VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Partia Demokratike në SHBA padit Rusinë dhe fushatën e Trumpit

By | April 20, 2018

Komentet

Ish-figura të zbulimit amerikan kritikojnë presidentin

Dymbëdhjetë ish-zyrtarë të lartë të zbulimit lëshuan një deklaratë duke kritikuar ato që e cilësojnë “komente dhe veprime të papërshtatshme e të pashembullta nga Shtëpia e Bardhë, lidhur me heqjen e çertifikatës së sigurisë së John Brennan-it”.

Deklarata vjen si reagim ndaj vendimit të marrë të mërkurën nga Presidenti Donald Trump, për t’i hequr ish-drejtorit të CIA-s zotit Brennan, çertifikatën e sigurisë.

“Veprimi i presidentit në lidhje me John Brennan dhe kërcënimet për veprime të ngjashme kundër ish-zyrtarëve të tjerë, nuk kanë të bëjë me atë se kush duhet dhe nuk duhet të mbajë çertifikatë sigurie. Gjithçka ka të bëjë me një përpjekje për të mbytur fjalën e lirë”, thuhet në deklaratën e publikuar të enjten vonë.

Deklarata u nënshkrua nga gjashtë ish-drejtorë të CIA-s, pesë ish-zëvendësdrejtorë të agjencisë dhe një ish-drejtor i Shërbimit Kombëtar të zbulimit.

Presidenti Donald Trump ka thënë se John Brennan ka mbjellë “përçarje dhe kaos” për administratën e tij tek njoftoi vendimin për t’i pezulluar çertifikatën e sigurisë ish-drejtorit të CIA-s. Zoti Brennan e pati quajtur “asgjë më pak se tradhëti” daljen e Presidentit Trump në një konferencë të përbashkët shtypi me Presidentin rus Vladimir Putin.

Më parë një ish-admiral i Marinës amerikane, i cili pati udhëhequr operacionin për vrasjen e Osama bin Ladenit, sfidoi presidentin Trump duke i kërkuar t’ia heqë çertifikatën e tij të sigurisë.

Në një letër të hapur drejtuar zotit Trump publikuar në gazetën “ The Washington Post”, admirali në pension William McRaven shkruante se do ta konsideronte veprimin si “nder”.

“Nëpërmjet veprimeve tuaja, na keni turpëruar në sytë e fëmijëve tanë, në skenën botërore dhe më e keqja, na keni ndarë si komb”, thuhej ndër të tjera në letren e hapur të ish-ushtarakut të lartë.

SHBA shtyn mbajtjen e paradës ushtarake deri më 2019

Presidenti amerikan, Donald Trump.

Një paradë kontraverse ushtarake të cilën presidenti amerikan, Donald Trump kishte shpresuar ta realizonte në muajin nëntor, është shtyrë për vitin e ardhshëm, për shkak të siç është raportuar shpenzimeve më të larta se që janë planifikuar.

“Ne fillimisht kemi vënë cak 10 nëntorin e vitit 2018 për këtë ngjarje, mirëpo jemi pajtuar me Shtëpinë e Bardhë për të shtyrë këtë organizim më 2019”, ka deklaruar zëdhënësi i Departamentit amerikan të Mbrojtjes, Koloneli, Rob Manning.

Burime të paidentifikuara në Pentagon, i kanë thënë agjencisë së lajmeve Reuters se arsyeja e shtyerjes ka qenë shifra prej 90 milionë dollarëve për të realizuar këtë paradë dhe e cila është rreth tri herë më e lartë se planifikimet fillestare të Shtëpisë së Bardhë.

Duke folur para gazetarëve në Bogota, Kolumbi, Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis ka refuzuar të konfirmojë për shifrën 90 milionë dollarë, duke iu bërë thirrrje mediave “të sigurojnë burime më të mira”.

Zyrtarisht, Parada ishte menduar të organizohej për nder të 100-vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore.

Trump kishte urdhëruar Pentagonin të organizonte këtë ngjarje, pas pjesëmarrjes në një paradë ushtarake në Paris më 2017.

Më herët gjatë këtij viti, Trump ka anuluar stërvitjet e përbashkëta me Korenë Jugore, duke thënë se një gjë e tillë do t’i kursente SHBA-së, “një shumë të jashtëzakonshme të parave”.

