VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

“Nuk u hap airbag-u dhe arrita të largohesha”, i shpëtoi atentatit, rrëfehet avokati nga Kosova (video)

By | October 14, 2020

Komentet

Roli i Angela Merkel në çështjen e Kosovës dhe nevoja që ta kemi një President si Jusuf Buxhovi

Dossier: Roli i Kancelares gjermane Angela Merkel në çështjen e Kosovës dhe nevoja që Kosova të ketë një President si Jusuf Buxhovi. – Nga Revista Drini

 

Festa e Pavarësisë së Shqipërisë, kulla më e lartë në botë vishet Kuq e Zi (VIDEO)

Në festën e flamurit tonë kombëtar, kulla më e lartë në Dubai, Burj Khalifa është veshur kuq e zi. Në kuadër të 108-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, kjo kullë ka ndriçuar kuq e zi, me simbolet tona kombëtare për dy minuta.

Vetë faqja e saj zyrtare ka ndarë një video nga momenti kur Burj Khalifa ‘vishet’ me ngjyrat e flamurit shqiptar, ndërkohë që në sfond është himni ynë kombëtar.

Kujtojmë se Burj Khalifa është ndërtesa më e lartë në Dubai dhe një ndër më të lartat në botë, ndërsa ka një gjatësi prej 828 metrash.

www.facebook.com/watch/?v=857247084842213

(Video) Shqiptarë duke dëgjuar Këngën për Vendlindjen – lutjuni për Justina Aliajn, Perëndeshën e skenës shqiptare

Voal.ch – Ajo është Justina Aliaj, Perëndesha e skenës shqiptare – me një zë të jashtëzakonshëm që sapo e dëgjon ta prek shpirtin, ta zbut, t’a mbush me mall.

Justina Aliaj, shkodranja që përfaqëson gjithë mrekullinë e artit shkodran, gjithë mrekullinë e artit shqiptar!

Momentalisht ajo është në terapi intensive, por ka një përmirësim shumë të dukshëm dhe lusim Zoti që sa më parë i kthehet shtëpisë dhe na kthehet edhe ne fansave të saj që jemi miliona, që jemi të 10 milionë, 20 milionë, 30 milionë shqiptarë kudo që jetojmë nëpër botë si zogjtë e shqiponjave.

Presim të gjithë Justinën dhe i lutemi të gjithë Zotit për Justinën !

 

 

“Me dash Zoti me m’ lanë”, Justina Aliaj flet nga shtrati i spitalit Covid mes lotësh

Kamera e News24 u bë dëshmitare e vuajtjeve dhe shpresës për të jetuar të pacienteve ne Covid 19, të shtruar te Infektivi.

Mes tyre ishte edhe artistja e mirënjohur Justina Aliaj, e cila me gjithë lodhjen nga maska e oksigjenit tha se gjendja e saj po përmirësohet falë trajtimit dhe kurimit të dyhur në këtë spital.

Artistja e madhe u shpreh se nëse do mund ta fitonte betejën me Covid, s’kishte për ta harruar kurrë atë që mjekë e infermierë bënë për të.

“Jam më mirë se sa ditën e parë. Nuk jam e trembur. E dua shumë popullin tim. Me dash Zoti me m’lënë dua të them se këtu janë kujdesur jashtëzakonisht shumë për mua. Kam parë që kanë bërë një mrekulli për mua. Nuk do i harroj kurrë deri sa të vdes. Fillimisht u tregova e papjekur, mendova që jam me grip, pra e vonova ardhjen. Kur erdha isha gati sikur po hyja në një tunel. Kur erdha këtu isha në gjendje jo të mirë, e ndjej përmirësimin”,- thotë ajo mes lotësh.

(Video) Kokalari gozhdon Haki Abazin live në emision: Pse ke zyrë në Beograd dhe cila është lidhja juaj me Serbinë?

Evi Kokalari një aktiviste e njohur republikane ka gozhduar në një emision live ish-zëvendëskryeministrin e Kosovës në qeverinë e Albin Kurtit, Haki Abazin.

Ajo i ka kërkuar atij që të përgjigjet për zyrën e tij në Beograd dhe lidhjet e tij me Serbinë?

