VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Ndeshja e boksit Mayweather – Paul përfundon me barazim

By | June 7, 2021
blank

Komentet

blank

Euro 2020: Pas ndeshjeve të dyta në grupe – Nga Adriatik R. Dosti, Michigan, SHBA

Italia, Belgjika e Hollanda, tashmë pas fitoreve të dyta në grupe janë tre të kualifikuarat e para të sigurta dhe kanë nisur të mendojnë për kundërshtarin e radhës në 1/16 …

Turqia, Maqedonia e Veriut e Danimarka pothuajse 99% i kanë thënë që tani lamtumirë europianit, pasi janë tre ekipet që pësuan humbjen e dytë

Nga ekipet e mëdha e me emër, rrezikojnë ose me saktë nuk e kanë ende të sigurtë kualifikimin Kroacia, Anglia, Spanja, por edhe Franca, Gjermania e Portugalia, të cilat do të duhet t’i bëjnë mirë llogaritë e tyre, por edhe të të tjerëve në ndeshjet e treta në grupe, ku më së shumti, e për të qenë të sigurt duhet të fitojnë ose minimumi të barazojnë e të mos humbasin, ndryshe Good bye Euro 2020.

Në ndeshjet e dyta në grupe ranë në sy e spikatën forca e grupit tek Italia, dëshira e Uellsit për lojë e rezultat pozitiv, Belgjika që nuk bën pazar me askënd, Hollanda në rritje, Ukraina e këndshme për t’u parë, Anglia e privuar nga fitorja me një nga rivalët e vet historikë, Skocinë, vetëm në sajë të atij topi goditur në mënyre fenomenale me kokë nga Stouns, e që në vend që të ndalej në rrjetë preku shtyllën, Kroacia e plakur, e lodhur e zhgënjyese, Spanja – hija e vetvetes dhe as gjysma e asaj që ka qenë deri dje, Suedia që mund t’i  prishë punë kujtdo, rizgjimi i Gjermanisë, shpirti i  garës tek Hungaria që frenon Kampionët e Botës – Francën dhe Portugalia që këte radhë mundi veten.

blank

Ç’pritet nga ndeshjet e fundit në grupe dhe ç’mund të ndodhë? Kush mund të eliminohet e kush do t’u bashkangjitet Italisë, Hollandës e Belgjikës, e kush do t’u bëjë shoqëri post-europiane Turqisë, Maqedonisë së Veriut e Danimarkës?

Në grupin A – Zvicra mund e duhet ta mundë Turqinë, në mënyrë që të shpresojë për të qenë një nga 4 ekipet e tretë më të mirë që do të mund të kualifikohen, ndërsa ndeshja mes Italisë e Uellsit luhet më shumë për të parën e grupit e për prestigj kombëtar.

Në grupin B – Finlanda do ta ketë tepër të vështirë përballë Belgjikës ndërsa Rusia disi më ndryshe ndaj Danimarkës, tashmë të rënë moralisht, aq më shumë që edhe një barazim është mëse i mjaftueshëm për rusët për të kaluar më tej.

Në grupin C – Kryendeshja është Ukrainë-Austri dhe unë personalisht parashikoj një fitore të skuadrës së Shevçenkos, por vetëm nëse luan siç luajti në pjesën e parë kundër Maqedonisë së Veriut, aq më shumë që ukrainasve iu mjafton edhe barazimi për të qenë ata të kualifikuar. Ndeshja mes Hollandës e Maqedonisë së Veriut ma do mendja se do t’iu vlejë Tulipanëve thjesht për të bërë spektakël.

Në grupin D – Situata është disi e nderlikuar, pasi Anglisë i duhet të mos humbasë ndaj Çekisë, ndryshe nëse fiton Kroacia me Skocinë, llogaritë do të duhet të bëhen ndryshe, por një barazim mes Anglisë e Çekisë zhvleftëson fitoren e kroatëve, të cilët mund të kualifikohen pastaj vetëm nëse hyjnë tek 4 të tretët më të mirë të grupeve. Pak besoj tek ndonjë mrekulli e skocezëve.

Në grupin E – Spanja me vetëm 2 pikë rrezikon së tepërmi, aq më shumë që nuk e shoh të lehtë ndeshjen e saj të radhës kundër Sllovakisë, ndërkohë që Suedia duket disi më e qetë dhe i mjafton edhe barazimi me Poloninë për të qënë ajo e para e grupit. E megjithate, në këte grup gjithçka mund të ngjasë, sepse pyetja shtrohet: A është dakord Levandovski me shokë të ikin kaq shpejt nga europiani?

