VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

“Njohje reciproke”, Hoti i prerë: Jemi në pritje të ftesës nga Amerika, kryeministri udhëheq dialogun me Serbinë

By | July 5, 2020

Komentet

Nënkryetari i LDK kërkon ndryshimin e kufijve me Serbinë për të mos hyrë më ushtria serbe në Karaçevë

Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, e ka përdorë ngjarjen e Karaçevës, ku disa xhandarë serbë hynë në territorin e Kosovës, për të kërkuar bashkimin e Luginës me pjesën tjetër të Kosovës.

Në një reagim në Fb, ai ka thënë se vetëm kur kufiri i Kosovës të shkon deri në Ristovë atëherë s’do të ketë më xhandarë në territorin e Kosovës. Ka thënë se tash është koha të kryhet puna e jo të bëhen deklarata popullsite.

“Kufiri në Ristovc duhet të jetë nëse doni mos me e pa xhandarmërinë serbe në rrugët e Karaqevës së Epërme. Koha me kry punë, e jo me deklarata e populizma politike. Synimi i tyre po shihet, por i yni?!”, ka shkruar Haziri, në një reagim në FB.

Mbrëmë janë publikuar pamje të ushtarëve serbë që kanë hyrë në një fshat të Kamenicës që është në kufi me Serbinë. KFOR’i ka thënë se kishin një ushtrim të përbashkët me Serbët.

Sidoqoftë, Lutfi Haziri prej vitit 2011 e ka promovuar idenë e tij që të bashkohet Lugina e Preshevës me Kosovës. ka thënë se zgjidhja më e mirë për shqiptarët dhe Kosovën është bashkë bashkimi i Luginës.

“Çfarëdo marrëveshje me Serbinë që nuk e rikthen këtë pjesë të natyrshme të Kosovës brenda kufijve të saj, nuk është zgjidhje as e qëndrueshme, as e përhershme. Pra, nuk mund të quhet finale, por marrëveshje gjysmëfinale”, ka thënë Haziri, në janar të vitit 2019.

“Nuk ka asnjë argument të vetëm politik e as socio-ekonomik që do të vërtetonte se zgjidhja përfundimtare e çështjes së Kosovës me Serbinë është e qëndrueshme pa rikthimin e Kosovës Lindore në Republikën e Kosovës”, ka shtuar ai.

Fshatin Ristrovc ndodhet në Vranjë të Serbisë.

Komuna e Kamenicës e qartëson rastin e Karaçevës: KFORI na tha se kishin një aksion të përbashkët me ushtrinë serbe

Kryetari i Kamenicës, Qendron Kastrati për Gazetën Express tha se KFOR’i u ka sqaruar se patrullimet e xhandarmërisë serbe dje në Karaçevë kanë qenë aksion i përbashkët me forcat paqeruajtëse të tyre. Kastrati tha se si komunë e as nga policia nuk kanë qenë të informuar paraprakisht për këtë aksion të përbashkët.

Ngjarja e djeshme në Karaçevë të Kamenicës ku xhandarmëria serbe janë parë duke hyrë në thellësi të fshatit ka zgjuar jo pak reagime.

Kryetari i Kamenicës Kastrati tha se i ka shprehur shqetësimin e tij KFOR’it pasi pavarësisht aksionit të përbashkët, xhandarmëria serbe nuk ka të drejtë të futet në brendi të territorit të Kosovës.

“Me të pranuar informatën, menjëherë kam kontaktuar me nivelin  qendror për shkak që mbrojtja e kufijëve është në mandatin e tyre. Kam biseduar edhe me KFOR-in sepse askush nuk mund të hyj në atë pjesë pa pasur fillimisht leje të veçantë nga ta. Sipas tyre ka qenë kontroll i përbashkët me ushtrinë serbe, për çka edhe ua shpreha shqetësimin tonë si komunë sepse pavarësisht aksioneve të përbashkëta ata nuk kanë pasur të drejtë të hyjnë thellë brenda territorit, pra në vendin ku edhe janë marrë pamjet”, tha Kastrati për Express të shtunën.

Kastrati tutje tha se nuk kanë qenë të informuar paraprakisht si komunë për këtë aksion të përbashkët të KFOR’it me ushtrinë serbe.

“Nga informatat që kemi as Policia e as ne si komunë nuk kemi qenë të njoftuar paraprakisht për këtë aksion të përbashkët, e normalisht që kjo ka sjellë shqetësim për banorët e asaj ane sepse nuk është hera e parë që ata përballen me diçka të tillë”, tha Kastrati.

Ai u shpreh po ashtu se kësaj radhe xhandarmëria është futur në zonën e fshatit ku frekuentohet nga të gjitha moshat.

“Madje kësaj rradhe kanë hyrë në një territor të frekuentuar nga të gjitha moshat. Për shkak të një gabimi në Marrëveshjen e Kumanovës në vitin 1999, ata ndihen të provokuar që organet e Serbisë hyjnë brenda vendbanimeve të tyre, aq më pak në këtë thellësi territoriale që nuk parashihet as me këtë marrëveshje të 99-tës”, u shpreh Kryetari i Kamenicës.

Ndërkohë Ministri Anton Quni gjatë ditës ka folur për Express ku ka thënë se në lidhje me këtë rast KFOR’i dhe organet e tjera të sigurisë janë duke e hetuar rastin.

“Rasti është duke u hetuar nga autoritetet e KFOR-it dhe institucionet vendore të sigurisë.Besoj se së shpejti do ta kemi raportin e saktë mbi natyrën dhe motivin e kësaj ngjarjeje.Nga ana e FSK-së janë duke u zbatuar veprimet e duhura nën drejtimin e Komandantit të FSK-së gjenerallejtënant  Rrahman Rama”, tha Ministri i Mbrojtjes.