“Juve personalisht keni pasur zyrën në Beograd kur punonit për The Rockefeller Foundation’?, e pyet ajo Abazin në SyriTV.

“Nuk e di pse duhet të vendosemi në nivelin personal sepse kemi të bëjmë me përmbajtjen dhe jo me simbolikën ku ka qenë zyra’, tentoi t’i ikte pyetjes Abazi, të cilit Kokalari iu përgjigj se ‘’ke qenë zëvendëskryeministër, asgjë s’është më personale”.

www.facebook.com/watch/?v=3231975496924831

“Sa vjet e keni pasur në Beograd zyrën tuaj personale, atë dua të di”? Dua të di se ku qëndron politikisht, je nga e majta apo nga e djathta’, shtoi ajo.

(Video) Arti në zi – Ndërron jetë gjigandi i humorit shqiptar Koço Devole – U infektua me Covid-19

Ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, aktori i humorit, Koço Devole.

I prekur nga koronavirusi, artisti gjendej prej disa ditësh i shtruar në spital. Më 31 tetor ai mundi të dalë nga Infektivi, por për shkak të përkeqësimit u rikthye sërish për t’u futur në intubim. Ajo çka e rëndoi gjendjen e tij shëndetësore ishte fakti se Devole vuante nga leucemia.Djali i tij pak ditë më parë në një lidhje direkte me emisionin e Top Channel, “Ftesë në 5” tregoi se gjendja e të atit ishte rënduar, megjithëse rezultoi negativ nga Covid-19.

“Ishte e pamundur të rrinte jashtë spitali. Gjendja u përkeqësua, ai kishte insistuar aq shumë dhe doktoresha tha që doja t’i plotësoja dëshirën edhe pse nuk ishte për të dalë jashtë. Mendoj se ishte rënduar psikologjikisht”.

“Me të flasim çdo ditë, disa herë në ditë. Megjithatë ia plotësuam këtë dëshirë që të dilte për pak kohë, se u përkeqësua. Ishte i pafuqishëm, nuk merrte dot frymë. Donte vazhdimisht oksigjen. Me zor merrte frymë. Nuk ia bënim dot shërbimin në shtëpi”.

Fatkeqësisht, pas disa ditëve në intubim, Koço Devole ndërroi jetë.

Koço Devole (lindur në Kuçovë më 28 nëntor 1945), është skenarist, humorist dhe karikaturist shqiptar. Ai rrjedh nga një familje me origjinë nga fshati Sinjë i Beratit.

Koço Devole është një nga personalitet më të njohura të humorit shqiptar. Përveçse aktor i shkëlqyer humori, Devole është karikaturist, skenarist, regjisor dhe prezantues spektaklesh. Rolet e tij në skene dhe ekran janë nga më të njohurit për publikun shqiptar.

Në vitin 1946 familja e Koço Devoles është zhvendosur në Tiranë. Koço Devole ka studiuar dy vjet për inxhinieri mekanike në Universitetin e Tiranës, por në vitin e dytë të shkollës së lartë konkurroi për dramaturgji në Akademinë e Arteve, ku nuk fitoi, pasi u cilësua si i patalentuar.

Ne nëntor te vitit 1966 u thirr për shërbimin e detyrueshem ushtarak, ku punoi si aktor dhe regjisor i Estradës së Shtëpisë Qendrore të Ushtrisë përkrah aktorëve të njohur si Aleko Prodani, Roland Trebicka, Zef Deda, Sejfulla Myftari. Më pas ka punuar edhe në revistën “Hosteni” si karikaturist, përkrah karikaturistëve Zef Bumçi, Bardhyl Fico, Enriko Veizi, Bujar Kapexhiu, Shtjefën Palushi etj, si edhe me shkrimet humoristike me emrat më të spikatur të humorit shqiptar si Spiro Çomora, Dionis Bubani, Niko Nikolla, Filip Çakuli, etj. Gjatë viteve 1970-1977 Devole është dërguar disa herë në punë të detyruar për “gabime” ideologjike në artin e skenës. Ne vitin 1978 Devole nis punën në Telivizionin Shqiptar si redaktor, skenarist dhe regjisor i programeve artistike. Në vitin 1997, Devole detyrohet të emigrojë me familjen në ShBA.

