VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

NATO dhe xhaxhai qё nervozon – Nga Max Hofmann

By | July 14, 2018

Komentet

Vrasje mafioze në mes të Shkodrës: vritet ish polici me bashkëjetuesen, shpëton foshnja e tyre

Kush janë ish-polici dhe bashkëjetuesja e tij që u ekzekutuan mbrëmë në Shkodër (FOTO) –

SHKODËR- Personat që shihni në foto janë Boran Bërçama, ish-polici në lirim dhe bashkëjetuesja e tij Silvana Ndoci 27-vjeç, të ekzekutuar mbrëmjen e djeshme në vendin e quajtur “Rruga e gjerë”, pranë pallatit ku jetonin me qira, në qytetin e Shkodrës.

Në foton e siguruar për “BalkanWeb” nga gazetari Senad Nikshiqi, dy të rinjtë shfaqen teksa pozojnë në krah të njëri-tjetrit.

Në momentin kur iu kanë zënë pritë dhe i kanë qëlluar me 20 plumba, ata të dy, bashkë me foshnjën 1 vjeç, kanë qënë duke u kthyer në banesë. Atentatorët, ende të paidentifikuar kanë pritur që Boran Bërçama të parkonte mjetin dhe kanë qëlluar me armë zjarri, tip pistoletë.

Nga të shtënat kanë mbetur të vdekur në vend burrë e grua, ndërsa fatmirësisht foshnja e tyre 1 vjeç ka shpëtuar dhe është gjetur nga fqinjët mëngjesin e sotëm.

Ajo që e bën më të rëndë gjithë ngjarjen është fakti se policia e Shkodrës ende nuk ka shpallur në kërkim asnjë të dyshuar për ngjarjen, motivet e së cilës mbeten mister.

shkoder makina

Paraprakisht dyshohet se vrasja mund të ketë ndodhur për shkak të detyrës kur Bërçama shërbente në Policinë e Shtetit. Boran Bërçama, rreth 30 vjeç, ka punuar në Komisariatin e Shkodrës si Inspektor Krimesh, e më pas u bë Inspektor Rendi, por pas një mungese të pajustifikuar ai dha dorëheqjen në fund të vitit 2016. “BalkanWeb” raporton se Bërçama njihej edhe për shoqërimin e tij me grupet kriminale.

Nën kulmin e hetimeve Saimir Tahiri në verën e 2017 udhëton me jaht luksoz nga Mali i Zi drejt Leçes

Prokurorët e Krimeve të Rënda që po hetojnë ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri kanë zbuluar një tjetër udhëtim të dyshimtë tij jashtë vendit.

Sipas asaj që raporton BW, udhëtimi ka ndodhur në verën e vitit 2017 kur Tahiri nuk e mbante më postin e ministrit, por ishte kulmi i akuzave të opozitës për lidhjet e tij me trafikun e drogës.

Sipas të njëjtave burime Saimir Tahiri zgjodhi të udhëtojë me jaht luksoz nga Mali i Zi deri në Lecce të Italisë. Ky udhëtim i ish-ministrit është aktualisht nën hetim. Udhëtimi është zbuluar pas këqyrjes së telefonit të njërit prej personave të dyshuar, ku janë gjetur foto të Tahirit dhe personave që e shoqëronin. Të njëjtat burime raportojnë se udhëtimi ka ndodhur pak javë përpara se Prokuroria për Krime të Rënda të niste hetimin ndaj Tahirit.

Gjatë hetimit ka rezultuar se ish-ministri ka udhëtuar me automjet nga Shqipëria drejt Malit të Zi dhe prej andej me jaht në drejtim të Lecces. Grupi i hetimit kërkon të zbulojë se kush është pronari i jahtit, me kë udhëtoi ky i fundit nga Mali i Zi në Itali, ku u akomodua ish-ministri dhe miqtë e tij dhe kush i pagoi shpenzimet. Kjo nuk ishte hera e parë, që Saimir Tahiri udhëtonte drejt vendeve fqinje duke drejtuar mjete lundruese në pronësi të personave të tretë.

Në 2014, vetëm një vit pasi kishte marrë detyrën e ministrit të brendshëm, ai udhëtoi drejt Greqisë, me një skaf në pronësi të Orgest Liperit. Në dosjen e prokurorisë thuhet se skafi pësoi defekt dhe Saimir Tahiri kërkoi ndihmën e Artan Habilajt dhe një zyrtari policie. Të dy ata e sollën mjetin lundrues në Shqipëri.

Skafi në pronësi të Liperit u dërgua në Itali për tu rregulluar nga vetë Moisi Habilaj, i dyshuar si kreu i grupit kriminal e që aktualisht ndodhet në burg në Catania. Vetë Tahiri tashmë po hetohet në gjendje të lirë dhe hetimet do të zgjasin edhe 3 muaj të tjerë.

NATO dhe xhaxhai qё nervozon – Nga Max Hofmann

Sjellja e presidentit tё SHBA-sё nё samitin e NATO-s dёmton tё gjithё, nё radhё tё parё atё vet, botёn e jashtme, vendin e tij dhe po ashtu arritjen e qёllimeve tё tij.

Shumё e kanё pёrjetuar njё gjё tё tillё: njё xhaxha qё nervozon kur shfaqet nё çdo takim familjar dhe rrёfen gjatё gjithё ditёs tё njёjtёn marrёzi. Ai si pjesëtar i familjes duhet tё jetё i pranishёm nё kёto takime e askush nuk e merr mё seriozisht atё. Por tё tillё xhaxhallarё nuk kanё nё dorё komandёn jo vetёm ndaj arsenalit mё tё madh tё armёve bёrthamore, por edhe tё ushtrisё mё tё fuqishme nё botё. Ndaj ndёr shtetet e NATO-s nuk mund tё jetё kaq e thjeshtё.

E megjithatё Donald Trump tashmё ka arritur nё atё tё pikё sa tё duket ndёr partnerёt e NATO-s ngjashёm si xhaxhai qё nervozon. Si mund ta marrё atё p.sh. Gjermania seriozisht, kur ai nё mёngjes prishgjakrat lidhur me blerjen e gazit nё Rusi, pasdite pretendon, se tё dyja vendet kanё “marrёdhёnie shumё, shumё tё mira” dhe natёn shkruan njё Tweet me nota negative, pёr ta lёvduar mё pas Gjermaninё nё konferencёn pёrmbyllёse. Kёsaj i thonё si tё japёsh kulaçin e kёrbaçin.