Kurse policia e Kosovës kanë deklaruar se kanë njoftuar KFOR’in për patrullimin e xhandarmërisë serbe në fshatin Karaçevë të Kamenicës. Ata thanë po ashtu se njësitet kufitare të tyre kanë shkuar menjëherë në vendin e ngjarjes por që nuk kanë hasur në ushtri të Serbisë./GazetaExpress/

Kosovë: 12 të vdekur dhe 190 raste të reja me koronavirus

Foto nga Klinika Infektive në Qendrën Klnike Universitare të Kosovës.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) raportoi të shtunën për 12 pacientë të vdekur dhe 190 të infektuar me koronavirusi e ri brenda 24 orëve.

Shifrat e reja të të infektuarve dalin pas testimit të 443 mostrave.

Sipas të dhënave të fundit, numri i personave të vdekur me sëmundjen COVID-19 ka arritur në 315. Një ditë më parë, kjo shifër ishte 303.

Komuna me më së shumti raste është Prishtina, përkatësisht me 48 raste.

Që prej 13 marsit – kur Kosova shënoi rastet e para me koronavirus – deri më 8 gusht, në Kosovë janë regjistruar 10,059 raste me COVID-19.

Prej tyre, 5,677 pacientë janë shëruar.

Ndërkaq, numri i rasteve aktive është 4,067. rel

Gjykatat në Serbi vazhdojnë t’i ftojnë qytetarët kosovarë për vuajtje të dënimeve

Amra Zejneli-Loxha

Gjykatat e Serbisë po vazhdojnë të dërgojnë ftesa për vuajtjen e dënimit në qendrat korrektuese të këtij shteti për personat që kanë vendbanim në Kosovë. Një gjë e tillë ka ndodhur edhe gjatë dy vjetëve të fundit.

Nga Gjykata Themelore në Leskovc, në jug të Serbisë, siç është konfirmuar për Radio Evropa e Lirë (REL), janë dërguar dhjetëra ftesa për qytetarët e Kosovës, qoftë ata serbë apo shqiptarë, me kërkesën që të lajmërohen për vuajtje të dënimit me burg në qendrat korrektuese në Nish apo Qupri.

Nga gjykatat e Leksovcit është konfirmuar gjithashtu se askush nuk është përgjigjur në ftesat e dërguara.

Selimi: Ftesat kthehen si të parealizuara

Ministri i Drejtësisë në Qeverinë e Kosovës, Selim Selimi ka konfirmuar për REL se ministria që ai udhëheq, ka hasur në ftesa të tilla dhe të njëjta janë kthyer prapa si të paekzekutuara, pasi që kanë qenë “në kundërshtim me sistemin juridik të Republikës së Kosovës”.

“Vetëm sot (7 gusht) janë kthyer dy të këtilla”, ka konfirmuar ministri Selimi.

Sipas ministrit kosovar, ftesat për vuajtje të dënimit kryesisht kanë të bëjnë me veprat që pretendohet se janë kryera ose që dyshohet që janë kryer gjatë viteve të 90-ta dhe nuk i referohen veprave për krime të luftës.

Kosova dhe Serbia, sipas ministri Selimi, bashkëpunojnë konform marrëveshjes së arritur në vitin 2013 dhe e cila është plotësuar në vitin 2015. Në mungesë të bashkëpunimit të drejtpërdrejtë me autoritete serbe, krejt kjo zhvillohet nëpërmjet të Zyrës së Përfaqësuesit Special të BE-së në Kosovë dhe përmes Zyrës së BE-së në Serbi.

“Fatkeqësisht këtu kemi pengesa që na shkaktohen vazhdimisht”, ka nënvizuar ministri i Drejtësisë, Selim Selimi duke mos precizuar se për cilat pengesa bëhet fjalë.

Një ftesë të këtillë nga Gjykata Themelore në Leskovc vitin e kaluar e ka pranuar pjesëtari i ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, si dhe invalidi i luftës, Hashim Mecinaj nga Skenderaj. Në ftesën e datës 1 korrik të vitit 2019, nga ai është kërkuar që të lajmërohet për vuajtje të dënimit në kohëzgjatje prej 13 vjetësh.

Për REL kanë konfirmuar se Gjykata e Apelit në Leskovc, atë e ka dënuar me vendim të plotfuqishëm për dy vepra të terrorizmit. Ftesa e Gjykatës së Leskovcit, Mecinajt i është dorëzuar nëpërmjet Gjykatës Themelore të Mitrovicës.

Ministri Selimi thotë se ka pasur raste në të kaluarën kur shtetasit e Kosovës janë njoftuar me pretendimet e gjykatave serbe përmes këtyre ftesave nga Ministra e Drejtësisë, pasi shtetasit “nuk kanë qenë në dijeni fare për proceset gjyqësore ndaj tyre dhe as për dënimin në mungesë, çka përben shkelje flagrante të drejtave të njeriut”.

Gjykata në Leskovc: Do të dërgojmë më shumë ftesa për burg në Kosovë

Novica Dimitrijeviq, zëvendëskryetar i Gjykatës Themelore të Leskovcit, konfirmon se ky institucion i ka dorëzuar të gjitha ftesat. Ai precizon se në rast të mosparaqitjes në institucionin përkatës, pason masa e lëshimit të fletë-arrestit.

“Si shqiptarëve ashtu edhe personave të përkatësive tjera në Kosovë, ftesat iu dërgohen kryesisht nëpërmjet postës. Në rastet kur posta nuk funksionon, ftesat, ndonëse në numër dukshëm më të vogël, dërgohen nëpërmjet Ministrisë së Drejtësisë, konform marrëveshjes për ndihmën e ndërsjellë juridike, e cila është arritur në negociata në mes të Beogradit dhe Prishtinës”, ka shpjeguar Dimitrijeviq.

Për shkak të mosparaqitjes në ftesat e dërguara, qytetarët e Kosovës rrezikojnë që emrat e tyre të paraqiten në fletë-arreste dhe rrjedhimisht të arrestohen dhe ekstradohen nëse lëvizin jashtë vendit.