Në vitin 2004 – 2005 punon si regjisor dhe skenarist ne emisionin “Fiks Fare” si dhe në spektaklin humoristik “Portokalli” Ka qenë skenarist dhe aktor në koncertet e vitit të Ri te RTSH-se ne vitet 1979 – 1997 si edhe autor dhe regjisor në telekomeditë:

Çanta e zezë 1986
Gjuetia e fundit 1992
Të gjallë apo të vdekur 1996 – [1]
Çanta me një milion 1993
Oreksi i madh 1994 [2]
Një ditë i çmendur 1995
Revolja e heroit 1996
Pushime në Romë 1996
Mos shko o trim 1997
Tre shokë pa shërbyesen 2001 [3]
Karafili dhe Kleopatra 2001 [4]
Milioneri 2005
Na ishte njëherë Shqipëria 2009
Në vitin 1997 së bashku me Agron Llaken ne “Telebingo Shqiptare” humori i tij pati një shkëlqim të vërtetë.

Koço Devole është autor dhe regjisor i shumë spektakleve skenike me trupën e Estradës së Tiranës, Fierit, Beratit etj.

Në vitin 2013 interpreton në serialin komik “O Sa Mirë ” ne rolin e profesorit të historisë Akil Boga.

Që prej vitit 2009 punonte në TopChannel, në emisionin “Fiks Fare”, ku krijimtaria dhe interpretimi i tij spikat ne rubrikat “Wikifiks” “Koço në parlamentin evropian”” Koço Kiçi ne Euronews” ” Koço Kiçi Show” duke përfunduar me rubrikën “Monitorime” aq e pelqyer per teleshikuesin shqiptar. Po ashtu, në vitin 2013 filloi të punojë si aktor në serialin shqiptar “O Sa Mirë”. Së fundmi, pas kurimit me sukses në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Koço Devole iu rikthye ekranit të Top Channel me rubrikat e tij në emisionin “Fiks Fare”. Kjo është rubrika e fundit monitorime që ai realizoi para se të shtrohej në spital i sëmurë nga Covid-19.

Koco Devole do t’i mungojë shumë skenës dhe ekranit, por ndërkohë ka lënë pas nje numër të madh rolesh të paharueshme me humorin e tij inteligjent. Lamtumirë Koço!/top-channel.tv/

(Video) Ish Kongresmeni Joe DioGuardi: Shqiptarët do të kenë miq në Washington edhe nëse fiton Biden edhe nëse fiton Trump!

voal.ch – Ndërsa Amerika voton për Presidentin e SHBA, presidenti i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane dhe ish Kongresmeni Joe DioGuardi jep një intervistë me  Xhemajl Rexha tek Kanal 10 ku midis të tjerave thotë se Shqiptarët do të kenë miq në Washington edhe nëse fiton Biden edhe nëse fiton Trump!

Ju ftojmë që ta shikoni intervistën:

JUSUF BUXHOVI: KISHA ORTODOKSE SERBE KA PËRVETËSUAR TRASHËGIMINË E KRISHËRIMIT NË KOSOVË

Mesazhet në temën e trashëgimisë kulturore dhe shpirtërore serbe në Kosovë po vijnë përsëri nga Prishtina, gjë që sigurisht do të ndezë më tej marrëdhëniet serbo-shqiptare mbi këtë temë, të cilat tashmë janë nxehur muajt e fundit. Këtë herë, historiani dhe publicisti Jusuf Buxhovi për Kosovo Online pretendon se Kisha Ortodokse Serbe përvetëson trashëgiminë e Krishterimit në Kosovë, duke vërejtur se të gjithë popujt e Ballkanit që ishin në Kosovë në Mesjetë janë pjesë e saj.

Buxhovi për Kosovo Online thonë se plani i Ahtisaarit për Kosovën është një koncept politik dhe se, në këtë drejtim, ai kundërshton faktet historike. Ai shton se përmes hulumtimeve shkencore, ai i dha një përgjigje politike çështjeve rreth origjinës së pronës së SOC në Kosovë.

