VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Nga qeveria zvicerane kërkohet të favorizojë investimet për hidrocentralet

By | September 11, 2018
blank

Komentet

blank

Zëri i Amerikës: Presidenti Biden në Gjenevë për takimin me Presidentin rus, Vladimir Putin

VOA

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden mbërriti në Gjenevë, ku nesër mban takimin e parë me homologun e tij rus, Vladimir Putin që kur mori detyrën.

Një zyrtar i lartë i administratës së Presidentit Biden u tha gazetarëve ndërsa Air Force One po ulej në Gjenevë se nuk parashikoheshin rezultate madhore nga takimi që po pritet me interes të madh.

Takimi mbahet mes përkeqësimit të marrëdhënieve midis dy fuqive botërore, që në një masë të madhe i atribuohet dyshimeve amerikane për ndërhyrje të Rusisë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016.

Në takimin e NATO-s, Presidenti Biden i bëri thirrje Presidentit rus të heqë dorë nga aktet provokuese ndaj Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve.

Në një intervistë zoti Putin tha se lidhjet SHBA-Rusi kanë arritur në “pikën e tyre më të ulët në vitet e fundit”.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se zoti Biden do të ngrejë shqetësimin për sulmet kibernetike, agresionin e Kremlinit ndaj Ukrainës, burgosjen e kundërshtarëve politikë dhe çështje të tjera. Të dy udhëheqësit pritet gjithashtu të flasin për stabilitetin strategjik bërthamor dhe marrëdhëniet e keqësuara mes Rusisë dhe Perëndimit.

Megjithë problemet e thella mes dy vendeve dy udhëheqësit pritet të diskutojnë rreth mënyrave për të normalizuar marrëdhëniet.

blank

Joe Biden zbarkon në Gjenevë

VOAL – Pas një angazhimi të fundit në Bruksel, takimi me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel, Joe Biden zbarkoi pak pas orës 16.00 në Zvicër. Ai u prit në aeroportin e Gjenevës nga presidenti i konfederatës Guy Parmelin, ministri i jashtëm Ignazio Cassis, presidenti i qeverisë së Gjenevës Serge Dal Busco. Faza e parë e vizitës, një takim midis Biden dhe Sekretarit të Shtetit Antony Blinken nga njëra anë dhe dy këshilltarëve federalë, të cilët do të mbajnë një konferencë shtypi në fund, rreth orës 18.30.

Midis temave që Presidenti i Konfederatës dhe shefi i Departamentit të Punëve të Jashtme mund të trajtohen me të ftuarin e shquar, është imazhi i Zvicrës si një parajsë taksash, të cilën Biden e kishte përmendur para Kongresit në prill, një marrëveshje e mundshme falas tregtia dhe roli zviceran në Iran, ku Zvicra gjithashtu kujdeset për interesat e SHBA.

Për qiramarrësin e Shtëpisë së Bardhë, sidoqoftë, momenti qendror i vizitës do të jetë nesër, e eërkurë, dita e takimit me homologun rus Vladimir Putin, i cili, nga ana e tij, do të mbërrijë në Gjenevë vetëm të mërkurën në mëngjes.

Biden takon Cassis dhe Parmelin

Takimi është duke u zhvilluar midis Presidentit Joe Biden dhe Sekretarit të Shtetit Anthony Blinken nga njëra anë dhe delegacionit zviceran të përbërë nga Ignazio Cassis, Guy Parmelin dhe sekretarët e shtetit Marie-Gabrielle Ineichen-Fleisch (ekonomik) dhe Livia Leu (i huaj) .

Takimi ballë për ballë mbahet në hotelin Intercontinental dhe duhet të përfshijë çështje ekonomike, trajnuese dhe kërkimore dhe diplomatike: Konfederata, në zonën e fundit, përfaqëson interesat e SHBA në Iran në veçanti.

Pas takimit, i cili duhet të zgjasë më pak se një orë, është caktuar një konferencë për shtyp nga dy këshilltarët federalë.

 

Pak para mbërritjes së Joe Biden në Gjenevë, baza ajrore Payerne mirëpriti shefen e Departamentit Federal të Mbrojtjes, Viola Amherd, e cila njohu nga afër pajisjen e sigurisë të vendosur në qiellin zviceran për këtë rast. Për ta mirëpritur atë, komandanti i objektit, Michael Leuthold, i cili shpjegoi misionin e pilotëve të punësuar, të gatshëm për të ngritur në çdo kohë.