Ftesat kontestuese të gjykatave

Katarina Goluboviq, presidente e Komitetit të juristëve për të drejtat e njeriut, i cilëson kontestuese ftesat e gjykatave serbe, që po iu dërgohen qytetarëve të Kosovës.

Ajo thotë se aktgjykimet iu referohen veprave të kryera shumë kohë më herët, para arritjes së Marrëveshjes për gjyqësorin, për të cilën ishin dakorduar kryeministrat e atëhershëm të Kosovës dhe Serbisë, Isa Mustafa, përkatësisht Aleksandar Vuçiq.

“Bëhet fjalë për vepra të cilat në esencë janë politike, ndërsa gjykatat nuk do duhej që të merren me këto, meqë bëhet fjalë për lojëra politike”, nënvizon Goluboviq.

Ajo thekson se marrëveshja për ndihmën e ndërsjellë juridike nuk mundëson zbatimin e këtyre vendimeve, meqë ato kryesisht i referohen sulmit ndaj rendit kushtetues të Serbisë.

Pavloviq: nuk ekziston as minimumi i mundësisë për një gjykim të drejtë

Mihailo Pavloviq, avokat nga Beogradi, rikujton numrin e madh të proceseve gjyqësore që janë zhvilluar kundër shqiptarëve të Kosovës në pjesën e dytë të viteve të 90-ta. Ai konsideron se shqiptarët, atëbotë, nuk e kanë pasur as minimumin e mundësisë për gjykim të drejtë.

“Ata persona i janë nënshtruar gjyqeve të rastit. Ata janë gjykuar brenda natës”, thotë Pavloviq. Ai shpjegon se proceset gjyqësore kryesisht kanë përfunduar pa asnjë provë dhe se dënimet që janë shqiptuar ishin në kohëzgjatje prej shumë vjetësh, ndërsa veprat me të cilat ishin ngarkuar shqiptarët e dënuar, kryesisht ishin vepra për terrorizëm dhe veprimtari armiqësore.

“Ata nuk kanë pasur as përkthyes. Disa nga ata as që e kanë ditur se për çfarë po gjykohen. Aktakuzat janë bazuar kryesisht në pranimin e tyre dhënë policisë, për të cilat ata më vonë kanë thënë se janë detyruar ta bëjnë si pasojë e torturës dhe keqtrajtimit”, shpjegon Pavloviq.

Krejt kjo, sipas avokatit Pavloviq, i bën kontestuese të gjitha ftesat e gjykatave serbe.

Gjykimet në mungesë

Dejan A. Vasiq, avokat nga Mitrovica, tërheqë vërejtjen se për veprat në fjalë, vendimet në gjykata janë marrë pas luftës në Kosovë, në periudhën kur gjykatat në Kosovë që punonin me sistemin serb, u bartën në Serbi.

“Bazuar në përvojën time, ka qenë e pamundur që shqiptarëve të akuzuar t’iu dorëzohet aktgjykimi, sepse atëbotë nuk ka funksionuar posta në mes të Kosovës dhe Serbisë. Për personat e dënuar me burgim, është lëshuar urdhër-arresti dhe shumica e tyre janë arrestuar gjatë udhëtimit jashtë vendit dhe janë dërguar për vuajtje të dënimit”, tha Vasiq.

Ndërkohë, në bazë të fletë-arresteve nga Serbia, në të kaluarën janë arrestuar ish-kryeministrat e Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Agim Çeku si dhe presidenti aktual, Hashim Thaçi.

Procedurat e ekstradimit në secilit rast të mësipërm kanë përfunduar me lirimin e tyre.

Ofensivat politike ruso- serbe dhe inercia e politikës shqiptare!! Nga Skënder MULLIQI

