VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Në Bazel dy shqiptarë të vrarë dhe një i plagosur rëndë

By | March 10, 2017
blank

Komentet

blank

Çfarë duhet të dinë shtetasit zviceranë që ia mësyjnë Kosovës

Për shtetasit e Zvicrës vlejnë ende kufizime të caktuara në rast udhëtimi drejt disa vendeve. Cilat janë kufizimet për hyrje dhe qëndrim në Kosovë?

Atmosfera e pushimeve verore tashmë ka filluar dhe, pas një mungese të zgjatur, të gjithë duan që më në fund të pushojnë “si njerëz”.

Por, me gjithë përmirësimin e qartë të situatës pandemike, koronavirusi vazhdon të jetë këndejpari, shkruan albinfo.ch. Prandaj, shtete të ndryshme vazhdojnë të praktikojnë masa të ndryshme për të mbrojtur veten dhe turistët nga infektimi (ende) i mundshëm.

Gazeta 20minuten ka bërë një shpjegim të hollësishëm të të gjitha masave që shtetasit e Zvicrës duhet t`i respektojnë në rastet kur udhëtojnë drejt disa vendeve që janë destinacione më të shpeshta të zviceranëve gjatë verës. Mes tyre janë edhe Kosova dhe Shqipëria.

Këto duhet t`i kenë parasysh shtetasit zviceranë që duan të udhëtojnë në Kosovë

Qytetarët zviceranë që duan të shkojnë me pushime në Kosovë duhet të tregojnë para autoriteteve kufitare një test negativ PCR që nuk është më i vjetër se 72 orë. Nëse nuk e keni një test të tillë në dorë, hyrja mund të ju refuzohet. Ndërkaq, ky rregull nuk zbatohet për personat plotësisht të vaksinuar, të cilët  kanë marrë dozën e dytë të vaksinimit të paktën 14 ditë më parë, shkruan 20minuten.ch.

Sa për sqarim: kosovarët me dy shtetësi, kosovare dhe zvicerane, lirohen nga ky detyrim, me kusht që të kenë pasaportën kosovare (edhe po qe e skaduar) apo edhe çfarëdo dokumenti tjetër që dëshmon shtetësinë e Kosovës, shkruan albinfo.ch.

Personave jo-kosovarë të cilët kanë qëndruar në Indi, Brazil ose Afrikë të Jugut para se të hyjnë në Kosovë nuk u lejohet hyrja në vend. Ndërsa shtetasit kosovarë që kanë qenë kohët e fundit në këto tri vende duhet të qëndrojnë në karantinë në shtëpi për 14 ditë menjëherë pas mbërritjes së tyre dhe të vetëtestohen për Covid-19 dy herë në javë.

Krahas kufizimeve të përmendura që vlejnë për hyrje, edhe brenda vetë vendit, Kosovës, ju bëhet e qartë se pandemia vazhdon të ekzistojë.

Kështu, pas daljes nga banesa, duhet të veni maskën. Por kjo nuk vlen për këmbësorët, vrapuesit dhe çiklistët për sa kohë që ata mbajnë distancën minimale prej 2 metrash nga njerëzit tjerë. Po ashtu nga ky detyrim përjashtohen edhe individët ose deri në katër persona nga një shtëpi (familje) në një automjet si dhe gjatë ngrënies dhe pirjes, në lokale.

Shpeshherë, në hyrje të ndërtesave publike bëhet matja e temperaturës së trupit.

Në mjetet e transportit publik mund të lejohen vetëm 50 për qind e numrit të pasagjerëve, në krahasim me kohët e mëparshme, transmeton albinfo.ch. Taksitë gjithashtu nuk lejohen të marrin më shumë se tre pasagjerë.

Takimet publike lejohen të zhvillohen vetëm me numër të kufizuar të pjesëmarrësve

Përgjithësisht, këshillohet kujdes, pavarësisht rënies së fundit të numrit të infeksioneve. Kështu, Zyra e Jashtme në Gjermani thekson në faqen e saj të internetit se në Kosovë ekzistojnë “kapacitete shumë të vogla për trajtim intensiv mjekësor”.

