VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Një aeroplan në Moskë bën ulje urgjente pasi përballet me tufë zogjsh

By | August 15, 2019

Komentet

Kurdët arrijnë marrëveshje me ushtrinë siriane për t’i rezistuar Turqisë

Kurdët sirianë.

Kurdët në Siri kanë bërë të ditur se kanë arritur një marrëveshje me Damaskun rreth pozicionimit të trupave siriane afër kufirit me Turqinë, teksa Ankaraja ka nisur një operacion ushtarak, duke nxitur reagime të faktorit ndërkombëtar.

Ky njoftim ka ardhur pasi Shtetet e Bashkuar kanë urdhëruar tërheqjen e pothuajse të gjithë trupave nga Siria.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Mark Esper ka thënë se vendimi për tërheqje të 1,000 trupave amerikane ka ardhur pasi Uashingtoni ka kuptuar se Turqia do të kryejë operacion më të madh sesa ishte pritur në Siri.

Sulmet turke nga ajri dhe toka, të kryera kryesisht nga luftëtarë të rrjeteve siriane, kanë vrarë dhjetëra civilë dhe luftëtarë prej kur ato kanë nisur ditën e mërkurë.

Luftëtarët kurdë kanë thënë se ndihen të tradhtuar nga Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë bashkëpunuar me pjesëtarë kurdë në mposhtjen e grupit militant, Shteti Islamik, derisa tani po përballen të vetëm me forcat turke.

Kurdët e kanë konsideruar marrëveshjen me qeverinë siriane si të nevojshme për të ndaluar sulmet turke.

“Në mënyrë që të parandalojmë agresionin, është arritur marrëveshje me Qeverinë Siriane, në mënyrë që ushtria siriane të angazhojë trupat e saj në kufirin siriano-turk, për t’iu ndihmuar Forcave Demokratike Siriane”, është thënë në një deklaratë të administratës kurde.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka thënë se qëllimi i operacionit luftarak ka qenë krijimi i një “zone të sigurt”.

Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut, që monitoron situatën në Siri dhe ka bazën në Londër ka thënë se të paktën 26 civilë janë vrarë vetëm ditën e diel.

Kryeministri i Etiopisë – fitues i çmimit Nobel për paqe

Kryeministri i Etiopisë, Abiy Ahmed u shpall fitues i çmimit Nobel për paqe për vitin 2019.

Komiteti norvegjez i Nobelit, tha se ky çmim ju nda kryeministri Abiy Ahmed Ali për shkak të përpjekjeve të tij për paqen dhe bashkëpunimin ndërkombëtar dhe posaçërisht për “nismën e tij vendimtare për zgjidhjen e konfliktit kufitar me Eritrenë fqinje”.

Etiopia dhe Eritrea, armiq të vjetër që ishin përfshirë në një luftë kufitare nga vitit 1998 deri në vitin 2000, rivendosën marrëdhënie në korrik të vitit 2008 pas shumë vjetësh armiqësie.

Abiy Ahmed 43 vjeçar është kryeministri më i ri në Afrikë. Çmimi prej 900 mijë koronash norvegjeze, afërsisht 900 mijë dollarë amerikan, do t’i dorëzohet atij në Oslo më 10 dhjetor.

Zyra e zotit Abiy e citoi atë të ketë thënë se “jemi krenar si komb” për çmimin e së premtes.

Çmimi Nobel është ndarë gjatë javës edhe për kategori të tjera dhe të enjten Akademia Suedeze nxiti reagime të ashpra me vendimin e saj që çmimin Nobel për letërsi për vitin 2019 t’ia ndajë autorit kundërthënës austriak Peter Handke, i cili qe bërë i njohur me qëndrimet e tij kundër fushatës së bombardimeve të NATO-s mbi forcat serbe në vitin 1999, që u dhanë fund mizorive të forcave serbe në Kosovë.

Ai kishte mbajtur fjalim në mars të vitit 2006 në funeralin e ish presidentit serb Sllobodan Millosheviç, i cili vdiq në Hagë derisa po gjykohej për krime lufte dhe gjenocid në hapësirat e ish Jugosllavisë, përfshirë edhe Kosovën.​

Çmimi Nobel mori emrin nga zbuluesi i dinamitit, Alfred Nobel, që ishte edhe themelues i tij dhe është ndarë që nga viti 1901 për arritjet në shkencë, letërsi dhe paqe, sipas amanetit të tij.

