VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Panik në gjykatën greke, kush është shqiptari që mori peng 13 persona dhe tentoi të vriste “hasmin”

By | May 18, 2018

Komentet

NË ISERLOHN NËNTORI POETIK 2018 – Nga Neki Lulaj

 

 

Nga aktiviteti i Lidhjës se Krijuesve Shqiptar në Mërgatë pikërisht në fund javën qe lam pas në qytetin Iserlohn afër Dortmundit u mbajtë Festivali V tradicional “Nëntori Poetik“ 2018. Në këtë eviliment kulturor ishin  prezent  krijues nga Gjermania , Kosova e Shqipëria,  Zvicra, Austria dhe Franca , etj., Evenimenti Letrar, i LKSHM-së, u mbajt në ambientet e Hotelit Campus Garden Buisness,pronë e ztr. Ilir Mulaku-t
Festivali Letrar , ” NËNTORI POETIK 2018 “, në Iserlohn, tuboi shkrimtarët e krijues shqiptarë e gjerman  rreth një Sofre të madhe! Në  këtë takim letrarë  prezantuan edhe ztr. Isni Kilaj nga Ministria Diasporës, ardhur special  për këtë takim , Zonja Anduena Stefan, Konsule, nderi e Shqipërisë në Vestfalinë e Rinit Veriorë Ishte përfaqësuesja e  CDU-së znj Gjemile Jusufi dhe kengëtari i njohur zt Driton Gashi.

Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatëdhe në këtë aktivitet mbajti edhe një Simpozium Shkencor për Heroin tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti pasiqe ky vit është i Gjergjit.-
u mbajtën tri kumtesa shumë interesante nga zt. Mr. Murat Ajvazi nga prof Muharrem Blakaj dhe nga  Prof . Paulin Zefi nga Shqipëria i cili kishte nderin e veçantë për te mbajtur kumtesen kryesore në ketë eviliment kulturor.Nga i gjithë ky aktivitet dhe bashkim ti penave e dijeve anë e kendë evropës ishte puna  angjazhimi i madh dhe i pa lodhur kryetarit te LKSHM zot. Hasan Qyqallës i cli vazhdimisht gjen forma dhe mjete kur është ne pyetje kultura dhe takimet kulturore të bashkëkombaseve, si dhe donatrit të pa kursyer zt. Musa Jupollit  dhe Ministria e Diasporës…!

 

Në vazhdim u lexue edhe  një Kumtesë shumë interesante e shkencore  në përkujtim per 50 vjetorin e Demonstratave te para në Kosovë  rikujtim i 6 Tetor 1968   dhe Rendësia e atyre demonstratave , në ngritjën e vetëdijës tonë kombëtare  të asaj kohe  kështu shkrimtari i shquar  pra a ish i burgosuri politik,gazetari dhe spikeri i luftës „Radio Kosova e lirë“  pra zt.Martin Çuni,i kishte të fresketa dhe kishte përgaditur një referat shumë interesant për ngjarjet e asaj kohe.

Përpos kumtesave u bë edhe promovimi i Antologjisë poetike “Moti i Madh”. Me rastin e 550-vjetorit të vdekjës së kryeheroit tonë kombëtar me gjatëdhjetë e tre poet përfshirë me 63 poezi,e përgaditur nga Hasan Qyqalla dhe Frn Tanushi.

U mbajt edhe një Orë  Letrare me karakter garues ,pas një konkursi serioz u ndanë edhe çmimet përkatëse ku spikati çmimi “Pena e Artë Martin Camaj” e qe lauerat i ketij çmimi ishte zt. Musa Jupolli .Çmimi vjetor i LKSHM për vitin 2018 ju nda poetit zt.Neki Lulaj. Çmimin „Pavarësija“ju nda zt. Martin Çunit kurse, çmimi „Kongresi i Manastirit „ju nda poetit Sead Ramadanit. U ndan edhe disa Mirnojhje te tjera nga LKSHM.

Në vazhdim te keti evilimenti kulturor u promovuan edhe disa tituj te ri te veprave letrare poetike dhe dy romane.Këngëtari Driton Gashi,ne fund te takimit këndoi kengën „Kur te jesh i mërzitur shumë teksti nga Dritëro Agolli kurse gazetari dhe spikeri i RadioTelivizionit të Prishtinës zt. Halil Rrustemi, i cili me syrin e përpikët të kamerës regjistroi me mjeshtri te rrallë ketë aktivitet pra Festivalin e V-të tradicional „Nëntori Poetik „2018.