Në grupin F – Matematikisht të katër ekipet janë në lojë, madje edhe Hungaria me 1 pikë e që do perballet me Gjermaninë, ndërkohë që pritet një ndeshje zjarr mes Francës e Portugalisë. Personalisht, përfshirë edhe opsionin e të tretëve më të mirë në grupe, mendoj që Franca, Gjermania e Portugalia do të mund të kualifikohen për më tej.

blank

Cilët ekipe kualifikoj unë direkt nga grupet e për cilët ekipe mendoj se do jenë në 4-shen e të tretëve më të mirë?

Italinë e Uellsin dhe Zvicren si e treta e grupit. Belgjikën e Rusinë, Hollandën dhe Ukrainën, e ndoshta edhe Austrinë si e treta e grupit. Anglinë e Kroacinë dhe Çekinë si e treta e grupit. Suedinë dhe Spanjën, e ndoshta edhe Poloninë si e treta e grupit. Francën e Gjermaninë dhe Portugalinë, e renditur pas tyre.

Megjithatë, gjithçka mund të ngjasë, pasi parashikimet, jo vetëm të miat, që e njoh mjaft mirë futbollin dhe kam një jetë të tërë me të, por edhe të specialistëve më të mirë të botës, në jo pak raste, e veçmas në evenimente të tilla nuk kanë rezultuar plotësisht ashtu siç kanë thenë ata, sepse futbolli shpesh e përjashton logjikën, traditën e deshirën, e aq më shumë që është një lloj sporti e loje ku në historinë e tij mbi 100 vjeçare të gjitha kanë ngjarë, e aq më shumë që nuk hyn tek shkencat egzakte.

Ju kujtohet viti 1950, kur Kampion i Botës u bë Uruguaji, e Brazili shpërtheu në lot? Po viti 1954, kur Gjermania e panjohur në futbollin botëror deri atëherë, mundi Hungarinë e famshme të Pushkashit me shokë? Po Hollanda e viteve 70, që nuk mundi të fitojë dot asnjë trofe madhor europian e botëror? Po Italia e vitit 1982 që mundi Brazilin më të mirë të të gjitha kohërave? Po Çekosllovakia e Danimarka, kampione të Europës në 1976 dhe 1992 ju kujtohen? Po Greqia kampione e Europës në 2004 etj. etj.?

E pra, ndaj futbolli është kaq i bukur!

Shijojeni!

©Adriatik Riza Dosti

blank

Emocionet dhe leksionet nga “Euro 2020”

Bekim Bislimi

Kampionati Evropian i Futbollit “Euro 2020”, i cili për shkak të pandemisë së koronavirusit, është shtyrë të mbahet këtë vit, ka nisur më 11 qershor dhe tashmë ai po përcillet me mjaft interesim nga dashamirët e futbollit edhe në Kosovë.

Tribunat në stadiumet ku po luhen ndeshjet në kuadër të këtij kampionati, të cilat gjatë vitit të kaluar kanë qenë të zbrazëta për shkak të pandemisë, tashmë janë të plota me tifozë që përkrahin kombëtaret që po zhvillojnë ndeshjet në kuadër të garës së “Euro 2020”.

Qytetarët: Kampionat me emocione dhe zhvillime interesante

Disa qytetarë në Prishtinë, të cilët thonë se po i ndjekin takimet ndërmjet kombëtareve në kuadër të kampionati “Euro 2020”, vlerësojnë se kthimi i tifozëve në tribunat e stadiumeve po i shton emocionet edhe tek ata që i shikojnë takimet nga ekranet televizive.

Vanesa Nuredini, studente, thotë se kryesisht i shikon takimet që zhvillohen në orët e mbrëmjes, e sidomos të ekipeve, për të cilat ajo bën tifo.

“Po më duket shumë më emocionuese tash. Mbase për shkak se gjatë pandemisë nuk kemi pasur rastin të shohim ndeshje të tilla dhe tash po na duket më interesante. Kur i shoh tifozët nëpër stadiume, po më duket që gjithçka po shkon me rregull. Portugalia më ka pëlqyer se si ka luajtur. Por, Zvicrën e kam pasur gjithmonë ekipin më të preferuar edhe në kampionatet tjera, por edhe tash”, tha Vanesa Nuredini.