Paralelisht më rifilllimin e dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit zyrtar, po zhvillohen edhe ngjarje të tjera politike dhe të karakterit ushtarak që kan lidhje më bisedimet moti të nisura shqiptaro-serbe, për normalizim të marrdhenjeve .Krizat e vazhdueshme politike dhe institucionale që rezultuan më disa palë të zgjedhjeve të parakohshme nacionale, sikur e kan dobësuar palën shqiptare në bisedime.Pozicionin politikë të Kosovës e ka dobësuar edhe formimi i Gjykatës Speciale ,pastaj, rrjedhat jo të mira ekonomike , si rezultat i punës shumë të dobët të kësaj kaste politike . Krimi dhe korrupcioni po ashtu e kan zbehur imazhin e Kosovës në sytë e botën demokratike , por edhe pozicionin tonë politikë në Bruksel dhe Ëashington.Rifillimi i dialogut pas dy vitësh ndërprerjësh , Kosovën e gjeti më të pa pregatitur së kurrë.Kriza më pandeminë , ngritja e aktakuzës ndaj presidentit Thaçi nga Gjykata Speciale , përqarja e madhe e skenës politike , më shumë për pushtet së sa për shtet, po bëjnë që drejtuesit e qetnikizmit serb, të cilët i forcuan pozitat pas zgjedhjeve në Serbi, të trimëruar janë duke na diktuar shumë qka rreth dialogut të filluar .U hoqën taksat dhe reciprociteti bashkë më qeverinë e mirë Kurti, duke i krijuar favore palës serbe në bisedime . Shikuar më numra të shumicës shqiptare në Parlament, Qeveria Hoti, nuk e ka legjitimitetin për të zhvilluar bisedimet më palën serbe . Nuk është krijuar unitet i spektrit politike në kuvend lidhur më këtë temë.Të kthehemi pakë të ajo së si Serbia ka vu në funksion kërcinimet ushtarake ndaj Kosovës, përmes Ministrit të Mbrojtës ,Aleksandar Vulin.Ai gjoja duke e kundërshtuar armatimet e Kosovës , lëshoj zëra kërcënuese dhe fyese për ushtrinë tonë .E gjithë kjo trysni politike me veprime edhe në terren, nga ana e Serbisë të pa reformuar, po bëhën për ta zbritur nivelin e bisedimeve ne Rezolutën 1244 të OKB-së, ku Rusia ka të drejtën e vetos.Edhe takimet e shpeshtuara të kreut të Serbisë, më udheqësit e lartë të Rusisë, i vertetojnë tezat e tilla , për kërcinime ushtarake karshi shqiptareve në Ballkan.Boshti sllavo -ortodoks është duke e shfrytëzuar fushatën elektorale që po mbahet për zgjedhjet e këtij fundviti në Amerikë, për ta forcuar pozitën gjeostrategjike ne Ballkanin Perëndimor.Këtë gjë edhe bukur shumë e kan arritur, së udhëheqjët e dy shteteve shqiptare , nuk janë sa duhet syqelë në planin e mbrojtjës të sovranitetit dhe territorit të trojeve etnike .Qarkullimi në opinion për një kohë të gjatë së Vuqiq, Rama dhe Thaqi kan hartuar plane për shkëmbime teritorriale , e kan dobësuar gjithashtu pozicionin politik të shqiptarëve, pas një kohe të gjatë, ku qëndronim mirë në këtë drejtim.Udhëheqësit e dy shteteve tona nese kan pasur apo kan qëllim humbje të sërishme të territoreve tona , do të mashtrohen keq. Por, edhe nese kan pasur ndonjë strategji veprimi lidhur më temën për shkëmbime territoriale dhe temën e Minishengenit Ballkanik të Ramës, nuk dolen të mira këto punë.Se pari, se ka ekzistuar një plan për shkëmbime territorale, apo e ndarje të Kosovës , e bëri të ditur amerikani, Bolton ish zyrtarë i lartë në administratën e presidentit, Donald Tramp.Ky plan ka mundësi të na servohet prap në tavolinë , por më shumë tash si plan për ndarje të Veriut të Kosovës, si plan hartuar që nga Dobrica Qosiqi , e deri te Vuqiq.Ngjarjët që zgjuan vëmendjën e opinionit të gjërë public këtyre ditëve , ishin ajo për ligjin e vlerave të luftës në Kuvend, dhe parelelisht më te, pamë në televizionet tona , së gjandarmeria shoviniste serbe , bëri shkelje flagrante të sovranitetit të Kosovës, duke u futur në kufi të Kamenicës. Edhe pse duken si ngjarje te ndara , ato të përbashkëten e kan qëllimin shovinist serbe karshi Kosovës. Reagimi i Serbisë karshi aprovimit për ligjin mbi vlerat e luftës u quajt skandaloz, dhe ligji kunder popullit serb ! Udhëheqësit e pushetetit të Serbisë nuk e lanë edhe kësaj radhe pa lëshuar zëra qjerrës , së gjoja UÇK-ja ka bër tortura , krime të luftës ,dhe kidnapime të popullatës serbe . Kështu vijnë punët kur kjo kastë politike për 20 vite në liri, iu lëshojë terren politike shovinizmit serbomadh, duke mos dëponuar para Gjakatës për Krime të Luftës në Hagë, materjale më bollëk për gjenocid të serbëve ndaj shqiptarëve në vendin e tyre.Nuk u kërkuan dëmet e luftës dhe suksesioni. Nuk i kërkuan as të pagjeturitë shqiptarë diku në Serbi , të cilëve iu kan transplantuar organët, e që këto akuza shumë pardejtësisht po i ngarkohen UÇK-së, nga Gjykata e pa drejtë Speciale…

Lajmërohet edhe një lëvizje tjetër e xhandarëve serbë në territorin e Kosovës

Ish-kryetari i Komunës së Kamenicës, Shaip Surdulli, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebbook, ka reaguar pas raportimeve për hyrjen e xhandarmërisë serbe në territorin e Kosovës, saktësisht në Karaçevë të Kamenicës.

Surdulli tha se veprime të tilla të xhandarmërisë serbe po vazhdojnë tash e 20 vjet pas çlirimit të Kosovës.

Ish-kryetari apeloi të KFOR’i dhe institucionet tjera të Kosovës që të reagojnë në mënyrë që veprime të tilla të mos përsëriten përsëri nga forcat serbe

Gjithashtu, edhe kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, ka reaguar lidhur me këtë çështje ku ka thënë se paramilitarët serbë terrorizuan qytetarët e Kamenicës.

Më poshtë gjeni shkrimin e plotë të ish-kryetarit Surdulli:

Informatë

Për KFOR-in,

Institucionet qendrore të Republikës së Kosovës,

Mediat dhe opinionin publik

Sot, më 07.08.2020, rreth ores 18,05 një kolonë e ushtrisë së Serbisë të shoqëruar me disa qenë përsëri erdhën nga mali e anës së Serbisë kaluan nëpër rrugën e lagjës tonë të Bernjashëve dhe ranë teposht ende më fellë të territorit të Republikës së Kosovës.

Ky veprim i hyrjes së ushtrisë serbe ne këtë pjesë të territorit të Kosovës me keqardhje po vazhdon edhe pas 20 viteve të çlirimit jo të plotë të Kosovës. Apelojmë te KFOR-i si dhe institucionet e Kosovës të marrin masa adekuate që mos të përsëriten këto veprime të ushtrisë serbe, sepse ka ndikuar dhe po ndikon përveç në shqetësimin po ashtu edhe në shpërnguljen e qytetarëve të zonës kufitare të Karaçevës.

Xhandarmëria serbe në Kosovë, flasin nga Policia e Kosovës

Deputeti i Vetëvendosjes, Mefail Bajqinovci, më herët publikoi një video nga Karaçeva e Kamenicës ku tha se kanë hyrë 11 pjesëtarë të xhandarmërisë serbe.

