejtë t’i bëjë ato. Kam njerëz që mund të angazhohen dhe do të jetë fantastike”, ka shtuar presidenti amerikan.

Përgatiti: Krenare Cubolli

Ja piktura e veçantë që Donald Trumpi mban në Shtëpinë e Bardhë (foto)

Spektatorët sy-mprehtë kanë vënë re në një intervistë të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës një pikturë.

Në të duket Donald Trumpi i ulur në një tavolinë me të gjithë Presidentët Republikanë të shquar në historinë e SHBA, përfshi edhe Abraham Lincoln.

Dekori i varur jashtë Zyrës Ovale, bëri që njerëzit në rrjetet sociale të japin komentet e tyre. Disa shkruanin se Trump e ka dizejnuar vetë në mënyrë që t’i duket vetja i rëndësishëm.

Ndërsa disa tjerë mendonin se Trump-it i takon një vend pranë Presidentëve të shquar si Dwight Eisenhower, Richard Nixon, Teddy Roosevelt dhe Gerald Ford.

Makthi i krizës së Opioideve në Amerikë

Në fillim të këtij viti, gazetarët e Zërit të Amerikës, Chris Simkins dhe Jeff Swicord ndërmorën një projekt të posaçëm njëvjeçar për të dokumentuar krizën e opioideve në Shtetet e Bashkuara, me fjalët e vetë amerikanëve që vuajnë nga kjo epidemi. Rezultati është një seri e quajtur “Dëmi i bërë: Të jetosh makthin e krizës së opioideve në Amerikë”. Seria rrëfen historinë e tre vetëve, një grua nga Majami, që po përpiqet të shërohet nga varësia ndaj opioideve dhe të mbajë familjen e saj; një punonjës social vullnetar që punon në lagjen më të prekur nga droga në Filadelfia; dhe një shef policie në një qytet të vogël të Karolinës së Veriut që nuk i arreston më njerëzit dhe ka krijuar një organizatë jofitimprurëse që siguron shërbime për të droguarit. Në këtë episod do t’ju çojmë në Filadelfia ku policia ka ndërhyrë për të spastruar kampet me tenda provizore të të droguarve në lagjen Kensingotn të qytetit. Po ku do të shkojnë ata?

Trump: Mattis mund të largohet nga posti

Presidenti Donald Trump po sugjeron se Sekretari i Mbrojtjes Jim Mattis mund të jetë një nga zyrtarët e tij të ardhshëm kyç që mund të largohet nga qeveria.

Republikani Trump, në një intervistë të transmetuar të dielën në emisionin “60 Minutes” të kanalit CBS, thotë se Mattis nuk ka asnjë shenjë se po largohet, por shtoi: “Mund të ndodhë që ai të largohet. Mendoj se ai është si një demokrat, nëse doni të dini opinionin timtë vërtetë. ”

Udhëheqësi amerikan e përshkroi gjeneralin në pension si “një njeri të mirë, ne shkojmë shumë mirë, por mund të largohet, pasi në një moment, të gjithë largohen.

Trump, gjatë administratës së tij 21-mujore, ka shkarkuar ose detyruar të largohen dhjetra zyrtarë të rëndësishëm, ose ka parë të tjerët që i pëlqente, të japin dorëheqjen, përfshirë ambasadoren në Kombet e Bashkuara Nikki Haley, e cila javën e kaluar tha se do të linte postin e saj në fund të vitit.

Mattis, duke udhëhequr ushtrinë amerikane, herë pas here ka qenë në kundërshtim me presidentin Trump dhe shumë zyrtarë të administratës së tij, duke përfshirë këshilltarin e sigurisë kombëtare John Bolton. Mattis, në mes të vitit 2017, bëri thirrje për më shumë opsione diplomatike me Korenë e Veriut në lidhje me programin e armëve bërthamore të Phenianit, një qëndrim që presidenti Trump përfundimisht e përkrahu, gjë që çoi në samitin e qershorit me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

Trump: Kemi mundësinë për marrëdhënie të shkëlqyera me Turqinë

UASHINGTON – Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, është takuar në Zyrën Ovale në Shtëpinë e Bardhë me pastorin amerikan, Andrew Craig Brunson, pasi gjykata në Izmir vendosi që ai të lirohet.

Presidenti Trump pasi ka bërë të ditur se kanë punuar shumë në çështjen e Brunson kryesisht kohët e fundit, tha se “Falënderoj shumë presidentin Erdoğan. Është një hap i madh për t’u kthyer në marrëdhëniet e mëparshme. Tani kemi mundësinë për të patur marrëdhënie të shkëlqyera me Turqinë”.

Ai ka shtuar se pas lirimit të Brunson kanë një qasje të ndryshme ndaj Turqisë në krahasim me ditën e mëparshme.

“E duam Turqinë, e duam popullin turk”

Ndërsa pastori Brunson në fjalën e tij ka shprehur falënderimet ndaj zyrtarëve amerikanë që janë përpjekur për lirimin e tij.