Endi Bytyqi, nxënës i shkollë së mesme, thotë që e përcjellë kampionatin “Euro 2020”, i cili, fillimisht, sipas tij, është karakterizuar me lojë agresive të kundërshtarëve në takime. Por, siç thotë ai, ky kampionat ka sjellë mjaft gjëra interesante, ndërkaq që favoriti i tij është Italia.

“Ka treguar rezultate të mira dhe kam pa diçka të re, që ka bërë lojë shumë më intensive. Më duket se e kanë pritur me shumë dëshirë mundësinë në vitin 2021, pas pandemisë, që të na japin një shfaqje shumë të mirë të futbollit. Në përgjithësi, ka qenë interesante angazhimi i të gjitha ekipeve dhe ekipeve të reja sikurse Finlanda apo Maqedonia (e Veriut), që kanë treguar lojë shumë të mirë”, tha Bytyqi.

Artan Deliu thotë që kryesisht i përcjellë ndeshjet e “Euro 2020” që zhvillohen në mbrëmje, për shkak se gjatë ditës është i zënë me punë.

“Po duket që ka shumë interesim. Unë i kam parë disa ndeshje dhe më kanë pëlqyer shumica prej tyre. Më ka pëlqyer gjithmonë Italia dhe unë kam mbetur tifoz i Italisë”, tha Deliu.

Inovacionet e kampionatit

Arbnor Morina, trajner i futbollit i licencuar nga UEFA, thotë për Radion Evropa e Lirë se në kampionatin “Euro 2020” po e karakterizojnë kombëtaret me ekipe të kompletuara dhe me një larushi të koncepteve të formacioneve të angazhuara në takimet që zhvillojnë.

Sipas tij, në bazë të takimeve të zhvilluara deri më tash në kuadër të “Euro 2020”, numri i favoritëve që janë potencialë për të arritur deri te finalja e këtij evropiani, është rritur. Sipas tij, ekipet, sikurse të Francës, Holandës, Italisë, Gjermanisë, por edhe të tjera, tashmë po tregojnë se janë të përgatitura për t’i shkuar deri në fund garës.

Madje sipas Morinës, edhe kombëtaret e disa shteteve, të cilat, siç thotë ai, “janë zvarritur deri sa kanë hyrë në kampionatin evropian”, tashmë po i tregojnë forcat e veta reale.

Morina thotë që tashmë edhe nga analizat dhe debatet televizive të ekspertëve të futbollit në Kosovë, të cilat po bëhen lidhur me takimet që zhvillohen në “Euro 2020”, po tregojnë që ky kampionat po reflekton edhe në Kosovë, në mënyrë që të përfitohen përvojat për të ardhmen e kombëtares së Kosovës, e cila nuk ka arritur të kualifikohet për “Euro 2020”.

“Unë e di që edhe trajnerët dhe përzgjedhësit janë duke i përcjellë dhe pastaj do të shohim se si do t’i zbatojnë këto inovacione të kampionatit evropian në kombëtaren e Kosovës, pra, në përfaqësuesen e saj. Mirëpo, për t’i zbatuar të gjitha ato, përveç kushteve infrastrukturore, nevojiten edhe futbollistë, të cilët do të mund t’i aplikojnë këtë përvoja në realitet. Mendoj që kemi futbollist, por duhet pak kohë, duhet durim dhe duhet të jemi real”, tha Morina.

Morina: Politikanët të mësojnë nga “Euro 2020”

Morina thekson që “Euro 2020” do të duhej të shërbente si përvojë për motivim dhe shtysë edhe të politikanëve dhe faktorëve vendimmarrës në Kosovë, për krijimin e mundësive infrastrukturore për zhvillimin e futbollit në Kosovë.

“Do të duhej të kishte një ndikim të madh edhe te njerëzit e politikës, të cilët vendosin për shumë gjëra në shtetin tonë. Po i shohim stadiumet (në ‘Euro 2020’), po i shohim terrenet me bari natyral dhe jo me sintetikë sikurse te ne. Po i shohim stadiumet se si janë, se çfarë qasjesh kanë njerëzit aty dhe shumë elemente të tjera, të cilat, nga jashtë nuk i duken askujt interesant. Por, për aktorët brenda, ato janë shumë domethënëse. Nëse e them që te ne një stadiumi i ndërrohen tribunat për katër apo pesë vjet, atëherë mendoj që dikush duhet t’ia vë gishtin kokës dhe të mendojë se a meritojnë futbollistët e Kosovës diçka më mirë dhe më shpejtë”, theksoi Morina.