Gjithmonё i njёjti avaz
Veç kёsaj presidenti i SHBA-sё pothuajse gjithmonё i bie fyellit me njё vrimё. Apo ndonёse zbulon aspekte tё reja, kur ёshtё fjala pёr NATO-n, gjithmonё i mёshon parasё. Aleatёt e tjerё duhet tё paguajnё si duhet, pёrndryshe…E çfarё pёrndryshe? Kёtё ai nuk dёshiron ta thotё, por rubla, sorry, dollari duhet tё rrjedhё. Edhe pse tё gjithё kanё nisur qysh mё 2014, pra pёrpara se ai tё bёhej president, t’i shtojnё nё mёnyrё tё dukshme shpenzimet pёr mbrojtjen. Verbёrisht Trumpi vazhdon me tё njёjtin avaz. Kryeministra si Angela Merkel nuk u mbetet tjetёr veçse, tё sinjalizojnё: Ne e kemi kuptuar kёtё tani (e jemi duke bёrё diçka).

Tё mos harrojmё kёtu edhe tё pavёrtetat, qё tregon ai pёr aktet e shpikura heroike tё SHBA-sё: Kontributi financiar i SHBA-sё nё NATO pёrbёn 90%. 90 pёrqind tё çfarё? Tё buxhetit tё NATO-s? Nё tё kuota e SHBA-sё ёshtё pak mё shumё se 20% dhe edhe nё rastin mё tё mirё nuk ka asnjё kategori brenda kёtij buxheti, ku SHBA-ja tё mbulojё e vetme 90 pёrqind. E kush do ta dёgjojё mё kёtё Uncle Sam nё njё sfond tё tillё? E saktё; askush. E pikёrisht kjo ka filluar tё ndodhё tani nё NATO.

Trumpit po i del boja. Nisur nga mesazhet e pёrsёritura tё tij partnerёt e tjerё tё NATO-s shumё shpejt nuk do ta dёgjojnё mё atё. Sipas motos: Ne do tё bёjmё çfarё tё mundemi, nёse kjo nuk mjafton, atёherё largohu. Kjo do tё thoshte fundi i aleancёs, por Kanadaja dhe Europianёt nuk do tё lejojnё tё vihen pafundёisht nёn presion prej Trumpit. Kёsisoj presionit tё presidentit tё SHBA-sё do t’i humbiste efekti.

Edhe brenda vendit me sa po duket nuk po gjen mё mbёshtetje kёrcёnimi i Donald Trump, se SHBA-ja mund tё veprojё e mёvetsishme. Sepse edhe ndёr zgjedhёsit kryesor tё tij vende si Gjermania dhe Britania e Madhe konsiderohen si aleatёt mё tё ngushtё. Vёnia e NATO-s nё pikёpyetje do t’i largonte prej tij shumё nga kёta zgjedhёs. Ndaj Trump asnjёherё nuk flet pёr kuptimin ushtarak tё aleancёs, por vetёm pёr anёn e biznesit. Nё kёtё fushё ai beson, qёndron dhe forca e tij. Dhe ankimi pёr “mos korrektesё” lё gjurmё tek zgjedhёsit e tij.

Faturёn do ta paguajё SHBA
Presidenti i SHBA ka vetёm njё armё nё arsenalin e tij: deklarata tё bujshme. Kjo mesa duket ka ndihmuar, qё partnerёt e NATO-s tё vihen nё lёvizje duke i dhёnё njё pёrshpejtim rritjes sё investimeve nё ushtri. Por pёr tё ardhmen kjo nuk ёshtё fare e pёrshtatshme. Kjo shkatёrron pikёrisht atё qё ai ndoshta synonte tё inicionte. Partnerёt e aleancёs nuk do ta harrojnё kёtё. Nёse pas disa vitesh ata do tё jenё tё pavarur nga pikёpamja ushtarake ata do tё kujtohen pёr kёtё. Atёhere SHBA-ja (ndoshta pёrsёri pa kёtё president) do tё ndjejё pasojat e reputacionit tё humbur prej Trumpit.

Edhe nёse amerikanёt e brohorasin presidentin nё turin e tij shkatёrrimtar: Nuk mund tё jetё nё interesin e vendit, ajo qё bёri Trumpi nё samitin e NATO-s nё Bruksel. Shumica e qytetarёve nё SHBA do ta regjistrojnё, qё mё sё voni tani askush nuk i beson mё presidentit tё tyre. Dikur nё njё tё ardhme tё afёrt askush nuk do ta dёgjojё mё atё. Njёsoj si me xhaxhain qё nervozon nё festat familjare.

Në prag të takimit Trump-Putin

Presidenti Donald Trump ka thënë për një kohë të gjatë se do të dëshironte të përmirësonte marrëdhëniet me Rusinë. Ai do të ketë një shans për ta bërë këtë të hënën, kur të takohet me Presidentin rus Vladimir Putin në Finlandë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Bill Gallo njofton për atë që pritet nga takimi i dy udhëheqësve botërorë.

Donald Trump është në ndalesën e dytë të turneut të tij evropian.

Ndalesa e tij e parë në samitin e Natos në Bruksel ishte e tensionuar pas kërkesave që presidenti u bëri vendeve evropiane për të shpenzuar më shumë për mbrojtjen.

((DONALD TRUMP, U.S. PRESIDENT))

“Kemi Naton, vizitën në Britani dhe pastaj Putinin. Do të thosha se Putini mund të jetë takimi më i lehtë nga të gjithë”, tha presidenti.

Nuk është e qartë nëse takimi i presidentit Trump me Vladimir Putinin do të rezultojë në ndonjë marrëveshje konkrete. Por ka disa fusha ku presidenti ka sugjeruar se mund të punojnë së bashku, përfshirë Sirinë, ku Moska po mbështet qeverinë e Bashar Al-Asadit.

Zoti Trump thotë se dëshiron t’i tërheqë trupat amerikane nga Siria, por është i shqetësuar për ndikimin iranian atje.

