VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Michael Bloomberg hyn në garën për President të Shteteve të Bashkuara

By | November 24, 2019

Komentet

Trumpi do t’i bashkohet nismës për një trilion pemë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se SHBA-ja do t’i bashkohet nismës për një trilion pemë, të ndërmarrë në Forumin Ekonomik Botëror, në Davos të Zvicrës.

Trump i bëri komentet në hapje të Forumit, i cili po shoqërohet me thirrjet e aktivistëve për të ndërmarrë më shumë hapa për luftimin e ndryshimeve klimatike.

Me planin e shpallur, një trilion drunj duhet të mbillen këtë dekadë me kontributet financiare të bizneseve, qeverive dhe filantropëve.

Iniciativa synon t’i japë një impuls ripyllëzimit në mbarë botën, për të luftuar dioksidin e karbonit të tepërt në atmosferë, i cili, sipas shkencëtarëve, është përgjegjës për rritjen e temperaturave globale.

“Jam besimtar i madh i mjedisit. E dua ujin më të pastër dhe ajrin më të pastër”, tha Trump.

Trump iu adresua Forumit Ekonomik Botëror vetëm disa orë përpara se në Senatin e Shteteve të Bashkuara të nisë gjykimi i tij.

Trump akuzohet se i ka bërë presion Ukrainës për të hetuar një rival të tijin politik.

Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara, e udhëhequr nga rivalët e tij demokratë, i ka ngritur akuzat formale kundër tij në muajin dhjetor. rel

Trump në Davos: SHBA, në mesin e një bumi ekonomik

Presidenti i SHBA Donald Trump përshëndeti arritjen e dy marrëveshjeve të mëdha tregtare dhe tha se amerikanët po “fitojnë përsëri si kurrë më parë”, ndërkohë që mbajti fjalimin e hapjes në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës.

Fjalimi mbahet pak orë përpara se në Senatin e SHBA të fillojë në formën e plotë gjyqi rreth akuzave të ngritura nga demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve që synojnë shkarkimin e tij.

Presidenti Trump bëri një përshkrim të atyre që i quajti fitore për punonjësit e shtresës së mesme dhe bizneset, përfshirë fazën e parë të një marrëveshjeje tregtare me Kinën dhe miratimin nga Senati të një marrëveshjeje të re tregtare me Kanadanë dhe Meksikën.

“Kur fola në këtë forum dy vjet më parë, ju thashë se kishim filluar rimëkëmbjen e madhe të Amerikës” tha Presidenti Trump. “Sot jam krenar të deklaroj se Shtetet e Bashkuara janë në mesin e një bumi ekonomik, të tillë që bota nuk ka parë kurrë më parë.”

Ai u bëri thirrje vendeve të tjera të ndjekin shembullin e tij dhe të çlirojnë qytetarët e tyre nga “burokracia shtypëse”.

Në agjendën e Presidentit Trump para kthimit në Uashington të martën pasdite ishin takimet me disa udhëheqës botërorë, mes të cilëve Presidenti i Irakut Barham Salih, Kryeministri pakistanez Imran Khan, Presidentja e Konfederatës Zvicerane Simonetta Sommaruga, Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, si dhe presidenti i qeverisë rajonale të Kurdistanit, Nechirvan Barzani.

Në konferencën vjetore të Davosit janë ftuar më shumë se 3,000 pjesëmarrës, ndërkohë që numri i personelit ushtarak dhe policisë për masat e sigurisë arrin në 5,000.

Qindra protestues, disa të veshur me kostume të koalave për të rritur ndërgjegjësimin për zjarret shkatërruese në Australi, u drejtuan për në Davos duke marshuar përmes një shtegu malor dhe pastaj me tren, pasi autoritetet kanë ndaluar hyrjen në këmbë në këtë qytet alpin. Ata kërkojnë që udhëheqësit globalë në forum të tregohen më agresivë lidhur me ndryshimin e klimës.

Presidenti Trump foli gjithashtu mbi përqëndrimin te rritja ekonomike dhe kundërshtoi ata që i quajti “profetë të pesimizmit me parashikimet e tyre të apokalipsit”.

“Ata parashikuan një krizë të mbipopullimit në vitet ’60, uri masive në vitet ’70 dhe fundin e naftës në vitet 90. Këta alarmistë kërkojnë gjithmonë të njëjtën gjë: fuqi absolute për të dominuar, transformuar dhe kontrolluar çdo aspekt të jetës sonë. Ne nuk do t’i lejojmë kurrë socialistët radikalë të shkatërrojnë ekonominë tonë, vendin tonë ose të zhdukin lirinë tonë”, tha Presidenti Trump.

I pyetur për aktivisten e mjedisit Greta Thunberg, e cila do të hapte një debat për shmangien e një “apokalipsi klimatik” menjëherë pas fjalimit të Presidentit Trump, udhëheqësi amerikan tha se ishte njeri që besonte shumë te mjedisi dhe shtoi se dëshironte ajër dhe ujë të pastër. zëri i amerikës

Trump niset për në Davos para fillimit të gjykimit të tij për shkarkim në Senat

Washington

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, është nisur për në Zvicër ku do të marrë pjesë në Forumin Ekonomik Botëror të Davosit, një ditë para fillimit të gjykimit për shkarkimin e tij në Senat, transmeton Anadolu Agency (AA).