Ndryshe nga kampionatet e kaluara evropiane, ku takimet garuese zhvilloheshin brenda një ose dy shteteve që organizonin kampionatin, “Euro 2020” është duke u zhvilluar në stadiumet e 12 shteteve evropiane.

Ndeshja e parë në “Euro 2020” është zhvilluar më 11 qershor, ndërmjet Turqisë dhe Italisë, në Romë. Me këtë ndeshje ka nisur edhe faza e kualifikimeve në grupe brenda këtij kampionati, e cila fazë do të përfundojë më 23 qershor. Në fazën tjetër do të kalojnë 16 kombëtare fituese, të cilat do të garojnë për çerekfinale më 2 dhe 3 korrik. Gjysmëfinalet do të luhen më 6 dhe 7 korrik, ndërkaq që takimi final i cili do ta përcaktojë fituesin e “Euro 2020” do të luhet më 11 korrik në Londër.

blank

Atletikë, Ryan Crouser vendos rekord të ri në hedhjen e gjyles

Oregon

Kampioni olimpik në hedhjen e gjyles, amerikani Ryan Crouser, vendosi një rekord të ri botëror me një rezultat prej 23,37 metrash, raporton Anadolu Agency (AA).

Në Hayward Field në Oregon, u mbajtën kualifikimet e ekipit të atletikës të Shteteve të Bashkuara për Lojërat Olimpike të Tokios.

Kampioni olimpik amerikan, i cili në kualifikime hodhi gjylen në një distancë prej 23,37 metrash, theu rekordin botëror 31-vjeçar, të cilin e mbante bashkëkombësi i tij Randy Barnes.

Barnes mbante rekordin prej 23,12 metrash, të cilin e arriti në vitin 1990.

“Prej kohësh kam dashur të thyej këtë rekord. Ndihem sikur një peshë e madhe është hequr nga shpatullat e mia. Kam ëndërruar për këtë moment që kur kam filluar. Për mua është e veçantë që ia dola ta arrij këtë”, tha Crouser në një deklaratë në faqen e internetit të Federatës Botërore të Atletikës (WA).

Crouser vendosi një rekord të ri botëror të brendshëm në janar në hapjen e American Track League në Fayetteville.

Ai atëherë tejkaloi rekordin 32-vjeçar me 16 centimetra, të cilin gjithashtu e mbante Barnes, i cili kishte hedhur gjylen 22,66 metra në vitin 1989.

Crouser fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike 2016 në Rio de Janeiro dhe medaljen e argjendtë në Kampionatin Botëror të Doha-s 2019.

blank

Ramos i jep fund aventurës me Real Madridin me trofe dhe fitore të paharrueshme

Gjersa bota e futbollit është përqendruar në Kampionatin Evropian EURO 2020, një lajm i papritur tronditi tifozët këtë javë kur kapiteni legjendar i Real Madridit Sergio Ramos njoftoi largimin e tij nga klubi spanjoll, shkruan Anadolu Agency (AA).

I konsideruar si një nga qendërmbrojtësit më të mirë të brezit të tij, Ramos u bë figurë e dashur për tifozët me etikën e tij të punës, personalitetin ambicioz dhe karakterin e tij të fortë. Karriera e tij e ngarkuar me trofe përfundoi në Madrid, ku ai kishte një karrierë të bujshme në klub që nga viti 2005, në një lamtumirë emocionale në të cilën ai nuk arriti t’i mbajë lotët derisa njoftonte largimin e tij.

“Do të kthehem këtu një ditë, jam i sigurt. Dua t’i them një falënderim të madh Real Madridit. Do t’ju mbaj gjithnjë në zemrën time”, tha ai.

Largimi i Ramosit ishte i papritur për tifozët pasi ai donte të qëndronte me klubin për t’i dhënë fund karrierës së tij. Megjithatë, kishte një mosmarrëveshje me ekipin në lidhje me zgjatjen e kontratës së tij dhe klubi vendosi kundër.

“Kurrë nuk kam menduar se kjo ditë do të vijë, por gjithçka ka një fillim dhe një fund”, shkroi ai në Twitter.

“Ti krijove një nga karrierat më të mëdha në historinë e klubit tonë. Për shumë vite, ishe model për tifozët tanë dhe pa dyshim, tani je një nga legjendat më të mëdha të Real Madridit”, tha presidenti i klubit Florentino Peres.