Ka pasur gjithashtu pikëpyetje nëse presidenti Trump do të njohë zyrtarisht aneksimin e Krimesë nga Rusia – diçka që vetë ai refuzon ta përjashtojë si mundësi.

((DONALD TRUMP, U.S. PRESIDENT))

“Çfarë do të ndodhë me Krimenë? Nuk mund të them gjë për momentin, por nuk jam i kënaqur rreth çështjes së Krimesë”.

((NARRATOR))

Por ndoshta pyetja më e rëndësishme është nëse zoti Trump do të tërheqë mbështetjen ndaj aleancës evropiane të sigurisë, gjë që do t’i bënte shumë vende të vogla evropiane të pambrojtura ndaj një agresioni të mundshëm rus.

((JYRI RAITASALO, FINNISH NATIONAL DEFENSE UNIVERSITY))

“Ato shtete që nuk kanë aftësitë e tyre të mbrojtjes në një nivel që do të ishte i mjaftueshëm, që janë duke u mbështetur në aftësitë e NATO-s dhe vendeve të tjera anëtare për mbrojtjen e tyre, ato janë me të vërtetë të shqetësuara”.

Megjithë fjalimet e tij të ashpra për t’i bërë vendet anëtare të NATO-s të paguajnë më shumë për mbrojtjen, presidenti Trump nuk ka ndërmarrë hapa konkretë për të reduktuar mbështetjen amerikane për NATO-n. Por ka shumë njerëz në Evropë që shtrojnë pyetjen nëse ai do ta bëjë këtë së shpejti.

Çfarë është Gazjellësi Verior 2 që ngjalli reagimet e Presidentit Trump?

Kritikat e Presidentit Donald Trump për përfshirjen e Gjermanisë në një marrëveshje me Rusinë për një tubacion gazi, i dhanë shkas dy ditëve me tensione në takimet e NATO-s në Bruksel por mund edhe të kenë përcaktuar tonin për takimin e Helsinkit me Presidentin rus, Vladimir Putin të hënën.

Në një shkëmbin të tensionuar me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg të mërkurën, zoti Trump tha se Gazjellësi Verior 2, që do të dërgonte gaz në Gjermani direkt nga Rusia përmes Detit Balltik, e bën vendin më të madh dhe më të pasur të alencës perëndimore në Evropë, “krejtësisht të kontrolluar” nga Rusia dhe “rob” të saj.

“Ne duhet t’ju mbrojmë ju nga Rusia por Gjermania po i paguan miliarda dollarë Rusisë dhe mendoj se kjo është shumë e gabuar”, i tha Presidenti Trump zotit Stoltenberg.

Sipas udhëheqësit amerikan, Gjermania “i eliminoi komplekset e veta të qymyrit dhe energjisë bërthamore, dhe po merr shumë më tepër naftë dhe gaz nga Rusia. Mendoj se NATO-ja duhet ta shqyrtojë një gjë të tillë”.

Si konsumatori më i madh i Evropës në gaz natyror, Gjermania mbështetet tek Rusia për afro gjysmën e importeve të saj të gazit, që përbën 20 për qind të sasisë së përgjithshme të energjisë, sipas grupit Marex Spectron me qendër në Londër. Shoqata Ndërkombëtare e Energjisë parashikon që kërkesa për gaz natyror në Gjermani të rritet 1 për qind në pesë vitet e ardhshme, ndërsa Berlini vazhdon nxjerrjen graduale nga përdorimi të të gjitha komplekseve me enegji bërthamore deri në vitin 2022.

Gazsjellësi Verior 2 që është zgjerim Gazsjellësit Verior 1, parashikohet të përfundojë në vitin 2019 dhe pak a shumë do ta dyfishonte volumin e eksportit rus në këtë drejtim.

Zoti Trump thotë se zgjatja prej 11 miliardë dollarësh dhe afro 1 mijë e 300 kilometra nga Rusia në Gjermani do t’i jepte Moskës më shumë peshë gjeopolitike në Evropë në një kohë intensifikimi tensionesh ndërkombëtare, një linjë mendimi e ngjashme me atë të ish-presidentëve Barack Obama dhe George W. Bush që e kishin kundërshtuar Gazsjellësin Verior 1.

Administratat amerikane janë përpjekur prej kohësh të bindin Gjermaninë, konsumatoren më të madhe të energjisë në Evropë, që të blejë Gaz Natyror të Lëngëzuar amerikan, në një përpjekje për të marrë nën kontroll një sektor të tregut që është mbizotëruar për një kohë të gjatë nga rrugët ruse të shpërndarjes dhe që kalojnë përmes Ukrainës.

Polonia dhe Lituania që janë mes kritikëve më të zëshëm të Gazsjellësit Verior 2 në Evropë, kanë ndërtuar terminale të Gazit Natyror të Lëngëzuar që do të përfitonin nëse Shtetet e Bashkuara marrin këtë kontroll. Por vende të tjera ish-sovjetike si Ukraina, Letonia dhe Estonia, kanë paralajmëruar prej kohësh se një mbështetje në rritje tek energjia ruse jo vetëm që komprometon sigurinë evropiane, por edhe shpërblen Rusinë për aneksimin e Krimesë në vitin 2014 dhe fushata të tjera për destabilizimin e Bashkimit Evropian.

Në vitin 2009, një mosmarrëveshje mes Moskës dhe Kievit, çoi në ndërprerjen e furnizimit me gaz të Evropës Perëndimore në mes të dimrit, duke lënë shumë vetë pa ngrohje.

Kritikët e Gazjellësit Verior 2, thonë se ai jo vetëm do t’i privonte vende transit si Polonia dhe Ukraina nga miliarda dollarë nga tarifat e tranziti, por do t’u jepte mundësinë Rusisë që të penalizonte kundërshtarët në Evropën Lindore pa sakrifikuar marrëveshje fitimprurëse me perëndimin.

Ekspertja e Energjisë në Këshillin e Atlantikut, Agnia Grigas, Gazjellësi Verior 2 bie ndesh me strategjinë zyrtare të BE-së për sigurinë e energjisë.