Trump nuk do të jetë në Washington dy ditët e para të seancave të gjykimit në Senat.

Në një deklaratë me shkrim nga Shtëpia e Bardhë thuhet se Trump në Davos do të zhvillojë takime dypalëshe me presidentin irakian, Barham Salih, kryeministrin e Pakistanit, Imran Khan, kreun e Qeverisë Rajonale Kurde (KRG) të Irakut, Nechirvan Barzani, presidenten e Konfederatës Zviceriane, Simonetta Sommaruga, presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe themeluesin e Forumit Ekonomik Botëror, Klaus Schwab.

Pritet që Trump të mbajë një fjalim në hapjen e sesionit në ditën e parë në Davos si dhe të bëjë vlerësime gjithëpërfshirëse lidhur me marrëdhëniet tregtare dhe ekonomike të SHBA-së me vendet pjesëmarrëse në samit.

Ndërkohë tërheq vëmendjen se Trumpi do të takohet edhe me presidentin irakian i cili pas tensioneve ushtarake me Iranin ka kërkuar largimin e ushtarëve amerikanë nga vendi.

Burimet e Shtëpisë së Bardhë njoftuan se Trump gjatë periudhës që do të qëndrojë në Davos do të jetë vazhdimisht në kontakt me ekipin e mbrojtjes në Senat dhe se do të ndjekë nga afër zhvillimet.

Gjithçka gati për nisjen e gjyqit kundër Trumpit në Senat

Todd Prince

Senati i Shteteve të Bashkuara do të dëgjojë argumentet në gjyqin e tretë që është duke u zhvilluar ndonjëherë për shkarkim të një presidenti në pozitë, në historinë gati 250-vjeçare amerikane.

Gjyqi kundër presidentit amerikan, Donald Trump ka nisur më 16 janar, pas betimit të kryer nga shefi i Gjykatës Supreme, John Roberts, në pozitën e udhëheqësit të këtij procesi.

Shefi i Drejtësisë në SHBA, John G. Roberts.

Shefi i Drejtësisë në SHBA, John G. Roberts.

Liderët demokratë të Dhomës së Përfaqësuesve kanë lexuar akuzat, të njohura si Artikujt për Shkarkim, të cilat kanë shtyrë Senatin e udhëhequr nga demokratët që të informojnë edhe zyrtarisht presidentin Trump për gyqin, dhe t’i ofrojnë atij mundësinë e përgjigjjes ndaj akuzave.

Gjyqi, që do të transmetohet edhe në kanale televizive dhe i cili mund të zgjasë disa javë, po zhvillohet në periudhë kritike për jetën politike në SHBA, pasi demokratët janë duke u përgatitur për rrethin e parë të zgjedhjeve, të cilat ka mundësi të përcaktojnë se kush prej demokratëve do ta sfidojë republikanin Trumpin, në zgjedhjet e muajit nëntor.

Katër kandidatë që garojnë për të fituar nominimin e demokratëve për president, Michael Bennet, Amy Klobuchar, Bernie Sanders, dhe Elizabeth Warren, janë senatorë, andaj atyre do t’iu duhet të kufizojnë aktivitetet e fushatës së tyre, në mënyrë që të marrin pjesë në gjyqin kundër Trumpit.

Rrethi i parë i zgjedhjeve do të zhvillohet në Ajoa më 3 shkurt.

Për çfarë akuzohet Trumpi?

Presidenti amerikan akuzohet për abuzim të pushtetit në lidhje me veprimet e tij kundrejt Ukrainës, si dhe për pengim të punës së Kongresit, i cili ka nisur hetime lidhur me veprimet e Trumpit.

Demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve kanë thënë se Trump ka pezulluar ndihmën ushtarake në vlerë të 400 milionë dollarëve për Ukrainën, dhe ftesën për vizitë në Shtëpinë e Bardhë për presidentin e ri ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, duke i kërkuar Kievit që të nisë hetime kundër një rivali politik.

Trump ka kërkuar nga Ukraina të hetojë Joe Bidenin, i cili është aktualisht një prej kandidatëve kyçë në garën e demokratëve për ta sfiduar Trumpin.

Përveç ish nën-presidentit amerikan, Trump ka kërkuar hetime edhe për djalin e Bidenit, Hunter.

Ish nën-presidenti amerikan, Joe Biden.

Ish nën-presidenti amerikan, Joe Biden.

Hunter Biden ka qenë pjesë e bordit të kompanisë, Burisma Holdings, e cila prodhon gaz, derisa babai i tij ka shërbyer në administratën e ish-presidentit amerikan, Barack Obama dhe ka qenë njeriu kryesor i Shtëpisë së Bardhë në çështjet e lidhura me Ukrainën.

Prokurorët ukrainas më 2014 kanë hapur një rast për korrupsion kundër kompanisë Burisma, e cila është në pronësi të një ish-kryeminsitri.