“Kisha Ortodokse Serbe përvetësoi të drejtën për trashëgiminë e krishterë në bazë të liturgjisë gjuhësore, e cila në këtë rajon ishte së pari në greqisht, dhe nga shekulli i 12-të e në vazhdim në gjuhën sllave të Vjetër të Kishës. Ai faktor duhet të përcaktohet dhe këtu qëndrojnë problemet, të cilat janë më politike “, thotë Buxhovi.

Ai tregon se disa tempuj të Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë ishin ndërtuar mbi themelet e kishave katolike, duke vënë në dukje se kjo konfirmon teorinë e përvetësimit të trashëgimisë së “krishterimit të përbashkët”.

“Unë nuk mund të jap një përgjigje kompetente për rastet veç e veç, kjo u takon atyre që merren me këtë çështje, por ka disa tregues të tjerë që ato kisha janë ndërtuar mbi bazën e atyre kishave të vjetra që ekzistonin. Sa i përket Manastirit të Decanit, në Mesjetë ai ishte gjithashtu një tempull i shqiptarëve, sepse historikisht shumica e shqiptarëve të këtij rajoni ishin të besimit ortodoks dhe nuk është çudi që vladikat (mbikëqyrësit) e atyre kishave deri në vitin 1913 ishin shqiptarë nga familjet e famshme të kësaj treve. Pse do t’i ruanin ato kisha nëse nuk do të besonin në to? Madje, këto argumente historike mund të gjenden të dhëna edhe në historiografinë serbe se kishte shumë shqiptarë që ishin pjesë e Kishës Ortodokse “, shpjegon Buxhovi.

Ai deklaron se plani i Ahtisaarit është një koncept politik që është në kundërshtim me faktet kulturore dhe historike, duke shtuar se ai nuk është kundër statutit të Kishës Orotodokse Serbe, por që duhet të jetë nën juridiksionin e Kosovës.

“Dokumenti i Ahtisaarit rregullonte disa pozicione që nuk janë adekuate për realitetin kulturor dhe historik. Unë mendoj se Kisha Ortodokse në Kosovë duhet të ketë statutin e saj ligjor, por kishat dhe të gjitha institucionet e tjera duhet të trajtohen si pronë e shtetit të Kosovës. Ekziston një problem politik midis Prishtinës dhe Beogradit. Ekziston shumë tension, veçanërisht pasi që disa manastire janë shpallur thesar botëror nën kujdesin e UNESCO-s .Kjo është mirë, meqë do të thotë të ruash dhe të fitosh një dimension botëror kulturor, por nuk është mirë nëse kërkohet një statut politik në bazë të këtij statuti. “Kisha Ortodokse duhet të ketë të gjitha të drejtat, por ato të drejta duhet t’i nënshtrohen shtetit të Kosovës,” tha Buxhovi.

I pyetur se a pret që Kosova të bëhet anëtare e UNESCO-s, Buxhovi vlerëson se kjo varet nga shumë faktorë.

“Për fat të keq, ka disa kushte që nuk janë përmbushur deri më tani. Kosova dhe Serbia duhet të bien dakord për manastiret në aspektin kulturor, që të përfaqësohen sa më mirë që të jetë e mundur. Do të ishte shumë e rëndësishme që Kosova të bëhet anëtare e UNESCO, por ka edhe probleme që politizohen. Vazhdimi i këtyre polemikave dhe mosmarrëveshjeve, do të dëmtojë aspektin kulturor të kësaj çështje, thotë Buxhovi.

Historiani Buxhovi, është kritik edhe rreth asaj si mësohet historia në tekstet shkollore. Thotë se shumëçka aty bazohet në qëndrime joshkencore.

“Historia që po mësojnë fëmijët në Kosovë është një histori shumë joshkencore dhe është më gjuhë politike. Unë gjithmonë kam qenë kritik ndaj këtyre librave, ato janë të ngarkaura me romantizëm, nacionalizëm dhe me shumë pikëpamje të pasakta, joshkencore. Problemi më i madh jo vetëm në Kosovë por edhe në Shqipëri, Serbi dhe Maqedoni është se fëmijët po mësojnë histori të gabuar, përfundon Buxhovi.