Goli i parë në vitin 2005, i 100-ti më 2020

Duke bërë një transfer të madh me vlerë 27 milionë euro në Real Madrid nga Sevilla në vitin 2005, Ramos është në mesin e shënuesve më të mirë mbrojtës, duke shënuar 101 gola në 671 ndeshje.

Ramos, 35 vjeç, shënoi golin e tij të parë për Los Galacticos në një ndeshje të Ligës së Kampionëve të UEFA-s kundër skuadrës greke Olympiacos në vitin 2005.

Ndërkaq, ishte nëntori i vitit 2020 kur spanjolli shënoi të 100-tin me kokë në një ndeshje të grupeve të Ligës së Kampionëve kundër Inter Milanit të Italisë.

Ai luajti 671 ndeshje për ekipin e tij në 16 sezone dhe ngriti 22 tituj, duke përfshirë katër të Ligës së Kampionëve në vitet 2014, 2016, 2017 dhe 2018.

Mbrojtësi është pesë herë kampion në La Liga, 2007, 2008, 2012, 2017 dhe 2020, ndërsa ndihmoi Realin të fitonte katër trofe të Kupës Botërore të Klubeve FIFA në vitet 2014, 2016, 2017 dhe 2018.

Pjesë thelbësore e ekipit kombëtar

Ramos ishte një nga anëtarët më të vlefshëm të ekipit kombëtar, duke shënuar 23 gola në 180 paraqitje.

Kapiteni mori pjesë në turnetë e Kupës Botërore 2006, 2010, 2014 dhe 2018 dhe kampionate evropiane 2008, 2012 dhe 2016.

Ramos ndihmoi vendin e tij të fitonte tituj në kampionatet evropiane 2008 dhe 2012, krahas Kupës së Botës 2010, por ai nuk është më pjesë e skuadrës spanjolle.

Ai u përball me lëndime gjatë sezonit 2020-2021 dhe u la jashtë skuadrës për EURO 2020 nga menaxheri Luis Enrique.

blank

Futbollisti francez që u bë hungarez, edhe pse kishte fituar Kampionatin Evropian me Francën e Antoine Griezmann

Antoine Griezmann do të takohet përsëri me një fytyrë të njohur, atë të Loic Nego, futbollist francez, por tani me nënshtetësi të Hungarisë dhe lojtar i kësaj kombëtareje.

Anësori që luan te Fehervar, atëherë luante te Nantes dhe u shpall kampion Evropian për U19 në vitin 2010 me Francën, ndërsa për shokë skuadra kishte emra si Antoine Griezmman, Alexandre Lacazette, Francis Coquelin, Gael Kakuta (MVP i atij turneu) dhe Cederic Bakambu.

‘Les bleus’ mundën Spanjën që kishte emra si Marc Bartra, Thiago Alcantara, Rodrigo, Iker Muniain, Sergio Canales dhe Dani Pacheco në finale me rezultat 2-1.

“Jam i ngazëllyer, do të jem i lumtur që do të shoh përsëri disa nga kolegët e vjetër”, e ka pranuar ai.

Loic Nego pas Nantes shkoi te Roma, pastaj bëri karrierë te Standard, Ujpestit, Charlton dhe Fehervar, klube që ia mbyllën ‘derën’ e Francës.

Nga ana tjetër, Hungaria, ia hapi derë, duke i dhënë nënshtetësinë, pasi në kampionatin vendas ka 203 ndeshje dhe 31 gola.

Négo e kishte kuptuar që ai nuk do të “përfaqësonte” më ‘Gjelat’ dhe në vitin 2020 ai pranoi të “bëhej ” hungarez.

“Franca është vendi im, por Hungaria është shtëpia ime”, kishte thënë ai.

Ai shpejt fitoi zemrat e hungarezëve, kur në finalen e play-offit për Kampionatin Evropian ndaj Islandën që u mbyll 2-1, ai barazoi në minutën e 88-të.