Pentagoni më vonë ka njoftuar se ky hap u ka kursyer autoriteteve amerikane 14 milionë dollarë.

Pentagoni: Ushtria kineze mund të jetë trajnuar për sulme drejt SHBA-së

Pjesëtarë të forcave kineze.

Ushtria e Kinës ka zgjeruar operacionet bombarduese në vitet e fundit dhe se të njëjtat ka mundësi të kenë pasur qëllim trajnimin për sulme kundër Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj, është thënë në një raport të publikuar nga Pentagoni të enjten, transmeton Reuters.

Ky raport, që vjen në kohën e tensioneve të larta SHBA-Kinë, për shkak të çështjeve tregtare, ka treguar përpjekjet e Kinës për të rritur ndikimin në botë me shpenzime ushtarake, të cilat sipas Pentagonit kanë kaluar shifrën e 190 miliardë dollarëve amerikanë më 2017.

Një vlerësim i tillë është bërë teksa të dy vendet planifikojnë të zhvillojnë negociata për tregti, duke synuar të zgjidhin konfliktin e përshkallëzuar për tarifa, që rrezikon të kthehet në luftë tregtare.

Këtë vit, forcat ajrore të Kinës kanë ulur disa bombardues në ishujt e rajonit të diskutueshëm të Detit të Kinës Jugore, në kuadër të stërvitjeve ushtarake.

Në muajin janar, Pentagoni pati vendosur luftimin e Pekinit së bashku me Rusinë në qendër të Strategjisë për Siguri Kombëtare.

Sipas raportit të Pentagonit, pavarësisht parashikimeve për ulje të trendit të rritjes ekonomike, buxheti i Kinës për mbrojtje mund të tejkalojë shifrën e 240 miliardë dollarëve deri më 2028.

Në po të njëjtin raport është thënë se programi hapësinor i Kinës është duke u zhvilluar me shpejtësi.

SHBA ndëshkon kompani ruse dhe kineze për shkelje të sanksioneve ndaj Koresë Veriore

Anije verikoreane

Shtetet e Bashkuara kanë vënë sanksione kundër një agjencie ruse për shërbime të portit dhe disa kompanive kineze për ndihmën që u kanë ofruar anijeve verikoreane, por edhe për shitje të alkoolit dhe duhanit në Phenjan, duke shkelur sanksionet amerikane, transmeton Reuters.

Thesari amerikan ka njoftuar përmes një deklarate të mërkurën, se dy kompani me bazë në Kinë kanë fituar më shumë se 1 miliard dollarë në vit, duke eksportuar alkool dhe cigare në Korenë Veriore.

Po ky Departament ka sanksionuar kompaninë me bazë në Rusi, Profinet Pte Ltd dhe drejtorin e përgjithshëm të së njëjtës, Vasili Aleksandrovich Kolchanov, e cila ka ofruar shërbime të portit të paktën gjashtë raste ndaj anijeve që kanë bartur flamurin e Koresë Veriore.

”Taktikat e këtyre subjekteve me bazë në Kinë, Singapor dhe Rusi, janë përdorur në tentim e sipër për t’iu ikur sanksioneve dhe përbëjnë shkelje të ligjit amerikan, andaj të gjitha industritë e tregtisë janë përgjegjëse t’iu ikin atyre, apo ekspozojnë veten në rrezik të madh”, ka thënë Sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin.

Sipas sanksioneve, asnjë qytetar amerikan nuk mund të bëjë marrëveshje me personat e ndëshkuar dhe pronat e tyre në Shtetet e Bashkuara “duhet të bllokohen”, ka njoftuar Thesari.

Shtetet e Bashkuara i kanë bërë presion të vazhdueshëm Koresë Veriore për të hequr dorë nga programi i armëve bërthamore.

Presidenti Trump ia heq certifikatën e sigurisë ish drejtorit të CIA-s John Brennan

Presidenti Donald Trump po ia heq certifikatën e sigurisë së lartë ish drejtorit të CIA-s të administratës Obama, John Brennan, një zë i hapur kritik ndaj Presidentit. Këtë njoftim e bëri zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Huckabee Sanders.