Ndaj pyetjes së Trump nëse dëshiron apo jo të rikthehet sërish në Turqi pastroi Brunson tha se “E duam Turqinë, e duam popullin turk. Atje kemi jetuar 25 vite”.

Edhe Trump pas fjalës së Brunson ka bërë vlerësimin e tij se “Populli turk është një popull i madh, e di këtë”.

Dje gjykata në Izmir të Turqisë dha dënimin me tre vite e një muaj e gjysmë burgim, ndaj pastorit amerikan, Andrew Craig Brunson, i cili ndodhej në arrest shtëpie dhe ndaj të cilit kërkohej dënimi me 35 vite burg me akuzat se kishte kryer spiunazh dhe vepra penale në emër të organizatave terroriste FETO dhe PKK.

Duke marrë parasysh kohën prej afër dy vitesh që ai ka qëndruar në arrest, gjykata vendosi që ai të lirohet. Brunson i cili u lirua dje pas heqjes së arrestit të shtëpisë dhe ndalesës për udhëtim jashtë vendit, udhëtoi drejt SHBA-ve. aa

Trumpi takon pastorin Brunson, falënderon Erdoganin për lirimin e tij

Presidenti Donald Trump përshëndeti kthimin në Uashington të pastorit amerikan Andrew Brunson.

Trump dhe Brunson u takuan në Zyrën Ovale të shtunën, pak orë pas mbërritjes së këtij të fundit në tokën amerikane.

Presidenti i tha Brunsonit “ne kemi qenë duke biseduar gjatë dhe kemi bërë negociata të vështira” për lirimin e tij duke shtuar se “ne nuk paguajnë shpërblim në këtë vend”.

Një gjykatë turke të premten dënoi Brunsonin për lidhje me terrorizmin dhe e dënoi atë me vetëm tre vjet burg. Por gjykata e liroi pastorin ungjillor 50-vjeçar, pasi ai kishte kaluar gati dy vjet në paraburgim, raporton VOA.

“Do të jetë e mrekullueshme të takohem me të”, shkroi Trump në Twitter të shtunën në mëngjes. “Ai është një i krishterë i mirë që ka përjetuar një përvojë kaq të vështirë”.

Trumpi falënderoi Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan për kthimin e Brunsonit, i cili u lirua të premten nga një gjykatë turke. Trump vuri në dukje se SHBA nuk negociuan një marrëveshje me Turqinë për lirimin e Brunsonit, duke thënë, “Unë nuk bëj marrëveshje për pengje.” Ankaraja gjithashtu ka kundërshtuar fuqimisht çdo sugjerim për një marrëveshje.

Lirimi i Andrew Brunson të premten shënoi fundin e një mosmarrëveshjeje të ashpër diplomatike midis Uashingtonit dhe Ankarasë. Brunson përballej me 35 vjet burg nëse do të dënohej për terrorizëm dhe akuzat për spiunazh, që Uashingtoni i quajti të pabaza.

Eksperti amerikan: SHBA nuk e ka aprovuar korrigjimin e kufijve

Eksperti amerikan i politikës së jashtme, David L. Phillips, në një intervistë për “kallxo” thotë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë pajtuar për idenë e korrigjimit të kufijve të cilën Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është duke e avokuar tash e disa muaj nëpër Kosovë dhe jashtë saj.

Phillips, drejtor i Programit për Ndërtim të Paqes dhe të Drejta të Njeriut në Institutin për të Studime të të Drejtave të Njeriut në Universitetin Columbia, tha se nëse Presidenti Thaçi po thotë që Qeveria amerikane e përkrah pozicionin e tij, atëherë “ai ose i ka keqkuptuar ata, ose po i keqinterpreton”.

Deri para pak ditëve, Phillips ka qenë i angazhuar në ekipin e ekspertëve të huaj të Presidentit Thaçi, por ka dhënë dorëheqje duke shprehur hapur mospajtimet me idenë për ndarje të Kosovës.

“Po, jam i sigurt. Kam folur me zyrtarë amerikanë. Qeveria amerikane nuk e përkrah korrigjimin e kufirit, ajo përkrah gjetjen e një zgjidhje të përbashkët të cilën mund ta vlerësojë dhe ajo marrëveshje duhet të gjejë përkrahje nga qeveritë përkatëse dhe nga shoqëria civile”, ka thënë eksperti amerikan i politikës së jashtme.

Uragani Michael në SHBA si “nëna e të gjitha bombave”

Mexico Beach, Florida

Uragani Michael ka shkatërruar qytetin Mexico Beach në veriperëndim të Floridas në SHBA, thanë zyrtarët.

Stuhia ka zbarkuar atje të mërkurën, me erëra deri në 250 kilometra në orë.

Mbi 1.4 milion shtëpi kanë qenë pa energji elektrike në Florida, Alabama Xhorxhia dhe Virxhinia, mëngjesin e së premtes.