Përpjekje shekullore për ta bërë ushtrinë tonë Arbnore – Nga Nue Oroshi

Sot Parlamenti i Republikës së Kosovës mbështeti në mënyrë të plotë tri Projektligjet që i hapin rrugë formimit të Ushtrisë së Republikës së Kosovës. Urime Kosovë, urime shqiptari! Kjo  ushtri e Kosovës i ka rrënjët e thella. Rrënjët e saj janë tek lufta që e bënë nacionalistët atdhetarë duke filluar nga Profesor Ymer Berisha,Ndue Përlleshi,Shaban Polluzha,Marie Shllaku, Mehmet Gradica,Ukë Sadiku, Bajraktari i Llaushes,Xhafer Deva,Ahmet Selaci,Kadri Bistrica,Bislim Bajgora,Gjon Sereqi,Mark Avdyli Ndreja dhe shumë e shumë atdhetarë të tjerë që luftuan për çlirimin e trojeve shqiptare.Duke vazhduar me pasë me rezistencën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, si mburojë e qendresës heroike për çlirimin e Kosovës.Këta atdhetarë ja vunë bazat e para të Ushtrisë së Kosovës duke mbrojtur trojet tona etnike. Pikërisht sot edhe u hap shtegu që Kosova ta ketë ushtrinë. Uroj që kjo ushtri të formohet dhe të ecë rrugës me standartet e NATO-s dhe të ndertohët me këshillat e ushtarakëve dhe gjeneralëve amerikan e gjerman në menyrë që të behet një fuqi mbrojtëse e Kosovës.Urime Shqipëri për forcimin e krahut të djathtë!Kjo lindje e vonuar dhe e vështirë u realizua sepse është një përpjekje shekullore për ta bërë ushtrinë tonë Arbnore.

Fjala e Atdhe Gecit, kryetar i Akademisë Kulturore e Morale të Shqiptarëve në Evropë

Me rastin e promovimit të librit “Rilindja e Shtetit të Çmërisë”;

Të nderuar shkrimtarë dhe bashkëveprimtarë të çështjes kombëtare çame. I nderuar president i Republikës së Çamërisë z. Festim Lato!I nderuar kryeministër i Republikës së Çamërisë z. Ali Aliu! Të nderuara media!

Libri dygjuhësh, shqip-anglisht, “Rilindja e Shtetit të Çamërisë”, që po i jepet në duar sot lexuesit shqiptar dhe institucioneve ndërkombëtare të qendrave të vendosjes, është një fillim i mbarë në udhën tonë të përbashkimit kombëtar.

Të nderuar shkrimtarë dhe bashkëveprimtarë!

Atdhe s´quajmë vetëm të sotmen, por edhe të kaluarën, edhe të ardhmen. Liria nuk lypet por fitohet, ky është amanet i stërgjyshërve dhe gjyshërve tanë. Libri dokumentar, ”Rilindja e Shtetit të Çamërisë” shqip-anglisht me 150 faqe tekst e fotografi, nuk është thjeshtë libër, por manifest i një lëvizje të rëndësishme kombëtare.

Ky libër i ardhë në këtë kohë jo aq paqësore, shypreh një frymë të re, një histori në një çështje shumë të ndërlikuar, e që breza të këti shekulli duhet ta zgjidhin se s’ bënë.

Miq të librit dhe bashkëveprimtarë të çështjes çame!

Lufta e Trojës ende nxjerr tym nëpër parlamentet tona. Libri “Rilindja e Shtetit të Çamërisë” është libër që lidhë dy epoka, dy Rilindje, – Rilindjen Kombëtare Shqiptare, me Rilkindjen e Shtetit të Çamërisë. Njerëz të mirë të atdheut. Shqipëria dhe Kosova dardane ende kemi nën pushtim mbi 60% të atdheut tonë, dhe atë në dy shtete: Në Greqi dhe në Serbi.

Në Greqi Shqipëria ka një Shqipëri të tërë, me 23 mijë e 5-qind
kilometra katrorë sipërfaqe tokë dhe ujëra. Ndërsa në Serbi e Mal të Zi, shqiptarët kemi 32 mijë kilometra katrorë siperfaqe tokë denbabaden shqiptare. Lexoni Hartat e para Kongresit të Berlinit të vitit 1878, do të shohim se atdheu ynë vetëm në ato dy shtete gjatë luftërave ka mbi 2 milion varre të rënësh dhe mbi 4 milion të dëbuar e të shpërngullur nëpër Turqira e vende të tjera.

Të nderuar shkrimtarë dhe bashkëvepormtarë!

Me librin “Rilindja e Shtetit të Çamërisë”, ne sot po promovojmë Republikën e III Shqiptare në Gadishullin Ilirik e më gjerë. Rilindja e Shtetit të Çamërisë me në krye presidentin e Repuyblikës së Çamërisë z. Festim Lato, është misioni i një populli shumë herë të plagosur e të gjenociduar.