“Nëse ndërtohet ky gazsjellës, Gjermania do të ishte vendi i BE-së më i ekspozuar ndaj ndikimit të dyshimtë rus. Moska prej kohësh është mbështetur tek biznese dhe ligjvënës gjermanë për të përparuar objektivat e veta strategjike. Për shembull, pas pushtimit të Krimesë nga Rusia, kompani të mëdha gjermane me lidhje të konsiderueshme biznesi me Rusinë ishin ndër kritikët më të ashpër të sanksioneve perëndimore ndaj Moskës”, shkruante ajo së fundmi.

Duke iu përgjigjur sulmit verbal ndaj Berlinit, Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha se e dinte shumë mirë nga përvoja e saj në fëmijëri, se ç’do të thoshte të jetoje nën kontrollin sovjetik.

Por ajo shtoi se marrëveshjet e energjisë me Rusinë nuk e bëjnë Berlinin e shekullit të 21-të, rob të Moskës.

Paraardhësi i zonjës Merkel, Gerhard Schroeder, që e kishte pasur prej kohësh mik presidentin rus Putin, e kishte mbështetur Gazjellësin Verior që para se të humbte pushtetin në vitin 2005. Më pas ai u bë kryetar i Rosneftit, kompania më e madhe e naftës në Rusi, që është nën kontrollin e Kremlinit.

Në mars, politikanët evropianë i shtuan thirrjet për sanksione kundër ish-kancelarit për përfaqësimin nga ana e tij të interesave ruse, por emri i tij nuk është deri tani mes individëve të vënë në shënjestër nga sanksionet. za

Senatori John McCain: “Putini është armik i Amerikës”

Pohimi i presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, se Rusia është “konkurrente” dhe jo “armike” provokoi alarm dhe zemërim te disa ligjvënës në Uashington.

Ata thanë se janë të shqetësuar nga gatishmëria e Trumpit për të neglizhuar keqbërjet e dyshuara të Rusisë dhe kërkuan nga presidenti që të mos jetë “i butë” ndaj presidentit rus, Vladimir Putin, në takimin e Helsinkit më 16 korrik.

“Putini nuk është mik i Amerikës. Putini është armik i Amerikës, jo sepse ne e duam një gjë të tillë, por ai vetë ka zgjedhur kështu”, tha senatori John McCain, udhëheqës i Komitetit të Senatit amerikan për Forca të Armatosura.

“I takon presidentit Trump ta mbajë përgjegjës Putinin për veprimet e tij, gjatë takimit në Helsinki”, tha McCain.

Trump tha se takimi me Putinin do të jetë një mundësi për të ulur tensionet, të cilat janë rritur viteve të fundit për shkak të aneksimit të gadishullit ukrainas të Krimesë nga Rusia, ndërhyrjes së saj ushtarake në Siri dhe akuzave për ndërhyrjen e Moskës në zgjedhjet presidenciale në SHBA, më 2016.

Por shumë ligjvënës amerikanë duan që Trumpi, si në takimin privat, ashtu edhe në atë publik me Putinin, t’i dënojë veprimet e Rusisë.

Kongresi amerikan ka marrë qëndrim të ashpër ndaj Rusisë së Putinit, pasi ka miratuar, vitin e kaluar, një ligj të sanksioneve të ashpra kundër zyrtarëve rusë.

Edhe pse Rusia e mohon, agjencitë amerikane të inteligjencës kanë konstatuar se Moska ka ndërhyrë në zgjedhjet në SHBA në favor të zgjedhjes së Trumpit president dhe këshilltari i posaçëm amerikan, Robert Mueller, ka ngritur akuza kundër 13 organizatave dhe individëve rusë për ndërhyrje gjatë fushatës zgjedhore.

Trump ka thënë se do ta diskutojë çështjen me Putinin, por ai vazhdimisht ka përmendur mohimet e presidentit rus për ndërhyrje.

“Duhet t’i demonstrojmë botës se komuniteti i vendeve demokratike nuk e ka ndërmend të aderojë në pikëpamjen e Putinit apo të ndonjë autoritari tjetër të botës. Do t’i rezistojmë agresionit rus”, thanë senatori demokrat, Mark Warner, dhe senatori republikan, Marco Rubio, në një artikull për USA Today.

Qëndrimi i Trumpit ndaj Rusisë dalloi shumë prej marrëdhënies së tij të ngurtë me aleatët kryesorë të SHBA-së, në një samit të NATO-s.

Samiti, që u mbajt këtë javë në Bruksel, u karakterizua me shkëmbime dhe konfrontime të mprehta midis Trumpit dhe udhëheqësve evropianë, sidomos për shpenzimet në mbrojtje dhe tregtinë.

Gjatë samitit të NATO-s, Trump, duke bërë shaka, po ashtu tha se takimi i tij me Putinin do të ishte pjesa më e lehtë e udhëtimit të tij në Evropë.

Senatori republikan, Jeff Flake, e kritikoi presidentin për këtë deklaratë.

“Presidenti rus është një njeri i shkolluar në tradhti dhe spiunim. Ai i burgos dhe i vret kundërshtarët e tij, kryeson një shtet mafioz dhe është armik i demokracisë. Përse takimi me Putinin do të ishte më i lehtë se takimi me aleatët”, tha senatori Flake.

Putin u rizgjodh president në muajin mars, edhe për gjashtë vjet të tjerë.

Përgatiti: Valona Tela

Parashikimi i CIA-s: Evropa ndahet në tri pjesë, ja ku do jetë Shqipëria

CIA e sheh kontinentin evropian shumë të ndryshëm nga ai që është sot. Nje studim i bere edhe me agjencine Stratfor, parashikon ndryshime te medha ne te ardhmen e afërt, teksa Evropa parashikohet te jete e ndarë në tri pjesë: “e ri”, “e vjetër” dhe “ortodokse”, shkruan “B92”.

 

Në të njëjtën kohë, Stratfor parashikoi gjithashtu ndryshime të mëdha – forcimin e Polonisë dhe Rumanisë nëpërmjet një partneriteti strategjik me SHBA, ngritjen e Turqisë si një fuqi rajonale dhe një rënie në ndikimin e Gjermanisë.