Flamuj për samitin në Pont du Mont-Blanc

Flamujt e Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara u ngritën – si dhe në aeroport dhe në vendin që do të presë samitin – në të dy anët e Pont du Mont-Blanc në homazhe për samitin nesër, të mërkurën, midis Vladimir Putin dhe Joe Biden, i cili do të mbahet në vilën në qendër të parkut La Grange, në rrethin Eaux-Vives. Qyteti i bleu ato me qëllim, në depot e tij kishte vetëm atë zviceran dhe 26 kantonet.

Diplomacia në nivelet e saj më të larta do të vihet në skenë në Gjenevë. Organizimi në kohë dhe respektimi absolut i protokollit kërkohet për të siguruar suksesin e këtyre takimeve. Kolegët francezë ishin në gjendje të ndiqnin përgatitjet dhe shkuan prapa skenave të Gjenevës diplomatike.

 

SHBA-Rusi: “marrëdhënie më të qëndrueshme dhe të parashikueshme”

Nga të gjitha argumentet e mundshme për konfrontim dhe ndoshta edhe dialog … për çfarë do të flasin presidentët e Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë të Mërkurën? Gabriele Fontana pyeti drejtorin e Qendrës së Gjenevës për Politikën e Sigurisë ambasadorin zviceran Thomas Greminger, i cili u përgjigj: “Klima e konfrontimit do të vazhdojë, por ne do të përpiqemi të gjejmë tema të konvergjencës që të kthehemi të flasim në mënyrë konstruktive”. Sipas Greminger, “ka interesa të përbashkëta për stabilitetin strategjik, çarmatimin bërthamor dhe, pse jo, edhe në lidhje me ndryshimin e klimës, Arktikun, përfundimin e konfliktit për konsullatat përkatëse. Çështje në të cilat një bashkëpunim i mundshëm dhe politikisht jo shumë i shtrenjtë ”. Biden e quajti Putinin “një vrasës”, por sipas Greminger ekziston vullneti i Shtëpisë së Bardhë për t’i bërë marrëdhëniet dypalëshe “më të qëndrueshme dhe të parashikueshme”, edhe nëse kjo nuk do të thotë “normalizim i shpejtë”, por “kthim për të biseduar rregullisht në mënyrë konstruktive mënyra “.

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar një armëpushim pesë-vjeçar për të zgjidhur konfliktin e vjetër Airbus/Boeing, i cili ka helmuar marrëdhëniet e tyre tregtare për 17 vjet: në fakt, që nga viti 2004, të dy palët kanë kundërshtuar Organizatën Botërore të Tregtisë në lidhje me shtetin ndihma e garantuar për dy prodhuesit e avionëve. rsi-eb

blank

Mancini: Shaqiri është një lojtar fantastik

VOAL – Ai ishte një nga lojtarët e tij për disa muaj në 2015 në Inter dhe për të qenë i sinqertë ai nuk e zgjati as më shumë se kaq (15 paraqitje dhe vetëm një gol). Roberto Mancini, megjithatë, vazhdon të ketë shumë respekt për Xherdan Shaqirin: “Ai është një lojtar fantastik. Një mesfushor teknik dhe i shpejtë. Fatkeqësisht atë vit ishim në fillim të projektit, po ndërtonim dhe në fund ai ishte në huazim nga Bayern … por ai mbetet një lojtar i jashtëzakonshëm ”.

Në funksion të ndeshjes së madhe nesër në Romë (drejtpërdrejt në RSI në orën 21:00), trajneri i Italisë ka pak besim në përzgjedhjen zvicerane. “Unë mendoj se renditja ka rëndësi dhe Zvicra ka qenë në krye për disa kohë – tha Mancini – ne kemi respekt të madh dhe e dimë se do të jetë një ndeshje e vështirë. Petkovic? Ai është një trajner me përvojë, i cili e njeh futbollin italian nga trajnimi i Lazios kaq shumë vjet. Ky sigurisht do të jetë një avantazh për kundërshtarët tanë “.

Zvicra nuk është ndër më të mirët por është një ekip shumë i fortë

Shtylla e mbrojtjes së Azzurrit, Leonardo Bonucci në mesin e Rossocrociati ka frikë nga një lojtar në veçanti: “Për atë që pamë në ndeshjen e fundit kundër Uellsit, mendoj se Embolo është në gjendje të shkëlqyer psiko-fizike. Ai mban reapartin e sulmit i vetëm, por unë çmoj të gjithë emrat, nga Seferovic te Shaqiri, të cilët meritojnë respekt dhe shumë vëmendje nga ne ”. rsi-eb

blank

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, 684 infeksione e 3 viktima në tri ditë

VOAL – Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, 684 infeksione, 19 shtrime në spital dhe 3 vdekje janë regjistruar që nga e premtja. Të tria të dhënat konfirmojnë përmirësimin progresiv të situatës në frontin e pandemisë në nivelin kombëtar. Një javë më parë, përsëri brenda 72 orëve, u zbuluan 1,077 pozitivë të rinj me 34 shtrime në spital dhe 12 vdekje (nuk ka njoftime për 10 dhe 11 qershor).