“Zoti Brennan kohët e fundit e ka shfrytëzuar statusin e tij të ish zyrtarit të lartë, që ka akses ndaj informacioneve tepër delikate, për të ngritur akuza të pabaza dhe shfrime të zemëruara në internet dhe televizion lidhur me adminsitartën aktuale”, – tha zonja Sanders.

Zoti Brennan ka qenë shumë kritik ndaj sjelljeve të zotit Trump, duke e cilësuar konferencën e përbashkët për shtyp që ai dha krahas me Presidentin rus Vladimir Putin në Finlandë, si“asgjë më pak, se sa tradhëti”.

Zëdhënësja Sanders tha se janë duke u rishikuar edhe certifikatat e sigurisë të zyrtarëve dhe ish zyrtarëve të tjerë.

Në mesin e tyre janë: ish Drejtori i FBI-së James Comey; James Clapper, ish drejtori i zbulimit kombëtar; ish drejtori i CIA-s Michael Hayden; ish këshilltarja për sigurinë kombëtare Susan Rice; si dhe Andrew McCabe, i cili shërbeu në postin e zëvendës drejtorit të FBI-së, deri kur u shkarkua në muajin mars.

Pensilvani: Rreth 300 priftërinj kanë abuzuar seksualisht fëmijë për dekada të tëra

Priftërinjtë katolikë në Pensilvani abuzuan seksualisht me mijëra fëmijë gjatë një periudhe 70 vjeçare dhe i mbajtën të heshtur nëpërmjet “armatimit të besimit”, si dhe nëpërmjet një fushate sistematike të fshehjes nga peshkopët e tyre, bën të ditur Avokati i Shtetit.

Në një raport prej 884 faqesh, të publikuar nga Prokurori i Përgjithshëm i Pensilvanisë, Josh Shapiro, tregohen shembuj të paraqitur grafikisht të fëmijëve, të cilët i pastronin paraprakisht dhe më pas i dhunonin seksualisht, klerikët e kishës katolike.

Prokurori është bazuar kryesisht në dokumentet e arkivave sekrete të mbajtura nga dioqezat, duke përfshirë këtu rrëfimet e shkruara nga priftërinjtë.

“Ishte abuzim seksual i fëmijëve, përfshirë këtu përdhunimin, i cili u krye nga burra të rritur, priftërinjë kundër fëmijëve”, tha Shapiro.

Përfaqësuesit e gjashtë dioqezave të Pensilvanisë të përfshirë në raport nuk dhanë ndonjë koment.

Prokurori i Përgjithshëm tha se ky është raporti më i madh mbi abuzimet seksuale të klerikëve të kishës katolike në historinë amerikane, pothuajse dy dekada pas ekspozimit të abuzimit në Boston, që tronditi kishën katolike romake.

“Priftërinjtë dhunuan djem dhe vajza,”tha Shapiro. “Ata fshehën të gjitha për dekada të tëra”.

Në raport përmenden 301 priftërinj, disa prej të cilëve kanë vdekur. Vetëm dy prej priftërinjëve do te ndiqen penalisht.

Prokurori Shapiro tha se janë identifikuar rreth 1000 viktima, por beson se mund të ketë shumë më tepër.

Gjithashtu, Shapiro bëri të ditur se një prift kishte ngacmuar pesë motra në një familje. rel

Zëdhënësja e Pentagonit nën hetime

Pretendohet se White stafin e afërt brenda Pentagonit e ka shfrytëzuar për kryerjen e punëve private, si dhe është hakmarrë ndaj disa punonjësve që kanë raportuar tek eprorët e tyre

UASHINGTON – Kundër zëdhënëses së Pentagonit, Dane White, është ngritur një hetim nën dyshimin se disa punonjës të këtij institucioni të lartë shtetëror i ka shfrytëzuar për çështje private.

Televizioni amerikan CNN raporton se White për disa javë është nën hetime nga kryeinspektori i Pentagonit.

Pretendohet se White stafin e afërt brenda Pentagonit e ka shfrytëzuar për kryerjen e punëve private, si dhe është hakmarrë ndaj disa punonjësve që kanë raportuar tek eprorët e tyre.