Sipas CIA-s, deri në vitin 2020 do të ketë një bllok perëndimor, te quajtur “Evropa e Vjetër”, te përbërë nga Gjermania, Franca, Austria, Mbretëria e Bashkuar, Spanja, Portugalia, Italia, Suedia, Norvegjia, Finlanda;

“Evropa e Re” do të përfshinte Letoninë, Lituaninë, Estoninë, Poloninë, Hungarinë, Republikën Çeke, Sllovakinë, Slloveninë dhe Kroacinë – dhe këto do të formonin bastionin kryesor ushtarak të Amerikës në Evropë.

Një dekadë më parë, CIA parashikoi gjithashtu se Evropa do të përballet me një krizë të madhe, duke e bërë të vështirë që vendet e Ballkanit të bashkohen me BE.

Për këtë arsye, parashikimi edhe në atë kohë ishte se Serbia, së bashku me Greqinë, Bullgarinë, Maqedoninë dhe Rumaninë do të formonin “Grupin Ortodoks” – që do të përfshinte edhe Bosnje-Hercegovinën dhe Shqipërinë, si dhe Kosovën.

Ndërkohë në “Zonën Katolike” vendet e Evropës Lindore do të ishin nën patronazhin e SHBA, parashikoi CIA.

Trazirat që filluan në vitin 2008, pasi BE ka qenë në telashe, tronditën unitetin e unionit dhe Stratfor parashikoi se nëse do të mbijetonte, BE do ta kishte të vështirë të rivendoste atë unitet dhe do të funksiononte në një sistem më të kufizuar dhe të fragmentuar mënyrë.

“Në dekadën e ardhshme, Evropa do të përcaktohet nga rritja e shteteve kombëtare si forca lëvizëse në kontinent. Numri i shteteve kombëtare ka gjasa të rritet nëpërmjet lëvizjeve separatiste ose vendeve që shkëputen”, tha Stratfor në një projeksion të Evropës nga 2025.

Këto parashikime të vjetra dhjetëvjeçare që thanë se marrëdhëniet brenda Evropës do të ishin shumë të paparashikueshme dhe të paqëndrueshme tashmë kanë ardhur, dhe kjo do të rezultojë në paaftësinë e zonës së tregtisë së lirë për të funksionuar pa proteksionizëm më të madh. Kjo pritet të godasë veçanërisht Gjermaninë, ndërsa Polonia do të rrisë fuqinë e saj rajonale. Është theksuar se deri në fund të dekadës, Turqia do të rritet në nivelin e një fuqie të rëndësishme rajonale, si rivali kryesor i Iranit.

Rënia ekonomike e Evropës është gjithashtu për shkak të plakjes së kontinentit, i cili, siç parashihet nga CIA, ndikon jo vetëm humbjen e fuqisë së BE-së si një lojtar botëror, por edhe fatin e NATO-s dhe në përgjithësi të aleancave të vjetra ushtarake.

Është pranuar prej kohësh se fytyra e Evropës po ndryshon në mënyrë dramatike përmes migrimeve, veçanërisht nga vendet muslimane. Një dekadë më parë, CIA parashikoi që popullsia muslimane në Evropë do të shkonte nga 22 në 37 përqind deri në vitin 2025, gjë që mund të rriste tensionet në kontinent.

CIA parashikoi gjithashtu se marrëdhëniet e SHBA me Evropën do të “ndryshojnë në mënyrë dramatike” deri në vitin 2020, diçka per te cilen duket se po punon edhe shefi i ri në Shtëpinë e Bardhë, Donald Trump. Kjo, siç parashikohet, do të rezultojë në një devijim nga ato institucione që ne kemi qenë të mësuar që nga Lufta e Dytë Botërore. NATO mund të dobësohet dhe të zëvendësohet nga një arkitekturë e mbrojtjes evropiane.

PANORAMA

Shkarkohet Artan Laze, ishte në “listën e zezë” të SHBA

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi shkarkimin nga detyra të gjyqtarit të Gjykatës së Tiranës, Artan Laze.

Gjatë shqyrtimit të dosjes së tij, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konstatoi parregullsi në vitin e blerjes së një apartamenti, diferenca në blerjet e banesave, por edhe në shitjen e njërës prej tyre.

Në apartamentin e parë diferenca shkon në 9 mijë euro dhe në të dytin KPK konstaton blerjen me 4 milion lekë dhe deklarimin me 53 mijë euro.

Po ashtu është konstatuar mosdeklarimi i shpenzimeve për shkollën që vajza e gjyqtarit ndjek në një Kolegj privat.

Pas seancës dëgjimore me datë 2 korrik 2018, vetë Laze shprehu besimin se do të kalojë vettingun, ndërkohë që ngriti shqetësimin se gjyqtarët që kanë kaluar në procesin e verifikimit janë kërcënuar prej kriminelëve për shkak të dënimeve që kanë dhënë më parë.

“Është fakt i njohur gjerësisht kur u shkëputa si gjyqtar dhe isha pjesë e KQZ, jam kërcënuar.

Ka shkrime nga njerëz që unë kam dënuar.

Me këtë doja të jepja një mesazh që jo vetëm për mua, por edhe për shumicën e gjyqtarëve që kanë dhënë drejtësi.

Këta që janë dënuar kush i ka dënuar? Ne i kemi dënuar.

Sidomos në këtë pjesë, KPK duhet të ketë shumë kujdes.

Nuk them që të shmanget hetimi i së vërtetës por të shikohet edhe kjo”, tha ai.

Laze ka rezultuar një gjyqtar me probleme dhe ndodhet edhe në “listën e zezë” të SHBA-së, pasi i është refuzuar viza amerikane.

Artan Lazaj ka ushtruar detyrën e gjyqtarit si dhe të kryetarit të Gjykatës së Gjirokastrës në vitet 2003-2009. Në vitin 2009, ai është zgjedhur anëtar i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, detyrë të cilën e ka mbajtur deri në vitin 2012.

Në dhjetor 2012, Lazaj është rikthyer sërish në gjyqësor përmes një dekreti të Presidentit të Republikës, i cili e emëroi atë në Gjykatën e Tiranës.

Të dhënat e analizuara nga BIRN tregojnë se gjyqtari Artan Lazaj zotëronte vetëm një apartament të përfituar nga ligji për privatizimet në vitin 2003, kur deklaroi për herë të parë pasurinë.