Nëse vëreni simptoma Covid-19 ose keni pasur kontakte me një person të infektuar, duhet të telefononi në linjën telefonike të Ministrisë së Shëndetësisë të Kosovës në +383 (0) 38 200 80 800.

blank

Zvicër, rekomandohet vaksinimi nga 12 vjeç

 

VOAL – Pas miratimit të Swissmedic të vaksinës së Pfizer/BioNTech për adoleshentët e moshës 12 deri në 15 vjeç nga Swissmedic në fillim të këtij muaji, Zyra Federale e Shëndetit Publik dhe Komisioni Federal i Vaksinimit rekomandojnë vaksinimin për këtë grupmoshë, edhe pse më pak të rrezikuar nga kontraktimi i një forme të rëndë të sëmundjes. . Deri në 2021, Zvicra ka mjaft vaksina për të lejuar adoleshentët të vaksinohen gjithashtu, tha një deklaratë. Testet klinike kanë treguar një efikasitet prej gati 100% dhe një reagim imun të krahasueshëm me atë të kategorisë 16-25 vjeç, pa shkaktuar efekte anësore të mëdha.

Sipas Christoph Berger, president i Komisionit Federal për vaksinimet, fëmijët duhet të vlerësojnë me prindërit e tyre nëse duan të vaksinohen “për të mbrojtur veten kundër sëmundjes, por edhe për të shmangur transmetimin e infeksionit tek të tjerët dhe kështu të ndihmojnë në shmangien e kufizimeve për të gjithë popullsinë “. Sidoqoftë, nuk përcaktohet asnjë objektiv dhe ju lutem vini re se nën moshën 16 vjeç nuk kërkohet një certifikatë Covid për të marrë pjesë në ngjarje. rsi-eb

blank

Një viktimë dhe 130 raste në Zvicër

 

VOAL – 130 infeksione të reja Covid-19 në Zvicër dhe Lihtenshtajn janë raportuar nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) në 24 orët e fundit. Autoritetet gjithashtu regjistruan një vdekje të re (e cila sjell totalin nga fillimi i pandemisë në 10,329) dhe 13 shtrime të mëtejshme në spital.

Me 17,132 teste të kryera, shkalla e pozitivitetit qëndroi në 0,76%. Incidenca mbi 14 ditë ra në 35.5 për 100,000 banorë. Shkalla e riprodhimit është e barabartë me 0.53. rsi-eb

blank

Edhe Zvicra festoi fitoren e Austrisë dhe Danimarkës, skuadrat që kanë 4 pikë janë kualifikuar në fazën tjetër

Ndeshjet e fundit në grupe të Euro 2020 janë edhe llogari. Duke kujtuar Evropianin e vitit 2016, ku Portugalia u kualifikua me 3 pikë nga grupi dhe fitoi turneun, vlen të theksohet fakti se cili ekip ka 4 pikë në vendin e tretë, kalon më tej.Play Video

Kjo falë rezultateve të ndeshjeve të fundit në Grupin B dhe C. Danimarka u kualifikua si e dyta me tri pikë, duke lënë pas Finlandën po me kaq pikë, ndërsa Austria mposhti Ukrainën, që mbeti me 3 pikë dhe shanset si vendi i tretë janë minimale.

Rregullorja thotë se katër skuadrat e treta më të mira shkojnë më tej dhe vetëm dy do të qëndrojnë jashtë. Në këtë rast Zvicra lë pas Ukrainën dhe Finlandën.