“Unë kam shumë respekt për këtë fanellë. Shpresoj që tifozët të jenë krenarë”, kishte deklaruar ai.

blank

Derbi i zjarrtë britanik, një sfidë më shumë se shekullore, Angli-Skoci ndezin “Euro2020”

“Euro2020” sjell për tifozët sfidën më antike në nivel ndërkombëtare, Angli-Skoci, derbin më të zjarrtë në kontinentin e vjetër. Në 149 vite histori mes dy përfaqësueseve, Anglia dhe Skocia janë përballur plot 114 herë ndërmjet tyre, sigurisht “tre luanët” kanë qenë superiore me 48 fitore dhe 25 humbje. Tensionet e Brexit me dy shteteve, dhe pa diskutim historia e një përballje më shumë se shekullore e bën këtë një sfidë jo normale, për këtë është i bindur edhe Gareth Sothgate: “Kundër Skocisë nuk mund të jetë kurrë një ndeshje normale, është një përballje shumë dimesionale por ne duhet të përqendrohemi vetëm në fushën e lojës”, u shpreh Sothgate duke shtuar: “Nuk i referohem sfidës së parë, unë e kam ndjekur Skocinë gjatë kualifikueseve është një skuadër e mirë se cila di të behet e rrezikshme. Favorit në Euro2020? Është herë për ta thënë, të mbyllim llogaritë me fazën e grupeve në radhë të parë”, u shpreh trajneri i përfaqësueses Angleze.

Sothgate
Sothgate

Një sfidë po kaq e rëndësishme është edhe për Skocinë, mbi të gjitha pas humbjes së pësuar kundër Republikës Çeke: “Është një ndeshje që ka shumë rëndësi, edhe për anglezët, ata nuk duan kurrë të humbasin kundër nesh”, u shpreh Steve Clarke, trajneri i Skocisë duke shtuar: “Preferoj që lojtarët e mi të fokusohen vetëm në një detaj, kjo është një nga dy sfidat e fundit për të marrë pikët e duhura për të kaluar grupin, që do të ishte historike për ne” u shpreh Clarke. bw

blank

Humb Maqedonia e Veriut, shënon futbollisti shqiptar

Ezgjan Alioski u bë shqiptari i parë që shënon gol në Kampionatin Evropian “Euro 2020”. Humbja nga Ukraina ia shuan shpresat Maqedonisë së Veriut për kualifikim në fazën tjetër

Maqedonia e Veriut e ka pësuar humbjen e dytë në “Euro 2020”.

Fqinjët tanë u mposhtën nga Ukraina me rezultat 1:2, në ndeshjen e vlefshme për Grupin C.

Katër futbollistë shqiptarë janë paraqitur nga minuta e parë.

Bëhet fjalë për Visar Musliun, Arijan Ademin, Ezgjan Alioskin dhe Enis Bardhin.

Kurse, Egzon Bejtullai dhe Ferhan Hasani kanë përfunduar në bankinë, shkruan Gazeta Express.

Alioski megjithatë u bë futbollisti i parë shqiptar që shënon gol në këtë Evropian.

Futbollisti i krahut të majtë fillimisht e humbi penalltinë në minutën e 57-të, por topin e kthyer e plasoi në rrjetë.

Paraprakisht, ukrainasit kishin shënuar dy herë.

Ata i kaloi në epërsi Andriy Yarmolenko në minutën e 29-të pasi e mori një top nga Alexander Karavaev.

Kurse golin e dytë për ekipin e Andriy Shevchenkos e realizoi Roman Yaremchuk në minutën e 34-t, me asistimin e Yarmolenkos.

Ukrainasit e humbën penalltinë në minutat e fundit.

Portieri Dimitrievski e priti penalltinë e Ruslan Malinovskyt në minutën e 84-t.

Maqedonisë së Veriut me këtë rast iu shuan thuajse krejt shpresat për ta kaluar fazën e grupeve pasi e pësoi humbjen e dytë, pas asaj nga Austria.

Ndeshjen e tretë, Enis Bardhi me shokë do ta zhvillojnë me Holandën.

Kurse Ukraina mbetet në lojë për kualifikim pas kësaj fitoreje, e cila vjen pas humbjes nga Holanda.

blank

Sergio Ramos largohet nga Real Madridi pas 16 vitesh

Kapiteni i Real Madridit, Sergio Ramos pas 16 vitesh është larguar nga klubi, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Real Madrid CF njofton se sot, 17 qershor, në orën 12:30 do të mbahet një akt institucional i nderimit dhe lamtumirës për kapitenin tonë Sergio Ramos, i cili do të ndiqet nga presidenti ynë Florentino Perez”, tha klubi në një njoftim.

Mbrojtësi qendror 35-vjeçar do t’u thotë lamtumirë tifozëve të Real Madridit në një konferencë virtuale për media.

Ramos iu bashkua Realit nga Sevilla në vitin 2005. Ai fitoi pesë tituj të La Ligës dhe katër të Ligës së Kampionëve si dhe tre trofe të UEFA-Super Kupës me Real Madridin.