Perënditë e Panteonit Pellazgjik janë gjallë. Toka nuk ka frikë as nga luftat as nga tërmetet. Epiri pellazgjik-Çamëria, priret nga një mendje e zgjuar dhe e guximshme, nga një zemër e pathyer për Pavarësinë e Çamërisë, Festim Lato,

Të nderuar shkrimtarë dhe bashkëveprimtarë!

Asgjë s’ mund të jetë më kombëtare se gjuha, shkrimi, Asgjë s’ mund të jetë më kombëtar se identiteti kombëtar, se përbashkimi i etnitetit gjuhësor, kulturor, historik e teritorial. Shpallja e shtetit të Greqisë nga Oto Bavarezi mbi teritorin etnik shqiptar s’mund të quhet ndryshe, pos krim historik ndaj popullit më të lashtë të tokës, Shqipërisë.

Shikuar rrethanat, formimi i Akademisë për Studime Pellazgjike, nga “Zëra të mirë të atdheut”, është lajm i mirë për gjithë kombin. Riformimi i lashtësisë sonë kombëtare do të zgjidhë shumë dilema të së kalurës sonë edhe të sotmes. Kjo tokë që na është dhënë nga perëndia e kemi për borxh t´i dalim zot e ta mbrojmë. Çamëria është gjaku dhe shpirti i atdheut tonë. Çamërisë dhe Krahinës së Mollës së Kuqe, pavarësisht zemërimit të fqinjëve, do t’ ia japim tërë dashurinë që e meritojnë.

Faleminderit Lidhje e Shkrimtarëve të Vlorës!

Faleminderit Lidhje e shkrimtarëve të Kosovës!

Zoti i bekoftë shqiptarët!

Zoti i bekoftë Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Dhe shtete mike të Evropës!

Atdhe Geci, kryetar i Akademisë Kulturore e Morale të

Shqiptarëve në Evropë

Vlorë, 06. 10. 2018

Tre virusët kancerogjen të Kosovës sipas Ekspertit Amerikan të Politikës së Jashtme David Phillips – Nga Nue Oroshi

Ka më tepër se dhjetë vjet që përmes opinioneve të mia të botuara në shtypin e shkruar dhe atë elektronikë që e kam ndezur alarmin për rreziqet që i shkaktohën Kosovës. Pasi që ka trembëdhjetë vjet që jam aktiv në politikën gjermane si pjesë e CDU-së dhe nuk më kanë munguar asnjëherë informacionet e freskëta për situatën politike në Republikën e Kosovës nga miqtë e mij gjerman.

Gjatë këtyre dhjetë e më shumë viteve gjithmonë e kam informuar opinionin shqiptarë në mënyrë të hapur për tre virusët kancerogjen që janë duke e brejtur në heshtje shtetin e ri të Kosovës. Haptas e kam thanë se këta virusë kancerogjen që po i vendosinë lakun në fyt Kosovës janë: Serbia, Rusia dhe Turqia. Madje pas prishjës së mardhenjeve amerikano-turke, këta tre virusë që janë edhe pushtuesit tetështshekullorë të kombit shqiptarë prej vitit 1170 e deri në vitin 1999, nuk ngihen për atë që i kanë bërë shqiptarërve në këta tetë shekuj qoftë të pushtimeve direkte apo qoftë të vendosjës se ideologjisë së tyre pushtuese siç ishte rasti me komunizmin pansllavistë por këta tre virusë kancerogjen deshirojnë që shqiptarëve t‘ia japin edhe goditjën e fundit që mos të munden asnjëherë ta ngrisin kokën.

Sa i përket dy virusve të parë kancerogjen opinionet e mia janë pranuar shumë mirë për faktin se shumica e shqiptarëve e kanë kuptuar se Serbia e përkrahur nga Rusia janë armiqtë shekullorë të kombit tonë shqiptarë. Por opinonet e mia për virusin e tretë kancerogjen Turqinë nga një pjesë e vogël e vëllezërve të mijë shqiptarë nuk janë pritur edhe aq mirë , për faktin se një pjesë e tyre janë pjesë e këtyre krimbave kancerogjen qoftë duke përfituar materialisht apo duke ju shlyer trurin ku kanë harruar se janë shqiptarë.

Eksperti amerikan i politikës së jashtme David Phillips njëhërit edhe Drejtor i Programit për Ndërtimin e Paqës dhe të Drejtat e Njeriut në Universitetin Columbia të Nju Jorkut gjatë një prezentimi të para disa diteve që bëri në Prishtinë të publikimit të Universitetit Columbia dhe Institutit Kosovar për Hulumtim dhe Zhvillim të Politikave –Kipred „Kërcnimet dhe sfidat për sovranitetin e Kosovës“, ka përmendur tre kërcnuesit më të mëdhenjë të sovranitetit të Kosovës, e ata pra, janë Serbia,Rusia dhe Turqia. Kur ka folur për Serbinë, Phillips ka thënë se Serbia vazhdimisht punon që ta dëmtojë Kosovën, përmes formave të ndryshme diplomatike, por edhe veprimeve direkte në Kosovë për ta destabilizuar atë, siç kishim rastin e trenit me mbishkrime nacionaliste që kishte qëllim nxitjen e dhunës.