Reagime të ashpra pas zgjedhjes së Peter Handkes për Nobelin për letërsi

Keida Kostreci

Shpallja e austriakut Peter Handke si fitues i çmimit Nobel për letërsi për vitin 2019, u prit menjëherë me reagime të ashpra. Kritikët e quajtën atë mohues të gjenocidit, dhe vunë në pah lidhjet e tij me Sllobodan Millosheviçin dhe deklaratat në mbrojtje të nacionalizmit serb dhe kundër ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë. Zoti Handke ka marrë pjesë në funeralin e Millosheviçit.

Të enjten Akademia Suedeze njoftoi se Handke fitonte për vitin 2019,ndërsa autorja polake Olga Tokarczuk për vitin 2018.

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara, Vlora Çitaku i tha Zërit të Amerikës se vendimi për t’i dhënë çmimin një mohuesi të gjenocidit dhe justifikuesi të Millosheviçit është një shuplakë për të gjitha viktimat e luftrave në Kosovë dhe Bosnje.

“A jemi imunizuar aq shumë ndaj racizmit, të pandjeshëm emocionalisht ndaj dhunës, aq komodë me mbajtjen me të mirë, saqë mund të anashkalojmë bindjet e dikujt që përputhen me axhendën e mbrapshtë të genocidit?”

Zonja Çitaku tha se shpreson që academia ta tërheqë vendimin.

“Arti, humanizmi dhe etika, janë dhe duhet të jenë të gërshetuara. Nuk ka dyshim që fituesit të këtij viti i mungojnë ato. Nëse jo atëherë Handke do ta varë medaljen e Çmimit Nobel pranë Urdhrit Kalorsiak Serb që i është dhënë personalisht nga Millosheviçi”, i tha ajo Zërit të Amerikës.

Shkrimtari Salman Rushdie, më i njohur për “Vargjet Satanike”, e kishte denoncuar Handken në vitin 1999 për qëndrimet e tij ndaj fushatave të Millosheviçit. Të enjten, ai iu përgjigj një postimi në Twitter të zonjës Çitaku.

“Unë kam shkruar për idiotësirat e Handkes para 20 vjetësh. Jam dakord me ju”.

Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovës, në një letër drejtuar Akademisë së Çmimit Nobel, shprehu indinjatën e saj, duke e quajtur Handken një eksponent të shquar të ideve fashiste të nënshtrimit dhe robërimit të popujve dhe mbështetës i pasionuar i Milosheviçit dhe luftërave të tij gjenocidale në Ballkan,

“Si Akademi e një shteti të sapo krijuar mbi vlerat perëndimore të lirisë së popujve dhe institucion që edhe vetë ka vuajtur segregacionin dhe aparthejdin e një regjimi të urryer dhe luftën e tij shfarosëse, nuk kemi besuar se kaq shpejt do të përballemi me humbjen e kujtesës dhe amnistinë morale të atyre që mbështeten me aq pasion një vrasës të popujve, siç bëri laureati i juaj, Peter Handke”, thuhet në letër.

Organizata PEN America, që mbron lirinë e shprehjes dhe promovon letërsinë, u shpreh e tronditur me ndarjen e çmimit Nobel për autorin Handke.

“Jemi të shtangur me përzgjedhjen e një shkrimtari, i cili ka shfrytëzuar zërin e tij publik për të minuar të vërtetën historike dhe për t’iu ofruar ndihmë publike autorëve të gjenocidit, si ish-presidenti serb, Sllobodan Milloshevç, dhe ish-udhëheqësin e serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç”, thuhet në qëndirmin e organizatës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, shkroi se ky vendim sjell dhimbje për shumë njerëz.

“Mbaj mend në vitin 1990 Vaclav Havel, Susan Sontag dhe shumë të tjerë e dinin se e keqja në Evropë duhet të ndalet dhe se gjenocidi në Kosovë e në Bosnjë e kishte një përgjegjës. Handke vendosi t’i mbrojë e përkrah përgjegjësit. Ky vendim sjell dhimbje të thellë për shumë viktima”, shkroi presidenti Thaçi.