Ai shënoi 101 gola në 671 paraqitje për Real Madridin.

blank

Reagon Arnautovic, pasi u pezullua nga UEFA për fyerje ndaj dyshes shqiptare të Maqedonisë së Veriut

Marko Arnautovic ka thënë se ndien pendesë për sjelljen fyese ndaj dyshes shqiptare të Maqedonisë së Veriut në një ndeshje të Euro 2020, pasi UEFA e pezulloi për një ndeshje.

UEFA e pezulloi atë të mërkurën për ndeshjen e ardhshme të Austrisë kundër Holandës në Grupin C, pasi e vërtetua se ai i fyeu Egzon Bejtulahin dhe Ezgjan Alioskin, raporton Gazeta Express.

Arnautovic, i cili ka rrënjë serbe, u desh të frenohej nga kapiteni David Alaba, gjatë festimit të golit në fitoren e Austrisë 3:1 kundër Maqedonisë së Veriut. Gjatë festimit, 32-vjeçari i fyeu Egzon Bejtulahin dhe Ezgjan Alioskin, të cilët kanë rrënjë shqiptare.

Kjo nënkupton se Arnautovic do të mungojë në ndeshjen e Austrisë kundër Holandës të enjten mbrëma.

Në një reagim në Facebook, pas pezullimit, Arnautovic shkroi: “Që prej së jam bërë baba i dy vajzave dhe jam i vetëdijshëm për rolin tim e të qenet shembull, veçanërisht për fëmijët dhe adoleshentët, unë pendohem për sjelljen time edhe më shumë. Fatkeqësisht, ka pasur deklaratat nga të dy palët, por prapëseprapë provokimet nuk e arsyetojnë atë që ndodhi. Menjëherë pas ndeshjes, ne biseduam miqësisht dhe i kërkuam falje njëri-tjetrit. Prapëseprapë, unë nuk mund ta zhbëj shpërthimin tim emocional me të (kërkimfaljen).

Ai shtoi: “Fatkeqësisht, jam i pezulluar për ndeshjen e nesërme (kundër Holandës), por ndaj Ukrainës do të jap 100 për qind nga vetja për Austrinë.”

Ai u zotua se për këtë, do t’i dhurojë mijëra euro për një projekt integrues, të cilin do ta udhëheqë vetë.

blank

UEFA do të zbatojë hetim për sjelljen e Arnautoviç në ndeshjen me Maqedoninë e Veriut

Shkup

Unioni i Federatave Evropiane të Futbollit (UEFA) njoftoi se ka caktuar një inspektor për çështje disiplinore dhe etike në mënyrë që të kryejë një hetim mbi sjelljen e lojtarit të kombëtares austriake, Marko Arnautoviç, i cili gjatë ndeshjes midis Maqedonisë së Veriut dhe Austrisë ka ofenduar lojtarin e kombëtares së Maqedonisë së Veriut, Ezgjan Alioski, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Në përputhje me nenin 31/4 të Rregullores Disiplinore të UEFA-s, një inspektor për çështje etike dhe disiplinore është caktuar të hetojë incidentin që përfshin lojtarin Marko Arnautoviç i cili ndodhi gjatë ndeshjes në fazën e grupeve të Kampionatit Evropian 2020 midis ekipeve kombëtare të Austrisë dhe Maqedonisë së Veriut më 13 qershor 2021”, thuhet në njoftimin e UEFA-s.

FFM-ja kërkoi nga UEFA masa disiplinore për sjelljen e Arnautoviç

Federata e Futbollit të Maqedonisë (FFM) njoftoi dje në profilin zyrtar të rrjetit social Facebook se ata kërkuan nga UEFA “dënimin më të ashpër për lojtarin e kombëtares austriake Marko Arnautoviç.

“Si ‘shtëpi e futbollit’, ne jemi gjithmonë kundër nacionalizmit, diskriminimit dhe të gjitha formave të tjera të fyerjeve dhe lëshimeve që nuk janë në frymën e futbollit dhe vlerave për të cilat ne të gjithë qëndrojmë së bashku. Gjithmonë do të qëndrojmë dhe do t’i mbrojmë interesat dhe dinjitetin e ekipit kombëtar të Maqedonisë së Veriut kudo që ata të luajnë”, thuhet në njoftimin e FFM-së.

FFM-ja kërkoi procedurë disiplinore ndaj Arnautoviç, i cili pasi shënoi golin në minutën e 89-të, filloi të fyente Alioskin.