Trump pretendon, pa të dhëna, se Biden i ka bërë presion Kievit që të shkarkojë prokurorët në mënyrë që të mbrojë kompaninë Bursma dhe djalin e tij.

Biden në anën tjetër ka mohuar akuzat.

Trump po ashtu i ka kërkuar Ukrainës të hetojë një teori diskredituese që thotë se Ukraina, dhe jo Rusia, ka ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 në SHBA.

Agjencitë amerikane të inteligjencës kanë arritur në përfundim se Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet e vitit 2016, në të mirë të Trumpit.

Presidenti është përballur me hetimet për Rusinë në pjesën më të madhe të udhëheqësisë së tij, ndonëse vazhdimisht këtë proces e ka cilësuar “mashtrim” dhe “gjueti shtrigash”.

Dhoma e Përfaqësuesve ka nisur hetime për të kuptuar nëse Trump i ka bërë presion Ukrainës në muajin shtator dhe nga ajo kohë ka ftuar për dëshmi një varg dëshmitarësh nga Shtëpia e Bardhë, Departamenti amerikan i Shtetit dhe agjenci tjera.

Trump ka urdhëruar disa zyrtarë që të mos u përgjigjen ftesave për dëshmi, situatë që ka rezultuar me akuzën e dytë për pengim të punës së Kongresit.

A nuk është shkarkuar veçse Trumpi?

Po, sipas Dhomës së Përfaqësuesve.

Mirëpo kjo vetëm i bie se ai është akuzuar zyrtarisht, pas hetimeve dhe votimit në Dhomën e Përfaqësuesve.

Pas përfundimit të hetimeve, Komiteti për Inteligjencë i kësaj Dhome ka publikuar një raport më 3 dhjetor të vitit të kaluar, duke e akuzuar presidentin për kryerje të krimeve.

Udhëheqësja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi duke nënshkruar artikujt për shkarkim të Trumpit.

Udhëheqësja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi duke nënshkruar artikujt për shkarkim të Trumpit.

Në procesin e zhvilluar më 18 dhjetor, 230 kongresistë kanë votuar në të mirë të akuzës së parë, 197 kundër dhe 229 për akuzën e dytë në krahasim me 198 që kanë qenë kundër.

Të gjithë republikanët kanë votuar kundër dy akuzave, derisa disa demokratë kanë abstenuar apo kanë kundërshtuar ato.

Si do të zhvillohet gjyqi?

Pjesëtarët demokratë të Dhomës së Përfaqësuesve do të udhëheqin procesin gjyqësor në Senat. Në ekipin ligjor të presidentit përfshihen: Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Pat Cipollone, avokati personal i Trumpit, Jay Sekulow, Ken Starr, që ka hetuar ish-presidentin amerikan, Bill Clinton në vitet 1990 dhe Alan Dershowitz, profesor i ligjit kushtetues në Harward dhe avokat që ka përfaqësuar figura të mirënjohura botërore, siç është kampioni botëror i boksit, Mike Tyson dhe ylli i futbollit, O.J. Simpson.

Gjyqi do të nisë më 21 janar në orën 13:00 sipas kohës lokale dhe do të zgjasë gjashtë ditë në javë, nga e hëna në të shtunë.

Seancat ditore pritet të zgjasin 4-5 orë.

Lideri i shumicës në Senat, Mitch McConnell.

Lideri i shumicës në Senat, Mitch McConnell.

Sipas gjyqit kundër ish-presidentit amerikan, Bill Clinton, një model që ka shtyrë përpara lideri i shumicës në Senat, Mitch McConnell, secila palë nuk mund të ketë më shumë sesa 24 orë për të prezantuar deklaratat hyrëse.

Më pas secila palë do të duhej të kishte 16 orë, ashtu që senatorët të kenë mundësi për të shtruar pyetje me shkrim.

Senati ka shumë mundësi që të votojë si të vazhdojë me procedurat e gjyqit, duke përfshirë ftesat për dëshmitarë dhe dokumente tjera.

Një shumicë prej 51 senatorësh duhet të votojë për të miratuar prezantimin e dëshmitarëve apo të dhënave tjera.

Aktualisht në Senatin me 100 ulëse, gjenden 52 republikanë.

Teksa janë prezantuar të dhëna të reja që mbështesin akuzat për shkarkim të Trumpit, demokratët në Senat kanë kërkuar dëshmitarë të rinj dhe qasje në dokumente shtesë.

Lev Parnas, qytetar amerikan, i lindur në ish-Bashkimin Sovjetik, gjendet në qendër të të dhënave të reja, pasi ai u ka treguar mediave për herë të parë javën e kaluar se ai i ka kërkuar Ukrainës që të hetojë Bidenët me urdhër të avokatit personal të Trumpit, Rudy Giuliani.

Parnas po ashtu ka thënë se ka gatishmëri për të dëshmuar.

Ndërkohë Dhoma e Përfaqësueseve kërkon siguri që gjykimi nuk do të përfundojë shpejt ashtu që Trump të shpallet i pafajshëm nga republikanët e Senatit.

Republikanët në anën tjetër kanë refuzuar kërkesa për diçka të tillë.