Policia e Kosovës tha se me të marrë këtë informatë ka dërguar njësitet policore në këtë vend për të patrulluar, por se nuk kanë gjetur ndonjë ushtar serb.

Policia ka thënë se në zonën e Karaçevës mandatin e sigurisë e ka KFOR-i.

“Pas raportimit të një informacioni nga Karaçeva e Kamenicës, njësitet policore kufitare kanë reaguar menjëherë duke shkuar dhe patrulluar tek vendi ku është raportuar rasti. Njësitet policore nuk kanë hasur në atë lokacion ndonjë njësi apo siç është informuar për ushtri të Serbisë”.

“Njësitet policore kanë bërë shikimin e vendit sipas koordinatave si dhe kanë bërë patrullime dhe vëzhgime në atë zonë. Po ashtu është njoftuar edhe KFOR-i, pasi mandatin e sigurisë së zonës së kufirit me Serbinë, ende e ka KFOR-i”.

 

Jeta në Koronë ? Nga Skënder MULLIQI

Gjithëqka na është bërë pandemi.Edhe koka na është mbushur me “virus”.Po ndëgjojmë lajme pas lajmeve në kanale të ndryshme televizive, rrjete sociale për gjendjën pandemisë në botë , e secilit më shumë po I intereson gjendja më virusin në shtetin e vet.Ajo çka po shohim dhe po ndëgjojmë janë duke na krijuar përjetime trishtuese .Kjo sigurisht së është duke ndikuar shumë edhe në anën psikologjike , ku thuhet së në Kosovë , janë duke i frekuentuar spitalët psikiatrike mbi 70 përqind të popullatës , që nuk ka ndodhë më parë. Madje, si po shkojnë punët gjithnjë e më keq , rrethi gjithnjë e më shumë po na ngushtohet .Pandemia tashmë ka rrezikuar secilin, dhe gjithësecili po i lutët Zotit, që mos tia gjën adresën kjo lengatë e shekullit. Dhe , siq ka thënë Nastradini më një rast,” Ruaje Zot bythës time”. Kjo është shumë e vertëtë ,së nuk po ka ende ilaq për virus, dhe mbështetja jonë ka mbetur më shumë të Perëndia! Pushteti në Kosovë e ka humbur luftën më koronën ! Kur kthehemi veq disa muaj mbrapa, jeta që e kemi bërë pavarsisht vështirësive , na duket si një pushim veror. Përditshmëria jonë në kohë pandemie është krejt ndryshe.Na ka ndryshuar ritmi i jetës edhe ashtu jo e mirë nga kjo kastë grabitaqare . Edhe frekuentimet në markete , në barnatore , dasma dhe varrime kan marrë krejtë formë tjetër.Kovid gjenerata do të jetë depresive , individualiste, dhe do të kemi luftë të ashpër për mbijetës , që drojë së do të na sjellë deri “ lufta të gjithë kundër të gjithëve”.Kriza ekonomike dhe sociale , varfëria e madhe, tashmë po trokasin në shumë dyer shqiptare. Izolimi fizik po na shëndron në një shoqëri pa kontakt?!Ndoshta edhe dhënja e dorës , do të mbetet prapa nesh.Duket së nuk do te kemi kujtë ti shkojmë të dera e shtëpisë?!Të gjitha ato përjetime nga e kaluara do të na mbesin në kujtesë si një ëndër e mirë.Edhe tradita dhe mentaliteti për kojshillëk edhe pa pandimi si traditë e mirë e shqiptarëve, do të harrohen edhe më shumë .Kemi edhe futuristë që botën pas pandemie e shohin më optimizem.Ata mendojnë së gjeneratat e reja do të jenë më të emancipuara, që mendojnë dhe veprojnë racionalisht, duke e bërë botën më të mirë. Njerëzimi megjithate është në rrezik.Ata që sot po e sundojnë botën, duhet ndryshuar kursin politike dhe veprimet e tyre për të mirë.Dikush duket së ka apetite apokaliptike.Kjo mund të hasët në shumë libra të botuar dhe shumë dokumentarë të ndryshem në botë.Nuk ka më tmeruese së propaganda që po bëhët në shërbim të agjenturave të ndryshme, në shërbim të formimit të pasanikëve të rinjë , siq është tendenca edhe për zvoglimin e popullatës shumë milidardëshe në botë! Askush nuk ka dëshirë të ndëgjojë gjëra që ja prishin iluzionet e jetës të mirë .Porosia së “gjithëçka duhet rrënuar për tu bër ma mirë” , është logjikë dehumanizuese dhe fatale. Duket së gazetarët nga përvoja në këto parashikime janë më real e më të saktit?! Natyra e njëriut është jo shumë e ndryshueshme , që nuk e ka ndryshuar religjoni, ideologjia dhe as sistemi politikë.Luftat dhe dhuna kurrë nuk kan pushuar në këtë botë të trazuar! Edhe në këtë luftë më pandeminë kan dalë në sipërfaqe profiterët e ndryshem duke u bërë miliarderë! Sigurishtë jo në menyrë të ndërshme…A do të ndikojë vërtetë virusi në trurin tonë , mbetet të shihet në të ardhmën pa këtë virus, apo më ndonjë virus tjetër…?!

Kosovë: 3 të vdekur dhe 181 raste të reja me COVID-19

Leonat Shehu

Autoritetet në Kosovë konfirmuan të premten se 3 veta kanë humbur jetën nga pasojat e COVID-19 në 24 orët e fundit, duke e çuar në 303 numrin e përgjithshëm të viktimave.

Gjatë kësaj kohe nga 463 teste të kryera, 181 raste tw reja janë konfirmuar të prekur nga koronavirusi.

Kosova filloi edhe muajin gusht me numër të lartë të të infektuarve me COVID-19 dhe raste te vdekjeve nga pasojat e tij. Numri i të infektuarve ka mbërritur në 9 mijë 869 veta.