Në ndërkohë, në një postim në rrjetet sociale, Arnautoviç kërkoi falje në maqedonisht dhe shqip.

Lojtarët e zgjedhur të trajnerit Igor Angellovski humbën kundër Austrisë me rezultat 3-1, në ndeshjen e Grupi “C” të Kampionatit Evropian (EURO 2020). Për Maqedoninë e Veriut kjo ishte ndeshja e saj debutuese në një Kampionat Evropian të Futbollit.

Ndeshjen e ardhshme të përzgjedhurit e trajnerit Igor Angellovski do ta zhvillojnë të enjten, më 17 qershor kundër Ukrainës.

Në Grupin “C” krahas Maqedonisë së Veriut dhe Austrisë, janë edhe kombëtaret e Ukrainës dhe Holandës.

blank

Eriksen falënderon tifozët për mbështetjen me një deklaratë nga spitali

Mesfushori danez Christian Eriksen, i cili u rrëzua pa asnjë kontakt me futbollistët kundërshtarë gjatë pjesës së parë të ndeshjes së zhvilluar të shtunën kundër Finlandës, ka falënderuar tifozët për urimet, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë të shkurtër lëshuar përmes agjentit të tij për gazetën italiane “La Gazzetta dello Sport”, ai tha se nuk dorëzohet dhe dëshiron të kthehet në stërvitje sa më shpejt të jetë e mundur.

Eriksen pati një arrest kardiak gjatë minutës së 42-të të ndeshjes së Grupit B në kuadër të Kampionatit Evropian “EURO 2020” të zhvilluar në “Parken Stadium” në Kopenhagë.

Pas kujdesit urgjent mjekësor, ai u shtrua në spital dhe ndeshja u ndërpre. Ndeshja rifilloi të njëjtën ditë në orën 18:30 sipas kohës lokale dhe Finlanda mundi Danimarkën me rezultat 1-0.

Tifozët dhe lojtarët nga e mbarë bota i kanë uruar Eriksenit shërim të shpejtë.

Morten Boesen, mjeku i ekipit të Danimarkës, dje tha se Eriksen “ishte zhdukur” para se të ringjallej shpejt në fushë.

Trajneri Kasper Hjulmand tha se skuadra kishte folur me Eriksenin dhe se ishte mirë “ta shihje të buzëqeshte”.

Mesfushori 29-vjeçar që luan për klubin italian Inter ka 36 gola në 106 ndeshje me Danimarkën.

blank

“Kam qarë dhe jam lutur”, rrëfehet Jose Mourinho: Zoti po shihte futboll kur u rrëzua Eriksen

Jose Mourinho ka folur për talkSPORT për atë që i ndodhi Christian Eriksen gjatë duelit mes Danimarkës dhe Finlandës. Tekniku portugez e ka trajnuar mesfushorin te Tottenham dhe thekson se Zoti ka qenë duke e parë ndeshjen.

“Nuk mund të ndaloj së menduari për atë që ndodhi dje. Mendoj se është një ditë për të festuar, jo për të qenë i trishtuar. Shpresojmë që futbolli të shkojë në drejtimin ku do organizata, protokolli dhe specialistët.

Edhe unë gjithashtu besoj se Zoti po shikonte futboll në atë moment. Të gjitha së bashku bënë që Christian të qëndronte me ne, me familjen, të ishte gjallë”, shprehet fillimisht Mourinho, i cili vijon të flasë.

“Ishte shumë më e rëndësishme se futbolli, por në të njëjtën kohë mendoj se tregoi vlerat e mira të futbollit. Dashuria, solidariteti, shpirti familjar, u shfaqën. Nuk kishte të bënte vetëm me familjen e tij, por me familjen e futbollit, futbollit që bashkon njerëzit.

U luta dje, kam qarë, por sa miliona njerëz anembanë botës e kanë bërë diçka të tillë. Besoj se shumë, pasi futbolli i bën njerëzit bashkë. Dje, për arsye të gabuara futbolli i bashkoi njerëzit dhe në fund të gjithë mund të festojmë që Christian është gjallë.

Sigurisht nuk kam folur me Christian, por sot në mëngjes kontaktova Hojbjerg dhe ai ishte shumë optimist për Eriksen. Lajmet janë të mira, ndaj mendoj se është një moment për të festuar”, përfundon “Special One”, i cili nga 1 korriku merr drejtimin e Romës në Serie A.


Send this to a friend