“Çmimi për Handken është fyerje për viktimat e shovinizmit serb”, thuhet në një reagim të Lëvizjes Vetëvendosje duke shtuar se “për kujtesën e viktimave të dhunës serbe në Kosovë, për mbi 12 mijë të vrarët gjatë luftës, për mbi 20 mijë gra, burra e fëmijë të dhunuar seksualisht, për njerëzit të cilët vuajtën dhe ende vuajnë traumën e pësuar, për familjarët e mbi 1600 personave ende të pagjetur, ky çmim i dhënë nga Akademia Suedeze për Peter Handken është fyerje e rëndë. Plagët ende të pambyllura, dhembin e djegin. Nuk është letërsi e mirë, nuk është letrar i mirë, ai që i bashkohet dhunës së luftës, ai që poshtëron e fyen viktimat”.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama shkruante në Twitter se “paturpësia po bëhet pjesë normale e botës ku jetojmë. Pas zgjedhjes të turpshme nga një autoritet moral si Akademia e Nobelit, turpi vuloset si një vlerë e re”.

Një nga gazetarët dhe shkrimtarët më të njohur boshnjakë, Zlatko Dizdarevic i tha shërbimit boshnjak të Zërit të Ameriksë, se nuk habitet.

“Çmimi Nobel për letërsinë ka kohë që nuk është provë në vetvete e një cilësie të lartë apo madhështisë së punës së dikujt. Dhe meqë ra fjala, tetë vetë në historinë e Çmimit Nobel, e kanë fituar atë për çështjen palestinezo-izraelite dhe sot jemi më larg një zgjidhjeje se kurrë”, tha ai.

Analisti Florian Bieber i Universitetit të Gracit në Austri tha shërbimit serb të Zërit të Amerikës, se ajo që e bën zgjedhjet edhe më problematike është se idetë e Handkes pro nacionalizmit serb, janë reflektuar edhe në punën e tij.

“Ai ka këmbëngulur në mbrojtjen që i ka bërë pozicionit të atij që e ka quajtur pozicion serb, por unë do ta quaja pozicion nacionalist serb. Dhe kjo e bën dhënien e çmimit shumë problematike sepse nuk janë vetëm deklaratat e tij politike por i ka përfshirë në shkrimet e tij dhe tre libra, dy nga të cilët shënime udhëtimesh dhe një skenar pjese teatrale që reflektojnë këto pikëpamje”.

Çmimi Nobel për letërsi nuk ishte dhënë vitin e kaluar, pas akuzave për abuzim seksual dhe çështje të tjera brenda radhëve të Akademisë Suedeze, që zgjedh fituesin.

Problemet në Akademinë Suedeze, shpërthyen pas një skandali lidhur me Jean-Claude Arnault, një personalitet kulturor në Suedi, që është edhe bashkëshorti i poetes Katarina Frostenson, anëtare e akademisë.

Nobel në Letërsi për vitin 2018 Olga Tokarczuk, për vitin 2019 Peter Handke, një mbrojtës i Millosheviçit

VOAL – Akademia Suedeze ka shpallur në orën 13:00 fituesit e çmimit Nobel për Letërsi për vitet 2018 dhe 2019.

Fituesit janë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke.

Çmimi Nobel 2018 Olga Tokarczuk ([tɔˈkart͡ʂuk]; lindi më 29 janar 1962 në Sulechów) është një shkrimtare, aktiviste dhe intelektuale publike polake, e cilai është përshkruar si një nga autorët më të vlerësuar nga kritika dhe tregu i librit e brezit të saj. Në vitin 2018, ajo fitoi çmimin Ndërkombëtar Man Booker për romanin e saj Fluturimet, të përkthyera nga Jennifer Croft, duke u bërë shkrimtari i parë polak që e bëri këtë. Asaj iu dha çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2018 (shpallur müe 2019).

Tokarczuk vihet re veçanërisht për tonin mitik të shkrimit të saj. Ajo u formua si psikologe në Universitetin e Varshavës. Botoi përmbledhje poetike, romane dhe disa libra me prozë. Fluturimet fituan çmimin Nike, çmimi më i lartë letrar në Poloni, në vitin 2008. Ajo mori pjesë në Festivalin e Librit të Edinburgut 2010 për të diskutuar mbi librin e saj Primeval dhe Times Other dhe punë të tjera. Me romanin e saj Księgi jakubowe (Librat e Jakobit), Tokarczuk fitoi përsëri çmimin Nike në vitin 2015. Në të njëjtin vit, Tokarczuk mori çmimin Ura Ndërkombëtare gjermano-polake, një vlerësim për personat e përfshirë veçanërisht në  arritjen e mirëkuptimit të ndërsjellë midis njerëzve dhe kombeve të Evropës.