Kjo çështje ishte edhe pjesë e debatit gjatë seancës së parlamentit të Kosovës, ku pritet të shqyrtohet edhe një projektligj për parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19 në Kosovë.

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj tha se institucionet po bëjnë përpjekje që të mbajnë nën kontroll situatën me koronavirusin.

“Ne po shkojmë çdo ditë rreth stabilizimit të kësaj situate edhe më duhet të jem i sinqertë nuk mund të presim efekt të menjëhershëm qoftë të numrit apo edhe të rasteve që përfundojnë me fatalitet. Çdo ditë është e ndryshme por është duke ecur në perspektivë më të mirë. Zgjerimi i kapaciteteve tona testuese edhe në nivelin publik por edhe në nivelin të sektorit privat do të na mundësojë një mundësi shtesë në përballje me pandeminë COVID-19 dhe pjesa tjetër domosdoshmërisht që lidhet me zgjerimin e kapaciteteve të infrastrukturës”, tha ministri Zemaj.

Por, shefi i grupit parlamentar të lëvizjes Vetëvendosje në opozitë, Rexhep Selimi, akuzoi qeverinë për mos menaxhim të mirë situatës që sipas tij ka dal jashtë kontrollit.

“Shifrat janë alarmante, statistikat janë statistika lufte, njerëzit po vdesin jo vetëm sepse janë të infektuar por edhe sepse nuk po u ofrohet ndihmë nga qeveria, me gjithë përkushtimin e punonjësve shëndetësorë edhe ata kanë mbetur si ushtar të braktisur në front të rrezikuar po aq sa edhe pacientët. Spitalet tashmë nuk mund të pranojnë të infektuarit”, tha zoti Selimi.

Autoritetet po bëjnë thirrje për kujdes pasi që sipas tyre spitalet e Kosovës po përballen me mbingarkim të kapaciteteve pasi që aktualisht Kosova ka rreth 700 shtretër për të trajtuar të sëmurët me COVID-19.

Deri më tash qeveria e Kosovës ka miratuar një sërë masash përmes të cilave synohet frenimi i përhapjes së COVID-19. Por, shqetësim sipas tyre mbetet menaxhimi i situatës shëndetësore dhe asaj ekonomike, e cila që nga fillimi i pandemisë është përballur me rënie të madhe të të hyrave.

Komuniteti ndërkombëtar, i brengosur lidhur me projektligjin për UÇK-në

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett, ka thënë se Projektligji për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së, i cili pritet të shqyrohet nga Kuvendi i Kosovës në seancën e së premtes, rrezikon të minojë lirinë e shprehjes.

“Përveç kësaj, ligji do t’ia çelte rrugën legjislacionit që do të penalizonte format e tjera të lirisë së shprehjes, duke vënë precedent të rrezikshëm. Penalizimi i kritikës ndaj çfarëdo grupi apo individi është hap i rrezikshëm, edhe nëse nuk është me atë qëllim, drejt autoritarizmit. Ka vende që, për shembull, penalizojnë kritikën ndaj një presidenti në detyrë ose ndaj prijësve të tjerë politikë – shprehje që është pjesë e diskursit të përditshëm të gjallë në Kosovë, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe në demokracitë e tjera”, ka thënë Kosnett përmes një deklarate.

Ai ka theksuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë “kundër UÇK-së”, dhe përkundrazi e kuptojnë se sot “Kosova nuk do të ishte shtet i pavarur pa përpjekjet e UÇK-së dhe organizatave të tjera rezistuese”.

Mirëpo, sipas tij, ky projektligj do të ishte e pamundur të zbatohej, pasi do të ishte “një barrë e panevojshme mbi sistemin e zbatimit të ligjit dhe atë të drejtësisë”.

“Ligji i propozuar, gjithashtu, do të mund të minonte përpjekjet për të siguruar drejtësi. Dëshmitarët, pa marrë parasysh prejardhjen e tyre, do të pyesnin se a do të mund të dënoheshin për shkak të dëshmisë për krimet e supozuara të individëve të asociuar me UÇK-në, madje edhe nëse ata individë janë akuzuar se kanë vepruar të vetëm, e jo në emër të grupit”, ka deklaruar Kosnett.

Për më tepër, sipas ambasadorit Konsett, Kosova tashmë ka ligje kundër shpifjeve dhe fyerjeve. Këto ligje ekzistuese, sipas tij, duhet të aplikohen nëse njerëzit bëjnë pohime të rrejshme, të vërtetueshme, kundër veteranëve të UÇK-së.

“Përkundrazi, ligji i ri i propozuar do të vinte një barrë të panevojshme mbi sistemin e zbatimit të ligjit dhe atë të drejtësisë. Do të ishte e pamundshme të zbatohej. Do të ofronte mundësi të lehtë që rivalët të hedhin akuza mbi njëri-tjetrin duke pritur që menjëherë do të pasonte hetimi dhe ndjekja penale. Kjo do të hapte rrugën për manipulime të ardhshme politike”, ka potencuar Kosnett.

Më 6 gusht, edhe ambasadori i Gjermanisë në Kosovës, Jorn Rohde, i ka bërë jehonë një postimi të Ambasadës Amerikane të bërë në fund të korrikut, në të cilin kritikohej projekligjit në fjalë.

“Unë ndaj vlerësimin e kolegut tim amerikan. Rrallë herë në një shoqëri demokratike është ide e mirë të përpiqeni të ngufatni diskutimet duke i kufizuar ato përmes ligjit penal”, ka shkruar ambasadori gjerman në Tëitter.

Ndërkaq, edhe Zvicra është e shqetësuar se Ligji i propozuar për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së mund të dëmtojë lirinë e shprehjes.