 

Budžovi: SPC prisvojila hrišćansko nasleđe Kosova, do 1913. Albanci su bili vladike – Kosovo Online

Iz Prištine ponovo stižu poruke na temu srpskog kulturnog i duhovnog nasleđa na Kosovu, koje će svakako dodatno rasplamsati, poslednjih meseci već uzavrele, srpsko-albanske odnose na ovu temu. Ovoga puta istoričar i publicista Jusuf Budžovi iznosi tvrdnju da Srpska pravoslavna crkva prisvaja nasleđe hrišćanstva na Kosovu, napominjući da su deo toga svi narodi Balkana koji su se nalazili na prostoru Kosova u srednjem veku.

Budžovi za Kosovo Onlajn kaže da je Ahtisarijev plan za Kosovo politički koncept i da je, po ovom pitanju, u suprotnosti sa istorijskim činjenicama. On dodaje da je kroz naučna istraživanja dao politički odgovor na polemike oko porekla imovine SPC na Kosovu.

“Činjenice su da je SPC prisvojila pravo hrišćanskog nasleđa na osnovu jezičke liturgije, koja je na ovom podneblju bila najpre na grčkom, pa od 12. veka i na starocrkvenom, slovenskom jeziku. Taj faktor treba da se definiše i tu leže ti problemi koji su više politički”, kaže Budžovi.

On ukazuje da su pojedini hramovi SPC na Kosovu izgrađeni na temeljima katoličkih crkava, uz napomenu da upravo to potvrđuje teoriju o prisvajaju tekovine “zajedničkog hrišćanstva”.

“Ne bih mogao dati kompetentan odgovor, drugi naučnici se bave tim pitanjem, ali postoje još neke indicije da su se te crkve gradile na osnovu tih starih crkava koje su postojale. Što se tiče Dečana, u srednjem veku je to bio i hram Albanaca, jer istorijski veći deo Albanaca ovog podneblja bili su pravoslavne vere i nije nikakvo čudo da su vladike tih crkava sve do 1913. godine bili Albanci. I to čuvene familije. Zašto bi oni čuvali te crkve kada ne bi verovali u njih? Što se tiče istorijskih argumenata, mogu se naći i u srpskoj istoriografiji podaci da je bilo puno Albanaca koji su bili deo pravoslavne crkve”, objašnjava Budžovi.

On navodi da je Ahtisarijev plan politički koncept koji je u suprotnosti sa kulturnim i istorijskim činjenicama, dodajući da nije protiv statuta SPC koji treba da bude pod ingerencijom Kosova.

“Ahtisarijev dokument je regulisao neke pozicije koje nisu adekvatne kulturnoj i istorijskoj realnosti. Mislim da pravoslavna crkva na Kosovu treba da ima svoj pravni statut, ali crkve i sve druge institucije treba da se tretiraju kao vlasništvo države Kosovo. Tu postoji politički problem između Prištine i Beograda. Ima dosta zategnutosti, pogotovo što su pojedini manastiri proglašeni kao svetsko blago pod pokroviteljstvom UNESKO, i to je dobro, podrazumeva čuvanje i dobijanje kulturne svetske dimenzije, ali nije dobro ako se na osnovu tog statuta traži politički statut. Pravoslavna crkva treba da ima sva prava, ali da ta prava podležu državi Kosovo”, ističe Budžovi.

Na pitanje kada očekuje da Kosovo postane član UNESKO, Budžovi odgovara da to zavisi od mnogih faktora.

“Tu su neki uslovi koji nažalost do sada nisu ispunjeni. Kosovo i Srbija treba da se dogovore oko manastira, da budu što kompletnije predstavljani. Bilo bi vrlo važno da Kosovo postane član UNESKO, ali i tu postoje problemi koji su politizovani. U nekom svetskom okviru verovatno ćemo izgubiti od te politizacije koja će se odraziti i na kulturnom nivou”, smatra Budžovi.

Ovaj istoričar kaže da današnja deca uče pogrešnu istoriju, koja je, po njemu, zasnovana na nenaučnim stavovima.

“Ta istorija koju deca na Kosovu uče je vrlo nenaučna istorija i više je politička. Ja sam bio oduvek kritičan prema tim knjigama, to su mahom nenaučni stavovi. Tu ima romantizma, nacionalizma, ima puno netačnih, nenaučnih stavova. Najveći problem ne samo na Kosovu već i u Albaniji, Srbiji i Makedoniji je taj što deca uče pogrešnu istoriju. Još uvek, koliko primećujem u tim tekstovima ima tog nacionalizma, ima puno toga što treba da se menja”, zaključuje Budžovi.

