VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

OKB: Mijëra emigrantë kanë vdekur edhe sivjet duke e kaluar Mesdheun

By | October 25, 2016
blank

Komentet

blank

HRW akuzon Kinën për krime kundër njerëzimit në Ksinjiang

Dy gra të komunitetit ujgur.

Organizata ndërkombëtare për të drejta të njeriut Human Rights Watch, ka thënë se Qeveria komuniste e Kinës është duke kryer krime kundër njerëzimit sa i përket trajtimit të ujgurëve dhe grupeve tjera myslimane në rajonin e Ksinjiangut.

Udhëheqja kineze është përgjegjëse për politikat sistematike të burgosjeve masive, torturimit dhe persekutimit kulturor, është thënë në raportin e ri të kësaj organizate, të publikuar më 19 prill.

Në raport, Human Rights Watch bën thirrje për veprim të koordinuar ndërkombëtar, për të sanksionuar ata që janë përgjegjës, dhe për të rritur shkallën e përgjegjësisë, si dhe t’i bëjë presion Qeverisë kineze për të ndryshuar qasjen.

Shtetet e Bashkuara kanë përdorur termin gjenocid për të përshkruar trajtimin që po u bëhet ujgurëve.

Kina, në anën tjetër, e mohon akuzën, duke e përshkruar situatën në Ksinjiang si çështje të brendshme.
Pekini pretendon se kampet në këtë rajon kanë qëllim trajnimet dhe synojnë të luftojnë ekstremizmin islamik.

Raporti i ri dokumenton një mori shkeljesh të të drejtave të njeriut si: ndalime arbitrare, zhdukje, vëzhgime masive, ndarje të familjeve, kthime të detyrueshme në Kinë, punë të detyrueshme, dhunë seksuale dhe shkelje të të drejtave për riprodhim.

Autorët e raportit i bëjnë thirrje Këshillit të Kombeve të Bashkuara për të Drejta të Njeriut, që të krijojë një trup me autoritet për të hetuar pretendimet për krime kundër njerëzimit, të identifikojë zyrtarët përgjegjës për abuzime dhe të gjejë mënyra për t’i mbajtur ata përgjegjës.
Në raport rekomandohet edhe vendosja e ndalimit të marrjes së vizave për personat përgjegjës si dhe kufizime tregtare, në mënyrë që t’i jepet fund praktikës së punës së detyrueshme në Kinë. rel

blank

Britania i bën thirrje Rusisë të lirojë menjëherë opozitarin Navalny

Londër

Britania e Madhe është thellë e shqetësuar nga përkeqësimi i situatës shëndetësore të opozitarit rus Alexei Navalny i cili ndodhet në burg, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ministria e Jashtme britanike në një deklaratë i bëri thirrje Rusisë që të lirojë menjëherë Navalny-n i cili është i arrestuar për “arsye politike”.

“Ka shqetësim të thellë nga lajmet lidhur me përkeqësimin e situatës shëndetësore të Navalny-t”, thuhet në deklaratën ku kërkohet që të lejohen punonjës të pavarur të shëndetësisë që të vëzhgojnë situatën shëndetësore të Navalny-t.

Opozitari rus Navalny njoftoi fillimin e grevës së urisë duke treguar si arsye refuzimin e kërkesës së tij për ndihmë mjekësore në burgun ku ai ndodhet.

Navalny u arrestua dhe u vendos në burg pasi gjykata e Moskës më 2 shkurt, dënimin e pezulluar me 3.5 vite burg me të cilin Navalny ishte dënuar si rezultat i një çështjeje për korrupsion në të kaluarën e ktheu në dënim me burg prej 2.5 vitesh duke llogaritur edhe kohën që ai ka kaluar në arrest shtëpiak.

blank

Izraeli dhe Greqia nënshkruajnë marrëveshje rekord për mbrojtjen

Izraeli dhe Greqia kanë nënshkruar marrëveshjen e tyre më të madhe të prokurimit të mbrojtjes, që sipas Izraelit do të forconte lidhjet politike dhe ekonomike midis vendeve ndërsa forcat ajrore të dy vendeve filluan një stërvitje të përbashkët.

Marrëveshja përfshin një kontratë $ 1.65 miliardë dollarë për krijimin dhe funksionimin e një qendre trajnimi për Forcën Ajrore Greke nga kontraktuesi izraelit i mbrojtjes Elbit Systems për një periudhë 22-vjeçare, tha të dielën ministria e mbrojtjes së Izraelit.

