VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Ngjela: “Me ministër të Brendshëm një katolik, bëheshin tre…“

By | November 4, 2018
2 Comments
 • author avatar
  Shkambi i Bjeshkve 6 months ago Reply

  Mosdekretimi i Gjen. Lleshit asht firga e tmerrshme e ilir metës, se kur e pyeti gaz. Gim Peka se ke ken kryeministër,…ilir nuk e la me folë gazetarin duke ja pre si me spatë: “Lëre të kalurën time!”
  E kaluemja kriminale si në politike dhe në mega-grabitje burr e grue nuk e len të qetë. Trekandshi sikurse thotë Av. Ngjela do e kryqzoji meqense edhe e urren patologjikisht katolikët. Shifni – A ka ndonji katolikë në presidencë sikurse kan pasë presidenti i neruem z. B. Nishani?????
  Mosdekretimi asht mbi 100 % çashtje bindje fetare, pasi nuk ka asni fakt si antishqyptar, hajdut,…se asht i çertifikuem prej NATO-s!
  Ilir meta sa për pastërti të figurës nuk i afrohet as te thembra e kambës Gjeneral Lleshit! Kjo asht e dyta fakt. Dhe e III-ta asht në rregullin e tij personal me eleminue katolikët sikurse i kujtojm publikut se kur ishte k/minister i. meta i shkarkoi dy ministra katolike Preç Zogaj dhe Zef Preçin gjoja për korrupsion pas dy jave marrje të postit si ministra! Se kur mund të arrij ministri të baji korrupsion pa u ulë dhe me u sigurue për të ba ket korrupsion e din vetëm i semuri antikatolik ilir meta. Në fund ka leviz politika zyrtare tradicjonale e tiranës prej 1944 nuk asht lejue asni ministër katolik. Pse gjith ky temrr e dijn vetëm terroristat dhe plaçkitsit. Duhet ta dij mir se ilir meta me bandën e tij do të shporret shum shpejt!

 • author avatar
  Shkambi i Bjeshkve 6 months ago Reply

  Mosdekretimi i Gjen. Lleshit asht friga e tmerrshme e ilir metës, se kur e pyeti gaz. Gim Peka se ke ken kryeministër,…ilir nuk e la me folë gazetarin duke ja pre si me spatë: “Lëre të kalurën time!”
  E kaluemja kriminale si në politike dhe në mega-grabitje burr e grue nuk e len të qetë. Trekandshi sikurse thotë Av. Ngjela do e kryqzoji meqense edhe e urren patologjikisht katolikët. Shifni – A ka ndonji katolikë në presidencë sikurse kan pasë presidenti i neruem z. B. Nishani?????
  Mosdekretimi asht mbi 100 % çashtje bindje fetare, pasi nuk ka asni fakt si antishqyptar, hajdut,…se asht i çertifikuem prej NATO-s!
  Ilir meta sa për pastërti të figurës nuk i afrohet as te thembra e kambës Gjeneral Lleshit! Kjo asht e dyta fakt. Dhe e III-ta asht në rregullin e tij personal me eleminue katolikët sikurse i kujtojm publikut se kur ishte k/minister i. meta i shkarkoi dy ministra katolike Preç Zogaj dhe Zef Preçin gjoja për korrupsion pas dy jave marrje të postit si ministra! Se kur mund të arrij ministri të baji korrupsion pa u ulë dhe me u sigurue për të ba ket korrupsion për dy javë e din vetëm i semuri antikatolik ilir meta.
  – Në fund ka leviz politika zyrtare tradicjonale e tiranës prej 1944 nuk asht lejue asni ministër katolik. Pse gjith ky tmerr e dijn vetëm terroristat dhe plaçkitsit. Duhet ta dij mir se ilir meta me bandën e tij do të shporret shum shpejt!

Komentet

Basha paralajmëron Ramën: Mos guxo! Asnjë shqiptar nuk e kursen sakrificën për liri, unë i pari

“Mos guxo, asnjë shqiptar nuk e kursen sakrificën për liri, unë i pari”, ka qenë ky paralajmërimi i qartë i kreut të PD-së, Lulzim Basha, ndaj kryeministrin Edi Rama.

I pranishëm në Berat, Basha theksoi se nuk do të lejojnë zhvillimin e zgjedhjeve, ndërsa i bëri thirrje Ramës që të tërhiqet sa nuk është vonë, duke shtuar se beteja e nisur prej tyre është “betejë për jetë a vdekje”.

 

Kam një paralajmërim të qartë për atë që bëhet gati të konsumojë veprën penale grusht shteti, mos guxo, asnjë shqiptar nuk e kursen sakrificën për liri, unë i pari. Nuk na ndalon dot, nuk e dorëzojmë demokracinë.

Ju një grusht njerëzish që për përfitimet tuaja, jeni mbledhur si një grusht, nëse tentoni grushtin e shtetit më 30 qershor, do t’ju arrestojmë do t’ju dërgojmë para drejtësisë. Kjo është një betejë për jetë a vdekje. Tërhiquni sa nuk është vonë, përndryshe sovrani do t’ju gjykojë”, tha kreu i PD-së.

Ujërat e zeza vijojnë të shkarkohen në… plazhin e Durrësit

Shkarkimi i ujërave të ndotura në gropa septike mbetet një problem në qytetin bregdetar të Durrësit.

Gjatë mbledhjes së Task-Forcës në këtë qytet, ministri i Mjedisit kërkoi që institucionet të shtojnë numrin e kontrolleve për t’i paraprirë problematikave.

“Nga shifrat rezulton se 18 subjekte turistike i bëjnë ende shkarkimet e ujërave të ndotura në gropa septike.

Bizneset janë njoftuar, por jemi përsëri vonë. Gropat septike duhen eliminuar”, tha ministri Klosi.

VIDEO – Në prag të sezonit turistik, të shkosh në jug të Shqipërisë duhet të shkatërrosh makinën në Llogara

Rruga e Llogarasë në Vlorë, një nga rrugët më problematike gjatë sezonit turistik ka pësuar dëmtime të shumta, shkarje të tokës dhe ngushtimet në pika të ndryshme.

Vetëm pak ditë nga hapja e sezonit turistik, në ngjitje të Llogarasa ka kamionë të shumtë të cilët kanë nisur punën për rehabilitimin e këtij segmenti.

“Shpresojmë, edhe pse me vonesë, se nuk është momenti i përshtatshëm ky, mund ta bënin gjatë dimrit… shpresojmë t’i kryejnë sa më shpejt dhe me cilësi”.

Në sezonet e kaluara këtu ka patur bllokim të qarkullimi për disa orë, pa llogaritur trafikun e përditshëm.

Kjo rrugë që kalon nëpër qafën e Llogarasë lidh Vlorën dhe Orikumin. Më pas shkon drejt Palasës, Dhërmiut, Jalës dhe Himarës. Praktikisht është arteria kryesore për një pjesë të jugut dhe në sezonin turistik lëvizja e mjeteve ka qenë përherë e vështirë.

Jaka: Kosova kërcënon Shqipërinë me taksën 100%

Kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Nikolin Jaka, ka zbardhur detaje nga përplasja e sotme në Forumin Ekonomik Mbarëshqiptar, midis Shqipërisë dhe Kosovës, ku Shqipëria sipas palës kosovare është vendi numër 2 pas Serbisë përsa i përket barrierave financiare që vendos ndaj mallrave kosovare.

Sipas Jakas, qeveria kosovare i ka bërë një paralajmërim të fortë sot qeverisë shqiptare, ku i ka thënë se nese nuk shikon barrierat e vendosura për disa produkte atëherë brenda dy muajsh do të përballet me reciprocitet nga pala kosovare,

“A e dini që Shqipëria rendita e dyta pas Serbisë për barrierat që vendos ndaj mallrave të Kosovës. Madje sot Ministri kosovar tha se ka ndërhyë në sondazhe pasi Shqipëria ishte kokë më kokë me Serbinë përsa i përket barrierës ndaj mallrave të Kosovës.

Këtu në Shqipëri nuk ka asgjë tjetër vetëm se folklorizëm dhe spektakël ndaj Kosovës.

Ministri Limaj shpalosi qartë sot një platformë, madje bëri edhe një sfidë “më gjeni një barrierë që Kosova bën ndaj prodhimeve shqiptare dhe ne e heqim menjëherë.”

Dhe këtu hyn edhe historia e barrierave të vendosura ndaj miellit që vjen nga Kosova.

Nuk mund ta godasësh një produkt pa ekspertizë dhe të bindemi që kjo është e drejta që kjo dëmton një target të sipërmarrësve.

Sot ministri i Indusitrsë së Kosovës tha se: ‘Nëse Shqipëria për një periudhë dy mujore, ne do jemi me reciprocitet për mallrat që vijnë nga Shqipëria në Kosovë, Dhe këtu bëhet fjalë për miellin, pataten dhe birrën. Janë tre produkte ku Qeveria e Kosovës insiston fort dhe që kërcënon se do të kalojn në reciprocitet.”, tha Jaka në Syri.net

Forca të sigurisë evropiane do të vendosen në kufirin Shqipëri-Greqi

Një ekip i Agjencisë Evropiane të Kufijve (Frontex) do t’i bashkohet policëve të Shqipërisë në patrullime tokësore dhe detare për të ndihmuar në luftimin e krimit. Bashkëpunimi përfshin edhe çështjet e sigurisë sa i përket emigrantëve.

Ky është bashkëpunimi i parë i këtij lloji që Bashkimi Evropian e ndërmerr në territorin e një vendi që nuk është anëtar i bllokut, thanë në Tiranë, komisionari për Migrim i Bashkimit Evropian, Dimitris Avramopoulos dhe shefi i Frontex-it, Fabrice Leggeri.

Komisionari Avramopulos tha se marrëveshja është “një moment historik në bashkëpunimin e BE-së me rajonin”.

Ndërkaq, shefi i Frontex-it, Fabrice Leggeri bëri të ditur se nuk ka asnjë afat kohor për këtë bashkëpunim të forcave të sigurisë shqiptare dhe atyre të BE-së.

Pesëdhjetë oficerë, 16 makina patrullimi dhe një furgon që vijnë nga 12 vende anëtare të BE do të vendosen përgjatë kufirit Shqipëri-Greqi.

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Sander Lleshaj tha se kishte një rritje prej gjashtë herë në numrin e kalimeve të paligjshme të emigrantëve nga kufiri grek në Shqipëri krahasuar me një vit më parë.

Shqipëria nuk është një rrugë e preferuar për emigrantët, por disa hyjnë në Shqipëri për të lëvizur më pas drejt Evropës Veriore.

BE-ja ka nënshkruar marrëveshje të ngjashme me Maqedoninë e Veriut, Serbinë, Bosnjë-Hercegovinën dhe Malin e Zi.

Shqipëria shpreson që këtë vit të nisë negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Sot protestë, vonesa dhe anulime të fluturimeve nga Tirana drejt Italisë

Autoriteti i Aviacionit Civil shqiptar, u bën apel gjithë pasagjerëve që do të udhëtojnë ditën e sotme, e martë 21 maj nga Tirana drejt Italisë dhe anasjelltas, se për shkak të një greve që pritet të jetë 24 orëshe në vendin fqinj, do të ketë anulime dhe vonesa të fluturimeve.

Vonesat dhe anulimet e më shumë se gjysmës së fluturimeve vijnë si pasojë e një greve të pilotëve, teknikëve dhe asistentëve të fluturimit të kompanisë Alitalia, Blue Panorama dhe Blue Air.

“Për të shmangur pritjet e gjata, këshillojmë të gjithë personat që kanë parashikuar të udhëtojnë nga dhe drejt Italisë ditën e martë, që të kontrollojnë dhe të komunikojnë me kompanitë ku kanë rezervuar biletat e udhëtimit, për tu njohur me statusin e fluturimit”, njofton Autoriteti i Aviacionit Civil.

Avramopulos në Shqipëri: Operacioni i parë në botë me një vend jo shtet anëtar të BE

Ka nisur në Shqipëri operacioni i misionit “FRONTEX”. Komisioneri për Emigrimin dhe Punët e Brendshme, Dimitris Avramopulos në Bashkimin Europian, e cilësoi këtë mision një etapë të re të bashkëpunimit mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian.“E dimë që sot jemi këtu për të celebruar një ngjarje të rëndësishme një etapë të re për Shqipërinë e BE. 6 muaj më parë në Tiranë nënshkrova marrëveshjen këtë marrëveshje statusore me këtë komb të madh për menaxhimin e kufirit. Kjo marrëveshja është e para dhe e vetmja e këtij lloji, desha ta theksoj është operacioni i parë në botë, me një vend jo shtet anëtar të BE. Kjo jo vetëm shënon një fazë të re mes BE e Ballkanit por është edhe një hap më tej drejt operacionalizimit të agjensisë. Mënyra e vetme është të punojmë ngushtësisht së bashku si fqinj e partner.

Ajo që ndodh në Shqipëri e Ballkan prek BE e anasjelltas. Siguria e qytetarëve është në qendër të vëmendjes tonë. Shqipëria është vendi i parë në Ballkan me të cilin BE po shkon para me këtë kapitull të ri. Është një hap i rëndësishëm që na bashkon më shumë. Duhet të jemi vigjilentë. Marrëveshja statusore do na ndihmojë në këtë përpjekje. Këto janë elementë të rëndësishëm të bashkëpunimt. Lëvizja pa viza është një arritje madhore, që sjell të mira për të gjitha palët, ndaj duhet ta ruajmë si të tillë. Skuadrat do kryjenë kontrolle e vëzhgime për të parandaluar kalime të paautorizuara. Shqipëria mbetet përgjegjëse për ruajtjen e kufirit të saj, asnjë pikë dyshimi sa i përket sovranitet kombëtar. Skuadrat mund të ushtrojnë kontroll në prani të rojës kufitare shqiptare.

Sfidat i kemi të përbashkëta, dhe e tillë duhet të jetë edhe përgjigjja jonë. Marrëveshja statusore do të na lejojë të punonjmë më mirë së bashku. Prioriteti kyc të kemi marrëdhënie të forta me fqinjët në partneritet, ju përfshin ju. Shqipëria është pjesë e familjes europiane, sfidat i kemi të përbashkëta, ato nuk njohin kufij”, u shpreh Avramopulos.

Media, gazetarët të ekspozuar përballë informalitetit në punë

Mimoza Picari

Një prej shqetësimeve kryesore në rradhët e gazetarëve në Shqipëri mbeten kushtet e punës. Instituti për Kërkime dhe Alternativa Zhvillimi, Unioni i Gazetarëve por dhe vetë gazetarët raportojnë probleme që lidhen më së shumti me mungesën e kontratës së punës, pagesat në bankë dhe kesh më qëllim shmangien e detyrimeve fiskale nga pronarët si dhe vonesat në pagesa. Institucionet përgjegjëse për kontrollet si Inspektoriati i Punës apo Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve raportojnë kontrolle dhe konstatime të këtyre problemeve, por në një masë shumë më të ulët nga ato që raportojnë organizatat jo qeveritare. Disa institucione po bëjnë përpjekje të gjejnë mundësi ligjore të reja për t’u ardhur në ndihmë gazetarëve.

Gazetarët në Shqipëri punojnë në një situatë që vlerësohet mjaft problematike nga vetë ata, nga shoqatat e gazetarëve, por dhe institucionet shtetërore që kryejnë inspektime në lidhje me respektimin e kodit të punës. Në Shqipëri ushtrojnë profesionin e gazetarit 3200 persona nga 6200 punonjës që ka në tërësinë e vet i gjithë spektri mediatiak, duke përfshirë televzionet radiot, mediat on line, mediat print, apo ato periodike, paltformat dixhitale dhe ato kabllore.

Një sondazh i publikuar në fillim të muajit maj nga Instituti për Kërkime dhe Alternativa Zhvillimi me 800 gazetarë, vë në dukje se rreth 17 përqind e të anketuarvedeklarojnë se nuk kanë një kontratë pune. Dhe duke përfshirë dhe të punësuarit në mediat jashtë Tiranës shifra shkon në 31 përqind. Sondazhi evidenton se afro 9 përqind kanë vonesa në marrjen e pagës madje dhe disa mujore.

Një prej shqetësimeve të thella që ka shoqëruar gazetarët ndër vite është puna në të zezë. Sipas sondazhit të IDRA, rreth 61 përqind e të anketuarve pranojnë se kanë punuar në të zezë të paktën njëherë në jetën e tyre. Shumica e gazetarëve të nivelit të lartë pohojnë se në fillim të karrierës së tyre ata kanë punuar në tregun informal.

“Në këtë katrahurë që nga viti 1990 e deri sot, faji është i shtetit nuk është i yni. Na janë mohuar sigurimet shoqërore. I kemi derdhur, na janë mbajtur dhe kur shkojmë i verifikojmë, na del që ata nuk i kanë derdhur. 10 vite punë më mungojnë”- thotë Xhovani Shyti, gazetar dhe sekretar i përgjithshëm i Unionit të Gazetarëve Shqiptar.

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë i krijuar 13 vjet më parë e ka denoncuar publikisht këtë skandal, pas falimentimit të një televizioni. Pronarët i kishin mbajtur kontributet por nuk i kishin derdhur ato në thesarin e Inistitutit të sigurimeve shoqërore.

“Ky skandal nga informacioni paraprak që ne kemi si Union i gazetarëve mund të jetë shumë herë më i madh. Kjo do të thotë se shumë prej mediave, përfshi dhe media kombëtare, kontributet e mbajtura ndër vite për punonjësit dhe sidomos gazetarët, nuk i kanë derdhur në thesarin e Institutit të Sigurimeve. Për këtë ne kërkojmë transparencë, sepse siç e dimë çdo e dhënë për individët e punësuar është e mbrojtur nga ligji për të dhënat personale”– shprehet Aleksandër Çipa, Kryetari i Unionit të Gazetarëve Shqiptar.

Unioni i gazetarëve ka marrë disa nisma edhe për hartimin e kontratës kolektive, e cila pati sukses dhe u aplikua në masën 75 përqind deri në vitin 2013, duke ulur ndjeshëm informalitetin në media. Pas vitit 2013 Unioni raporton se situata është përkeqësuar sërish. E ndërsa IDRA thotë sipas sondazhit se 17 përqind e gazetarëve nuk kishin kontratë pune, Inspekatoriati i punës raporton shifra shumë herë më të ulëta, pas inspektimit të kryer në fund të vitit 2018.

“Kemi bërë 204 inspektime në 88 subjekte që zhvillojnë aktivitetin ekonomik në këtë sektor. 3004 punonjës kanë qënë pjesë e punonjësve të evidentuar. 37 punonjës janë evidentuar pa kontrata pune, ose 1.2 përqind e totalit. Gjendja që ne konstatojmë është ajo me letra zyrtare që ne marrin pranë subjekteve. Prandaj them që ne na ndihmon shumë denoncimi që bëjnë punonjësit. Informaliteti gri në media është shumë i madh por e kemi të pamundur, unë them prap që pa ndidhmën tuaj nuk mund të shkojmë atje ku duhet”– u shpreh Arben Seferi Drejtor i Inspektoriatit shtetërortë Punës dhe Shërbimeve Shoqërore.

Një prej shqetësimeve masive mes gazetarëve lidhet me sigurimet bazuar në pagë minimale dhe jo mbi pagën e vërtetë. Sondazhi i IDRA që u publikua në ditën ndërekombëtare të lirisë së medias vë në dukje se 74 përqind e gazetarëvee marrin pagën të plotë në bankë. Ndërkohë që 1 në 10 të anketuar thanë se e marrin pagën e tyre në dorë dhe 1 në 7 marrin vetëm një pjesë me para në dorë.

“Organet kompetente nuk duhet thjesht të mjaftohen me ato që raportojnë pronarët. Ai nëse derdh 240 mijë të vjetra në bankë është në rregull më ligjin. Pjesën tjetër ta jep kesh. Këta thonë që ti e ke pranuar atë. Unë jam dakort. E kam pranuar. Por ka patur një interes më të madh se sa kjo marrëveshja e momentit. Ka qenë familja”– pohon Xhovani Shyti gazetar.

“Gjatë vitit 2018 ka paturn një inisiativë me mbështetjen edhe tëkomisionit të medias në Kuvend, por edhe me disa institucione të tjera që janë faktor kryesor të kësaj fushe si me Inspektoriatin Shtetëror të punës, apo më drejtorinë e sigurimeve dhe të tatimeve për të bashkuar sinergjitë dhe për të gjetur zgjidhjet për mbrojtje ligjore gazetarëve”- thotë Urim Bajrami, Këshilli i ankesave në AMA.

Drejtoria e përgjithshme e tatimeve i tha Zërit të Amerikës se administrata e këtij institucioni kryen kontrolle sipas indicieve të riskut. Në fushën e medias disa prej këtyre indicieve lidhen me:

1-Mosdeklarimin e pagës reale të punonjësve krahasuar me mesataren e profesionit.

2-Rënie të pagesës së TVSH krahasuar më vitin paraardhës.

3-Qarkullim i lartë, pagesë e ulët e TVSH.

4-Humbje të vazhdueshme të fitimit.

5- Prirje për të barazuar blerjet dhe shitjet.

Po ashtu flitet edhe për disa komponentë të tjerë që kanë nxitur kontrollet. Nga 1285 tatimpagues të kasaj fushe sipas informacionit zyrtar, gjatë 4 vitevejanë ushtruar kontrolle në 11 deri ne 15 përqind të tyre çdo vit. Janë vendosur penalitete për kontributet shoqërore, tatim fitimin dhe TVSH.

Arkëtimet janë kryer në masën 90 përqind dhe pjesa tjeter po ndjek rrugën gjyqësore. Unioni i gazetarëve thotë se kontrollet duhet të jenë periodike dhe jo selektive. Por jo rrallë herë këto kontrolle interpretohen nga subjeket mediatike si sulme ndaj lirisë së fjalës që pasohen me presion mbi insitucionet.

“Për hir të së vërtetës ne kemi patur dhe situata të tilla. I është bërë e ditur subjektit që nuk është qëllimi në vetvete që ne të penalizojmë median, por është për të rregulluar një marrëdhënie punëdhënës-punëmarrës që bën pjesë tek ajo media. Se mund ta marrin sikur kemi diçka personale, ndërkohë që s’ka asgjë personale. Nuk kemi ne asgjë personale me asnjë subjekt”- shprehet Arben Seferi Drejtor i Inspektoriatit shtetëror të Punës dhe Shërbimeve Shoqërore.

“Këtu abuzohet me lirinë e medias. Se çfarë lidhje ka liria e medias me kontrollin për anën financiare, unë nuk e kam kuptuar dhe nuk do ta kuptoj kurrë. Vjen grupi i tatimorëve dheinstancave të tjera dhe tërhiqet sepse këta fillojnë dhe bëjnë zhurmë duke thënë se po dhunohet liria e medias. Ç’lidhje ka liria e medias me mospagesën e sigurimeve. Po tani liria e medias do ma japë mua pensionin?” – thotë Xhovani Shyti gazetar.

Spektri mediatik në Shqipëri është pasqyrë e krejt jetës ekonomike dhe shoqërore që gjithashtu vuan nga të njëjtat probleme ku më i rëndi është ai i informalitetit. Media nuk bën përjashtim, edhe pse në shumicën e rasteve godet disa probleme në sektorë të tjerë, prej të cilave vuan edhe ajo vetë.

Kryegjyshata iftar për besimtarët, Meta: Shenjë respekti e besimi!

TIRANË

Presidenti i vendit, Ilir Meta ka marrë pjesë sot në iftarin e shtruar nga Kryegjyshata Botërore Bektashiane për muajin e shenjtë të Ramazanit.

Kreu i shtetit thotë se pjesëmarrja në një sofër gjithëpërfshirëse të iftarit është shenjë e respektimit në Zot dhe një mundësi për të ndarë vlerat hyjnore të njerëzimit.

“I nderuar të merrja pjesë sot në darkën e iftarit të organizuar nga Kryegjyshata Botërore Bektashiane. Pjesëmarrja në një sofër gjithëpërfshirëse të iftarit, nuk është vetëm shenjë respekti ndaj besimit në Zot, por dhe një mundësi për të përjetuar e ndarë së bashku vlerat më të mira hyjnore dhe njerëzore. I lumtur t’i uroja dhe Kryegjyshit Botëror të Bektashinjve, Hirësisë së Tij Haxhi Baba Edmond Brahimajt: “Gëzuar 60-vjetorin e lindjes!”, që këtë vit përkoi në Muajin e Shenjtë të Ramazanit!

Agjerim të lehtë e të pranuar për të gjithë besimtarët!🇦🇱”-shkruan Meta.

“Më arrestuan në klasë”, Ismail Kadare “hap” zemrën para jetimëve (video)

TIRANE

Në ditën kombëtare të jetimëve, shkrimtari Ismail Kadare së bashku me bashkëshorten Helenën i është përgjigjur ftesës për t’i takuar në një dalje të rrallë. Nuk munguan fjalët e ngrohta dhe mesazhi për shoqërinë shqiptare.

“ E gjithë shoqëria ka për detyrë t’ua lehtësojë këtë gjendje, do doja të ishte me i madh interesi me i vazhdueshëm, ju keni nevojë për ngrohtësi njerëzore, nuk ju ngopin fjalët boshe. Një shpirt kur dëshpërohet, kur mallëngjehet, dëshpërohet është i pasur gjithmonë”

Kadare është përgjigjur pyetjeve të fëmijëve në një rrëfim ndryshe duke treguar disa detaje nga fëmijëria e tij, studimet në Moskë, njohja me Helenën, por edhe për një prapësi në moshën 12 vjeçare që i kushtoi shumë

“Kam qenë 12 vjeç me një shokun time të klasës, gjetëm disa shkronja plumbi, na shkrepi në kokë të bënim 5 lekshe false. Nuk kishte patur raste më parë të bëheshin monedha falce në atë kohë. Policia dërgoi një polic dhe na arrestoi në klasë, u bëmë të famshëm për keq. Dikush ma përmendi në biografinë time”

180 femijëve jetimë të përzgjedhur nga të gjitha institucionet e vendit, përfshirë fëmijë jetimë të policëve dhe ushtarakëve të rënë në detyrë, shuan kuriozuitetin pasi Ismail Kadare u tha se kishte kuptuar që letërsia e kishte tërhequr fillimisht kur lexoi një ndër kryeveprat e Shekspirit.

“ Isha në një moshë 11-12 vjeçare, fati e solli që na librat që më ra në dorë për herë të parë ishte libri që nuk ishte i përshtatshëm për fëmijë “Tragjedia e Makbethit” i Shekspirit. Më tërhoqi se kishte fantazma dhe shtriga. Më qëlloi një model i jashtëzakonshëm, më magjepsi doja të isha si Shekspiri. Fillova ta kopjoja librin në fletore.

Femijët kanë marrë dhuratë, veprat e Kadarese me autograf të dedikuar. Sot, në Shqipëri, janë 31.000 fëmijë jetimë, jashtë përkujdesjes prindërore e familjare. Ata jetojnë në 29 qendra rezidenciale në të gjithë vendin, por ajo që është më problematike dhe që ende nuk ka marrë një zgjidhje është se çfarë ndodh me këta jetimë pas moshës 16 vjeç, kur ata lënë dhe qendrat ku janë rritur.

(BalkanWeb)

Çfarë del nga përgjimet e reja – Pas Dakos, në pyetje edhe shtabi i PS në Durrës

Altin Avdylaj

Hetimet e dosjes 339 do të vijojnë me marrjen në pyetje të të gjithë drejtuesve të shtabit elektoral të PS-së, që u angazhua në fushatë për zgjedhjet e vitit 2017.

Burime të “Tv Klan” pranë organit të akuzës thanë se të gjithë drejtuesit e shtabit elektoral të Partisë Socialiste, që u angazhuan në fushatë në Qarkun e Durrësit, apo edhe zyrtarë lokalë, po pyeten nga prokurorët Vladimir Mara dhe Dritan Premçi.

Ata kanë marrë dëshmitë e disa prej tyre, ndërsa pritet që dhënia e sqarimeve të vijojë edhe në ditët në vijim. Këtë të enjte, për më shumë se 5 orë, kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako, iu përgjigj pyetjeve të prokurorëve Mara dhe Premçi lidhur me njohjen me vëllezërit Avdylaj. Dako ka rrëfyer në Prokurori njohjen me Astrit dhe Altin Avdylaj dhe ka mohuar të ketë dijeni mbi blerjen e votave.

Sipas “TV Klan”, kryebashkiaku i Durrësit ka sqaruar se persona të ndryshëm mund t’u kenë ofruar para votuesve, por ai nuk ka qenë në dijeni apo për më tepër ta ketë aprovuar këtë gjë. Në përgjimet e bëra publike, deri tani Vangjush Dako është regjistruar vetëm një herë duke folur me Altin Avdylin, i njohur ndryshe si “Niçja”, ndërsa në një përgjim të dytë del “Niçja” dhe një tjetër person.

Mësohet se pyetja e Vangjush Dakos dhe shtabit elektoral të Partisë Socialiste që u angazhuan në fushatë në Qarkun e Durrësit në zgjedhjet e vitit 2017 ka ardhur për shkak të përfundimit të zbardhjes së disa dhjetëra CD-ve të reja me përgjime nga ajo që njihet si dosja 339. Përgjimet e kësaj dosje gjatë operacion “Vol-vo 4” çuan në shkatërrimin e 4 grupeve kriminale që merreshin me trafikun e drogës dhe tjetërsimin e pronave në bregdet.

Ndërsa hetimi për blerjen e votave në Durrës u veçua në një tjetër dosje, 339/1. Lidhur me këtë dosje, opozita radikalizoi qëndrimet e saj, pas publikimit në media të disa fragmenteve dhe bisedave ku vëllezërit Avdylaj komunikonin në lidhje me blerjen e votave në Qarkun e Durrësit, duke përmendur edhe kryebashkiakun, Vangjush Dako.

Jugu i vendit drejt ‘shuarjes’, ja 3 qarqet më të mëdha ku numri i vdekjeve është më i lartë se lindjet

Në rrugicat e Dhoksatit, fshat në Gjirokastër, është thuajse e pamundur të ndeshesh me ndonjë të ri.

 

Edhe pse popullsia atje ka përjetuar që në vitet e hershme emigracionin dhe largimin e të rinjve, ky fenomen është bërë edhe më i dukshëm pas viteve 2000. Nga 120 familje që kishte dikur ky fshat, tashmë ka vetëm 20-25, ku pjesa më e madhe janë pleq. Qarku i Gjirokastrës po përjeton tkurrjen më të madhe të popullsisë, me diferencën më të madhe midis lindjeve dhe vdekjeve në vend.

Monitor përllogariti lindjet, vdekjet dhe shtesën natyrore në qarqet e vendit për vitin 2018, ku Gjirokastra, Korça dhe Vlora kanë një shtesë natyrore negative, që do të thotë numri i vdekjeve është më i lartë se i lindjeve.

Pasojat negative të kësaj situate do të çojnë në uljen e popullsisë në moshë pune, rënie të produktivitetit dhe rritjen e të moshuarve. Ato bëhen edhe më të dukshme kur iu shtohet edhe emigrimi.

Numri i lindjeve për 1000 banorë në Gjirokastër  gjatë 2018-s ishte 8.6, përkundrejt 12.1 vdekjeve për 1000 banorë. Në mënyrë natyrale, pa marrë në konsideratë lëvizjet migratore, popullsia atje u pakësua me 3.5 individë për çdo 1000 banorëtë qarkut.

E njëjta situatë vlerësohet të jetë edhe në qarkun e Korçës, i cili shënoi gjithashtu një diferencë negative të lindjeve dhe vdekjeve. Gjatë2018-s për çdo banorë në këtë qark pati 2.2 individë më pak. Diferencë negative ka shënuar dhe qarku i Vlorës (shiko grafikun dhe tabelën).

Nga ana tjetër, Kukësi është qarku me shtesën natyrore më të lartë në vend, kur për çdo 100 banorë atje, shtesa natyrore është rreth 6. Ndonëse Kukësi nuk është qarku me lindjet më të larta. Sipas përllogaritjeve të Monitor, në Kukës pati 12.4 lindje të reja për çdo 1000 banorë, përkundrejt 6.6 vdekje.

Lindjet më të larta u shënuan në qarkun e Dibrës, ku sipas tëdhënave të INSTAT dhe përllogaritjeve të Monitor ishin 13.1 lindje për 1000 banorë, ndërsa vdekjet 7.7. Shtesa natyrore nëqarkun e Dibrës është ndër më të lartat në vend me 5.5 për çdo 1000 banorë.

Edhe në qarkun e Tiranës, në të cilin është përqendruarthuajse 1 e treta e popullsisë, lindjet /1000 banorë ishin gati sa dyfishi i vdekjeve, me një shtesë natyrore prej 4.9/1000 banorë.

Në Berat, Fier apo Shkodër, shtesa natyrore e popullsisë ka mbetur në vend numëro, pasi diferenca mes lindjeve dhe vdekjeve është më e vogël se 1.