Peter Handke (gjermanisht: [ˈhantkə]; lindur më 6 dhjetor 1942) është një romancier, dramaturg dhe përkthyes austriak. Atij iu dha çmimi Nobel për Letërsi në 2019-ën.
Shkrimet e tij për Luftërat Jugosllave dhe bombardimet pasuese të NATO-s të Jugosllavisë me kritikë ndaj pozitës perëndimore dhe fjalimi i tij në varrosjen e Slobodan Millosheviçit ka shkaktuar polemikë, dhe është përshkruar gjerësisht si një apolog për nacionalizmin ekstrem të djathtë serb. Atij i është dhënë çmimi Georg Büchner, çmimi Franz Kafka dhe çmimi Ndërkombëtar Ibsen; çmimi i fundit ishte jashtëzakonisht i diskutueshëm dhe Handke u prit nga protestuesit në Oslo dhe u përshkrua gjerësisht nga kritikët në mediat norvegjeze si një fashist me lidhje me kriminelët e luftës. Në vitin 2006 nominimi i tij për çmimin Heinrich Heine shkaktoi një skandal, dhe çmimi u tërhoq dhe nuk ia dha për pikëpamjet e tij politike.

Ngrohja globale, temperaturat thyejnë rreth 400 rekorde

Londër

Gjatë verës 2019 janë thyer rreth 400 rekorde të temperaturave më të larta, tregon analiza e institutit të Kalifornisë në SHBA, “Berkeley Earth”.

Rekordet u thyen në 29 vende në periudhën nga 1 maji deri më 30 gusht i këtij viti ndërsa një e treta e rekordeve të temperaturave u shënuan në Gjermani, Francë dhe Holandë.

Siç transmeton BBC, gjatë verës mbi 1.200 vende në hemisferën veriore ishin më të nxeta se deri tani ndërsa në korrik të këti viti u thyen të gjitha rekordet e temperaturve në mbarë botën.

Vala e të nxehtit në Evropë në qershor dhe korrik të këtij viti thyen një numër rekordesh lokale dhe botërore. Franca shënoi rekord me temperaturën prej 46 gradë Celsius ndërkaq Britania e Madhe, Belgjika, Gjermania, Luksemburgu dhe Holanda për herë të parë regjistruan temperatura kaq të larta.

Studimet tregojnë se 30 vende të SHBA-ve janë regjistruar temperatura rekorde.

Në të njejtën kohë, në Japoni nga vala e të nxehtit 11 persona humbën jetë dhe u thyen mbi dhjetë rekorde të temperaturës.

Temperatura në nivel global është rritur për 0.04 gradë Celsius në krahasim me muajin më të nxehtë të fundit në korrik 2016. Shkencëtarët thonë se kjo është një shenjë e ngrohjes së Tokës. Sipas tyre, vala e nxehtit në korrik e cila goditi Evropën është shkaktuar nga faktori njeri.

“Vala e të nxehtit në korrik të këtij viti ishte ekstrem në Evropën Perëndimore kontinentale ndërsa këto shifra me siguri do të ishin shumë më të ulta po të mos ishin ndryshimet klimatike”, ka thënë Friederike Otto, drejtoresha e përgjithshme e Institutit për Ndryshimin e Ambientit Jetësor në Universitetin e Oxford-it, njëra nga autoret e raportit. aa

Çmimi Nobel për Kimi ndahet për punën në bateritë rimbushëse

Fituesit e Çmimit Nobel në Kimi.

Profesorët John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Kimi këtë vit.

Ata kanë fituar këtë çmim për “zhvillimin e baterive rimbushëse”.

Përgjatë punës së tyre, shkencëtarët është thënë se ata kanë krijuar kushte për krijim të baterive që hasen në përditshmëri.

Bateritë rimbushëse janë përmendur edhe më herët si krijim për të cilin meritohet një çmim, pasi ato përdoren në telefonë, laptopë dhe makina elektrike.

Shkencëtarët do të ndajnë në mënyrë të barabartë shumën prej 740,000 dollarëve që vjen bashkë me çmimin e ndarë nga Akademia Suedeze e Shkencave në Stokholm.

Goodenough, 97-vjeçar është laureati më i vjetër që ka fituar ndonjëherë Çmim Nobel në të gjitha kategoritë.