Por kësaj i duhet shtuar fakti se me rezultatet e fundit, edhe Çekia, Anglia, Franca dhe Suedia gjithashtu janë të kualifikuara pa luajtur ndeshjet e tyre, tani i mbetet vetëm pozicioni i parë, i dytë ose i tretë në renditje. Në kët rast, Gjermanisë, Portugalisë dhe Sllovakisë u mjafton vetëm 1 barazim për të kaluar në fazën tjetër, pasi kanë nga 3 pikë.

blank

Zvicër: Në tri ditë 367 infeksione të reja, 11 shtrime në spital dhe 4 viktima

 

VOAL – 367 raste të reja të infeksionit Covid-19 janë regjistruar në Zvicër që nga e premtja, 11 shtrime në spital dhe 4 vdekje. Për krahasim, një javë më parë kishte 684 infeksione të reja, 3 vdekje të reja dhe 19 shtrime në spital. Gjatë 72 orëve të fundit, rezultatet e 55,909 testeve janë transmetuar, tregon BAG.

Shkalla e pozitivitetit është 0.66%. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 3520. Rastet për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit janë 40,72. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë prapa të dhënave të tjera, qëndron në 0.53. Shkalla e punësimit të pacientëve me Covid në spitale është 0.90%. Në kujdesin intensiv është 7.9%.

Sipas të dhënave të azhurnuara deri më 16 qershor, 2,497,599 njerëz janë vaksinuar plotësisht. Në izolim, për shkak se ato rezultojnë pozitive, ka 2,440 persona, ndërsa 4,474 janë në karantinë sepse vijnë në kontakt me njerëzit e infektuar. Më në fund, 2,456 njerëz janë në karantinë ndërsa kthehen nga një vend në rrezik. rsi-eb

blank

Varianti Delta, Zvicra është e përgatitur

VOAL – Zvicra është e përgatitur mirë për t’u marrë me variantin Delta të koronavirusit – i njohur gjithashtu si varianti indian – sipas Christoph Berger, president i Komisionit Federal të Imunizimit. “Në gjendjen aktuale të njohurive, nuk ka asnjë arsye për t’u shqetësuar,” tha ai.

“Është e vërtetë që varianti Delta është më ngjitës sesa llojet e tjerë – pranoi Berger në një intervistë të transmetuar të Dielën nga NZZ am Sonntag – por lajmi i mirë është se njerëzit e vaksinuar dy herë me një serum të dërguarit të ARN janë të mbrojtur nga ky variant. Pothuajse 90% “.

“Ndërsa varianti indian ka çuar në një rritje të mëtejshme të numrit të infeksioneve në Britani, situata në Zvicër është e ndryshme,” theksoi specialisti i sëmundjeve infektive. “Autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar vaksinuan shumë njerëz sa më shpejt të jetë e mundur me një dozë dhe ishte ndoshta gjëja e duhur për të bërë në atë kohë, por sot ju duhet të mbroni veten me dy doza”.

“Vaksinat Moderna dhe Pfizer të përdorura në Zvicër gjithashtu janë treguar të jenë shumë më efektive kundër variantit të ri sesa seritë e tjera të tilla si AstraZeneca, e cila përdoret gjerësisht në Britani,” theksoi Berger.

Kronika e së shtunës

Këshilli Federal synon të hapë vaksinimin Covid-19 për adoleshentët midis moshës 12 dhe 15 që në javën e ardhshme, sipas zyrtarit. “Marrja e vaksinës nga adoleshentët me një histori mjekësore ka kuptim – theksoi ai – dhe kjo vlen edhe për të rinjtë që janë në kontakt me njerëzit në rrezik, sistemet imune të të cilëve janë dobësuar”. rsi-eb

blank

Shi, breshër e stuhi në Zvicër: 25.000 rrufe deri në orën 23:00

MeteoNews ka numëruar 25 000 rrufe në të gjithë Zvicrën deri në orën 23:00, të premten. 4500 në Kantonin e Bernës, 3500 në atë të Zyrihut.

Në regjionin Berner Oberland në mbrëmjen e të premtes ka mbretëruar një mot i lig me stuhi të forta, me rrufe dhe breshër. Qyteti Interlaken ka vendosur një rekord të ri shiu. Sipas MeteoSwiss, sasia e shiut atje ka qenë 42,1 milimetra brenda 30 minutash, shkruan sda.ch.