Qendra e trajnimit do të modelohet nga vetë akademia e fluturimeve të Izraelit dhe do të pajiset me 10 avionë trajnues M-346 të prodhuar nga Leonardo i Italisë, tha kjo ministri. Elbit do të furnizojë me pajisje për të azhurnuar dhe operuar aeroplanët T-6 të Greqisë dhe gjithashtu të sigurojë trajnim, simulues dhe mbështetje logjistike.

“Unë jam i sigurt që ky program do të përmirësojë aftësitë dhe do të forcojë ekonomitë e Izraelit dhe Greqisë dhe kështu partneriteti midis dy vendeve tona do të thellohet në mbrojtje, nivele ekonomike dhe politike”, tha Ministri izraelit i Mbrojtjes Benny Gantz. bw

blank

Rusia dëbon 20 diplomatë çekë. SHBA: Qëndrojmë krah Çekisë

Marrë nga Reuters

Në Rusi, Agjencia Shtetërore e Lajmeve RIA njoftoi se autoritetet po dëbojnë nga vendi 20 diplomatë çekë, të cilët i kanë urdhëruar të largohen deri të hënën.

Masa vjen si hakmarrje ndaj vendimit të Pragës për të dëbuar disa diplomatë rusë duke akuzuar Moskën se qëndronte pas një shpërthimi në një depo municionesh të këtij vendi. Agjensia ruse e Lajmeve RIA citonte ministrinë e Jashtme ruse.

Të dielën Shtetet e Bashkuara thanë se qëndrojnë krah Republikës Çeke lidhur me vendimin për të dëbuar diplomatët rusë.

SHBA qëndron me Republikën Çeke në përgjigjen e saj të vendosur kundër veprimeve keqdashëse të Rusisë në tokën e çeke“, shkruante zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price në Twitter.

Ne duhet të veprojmë në mënyrë të vendosur në përgjigje të veprimeve ruse që vënë në rrezik integritetin territorial, sigurinë energjitike ose infrastrukturën kritike të aleatëve dhe partnerëve tanë“, tha ai,

Republika Çeke tha të dielën se ka informuar aleatët e NATO-s dhe Bashkimit Evropian në lidhje me përfshirjen e dyshuar ruse në një shpërthim depoje municionesh në vitin 2014 dhe çështja do të trajtohet të hënën në një takim të ministrave të jashtëm të BE-së.

Vendi i Evropës Qendrore dëboi 18 punonjës të ambasadës ruse të shtunën për këtë çështje dhe tha se hetimet i lidhnin shërbimet ruse të zbulimit me shpërthimin, i cili la pas vetes dy të vrarë.

Kryeministri çek, Andrej Babish, tha se të 18 diplomatët, të cilët janë identifikuar se kanë punuar për shërbimet ruse të inteligjencës, kanë 48 orë afat për t’u larguar nga vendi.

Duke reaguar ndaj dëbimeve, zëdhënësja e ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, tha për mediat ruse se “Praga është e vetëdijshme se çfarë pason lojërat e tilla”.

Agjencia e lajmeve ruse Interfax, citoi Vladimir Dzhabarovin, nënkryetar i parë i komitetit të çështjeve ndërkombëtare të dhomës së lartë të parlamentit rus të jetë thënë se pohimet e Pragës janë absurde dhe përgjigja e Rusisë duhet të jetë proporcionale.

Dëbimet dhe akuzat çeke kanë shkaktuar mosmarrëveshjen më të madhe me Rusinë që nga fundi i sundimit komunist në vitin 1989, kur Praga ishte nën dominimin e Moskës.

Incidenti ndodhi mes shqetësimit perëndimor për një grumbullim të madh ushtarak rus në kufijtë perëndimorë të Rusisë dhe në Krime, të cilën Moska e aneksoi nga Ukraina në vitin 2014, pas një shtimi luftimesh midis separatistëve të mbështetur nga Rusia dhe forcave qeveritare në Ukrainën lindore.

Të dielën, Komisioni Evropian konfirmoi njoftimin e ministrit të Jashtëm çek, Jan Hamacek, se mosmarrëveshja me Rusinë do të trajtohet gjatë një video konference të ministrave të jashtëm, të planifikuar që më parë për të hënën.

Ndërkohë, policia çeke tha se është vënë në kërkim të dy burrave në lidhje me një veprimtari serioze kriminale të cilët mbanin pasaporta ruse me emrat Alexander Petrov dhe Ruslan Boshirov, dhe se burrat kishin qëndruar në Çeki në ditët para shpërthimit të vitit 2014.