Në fund të vitit 2017, pasuria familjare e tij kap vlerën e rreth 24.3 milionë lekëve, duke shënuar një rritje mesatare vjetore prej 1.7 milionë lekësh për periudhën deklaruese.

Pasuria e gjyqtarit Lazaj përbëhet nga pasuri të paluajtshme në vlerën e 16.8 milionë lekëve, kursime në cash rreth 5.5 milionë lekë si dhe likuiditete në bankë në vlerën e 1.9 milionë lekëve.

Të ardhurat familjare të gjyqtarit Lazaj për vitet 2003-2017 kapin shifrën e 31.6 milionë lekëve. Rreth 88 për qind e të ardhurave rrjedhin nga paga dhe shpërblimet e gjyqtarit dhe bashkëshortes së tij, ndërkohë që 12 për qind kanë si burim të deklaruar fitimin nga shitja e pronave dhe automjeteve.

Sipas deklaratave të pasurisë, gjyqtari Lazaj bleu një apartament në Tiranë në vitin 2004 për 55 mijë euro dhe e shiti katër vite më vonë për 90 mijë euro. Në vitin 2011, gjyqtari blen një apartament tjetër në Tiranë për 120 mijë euro me burim paratë e kursyera nga shitja e apartamentit të parë [60 mijë euro] si dhe një kredi bankare prej 4 milionë lekësh.

Përveç analizës për rritjen/uljen e pasurisë, strukturën e aseteve dhe të ardhurave, ky raport paraqet dhe kontrollin artimetik/logjik të deklarimeve të subjektit si dhe “flamujt e kuq’ që identifikohen gjatë kontrollit. BIRN kreu kontrollin aritmetik/logjik mbi 14 deklarata pasurie të gjyqtarit Artan Lazaj, nga të cilat njëra rezultoi me shtesë pasurie të pambuluar me burime të deklaruara në vlerën e 2.1 milionë lekëve.

Deklarata në fjalë i përket vitit 2004, kur gjyqtari Lazaj bleu një apartament për 55 mijë euro me burim një kredi bankare prej 3.5 milionë lekësh dhe pa burime të tjera të deklaruara. Në këtë analizë, BIRN ka identifikuar gjithashtu si “flamur të kuq” vlerat e konsiderueshme të kursimeve cash të gjyqtarit Lazaj, të cilat në vitet 2008-2015 kapnin vlerën akumulative të 22.4 milionë lekëve.

Një pjesë e këtyre kursimeve u shpenzuan në vitin 2011 për blerjen e apartamentit me sipërfaqe 177 m2 në Tiranë dhe në fund të vitit 2017, kursimet cash kapnin vlerën e 5.5 milionë lekëve.

Turqia dhe aleanca e NATO-s

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet me homologët e tij perëndimorë në një samit të NATO-s të mërkurën në Bruksel. Samiti vjen në atmosferën e pikëpyetjeve lidhur me angazhimin e Turqisë ndaj aleancës ushtarake, duke pasur parasysh lidhjet në rritje të Ankarasë me Moskën.

Nën Erdoganin, marrëdhëniet turko-ruse janë thelluar politikisht dhe ekonomikisht. Të dy vendet, së bashku me Iranin, po bashkëpunojnë ngushtë në përpjekjet për t’i dhënë fund luftës në Siri. Shqetësimin e NATO-s e shton vendimi i Ankarasë për të blerë raketa ruse S-400, për të cilat aleanca ka paralajmëruar se mund të komprometojnë sistemet e saj ushtarake.

“Duhet të vendosim midis NATO-s e BE-së nga njëra anë dhe Iranit e Rusisë nga ana tjetër”, thotë analisti politik Atilla Yesilada i organizatës “Global Source Partners”. “Kjo do të jetë zgjidhja më e vështirë. Por nuk mund të rrimë më në mes; cilado anë që marrim, pala tjetër do të japë ndëshkimin”.

Ankaraja pohon se mbetet e përkushtuar ndaj aleancës së saj strategjike me Perëndimin, duke argumentuar se marrëdhëniet e saj me Teheranin dhe Moskën janë të bazuara në tregtinë dhe nevojën për të punuar së bashku për të zgjidhur konfliktin sirian.

“Turqia gjithmonë e ka përdorur këtë diplomaci të balancës së forcës,” thotë profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare, Husein Bagçi, i Universitetit Teknik të Lindjes së Mesme në Ankara.

“Marrëdhëniet turko-ruse po shkojnë gjithnjë e më shumë në një drejtim pozitiv, por Turqia e di kufizimin e kësaj marrëdhënieje. Turqia nuk dëshiron të largohet nga NATO-ja; kjo është jashtë çdo diskutimi”, thotë Bagci.

Zoti Erdogan pritet të takohet me Presidentin e SHBA Donald Trump në periferitë e samitit. Bashkë me çështjen e blerjes së raketave ruse nga Ankara, pritet që në rend të ditës të jenë edhe sanksionet e prishtme amerikane kundër Iranit.

Ankaraja po lobon për ta përjashtuar Iranin nga sanksionet që pritet të hyjnë në fuqi më vonë këtë vit pas tërheqjes së Presidentit Trump nga marrëveshja ndërkombëtare mbi programin bërthamor të Teheranit. Irani është një furnizues i rëndësishëm i naftës dhe gazit për Turqinë, e cila është e varfër në burime energjie.

Në Serbi tërbohen me tenistin e tyre të famshëm Gjokoviç pse mbështeti Kroacinë

Në Botërorin e Rusisë, futbolli dhe politika vazhdojnë të ndërthuren.

Pas festimeve të Xhakës dhe Shaqirit me shqiponjë, në ndeshjen e Zvicrës kundër Serbisë, mbështetjes së hapur të Aleksandar Vuçiç për Rusinë ndaj Kroacisë, si dhe videos së lojtarit Vida e ndihmësit Vukojeviç pro Ukrainës, i erdhi radha tenistit Djokoviç.

Ky i fundit, që është në Londër duke luajtur në turneun “Wimbledon”, ditët e kaluara ka bërë të ditur se mbështet Kroacinë, një deklaratë kjo që nuk i ka pëlqyer aspak anëtarit të Partisë Progresiste Serbe (SNS), që është pjesë e qeverisë në vend, Vladimir Djukanoviç.