Shi i madh ka rënë edhe në Frutigen. Brenda 10 minutash atje janë regjistruar 15,7 milimetra shi, transmeton albinfo.ch Në Wädenswil në Liqenin e Cyrihut, ka rënë 57.6 milimetra shi brenda një ore – gjithashtu një rekord i ri, ka shkruar SRF Meteo të premten në mbrëmje.

Rreth 25 000 rrufe

Shtrëngatat janë shoqëruar me breshër të fortë. Në të njëjtën kohë, temperatura ka rënë nga 27 në 17 gradë. Në përgjithësi, MeteoNews ka numëruar 25,000 rrufe në të gjithë Zvicrën deri në orën 23:00, të premten. Në kantonin e Bernës kishte 4500 sosh ndërsa në atë të Zyrihut, rreth 3500 rrufe.

Para mesnatës, sipas radarit të motit MeteoSwiss, stuhitë ende ishin aktive në kantonin e Zyrihut. Gjatë natës situata u qetësua.

Zjarr në një shtëpi në Wädenswil

Një ndërtesë banimi në Wädenswil ka marrë flakë të premten në mbrëmje, mendohet për shkak të një goditje rrufeje. Janë regjistruar dëme materiale prej mbi 100,000 frangash. Nuk pati të lënduar, përcjell albinfo.ch. Brigada e zjarrfikësve ka shkuar atje rreth orës 10.30 të mëngjesit dhe ka vendosur shpejt flakët nën kontroll.

Rreth dhjetë banorë që u prekën nga zjarri i shtëpisë duhej të evakuoheshin. Apartamenti në papafingo nuk është më i banueshëm.

blank

Në Zvicër 173 raste të reja

VOAL – Rënia e infeksioneve dhe shtrimeve të reja në spital në Zvicër vazhdon. Në 24 orët e fundit, 173 raste të tjera të pozitivitetit të koronavirusit janë njoftuar në Zyrën Federale të Shëndetit Publik. Pas muajsh, incidenca në 14 ditë ka rënë nën 50 raste për 100,000 banorë në të gjithë vendin. Ditën e fundit u njoftuan gjithashtu dy vdekje të tjera (gjithsej që nga fillimi i pandemisë rritet kështu në 10,324) dhe 25 shtrime në spital.

Në Zvicër aktualisht ndodhen 2412 persona në izolim dhe 4480 të cilët kanë rënë në kontakt me ta dhe janë vendosur në karantinë. Këtyre u shtohen 2,433 që kthehen nga një vend në rrezik dhe vendosen në karantinë.

Gjithsej 6’664’225 doza vaksinash janë dorëzuar në kantone, nga të cilat 6’433’922 janë administruar, dhe 2’497’599 njerëz (e barabartë me 28.9% të popullsisë së konsideruar) kanë marrë tashmë një të dytë injeksion. Në vend të kësaj, 1,438,724 njerëzve iu dha një dozë e vetme. Mbi 623,000 doza janë administruar javën e fundit, me një rënie prej 5% krahasuar me 7 ditët e mëparshme. Ticino, Basel-Stadt dhe Gjenevë janë kantonet e vetme ku tashmë janë administruar mbi 80 doza për 100 banorë.

Rreth 130,000 certifikata Covid u lëshuan dje. rsi-eb

blank

Ka ardhur në jetë Nayla, e bija e Yann Sommer, portierit të përfaqësueses zvicerane

VOAL – Me një postim në mediat sociale Yann Sommer njoftoi lindjen e vajzës së tij të dytë. “Mirësevini në familje, motra e vogël NAYLA. 16.06.2021”, lexohet në tekstin pranë figurës së dy duarve të vogla. Portieri i ekipit përfaqësues kishte fluturuar në Këln menjëherë pas ndeshjes kundër Italisë për të qëndruar pranë gruas së tij, me dyshimin nëse ai do të kthehej në kohë për ndeshjen vendimtare të së dielës në 18:00 kundër Turqisë.