Sipas ligjit, gjykatësi, Justice Roberts do të mbikëqyrë procesin, siç parashihet me ligj. Robert është emëruar shefi i drejtësisë nga ish-presidenti republikan, George W. Bush më 2005.

Përgjatë gjyqit, senatorët do të vëzhgojnë në qetësi procesin.

Pas përfundimit të procesit, senatorët do të votojnë për secilën akuzë.

Nëse dy të tretat e senatorëve, 67 nga 100, e shpallin presidentin fajtor, Trump largohet nga zyra.

Megjithatë, mundësia e jetësimit të këtij rasti të pashembullt është e pakët.

Republikanët kanë 53 nga 100 ulëse sa ka Senati, që nënkupton se 20 prej këtyre pjesëtarëve do të duhet të kalojnë linjat partiake, për të votuar për shkarkim të presidentit republikan.

A ka pasur gjyq për shkarkim të ndonjë presidenti tjetër në Senat?

Po. Demokrati, Andrew Johnson ka qenë presidenti i parë amerikan që është përballur me gjyq për shkarkim.

Johnson, ka fituar pushtetin pas vrasjes së Abraham Lincolnit.

Ai është akuzuar nga Dhoma e Përfaqësuesve, atëbotë e kontrolluar nga republikanët, për shkarkim të paligjshëm të Sekretarit për Luftë, John Stanton më 1868.

Senati nuk ka miratuar akuzat kundër tij për një votë, mirëpo Johnson nuk ka fituar nominimin e partisë për të garuar për president në zgjedhjet e vitit 1868.

Ish-presidenti amerikan, Bill Clinton.

Ish-presidenti amerikan, Bill Clinton.

Më 1998, demokrati, Bill Clinton është akuzuar nga republikanët në Dhomën e Përfaqësuesve se ka gënjyer nën betim dhe ka penguar punën e drejtësisë në çështjen rreth marrëdhënies të tij seksuale që ka pasur me një praktikante.

Megjithatë, Senati i kontrolluar nga demokratët nuk ka votuar për largimin e tij nga zyra.

Presidenti i 37-të i SHBA-së, Richard Nixon, ka dhënë dorëheqje para se të votohej për gjyqin kundër tij në Dhomën e Përfaqësuesve.

Përgatiti: Krenare Cubolli

Trump: Fluturimet Kosovë-Serbi, një fitore

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump e quajti fitore marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë për vendosjen e fluturimeve të drejtpërdrejta mes dy vendeve.

Në një postim në Twitter të hënën në mbrëmje, Presidenti Trump shkruante:

“Të gjithë thoshin se nuk bëhej dot. Por për herë të parë në një gjeneratë do të ketë fluturime të drejtpërdrejta midis Serbisë dhe Kosovës. Një tjetër fitore.”

Në postimin e tij, Presidenti Trump falenderon Ambasadorin Robert O’Brien, këshilltar i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë dhe Ambasadorin e SHBA në Gjermani, Richard Grenell.

Diplomatët amerikanë ndërmjetësuan të hënën nënshkrimin e një marrëveshjeje midis Kosovës dhe Serbisë për rihapjen e linjës ajrore Prishtinë – Beograd, në një përpjekje për përmirësimin e lidhjeve ekonomike midis dy vendeve.

Marrëveshja u nënshkrua nga Milun Trivunac, sekretar shtetëror në ministrinë serbe të Ekonomisë dhe Eset Berisha drejtor i Autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës në ambasadën amerikane në Berlin.

Të pranishëm ishin ambasadori i SHBA në Berlin, Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Trump për bisedimet e paqes Kosovë – Serbi si dhe këshilltari për Siguri Kombëtare, Robert O’Brien.

Martin Luter Kingu në 2 minuta (video)

Martin Luter King ishte mishërim i luftës së afrikano-amerikanëve për të drejta të barabarta, para gjysmë shekulli.

Marsin e vitit 1963 ai mbajti në Uashington fjalimin historik “Unë kam një ëndërr”, ku të pranishëm ishin rreth 250 mijë njerëz.

Fjalia që ai tha se “Nga një mal dëshpërimi, një gur shprese…”, frymëzoi krijuesin e përmendores.

Ky “mal” është nëntë metra i lartë, ndërsa “guri i shpresës” është i gdhendur në të.


Punimi është realizuar nga artisti kinez Keu Yixin.

Muret e monumentit janë të mbushura me citate të Martin Luter Kingut.

Skulptura e tij duket sikur është një vepër e papërfunduar, sikurse edhe jeta e aktivistit u ndal në gjysmë, pasi ai u vra në vitin 1968 në moshën 39 vjeçare.

Në fakt, ai i dha historisë amerikane një drejtim të ri.

Martin Luter Kingu vazhdon të frymëzojë njerëzit në mbarë botën. zëri i amerikës

Amerikanët kujtojnë Martin Luther Kingun

Në ditën e Martin Luther King-ut, që kremtohet të hënën e tretë të çdo janari, pretendentët demokratë për zgjedhjet presidenciale vizituan një kishë baptiste në Karolinën e Jugut dhe me krahë të bashkuara marshuan bashkë me dhjetëra mijë njerëz të tjerë.