“Vetëm idiotët mund të mbështesin Kroacinë. Novak të të vijë turp”, shkroi në rrjetin social Twitter, politikani serb.

Por jo vetëm kaq, vetëm pak javë përpara fillimit të Kupës së Botës, ish-numri 1 i botës Djokoviç kishte publikuar një foto të tij në Instagram me disa futbollistë kroatë, mes të cilëve edhe Luka Modriç e Ivan Rakitiç.

Fahri Xharra: Islamizmi i shqiptarëve të Maqedonisë sipas shijes së Kim Mehmetit dhe Gjyla Çelikut

Pra Gjyla Çeliku Arbana nuk i ngacmon muslimanet ne Maqedoni por i kritikon shqiptarët e Maqedonisë , ata të llojit tënd dhe të Kim Mehmetit që fatkeqësisht flisni ende shqip. Sa kisha pasur dëshirë t`iu shihja në Anadoll , sepse jeni bër të tepërt për tokat shqiptare.!

Ja se çka shkruan Gjyla për Arbanen :

 

Kur e lexon Gjyla Çelikun e ke përshtypjen që të flet dikush i kohës së Çubriloviqit apo edhe më rishtas ndonjë i Daciqit.

Te humbësh identiteti shqiptar, oj e uruara Gjyla e të dalësh në mbrojtje të partisë së financuar dhe kontrolluar nga Turqia, është turpi më i madh që mundet një shqiptar t`a bëj. Nuk ke faj ti, por i kanë fajet ata që të ndjekin pas. Popullit shqiptar të Maqedonisë iu duhen njerëz të shkencës dhe shkollës dhe jo të fanatizmit turk si ti dhe Kim Mehmeti.

Shikoje se çka shkruan ai bashkëshkatërrimtari i qenjes shqiptare në Maqedoni, Kim Mehmeti :

“Kim Mehmeti, i deklaruar tani publikisht se është një turkoman i madh vazhdon duke propaganduar kundër vlerave europiane duke tentuar t’i paraqes shqiptarët si mbetje otomane.

“U lodhëm duke e theksuar e dëshmuar identitetin tonë ‘evropian’! Me çka vetëm shpalosim sa nuk duam të na përcaktojnë nëpërmjet portretit tonë kolektiv shqiptar! Mbase nuk i kuptojë gjërat siç duhet por theksimi i identitetit me përmasa ‘kontinentale’ – domethënë të pa përkufizuar qartë sa ai etnik – shpërfaqë të vërtetën se pjesë e identitetit tonë janë bërë inferioriteti ndaj të tjerëve, si dhe dëshira të mos dukemi ashtu siç jemi, por të atillë siç do na pëlqenin të tjerët! Hapur e pranoj: nëse ‘identiteti evropian’ nënkupton ‘peshimin’ kolektiv vetëm nëpërmjet peshoreve vlerësuese të krishterimit dhe të tërë asaj që nënkupton ky civilizim, atëherë ky përkufizim nuk e përfshinë tërë identitet tim si shqiptar, pjesë e të cilit është edhe përkatësia fetare myslimane! Andaj edhe jam kundër patriotëve që mbrojtjen e vlerave ‘perëndimore’ e kanë shndërruar në ‘biznes’ që u sjellë përfitime të mëdha personale dhe që, ‘identitetin evropian’ e përdorin për ta mbuluar ‘fytyrën’ e vërtet të tyre, që në thelb është shumë antishqiptare: urrejtjen ndaj fesë islame!”

Ty dhe Kimit, një pyetje Sa është profitabile në Maqedoni , të jesh shqiptar i natyralizuar artificialisht në turk ? Ju e dini më së miri .

Gjyla , ti qenke shumë e cektë në shkrime, Kimi është më perfid . Ja se çka shkruan i mjeri turk që ende flet shqip, njeriu që fund e krye është në shërbimet më antishqiptare në Maqedoni :
Po pse nuk flisni or të mallkuar për terrorin sllav mbi shqiptarët, pse nuk flisni për të drejtat e juaj atje, pse nuk flisni për ç`kombëtarizimin e juaj nga shqiptari në turk?

Gjyla dhe Kim e dini që: Turqit “ po përpiqen të rrënojnë të kaluarën shqiptare, ju lloji i gjyles dhe kimit, po shembni të tashmen, dhe së bashku me ta, po shkatërroni të ardhmen e kombit shqiptar dhe jeni bërë kobi i zi i tij! Po bashkëjetoni në mënyrë të përkryer dhe as nuk kritikoheni në mes vete! Kështu, në mënyrë simetrike, rehabilituat Serbinë! “( e huazuar nga LB)

Edhe kjo Gjyla dhe Kim : “ Perëndimi ka respektuar shqiptarët, i ka ndihmuar, deri kur u bëtë vullnetarisht vasalë dhe, identiteti shqiptar, nuk mbrohet në mënyrë zyrtare, por iu hapën dyert e dritaret udbashëve të djeshëm dhe bijve të tyre të sotshëm. Këtë nuk do ta kishte lejuar asnjë shtet europian! Ata udbashë, janë të ashpër, vulgarë, agresivë, financiarisht të fortë, të pa kompromis, këmbëngulës në misionin kundër çdo gjëje shqiptare. Tashmë jo nga jashtë, por nga brenda! Në gjuhën shqipe, por me paragjykime të përkthyera nga serbishtja. Nëpër media publike shqiptare! “
Ai që paguan kërkon rezultate, Gjyla dhe Kim, ne ju njohim mirë, bile shumë mirë

/Fahri Xharra

Samiti në mes Trumpit dhe Putinit, kthim i Luftës së Ftohtë në Helsinki – Nga Carl Shreck

Kur presidenti amerikan Donald Trump dhe ai rus Vladimir Putin do të takohen më vonë këtë muaj, ata do t’i shtrëngojnë duart në një qytet me histori të negociatave të nivelit të lartë në mes të Moskës dhe Uashingtonit.

Bisedimet që do të mbahen më 16 qershor, do të shënojnë herën e katërt që Helsinki organizon negociatat në mes liderëve të fuqive bërthamore, duke vazhduar legjitimitetin e Findlandës si një territory neutral për vendet e ish Luftës së Ftohtë.