Ndërsa prapa Serbisë, fshihet Rusia e cila flet për solidarizimin e popujve sllavë edhe pse asaj nuk i interesojnë Serbia e as serbët e Kosovës, ata i përdorë për të dëmtuar projektet amerikane dhe heqjën e dominimit amerikan në rajon.

Ndërsa, si kërcënim të tretë  të sovranitetit të shtetit të Kosovës, eksperti amerikan i Politikës së Jashtme, ka renditur Turqinë.“Kërcënimi i tretë për sovranitetin e Kosovës, është Turqia e cila ndjekë një agjendë neo-otomane në Ballkanin Perëndimor. Në vitet e fundit Turqia në mënyrë sistematike është e përpjekur që ta kthejë Kosovën në një shtet vasal. Ajo eksporton islamizmin nën maskën e bashkëpunimit kulturor, me qëllimin e ndërrimit të natyrës së shoqërisë kosovare. Dhe tani me sa i kam njohur unë shqiptarët, ata janë nacionalistë, nuk janë islamistë”. Ai ka thënë se agjenda turke do të dështonte sikur ajo të mos e ndihmonte këtë përmes fuqisë ekonomike.

Pas thënjies së këtyre fjalëve eksperti amerikan David Phillips jep dorhëqje nga pozicioni i këshilltarit politikë të Presidentit të Kosovës me faktin se nuk është për ndarjen e Kosovës dhe korigjimin e kufinjëve. Ky veprim i politikës amerikane jep të kupton faktin se Presidenca e Kosovës ka dalë nga kornizat politike të përkrahjes dhe orjentimit politikë amerikanë duke iu bashkangjitur projekteve serbo-turko-ruse për ndarjën e Kosovës.

Edhe këtë e kam thënë shumë kohë më parë se projekti i ndarjës së Kosovës është projekt i gatuar nga laboratorët serbo-ruso-turke. Tash politika shqiptare në Kosovë ka dy pikë orjentime politike, t‘i takon orjentimit amerikano-gjerman, që do të thotë të bëhet pjesë e familjës Evropiane apo të vazhdon ta rrënon shtetin dhe t‘i bashkangjitet edhe zyrtarisht projekteve të politikës serbo-turko-ruse, rrugë të ndërmjetme këtu nuk ka. Shqiptarë ,tradhtarët po na lënë pa shtet. Prandaj është koha për një lëvizjë të madhe politike shqiptare që si pikë orjentim të vetëm do ta kenë që t‘i kthejnë shtetin qytetarëve të Kosovës ndërsa këtë shtet ta forcojmë me një përkrahje politike,ushtarake,ekonomike dhe kulturore të Amerikës dhe Gjermanisë, pa lënë anash edhe marrjën e përkrahjes, nga shtetet e tjera që janë tradicionalisht shtete mike të shqiptarëve.

Një vepër kushtuar Florian Vlashit, premierë botërore në koncertin e violinistit në Madrid

TIRANË, 11 tetor/ATSH/- Violinisti i mirënjohur Florian Vlashi do të jetë të dielën protagonist, së bashku me violonçelisten Ruslana Prokopenko, në koncertin që organizohet në Madrid në kuadër të ciklit “Muzikë për Mijëvjeçarin e Tretë”.

Vepra violinistike “Ju duk se panë të flinte në të një shenjë”, të cilën kompozitori Hugo Gomez-Chao Porta ia ka kushtuar violinistit shqiptar, do të jetë premierë botërore në koncertin e 14 tetorit në kryeqytetin spanjoll.

Kompozitori Porta shkruan mbi pjesën se “ashtu si në një lëvizje me kamera të ngadaltë, apo një kokë që kthehet ngadalë për të parë në anën tjetër; kështu edhe kjo vepër e vogël përbën një lëvizje të vetme, të qetë dhe të vazhdueshme ndërmjet dy telave të violinës me tinguj që largohen pak nga njëri-tjetri dhe, në këtë rrugë distancimi, gjejnë pikat e tyre të takimit, gjejnë ndalesat e tyre. Si të ishte një dritë që ndizej pak nga pak në errësirë dhe vetëm në fund arrin të shndrisë”.

Florian Vlashi ka në repertorin e tij qindra pjesë të interpretuara si solist dhe dirigjent në Spanjë, ku jeton dhe punon në Orkestrën Sinfonike të Galicisë që nga viti 1992; po ashtu edhe në Durrës, në vendlindje, ku ka organizuar që nga viti 2003 tetë edicione të Bienales “Netët e Muzikës Klasike”.