Lamtumirë Avni Mula! Përcillet për në banesën e fundit ikona e muzikës shqiptare (VIDEO)

Fatmira Nikolli

Me një marsh lamtumire dhe duartrokitje u përcoll për në banesën e fundit, Avni Mula, kompozitor, këngëtar dhe një nga themeluesit e traditës skenike të Operas.

Ai u shua të enjten pasdite në shtëpinë e tij, pranë dy vajzave, Adelina dhe Inva. Homazhet u mbajtën në hollin e Universitetit të Arteve, që pat shërbyer në fillesa si opera dhe skena e tij.

Miq fëmijërie, kolegë të 60 viteve karrierë dhe drejtues të institucionit, shpalosen gjithë kontributet e tij të pashlyeshme në artin me kompleks duke shënjuar majat e suksesit të tij. Mula do të prehet në Sharrë, duke lënë pas në përjetësi ‘Valsin e lumturisë’ dhe trashëgiminë e çmuar muzikore.

Habit djali me sindromen Down Gersi Troka që i bën apel shtetit t’i mbështesin – Gresi dëshiron të vazhdojë universitetin !

Gersi Troka në programin Vizioni i pasdites ne Vizion+ TV, i ben apel shtetit e institucioneve perkatese por dhe shoqerise mbare qe të mbeshtesin e perkrahin ate vete,

por dhe komunitetin e tij, duke ju krijuar hapesira per te vazhduar shkollen e larte dhe per punesim. –

Djaloshi shqiptar me sindromën Down jep një leksion të madh, fjalët e tij po i përlotin të gjithë

 

Gersi Troka është një fëmijë me Sindromën Down, por kjo nuk e ka penguar pasionin e tij për notin.

Ai është një nxënës shumë i mirë dhe kalon pothuajse të gjithë paraditen në mësimin e programeve më të reja kompjuterike.

Trofetë e tij janë të shumta dhe konkurset ndërkombëtare në të cilat Gersi ka marrë pjesë i kanë dhënë atij mundësinë që të kërkojë më shumë nga vetja, por dhe nga shoqëria.

I ftuar në rubrikën ‘Protagonist Ndryshe’ në ‘E Diell’ përballë Emiliano Lules, Gersi ndër të tjera dha një mesazh të thjeshtë, por shumë të fuqishëm:

‘Të ndihmohen fëmijët me aftësi ndryshe, të mbështeten të afërmit e tyre, të na japin kurajo për aktivitete të tjera të mëdha’, u shprehu ai.

Dhe mbështetjen e parë ia dha ‘E Diell’ në Top Channel përmes dhurimit të një laptopi që Gersi të kishte mundësi të ushtrohej më shumë në kompjuter.

Gersi na kujtoi diçka, ai është si të gjithë ne, me të njëjtat pasione e dëshira, e kur bazohet gjithçka tek vullneti, puna dhe sakrifica, gjithmonë do t`ia dalësh.

—–

Tani Gersi Troka ka mbaruar gjimnazin dhe dëshiron që vazhdojë Universitetin, Gersi Troka ka ëndërra që synon t’i realizojë duke kërkuar mbështetjen e shtetit dhe institucioneve.

Gersi Troka edhe në programin Vizioni i pasdites ne Vizion+ TV, ai i ben apel shtetit e institucioneve perkatese por dhe shoqerise mbare qe ta mbeshtesin e perkrahin ate vete,

por dhe komunitetin e tij, duke ju krijuar hapesira per te vazhduar shkollen e larte dhe per punesim. –

 

“Merrni shembull nga Shqipëria”, ministrja izraelite thirrje botës (video)

Ministrja e Diasporës e Izraelit, Omer Yankelevich, i bëri thirrje të gjithë komunitetit global që të ndjekë shembullin e Shqipërisë në mbrojtje të hebrenjve.

Duke folur në Forumin e Antisemitizimit, ministrja Yankelevich tha se vitet e fundit ka pasur rritje të sulmeve ndaj të drejtave të njeriut dhe për ta luftuar këtë duhet të bashkohen të gjitha shtetet.