Këto ishin pseudonimet e përdorura nga dy oficerë të zbulimit ushtarak rus (GRU) të cilët prokurorët britanikë i akuzuan për përpjekjen për helmimin e ish-spiunit rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij Yulia me agjentin nervor Novichok në qytetin anglez të Salisbury në vitin 2018. Moska mohoi përfshirjen në atë incident.

Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe u solidarizuan me Republikën Çeke në mosmarrëveshjen e saj me Rusinë.

Sekretari i Jashtëm britanik, Dominic Raab, shkroi se çekët “kanë ekspozuar se sa larg mund të shkojë GRU në përpjekjet për të kryer operacione të rrezikshme dhe malinje”, duke iu referuar agjencisë së inteligjencës ushtarake ruse.

Ambasada amerikane në Pragë tha në një deklaratë Uashingtoni vlerëson “veprimin e rëndësishëm të Republikës Çeke për t’i imponuar Rusisë çmimin për veprimet e saj të rrezikshme në tokën çeke”.

Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione kundër Rusisë të enjten, për ndërhyrjen në zgjedhjet amerikane të vitit të kaluar, ndërhyrjet kibernetike, sulmet ndaj Ukrainës dhe veprime të tjera të dëmshme, duke e shtyrë Moskën të hakmerret.

Muajin e kaluar, presidenti amerikan, Joe Biden, tha se mendonte që presidenti rus Vladimir Putin ishte një “vrasës” dhe pas kësaj Moska tërhoqi ambasadorin e saj në Uashington për këshillime.

Incidenti ndodhi në një periudhë të ndjeshme për marrëdhëniet Çeki-Rusi.

Qeveria çeke po planifikon të hapë një tender prej miliarda eurosh për të ndërtuar një central të ri bërthamor dhe shërbimet e sigurisë kanë kërkuar që Rusia të përjashtohet nga ofertat si një rrezik sigurie.

Presidenti Milosh Zeman dhe zyrtarë të tjerë të lartë kanë argumentuar në favor të Rusisë Ministri i industrisë tha të shtunën se incidenti mund të ndikojë në proces.

Presidenti i Senatit çek, tha se shpërthimi i vitit 2014 mund të konsiderohet akt i “terrorizmit shtetëror”.

“Nëse konfirmohet, ne duhet t’i konsiderojmë veprimet e shërbimeve sekrete ruse si manifestim serioz të agresionit dhe armiqësisë, që mund të përshkruhet edhe si akt i terrorizmit”, u tha gazetarëve Milos Vystrcil, kundërshtar politik dhe kritik i kryeministrit Babish. VOA

blank

Paralajmërohen protesta masive në Rusi “për ruajtjen e jetës së Navalnyt”

Ekipi i kritikut të burgosur të Kremlinit, Aleksei Navalnyt, ka bërë thirrje të dielën për mbajtje të protestave masive në Rusi, javën e ardhshme, pasi mjekët kanë paralajmëruar se ai mund të vdesë brenda ditësh.

Navalny është kritiku më i madh i presidentit rus Vladimir Putin.

Protestat në mbështetje të Navalnyt pritet të mbahen disa orë pasi Putin të zhvillojë një konferencë para kombit, të mërkurën e javës së ardhshme.

“Është koha për të vepruar. Ne nuk jemi duke folur vetëm për lirinë e Navalnyt, por për jetën e tij”, ka thënë bashkëpunëtori i Navalnyt, Leonid Volkov.

Ai ka thënë se marshi i së mërkurës në orën 19:00 mund të jetë vendimtar në luftën kundër “djallit absolut”, apo edhe të jetë marshi i fundi i opozitës në vjetët në vijim.

“Thirrni të gjithë ata që njihni dhe dilni në sheshet kryesore”, ka thënë Volkov, teksa ka shtuar se protestat mund të jenë masive.

“Mos mendoni se asgjë nuk varet nga ne”.

Autoritetet kanë rritur presionin ndaj mbështetësve të Navalnyt në muajt e fundit, duke ndaluar më shumë se 10.000 protestues në protestat opozitare, që janë mbajtur në janar dhe shkurt të këtij viti.

Prokurorët rusë i kanë kërkuar të premten gjykatës që ta shpallë lëvizjen e Navalnyt, dhe rrjetin e tij të zyrave rajonale, si organizata “terroriste”.

