VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Në Zvicër situata e jashtëzakonshme përfundon më 19 qershor

By | May 27, 2020
blank

Komentet

blank

Në Zvicër 791 raste

VOAL – Në Zvicër, në 24 orët e fundit, janë regjistruar 791 raste të reja të koronavirusit (861 të Enjten), me një normë pozitive të provës prej 2.76%, sipas shifrave të botuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG). Raportohen dy vdekje të tjera, ndërsa 13 persona u shtruan në spital. Aktualisht ka 135 pacientë të prekur nga Covid-19, 31 prej të cilëve janë seriozë. Në spitale ata zënë 3.6% të shtretërve të kujdesit intensiv, 30% e të cilave janë falas.

Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, qëndron në 1.31, me një trend paksa në rënie. Në 14 ditët e fundit, incidenca është 87,38 raste për 100,000 banorë. Mesatarja e infeksioneve ditore e llogaritur në baza javore për të shmangur ndryshimet e papritura të fundjavës ka tejkaluar 650 infeksione ditore. Varianti delta është përgjegjës për 94% të infeksioneve.

Aktualisht janë 4,718 njerëz në izolim dhe 5,877 të cilët kanë rënë në kontakt me ta dhe janë vendosur në karantinë. Këtyre u shtohen 948 të kthyer nga një vend në rrezik. rsi-eb

blank

861 raste dhe 7 viktima 24 orët e fundit në Zvicër

 

VOAL – 861 infeksione koronavirus u raportuan të enjten nga Zyra Federale e Shëndetësisë, një shifër e cila konfirmon rritjen e vazhdueshme të infeksioneve në Zvicër. Në 24 orët e fundit, rezultatet e 21,784 testeve u transmetuan, me një normë pozitive prej 3.95%.

Në nivelin kombëtar, raportohen gjithashtu 14 shtrime të tjera në spital. Numri i përgjithshëm i pacientëve Covid në spitalet zvicerane mbetet i qëndrueshëm në 128, nga të cilët 30 në njësitë e kujdesit intensiv.

Nga ana tjetër, ka 7 vdekje të reja të lidhura me Covid-19, të cilat sjellin numrin nga fillimi i pandemisë në 10,387. rsi-eb

blank

Në Zvicër, 773 infeksione të tjera dhe 15 të shtruar në spital

 

VOAL – Janë 773 raste të reja të koronavirusit të raportuara në Zvicër të mërkurën nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, krahasuar me 527 infeksione të regjistruara një javë më parë. Në total, rezultatet e 19,698 testeve u transmetuan, me një normë pozitive prej 3,92%. Varianti Delta, në 7 ditët e fundit, përbënte më shumë se 77% të rasteve të reja të konfirmuara.

Përveç kësaj, 15 persona janë të shtruar në spital dhe në një nivel kombëtar ka 128 pacientë Covid, nga të cilët 32 të shtruar në njësitë e kujdesit intensiv.

Të dhënat e fundit të botuara nuk raportojnë ndonjë vdekje tjetër të lidhur me Covid-19, me numrin e qëndrueshëm të 10,380 vdekjeve që nga fillimi i pandemisë. rsi-eb

blank

Në Zvicër 680 jetimë për shkak të pandemisë, mbi 1 milion në gjithë botën

VOAL – Më shumë se një milion fëmijë në të gjithë botën midis marsit 2020 dhe prillit 2021 humbën njërin ose të dy prindërit nga Covid-19. Një ekip studiuesish të udhëhequr nga matematikani Seth Flaxman i Imperial College London e llogaritën këtë (duke paralajmëruar se kjo ndoshta është një nënvlerësim). Sipas rezultateve të botuara në “The Lancet”, vendet më të prekura janë Afrika e Jugut, Meksika, Brazili dhe Kolumbia, por ky është një realitet që prek nga afër edhe Evropën.