“Lufta kundër antisemitizmit është shumë e rëndësishme për të gjithë ne. Ministria e Diasporës për Izraelin ka luajtur një rol mjaft të rëndësishëm për këtë. Më 2019 kemi parë rritje të antisemitizmit. Britania e Madhe ka raportuar incidente, por edhe vendet e tjera. Kam folur me komunitetet, ka pasur sulm ndaj të drejtave të njeriut. Antisemitizmi po vjen nga të gjitha drejtimet. Nga ata që mohojnë ekzistencën e hebrenjve, të drejtat e tyre, duke krijuar këto ideologji. Kjo urrejtje nuk ka vend në shoqërinë e sotme. Si hap i parë, komuniteti global duhet të ketë prioritetet dhe të vendosë standardet për ta luftuar antisemitizmin. Dua të përgëzoj qeverinë dhe parlamentin shqiptar për këtë hap të rëndësishëm.

Iu bëj thirrje të gjithë krerëve të parlamenteve që të jenë të gatshëm ta luftojnë këtë urrejtje dhe të luftojmë të gjithë së bashku për këtë. Zgjidhja duhet të jetë për të gjithë ne. Ministria jonë është këtu si partnere dhe kemi qëllim të punojmë me të gjithë ju që ta mundim këtë kërcënim botëror. Ky nuk është vetëm një problem për hebrenjtë, por është një problem global. Duhet ta adresojmë këtë çështje në mënyrë alarmante, të ngrihemi të gjithë kundër antisemitizmit dhe kundër çdo forme tjetër urrejtjeje. Shqipëria ka treguar se është vërtet mike e hebrenjve për mënyrën si i ka trajtuar dhe sigurinë që iu ka dhënë. Të gjitha vendet duhet të ndjekin shembullin e Shqipërisë në kuadër të hebrenjve. Për këtë iu bëj thirrje të gjithë autoriteteve në vende të ndryshme. Shqipëria i ka mbrojtur shumë vite më parë hebrenjtë dhe janë vërtet për t’u admiruar dhe është një vend nga ku duhet të marrin inspirim edhe vendet e tjera”, deklaroi ministrja izraelite.

Presidenti i PE, Davide Sasoli: Të reagojmë sa herë antisemitizmi e racizmi ngrenë kokë! (video)

Presidenti i Parlamentit Europian, Davide Sasoli gjatë fjalës së tij në Forumin e Antisemitizmit, vlerësoi lart rolin e Shqipërisë në histori, si një prej vendeve që i strehoi e ruajti hebrenjtë, ndërsa shtoi se pikërisht shembulli që dha Shqipëria gjatë Luftës së Dytë Botërore duhet ndjekur edhe nga vende të tjera të Botës.

Ai tha se ka ardhur koha që Europa të ngrejë një front të përbashkët kundër këtyre fenomeneve që të mos ndodhin më.

“Ky është një aktivitet për të cilin kemi nevojë në këto kohë të vështirsa, lufta kundër antisemitizmit është më e rëndësishme se kurrë. Uroj të mos kemi kurrë më persekutime të minorancave, të mos ketë më nazizëm, urrejtje dhe luftëra. Në Europë duhet të ketë një jetë pa shqetësime, t’i jepen fund incidenteve diskriminuese ndaj hebrenjve, të lëmë pas krahëve historinë e 75 viteve më parë. Të reagojmë sa herë antisemitizmi dhe racizmi ngrenë kokën duhet ti shohim siç janë: sulm ndaj të drejtave të njeriut”,- tha ai.

“Shqipëria ka bërë hapa para me definimin e antisemitizmit, kjo është pjesa e historisë tuaj krenare që i mbrojtët hebrenjtë dhe duke i fshehur ata. I gjithë ky është shembull i qartë i humanitetit tuaj. Shembulli i Shqipërisë duhet ndjekur nga kombe të tjera. Antisemitizimit duhet t’i krijojnë një front të bashkuar. Të bashkojmë forcat tona, kjo është prova e disatë që kemi një fat të përbashkët dhe një të ardhme për të jetuar sëbashku”.


Send this to a friend