Ndër të tjera për White thuhet se ka urdhëruar punonjësit e stafit të çojnë rrobat e saj në pastrim kimik, por edhe të blejnë ilaçe dhe ushqim.

CNN thekson se sipas rregullave etike në Pentagon një zyrtar nuk ka të drejtë të shfrytëzojë punonjësit e tjerë për kryerjen e punëve private.

White mban postin e zëdhënëses së Pentagonit nga qershori i vitit 2017 dhe personalisht i raporton sekretarit të Mbrojtjes, Jim Mattis. aa

Trumpi sulmon përsëri Prokurorin e Përgjithshëm Jeff Sessions

Presidenti amerikan Donald Trump të martën sulmoi përsëri Prokurorin e Përgjithshëm Jeff Sessions dhe agjentin e shkarkuar të FBI-së Peter Strzok, duke i fajësuar ata për hetimin mbi lidhjet e mundshme të Rusisë me fushatën e tij presidenciale të vitit 2016 që ka konsumuar presidencën e tij.

Në një postim në Twitter presidenti u shpreh se “Nëse do të kishim një Prokuror të Përgjithshëm të vërtetë, kjo gjueti shtrigash kurrë nuk do të kishte filluar. Po hetohen njerëzit e gabuar”.

Sulmi i Presidentit Trump ndaj zyrtarit më të lartë të zbatimit të ligjit në vend erdhi disa ditë pasi ai e cilësoi Prokurorin Sessions si “të frikësuar dhe të ngurtë” dhe “të pa pranishëm në betejë”.

Presidenti Trump për një kohë të gjatë e ka kritikuar zotin Sessions, por nuk e ka shkarkuar atë nga detyra për tërheqjen vullnetare nga mbikëqyrja e hetimeve të Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller. Hetimet shtrihen mbi dy pista, bashkëpunimin e mundshëm të zyrës elektorale të kandidatit Trump me Rusinë gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016 dhe mbi nëse zoti Trump ka penguar drejtësinë duke u përpjekur të shmangte fillimin e hetimeve.

Në bazë të rregullave të Departamentit të Drejtësisë, Sekretari Sessions ishte i detyruar të tërhiqej nga mbikqyrja e hetimeve për shkak të konfliktit të interesit. Zoti Sesssions vetë kishte patur kontakte me ish ambasadorin e atëhershëm të Rusisë në Uashington dhe ishte mbështetës i fortë i kandidaturës së zotit Trump për president.

Zoti Trump gjithashtu sulmoi ish agjentin e FBI-së Strzok, i cili ishte një nga zyrtarët kyç në ekipin hetues të prokurorit Mueller, derisa prokurori Mueller e largoi atë pas bërjes publike të disa teksteve nga celulari i tij, ku ai kritikonte ashpër zotin Trump.

FBI e shkarkoi atë javën e kaluar, megjithëse raporti i hetimeve të brendshme të Departamentit të Drejtësisë theksonte se nuk ka ndonjë provë se zoti Strzok dhe avokatja e FBI-së Lisa Page, gruaja me të cilën ai kishte shkëmbyer mesazhet personale, kishin kryer ndonjë veprim që lidhej me detyrën e tyre, bazuar në pikëpamjet personale që kishin për zotin Trump.

Shtëpia e Bardhë, Omarosa dhe regjistrimet e fshehta

Vazhdon skandali mes Presidentit Donald Trump dhe ish-ndihmëses së tij dhe personalitetit televiziv Omarosa Manigault Newman, e cila ka publikuar regjistrimet e bisedave që zhvilloi me Presidentin dhe Shefin e Personelit në Shtëpinë e Bardhë. Zonja Manigault Newman thotë se fshehurazi ka regjistruar bisedat me Presidentin Trump dhe Shefin e Personelit të Shtëpisë së Bardhë, John Kelly, gjë që mund të përbëjë shkelje të rregullave të sigurisë në Shtëpinë e Bardhë. Korrespondentja e Zërit të Amerikës në Shtëpisë së Bardhë, Patsy Widakuswara, sjell hollësitë.