Ligji i propozuar mund të shkaktojë frikësim në mesin e disa qytetarëve të Kosovës dhe të pengojë proceset e tjera që synojnë trajtimin e së kaluarës, thuhet në reagimin e Ambasadës së Zvicrës në Kosovë.

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, të premten do të shqyrtojnë Projektligjin për mbrojtjen e vlerave të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Qeveria e Kosovës, më 14 korrik ka mbështetur këtë projektligj, duke e proceduar në Kryesinë e Kuvendit të Kosovës.

Çka parasheh projektligji?

Projektligji i propozuar nga Partia Demokratike e Kosovës, parasheh përcaktimin e obligimit institucional dhe qytetar për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së. Vlerë e luftës, sipas këtij projektligji, është lufta e armatosur e popullit të Kosovës, e udhëhequr nga UÇK-ja, vetë UÇK-ja si formacion ushtarak i armatosur, veterani i UÇK-së, flamuri, betimi i ushtarit, stema, Shtabi i Përgjithshëm, Drejtoria Politike, shtabet e zonave operative, arkiva, si dhe Kompleksi memorial “Adem Jashari” në Prekaz dhe komplekset tjera.

Projektligji parasheh respektimin e vlerave të luftës, mbrojtjen institucionale, Muzeun e Luftës, Ditën e përkujtimit të luftës për çlirim, dispozitat ndëshkimore, si dhe aktet nënligjore. Në rast se projektligji aktual për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së miratohet në Kuvendin e Kosovë, si ligj do të ketë implikimet buxhetore prej 2 milionë e 250 mijë eurosh, pa i llogaritur edhe investimet.

Sipas ligjit, “Çdo zyrtar publik dhe qytetar i Republikës së Kosovës detyrohet t’i respektojë dhe mbrojë vlerat e luftës të përcaktuara me këtë ligj në çdo kohë dhe çdo rrethanë brenda dhe jashtë vendit”. Gjithashtu, “me rastin e ndaljes dhe arrestimit të veteranit të UÇK-së, sipas fletë-arresteve ndërkombëtare të lëshuar nga Serbia, me motive politike, Qeveria e Republikës së Kosovës ndërmerr veprimet e nevojshme për mbrojtjen e veteranit”.

Shkelja e dispozitave të këtij ligji sanksionohet sipas legjislacionit në fuqi. rel

Kosnett: Në përpjekje për të nderuar UÇK-në, mos e minoni trashëgiminë e saj të lirisë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett, ka thënë se Projektligji për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së, i cili pritet të shqyrohet nga Kuvendi i Kosovës në seancën e së premtes, rrezikon të minojë lirinë e shprehjes.

“Përveç kësaj, ligji do t’ia çelte rrugën legjislacionit që do të penalizonte format e tjera të lirisë së shprehjes, duke vënë precedent të rrezikshëm. Penalizimi i kritikës ndaj çfarëdo grupi apo individi është hap i rrezikshëm, edhe nëse nuk është me atë qëllim, drejt autoritarizmit. Ka vende që, për shembull, penalizojnë kritikën ndaj një presidenti në detyrë ose ndaj prijësve të tjerë politikë – shprehje që është pjesë e diskursit të përditshëm të gjallë në Kosovë, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe në demokracitë e tjera”, ka thënë Kosnett përmes një deklarate.

Ai ka theksuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë “kundër UÇK-së”, dhe përkundrazi e kuptojnë se sot “Kosova nuk do të ishte shtet i pavarur pa përpjekjet e UÇK-së dhe organizatave të tjera rezistuese”.

Mirëpo, sipas tij, ky projektligj do të ishte e pamundur të zbatohej, pasi do të ishte “një barrë e panevojshme mbi sistemin e zbatimit të ligjit dhe atë të drejtësisë”.

“Ligji i propozuar, gjithashtu, do të mund të minonte përpjekjet për të siguruar drejtësi. Dëshmitarët, pa marrë parasysh prejardhjen e tyre, do të pyesnin se a do të mund të dënoheshin për shkak të dëshmisë për krimet e supozuara të individëve të asociuar me UÇK-në, madje edhe nëse ata individë janë akuzuar se kanë vepruar të vetëm, e jo në emër të grupit”, ka deklaruar Kosnett.

Për më tepër, sipas ambasadorit Konsett, Kosova tashmë ka ligje kundër shpifjeve dhe fyerjeve. Këto ligje ekzistuese, sipas tij, duhet të aplikohen nëse njerëzit bëjnë pohime të rrejshme, të vërtetueshme, kundër veteranëve të UÇK-së.

“Përkundrazi, ligji i ri i propozuar do të vinte një barrë të panevojshme mbi sistemin e zbatimit të ligjit dhe atë të drejtësisë. Do të ishte e pamundshme të zbatohej. Do të ofronte mundësi të lehtë që rivalët të hedhin akuza mbi njëri-tjetrin duke pritur që menjëherë do të pasonte hetimi dhe ndjekja penale. Kjo do të hapte rrugën për manipulime të ardhshme politike”, ka potencuar Kosnett.

Më 6 gusht, edhe ambasadori i Gjermanisë në Kosovës, Jorn Rohde, i ka bërë jehonë një postimi të Ambasadës Amerikane të bërë në fund të korrikut, në të cilin kritikohej projekligjit në fjalë.

“Unë ndaj vlerësimin e kolegut tim amerikan. Rrallë herë në një shoqëri demokratike është ide e mirë të përpiqeni të ngulfatni diskutimet duke i kufizuar ato përmes ligjit penal”, ka shkruar ambasadori gjerman në Twitter.

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, të premten do të shqyrtojnë Projektligjin për mbrojtjen e vlerave të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Qeveria e Kosovës, më 14 korrik ka mbështetur këtë projektligj, duke e proceduar në Kryesinë e Kuvendit të Kosovës.

Çka parasheh projektligji?