Për Zvicrën, ku deri tani ka pasur mbi 10,300 vdekje të lidhura me Covid, llogaritësi online i lidhur me studimin tregon se ka 680 jetimë të shkaktuar nga pandemia. Përveç kësaj, njëqind fëmijë të tjerë në Konfederatë kanë humbur shifrën e tyre kryesore të referencës, sidomos një gjyshe apo gjysh i birësuar.

Në Itali të miturit jetimë për Covid janë 3’400; në Francë 4’300; në Gjermani 1,700 dhe në Austri 690. rsi-eb

blank

Zvicër: Rastet do të rriten në mbi 1 000 në ditë

VOAL – Numri i rasteve të kurorës aktualisht po rritet me shpejtësi në Zvicër dhe pritet të rritet në mbi 1,000 në ditë në ditët në vijim. Infeksionet aktualisht dyfishohen çdo javë dhe numri i riprodhimeve është rritur në 1.44, i tha mediave Patrick Mathys, kreu i Seksionit të Menaxhimit të Krizave në Zyrën Federale të Shëndetit Publik.

Grupmoshat nga 10 në 19 vjeç dhe madje edhe më shumë nga 20 në 29 vjeç, të cilët kishin shkallën më të ulët të vaksinimit, patën një ndikim në rritjen e mprehtë të numrit të infeksioneve. Varianti shumë ngjitës Delta përbën afërsisht 75% të të gjitha rasteve të koronavirusit.

Zvicra regjistroi 707 raste shtesë të koronavirusit të martën. Një tjetër vdekje u regjistrua dhe tetë pacientë u shtruan në spital. Totali i pacientëve me Covid në të gjithë vendin është përsëri mbi 100 për herë të parë në dy javë, me 145 persona në spital, përfshirë 33 në njësitë e kujdesit intensiv. Në 24 orët e fundit janë transmetuar rezultatet e 18.845 shtupave dhe shkalla e pozitivitetit është 3.75%. Në katërmbëdhjetë ditët e fundit, numri i përgjithshëm i infeksioneve është rritur në 6,075, që korrespondon me 70,27 infeksione të reja për 100,000 banorë. Shkalla e riprodhimit, e cila është vonuar dhjetë ditë, është 1.44. Pacientët Covid-19 zënë 3.80% të vendeve në dispozicion në kujdesin intensiv, shkalla e zënies së të cilëve është 67.30%. rsi-eb

blank

Zvicër: 1 560 infeksione të reja të regjistruara në 72 orët e fundit

VOAL – Janë 1 560 infeksione të reja me koronavirus të regjistruar në Zvicër në 72 orët e fundit. Shifra shënon një dyfishim të pothuajse të rasteve krahasuar me fundjavën e kaluar, kur infeksionet e shqyrtuara ishin 822. Shifrat gjithmonë në rritje, edhe në lidhje me shtrimet në spital: 29 aktualisht, krahasuar me 8 të shqyrtuara në fundjavën e mëparshme. Shifrat e fundit nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) gjithashtu tregojnë 4 vdekje të mëtejshme që datojnë nga mbi një javë më parë. rsi-eb

blank

Zvicra: 619 infeksione të reja, 5 shtrime në spital dhe një viktimë

VOAL – Incidenca e koronavirusit në Zvicër është kthyer në mbi 50 raste për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit. Rritja u përcaktua nga numri i lartë i infeksioneve të reja të njoftuara të premten nga Zyra Federale e Shëndetit Publik e cila në 24 orët e fundit regjistroi edhe 619 raste pozitive. Një fakt që nuk ishte parë për javë të tëra. Mesatarja e infeksioneve ditore të llogaritura mbi shtatë ditë tani i kalon 400 rastet me një rritje prej 82% në javë.

Në të njëjtën periudhë kohore, 5 shtrime në spital dhe një vdekje tjetër lidhur me Covid-19 u raportuan gjithashtu nga strukturat kantonale dhe spitalet. Numri i vdekjeve mbetet në nivele të ulëta krahasuar me situatën në muajt e fundit. Si në javën e parë dhe në javën e dytë të korrikut kishte dy vdekje: tre njerëz të shqetësuar mbi 70 vjeç, një një dyzet vjeç. Nga ana tjetër, numri i shtrimeve në spital duket se po rritet, megjithëse jo shumë i theksuar. Aktualisht ka 83 pacientë të shtruar për shkak të Covid-19, 24 prej të cilëve janë në pavijone të kujdesit intensiv.