Omarosa Manigault Newman i përket një numri të vogël nga bashkëpunëtorët e mëparshëm zotit Trump që mori një post në Shtëpinë e Bardhë. Ajo e kishte njohur zotin Trump për më shumë se një dekadë, duke u shfaqur në emisionin televiziv “The Apprentice.”

Por, në një intervistë me kanalin televiziv NBC, ajo tani thotë se gjithçka ndryshoi pas pushimit të saj nga puna në dhjetor të vitit të kaluar.

“Shumë gjëra të korruptuara po ndodhin në Shtëpinë e Bardhë dhe unë do t’i nxjerr në dritë shumë prej tyre”, thotë ajo.

Dy ditë radhazi, ish-ndihmësja e Presidentit Trump, e njohur si Omarosa, publikoi regjistrime të fshehta të bisedave që kishte bërë në Shtëpinë e Bardhë.

Të dielën, ajo publikoi një bisedë me Shefin e Personelit të Shtëpisë së Bardhë, John Kelly që ajo e kishte regjistruar në një dhomë ku mbahen takime të rëndësishme, të quajtur “The Situation Room”.

Të hënën, ajo publikoi një regjistrim tjetër që, sipas saj, është dëshmi se Presidenti Trump nuk ishte në dijeni të shkarkimit të saj.

Zëri i Presidentit Trump

“Ju e dini se ata menaxhojnë një operacion të madh, por unë nuk e dija këtë”.

Dhoma e Shtëpisë së Bardhë ku ishte bërë regjistrimi është e rezervuar për diskutimet më sekrete dhe më kritike të sigurisë kombëtare. Ndihmësit që marrin pjesë në mbledhjet e zhvilluara në këtë dhomë zakonisht nuk lejohen të sjellin me vete pajisje elektronike.

Analistët e sigurisë janë shprehur të alarmuar për faktin që është regjistruar fshehtazi një bisedë në një dhomë kaq sekrete.

Përmes një deklarate, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders tha se regjistrimi ishte një mospërfillje e hapur për sigurinë kombëtare dhe e denoncoi Omarosën si një ish-punonjëse të pakënaqur, e cila nuk kishte “karakter dhe integritet”.

Omarosa i doli në mbrojtje veprimit të saj në një intervistë në kanalin NBC.

“E bëra si masë për t’u vetëmbrojtur, sepse kjo është një Shtëpi e Bardhë, ku të gjithë gënjejnë. Presidenti e gënjen popullin amerikan. Sarah Huckabee çdo ditë prezantohet para vendit dhe gënjen. Duhet të mbrosh veten, përndryshe të godasin me 17 thika pas shpine”.

Zonja Newman po promovon librin e saj të ri, “Unhinged”, me tone shumë kritike ndaj Presidentit Trump dhe Shtëpisë së Bardhë. Në librin e saj, ajo pretendon se i është ofruar një pagë prej 15,000 mijë dollarësh në muaj nëse ajo nuk do të kritikonte Presidentin Trump.

Presidenti Trump dha këtë pëgjigje në lidhje me librin e Omarosës:

“Ajo është një individ shumë i ulët”.

Presidenti Trump gjithashtu e sulmoi atë në Twitter të hënën në mëngjes, duke e quajtur të krisur dhe të paskrupullt.

Mbështetësit e të djathtës ekstreme marshojnë në Uashington

Pamje nga protestat e një viti më parë në Virxhinia.

Nacionalistët e racës së bardhë kanë mbajtur një marsh afër Shtëpisë së Bardhë në Uashington, mirëpo janë përballur me një numër të madh të kundërprotestuesve.

Rreth 20 mbështetës të së djathtës ekstreme kanë mbajtur protestën, e cila është zhvilluar një vit pas dhunës në Sharllotsvill të Virxhinias, që pati rezultuar me një person të vdekur.

Qindra kundërshtarë të kësaj proteste kanë mbajtur një tjetër marsh afër, duke dënuar racizmin.

Të dyja palët janë mbajtur larg njëra-tjetrës nga prezenca e madhe e policisë.

Në organizimin e nacionalistëve ishte planfikuar të merrnin pjesë rreth 400 persona, mirëpo në ditën e protestës kanë marrë pjesë shumë më pak njerëz.