Përpara marshimit, në kishën e Zionit në qytetin Kolumbia, kandidatët Bernie Sanders dhe Elizabeth Warren shtrënguan duart në shenjë pajtimi pas debatit presidencial mes demokratëve pak ditë më parë, ku zonja Warren refuzoi ta bëjë këtë.

Të dy ata së bashku me rivalen Amy Klobuchar morën pjesë në shërbesën përkujtimore dhe më pas, në marshimin në rrugë drejt rezidencës së guvernatorit, me ta u bashkuan kandidatët Joe Biden, Pete Buttigieg dhe kandidatë të tjerë.

Në debatin e javës së kaluar, Warren dhe Sanders u përplasën rreth disa komenteve të bëra në një bisedë private mes tyre rreth shanseve që zgjedhjet presidenciale të fitohen nga një grua. Senatori Sanders i zgjati dorën rivales së tij por ajo nuk ia shtrëngoi.

Tani, në ditët e fundit para se të hidhen votat e para në garën presidenciale demokrate për zgjedhjet e 2020-s, kandidatët kryesorë të partisë po e ndajnë kohën e tyre midis shteteve të rëndësishme të votimeve paraprake, Karolina e Jugut dhe Ajova, duke marrë pjesë në ceremoni të ndryshme për nder të Martin Luther Kingut.

Marshimi i së hënës mblodhi më shumë kandidatë sesa në dy debatet e fundit. Gjatë marshimit të tyre, në altoparlante buçiste fjalimi historik i Martin Luther Kingut “Unë kam një ëndërr”. zëri i amerikës

Gjyqi kundër Presidentit dhe argumentat e nxehta të palëve

Ligjvënës demokratë, aktorët kryesorë të procesit që synon shkarkimin e Presidentit dhe anëtarë të ekipit ligjor të zotit Trump, debatuan në distancë të dielën lidhur me atë nëse përpjekjet e Presidentit për të nxitur Ukrainën për të nisur një hetim nga i cili mund të përfitonte politikisht, përbënin shkelje që të nivelit që parashikon Kushtetuta për shkarkimin e një presidenti.

Gjyqi në Senat ndaj zotit Trump u hap zyrtarisht javën e kaluar dhe të martën do të dëgjohen argumentet hapëse të palëve. Por ndërkohë përfaqësuesit e ekipit ligjor të Presidentit me komentet e tyre në media të dielën, dhanë një shije të asaj që pritet në Senat.

Avokati Alan Dershowitz, një prej anëtarëve të ekipit që do të mbrojë zotin Trump tha për CNN-in se ai parashikon të provojë përpara senatorëve se “edhe nëse faktet e paraqitura janë të vërteta, ato nuk ngrihen në nivelin e një vepre që duhet të çonte në ngritjen e akuzave zyrtare ndaj zotit Trump me synim shkarkimin e tij nga detyra”, siç tha ai.

Të 100 anëtarët e Senatit gjatë procesit gjyqësor do të luajnë rolin e jurisë dhe do të vendosin mbi fatin e Presidentit Trump. Ata do të vendosin nëse zoti Trump ka kryer një “krim e kundërvajtje” të atij niveli që parashikon Kushtetuta amerikane për heqjen e një presidenti nga detyra.

Ndërsa gjyqi po afron mbetet e pamundur që Senati të shkarkojë zotin Trump, në kushtet kur shumica e tij përbëhet nga republikanët. Për shkarkimin e presidentit do të duheshin dy të tretat e votave të anëtarëve të Senatit.

Në korrikun e vitit të kaluar zoti Trump i kërkoi presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy që të nisë një hetim ndaj kundërshtarit të tij më të fortë në radhët e demokratëve për garën e 2020-s, ish-Nënpresidentit Joe Biden dhe djalin e tij Hunter Biden.

Telefonata mes dy udhëheqësve ndodhi në të njëjtën kohë që zoti Trump mbante të bllokuar 391 milionë dollarëve ndihmë ushtarake për Kievin, ndihmë që më pas u lëvrua.

Zoti Dershowitz argumentoi se veprimet e zotit Trump nuk përbënin një sjellje kriminale. Ai tha se “nëse argumenti i tij triumfon” dhe Senati vendos se nuk ka pasur ndonjë vepër që mund të çojë në shkarkimin e Presidentit “nuk do të ketë nevojë për dëshmitarë” në gjyq dhe se “Senati duhet të votojë për ta shfajësuar zotin Trump ose të pushojë çështjen kundër tij”, siç tha ai.

Ligjvënësi Adam Schiff, udhëheqësi i grupit prej 7 ligjvënësish demokratë që do të shërbejnë si prokurorë gjatë gjyqin në Senat, tha për televizionin ABC se “faktet nuk po merren seriozisht” duke përmendur ndër të tjera se Presidenti pengoi me qindra miliona dollarë ndihmë ushtarake për një aleat në luftë me Rusinë.