Kompozitorë shqiptarë dhe të huaj si Edmond Buharaja, C. López García, J. Vara, X. De Paz, P. Pereiro, D. Malumbres, J. Durán, F. Buide del Real, Akil Koci, W. Rosinskij dhe Hugo Gomez-Chao Porta i kanë kushtuar veprat e tyre violinistit 55-vjeçar Florian Vlashi. /G.Kabashi/k.s/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij

Zoti ju laftë shëndosh Erdoganista idoli i juaj i ra në gjunjë dhe po i lutet Donald Trumpit – Opinion nga Nue Oroshi

Lirimi i shtetasit amerikan Andrew Brunson nga burgjet e Turqisë është shenja e parë e gjunjezimit të kriminelit Turk Erdogan. Ky kriminel e njeh vetëm gjuhën e forcës ashtu siç e kan njohtur në Mesjetë Sulltan Murati e Sulltan Mehmeti, shpatën e Gjergj Kastriotit.Ky gjunjëzim erdhi si shkak i kolapsit që e pësoj ekonomia e Turqisë vetëm për disa muaj bllokadë që ja bëri Amerika. Por kjo nuk është e tëra Erdogani tash e ka një llogari të madhe të papaguar ,me amerikanët. Donald Trump nuk do ta falë vetëm me këtë rast. Ai do të pergjigjet edhe për krimet që ka kryer në viset shqiptare duke u përpjekur për të rikthyer neotomanizmin në Trojet e Arbrit. Erdogani do të jep përgjëgjësi Trumpit edhe për vëllazërimin e tij me Rusinë për krimet, burgosjet dhe vrasjet që po i bën mbrenda Turqisë. Administrata e Donald Trumpit së shpejti duhet të merr aksionin për pastrimin e politikanëve në trojet shqiptare me nofkën “Politikanet Shumëftyrësh” të cilët paradite i bijnë në gjunjë Amerikës e natën kur bije terri shkojnë pa u parë( ata mendojnë që nuk shihen) për të biseduar me babën e tyre ideologjik Erdoganin dhe sejmenet e tij që i ka në trojet shqiptare dikund direkt e dikund permesë Vuqiqave e klyshëve të Putinit.Trojet shqiptare meritojnë që t’i udhëheqin politikanët të cilët kanë moralë politikë dhe nuk shkelin mbi heroizmin shekullorë të shqiptarëve të vrarë e të masakruar dhe që nuk heqin dorë nga politika pro Amerikane dhe pro Evropiane. Jo me fjalë të bukura por me veprime konkrete.Në fund mesazhi im për të gjithë Erdoganistat,Putunistat e Vuçiqat që janë shumë në trojet shqiptare është ky:Po shkon koha e babës suaj (Sulltan Erdoganit) po vjen koha e Shkabës(Shqiponjës tonë dykrenare), në trojet tona shqiptare.

Telegram ngushëllimi për poetin FATOS ARAPI – nga Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”

Nga:              Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi (SHSHASHS).

 

Lënda:          TELEGRAM NGUSHËLLIMI

 

 

E nderuara Familja Arapi,               Ängelholm, Suedi, 11.10.2018

 

Lajmi, për shkuarjen e shkrimtarit tonë të madh Fatos Arapi në amshim, është i hidhur për të gjithë krijuesit e po ashtu edhe për Shoqatën e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, në Suedi.

 

Fatos Arapi, pas vetes ka lënë gjurmë të pashlyera në fushën e krijimtarisë, sidomos në atë poetike, duke botuar vëllime që kanë prekur realitetin e kohës, pastaj poezi me tematikë të çlirimit e zhvillimit të vendit, por edhe poezi që ka kritikuar burokratë dhe demagogë të papërgjegjshëm.

Ndaj, Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, në Suedi, ju dërgon:

 

TELEGRAM NGUSHËLLIMI

 

Duke u shprehur ngushëllimet tona më të sinqerta, familjes Arapi, miqve, bashkëpunëtorëve, mbështetësve dhe lexuesve të tij.

I paharruar qoftë emri dhe vepra e tij, që do të mbetet frymëzim për gjeneratat të cilat do të vinë pas nesh, e po ashtu edhe për ne krijuesit në Suedi.

 

Mëshira dhe bekimi i Zotit qofshin mbi shpirtin e tij.

 

 

 

 

Në emër të SHSHASHS, sinqerisht:

Hysen Ibrahimi, kryetar.