Finlanda ka luftuar forcat sovjetike gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe ka nënshkruar bashkëpunim me Moskën më 1948. Finlanda ka lejuar influencën sovjetike në politikat vendore dhe ndërkombëtare duke marrë pavarësinë e saj.

Kjo qasje – që krijoi termin Finlandizim – ka vazhduar për dekada me qeverinë e saj që ka mbajtur balancing e dy fuqive të Luftës së Ftohtë, dy vende që kanë shfrytëzuar këtë shtet nordik si platform për operacionet e intelegjencës.

Ofrimi i Helsinkit për negociata në mes sovjetikëve dhe Perëndimit, u bë strategji prominente nga Finlanda për t’ju bashkuar NATO-s ose paktit të Varshavës, për të shfaqur lojën gjeopolitike neutral.

“Nga perspektiva e Finlandës, ishte pjesë e politikave tona aktive të neutralitetit”, tha ihstoriani Mikko Majander për Radion Evropa e Lirë. Filanda ishte në mesin e blloqeve, Lindje dhe Perëndim, dhe duke ofruar shërbime të mira ndaj diplomacisë ndërkombëtare, fuqizoi pozicionin e saj.

Njohje nga Lindja dhe Perëndimi’

Samiti i Sigurisë së Helsinkit që është më i famshmi nga Lufta e Dytë Botërore, u krijua më 1975 dhe rezultoi me nënshkrimin e Marrëveshjes së Helsinkit, me shtyllat kryesore duke përfshirë integritetin territorial dhe respektimin e të drejtavë të njeriut – të marrëdhënieve në mes të SHBA-vë, Bashkimit Sovjetik dhe 33 shteteve evropiane.

Presidenti i SHBA-së, Gerald Ford dhe lideri sovjetik Leonid Brezhnev, kishin nënshkruar pajtimin për qeveritë e tyre dhe kishin diskutuar mbi kontrollin e armëve të cilat Sekretari i Shtetit Henry Kissinger i quajti shumë të nevojshme.

Finlandë- Lideri sovjetik Brezhnev dhe presidenti amerikan Ford, 1975
Finlandë- Lideri sovjetik Brezhnev dhe presidenti amerikan Ford, 1975

Organizimi i samitit të vitit 1975 ku u nënshkrua Marrëveshja e Helsinkit, ishte një cak i diplomacisë finlandeze në vitet e hershme të 70-ta, deklaroi Jussi Hanhimaki, historian finlandez.

“Kjo ishte një mënyrë për të marrë njohje nga Lindja dhe Perëndimi dhe po, neutraliteti ishte i vërtetë, shtoi ai”.​

Bush, Gorbachev, Clinton, Yeltsin

Takimi i radhës mes liderëve të SHBA-së dhe atyre sovjetikë në Helsinki u mbajt në shtator të vitit 1990, në mes të presidentit amerikan George Bush dhe liderit sovjetik Mikhail Gorbachev. Këto bisedime ishin të koncentruara në pushtimin e Kuvajtit nga Iraku.

Finlandë - Presidenti amerikan George Bush dhe lideri sovjetik Mihail Gorbachev
Finlandë – Presidenti amerikan George Bush dhe lideri sovjetik Mihail Gorbachev

Dy vite më herët, paraardhësi i Bushit, Ronald Reagan, ka ndaluar në Helsinki në rrugën për në Moskë, për samitin me Gorbachevin.

Finlandë - Presidenti amerikan George Bush dhe lideri sovjetik Boris Yeltsin më 1997.
Finlandë – Presidenti amerikan George Bush dhe lideri sovjetik Boris Yeltsin më 1997.

Samiti i fundit në mes dy vendeve u mbajt më 1997, kur presidenti Bill Clinton dhe Boris Yeltsin adresuan disa cështje, duke përfshirë kundërshtimin e Moskës për shtrirjen e NATO-s në shtetet e ish bllokur sovjetik.

Sipas Shtëpisë së Bardhë, bisedimet përfunduan me marrëveshje në rëndësinë e marrëdhënieve bashkëpunueve në mes të NATO-s dhe Rusisë.

Dy muaj më vonë, Rusia dhe NATO nënshkruan një bashkëpunim historic të njohur si Akti i NATO-s dhe Rusisë. Kjo marrëveshje gjithsesi u akuzua me mosbesim duke përcjellë sulmin e Rusisë ndaj Krimesë më 2014 dhe separatistëve pro-rus në Ukrainë.

“Ndërtimi i urave”

Samiti i 16 korrikut në mes të Trump dhe Putin në Helsinki, vie në mes marrëdhënieve të lëkundura në mes të Moskës dhe Uashingtonit për shumë cështje që përfshijnë konfliktin me Ukrainën, mbështetjes së Rusisë ndaj presidentit sirian Bashar al-Assad dhe ndikimit rus në zgjedhjet amerikane.

Finlanda i është bashkuar Bashimit Evropian pas kollapsit të Bashkimit Sovjetik. Nuk i është bashkuar NATO-s, por u fut në Aleancën e Partneritetit të Programit për Paqe.

Presidenti finlandez, Sauli Niinsto ka mbajtur kontakte me Putinin përkundër tensioneve në mes të Moskës dhe Perëndimit dhe po ashtu është takuar me presidentin Trump.

Hanhimaki tha se liderët finlandezë duan ta shohin vendin si pjesë të Perëndimit përkundër mosanëtarësimit në NATO.

Ai shtoi se ka disa kritika lidhur me takimin që do të mbahet duke i dhënë shumë legjitimitet Rusisë dhe politikave të saj ndërkombëtare.\Majander i tha Radio Evropës së Lirë se është shumë mirë që Finlanda vazhdon të jetë “urë lidhëse”.

“Ne nuk kemi ndonjë agjendë në samit, por, si fqinjë të Rusisë, ne duam marrëdhënieve të mira në mes të Perëndimit dhe Lindjes. Dhe, nëse mundemi të kontribuojmë dicka në këtë drejtim, do të ishte mirë edhe për ne”, shtoi Majander.

Përgatiti: Flandra Marmullaku