Projektligji i propozuar nga Partia Demokratike e Kosovës, parasheh përcaktimin e obligimit institucional dhe qytetar për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së. Vlerë e luftës, sipas këtij projektligji, është lufta e armatosur e popullit të Kosovës, e udhëhequr nga UÇK-ja, vetë UÇK-ja si formacion ushtarak i armatosur, veterani i UÇK-së, flamuri, betimi i ushtarit, stema, Shtabi i Përgjithshëm, Drejtoria Politike, shtabet e zonave operative, arkiva, si dhe Kompleksi memorial “Adem Jashari” në Prekaz dhe komplekset tjera.

Projektligji parasheh respektimin e vlerave të luftës, mbrojtjen institucionale, Muzeun e Luftës, Ditën e përkujtimit të luftës për çlirim, dispozitat ndëshkimore, si dhe aktet nënligjore. Në rast se projektligji aktual për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së miratohet në Kuvendin e Kosovë, si ligj do të ketë implikimet buxhetore prej 2 milionë e 250 mijë eurosh, pa i llogaritur edhe investimet.

Sipas ligjit, “Çdo zyrtar publik dhe qytetar i Republikës së Kosovës detyrohet t’i respektojë dhe mbrojë vlerat e luftës të përcaktuara me këtë ligj në çdo kohë dhe çdo rrethanë brenda dhe jashtë vendit”. Gjithashtu, “me rastin e ndaljes dhe arrestimit të veteranit të UÇK-së, sipas fletë-arresteve ndërkombëtare të lëshuar nga Serbia, me motive politike, Qeveria e Republikës së Kosovës ndërmerr veprimet e nevojshme për mbrojtjen e veteranit”.

Shkelja e dispozitave të këtij ligji sanksionohet sipas legjislacionit në fuqi. rel

Lëvizja Vetëvendosje nis mbledhjen e nënshkrimeve për mocion mosbesimi ndaj qeverisë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ka thënë të enjten në Kuvendin e Kosovës se partia të cilës i përket ai, nga sot (6 gusht) do të nisë mbledhjen e nënshkrimeve për mocion mosbesimi ndaj qeverisë së drejtuar nga kryeministri, Avdullah Hoti.

Ai u ka bërë thirrje të gjithë deputëteve të kuvendit që ta përkrahin këtë nismë.

Megjithatë Selimi nuk ka treguar nëse ndonjëra parti ka treguar përkrahje për mocionin.

Para njoftimit të tij për mocionin, nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Arbërie Nagavci, njëherësh deputete nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, ka thënë se qeveria aktuale është “jokushtetuese dhe joligjore”.

“Në anën tjetër kjo qeveri tashmë e ka dëshmuar se është e paafatë për të qeverisur vendin. Edhe pse kur erdhi në pushtet kishim raste minimalisht të reja me virus dhe madje me ditë kur kishim shënuar edhe zero raste të reja të infektimeve, kur vendi ynë ishte shembull model në botë për menaxhimin e mirë të situatës me pandeminë COVID-19, në mungesë të planifikimit për t’u përballur me pandeminë kjo qeveri pa kompetencë e njohuri, e ka kolapsuar tërsisht sistemin edhe ashtu të brishtë shëndetësor të vendit tonë”, ka deklaruar Nagavci.

Përveç kësaj, Nagavci ka thënë se qeverisë Hoti i mungon edhe plani për rimëkëmbje ekonomike, duke vlerësuar se kjo përbërje qeveritare po e çon Kosovën “drejt një katastrofe humanitare”.

Për mbajtjen e seancës për shqyrtimin e mocionit të mosbesimit nevojiten 40 vota.

Nagavci ka thënë se 31 vota tashmë veçse i kanë, duke aluduar në numrin e deputetëve që ka LVV-ja në kuvend.

Përgjatë konferencës, Selimi ka pretenduar se Qeveria e Kosovës nuk e ka më as shumicën në Kuvend.

Deklaratat e tij vijnë pas lajmit për urdhër-arrestin e lëshuar të martën nga Gjykata Themelore të Prishtinë ndaj deputetit të Partisë së Ashkalinjëve për Integrim, Etem Arifi, i dënuar me vendim të formës së prerë për mashtrim me subvencione, që kapin shumën mbi 25 mijë euro.

Deputeti Arifi është i dënuar me një vit e tre muaj burgim.

Qeveria Hoti ishte formuar me 61 vota, derisa Arifi ka qenë një prej deputetëve nga radhët e minoriteteve, që ka përkrahur formimin e kësaj qeverie.

Kujtojmë se qeveria e drejtuar nga Lëvizja Vetëvendosje është rrëzuar më 25 mars përmes një mocioni të mosbesimit, të ngritur nga Lidhja Demokratike e Kosovës, parti me të cilën LVV-ja kishte krijuar koalicion qeveritar.

Në mesin e arsyeve për mocion, LDK-ja pati përmendur dëmtimin e lidhjeve të Kosovës dhe Shtetet e Bashkuara dhe shkarkimin e Agim Veliut nga pozita e ministrit të Brendshëm.

Çka parasheh Kushtetuta me mocion mosbesimi?

  • Mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë, sipas Kushtetutës, mund të ngrihet me propozimin e një të tretës (1/3) të të gjithë deputetëve të Kuvendit.
  • Mocioni i mosbesimit vihet në rendin e ditë të kuvendit, jo më vonë se pesë (5) ditë e as më herët se dy (2) ditë nga data e parashtrimit të tij.
  • Konsiderohet se mocioni i mosbesimit është pranuar, nëse për të kanë votuar shumica e të gjithë deputetëve të Kuvendit të Kosovës.
  • Nëse mocioni i mosbesimit dështon, mocioni tjetër i mosbesimit nuk mund të ringrihet gjatë nëntëdhjetë (90) ditëve të ardhshme.
  • Nëse mocioni i mosbesimit votohet për Qeverinë në tërësi, Qeveria konsiderohet në dorëheqje.