Gjergj Kastriotin- Skënderbeun në Prizren do ta vendosin shqiptarët – Nga Nue Oroshi

Ideja e bërë publike më 28 Korrik 2018 e Shoqatës “Trojet e Arbrit” për vendosjën e Monumentit të Gjergj Kastriotit – Skënderbeut në Prizren, si dhe ndërtimin e Muzeut Kombëtarë në Kalanë e Prizrenit ka tronditur çarqet pansllavisto-aziatike. Ata kanë hyrë në veprim dhe nuk janë duke lënë gurë pa lëvizur për të bllokuar me çdo mjet këtë ide brilante për rikthimin e Shqiptarizmës së humbur në Prizren.Meqense unë personalisht jam lindur dhe rritur në afërsi të qytetit të Prizrenit i njoh jashtzakonisht thellë mentalitetin e prizrenasve.Qyteti i Prizrenit e në veçanti rrethina e saj ka atdhetarë shqiptarë të cilët për Gjergj Kastriotin-Skënderbeun janë në gjëndje të sakrifikojnë çdo gjë.Miqtë e mi më njoftuan që njëfarë portali i Erdoganit me emrin “Gazeta Impakt”, qe përveç shkronjave shqipe, alfabet që  vendosen në veprim intelektualët atdhetarë shqiptarë ne krye me at Gjergj Fishtën e Mithat Frashërin me shokë ky portal nuk kishte asgjë shqiptare.Ky portal që udhëhiqej nga njëfarë mbeturine nga Anadolli me emrin Olsi Jazegjiu paska vjellur vrerë kundër projektit të Gjergj Kastriotit -Skënderbeut dhe Shoqatës atdhetare “Trojet e Arbrit”.Opinioni i gjërë tani e pesëmbëdhjetë vjet është i njoftuar më punën shkencore dhe atdhetare që bën Shoqata e Intelektualëve gjithshqiptarë “Trojet e Arbrit “si njëra nder shoqatat me aktive dhe me atdhetare në të gjitha trojet shqiptare.Kjo shoqatë në planet e veprimtarisë së saj e zhvillon aktivitetin pa dallim feje,krahine dhe ideje dhe jemi të vetmit që, për pesëmbëdhjetë vjet më radhë kemi arritur që t’i mbledhim studiuesit nga të gjitha trevat shqiptare dhe nga të gjitha religjionet shqiptare. Pra,deri me tani kemi mbajtur 19 sesione shkencore, 8 akademi shkencore dhe kemi botuar 16 vepra enciklopedike me gjithsej 10055 faqe,ku kanë botuar studimet e tyre 300 studiues shqiptar,ndërkohë në dorshkrim i kemi duke i pergaditur edhe tri libra të tjerë që kapin një volum të përgjithshem prej gjithsej rreth 1400 faqe. I njoftojmë të gjithë shqiptarët që mos të zbrapsën por të vazhdojnë me përkrahje materiale.Ne jemi në fazën e përgatitjes së dokumentacionit ku shumë shpejtë do të bëjmë edhe kërkesën zyrtare në Kuvendin e Komunës së Prizrenit dhe do të jemi të hapur që ta mbajmë një takim konsultativ që Monumenti i Gjergj Kastriotit -Skënderbeut të vendosët aty ku e ka vendin në Shadërvan të Prizrenit. Këto ditë kam pasur edhe disa konsulta edhe me politikën Gjermane dhe atë Amerikane që plotësisht e kanë dhënë dritën e gjelbërt për një veprim të tillë.Ndërsa këtij Erdoganisti të felliqur me emrin Olsi Jazegjiut i themi se koha jote ka përfunduar së bashku me ideologun tënd Erdogan.Prizrenit do t’i kthehët shqiptarizma dhe këtë do t’ia kthejnë vetë qytetarët e saj pa dallim feje apo rrethi.Për fund po them së Gjergj Kastriotin-Skënderbeun në Prizren do ta vendosin shqiptarët kurse kolonës, të parët do ti prijnë djemtë dhe vajzat atdhetare të Prizrenit të udhëhequr nga flamuri kuq e zi dhe shqiponja dykrenare ndërsa ju që më shumë e doni baba sulltanin se sa shqiponjën dykrenare e keni gabuar vendqëndrimin.Vendqëndrimi juaj është në Anadoll, Ankara, Bagdad apo edhe në ndonjë vend tjetër e jo në trojet tona arberore.Në trojet shqiptare tash kemi ushtrinë e Natos dhe djelmnin dhe vajzerin shqiptare, që nuk lëshon pe për pa dalë fare.

ORË E MADHE LETRARE NË PANAIRIN E LIBRIT NË FRANKFURT

Të dashur miqë, adhurues të fjalës së bukur artistike dhe dashamirë të Librit, edhe ky tetor si çdo vjet tjetër, në Frankfurt simbolizon LIBRIN. Në Panairin që është njëri ndër panairet më të mëdhenj në Europë keni mundësinë që të vizitoni stenda të shumta e ne ju,

FTOJMË

–që të merrni pjesë në Orën e Madhe Letrare që do të organizohet më 13 tetor 2018 në ora 11:00 – 15:00 (me pauza të shkurtëra), në stendën e Kosovës Salla 5.0 D131.