Në një Tweet nga ekipi përfaqësues, 32-vjeçari shihet në terrenin e stërvitjes i përqafuar nga shokët e tij të skuadrës. “Yann Sommer është përsëri me ekipin. Mirësevjen përsëri dhe urime,” lexohet në postim. rsi-eb

blank

blank

Në 24 orët e fundit, asnjë shtrim i ri dhe 194 infeksione në Zvicër

VOAL – Në Zvicër, trendi rënës i numrit të infeksioneve dhe shtrimeve në spital vazhdon. Të enjten, Zyra Federale e Shëndetit Publik njoftoi se 194 infeksione të reja ishin regjistruar në 24 orët e mëparshme. Është shifra më e ulët në muaj. Për më tepër, nuk duket se më 16 qershor ka pasur pranime në spital për shkak të Covid-19. Sidoqoftë, njoftimet e vonuara nuk përjashtohen, siç dëshmohet nga fakti se pikërisht sot Berna vazhdoi të përfshinte 78 shtrime në spital në statitikat për muajt e fundit. Tri nga 7 vdekjet e regjistruara të enjten gjithashtu datojnë kohë më parë.

Shkalla e përdorimit të spitaleve konfirmohet brenda kufijve që konsiderohen të menaxhueshëm nga autoritetet shëndetësore kantonale. Shkalla e përgjithshme e punësimit është 79.5% me një pjesëmarrje 1.5% të pacientëve Covid-19. Njësitë e kujdesit intensiv kanë një zënie të përgjithshme prej 68.5% me 8.2% të pacientëve për shkak të pasojave të rënda të sëmundjes të shkaktuar nga koronavirusi.

Ndërkohë, si fushata e vaksinimit dhe lëshimi i certifikatave Covid vazhdojnë me një ritëm të shpejtë. Vetëm të mërkurën u lëshuan mbi 235,000. Totali që nga fillimi i lëshimit të tyre në 7 qershor ka arritur në gati 1.2 milion. rsi-eb

 

blank

Biden paralajmëron Putin: Nëse Alexei Navalny vdes, pasojat për Rusinë do të jenë shkatërruese

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka dhënë një mesazh të prerë dhe paralajmërues për homologun rus, Vladimir Putin për çështjen e Alexei Navalny.

Biden bën të qartë se nëse Navalny vdes atëhere pasojat për Rusinë do të jenë shkatëruese.

Ai ka hedhur kritika ndaj Rusisë duke thënë se po përpiqet me dëshpërim të ruajë pozitën e saj si fuqi botërore, dhe humbja e saj do të jetë çmimi që të paguajn ëpër ndërhyrjet e vazhdueshme.

”Ata nuk janë në gjendje të diktojnë atë që ndodh në botë. E njëjta gjë vlen nëse Alexei Navalny vdes. Pasojat për Rusinë do të ishin shkatërruese”- tha Biden. bw

blank

Biden: Uashingtoni do t’u përgjigjet veprimeve që dëmtojnë interesat jetike të amerikanëve dhe të aleatëve

VOAn

Presidenti amerikan Joe Biden tha se i kishte bërë të ditur Presidentit rus Vladimir Putin se SHBA do të vazhdojë të ngrejë çështje që kanë të bëjnë me të drejtat themelore të njeriut. Komentet Presidenti Biden i bëri gjatë një konference për shtyp, që pasoi komunikimin me mediat të udhëheqësit rus.

Presidenti tha se “të drejtat e njeriut do të jenë gjithmonë në një çështje për diskutim”.

Nuk ka të bëjë me atë që ne do t’i vihemi pas Rusisë kur ajo shkel të drejtat e njeriut, ka të bëjë me atë se cilët jemi ne“, tha zoti Biden. “Si mund të jem President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të mos flas kundër shkeljes së të drejtave të njeriut“, shtoi ai.