Të shtunën, ligjvënësit e Dhomës së Përfaqësuesve të cilët po bëjnë presion për dënimin e zotit Trump si dhe ekipi mbrojtës i Presidentit paraqitën argumentat ligjore për këtë çështje.

Ligjvënësit e Dhomës thonë se është e qartë se “provat përcaktojnë plotësisht” se zoti Trump është fajtor për të dyja akuzat me të cilat përballet.

Ndërkohë ekipi juridik i zotit Trump e quan përpjekjen e fajësimit të tij “një sulm të rrezikshëm ndaj të drejtës së popullit amerikan për të zgjedhur lirisht presidentin”. zëri i amerikës

Eliot Engel letër admiralit James Foggo: Kujdes me deklaratat për Serbinë

Ligjvënësi amerikan, Eliot L. Engel, i bëri thirrje të shtunën admiralit amerikan James Foggo, komandant i marinës amerikane për Evropën, që të jetë i kujdesshëm në komentet e ardhshme rreth Serbisë, duke i tërhequr vëmendjen atij në shqetësimin e Shteteve të Bashkuara për orientimin e Beogradit dhe marrëdhëniet e tij më Moskën.

Zoti Engel që kryeson Komisionin për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve në një letër dërguar admiralit Foggo, i cili është komandant i forcave të NATO-s më seli në Napoli, shpreh shqetësimin e tij rreth komenteve që admirali kishte bërë në një intervistë më 16 dhjetor të vitit të kaluar në Beograd rreth bashkëpunimit ndërmjet NATO-s dhe Serbisë që “nuk e pasqyrojnë në mëyrën e duhur politiken e Shteteve të Bashkuara dhe bien ndesh me një raport të Depatmentit të Mbrojtjes që është dërguar në Kongres më herët gjatë këtij viti.

Zoti Engel citon admiralin Foggo të ketë thënë se ‘unë e shoh bashkëpunimin (NATO-Serbi) duke u përmirësuar në mendjen time’. ‘Tani për tani ato janë partnerë dhe vendi juaj është shumë i lumtur me këtë, dhe kjo është e shkëlqyeshme. Ne jemi në rregull edhe më këtë. Kështu që ju do të zgjidhni dhe merrni atë që dëshironi të bëni dhe sa larg dëshironi të çoni këto marrëdhënie, dhe ne do të jemi atje për ju’.

“Brenga ime ka të bëjë me shmangien e shqetësimeve të Shteteve të Bashkuara lidhur me zgjerimin e lidhjeve në fushën e sigurisë ndërmjet Serbisë dhe Rusisë që nga viti 2012. Në raportin dërguar Kongresit me 31 maj të vitit 2019, Departamenti i Mbrojtjes shpjegon me hollësi marrëdhëniet e zgjeruara ndërmjet Serbisë dhe Rusisë”, shkruan zoti Engel duke nënvizuar disa prej qëndrimeve në shprehura në raport.

“Serbia siguron mjedisin më të favorshëm për ndikimin rus në Ballkanin Perëndimor … Para Partisë Përparimtare serbe të Presidentit Aleksandër Vuçiç që mori pushtetin në vitin 2012, marrëdhëniet dypalëshe ushtarake serbe me Rusinë ishin të pakta”

Pas zgjedhjeve të vitit 2012 në Serbi, Partia Përparimtare serbe ndërmori hapa për të shtuar marrëdhëniet e saj ushtarake me Rusinë, duke çuar në nënshkrimin e një marrëveshje zyrtare të bashkëpunimit në fushën e mbrojtjes në nëntor të vitit 2013 … Stërvitjet e para ndonjëherë ushtarake midis Rusisë dhe Serbisë, më emrin e koduar, SREM-2014, u zhvillua më vonë atë vit në Serbi, duke përfshirë më shumë se 400 forca ajrore ruse dhe serbe…. Në vitin 2014, Forcat e Armatosura Serbe organizuan një parakalim ushtarak për presidentin rus Vladimir Putin, duke lëvizur ia përshtatur datën e festës të këtyre forcave vizitës së presidenti Putin.

Ritmi i stërvitjeve është rritur që nga viti 2014… Serbia mori një dhuratë prej gjashtë avionësh MiG-29 të përdorur rus në tetor të vitit 2017…. Serbia ka porositur katër helikopterë Mi-35 dhe planifikon të porosis Sistemet e raketave tokë-ajër Pancir S1. Serbia gjithashtu mori një dhuratë prej 30 tankesh T-72 dhe 30 automjeteve BRDM-2 nga Rusia në këtë kohë”, citon zoti Engel raportin e Departamentit të Mbrojtjes.

Në letër zoti Engel shkruan se “Diplomatët e Shteteve të Bashkuara ka kohë që janë shprehur të pakënaqur me gatishmërinë e Beogradit për të kapërcyer kufirin midis Lindjes dhe Perëndimit. Serbia nuk e ka harmonizuar politikën e saj të jashtme me Bashkimin Evropian, me gjithë kërkesat në kuadër të procesit të anëtarësimit në BE dhe vazhdon të refuzojë një sërë përparësish të përbashkëta SHBA-BE”.