Këtë ditë do të përurohen libra të krijuesve tanë nga Kosova:

1. Çun Lajçi
2. Adem Gashi
3. Halil Matoshi
4. Ismail Syla
5. Valentina Saraçini
6. Marigonë Kelmendi
7. Abdullah Zeneli
8. Haxhi Kraki,

Krijuesve nga Gjermania

1. Martin Çuni
2. Shaip.Ademaj

si dhe do të përurohet

Antologjia “MOTI I MADH” kushtuar 550 vjetorit të vdekjes së kryeheroit tonë Gjergj Kastriotit-Skenderbeut, në pregaditje të Hasan Qyqallës dhe Fran Tanushit, ku kane marre pjesë 63 krijues nga të gjitha trojet shqiptare dhe nga diaspora.

Stendën e Kosovës e kanë financuar MKRS dhe SHB ” BUZUKU ” nga Prishtina.

Në këtë Festival madhështor do të janë prezent edhe Ambasadori i Republikës së Kosovës në Berlin z. Beqë Cufaj me stafin e tij si dhe konsulli në Frankfurt z. Agron Maloku me stafin e tij konsullor.

–Në orën 17:00 në lokalin e klubit BASHKIMI KOMBËTAR në Offenbach do të promovohen disa libra të krijuesve të LSHAKSH Gjermani. Prezent do të janë edhe shkrimtarët nga Kosova.
Ju mirëpresim!

“Trojet e Arbrit”: T’ia rikthejmë Prizrenit Shqiptarizmën e Humbur

Thirrje e Shoqatës se Intelektualeve Shqiptarë “Trojet e Arbrit” për përkrahje financiare për ndërtimin e Monumentit të Gjergj Kastriotit- Skënderbeut dhe ndërtimit te Muzeut Kombëtar me emrin Gjergj Kastrioti- Skënderbeu.

Shoqata e Intelektualëve Shqiptarë “Trojet e Arbrit” në idenë e dhënë,më 28 Korrik 2018 në sesionin shkencor për Gjergj Kastriotin Skënderbeun,lidhur me vendosjen e monumentit të Gjergj Kastriotit në Prizren dhe ndërtimin e Muzeut Kombëtar në Kalanë e Prizrenit ju njofton se rreth idesë së parë projekti është i gatshëm dhe duhet të hyhet ne veprim. Prandaj i ftojmë të gjithë shqiptarët që kanë gjakë shqiptari pa dallim feje ,krahine, gjinie apo ideje që ta ndimojnë financiarisht Shoqatën “Trojet e Arbrit”për realizimin e këtyre dy ideve brilante për rikthimin e humbur të shqiptarizmës në qytetin e Beslidhjes Shqiptare në Prizren.Shoqata “Trojet e Arbrit” fton të gjithë shqiptarët në Shqipëri,Kosovë e në viset e tjera etnike shqiptare si dhe në Amerikë e Evropë që t’i bashkangjiten këtij aksioni për ta rikthyer Gjergj Kastriotin-Skënderbeun në qytetin që lidhë tri kryeqytetet shqiptare Tiranën-Shkupin dhe Prishtinën.Gjithashtu ftojmë edhe shoqatat,biznismenet shqiptarë dhe të gjithë atdhetarët që t’i pergjigjen aksionit tonë. Meqense tash e kemi zgjedhur modelin e monumentit pas këshillave me profesionistët tanë mbrenda Shoqatës “Trojet e Arbrit” po e bëjmë publik edhe fotografinë se si do të duket monumenti i Gjergj Kastriotit- Skënderbeut në Shadervan të Prizrenit, duke pasur parasysh edhe madhësinë që ka Sheshi i Shadërvanit. Gjithashtu i bëjmë thirrje partive politike shqiptare dhe Asamblesë Komunale në Prizren qe ti bashkangjitën aksionit për të dhënë ndihmën e tyre në suaza të rregullave shtetërore për vendosjen e Monumentit të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut në qytetin e Beslidhjeve shqiptare në Prizren.Të gjithë ata që e ndijnë vetën shqiptarë dhe me orjentim Kastriotas atëherë i ftojmë që të na ndihmojnë në aksionin e grumbullimit  të mjeteve financiare dhe mjetet t’i derdhin në Kontonumrin zyrtarë të Shoqatës” Trojet e Arbrit”:

                          Pro Credit Bank Kosovo J.S.C.