Protestat janë përcjellur me siguri të lartë, teksa janë ndaluar të gjitha armët e zjarrit në atë zonë.

Pas gati dy orëve dhe shiut të rrëmbyeshëm, marshi ka përfunduar dhe protestuesit janë larguar nga zona me automjete të policisë.

Grupi tjetër i kundërprotestuesve është mbledhur në një tjetër zonë, duke brohoritur dhe duke valëvitur pllakata në duart e tyre.

SHBA, shënohet me protesta përvjetori i mitingut të nacionalistëve të bardhë

Ndërsa zyrtarët në qytetin amerikan Uashington dhe në shtetin fqinjë, Vixhinia, marrin masa për përvjetorin e parë të një mitingu të nacionalistëve të bardhë, që përfundoi në dhunë vdekjeprurëse,

Presidenti Donald Trump bëri thirrje të shtunën për unitet:

“Duhet të qëndrojmë së bashku si komb. Unë dënoj çdo lloj racizmi dhe veprime me dhunë. Paqe për të gjithë amerikanët!”, – shkroi në Twitter Presidenti, ndërsa ndodhet në klubin e tij të golfit në shtetin e Nju Xhërsit.

Zoti Trump shtoi se ai “ka luftuar” për përmirësimin e jetës për të gjitha pakicat dhe u zotua se “Nuk do të pushoj kurrë së luftuari për të gjithë amerikanët!”.

Përgjigja e presidentit ndaj mitingut të vitit të kaluar në Sharlotsville të Virxhinias, shkaktoi kritika të mëdha kur ai deklaroi nga dhoma e konferencave për shtyp të Kullës Trump, se “të dyja palët në miting ishin njerëz normalë.”

Të shtunën në mbrëmje, në qytetin e Charlotsvillit u zhvilluan në mënyrë paqësore marshime dhe aktivitete të tjera të komunitetit, në praninë e një numri të madh trupash policore.

Policia kishte vendosur barriera betoni dhe pika kontrolli për kalimtarët:.

“Vitin e kaluar policia nuk u tregua e aftë, ose nuk mori vendimet e duhura për të zbatuar ligjin. Këtë vit është shumë ndryshe. Policia e shtetit të Virxhinias është e pranishme në mënyrë masive dhe ata e kanë nën kontroll situatën,”– thotë një banor i Sharlotsvillit.

Në kampusin e Universitetit të Virxhinias të shtunën në mbrëmje pati një tensionim të gjendjes për shkak të thirrjeve të një grupi demonstruesish dhe një konfrontim mes tyre dhe policisë, por pas vetëm disa minutash, situata u qetësua.

“Kam 10 vjet që jetoj në Charlottesville. Jam student i mjekësisë. U shqetësova për shkak të masave të pakta të adminsitratës vitin e kaluar. Duke dashur të përfaqësoj shkollën dhe shokët mi të klasës, them se ne jemi kundër supremacisë të bardhë dhe kundër asaj që ndodhi vitin e kaluar.”– thotë një student i Universitetit të Virxhinias.

Mbrëmja e së shtunës shënoi përvjetorin e parë të marshimit me pishtarë në duar të supremacistëve të bardhë, në kampusin e Universitetit të Virxhinias. Të nesërmen pati një miting me pjesëmarrjen e shumë njerëzve në qendrën e qytetit të Sharlotsvillit.

Më 12 gusht 2017, qindra nacionalistë të bardhë, në mesin e tyre neonazistë, elementë esktremistë dhe anëtarë të organizatës Ku Klux Klan, u mblodhën në Sharlotsvill, mes të tjerash për të protestuar kundër vendimit të zyrtarëve të qytetit për heqjen e monumentit të gjeneralit të Konfederatës Robert E. Lee nga një park.

Mather Jones: Ish-këshilltari në fushatën presidenciale të Trump po lobon për partinë pro-ruse sepseratiste të Bosnjes Nga Dan Friedman

Në foto: Corey Lewandowski me Zheljka Cvijanoviq, kryeministrja e Republika Srpska, në Tower Hotel Trump më 25 korrik

Përfaqësuesit e një partie separatiste serbe, të mbështetur nga Rusia, ndaj liderit të së cilës janë vënë sanksione nga Departamenti i Thesarit, janë takuar me zyrtarë dhe aleatë të administratës Trump dhe kohët e fundit janë lidhur me dy ish-zyrtarë të fushatës Trump për t’i ndihmuar ata t’u lidhur me ligjvënësit republikanë.