Për më tepër, “Serbia me dëshirë refuzon të ndjekë anëtarësimin në NATO” sipas raportit të lartpërmendur të Departamentit të Mbrojtjes. Ish Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën (Hoyt Yee) në mënyrë të përmbledhur artikuloi shqetësimin e Shteteve të Bashkuara rreth Serbisë duke thënë, ‘Vendet duhet të zgjedhin se cilën rrugë të ndjekin, pavarësisht se sa e vështirë do të ishte, vendi duhet të bëjë zgjedhjet e tij strategjike, të cilat duhet të jenë pjesë e politikës zyrtare … Ju nuk mund të uleni në dy karrige në të njëjtën kohë. ”

Zoti Engel thekson në letër mirëkuptimin për “shpresën” e admiralit që Serbia një ditë të bashkohet me NATO-n, “por ajo ditë nuk është afër. Dhe rruga e saj drejt Bashkimit Evropian gjithashtu mbetet e mbyllur nëse nuk e njeh dhe nuk bën paqe me Kosovën. Prandaj, unë ju bëj thirrje që në komentet e ardhshme për Serbinë, ju më me kujdes të drejtpeshoni deklaratat tuaja në mënyrë që shqetësimet e Shteteve të Bashkuara për orientimin e Beogradit dhe marrëdhëniet e tij alarmante me Moskën, të shprehen me saktësi”, shkruan zoti Engel. zëri i amerikës

Mediat kundër rregullave shtrënguese gjatë gjyqit të Presidentit

Për të tretën herë në historinë e Shteteve të Bashkuara, senatorët janë shndërruar në jurinë që do të gjykojë presidentin amerikan e që do të vendosë nëse ekzistojnë prova të mjaftueshme për ta larguar nga detyra. Anëtarët e Kongresit japin llogari për vendimet e tyre përpara një shtypi të lirë që bën pyetje të vështira rreth veprimtarisë së tyre. Por siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës Katherine Gypson, rregullat e reja për gjyqin e Presidentit Trump mund ta ndryshojnë këtë gjë.

Qasja është parimi themelor që u lejon gazetarëve t’u drejtojnë pyetje ligjvënësve amerikanë dhe këta të fundit të shpjegojnë veprimet e tyre nëpërmjet mediave. Në dallim nga Shtëpia e Bardhë, Pentagoni dhe Departamenti i Shtetit, në Kongres, gazetarëve u është dhënë gjithnjë një liri relativisht e gjerë veprimi.

“Bukuria e politikave që kemi në Shtetet e Bashkuara është se ne mundemi në fakt të përballemi me zyrtarët e zgjedhur dhe të mos i frikësohemi burgut. Kemi në fakt qasjen tek vendimmarrësit për t’i pyetur se çfarë qëndrimi kanë, madje edhe për situata të sikletshme”, thotë Al Tompkins, i Institutit “Poynter”.

Por kjo gjë po ndryshon me procesin gjyqësor ndaj Presidentit Trump. Protestat në godinën e Senatit gjatë konfirmimit të anëtarit të Gjykatës së Lartë Brett Kavanaugh, i kanë krijuar policisë së Kapitolit dhe maxhorancën republikane shqetësimin se diçka e ngjashme mund të ndodhë gjatë gjyqit të Presidentit Trump.

“Njerëzit ishin të përzier me protestuesit në të njëjtat mjedise. Shqetësimet se këtë radhë protestuesit mund të hyjnë edhe brenda sallës, u pasuan me masa të tepruara. Janë shtuar aq shumë masat e sigurisë, sa që e kanë bërë të pamundur për gazetarët të bëjnë punën e tyre”, thotë zoti Tompkins.

Kjo do të thotë se për ca kohë nuk do t’i shohim më gazetarët duke ndjekur senatorët që nuk duan të japin përgjigje…

Rregullat e reja janë kritikuar nga disa republikanë.

“Është thellësisht marrëzi… Nuk jam dakort. Senatorët janë burra e gra në moshë të rritur. Dimë si të themi ‘No comment. Jo, nuk dua t’i përgjigjem kësaj pyetjeje tani. Nuk jam gati’. Prandaj nuk e kuptoj pse po veprojmë kështu”, thotë Senatori republikan John Kennedy.

Shumë senatorë demokratë frikësohen se punimet në sallën e Senatit gjatë procesit gjyqësor ndaj Presidentit Trump mund të zhvillohen pa praninë e mediave gjatë pikave kyçe të procesit.

“Mendojmë që procesi të jetë i hapur nga fillimi në fund. Shpresoj të jetë kështu. Republikanët mund të votojnë sigurisht në çdo moment për të kaluar në proces me dyer të mbyllura. Ata kanë shumicën në këtë proces që përcaktohet nga vota. Mendoj që populli amerikan duhet të dijë çfarë ndodh këtu”, thotë Senatori demokrat Robert Menendez.

Në këtë mënyrë mund t’ju vështirësohet edhe më tej puna gazetarëve që do të përpiqen të informojnë publikun për procesin gjyqësor ndaj presidentit amerikan. Ky është një lloj testi për demokracinë amerikane që shfaqet një herë në një gjeneratë. Organizatat e mediave po punojnë dhe negociojnë për ta ruajtur këtë qasje kaq të rëndësishme.