Nobeli në Fizikë u ndahet tre shkencëtarëve për zbulime kozmike

Stokholm, 8 tetor, 2019.

Tre shkencëtarë fituan Çmimin Nobel në Fizikë për zbulime që lidhen me Universin.

James Peebles, Michel Mayor dhe Didier Queloz u shpallën fitues në ceremoninë që u mbajt të martën në Stokholm.

Në njoftimin e Komitetit të Nobelit thuhet se gjysma e çmimit iu nda James Peebles për “zbulimet teorike në kozmologjinë fizike”, ndërsa gjysma tjetër dy të tjerëve për “zbulimin e një eksoplaneti që sillet rreth një ylli”.

Fituesit do të ndajnë shumën prej më shumë se 900,000 dollarësh që vjen me çmimin.

Të hënën, Komiteti i Nobelit ndau Çmimin për Mjekësinë, ndërsa këtë javë do të ndahet edhe Nobeli për Kimi, Paqe dhe Letërsi.

Në fushën e letërsisë do të ndahen dy çmime, për këtë vit dhe vitin e kaluar.

Më 2018, Nobeli për Letërsi nuk është ndarë për shkak të një skandali seksual që ka përfshirë Akademinë suedeze të Shkencave.

Çmimin Nobel për mjekësi e fituan tre shkencëtarë

Shkencëtarët që fituan Çmimin Nobel, Gregg Semenza , Peter Ratcliffe dhe William Kaelin.

Dy shkencëtarë amerikanë, dhe një anglez, janë fituesit e sivjetëm të Çmimit Nobel në mjekësi.

Komiteti i Nobelit i vlerësoi zbulimet e tyre, për mënyrën se si qelizat njerëzore përshtaten me disponueshmërinë e oksigjenit.

“Zbulimet e treshes i kanë hapur rrugën strategjive të reja për të luftuar aneminë, kancerin dhe shumë sëmundje të tjera”, tha Komiteti.

Shkencëtarët, William Kaelin, Peter Ratcliffe dhe Gregg Semenza, vendosën bazën për të kuptuar se si nivelet e oksigjenit ndikojnë në metabolizmin qelizor dhe funksionin fiziologjik, u tha më tutje në deklaratë.

Treshja do të ndajnë çmimin prej rreth një million dollarësh.

Që nga viti 1901, ky është çmimi i 110-të që ndahet për mjekësi.

Kinë, gjenden rezerva të gazit natyror prej 115.3 miliardë metra kub

Pekin

Rezerva të gazit natyror prej 115.3 miliardë metra kub janë zbuluar në krahinën autonome të Kinës, Xinjiang, ku jeton minoriteti turk i Ujgurëve, transmeton Anadolu Agency (AA).

Agjencia e lajmeve Xinhua bëri të ditur se kompania kineze PetroChina në jug të Xinjiang ka gjetur rezerva të gazit natyror prej 115.3 miliardë metra kub.

Zëvendës-drejtori i përgjithshëm i kompanisë Tien Cun deklaroi se hulumtimet e bëra në këtë rajon kanë qenë të suksesshme, dhe tashmë nga muaji i ardhshëm pritet fillimi i prodhimit të rregullt të gazit natyror.

Ndryshe Kina është shpenzuesi më i madh botëror i energjisë. Rajoni Ujgur në veriperëndim të Kinës, përveç naftës dhe gazit natyror, është e pasur edhe me ar, platin, argjend, uranium, qymyr dhe burime të tjera.

Lajmi i javës: Vajza që kritikoi udhëheqësit botërorë: Keni vjedhur ëndrrat dhe fëmijërinë time!

Lajmi më pikant i javës që lamë pas është fjalimi i adoleshentes suedeze Greta Thunberg në OKB, ku janë mbledhur të gjithë udhëheqësit mondialë.

Shqetesimi i Gretës, që po bëhet edhe shqetësim i gjithë rinisë është ekosistemi, klima dhe mbrojtja e planetit.

Një adoleshente 16- vjeçare suedeze është vënë në qendër të mediave me fjalimin që ka mbajtur drejtuar udhëheqësve botërorë.

Greta Thunberg mori pjesë në hapjen e një samiti të Kombeve të Bashkuara të mbajtur në New York për ndryshimin e klimës, ku marrin pjesë 60 vende.

Ajo  thekson se për ata është më e rëndësishme paraja dhe përrallat e rritjes ekonomike.