Si pasojë, incidenca e virusit gjithashtu u ul me një përqindje prej 77.6 rastesh të konstatuara në 14 ditët e fundit për 100,000 banorë. Shkalla e riprodhimit po zvogëlohet. Vlerësimi i fundit (referuar 4 qershorit) është 0.65. E premtja ishte në 0.67. Mesatarja ditore e infeksioneve të reja të llogaritura duke marrë parasysh 7 ditët e fundit ka rënë në rreth 350. Një shifër që nuk ishte parë që nga fillimi i shtatorit 2020, më shumë se 10 muaj më parë.

Më shumë se 450,000 certifikata Covid janë lëshuar tashmë

Në tri ditët e fundit, janë lëshuar afërsisht 340,000 certifikata Covid, duke e çuar numrin e përgjithshëm të javës së parë që nga prezantimi i tij në mbi 450,000. rsi-eb

blank

30 vjet pas grevës historike, gratë zvicerane kthehen në sheshe

VOAL – Sot, e hënë, 30 vjet pas grevës historike të grave, janë planifikuar veprime të shumta në shumë qytete zvicerane për të kërkuar rritjen e pagave, për të luftuar reformën e AHV dhe për të kërkuar mbrojtje më të mirë kundër dhunës seksiste dhe seksuale.

14 Qershori është një datë kryesore për barazinë midis grave dhe burrave në Zvicër. Në 1981, popullata miratoi nenin përkatës kushtetues. Në 1991, dhjetë vjet më vonë, gjysmë milioni gra në Zvicër kryqëzuan krahët, të udhëhequr nga sindikatat nën moton “Nëse gratë duan, gjithçka ndalet”. Më 14 qershor, dy vjet më parë, gratë u kthyen në rrugë në shumë qytete të Zvicrës për të kërkuar të drejtat e tyre.

Tubimet kryesore janë planifikuar për në orën 6.00 pasdite në qytetet e mëdha të Konfederatës. Një tjetër moment kryesor i ditës është planifikuar në 3.19 pasdite: është në atë kohë në fakt që, sipas statistikave mbi hendekun e pagave, gratë vazhdojnë të paguhen më pak se burrat. “Ajo orë simbolike shkoi nga 3:24 pasdite e vitit të kaluar në 3:19 pasdite. Hendeku i pagave është rritur, veçanërisht për shkak të krizës së koronavirusit që ka pasur një ndikim të madh në punën e grave,” shpjegoi Tamara Knezevic për ATS, militante e Grevës së Grave dhe sekretare e sindikatës në Unia Vaud.

ATS-eb

blank

blank

Zviceranët kundërshtojnë zvogëlimin e emetimit të gazrave serë

Qytetarët zviceranë duke pritur në radhë për të votuar. Zyrih, 13 qershor, 2021.

Votuesit zviceranë i refuzuan disa referendume të dielën, përfshirë një të mbështetur nga Qeveria për zvogëlimin e emetimit të gazrave serë.

Propozimi për shkurtimin e emetimit të gazrave për 50 për qind deri në vitin 2030, nuk kaloi, pasi 51.6 për qind e qytetarëve votuan kundër.

Qeveria zvicerane e ka mbështetur masën, e cila parashihte edhe rritjen e fondeve për automjetet elektrike, si dhe rritjen e taksave për karburantet dhe gazin natyror.

Gazrat serë thuhet se ndikojnë në ndryshimet klimatike.

Votuesit refuzuan edhe propozimin për të ndaluar pesticidet kimike brenda 10 vjetësh.

Një tjetër propozim i refuzuar do t’u jepte subvencione fermerëve nëse ata nuk do të përdornin pesticide dhe do të përdornin vetëm antibiotikë për të trajtuar kafshët e sëmura.

Sipas sistemit në Zvicër, referendumet mund të organizohen në nivele kombëtare, rajonale dhe lokale.

Çdo ide nga publiku mund të vihet në votim kombëtar për aq kohë sa mbledh 100,000 nënshkrime.

blank

Nuk ka fitues në sfidën e dytë të EURO 2020, Uellsi dhe Zvicra ndajnë nga një pikë

Përfundon edhe ndeshja e dytë e Grupit A në Euro 2020. Pas Italisë që fitoi 3-0 ndaj Turqisë, ishte e radha e Uellsit dhe Zvicrës të zbrisnin në fushë, takim që përfundoi 1-1. Kryeson Italia me tri pikë.

Pjesa e parë përfundoi pa gola, me dy skuadrat që më shumë studiuan njëra-tjetrën në fillim se sa tentuan të godasin portën. Më pas nga gjuajtje për secilën skudër, me Seferovic për Zvicrën që “flirton” për golin.

Në filimin e pjesës së dytë Zvicra është më kërkuese dhe kalon në avantazh ndaj Uellsit në minutën e 49-të. Ishte Embolo që shënoi për zviceranët. Një pjesë e meritës shkon për Shaqirin, i cili ka ekzekutuar një goditje perfekte nga këndi. Trajneri e ndërron në 66’.

Por Uellsi nuk dorëzohet. Nuk ka çfarë të humbë dhe sheh për nga porta kundërshtare. Dhe në 75’ vjen goli i barazimit me Moore, që po me kokë i përgjigjet rivalit. Zvicra shënon golin e dytë në 84’, por Gavranovic ishte jashtë loje. Mbyllet në barazim 1-1, ndeshjet e radhës në grup janë: Itali-Zvicër dhe Turqi-Uells.

blank

Zvicër – 358 infeksione dhe 6 viktima

VOAL – Të dhënat e lëshuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik të enjten konfirmojnë tendencën e rënies në të gjithë treguesit e pandemisë në Zvicër. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 358 infeksione, 18 shtrime në spital dhe 6 vdekje në lidhje me Covid-19. Të dhënat në lidhje me shtrimet në spital dhe vdekjet ndikohen nga regjistrimi i deklarimeve të vonuara (4 shtrime në spital dhe 2 vdekje) në lidhje me muajt e kaluar. Shkalla e riprodhimit në të gjitha kantonet zvicerane është nën vlerën e pragut prej 1, përtej së cilës do të kishte një rritje të pozitivitetit që aktualisht (duke marrë parasysh mesataren 7-ditore) janë 362, me një rënie prej 15% krahasuar me një javë më parë.

Nga ana tjetër, përhapja e certifikatës Covid e prezantuar duke filluar nga e hëna po rritet. Në harkun e tri ditëve u lëshuan  23 000 certifikata. rsi-eb

blank

Takimi Biden-Putin në Villa La Grange të Gjenevës

Takimi midis presidentit amerikan dhe atij rus do të mbahet në ndërtesën në Eaux-Vives. Departamenti Federal i Punëve të Jashtme e konfirmon këtë në Twitter

 

VOAL – Nga Departamenti Federal i Punëve të Jashtme ka arritur konfirmimi që samiti midis Presidentit të Shteteve të Bashkuara Joe Biden dhe Presidentit Rus Vladimir Putin do të mbahet në Villa La Grange, në zonën Eaux-Vives të Gjenevës: një rezidencë e shekullit të 18 me një pamje befasuese e liqenit.

Përgatitjet kishin filluar tashmë të hënën, siç parashikohet nga RTS. Parku La Grange është mbyllur që nga e marta për “arsye të jashtëzakonshme”. Përveç kësaj, gati 80 burra të mbrojtjes civile vendosën kampin e tyre bazë disa metra larg vilës dhe rrethuan të gjithë perimetrin e parkut me barriera dhe tela me gjemba. Rruga e hyrjes në ndërtesë do të përshtatet për automjetet e rënda.

Zona e sigurisë është rrethuar

Të mërkurën, Këshilli Shtetëror i Gjenevës tha se kishte miratuar një dekret për krijimin e zonës së sigurt në të cilën lëvizja e njerëzve dhe automjeteve do të pezullohet gjatë samitit Ruso-Amerikan më 16 Qershor. Çrregullimet e trafikut do të jenë të pashmangshme, popullata është ftuar të qëndrojë në shtëpi sa më shumë që të jetë e mundur dhe kompanive u kërkohet të favorizojnë teleworkun.

blank

Zona e sigurisë në hartë e botuar nga autoritetet e Gjenevës

 

Cassis: “Një nder i madh për Zvicrën”

“Është një nder i madh për Zvicrën që të ketë këtë takim në territorin e saj. Konkurrenca ishte e madhe dhe ne jemi të kënaqur që me trupin tonë diplomatik kemi arritur ta marrim përsipër këtë takim. Kjo rikonfirmon Zvicrën si një vend neutral, ku fuqitë që po përpiqen të flasin me njëra-tjetrën mund ta gjejnë veten, “thotë Këshilltari Federal Ignazio Cassis, i cili së bashku me Presidentin e Konfederatës Guy Parmelin do të takohen me Joe Biden në prag të takimit të lartë SHBA-Rusi. Një kërkesë e Zvicrës për një takim me Putinin është ende pa përgjigje.

Vendimi për të mbajtur takimin në qytet “riafirmon mbizotërimin e Zvicrës dhe Gjenevës në skenën diplomatike ndërkombëtare”, komenton qeveria kantonale. ats-eb

blank

Zvicër: 7 viktima, 32 shtrime në spital dhe 541 infeksione në 24 orë

VOAL – Përhapja e koronavirusit në Zvicër ka tendencë të ngadalësohet. Të mërkurën, Zyra Federale e Shëndetit Publik njoftoi se 541 infeksione të reja janë regjistruar në 24 orët e fundit, për një total prej 699,339 që nga fillimi i pandemisë. Mesatarja 7 ditore vazhdon të bjerë (aktualisht është pak më shumë se 400 raste në ditë, ndërsa tre javë më parë ishte mbi 1.000) dhe kështu incidenca në 14 ditë tani ka rënë nën 90 raste për 100.000 banorë. Shkalla e riprodhimit është rreth 0.75 (azhurnimi i fundit i vlerësimit i referohet 29 majit).

Numri i shtrimeve të reja në spital është gjithashtu në rënie (dje ishin 32). Numri i vdekjeve për disa ditë është rritur (mesatarja 7-ditore është rritur nga 0,03 vdekje për 100,000 banorë në 1 qershor në 0,04 aktuale). rsi-eb

blank

Politekniku Federal i Zyrihut mbetet universiteti më i mirë në Evropën kontinentale

VOAL – Politekniku Federal i Zyrihut (ETHZ) është në vendin e tetë në renditjen e re të universiteteve më të mira në botë të përpiluar nga Quacquarelli Symonds (QS), botuar sot, të martën. Përkundër humbjes së dy vendeve nga viti i kaluar, ai mbetet universiteti më i mirë në Evropën kontinentale për të katërmbëdhjetin vit radhazi.

Universiteti Politeknik i Lozanës mbetet në rangun e 14, ndërsa Universiteti i Zyrihut ka rënë me një vend në të 70-in. Universitetet e Gjenevës (105), Bernës (119), Bazelit (138) dhe Lozanës (176) konfirmohen në 250 më të mirët. Universiteti i Zvicrës Italiane – i cili mbush 25 – ka ngritur 33 pozicione, duke u renditur i 240-ti.

Shkalla e sipërme e podiumit është zënë për 10 vjet nga MIT (SHBA). Universiteti i Oksfordit (GB) është i dyti, përpara Universiteteve të Stanford (SHBA) dhe Cambridge (GB), të cilët ndajnë vendin e tretë.

Renditja bazohet në rezultatet e intervistave me akademikë dhe punëdhënës, botime shkencore, numrin e mësuesve për student dhe shkallën e ndërkombëtaritetit të universiteteve. ats-eb

 

blank

Zvicër: 429 raste të reja me koronavirus dhe 4 viktima

 

VOAL – Në Zvicër, 429 raste të reja të koronavirusit janë regjistruar në 24 orët e fundit, sipas shifrave të botuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG). Katër vdekje të reja u raportuan dhe 31 persona u shtruan në spital. Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e 17,874 testeve janë transmetuar, njofton BAG.

Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 8,385. Rastet për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit janë 96,99. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, qëndron në 0.75.

Një total prej 5,884,950 doza vaksine janë dorëzuar në kantone, nga të cilat 5,991,240 janë administruar, dhe 2,066,994 njerëz kanë marrë tashmë një injeksion të dytë.

Që nga fillimi i pandemisë, 698’798 raste të Covid-19 janë konfirmuar në laborator nga gjithsej 7’875’323 teste të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn.

Në total ka 10,288 vdekje dhe numri i personave të shtruar në spital është 28,801. Në Zvicër aktualisht ka 5,245 persona në izolim dhe 9,597 të cilët kanë rënë në kontakt me ta dhe janë vendosur në karantinë. Këtyre u shtohet 3’443 që kthehen nga një vend në rrezik dhe vendosen në karantinë. rsi-eb

 


Send this to a friend