Ish këshilltari i fushatës Trump Jason Osborne dhe Mike Rubino janë regjistruar me Departamentin e Drejtësisë për të lobuar për partinë politike të Milorad Dodik, presidenti i Republika Srpska, enklava serbe në Bosnje. Dodik ka folur për shkëputje të Republikës së tij shkëputje nga Bosnja dhe bashkimin me Serbinë, duke shkallëzuar tensione në një vend të qeverisur nga 1995 nga Marrëveshja e Dejtonit pas përfundimit të një lufte 3 vjeçare të përgjakshme luftë tre-vjeçare në mesin e ish-shteteve jugosllave. Shtetet e Bashkuara i kanë vënë saknksione Dodik vitin e kaluar për shkak të thirrjeve të tij për shkëputje dhe veprime të tjera.

Dodik ka fituar mbështetjen nga Rusia, e cila ka përqafuar kundërshtimin e tij që Bosnje t’i bashkohet NATO-s dhe përgjithësi mbështet partitë dhe lëvizjet nacionaliste, sidomos ato në Evropën Lindore. Rusia dyshohet se mbështeti një grusht shteti të bërë në Malin e  Zi për të ndaluar hyrjen në NATO. Një botim boshnjak ka raportuar në fillim të vitit se inteligjenca ruse ka ndihmuar për të trajnuar një njësi paraushtarake që vepron si një forcë e sigurisë për Dodik.

Osborne tha për Mother Jones tha se partia e Dodik, Aleanca e Social Demokratëve të Pavarur, ka rënë dakord verbalisht për t’i paguar Twin Rocks Global 10,000 $ në muaj për tre muaj, një kompani me përgjegjësi të kufizuar që ai dhe Rubino e kanë themeluar muajin e kaluar. Në aktin e regjistrimit të kësaj kompanie thuhet  se ajo do të sigurojë “udhëzime strategjike dhe këshillime në lidhje me çështjet e qeverisjes dhe aktiviteteve të Marrëdhënieve me Publikun në SH.B.A.”

Osborne tha se puna e tij për serbët e Bosnjës deri tani ka patur rezultate pozitive sikur vizita e kryeministres të Republika Srpska Zheljka Cvijanoviq e cila vizitoi Uashingtonin muajin e kaluar. Osborne tha se ai  organizoi për Cvijanovic takimin me senatorin Roger Wicker (R-Mis.), i cili është kryetar i Komisionit të Helsinkit të SHBA, një agjenci federale që promovon të drejtat e njeriut dhe demokracinë në Evropë. Ai gjithashtu organizoi një takim mes Cvijanoviq dhe Rep. Dana Rohrabacher (R-Calif.), që kryeson në Kongresin Amerikan Nënkomitetin e Politikës të  Jashtme për Evropën, Euroazinë ndaj kërcënimeve dhe që mbështet shpesh grupe etnike që kërkojnë të krijojnë shtete të pavarura. Rohrabacher është i njohur për pikëpamjet e tij miqësore ndaj Rusisë – dhe është konsideruar “anëtar i Kongresit i preferuar nga Putin” – dhe një herë FBI ia ka tërhequr vemendjen duke i kujtuar se inteligjencia ruse e konsideron atë një aset potencial.

Gjatë vizitës në Washingtonj DC, Cvijanoviq  mori pjesë një festë libri organizuar më 25 korrik, të mbajtur në Tower Hotel Trump për Jeanine Pirro, një ish-prokurore dhe mbështetëse e fortë e Trump. Në një deklaratë për shtyp të lëshuar nga zyra e Cvijanoviq propogandohet takimi i saj i saj në manifestim me “bashkëpunëtorët më të ngushtë të presidentit amerikan Donald Trump,” duke përfshirë Kellyanne Conway Sarah Huckabee Sanders, dhe ish-drejtuesi i fushatës Trump Corey Lewandowski (me të cilin-Cvijanoviq pozon në foto).