Përmes këtij hapi, lëvizja e Navalnyt mund të bëhet e jashtëligjshme në Rusi dhe mund të rezultojë me burgosje të anëtarëve apo edhe mbështetësve të tij. rel

blank

54 % e popullsisë e vaksinuar, nga sot Izraeli pa maska në ambiente të hapura

Ashtu siç edhe u njoftua, nga dita e sotme qytetarët në Izrael do të lëvizin pa maska në ambiente të hapura.

Vendi ka nisur një shtrirje të suksesshme të aplikimit të vaksinave me 54 % të popullsisë.

Rreth 9,3 milion qytetarë kanë marrë të dy dozat e vaksinës Pfizer/BioNTech.

Ndërkohë sipas autoriteteve maska do të vijojë të mbahet në ambiente të mbyllura.

blank

Mjekët paralajmërojnë se Navalny mund të vdesë shpejt

 

Presidenti amerikan Joe Biden e ka konsideruar gjendjen e kritikut të Kremlinit Aleksei Navalny “të padrejtë”, pasi mjekët dhe zëdhënësja e Navalnyt kanë paralajmëruar se ai mund të vdesë shpejt, për shkak të grevës së urisë.

“Është absolutisht, absolutisht e padrejtë dhe aspak e duhur”, u ka thënë Biden gazetarëve në Uilmington, Delauer, duke iu përgjigjur pyetjes rreth raportimeve për përkeqësim të gjendjes shëndetësore të Navalnyt.

Biden po ashtu ka theksuar se gjendja e tij e përkeqësuar shëndetësore është edhe rezultat i helmimit të Navalnyt në verën e vitit të kaluar.

Shëndeti i Navalnyt është i dobët dhe ai mund të përballet me sulm në zemër “në çdo minutë”, sipas mjekes së tij personale dhe tre mjekëve të tjerë.

Letra është postuar më 17 prill, në llogarinë e mjekes personale të Navalnyt, Anastasia Vasilyeva, e cila ka thënë se ekipi i mjekëve ka shprehur gatishmëri për të organizuar negociata dhe konsultime.

Navalny, 44-vjeçar, ka bërë të ditur se do të nisë grevën e urisë në fund të muajin të kaluar, si shenjë proteste ndaj refuzimit të autoriteteve të burgut për t’i lejuar atij qasje në kujdes të duhur mjekësor për dhimbjen që ka në shpinë dhe këmbë.

E përditshmja amerikan The New York Times ka trajtuar situatën e Navalnyt në një shkrim editorial më 17 prill, duke thënë se vendimi nëse mjekët lejohen që ta trajtojnë Navalnyn “varet qartësisht nga presidenti Vladimir Putin”.

”Putin duhet ta kuptojë se lënia e Navalnyt që të vdesë në një kamp pune do ta konfirmonte në mënyrë solide se Putin është ‘vrasës’, përshkrim që i ka bërë së fundmi presidenti Biden, dhe despot që është i gatshëm të shkojë deri në fund kundër kritikëve të tij”, është thënë në shkrimin editorial.

Aty është përmendur edhe që më shumë se 70 shkrimtarë, artistë dhe akademikë të njohur ndërkombëtarë kanë nënshkruar një letër për Putinin, duke bërë thirrje që Navalny të trajtohet nga mjekët, e drejtë që i takon sipas ligjit rus.

Letra është publikuar në gazetat britanike, franceze, gjermane dhe italiane.

Në mesin e personave të mirënjohur që kanë nënshkruar letrën janë laureatët e çmimit Nobel në Letërsi si John Coetzee, Svetlana Aleksievich, Louise Glueck, Herta Mueller, dhe Orhan Pamuk; fituesi i Çmimit Pulitzer Art Spiegelman; aktorët Stephen Fry, Benedict Cumberbatch, dhe David Duchovny; dhe autorët Tom Stoppard, J.K. Roëling, dhe Michael Cunningham.

Navalny është arrestuar në muajin janar, pasi ka arritur nga Gjermania në Rusi.

Në Berlin ai është trajtuar nga helmimi që i është bërë në Siberi.

Nëpër laboratorët evropianë është vërtetuar se Navalny është helmuar me agjent nervor.

Ai ka akuzuar Putinin për helmimin, pretendim që Kremlini e mohon.