Gjyqi në Senat: Ja ekipi që do të mbrojë Presidentin

Ekipi ligjor i Presidentit Donald Trump do të përfshijë ish-profesorin e së drejtës të universitetit Harvard Alan Dershowitz dhe Ken Starr, ish-këshilltarin e pavarur që drejtoi hetimin e çështjes “Whitewater” ndaj Presidentin Bill Clinton. Hetimet u përqëndruan në investime në fushën e pasurive të paluajtshme të Bill e Hillary Clinton-it si dhe bashkëpunëtorëve të tyre.

Sipas agjencisë “Associated Press” e cila i referohej një burimi që kishte informacion mbi këtë çështje ekipi ligjor i Presidentit Trump do të përfshijë gjithashtu dhe ish-Prokuroren e Përgjithshme të Floridës dhe aleaten e zotit Trump, Pam Bondi.

Zoti Dershowitz e konfirmoi rolin e tij në një seri postimesh në twitter të premten. Ai shkruante se “do të paraqesë gjatë gjyqit në Senat argumente kushtetuese kundër fajësimit të Presidentit dhe largimit të tij nga detyra”.

Ndërsa profesori Dershowitz nuk është i njëanshëm kur bëhet fjala për kushtetutën, ai e ka kundërshtuar ngritjen e akuzave për shkarkimin e Presidentit Bill Clinton dhe ka votuar për Hillary Clintonin. Ai beson se çështja në fjalë shkon në zemër të Kushtetutës sonë të fortë”, shkruante ai në një tjetër tweet.

Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë Pat Cipollone dhe avokati personal i zotit Trump, Jay Sekulow, pritet të kenë rolet kryesore në ekipin e mbrojtjes. Anëtarë të tjerë të ekipit do të jenë Jane Raskin, i cili ishte pjesë e ekipit ligjor të presidentit gjatë hetimit mbi ndikimin e Rusisë në zgjedhje drejtuar nga ish-Prokurori i Posaçëm Robert Mueller si dhe Robert Ray, i cili ka qenë gjithashtu pjesë e hetimeve në kuadër të çështjes “Whitewater”.

Presidenti Trump akuzohet për abuzim me detyrën dhe pengimit të hetimeve të Kongresit.

Senati amerikan e nisi gjyqin ditën e enjte me betimin e senatorëve që do të shërbejnë në proces si gjykatës. Gjyqi nis ditën e martë të javës që vjen. zëri i amerikës

SHBA: “Marshimi i Grave” dhe mesazhi i lëvizjes

Mijëra gra pritet të marshojnë në disa qytete amerikane të shtunën, për të katërtin vit me radhë, në mbrojtje të një sërë çështjesh, përfshirë barazinë gjinore dhe të drejtat e grave.

Në dhjetëra qytete janë planifikuar tubime, përfshirë Uashingtonin, ku marshimi i parë i grave në 2017-n tërhoqi me qindra mijëra persona vetëm një ditë pas betimit të Presidentit Donald Trump.

Marshimi ka përfshirë një mesazh politik që kur nisi në vitin 2017, kur shumë prej pjesëmarrësve mbanin kapele rozë të thurura që janë kthyer në simbol të ndjenjave të grave kundër presidentit Trump.

Pas 2017-s politika vazhdoi të jetë një temë e fortë e “Marshimit të Grave” përfshirë edhe 2018-n kur organizatorët e zhvendosën marshimin në Nevada, një shtet fushë-beteje për zgjedhjet për Kongresin që u mbajtën po atë vit si dhe në 2019-n kur marshimi u kthye në Uashington.

Disa nga kandidatët demokratë për president në vitin 2020 planifikojnë të marrin pjesë këtë vit në Marshimin e Grave në qytete të ndryshme të vendit. Pete Buttigieg, ish-kryebashkiaku i South Bend-it planifikon të marrë pjesë në marshimin që mbahet në Reno të Nevadës ndërsa ish-guvernatori i Masaçusetsit Deval Patrick do të jetë në tubimin e Karolinës së Jugut. Senatori Michael Bennet dhe biznesmeni Andrew Yang do të marrin pjesë përkatësisht në Nju Hampshajër dhe Ajoua.

Që nga marshimi i parë, organizimi është përballur me polemika, që kanë përfshirë edhe drejtuesit e saj duke i vënë përballë akuzave për anti-semitizëm. Organizatorët i kanë mohuar vazhdimisht pretendimet. Tre nga katër bashkëdrejtuesit kryesorë të organizatës janë larguar nga grupi dhe organizata ka caktuar një bord të ri që përfshin tri gra hebreje.

Bashkëkryetarja aktuale e “Marshimit të Grave” Isa Noyola, theksoi në një deklaratë se ky do të jetë marshimi i fundit përpara zgjedhjeve të 2020-s.

Në vitin 2020, ne kemi një mundësi për të përfunduar atë që nisëm para tre vitesh, të largojmë Trump-in nga detyra“, tha ajo. zëri i amerikës