                  Bankaddress:Str.George Bush No.16 Prishtina, Kosova

                                  SHOQATA TROJET E ARBRIT

                     ACCOUNT NO ( IBAN) XK051189007313000150

                  SWIFT ( BIC) CODE: MBKOXKPRXXX   PRCBDEFFXXX

PROCREDIT BANK AG FRANKFURT AM MAIN, GERMANY, EUR,USD,CHF,GBP

 

Ju falendëron për perkrahjen Shoqata e Intelektualëve Shqiptarë “Trojet e Arbrit”

Nue Oroshi Kryetar

Jep dorëheqjen dhe shporru sa më parë, i dështuari Kryeministër! – Nga ALFRED MIRASH MILOTI, skulptor, Itali

Shporruni , nje ore e me pare Z. i deshtuar Kryeminister. Besoj ka ardhur koha qe per te miren e vendit duhet te japesh doreheqjen nje ore e me pare . Ndoshta vetem ti je i fundit qe nuk e kupton se ne çfare gjendje kome e ke çuar Shqiperine. Çdo dite degjohen gjera te reja , ngjarje kriminelash , ku jane te zhytur brenda ministrat e tu , ose deputetet e tu . Nuk eshte faji yt qe keta pordhunojne , sepse ata te shofin ty qe e ke krijuar çdo gje , vetem me ate furbicion tende te “shpifur” dhe nga ti kane mesuar nga pordhunimet , mos valle lind pyetja, Ku jane rritur keta djem e ketyre deputeteve qe pordhunojne apo jane duke u bere “aktore Porrnosh” . Si kane guxim e pordhunojne , policet çfare ndeshkimi duhet tu japim , apo do i mbajsh afer sepse po te vijne votimet edhe, ti je specialist per votime se don fitore si SKENDERBEU ,,,,, Jep DOREHEQJEN sepse shpejt do vije momenti e do te shporrin me shkelma sepse derisa do te degjojme qe kudo pordhunoni, qeveri klientelismi , kudo komandon vetem droga e krimineli , largohu per te miren e kombit dhe sic e ke krijuar situaten me horra shko te pakten e gjej ndonje fornitor e bej jete private si te pelqeje ty , dhe jo te komandosh me drogaxhi se vetem ATA se kuptojne PORDHUNIMIN .

TOKA DARDANE PO E PRET KRAH HAPUR KOLONELIN E PAVARËSISË SË SAJ, AHMET KRASNIQIN – Nga HILMI GASHI, Gjermani

 Kolonel Ahmet Krasniqi, ish-Ministri i parë i Mbrojtjes së Republikës së Kosovës, nipi i Aziz Zhilivodës të Kosovës, më datë 21 shtator 2018, po kthehet për t’u prehë i qetë e përjetsisht në tokën dardane të Kosovës, të cilën e deshi aq shumë e gjithmonë me veprat e veprimtarinë e tij të gjithanshme e të pandalur duke dhënë dhe jetën e vet për lirinë e pavarësinë e saj, për bashkim kombëtar panshqiptar.

Koloneli ynë i shquar, koloneli i shtetit të pavarur e sovran të Kosvës, po kthehet në vendlindjen e tij dardane në moshën 70 vjeçare, po kthehet 20 vjet pas vrasjes së tij në Tiranë, me atentat të pabesë e gjakatar, nga dora e zgjatur e Serbisë, një krim ende i pazbardhur e pa ndëshkim ndaj autorëve kriminalë antikombëtar.

Koloneli Ahmet Krasniqi ishte strateg i madh i luftës dhe një trim i rrallë, vizionar i kohës, njeri i fjalës dhe i pushkës, i lapsit dhe i luftës, i lindur dhe i pregaditur nga familja e të madhit prijtar e luftëtar i lirisë e bashkimit kombëtar shqiptar, Aziz Zhilivoda i Kosovës e Shqipërisë Etnike.

Kolonel Ahmet Krasniqi, ky strateg e martir i madh i lirisë, pavarësisë së Kosovës e bashkimit kombëtar shqiptar, po vjen më 21 shtator 2018 në vendlindjen e tij, në Kosovën dardane, me titullin e lartë “Hero i Kosovës” (nga Presidenca e Kosovës, 2008) dhe me dekoratën “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu”, e dyta dekoratë më e lartë në Shqipëri (nga Presidenca e Shqipërisë, 2015).

Unë ndihem krenar që e kam njohur, i nderuar që isha bashkëluftëtar e vartës i tij në kohën e Luftës së Kosovës, i mbetem mirënjohës përjetë emrit e veprave të tij kombëtare shqiptare, pasi me burra të tillë kombëtar të shquar i erdhi liria e pavarësia Kosovës dhe na vjen bashkimi kombëtar shqiptar.

Toka dardane po e pret me krahë të hapur, për t’u prehë i qetë e përjetsisht në gjirin e saj, kolonelin tonë kombëtar Ahmet Krasniqi, luftëtar, ushtarak e ministër i Mbrojtjes, martir hero; një nga figurat e shquara ushtarake të historisë shqiptare, të lirisë e pavarësisë të Kosovës, të bashkimit kombëtar shqiptar.

 

______________________

Në fotot:  kolonel Ahmet KRASNIQI dhe Hilmi GASHI në Gjermani