Një gjykatë në Moskë e ka dënuar Nanvalnyn më 2 vjet e gjysmë burgim, për akuza që ai i konsideron të motivuara politikisht. rel

blank

Varroset Princi Philip i Britanisë

Arkivoli i Princit Filip të Britanisë është ulur të shtunën në qemerin mbretëror derisa pjesë e gjithë ceremonisë ka qenë edhe gruaja e tij, Mbretëresha Elizabeta II.

Në ceremoninë e 17 prillit kanë marrë pjesë 30 persona, për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Princi Filip, burri i Mbretëreshës Elizabeta II për 73 vjet, ka vdekur më 9 prill pasi ka kaluar një muaj në spital, ku është trajtuar nga disa komplikime në zemër dhe një infektim.

Ai ka vdekur në moshën 99-vjeçare.

Ai është varrosur në Kështjellën Windsor, një kompleks gati 1,000 vjeçar në perëndim të Londrës.

Një gjithë Mbretërinë e Bashkuar është mbajtur një minutë heshtjeje për ta nderuar Princin Filip.

Himnet dhe muzika do të reflektojnë lidhjet e Princit Filip dhe shërbimin e tij gjatë Luftës së Dytë Botërore, dhe më shumë se shtatë dekada të mbështetjes së Mbretëreshës Elizabeta, e cila mbush 95 vjet, javën tjetër.

Në mesin e pjesëmarrësve në ceremoninë e varrimit ka qenë Princi William dhe vëllai i tij Harry, i cili është bartur në Kaliforni me gruan e tij amerikane Meghan.

Gruaja e Harryt, Meghan është shtatzënë me fëmijën e dytë të çiftit, dhe është këshilluar që të mos udhëtojë, andaj pritet ta shikojë gjithë ceremoninë nga shtëpia e saj në Shtetet e Bashkuara. rel

blank

SpaceX fiton kontratën për dërgimin e njeriut në Hënë

VOA

NASA i akordoi miliarderit Elon Musk të kompanisë SpaceX një kontratë prej 2.9 miliardë dollarësh për të ndërtuar një anije të hapësirës që do të dërgojë astronautët në Hënë, duke anashkaluar kompaninë Blue Origin të miliarderit Jeff Bezos dhe kontraktorin e mbrojtjes Dynetics Inc.

Njoftimin e bëri të premten gazeta Washington Post.

Oferta e kreut të Teslës, Musk, rezultoi më e mirë se sa ajo e themeluesit të firmës Amazon, Jeff Bezos, i cili kishte krijuar partneritet me kompanitë Lockheed Martin, Northrop Grumman dhe Draper, thuhet në njoftimin e Uashington Postit.

Në fillim të kësaj jave, kompania e raketave SpaceX njoftoi se kishte grumbulluar rreth 1.16 miliardë dollarë për financimin e projektit.

Vitin e kaluar, SpaceX, Blue Origin dhe Dynetics arritën një kontratë me NASA-n për të ndërtuar sistemet e dërgimit të njeriut në Hënë deri në vitin 2024, një afat i përshpejtuar, i caktuar nga Shtëpia e Bardhë në suazën e planeve “Nga Hëna në Mars” të agjencisë hapësinore.

Ndryshe nga ulja e anijes Apollo në Hënë mëse 50 vjet më parë, NASA po përgatitet për një prani afatgjatë në satelitin e Tokës, që agjencia thotë se përfundimisht do të lejojë që njerëzit të shkojnë në Mars.

Për realizimin e këtyre planeve, NASA po mbështetet mjaft te kompanitë private, mbi bazën e vizioneve të përbashkëta për eksplorimin e hapësirës.

blank

Rusia kërkon largimin e 1 milion emigrantëve ilegalë nga vendi

Moskë

Zëvendësministri i Brendshëm rus, Aleksander Gorovoy, i kërkoi udhëheqjes së Komonuelthit të Shteteve të Pavarura (CIS) të angazhohen me banorët e tyre që banojnë ilegalisht në Rusi, raporton Anadolu Agency (AA).

“Ka shumë nga shtetasit tuaj që janë aktualisht në territorin e vendit tim në mënyrë të paligjshme. Nëse nuk e zvogëlojmë këtë numër deri më 15 qershor, siç nënkupton dekreti presidencial, këta njerëz do të dënohen, deri në dëbimin dhe mbylljen e kufijve”, theksoi Gorovoy në një seancë plenare të Asamblesë Ndërparlamentare të CIS-së.

Më shumë se 1 milion imigrantë të paligjshëm nga vendet e CIS-it aktualisht jetojnë në Rusi, sipas Gorovoy-t.