Michael, njëri nga uraganet më të fuqishme në historinë e Shteteve të Bashkuara, la të vrarë së paku 11 njerëz, ndërsa kërkimet për të mbijetuar vazhdojnë.

Personeli i ushtrisë amerikane përdori pajisje të rënda për të pastruar pemët e rrëzuara, në mënyrë që ekipet e shpëtimit të arrinin te banorët e bllokuar.

“Nëna e të gjitha bombave nuk bën më shumë dëm se kjo”, tha kryetari i qytetit Mexico Beach, Tom Bailey.

I dobësuar në erëra me shpejtësi deri në 50 kilometra në orë, Michael është nisur në verilindje të SHBA-së, tha Qendra Kombëtare për Uragane.

Turqia liron pastorin amerikan

Një gjykatë turke vendosi të premten të lirojë pastorin e krishterë evangjelist amerikan Andrew Brunson, çështja e të cilit ka qenë në qendër të përplasjeve diplomatike mes Ankarasë dhe Uashingtonit.

Vendimi mund të jetë hapi i parë drejt përmirësimit të marrëdhënieve mes dy aleatëve të NATO-s.

Gjykata miratoi një dënim prej rreth 3 vitesh për Andrew Brunson-in, i cili ishte akuzuar për vepra terroriste, por për shkak të arrestimit të tij prej tetorit 2016 ajo vendosi për lirimin e pastorit.

Sipas dëshmitarëve zoti Brunson u emocionua gjatë momentit të njoftimit të vendimit.

Përpara se gjyqtari të jepte vendimin, pastori i tha gjykatës: “Jam i pafajshëm. E dua Jezusin dhe Turqinë”.

Melania Trump: Jam personi më i ngacmuar në botë

Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Melania Trump, ka thënë se ka nisur fushatën kundër ngacmimeve në formë elektronike, pasi ajo është “personi më i ngacmuar në botë”.

Ajo i ka bërë këto deklarata në një intervistë dhënë për ABC News, një pjesë e së cilës është bërë publike të enjten.

Intervista është realizuar javën e kaluar derisa ajo ishte duke realizuar udhëtimin e saj në kombet afrikane.

“Unë mund të them se jam personi më i ngacmuar në botë”, ka thënë Zonja e Parë.

Kur gazetari e ka pyetur nëse vërtet ashtu mendon, ajo ka thënë se është “një nga personat, nëse e shihni se çfarë njerëzit flasin për mua”.

Trump ka nisur javën e kaluar udhëtimin e saj të parë si Zonjë e Parë jashtë Shteteve të Bashkuara, duke udhëtuar në Ganë, Malaui, Kenia dhe Egjipt.

Në intervistën, e cila transmetohet e plotë të premten, ajo ka thënë se gratë që bëjnë akuza për abuzime seksuale, “duhet të prezantojnë prova të forta”.

Megjithatë, ajo nuk ka treguar se çfarë ka nënkuptuar më këtë term.

“Unë qëndroj mbrapa këtyre grave, mirëpo duhet t’i prezantojmë faktet”, është shprehur ajo.

“Ju nuk mund të thoni vetëm ‘Unë jam abuzuar seksualisht’ apo ‘Ju jeni sulmuesi’”.

“Ndonjëherë mediat shkojnë shumë larg në atë se si portretizojnë disa tregime që nuk janë të vërteta. Nuk është e drejtë”, ka shtuar ajo.

Më herët gjatë udhëtimit të saj, ajo pati mbrojtur Gjykatësin e Gjykatës Supreme, Brett Kavanaugh.

Nominimi i tij ka qenë afër dështimit për shkak të akuzave të disa grave për abuzime seksuale sa ka qenë i ri.

Agjenti kinez arrestohet në Belgjikë dhe gjykohet në SHBA

Shtetet e Bashkuara ngritën akuza ndaj një spiuni kinez që u përpoq të vidhte sekrete tregtare nga disa prej kompanive kryesore amerikane të aviacionit dhe hapësirës. Departamenti i Drejtësisë njoftoi se Yanjun Xu, oficer i shërbimit kinez të zbulimit, u arrestua në muajin prill në Belgjikë dhe më pas u ekstradua drejt Shteteve të Bashkuara ku këtë të mërkurë u zhvillua seanca e parë gjyqësore.

Prokurori për distriktin jugor të shtetit Ohio shpjegoi se si zoti Xu dhe oficerë të tjerë zbulimi zbatuan skemën e tyre.

“Së bashku me zyrtarë të tjerë të Ministrisë kineze për Sigurimin e Shtetit ata fshehën identitetet e tyre dhe natyrën e vërtetë të punës së tyre. Punuan për të rekrutuar individë në kompanitë e aviacionit në mbarë SHBA-në dhe Evropën, të cilët ata menduan se do t’u ofronin sekrete tregtare”, – tha Prokurori i Ohios, Benjamin Glassman.

Ekspertët besojnë se kjo është hera e parë që një spiun i qeverisë kineze sillet në Shtetet e Bashkuara për t’u gjykuar.