Zoti Biden dhe zoti Putin ranë dakord të rifillojnë bisedimet mbi kontrollin e armëve bërthamore si dhe të rikthejnë ambasadorët në kryeqytetet respektive pasi tërheqjes së tyre më herët gjatë këtij viti.

Sipas një zyrtari të Shtëpisë së Bardhë, samiti u dha fund punimeve në orën 5.05 pasdite të mërkurën sipas orës lokale, kur përfundoi takimi i zgjeruar P + 5 (Presidenti dhe pesë këshilltarë) midis dy delegacioneve.

blank

Presidenti rus Vladimir Putin e cilësoi si “konstruktiv” tonin e bisedimeve me Presidentin Joe Biden të mërkurën dhe tha se nuk kishte armiqësi gjatë bisedimeve.

Ai i bëri komentet gjatë një konference shtypi pas përfundimit të takimit të nivelit të lartë me Presidentin Biden në Gjenevë, ndërsa janë thelluar tensionet mes Perëndimit dhe Kremlinit.

Siç ishte rënë dakort, i pari që do jepte konferencë shtypi ishte Presidenti Putin dhe më pas pritet të flasë edhe Presidenti Biden.

“Vlerësimi ynë ndryshon për shumë çështje, por sipas mendimit tim të dy palët demonstruan dëshirën për të kuptuar njëri-tjetrin dhe kërkuan mënyra për t’u afruar. Biseda ishte mjaft konstruktive”, tha Presidenti Putin.

Udhëheqësi rus tha gjatë konferencës së shtypit se ai dhe Presidenti amerikan Joe Biden ishin pajtuar që të rikthejnë ambasadorët në kryeqytetet përkatëse në një përpjekje për të ulur tensionet.

Dakordësimi për kthimin e ambasadorëve vjen pas një lufte të ashpër diplomatike e cila çoi në shkurtime të thella të personelit diplomatik.

Ambasadori i Rusisë në Uashington, Anatoly Antonov, u thirr nga Kremlini për konsultime rreth tre muaj më parë pasi Presidenti Biden e cilësoi Putinin si një “vrasës”.

Ambasadori amerikan në Rusi, John Sullivan, u largua nga Moska gati dy muaj më parë pasi Kremlini sugjeroi që ai të kthehej në Uashington për konsultime.

Presidenti rus mbërriti në Gjenevë rreth orës 13:00, sipas orës lokale, pak para se të shkonte në vendin e takimit në “Villa La Grange”.

Presidenti Biden mbërriti më pas, një taktikë diplomatike e koreografuar nga Shtëpia e Bardhë për të shmangur një përsëritje të samitit të Helsinkit të vitit 2018, pasi mbërritja me vonesë e Presidentit Putin bëri që Presidenti Donald Trump të priste pak më shumë se 30 minuta. Të dy udhëheqësit shtrënguan duart para se të futeshin në bisedime.

blank

Pas përshëndetjes fillestare me Presidentin e Konfederatës Zviceriane Guy Parmelin, të dy udhëheqësit zhvilluan sesionin e parë në formatin P+1, (Presidenti dhe një këshilltar).

blank

Presidentin Biden e shoqëroi Sekretari i Shtetit Antony Blinken ndërsa kryediplomati rus Sergey Lavrov ishte në krah të Presidentit Putin. Secila palë kishte përkthyesin e vet.

Përfundimi i samitit përmbyll turneun e parë jashtë vendit të Presidentit Biden që nga marrja e postit. Javën që kaloi, Presidenti Biden mori pjesë në samitin G-7 dhe zhvilloi bisedime me udhëheqësit e NATO-s dhe Bashkimit Evropian, në përpjekje për të thelluar marrëdhëniet me aleatët dhe konsultuar me ta në lidhje me bisedimet SHBA-Rusi.


Send this to a friend