Shkalla e riprodhimit të virusit duket se është në dobësi. Vlerësimi i fundit nga ekspertët e Konfederatës e vendos atë në 1.44. Nën vlerën e pragut prej 1 (një shifër më e ulët tregon se infeksionet po zvogëlohen) janë vetëm: Appenzell Innerrhoden, Neuchâtel, Schaffhausen dhe Uri. rsi-eb

blank

Admir Mehmedi pensionohet nga Kombëtarja e Zvicrës

Admir Mehmedi është pensionuar nga Kombëtarja e Zvicrës. Pasi shkroi historinë me ekipin helvetik, ai ka vendosur të “varë këpucët” sa i përket ekipit kombëtar.

Lajmin e ka bërë të ditur Federata Zvicerane e Futbollit përmes një postimi në llogarinë e saj në Twitter, përcjell Gazeta Express.

Ai arriti fazën çerekfinale me Zvicrën në këtë Evropian duke shkruar kështu historinë, pasi mposhtën në të tetën e finales kampionin aktual të botës, Francën, për t’u mposhtur pastaj në penallti nga Spanja.

Ai ishte pjesë e Zvicrës qysh nga viti 2006 me të gjitha grupmoshat, kurse me ekipin e seniorëve prej vitit 2011 duke qenë një lojtar standard në ekipin helvetik.

Ai është 30 vjeçar, por ka vendosur të tërhiqet nga ekipi kombëtar me një sukses të jashtëzakonshëm të arritur.

Momentalisht, Mehmedi është futbollist i ekipit gjerman, Wolfsburg.

blank

Zvicër: 582 raste, 7 shtrime në spital dhe dy viktima

 

VOAL – Numri i infeksioneve të reja koronavirus pa një rritje të re të Enjten, me 582 infeksione të raportuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, e cila gjithashtu raporton dy vdekje shtesë në lidhje me Covid-19.

Incidenca në 14 ditë gjithashtu vazhdon të rritet, duke arritur 47.67 raste për 100,000 banorë, më shumë se dyfishi i shifrës së regjistruar në fillim të muajit.

Pavarësisht nga 7 shtrimet e reja në spital të raportuara, gjendja në spitalet zvicerane është ende në përmirësim, ku mbeten 79 pacientë me Covid, nga të cilët 21 në njësitë e kujdesit intensiv.

Shkalla e riprodhimit të virusit, e cila daton rreth dhjetë ditë më parë, është rritur në 1.48. rsi-eb

blank

Federeri është tenisti më i mirë në histori, njëlloj si Messi në futboll – thotë Gasquet

Tenisti francez Richard Gasquet e ka lartësuar Roger Federerin si tenistin më të mirë të të gjitha kohëve dhe e ka krahasuar me Lionel Messin në futboll.

Për Richard Gasquetin, Federeri mbetet tenisi më i mirë në histori, pavarësisht se a e thyen a jo Novak Djokovici rekordin e tij për më së shumti tituj grand slam në histori të këtij sporti, raporton Gazeta Express.

Pas triumfit në Wimbledon 2021, Djokovic u barazua me Federerin dhe Rafael Nadalin si tre tenistët me më së shumti tituj grand slam, nga 20 secili.

Tenisti numër një në botë nga Serbia e ka mundësinë për t’i kaluar dy rivalët e tij të mëdhenj në shtator, në grand slamin e fundit të këtij viti, US Open.

Por për francezin, i cili u mund nga Federeri në rrethin e dytë të Wimbledonit këtë muaj, është shumë e qartë se kush është më i miri, pavarësisht se me nga sa tituj grand slam i mbyllin karrierat tri legjendat e këtij sporti.

“Unë e shoh ndryshe tenisin. Unë e shoh bukurinë dhe artin e tij, atë që tregohet në fushë. Për mua, Federeri është i jashtëzakonshëm dhe i pazëvendësueshëm; ai është lojtari më i madh i të gjitha kohëve”, tha Gasquet për L’Equipe.

Si Messi në futboll

Bukuria dhe hijeshia e Federerit në fushën e tenisit e bëjnë atë më të mirin e të gjitha kohëve, sipas tenistit francez.

“Prandaj unë shikoj tenis, edhe nëse Djokovici është më i miri tani. Puna është se kur e shikoj Federerin, jam gjithmonë entuziast nga fillimi deri në fund, sikur Lionel Messi në futboll”, shtoi ai.

blank

Rekord i ri i prodhimit të energjisë diellore në Zvicër

VOAL – Rekord i ri i prodhimit të energjisë diellore në Zvicër: 493 megavat në një vit. Për më tepër, sipas të dhënave të botuara nga Swisssolar, vitin e kaluar numri i impianteve fotovoltaike u rrit me 50% krahasuar me 2019. Për të qenë në gjendje të zëvendësonin energjinë bërthamore dhe fosile, megjithatë do të duheshin kapacitete diellore 15 herë më të larta, tha David Stickelberger, drejtori i Swissolar.

Në total, panelet diellorë me një kapacitet prej gati 3 gigavat të instaluar deri në fund të vitit 2020 mbulojnë 4.7% të kërkesës për energji elektrike në Zvicër. Për krahasim, rritja e instalimeve fotovoltaike në të gjithë botën ishte 18%, duke mbuluar 3.7% të kërkesës globale për energji elektrike.

Të gjitha kategoritë e madhësive dhe sektorët e aplikacioneve përfituan nga rritja zvicerane. Rritjet ishin veçanërisht të larta për instalimet në ndërtesat industriale, tregtare dhe të shërbimit dhe për sistemet me mbi 100 kilovat.

Trendi është drejt sistemeve me kapacitet më të lartë. Sistemi mesatar kishte një kapacitet prej 24.5 kilovat (kW) krahasuar me 22.5 kW në 2018. rsi-eb

blank

Zvicra, përsëri më shumë se 500 infeksione në një ditë

 

VOAL – Përparimi i infeksioneve dhe shtrimeve në spital është konfirmuar në Zvicër. Të dhënat e azhurnuara të Mërkurën nga Zyra Federale e Shëndetit Publik tregojnë një tjetër 527 pozitivitet dhe një tjetër 9 shtrime në spital të njoftuar në 24 orët e fundit. Sidoqoftë, situata në spital përmirësohet pak falë një numri më të madh të shkarkimeve sesa pranimeve (aktualisht ka 79 pacientë të shtruar në spital, 24 prej të cilëve kanë nevojë për kujdes intensiv). Nga ana tjetër, nuk u regjistruan më vdekje.

Incidenca në 14 ditë ka përparuar në 42.86 infeksione për 100,000 banorë, më shumë se dyfishi i vlerës që kishte në fillim të këtij muaji korrik.

Mesatarja e infeksioneve të reja ditore të llogaritura duke marrë parasysh një horizont kohor prej 7 ditësh ka arritur në 327 raste me një rritje prej 91% krahasuar me një javë më parë. Përparimi më i madh i përqindjes është regjistruar në kantonin Nidwalden (+ 450%). Ndër kantonet më të populluara, klasifikimi i Zyrihut kryeson me një rritje prej 155%. Ticino me + 62% dhe Grabynden me + 17% janë nën mesataren. Koronavirus aktualisht po përhapet veçanërisht tek të rinjtë (midis 10 dhe 30 aktualisht ka 60% të rasteve) dhe veçanërisht në mesin e njëzet vjeçarëve.

Varianti Delta tani është përgjegjës për 80% të të gjitha infeksioneve.

Shkalla e pozitivitetit në testet e kryera është rritur mbi 2%, ndërsa shkalla e riprodhimit (vlerësuar në bazë të situatës rreth dhjetë ditë më parë) qëndron në 1.47. rsi-eb


Send this to a friend