Ajo tha: “Ju keni vjedhur ëndrrat dhe fëmijërinë time”.

Ajo shprehet se nuk do të jetojë aty, por të kthehet në anën tjetër të oqeanit.

Sipas “Independent”, Thunberg udhëtoi në Nju Jork me varkë për të marrë pjesë në samit.

Në samit morën pjesë edhe  kryeministri sustralian Scott Morrison dhe Jail Bolsonaro i Brazilit, ku theksohet rasti i djegies së pyjeve në Amazonë.

Të rinjtë kanë filluar ta kuptojnë tradhtinë tuaj. Sytë e të gjitha brezave të ardhshëm janë mbi ju. Dhe nëse nuk vendosni të ndryshoni, unë them se nuk do t’ju falim kurrë”, ka thënë vajza para audiencës së samitit.

Në anën tjetër, aktivistët e klimës amerikane bllokuan qendrat e trafikut në katër vende në Washington.

UNICEF në Mbretërinë e Bashkuar tha që vajza është një nga 16 fëmijët që kishte paraqitur një ankesë ligjore në Komitetin e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Fëmijëve, për dështimin e pesë vendeve për të zgjidhur krizën e klimës.

Grupi ka akuzuar Francën, Gjermaninë, Brazilin, Argjentinën dhe Turqinë që injoruan situatën e klimës sipas Bloomberg.

Ne nuk do t’ju lejojmë të largoheni me këtë. Bota po zgjohet dhe ndryshimi po vjen, pavarësisht nëse ju pëlqen apo jo “, ka thënë vajza në fjalimin e saj.

Facebook-u ka filluar të fshehë numrin e pëlqimeve në postime

Facebook ka filluar të fshehë numrin e “pëlqimeve” për postimet në Australi.

Përdoruesit e llogarive në të gjithë vendin, gjithashtu do të bllokohen nga shikimi i numrit të reagimeve dhe shikimeve të videove në postimet e përdoruesve të tjerë.

“Ne nuk duam që Facebook të ndjehet si një garë”, tha kompania në një deklaratë.

“Kjo është një provë për të parë se si njerëzit merren me këtë format të ri. Me kalimin e kohës do ta kuptojmë nëse do ta përdorim këtë më gjerësisht”, bëri të ditur kompania.

Më shumë se një miliardë njerëz përdorin Facebook-un në të gjithë botën, por gjigandi i mediave sociale është nën presion për të luftuar ndikimin e platformës në shëndetin mendor.

Në Australi, një në pesë fëmijë raportojnë se përjetojnë ngacmime në internet.

IAEA; irani ka filluar përdorimin e centrifugëve për pasurimin e uraniumit

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike e Kombeve të Bashkuara thotë se Irani ka filluar përdorimin e centrifugave të përparuara për të pasuruar uranium, në shkelje të një marrëveshje historike me fuqitë botërore.

Në një raportin e publikuar nga Agjencia Franceze e Lajmeve dhe Reuters, thuhet se në centrifugat e përparuara në objektin e quajtur “Natanz” në Iran “ishte grumbulluar apo po përgatitej për t’u grumbulluar uranium i pasuruar”.

Raporti thotë gjithashtu se Irani synon të përdorë më shumë centrifuga të përparuara sesa kishte bërë të ditur më parë.

Ky zhvillim shkel një marrëveshje historike mes fuqive botërore të arritur në 2015 e cila i vendos kufizime programit bërthamor të Iranit në këmbim të lehtësimit të sanksioneve.

Marrëveshja e lejon Iranin që vetëm të grumbullojë uranium të pasuruar në centrifugat e gjeneratës së parë.

Raporti është zhvillimi më i fundit në një seri shkeljesh nga ana e Iranit që nga koha kur Presidenti Donald Trump u tërhoq nga marrëveshja, në vitin 2018 dhe rivendosi një sëri sanksionesh.

Vendet që vazhdojnë të jenë pjesë e marrëveshjes, Britania, Kina, Franca, Gjermania dhe Rusia, janë përpjekur të ruajnë paktin.

Të mërkurën zëdhënësi i qeverisë iraniane Ali Rabiei tha për televizionin shtetëror se Teherani është i gatshëm të sigurojë palët se nuk do të vazhdojë prodhimin e armëve bërthamore dhe se do të pranojë ndryshime në marrëveshje, nëse SHBA rikthehet tek marrëveshja dhe heq sanksionet. za