Moratoriumi për dëbimin e imigrantëve të paligjshëm, i futur në Rusi për shkak të pandemisë, është në fuqi deri më 15 qershor.

Deri në këtë datë, imigrantët e paligjshëm mund të largohen lirisht nga Rusia dhe të mos ndëshkohen.

blank

Japonia planifikon stërvitjen më të madhe ushtarake në 30 vitet e fundit në brigjet e Detit të Kinës Lindore

Tokio

Forca Japoneze Tokësore të Vetëmbrojtjes (GSDF) kanë në plan të zhvillojnë stërvitjen më të madhe ushtarake në 30 vitet e fundit në rajonin Kyushu, në bregdetin e Detit të Kinës Lindore, në pjesën më jugore të vendit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Transmetuesi publik NHK, duke cituar burime nga GSDF, tha se ushtria japoneze po përgatitet të organizojë stërvitje përballë rritjes së pranisë rajonale të marinës kineze.

GSDF do të zhvillojë një stërvitje ushtarake midis shtatorit dhe nëntorit me pjesëmarrjen e afërsisht 140.000 pjesëtarëve të personelit të GSDF-së në rajonin Kyushu në jug të vendit.

Vendi planifikon të rrisë nivelin e parandalimit ndaj emergjencave të mundshme në pjesën jugperëndimore në stërvitjen më të madhe ushtarake të 30 viteve të fundit, në të cilën trupat në rajonin verior Hokkaido, si dhe në Tohoku dhe Shikoku, do të dërgohen në Kyushu.

Siç thuhet, përmbajtja e stërvitjes, ku logjistika e përbërë nga stafi ushtarak, tanket dhe ushqimi do të transportohen në rajon me anije dhe aeroplanë, mund të ndryshojë në varësi të shpërthimit të koronavirusit (COVID-19).

Agjencia e lajmeve Kyodo raportoi se një proces i tillë për stërvitje u krye për herë të fundit në vitin 1993, kur përfundoi Lufta e Ftohtë.

blank

Raul Castro jep dorëheqje nga pozita e kryetarit të Partisë Komuniste të Kubës

Raul Castro ka dhënë dorëheqje nga pozita e kryetarit të Partisë Komuniste të Kubës, çka nënkupton se ky shtet nuk do të ketë dikë nga familja Castro në mesin e liderëve kryesorë, për herë të parë prej kur vëllai i tij Fidel ka fituar pushtetin në Revolucionin e vitit 1959.

Raul Castro, 89-vjeçar, e ka bërë këtë njoftim më 16 prill, teksa ka mbajtur një fjalim në hapje të Kongresit të Tetë të partisë në pushtet në Kubë.

Ai ka thënë se do të pensionohet pasi “ka përmbushur misionin e tij”.

“Për aq sa të jetoj, unë do të jem i gatshëm që të mbroj shtetin, revolucionin dhe socializmin me më shumë forcë se kurrë më parë”, ka thënë ai përmes një adresimi televiziv.

Castro nuk ka përkrahur ndonjë pasardhës të tij, mirëpo në të kaluarën ka treguar mbështetje për Miguel Diaz-Canel, i cili është zgjedhur president i Kubës, pas Castros më 2018.

Fidel Castro ka drejtuar Revolucionin e vitit 1959, duke larguar nga pushteti Fulgencio Batistan.

Ai është bërë kryetar i Partisë Komuniste të Kubës më 1965, dhe ka udhëhequr shtetin derisa ia ka dorëzuar presidencën Raulit më 2008.

Raul Castro njihet për arritje të marrëveshjes me ish-presidentin amerikan Barack Obama më 2014, çka ka rezultuar me forcim të lidhjeve në mes të dy vendeve, ndonëse një pjesë e mirë e marrëveshjes është përmbysur më vonë nga ish-presidenti tjetër amerikan Donald Trump.

Në fjalimin e 16 prillit, Castro ka thënë se Kuba vazhdon të ketë bisedime “të respektueshme” me SHBA-në, mirëpo nuk do të heqë dorë kurrë nga “parimi i revolucionit dhe socializmit”.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki ka thënë në të njëjtën ditë se SHBA-ja nuk është duke planifikuar ndryshime në politikat kundrejt Kubës.

“Mbështetja për demokraci dhe të drejta të njeriut do të jenë në qendër të përpjekjeve tona”, ka thënë mes tjerash ajo. rel


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend