VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Nga qeveria zvicerane kërkohet të favorizojë investimet për hidrocentralet

By | September 11, 2018

Komentet

Zvicër: 42 raste me efekte anësore nga 170 000 vaksinime

VOAL – Nga gati 170 000 vaksinimet e kryera në Zvicër, 42 raste të efekteve anësore u raportuan, nga të cilat 26 ishin të vogla, 16 të rënda dhe 5 me fund fatal.

Sipas Swissmedic, megjithatë, vdekjet janë të lidhura me sëmundje të tjera dhe është e sigurtë se vaksinimi nuk ka qenë shkaku i vdekjes. rsi-eb

Zvicra, 62 viktima të tjera nga koronavirusi

 VOAL – Janë 62 vdekje të reja që i atribuohen koronavirusit, të cilin Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) ka regjistruar në 24 orët e fundit.

Të dhënat e fundit në një nivel vendi tregojnë gjithashtu një shtesë prej 2,156 rastesh infeksioni dhe 92 shtrime të reja në spital për shkak të fillimit të sëmundjes. rsi-eb

Në Zvicër edhe 2 205 raste të reja dhe 47 viktima

VOAL – Janë 47 vdekje që i atribuohen koronavirusit të regjistruara në Zvicër në 24 orët e fundit. Gjithashtu midis ditës së djeshme dhe sot, Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) mori konfirmimin e 2,205 rasteve të tjera të infeksionit dhe 93 shtrimeve të reja në spital në lidhje me sëmundjen.

Numra tregojnë përmirësimin progresiv të situatës në frontin e pandemisë. Megjithatë, vala e dytë nuk është kapërcyer dhe një rritje e papritur e re e infeksioneve ka frikë për shkak të përhapjes së varianteve angleze dhe afrikane të jugut të koronavirusit. rsi-eb

Zvicër, 2 727 raste të reja dhe 70 viktima

VOAL – Në 24 orët e fundit, 2.727 infeksione të reja me koronavirus janë regjistruar në Zvicër (gjithsej që nga fillimi i pandemisë: 504.918) dhe 70 vdekje (gjithsej: 8,236). 137 persona gjithashtu u shtruan në spital.

Aktualisht 26,948 njerëz janë në izolim dhe 17,722 në karantinë. rsi-eb

WEF: Pandemia do të dobësojë stabilitetin e botës në 5-10 vitet e ardhshme

Sipas një raporti të Forumit Ekonomik Botëror (WEF), edhe nëse vaksinimi do të jetë i suksesshëm, pritet që pandemia e koronavirusit të ri (COVID-19) të hedh një hije të gjatë duke rrezikuar ekonominë në 3-5 vitet e ardhshme dhe duke dobësuar stabilitetin gjeopolitik në 5-10 vitet e ardhshme, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në raportin mbi rreziqet globale për vitin 2021, forumi WEF me bazë në Zvicër, më i njohuri për organizimin e konferencave vjetore të Davos-it, paralajmëron për ndikimin negativ në ekonomi të shpërthimeve të tilla si COVID-19, duke theksuar se shpërthime të tilla përkeqësojnë pabarazitë dhe ndarjet shoqërore.

“Miliarda kujdestarë, punëtorë dhe studentë, veçanërisht pakicat që ishin në disavantazh para pandemisë, tani rrezikojnë të humbin rrugën e tyre drejt shoqërive të reja dhe më të paanshme që rimëkëmbja mund t’i zbulojë”, tha WEF.

Për gjeneratën e re, që do të preket më së shumti nga këto zhvillime, rreziqet afatmesme dhe afatgjata janë mjedisore, ndërsa shqetësimet e menjëhershme përfshijnë përkeqësimin e shëndetit mendor dhe krizave të jetesës.

WEF kryesisht apeloi që bota të zgjohet nga shqetësimet mjedisore, të cilat kryesojnë listën e shqetësimeve të mëdha nga ndikimi dhe probabiliteti gjatë dekadës së ardhshme.

Raporti po ashtu thekson se hendeku dixhital në rritje midis “të pasurit” dhe “të mos pasurit” kërcënon kohezionin shoqëror.

“Kjo do të prekë në veçanti të rinjtë në mbarë botën, pasi ky grup përballen me krizën e dytë globale në një gjeneratë dhe mund të humbasë plotësisht mundësitë në dekadën e ardhshme”, theksoi raporti, duke iu referuar krizës financiare të viteve 2007-2008.

Presionet financiare, dixhitale dhe ato të reputacionit, që rezultojnë nga pandemia COVID-19, po ashtu kërcënojnë të lënë pas shumë kompani dhe fuqinë e tyre të punës në tregjet e të ardhmes.

Përderisa këto pabarazi të mundshme mund të çojnë në ndarjet shoqërore, një perspektivë gjithnjë më e tensionuar dhe e brishtë gjeopolitike po ashtu do të kërcënojë rimëkëmbjen globale nëse fuqitë e mesme nuk do të kenë një vend në tryezën globale.

Raporti tha se ndarjet shoqërore, pasiguria dhe ankthi do ta bëjnë edhe më të vështirë arritjen e koordinimit të nevojshëm për të adresuar degradimin e vazhdueshëm të planetit.

Më tej, raporti theksoi se sëmundjet infektive, krizat e jetesës, moti ekstrem, masat e pamjaftueshme të sigurisë kibernetike dhe pabarazia dixhitale do të jenë midis 10 rreziqeve kyçe gjatë dy viteve të ardhshme.

Ortekë të shumtë në Zvicër – bëhet thirrje për kujdes të shtuar

VOAL – Ortekët e shumtë që kane rënë ditët e fundit dhe që deri tani kanë shkaktuar disa viktima, kanë shkaktuar alarmin: autoritetet dhe shërbimet e shpëtimit bëjnë thirrje për kujdes, duke u mbështetur në ndjenjën e përgjegjësisë së skiatorëve.

Në zona të ndryshme të Zvicrës, njofton Instituti për Studimin e Dëborës dhe Orteqeve (SLF) në Davos, në buletinin e tij të zakonshëm, se niveli i rrezikut është i lartë. Kjo është “situata më kritike për entuziastët e sporteve dimërore”, shpjegon instituti. Zgjat rreth një të tretën e dimrit, por shkakton rreth 50% të të gjithë viktimave të ortekut.

“Me erëra pjesërisht të forta nga veriu, akumulime të paqëndrueshme të borës janë formuar ditët e fundit. Një entuziast i vetëm i sporteve dimërore mund të shkaktojë ortekë”, shton SLF, i cili gjithashtu bën thirrje për të shmangur zonat me “rrëshqitje të madhe”.

Në ditët në vijim, rreziku i ortekut do të mbetet i lartë dhe parashikimi i shiut për fundjavën mund të përkeqësojë më tej situatën, shpjegon Pascal Gaspoz, kreu i udhëzuesve të ndërmarrjes së shpëtimit të Valais “Maison FXB du Sauvetage”

Kreu i udhërrëfyesve fton të gjithë ata që praktikojnë aktivitetet e dimrit të mos shmangin caqet e shënuara nëse nuk shoqërohen nga një udhërrëfyes malor, ose “shumë me përvojë”. Nëse skiatori braktis këto parime, “skijimi jashtë pistës në këtë periudhë mund të bëhet aq fatal sa të luash në një ruletë ruse”, paralajmëron Gaspoz.

Ditët e fundit ka pasur raporte të vdekjeve nga ortekët në pjesë të ndryshme të Zvicrës: të premten pasdite në zonën e skive Niederbauen, mbi Emmetten (NW), një 26-vjeçar humbi jetën.

Të shtunën, nga ana tjetër, tre njerëz vdiqën në Alpe në ortekët që u shkëputën pranë shpateve të skive. Viktima e parë ishte një skiator 49-vjeçar i cili takoi vdekjen e tij në Stoos (SZ); i dyti një person i seksit dhe moshës së paspecifikuar që vdiq në Engelberg (OW); i treti një entuziast i skive një 53 vjeçar u largua në një shpat të malit Casanna, në zonën e Klosters (GR).

Të dielën, një 19 vjeçar humbi jetën në Rochers de Naye, mali me pamje nga Montreux (VD), ndërsa një tjetër skiator u godit nga një ortek afër Gstaad (BE).

Dje një qytetar irlandez 29-vjeçar – i cili kishte jetuar në Valais për vite me radhë – u godit pasdite nga një ortek afër Siviez në Valais dhe vdiq pasi u shtrua në spital. Gjithashtu në Valais, në Verbier, një shtetas anglez 38 vjeç vdiq nga një ortek.

Hetimet për këto dy ortekë janë ende në vazhdim, i tha policia kantoneze e Valais agjensisë ATS, duke kërkuar kujdes maksimal. eb

2 260 raste të reja dhe 75 viktima në Zvicër

VOAL – Në 24 orët e fundit, 2 260 infeksione të reja me koronavirus janë regjistruar në Zvicër (që nga fillimi i pandemisë: 502 191) dhe 75 vdekje në lidhje me të (gjithsej: 8 166).

Për më tepër, 129 persona u shtruan në spital. Aktualisht 24 020 njerëz janë në izolim dhe 33 313 në karantinë. rsi-eb

Në Zvicër sot hynë në fuqi masat e reja shtrënguese

VOAL – Në Zvicër, masat e reja kundër pandemisë të vendosura të mërkurën nga Këshilli Federal janë në fuqi sot. Dyqanet që nuk shesin gjëra të domosdoshme mbeten të mbyllura, ekziston një detyrim i përgjithshëm për të punuar nga shtëpitë dhe madje edhe ngjarjet private janë të kufizuara në një maksimum prej 5 personash. Masat e mëparshme gjithashtu mbeten në fuqi, të tilla si mbyllja e bareve dhe restoranteve. Ndryshe nga kufizimet e pranverës së kaluar, shkollat ​​do të qëndrojnë të hapura dhe dyqanet do të jenë në gjendje të shesin pak më shumë mallra.

Në Ticino, një prej mutacioneve të koronavirusit, i ashtuquajturi variant anglez, tashmë ka shkaktuar një ndalim të përgjithshëm të vizitave në shtëpi për të moshuarit dhe spitalet. Një masë e marrë pas zbulimit të infeksioneve në shtëpinë e të moshuarve në Balerna të cilat janë gjithashtu të lidhura me ato që u shfaqën në shkollën e mesme në Morbio Inferiore. Si përgjigje, mbyllja e institutit dhe ndalimi i sporteve për të rinjtë në Mendrisiotto u dekretuan. Ka 24 infeksione të reja në kanton, shifra më e ulët që prej 12 tetorit, në fillim të valës së dytë. Ndërkohë 538 njerëz kanë vdekur, 6 prej tyre në 24 orët e fundit.

Në Shën Moritz, megjithatë, u gjet varianti i Afrikës së Jugut. Siç u njoftua të hënën në mëngjes nga Graubynden, ku u regjistruan edhe 2 vdekje të tjera në lidhje me Covid-19 dhe 48 infeksione të tjera, dy hotele (ku ka një duzinë të infektuar) u vendosën në karantinë dhe shkolla (përfshirë shkollat ​​e skive) janë mbyllur. Të gjithë të pranishmit në vendpushim (banorët dhe mysafirët) janë të ftuar ngrohtësisht të marrin pjesë në testet masive. Për më tepër, maska ​​është shpallur e detyrueshme në nivelin komunal. rsi-eb

Zvicër, 4 703 raste dhe 121 viktima në 72 orë

VOAL – Ka pasur edhe 4,703 raste të tjera dhe 121 vdekje nga koronavirusi në Zvicër që nga e premtja. Shifrat u botuan nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH). Gjatë 72 orëve të fundit, 203 njerëz janë shtruar në spital.
Shkalla e pozitivitetit është 13.8%, me 48’004 teste të kryera, tregon FOPH. Në nivelin kombëtar, aktualisht ka mbi 24,064 njerëz të detyruar të izolohen sepse janë pozitivë për koronavirusin, 33,313 në karantinë që kanë pasur kontakt me të infektuarit dhe 4,722 sepse janë kthyer nga një vend në rrezik. rsi-eb

Zvicër – nga orteku dy të vdekur dhe dy të plagosur rëndë

Dy persona kanë humbur jetën pasi janë zënë nga një ortek me borë në Engelberg dhe në Stoos të Zvicrës.

Ngjarja ndodhi ditën e djeshme, duke e çuar në 10 numrin e të vdekurve nga ortekët gjatë këtij dimri.
Jashtë shpateve të siguruara në këtë zonë kishte edhe njerëz të tjerë, tre prej të cilëve kanë arritur që të shpëtojnë nga orteku.

Një nga tre të mbijetuarit nuk ishte lënduar, ndërsa dy të tjerët janë plagosur rëndë me rrezik për jetën. bw

Task Forca Zvicerane: Nxënësit e shkollave të mesme duhet të mësojnë nga shtëpitë, nxënësve të tjerë t’iu bëhen më shumë teste

VOAL – Më shumë teste duhet të kryhen në shkollat ​​fillore zvicerane, për shkak të shfaqjes së mutacioneve shumë më ngjitëse të koronavirusit në Zvicër, dhe nxënësit e shkollave të mesme duhet të kthehen në mësimin në distancë. Kërkesa është bërë nga epidemiologu Marcel Tanner, i task forcës së qeverisë federale Covid, në një intervistë në faqet e “Sonntagszeitung”.

Deri tani nuk duket se ka pasur ndonjë shpërthim të madh në shkolla. Dhe është ende e paqartë se sa larg shkon transmetimi nga shkolla në shoqëri ose anasjelltas, tha Tanner. “Ajo që është e sigurt, megjithatë, është se të rinjtë janë të infektuar në të njëjtën mënyrë si të rriturit. Dhe një studim i ri i kryer në Gjenevë tregon se edhe fëmijët më të vegjël kanë pak a shumë të njëjtën shkallë infeksioni si të rriturit përreth tyre ”.

Në situatën e re me virusin e mutuar, është e domosdoshme të rimendohet strategjia e testimit, tha Tanner, i cili në të njëjtën kohë këshillon që të mos mbyllen shkollat ​​fillore. “Ekziston një e drejtë për arsimim. Dhe ndërsa një restorant mund të kompensohet për dëmin që shkaktojnë masat, kjo nuk është e mundur nëse ka një deficit dhe pasoja sociale afatgjata në arsimimin e fëmijëve dhe të rinjve.” .

Për nxënësit e gjimnazeve deh shkollave të mesme profesionale, megjithatë, Tanner bën thirrje që mësimi në distancë të rivendoset sa më shpejt që të jetë e mundur. “Çdo gjë tjetër do të ishte e gabuar nga pikëpamja shkencore. Nxënësit e shkollës së mesme, ndryshe nga nxënësit e shkollës fillore, janë në transport publik ose në dyqane gjatë pushimit të drekës, për shembull. Por tani është e rëndësishme të zvogëlohet kontakti dhe pra lëvizshmëria “.

Do të shtohen masat shtrënguese?

Në këtë drejtim, gjithmonë sot (e diel) dhe gjithmonë sipas gazetav të së dielës, Konfederata do të vlerësonte një shtrëngim të masave për të luftuar koronavirusin në shkolla, një fushë në të cilën autonomia u ishte dhënë kantoneve deri tani.

Sipas NZZ am Sonntag, sekretariati i përgjithshëm i Departamentit të Brendshëm të Këshilltarit Federal Alain Berset ka kërkuar raporte mbi masat anti-Covid në shkolla nga task forca shkencore për koronavirusin dhe Konferencën e Drejtorëve Kantonal të Edukimit Publik (EDK). Një zëdhënës i Zyrës Federale të Shëndetit Publik (FOPH) e konfirmoi këtë për gazetën.

“Isshtë një çështje e studimit të masave të mundshme”, thotë FOPH. Këto do të duhet të vlerësohen si nga pikëpamja shëndetësore, ashtu edhe nga pikëpamja arsimore, psikologjike dhe sociale. Sipas të përjavshmes në plan të parë do të kishte ndërhyrje në gjimnazet dhe shkollat ​​e mesme profesionale. Për shembull, ne flasim për mësimdhënien me gjysmën e klasave ose anulimin e disa lëndëve, siç është edukimi fizik, ku do të ishte e vështirë të respektoheshin planet e mbrojtjes.

Shkolla fillore është tërësisht nën sovranitetin e kantoneve, por edhe atëherë qeveria federale mund të marrë masa të caktuara brenda situatës aktuale të veçantë, shpjegoi FOPH.

Një kanton që tashmë po lëviz është Graubynden, ku autoritetet aktualisht po shqyrtojnë dy masa për të vazhduar të garantojnë mësimdhënie ballë për ballë: maska ​​në klasë edhe në shkollën fillore dhe futjen e testeve të rregullta të pështymës.

Në Rhaetian, testi i pështymës në shkolla tashmë është testuar dhe krahasuar me modelet e tjera si pjesë e monitorimit të kryer midis 6 dhe 8 Janarit në 3 institute me më shumë se 700 studentë që morën pjesë. “Kështu është më mirë – komentoi të shtunën për mikrofonat RSI kreu i stafit kantonal të sjelljes Martin Bühler. Në shqyrtimin tonë në Malans dhe Schiers, ne gjetëm që ishte më i besueshëm se testi i shpejtë i antigjenit. Një shembull: nga 700 të testuar me testin e antigjenit kemi gjetur vetëm një pozitiv, ndërsa me atë të pështymës kemi gjetur edhe dy të tjerë ”.

Në bazë të rezultateve të marra, qeveria e Graubyndenit ka caktuar 25 milionë franga për të vazhduar, ndër të tjera, me teste gjithëpërfshirëse në të gjithë kantonin deri në gushtin e ardhshëm. Kjo tregon se, sipas Bühler, se kampionimi i pështymës mund të ofrohej lehtësisht në të gjitha shkollat ​​në Zvicër. ATS-eb

Bora ka mbërthyer Zvicrën (fotot)

Tridhjetë centimetra borë e re në Zyrih

Probleme të trafikut rrugor dhe hekurudhor, raportohen aksidente të shumta – Transporti publik i bllokuar në Zyrih – Rrezik i fortë nga ortekët

 

VOAL – Reshjet e mëdha të borës përtej Alpeve të ditëve të fundit, të cilat duhet të vazhdojnë, sipas MeteoSwiss, deri sot pasdite, të premten, kanë shkaktuar shqetësime të shumta, veçanërisht afër harkut Alpin. Përveç kësaj, një tjetër 20-40 cm borë e re pritet në lartësi. Bora bëri kërdinë në trafikun rrugor dhe hekurudhor dhe shkaktoi aksidente të shumta.

Pakënaqësi të ndryshme dhe mbyllje të përkohshme raportohen në aeroportet Zyrih-Kloten dhe Basel-Mulhouse. Dhjetra rrugë janë të mbyllura, për shembull në Graubynden, ku disa lokalitete janë të izoluara, Lukmanier Pass është e mbyllur, si dhe rruga për në Laax, Reichenau dhe Chur. Në kryeqytetin graubyndas 40 centimetra borë e re janë grumbulluar në 24 orët e fundit.

Pak krahasuar me gati 80 në Trun (në Surselva) dhe në zonën e Davos. Mbyllën gjithashtu disa rrugë në kantonin Uri ku manteli i bardhë, në Andermatt tejkalon 40 cm borë të re. Situata shkakton gjithashtu probleme të konsiderueshme për lëvizjen e trenave të hekurudhës Rhaetian.

Siklet për shkak të borës në Zyrih dhe në të gjithë Zvicrën gjermanofolëse

Situatë kritike edhe në rajone të tjera të Zvicrës gjermane-folëse: rrugët dytësore të mbuluara me borë, shpesh mbylljet e pjesëve të autostradës (kryesisht për shkak të bllokuar të automjeteve të rënda). Gjatë gjithë grumbullimit të Zyrihut, transporti publik lokal është i rrëmujshëm, duke u zgjuar nën 30 centimetra borë të freskët. Të gjithë tramvajet dhe autobusët mbetën të palëvizshëm (për shkak të rënies së pemëve në linjat e energjisë, shiritat ende të mbuluar me dëborë, depozitat e bllokuara nga bora) deri në pasdite, kur shërbimi u rifillua vetëm në disa linja. Pakënaqësitë gjithashtu ndikuan në lidhjet hekurudhore. Disa pjesë të linjës periferike S-Bahn u bllokuan. Nga ana e tyre, SBB raportoi shqetësime serioze të trafikut midis Winterthur (ZH) dhe St. Gallen.

Policia e kantonit vetëm në orët e fundit ka regjistruar rreth tetëdhjetë aksidente. Vështirësi të konsiderueshme për të lëvizur janë regjistruar gjithashtu deri në fushat në rajonin Appenzell (60 centimetra dëborë të freskët), St. Gallen (45), Glarus (35), Aarau (25).

 

Në shumicën e Alpeve rreziku i ortekut është në nivelin 4 (“i fortë”) i një shkalle që numëron 5. Kjo tregohet nga Instituti për studimin e borës dhe ortekëve të Davosit (SLF), i cili gjithashtu pritet ortekë të mëdhenj spontanë. Situata më kritike është vërejtur në një hark që shkon nga Brig (VS) në Davos (GR). “Shumë ortekë të mëdhenj natyrorë priten, dhe gjithashtu disa shumë të mëdha”, thotë SLF. Ky i fundit mund të përparojë në dyshemenë e luginës. Rrugët e ekspozuara të komunikimit do të jenë në rrezik. Ortekë natyrorë priten gjithashtu në pjesën tjetër të Alpeve, me përjashtim të Ticino dhe Engadine e Epërme.

Situata mbi rrezikun e ortekëve

Në veri të Ticino, në Engadine e Epërme, në Para-Alpet dhe në Jura, niveli i rrezikut është niveli 3 (“i konsiderueshëm”). Instituti Davos kujton se edhe “një entuziast i vetëm i sporteve dimërore mund të shkaktojë orteqe, të cilat mund të arrijnë dimensione të mëdha të rrezikshme”. Prandaj SLF kujton “se ekskursionet në ski dhe këpucë dëbore janë të mundshme por kërkojnë përvojë në vlerësimin e rrezikut të ortekëve dhe kujdes maksimal”.

Të dhënat historike

Reshjet e borës në ditët e fundit në disa rajone të Zvicrës lindore janë aq të bollshme sa janë regjistruar rekorde të reja. Sipas shërbimit meteorologjik të radios dhe televizionit gjerman Zviceran në Elm, për shembull, në dy ditët e fundit, 96 centimetra dëborë kanë rënë, një më shumë se shifra e matur më 29 janar 1982 dhe pak më shumë se rekordi i vitit 1961. rsi-eb


Send this to a friend