Gjithashtu Cvijanovic është takuar më 29 korrik me ish-ndihmësin e lartë të Shtëpisë së Bardhë Steve Bannon në shtëpinë e tij në Uashington, sipas njoftimit të Republikës Serbe. Bannon, i cili u shkarkua nga puna e tij në Shtëpinë e Bardhë vitin e kaluar, tha javën e shkruar për Daily Beast se ai ka në plan që të krijojë një fondacion me seli në Bruksel për të ndihmuar krahun e djathtë populistët në Evropë. Takimi i tij me Cvijanovic nxjerr në pah planet e tij që koincidojnë të përputhen me politikën e jashtme ruse. Bannon nuk iu përgjigj pyetjeve, as zëdhënësit i Rohrabacher dhe Wicker.

“Dodik është i dobishëmpër rusët sepse ai është kundër anëtarësimit në NATO dhe ka shkaktuar ngecje në kërkesat e BE për Bosnjën”, tha David Salvo, një ish-zyrtar i shërbimit të jashtëm që studion politikën ballkanike të Rusisë në erman Marshall Fund’s Alliance for Securing Democracy. “Loja e Dodik në favor të interesit të Rusisë”.

Osborne, i cili tha se ai nuk ishte i përfshirë në organizimin e takimit meBannon, vuri në dukje se Cvijanovic minimizoi lidhjet ruse të partisë së saj dhe shpalli dëshirën e saj për marrëdhënie të forta me Shtetet e Bashkuara. Ajo donte të krijonte një linjë komunikimi që nuk ishte atje më parë, “tha ai. “Ajo donte të ulet në tavolinë dhe të ndajë historinë e anës të saj”.

Dodik është shpallur publikisht për shkëputjen nga Bosnja dhe bashkimin me Serbinë, por Osborne tha se Cvijanoviç i tha Wicker dhe Rohrabacher se serbët boshnjakë “nuk duan pavarësi” dhe thjesht duan të sigurojnë autonominë e tyre brenda Bosnjës. Osborne tha gjithashtu se nuk kishte asnjë kontakt me Dodik dhe mori garanci nga Aleanca e Social Demokratëve të Pavarur se lobimi i firmës së tij nuk do të kishte “të bënte asgjë me nxitjen e interesave ruse”.

Osborne dhe Rubino drejtojnë firmën lobuese Turnberry Solutions, të quajtur sipas emrit të një fushë golfi që Trump zotëron në Skoci. Të gjithë klientët e raportuar të Turnberry janë vendas. Osborne tha se ai dhe partneri i tij krijuan Twin Rocks Global, të quajtur sipas një qyteti të Oregonit, ku ai ka një shtëpi, për të trajtuar veçmas lobimin e huaj, i cili ka kërkesa të ndryshme.

Megjithatë, Lewandowski duket se ka një lidhje me punën e Osborne dhe Rubinos. Në prill, të dy burrat u bashkuan me Lewandowski në një vizitë në Beograd, Serbi, ku Lewandowski foli në një tryezë të rrumbullakët dhe u paraqit në fotografi me drejtuesit e biznesit dhe politikanët. Një anëtar i partisë opozitare të Serbisë pretendoi se Lewandowski po përpiqej të fitonte një kontratë për Turnberry për të përfaqësuar presidentin serb Aleksander Vuçiç në Uashington.

“Çdo vend që dëshiron të ketë marrëdhënie më të forta dhe më të mira me SHBA ka një mundësi unike për ta bërë këtë tani gjatë administratës së Presidentit Trump, sepse ai shikon në të ardhmen dhe ndërton marrëdhënie të reja”, tha Lewandowski në takim, sipas një publikimi lokal . “Prania juaj në Uashington është një çelës për përmirësimin e marrëdhënieve të ndërsjella. Unë shpresoj se ju do të përdorni këtë mundësi. “/ Përg. për botim Elida Buçpapaj

Shirley Cloyes DioGuardi: Lobi Serb po bën përpjekje që politikën e jashtme Amerikane për Kosovën ta kthejë në favorin e Serbisë

Shirley Cloyes DioGuardi: Rreziku nga mbajtja e gojes mbyllur nga shqiptaret!